تاسیسات نفتی

تاسیسات نفتی

الفالف6 ساعت قبل
آرامکو سرانجام پس از چند بار تاخیر عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو را رسما در سوم نوامبر اعلام کرد. محمد بن سلمان که چهار سال پیش ایده فروش سهام آرامکو را مطرح کرد، قصد دارد میلیاردها دلار از فروش سهام این شرکت را برای سرمایه گذاری در صنایع غیرنفتی و اشتغالزایی هزینه کند. پیش بینی می‌شود فروش سهام آرامکو مورد استقبال شهروندان سعودی قرار گیرد که ۰٫۵ درصد از سهام این شرکت به آنها عرضه می‌شود. بر اساس گزارش رویترز، ریاض پیش از این امید داشت پنج درصد از سهام آرامکو را در بورسهای داخلی و بین‌المللی به فروش رساند اما این امید در بحبوحه بحث بر سر ارزش آرامکو و مکان خارجی فروش سهام آن از میان رفت. آرامکو اعلام کرد زمان بندی عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو به دلیل آغاز فرآیند خرید ۷۰ درصد سهم در شرکت پتروشیمی سابیک به تاخیر افتاد.
ایسناایسنا7 ساعت قبل
آرامکو سرانجام پس از چند بار تاخیر عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو را رسما در سوم نوامبر اعلام کرد. محمد بن سلمان که چهار سال پیش ایده فروش سهام آرامکو را مطرح کرد، قصد دارد میلیاردها دلار از فروش سهام این شرکت را برای سرمایه گذاری در صنایع غیرنفتی و اشتغالزایی هزینه کند. پیش بینی می‌شود فروش سهام آرامکو مورد استقبال شهروندان سعودی قرار گیرد که ۰٫۵ درصد از سهام این شرکت به آنها عرضه می‌شود. بر اساس گزارش رویترز، ریاض پیش از این امید داشت پنج درصد از سهام آرامکو را در بورسهای داخلی و بین‌المللی به فروش رساند اما این امید در بحبوحه بحث بر سر ارزش آرامکو و مکان خارجی فروش سهام آن از میان رفت. آرامکو اعلام کرد زمان بندی عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو به دلیل آغاز فرآیند خرید ۷۰ درصد سهم در شرکت پتروشیمی سابیک به تاخیر افتاد.
فراروفرارو15 ساعت قبل
به نظر می‌رسد سیاستمداران دولت ترامپ برای خشنود کردن رییس‌جمهوری که به دنبال جواب‌های ساده و بی‌هزینه است، نقشه‌ای هوشمندانه طراحی کرده‌اند. اما دولت ترامپ به جای انجام چنین کاری تصمیم گرفت هر آنچه باقی مانده است را نیز نابود کند. سیاست‌های دولت ترامپ در قبال خاورمیانه بعید است به نظم تازه و افزایش ثبات در منطقه منجر شود. مثلث استراتژیک جدید دولت ترامپ بر اساس درک نادرستی از اوضاع منطقه طراحی شده است و در هر سه ضلع اشکال دارد. ملاقات رییس‌جمهور بی‌فکر و غیر‌قابل پیش‌بینی ایالات متحده با رییس‌جمهور خونسرد و حرفه‌ای ایران بدترین کابوس برای شرکای خاورمیانه ترامپ خواهد بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
آمریکا ایران را عامل حملاتی می‌داند که تابستان امسال در منطقه خلیج فارس صورت گرفت از جمله حمله موشکی و پهپادی ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی؛ حمله‌ای که در کوتاه‌مدت تولید نفت این کشور را به نصف تقلیل داد. آمریکا، متحد هر شش کشور حاشیه‌نشین عرب خلیج فارس است. هم‌اکنون این توان را داریم، ما دشمنی مشترک داریم که ظاهرا کمر همت به اعمال شیطنت‌آمیز در منطقه بسته است.» ژنرال گلدفین با تاکید بر اهمیت اصل امنیت جمعی، بهترین امکان دفاع از امارات عربی متحده را به لحاظ جغرافیایی از طریق قطر و همسایه‌اش عمان، دانست. چنانکه خواندید فرمانده نیروی هوایی آمریکا گفته است: «در کنار همدیگر تمام آنچه را که برای دفاع جمعی لازم است در اختیار خواهیم داشت.» به عبارتی این نکته که آمریکا که از او با عنوان ابرقدرت جهان یاد می‌کنند در پی یارگیری در تقابل با ایران است. پیداست که سیاست جدید آمریکا آن است که اختلافات میان کشورهای حاشیه خلیج فارس را رفع کرده و آنها را علیه ایران متحد کند.