بین الملل

بین الملل

صدا و سیماصدا و سیما10 دقیقه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از اسلو، محمد جواد ظریف عصر امروز به وقت محلی با خانم «اینه اریکسون سوریده» وزیر امور خارجه نروژ درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه توافق برجام و ساز و کار اینستکس رایزنی کرد. وزرای خارجه ایران و نروژ سپس برای پاسخ به سوالات خبرنگاران در نشستی خبری حضور یافتند. «ظریف» در پنجمین روز از سفر به کشور‌های حوزه نوردیک و رایزنی با مقامات اروپای شمالی بعد از ظهر امروز برای دیدار و گفتگو با «امانوئل مکرون» رئیس جمهور و «ژان ایو لودریان»، وزیر امور خارجه فرانسه، اسلو را به مقصد پاریس ترک خواهد کرد. رئیس جمهوری فرانسه دیروز در جمع خبرنگاران گفت: چند ساعت پیش از آغاز نشست گروه ۷ دیدار‌هایی با ایرانی‌ها خواهم داشت؛ ما پیشنهاد‌هایی برای رفع تحریم‌ها یا یک مکانیسم جبرانی ارائه داده‌ایم. وزیر امور خارجه کشورمان نیز امروز و در موسسه امور بین‌الملل نروژ گفت: ما همیشه آماده‌ایم که با طرف‌های باقی مانده در برجام گفتگو کنیم؛ پیشنهاد‌های فرانسه را بررسی می‌کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما19 دقیقه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از الاخباریه، وزارت امور خارجه سوریه از گشوده شدن یک گذرگاه انسانی برای خروج شهروندان از حومه شمالی حماه و حومه جنوبی ادلب خبر داد. یک گذرگاه انسانی در منطقه سوران در حومه شمالی حماه با حمایت نیرو‌های ارتش سوریه گشوده شد. یک منبع رسمی در وزارت امور خارجه سوریه گفت: در چارچوب توجه به اوضاع شهروندان و کاستن از رنج‌های آن‌ها به علت اقدامات گروه‌های تروریستی، جمهوری عربی سوریه از گشوده شدن یک گذرگاه انسانی در منطقه سوران در حومه شمالی حماه با حمایت نیرو‌های ارتش سوریه خبر داد تا شهروندانی که به خروج از مناطق تحت کنترل تروریست‌ها در حومه شمالی حماه و حومه جنوبی ادلب تمایل دارند، بتوانند از این مناطق خارج شوند. این منبع افزود: همه نیاز‌های این شهروندان، اعم از سرپناه، تغذیه و نیاز‌های درمانی تأمین می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما23 دقیقه قبل
در این گزارش به قلم مارک هاج آمده است: ابوبکر البغدادی سرکرده از کار افتاده گروه تروریستی داعش هدایت این گروه را به یکی از مریدان سابق صدام واگذار کرده که به «استاد» مشهور است. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ روزنامه سان چاپ انگلیس در گزارشی نوشت: ابوبکر البغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش جانشین خود را معرفی کرده است. در این گزارش به قلم مارک هاج آمده است: ابوبکر البغدادی سرکرده از کار افتاده گروه تروریستی داعش هدایت این گروه را به یکی از مریدان سابق صدام واگذار کرده که به «استاد» مشهور است. این تبعه عراقی قبل از انتخاب به عنوان سرکرده گروه داعش به عنوان قانون گذار ارشد این گروه فعالیت می‌کرد. کارشناسان می‌گویند او پس از از بین رفتن گروه داعش در سوریه و عراق, قرداش را برای مدیریت بازسازی این گروه تروریستی انتخاب کرد. فاضل ابو رقیف تحلیل‌گر سابق امنیتی در دولت عراق در سخنانی گفت: "البغدادی از سمت خود کنار کشیده است.
مهرمهر26 دقیقه قبل
به تازگی شورای نظامی سودان و مخالفان این کشور سند قانون اساسی مورد توافق دو طرف را امضا کرده‌اند. بر اساس توافقات صورت گرفته میان شورای نظامی سودان و مخالفان این کشور یک شورای حاکمیتی در سودان برای اداره امور در دوره انتقالی تشکیل می‌شود. در همین خصوص شمس الدین کباشی، سخنگوی شورای نظامی انتقالی در سودان از تشکیل شورای حاکمیتی سودان به ریاست عبدالفتاح البرهان خبر داد. وی تصریح کرد که شورای نظامی حکمی قانونی برای تشکیل شورای حاکمیتی را صادر کرده است و اعضای آن مقابل رئیس شورای حاکمیتی و رئیس شورای قضایی سوگند یاد خواهند کرد. بر این اساس، شورای نظامی انتقالی در سودان پنج عضو خود را برای حضور در شورای حاکمیتی انتخاب کردند و تصمیم این شورا بر این است که عبدالفتاح البرهان (رئیس کنونی شورای نظامی) ریاست شورای حاکمیتی را بر عهده بگیرد.

