آخرین و مهم‌ترین اخبار تجارت
تجارت

اخبار « تجارت »

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ماه قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، مشتریان و استفاده‌کنندگان خدمات و محصولات سازمان‌های خدماتی در واقع به عنوان ضامن بقا و پایایی آن مجموعه به شمار می‌روند. بانک‌ها نیز به عنوان یکی از ارکان اصلی اقتصاد ایران، برای تداوم حضور در بازار کسب و کار این صنعت، مشتری‌محوری را باید در دستور کار خود قرار دهند. بانک تجارت طی سال‌های اخیر ضمن برنامه‌ریزی مدون برای ارتباط مستمر با مشتریان در سطوح مختلف و طراحی و آماده‌سازی محصولات و خدمات متناسب با درخواست‌های مختلف مشتریان، نسبت به شناسایی نیازهای آتی آنها و برقراری ارتباط مستمر با این گروه از ذینفعان اقدام کرده است. روابط عمومی بانک تجارت، سابق بر این از طریق انتشار ویژه‌نامه تجارت مشتریان و گفت‌وگوی مستقیم با مشتریان خود، ضمن دریافت نظرات، ایده‌ها و دغدغه‌های آنها، فضایی را برای اجرای سیاست‌های بازاریابی و برقراری ارتباط با مشتریان فراهم کرده بود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
وزن صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی در سال ۹۱ معادل ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن به ارزش ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار به ثبت رسیده است. بنابراین تراز وزنی در این سال منفی ۱۴ میلیون و ۱۵۴ تن و تراز تجاری نیز منفی ۶ میلیارد و ۲۱۸ میلیون دلار است. بنابراین در این بازه زمانی تراز وزنی منفی ۱۰ میلیارد و ۹۵۰ میلیون تن و تراز تجاری منفی ۲ میلیارد و ۵۶۷ میلیون دلار رقم خورده است. تراز وزنی در این بازه زمانی منفی ۱۰ میلیون و ۷۰۹ هزار تن و تراز تجاری منفی ۳ میلیارد و ۲۲۵ میلیون دلار بوده است. بنابراین تراز وزنی در این بازه زمانی منفی ۱۰ میلیون و ۲۱۱ هزار تن و تراز تجاری منفی ۲ میلیارد و ۸۸۶ میلیون دلار است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 روز قبل
از آنجا که صادرات کالاهای خام مانعی بزرگ برای توسعه اقتصادی است، دیده‌بانی سیر تحول این وابستگی کشورها، اهمیت ویژه‌ای می‌یابد. وابستگی جهانی به‌خام‌فروشیبه گزارش «آنکتاد» بیش از نیمی از کشورهای جهان و دوسوم اقتصادهای درحال‌توسعه وابستگی به کالاهای خام دارند. بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ از میان ۱۸۹ کشور جهان، ۱۰۲ مورد (۵۴ درصد) وابسته به کالاهای خام بودند. نرخی که برای اقتصادهای منطقه خاورو همچنین شرق آسیا و پاسیفیک با نرخ ۵۰ درصد درجه بالا از وابستگی به کالاهای خام دارند. بنابراین می‌توان گفت نسبت قیمتی میان گروه‌های مختلف کالاهای خام و همچنین کالاهای بخش تولیدی به مرور تغییر می‌کند.

بانک تجارت شفاف‌سازی کرد

3+
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز3 ماه قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
همچنین ۴۰ کشور در صف پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا قرار گرفته‌اند که چین و هند نیز از جمله آنها هستند. چند ملاحظه پیرامون موافقت‌نامه با اوراسیاتحلیلگران، ملاحظات مختلفی را درخصوص کلیات مفاد موافقت‌نامه ایران با اوراسیا، مورد توجه قرار داده‌اند. با توجه به تحولات رخ داده در کارکرد سازمان تجارت جهانی به نظر می‌رسد موج منطقه‌‌گرایی تشدید شود و بخش بزرگی از تجارت از طریق توافقنامه‌های تجارت ترجیحی و منطقه‌ای انجام شود. بررسی حجم تجارت ایران با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا حاکی از آن است که حجم تجارت با کشورهای فوق بسیار پایین و بیشترین حجم تجارت در میان کشورهای مذکور مربوط به روسیه است. به هر حال انجام تجارت با کشورهای عضو اوراسیا در قالب ایجاد منطقه آزاد مشترک، نیازمند شناخت دقیق حجم تجارت ایران با این کشورها، تعیین کالاهای مشمول تجارت و مشخص بودن ترجیحات اعطایی به این کالاهاست.
