بین المللی

بین المللی

فراروفرارو18 دقیقه قبل
روحانی تصریح کرد: معتقدم در نقادی، دانشجو باید بی‌محابا، اما با محتوا نقد کند. روحانی با تأکید بر اینکه بسیار مهم است که در این شرایط ضمن بیان نقد یکدیگر را یاری کنیم، تأکید کرد: اگر راه‌حل بهتری پیشنهاد داریم، بیان شود و مورد استفاده همه مسئولین قرار گیرد. رئیس جمهور تأکید کرد: همین توافق موقت گشایشی در پول‌های کشور ایجاد کرد و کلید ما چرخید و ۷۰۰ میلیون دلار طبق توافق ژنو به صورت ماهانه آزاد شد. بسیاری از پروژه‌های افتتاح شده ماه‌های اخیر هم به دلیل رفع تحریم‌های ناشی از برجام بوده است. اما اگر بررسی کردید و دیدید دولت ما نسبت به دولت قبل خدمات بیشتری ارایه کرده است، باید بگوییم.
ایمناایمنا25 دقیقه قبل
معتقدم در نقادی، دانشجو باید بی‌محابا، اما با محتوا نقد کند. فاز بعدی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس در حال اجرا شدن است که در مجموع تولید بنزین در کشور به ۴۵ میلیون لیتر در روز می‌رسد. وی خاطر نشان کرد: با این تصمیم برای بنزین به دنبال کنترل مصرف بودیم. اما اگر بررسی کردید و دیدید دولت ما نسبت به دولت قبل خدمات بیشتری ارایه کرده است، باید بگوییم. نسبت به فعالیت‌های دانشجویی و آزادی دانشجویان و همین مراسم ۱۶ آذر نیز در این دولت اوج گرفت و پررنگ شد.
فارسفارس47 دقیقه قبل
رئیس‌جمهور گفت: اگر مذاکره منجر به شکستن توطئه و نقشه دشمن شود، لازم و ضروری و یک کار انقلابی است. رئیس جمهور تأکید کرد: همین توافق موقت گشایشی در پول‌های کشور ایجاد کرد و کلید ما چرخید و ۷۰۰ میلیون دلار طبق توافق ژنو به صورت ماهانه آزاد شد. روحانی افزود: فاز بعدی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس در حال اجرا شدن است که در مجموع تولید بنزین در کشور به ۴۵ میلیون لیتر در روز می‌رسد. وی بیان داشت: خوشبختانه امروز نیازی به واردات گاز نداریم و حتی به کشورهای عراق و ترکیه، گاز صادر می‌کنیم. اما اگر بررسی کردید و دیدید دولت ما نسبت به دولت قبل خدمات بیشتری ارایه کرده است، باید بگوییم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین48 دقیقه قبل
رئیس جمهور با بیان اینکه آذر، به عنوان ماه دانشجو، وحدت حوزه و دانشگاه، مجلس، قانون اساسی و حقوق شهروندی و ماه پرافتخاری است، تأکید کرد: اما در میان همه این روزها روز دانشجو و ایامی که تعلق به بیان جایگاه دانشجو، دانشگاه و اظهارنظر دارد، ویژه است. روحانی تصریح کرد: معتقدم در نقادی، دانشجو باید بی‌محابا، اما با محتوا نقد کند. رئیس جمهور تأکید کرد: همین توافق موقت گشایشی در پول‌های کشور ایجاد کرد و کلید ما چرخید و ۷۰۰ میلیون دلار طبق توافق ژنو به صورت ماهانه آزاد شد. رئیس جمهور خاطر نشان کرد: با این تصمیم برای بنزین به دنبال کنترل مصرف بودیم. اما اگر بررسی کردید و دیدید دولت ما نسبت به دولت قبل خدمات بیشتری ارایه کرده است، باید بگوییم.
