بودجه

تسنیمتسنیم3 ماه قبل
صادقی ادامه داد: در بودجه سال ۹۸ درآمدها بیشتر از واقعیت پیش‌بینی شده و مخارج هم بر این اساس پیش بینی شده است. بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، در سال آینده احتمال وجود کسری بودجه ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی می‌رود. دولت سعی کرده در لایحه بودجه واقعیت را پنهان کند و مصلحت دیده صادرات نفت را بیش از مقدار واقعی پیش‌بینی کند. کارشناسان می‌گویند لایحه بودجه شفاف نیست و این عدم شفافیت در کل ارقام بودجه وجود دارد. وی اظهار داشت: در لایحه بودجه سال ۹۸ به قانون هدفمندی یارانه‌ها بی‌توجهی شده و میزان برداشت از صندوق توسعه ملی هم افزایش یافته است.
خانه ملتخانه ملت3 ماه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (شنبه، ۲۷ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور با ۱۱۷ رأی موافق، ۸۶ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۲ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند. /پایان پیام
مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال۹۸ از پایان بررسی لایحه بودجه سال آینده در کمیسیون تلفیق خبر داد و گفت: جلسات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ عصر امروز به پایان رسید؛ از این پس مصوبات باید در قالب گزارش کمیسیون تنظیم شود؛ به طور مثال ممکن است کمیسیون مصوبه‌ای داشته باشد که باید به تبصره مربوطه الحاق شود بنابراین امکان دارد بر حسب ضرورت، گزارش نهایی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ در هفته آتی کامل‌تر شود. فرصت ۱۰ روزه برای ارائه پیشنهادات نمایندگان درباره گزارش کمیسیون تلفیق بودجهوی بیان کرد: پس از تنظیم گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸، هیات رئیسه این گزارش را چاپ و در اختیار نمایندگان قرار می‌دهد. از زمان انتشار گزارش نمایندگان ۱۰ روز زمان دارند تا پیشنهادات خود را درباره گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ ارائه دهند. وی با تاکید براینکه پیشنهادات نمایندگان در رابطه با گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ در صحن علنی مطرح می‌شود، خاطرنشان کرد: اکنون لایحه بودجه۹۸ در کمیسیون تلفیق بررسی می‌شد اما در صحن گزارش کمیسین تلفیق لایحه بودجه ۹۸ بررسی خواهد شد. نشست خبری بعدی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ یکشنبه آیندهسخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال۹۸ یادآور شد: نشست خبری بعدی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ یکشنبه آینده (۱۴ بهمن ماه) برگزار می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
به گزارش مشرق به نقل از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصاد بخش عمومی این مرکز با بیان این مطلب که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ معادل ۱,۵۳۵ هزار میلیارد ریال به عنوان درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی شده است به بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور از منظر درآمدهای مالیاتی پرداخت. گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس می‌افزاید رقم نسبت درآمدهای مالیاتی به رقم درآمدهای مالیاتی مصوب در قانون بودجه سال ۱۳۹۷ (۱۴۲۰ هزار میلیارد ریال) از رشدی معادل ۸ درصد برخوردار است. با توجه به روند فعلی وصول درآمدهای مالیاتی (روند ۸ماهه اول سال جاری) و سایر شرایط و تحولات اقتصادی، پیش بینی می‌شود کل وصولی درآمدهای مالیاتی در سال ۱۳۹۷ معادل ۱,۲۹۵ هزار میلیارد ریال باشد. در این شرایط رقم درآمدهای مالیاتی (منابع عمومی) لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ رشدی حدود ۱۹ درصد نسبت به عملکرد برآورد شده برای سال جاری خواهد داشت. در این گزارش تاکید شده است که با توجه به شرایط اقتصادی کشور و مجموعه تحولات صورت گرفته در ساختار نظام مالی و مالیاتی کشور، به نظر میرسد درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده در برخی از اجزا، با بیش برآوردی همراه است و در مجموع انتظار میرود درآمدهای مالیاتی در سال ۱۳۹۸ حداکثر تا سقف ۱,۴۶۶ هزار میلیارد ریال محقق شود یعنی تحقق حدود ۹۶ درصد از منابع پیش بینی شده در لایحه از محل مالیات.

