تجارت

اخبار « تجارت »

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، مشتریان و استفاده‌کنندگان خدمات و محصولات سازمان‌های خدماتی در واقع به عنوان ضامن بقا و پایایی آن مجموعه به شمار می‌روند. بانک‌ها نیز به عنوان یکی از ارکان اصلی اقتصاد ایران، برای تداوم حضور در بازار کسب و کار این صنعت، مشتری‌محوری را باید در دستور کار خود قرار دهند. بانک تجارت طی سال‌های اخیر ضمن برنامه‌ریزی مدون برای ارتباط مستمر با مشتریان در سطوح مختلف و طراحی و آماده‌سازی محصولات و خدمات متناسب با درخواست‌های مختلف مشتریان، نسبت به شناسایی نیازهای آتی آنها و برقراری ارتباط مستمر با این گروه از ذینفعان اقدام کرده است. روابط عمومی بانک تجارت، سابق بر این از طریق انتشار ویژه‌نامه تجارت مشتریان و گفت‌وگوی مستقیم با مشتریان خود، ضمن دریافت نظرات، ایده‌ها و دغدغه‌های آنها، فضایی را برای اجرای سیاست‌های بازاریابی و برقراری ارتباط با مشتریان فراهم کرده بود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 هفته قبل
وزن صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی در سال ۹۱ معادل ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن به ارزش ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار به ثبت رسیده است. بنابراین تراز وزنی در این سال منفی ۱۴ میلیون و ۱۵۴ تن و تراز تجاری نیز منفی ۶ میلیارد و ۲۱۸ میلیون دلار است. بنابراین در این بازه زمانی تراز وزنی منفی ۱۰ میلیارد و ۹۵۰ میلیون تن و تراز تجاری منفی ۲ میلیارد و ۵۶۷ میلیون دلار رقم خورده است. تراز وزنی در این بازه زمانی منفی ۱۰ میلیون و ۷۰۹ هزار تن و تراز تجاری منفی ۳ میلیارد و ۲۲۵ میلیون دلار بوده است. بنابراین تراز وزنی در این بازه زمانی منفی ۱۰ میلیون و ۲۱۱ هزار تن و تراز تجاری منفی ۲ میلیارد و ۸۸۶ میلیون دلار است.

بانک تجارت شفاف‌سازی کرد

3+
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 ماه قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 هفته قبل
همچنین ۴۰ کشور در صف پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا قرار گرفته‌اند که چین و هند نیز از جمله آنها هستند. چند ملاحظه پیرامون موافقت‌نامه با اوراسیاتحلیلگران، ملاحظات مختلفی را درخصوص کلیات مفاد موافقت‌نامه ایران با اوراسیا، مورد توجه قرار داده‌اند. با توجه به تحولات رخ داده در کارکرد سازمان تجارت جهانی به نظر می‌رسد موج منطقه‌‌گرایی تشدید شود و بخش بزرگی از تجارت از طریق توافقنامه‌های تجارت ترجیحی و منطقه‌ای انجام شود. بررسی حجم تجارت ایران با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا حاکی از آن است که حجم تجارت با کشورهای فوق بسیار پایین و بیشترین حجم تجارت در میان کشورهای مذکور مربوط به روسیه است. به هر حال انجام تجارت با کشورهای عضو اوراسیا در قالب ایجاد منطقه آزاد مشترک، نیازمند شناخت دقیق حجم تجارت ایران با این کشورها، تعیین کالاهای مشمول تجارت و مشخص بودن ترجیحات اعطایی به این کالاهاست.