خبرآنلاینخبرآنلاین49 دقیقه قبل
روحانی تصریح کرد: معتقدم در نقادی، دانشجو باید بی‌محابا، اما با محتوا نقد کند. روحانی با تأکید بر اینکه بسیار مهم است که در این شرایط ضمن بیان نقد یکدیگر را یاری کنیم، تأکید کرد: اگر راه‌حل بهتری پیشنهاد داریم، بیان شود و مورد استفاده همه مسئولین قرار گیرد. رئیس جمهور تأکید کرد: همین توافق موقت گشایشی در پول‌های کشور ایجاد کرد و کلید ما چرخید و ۷۰۰ میلیون دلار طبق توافق ژنو به صورت ماهانه آزاد شد. روحانی افزود: فاز بعدی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس در حال اجرا شدن است که در مجموع تولید بنزین در کشور به ۴۵ میلیون لیتر در روز می‌رسد. اما اگر بررسی کردید و دیدید دولت ما نسبت به دولت قبل خدمات بیشتری ارایه کرده است، باید بگوییم.
خبر فوریخبر فوری54 دقیقه قبل
روحانی تصریح کرد: معتقدم در نقادی، دانشجو باید بی‌محابا، اما با محتوا نقد کند. رئیس جمهور تأکید کرد: همین توافق موقت گشایشی در پول‌های کشور ایجاد کرد و کلید ما چرخید و ۷۰۰ میلیون دلار طبق توافق ژنو به صورت ماهانه آزاد شد. دانشجوی ستاره‌دار یکی از معضلات بود و در آغاز دولت ما همه اعتراض می‌کردند که چرا این معضل حل نمی‌شود. اما اگر بررسی کردید و دیدید دولت ما نسبت به دولت قبل خدمات بیشتری ارایه کرده است، باید بگوییم. امروز وزیر علوم اعلام می‌کند که ما دانشجوی ستاره‌دار نداریم و این یک اقدام مهم و بزرگ است.

برجام نه مقدس است و نه لعنتی، یک قرار داد بین‌المللی است/ دولت بدون اشکال و ایراد نیست و از انتقاد سازنده استقبال می‌کنیم/ کسانی که می‌گویند انتخابات فایده و خاصیت ندارد دلسوز مردم نیستند

7+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز55 دقیقه قبل
مهرمهر3 ساعت قبل
شورای امنیت می‌تواند به لحاظ نظری قطعنامه‌ای در مورد مقررات برنامه موشکی ایران تنظیم و تصویب کند اما در حقیقت هیچ توافقی بین اعضای دائم شورای امنیت وجود نداردکه ایران مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ عمل نکرده است. فینو: مفاد مربوط به برنامه موشکی بالستیک ایران بخشی از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است که برجام را تأیید می‌کند اما بخشی از خود برجام نیست. شورای امنیت می‌تواند به لحاظ نظری قطعنامه‌ای در مورد مقررات برنامه موشکی ایران تنظیم و تصویب کند اما در حقیقت هیچ توافقی بین اعضای دائم شورای امنیت وجود نداردکه ایران مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ عمل نکرده است. برنامه موشکی ایران به هیچ وجه با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل مغایرت ندارد. این حقایق می‌بایست به عنوان موضوعی مهم در هرگونه مباحثه پیرامون برنامه موشکی ایران تلقی شود.
