بیروت

بیروت

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از بیروت، مجمع علمای مسلمین لبنان توطئه عادی سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی را که با هدف معامله قرن در حال اجراست محکوم کرد. در پی دعوت حاکم بحرین از یکی از خاخام‌های صهیونیست، مجمع علمای مسلمین لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد جهان اسلام هرگز راضی نخواهد شد که رژیم صهیونیستی به عنوان یک غده سرطانی بخشی از امت ما باشد و اگر ریشه آن خشکانده نشود، کل امت اسلامی را نابود خواهد کرد. «شلومو عمار» خاخام اعظم قدس روز دوشنبه در سفری کم سابقه‌ای به بحرین رفت و در آنجا با پادشاه این کشور دیدار کرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ساعت قبل
بیشتر بخوانید: آخرین اخبار درباره اعتراضات و تحولات لبنانجریان آمریکایی- سعودی در ماجرای انتخاب نخست وزیر، لبنان را بر سر دوراهی قرار داده است؛ تعلیق سیاسی و یا تن‌دادن به دولتی که فراقانونی باشد! چراکه تعلیق سیاسی همان تعلیق ساختارهایی نظیر پارلمان است و دولت تکنوکرات به معنای حذف نقش پارلمان در انتخاب نخست‌وزیر و وزراء است. این یک پروژه است که با هدف تعلیق سیاسی لبنان دنبال می‌شود. در این میان حزب‌الله لبنان نه از موضع برخورد و نه از موضع انفعال وارد شد. میادین لبنان اگر به کلاف سردرگم تبدیل شده، این سردرگمی برای کسانی است که همه امکانات و حیثیت خود را به میدان آوردند تا لبنان نصرالله را به لبنان «بن سلمان» تبدیل کنند و حالا ناگزیر شده‌اند خودشان با خودشان درگیر شوند.
فارسفارس7 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت دفاع آمریکا امروز (سه‌شنبه) محموله کمک‌های نظامی تازه‌ای به ارتش لبنان تحویل داده است. مقامات آمریکا دوم دسامبر (دوشنبه ۱۱ آذر) اعلام کردند که دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پس از ماه‌ها تأخیر، با بیش ۱۰۰ میلیون دلار کمک نظامی به لبنان موافقت کرده است. وزارت خارجه آمریکا در آن برهه هیچ گونه توضیحی در زمینه قطع کمک نظامی به لبنان ارائه نداد. (جزئیات بیشتر) برخی منابع پیشتر مدعی شدند که علت قطع کمک‌های نظامی آمریکا به لبنان فشارهای رژیم صهیونیستی بود. با این وجود، مقام‌های لبنانی می‌گویند آمریکا و دیگر کشورهای غربی تسلیحات و مهمات از کارافتاده و بی‌ارزش را تحت عنوان کمک نظامی به ارتش لبنان تحویل می‌دهد.
تسنیمتسنیم12 ساعت قبل
طبق بند ۶، دبیرکل سازمان ملل وظیفه داشت به گروهی از محققان بی‌طرف ماموریت دهد تا درباره مسئولیت جنگ تحقیق کنند. البته این در حالی بود که دبیرکل سازمان ملل نیز می‌دانست هر تحقیق بی‌طرفانه‌ای به سود ایران خواهد بود. از این رو دبیرکل سازمان ملل تصمیم گرفت به جای تلاش برای باز کردن کلاف ماجرای گروگان‌ها در بیروت، سرنخ‌ها را در تهران دنبال کند. دبیرکل سازمان ملل تصمیم گرفت به جای تلاش برای باز کردن کلاف ماجرای گروگان‌ها در بیروت، سرنخ‌ها را در تهران دنبال کند. ایران در قبال درخواست دبیرکل سازمان ملل، خواسته‌های به‌حقی داشت؛ خواسته‌هایی که سازمان ملل به عنوان یک سازمان بین‌المللی بدون باج‌گیری و معامله‌گری باید پیگیری می‌کرد.