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، از این پس قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و نرخ هر لیتر بنزین آزاد سه هزار تومان شده است. در نوامبر ۲۰۱۳، برای نخستین بار پس از سال ۱۹۹۵، تولید نفت آمریکا از واردات نفت آن پیشی گرفت. براساس آمار اداره فدرال اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت آمریکا از سال ۲۰۰۹ تاکنون پیوسته در حال افزایش بود. در پی توقف صادرات نفت ایران، صادرات نفت آمریکا به دو مشتری اصلی نفت ایران، یعنی هند و کره جنوبی، بیشتر شد. به نحوی که هم اکنون، به رغم تحریم شدن نفت ایران، سازمان اوپک اجرای توافق کاهش تولید نفت را ادامه می‌دهد.

مخالفان دولت در سایه نارضایتی ⁧مردم

4+
ایمناایمنا1 روز قبل
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، رامین حاتمی، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران درباره فعالیت‌های شاخص تعمیرات اساسی انجام‌شده در بخش تاسیسات گازی شرکت‌های تابعه اظهار کرد: در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی تعمیرات اساسی خطوط لوله اصلی انتقال گاز از تاسیسات تولید میدان‌های این شرکت به پالایشگاه‌ها، ایستگاه تقویت فشار نار، مراکز تفکیک و جمع‌آوری میدان‌های گازی و تاسیسات پالایشگاه گاز فراشبند به‌منظور تامین خوراک پالایشگاه‌های گازی فجر جم، پارسیان و فراشبند با موفقیت به پایان رسید. وی درباره فعالیت‌های انجام شده در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق تصریح کرد: در این شرکت تعمیرات اساسی مراکز اندازه‌گیری مرکزی خانگیران، مراکز جمع‌آوری گاز و انجام عملیات توپک‌رانی هوشمند خطوط لوله (A,B,C,D,E, F) پایان یافت و این شرکت آمادگی خود را برای تامین گازهای استان‌های شمالی و شمال شرق کشور برای ارسال به پالایشگاه شهیدهاشمی‌نژاد اعلام کرده است. مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران درباره تعمیرات اساسی انجام‌شده در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب تصریح کرد: در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب، تعمیرات اساسی واحدهای مرکز جمع‌آوری گاز (TCF) و مرکز تفکیک ایلام (ISF) تنگ‌بیجار برای تامین خوراک پالایشگاه گاز ایلام پایان یافت. حاتمی درباره انجام تعمیرات اساسی در بخش تاسیسات نفتی شرکت‌های تابع تصریح کرد: تعمیرات اساسی واحد بهره‌برداری سعادت‌آباد و سروستان در زاگرس جنوبی با موفقیت انجام و در شرکت غرب، تعمیرات اساسی واحد بهره‌برداری و نمک‌زدایی نفت‌شهر و تعمیر خطوط لوله انتقال نفت چشمه‌خوش به اهواز تکمیل شد. حاتمی با قدردانی از کارکنان شرکت نفت مناطق مرکزی که تلاش خود را صرف انجام تعمیرات اساسی داشته‌اند، تصریح کرد: این تعمیرات با همکاری مدیریت نظارت بر تولید شرکت ملی نفت ایران و هماهنگی کامل با دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران و همراهی گروه‌های تعمیراتی، خدمات پشتیبانی واحدهای اچ‌اس‌یی، ترابری، ابزار دقیق و دیگر واحدهای عملیاتی و استفاده حداکثری از امکانات داخلی با موفقیت پایان یافت.