افتصادنیوزافتصادنیوز2 ماه قبل
کارنامه تجارت ایران با اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸ از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران منتشر شد. در سال ۲۰۱۸ صادرات ایران به اتحادیه اروپا نسبت به سال ۲۰۱۷ با کاهش ۴/ ۶ درصدی مواجه شده و ارزش واردات ایران از اتحادیه اروپا ۶/ ۱۷درصد کاهش یافته است. دو کشور ایتالیا واسپانیا در سال ۲۰۱۸ بزرگ‌ترین مقاصد صادراتی ایران بوده‌اند و عمده واردات ایران نیز از دو کشور آلمان و ایتالیا صورت گرفته است. مقاصد عمده صادراتی ایران به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد ایران به ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا صادرات داشته است. ارزش صادرات ایران به ایتالیا معادل ۹/ ۲ میلیارد یورو، ارزش صادرات ایران به اسپانیا ۲ میلیارد یورو، ارزش صادرات ایران به فرانسه ۵/ ۱ میلیارد یورو و به یونان ۲/ ۱ میلیارد یورو برآورد شده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
جزئیات تجارت خارجی سال ۹۷ از سوی گمرک ایران منتشر شد. از این رو می‌توان گفت که موتور تجارت خارجی در آخرین ماه سال ۹۷ حرکت سریع‌تری داشته است. تجارت در اسفند ماهارزش صادرات در اسفند ماه سال ۹۷ به بیشترین رقم بعد از اردیبهشت همین سال رسید. در آخرین ماه سال ۹۷ صادرات میعانات گازی رکورد جدیدی را در ۲ سال گذشته از خود به جای گذاشت. ارزش صادرات در اسفند ماه ۹۷ از ابتدای سال ۹۶ تا بهمن سال ۹۷ بی‌سابقه بود.
ایسناایسنا3 ماه قبل
مدیر کل اقتصاد و دارایی خراسان شمالی، ایجاد بازارچه مرزی پرسه سو را راهی مهم برای اشتغالزایی مرزنشینان این استان اعلام کرد. وی افزود: راه اندازی بازارچه مرزی سبب می‌شود تا برای مرزنشینان هر دو کشور شغل ایجاد شود. به گفته قنبری، فاصله خراسان شمالی با دو شهر کشور ترکمنستان بسیار نزدیک است و از سوی دیگر مسیر موجود، صعب العبور نیست در نتیجه باید برای راه اندازی این بازارچه تلاش لازم شود. ایجاد امنیت و راه‌اندازی گمرک در مرز برای صادرات کالا در این منطقه از دیگر مزایایی راه اندازی بازارچه مرزی در این استان خواهد بود. این مقام مسئول گفت: برای راه اندازی بازارچه مرزی باید زیرساخت‌هایی همچون جاده مرزی را راه اندازی کرد که در این استان ۳۰ تا ۴۰ کیلومتر جاده مرزی مناسب ساخته شده است.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، افعی دم‌عنکبوتی به عنوان یکی از شاخص‌ترین گونه افعی‌ها، تنها در ایران وجود دارد. برای همین دفتر کنوانسیون (SITIS) تجارت گونه‌های گیاهی و جانوری در ایران، پیشنهاد داده که افعی دم‌عنکبوتی در لیست این کنوانسیون قرار گیرد. رضا فرجی، مدیر اجرایی کنوانسیون تجارت گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض انقراض، با تاکید بر جایگاه ارزشمند افعی دم عنکبوتی، تصریح کرد: «افعی دم‌عنکبوتی» گونه اندمیک ایران به حساب می‌آید. در چنین شرایطی متأسفانه افعی دم عنکبوتی از کشور خارج شده است و خرید و فروش غیر قانونی می‌شود. در همین جهت گروه تخصصی افعی‌ها در IUCN نیز از اضافه شدن افعی دم عنکبوتی به لیست سایتیس حمایت کرده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
