بوتفلیقه

بوتفلیقه

فارسفارس5 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «احمد قاید صالح» رئیس ستاد مشترک ارتش الجزائر تأکید کرد که تسریع در برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری بر اساس جدول زمانی تعیین شده و مطابق با قانون اساسی یک ضرورت است. طبق گزارش شبکه «النهار» الجزائر، رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور بر پایبندی به قوانین کشور و قانون اساسی برای حل بحران فعلی تأکید کرد. وی هشدار دارد که برخی طرف‌ها با مخالفت‌های خود در صدد بدنام کردن دیگران و ارائه پیشنهادات نادرست و غیرسازنده هستند که تنها به طولانی شدن مدت زمان بحران می‌انجامد. صالح اشاره کرد که اجرای اصلاحات مفصل و دقیق در حوزه اختیارات رئیس‌جمهور جدید است. «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس‌جمهور سابق الجزائر دوم آوریل گذشته در پی گسترش اعتراضات به نامزدی وی برای پنجمین بار متوالی در انتخابات ریاست‌جمهوری، از قدرت کناره‌گیری کرد و به دنبال آن «عبدالقادر بن صالح» رئیس مجلس الأمه (پارلمان) الجزائر به عنوان رئیس‌جمهور موقت این کشور انتخاب شد و قرار بود طی ۹۰ روز انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شود اما اخیرا پس از آنکه هیچ فردی به عنوان نامزد انتخابات ثبت‌نام نکرد، برگزاری این انتخابات به تعویق افتاد و دوره ریاست‌جمهوری بن صالح نیز تمدید شد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، احمد قاید صالح رئیس ستاد ارتش الجزایر اعلام کرد: تنها راه خروج از بحران کنونی روی آوردن به گفتگوهای جدی میان طرفها و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مطابق قانون اساسی است. وی افزود: ارتش بر راهکارهای قانونی و قانون اساسی برای حل بحرانی که الجزایر در آن به سر می‌برد، تاکید دارد. صالح تاکید کرد: کلیدهای بحران موجود است و باید منافع شخصی و حزبی کنار گذاشته شود. شایان ذکر است که الجزایر از زمان کنار رفتن عبدالعزیز بوتفلیقه شاهد اعتراضات مردمی است که خواهان کنار رفتن همه مسئولان وابسته به رئیس جمهور سابق هستند.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
مردم خواهان عدم مشارکت وابستگان نظام بوتفلیقه در قدرت هستند. روزنامه الخبر الیومی با انتشار گزارشی درباره بازداشت مقامات و وابستگان نظام بوتفلیقه اعلام کرد: زندان به محل تجمع سران و وابستگان این نظام تبدیل شده و اکنون نگاه الجزایری‌ها به زندان «حراش» و «بلیده» است که این زندانیان درآنجا نگهداری می‌شوند. دادگاه علی حداد را به اتهام جعل اسناد دولتی و فساد مالی به زندان محکوم کرد. اما چنین چیزی رخ نداد و سعید بوتفلیقه در برابر دادگاه حاضر شد و قاضی او را به زندان محکوم کرد. او یکی از بازرگان وابسته به نظام بوتفلیقه است که به اتهام پولشویی و کسب امتیازات غیرقانونی به زندان محکوم شد.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الیوم السابع، «کریم جودی» وزیر دارایی اسبق الجزایر امروز به اتهام فساد مالی در دادگاه این کشور حاضر شد. بر اساس این گزارشT وزیر اسبق الجزایر برای پاسخگویی به سؤالات قاضی در خصوص اتهام فساد مالی در دادگاه حاضر شد. هنوز به صورت رسمی اتهامات مذکور به این وزیر اسبق الجزایر وارد نشده است. به تازگی نیز نخست وزیر سابق الجزایر راهی زندان شده است. اعتراضات مردمی در الجزایر علیه نظام سابق این کشور در نهایت به برکناری «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس جمهوری سابق این کشور انجامید.