اولین جلسه بررسی لایحه بودجه ۹۸

18+
ایسناایسنا3 ماه قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ماه قبل
شافعی درخصوص لایحه بودجه ۹۸ عنوان کرد در نشست روز یکشنبه اتاق بازرگانی ایران نظرات بخش‌خصوصی در این لایحه مورد توجه قرار نگرفته است. «تدوین خوش‌بینانه لایحه بودجه بدون توجه به شرایط خطیر کنونی»، «افزایش وابستگی لایحه بودجه ۹۸ به نفت»، «انبساط در درآمد شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه ۹۸» و «نرخ نامشخص ارز در لایحه بودجه» ایراداتی بود که به‌زعم شافعی به لایحه بودجه ۹۸ وارد است. در نشست روسای اتاق‌های کشور چه گذشت؟ تقدم منابع بر مصارف در لایحه بودجه ۹۸ یکی از مهم‌ترین سرفصل‌هایی است که از سوی بخش‌خصوصی دنبال می‌شد. اما این مساله همچنان در لایحه بودجه سال آینده نیز به چشم می‌خورد. در بودجه ۹۸ برای این بخش حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته‌ شده است.
ایسناایسنا4 ماه قبل
سی و ششمین نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری با حضور دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ۲۹ دی ماه جاری در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا، تعامل، هم‌فکری، هم‌افزایی و تبادل نظر رؤسای پارک‌های علم و فناوری با مسئولان وزارت علوم، سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی از اهداف برگزاری این نشست یک روزه است. گفتنی است در این نشست «بودجه پیش‌بینی شده برای پارک‌های علم و فناوری در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ و اقدامات اجرایی بودجه‌ریزی عملیاتی» بررسی می‌شود. انتهای پیام
خبر فوریخبر فوری4 ماه قبل
سی و ششمین نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری با حضور دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ۲۹ دی ماه جاری در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار می‌شود. تعامل، هم‌فکری، هم‌افزایی و تبادل نظر رؤسای پارک‌های علم و فناوری با مسئولان وزارت علوم، سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی از اهداف برگزاری این نشست یک روزه است. گفتنی است در این نشست «بودجه پیش‌بینی شده برای پارک‌های علم و فناوری در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ و اقدامات اجرایی بودجه‌ریزی عملیاتی» بررسی می‌شود.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سقف دخل و خرج بودجه سال ۹۸، پس از برگزاری ۲۸ جلسه، عصر امروز در مجلس پایان یافت. در جلسه عصر امروز (شنبه) نمایندگان تبصره‌های مراعا مانده لایحه بودجه را مورد بررسی قرار دادند. شورای نگهبان نیز اعلام کرد: هفته آینده ایرادات لایحه بودجه را به مجلس ارائه خواهد داد.
الفالف2 ماه قبل
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس ‌با اشاره به شروع بررسی‌های تبصره‌های ۲۲ گانه بودجه ۹۸ بعد از تصویب کلیات لایحه بودجه در مجلس گفت: بودجه ۹۸ ‌حوزه فرهنگ ‌همان بودجه ۹۷ است. گروه فرهنگی الف، ۱ اسفند ۱۳۹۷، ۰۶:۰۵ ۳۹۷۱۲۰۱۰۱۶حجت‌الاسلام احد آزادیخواه در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه هم اکنون ‌کار بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ به تبصره شماره ۲ و الحاقیه‌های آن از مجموع تبصره‌های ۲۲ گانه رسیده‌ اظهارداشت: امیدواریم بررسی لایحه بودجه سال آینده تا قبل از تعطیلات پایان سال به اتمام برسد. وی با بیان اینکه در سال آینده گرانی حامل‌های انرژی نداریم، ابراز کرد: متاسفانه در حال حاضر توزیع بنزین و یارانه سوخت عادلانه نیست، عده‌ای سهمشان بسیار بالاست و برخی