اما عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق، سفر خود و هیات تجاری همراهش را به نوعی ادامه و تکمیل‌کننده سفر رئیس‌جمهوری ایران به عراق در اواخر سال ۹۷ تعبیر کرد. جهانگیری یادآور شد: ایران کشور عراق را کشوری ثروتمند و دارای موقعیت ژئوپلیتیک می‌داند و بر آن تاکید دارد. همکاری‌های اقتصادی ایران و عراق در سال‌های اخیر روند رو به رشدی داشته است، به‌طوری که مجموع مبادلات تجاری به ۱۲ میلیارد دلار رسیده است. رضا رحمانی گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته باید تا سال ۱۴۰۰ خورشیدی حجم مبادلات بین دو کشور ایران و عراق به مرز ۲۰ میلیارد دلار برسد. او در همایش اقتصادی ایران و عراق گفت: سفر روحانی رئیس‌جمهور ایران به عراق یک سفر تاریخی و سرنوشت‌ساز بود که دستاوردهای زیادی برای دو کشور داشت.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران2 ماه قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بانک تجارت با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد مجوز افزایش سرمایه «۱۷۸٫۲۲۶٫۱۲۷٫۰۰۰٫۰۰۰ ریالی» معادل ۳۹۰ درصد را از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها را از سازمان بورس دریافت کرده تا سرمایه فعلی این بانک از ۴٫۵۷ به ۲۲٫۳ هزار میلیارد تومان برسد. بر اساس این گزارش، موضوع افزایش سرمایه «وتجارت» در اطلاعیه شفاف سازی منتشر شده، اصلاح ساختار مالی و خروج از شمولیت مادۀ ۱۴۱ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت در راستای معافیت مالیاتی مقرر در بند «ز» تبصره ۱۰ از ماده واحدة قانون بودجة سال ۹۷ کل کشور ذکر شده است. لازم به ذکر است، انجام افزایش سرمایه حداکثر تا ۶۰ روز از تاریخ این مجوز امکان‌پذیر خواهد بود و عدم شروع پذیره نویسی در مهلت مقرر، موجب ابطال این مجوز می‌شود و انجام آن مستلزم اخذ مجوز جدید از این سازمان خواهد بود. همچنین مطابق ماده ۲۱ قانون بازار اوراق بهادار، ثبت اوراق بهادار نزد سازمان، به منظور حصول اطمینان از رعایت مقررات قانونی و مصوبات سازمان و شفافیت اطلاعاتی بوده و به منزله تأیید مزایا، تضمین سودآوری یا توصیه و سفارشی در مورد شرکت یا طرح مرتبط با اوراق بهادار، توسط سازمان بورس نیست.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
روسای‌جمهور دو کشور در حاشیه نشست «گروه ۲۰» که در آرژانتین برگزار می‌شد توانستند به توافق تجاری دست یابند. در این رابطه، پس از یک هفته متوالی مذاکره که تا روز یکشنبه نیز ادامه یافت، دونالد ترامپ می‌گوید به منظور نهایی‌شدن توافق، افزایش تعرفه‌ها را به تعویق خواهد انداخت. ارزش یوآن نیز در مقابل دلار آمریکا به قدرتمندترین سطح خود از ماه جولای رسیده است. خبر خوش برای اقتصاد جهانیخبر تعلیق افزایش تعرفه‌های دولت آمریکا، یکی از بزرگ‌ترین ابرهای تیره را از روی اقتصاد، تجارت و سرمایه‌گذاری جهان کنار زد. چنین اقدامی علاوه بر صدمه به اقتصاد آمریکا، اقتصادهای تولیدکننده خودرو نظیر آلمان، ژاپن و کره‌جنوبی را نیز تحت‌تاثیر قرار خواهد داد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 هفته قبل
ساعت ۲۴- تجارت الکترونیک بین بنگاهی یا همان Business to business، شیوه تازه‌ای از تجارت برای عرضه کالا به صورت عمده و از طریق اینترنت است. یا اینکه به دنبال نمایندگان فروش محصول خود در شهرها بگردید. هزینه‌های عملیاتی پایین ترتجارت الکترونیک B۲B می‌تواند فرصتی برای شما برای کاهش هزینه‌های عملیاتی شما نیز باشد. رشد ارزشآنچه در نهایت، استفاده از تجارت الکترونیک b۲b نصیب یک شرکت می‌شود، کسب منافع ارزشمند برای رشد ارزش آن شرکت و یا سازمان از راههای مختلف است. تجارت b۲bبه شما اجازه می‎دهد که به مشتریان بالقوه بیشتری دسترسی داشته باشید. در نهایت، استفاده از تجارت الکترونیک باعث شفافیت در ارائه محصولات با مشخصات واقعی می‌شود و توانایی فروش متقابل یا فروش بسیار آسان را برای تولید درآمد اضافی فراهم می‌کند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
