تاسیسات

تاسیسات

دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 روز قبل
همزمان پایگاه خبری العرب نزدیک به عربستان سعودی در تحلیلی از تلاش دوباره پادشاهی عمان برای وساطت میان ایران و دولت‌های حاشیه خلیج‌فارس خبر داد. در عین حال روز گذشته پایگاه خبری العرب نزدیک به عربستان سعودی از «تلاش دوباره» پادشاهی عمان برای «وساطت میان ایران و دولت‌های خلیج‌فارس» خبر داد. تلاش دوباره عماناز سوی دیگر پایگاه خبری العرب نزدیک به عربستان سعودی در تحلیلی از تلاش دوباره پادشاهی عمان برای وساطت میان ایران و دولت‌های خلیج‌فارس خبر داد. وزیر نفت عمان، روز دوشنبه کشورهای منطقه را به مذاکره با ایران دعوت کرده و گفته است که کشورش تمام تلاش خود را برای انجام مذاکره می‌کند و در قبال تنش‌های منطقه‌ای، بی‌طرف می‌ماند. پادشاهی عمان، روی این مساله حساب کرده است که دولت‌های خلیج‌فارس، مواضع متفاوتی در قبال ایران دارند؛ برای مثال قطر، ارتباط نزدیکی با ایران دارد؛ در حالی که عربستان، ایران را دشمن خود می‌داند.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه رای الیوم نوشت: هر انسان معمولی عربی که اظهارات مسئولان رژیم صهیونیستی و رسانه‌های آن درباره اعتراضات لبنان و عراق را پیگیری می‌کند، به این نتیجه می‌رسد که تل آویو به دنبال تحقق دو هدف راهبردی خود در جریان این اعتراضات است که هر دوی آن به امنیت ملی این رژیم مربوط می‌شود. این رسانه افزود اولین هدف رژیم صهیونیستی از این اعتراضات، جلوگیری از شکل گیری «هلال شیعی» و نفود ایران در منطقه است. هدف دوم هم این است که حزب الله و الحشد الشعبی عراق خلع سلاح شوند، زیرا به گفته تسفی بارئیل شرق شناس اسرائیلی و تحلیلگر مسائل جهان عرب، حزب الله و الحشد تهدیدی خطرناک برای رژیم محسوب می‌شوند، به خصوص اینکه از حمایت ایران دشمن شماره یک تل آویو برخوردارند. روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست» در گزارشی ضمن اعلام خبر سفر مخفیانه نتانیاهو به ریاض، نوشت که محور گفت‌وگوی سه جانبه نتانیاهو، بن سلمان و مارک اسپر، کشور لبنان و تحولات جاری آن بود که به دنبال آن دیگر رسانه‌های جهان فاش کردند هدف از برگزاری این نشست سه جانبه، بررسی اعتراضات کنونی لبنان بود. در ادامه این گزارش آمده که مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا، در سفرش به لبنان در ماه مارس، به میشل عون رئیس جمهور لبنان هشدار داد که باید حزب الله مهار شود یا عواقب بی سابقه‌ای در انتظار آن خواهد بود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز4 روز قبل
خوشبینی در مورد کاهش بیشتر تولید نفت اوپک باعث افزایش قیمت نفت شده ولی نگرانی در مورد عرضه بیش از حد آن به بازار، روند افزایش قیمت را محدود کرده است. قیمت نفت خام آمریکا طی ماه جاری ۵٫۶ درصد افزایش یافته است. طبق گفته وی، این میدان نفتی جدید ذخایر نفتی ایران را ۵۳ میلیارد بشکه افزایش می‌دهد. در واقع، آمریکا ایران را متهم به حمله به تاسیسات نفتی عربستان در ماه سپتامبر کرده است. اطلاعیه ایران در مورد این اکتشاف نفتی احتمالا بر قیمت نفت خام تاثیر منفی می‌گذارد و قیمت پایین‌تر نفت بر ارزشگذاری آرامکوی عربستان تاثیر منفی دارد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، وزیر نفت عمان گفت اوپک و تولیدکنندگان نفت متحد آن احتمالا قرارداد کاهش تولید نفت را تمدید می‌کنند ولی بعید است که میزان این کاهش را شدید‌تر سازند. سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آن به رهبری روسیه از اول ژانویه سال میلادی جاری طی قراردادی ۱٫۲ میلیون بشکه از تولید نفت خود را کاهش داده‌اند. این گروه در دسامبر دیدار می‌کنند تا سیاست تولید نفت را بررسی کنند. ولی عرضه نفت عربستان به بازار ۹٫۸۹۰ میلیون بشکه در روز و همچنان پایین‌تر از سهمیه‌اش طبق قرارداد اوپک است. وزیر نفت عمان که کشورش رابطه با تهران را حفظ کرده است گفت: «راه پیش رو مذاکره است.