بهرام بیضایی

اخبار « بهرام بیضایی »

خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در این تصویر که در اینستاگرام نادر داوودی منتشر شده است، حمید فرخ‌نژاد با گریم سنگین و لباس‌های نمایش روبه‌روی بهرام بیضایی ایستاده است و به سخنان او گوش می‌دهد. بهرام بیضایی و حمید فرخ‌نژاد پشت صحنه نمایش «شب هزار و یکم» نمایش «شب هزار و یکم» نخستین بار در پاییز سال ۱۳۸۲ با بازی پانته‌آ بهرام، بهناز جعفری، حمید فرخ‌نژاد و مژده شمسایی با کارگردانی بهرام بیضایی روی صحنه رفت.
ایلناایلنا2 هفته قبل
کیمیایی با اشاره به اینکه امروز گروهی از فیلم‌سازان قدیمی فیلم نمی‌سازند، گفت: به افرادی همچون من، مهرجویی، بیضایی و تقوایی می‌گویند «اینها» و دائم گفته می‌شود اینها فیلم نمی‌سازند ولی نمی‌گویند چرا اینها فیلم‌ نمی‌سازند. وی با اشاره به اینکه فیلم خط قرمز بر اساس داستانی به نام شب سمور نوشته بهرام بیضایی ساخته شد، ادامه داد: من امروز مهم‌تر از این فیلم، دلتنگ بهرام بیضایی هستم و خدا کند روزی او را ببینم. شب سمور یک طرح و داستان کوتاه بود که دو صفحه بیشتر نبود و بیضایی وقتی آن را به من داد گفت هر کاری دوست داری با آن بکن به همین دلیل گرفتاری که من با محمود دولت‌آبادی داشتم، با بیضایی نداشتم. کیمیایی با اشاره به اینکه امروز گروهی از فیلم‌سازان قدیمی فیلم نمی‌سازند، گفت: به افرادی همچون من، مهرجویی، بیضایی و تقوایی می‌گویند «اینها» و دائم گفته می‌شود اینها فیلم نمی‌سازند ولی نمی‌گویند چرا اینها فیلم‌ نمی‌سازند. باید همه هستی خود را در فیلم بگذاریم و هر دو طرف قصه را ببنیم تا آدم‌ها در فیلم ساخته شوند.
ایلناایلنا1 ماه قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 هفته قبل
وی با اشاره به اینکه فیلم خط قرمز بر اساس داستانی به نام شب سمور نوشته بهرام بیضایی ساخته شد، گفت: من امروز مهم‌تر از این فیلم، دلتنگ بهرام بیضایی هستم و خدا کند روزی او را ببینم. فیلم خط قرمز در سال ۱۳۶۰ ساخته شد. در قصه این فیلم یکی از مأموران ساواک به نام امانی با زنی به اسم لاله ازدواج می‌کند. در جریان حوادث انقلاب برادر لاله به دست ماموران ساواک می‌افتد و امانی رای به قتل او می‌دهد. لاله با کمک اطلاعاتی که جمال دوست برادرش به او می‌دهد پی به ساواکی بودن شوهرش می‌برد و او را بازخواست می‌کند …
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 هفته قبل
کیمیایی با اشاره به اینکه امروز گروهی از فیلم‌سازان قدیمی فیلم نمی‌سازند، گفت: به افرادی همچون من، مهرجویی، بیضایی و تقوایی می‌گویند «اینها» و دائم گفته می‌شود اینها فیلم نمی‌سازند ولی نمی‌گویند چرا اینها فیلم‌ نمی‌سازند. اعتمادآنلاین|فیلم سینمایی خط قرمز به کارگردانی مسعود کیمیایی پس از چهار دهه توقیف، شب گذشته (سه‌شنبه ۱۴ اسفندماه) در یک نمایش محدود برای اعضای صنوف و اهالی رسانه به نمایش درآمد. وی با اشاره به اینکه