موجموج2 روز قبل
به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از رویترز، تلویزیون دولتی الجزایر گزارش داد: کریم جودی وزیر اقتصاد سابق الجزایر روز یکشنبه (۲۶ خردادماه) در برابر دادگاه حاضر شده تا به پرسش‌ها در مورد اتهام فساد اقتصادی پاسخ دهد. اتهام وی به اثبات نرسیده است با این حال، وی به شماری از مقام ارشد سابق در دولت الجزایر اضافه شده که به اتهام فساد در دولت قبلی الجزایر در دادگاه حاضر شده‌اند. الجزایر پس از کناره گیری عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور این کشور درگیر تنش و ناآرامی بوده است. بوتفلیقه سال‌ها بر الجزایر حکومت کرده بود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 روز قبل
ساعت۲۴ - مردم الجزائر با برگزاری تظاهرات هفتگی ماه‌های گذشته در پایتخت، از مبارزه با فساد و مجازات عناصر فاسد دوره «عبدالعزیز بوتفلیقه» حمایت کردند. مردم الجزائر روز جمعه (دیروز) برای هفدهمین جمعه متوالی تظاهرات کرده و حمایت خود را از مبارزه با فساد و بازداشت مسئولان برجسته دوره بوتفلیقه اعلام کردند. هزاران نفر از مردوم الجزائر دیروز در میدان البرید المرکزی و خیابان‌های اصلی پایتخت و نیز دیگر شهرهای سودان تظاهرات کردند و علیه فساد شعارها دادند. این تظاهرات در حالی برگزار شد که تعدادی از مسئولان سابق الجزائر از جمله دو نخست‌وزیر دوره بوتفلیقه به نام‌های احمد اویحیی و عبدالمالک سلال اخیرا بازداشت و به زندان منتقل شده‌اند. تظاهرات‌کنندگان نیز ضمن استقبال از بازداشت این مسئولان به اتهام فساد، خواستار استمرار روند بازداشت و مجازات عناصر فاسد دوره بوتفلیقه شدند.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های الجزایری، صدها نفر از شهروندان الجزایری امروز جمعه برای تاکید بر خواسته خود مبنی بر کناره گیری فوری مسئولان دولت عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهور سابق این کشور در میادین و خیابان‌های پایتخت راهپیمایی کردند. شهروندان الجزایری همچنین خواستار انحلال حزب جبهه آزادیبخش ملی و کامل شدن محاکمه همه مسئولان فاسد شدند. الجزایری‌ها اصرار دارند که نهادها و شخصیت‌های دوره بوتفلیقه اداره مرحله انتقالی را به‌دست نگیرند و برای تاکید بر این خواسته خود هر هفته جمعه تظاهرات می‌کنند. انتهای پیام/

تظاهرات مردم الجزایر در پایتخت این کشور

صدا و سیماصدا و سیما4 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر، تصاویری از تظاهرات مردم الجزایر را در میدان البرید در مرکز پایتخت این کشور پخش کرد. تظاهرکنندگان خواستار برکناری شخصیت‌های نظام عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور سابق این کشور و محاکمه فاسدان شدند.
صدا و سیماصدا و سیما4 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری رویترز، دادگاه عالی الجزایر دستور بازداشت «عبدالمالک سلال»، نخست وزیر سابق این کشور را به اتهام فساد صادر کرد. او چندین نوبت، ریاست کمپین تبلیغاتی رئیس جمهوری سابق الجزایر را، که در تاریخ ۲ آوریل استعفا داد، بر عهده داشته است. کانال تلویزیون النهار گزارش داد دیوان عالی الجزایر همچنین دستور بازداشت موقت، «عماره بن یونس» وزیر تجارت سابق این کشور را به اتهام فساد صادر کرده است. «عماره بن یونس» از آوریل سال دو هزار و چهارده میلادی (هزار و سیصدو نود وسه شمسی) تا ژوئیه دو هزار و پانزده میلادی (هزار و سیصدو نود و چهار شمسی)، سکاندار وزارت تجارت الجزایر بوده است. روز چهارشنبه، دیوان عالی کشور الجزایر دستور بازداشت «احمد اویحیی»، یکی دیگر از نخست وزیران سابق این کشور را صادر کرد؛ اتهامات «احمد اویحیی»، سوء استفاده از بودجه عمومی، سوء استفاده از قدرت و دادن امتیازات ناعادلانه اعلام شده است.
