بهروز کمالوندی

بهروز کمالوندی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل
در حالی که تنها دو روز تا عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از سقف تعیین‌شده در برجام باقی مانده است، مقامات آمریکایی به‌ویژه مشاور امنیت ملی این کشور عاجزانه تلاش می‌کنند تا با استفاده از حربه تکراری تهدیدهای لفظی، ایران را از تصمیم خود منصرف کنند. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در سرزمین‌های اشغالی در این خصوص مدعی شد: «اگر ایران از محدودیت تعیین‌شده برای ذخایر اورانیوم خود ذیل توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ [برجام] عبور کند، همه گزینه‌ها روی میز خواهد بود». از آخرین حادثه‌ای که نشان داد آمریکا اساسا توان مقابله نظامی با ایران را در خود نمی‌بیند و گزینه‌های روی میز علیه ایران چیزی جز لفاظی‌های پوچ نیست، تنها چند روز می‌گذرد. بامداد روز پنج‌شنبه ۳۰ خرداد یک فروند پهپاد جاسوسی پیشرفته آمریکا بر فراز آب‌های ایران هدف پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد. با این حال ایران تأکید کرده است که هرگز تحت فشار تن به مذاکره با آمریکا نخواهد داد و ایران کشوری نیست که تسلیم خواسته‌های یک رژیم زورگو شود.
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه بدون توجه به مواد ۲۶ و ۳۷ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران با کشورهای موسوم به ۱+۵، امروز سه‌شنبه اقدام متقابل ایران در خصوص میزان سطح غنی سازی را «نقض برجام» توصیف کرد. وزیر خارجه فرانسه بی اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و اعمال تحریم هایی از سوی این کشور علیه تهران در این باره گفت: نقض برجام از سوی ایران اشتباهی جدی و پاسخی بد به فشارهای اعمال‌شده توسط آمریکا است! وی در ادامه اضافه کرد که فرانسه به همراه انگلیس و آلمان در صدد هستند تا به ایران بگویند که نقض برجام در راستای منافع تهران نیست. گفتنی است، ایران نه به منظور نقض توافق هسته‌ای؛ بلکه بر اساس ۳۶ و ۳۷ برجام تصمیم گرفته است که از تعهداتش در توافق هسته‌ای کاهش دهد. شایان ذکر است، که آژانس در آخرین گزارش خود، برای پانزدهمین بار پایبندی ایران به تعهداتش در برجام را تایید کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین5 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «ژان ایو لودریان»، وزیر امور خارجه فرانسه روز سه‌شنبه اقدام ایران برای کاستن از تعهدات خود ذیل برجام را «نقض برجام» توصیف کرده و مدعی شده تهران در صورت انجام این کار مرتکب «اشتباهی جدی» خواهد شد. به نوشته خبرگزاری رویترز، «لودریان» که در پارلمان فرانسه صحبت می‌کرد گفت: «نقض برجام از سوی ایران اشتباهی جدی و پاسخی بد به فشارهای اعمال‌شده توسط آمریکا است.» «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی دوشنبه ۲۷ خرداد در نشستی خبری در محل تاسیسات آب سنگین اراک (خنداب) گفته بود که با شتاب گرفتن روند تولید اورانیوم غنی‌شده ۳٫۶۷ درصد، ذخایر اورانیوم غنی‌شده کشور نهایتا تا ششم تیر از سقف ۳۰۰ کیلو عبور خواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که قصد این کشور برای کاستن از تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای برجام و مستند به مفاد این توافق است. تهران برای کاستن از تعهداتش به بندهای ۳۶ و ۳۷ توافق هسته‌ای اشاره کرده است. در بند ۳۶ برجام آمده است: «چنانچه ایران معتقد باشد که هر یک یا کلیه گروه ۱+۵ تعهدات خود را رعایت ننموده‌اند، ایران می‌تواند موضوع را به منظور حل و فصل به کمیسیون مشترک ارجاع نماید.».
تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
از آخرین حادثه‌ای که نشان داد آمریکا اساسا توان مقابله نظامی با ایران را در خود نمی‌بیند و گزینه‌های روی میز علیه ایران چیزی جز لفاظی‌های پوچ نیست، تنها چند روز می‌گذرد. بامداد روز پنج‌شنبه ۳۰ خرداد یک فروند پهپاد جاسوسی پیشرفته آمریکا بر فراز آب‌های ایران هدف پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد. اما به رغم شایعات رسانه‌های غربی، در نهایت هیچ واکنشی از سوی نظامیان آمریکایی دیده نشد. دولت ترامپ از زمان خروجش از برجام در اردیبهشت‌ ۹۷ تاکنون تحریم‌های اقتصادی مختلفی را علیه ایران وضع کرده است اما نتوانسته ایران را وادار به تسلیم در برابر خواسته‌های خود کند. با این حال ایران تأکید کرده است که هرگز تحت فشار تن به مذاکره با آمریکا نخواهد داد و ایران کشوری نیست که تسلیم خواسته‌های یک رژیم زورگو شود.
یورونیوزیورونیوز1 روز قبل
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، بیانیه اخیر وزراء خارجه سه کشور اروپایی را «وقاحت سیاسی» عنوان کرد و آن نشانه «عدم وجود اراده در اروپا برای اجرای تعهداتش» تلقی کرد. علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران در قالب یادداشتی که از طریق خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران منتشر کرده با تاکید بر آغاز گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران از ۱۶ تیرماه (۱۲ روز دیگر)، تلاش‌های دیپلماتیک اروپا برای پایبندی حداکثری ایران به تعهدات توافق هسته‌ای را به تلاش فریبکارانه سیاسی برای محدودسازی حقوق مسلم مردم ایران تعبیر کرده است. پیشتر بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده بود که گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران شامل عبور از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام خواهد بود. بیشتر بخوانید: «ایران به زودی از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند» آقای شمخانی اعلام کرده که آغاز «با جدیت» گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران، با هدف جلوگیری از سوء استفاده برخی کشورها از «صبر» جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد تا مشخص شود که پاسخ ایران به تجاوز پهپاد آمریکایی به مرزهای هوایی با واکنش، نسبت به تلاش فریبکارانه سیاسی برای محدودسازی حقوق مسلم مردم ایران تفاوتی ندارد. بیشتر بخوانید: هشدار فرانسه به ایران: نقض برجام یک اشتباه بزرگ خواهد بود
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
انگلیس، آلمان و فرانسه با ارسال یاداشتی، به طور رسمی به ایران هشدار داده‌اند که در صورت توقف تعهدات برجامی تهران، جمهوری اسلامی با عواقب این عمل روبرو خواهد شد. دو دیپلمات اروپایی به خبرگزاری رویترز گزارش داده‌اند که انگلیس، آلمان و فرانسه در یادداشتی رسمی که در روز شنبه ۲۲ ژوئن، به دست ایران رسانده‌اند، نسبت به عدم پایبندی ایران به توافقات هسته‌ای هشدار داده‌اند. در این یادداشت مشخص نشده که عواقب عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای چیست. وی افزود: بر اساس قانون «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» اقدام ما وابسته به نحوه‌ی اجرای تعهدات سایر اعضای برجام است و این نمی‌شود ما تعهدات خود را انجام دهیم و آنها در عمل کاری نکنند. بر همین اساس ما طبق فرمایشات رهبری و قانون مجلس عمل خواهیم کرد.
ایرناایرنا1 روز قبل
«جرمی هانت» مدعی شده که این کشور قویا معتقد است «ایران باید از اقدامات بی‌ثبات کننده در سراسر خاورمیانه دست بردارد». وزیر خارجه انگلیس سپس عنوان کرد: می‌خواهیم تنش‌ها را کاهش دهیم اما طبیعتا بسیار نگران هستیم. نشریه ساندی تایمز گزارش داد، از نظر مقامات آمریکایی، موضع انگلیس در قبال ایران سخت‌تر شده و از آنها در اقدام نظامی علیه ایران حمایت می‌کند. «اندرو موریسون» معاون تازه کار وزیر امور خارجه انگلیس روز گذشته در سفر به تهران با مقام‌های کشورمان دیدار کرد. بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه انگلیس، این سومین سفر یک معاون وزیر امور خارجه انگلیس به تهران در ۱۲ ماه گذشته است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