فیلم خط قرمز بر اساس داستانی به نام شب سمور نوشته بهرام بیضایی ساخته شد، ادامه داد: من امروز مهم‌تر از این فیلم، دلتنگ بهرام بیضایی هستم و خدا کند روزی او را ببینم. کیمیایی با اشاره به اینکه امروز گروهی از فیلم‌سازان قدیمی فیلم نمی‌سازند، گفت: به افرادی همچون من، مهرجویی، بیضایی و تقوایی می‌گویند «اینها» و دائم گفته می‌شود اینها فیلم نمی‌سازند ولی نمی‌گویند چرا اینها فیلم‌ نمی‌سازند. جواد طوسی نیز طی سخنانی گفت: کیمیایی چه در زمان ساخت خط قرمز و چه در زمان ساخت فیلم‌های دیگرش نشان داده که فرزند زمانه خود بوده است و هشداری که آن زمان با فیلم خط قرمز داد، امروز نیز وجود دارد.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
فاطمه معتمدآریا در مراسم بزرگداشتش در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر گفت: دست تک تک همکارانم را می‌بوسم و خوشحالم به عنوان یک زن گوشه‌ای از احساساتم را با سینما انتقال می‌دهم. جای خیلی بزرگی چون بهرام بیضایی را خالی می‌کنم؛ کسانی که سهم عظیمی در این سینما دارند. برترین‌ها: فاطمه معتمدآریا در مراسم بزرگداشتش در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر گفت: دست تک تک همکارانم را می‌بوسم و خوشحالم به عنوان یک زن گوشه‌ای از احساساتم را با سینما انتقال می‌دهم. جای خیلی بزرگی چون بهرام بیضایی را خالی می‌کنم؛ کسانی که سهم عظیمی در این سینما دارند. وی افزود: خوشحالم که خانواده سینما در اینجا جمع هستند و‌ من سهم کوچکی در این جمع آوری دارم.
فارسفارس1 ماه قبل
آغاز تئاتر در تبریز گام مهمی در روند تحولات فرهنگی این مرز و بوم به شمار می‌رود. تئاتر شهر، از تاریخ ۹دی تا ۲۶دی شاهد تئاتر خوب «در حضورباد» نوشته بهرام بیضایی و به کارگردانی کارگردان جوان تبریزی بهنام پناهی بود. «درحضور باد» مضحکه‌ای تک‌پرده‌ای از بهرام بیضایی است که سال ۱۳۴۷ نوشته شده‌است. نمایشنامه‌ای که تاکنون در ایران و خارج از، کشور توسط کارگردان‌های مختلفی به روی صحنه رفته است. بهنام پناهی دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد کارگردانی تئاتر ۳۰ سال سن دارد و علیرغم جوان بودنش تجربه‌های خوبی در این زمینه کسب کرده است. علاقه زیادی به مکتب گروتسک دارماز او می‌پرسم چطور شد که برای پایان‌نامه‌اش سراغ این نمایشنامه رفت؟ -من علاقه زیادی به مکتب گروتسک دارم.
ایسناایسنا1 ماه قبل
این روزها مصادف است با زادروز سوسن تسلیمی، بازیگر نام‌آشنای تئاتر و سینمای ایران. خانم سوسن تسلیمی را از دوره دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران می‌شناسم. در سینما هم در فیلم «باشو غریبه کوچک» ساخته آقای بهرام بیضایی من و خانم سوسن تسلیمی همبازی بودیم. فقط می‌توانم بگویم که خانم سوسن تسلیمی خیلی روی خودشان و هنرشان کار می‌کردند. خانم تسلیمی جدای از تمرین بازیگری مدام در حال جست‌وجو و تحقیق و مطالعه بودند.