سهمی ندارند. آزادی خواه با تاکید بر اینکه بودجه حوزه‌های فرهنگی در سال ۹۸ افزایشی نداشته تصریح کرد: در لایحه اولیه بودجه پیشنهادی دولت، اعتبارات بودجه فرهنگی مبلغ ۱۲۰۰ میلیارد تومان نسبت به سال ۹۷ کمتر دیده شده بود. وی با تاکید بر اینکه این مبلغ کسری که عمدتا در حوزه‌های فرهنگ و دین شامل حوزه‌های علمیه، سازمان تبلیغات، اوقاف و امور خیریه، قرآن و ‌عترت و غیره بوده اظهار داشت: با تلاش و پیگیری اینجانب در کمیسیون تلفیق و رایزنی با آقای تاجگردون خوشبختانه مبلغ ۱۲۰۰ میلیارد تومان مجدد به بودجه‌ حوزه‌های فرهنگی اضافه و بودجه ۹۸ در حوزه فرهنگ برابر بودجه مصوب سال ۹۷ شد.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، شهربانو امانی در نطق پیش از دستور خود به موضوع بودجه حمل و نقل و ترافیک شهر تهران در سال ۹۸ پرداخت و اظهار داشت: ۱۳۵۷ میلیارد تومان از بودجه حمل و نقل تهران به خودرومحوری اختصاص پیدا کرده است؛ بودجه‌ای که از کل بودجه سازمان محیط‌زیست، بودجه فرهنگی کشور و بودجه وزارت کشور هم بیشتر است. در شهر ما، خانه‌ها و مراکز فعالیت از حمل و نقل عمومی دورند. شرط اصلی برای ترویج پیاده مداری، گسترش حمل و نقل عمومی است. حمل و نقل عمومی اولویت اول است و پس از آن، معابر و پیاده‌روها. پس چه نیازی به پیاده‌رو دارم!؟ باید تمرکز و اولویتمان را بر گسترش حمل و نقل عمومی بگذاریم، مراکز سکونت و فعالیت را به حمل و نقل عمومی نزدیک کنیم و به موازات، خیابانها و معابرمان را با اجرای بی‌نقص کامل کنیم.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ماه قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ در جلسات فوق العاده این شورا، گفت: بررسی لایحه بودجه ۹۸ در جلسات سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد. وی با بیان اینکه جلسات فوق‌العاده شورای نگهبان برای بررسی لایحه بودجه ۹۸ امروز نیز ادامه دارد، اظهار داشت: انشاءالله اگر بررسی این لایحه امروز پایان یابد، نتیجه نهایی را اعلام می‌کنیم، در غیر این صورت هفته آینده نیز جلسات فوق‌العاده خواهیم داشت. قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به ایرادات این شورا به مصوبه مجلس پیرامون لایحه بودجه ۹۸، تصریح کرد: تاکنون از مجموع ۲۲ تبصره این لایحه، تا تبصره ۱۳ بررسی کرده‌ایم و ۹ بند نیز ایراداتی داشته است که این ایرادات هم شکلی و هم محتوایی است. کدخدایی به برخی ایرادات شورای نگهبان نسبت به لایحه بودجه ۹۸ به استناد اصل ۱۵ قانون اساسی اشاره کرد و اظهارداشت: طبق این اصل نگارش همه متون می‌بایست به زبان فارسی باشد و به کار بردن واژه‌های بومی و یا زبان دیگر پرهیز شود که برخی ایرادات لایحه بودجه شامل این اصل قانون اساسی است. سخنگوی شورای نگهبان در پایان خاطرنشان کرد: در برخی موارد مصوبه مجلس پیرامون لایحه بودجه ۹۸ ابهاماتی وجود دارد که پس از جمع بندی‌های نهایی، جهت رفع ابهام به مجلس شورای اسلامی اعلام می‌کنیم.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ماه قبل
مرکز پژوهش‌های مجلس در یک گزارش، لایحه بودجه ۹۸ را با قانون برنامه ششم توسعه تطبیق داده است. از این رو پیشنهاد کارشناسی مرکز پژوهش‌ها، تقلیل درآمدهای نفتی در قانون بودجه ۹۸ است. جایگاه بودجه در برنامه ششم توسعهسال ۹۸، سومین سال اجرای قانون برنامه ششم توسعه است. در برنامه ششم توسعه، توجه ویژه‌ای به اصلاح بودجه کشور شده و بخش دوم از بخش‌های بیست‌گانه این برنامه به «بودجه و مالیه عمومی» پرداخته است. تعارض دیگری که لایحه بودجه با قانون برنامه ششم توسعه دارد، به سهم صندوق توسعه ملی باز می‌گردد.
