آخرین و مهم‌ترین اخبار « بهرام بیضایی »
بهرام بیضایی

اخبار « بهرام بیضایی »

خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در این تصویر که در اینستاگرام نادر داوودی منتشر شده است، حمید فرخ‌نژاد با گریم سنگین و لباس‌های نمایش روبه‌روی بهرام بیضایی ایستاده است و به سخنان او گوش می‌دهد. بهرام بیضایی و حمید فرخ‌نژاد پشت صحنه نمایش «شب هزار و یکم» نمایش «شب هزار و یکم» نخستین بار در پاییز سال ۱۳۸۲ با بازی پانته‌آ بهرام، بهناز جعفری، حمید فرخ‌نژاد و مژده شمسایی با کارگردانی بهرام بیضایی روی صحنه رفت.
برترین‌هابرترین‌ها3 هفته قبل
ایبنا: شهلا لاهیجی ناشر آثار بهرام بیضایی در ایران گفت: امسال ما دو کتاب از آقای بیضایی تجدید چاپ کردیم؛ «آینه‌های روبه‌رو» که سال‌ها پیش در انتشارات دماوند منتشر شده بود و ما دوباره مجوزش را گرفتیم و نمایشنامه «خاطرات هنرپیشه نقش دوم». لاهیجی در گفتگو با ایبنا بیان کرد: آقای بیضایی کار جدیدی در دست دارند که ما گاهی به خودمان اجازه پیگیری می‌دهیم. و همیشه هم می‌گویند؛ «آن قدر سرم شلوغ است که …» این کار، نمایشنامه است؛ یک جور بازنویسی «جانا و بلا دور». وقتی کسی ترک وطن کرده و تمام امیدها و آرزوهاش برای اعتلای زبان در وطنش جامانده، و او بدون آنها به یک دیار غریب رفته … دیگر ما اصلا بیضایی داریم؟ دیگر بیضایی پرورش دادیم؟ مدیر انتشارات روشنگران درباره حضور در نمایشگاه کتاب گفت: من سال گذشته در نمایشگاه کتاب، حضور داشتم اما کتاب نفروختم. لاهیجی گفت: هر کتابی که شما در روشنگران می‌بینید، در پسش یک فکر و آرزو خوابیده است.
ایلناایلنا2 ماه قبل
کیمیایی با اشاره به اینکه امروز گروهی از فیلم‌سازان قدیمی فیلم نمی‌سازند، گفت: به افرادی همچون من، مهرجویی، بیضایی و تقوایی می‌گویند «اینها» و دائم گفته می‌شود اینها فیلم نمی‌سازند ولی نمی‌گویند چرا اینها فیلم‌ نمی‌سازند. وی با اشاره به اینکه فیلم خط قرمز بر اساس داستانی به نام شب سمور نوشته بهرام بیضایی ساخته شد، ادامه داد: من امروز مهم‌تر از این فیلم، دلتنگ بهرام بیضایی هستم و خدا کند روزی او را ببینم. شب سمور یک طرح و داستان کوتاه بود که دو صفحه بیشتر نبود و بیضایی وقتی آن را به من داد گفت هر کاری دوست داری با آن بکن به همین دلیل گرفتاری که من با محمود دولت‌آبادی داشتم، با بیضایی نداشتم. کیمیایی با اشاره به اینکه امروز گروهی از فیلم‌سازان قدیمی فیلم نمی‌سازند، گفت: به افرادی همچون من، مهرجویی، بیضایی و تقوایی می‌گویند «اینها» و دائم گفته می‌شود اینها فیلم نمی‌سازند ولی نمی‌گویند چرا اینها فیلم‌ نمی‌سازند. باید همه هستی خود را در فیلم بگذاریم و هر دو طرف قصه را ببنیم تا آدم‌ها در فیلم ساخته شوند.