فارین پالیسی: حمله به نفتکش‌ها پیام روشنی به آمریکا، عربستان و امارات داردیک مجله آمریکایی نوشت دولت ترامپ باید پیام حمله به نفتکش‌ها در منطقه را که دقیق و سنجیده است، دریافت کند. این اعلام ایران در بحبوحه یکسری حملات علیه تانکرهای نفتی در منطقه انجام شد؛ حملاتی که دولت ترامپ ایران را به مشارکت در آن متهم کرده است. اگر فرض دولت آمریکا این باشد که کمپین فشار حداکثری هیچ بهایی برای آمریکا و هم پیمانانش ندارد، ثابت شده که این فرض اشتباه است. کمپین تحریم‌های آمریکا علیه ایران همچنان در متقاعد کردن تهران برای نشستن پشت میز مذاکره با واشنگتن ناکام بوده است. در جبهه نظامی، آمریکا، ایران را به دست داشتن در چندین حمله طی هفته گذشته در منطقه متهم کرده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اروپا برای آنچه نجات برجام خوانده شده است، فقط ۱۰ روز فرصت دارد و ایران از این پس منتظر تعلل‌های اروپایی‌ها نمی‌ماند. آمریکا با عواقب تصمیم نسنجیده دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای، بازگشت تحریم‌ها و لغو معافیت برنامه‌های هسته‌ای مواجه خواهد شد. با این‌حال و با وجود چنین پیام‌هایی، هنوز جمهوری اسلامی ایران در چارچوب توافق هسته‌ای با گروه ۵+۱ فعالیت‌های هسته‌ای خود را پیش می‌برد. به گفته کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، تصمیماتی که روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اعلام شد، نقض برجام قلمداد نمی‌شود. با این‌حال و به‌عنوان نکته سوم، حتی اگر برداشت طرف‌های غربی از تصمیمات اخیر ایران مبنی بر حرکت به سمت نقض برجام با واقعیت منطبق باشد، ایران منطقا ملزم نیست که به‌عنوان تنها طرف پایبند به توافق هسته‌ای شناخته شود.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در دیدار «اندرو موریسون»، معاون وزیر خارجه انگلیس در امور خاورمیانه‌ با بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران که به درخواست طرف انگلیسی و در محل سازمان انرژی اتمی انجام شد، طرفین آخرین تحولات در خصوص برجام و مسائل بین‌الملل را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. کمالوندی با یاد‌آوری اهمیت اجرای تعهدات طرف مقابل در برجام، بر جدیت ایران در اجرای اقدامات اعلام شده در چارچوب پاراگراف‌های ۲۶ و۳۶ تاکید کرد و یاد‌آور شد که تولید اورانیوم غنی شده بر اساس آنچه که رئیس جمهور و شورای عالی امنیت ملی مشخص کرده است، ادامه خواهد یافت. معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به اظهارات موریسون که ضمن ابراز حمایت از برجام از سوی کشورش، خواستار خویشتنداری ایران و حفظ برجام شده و عبور از تعهدات را جدی و مخاطره آمیز ارزیابی کرد، گفت: اینگونه تهدیدها و فشارهای حداکثری اعمال شده از سوی آمریکا محکوم به شکست است. وی در ادامه تاکید کرد که دوره دیپلماسی قایق‌های توپ‌دار به سر آمده و با دنبال کردن تحولات چند هفته گذشته، آمریکایی‌ها باید آموخته باشند که سیاست‌های تخریبی آنها نه تنها نتیجه دلخواه نداده بلکه به تشدید تنش‌ها نیز منجر شده است. انتهای پیام/.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
همانطور که این نشریه آمریکایی به آن‌اشاره کرده است، ترامپ در مقابل ایران، گزینه‌ای ندارد. آنطور که نیویورک‌تایمز گزارش داده است، دیگر گزینه‌های ترامپ در قبال ایران یک مسیر وارونه داشته است و از تهدید به سوی پیشنهادات دیپلماتیک پیش رفته است اما ایران همچون کره شمالی نیست. براساس گزارش رسانه‌های آمریکایی، ترامپ مدعی شده است که تحریم‌هایی که آن را «بسیار شدید» خواند، علیه ایران به اجرا در خواهد آورد. در همین رابطه، یک روزنامه منطقه‌ای در کاریکاتوری، ترامپ را در ژست «تیراندازی به سمت ایران» به تصویر کشیده است. روزنامه الاخبار در گزارشی نوشت: ترامپ در قبال ایران در مخمصه‌ای افتاده است که راه برون‌رفت از آن را نمی‌داند.