مهرمهر1 هفته قبل
«طلسم» در سال ۶۵ شمسی اکران عمومی شد و توانست در جشنواره فجر همان سال در سه رشته بهترین بازیگر نقش دوم مرد، بهترین موسیقی متن و بهترین تدوین نامزد دریافت سیمرغ شود. داریوش فرهنگ کارگردان «طلسم» با جذاب خواندن دیده شدن دوباره فیلم‌های کلاسیک آن‌هم باکیفیت بالا گفت: اینکه بانیان جشنواره جهانی فیلم فجر فیلم‌های تاثیرگذار و ویژه تاریخ سینمای ایران را با نگاهی جدید عرضه می‌کنند، جای تشکر دارد. وی با رد اقتباسی بودن فیلم «طلسم» از نمایشنامه «قلعه کولاک» نوشته بهرام بیضایی گفت: در ساخت این اثر با آقای بیضایی مشورت شد اما اقتباسی صورت نگرفت. وی در پایان ابراز امیدواری کرد فیلم دیگرش یعنی «دو فیلم با یک بلیت» هم در آینده در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درآید. سی‌وهفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
خوشحالم که خانواده سینما در اینجا جمع هستند. فاطمه معتمدآریا: دست تک تک همکارانم را می‌بوسم و خوشحالم به عنوان یک زن گوشه‌ای از احساساتم را با سینما انتقال می‌دهم. جای خیلی بزرگی چون بهرام بیضایی را خالی می‌کنم؛ کسانی که سهم عظیمی در این سینما دارند. ▪️خوشحالم که خانواده سینما در اینجا جمع هستند و‌ من سهم کوچکی در این جمع آوری دارم. من به دلیل اینکه سر کار دیگری هستم نمی‌توانم در اکران این فیلم در فجر حضور یابم ولی شما از آنها حمایت کنید
فارسفارس1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری فارس؛ فیلم سینمایی «طلسم» به نویسندگی و کارگردانی داریوش فرهنگ با حمایت و همکاری فیلم‌خانه ملی ایران مرمت و آماده نمایش در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» جشنواره جهانی فیلم فجر است. «طلسم» در سال ۶۵ شمسی اکران عمومی شد و توانست در جشنواره فجر همان سال در سه رشته بهترین بازیگر نقش دوم مرد، بهترین موسیقی متن و بهترین تدوین نامزد دریافت سیمرغ شود. وی با رد اقتباسی بودن فیلم «طلسم» از نمایشنامه «قلعه کولاک» نوشته بهرام بیضایی گفت: در ساخت این اثر با آقای بیضایی مشورت شد اما اقتباسی صورت نگرفت. فرهنگ در پایان ابراز امیدواری کرد فیلم دیگرش یعنی «دو فیلم با یک بلیت» هم در آینده در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درآید. سی‌و‌هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.
ایلناایلنا1 ماه قبل
در روز نخست سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ۲۲ اثر در بخش‌های صحنه‌ای، خیابانی و به‌علاوه فجر اجرا می‌شود. تماشاخانه سنگلج هم در روز نخست جشنواره میزبان نمایشی به زبان کردی است. بخش به علاوه فجر: بخش +فجر سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر که به سالن‌های خصوصی اختصاص دارد امسال در ۱۰ تماشاخانه اجرا می‌شود. در روز نخست جشنواره، نمایش «جشن تولد» بر اساس متنی از هارولد پینتر و کارگردانی مرتضی نوری در مکتب تهران روی صحنه می‌رود. «مرگ فیدل» هم نمایشی به نویسندگی و کارگردانی آرش سنجابی است که با مدت زمان ۶۰ دقیقه ساعت ۱۹٫۳۰ در همین تماشاخانه روی صحنه می‌رود.
سینماپرسسینماپرس1 هفته قبل
سینماپرس: داریوش فرهنگ مرمت نسخه قدیمی فیلم سینمایی «طلسم» و نمایش آن در جشنواره جهانی فیلم فجر را اتفاقی مثبت دانست و پیشنهاد داد «دو فیلم با یک بلیت» هم مرمت شود و در دوره‌های بعد به نمایش درآید. به گزارش سینماپرس، فیلم سینمایی «طلسم» به نویسندگی و کارگردانی داریوش فرهنگ با حمایت و همکاری فیلمخانه ملی ایران مرمت و آماده نمایش در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» جشنواره جهانی فیلم فجر است. وی با رد اقتباسی بودن فیلم «طلسم» از نمایشنامه «قلعه کولاک» نوشته بهرام بیضایی گفت: در ساخت این اثر با آقای بیضایی مشورت شد اما اقتباسی صورت نگرفت. فرهنگ در پایان ابراز امیدواری کرد فیلم دیگرش یعنی «دو فیلم با یک بلیت» هم در آینده در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درآید. سی‌وهفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.