خبر فوریخبر فوری12 ساعت قبل
سعد حریری نه تنها از ابزار سیاسی طایفی در بین جامعه اهل سنت استفاده می‌کند بلکه دارالافتوای اهل سنت را برای این هدف سیاسی نیز به کار می‌گیرد. حالا تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل که می‌تواند چه به روزی بر سر کشمکش‌های طایفی لبنان بیاورد. استعفای سعد حریری (بخوانید سقوط حریری) مشاهده می‌کنیم عدم تکاپوی سعودی در باره لبنان است. اما حتی در چنین شرایطی باز هم بعید به نظر می‌رسد که سعودی تخم مرغ‌هایش را در سبد سعد حریری شکست خورده در فضای سیاسی لبنان قرار دهد. بازگشت حریری مساوی با آغاز اعتراضات گستردهاکنون همه نگرانی‌ها به برخورد و رویارویی معترضان با طرفداران حریری در جامعه اهل سنت لبنان باز می‌گردد.
ایسناایسنا14 ساعت قبل
سعد حریری نه تنها از ابزار سیاسی طایفی در بین جامعه اهل سنت استفاده می‌کند بلکه دارالافتوای اهل سنت را برای این هدف سیاسی نیز به کار می‌گیرد. حالا تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل که می‌تواند چه به روزی بر سر کشمکش‌های طایفی لبنان بیاورد. حریری آشپزخانه سعودی را گرم می‌کنداز نکات مهمی که پس از استعفای سعد حریری (بخوانید سقوط حریری) مشاهده می‌کنیم عدم تکاپوی سعودی در باره لبنان است. اما حتی در چنین شرایطی باز هم بعید به نظر می‌رسد که سعودی تخم مرغ‌هایش را در سبد سعد حریری شکست خورده در فضای سیاسی لبنان قرار دهد. بازگشت حریری مساوی با آغاز اعتراضات گستردهاکنون همه نگرانی‌ها به برخورد و رویارویی معترضان با طرفداران حریری در جامعه اهل سنت لبنان باز می‌گردد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، پس از پایان رای‌گیری محبوب‌ترین بازیکنان آسیاکاپ، کاربران فیبا کاپیتان ایران، اسطوره لبنان و گارد راس تیم الریاضی را به عنوان پرطرفدارترین بازیکنان قاره کهن انتخاب کردند. در پایان رای‌گیری آسیابسکت کاربران فیبا، صمدنیکخواه‌بهرامی کاپیتان ایران را همراه فادی الخطیب و وائل ارکجی پوینت گارد الریاضی بیروت را به عنوان پرطرفدارترین بازیکنان آسیا کاپ برگزیدند. بیشتر بخوانید: انتهای پیام/
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل
در این نشست جواد کلاته‌عربی نویسنده کتاب، گلعلی بابایی نویسنده پژوهشگر و منتقد ادبی و همچنین همرزمان و خانواده شهید عباس ورامینی حضور داشتند. * حاتمی: ترجمه عربی زندگی شهید عباس ورامینی راهی بیروت می‌شوددر ابتدای این نشست مازیار حاتمی مدیر انتشارات ۲۷ بعثت درباره روند انتشار کتاب اظهار داشت: «در هیاهوی سکوت» روایت مستند از زندگی شهید عباس ورامینی است که در دومین جلسه از سلسله نشست‌های بررسی آثار نشر ۲۷ بعثت بررسی می‌شود. جهانگیری به خاطره سال‌های دور و زندگی با شهید ورامینی اشاره کرد و گفت: ‌در منزلی زندگی می‌کردیم که پسرم میثم خیلی کوچک بود. * برادر شهید ورامینی: کتاب دومی از خاطرات شهید عباس ورامینی گردآوری شوددر بخشی دیگر از این مراسم علی ورامینی برادر شهید عباس ورامینی اظهار داشت: برخی موارد که همسر شهید اشاره کردند درست بود. وی طبیعت شخصیت حاج عباس ورامینی را نظامی دانست و توضیح داد: او تمیز، مرتب و ذهن منظمی داشت.