افتصادنیوزافتصادنیوز3 هفته قبل
کارنامه تجارت ایران با اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸ از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران منتشر شد. در سال ۲۰۱۸ صادرات ایران به اتحادیه اروپا نسبت به سال ۲۰۱۷ با کاهش ۴/ ۶ درصدی مواجه شده و ارزش واردات ایران از اتحادیه اروپا ۶/ ۱۷درصد کاهش یافته است. دو کشور ایتالیا واسپانیا در سال ۲۰۱۸ بزرگ‌ترین مقاصد صادراتی ایران بوده‌اند و عمده واردات ایران نیز از دو کشور آلمان و ایتالیا صورت گرفته است. مقاصد عمده صادراتی ایران به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد ایران به ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا صادرات داشته است. ارزش صادرات ایران به ایتالیا معادل ۹/ ۲ میلیارد یورو، ارزش صادرات ایران به اسپانیا ۲ میلیارد یورو، ارزش صادرات ایران به فرانسه ۵/ ۱ میلیارد یورو و به یونان ۲/ ۱ میلیارد یورو برآورد شده است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
مدیر کل اقتصاد و دارایی خراسان شمالی، ایجاد بازارچه مرزی پرسه سو را راهی مهم برای اشتغالزایی مرزنشینان این استان اعلام کرد. وی افزود: راه اندازی بازارچه مرزی سبب می‌شود تا برای مرزنشینان هر دو کشور شغل ایجاد شود. به گفته قنبری، فاصله خراسان شمالی با دو شهر کشور ترکمنستان بسیار نزدیک است و از سوی دیگر مسیر موجود، صعب العبور نیست در نتیجه باید برای راه اندازی این بازارچه تلاش لازم شود. ایجاد امنیت و راه‌اندازی گمرک در مرز برای صادرات کالا در این منطقه از دیگر مزایایی راه اندازی بازارچه مرزی در این استان خواهد بود. این مقام مسئول گفت: برای راه اندازی بازارچه مرزی باید زیرساخت‌هایی همچون جاده مرزی را راه اندازی کرد که در این استان ۳۰ تا ۴۰ کیلومتر جاده مرزی مناسب ساخته شده است.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، افعی دم‌عنکبوتی به عنوان یکی از شاخص‌ترین گونه افعی‌ها، تنها در ایران وجود دارد. برای همین دفتر کنوانسیون (SITIS) تجارت گونه‌های گیاهی و جانوری در ایران، پیشنهاد داده که افعی دم‌عنکبوتی در لیست این کنوانسیون قرار گیرد. رضا فرجی، مدیر اجرایی کنوانسیون تجارت گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض انقراض، با تاکید بر جایگاه ارزشمند افعی دم عنکبوتی، تصریح کرد: «افعی دم‌عنکبوتی» گونه اندمیک ایران به حساب می‌آید. در چنین شرایطی متأسفانه افعی دم عنکبوتی از کشور خارج شده است و خرید و فروش غیر قانونی می‌شود. در همین جهت گروه تخصصی افعی‌ها در IUCN نیز از اضافه شدن افعی دم عنکبوتی به لیست سایتیس حمایت کرده است.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران1 هفته قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بانک تجارت با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد مجوز افزایش سرمایه «۱۷۸٫۲۲۶٫۱۲۷٫۰۰۰٫۰۰۰ ریالی» معادل ۳۹۰ درصد را از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها را از سازمان بورس دریافت کرده تا سرمایه فعلی این بانک از ۴٫۵۷ به ۲۲٫۳ هزار میلیارد تومان برسد. بر اساس این گزارش، موضوع افزایش سرمایه «وتجارت» در اطلاعیه شفاف سازی منتشر شده، اصلاح ساختار مالی و خروج از شمولیت مادۀ ۱۴۱ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت در راستای معافیت مالیاتی مقرر در بند «ز» تبصره ۱۰ از ماده واحدة قانون بودجة سال ۹۷ کل کشور ذکر شده است. لازم به ذکر است، انجام افزایش سرمایه حداکثر تا ۶۰ روز از تاریخ این مجوز امکان‌پذیر خواهد بود و عدم شروع پذیره نویسی در مهلت مقرر، موجب ابطال این مجوز می‌شود و انجام آن مستلزم اخذ مجوز جدید از این سازمان خواهد بود. همچنین مطابق ماده ۲۱ قانون بازار اوراق بهادار، ثبت اوراق بهادار نزد سازمان، به منظور حصول اطمینان از رعایت مقررات قانونی و مصوبات سازمان و شفافیت اطلاعاتی بوده و به منزله تأیید مزایا، تضمین سودآوری یا توصیه و سفارشی در مورد شرکت یا طرح مرتبط با اوراق بهادار، توسط سازمان بورس نیست.