شاخص توانمندسازی تجاری (Enabling Trade Index)، شاخصی است که می‌تواند در اتخاذ یا اصلاح استراتژی‌های توسعه تجارت خارجی موثر واقع شود. شاخص توانمندسازی تجاری تمام اقدامات «تسهیل‌کننده تجارت» را مورد توجه قرار می‌دهد. بنابر تعریف سازمان جهانی تجارت، ساده‌سازی و هماهنگ‌سازی رویه‌های تجارت بین‌المللی، تسهیل تجاری نام دارد که شامل فعالیت‌ها و رویه‌های جمع‌آوری، ارائه، انتقال و پردازش داده‌های مورد نیاز جهت جابه‌جایی کالاها در تجارت بین‌المللی می‌شود. ضعف در هر یک از موارد نامبرده می‌تواند مانعی جدی بر توسعه تجارت کشور به‌شمار‌ آید. گره‌های توانمندسازیبخشی از مهم‌ترین مشکلات و موانع مرتبط با عدم ارتقای رتبه توانمندسازی تجاری کشور را می‌توان در ۶ مورد جانمایی کرد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴5 روز قبل
توضیح کوتاهی از وضعیت صندلی، نحوه فروش و قیمت بلیت کنسرت داده و نوشته است: «به علت مشکلاتی خودم نمی‌تونم برم. جالب این که با بررسی برخی بلیت‌ها، می‌توان متوجه شد که فروشنده بلیت کنسرت کیهان کلهر، علیرضا قربانی، بهنام بانی و مهدی احمدوند یک نفر است! فروش‌ چند برابر قیمت واقعی برخلاف تلاش گروه کیهان کلهر مبنی بر شکل نگرفتن بازار سیاه بلیت کنسرت «شهر خاموش»، این اتفاق افتاده است. این آشفتگی درخصوص بلیت دیگر کنسرت‌ها هم وجود دارد و با توجه به آن چه در این سایت‌ها دیده می‌شود، هم اکنون، فروش بلیت کنسرت محسن ابراهیم‌زاده از دیگر خواننده‌های پاپ بیشتر است. در پی یک سازوکار اصولی اکنون فروش رسمی بلیت کنسرت‌ها از طریق چند سایت خاص انجام می‌شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 هفته قبل
ساعت۲۴ - بررسی جزئیات تجارت خارجی در سال ۹۷ نشان می‌دهد که ۱٫۳ میلیارد دلار قطعات منفصله با ساخت داخل ۱۴ تا ۳۰ درصدی وارد کشور شده است. اگرچه به نظر می‌رسید که سال ۹۷ برای تجارت خارجی کشور سال سختی باشد اما بررسی آمار مربوط به سال ۹۷، نشان می‌دهد روند واردات و صادرات به صورت تقریبی وضعیت به سامانی داشته است. البته مسائل مربوط به تحریم و سنگ اندازی در مسیر انتقال ارز را نمی‌توان نادیده گرفت اما به هر حال مطابق آنچه که آمار نشان می‌دهد وضعیت آنگونه که پیش بینی می‌شد، دشوار نبوده است. اقلام عمده صادراتیبر این اساس اقلام عمده صادراتی ایران در این مدت به ترتیب، میعانات گازی به ارزش ۴ میلیارد و ۹۳۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۱ و ۱۴ صدم درصد، گاز طبیعی مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۹۲۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴ و ۳۴ صدم درصد، پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۷۱۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۸۶ صدم درصد، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین به ارزش یک میلیارد و ۴۵۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۲۹ صدم درصد و متانول به ارزش یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳ و ۵ صدم درصد بوده است. در ۱۲ ماهه سال گذشته، ۳۱ و ۹۳ صدم درصد از ارزش کل صادرات ایران مربوط به پتروشیمی‌ها، ۱۱ و ۱۴ صدم درصد مربوط به میعانات گازی و ۵۶ و ۹۳ صدم درصد مربوط به سایر کالاها بوده است.