ایمناایمنا2 روز قبل
فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) خاطرنشان کرد: سرنوشت منافع ملت‌های منطقه، به هم پیوسته است و تقسیم صلح و جنگ امکان پذیر نیست. وزیر امور خارجه ادامه داد: باید توجه کرد در شرایطی معاونت اقتصادی وزارت خارجه تشکیل شده که کشور با تحریم روبه‌رو شده اما علی رغم تحریم‌ها، کارهای خوبی در این معاونت انجام شده است. وی تصریح کرد: معاونت اقتصادی وزارت خارجه در سفرها، هماهنگی‌های مربوطه را انجام می‌دهد و امیدوارم این مسیر ادامه داشته باشد. ظریف در ادامه تصریح کرد: باید توجه شود که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران وظیفه تسهیل‌گری و هماهنگی بخش‌های اقتصادی را دارد و ساز و کار مشخصی در بخش‌های اقتصادی دارد. به گفته سخنگوی دولت، براساس این دستور سازمان برنامه و بودجه باید با اعطای قدرت جابجایی به دستگاه‌های اجرایی امکان هزینه بهینه را فراهم سازد.
فارسفارس2 روز قبل
یک سناتور آمریکایی در مصاحبه‌ای با انتقاد از ترامپ گفت که دولت کنونی آمریکا هیچگونه راهبردی در قبال ایران نداشته و در موضع ضعیفتری در برابر تهران قرار گرفته است. وی که با ای‌بی‌سی نیوز مصاحبه می‌کرد، گفت: «آمریکا در موضع ضعیفتری در برابر ایران و در یک انزوا قرار گرفته است.» این سناتور ایالت نیوجرسی اضافه کرد: «هیچگونه راهبردی (در قبال ایران) وجود ندارد. «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی امروز در پیامی در صفحه شخصی خود در توئیتر هشدار داد: «تحریم‌های جدید علیه ایران در راه هستند. آمریکا از درک این موضوع عاجز است که چنین تصمیم‌هایی برنامه جامع اقدام مشترک را در خطر بزرگی قرار می‌دهد. آمریکا در حال خارج کردن ایران از توافق هسته‌ای از جمله رژیم راستی‌آزمایی آن است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
به گزارش مشرق، روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارشی درباره ساقط شدن پهپاد جاسوسی آمریکا در حریم هوایی ایران نوشت، تصمیم لحظه آخری «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای صرفنظر از اقدام نظامی علیه ایران نمایانگر آن است که آمریکا در قبال ایران، فاقد گزینه‌های جذاب است. بر اساس ادعای شخص ترامپ، در حالیکه وی قصد پاسخگویی به این اقدام ایران از طریق گزینه نظامی را داشت، از این تصمیم صرفنظر کرد. این روزنامه آمریکایی با اشاره به این موارد ادامه داد که این توانمندی‌های ایران، محاسبات واشنگتن در خصوص خطرات را دگرگون کرده است و مشکل ترامپ با ایران را بسیار آزاردهنده‌تر از مشکلاتی کرده است که «جورج بوش» و «باراک اوباما» در قبال ایران با آن روبرو بودند. آنطور که نیویورک‌تایمز گزارش داده است، دیگر گزینه‌های ترامپ در قبال ایران یک مسیر وارونه داشته است و از تهدید به سوی پیشنهادات دیپلماتیک پیش رفته است اما ایران همچون کره شمالی نیست. این روزنامه آمریکایی در پایان نظر «فیلیپ گوردون» یکی از مقامات سابق وزارت خارجه آمریکا و عضو کنونی شورای روابط خارجی درباره پیشنهاد مذاکره ترامپ به ایران اشاره کرد و و نوشت که گرچه امکان مذاکره وجود دارد اما تصور رسیدن به توافقی که ترامپ به دنبال آن است، سخت است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 روز قبل
بنابر اعلام وزارت امور خارجه انگلیس، «آندرو موریسون» معاون وزیر خارجه این کشور روز یکشنبه با هدف گفت‌وگو با مقامات ایرانی به تهران می‌آید. پیش از موریسون، «ریچارد مور» مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه انگلیس و مذاکره کننده برجام آن کشور به تهران آمده بود. گفتنی است هایکو ماس بیستم خرداد ماه در ادامه سفرش به منطقه، توقفی یک روزه در تهران داشت و با ظریف و روحانی دیدار کرد. «ینس پلوتنر» مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه آلمان و مذاکره کننده ارشد این کشور در برجام دوم خرداد ماه به تهران سفر و با عراقچی دیدار و گفت‌وگو کرده بود. گفتنی است، سفر ماس به تهران اولین سفر یکی از وزرای خارجه عضو گروه ۱+۴ بعد از بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی بود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 روز قبل
ساعت ۲۴- در ادامه تحرکات دیپلماتیک سه کشور اروپایی عضو برجام پس از تصمیم اخیر ایران مبنی بر توقف برخی تعهدات برجامی و شرایط کنونی در منطقه، قرار است دومین دیپلمات انگلیسی به تهران بیاید. بنابر اعلام وزارت امور خارجه انگلیس، «آندرو موریسون» (+) معاون وزیر خارجه این کشور روز یکشنبه با هدف گفت‌وگو با مقامات ایرانی به تهران می‌آید. پیش از موریسون، «ریچارد مور» مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه انگلیس و مذاکره کننده برجام آن کشور به تهران آمده بود. گفتنی است هایکو ماس بیستم خرداد ماه در ادامه سفرش به منطقه، توقفی یک روزه در تهران داشت و با ظریف و روحانی دیدار کرد. «ینس پلوتنر» مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه آلمان و مذاکره کننده ارشد این کشور در برجام دوم خرداد ماه به تهران سفر و با عراقچی دیدار و گفت‌وگو کرده بود.