ویدئو / درگذشت بازیگری که همیشه می‌خندید

ایسناایسنا2 ماه قبل
حسین محب‌اهری، بازیگر باسابقه سینما، تئاتر و تلویزیون امروز، چهارشنبه ۲۶ دی ماه ۹۷ در سن ۶۷ سالگی در بیمارستان لاله چشم از جهان فروبست. او در سال ۱۳۳۰ به دنیا آمد و ۲۴ ساله بود که بازیگری را نزد «آربی آوانسیان» فرا گرفت. در سال ۶۵ با ایفای یکی از نقش‌های فرعی فیلم رابطه به کارگردانی «پوران درخشنده» وارد دنیای سینما شد و در حضور اندکش در تئاتر نیز افتخار بازی در یکی از آثار «بهرام بیضایی» نصیبش شد. تدوینگر: جواد علیزاده / گوینده: حسین هرمزی
ایلناایلنا1 هفته قبل
داریوش فرهنگ مرمت نسخه قدیمی فیلم سینمایی «طلسم» و نمایش آن در جشنواره جهانی فیلم فجر را اتفاقی مثبت دانست و پیشنهاد داد «دو فیلم با یک بلیت» هم مرمت شود و در دوره‌های بعد به نمایش درآید. به گزارش ایلنا، فیلم سینمایی «طلسم» به نویسندگی و کارگردانی داریوش فرهنگ با حمایت و همکاری فیلمخانه ملی ایران مرمت و آماده نمایش در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» جشنواره جهانی فیلم فجر است. وی با رد اقتباسی بودن فیلم «طلسم» از نمایشنامه «قلعه کولاک» نوشته بهرام بیضایی گفت: در ساخت این اثر با آقای بیضایی مشورت شد اما اقتباسی صورت نگرفت. فرهنگ در پایان ابراز امیدواری کرد فیلم دیگرش یعنی «دو فیلم با یک بلیت» هم در آینده در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درآید. سی‌و‌هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود
مهرمهر3 هفته قبل
وی افزود: نمایشنامه «هاری» به نویسندگی محسن عظیمی و کارگردانی کامران غفوری، نمایشنامه «کورسی» به نویسندگی و کارگردانی رضا رستمی، نمایشنامه «کمدی پارازیت» به نویسندگی حسن سالارمنش و کارگردانی کالی مرادی از دیگر نمایشنامه‌های راه یافته به این دوره از جشنواره است. دبیر سومین جشنواره نمایشنامه خوانی سقز نمایشنامه «اعتراف‌ها و دروغ‌ها» به نویسندگی مهدی میرباقری و کارگردانی مهرداد دلاوری، نمایشنامه «در حضور باد» به نویسندگی بهرام بیضایی و کارگردانی مصطفی خانی، نمایشنامه «تانکر» به نویسندگی رسول بانگین و کارگردانی عبدالله مجیدی و نمایشنامه «جسدهای پستی» به نویسندگی داریو فو و کارگردانی زانا صالح زاده را از دیگر آثار راه یافته به سومین دوره جشنواره نمایشنامه خوانی سقز عنوان کرد. زارع زاده ادامه داد: نمایشنامه «چهار صندوق» نوشته بهرام بیضایی به کارگردانی کمال نوجوان، نمایشنامه «با صدای آهسته» نوشته چیستا یثربی به کارگردانی سمیرا فقه سلیمانی، نمایشنامه «انتیگون» نوشته سوفو کل به کارگردانی سامان داروند و نمایشنامه «مرگ بازی» نوشته رضا قاسمی به کارگردانی نوید سوزنی از دیگر آثار راه یافته به مرحله نهایی این جشنواره است. وی یادآور شد: هیئت داوری انتخاب آثار این دوره جشنواره متشکل از هنرمندان پیشکسوت تئاتر سقز صلاح محمدی، پرویز احمدی و سالار سلطانپور است. دبیر سومین جشنواره نمایشنامه خوانی سقز بیان کرد: این جشنواره از ١٥ تا ١٧ اسفند ماه سال جاری در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز برگزار می‌شود.