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، وزیر نفت عمان گفت اوپک و تولیدکنندگان نفت متحد آن احتمالا قرارداد کاهش تولید نفت را تمدید می‌کنند ولی بعید است که میزان این کاهش را شدید‌تر سازند. سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آن به رهبری روسیه از اول ژانویه سال میلادی جاری طی قراردادی ۱٫۲ میلیون بشکه از تولید نفت خود را کاهش داده‌اند. این گروه در دسامبر دیدار می‌کنند تا سیاست تولید نفت را بررسی کنند. ولی عرضه نفت عربستان به بازار ۹٫۸۹۰ میلیون بشکه در روز و همچنان پایین‌تر از سهمیه‌اش طبق قرارداد اوپک است. وزیر نفت عمان که کشورش رابطه با تهران را حفظ کرده است گفت: «راه پیش رو مذاکره است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 هفته قبل
تعهدات برجامی ایران زمانی آغاز شد که اروپا پس از دوسال همچنان نتوانسته است راهکاری برای حفظ برجام از پیش ببرد. اروپا در حالی قبل و بعد از اجرای گام به گام‌های ایران هشدار می‌دهد که مساله اینستکس همچنان لاینحل باقی مانده است. کمالوندی همچنین در روز ۱۴ مهرماه درباره اجرای گام چهارم به طرف‌های برجامی از پیش هشدار داده بود. ایران با وجود خروج آمریکا از برجام تا یک سال، همچنان نسبت به اجرای تمامی تعهدات هسته‌ای خود وفق برجام، وفاداربوده است. این قطعنامه در صورتی بی اعتبار می‌شود که ایران از برجام خارج شود.
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
گام چهارم ایران در حالی آغاز می‌شود که ترامپ نه عکس یادگاری گرفت و نه مکرون توانست دو طرف را راضی به مذاکره یا حداقل کاهش تنش یا اجرای اینستکس کند! گام به گام برجامی ایران پس از شصت روز به گام چهارم رسید. فردا سه شنبه ۱۴ آبان ماه سال جاری روزی است که ایران برای گام چهارم در نظر گرفته است. اروپا در حالی قبل و بعد از اجرای گام به گام‌های ایران هشدار می‌دهد که مساله اینستکس همچنان لاینحل باقی مانده است. کمالوندی همچنین در روز ۱۴ مهرماه درباره اجرای گام چهارم به طرف‌های برجامی از پیش هشدار داده بود.
ایلناایلنا1 هفته قبل
فارن پالیسی در گزارشی به قدرت بازدارندگی آمریکا در خاورمیانه پرداخت. واشنگتن باید بداند اندازه زرادخانه‌ها یا تعداد نیروهای ایالات متحده برای ترساندن و بازدارندگی ایران و سایر دشمنان کافی نیست. حمله به تاسیسات نفتی عربستان آسیب شدیدی به بازدارندگی آمریکا وارد کرده است. برای بازدارندگی علیه ایران، آمریکا باید تهران را متقاعد کنند که ایالات متحده از جنگ نمی‌ترسد. اگر حملات علیه زیرساخت‌های نفتی در خلیج فارس توسط ایران ادامه یابد ایالات متحده به زور متوسل می‌شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 هفته قبل
زهره نوروزپور: گام به گام برجامی ایران پس از شصت روز به گام چهارم رسید. فردا سه شنبه ۱۴ آبان ماه سال جاری روزی است که ایران برای گام چهارم در نظر گرفته است. اروپا در حالی قبل و بعد از اجرای گام به گام‌های ایران هشدار می‌دهد که مساله اینستکس همچنان لاینحل باقی مانده است. کمالوندی همچنین در روز ۱۴ مهرماه درباره اجرای گام چهارم به طرف‌های برجامی از پیش هشدار داده بود. عکس یادگاری آخرین ایستگاه مذاکره است، نه اولین ایستگاه.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
بانک جهانی اعلام کرد کند شدن سریع‌تر از حد انتظار رشد اقتصادی بدترین تهدید برای دورنمای قیمت نفت است و متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۲۰ به ۵۸ دلار در هر بشکه می‌رسد. اعتمادآنلاین| طبق آخرین پیش بینی بانک جهانی، رشد کند اقتصاد جهان قیمت نفت خام را در حد فعلی آن در سال جاری ثابت نگه می‌دارد و سال آینده پایین‌تر هم خواهد آمد. پیش بینی قیمت نفت برای ۲۰۲۰، ۵۸ دلار در هر بشکه خواهد بود که ۷ دلار کمتر از دورنمای تعیین شده در شش ماه گذشته است. این نهاد بین المللی اعلام کرد: «کند شدن سریع‌تر از حد انتظار رشد اقتصادی بدترین تهدید برای دورنمای قیمت نفت است». این بانک اضافه کرد: «ولی این اتفاق یادآوری کرد که بازار جهانی نفت همچنان وابسته به چندین زیرساخت حساس و گلوگاه ارتباطی است که ممکن است در در برابر اختلال‌ها آسیب پذیر باشند».