ایلناایلنا1 ماه قبل
وزیر اقتصاد ماموریت‌های جدید گمرک ایران را برشمرد و افزود: هوشمندسازی تجارت و گمرک امری اجتناب ناپذیر و ضروری است و گمرک دروازه تقویت سرمایه‌گذاری و تولید به شمار می‌رود. فرهاد دژپسند در یادداشتی به مناسبت روز جهانی گمرک با اشاره به شعار سال ۲۰۱۹ گمرک گفت: سال ۲۰۱۹ از سوی سازمان جهانی گمرک (wco) به عنوان «مرزهای هوشمند برای تجارت، سفر و حمل‌ و نقل بدون وقفه» نامگذاری شده است، توجه به موضوع مهم هوشمند سازی تجارت و تبادلات که یکی از ارکان اقتصاد هوشمند است در شعار امسال، این پیام را در خود دارد که ما برای حفظ و ارتقاء بازار صادرات و توان رقابت در عرصه بین الملل، نیازمند توسعه سریع ظرفیت هایمان با الکترونیکی کردن فرایندها هستیم. وی با تاکید بر هوشمند سازی گفت: هوشمندسازی تجارت و گمرک امری اجتناب ناپذیر و ضروری است و گمرک که دروازه تقویت سرمایه گذاری و تولید به شمار می‌رود باید به‌ کارگیری تکنولوژی‌های جدید و کنترل‌های غیر مزاحم را سرلوحه کار خود قرار داده و تسهیل و توسعه تجارت در راستای اهداف تقویت ارزش پول ملی، کاهش تورم و سیاست‌های جذب سرمایه گذاری خارجی با ابزار هوشمندسازی اقتصاد و تجارت را بیش از پیش تسهیل کند. وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه گمرک در زمان تحریم‌ها نقش مهمی دارد، اظهار داشت: اکنون و در شرایطی که کشورمان بار دیگر با یکی از سخت‌ترین تحریم‌های ممکن مواجه شده است، جایگاه و نقش بی بدیل فعالین این عرصه، به عنوان مرزبانان اقتصاد ایران، بیش از هر زمان دیگری آشکار شده و دارای اهمیت راهبردی است. دژپسند افزود: من بر این باورم که، برغم وجود برخی ناملایمتی‌ها و کم لطفی‌ها، همکاران عزیزم در مجموعه گمرک امروز پرتلاش‌تر، دقیق‌تر و خستگی ناپذیر‌تر از هر زمان دیگری و با روحیه جهادی، خط مقدم اقتصاد کشور را حفاظت خواهند کرد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 هفته قبل
روسای‌جمهور دو کشور در حاشیه نشست «گروه ۲۰» که در آرژانتین برگزار می‌شد توانستند به توافق تجاری دست یابند. در این رابطه، پس از یک هفته متوالی مذاکره که تا روز یکشنبه نیز ادامه یافت، دونالد ترامپ می‌گوید به منظور نهایی‌شدن توافق، افزایش تعرفه‌ها را به تعویق خواهد انداخت. ارزش یوآن نیز در مقابل دلار آمریکا به قدرتمندترین سطح خود از ماه جولای رسیده است. خبر خوش برای اقتصاد جهانیخبر تعلیق افزایش تعرفه‌های دولت آمریکا، یکی از بزرگ‌ترین ابرهای تیره را از روی اقتصاد، تجارت و سرمایه‌گذاری جهان کنار زد. چنین اقدامی علاوه بر صدمه به اقتصاد آمریکا، اقتصادهای تولیدکننده خودرو نظیر آلمان، ژاپن و کره‌جنوبی را نیز تحت‌تاثیر قرار خواهد داد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
این تصمیم جدید دولت گامی جدید برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان است که به اعتقاد کارشناسان، می‌تواند تا حدودی گره از مشکلات آنها باز کند. البته در شهریور پنج روش برای رفع تعهد ارزی از سوی بانک مرکزی اعلام شد. اما با توجه به توافقات جدید بین نهادهای سیاست گذار، دولت یک گام رو به جلو برای تسهیل رفع تعهد صادرکنندگان برداشته است. بر اساس تصمیم جدید سیاست‌گذاران، صادرکنندگان می‌توانند تمام کالاهای اولویت‌دار را وارد کنند. مودودی افزود: با این تصمیم صادرکنندگان می‌توانند از ارز خود برای واردات کالاهای اولویت‌دار استفاده کنند و از این طریق رفع تعهد ارزی خود را انجام دهند.