تجلیل از سیمین سینمای ایران در جشنواره فجر

خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
همایون اسعدیان، علیرضا رئیسیان و رضا کیانیان از بانوی سینمای ایران فاطمه معتمدآریا بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون تجلیل کردند. دست تک تک همکارانم را می‌بوسم و خوشحالم به عنوان یک زن گوشه‌ای از احساساتم را با سینما انتقال می‌دهم. جای خیلی بزرگی چون بهرام بیضایی را خالی می‌کنم؛ کسانی که سهم عظیمی در این سینما دارند. خوشحالم که خانواده سینما در اینجا جمع هستند و‌ من سهم کوچکی در این جمع آوری دارم. باعث افتخارم است که بگویم تمام تیغ تیزهای سیاسی فرهنگی به سوی ایران است چون گوهر دست نیافتنی است.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
هر چند باید بررسی کرد که آیا متن «افرا؛ یا روز می‌گذرد» با چه انگیزه تاریخی یا اجتماعی چنین محبوب می‌شود. نمایش «افرا؛ یا روز می‌گذرد» به کارگردانی سهیل ساعی. او مفتون بیضایی است و سعی می‌کند بیضایی بودن افرا را همواره حفظ کند. با نگاهی به تاریخ اجرای افرا می‌توان دریافت که بیضایی خود را چون افرا در زمانه دولت وقت می‌دیده است. شاید این خاصیت متن بیضایی باشد که نمی‌تواند از فرم خود خارج شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
خبرگزاری میزان- داریوش فرهنگ مرمت نسخه قدیمی فیلم سینمایی «طلسم» و نمایش آن در جشنواره جهانی فیلم فجر را اتفاقی مثبت دانست و پیشنهاد داد «دو فیلم با یک بلیت» هم مرمت شود و در دوره‌های بعد به نمایش درآید. به گزارش گروه فرهنگی میزان به نقل از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، فیلم سینمایی «طلسم» به نویسندگی و کارگردانی داریوش فرهنگ با حمایت و همکاری فیلمخانه ملی ایران مرمت و آماده نمایش در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» جشنواره جهانی فیلم فجر است. وی با رد اقتباسی بودن فیلم «طلسم» از نمایشنامه «قلعه کولاک» نوشته بهرام بیضایی گفت: در ساخت این اثر با آقای بیضایی مشورت شد، اما اقتباسی صورت نگرفت. فرهنگ در پایان ابراز امیدواری کرد فیلم دیگرش یعنی «دو فیلم با یک بلیت» هم در آینده در بخش «فیلم‌های کلاسیک مرمت شده» جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درآید. سی‌و‌هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
کتاب «تو شهید نمی‌شوی» روایت‌هایی از حیات جاودانه شهید مدافع حرم، شهید محمودرضا بیضایی در اولین سال انتشار خود به چاپ پانزدهم رسید. کتاب «تو شهید نمی‌شوی» روایت‌هایی از حیات جاودانه شهید مدافع حرم، شهید محمودرضا بیضایی در اولین سال انتشار خود به چاپ پانزدهم رسید. کتاب «تو شهید نمی‌شوی» روایت‌هایی از حیات جاودانه شهید مدافع حرم، شهید محمودرضا بیضایی در اولین سال انتشار خود به چاپ پانزدهم رسید. این کتاب، سال گذشته و در چهارمین سالگرد شهید محمودرضا بیضایی منتشر شده بود و در طول یک سال، با استقبال علاقمندان به چاپ پانزدهم رسیده است. شهید محمودرضا بیضایی، ۲۹ دی ماه ۱۳۹۳ در سوریه منطقه «قاسمیه» در جنوب شرقی دمشق به شهادت رسید.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
یکی از بازیگرانی که با وجود شایستگی بسیار بالا و استعداد شگفت انگیزش، به اندازه‌ی آن چه که بوده است لقب نگرفته، سوسن تسلیمی است. مادیای ماندگارسال ۱۳۶۴ بود که سوسن تسلیمی نقش اصلی فیلم «مادیا» به کارگردانی علی ژکان را پذیرفت. در این فیلم سوسن تسلیمی نقش زنی از روستا‌های شمال ایران را به عهده داشت. برخی بر این باورند که شاید وقتی دیگر برگه‌ی زرینی در کارنامه بهرام بیضایی و همچنین سوسن تسلیمی است. در همان سالی که شاید وقتی دیگر به نمایش درآمد، تسلیمی ایران را برای همیشه به مقصد سوئد ترک کرد.