مرتفعترین مسجد اروپا

صدا و سیماصدا و سیما29 دقیقه قبل
تسنیمتسنیم45 دقیقه قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از فلسطین الیوم، نافذ عزام عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین گفت که تهدیدات روز افزون اسرائیل علیه نوار غزه که از سوی رهبران احزاب این رژیم صورت می‌گیرد چیز جدیدی نیست و ملت فلسطین را نمی‌ترساند. عزام تاکید کرد که با وجود اوضاع دشواری که فلسطینیان در آن به سر می‌برند و در سایه وضعیت منطقه و کشورهای عربی اما آنها در درگیری تسلیم نمی‌شوند و حتی با وجود ضعیف بودن امکاناتشان می‌توانند در برابر اسرائیل و هرگونه تجاوزی بایستند. وی درباره پرونده آشتی و آنچه درباره دیدارهای سری و غیرعلنی مطرح شده است گفت: حقیقتی که باید به ملتمان بگوییم این است که آشتی فروپاشیده است و هیچ افقی را نمی‌توان درباره این پرونده متصور بود. این عضو بلندپایه جنبش جهاد اسلامی گفت که برخی تماس‌ها و نقطه نظرات درباره آشتی مطرح شده است، اما تا این لحظه نمی‌توانیم مردم را امیدوار کنیم که بگوییم که پیشرفتی در این پرونده حساس حاصل شده است. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم49 دقیقه قبل
در واقع، شورای حاکمیتی جایگزین شورای نظامی کشور خواهد شد و از اول سپتامبر ۲۰۱۹ (۱۰/۶/۱۳۹۸) آغاز به کار خواهد کرد. در توافق پیش بینی شده، یک نفر نظامی ریاست شورا را برای ۲۱ ماه نخست به دست گرفته و ۱۸ ماه بعدی، قدرت در دست دموکراسی خواهان (غیر نظامیان) خواهد بود. یک مجموعه قانونگذاری شامل ۳۰۰ نفر انتخاب خواهد شد که ۲۰۱ نفر را دموکراسی خواهان تشکیل خواهند داد. دموکراسی خواهان یک اقتصاد دان برجسته به نام عبدا … حمدوک را به عنوان نخست وزیر برگزیدند که چهارشنبه (۳۰/۵/۹۸) سوگند یاد کرد. البته نظامیان مدعی هستند بدون بروز جنگ داخلی توانسته‌اند با دموکراسی خواهان به توافق برسند و این موضوع را برای خود یک اعتبار می‌دانند.
فارسفارس51 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به اسلو، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه رایزنی‌های خود در پایتخت نروژ، ظهر امروز (پنجشنبه) با خانم «اینه اریکسون سوریده» وزیر امور خارجه نروژ دیدار و در خصوص روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین المللی بحث و تبادل نظر کرد. ظریف پیش از این نیز با «ارنا سولبرگ» نخست وزیر، «هوئیت فلدت» رئیس کمیسیون سیاست خارجی و دفاعی پارلمان نروژ دیدار کرده بود. فیلدت در دیدار با ظریف ضمن درخواست از ایران برای توقف کاهش تعهدات برجامی گفت: «ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم از اقدامات و اظهاراتی که باعث افزایش تنش می‌شود خودداری کنند. از ایران می‌خواهیم به تعهداتش در برجام برگردد». وزیر خارجه ایران شب گذشته پس از ورود به اسلو مستقیم از فرودگاه به اقامتگاه سفیر ایران رفت و در جمع ایرانیان مقیم نروژ سخنرانی (+) کرد و به سوالاتشان پاسخ داد.
تسنیمتسنیم57 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدجواد ظریف در ادامه رایزنی‌های اروپایی خود در نروژ، ظهر امروز با خانم اینه اریکسون سوریده وزیر امور خارجه نروژ دیدار و در خصوص روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین المللی گفتگو تبادل نظر کرد. ظریف پیش از با وزیر تجارت، ‌ نخست وزیر و رئیس کمیسون سیاسی خارجی و دفاعی پارلمان نروژ نیز دیدار کرده بود. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از اسپوتنیک، یک منبع عالی رتبه در ساختار اتحادیه اروپا امروز پنجشنبه اظهار داشت، که اتحادیه اروپا تا برطرف شدن عوامل حذف روسیه از «جی۷» با پیوستن روسیه به این ساختار مخالف است. این منبع با اشاره به نشست آینده «جی-۷» در فرانسه به خبرنگاران گفت: «باید به صراحت بگویم که اتحادیه اروپا بر این موضع است که دلایل محرومیت روسیه از» جی-۸ «در سال ۲۰۱۴ هنوز باقی است، بنابراین اتحادیه اروپا مخالف ایده دعوت فدراسیون روسیه به» جی-۷" خواهد بود. وزیر امور خارجه روسیه موضع محتاطانه‌ای در قبال مسئله بازگشت به گروه جی ۷ اتخاذ کرده و گفت: اگر درخواست مشخصی را در این باره دریافت کنیم آن را بررسی خواهیم کرد. دونالد ترامپ رئیس جمهور اخیرا گفته بود: من فکر میکنم بودن روسیه در این گروه بسیار مناسب است. گروه هشت یا جی ۸ (که فعلا گروه هفت شده چون عضویت روسیه به حالت تعلیق درآمده) از هشت کشور صنعتی جهان تشکیل شده‌است که حدود ۶۵ درصد اقتصاد جهان را در دست دارند.