ایلناایلنا3 ماه قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
وی با اشاره به اینکه فیلم خط قرمز بر اساس داستانی به نام شب سمور نوشته بهرام بیضایی ساخته شد، گفت: من امروز مهم‌تر از این فیلم، دلتنگ بهرام بیضایی هستم و خدا کند روزی او را ببینم. فیلم خط قرمز در سال ۱۳۶۰ ساخته شد. در قصه این فیلم یکی از مأموران ساواک به نام امانی با زنی به اسم لاله ازدواج می‌کند. در جریان حوادث انقلاب برادر لاله به دست ماموران ساواک می‌افتد و امانی رای به قتل او می‌دهد. لاله با کمک اطلاعاتی که جمال دوست برادرش به او می‌دهد پی به ساواکی بودن شوهرش می‌برد و او را بازخواست می‌کند …
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
کیمیایی با اشاره به اینکه امروز گروهی از فیلم‌سازان قدیمی فیلم نمی‌سازند، گفت: به افرادی همچون من، مهرجویی، بیضایی و تقوایی می‌گویند «اینها» و دائم گفته می‌شود اینها فیلم نمی‌سازند ولی نمی‌گویند چرا اینها فیلم‌ نمی‌سازند. اعتمادآنلاین|فیلم سینمایی خط قرمز به کارگردانی مسعود کیمیایی پس از چهار دهه توقیف، شب گذشته (سه‌شنبه ۱۴ اسفندماه) در یک نمایش محدود برای اعضای صنوف و اهالی رسانه به نمایش درآمد. وی با اشاره به اینکه فیلم خط قرمز بر اساس داستانی به نام شب سمور نوشته بهرام بیضایی ساخته شد، ادامه داد: من امروز مهم‌تر از این فیلم، دلتنگ بهرام بیضایی هستم و خدا کند روزی او را ببینم. کیمیایی با اشاره به اینکه امروز گروهی از فیلم‌سازان قدیمی فیلم نمی‌سازند، گفت: به افرادی همچون من، مهرجویی، بیضایی و تقوایی می‌گویند «اینها» و دائم گفته می‌شود اینها فیلم نمی‌سازند ولی نمی‌گویند چرا اینها فیلم‌ نمی‌سازند. جواد طوسی نیز طی سخنانی گفت: کیمیایی چه در زمان ساخت خط قرمز و چه در زمان ساخت فیلم‌های دیگرش نشان داده که فرزند زمانه خود بوده است و هشداری که آن زمان با فیلم خط قرمز داد، امروز نیز وجود دارد.
برترین‌هابرترین‌ها3 ماه قبل
فاطمه معتمدآریا در مراسم بزرگداشتش در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر گفت: دست تک تک همکارانم را می‌بوسم و خوشحالم به عنوان یک زن گوشه‌ای از احساساتم را با سینما انتقال می‌دهم. جای خیلی بزرگی چون بهرام بیضایی را خالی می‌کنم؛ کسانی که سهم عظیمی در این سینما دارند. برترین‌ها: فاطمه معتمدآریا در مراسم بزرگداشتش در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر گفت: دست تک تک همکارانم را می‌بوسم و خوشحالم به عنوان یک زن گوشه‌ای از احساساتم را با سینما انتقال می‌دهم. جای خیلی بزرگی چون بهرام بیضایی را خالی می‌کنم؛ کسانی که سهم عظیمی در این سینما دارند. وی افزود: خوشحالم که خانواده سینما در اینجا جمع هستند و‌ من سهم کوچکی در این جمع آوری دارم.
فارسفارس3 ماه قبل
آغاز تئاتر در تبریز گام مهمی در روند تحولات فرهنگی این مرز و بوم به شمار می‌رود. تئاتر شهر، از تاریخ ۹دی تا ۲۶دی شاهد تئاتر خوب «در حضورباد» نوشته بهرام بیضایی و به کارگردانی کارگردان جوان تبریزی بهنام پناهی بود. «درحضور باد» مضحکه‌ای تک‌پرده‌ای از بهرام بیضایی است که سال ۱۳۴۷ نوشته شده‌است. نمایشنامه‌ای که تاکنون در ایران و خارج از، کشور توسط کارگردان‌های مختلفی به روی صحنه رفته است. بهنام پناهی دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد کارگردانی تئاتر ۳۰ سال سن دارد و علیرغم جوان بودنش تجربه‌های خوبی در این زمینه کسب کرده است. علاقه زیادی به مکتب گروتسک دارماز او می‌پرسم چطور شد که برای پایان‌نامه‌اش سراغ این نمایشنامه رفت؟ -من علاقه زیادی به مکتب گروتسک دارم.