عصر ایرانعصر ایران4 روز قبل
تلویزیون دولتی الجزایر شامگاه پنجشنبه اعلام کرد که «عبدالمالک السلال» نخست وزیر پیشین این کشور با حکم دیوان عالی به صورت موقت زندانی شد. به گزارش خبرگزاری رویترز، سلال یکی از چهره‌های نزدیک به رئیس جمهوری مستعفی الجزایر، پیش از این سمت نخست وزیر و ریاست ستاد انتخاباتی بوتفلیقه را در پرونده دارد. تلویزیون رسمی الجزایر بدون پرداختن به جزئیات بیشتر، اعلام کرد که علاوه بر السلال، «عماره بن یونس» وزیر تجارت دولت بوتفلیقه نیز در برابر دیوان عالی این کشور حاضر شده است. بن یونس و سلال از آوریل ۲۰۱۵ (فروردین / اردیبهشت) ۹۴ تا ژوئیه ۲۰۱۵ (تیر / مرداد ۹۵) در دولت الجزایر کرسی وزارت داشتند. یونس همچنین یکی از رهبران حزب جنبش مردمی الجزایر و از احزاب حامی دولت بوتفلیقه بود.
موجموج5 روز قبل
به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از رویترز، احمد اویحیی نخست وزیر اسبق الجزایر به اتهام فساد اقتصادی در دادگاه حاضر شد. اویحیی در دوره ریاست جمهوری عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور سابق الجزایر چندین دوره نخست وزیر الجزایر بوده است. اویحیی که در ماه مارس گذشته کابینه دولت الجزایر را در راستای ترمیم ساختار سیاسی الجزایر ترک کرد، در مورد پروندهای مربوط به فساد اقتصادی مورد بازجویی قرار خواهد گرفت. وکیل احمد اویحیی هنوز در مورد احضار وی به دادگاه توضیحی ارائه نداده است. جزئیات محاکمه اویحیی از سوی تلویزیون دولتی الجزایر نیز مورد اشاره قرار نگرفته است.
مهرمهر5 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکای نیوز، حکم بازداشت موقت «احمد اویحیی» نخست وزیر سابق الجزایر در خصوص پرونده فساد وی توسط دادگاه عالی این کشور صادر شد. این مقام سابق الجزایر از روز چهارشنبه در بازداشت موقت به سر می‌برد. حکم بازداشت موقت نخست‌وزیر سابق الجزایر پس از آن صادر شد که وی نتوانست در دادگاه در خصوص «هدر دادن اموال عمومی و دادن امتیازات غیر قانونی» در دوره ریاست جمهوری «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس جمهور مخلوع این کشور دفاعیه‌ای ارائه کند. مردم الجزایر چندی پیش به حضور بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری برای پنجمین بار متوالی اعتراض کرده بودند تا جایی که این اعتراضات سرانجام بوتفلیقه را مجبور کرد تا از سمت خود کناره گیری کند.
فارسفارس6 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «احمد اویحیی» نخست‌وزیر سابق الجزایر در رابطه با پرونده فساد وی از روز چهارشنبه در بازداشت موقت به سر می‌برد. شبکه خبری اسکای نیوز در این باره گزارش داد که دادگاه عالی الجزایر این حکم را روز چهارشنبه علیه احمد اویحیی صادر کرد. حکم بازداشت موقت نخست‌وزیر سابق الجزایر پس از آن صادر شد که وی نتوانست در دادگاه در خصوص «هدر دادن اموال عمومی و دادن امتیازات غیر قانونی» در دوره ریاست جمهوری عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور مخلوع این کشور ارائه کند. بر اساس این گزارش، دانشجویان معترض علیه شخصیت‌های وابسته به رژیم بوتفلیقه به ویژه عبدالقادر بن صالح رئیس موقت الجزایر و نور الدین بدوی نخست‌وزیر این کشور شعار سر دادند. دستگاه قضایی الجزایر در روزهای اخیر احضار و بازداشت شخصیت‌هایی را که پیشتر در هرم قدرت بودند، آغاز کرده است.