ایسناایسنا1 روز قبل
خبرگزاری آناتولی ترکیه یه نقل از یک مسؤول برجسته انصارالله یمن اعلام کرد، ریاض ارتباط با گروه را بعد از هدف گیری تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان شروع کرده است. به گزارش ایسنا، این مسؤول در اظهاراتی به خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت: ارتباطات در سطح بسیار عالی در جریان است و تماسی تلفنی بین خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع سعودی و مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن برای بررسی آتش‌بس و توقف درگیری‌ها در مرزها برقرار شده است. به گفته این منبع، از بین پرونده‌های سیاسی مطرح شده بستن صفحه رئیس‌جمهوری مستعفی منصور هادی و بررسی راه حل سیاسی فراگیر است. خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد، توافق ریاض که ولیعهد سعودی و ولیعهد ابوظبی در آن شرکت کردند تنها مقدمه تغییر گسترده‌ای در قواعد جنگ یمن بود. این خبرگزاری به نقل از یک منبع سیاسی مطلع افزود، عمان مقدمات دیدار بین هیئت انصارالله و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی را آماده می‌کند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از فایننشال تایمز، مقامات عربستان سعودی به بانکداران گفته‌اند که از میزان تقاضای خارجی برای سهام آرامکو رضایت ندارند. مشاوران در این هفته به مقامات عربستان در مورد فاصله تقاضا بین سرمایه گذاران خارجی و موسسات داخلی در عرضه اولیه سهام آرامکو در بورس هشدار داده بودند. به گفته یکی از منابع آگاه، مقامات عربستان از شرایط به وجود آمده بسیار ناراضی هستند. مقامات عربستان اخیرا به چین و روسیه سفر‌هایی داشته‌اند تا تقاضا از طرف صندوق‌های دولتی را افزایش دهند. عربستان به دنبال عرضه یک تا سه درصد سهام آرامکو است که بین ۲۰ تا ۶۰ میلیارد دلار درآمدزایی خواهد کرد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
برآورد آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد روسیه امسال از پیمان کاهش تولید نفت، پول بیشتری نسبت به عربستان سعودی به دست آورده است. اعتمادآنلاین| عربستان سعودی و روسیه که سران ائتلاف اوپک هستند، از ژانویه سال ۲۰۱۷ محدودیت عرضه نفت را با هدف تقویت قیمت‌ها هدایت کرده‌اند. مجموع صادرات نفت روسیه در مدت پنج سال ممکن است به ۲۸۰ میلیون تن یا ۵٫۶۲ میلیون بشکه در روز رشد کند. صادرات نفت خام روسیه در سال ۲۰۱۸ به میزان ۲٫۹ درصد رشد کرد و به ۲۶۰ میلیون تن یا ۵٫۲۲ میلیون بشکه در روز رسید. روسیه بخش بزرگی از تولید نفت خام خود را عمدتا به اروپا صادر می‌کند اما چین نیز در سالهای اخیر و با رشد تقاضای داخلی به خرید بزرگ نفت روسیه تبدیل شده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، عربستان سعودی و روسیه که سران ائتلاف اوپک هستند، از ژانویه سال ۲۰۱۷ محدودیت عرضه نفت را با هدف تقویت قیمت‌ها هدایت کرده‌اند. توافق فعلی محدودیت عرضه در مارس سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد و در آستانه نشست اوپک پلاس که در هفته اول دسامبر برگزار می‌شود، گمانه‌زنی‌هایی درباره سرنوشت این پیمان مطرح شده و این پرسش وجود دارد که چگونه اوپک پلاس در سال میلادی آینده باید به تلاش‌های مدیریت بازار نفت ادامه دهد. مجموع صادرات نفت روسیه در مدت پنج سال ممکن است به ۲۸۰ میلیون تن یا ۵٫۶۲ میلیون بشکه در روز رشد کند. بر اساس گزارش خبرگزاری تاس، صادرات نفت خام روسیه در سال ۲۰۱۸ به میزان ۲٫۹ درصد رشد کرد و به ۲۶۰ میلیون تن یا ۵٫۲۲ میلیون بشکه در روز رسید. روسیه بخش بزرگی از تولید نفت خام خود را عمدتا به اروپا صادر می‌کند اما چین نیز در سالهای اخیر و با رشد تقاضای داخلی به خرید بزرگ نفت روسیه تبدیل شده است.