ایران‌جیبایران‌جیب3 ماه قبل
نایب رئیس کمیسیون تلفیق از تصویب کلیات لایحه بودجه ۹۸ کل کشور در این کمیسیون خبر داد. علی اصغر یوسف‌نژاد نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به جلسه صبح امروز این کمیسیون گفت: در این جلسه پس از استماع نظر مخالفان و موافقان کلیات لایحه بودجه ۹۸ در دستور کار قرار گرفت. وی ادامه داد: در این جلسه از مجموع ۴۰ نماینده ۲۲ نفر موافق، ۱۶ نفر مخالف و ۴ نفر رای ممتنع دادند و در مجموع کلیات لایحه بودجه ۹۸ در کمیسیون تلفیق به تصویب رسید. نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸، تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در جلسه نوبت عصر این کمیسیون جزئیات لایحه بررسی می‌شود.
خبر فوریخبر فوری4 ماه قبل
در این راستا طبق قانون برنامه ششم توسعه، وابستگی بودجه به نفت باید به ۲۰ درصد کاهش یابد درحالی که در لایحه بودجه ۹۸ این میزان ۳۵ درصد است. (در بودجه سال گذشته این سهم ۶۸ درصد بوده است.) ۱۵- عدم محاسبه دقیق درآمدهای دولت ناشی از سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دولت و سود سهام دولت در این شرکت‌ها. ۲۲- میان وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه درخصوص بودجه طرحی تحول سلامت اختلاف نظر وجود دارد. ۲۴- در بودجه ۹۸ مبلغ وام ازدواج افزایش پیدا نکرده است.
خبر فوریخبر فوری2 ماه قبل
سخنگوی شورای نگهبان از وجود ایراد شرعی و قانون اساسی در حدود هشت بند از لایحه بودجه ۹۸ خبر داد. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان از وجود ایراد شرعی و قانون اساسی در حدود هشت بند از لایحه بودجه ۹۸ و ادامه بررسی این لایحه در جلسات فوق العاده این شورا خبر داد. سخنگوی شورای نگهبان ابراز امیدواری کرد: مجلس نیز بتواند با اصلاح و ارسال آن زمینه‌ای فراهم کند تا در روز‌های پایان سال نتیجه بررسی بودجه را اعلام کنیم. سخنگوی شورای نگهبان درباره اینکه آیا با اصلاح ساختار بودجه، مصوبات مجلس به لایحه بودجه ۹۸ ملحق می‌شود یا مصوبه‌ای مستقل خواهد بود، گفت: ­ اگر لازم باشد که در لایحه بودجه ۹۸ دست برده شود، طبعا باید در قالب متمم و به صورت لایحه از جانب دولت به مجلس تقدیم شود. وی همچنین درباره مهلت شورای نگهبان برای بررسی لایحه بودجه ۹۸ گفت: ما در این دوره فرصت قانونی مان را هم نداریم، زیرا لایحه بودجه دیروز به صورت رسمی به دستمان رسید و اگر بخواهیم مهلت ۲۰ روزه مان را در نظر بگیریم بررسی و تصویب آن به سال جدید می‌رسد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ماه قبل
اعتمادآنلاین| کلیات بودجه سال ۹۸ امروز شنبه ۲۷ بهمن‌ماه با ریاست علی مطهری نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی آغاز شد. نماینده شهربابک تصریح کرد: هدفمند کردن توزیع یارانه‌ها از طریق حذف یارانه دهک‌های بالا می‌تواند نکات مثبتی در بودجه سال ۹۸ باشد؛ همچنین ارائه بسته‌های حمایتی به اقشار کم درآمد و افزایش وام ازدواج نیز از دیگر نکات مثبت لایحه بودجه سال آینده است. رد کلیات بودجه سیگنال منفی به جامعه استاردشیر نوریان، در موافقت با کلیات بودجه سال ۱۳۹۸ گفت: درآمدهای نفت در لایحه بودجه، بشکه‌ای ۵۴ دلار و در عربستان ۸۰ دلار پیش‌بینی شده است. نوریان خاطرنشان کرد: لایحه بودجه ۹۸ در بخش تامین کالاهای اساسی مردم اقدام خوبی انجام داده است. به وضعیت رانندگان، زنان سرپرست خانوار، بیمه اقشار آسیب‌پذیر و ایثارگران در لایحه بودجه توجه شده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ماه قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی شفافیت بودجه سال ۹۸ کل کشور را مورد ارزیابی قرار داده است. اضافه شدن تراز دیگری به بودجه‌های سنواتی با عنوان کسری بودجه جاری بدون نفت می‌تواند به برطرف شدن این نقیصه کمک کند. میزان این کسری در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ حداقل ۱۹۳ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. به علاوه افزایش اعتبارات در نظر گرفته شده برای طرح‌های عمرانی در بودجه سال ۱۳۹۸ نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۷، یکسان نیست. در صورت رعایت این اصول دیگر نباید شاهد درج عدد یک (۱) در ردیف‌های بودجه‌ای باشیم (نظیر ردیف‌های ۱۱۰۱۱۱، ۱۱۰۴۰۳، ۱۱۰۴۰۹، ۲۱۰۱۱۲، ۲۱۰۲۱۸، ۳۱۰۷۰۵ و … در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸).