افکارنیوزافکارنیوز6 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشاحمد اویحیی» نخست‌وزیر سابق الجزایر در رابطه با پرونده فساد وی از روز چهارشنبه در بازداشت موقت به سر می‌برد. شبکه خبری اسکای نیوز در این باره گزارش داد که دادگاه عالی الجزایر این حکم را روز چهارشنبه علیه احمد اویحیی صادر کرد. حکم بازداشت موقت نخست‌وزیر سابق الجزایر پس از آن صادر شد که وی نتوانست در دادگاه در خصوص «هدر دادن اموال عمومی و دادن امتیازات غیر قانونی» در دوره ریاست جمهوری عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور مخلوع این کشور ارائه کند. بر اساس این گزارش، دانشجویان معترض علیه شخصیت‌های وابسته به رژیم بوتفلیقه به ویژه عبدالقادر بن صالح رئیس موقت الجزایر و نور الدین بدوی نخست‌وزیر این کشور شعار سر دادند. دستگاه قضایی الجزایر در روزهای اخیر احضار و بازداشت شخصیت‌هایی را که پیشتر در هرم قدرت بودند، آغاز کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما6 روز قبل
چند روز پیش شورای قانون اساسی برگزاری انتخابات را در روز چهار ژوئیه (۱۳ تیر) مطابق با پیش بینی‌ها به علت نبود نامزدی قابل قبول غیر ممکن ارزیابی کرده بود. دانشجویان که به طور گسترده‌ای در خیابان‌های پایتخت الجزایر برای شانزدهمین سه شنبه متوالی راهپیمایی می‌کردند، شعار «با «باند» (در قدرت) گفتگو نمی‌کنیم، بن صلاح رئیس جمهور نیست» سر می‌دادند. جنبش اعتراضی الجزایر پیش از هر انتخاباتی کناره گیری افراد وفادار به عبدالعزیز بوتفلیقه را که بن صلاح نیز از آنها به شمار می‌رود، و واگذاری اصلاحات سیاسی به نهادهای انتقالی را خواستار است. سارا عبدالعلی، دانشجوی حقوق در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد "ما از گفتگو حمایت می‌کنیم، اما نه با بن صلاح. ایوب، دانشجوی ۲۷ ساله علوم اسلامی نیز تصریح کرد «ما با بن صلاح و نورالدین بدویی، نخست وزیر، که در گذشته در تقلب انتخاباتی شرکت داشته‌اند، گفتگو نمی‌کنیم».
فارسفارس1 هفته قبل
هزاران نفر از دانشجویان الجزایر روز سه‌شنبه ضمن برپایی تظاهرات در پایتخت این کشور، خواستار کناره‌گیری مسئولان و شخصیت‌های سابق شدند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دانشجویان الجزایری روز چهارشنبه در پایتخت و چند شهر دیگر در «رد هرگونه گفت‌وگو با شخصیت‌های سابق نظام این کشور» تظاهرات کردند. منابع خبری الجزایر می‌گویند که در این تظاهرات که عصر سه‌شنبه از میدان الشهدای پایتخت الجزایر آغاز شد، هزاران نفر از دانشجویان الجزایر حضور داشته‌اند. این تظاهرات ساعاتی پس از صدور حکم اعدام علیه سه نفر از مسئولان بلندپایه سابق سازمان اطلاعات برگزار شد. دادگاه نظامی الجزایر امروز سه‌شنبه برای سه نفر از مسئولان بلندپایه سابق سازمان اطلاعات این کشور حکم اعدام صادر کرد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
رئیس جمهور موقت الجزائر رئیس و دادستان کل دادگاه عالی این کشور را برکنار کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، عبد القادر بن صالح، رئیس جمهور موقت الجزائر با صدور فرمانی رئیس و دادستان کل دادگاه عالی این کشور را برکنار کرد. طبق دستور عبدالقادر بن صالح، قاسمی جمال به عنوان رئیس شورای قضائی پایتخت و عبدالرحیم مجید به عنوان دادستان کل دادگاه عالی الجزائر تعیین شدند. بن صالح به ماموریت رئیس شورای قضایی تیبازه و ماموریت عبدالله ملاک، وکیل دادگاه عالی خاتمه داد. الجزایر از ماه فوریه شاهد تظاهرات گسترده در اعتراض به نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور پیشین الجزایر برای پنجمین دور انتخابات ریاست جمهوری شده است، اما این تظاهرات به سرعت به مطالبه نابودی مافیای فساد در ارکان نظام وی و نزدیکانش تبدیل شد.