قدس آنلاینقدس آنلاین15 ساعت قبل
به گفته رسول جعفریان، در زمانی که نگارش تاریخ در قم معمول نبود سید جعفر مرتضی عاملی دانش تاریخ را در قم زنده کرد. مرتضی عاملی در کارش دقیقا روشمند بود و در آثار او این موضوع کاملا مشخص است. مطالعه؛ مهم‌ترین ویژگی مرتضی عاملیاو مطالعه را مهم‌ترین ویژگی شخصیت مرتضی عاملی دانست و گفت: یکی از ویژگی‌هایی سیدجعفر مرتضی این بود که واقعا مطالعه می‌کرد. جعفریان در ادامه گفت: مرتضی عاملی دانش تاریخ را در قم زنده کرد و کار سیره‌نویسی را از سال ۱۳۶۰ شروع کرد. دانش تاریخ دانشی تقدس‌زداستدر پایان این نشست حسن حضرتی، دانشیار تاریخ دانشگاه تهران با بیان نقدهایی به تاریخ‌نگاری سید جعفر مرتضی عاملی گفت: تاریخ‌نگاری‌ کار بسیار سختی است.

وقتی بیروت به ونیز تبدیل شد! + فیلم

رکنارکنا17 ساعت قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، بارندگی شدید در بیروت پایتخت لبنان منجر به زیر آب رفتن این شهر شد. آبگرفتگی باعث ورود فاضلاب شهری به خیابان‌ها شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

از زندگی شهید «ورامینی» فیلم‌ سینمایی بسازید/ «در هیاهوی سکوت» راهی‌ بیروت می‌شود

3+
فارسفارس17 ساعت قبل

وقتی بیروت به ونیز تبدیل شد! + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران18 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بارندگی شدید در بیروت پایتخت لبنان منجر به زیر آب رفتن این شهر شد. آبگرفتگی باعث ورود فاضلاب شهری به خیابان‌ها شده است. بیشتر بخوانید: زیر آب رفتن شهری که روی آب بنا شده است + فیلمانتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
انتقاد یک کارشناس نظامی از ورود کشتی اسرائیلی به آب‌های ساحلی لبنانیک کارشناس نظامی در لبنان از سکوت نیرو‌های بین المللی در برابر نفوذ یک فروند کشتی اکتشافاتی وابسته به رژیم صهیونیستی به آب‌های جنوب لبنان، انتقاد کرد. در چنین شرایطی شایسته است چنین منطقه‌ای به صورت مستقیم تحت نظر نیرو‌های یونیفیل (نیرو‌های بین المللی مستقر در لبنان) باشد. کشتی‌ای که وارد آب‌های ساحلی شد یک کشتی مطالعاتی و وابسته به یکی از کشور‌های غربی، اما در خدمت شرکت اسرائیلی است. شارل ابونادر درباره زمان اتفاق گفت: این اتفاق زمانی رخ داد که لبنان در داخل با مشکلاتی مواجه است و دولت لبنان نمی‌تواند در این باره تصمیمی جدی اتخاذ کند. ما این کوتاهی‌ها را بار‌ها و بار‌ها در نقض حریم هوایی و زمینی لبنان شاهد بوده‌ایم.
فارسفارس1 روز قبل
دولت فرانسه که خودش با اعتراض و اعتصاب گسترده مردمی روبه‌روست، اعلام کرد برای «تسریع در تشکیل دولت لبنان» میزبان اجلاسی بین‌المللی است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه فرانسه، امروز دوشنبه اعلام کرد که دو روز دیگر، میزبان اجلاسی بین‌المللی با موضوع لبنان است. خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه فرانسه گزارش کرد، این اجلاس پس‌فردا چهارشنبه یازدهم دسامبر با هدف کمک به بیروت برای تسریع در تشکیل دولت لبنان برگزار خواهد شد تا این کشور بتواند اوضاع اقتصادی خود را بهبود ببخشد. روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن نیز امروز گزارش کرد که پاریس دعوتنامه رسمی برای لبنان برای حضور در اجلاس روز چهارشنبه ارسال کرده اما بیروت هنوز به این دعوت پاسخ نداده است. پاریس در حالی میزبان اجلاسی برای لبنان است که دولت فرانسه خودش با اعتراضات مردمی گسترده روبه‌روست.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به همان اندازه که فرانسه به آمریکا توجه دارد، رویای نفوذ مورد نظر خودش را در لبنان دنبال می‌کند. حریری در یک دولت تکنوکرات عاری از نفوذ سیاسی می‌تواند برای رسیدن به مقاصدش بهره‌برداری کند. ولید البخاری سفیر عربستان در لبنان حرفی نزده است و از دوستانش در بیروت نقل شده است که عربستان توجهی به بحران لبنان ندارد. آمریکا تلاش کرد تا حریری به مرحله استعفا برسد. امروز نیز تلاش می‌کند که جلوی او را از تشکیل دولتی که غیرهمسو با انتظارات غربی است، بگیرد.