برترین‌هابرترین‌ها4 هفته قبل
ناصر تقوایی و بهرام بیضایی دو ممنوعه‌ی بی‌همتای سینمای ایران هستند، ممنوعه‌های واقعی، سینما و چشمان ما از تماشای هنر آن‌ها محروم است و این تصمیم را دیگرانی گرفتند که شاید خیلی درگیر هنر نباشند!

فیلم | ۲۷ سال قبل؛ تقدیر از بهرام بیضایی و جمیله شیخی در جشن بهترین منتقدان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
دیروز، ۲۹ فروردین ماه، سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر کار خود را آغاز کرد. به همین بهانه عباس یاری، دبیر تحریریه‌ مجله فیلم، تصاویری را از مراسمی که این مجله ۲۷ سال قبل برای تجلیل از بهترین‌ منتقدان در سینما آزادی برگزار کرد، منتشر کرده است؛ تصاویری که در آن از بهرام بیضایی و مرحوم جمیله شیخی تقدیر می‌شود.
ایسناایسنا3 ماه قبل
این روزها مصادف است با زادروز سوسن تسلیمی، بازیگر نام‌آشنای تئاتر و سینمای ایران. خانم سوسن تسلیمی را از دوره دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران می‌شناسم. در سینما هم در فیلم «باشو غریبه کوچک» ساخته آقای بهرام بیضایی من و خانم سوسن تسلیمی همبازی بودیم. فقط می‌توانم بگویم که خانم سوسن تسلیمی خیلی روی خودشان و هنرشان کار می‌کردند. خانم تسلیمی جدای از تمرین بازیگری مدام در حال جست‌وجو و تحقیق و مطالعه بودند.
ایلناایلنا3 ماه قبل
در روز نخست سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ۲۲ اثر در بخش‌های صحنه‌ای، خیابانی و به‌علاوه فجر اجرا می‌شود. تماشاخانه سنگلج هم در روز نخست جشنواره میزبان نمایشی به زبان کردی است. بخش به علاوه فجر: بخش +فجر سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر که به سالن‌های خصوصی اختصاص دارد امسال در ۱۰ تماشاخانه اجرا می‌شود. در روز نخست جشنواره، نمایش «جشن تولد» بر اساس متنی از هارولد پینتر و کارگردانی مرتضی نوری در مکتب تهران روی صحنه می‌رود. «مرگ فیدل» هم نمایشی به نویسندگی و کارگردانی آرش سنجابی است که با مدت زمان ۶۰ دقیقه ساعت ۱۹٫۳۰ در همین تماشاخانه روی صحنه می‌رود.
مهرمهر2 ماه قبل
«طلسم» در سال ۶۵ شمسی اکران عمومی شد و توانست در جشنواره فجر همان سال در سه رشته بهترین بازیگر نقش دوم مرد، بهترین موسیقی متن و بهترین تدوین نامزد دریافت سیمرغ شود. داریوش فرهنگ کارگردان «طلسم» با جذاب خواندن دیده شدن دوباره فیلم‌های کلاسیک آن‌هم باکیفیت بالا گفت: اینکه بانیان جشنواره جهانی فیلم فجر فیلم‌های تاثیرگذار و ویژه تاریخ سینمای ایران را با نگاهی جدید عرضه می‌کنند، جای تشکر دارد. وی با رد اقتباسی بودن فیلم «طلسم» از نمایشنامه «قلعه کولاک» نوشته بهرام بیضایی گفت: در ساخت این اثر با آقای بیضایی مشورت شد اما اقتباسی صورت نگرفت. وی در پایان ابراز امیدواری کرد فیلم دیگرش یعنی «دو فیلم با یک بلیت» هم در آینده در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درآید. سی‌وهفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
خوشحالم که خانواده سینما در اینجا جمع هستند. فاطمه معتمدآریا: دست تک تک همکارانم را می‌بوسم و خوشحالم به عنوان یک زن گوشه‌ای از احساساتم را با سینما انتقال می‌دهم. جای خیلی بزرگی چون بهرام بیضایی را خالی می‌کنم؛ کسانی که سهم عظیمی در این سینما دارند. ▪️خوشحالم که خانواده سینما در اینجا جمع هستند و‌ من سهم کوچکی در این جمع آوری دارم. من به دلیل اینکه سر کار دیگری هستم نمی‌توانم در اکران این فیلم در فجر حضور یابم ولی شما از آنها حمایت کنید
سینماپرسسینماپرس2 ماه قبل
سینماپرس: داریوش فرهنگ مرمت نسخه قدیمی فیلم سینمایی «طلسم» و نمایش آن در جشنواره جهانی فیلم فجر را اتفاقی مثبت دانست و پیشنهاد داد «دو فیلم با یک بلیت» هم مرمت شود و در دوره‌های بعد به نمایش درآید. به گزارش سینماپرس، فیلم سینمایی «طلسم» به نویسندگی و کارگردانی داریوش فرهنگ با حمایت و همکاری فیلمخانه ملی ایران مرمت و آماده نمایش در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» جشنواره جهانی فیلم فجر است. وی با رد اقتباسی بودن فیلم «طلسم» از نمایشنامه «قلعه کولاک» نوشته بهرام بیضایی گفت: در ساخت این اثر با آقای بیضایی مشورت شد اما اقتباسی صورت نگرفت. فرهنگ در پایان ابراز امیدواری کرد فیلم دیگرش یعنی «دو فیلم با یک بلیت» هم در آینده در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درآید. سی‌وهفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.