مهرمهر22 ساعت قبل
قطعنامه ۲۲۳۱ درباره برنامه موشکی ایران چه می‌گویدقطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از ایران می‌خواهد («Call upon») از توسعه نوع خاصی از موشک‌ها اجتناب کند. لفظ Call upon در قطعنامه ۲۲۳۱ در حالی است که قطعنامه پیشین که لغو نیز شده یعنی قطعنامه ۱۹۲۹ در مورد برنامه موشکی ایران عنوان شده بود که «شورای امنیت سازمان ملل تصمیم می‌گیرد که ایران نباید» فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک داشته باشد، در قطعنامه ۲۲۳۱ این لحن تغییر کرده است. حال پرسش مهم این است که چه نهادی برای راستی آزمایی برنامه موشکی کشورها وجود دارد؟ یعنی کشورهای اروپایی با استناد به چه اصلی برنامه موشکی ایران را ناسازگار با قطعنامه ۲۲۳۱ دانسته و معتقدند ایران موشکهایی دارد که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارد. «برایان هوک» رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا در این خصوص گفت: ما می‌خواهیم جلوی توسعه برنامه موشکی ایران را بگیریم. این حقایق می‌بایست به عنوان موضوعی مهم در هرگونه مباحثه پیرامون برنامه موشکی ایران تلقی شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سرگئی ریابکوف در گفت وگو با خبرنگاران افزود: ما در زمان حاضر وقفه ایجاد کردیم. از این طرح صرف نظر نمی‌کنیم و بطور کامل اجرا خواهد شد. چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام روز جمعه در وین برگزار شد. وی افزود: مدیرکل جدید آژانس تاکید کرد که همکاری‌های سابق این نهاد بین المللی با ایران باید حفظ شود. وی توضیح داد: ما امروز دور جدیدی از کمیسیون مشترک برجام را برگزار کردیم که یک دور معمولی و روتین کمیسیون مشترک بود.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
سرگئی ریابکوف در گفت وگو با خبرنگاران افزود: ما در زمان حاضر وقفه ایجاد کردیم. از این طرح صرف نظر نمی‌کنیم و بطور کامل اجرا خواهد شد. چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام روز جمعه در وین برگزار شد. وی افزود: مدیرکل جدید آژانس تاکید کرد که همکاری‌های سابق این نهاد بین المللی با ایران باید حفظ شود. وی توضیح داد: ما امروز دور جدیدی از کمیسیون مشترک برجام را برگزار کردیم که یک دور معمولی و روتین کمیسیون مشترک بود.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان که برای شرکت در اجلاس بین المللی گفتگو‌های خاورمیانه در رم بسر می‌برد، با خانم مرینا سرینی معاون وزیر خارجه ایتالیا دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار، طرفین درباره روابط دوجانبه، برجام و آخرین تحولات منطقه بحث و تبادل نظر کردند. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا وسیما از رم، خانم سرینی با اشاره به ظرفیت‌های متنوع دوکشور بر ضرورت بهره گیری از آن‌ها جهت توسعه روابط تاکید کرد. وی همچنین با توجه به تحولات منطقه، استمرار گفتگو بین مقامات دوکشور را خواستار شد. معاون وزیر امور خارجه ایتالیا بار دیگر حمایت کشورش از توافق برجام را مورد تایید قرار داد.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
در این بیانیه همچنین یادآوری شده که در شرایط کنونی بسیار اهمیت دارد که گام‌های ایران در زمینه کاهش تعهدات این کشور در چارچوب برجام، قابل بازگشت بوده و برنامه هسته‌ای ایران همچنان تحت کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داشته باشد. لازم به یادآوری است، روز جمعه، ۶ دسامبر (۱۵ آذر ماه) نشست دیگری از کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگان ایران، روسیه، انگلیس، آلمان و فرانسه به منظور بررسی روند اجرای توافقنامه هسته‌ای برگزار شد. «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه ریاست هیئت نمایندگی روسیه در این نشست را بر عهده داشت. معاون وزیر خارجه روسیه گفت: «ما متوسل شدن به چنین مکانیسمی را نادرست می‌دانیم، برای اینکه اطمینان داریم که در این صورت زمینه لازم برای ادامه انصراف شرکت کنندگان در برجام فراهم می‌شود. در حالیکه در شرایط فعلی، مهمترین مسئله تامین تلاش‌های سازنده از سوی همه طرفین باقی مانده در برجام برای مقابله با اقدامات مخرب واشنگتن برای به شکست کامل کشاندن توافق هسته‌ای با ایران است.» انتهای پیام/
الفالف2 روز قبل
عراقچی با رافائل گروسی دیدار کردگروه جهان الف، ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۲۰:۰۰ ۳۹۸۰۹۱۵۱۰۵سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران با رافائل گروسی مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار کرد.