ترکیه به دنبال پیوستن به سامانۀ مالی روسیه

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از آنکارا، مذاکرات ترکیه و روسیه در خصوص پیوستن آنکارا به سامانه مالی پیام رسان بانکی روسی از ماه گذشته میلادی آغاز شده است. بر اساس اعلام منابع خبری، روسیه و ترکیه در ماه جولای میلادی، مذاکراتی برای اتصال شرکت‌ها و نهاد‌های مالی ترکیه به پیام رسان بانکی که روسیه به عنوان جایگزین سوئیفت طراحی کرده، آغاز کرده‌اند. بلومبرگ نوشت: مذاکرات دو طرف بعد از تهدیدات آمریکا برعلیه ترکیه بر سر خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسی آغاز شده است. پیشتر رییس بانک مرکزی روسیه از آغاز روند توسعه سامانه انتقال مالی روسیه شبیه سوئیفت از سال ۲۰۱۴ خبر داده بود. الویرا نابیولینا رفع مخاطرات سامانه‌های مالی جهانی و در امان ماندن از تحریم‌های آمریکا را هدف روسیه از ایجاد سامانه پیام رسان مالی اعلام کرده بود. به گفته رییس بانک مرکزی روسیه، روند ایجاد سامانه نقل و انتقالات مالی روسیه در سال ۲۰۱۷ به پایان رسیده است. اظهارات:۱- الویرا نابیولینا رییس بانک مرکزی روسیه۲- امین چاپا استاد دانشگاه استانبولخبرنگار: کاملی