فارسفارس3 روز قبل
در ادامه تحرکات دیپلماتیک سه کشور اروپایی عضو برجام پس از تصمیم اخیر ایران مبنی بر توقف برخی تعهدات برجامی و شرایط کنونی در منطقه، قرار است دومین دیپلمات انگلیسی به تهران بیاید. بنابر اعلام وزارت امور خارجه انگلیس، «آندرو موریسون» (+) معاون وزیر خارجه این کشور روز یکشنبه با هدف گفت‌وگو با مقامات ایرانی به تهران می‌آید. (اینجا بخوانید) پیش از موریسون، «ریچارد مور» مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه انگلیس و مذاکره کننده برجام آن کشور به تهران آمده بود. عراقچی در این دیدار تاکید کرد: اروپا نباید اراده ایران برای کاهش مرحله به مرحله تعهدات خود را دست کم بگیرد. گفتنی است هایکو ماس بیستم خرداد ماه در ادامه سفرش به منطقه، توقفی یک روزه در تهران داشت و با ظریف و روحانی دیدار کرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 روز قبل
سفیر اسبق انگلیس سپس عنوان کرد: شاید بهتر بود انگلیس، آلمان و فرانسه باهم پیام جامعی را به ایران ابلاغ می‌کردند. وزارت امور خارجه انگلیس روز شنبه اعلام کرد اندرو موریسون معاون وزیر امور خارجه انگلیس در امور خاورمیانه برای آنچه انجام گفت‌وگوهای شفاف و سازنده با ایران خوانده شده است، راهی تهران شد. درعین‌حال جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده است که برای حفظ توافق هسته‌ای تعهدات خود را کاهش داده و در صورت اقدام عملی شرکای برجام برای حفظ این توافق چندجانبه اقدامات ایران می‌تواند برگشت‌پذیر باشد. «کمالوندی» افزود: تولید اورانیوم ۴ برابر شده و شمارش معکوس برای گذشت از مرز ۳۰۰ کیلوگرم آغازشده است. وی ادامه داد: از امروز به مدت ۱۰ روز یعنی تا ششم تیرماه از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهیم کرد.
ایرناایرنا3 روز قبل
روزنامه فرانسوی «لوژورنال دو سن-ا-لوآر» (Le Journal de Saône-et-Loire) روز شنبه نوشت: تنش میان ایران و آمریکا در حال افزایش است و اروپا سکوت کرده یا تقریبا ساکت است. کشورهای اروپایی امضا کننده توافق هسته‌ای ایران در روز هفتم تیر (۲۸ ژوئن) در وین دیدار خواهند کرد تا در مورد راه‌های کمک به ایران در مواجهه با تحریم‌های آمریکا گفت و گو کنند. تحولات برجامی این روزها، روندهای پرشتاب و پیچیده‌ای را طی می‌کند که همراه با توقف بخشی از تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران، بباعث شده تا دیپلماسی شتاب بیشتری به خود بگیرد. فیلیپ تیه بو از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ سفیر فرانسه در کره جنوبی بود و سپس به عنوان مدیر بخش خدمات عمومی فرانسه منصوب شد. او، پیش از آنکه در سال ۲۰۱۹ به عنوان سفیر فرانسه در ایران معرفی شود، از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ به عنوان سفیر فرانسه در پاکستان مشغول به کار بود.