ایلناایلنا2 ماه قبل
داریوش فرهنگ مرمت نسخه قدیمی فیلم سینمایی «طلسم» و نمایش آن در جشنواره جهانی فیلم فجر را اتفاقی مثبت دانست و پیشنهاد داد «دو فیلم با یک بلیت» هم مرمت شود و در دوره‌های بعد به نمایش درآید. به گزارش ایلنا، فیلم سینمایی «طلسم» به نویسندگی و کارگردانی داریوش فرهنگ با حمایت و همکاری فیلمخانه ملی ایران مرمت و آماده نمایش در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» جشنواره جهانی فیلم فجر است. وی با رد اقتباسی بودن فیلم «طلسم» از نمایشنامه «قلعه کولاک» نوشته بهرام بیضایی گفت: در ساخت این اثر با آقای بیضایی مشورت شد اما اقتباسی صورت نگرفت. فرهنگ در پایان ابراز امیدواری کرد فیلم دیگرش یعنی «دو فیلم با یک بلیت» هم در آینده در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درآید. سی‌و‌هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود

ویدئو / درگذشت بازیگری که همیشه می‌خندید

ایسناایسنا4 ماه قبل
حسین محب‌اهری، بازیگر باسابقه سینما، تئاتر و تلویزیون امروز، چهارشنبه ۲۶ دی ماه ۹۷ در سن ۶۷ سالگی در بیمارستان لاله چشم از جهان فروبست. او در سال ۱۳۳۰ به دنیا آمد و ۲۴ ساله بود که بازیگری را نزد «آربی آوانسیان» فرا گرفت. در سال ۶۵ با ایفای یکی از نقش‌های فرعی فیلم رابطه به کارگردانی «پوران درخشنده» وارد دنیای سینما شد و در حضور اندکش در تئاتر نیز افتخار بازی در یکی از آثار «بهرام بیضایی» نصیبش شد. تدوینگر: جواد علیزاده / گوینده: حسین هرمزی
خبر فوریخبر فوری2 هفته قبل
بهزاد فراهانی، پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون در نشست «زندگی تئاتری من» از چگونگی ورودش به عرصه بازیگری گفت. بهزاد مدیر انضباطی گروه بود. در این گروه استاد جوانمرد فن بیان و نصرت کریمی گریم و پانتومیم و داریوش آشوری و استاد حالتی تدریس می‌کردند. من اولین کاری که با گروه تئاتر ملی همکاری کردم «ناقالدی» بهزاد به کارگردانی عباس جوانمرد بود. بعد «سلطان مار» بهرام بیضایی و …» این بازیگر پیشکسوت تئاتر گفت: «سال ۴۹ در فیلم «تجاوز» به نویسندگی بهزاد فراهانی و کارگردانی حمید مصداقی بازی کردم.