اعلام شکست تروریستها در ادلب

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، شهر خان شیخون بعد از چند رشته عملیات ارتش سوریه، به طور کامل آزاد شد. رزمندگان ارتش سوریه و نیروهای جبهه هم پیمان موفق شدند از دو جبهه شرق و غرب وارد شهر خان شیخون شوند و تروریست‌ها را در مثلث مرگ محاصره کنند.
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های فلسطین، جنبش حماس، اقدام پاراگوئه در قرار دادن نام این جنبش در فهرست به اصطلاح تروریستی را محکوم کرد. دولت پاراگوئه با دنباله‌روی از سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه مقاومت و در همسویی با رژیم صهیونیستی، به زعم خود حماس را یک گروه تروریستی بین المللی معرفی کرده است. بازداشت ۱۳ فلسطینی در کرانه باختریخبر دیگر اینکه نظامیان صهیونیست امروز پنجشنبه با یورش به مناطق مختلف کرانه باختری و قدس اشغالی، ۱۳ شهروند فلسطینی را بازداشت کردند. این شهروندان در یورش صهیونیست‌ها به العیسویه در قدس اشغالی، شهر جنین، شهرک یعبد، شهرک سلواد و الخلیل بازداشت شدند. انتهای پیام/

موفقیت یمنی‌ها در سرنگونی پرنده‌های متجاوز

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
پس از سرنگونی پهپاد ام کیو ۹ آمریکا در یمن، جنگنده‌های بیگانه به راحتی نمی‌توانند حریم هوایی یمن را نقض کنند. مسئولان یمنی تأکید می‌کنند حریم هوایی یمن اکنون مانند گذشته، محلی برای پرواز جنگنده‌های خارجی نیست. دو فروند پهپاد آمریکایی ام کیو ۱ در مرحله گذشته در صنعا پایتخت یمن سرنگون شد. به این ترتیب، پنج فروند پهپاد آمریکایی در یمن سرنگون شد؛ همان طور که نوزدهم آوریل یک فروند پهپاد چینی در استان صعده سرنگون شد. پهپادهای یمنی با ورود به حریم هوایی کشورهای متجاوز، عملیات خود را انجام می‌دهند؛ بی آنکه جدیدترین جنگنده‌های رصد غربی آنها را رهگیری کنند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شین هوا، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس روز چهارشنبه بر ضرورت برگزیت همراه با توافق تأکید کردند، هر چند که دو طرف در مورد رویکرد رسیدن به این توافق همچنان اختلاف نظر دارند. بوریس جانسون در نخستین سفر خارجی خود پس از تصدی سمت نخست وزیری انگلیس، بار دیگر خواستار مذاکره مجدد درباره توافق برگزیت بین لندن و بروکسل شد تا از خروج بدون توافق کشورش از اتحادیه اروپا در تاریخ ۳۱ اکتبر جلوگیری شود. اتحادیه اروپا، آنگلا مرکل و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه پیشتر بار‌ها مذاکره مجدد درباره توافق برگزیت با لندن را رد کرده‌اند. با این حال، این توافق که در دوره نخست وزیری ترزا می، تهیه شده بود، سه بار از سوی پارلمان انگلیس رد شد. جنجالی‌ترین نقطه این توافق مسئله بازگشت مرز فیزیکی بین جمهوری ایرلند (عضو اتحادیه اروپا) و ایرلند شمالی که بخشی از خاک انگلیس محسوب می‌شود، است. بوریس جانسون در کنفرانس مطبوعاتی مشترک که پیش از نشست برگزار شد، گفت: مسئله بک استاپ -بندی در توافق برگزیت که هدف آن پیشگیری از بازگشت مرز فیزیکی در جزیره ایرلند است- اشکال بسیار جدی دارد و باید حذف شود. با این حال، مرکل خاطرنشان کرد «بک استاپ» تنها یک راه حل موقت برای مسئله ایرلند است و در دو سال آینده بی شک یک راه حل قطعی پیدا خواهد شد. وی بر ضرورت یک «برگزیت» مبتنی بر مذاکره تأکید و تصریح کرد اگر این اتفاق امکان پذیر نباشد، آلمان آماده خواهد بود.