ایرناایرنا3 روز قبل
علاوه بر سفر وزیران سه کشور بزرگ اتحادیه به ایران، شاهد تکاپوی آنها در کمیسیون مشترک برجام نیز هستیم. در نیتجه مقامات اروپایی در صددند تا به قول معروف علاج واقعه را پیش از وقوع بکنند. ایران پهپاد آمریکایی را یک پهپاد جاسوسی می‌داند که به حریم سرزمینی این کشور تجاوز کرده است. انها معتقدند پهپاد کشورشان بر فراز تنگه هرمز در حال پرواز بوده و به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران تجاوز نکرده است. رئیس جمهوری آمریکا که حملات هفته گذشته به دو نفتکش در دریای عمان را مساله‌ای «بسیار جزئی» خوانده بود، در ارتباط با سرنگونی پهپاد نیز دیدگاهی مشابه داشت.
رجانیوزرجانیوز3 روز قبل
کارشناس مسائل آمریکا گفت: وقتی اروپا اراده انجام تعهدات برجامی خود را ندارد، تهران هم تنها طرف اجرا کننده توافقات نخواهد بود. در نهایت او خطاب به اروپایی‌ها بر روی ضرب الاجلی۱۰ روزه برای طرف‌های برجامی تاکید کرد. امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: برجام امنیت جهانی، منطقه و اروپا را تامین کرده است، بنابراین حفظ آن برای اروپا اهمیت زیادی دارد و در همین راستا هم باید هزینه برخورداری از ثبات فعلی را بپردازند. ابوالفتح گفت: من نسبت به انجام تعهدات اروپا با این ضرب الاجل ۱۰ روزه خوشبین نیستم و معتقدم ایران هر اقدامی انجام دهد باز هم اروپا اراده و جسارت ایستادن در مقابل آمریکا و ترامپ را ندارد، در نتیجه امید بستن به تغییر خط مشی اروپا و در پیش گرفتن مسیر دیگری بسیار ضعیف است. وی افزود: حدود ۹ کشور‌های دارای سلاح اتمی هستند و سایر کشور‌ها فاقد آن می‌باشند، برخی مناطق معتقدند که ظرفیت خاصی از توانمندی هسته‌ای به منزله دارا بودن سلاح اتمی است به عنوان مثال اسرائیل تا به حال هیچ سلاح اتمی را آزمایش نکرده است و هیچگاه هم اعلام نکردکه سلاح اتمی دارد، ولی طبق اطلاعات منتشر شده، رژیم صهیونیستی بین ۸۰ تا ۲۰۰ سلاح اتمی را در اختیار دارد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 روز قبل
او درباره نشست وزرای امورخارجه ایران و ترکیه که در اصفهان برگزار شد، افزود: طبق قراری که روسای‌جمهور دو کشور دارند قرار است وزرای امورخارجه برای روابط راهبردی دو کشور برنامه‌ریزی کنند و این نشست در این راستا در اصفهان برگزار شد. مولود چاووش اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه عصر پنج‌شنبه وارد اصفهان شد و از سوی عباس رضایی استاندار اصفهان در فرودگاه شهید بهشتی این استان مورد استقبال قرار گرفت. کمیسیون مشترک برجام جمعه تشکیل جلسه می‌دهدهمزمان با اظهارات ظریف، اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک «برجام» ۲۸ ژوئن (جمعه هفتم تیر) در وین تشکیل جلسه خواهد داد. طبق این بیانیه ایران دیگر به محدودیت‌های پیش‌بینی شده در برجام درخصوص میزان ۱۳۰ تن اورانیوم ۶۷/ ‌۳ درصد و ۳۰۰ کیلو آب سنگین متعهد نخواهد بود. بهروز کمالوندی افزود: تولید اورانیوم ۴ برابر شده و شمارش معکوس برای گذشت از مرز ۳۰۰ کیلوگرم آغاز شده است.