فارسفارس2 روز قبل
به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین حضور دارد، دقایقی قبل با «رافائل گروسی» مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار کاظم غریب آبادی سفیر و‌ نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز حضور داشت. بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی دیروز در گفتگو‌با فارس از دیدار عراقچی با گروسی خبر داده بود. به نظر می‌رسد یکی از موضوعات مورد گفتگوی عراقچی و گروسی سفر مدیرکل جدید آژانس به ایران و‌ روند همکاری‌های ایران با این نهاد باشد. گروسی که هفته گذشته رسما عهده دار این سمت شد، گفته بود که در آینده نزدیک به ایران سفر خواهد کرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
در شرایطی که اروپائی‌ها خواهان پایبندی تهران به توافق هسته‌ای بودند، مقامات کشورمان هم از گوشزد کردن بدعهدی‌های آنها کوتاهی نکردند. لودریان در توئیترش نوشت: «امروز تصمیم مهمی از سوی ۶ کشور اروپایی برای پیوستن به اینستکس انجام شد. «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در آلمان یک روز بعد از پیوستن شش کشور با انتشار توئیتی، اعلام آمادگی شش کشور اروپایی برای پیوستن به اینستکس را به باد انتقاد گرفت. سپس وزیر امور خارجه کشورمان به نامه اتهام‌آمیز تروئیکای اروپایی به سازمان ملل درباره ایران واکنش نشان داد. باید منتظر ماند و دید که در نشست مشترک کمیسیون برجام این مشکلات چطور مدیریت خواهند شد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل
پیش از این بطور معمول، نشست‌های کمیسیون مشترک برجام در هتل کوبورگ انجام می‌شد. عباس موسوی سخنگوی وزیر خارجه ایران اظهارات وزیر خارجه فرانسه را رد کرده و آن را «غیرسازنده» خواند. کمیسیون مشترک می‌تواند در صورت ارجاع شکایت یکی از طرفین، موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد. اعلاماین خبر در آستانه نشست روز جمعه کمیسیون مشترک در وین می‌تواند نوید تحولی مثبت در حفظ و ادامه برجام باشد. عراقچی در آستانه نشست کمیسیون مشترک که در سطح معاونان وزرای خارجه تشکیل خواهد شد به ژاپن و چین سفر کرده است.
ایسناایسنا3 روز قبل
غریب آبادی گفت: ایران از اعمال حقوق خود در زمینه تولید و صادرات نفت در شرایط پس از تحریم، به هر میزانی که لازم باشد، کوتاه نخواهد آمد. به گزارش ایسنا، کاظم غریب آبادی نماینده ایران نزد آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر سازمان‌های بین المللی ادامه داد: کاهش سهمیه‌ها باید شامل کشورهایی شود که در شرایط فعلی، تولیدات خود را افزایش داده‌اند. انتهای پیام
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که امروز (پنجشنبه) در کویت با «خالد جارالله» معاون وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد، پس از ترک کویت راهی اتریش شد تا فردا (جمعه) در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین شرکت کند. معاون وزیر امور خارجه کشورمان راه‌حل سیاسی و مذاکره بین جریانات مختلف یمنی را تنها راه خاتمه جنگ در یمن برشمرد و از مذاکرات موجود بین دولت نجات ملی یمن و سایر طرف‌ها استقبال کرد. نشست کمیسیون مشترک برجام قرار است فردا (جمعه) در سطح معاونان و مدیران کل وزارت خارجه‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شود. بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی (+) نیز در این باره به فارس گفت که عراقچی فردا (جمعه) در وین با «رافائل گروسی» مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار خواهد کرد. معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در این هفته به چین و ژاپن نیز سفر کرده بود.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 روز قبل
سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که امروز (پنجشنبه) در کویت با «خالد جارالله» معاون وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد، پس از ترک کویت راهی اتریش شد تا فردا (جمعه) در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین شرکت کند. معاون وزیر امور خارجه کشورمان راه‌حل سیاسی و مذاکره بین جریانات مختلف یمنی را تنها راه خاتمه جنگ در یمن برشمرد و از مذاکرات موجود بین دولت نجات ملی یمن و سایر طرف‌ها استقبال کرد. نشست کمیسیون مشترک برجام قرار است فردا (جمعه) در سطح معاونان و مدیران کل وزارت خارجه‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شود. بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز در این باره به فارس گفت که عراقچی فردا (جمعه) در وین با «رافائل گروسی» مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار خواهد کرد. معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در این هفته به چین و ژاپن نیز سفر کرده بود.