قدردانی پاکستان از حمایت ایران از مسلمانان کشمیر

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، دولت پاکستان از مواضع جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از مسلمانان کشمیر قدردانی کرد. «محمد فیصل» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان در نشست خبری هفتگی خود در اسلام آباد درباره مواضع جمهوری اسلامی ایران به ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص کشمیر، گفت: رهبر ایران همواره حامی بزرگ کشمیری‌ها هستند و ما از مواضع ایران به ویژه حضرت آیت الله خامنه‌ای درخصوص مردم کشمیر قدردانی می‌کنیم. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اقدام آمریکا برای تشکیل ائتلاف به اصطلاح دریایی و هرگونه درخواست واشنگتن از اسلام آباد برای پیوستن به این ائتلاف، گفت: پاکستان هیچ اطلاعی از این ائتلاف ندارد. «محمد فیصل» با ابراز نگرانی نسبت به اقدام آمریکا مبنی بر تحریم «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، گفت: اسلام آباد مخالف تحریم‌های یکجانبه است و بر ضرورت ادامه دیپلماسی برای حل مسائل تاکید دارد. وی افزود: دیپلماسی باید ادامه یابد و همه طرف‌ها مسائل را با روش‌های مسالمت آمیز حل کنند. وی تاکید کرد: نخست وزیر پاکستان نسبت به تنش‌های اخیر منطقه خلیج فارس ابراز نگرانی کرده است و تاکید دارد که باید به مسائل در فضای صلح آمیز رسیدگی شود. «محمد فیصل» گفت: پاکستان بر مواضع اصولی خود برای مخالفت با تحریم‌های یکجانبه تاکید دارد و معتقد است گزینه دیپلماسی و گفتگو باید همیشه روی میز باشد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل، براثر انفجار مین کنارجاده‌ای دراستان فاریاب درشمال افغانستان یک کودک کشته شد وپنج کودک دیگر زخمی شدند. پلیس استان فاریاب امروز اعلام کرد: این انفجار در شهرستان پشتونکوت ازتوابع استان فاریاب زمانی به وقوع پیوست که مین کار گذاشته شده شده در کنار جاده درمسیر عبور کودکان منفجر شد که براثر آن یک کودک کشته شد و پنج کودک دیگر زخمی شدند. پلیس فاریاب افزود: افراد طالبان این مین را درمسیرعبور نظامیان افغان جاسازی کرده بودند اما پیش از زمان تعیین شده در هنگام عبور کودکان منفجر شد. انفجارهای کنارجاده‌ای از مهمترین عوامل تلفات غیرنظامیان افغان بویژه کودکان است. براساس گزارش سازمان ملل متحد، در شش ماه اول سال جاری میلادی بیش از هزار ودویست کودک افغان براثر جنگ و انفجارها در افغانستان کشته یا زخمی شدند. خبر دیگراینکه یک مقام محلی استان کنر درشرق افغانستان به ضرب گلوله افراد مسلح کشته شد. «عبدالغنی مصمم» سخنگوی استانداری کنر امروز اعلام کرد: مدیر تربیت معلم شهرستان ناری استان کنر به ضرب گلوله طالبان در مسیر این شهرستان کشته شد. وی افزود: دراین تیراندازی یک نیروی پلیس مرزی نیز کشته شد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری ص داوسیما، گزارش‌ها نشان می‌دهد، تعداد آتش سوزی‌های امسال در منطقه آمازون در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است. به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، آتش سوزی در مناطق جنگلی آمازون با شدت تمام ادامه دارد. آتش سوزی شدید باعث برخاستن دود زیادی به هوا شده است و آسمان کشور برزیل را تاریک کرده است. مرکز تحقیقات فضایی برزیل اعلام کرد در سال ۲۰۱۹ چیزی حدود ۷۳ هزار مورد آتش سوزی گزارش شده است. بیش از نیمی از این آتش سوزی‌ها در منطقه جنگلی آمازون گزارش شده است. تعداد موارد آتش سوزی در جنگل‌های آمازون در امسال در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته میلادی بیش از ۸۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. دانشمندان هشدار می‌دهند که این آتش سوزی ممکن است به مقابله با تغییرات آب و هوایی لطمه بزنند.