آخرین خبرآخرین خبر2 هفته قبل
جزئیات تجارت خارجی محرمانه شدفارس/ با وجود گذشت ۱۶ روز از پایان بهمن ماه، صرفا کلیات عملکرد یازده ماهه تجارت خارجی از سوی رئیس کل گمرک اعلام شده و یک مقام آگاه از محرمانه شدن جزئیات این آمار خبر می‌دهد. مهدی میراشرفی معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک روز گذشته در آبادان به وضعیت تجارت خارجی یازده ماهه اشاره کرده و گفت: مجموع تجارت غیرنفتی کشور با جهان در ۱۱ ماهه نخست سال جاری را ۷۸٫۵ میلیارد دلار ثبت شده است. میراشرفی به کلیات حجم صادرات و واردات اکتفا کرده و از توضیحات بیشتر ابعاد تجارت خارجی خودداری می‌کند. هرچند درباره علت خودداری گمرک از ارائه جزئیات حجم تجارت خارجی اطلاع دقیقی در دست نیست اما برخی افراد مطلع در وزارت اقتصاد گفته‌اند کمیته ضد تحریم متشکل از برخی مسئولان دستگاه‌های اجرایی که دبیرخانه آن در وزارت اقتصاد مستقر است بنا به ملاحظات تحریمی تصمیم گرفته‌اند آمار تجارت خارجی در همین حد منتشر شود و جزئیات اقلام وارداتی و صادراتی به همراه کشورها علنی نشود. هنوز مقامات دولتی به صورت رسمی این موضوع را تایید نکرده‌اند ولی با فرض درست بودن این ادعا باید گفت جزئیات تجارت خارجی نیز به محرمانه‌های دولت تبدیل شده است.
افکارنیوزافکارنیوز2 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشمهدی میراشرفی معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک روز گذشته در آبادان به وضعیت تجارت خارجی یازده ماهه اشاره کرده و گفت: مجموع تجارت غیرنفتی کشور با جهان در ۱۱ ماهه نخست سال جاری را ۷۸٫۵ میلیارد دلار ثبت شده است. رئیس کل گمرک عنوان کرد: ‌ طی ۱۱ ماهه امسال صادرات غیر نفتی کشورمان به ۴۰ میلیارد دلار رسید و در این مدت به میزان ۳۸٫۵ میلیارد دلار کالا به کشور وارد شد. میراشرفی به کلیات حجم صادرات و واردات اکتفا کرده و از توضیحات بیشتر ابعاد تجارت خارجی خودداری می‌کند. هرچند درباره علت خودداری گمرک از ارائه جزئیات حجم تجارت خارجی اطلاع دقیقی در دست نیست اما برخی افراد مطلع در وزارت اقتصاد گفته‌اند کمیته ضد تحریم متشکل از برخی مسئولان دستگاه‌های اجرایی که دبیرخانه آن در وزارت اقتصاد مستقر است بنا به ملاحظات تحریمی تصمیم گرفته‌اند آمار تجارت خارجی در همین حد منتشر شود و جزئیات اقلام وارداتی و صادراتی به همراه کشورها علنی نشود. هنوز مقامات دولتی به صورت رسمی این موضوع را تایید نکرده‌اند ولی با فرض درست بودن این ادعا باید گفت جزئیات تجارت خارجی نیز به محرمانه‌های دولت تبدیل شده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
سرمایه‌گذاری خارجی، تجارت، وام بانکی و زنجیره عرضه نسبت به تولید ناخالص داخلی جهان کاهش یافته یا دچار رکود شده است. با سقوط هزینه حمل دریایی یا هوایی کالاها، حجم تجارت جهش یافت، هزینه تماس‌های تلفنی ارزان‌تر شد، تعرفه‌ها کاهش یافت و نظام مالی لیبرال‌سازی شد. تجارت دچار معضل شده است چون شرکت‌ها از بیم افزایش تعرفه‌ها، استفاده از موجودی کالاهایی را که انبار کرده بودند، افزایش داده‌اند. ارزش جهانی سرمایه‌گذاری فرامرزی شرکت‌های چندملیتی طی سال ۲۰۱۸ تا ۲۰ درصد افت کرد. در آسیا و اروپا، بخش اعظم تجارت درون منطقه‌ای شده و سهم آن از سال ۲۰۱۱ به بعد رو به افزایش گذارده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