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، طبق آخرین پیش بینی بانک جهانی، رشد کند اقتصاد جهان قیمت نفت خام را در حد فعلی آن در سال جاری ثابت نگه می‌دارد و سال آینده پایین‌تر هم خواهد آمد. گزارش ماه اکتبر بانک جهانی از دورنمای بازارهای کالا نشان می‌دهد طبق آخرین پیش بینی‌ها میانگین قیمت شاخص جهانی نفت خام برنت در ۲۰۱۹، ۶۰ دلار در هر بشکه خواهد بود که ۶ دلار کمتر از دورنمای پیش بینی شده در ماه آوریل است. پیش بینی قیمت نفت برای ۲۰۲۰، ۵۸ دلار در هر بشکه خواهد بود که ۷ دلار کمتر از دورنمای تعیین شده در شش ماه گذشته است. این نهاد بین المللی اعلام کرد: «کند شدن سریع‌تر از حد انتظار رشد اقتصادی بدترین تهدید برای دورنمای قیمت نفت است». این بانک اضافه کرد: «ولی این اتفاق یادآوری کرد که بازار جهانی نفت همچنان وابسته به چندین زیرساخت حساس و گلوگاه ارتباطی است که ممکن است در در برابر اختلال‌ها آسیب پذیر باشند».
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
مرتضی بهروزی‌فر، کارشناس بازار انرژی با اشاره به اینکه عربستان و روسیه به دنبال نفت گران هستند، ‌گفت: ‌ از همین رو به نظر می‌رسد توافق کاهش تولید برای حفظ قیمت‌ها تمدید شود. وی افزود: اوپک و غیر اوپک نیز می‌دانند در صورتی که توافق کاهش تولید تمدید نشود و نفت مازاد به بازار بیاید، شاهد پایین آمدن قیمت نفت خواهیم بود. بهروزی‌فر با اشاره به اینکه عربستان و روسیه به عنوان دو عضو مهم در توافق کاهش تولید نیازمند نفت گران هستند، ‌ تاکید کرد: بازار نفت در قیمت ۶۰ دلار به تعادل رسیده و این دو کشور نیز می‌خواهند تا قیمت را در این عدد حفظ کنند. به گفته این کارشناس بازار انرژی، ‌ آمریکا با تکیه بر فناوری هزینه تولید نفت‌های غیرمتعارف را کاهش داده بنابراین با کاهش قیمت نفت نمی‌توان انتظار خروج نفت شیل از بازار را داشته باشیم. وی گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها تولید نفت شیل آمریکا در سال آینده میلادی یک میلیون بشکه اضافه خواهد شد.
ایبناایبنا2 هفته قبل
چشم‌انداز بازاربا مقدمه‌ای که ذکر شد، به نظر می‌رسد بحث پیرامون چشم‌انداز آتی بازار سهام تا پایان سال ۱۳۹۸ نیازمند تفکیک دو مساله‌ی جهت بازار و نوسانات بازار از یکدیگر است. در مورد مساله دوم یعنی نوسانات به نظر می‌رسد که این مقوله جزء جدایی‌ناپذیر بازار در ماه‌های آتی خواهد بود. از یک سو انتظار می‌رود که تخلیه تدریجی حباب قیمتی ایجاد شده در سهام شرکت‌های کوچک منجر به افت ارزش بازار شده و به این ترتیب نوسانات منفی قابل ملاحظه‌ای در شاخص کل ایجاد کند. گسترش حضور سهامداران حقیقی و خرد نیز عامل دیگری است که می‌تواند نوسانات بازار را در ماه‌های آتی تشدید کند. البته سودآوری مناسب شرکت‌ها و گروه‌های بزرگ بازار، مشروط بر ثبات سایر شرایط نظیر عدم ایجاد رکود در اقتصاد جهانی، می‌تواند رشد مختصر بازار سهام تا پایان سال را به همراه داشته باشد.