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از اسپوتنیک، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز پنجشنبه اظهار داشت، که مسکو انتظار دارد در نشست شورای امنیت سازمان ملل که به درخواست روسیه و چین در رابطه با آزمایش موشکی آمریکا تشکیل شده، گفتگوی صریح انجام شود. زاخارووا در همین راستا گفت: "ما انتظار تبادل نظر صریح (در نشست شورای امنیت سازمان ملل) با همکاران و نماینده عالی رتبه دبیر کل سازمان ملل متحد را داریم. نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرده بود که روسیه و چین خواستار تشکیل نشست ویژه شورای امنیت در رابطه با طرح‌های آمریکا برای تولید و استقرار موشک‌های دارای برد متوسط شدند و این نشست قرار است روز پنجشنبه ۲۲ آگوست (۳۱ مرداد ماه) برگزار شود. وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه از آغاز آزمایشات به روی موشک‌های کروز زمین پایه و انواع موشک‌های دیگری که تاکنون در چارچوب پیمان نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط مربوط به سال ۱۹۸۷ منع شده بود، خبر داد. انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما الجزیره مباشر، به نقل از امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس، اعلام کرد، به حمایت از اتحادیه اروپا پایبندیم. وی روابط میان کشورش با انگلیس را بسیار مناسب خواند و گفت، به تمایل انگلیسی‌ها برای خروح از اتحادیه اروپا احترام می‌گذاریم.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از آسوشیتدپرس، نخست وزیر سابق دانمارک روز پنجشنبه ضمن انتقاد از توئیت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مورد بودجه نظامی اعلام کرد موضوع اراده دفاعی، تنها محدود به میزان پولی که صرف می‌شود نیست. اظهارات لارس لوکه راسموسن نخست وزیر سابق دانمارک تازه‌ترین اظهارات مقامات دانمارک در پی تشدید کشمکش‌ها بین آمریکا و این کشور است. این کشمش‌ها به دنبال آن اتفاق افتاد که ترامپ سفر خود را به دانمارک لغو و اعلام کرد اقدام «مته فردریکسن Mette Frederiksen» نخست وزیر کنونی دانمارک در رد ایده وی برای خریدن جزیره گرینلند، زننده است. نخست وزیر سابق دانمارک در توئیتر نوشت: نمی‌پذیریم که اراده دفاعی ما فقط مربوط به درصد‌ها است. به دنبال آنکه نخست وزیر دانمارک ایده ترامپ را برای خرید گرینلند، پوچ دانست، ترامپ روز سه شنبه به طور ناگهانی سفر برنامه ریزی شده به دانمارک را لغو کرد.
تسنیمتسنیم2 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هیل، «کاترین ژاکوبسدوتیر» اعلام کرد در زمان سفر ماه آینده «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا به ایسلند در در پایتخت نخواهد بود. مته فردریکسن نخست وزیر دانمارک در واکنش به اظهارات ترامپ ابراز امیدواری کرده بود که طرح خرید جزیره گریلند توسط رئیس جمهور آمریکا جدی نباشد. معاون ترامپ قرار است در سفر پیش روی خود به ایسلند (۱۳ شهریور) درباره جایگاه راهبردی و ژئوپلتیکی ایسلند در رابطه با قطب شمال و تلاش‌های ناتو رایزنی کند. جزیره گرینلند منطقه خودگردانی تحت حاکمیت دانمارک است که در آب‌های اقیانوس منجمد شمالی قرار دارد. وجود منابع معدنی و ذخایر نفت و گاز در این منطقه، جزیره گرینلند را برای بسیاری از کشورها جذاب کرده است.