نبض تجارت خارجی در دهمین ماه سال کندتر شد. تصویر تجارت خارجی ۱۰ ماههجزئیات تجارت خارجی ۱۰ ماهه منتشر شد و مازاد تراز تجارت خارجی کشور تا پایان دی ماه سال‌جاری به ۶۷۸ میلیون دلار رسید. برهمین اساس، مازاد تراز تجارت خارجی ۶۷۸ میلیون دلار شد. در دی ماه چه گذشت؟ جزئیات آمار تجارت خارجی در ماه نخست زمستان حکایت از کاهش ارزش صادرات نسبت به واردات در این ماه دارد. ارزش صادرات این گروه از یک میلیارد و ۴۷۹ میلیون دلار در آذرماه به ۸۷۵ میلیون دلار در دی ماه رسیده است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش تجارت‌نیوز، بانک تجارت با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد مجوز افزایش سرمایه ۱۷۸هزار میلیارد ریالی «۱۷۸٫۲۲۶٫۱۲۷٫۰۰۰٫۰۰۰ ریالی» معادل ۳۹۰ درصد را از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها را از سازمان بورس دریافت کرده تا سرمایه فعلی این بانک از ۴٫۵۷ به ۲۲٫۳ هزار میلیارد تومان برسد. بر اساس این گزارش، موضوع افزایش سرمایه «وتجارت» در اطلاعیه شفاف سازی منتشر شده، اصلاح ساختار مالی و خروج از شمولیت مادۀ ۱۴۱ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت در راستای معافیت مالیاتی مقرر در بند «ز» تبصره ۱۰ از ماده واحده قانون بودجه سال ۹۷ کل کشور ذکر شده است. لازم به ذکر است، انجام افزایش سرمایه حداکثر تا ۶۰ روز از تاریخ این مجوز امکان‌پذیر خواهد بود و عدم شروع پذیره نویسی در مهلت مقرر، موجب ابطال این مجوز می‌شود و انجام آن مستلزم اخذ مجوز جدید از این سازمان خواهد بود. همچنین مطابق ماده ۲۱ قانون بازار اوراق بهادار، ثبت اوراق بهادار نزد سازمان، به منظور حصول اطمینان از رعایت مقررات قانونی و مصوبات سازمان و شفافیت اطلاعاتی بوده و به منزله تأیید مزایا، تضمین سودآوری یا توصیه و سفارشی در مورد شرکت یا طرح مرتبط با اوراق بهادار، توسط سازمان بورس نیست.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
او همچنین با اشاره به اهمیت ترانزیت برای دو کشور، بر ضرورت فراهم کردن زیرساخت‌ها برای کاهش ترافیک در گمرکات دوطرف تاکید کرد. تجارت تهاتری دیگر پیشنهاد رئیس اتاق ایران به منظور گسترش روابط تجاری ایران و ترکیه بود که در این نشست به آن پرداخته شد. به اعتقاد رئیس اتاق ایران، اتاق‌های بازرگانی دو کشور نقش تاثیرگذاری در افزایش تهاتر کالاهای ایران و ترکیه دارند. در ادامه این نشست، ریفات حیصارجیکلی اوغلو رئیس اتحادیه‌ اتاق‌های بازرگانی و بورس کالای ترکیه ضمن تایید پیشنهاد رئیس اتاق ایران در زمینه راه‌اندازی تجارت تهاتری گفت: راه عبور از تحریم‌ها برای ایران و ترکیه راه‌اندازی سیستم تجارت تهاتری به نحو مطلوب است. حیصارجیکلی اوغلو همچنین با اشاره به سخنان غلامحسین شافعی درخصوص سرعت‌بخشی در فعالیت گمرکات ترکیه، از بازگشایی مرز رازی باهدف توسعه روابط تجاری ایران و ترکیه طی ۲ ماه آینده خبر داد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