خبر فوریخبر فوری4 روز قبل
کارشناس مسائل بین الملل گفت: ضرب الاجل ۱۰ روزه اروپا حامل این پیام است که ایران صبر استراتژیک خود را ادامه نخواهد داد. بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان چندی پیش در ارتباط با افزایش ۳٫۶۷ درصدی غنی سازی اعلام کرد که در این راستا سناریو‌های مختلفی در نظر گرفته شده تا از ۳٫۶۸ تا هر درصد دیگری که مورد نیاز ما باشد قابل افزایش خواهد بود. کمالوندی همچنین در مصاحبه دیگری تاکید کرد که ایران بین تعهدات و حقوق خود توازن ایجاد خواهد کرد و اگر اعضای باقی مانده در برجام حقوق ما که رفع تحریم‌های مصرح در برجام است را به رسمیت بشناسند، ما نیز تعهدات خود را اجرا می‌کنیم در غیر این صورت برای ایجاد توازن تهران هم از تعهدات خود کم خواهد کرد. در نهایت او خطاب به اروپایی‌ها بر روی ضرب الاجلی۱۰ روزه برای طرف‌های برجامی تاکید کرد. وی با اشاره به رویکرد چین در دفاع از ایران، گفت: مواضع چین و روسیه در حوزه روابط بین الملل و تحریم‌های اعمالی از سوی کاخ سفید همچنین راهبرد‌های یک جانبه ایالات متحده آمریکا در قبال تحولات بین الملل بسیار به ایران نزدیک است، بنابراین انتظار گسترش روزافزون تعاملات بین تهران، پکن و مسکو در حوزه‌های گوناگون وجود دارد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «امانوئل مکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه بامداد جمعه (به وقت تهران) به هدف قرار گرفتن پهپاد متجاوز آمریکا واکنش نشان داد و از تلاش پاریس برای آرام کردن اوضاع خبر داد. وی در پاسخ به سوالی درباره هدف قرار گرفتن یک فروند پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا بعد از ورود به حریم سرزمینی ایران گفت: «مسئولیت ما دعوت به آرامش است. مقام‌های آمریکایی، از جمله «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ادعا کرده‌اند گلوبال هاوک هنگام هدف قرار گرفتن در حال پرواز بر فراز آب‌های بین‌المللی بوده است. علی‌رغم این «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در توئیتی روز پنجشنبه مختصات جغرافیایی دقیق محل سرنگون شدن پهپاد جاسوسی آمریکا را مشخص کرد. امانوئل مکرون از دو طرف خواست دقیقا مشخص کنند پهپاد مورد نظر کجا بوده است.
ایرناایرنا4 روز قبل
طبق این بیانیه ایران دیگر به محدودیت‌های پیش‌بینی شده در برجام در خصوص میزان ۱۳۰ تن اورانیوم ۶۷/‌۳ درصد و ۳۰۰ کیلو آب سنگین متعهد نخواهد بود. در عین حال جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده است که برای حفظ توافق هسته‌ای تعهدات خود را کاهش داده و در صورت اقدام عملی شرکای برجام برای حفظ این توافق چندجانبه اقدامات ایران می‌تواند برگشت پذیر باشد. با این وجود و در پی بی‌عملی شرکای برجام روز دوشنبه بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در اراک اعلام کرد که تولید اورانیوم ایران تا ۱۰ روز آینده (تا ششم تیرماه) از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهد کرد. «بهروز کمالوندی» افزود: تولید اورانیوم ۴ برابر شده و شمارش معکوس برای گذشت از مرز ۳۰۰ کیلوگرم آغاز شده است. وی ادامه داد: از امروز به مدت ۱۰ روز یعنی تا ششم تیرماه از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهیم کرد.
همشهریهمشهری5 روز قبل
دو منبع دیپلماتیک که خواستند نامشان فاش نشود به شبکه سی‌ان‌ان گفته‌اند، اتحادیه اروپا علی‌رغم ادامه رویکرد سخت‌گیرانه دولت ترامپ درقبال ایران مایل نیست به سرعت بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را در دستور کار خود قرار دهد. هرچند، ایران اعلام کرده است که قصد دارد از برخی محدودیت‌های هسته‌ای تعیین شده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عبور کند. نمایندگان اتحادیه اروپا به درخواست سی‌ان‌ان برای اظهار نظر درباره این خبر پاسخی نداده‌اند. چندی پیش که ایران اعلام کرد غنی‌سازی اورانیوم خود را سرعت می‌بخشد که البته لزوما به معنی عبور از محدودیت‌ها نیست، برخی مقامات اروپایی ابراز نگرانی کردند که در این صورت طرف‌های اروپایی هیچ انتخاب دیگری غیر از تحریم ایران ندارند. اما یک مقام وزارت امورخارجه آمریکا به سی‌ان‌ان گفت: هنوز خیلی زود است که بخواهیم درباره بازگرداندن تحریم‌های ایران صحبت کنیم اما اگر تهران تصمیم به کاهش اجرای تعهداتش در برجام بگیرد، پیامدهایی خواهد داشت.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 روز قبل
به گزارش مشرق، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه امروز پنجشنبه در سخنانی تصریح کرد: هرگونه اقدام نظامی علیه ایران برای منطقه فاجعه بار خواهد بود. رئیس جمهوری روسیه در نشست پرسش‌وپاسخ سالانه در این خصوص گفت: هرگونه اقدام نظامی آمریکا علیه ایران می‌تواند باعث وقوع فاجعه‌ای در منطقه شود. وی تأکید کرد: ایران به‌طور کامل به تعهداتش در توافق هسته‌ای (برجام) پایبند بوده است؛ لذا تحریم‌ها علیه ایران بی پایه و اساس هستند. این در حالیست که آژانس در آخرین گزارش خود، برای پانزدهمین بار پایبندی ایران به تعهداتش در برجام را تایید کرد. با این حال پیش از این اتحادیه اروپا در واکنش به مهلت ۶۰ روزه ایران برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی اعلام کرده بود که هیچ ضرب‌الاجلی را از سوی تهران نمی‌پذیرد.