ایسناایسنا1 روز قبل
برآورد آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد روسیه امسال از پیمان کاهش تولید نفت، پول بیشتری نسبت به عربستان سعودی به دست آورده است. به گزارش ایسنا، عربستان سعودی و روسیه که سران ائتلاف اوپک هستند، از ژانویه سال ۲۰۱۷ محدودیت عرضه نفت را با هدف تقویت قیمت‌ها هدایت کرده‌اند. توافق فعلی محدودیت عرضه در مارس سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد و در آستانه نشست اوپک پلاس که در هفته اول دسامبر برگزار می‌شود، گمانه‌زنی‌هایی درباره سرنوشت این پیمان مطرح شده و این پرسش وجود دارد که چگونه اوپک پلاس در سال میلادی آینده باید به تلاش‌های مدیریت بازار نفت ادامه دهد. مجموع صادرات نفت روسیه در مدت پنج سال ممکن است به ۲۸۰ میلیون تن یا ۵٫۶۲ میلیون بشکه در روز رشد کند. روسیه بخش بزرگی از تولید نفت خام خود را عمدتا به اروپا صادر می‌کند اما چین نیز در سالهای اخیر و با رشد تقاضای داخلی به خرید بزرگ نفت روسیه تبدیل شده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اگرچه راهبرد «اقتصاد مقاومتی» واکنش ایران به تحریم‌های آمریکا بود؛ اما همزمان نگرانی‌های عمیقی نیز در بین مقامات و تحلیلگران ایرانی نسبت به آینده اقتصاد ایران وجود داشت. به‌دنبال انفعال ترامپ در پاسخ به این اقدام ایران، بسیاری در ایران او را یک بزدل توصیف کردند. با این حال به‌رغم یک حمله سایبری محدود، تکرار انفعال ترامپ به ایران نشان داد که رئیس‌جمهوری آمریکا تنها یک ببر کاغذی است. روزنامه کیهان، رسانه نزدیک به حکومت ایران می‌نویسد: «دیگر هیچ‌کس به آمریکا اعتماد ندارد، حتی اسرائیل و بریتانیا. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که در تضاد با اظهارات خصمانه پیشین او علیه ایران قرار دارد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش پایگاه خبری دیپلماسی ایرانی به نقل از فارن‌پالیسی، ترامپ همواره ایران را از جمله بزرگ‌ترین تهدیدات برای منافع ایالات‌متحده در منطقه خاورمیانه معرفی می‌کند و کارزار فشار حداکثری را با هدف انقباض اقتصادی ایران پیش می‌برد. به‌رغم اعتماد به نفس تازه ایران در افزایش شمار حملاتش، بازدارندگی ایالات‌متحده به طرز بدی فروریخته است. یعنی بازدارندگی ایالات‌متحده بی‌معنی است و خطر گسترش دسترسی ایرانی‌ها و تهدید به جنگی فاجعه‌بار که حتی می‌تواند تا ایالات‌متحده هم کشیده شود به‌طرز فزاینده‌ای افزایش می‌یابد. ایران توانمندی‌های نظامی ایالات‌متحده را دست‌کم نمی‌گیرد، بلکه ترامپ را فاقد اراده لازم برای به‌کار‌گیری آن می‌داند. بیانیه اخیر ترامپ به روشنی نشان می‌دهد که «دکترین کارتر» همچنان به احیای بازدارندگی ایالات‌متحده و تعهدش به امنیت منطقه و منابع انرژی آن کمک می‌کند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 روز قبل