ماموریت غیرممکن در تجارت فرداهفته‌نامه تجارت فردا در شماره امروز خود که سیصد و سومین شماره این مجله است، به ماموریت غیرممکن بانک مرکزی پرداخته و نوشته: «بیشتر وقت و انرژی رئیس کل بانک مرکزی در ماه‌های گذشته صرف مهار تلاطم‌های بازار ارز شده است. اگرچه او در انجام ماموریت کوتاه‌مدت خود موفق بوده اما به اعتقاد اقتصاددانان، چالش‌های بزرگ‌تری وجود دارند که می‌توانند مسیر سیاست‌گذار پولی را مسدود کنند. خواب عبدالناصر همتی را کدام کابوس آشفته می‌کند؟»
انتخابانتخاب3 هفته قبل
بانک تجارت به‌منظور رفع نیازهای متخصصین حوزه‌های مختلف از طرح متخصصین رونمایی کرد. به گزارش انتخاب؛ بانک تجارت با بررسی نیازهای متخصصین کشور در بخش‌های مختلف طرحی را طراحی کرده تا این گروه از فعالان اقتصادی کشور بتوانند تسهیلاتی با نرخ منعطف از این بانک دریافت و نیاز مالی خود را برطرف کنند. مدت زمان سپرده‌گذاری در این طرح در سه بازه دو، سه و چهار ماهه و نرخ تسهیلات به دو صورت ۱۵ و ۱۸ درصد با مدت بازپرداخت ۶، ۱۲ و ۲۴ ماهه تا ۱۰۰ درصد میانگین سپرده‌گذاری تعیین شده است. بانک تجارت پیش از این نیز به منظور تکمیل سبد تسهیلاتی مشتریان مختلف، طرح تسهیلات آنی و آنی پزشکان را با شرایط ویژه راه‌اندازی کرده که با استقبال از سوی مشتریان روبرو شده است. مشتریان و متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طرح تسهیلاتی متخصصین می‌توانند به شعب این بانک و یا صفحه ویژه این طرح در سایت اینترنتی بانک تجارت به آدرس www. tejaratbank. ir مراجعه کرده و در غیر این صورت با مرکز ارتباط مشتریان به شماره ۱۵۵۴ تماس حاصل کنند.
مهرمهر3 هفته قبل
دژپسند در ادامه با اشاره به مسیر اقتصاد هوشمند، گفت: ما اگر بخواهیم به آن قله‌ای که در چشم انداز ترسیم شده است برسیم، باید این مسیر را طی کنیم و آن سرعت بخشی به تحولات و جذب و کاربرد فناوری‌ها در اقتصاد هوشمند است. به طور نمونه سامانه سککوک می‌تواند نویدبخش تجارت الکترونیک e-commerce به معنای کامل کلمه بوده و مقدمه‌ای بر اقتصاد هوشمند به معنای راهبردی باشد. دژپسند تاکید کرد: بانکداری الکترونیکی می‌تواند در پیوند تجارت الکترونیک، اقتصاد الکترونیک را محقق کند و در گام بالاتر به اقتصاد هوشمند منتج شود و این چشم انداز در قالب سامانه سککوک محقق خواهد شد که امروز نمایشی کوتاه و نوید بخش از این حرکت را، بزرگ شاهد بودیم. دژپسند با تاکید بر این که امروز بانک‌های کشور از مشکل بالا بودن هزینه‌های بانکی به تبع بالا بودن تعداد شعب در رنج هستند، خاطر نشان کرد: نخستین اثر گسترش بانکداری الکترونیک و سپس دیجیتال، کاهش این هزینه هاست. در اقتصاد هوشمند با منابع کم، خدمات بالا، موثر و با هدف ارایه می‌شود و می‌توانیم به یک اقتصاد مقاوم و متعالی دست یابیم.