فراروفرارو1 هفته قبل
رابعه اسکویی به نمایش «آلفرد» به نویسندگی پاسکال نوواکی با طراحی و کارگردانی هادی عامل پیوست. به گزارش ایلنا، رابعه اسکویی که دوره بازیگری خود را با حمید سمندریان آغاز کرد پس از بازگشت به ایران برای نخستین بار در نمایش «آلفرد» به نویسندگی پاسکال نوواکی با طراحی و کارگردانی هادی عامل روی صحنه خواهد رفت. رابعه اسکویی در کارنامه کاری خود سابقه همکاری با کارگردانانی، چون بهرام بیضایی، ایرج طهماسب، آرش معیریان، فرزاد موتمن، نگار آذربایجانی، تینا پاکروان، مهران مدیری، حامد عنقا، محمدحسین لطیفی، اصغر توسلی، بهرنگ توقیفی، احمد کاوری و … را داشته و پس از دوری از ایران با نمایش «آلفرد» به عرصه هنر بازمی‌گردد.
ایلناایلنا2 هفته قبل
رضا بهبودی و سودابه بیضایی به‌عنوان بازیگران فیلم «ریست» به کارگردانی محمدرضا لطفی و تهیه کنندگی امیر سیدزاده انتخاب شدند. به گزارش ایلنا، پس از مذاکره با چند گزینه سینمایی و تئاتری در نهایت رضا بهبودی و سودابه بیضایی به‌عنوان بازیگران اصلی فیلم سینمایی «ریست» به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا لطفی و تهیه کنندگی امیر سیدزاده انتخاب شدند تا در روزهای آینده مقابل دوربین بروند. این دومین همکاری رضا بهبودی با محمدرضا لطفی است که پیش از این نیز در فیلم سینمایی «روایت ناپدید شدن مریم» با نقش مرتضی حسینی این همکاری صورت گرفته بود، اما سودابه بیضایی در اثر قبلی لطفی حضور نداشت و اولین همکاری آنها در «ریست» شکل می‌گیرد. «ریست» به‌عنوان دومین فیلم بلند محمدرضا لطفی، فیلمی جسورانه با فیلمنامه‌ای چالش برانگیز است که با فرم و شکلی متفاوت نیز ساخته خواهد شد. عوامل «ریست» عبارتند از: نویسنده و کارگردان: محمدرضا لطفی، تهیه کننده: سید امیر سید زاده، مدیر فیلمبرداری: مجید گرجیان، طراح صحنه و لباس: افسانه صرفه جو، طراح گریم: پدرام زرگرصدابردار: علی گراکویی، تدوین: بابک قائم، مدیر تولید: محمد سید زاده، جانشین تولید: حامد آزادی، دستیار اول کارگردان: مرجان بقایی و مشاور رسانه‌ای و مدیر روابط عمومی: میثم محمدی
ایلناایلنا1 ماه قبل
سازندگان فیلم آخرین داستان می‌گویند: یکی از دلایل اصلی ساخت این فیلم متن‌های بود که بهرام بیضایی درباره شاهنامه نوشته بود. علت انتخاب داستان ضحاک ماردوش و کاوه آهنگر برای ساخت یک انیمیشن چه بود؟ اشکان رهگذر: داستان ضحاک جزو داستان‌های افتتاحیه شاهنامه است و یکی از مهمترین داستان‌هاست. بعدا این علاقه بیشتر شد و باعث شد تحث تاثیر آثار ایشان انیمیشن آخرین داستان را بسازیم. از طرف دیگر فضایی که می‌خواستیم با آن انیمیشن آخرین داستان را بسازیم با استفاده از این تکنیک امکان‌پذیر نبود. در ساخت انیمیشن آخرین داستان بیش از هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم فعالیت می‌کردند و نزدیک به ۱۰ سال ساخت آن طول کشیده است.