اما نقطه آغاز گسترش فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را باید در سال ۲۰۰۳ و با تهاجم دولت جورج بوش به عراق دانست و این‌گونه بود که خود آمریکا راه نفوذ ایران در عراق را باز کرد. در سال ۲۰۱۶، ورود دونالد ترامپ به کاخ‌سفید و انتقادات بی‌حد و حصر او از ایران و توافق هسته‌ای نگرانی‌هایی را در تهران ایجاد کرد. اگرچه راهبرد «اقتصاد مقاومتی» واکنش ایران به تحریم‌های آمریکا بود؛ اما همزمان نگرانی‌های عمیقی نیز در بین مقامات و تحلیلگران ایرانی نسبت به آینده اقتصاد ایران وجود داشت. به‌دنبال انفعال ترامپ در پاسخ به این اقدام ایران، بسیاری در ایران او را یک بزدل توصیف کردند. با این حال به‌رغم یک حمله سایبری محدود، تکرار انفعال ترامپ به ایران نشان داد که رئیس‌جمهوری آمریکا تنها یک ببر کاغذی است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 روز قبل
به گزارش پایگاه خبری دیپلماسی ایرانی به نقل از فارن‌پالیسی، ترامپ همواره ایران را از جمله بزرگ‌ترین تهدیدات برای منافع ایالات‌متحده در منطقه خاورمیانه معرفی می‌کند و کارزار فشار حداکثری را با هدف انقباض اقتصادی ایران پیش می‌برد. به‌رغم اعتماد به نفس تازه ایران در افزایش شمار حملاتش، بازدارندگی ایالات‌متحده به طرز بدی فروریخته است. یعنی بازدارندگی ایالات‌متحده بی‌معنی است و خطر گسترش دسترسی ایرانی‌ها و تهدید به جنگی فاجعه‌بار که حتی می‌تواند تا ایالات‌متحده هم کشیده شود به‌طرز فزاینده‌ای افزایش می‌یابد. ایران توانمندی‌های نظامی ایالات‌متحده را دست‌کم نمی‌گیرد، بلکه ترامپ را فاقد اراده لازم برای به‌کار‌گیری آن می‌داند. بیانیه اخیر ترامپ به روشنی نشان می‌دهد که «دکترین کارتر» همچنان به احیای بازدارندگی ایالات‌متحده و تعهدش به امنیت منطقه و منابع انرژی آن کمک می‌کند.
قدس آنلاینقدس آنلاین2 روز قبل
اما مشاهدات و اطلاعات موجود نشان می‌دهند که کمپین اعمال فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران تا به امروز هیچ دستاورد استراتژیکی برای سیاست ایالات متحده نداشته است. سیاست اعمال فشار حداکثریاگرچه دونالد ترامپ در کمپین‌های انتخاباتی ایران را تهدیدی بزرگ برای ایالات متحده می‌خواند، اما سیاست اعمال فشار حداکثری ماه مه ۲۰۱۸ و با خروج از برجام آغاز شد. ترامپ با خروج از توافق همه تحریم‌های لغو شده را مجددا بر هسته بخش‌های اقتصادی ایران اعمال کرد. * ایران به رغم کمپین اعمال فشار حداکثری دولت ترامپ همچنان موفق شده حمل و نقل دریایی در خلیج فارس را تهدید و حتی یک نفتکش بریتانیایی را توقیف کند. در عین حال، شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه سیاست دولت ترامپ می‌تواند به طور بالقوه موثر باشد.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش با رقابتی شدید در ۲۰۲۰ روبه‌رو هستند. آژانس بین‌المللی انرژی تخمین می‌زند رشد عرضه تولید کنندگان غیر اوپک سال آینده ۲٫۳ میلیون بشکه در روز افزایش یابد. بازگشت ظرفیت تولید عربستان پس از حمله‌های چهاردهم سپتامبر به تاسیسات نفتی این کشور ۱٫۴ میلیون بشکه در روز از ۱٫۵ میلیون بشکه افزایش عرضه نفت در اکتبر را تشکیل می‌دهد. هدف از این نشست، تصمیم‌گیری در مورد کاهش تولید نفت با هدف حمایت از قیمت و متعادل کردن بازار است. ولی تولید پالایشگاهی در سه ماهه چهارم و در سال ۲۰۲۰ افزایش خواهد یافت.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