ایسناایسنا2 هفته قبل
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: واردات مناطق آزاد و ویژه را بدون ثبت سفارش آزاد کرده‎ایم و بنابر را بر این قرار دادیم تا شرایط تسهیل شود. هرکس بر اساس جایگاه خود نقش را تعریف کند و این راهبرد را از همه خواسته‎ایم دنبال کنند. ما به عنوان وزارت صنعت اقداماتی را در این بخش شروع کرده‎ایم. رحمانی اضافه کرد: در حوزه تأمین مواد اولیه، نقدینگی، ارز و مواد اولیه وارداتی اقداماتی را در دستور کار قرار داده‎ایم. وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در مورد لرستان کارگروه ویژه‎ای تشکیل و موارد را بعد از جمع‎بندی کامل پیگیری می‌کنیم و نتیجه را به استحضار مردم خواهیم رساند.
ایلناایلنا3 ماه قبل
وزیر اقتصاد ماموریت‌های جدید گمرک ایران را برشمرد و افزود: هوشمندسازی تجارت و گمرک امری اجتناب ناپذیر و ضروری است و گمرک دروازه تقویت سرمایه‌گذاری و تولید به شمار می‌رود. فرهاد دژپسند در یادداشتی به مناسبت روز جهانی گمرک با اشاره به شعار سال ۲۰۱۹ گمرک گفت: سال ۲۰۱۹ از سوی سازمان جهانی گمرک (wco) به عنوان «مرزهای هوشمند برای تجارت، سفر و حمل‌ و نقل بدون وقفه» نامگذاری شده است، توجه به موضوع مهم هوشمند سازی تجارت و تبادلات که یکی از ارکان اقتصاد هوشمند است در شعار امسال، این پیام را در خود دارد که ما برای حفظ و ارتقاء بازار صادرات و توان رقابت در عرصه بین الملل، نیازمند توسعه سریع ظرفیت هایمان با الکترونیکی کردن فرایندها هستیم. وی با تاکید بر هوشمند سازی گفت: هوشمندسازی تجارت و گمرک امری اجتناب ناپذیر و ضروری است و گمرک که دروازه تقویت سرمایه گذاری و تولید به شمار می‌رود باید به‌ کارگیری تکنولوژی‌های جدید و کنترل‌های غیر مزاحم را سرلوحه کار خود قرار داده و تسهیل و توسعه تجارت در راستای اهداف تقویت ارزش پول ملی، کاهش تورم و سیاست‌های جذب سرمایه گذاری خارجی با ابزار هوشمندسازی اقتصاد و تجارت را بیش از پیش تسهیل کند. وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه گمرک در زمان تحریم‌ها نقش مهمی دارد، اظهار داشت: اکنون و در شرایطی که کشورمان بار دیگر با یکی از سخت‌ترین تحریم‌های ممکن مواجه شده است، جایگاه و نقش بی بدیل فعالین این عرصه، به عنوان مرزبانان اقتصاد ایران، بیش از هر زمان دیگری آشکار شده و دارای اهمیت راهبردی است. دژپسند افزود: من بر این باورم که، برغم وجود برخی ناملایمتی‌ها و کم لطفی‌ها، همکاران عزیزم در مجموعه گمرک امروز پرتلاش‌تر، دقیق‌تر و خستگی ناپذیر‌تر از هر زمان دیگری و با روحیه جهادی، خط مقدم اقتصاد کشور را حفاظت خواهند کرد.