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از العهد، فرماندهی عالی ارتش الجزایر در سرمقاله نشریه نظامی خود با عنوان مشروعیت قانون اساسی، بر ضرورت تسریع در انتخاب رئیس جمهور جدید و بستن نهایی راه به روی مراحل انتقالی تاکید کرد. ارتش الجزایر خواستار در پیش گرفتن رویکرد گفت‌وگوی جدی و ثمربخش سازنده برای تسریع در دستیابی به راه حل‌های مناسب برای حل بحران پیچیده‌ای که هم اکنون کشور در آن به سر می‌برد، تأکید کرد و افزود: این موضوع (تسریع در انتخاب ریاست جمهوری جدید) در واقع برای جلوگیری از ورود به مراحل انتقالی و شرایطی است که کنترل اوضاع را دشوار خواهد کرد. انتهای پیام/
ایسناایسنا1 هفته قبل
اعتراضات الجزایر از ۲۲ فوریه با وجود استعفای عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور پیشین الجزایر ادامه دارد. رئیس جمهور موقت الجزایر در سخنرانی روز پنجشنبه خود همه طرف‌ها را به گفتگو دعوت کرده و بر ادامه حضور خود در پست ریاست جمهوری تا انتخاب رئیس جمهور جدید تاکید کرد. از سوی دیگر، فرماندهی نظامی ارتش الجزایر نیز نقشه راه چهاربندی را برای خروج این کشور از بحران سیاسی تدوین و منتشر کرد. این فرماندهی در طرح خود آورده است: خروج از بحران باید با اتکا به قانون اساسی، گفتگوی جدی میان گروه‌های مختلف، تشکیل کمیته مستقل انتخابات و انتخاب رئیس جمهور جدید در سریع‌ترین زمان ممکن باشد. فرماندهی ارتش همچنین تاکید کرد: حل بحران الجزایر قطعا باید با مشروعیت قانونی انجام شود و مردم الجزایر بتوانند رئیس جمهور خود را در اسرع وقت انتخاب کنند.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ‎؛ به نقل از خبرگزاری رویترز، پس از تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر، ­اولین تظاهرات اعتراضی در این کشور برگزار شد. نخستین تظاهرات اعتراضی از زمان به تعویق افتادن انتخابات ریاست جمهوری الجزایر برپا شد. خبرگزاری رویترز می‌افزاید برای اولین بار از زمان تعویق انتخابات ریاست جمهوری، هزاران نفر از تظاهرکنندگان روز جمعه در الجزیره با حمل پلاکارد و پرچم‌های تبلیغاتی، خواستار کناره گیری طبقه حاکم سیاسی فعلی شدند. شورای قانون اساسی الجزایر روز گذشته اعلام کرد که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۴ ژوئیه طبق برنامه ریزی صورت گرفته، غیرممکن است. در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی الجزایر پخش شد، «عبدالقادر بن صالح»، که در ماه آوریل جانشین عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور مستعفی شد، تاریخ جدیدی را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و رای گیری تعیین نکرد.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
بر اساس این گزارش خیابان‌ها و میادین پایتخت و سایر شهرهای بزرگ الجزایر امروز جمعه صحنه تظاهرات و راهپیمایی بود. شهروندان در پایتخت الجزایر با سردادن شعارهایی خواستار کنار رفتن همه مسئولان دولت قبل از جمله عبدالقادر بن صالح رئیس‌جمهور موقت این کشور شدند. طبق قانون اساسی الجزایر، با کناره گیری رئیس جمهور از سمت خود رئیس مجلس الامه (پارلمان) وظایف او را به مدت ۹۰ روز به عهده خواهد داشت. این رئیس جمهور موقت در عرف سیاسی الجزایر به عنوان دولت خوانده می‌شود. آنها بر لزوم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در طول ۹۰ روز براساس متن قانون اساسی تأکید دارند.