صنعا در موقعیت قوی قرار گرفت و از التماس کردن ذلت بار برای صلح و توقف تجاوز و حمله ظالمانه به ملت و کشور دارای حاکمیت و استقلال خودداری کرد. یا اینکه این ادعا دروغ است و هیچ رایزنی بین دو طرف وجود ندارد یا اینکه صنعا می‌بیند طرف متجاوز در زمینه صلح، واضح و شفاف رفتار نمی‌کند و کاری نکرده است که جدیتش را ثابت کند. صنعا تصور نمی‌کند چنین رایزنی‌هایی هیچ ارزشی داشته یا برای به حرکت درآوردن ماشین صلح تاثیر گذار باشد. دقیقتر بگویم طرف مقابل راهکار‌ها و روش‌های صریح و شفافی را برای ورود به مرحله مذاکراتی جدی به منظور یافتن راه حل‌های مناسب و معقول و پایان دادن به نزاع و جنگ بیهوده تحت هدایت عربستان و امارات در پیش نگرفته است. این‌ها اصولی است که رهبران و مردم یمن با هم ترسیم کردند و نمی‌توان نادیده گرفت و از آن چشم پوشی کرد.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین2 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه در روزهای اخیر جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای استان برگزار نشده، گفت: سوزاندن مزارع نیشکر از چهارشنبه شب ممنوع اعلام شده است. اشرفی افزود: پرونده شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی به دلیل سوزاندن مزارع و آلوده کردن هوا، سال هاست که به مراجع قضایی ارجاع شده است. بر اساس طرح جامع آلودگی هوای اهواز، صنایع به ویژه صنایع نفتی بیشترین میزان آلایندگی را دارند. شرایط هوای خطرناک (۳۰۰- ۵۰۰) وضعیت اضطراری هشدار بهداشتی است. برچسب‌هامحیط زیست هواشناسی پدیده وارونگی دما استانداری خوزستان کشاورزی آلودگی هوا خوزستان
فارسفارس2 روز قبل
کشف مخزن بزرگ نفتی، نگرانی‌های مردم خوزستان نسبت به افزایش عوارض محیط زیستی و محدودیت‌های دست و پاگیر در مسیر توسعه زیرساخت‌های استان را افزایش داده است. نگرانی از افزایش عوارض و محدودیت‌های نفتیحال با انتشار خبر کشف دومین میدان بزرگ نفتی در مساحت وسیعی از خوزستان، نگرانی‌ها از افزایش آلودگی‌ها و محدودیت‌ها در خوزستان در بین شهروندان بیشتر شده است. استاندار خوزستان در خصوص مخزن جدید، تاکید کرد: با کشف این میدان جدید نفتی باز هم نقش خوزستان در رونق اقتصادی کشور افزایش یافت اما باید از نفت به عنوان محور توسعه خوزستان استفاده شود. اما با کشف مخزن بزرگ نفتی، نگرانی‌های مردم خوزستان نسبت به افزایش عوارض محیط زیستی و محدودیت‌های دست و پاگیر در مسیر توسعه استان افزایش یافته است. بنابراین ضرورت دارد تا دولت با اتخاذ تدابیر جدید و اثربخش و نه با وعده‌هایی جدید، نگرانی مردم خوزستان از توسعه میادین نفتی را برطرف سازد.