ایسناایسنا3 هفته قبل
وزیر دفاع آمریکا با بیان اینکه کشورش به دنبال جنگ با ایران نیست، مدعی شد که ایران دریانوردی بین‌المللی در خلیج فارس را تهدید می‌کند. به گزارش ایسنا، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا امروز (پنج‌شنبه) در یک جلسه پرسش و پاسخ در موسسه صندوق مارشال در بروکسل به تکرار ادعاهای نخ‌نما و بی‌اساس آمریکایی‌ها علیه کشورمان پرداخت. به نوشته روزنامه عرب نیوز، اسپر در بخشی از سخنان خود گفت که آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست، اما اگر لازم باشد، آماده است تا این کار را انجام دهد. وزیر دفاع آمریکا در ادامه ادعاهای خود ایران را تهدیدی علیه شرکای واشنگتن در منطقه دانست و گفت: ایران دریانوردی بین‌المللی در منطقه خلیج (فارس) را تهدید می‌کند. اما مقامات آمریکایی و سعودی تلاش کردند ایران را برای این حمله مقصر جلوه دهند و بارها مدعی شده‌اند که حمله کار ایران بوده یا سلاح‌های به کار گرفته شده در آن، ساخت ایران بوده است.
نامه‌نیورنامه‌نیور3 هفته قبل
دعای ماه صفر: یا شدید القوی‏ ویا شدید المحال یا عزیز یا عزیز یا عزیز ذلت بعظمتک جمیع خلقک فاکفنی‏ شر خلقک یا محسن یا مجمل یا منعم یا مفضل یا لا اله الا انت سبحانک انی‏ کنت من الظالمین فاستجبنا له ونجیناه من الغم وکذلک ننجی المؤمنین وصلی الله علی‏ محمد و اله‏ الطیبین الطاهرین
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 هفته قبل
اقتصادآنلاین - صبا نوبری؛ هادی حق ‌شناس درباره عواملی که در ثبات بازار ارز نقش داشتند، گفت: اولین نکته این است که با شوکی که سال گذشته به اقتصاد ایران وارد شد نرخ ارز به حدود ۲۰هزارتومان رسید که آن عدد واقعی نبود، همچنین با خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم‌های همه جانبه آن شوک به نقطه اوج رسید. این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه خوشبختانه ایران با حدود ۱۵کشور روابط تجاری مستقیم دارد، ادامه داد: از همین طریق متناسب با نیاز اقتصاد ایران ارز لازم از طریق صادرات غیرنفتی در حال تامین است. حق شناس تنش‌های پیش آمده در خلیج فارس را عامل موثر دیگری در ثبات بازار ارز عنوان کرد و افزود: تنش‌ها پیش از این با مجموع اتفاقاتی مثل سقوط پهباد، حمله به تاسیسات نفتی عربستان و اتفاقاتی که برای کشتی‌ها رخ داد به اوج رسید و اکنون اتفاق دیگری نمی‌تواند در این منطقه رخ بدهد. وی ادامه داد: با سفر عمران‌خان به تهران برای میانجیگری بین ایران و عربستان و آمادگی دو کشور برای مذاکره پالس‌های مثبتی در بازار ارز تخلیه شده که همگی به ثبات نرخ آن کمک کردند. حق شناس در رابطه کاهش بیشتر قیمت دلار گفت: این احتمال کم است زیرا به ازای نرخ ارز فعلی در بازار پول وجود دارد و نمی‌توان انتظار داشت که قیمت‌ها بیشتر از این کاهش پیدا کند و قیمت فعلی دلار نزدیک به واقعیت است.