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از القدس العربی، ۸ حزب الجزایری امروز دوشنبه بر مخالفت خود با تمدید دوره عبدالقادر بن صالح رئیس‌جمهور موقت این کشور تاکید کردند. این احزاب در بیانیه‌ای مشترک تاکید کردند که اقدام شورای قانون اساسی مبنی بر تمدید حکومت بن صالح غیرقانونی و در تضاد با خواسته‌های مردم است. طبق قانون اساسی الجزایر، با کناره گیری رئیس جمهور از سمت خود رئیس مجلس الامه (پارلمان) وظایف او را به مدت ۹۰ روز به عهده خواهد داشت. این رئیس جمهور موقت در عرف سیاسی الجزایر به عنوان دولت خوانده می‌شود. آنها بر لزوم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در طول ۹۰ روز براساس متن قانون اساسی تأکید دارند.
صدا و سیماصدا و سیما2 هفته قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداو سیما به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴‎؛ از دیدگاه مردم الجزایر به تعویق افتادن انتخابات ریاست جمهوری پیروزی دیگری برای معترضان است. یکی از تبعات به تاخیر افتادن انتخابات ریاست جمهوری الجزایر، تمدید دوره ریاست جمهوری موقت عبدالقادر بن صالح است که معترضان الجزایری همواره کناره گیری وی را از قدرت خواستار بودند. اما در حال حاضر تصمیم شورای قانون اساسی مبنی بر به تعویق افتادن انتخابات از دیدگاه معترضان یک پیروزی محسوب می‌شود. معترضان دولت کنونی را دولتی نامشروع می‌دانند که زمان زیادی را از دست داد تا به تعویق افتادن انتخابات را اعلام کند. روز یکشنبه پیش از اعلام خبر به تعویق افتادن انتخابات صدها دانشجو به خیابان آمدند و مخالفت خود را با برگزاری انتخابات در چهارم ماه ژوئیه اعلام کردند.
یورونیوزیورونیوز2 هفته قبل
شورای قانون اساسی الجزایر تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور را به دلیل کافی نبودن تعداد نامزدهای آن به تعویق انداخت. این کار همچنین باعث می‌شود که دورۀ ریاست جمهوری عبدالقادر بن صالح که موقتا زمام امور الجزایر را برعهده دارد، افزایش یابد. قرار بود آقای بن صالح تا ۹ ژوئیه یعنی تا زمان آغاز به کار رئیس جمهور جدید و منتخب، بر مسند قدرت باقی بماند. شورای قانون اساسی الجزایر در بیانیه‌ای اعلام کرد که صلاحیت دو فردی که برای این انتخابات نامزد شده بودند، رد شده است. بیشتر بخوانید: چه کسانی مهره‌های کلیدی در عرصۀ قدرت الجزایر هستند؟
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
حزب کار الجزایر بارها با برپایی تظاهرات خواستار آزادی حنون شده است اما او همچنان در بازداشت به سر می‌برد. " خاندان حنون «با ارسال نامه‌ای به» عبدالقادر بن صالح «رئیس دولت الجزایر خواستار آزادی خانم» لویزه حنون " دبیرکل حزب کار این کشور به مناسبت فرا رسیدن عید فطر شد. این رئیس جمهور موقت در عرف سیاسی الجزایر به عنوان دولت خوانده می‌شود. یک منبع آگاه الجزایری گفت: یکی از وظایف رئیس دولت برگزاری انتخابات و آماده سازی شرایط لازم برای آن است. رئیس دولت وظیفه دارد، سازمان‌ها و موسسات قانونی را برای اجرایی کردن خواسته‌ها مردم حفظ کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 هفته قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، شورایالجزائر امروز یکشنبه اعلام کرد که برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۴ جولای (۱۳ تیر) غیرممکن است و لذا اینبه روز دیگری موکول خواهد شد. شبکه العربیه گزارش داد که این تصمیم شورای قانون اساسی پس از آن اتخاذ شد که هیچ فردی به عنوان نامزد