فارسفارس3 روز قبل
به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که امروز (پنجشنبه) در کویت با «خالد جارالله» معاون وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد، پس از ترک کویت راهی اتریش شد تا فردا (جمعه) در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین شرکت کند. معاون وزیر امور خارجه کشورمان راه‌حل سیاسی و مذاکره بین جریانات مختلف یمنی را تنها راه خاتمه جنگ در یمن برشمرد و از مذاکرات موجود بین دولت نجات ملی یمن و سایر طرف‌ها استقبال کرد. (بیشتر بخوانید) به گزارش فارس، نشست کمیسیون مشترک برجام قرار است فردا (جمعه) در سطح معاونان و مدیران کل وزارت خارجه‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شود. بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی (+) نیز در این باره به فارس گفت که عراقچی فردا (جمعه) در وین با «رافائل گروسی» مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار خواهد کرد. معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در این هفته به چین و ژاپن نیز سفر کرده بود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، مجید تخت روانچی روز پنج شنبه با ارسال نامه به «کلی کرافت» ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد، افزود: این کشورها با استناد به گزارش‌های نامعتبر از شبکه‌های اجتماعی و گزارش‌های منسوخ شده و ارجاع به اسناد نهادهایی همچون آژانس بین المللی انرژی اتمی تهیه شده است که از نظر فنی درباره موشک‌ها صلاحیت ندارد. درحال تکمیل …
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 روز قبل
خبرگزاری میزان- با توجه به حمایت آمریکا در طول دوره انتخابات از دبیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کارشناسان معتقدند با انتصاب وی در این سمت، شرایط برای ایران متفاوت خواهد شد و تعامل آژانس با ایران از «رویکرد حقوقی و فنی» به سمت «رفتار سیاسی» تغییر خواهد کرد. به گزارش گروه سیاس خبرگزاری میزان، رافائل گروسی که با تلاش و رایزنی مستمر ایالات متحده آمریکا به عنوان مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی انتخاب شد از اواسط هفته جاری رسما کار خود را درپست جدید آغاز کرد. وی تاکید کرد: ایران معتقد است که استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای نباید بواسطه اقدامات قهری غیرقانونی و یکجانبه با مانع مواجه شود و همچنین نمی‌بایست مشروط به هیچ پیش شرط خودسرانه ناموجه از سوی دیگر کشور‌ها شود. وی ادامه داد: بنابر این، حفظ روابط کاری سازنده بین ایران و آژانس حائز اهمیت فراوانی بوده و ما معتقدیم چنین امری بایستی در یک رویه مستقل، حرفه‌ای و بی طرفانه صورت پذیرد. بیشتر بخوانید: همچنین سید عباس موسوی ۹ آبان ۹۸ با تبریک انتخاب آقای رافائل گروسی به عنوان مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی، برای او در این مسئولیت خطیر آرزوی توفیق کرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 روز قبل