خبر فوریخبر فوری5 روز قبل
شبکه سی‌ان‌ان به نقل از دو منبع دیپلماتیک گزارش داد، اتحادیه اروپا مایل به بازگرداندن تحریم‌ها علیه تهران نیست، هرچند که ایران اعلام کرده از محدودیت‌های برجامی‌اش عبور خواهد کرد. دو منبع دیپلماتیک که خواستند نامشان فاش نشود به شبکه سی‌ان‌ان گفته‌اند، اتحادیه اروپا علی‌رغم ادامه رویکرد سخت‌گیرانه دولت ترامپ درقبال ایران مایل نیست به سرعت بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را در دستور کار خود قرار دهد. هرچند، ایران اعلام کرده است که قصد دارد از برخی محدودیت‌های هسته‌ای تعیین شده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عبور کند. نمایندگان اتحادیه اروپا به درخواست سی‌ان‌ان برای اظهار نظر درباره این خبر پاسخی نداده‌اند. اما یک مقام وزارت امورخارجه آمریکا به سی‌ان‌ان گفت: هنوز خیلی زود است که بخواهیم درباره بازگرداندن تحریم‌های ایران صحبت کنیم اما اگر تهران تصمیم به کاهش اجرای تعهداتش در برجام بگیرد، پیامدهایی خواهد داشت.
الفالف5 روز قبل
برخی معتقدند چالش ایران با اروپا در برجام بسیار سخت‌تر از چالش با امریکا است، چون این خارج شد و صریح است، اما آن‌ها عمل نمی‌کنند و اجرای برجام را معجزه می‌دانند، اما از ما می‌خواهند اجرا کنیم و دم بر نیاوریم! اروپا نزدیک به هفت سال مذاکره برجام را با ایران کش داد و سپس با ظریف دو سالی آن را ادامه داد. وقتی برجام تصویب شد بازهم کشور معطل ماند، چون برجام را اروپا اجرا نکرد. ضرب‌الاجل پنج شنبه آینده ایران، سه کشور اروپایی (تروئیکا) را به تب و تاب انداخته و مدیران کل سه کشور اروپایی امروز در بروکسل برای بررسی آخرین وضعیت مناسبات با ایران جلسه برگزار می‌کنند. قرار است امروز مدیران کل وزارت خارجه سه کشور اروپایی طرف ایران در برجام (تروئیکا) در بروکسل با همدیگر ملاقات کنند.
ایسناایسنا5 روز قبل
شبکه سی‌ان‌ان به نقل از دو منبع دیپلماتیک گزارش داد، اتحادیه اروپا مایل به بازگرداندن تحریم‌ها علیه تهران نیست، هرچند که ایران اعلام کرده از محدودیت‌های برجامی‌اش عبور خواهد کرد. به گزارش ایسنا، دو منبع دیپلماتیک که خواستند نامشان فاش نشود به شبکه سی‌ان‌ان گفته‌اند، اتحادیه اروپا علی‌رغم ادامه رویکرد سخت‌گیرانه دولت ترامپ درقبال ایران مایل نیست به سرعت بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را در دستور کار خود قرار دهد. هرچند، ایران اعلام کرده است که قصد دارد از برخی محدودیت‌های هسته‌ای تعیین شده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عبور کند. نمایندگان اتحادیه اروپا به درخواست سی‌ان‌ان برای اظهار نظر درباره این خبر پاسخی نداده‌اند. اما یک مقام وزارت امورخارجه آمریکا به سی‌ان‌ان گفت: هنوز خیلی زود است که بخواهیم درباره بازگرداندن تحریم‌های ایران صحبت کنیم اما اگر تهران تصمیم به کاهش اجرای تعهداتش در برجام بگیرد، پیامدهایی خواهد داشت.

به انتهای لیست رسیدید