این انتخابات ثبت‌نام نکرد. «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس‌جمهور سابق الجزائر دوم آوریل گذشته در پی گسترش اعتراضات به نامزدی وی برای پنجمین بار متوالی در انتخابات ریاست‌جمهوری، از قدرت کناره‌گیری کرد و به دنبال آن «عبدالقادر بن صالح» رئیس مجلس الأمه (پارلمان) الجزائر به عنوان رئیس‌جمهور موقت این کشور انتخاب شد و قرار است طی ۹۰ روز انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شود اما هفته گذشته همزمان با آغاز ثبت‌نام از نامزدهای انتخابات هیچ فردی مدارک خود را برای ثبت‌نام ارائه نکرد.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل العهد، شورای قانون اساسی الجزایر اعلام کرد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری الجزایر در چهارم جولای آینده (پنجشنبه ۱۳ تیر) امکان ندارد. تظاهرات مردم الجزایر سبب شد تا عبدالعزیز بوتفلیقه از ریاست جمهوری این کشور کناره گیری کند. طبق قانون اساسی الجزایر، رئیس پارلمان طی ۹۰ روز وظایف بوتفلیقه را به عهده خواهد داشت و پس از آن، انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود. این درحالی است که مردم الجزایر خواهان عدم مشارکت عناصر وابسته به نظام بوتفلیقه در قدرت هستند و بارها درهمین راستا تظاهرات برپا کرده‌اند. مخالفت با عناصر وابسته به نظام بوتفلیقه چنان بر فضای سیاسی الجزایر حاکم است که فرصت قانونی ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آینده (۴ ژوئن ۲۰۱۹) تمام شد اما هیچ کس در آن ثبت نام نکرد.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، منابع الجزایری اعلام کردند که شورای قانون اساسی این کشور از تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خبر داده است. منابع الجزایری از محال بودن برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۴ جولای آتی خبر دادند. این منابع بیان کردند: شورای قانون اساسی، امکان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در چهارم جولای آینده را محال می‌داند و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به تعویق می‌افتد. لخضر بن زاهیه، یکی از نامزدهای این انتخابات چند روز قبل ضمن اعلام کناره‌گیری خود گفته بود: پس از کناره‌گیری نامزدهای دیگر در شورای قانون اساسی تنها ماندم. در صورتی نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۴ جولای امسال اعلام نشود وظیفه صالح در تاریخ ۹ جولای سال جاری به پایان می‌رسد.
فارسفارس2 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شورای قانون اساسی الجزائر امروز یکشنبه اعلام کرد که برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز ۴ جولای (۱۳ تیر) غیرممکن است و لذا این انتخابات به روز دیگری موکول خواهد شد. شبکه العربیه گزارش داد که این تصمیم شورای قانون اساسی پس از آن اتخاذ شد که هیچ فردی به عنوان نامزد این انتخابات ثبت‌نام نکرد. «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس‌جمهور سابق الجزائر دوم آوریل گذشته در پی گسترش اعتراضات به نامزدی وی برای پنجمین بار متوالی در انتخابات ریاست‌جمهوری، از قدرت کناره‌گیری کرد و به دنبال آن «عبدالقادر بن صالح» رئیس مجلس الأمه (پارلمان) الجزائر به عنوان رئیس‌جمهور موقت این کشور انتخاب شد و قرار است طی ۹۰ روز انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شود اما هفته گذشته همزمان با آغاز ثبت‌نام از نامزدهای انتخابات هیچ فردی مدارک خود را برای ثبت‌نام ارائه نکرد. انتهای پیام/

به انتهای لیست رسیدید