ایسناایسنا2 روز قبل
کاهش تقاضا ممکن است اوپک و متحدانش را تشویق کند در دیدار وین با حفظ محدودیت عرضه خود موافقت کنند. قیمتهای نفت پس از انتشار گزارش اوپک ثابت بود و نزدیک ۶۳ دلار در هر بشکه معامله شد که پایینتر از سطح مطلوب برخی از اعضای این گروه است. در گزارش اوپک آمده که ذخایر نفت اقتصادهای توسعه یافته در سپتامبر کاهش یافت و این روند ممکن است نگرانی اوپک نسبت به اشباع عرضه را برطرف کند. اما ذخایر همچنان به میزان ۲۸ میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج ساله که معیار مورد نظر اوپک است، قرار دارند. کندی رشد عرضه غیراوپک به تلاشهای اوپک برای مدیریت بازار کمک خواهد کرد اما همچنان انتظار می‌رود تولید غیراوپک دو برابر نرخ تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ رشد کند و همچنان تلاشهای اوپک و متحدانش برای متعادل کردن بازار را به چالش بکشد.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
در سال ۹۴ از میان ۱۸ عامل ایجاد کننده تنگی‌نفس انگشت اتهام درخت «کنوکارپوس» را نشانه رفت. مسئولان وقت گفتند؛ دلیل این کاهش «کاهش غلظت مواد آلرژن با هرس شدید درخت کنوکارپوس» بود. با توجه به اقلیم این شهر و کم‌توجهی به فضای سبز اهواز، کنوکارپوس با سرعت رشد مناسب، فضای سبز اهواز را متحول کرده است. شاید رییس اداره محیط زیست شهرداری اهواز علت علاقه شهرداری اهواز به درخت کنوکارپوس را بهتر توضیح داد. رئیس اداره محیط زیست شهرداری اهواز یادآور شد: تعداد درختان آکالیپتوس نسبت به کونوکارپوس در سطح شهر اهواز کمتر است اما میزان گرده بیشتری تولید می‌کنند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 روز قبل
اکنون مسئله مهم دیگری مطرح است: کشف میدان نفتی تازه در ایران. در اینجا چند نکته وجود دارد: نخست آن که میدان نفتی کشف شده حاوی نفت در محل و میدان درجا است و شامل ذخایر متعدد نفتی نمی‌شود. نخست آنکه کشف میادین نفتی و ابعاد آن پیش‌بینی‌ناپذیر هستند. اکنون شواهد نشان می‌دهند که در خاورمیانه ابعاد کشف میادین نفتی به وضوح پس از دهه ۷۰ میلادی کاهش یافته‌اند. به نطر نمی‌رسد به این زودی‌ها شاهد تاثیرگذاری کشف میدان تازه نفتی در ایران بر بازارهای جهانی نفت باشیم".
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 روز قبل
خبرگزاری میزان- به گواه کارشناسان غربی، مقاومت کم نظیر جمهوری اسلامی در برابر تحریم‌های ایالات متحده باعث شده که سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ با شکست مواجه شود. با این وجود و به گواه کارشناسان غربی، مقاومت کم نظیر جمهوری اسلامی در برابر تحریم‌های ایالات متحده باعث شده که سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ با شکست مواجه شود. هرچند مشاهدات و اطلاعات موجود نشان می‌دهند که کمپین اعمال فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران تا به امروز هیچ دستاورد استراتژیکی برای سیاست ایالات متحده نداشته است. سیاست اعمال فشار حداکثریاگرچه دونالد ترامپ در کمپین‌های انتخاباتی ایران را تهدیدی بزرگ برای ایالات متحده می‌خواند، اما سیاست اعمال فشار حداکثری ماه مه ۲۰۱۸ و با خروج از برجام آغاز شد. در عین حال، شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه سیاست دولت ترامپ می‌تواند به طور بالقوه موثر باشد.
افکارنیوزافکارنیوز3 روز قبل
بر این اساس، قیمت‌گذاری سهام آرامکو از روز ۲۶ آبان آغاز و در روز ۱۳ آذر بسته می‌شود. عرضه سهام آرامکو، می‌تواند بزرگترین عرضه سهام دولتی در تاریخ باشد. فروش سهام آرامکو و موانع فراروی آنروزنامه «القدس العربی» چاپ لندن نوشت به تعویق انداختن پی در پی طرح عرصه سهام شرکت آرامکو سوال‌های بسیاری را ایجاد کرده‌است. روزنامه الکترونیکی «رای الیوم» در گزارشی به قلم «محمود البازی» در خصوص روند عرضه سهام آرامکو آورد: این روند با ابهام‌های بسیاری روبرو است. «عبدالعزیز المرزوق» کارشناس مسائل نفتی در این زمینه به العربی الجدید گفت: صندوق‌های جهانی از طرح آرامکو چشم پوشی می‌کنند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 روز قبل
همزمان پایگاه خبری العرب نزدیک به عربستان سعودی در تحلیلی از تلاش دوباره پادشاهی عمان برای وساطت میان ایران و دولت‌های حاشیه خلیج‌فارس خبر داد. در عین حال روز گذشته پایگاه خبری العرب نزدیک به عربستان سعودی از «تلاش دوباره» پادشاهی عمان برای «وساطت میان ایران و دولت‌های خلیج‌فارس» خبر داد. تلاش دوباره عماناز سوی دیگر پایگاه خبری العرب نزدیک به عربستان سعودی در تحلیلی از تلاش دوباره پادشاهی عمان برای وساطت میان ایران و دولت‌های خلیج‌فارس خبر داد. وزیر نفت عمان، روز دوشنبه کشورهای منطقه را به مذاکره با ایران دعوت کرده و گفته است که کشورش تمام تلاش خود را برای انجام مذاکره می‌کند و در قبال تنش‌های منطقه‌ای، بی‌طرف می‌ماند. پادشاهی عمان، روی این مساله حساب کرده است که دولت‌های خلیج‌فارس، مواضع متفاوتی در قبال ایران دارند؛ برای مثال قطر، ارتباط نزدیکی با ایران دارد؛ در حالی که عربستان، ایران را دشمن خود می‌داند.