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ماه قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، روز سه‌شنبه ۴ دی‌ماه سال‌جاری، لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، را به مجلس ارائه کرد. هیئت‌رئیسه مجلس نیز این لایحه را در اختیار نمایندگان قرار داد تا پیشنهادات خود را در این زمینه ارائه کنند. پس از فرصت ۱۰ روز نمایندگان، کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸، تشکیل و پس از حدود ۲۰ روز برگزاری جلسات در ۲ نوبت صبح و عصر، این لایحه بررسی و گزارش نهایی آن به هیئت‌رئیسه پارلمان ارائه شد. پس از اتمام بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ در کمیسیون تلفیق بودجه، نمایندگان مجلس طی ۱۲ روز و از تاریخ ۲۷ بهمن ماه سال جاری در ۲۷ جلسه این لایحه را بررسی و برای اظهار نظر به شورای نگهبان ارسال کردند. در جدول زیر مهم‌ترین مصوبات کمسیون تلفیق بودجه ۹۸ را مشاهده می‌کنید.
فارسفارس3 ماه قبل
بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور توسط نمایندگان در هفته آتی (از روز شنبه تا پنج شنبه) در دستور کار صحن علنی قرار دارد. به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور توسط نمایندگان در هفته آتی (از روز شنبه تا پنج شنبه) در دستور کار صحن علنی قرار دارد. از مهم‌ترین دستور کارها صحن علنی می‌توان به گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح تمدید قانون شوراهای حل اختلاف ۱۲۲۱ و همچنین گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۹۲۱ کل کشور در مورد لایحه بودجه سال ۴۰۱۸ کل کشور اشاره کرد. همچنین ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قوانون انتخابات از دیگر موارد دستور کار صحن علنی مجلس است. برای مشاهده دیگر دستور کارهای صحن علنی مجلس (اینجا) را مشاهده کنید.
برترین‌هابرترین‌ها3 ماه قبل
خبرگزاری تسنیم: محمدعلی وکیلی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی امروز (شنبه ۲۷ بهمن) قوه مقننه، موافقان و مخالفان کلیات بودجه سال ۹۸ کل کشور را به شریح زیر قرائت کرد: مخالفان: محمدجواد کریمی قدوسی، محمود صادقی، محمد حسن‌نژاد، غلامرضا کاتب و محمد خدابخشیموافقان: علی اسدی کرم، عین‌الله‌ شریف‌پور، محمدرضا تابش، سکینه الماسی و اردشیر نوریان
فارسفارس4 ماه قبل
عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸، گفت: حجم کل بودجه شرکت‌های دولتی نسبت به بودجه سال ۹۷، ۵۲ درصد رشد دارد. هادی قوامی نماینده مردم اسفراین و عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ کل کشور در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره بودجه شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه سال ۹۸ اظهار داشت: در حال حاضر در کمیسیون تلفیق این موضوع در حال بررسی است و نحوه تنظیم بودجه شرکت‌های دولتی مورد بحث اعضا است. وی افزود: بودجه مربوط به شرکت‌های دولتی در اجرای ماده یک قانون محاسبات عمومی کشور است که پیش‌بینی می‌کند به همراه بودجه عمومی، بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت هم بتوانند بودجه خود را چگونه مصرف کنند. عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ همچنین بیان کرد: اگر تصویر کلی از بودجه شرکت‌های دولتی در سال ۹۸ را بررسی کنیم از افزایش ۵۲ درصدی حجم بودجه شرکت‌های دولتی که ۴۳۵ هزار میلیارد تومان است ۲۳۵ هزار میلیارد تومان آن باعث افزایش حجم عملیات تولید است. وی ادامه داد: در هر صورت بررسی ساختار این شرکت‌های دولتی کمک می‌تواند ما بتوانیم وضعیت اینها را در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور شفاف‌تر کنیم.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ماه قبل