ایسناایسنا3 هفته قبل
«گلسر» و «محبوبه» دو دختربچه تبعه یکی از کشورهای همسایه هستند که در یزد به جمع‌آوری ضایعات مشغول هستند؛ شغلی به رنگ و بوی زباله‌ها که هیچ تعریفی از سن، جنسیت و حقوق کودکان در آن وجود ندارد. آرزوی این کودک کار که گویا کم از واقعیت نیز ندارد با صحبت‌های مدیر اتحادیه آهن‌فروشان یزد تایید می‌شود. حکایت مافیای شکل گرفته در صنعت درآمدزای طلای کثیف هم حکایت دیگری است که مانند برخی از دیگر حرفه‌ها در یزد به دست اتباع بیگانه افتاده است. این قصه دردآور تنها مختص این چند کودک کار نیست بلکه در انواع مشاغل دست‌فروشی و تکدی‌گری نیز شاهد چنین داستانی هستیم ولی آنچه مشخص است، آسیب‌های اجتماعی بیشتری از سوی ضایعاتی‌ها دامنگیر کودکان کار شده است. این مسئول با اشاره به ساماندهی اتباع بیگانه نیز بیان می‌کند: این اتباع به محض دستگیری به کمپ‌های نیروی انتظامی منتقل و از طریق مراجع قانونی، روند رسیدگی به آن‌ها پیگیری می‌شود.
افکارنیوزافکارنیوز4 هفته قبل
از سوی دیگر، برخی بر این نکته تاکید می‌کنند که تحریم‌های اقتصادی بر تجارت و اقتصاد کشور اثر منفی می‌گذارد و تداوم این موضوع می‌تواند جریان اقتصادی کشور را با اختلال روبه‌رو کند. یکی از انواع این طبقه‌بندی‌ها، میزان اثر تحریم‌ها بر تولید ناخالص داخلی است که شاکله اصلی این پژوهش نیز است. یکی از نتایج این است که افزایش جمعیت در کشورهای شریک تجاری، بر میزان صادرات ایران به این کشورها اثر مثبت دارد. در نتیجه وضع این تحریم‌ها، صادرات کشورهای مقابل ایران کاهش یافته است. در این شرایط، افزایش بیکاری ناشی از کاهش صادرات محصولات قابل‌انتظار است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
شاخص ۱۰۰ به‌عنوان میانگین رشد تجارت در هریک از زیر شاخص‌ها طی ۳ تا ۴ ماه اخیر در نظر گرفته می‌شود. در این رابطه تنها زیرشاخص تعداد کانتینرهای بندرگاه‌ها با مقدار ۳/ ۱۰۰ عملکردی امیدوارکننده داشت و روی سطح پایه‌ای شاخص ۱۰۰ قرار گرفت. به گزارش «سازمان تجارت جهانی» ‌ عوامل موقتی ممکن است بر برخی از این شاخص‌ها اثرگذاشته باشد. از طرفی تداوم ریسک‌های سیاسی و نوسانات مالی نیز می‌تواند به روند نزولی رشد اقتصادی دامن زند. پیش از این نیز در ماه سپتامبر «سازمان تجارت جهانی» به دنبال تشدید تنش‌های تجاری و سخت‌تر شدن شرایط بازارهای اعتباری پیش‌بینی خود را از رشد تجارت جهان کاهش داده بود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
از سوی دیگر یکی از پیشنهاد‌های اساسی برای توسعه تجارت الکترونیکی در ایران، حمایت از توسعه زیرساخت‌ها و پلت‌فرم‌ها به منظور تسهیل در تاسیس فروشگاه‌های مجازی آنلاین است. تجارت الکترونیک در ایرانبه اعتقاد کارشناسان، ظرفیت‌های قابل توجهی در ایران برای توسعه تجارت الکترونیکی وجود دارد. به‌طور کلی در حال حاضر، از نگاه ناظران، توسعه تجارت الکترونیکی در ایران در دوران پس از تولد و قبل از بلوغ خود قرار دارد. اما درخصوص توسعه تجارت الکترونیکی در ایران موارد مختلفی از سوی کارشناسان توصیه و پیشنهاد شده است. از سوی دیگر یکی از پیشنهاد‌های اساسی برای توسعه تجارت الکترونیکی در ایران، حمایت از توسعه زیرساخت‌ها و پلت‌فرم‌ها به منظور تسهیل در تاسیس فروشگاه‌های مجازی آنلاین است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، بر اساس این طرح، پزشکان متخصص، دندان پزشکان و دکتر‌های داروساز به شرح جدول ذیل