صدا و سیماصدا و سیما2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با رونمایی از این نوع انتشار آمار که با حضور معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران انجام شد این امکان فراهم می‌شود که اطلاعات تجارت خارجی کشور بر اساس منابع آماری گمرک بر اساس طبقه بندی‌های مختلف از جمله استاندارد‌های تجارت بین المللی؛ طبقه بندی محصولات بر اساس سطح فناوری و همچنین طبقه بندی بر حسب رده‌های عمده اقتصادی ارائه شود. انتشار آمار با سیستم و نرم افزار جدید امکان شفافیت بیشتر و ایجاد فضای تحقیق و پژوهش را به شکل جدیدی فراهم می‌کند و با استفاده از این نرم افزار و آمار قابلیت مقایسه تجارت خارجی در سطح بین المللی و ارائه تصویر روشنی از ساختار اقتصادی و همچنین تحلیل تجارت خارجی در سطح کلان فراهم می‌شود. همچنین بر این اساس سهم کالا‌های مختلف مصرفی واسطه‌ای و سرمایه‌ای به صورت دقیق مشخص می‌شود. این آمار ضمن مشخص کردن میزان دقیق صادرات و واردات در انواع کالا‌ها ظرفیت مازاد و کمبود تولید را در کشور مشخص می‌کند و امکان ارائه ارزش ریالی و دلاری تجارت خارجی کشور را در کالا‌های مختلف به طور دقیق مشخص می‌کند. در واقع آمار گمرک به زبانی قابل فهم برای فعالان اقتصادی محققان و دستگاه‌های دولتی و سیاستگذاران تبدیل شده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ماه قبل
این تصمیم جدید دولت گامی جدید برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان است که به اعتقاد کارشناسان، می‌تواند تا حدودی گره از مشکلات آنها باز کند. البته در شهریور پنج روش برای رفع تعهد ارزی از سوی بانک مرکزی اعلام شد. اما با توجه به توافقات جدید بین نهادهای سیاست گذار، دولت یک گام رو به جلو برای تسهیل رفع تعهد صادرکنندگان برداشته است. بر اساس تصمیم جدید سیاست‌گذاران، صادرکنندگان می‌توانند تمام کالاهای اولویت‌دار را وارد کنند. مودودی افزود: با این تصمیم صادرکنندگان می‌توانند از ارز خود برای واردات کالاهای اولویت‌دار استفاده کنند و از این طریق رفع تعهد ارزی خود را انجام دهند.
برترین‌هابرترین‌ها5 روز قبل
توضیح کوتاهی از وضعیت صندلی، نحوه فروش و قیمت بلیت کنسرت داده و نوشته است: «به علت مشکلاتی خودم نمی‌تونم برم. جالب این که با بررسی برخی بلیت‌ها، می‌توان متوجه شد که فروشنده بلیت کنسرت کیهان کلهر، علیرضا قربانی، بهنام بانی و مهدی احمدوند یک نفر است! فروش‌ چند برابر قیمت واقعی برخلاف تلاش گروه کیهان کلهر مبنی بر شکل نگرفتن بازار سیاه بلیت کنسرت «شهر خاموش»، این اتفاق افتاده است. این آشفتگی درخصوص بلیت دیگر کنسرت‌ها هم وجود دارد و با توجه به آن چه در این سایت‌ها دیده می‌شود، هم اکنون، فروش بلیت کنسرت محسن ابراهیم‌زاده از دیگر خواننده‌های پاپ بیشتر است. در پی یک سازوکار اصولی اکنون فروش رسمی بلیت کنسرت‌ها از طریق چند سایت خاص انجام می‌شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 هفته قبل
هرکس بر اساس جایگاه خود نقش را تعریف کند و این راهبرد را از همه خواسته‎ایم دنبال کنند. وزیر صمت خاطرنشان کرد: هرکس متناسب با مسئولیت و جایگاهش باید نقش خود را تعریف کند. ما به عنوان وزارت صنعت اقداماتی را در این بخش شروع کرده‎ایم. رحمانی اضافه کرد: در حوزه تأمین مواد اولیه، نقدینگی، ارز و مواد اولیه وارداتی اقداماتی را در دستور کار قرار داده‎ایم. رحمانی با اشاره به قیمت کاغذ افزود: بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری کارها پیگیری شد تا اقداماتی که در حوزه کاغذ لازم است، انجام شود.