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، سه منبع آگاه به رویترز خبر دادند که پس از این که مشاوران معاملاتی به آرامکو اعلام کردند به وقت بیشتری برای قطعی کردن سرمایه‌گذاران اصلی نیاز دارند، لیست شدن سهام این شرکت در بورس‌های جهان به تعویق افتاد. دو منبع آگاه اعلام کردند که کمیته ناظر بر فرآیند عرضه اولیه سهام آرامکو به همین علت در چهارشنبه گذشته به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، توصیه کردند که عرضه اولیه سهام را که برای ۲۰ اکتبر برنامه‌ریزی شده بود، به تعویق بیاندازند. این منابع گفتند که رییس صندوق ذخیره ارزی عربستان سعودی (پی‌آی‌اف)، یاسر الرومیان، رییس این کمیته است و مقامات ارشد سعودی هم در آن عضو هستند. او همچنین رییس جدید آرامکو می‌باشد. یکی از ۳ منبع آگاه به رویترز گفت: آنها (آرامکو) خواهان این هستند که سرمایه‌گذاران اصلی حداقل ۴۰ درصد از عرضه اولیه سهام را پوشش دهند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 هفته قبل
این ارقام همچنین نشان می‌دهد که افزایش اقبال سرمایه‌گذاران در بازار نفت از قراردادهای فروش در دو هفته پیش از آن چشمگیرتر بوده است. در این میان آن‌طور که وال‌استریت ژورنال گزارش می‎‌دهد، در کنار افزایش تعداد معاملات فروش، تعداد قراردادهای خرید (long position) نیز افت قابل توجهی را تجربه کرده است. بر اساس این گزارش، تعداد قراردادهای انتظار برای رشد قیمت نفت در بازار آمریکا در هفته منتهی به ۱۵ اکتبر۸۶۵۴۰ مورد کاهش را تجربه کرده است. در حال حاضر نسبت تعداد قراردادهای خرید به قراردادهای فروش ۵/ ۲ است؛ در حالی که این نسبت در اواسط آوریل ۹ به یک بوده. آمار ارائه شده از سوی وال‌استریت ژورنال و بلومبرگ به بازار نفت آمریکا اختصاص داشت.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 هفته قبل
هانیتی با اشاره به سرنگونی پهپاد گران قیمت و جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا توسط ایران، خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «من از اینکه شما به ایران حمله نکردید، شگفت‌زده شدم». شان هانیتی مجری فاکس نیوز و ترامپترامپ در پاسخ به شگفتی مجری فاکس نیوز درباره «حمله نکردن به ایران» در پاسخ به سرنگونی گلوبال هاوک گفت: «ما (با حمله نکردن به ایران) حسن نیت زیادی (برای آمریکا) درست کرده‌ایم. ترامپ گفت: «عربستان سعودی دارد پول (اعزام نظامیان آمریکا را) پرداخت می‌کند. باید بگویم که من واقعا برای (حمله به ایران) تحریک شده بودم، اگر افراد دیگری بودند (به ایران) حمله می‌کردند اما من با حمله نکردن، سرمایه (سیاسی و حسن نیت) زیادی درست کردم». اظهارات ترامپ درباره دلیل انفعال دولت آمریکا در برابر سرنگونی پهپاد این کشور در شرایطی مطرح شده که رسانه‌های آمریکایی و برخی مقام‌های این کشور پیشتر گفته‌اند که نگرانی اصلی دولت ترامپ، واکنش ایران به هر گونه حمله آمریکا بوده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 هفته قبل
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در یک مصاحبه تازه ضمن تکرار ادعای دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، با افتخار از دستاورد دولتش در زمینه گرفتن پول از سعودی‌ها سخن گفته است. رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز که بامداد امروز سه شنبه به وقت تهران پخش شده است، به سوالات «شان هنیتی» مجری محبوب خود درباره مسائل مختلف داخلی و خارجی پاسخ داده است. شان هنیتی مجری سرشناس فاکس نیوز در بخشی از این مصاحبه که بخش اعظم آن به صحبت درباره جنجال‌های داخلی در آمریکا بر سر رسوایی «اوکراین‌گیت» گذشت، از ترامپ درباره تنش‌ها بین واشنگتن و تهران و اختلافات در منطقه غرب آسیا سوال کرد.