پیروزی دیپلماتیک ایران در رفع توقیف «آدریان دریا» (گریس ۱)

7+
ایمناایمنا2 ساعت قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ وزارت خارجه روسیه در بیانیه‎ای می‎گوید که مسکو به همکاری با آنکارا در موضوع ادلب ادامه می‎دهد. مسکو ضمن تاکید بر لزوم احترام به توافق‎های صورت گرفته با ترکیه بر سر موضوع ادلب تاکید کرده که روسیه پایبندی به تمامی توافقنامه‎ها درباره ادلب را که هدف آن مبارزه با تروریسم و تضمین امنیت غیرنظامیان است، ضروری می‎داند. سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته است که مسکو به همکاری با آنکارا بر اساس توافقنامه سوچی که در سپتامبر ۲۰۱۸ امضا شد، ادامه می‎دهد. وزارت دفاع ترکیه اخیرا با ادعای اینکه کاروان نظامی این کشور در مسیر پست دیده‌بانی نزدیک به ادلب مورد حمله قرار گرفته است اعلام کرد این اقدام نقض توافق آنکارا با مسکو به شمار می‎رود. انتهای پیام/
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ساعت قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.
تسنیمتسنیم2 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از دفتر جریان حکمت ملی، سید عمار حکیم خاطر نشان کرد: نقض مکرر حاکمیت ارضی عراق در سایه سکوت مقامات رسمی و دولتی درباره عاملان و انگیزه‌ها، دیگر بیانیه محکومیت کفایت نمی‌کند و آنچه تأسیسات نظامی کشور در معرض آن قرار گرفته بسیار خطرناک است. رئیس جریان حکمت ملی تاکید کرد: دولت باید در این باره مسئولیت خود را بر عهده بگیرد و از خاک میهن دفاع کند. خاطر نشان می‌شود «ابومهدی المهندس» نایب‌رئیس هیئت حشد شعبی عراق در بیانیه‌ای نیروهای آمریکایی را مسئول انفجار انبارهای مهمات حشدشعبی دانست. وی افزود: دشمنان عراق امروز بار دیگر به‌دنبال هدف قرار دادن نیروهای داوطلب مردمی به‌شیوه‌های مختلف هستند. آمریکا که به‌اعتراف دونالد ترامپ، گروه‌های تروریستی را به عراق و منطقه آورده است امروز به‌دنبال نقض حاکمیت عراق و هدف قرار دادن حشد شعبی به‌شیوه‌های مختلف است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، المیادین در خبری فوری به نقل از وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، طرح آمریکا برای استقرار موشک هایش در آسیا و اقیانوس آرام تهدیدی علیه امنیت جهانی است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از اسپوتنیک، نیروی هوایی سوریه منطقه‌ای را در اطراف یک پاسگاه دیده بانی ترکیه در نزدیکی شهر خان شیخون در استان ادلب گلوله باران کرد. تاکنون هیچ آماری درباره شمار قربانیان و خسارات این حمله اعلام نشده است. ارتش سوریه تاکنون هیچ توضیحی درباره این اخبار بیان نکرده است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
«ظریف» افزود: ایران با هزار و ۵۰۰ مایل ساحل بزرگترین کشور خلیج فارس است، نیمی از تنگه هرمز تحت کنترل ماست کسی نمی‌تواند امنیت هرمز را بدون ایران تامین کند، آنان بدانند نمی‌تواند ناامنی ایجاد کنند. وی ادامه داد: امنیت خلیج‌فارس باید برای همه کشورها باشد؛ ما آماده تعامل با کشورهایی هستیم که در این زمینه علاقه‌مند هستند. وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: ما برای حفظ امنیت خلیج‌فارس تلاش می‌کنیم و آمریکا بداند؛ نمی‌تواند ناامنی برای این منطقه ایجاد کند. ظریف روز جمعه با مکرون و ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه دیدار خواهد کرد. ظریف همچنین درباره تلاش‌های آمریکا برای تشکیل به اصطلاح ائتلافی به منظور حفاظت از کشتی رانی در تنگه هرمز گفت: "واضح است که هدف آمریکا یک حضور دریایی در خلیج فارس علیه ایران است.
تسنیمتسنیم2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دقایقی پیش با آنیکن هوئیت فلدت رئیس کمیسیون سیاست خارجی و دفاعی پارلمان نروژ دیدار کرد. محمدجواد ظریف صبح امروز همچنین با نخست وزیر و وزیر تجارت نروژ دیدار کرد. وی همچنین در موسسه امور بین الملل نروژ (نوپی/NUPI) با موضوع «خطر جنگ و آینده خلیج فارس» سخنرانی کردظریف عصر امروز برای گفت وگو و دیدار با مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه و وزیر امور خارجه این کشور عازم پاریس می‌شود. وی دوشنبه شب در جمع ایرانیان مقیم سوئد سخنرانی کرد و با نخست وزیر، وزیر خارجه و رئیس مجلس آن کشور دیدار کرد. رئیس دستگاه دیپلماسی دیروز نیز با «مارگوت والستروم» وزیر امور خارجه سوئد دیدار و درخصوص موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله برجام، ضرورت تسریع در اجرای ساز وکار اینستکس، امنیت منطقه خلیج فارس، یمن و افغانستان گفت وگو و تبادل نظر کرد.

به انتهای لیست رسیدید