ایسناایسنا1 روز قبل
اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس رومی در قدس اعلام کرد، حزب‌الله لبنان در دفاع از حضور مسیحیان در سوریه و دیگر مکان‌ها در خاورمیانه نقش داشته و تعرض به جایگاه این حزب و دبیرکل آن غیرقابل قبول است. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت المیادین، عطا الله حنا، اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس رومی در قدس در واکنش به اظهارات الیاس عوده، اسقف روحانی‌های ارتدوکس لبنان که حزب‌الله و سید حسن نصرالله، دبیرکل آن را مورد انتقاد قرار داده بود، تصریح کرد، این حزب در دفاع از حضور مسیحیان در سوریه و دیگر مکان‌ها در مشرق نقش داشته است. وی گفت، تهاجم به جایگاه دبیرکل حزب‌الله و خود این حزب و استفاده از کلیسا برای تعرض به یک حزب لبنانی عالی‌رتبه غیرقابل قبول است و کسانی که دست به چنین اقداماتی می‌زنند، نماینده مسیحیان ارتدوکس نیستند. حنا ادامه داد: از این اظهارات غیرقابل قبول در کلیسای ارتدوکس بیروت شوکه شدیم و امیدواریم از کلیسا برای بیان مواضع سیاسی که مورد قبول مسیحیان نیست، سوءاستفاده نشود. وی با بیان اینکه کلیسا مکانی برای تحریک یا توهین به افراد نیست، تأکید کرد، لبنان کشور «محبت و صلح» است و نباید به کشور «انزجار و تعصب» تبدیل شود.

:: بیروت-سیل در لبنان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

:: بیروت-تعویق رایزنی‌های نمایندگان مجلس لبنان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
الخطیب اظهار کرد، مفتی لبنان در پی رایزنی‌ها و تماس‌ها با چهره‌های اهل سنت به این نتیجه رسیده که سنی‌ها با معرفی حریری برای تشکیل دولت آینده موافقند. اهل سنت در لبنان پست نخست وزیر را در دست دارند. در حالی که لبنان از ۱۷ اکتبر شاهد موج تظاهرات بی‌سابقه علیه کل طبقه سیاسی است. الخطیب ریاست یکی از بزرگترین شرکت‌های مهندسی لبنان را در دست داشته به رغم نداشتن مهارت سیاسی به مقامات دولتی نزدیک است. حزب‌الله لبنان نیز شدیدا مخالفت خود را با تشکیل دولت تکنوکرات ابراز داشته است.
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
به گزارش «ورزش سه» و به نقل از روابط عمومی فدراسیون تکواندو، مسابقات قهرمانی آسیا رده سنی بزرگسالان در چهار بخش پاراتکواندو، پومسه، کیوروگی انفرادی و تیمی از ۱۳ تا ۱۶ اسفندماه در لبنان و شهر بیروت برگزار می‌شود. در بخش پاراتکواندو ششمین دوره این رقابت‌ها روز ۱۳ اسفندماه انجام خواهد شد؛ نمایندگان کشورمان در دوره قبل این رقابت‌ها با کسب ۴ مدال طلا و ۲ نقره عنوان قهرمانی را کسب کردند. ششمین دوره مسابقات پومسه آسیایی روز ۱۴ اسفندماه پیگیری می‌شود؛ پومسه‌روهای ایرانی در پنجمین دوره این رقابت‌ها با ۴ طلا، ۲ نقره و ۶ برنز بر سکوی نایب قهرمانی ایستادند. بیست و چهارمین دوره این رقابت‌ها در بخش کیوروگی انفرادی روز ۱۵ و ۱۶ اسفند برگزار می‌شود؛ در دوره قبل این رویداد مردان هوگوپوش کشورمان با کسب یک مدال طلا، یک نقره و ۳ برنز عنوان نایب قهرمانی را بدست آوردند و در بخش زنان نیز یک مدال نقره، ۲ برنز و عنوان پنجمی کسب شد. در این دوره برای نخستین مرتبه برگزاری رقابت‌های تیمی کیوروگی آسیایی را شاهد خواهیم بود؛ این رقابت‌ها روز ۱۶ اسفندماه انجام می‌شود.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
ریاست‌جمهوری لبنان شب گذشته از تعویق رایزنی‌های پارلمانی برای انتخاب نخست وزیر در پی «توافق» سنی‌ها با نامزدی مجدد سعد حریری برای این پست خبر داد. الخطیب اظهار کرد، مفتی لبنان در پی رایزنی‌ها و تماس‌ها با چهره‌های اهل سنت به این نتیجه رسیده که سنی‌ها با معرفی حریری برای تشکیل دولت آینده موافقند. اما در سوی دیگر مخالفان مقابل اقامتگاه حریری در بیت الوسط مخالفت خود را با معرفی مجدد او برای نخست وزیری اعلام کردند. اهل سنت در لبنان پست نخست وزیر را در دست دارند. الخطیب ریاست یکی از بزرگترین شرکت‌های مهندسی لبنان را در دست داشته به رغم نداشتن مهارت سیاسی به مقامات دولتی نزدیک است.