فارسفارس3 هفته قبل
رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز بار دیگر با لحطنی تحقیرآمیز خطاب به عربستان سعودی گفت: «آنها به‌جز پول، چیز دیگری ندارند». ترامپ: سعودی‌ها به‌جز پول، چیز دیگری ندارندبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در یک مصاحبه تازه ضمن تکرار ادعای دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، با افتخار از دستاورد دولتش در زمینه گرفتن پول از سعودی‌ها سخن گفته است. در حال تکمیل
الفالف4 هفته قبل
سیاستمداران غربی باید این واقعیت را بپذیرند که ایران سیاست‌های امنیتی اش را به عنوان یک کل واحد می‌گیرد. ۲- سیستم سیاسی ایران از مراکز قدرت و نهادهای مجزایی تشکیل شده است. اگر رهبر عالی ایران ایده‌ای را رد کند، هیچ بخشی از رژیم آنرا عملیاتی نخواهد کرد. رهبر عالی ایران در هر نهاد دولتی و از آن مهم‌تر در شورای عالی امنیت ملی، نمایندگانی دارد. ۴- همین بخش‌های مختلف دستگاه‌های سیاسی و امنیتی ایران، ایالات متحده را در تصمیم گیری‌های تاریخی اش به اشتباه انداخته است.
ایسناایسنا4 هفته قبل
در حالیکه طرف‌های اروپایی برجام تاکنون به تعهدات خود در برجام عمل نکرده‌اند، سران فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک خواستار پایبندی ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای شدند. سران آلمان و فرانسه در این بیانیه اعلام کردند که از ایران می‌خواهند، یک بار دیگر به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ عمل کند. به گزارش ایسنا، فرانسه و آلمان در حالی بر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای تاکید می‌کنند که طرف‌های اروپایی برجام از زمان خروج یک‌جانبه آمریکا از این توافق و تحت فشارهای واشنگتن تاکنون تعهدات خود در توافق را عملی نکرده‌اند. جمهوری اسلامی ایران نیز براساس بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام اجرای برخی تعهدات خود در قبال برجام را کاهش داده و در صورتی که دیگر طرف اقدام عملی برای اجرای تعهدات خود انجام ندهند، گام‌های ایران در مسیر کاهش تعهدات برجام ادامه خواهد یافت. وزارت امورخارجه فرانسه روز چهارشنبه از ایران خواست تا گام بعدی خود در راستای کاهش تعهداتش در برجام را برندارد.
ایران‌جیبایران‌جیب4 هفته قبل
خبرگزاری رویترز در خبری اختصاصی به نقل از مقامات آمریکا گزارش داده است که این کشور در پی حملات به تاسیسات نفتی عربستان در ماه گذشته، یک عملیات سایبری مخفیانه را علیه ایران اجرا کرده است. خبرگزاری رویترز در خبری اختصاصی به نقل از مقامات آمریکا گزارش داده است که این کشور در پی حملات به تاسیسات نفتی عربستان در ماه گذشته، یک عملیات سایبری مخفیانه را علیه ایران اجرا کرده است. شورشیان حوثی در یمن مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند، اما آمریکا و عربستان سعودی ایران را مسئول این حمله قلمداد کردند. وزارت دفاع آمریکا از توضیح درباره خبر منتشره درباره حمله سایبری خودداری کرده است. به گزارش رویترز، گمان می‌رود ایران یکی از بازیگران اصلی در پخش اخبار جعلی است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ماه قبل
دستور ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از منطقه، متحدان این کشور را نگران و آشفته کرده است. فرار آمریکا از خاورمیانهتارنمای «البوابه» مصر نوشت: تحلیلگران تصمیم آمریکا درباره خروج نیروهای خود از سوریه را از زوایای مختلفی تحلیل کردند. برخی دیگر معتقدند که تصمیم آمریکا برای خروج نیروهای خود از سوریه در واقع نوعی معامله پایاپای سیاسی میان ترکیه و آمریکا و همچنین آمریکا و روسیه است. اما روزنامه الکترونیکی «رای الیوم» در گزارشی به قلم «عبدالباری عطوان» با اشاره به تصمیم آمریکا برای خروج نیروهای آمریکا از سوریه و خیانت این کشور به کردها، دلایل دیگری را درباره تصمیم عقب نشینی نیروهای آمریکا عنوان کرد. به نوشته روزنامه رای الیوم، تصمیم ترامپ برای عقب نشینی نیروهای آمریکا پس از چند موضوع اساسی رخ داده است.