مهرمهر2 ماه قبل
وی افزود: نمایشنامه «هاری» به نویسندگی محسن عظیمی و کارگردانی کامران غفوری، نمایشنامه «کورسی» به نویسندگی و کارگردانی رضا رستمی، نمایشنامه «کمدی پارازیت» به نویسندگی حسن سالارمنش و کارگردانی کالی مرادی از دیگر نمایشنامه‌های راه یافته به این دوره از جشنواره است. دبیر سومین جشنواره نمایشنامه خوانی سقز نمایشنامه «اعتراف‌ها و دروغ‌ها» به نویسندگی مهدی میرباقری و کارگردانی مهرداد دلاوری، نمایشنامه «در حضور باد» به نویسندگی بهرام بیضایی و کارگردانی مصطفی خانی، نمایشنامه «تانکر» به نویسندگی رسول بانگین و کارگردانی عبدالله مجیدی و نمایشنامه «جسدهای پستی» به نویسندگی داریو فو و کارگردانی زانا صالح زاده را از دیگر آثار راه یافته به سومین دوره جشنواره نمایشنامه خوانی سقز عنوان کرد. زارع زاده ادامه داد: نمایشنامه «چهار صندوق» نوشته بهرام بیضایی به کارگردانی کمال نوجوان، نمایشنامه «با صدای آهسته» نوشته چیستا یثربی به کارگردانی سمیرا فقه سلیمانی، نمایشنامه «انتیگون» نوشته سوفو کل به کارگردانی سامان داروند و نمایشنامه «مرگ بازی» نوشته رضا قاسمی به کارگردانی نوید سوزنی از دیگر آثار راه یافته به مرحله نهایی این جشنواره است. وی یادآور شد: هیئت داوری انتخاب آثار این دوره جشنواره متشکل از هنرمندان پیشکسوت تئاتر سقز صلاح محمدی، پرویز احمدی و سالار سلطانپور است. دبیر سومین جشنواره نمایشنامه خوانی سقز بیان کرد: این جشنواره از ١٥ تا ١٧ اسفند ماه سال جاری در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز برگزار می‌شود.
فارسفارس2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری فارس؛ فیلم سینمایی «طلسم» به نویسندگی و کارگردانی داریوش فرهنگ با حمایت و همکاری فیلم‌خانه ملی ایران مرمت و آماده نمایش در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» جشنواره جهانی فیلم فجر است. «طلسم» در سال ۶۵ شمسی اکران عمومی شد و توانست در جشنواره فجر همان سال در سه رشته بهترین بازیگر نقش دوم مرد، بهترین موسیقی متن و بهترین تدوین نامزد دریافت سیمرغ شود. وی با رد اقتباسی بودن فیلم «طلسم» از نمایشنامه «قلعه کولاک» نوشته بهرام بیضایی گفت: در ساخت این اثر با آقای بیضایی مشورت شد اما اقتباسی صورت نگرفت. فرهنگ در پایان ابراز امیدواری کرد فیلم دیگرش یعنی «دو فیلم با یک بلیت» هم در آینده در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درآید. سی‌و‌هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.
ایسناایسنا2 هفته قبل
سعید پور صمیمی که در دانشگاه امیر کبیر تقدیر شد، گفت: نگاه به جوانب مختلف، آگاهی و بینش مختلفی به انسان می‌دهد. به گزارش ایسنا، اختتامیه دومین جشنواره تئاتر دانشجویی «نماوا» در حالی برگزار شد که از سعید پورصمیمی، بهرام بیضایی و محمد رحمانیان تقدیر شد. در ابتدای این مراسم کلیپی از اولین دوره جشنواره‌ی دانشجویی «نماوا» پخش شد. سپس برگزیدگان این دوره از جشنواره تئاتر «نماوا» معرفی و تقدیر شدند. در پایان مراسم تندیس به رضا عنایتی نایب رییس جشنواره «نماوا» اهدا شد.

تجلیل از سیمین سینمای ایران در جشنواره فجر

خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
همایون اسعدیان، علیرضا رئیسیان و رضا کیانیان از بانوی سینمای ایران فاطمه معتمدآریا بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون تجلیل کردند. دست تک تک همکارانم را می‌بوسم و خوشحالم به عنوان یک زن گوشه‌ای از احساساتم را با سینما انتقال می‌دهم. جای خیلی بزرگی چون بهرام بیضایی را خالی می‌کنم؛ کسانی که سهم عظیمی در این سینما دارند. خوشحالم که خانواده سینما در اینجا جمع هستند و‌ من سهم کوچکی در این جمع آوری دارم. باعث افتخارم است که بگویم تمام تیغ تیزهای سیاسی فرهنگی به سوی ایران است چون گوهر دست نیافتنی است.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
هر چند باید بررسی کرد که آیا متن «افرا؛ یا روز می‌گذرد» با چه انگیزه تاریخی یا اجتماعی چنین محبوب می‌شود. نمایش «افرا؛ یا روز می‌گذرد» به کارگردانی سهیل ساعی. او مفتون بیضایی است و سعی می‌کند بیضایی بودن افرا را همواره حفظ کند. با نگاهی به تاریخ اجرای افرا می‌توان دریافت که بیضایی خود را چون افرا در زمانه دولت وقت می‌دیده است. شاید این خاصیت متن بیضایی باشد که نمی‌تواند از فرم خود خارج شود.