دفاع سراسقف کلیسای رم ارتدوکس در قدس اشغالی از حزب الله

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین, سراسقف کلیسای رم ارتدوکس در قدس اشغالی، اظهارات اخیر اسقف کلیسای رم ارتدوکس در بیروت در مورد حزب الله را تحریک کننده و مردود دانست و گفت: این اظهارات به نمایندگی از مسیحیان و ارتدوکس‌های لبنان ایراد نشده است «عطا الله حنا» اظهارداشت: آنچه از الیاس عوده اسقف کلیسای رم ارتدوکس در بیروت شنیدیم به شدت ما را تحت تأثیر قرار داد. این اظهارات، بازتاب دیدگاه ما مسیحیان و پیروان کلیسای ارتدوکس نیست. وی افزود: ما از شنیدن این اظهارات شوکه و ناراحت شدیم و امیدواریم شاهد تکرار چنین اظهاراتی نباشیم. جناب سید حسن نصرالله و حزب الله در دفاع از حضور مسیحیان در سوریه و مناطق مختلفی در مشرق عربی نقش ایفا کرده‌اند. ما هر گونه اهانت به جایگاه جناب سید حسن نصر الله و حزب الله را مردود می‌دانیم. استفاده از منبر کلیسا به منظور اهانت به یک حزب و یک شخصیت والای لبنانی که دارای جایگاه و احترام ویژه‌ای است موضعی مردود است که به ما مسیحیان و ارتدوکس‌ها در لبنان، فلسطین و مشرق عربی تعلق ندارد.
ایسناایسنا1 روز قبل
ریاست‌جمهوری لبنان شب گذشته از تعویق رایزنی‌های پارلمانی برای انتخاب نخست وزیر در پی «توافق» سنی‌ها با نامزدی مجدد سعد حریری برای این پست خبر داد. الخطیب اظهار کرد، مفتی لبنان در پی رایزنی‌ها و تماس‌ها با چهره‌های اهل سنت به این نتیجه رسیده که سنی‌ها با معرفی حریری برای تشکیل دولت آینده موافقند. اما در سوی دیگر مخالفان مقابل اقامتگاه حریری در بیت الوسط مخالفت خود را با معرفی مجدد او برای نخست وزیری اعلام کردند. اهل سنت در لبنان پست نخست وزیر را در دست دارند. الخطیب ریاست یکی از بزرگترین شرکت‌های مهندسی لبنان را در دست داشته به رغم نداشتن مهارت سیاسی به مقامات دولتی نزدیک است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
(خبرگزاری صدا و سیما) // وزیر امور خارجه کشورمان بمنظور حضور در اجلاس وزرای خارجه روند استانبول - قلب آسیا، وارد فرودگاه استانبول شد. (شبکه تلویزیونی الحدث) سودان// عبد الله حمدوک نخست وزیر سودان بعد از بازگشت از آمریکا در کنفرانسی مطبوعاتی سفر به این کشور را مثبت ارزیابی کرد. (شبکه تلویزیونی الحدث) لبنان// جبران باسیل وزیر امور خارجه دولت پیشبرد امور لبنان هشدار داد: خطر آشوبی ویرانگر در کمین لبنان است. (شبکه تلویزیونی المیادین) // اسماعیل هنیه مسئول دفتر سیاسی حماس در چارچوب اولین سفر خارجی خود که از مصر آغاز شده بود‏، وارد استانبول ترکیه شد. هدف این حملات راکتی یکی از مقر‌های نظامی مورد استفاده نیرو‌های آمریکایی در فرودگاه بین المللی بغداد بوده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