خانه ملتخانه ملت4 روز قبل
وی با اشاره به حمله انصارالله یمن به تاسیسات نفتی عربستان (آرامکو) که بهترین پیام دفاعی مردم یمن و جبهه مقاومت به شمار می‌رود، یادآور شد: آمریکا برای حفظ آبرو، در صدد برگزاری مانور در عربستان است تا اذهان را درگیر خود کرده و برای اینکه هراس دارد دنیا این کشور را یک کشور شکست خورده نظامی در خاورمیانه بداند، با این مانورها میخواهد خود را نجات دهد. ساعدی ادامه داد: کشورهایی مثل عربستان باید بدانند که این مانورهای نظامی و آوردن چندهزار نیرو در کشورشان برای خود آن کشور هزینه خواهد داشت و هزینه‌کرد برای چنین مانورهای نظامی مطمئنا مشکلات اقتصادی برای عربستان به بار خواهد آورد و مقدمه‌ای برای ازهم پاشیدگی سیاسی عربستان خواهد بود. کوتاهی دست آمریکا از منطقه با توافق ایران و عربستاناین نماینده مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: نه تنها پاکستان بلکه کشورهای حدوسط بین ما و عربستان نیز به طور غیرمستقیم وساطت کرده و ایران نیز به این مذاکره و گفتگو چراغ سبز نشان داده است که در صورت انجام این مذاکره و هم نشینی و تفاهم، دست آمریکا از عربستان کوتاه خواهد شد. آمریکا نمی‌تواند از عربستان دفاع کندساعدی خاطرنشان کرد: آمریکا از نفت و گاز عربستان به بهانه دفاع از آنها استفاده می‌کند و در قضیه آرامکو این را نشان داد که نمی‌تواند از عربستان دفاع کند. تمام کشورهای اسلامی باید این را بدانند که هم مسلک و هم دین هستند و نباید فریب دشمن را بخورند و بدانند که دشمن واحدشان اسرائیل و آمریکاست. /پایان پیام
افکارنیوزافکارنیوز4 روز قبل
اما مشاهدات و اطلاعات موجود نشان می‌دهند که کمپین اعمال فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران تا به امروز هیچ دستاورد استراتژیکی برای سیاست ایالات متحده نداشته است. سیاست اعمال فشار حداکثریاگرچه دونالد ترامپ در کمپین‌های انتخاباتی ایران را تهدیدی بزرگ برای ایالات متحده می‌خواند، اما سیاست اعمال فشار حداکثری ماه مه ۲۰۱۸ و با خروج از برجام آغاز شد. ترامپ با خروج از توافق همه تحریم‌های لغو شده را مجددا بر هسته بخش‌های اقتصادی ایران اعمال کرد. * ایران به رغم کمپین اعمال فشار حداکثری دولت ترامپ همچنان موفق شده حمل و نقل دریایی در خلیج فارس را تهدید و حتی یک نفتکش بریتانیایی را توقیف کند. در عین حال، شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه سیاست دولت ترامپ می‌تواند به طور بالقوه موثر باشد.

به انتهای لیست رسیدید