قطعنامه شورای امنیت از ایران خواسته است تا هیچ گونه فعالیتی در زمینه موشک‌های بالستیک که قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای دارد، نداشته باشد. این موشک توسط یمنی‌ها در ۲ اوت ۲۰۱۹ میلادی اعلام شده و این نوع پیشرفته‌ای از موشک قیام یک ایران است. کارشناسان سازمان ملل بر این باورند که موشکی که شلیک شده شباهت زیادی به موشک‌های بالستیک داشته است. در نامه ۳ کشور اروپایی آمده است: این فعالیت‌ها تازه‌ترین نشانه از پیشرفت‌های فناوری موشک‌های بالستیک ایران است و علاوه بر این نشان می‌دهد ایران به اشاعه فناوری موشک بالستیک در منطقه ادامه می‌دهد که نقض آشکار قطعنامه شورای امنیت است. شورای امنیت قصد دارد ۱۹ دسامبر (۲۸ آذر ماه) درباره اجرای قطعنامه ۲۰۱۵ در خصوص برنامه هسته‌ای ایران تشکیل جلسه دهد.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، مهران کامروا، رئیس مرکز مطالعات بین المللی و منطق‌های دانشگاه جرج تاون شعبه قطر است. کامروا به بررسی اظهارات ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه درخصوص بررسی کلیدزدن سازوکار حل اختلاف در برجام موسوم به «مکانیسم ماشه» از سوی طرف اروپایی پرداخته است. درواقع اتحادیه اروپا انتظار دارد ایران تنها طرفی باشد که برجام را رعایت می‌کند درحالیکه هیچ اقدام معناداری برای تحقق وعده‌های برجام انجام نداده است. پیش از این نیز مکرون اعلام کرده بود سعی خواهد کرد تنش‌های بین آمریکا و ایران را کاهش دهد. ما باید صبر کنیم و ببینیم آژانس بین المللی انرژی اتمی در رابطه با ایران چه اقداماتی انجام می‌دهد.
فارسفارس4 روز قبل
مقامات ارشد کشورهای عرب منطقه در نشستی در قاهره قابلیت‌های اتمی رژیم صهیونیستی، وضعیت نیروگاه هسته‌‌ای ایران در بوشهر و موارد دیگر را مورد بررسی قرار می‌دهند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، قاهره، پایتخت مصر از چهارشنبه میزبان نشستی دو روزه با حضور مقامات ارشد کشورهای عضو اتحادیه عرب برای بررسی سلاح‌های هسته‌ای و کشتارجمعی، وضعیت نیروگاه هسته‌‌ای ایران در بوشهر و قابلیت‌های اتمی رژیم صهیونیستی است. به گزارش خبرگزاری «وام» قرار است در این نشست موضوعاتی مرتبط با سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی نیز مورد بحث قرار می‌گیرد. به گزارش وام، در این جلسه همچنین ارزیابی‌های شصت و سومین نشست سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، پایتخت اتریش و نیز آخرین وضعیت «نیروگاه هسته‌ای ایران در بوشهر» بررسی می‌شود. امارات متحده چندی قبل از آغاز فعالیت نخستین راکتور خود در «نیروگاه هسته‌ای براکه» نزدیک ابوظبی و با ظرفیت تولید ۱۴۰۰ مگاوات برق خبر داد.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 روز قبل
با این اوصاف می‌توان انتظار داشت روابط اقتصادی بین ایران و اتحادیه اروپا در آینده نزدیک شکلی عملی به خود بگیرد؟ می توان گفت با این رویداد مناسبات ایران و اتحادیه جدی‌تر خواهد شد. عملیاتی شدن اینستکس از چه جهاتی برای ایران حائز اهمیت است؟ اگر این طرح عملیاتی شود مناسبات تجاری ایران و اتحادیه اروپا را بین ۲۰تا ۳۰ درصد افزایش خواهد داد. باتوجه به عضویت شش کشور جدید در اینستکس و تهدیدهای اروپا علیه ایران برای فعال کردن مکانیزم ماشه، آیا ایران در صورت تداوم بدعهدی اروپا گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌ای را آغاز خواهد کرد؟ در این صورت باید شاهد افزایش تنش‌ها بین ایران و اروپا باشیم؟ حفظ برجام برای ایران بسیار مهم است. از جمله این رویدادها می‌توان به آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران و رونمایی از سانتریفیوژهای جدید، تغییرات در اتحادیه اروپا و آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین افزایش فشارهای آمریکا به اروپا برای مقابله با ایران اشاره کرد. اگر ایران از برجام خارج نشود، آمریکا نخواهد توانست اروپا را وادار به همراه ساختن با خود کند چرا که اروپا انگیزه بالایی برای حفظ برجام دارد.