با همه مخالفت‌ها مجلس کلیات لایحه بودجه ۹۸ را با ۱۱۷‌ رای موافق، ۸۶ رای مخالف و ۸ ‌ رای ممتنع از مجموع ۲۱۲ ‌ نماینده حاضر در مجلس تصویب کرد. ۵/ ۴۰ درصد از نمایندگان رای‌دهنده در جلسه علنی دیروز، با کلیات لایحه بودجه ۹۸ مخالفت کردند. بودجه یک سقفیکمیسیون تلفیق، لایحه بودجه ۹۸ را به صورت یک سقفی و در سقف هزار و ۷۳۹ هزار میلیارد تومان به صحن علنی مجلس ارائه کرد. به موجب این حکم بودجه در دو سقف تعریف می‌شد اما کمیسیون تلفیق در گزارش نهایی خود از لایحه بودجه، این حکم را حذف و در عین حال با افزایش حدود ۳۵ هزار میلیارد تومانی سقف بودجه عمومی، لایحه بودجه را با سقف عمومی ۴۴۲ هزار میلیارد تومان به صحن علنی ارائه کرد. دفاع دولت از کلیات بودجهدیروز رئیس سازمان برنامه و بودجه برای دفاع از لایحه بودجه ۹۸ در صحن علنی مجلس حضور یافت.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
به گزارش مشرق، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه نوبت عصر امروز (شنبه ۲۷ بهمن) در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور پس از استماع اظهارات مخالفان و مخالفان کلیات بودجه، به کلیات این لایحه رأی مثبت دادند. براساس این گزارش از مجموع ۲۱۲ نماینده حاضر در جلسه علنی امروز، ۱۱۷ نفر رأی موافق، ۸۶ نفر رأی مخالف و ۸ نفر از وکلای ملت نیز به کلیات لایحه بودجه ۹۸ رأی ممتنع دادند که در مجموع این لایحه به تصویب مجلس رسید.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
وی با بیان اینکه تلاش دولت و مجلس در کمیسیون تلفیق به صورتی پیش رفت که لایحه بودجه ۹۸ بتواند منابع و مصارف را تنظیم کند، افزود: در بودجه سال ۹۸ به وضعیت رانندگان، زنان سرپرست خانوار، بیمه اقشار آسیب‌پذیر و ایثارگران توجه شده است. نماینده مردم شهرکرد در مجلس تصریح کرد: درآمدهای نفت در لایحه بودجه، بشکه‌ای ۵۴ دلار و در عربستان ۸۰ دلار پیش‌بینی شده است. برخلاف برخی مخالفان کلیات لایحه بودجه که معتقدند وابستگی بودجه به نفت زیاد شده، معتقدم کاهش اعداد درآمدهای لایحه به منابع نفتی غیر این را نشان می‌دهد. نوریان با تأکید بر اینکه در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم و باید همت کنیم و اصلاحات لازم را مردانه انجام دهیم، گفت: رد کلیات لایحه بودجه، سیگنال منفی به جامعه و بسترساز سوءاستفاده دشمنان کشور است. نوریان در پایان خاطرنشان کرد: طبق نظر مخالفان، درآمدهای لایحه بودجه نقطه ضعف بودجه عنوان شده است، واقعا اگر این طور بود که کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ نباید سرجمع بودجه را افزایش می‌داد، بنابراین اعتقاد کمیسیون تلفیق، تحقق درآمدهای بودجه در سال آینده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
معاونت اقتصادی اتاق بازرگانی ایران ضمن ارزیابی و واکاوی چالش‌های لایحه بودجه ۹۸ که همچنان توسط نمایندگان مجلس درحال چکش‌کاری است، راهکارهای عملیاتی را در فرصت باقی‌مانده برای تنظیم واقع‌بینانه بودجه به سیاست‌گذار ارائه کرده است. در این راستا بخش‌خصوصی ۶ چالش اصلی در بودجه ۹۸ که می‌تواند به‌عنوان مانعی پیش‌روی گسترش فعالیت‌های بخش‌خصوصی قرار گیرد، شرح داده است. گسترش حوزه فعالیت شرکت‌های دولتی: بررسی لایحه بودجه ۹۸ گویای آن است که بودجه شرکت‌های دولتی حدود ۵۲ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است. این درحالی است که از بررسی‌های صورت گرفته در لایحه بودجه ۹۸ این نتیجه حاصل می‌شود که در این زمینه اهتمامی از سوی سیاست‌گذار صورت نگرفته است. افزایش وابستگی بودجه به نفت: بررسی لایحه بودجه ۹۸ گویای آن است که وابستگی بودجه به نفت به ۳۵ درصد رسیده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