الخطیب با خروج و انصراف از نامزدی و ضمن قدردانی از حریری بخاطر اعتمادی که به وی داشته و او را نامزد پست نخست وزیری کرده بود، موضع و نظر تازه مفتی اهل سنت را به نخست وزیر مستعفی و نامزد اصلی این پست، ابلاغ کرد. ۱۲ روز پس از آغاز جنبش اعتراضی و اصلاحی مردم لبنان سعد حریری در هفتم آبان گذشته از سمت خویش استعفا کرد. مطابق قانون اساسی لبنان، نخست وزیر از میان شخصیت‌های اهل سنت معرفی و پس از رایزنی‌های ریاست جمهوری و مجلس و کسب موافقت اولیه نمایندگان، مامور تشکیل کابینه می‌شود. با نامزدی دوباره حریری از طرف مفتی لبنان، قرار است فردا دوشنبه هیجدهم آذر رایزنی‌های نمایندگان مجلس و ریاست جمهوری برای مکلف و موظف کردن وی به تشکیل کابینه جدید در شرایطی که جنبش اعتراضی مردم ادامه دارد، انجام شود. شیخ «عبداللطیف دریان» پیش از این و در هیجدهم آبان گذشته در پیامی به مردم لبنان، جنبش اعتراضی آنان را «تابلوی تمام نمای ملی» توصیف کرده بود.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از بیروت؛ رسانه‌های لبنانی اعلام کردند: مواضع برخی ائتلاف‌های پارلمانی درباره نخست‌وزیر جدید در جلسه فردا مشخص و مواضع برخی هنوز نامشخص است. محمد شمس الدین از پژوهشگران لبنان در این زمینه به پایگاه خبری العهد گفت: طرفی که نتیجه رایزنی‌های فردا را نهایی خواهد کرد، فراکسیون «المستقبل» است و سه احتمال در این باره وجود دارد. اول، فراکسیون المستقبل، سعد الحریری را برای نخست‌وزیر نامزد کند و بقیه ائتلاف‌ها هم همین کار را کنند. دوم، ائتلاف المستقبل شخصی دیگر به نام «سمیر الجسر» را نامزد کند؛ این احتمال، ضعیف، اما وارد است. سوم: ائتلاف المستقبل رأی سفید دهد و در این هنگام دیگر ائتلاف‌ها که پیش‌تر از نامزدی «سمیر الخطیب» حمایت کرده بودند، به وی رأی دهند و اگر در گفته‌های خود صادق بوده باشند، الخطیب ۶۹ رأی به دست خواهد آورد؛ که جزئیات رأی احتمالی او به شکل زیر خواهد بود: ائتلاف «الوفاء للمقاومه»: ۱۲ نماینده + جمیل السیدائتلاف «التنمیه و التحریری» (توسعه و آزادسازی): ۱۷ نمایندهائتلاف «القومیه الاجتماعیه»: ۳ نمایندهائتلاف «اللقاء التشاوری»: ۵ نمایندهائتلاف «لبنان القوی»: ۱۹ نمایندهائتلاف «ضمانة الجبل: ۴ نمایندهائتلاف «نواب الارمن»: ۳ نمایندهشمس‌الدین ادامه داد، ائتلاف‌هایی که قصد حمایت از سمیر الخطیب را ندارند، ائتلاف «الجمهوریه القویه» (۱۵ نماینده)، ائتلاف نمایندگان «الکتائب» (۳ نماینده)، «الکتلة الوسطیه» (۴ نماینده) هستند. «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان شنبه (دیروز) اعلام کرد، از ابتدا می‌خواسته از سعد الحریری یا هر شخص مورد حمایت وی برای نخست‌وزیر حمایت کند و از آنجایی که الحریری، سمیر الخطیب را پیشنهاد داده وی نیز در جلسه پارلمان از الخطیب حمایت خواهد کرد. پارلمان لبنان ۱۲۸ کرسی دارد و نامزد پیشنهاد داده شده باید «نصف به‌علاوه یک» آراء را برای نخست‌وزیر شدن کسب کند. نظام سیاسی لبنان از زمان استقلال این کشور در سال ۱۹۵۳ بر اساس تقسیم قدرت سیاسی میان ادیان و مذاهب مختلف آن پایه‌ریزی شده به طوری که رئیس جمهور بر اساس عرف معمول از میان مسیحیان مارونی، نخست وزیر از میان اهل تسنن و رئیس مجلس از میان شیعیان برگزیده می‌شود. نخست‌وزیر لبنان، رئیس و نماینده دولت و مسوول اجرای سیاست‌های کلی حکومت است که شورای وزیران آن را تدوین و طراحی کرده است. پس از اینکه نخست‌وزیر با پیشنهاد اکثریت در پارلمان انتخاب شد، از جانب رئیس جمهور مامور تشکیل دولت جدید می‌شود.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