افکارنیوزافکارنیوز4 روز قبل
مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی کیست؟ این دیپلمات کهنه‌کار که پیشتر نماینده آرژانتین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده، نخستین مقامی است که از منطقه آمریکای جنوبی عهده‌دار این سمت می‌شود. یوکیا آمانو از سال ۲۰۰۹ میلادی تا زمان مرگ هدایت آژانس بین المللی انرژی اتمی را برعهده داشت و ششمین مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سال ۱۹۵۷ میلادی تاکنون به شمار می‌رود. گروسی یک دیپلمات باسابقه عرصه دیپلماسی هسته‌ای است که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ دارای سمت‌های بالایی در آژانس بین المللی انرژی اتمی بود و پس از آن هم به عنوان سفیر آرژانتین در این نهاد معرفی شد. گفته می‌شود که او مدتهاست که به دنبال دستیابی به سمت مدیر کلی آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده است. کارشناسان معتقدند که موضع گروسی در مورد ایران نیز بسیار به موضع ایالات متحده آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران نزدیک است، همچنین به گمان ناظران موضع مدیر کل جدید در قبال برنامه هسته‌ای ایران و کره شمالی احتمالا سخت‌تر از موضع مدیر کل پیشین (آمانو) خواهد بود.
افکارنیوزافکارنیوز4 روز قبل
اخبار سیاسی- ظهره وند در آغاز با اشاره به پیوستن ۶ کشور اروپایی به اینستکس گفت: این اقدام یک خبر مثبت است اما هنوز برای اینکه بدانیم نتیجه می‌دهد خیلی زود است. این دیپلمات باسابقه کشورمان بیان کرد: تلاش اروپایی‌ها برای این است که جلوی ایران را برای برداشتن گام پنجم بگیرد. همچنین آنها قصد دارند راه حلی پیدا کنند تا گام هایی که تاکنون در جهت خارج شدن ایران از برجام برداشته شده است را مجددا ملغی کنند و ایران دوباره به عقب بازگردد. مهمترین پرونده رئیس جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی، موضوع پرونده هسته‌ای ایران است. وقتی مجموع این اتفاقات را کنار هم می‌گذاریم، شاهد هستیم یک قصدی برای خارج کردن برجام از حالت کما وجود دارد.
افکارنیوزافکارنیوز4 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشاعضای اروپایی برجام در آستانه برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام، در بیانیه‌ای ایران را تلویحا تهدید به استفاده از مکانیسم ماشه و احیای تحریم‌های سازمان ملل کردند. اخبار سیاسی- مکانیسم ماشه یا همان «ساز و کار حل اختلافات» در بند‌های ۳۶ و ۳۷ برجام به عنوان تضمینی در راستای اجرای تعهدات ایران گنجانده شد. در این رابطه حسن عابدینی کارشناس مسائل هسته‌ای گفت: «بهانه امروز اروپا به بحث کاهش تعهدات هسته‌ای ایران برمی‌گردد. تاثیر بازگشت تحریم‌ها علیه ایران از سوی اروپاموضوع دیگر در تهدید تروئیکای اروپا به برگرداندن تحریم‌ها، میزان اثرگذاری آن‌ها بر اقتصاد ایران است. جان کلام آنکه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به تهدید اروپا به استفاده از مکانیسم ماشه نه تنها دست بسته نبوده بلکه دست به ماشه هم هست چه آنکه علی لاریجانی رئیس مجلس و عضو شورای عالی امنیت ملی صراحتا اعلام کرده است اگر درباره ایران از مکانیسم ماشه استفاده شود، در بسیاری از تعهدات نسبت به آژانس تجدید نظر جدی خواهیم کرد.

به انتهای لیست رسیدید