به گزارش مشرق، مصوبه نهایی مجلس شورای اسلامی درباره لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور ارسال شده به شورای نگهبان منتشر شد. برای مشاهده متن کامل مصوبه نهایی مجلس شورای اسلامی درباره لایحه بودجه ۹۸ ارسال شده به شورای نگهبان اینجا کلیک کنید. بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور در مجلس شورای اسلامی ۱۱ اسفندماه ۹۷ به پایان رسید. گفتنی است روند بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور در ۱۲ روز و ۲۸ جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به طول انجامید. درصورت تصویب لایحه بودجه توسط شورای نگهبان، این لایحه به‌عنوان قانون بودجه سال آینده کل کشور لازم الاجرا بوده و توسط رئیس مجلس به دولت ابلاغ می‌شود.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
حجت‌الاسلام احد آزادیخواه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ملایر با اشاره به اینکه هم اکنون ‌کار بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ به تبصره شماره ۲ و الحاقیه‌های آن از مجموع تبصره‌های ۲۲ گانه رسیده‌ اظهارداشت: امیدواریم بررسی لایحه بودجه سال آینده تا قبل از تعطیلات پایان سال به اتمام برسد. وی با بیان اینکه در سال آینده گرانی حامل‌های انرژی نداریم، ابراز کرد: متاسفانه در حال حاضر توزیع بنزین و یارانه سوخت عادلانه نیست، عده‌ای سهمشان بسیار بالاست و برخی سهمی ندارند. آزادی خواه با تأکید بر اینکه بودجه حوزه‌های فرهنگی در سال ۹۸ افزایشی نداشته تصریح کرد: در لایحه اولیه بودجه پیشنهادی دولت، اعتبارات بودجه فرهنگی مبلغ ۱۲۰۰ میلیارد تومان نسبت به سال ۹۷ کمتر دیده شده بود. وی با تأکید بر اینکه این مبلغ کسری که عمدتا در حوزه‌های فرهنگ و دین شامل حوزه‌های علمیه، سازمان تبلیغات، اوقاف و امور خیریه، قرآن و ‌عترت و غیره بوده اظهار داشت: با تلاش و پیگیری اینجانب در کمیسیون تلفیق و رایزنی با آقای تاجگردون خوشبختانه مبلغ ۱۲۰۰ میلیارد تومان مجدد به بودجه‌ حوزه‌های فرهنگی اضافه و بودجه ۹۸ در حوزه فرهنگ برابر بودجه مصوب سال ۹۷ شد. نماینده‌ ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح رتبه‌بندی فرهنگیان در بودجه ۹۸ دیده شده، افزود: اما با توجه به اینکه این مبلغ باید از منابع خاص تامین شود هنوز قطعیت آن مشخص نیست.
مهرمهر3 ماه قبل
وی بیان کرد: لایحه بودجه سال آینده شهرداری قزوین بر اساس ۵ سند فرادستی تهیه شده که توسعه کشور در افق ۱۴۰۴، برنامه ۵ ساله دوم توسعه شهرداری، لایحه برنامه ششم توسعه کشور، سند بودجه کل کشور و بودجه شهرداری از آن جمله است. بودجه شهرداری به سمت انضباط مالی می‌رودوی اضافه کرد: بودجه شهرداری براساس شاخص بودجه تلفیقی شهرداری و سازمانهاست که به سمت نظم و انضباط مالی خواهیم رفت. ۷۱ درصد بودجه سال آینده عمرانی استوی اضافه کرد: ۷۱ درصد بودجه سال آینده شهرداری قزوین عمرانی و ۳۱ درصد جاری است و در اعتبارات برخی از سازمانها مانند آتش نشانی با رشد ۱۳۱ درصدی روبرو هستیم. شهردار قزوین بیان کرد: در مجموع شاهد افزایش۲۸ درصدی بودجه سال آینده نسبت به امسال هستیم. صفری در ادامه این جلسه لایحه بودجه ۷۸۳ میلیارد تومانی سال آینده شهرداری قزوین را تقدیم رئیس شورای اسلامی شهر کرد.

به انتهای لیست رسیدید