برترین‌هابرترین‌ها3 ماه قبل
یکی از بازیگرانی که با وجود شایستگی بسیار بالا و استعداد شگفت انگیزش، به اندازه‌ی آن چه که بوده است لقب نگرفته، سوسن تسلیمی است. مادیای ماندگارسال ۱۳۶۴ بود که سوسن تسلیمی نقش اصلی فیلم «مادیا» به کارگردانی علی ژکان را پذیرفت. در این فیلم سوسن تسلیمی نقش زنی از روستا‌های شمال ایران را به عهده داشت. برخی بر این باورند که شاید وقتی دیگر برگه‌ی زرینی در کارنامه بهرام بیضایی و همچنین سوسن تسلیمی است. در همان سالی که شاید وقتی دیگر به نمایش درآمد، تسلیمی ایران را برای همیشه به مقصد سوئد ترک کرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ماه قبل
خبرگزاری میزان- داریوش فرهنگ مرمت نسخه قدیمی فیلم سینمایی «طلسم» و نمایش آن در جشنواره جهانی فیلم فجر را اتفاقی مثبت دانست و پیشنهاد داد «دو فیلم با یک بلیت» هم مرمت شود و در دوره‌های بعد به نمایش درآید. به گزارش گروه فرهنگی میزان به نقل از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، فیلم سینمایی «طلسم» به نویسندگی و کارگردانی داریوش فرهنگ با حمایت و همکاری فیلمخانه ملی ایران مرمت و آماده نمایش در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» جشنواره جهانی فیلم فجر است. وی با رد اقتباسی بودن فیلم «طلسم» از نمایشنامه «قلعه کولاک» نوشته بهرام بیضایی گفت: در ساخت این اثر با آقای بیضایی مشورت شد، اما اقتباسی صورت نگرفت. فرهنگ در پایان ابراز امیدواری کرد فیلم دیگرش یعنی «دو فیلم با یک بلیت» هم در آینده در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درآید. سی‌و‌هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.
ایرناایرنا1 ماه قبل
از نمایش‌های مهم او بازی در نقش «بزرگ آقا» در نمایش میراث کار بهرام بیضایی در تالار ۲۵ شهریور در آذر ماه ۱۳۴۶ بود. در این فیلم بازی کردند. ** کمال الملکمرحوم مشایخی در این فیلم نقش «کمال الملک» را بازی کرده است و همچنین زنده یاد عزت‌الله انتظامی نقش ناصرالدین شاه را برعهده داشت. «کمال الملک» به کارگردانی علی حاتمی در سال ۱۳۶۲ تولید شده است که به زندگی کمال‌الملک (نقاش ایرانی) می‌پردازد. داوود رشیدی، پرویز پورحسینی، لیلا حاتمی، زنده یاد سروش خلیلی، منوچهر حامدی و سیروس ابراهیم زاده نیز از دیگر بازیگران این فیلم هستند.

به انتهای لیست رسیدید

بهرام بیضایی

بهرام بیضایی (زادهٔ ۵ دی ۱۳۱۷) فیلم‌ساز و نمایشنامه‌نویس و پژوهشگر ایرانی است. از کارهای وی می‌شود کارگردانی فیلم و نمایش، تدوین فیلم، تهیهٔ فیلم، مقاله‌نویسی، نگارش یکی دو داستان و چند شعر و بیش از چهل نمایشنامه و پنجاه فیلمنامه و انبوهی پژوهش تاریخی و استادی در دانشگاه را برشمرد. در این صفحه آخرین اخبار مرتبط با بهرام بیضایی را می‌خوانید ویکی‌پدیا