می‌توانند با افتتاح حساب سپرده یکساله نزد بانک تجارت، تا سقف ۵ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کنند. از دیگر مزایای طرح آنی ویژه پزشکان، بازپرداخت تسهیلات از ۱۲ تا۶۰ ماه، ضریب ۷۵ الی۸۵ درصد مبلغ سپرده گذاری شده و نرخ سود ۴ درصد است. بانک تجارت در سال جاری با توجه به نیاز مشتریان نسبت به طراحی تسهیلات ویژه برای اصناف مختلف با هدف ایجاد ارزش افزوده به دارایی‌های مشتریان و استفاده صحیح ازمنابع بانکی به منظور مولد سازی تولید داخلی اقدام کرده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
درحالی که آمریکا در فروش تجارت الکترونیک میان بنگاه‌ها پیشرو بود، اما از نظر تجارت میان شرکت‌ها و مشتریان پیش از چین قرار داشت. درآمد دو برابری تجارت الکترونیک تا سال ۲۰۲۱به‌طور کلی در تجارت الکترونیک، تجارت میان بنگاه‌ها غالب بوده و حدود ۹۰ درصد از کل این گروه از اقتصادها را تشکیل می‌دهد. انتظار می‌رود درآمد جهانی تجارت الکترونیک تا سال ۲۰۲۱ تقریبا دو برابر شده و به میزان ۲,۱۰۸میلیارد دلار برسد. روند جهانی تجارت الکترونیک تا ۲۰۲۱پیش‌بینی می‌شود که میزان درآمد کل تجارت الکترونیک ۵ کشور برتر در حوزه اقتصاد دیجیتال روند صعودی پرشتابی داشته باشد. درآمد کل تجارت الکترونیک چین، به‌عنوان کشور برتر در حوزه تجارت الکترونیک با نرخ رشد مرکب سالانه ۴/ ۱۷ درصد (۲۰۲۱-۲۰۱۶)، در سال ۲۰۲۱ به ۵۴/ ۸۳۹میلیارد دلار برسد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ماه قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، سیستم‌های مدیریت ریسک در سازمان‌های امروزی بنا به فعالیت و ماموریت سازمان، علاوه بر شناسایی ریسک‌ها و تعیین کیفیت‌شان، تأثیرات آتی ریسک‌های مختلف را نیز پیش‌بینی می‌کنند. هدف از فرایند مدیریت ریسک کاهش آثار زیان‌آور یک فعالیت از طریق اقدام آگاهانه برای پیش‌بینی حوادث ناخواسته و برنامه‌ریزی برای اجتناب از آن‌ها است. واحد مدیریت ریسک در بانک تجارت، تحت نظر مستقیم قائم مقام مدیرعامل این بانک وظیفه رصد، پیش بینی و شناسایی ریسک‌های مختلف را برعهده دارد. اقدامات این واحد معطوف به ریسک عملیاتی، اعتباری، بازار، تطبیق و نقدینگی است و از جمله وظایف و ماموریت‌های واحد مدیریت ریسک تهیه و تدوین استراتژی‌ها با توجه به اهداف بانک، ارائه راهکار‌های مناسب برای کنترل ریسک، ارتقاء دانش کارکنان در واحد‌های ذیربط و نحوه مدیریت آن و … است. در این میان واحدهایی در بانک تجارت همچون مدیریت‌های امور بازرسی، حراست نیز در کنار واحد مدیریت ریسک وظیفه نظارتی خود را در بخش‌های مختلف ایفا می‌کنند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
این موضوع با تیتر اصلی «قصر یخی» و همراهی این پرسش که «چرا پول‌پاشی جایگزین سیاست‌گذاری اقتصادی شد؟» جلد این شماره را در اختیار دارد. دیگر تیترهای منتخب سردبیری برای جلد این هفته تجارت فردا این عنوان‌ها هستند: «گرو کشی؛ سیاست‌مداران چگونه تیولدار صنایع شدند؟»، «چشم‌انداز بازارهای مالی؛ پول به کدام سو می‌رود؟» و «کمیت درد؛ آیا تحمل مردم قابل اندازه‌گیری است؟» هفته‌نامه تجارت فردا از مجموعه نشریات گروه رسانه‌ای «دنیای‌اقتصاد» است که شنبه‌های هر هفته منتشر و در سراسر کشور توزیع می‌شود. بهای این هفته‌نامه ۱۰۰ صفحه‌ای، دوازده هزار تومان است.

به انتهای لیست رسیدید

تجارت

در این صفحه آخرین و مهم‌ترین اخبار تجارت را می‌خوانید.