ایسناایسنا2 هفته قبل
مراسم نخستین سالگرد درگذشت «همایون شهنواز» - نویسنده و کارگردان - پنجشنبه - ۱۶ اسفند - با حضور خانواده او و برخی از اهالی سینما و تلویزیون در موزه سینما برگزار خواهد شد. حق‌شناس افزود: سردیس همایون شهنواز توسط رضا حسن‌زاده (مجسمه‌ساز) طراحی شده است که پس از تغییر نام خیابان، با حضور جمعی از مسئولان، علاقه‌مندان و خانواده شهنواز از آن رونمایی می‌شود. همچنین فیلم «آن همایون هنر» ساخته شهرام اسدی (کارگردان سینما) نیز برای اولین بار در این مراسم اکران خواهد شد. او ادامه داد: شهرام اسدی، کارگردان فیلم «روز واقعه» به قلم بهرام بیضایی و همچنین کارگردان فیلم «شب واقعه» به نویسندگی همایون شهنواز است. برخی از چهره‌های فرهنگی کشور در این مراسم درباره همایون شهنواز و جایگاه او در هنر و فرهنگ کشور سخن خواهند گفت.
ایرناایرنا3 هفته قبل
به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا فیلم سینمایی «خط قرمز» به کارگردانی مسعود کیمیایی محصول ۱۳۶۰ است که براساس نوشته «شب سمور» بهرام بیضایی ساخته شده است. علی‌رضا زرین‌دست فیلمبردار کهنه کار این روزهای سینما نیز تصویربرداری آن را برعهده داشته و مجید انتظامی برای آن موسیقی ساخته است. قرار است نسخه ترمیم شده فیلم سینمایی «خط قرمز» با کیفیت بالا در کانون فیلم خانه سینما نمایش داده شود. پس از نمایش فیلم نیز نشستی با حضور مسعود کیمیایی، جواد طوسی و ناصر صفاریان (دبیر کانون فیلم خانه سینما) برگزار خواهد شد. این برنامه سه‌شنبه ۱۴ اسفند در سالن سیف‌الله داد خانه سینما، به نشانی تهران، خیابان بهار جنوبی، خیابان سمنان، شماره ۲۹ برگزار می‌شود و ورود برای تمام علاقه‌مندان، آزاد و رایگان است.

به انتهای لیست رسیدید

بهرام بیضایی

بهرام بیضایی (زادهٔ ۵ دی ۱۳۱۷) فیلم‌ساز و نمایشنامه‌نویس و پژوهشگر ایرانی است. از کارهای وی می‌شود کارگردانی فیلم و نمایش، تدوین فیلم، تهیهٔ فیلم، مقاله‌نویسی، نگارش یکی دو داستان و چند شعر و بیش از چهل نمایشنامه و پنجاه فیلمنامه و انبوهی پژوهش تاریخی و استادی در دانشگاه را برشمرد. در این صفحه آخرین اخبار مرتبط با بهرام بیضایی را می‌خوانید ویکی‌پدیا