آخرین خبرآخرین خبر2 ماه قبل
جزئیات تجارت خارجی محرمانه شدفارس/ با وجود گذشت ۱۶ روز از پایان بهمن ماه، صرفا کلیات عملکرد یازده ماهه تجارت خارجی از سوی رئیس کل گمرک اعلام شده و یک مقام آگاه از محرمانه شدن جزئیات این آمار خبر می‌دهد. مهدی میراشرفی معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک روز گذشته در آبادان به وضعیت تجارت خارجی یازده ماهه اشاره کرده و گفت: مجموع تجارت غیرنفتی کشور با جهان در ۱۱ ماهه نخست سال جاری را ۷۸٫۵ میلیارد دلار ثبت شده است. میراشرفی به کلیات حجم صادرات و واردات اکتفا کرده و از توضیحات بیشتر ابعاد تجارت خارجی خودداری می‌کند. هرچند درباره علت خودداری گمرک از ارائه جزئیات حجم تجارت خارجی اطلاع دقیقی در دست نیست اما برخی افراد مطلع در وزارت اقتصاد گفته‌اند کمیته ضد تحریم متشکل از برخی مسئولان دستگاه‌های اجرایی که دبیرخانه آن در وزارت اقتصاد مستقر است بنا به ملاحظات تحریمی تصمیم گرفته‌اند آمار تجارت خارجی در همین حد منتشر شود و جزئیات اقلام وارداتی و صادراتی به همراه کشورها علنی نشود. هنوز مقامات دولتی به صورت رسمی این موضوع را تایید نکرده‌اند ولی با فرض درست بودن این ادعا باید گفت جزئیات تجارت خارجی نیز به محرمانه‌های دولت تبدیل شده است.
افکارنیوزافکارنیوز2 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشمهدی میراشرفی معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک روز گذشته در آبادان به وضعیت تجارت خارجی یازده ماهه اشاره کرده و گفت: مجموع تجارت غیرنفتی کشور با جهان در ۱۱ ماهه نخست سال جاری را ۷۸٫۵ میلیارد دلار ثبت شده است. رئیس کل گمرک عنوان کرد: ‌ طی ۱۱ ماهه امسال صادرات غیر نفتی کشورمان به ۴۰ میلیارد دلار رسید و در این مدت به میزان ۳۸٫۵ میلیارد دلار کالا به کشور وارد شد. میراشرفی به کلیات حجم صادرات و واردات اکتفا کرده و از توضیحات بیشتر ابعاد تجارت خارجی خودداری می‌کند. هرچند درباره علت خودداری گمرک از ارائه جزئیات حجم تجارت خارجی اطلاع دقیقی در دست نیست اما برخی افراد مطلع در وزارت اقتصاد گفته‌اند کمیته ضد تحریم متشکل از برخی مسئولان دستگاه‌های اجرایی که دبیرخانه آن در وزارت اقتصاد مستقر است بنا به ملاحظات تحریمی تصمیم گرفته‌اند آمار تجارت خارجی در همین حد منتشر شود و جزئیات اقلام وارداتی و صادراتی به همراه کشورها علنی نشود. هنوز مقامات دولتی به صورت رسمی این موضوع را تایید نکرده‌اند ولی با فرض درست بودن این ادعا باید گفت جزئیات تجارت خارجی نیز به محرمانه‌های دولت تبدیل شده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ماه قبل
سرمایه‌گذاری خارجی، تجارت، وام بانکی و زنجیره عرضه نسبت به تولید ناخالص داخلی جهان کاهش یافته یا دچار رکود شده است. با سقوط هزینه حمل دریایی یا هوایی کالاها، حجم تجارت جهش یافت، هزینه تماس‌های تلفنی ارزان‌تر شد، تعرفه‌ها کاهش یافت و نظام مالی لیبرال‌سازی شد. تجارت دچار معضل شده است چون شرکت‌ها از بیم افزایش تعرفه‌ها، استفاده از موجودی کالاهایی را که انبار کرده بودند، افزایش داده‌اند. ارزش جهانی سرمایه‌گذاری فرامرزی شرکت‌های چندملیتی طی سال ۲۰۱۸ تا ۲۰ درصد افت کرد. در آسیا و اروپا، بخش اعظم تجارت درون منطقه‌ای شده و سهم آن از سال ۲۰۱۱ به بعد رو به افزایش گذارده است.