عصر ایرانعصر ایران1 ماه قبل
سفر پوتین پس از مدت‌ها به عربستان سعودی بیانگر نفوذ گسترده مسکو در خاور میانه است. در آن زمان عربستان سعودی در کنار مخالفان سوری قرار گرفت. دیدار پوتین با مقامات عربستان سعودی/ عکس: رویترزدر آستانه سفر پوتین به ریاض، نیروهای آمریکایی به شکلی ناگهانی شمال سوریه را ترک کردند. روسیه همچنین روابط خود با دو کشور مسلمان عربستان سعودی و ایران تقویت کرده است. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در سفر به عربستان، یک گونه پرنده شکاری از نوع «شاهین» به پادشاه عربستان پیشکش کرده است.
ایران‌جیبایران‌جیب1 ماه قبل
خالد بن محمد العطیه، وزیر دفاع قطر امکان آغاز جنگ بین ایران و قطر را منتفی دانست. خالد بن محمد العطیه، وزیر دفاع قطر امکان آغاز جنگ بین ایران و قطر را منتفی دانست. گفتگو کوتاه‌ترین راه برای برقراری ثبات در منطقه است اما کسانی هستند که اوضاع در رابطه با ایران را بی ثبات کرده و آمریکا را به عملیات جنگی می‌کشانند". روند رو به وخامت گرائیدن روابط امریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ آغاز شده است. رهبران ایران در پاسخ ضمن رد این اتهامات قول داده‌اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی مستقل خود ادامه دهند.
همشهریهمشهری1 ماه قبل
عصیان در واشنگتن بر سر فساد رئیس‌جمهور آمریکا در اوکراین و تحرکاتش در سوریه داستانی گسترده‌تر را فاش کرده است. یک هفته بعد، کمپین «فشار حداکثری» ترامپ علیه ایران از بین رفت. فقط دو هفته پس از ناکامی برابر ایران، ترامپ دوباره شاهد فرو ریختن مذاکرات هسته‌ای خود با کره‌شمالی شد. توافق طالبان خیانتی به دولت افغانستان بود که ایالات متحده دو دهه با صدها میلیارد دلار روی آن سرمایه‌گذاری کرده است. تمام این‌ها ممکن است به اندازه رأی استیضاح برای ترامپ خطرناک نباشد اما می‌تواند صدمات زیادی به منافع ملی ایالات متحده وارد کند.»
ایسناایسنا1 ماه قبل
عصیان در واشنگتن بر سر فساد رئیس‌جمهوری آمریکا در اوکراین و تحرکاتش در سوریه داستانی گسترده‌تر را فاش کرده است. اندکی بیش از یک ماه است که تقریبا هر ابتکار عمل سیاست خارجی مدنظر دولت ترامپ از هم متلاشی شده است؛ بیشتر به لطف رفتار ناشایست و فزاینده دونالد ترامپ. فقط دو هفته پس از ناکامی برابر ایران، ترامپ دوباره شاهد فرو ریختن مذاکرات هسته‌ای خود با کره‌شمالی شد. توافق طالبان خیانتی به دولت افغانستان بود که ایالات متحده دو دهه با صدها میلیارد دلار روی آن سرمایه‌گذاری کرده است. تمام این‌ها ممکن است به اندازه رأی استیضاح برای ترامپ خطرناک نباشد اما می‌تواند صدمات زیادی به منافع ملی ایالات متحده وارد کند.» انتهای پیام
قدس آنلاینقدس آنلاین1 ماه قبل
شیخ «بن احمد آل خلیفه» ضمن اتهام‌زنی‌های متعدد به ایران اعلام کرد منامه به دنبال داشتن روابط عادی و خوب با تهران است. به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، شیخ «خالد بن احمد آل خلیفه» وزیر خارجه بحرین در گفت‌وگو با روزنامه الاخبار اعلام کرد: «منامه هرگز به دنبال تغییر نظام در ایران نبوده و خواهان داشتن روابطی عادی و خوب با تهران است». وی در واکنش به تجاوز ترکیه به خاک سوریه تاکید کرد بحرین این تجاوز را نمی‌پذیرد و آن را نقض آشکار حاکمیت یک کشور عربی می‌داند. همچنین وزیر خارجه بحرین هشدار داد و گفت کشورهای عربی در صورت مقابله نکردن با این جنگ (تجاوز ترکیه به شمال سوریه) در آینده مسئول خواهند بود. وزیر خارجه بحرین ثبات و امنیت عربستان سعودی را مسئله‌ای فراتر از حیاتی بودن توصیف کرد و افزود که این مسئله به تاریخ، منافع و نگاه امنیتی مشترک کشورهای منطقه مربوط است و هیچ کس چنین حمله‌ای را نمی‌پذیرد.

به انتهای لیست رسیدید