تهدید نتانیاهو به جنگ افروزی جدید علیه نوار غزه/ اعلام فرا رسیدن زمان تحمیل حاکمیت اسرائیل بر دره اردنبنیامین نتانیاهو نخست وزیر پیشبرد امور رژیم صهیونیستی امروز یکشنبه گفت باید قانون اسرائیل بر غور (دشت) اردن و قانونی بودن تمام شهرک‌ها اعمال شود. وی همچنین مدعی عملیات نظامی بزرگی در غزه در صورت متوقف نشدن موشک‌ها شد. نتانیاهو افزود این مسئله را در دیدار چهارشنبه گذشته با مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در لیسبون پایتخت پرتغال ارائه کرده و طرح مفصلی را ارائه نکرده است. اظهارات نتانیاهو در حالی است که وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد موضوع الحاق دشت اردن در جریان دیدار پامپئو و نتانیاهو مطرح نشد. بر اساس گزارش رسانه‌های رژیم صهیونیستی، حزب کاحول لاوان (آبی سفید) به ریاست بنی گانتس، پیشنهاد نتانیاهو را نپذیرفته است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
اعتمادآنلاین| میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان از دستگاه‌های امنیتی این کشور خواست تدابیر لازم را برای تضمین حضور نمایندگان در رایزنی‌های پارلمانی فردا (دوشنبه) در پیش بگیرند. در حالی که نگاه‌ها در لبنان به رایزنی‌های فردا دوشنبه میشل عون با فراکسیون‌های پارلمانی جهت معرفی نخست وزیر آتی دوخته شده، برخی معترضان این کشور با پخش فراخوان‌هایی خواستار آن شدند در تظاهرات صبح دوشنبه راه‌های منتهی به کاخ ریاست جمهوری مسدود شوند. گفتنی است همزمان با این اقدامات سیاسی برای حل بحران و گسترش عمق بحران اقتصادی در این کشور، تظاهرات لبنانی‌ها در پایتخت و سایر مناطق این کشور ادامه دارند. از سوی دیگر، برخی منابع اروپایی اعلام کردند فرانسه دعوتنامه‌هایی برای برگزاری نشست گروه بین‌المللی حامی لبنان در پاریس در تاریخ یازدهم دسامبر منتشر کرد. به گفته منابع لبنانی، هدف از این نشست جلب حمایت‌ها از لبنان جهت مقابله با بحران اقتصادی رو به وخامت است.
ایسناایسنا2 روز قبل
رئیس جمهور لبنان از دستگاه‌های امنیتی این کشور خواست تدابیر لازم را برای تامین امنیت نمایندگان در جریان رایزنی‌های پارلمانی فردا (دوشنبه) اتخاذ کنند. همزمان گروه‌هایی از معترضان لبنانی خواهان مسدود شدن مسیرهای منتهی به کاخ ریاست جمهوری شدند. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، میشل عون، رئیس جمهور لبنان از دستگاه‌های امنیتی این کشور خواست تدابیر لازم را برای تضمین حضور نمایندگان در رایزنی‌های پارلمانی فردا (دوشنبه) در پیش بگیرند. گفتنی است همزمان با این اقدامات سیاسی برای حل بحران و گسترش عمق بحران اقتصادی در این کشور، تظاهرات لبنانی‌ها در پایتخت و سایر مناطق این کشور ادامه دارند. به گفته منابع لبنانی، هدف از این نشست جلب حمایت‌ها از لبنان جهت مقابله با بحران اقتصادی رو به وخامت است.

به انتهای لیست رسیدید