ایرناایرنا1 ماه قبل
به گزارش روز یکشنبه ایرنا از خانه ملت، عبدالله رضیان در تشریح نشست امروز - یکشنبه - کمیسیون صنایع و معادن گفت: تفکیک وزارت تجارت و خدمات بازرگانی از وزارت صنعت و معدن طرحی دارای یک ماده واحده‌ و ۵ تبصره است. وی در توضیح طرح تفکیک وزارت تجارت و خدمات بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: براساس این طرح بخش بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت منفک شده و وزارت بازرگانی تشکیل می‌شود براساس طرح مذکور مقرر شد؛ بخش تجارت و بازرگانی در وزارت جهاد کشاورزی نیز به وزارتخانه جدید ملحق شود. رضیان خاطرنشان کرد: براساس تبصره‌ یک 'طرح تفکیک وزارت تجارت و خدمات بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت' سازمان‌های تابعه مربوط به حوزه تجارت باید به وزارت بازرگانی بازگردانده ‌شود. وی تصریح کرد: در سایر تبصره‌ها نیز جزییات مربوط به مسائل مالی انتزاع وزارت بازرگانی از صنعت و معدن بررسی شد براساس این تبصره‌ها دولت نمی‌تواند به ازای تشکیل وزارتخانه‌ جدید هزینه‌ای اضافه‌ای به کشور تحمیل کند و باید با امکانات و بودجه موجود این وزارت را تشکیل دهد. عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بانک توسعه تجارت، کشاورزی و صنعت و معدن در اختیار وزارتخانه‌های بازرگانی، صنعت و معدن و جهاد کشاورزی قرار می‌گیرد و وزارت اقتصاد نیز باید مدیران این بانک‌ها را تعیین کند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ماه قبل
نبض تجارت خارجی در دهمین ماه سال کندتر شد. تصویر تجارت خارجی ۱۰ ماههجزئیات تجارت خارجی ۱۰ ماهه منتشر شد و مازاد تراز تجارت خارجی کشور تا پایان دی ماه سال‌جاری به ۶۷۸ میلیون دلار رسید. برهمین اساس، مازاد تراز تجارت خارجی ۶۷۸ میلیون دلار شد. در دی ماه چه گذشت؟ جزئیات آمار تجارت خارجی در ماه نخست زمستان حکایت از کاهش ارزش صادرات نسبت به واردات در این ماه دارد. ارزش صادرات این گروه از یک میلیارد و ۴۷۹ میلیون دلار در آذرماه به ۸۷۵ میلیون دلار در دی ماه رسیده است.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشمحمدرضا مودودی در جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات که با حضور نمایندگان بخش خصوصی و دولتی برگزار شد، با اشاره به میزان صادرات کالا در فروردین ماه سال جاری اظهار کرد: بر اساس آمار گمرک کشور، صادرات غیرنفتی کشور با احتساب میعانات گازی در فروردین ماه رقمی بالغ بر ۲٫۵۴ میلیارد دلار بود که این رقم به نسبت مدت مشابه سال قبل، نشان دهنده افتی ۱۸٫۳ درصدی است. سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: صادرات غیرنفتی فروردین ماه بدون احتساب میعانات گازی نیز در حدود ۲٫۲ میلیارد دلار بوده که این رقم نیز به نسبت مدت مشابه سال قبل ۱۷٫۵ درصد کاهش داشته است. وی با بیان اینکه واردات در فروردین ماه ۲٫۳ میلیارد دلار بوده و کاهشی ۷٫۷ درصدی به نسبت فروردین ۹۷ داشته است، ادامه داد: با توجه به این آمارها، تجارت خارجی کشور در فروردین ماه امسال ۱۳٫۵ درصد کاهش داشته و در عین حال تراز تجاری کشور ۲۱۳+ میلیون دلار بوده است. مودودی بیشترین افت صادرات را مربوط به صادرات میعانات گازی دانست و گفت: صادرات میعانات گازی به میزان ۲۱٫۷ درصد، صادرات پتروشیمی ۱۵ درصد، صادرات بخش صنعت ۲۸ درصد، صادرات فرش و صنایع دستی ۲۸ درصد و صادرات کشاورزی ۳۱ درصد از نظر ارزشی کاهش داشته است و در مقابل تنها صادرات در بخش معدنی افزایش داشته و معادل ۴۳ درصد افزایش یافته است. سرپرست سازمان توسعه تجارت ادامه داد: البته صادرات در اغلب این بخش‌ها از لحاظ وزنی افزایش داشته ولی از نظر ارزشی دارای کاهش بوده که این مساله به دلیل تغییر نرخ قیمت پایه محصولات در گمرک است و اصلاح قیمت پایه گمرکی، خودش را در آمارها به این شکل نشان داده است.

به انتهای لیست رسیدید

تجارت

در این صفحه آخرین و مهم‌ترین اخبار تجارت را می‌خوانید.