تحریم

فارسفارس1 هفته قبل
سفیر ترکیه در ایران با اشاره به تحریم‌ها گفت: همه قبول داریم که از شرایط بسیار سختی عبور می‌کنیم و این تحریم به معنای این است که کشورهای همجوار هم تحریم هستند چراکه به طور غیر مستقیم وقتی ایران تحریم است یعنی ما هم تحریم هستیم. به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، دریا اورس پیش از ظهر امروز در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی تبریز که در اتاق بازرگانی تبریز برگزار شد، اظهار کرد: از حضور خود در تبریزی، شهری که با آنها هم زبان هستیم و مشترکات زیادی داریم خوشحال هستم. وی با تاکید بر اینکه اتاق‌های بازرگانی در برقراری ارتباطات سیاسی نقش تعیین کننده‌ای دارند، افزود: همه قبول داریم که از شرایط بسیار سختی عبور می‌کنیم و این تحریم به معنای این است که کشورهای همجوار هم تحریم هستند چراکه به طور غیر مستقیم وقتی ایران تحریم است یعنی ما هم تحریم هستیم چراکه مشکلات در بانکداری منجر شده تا در ایران و ترکیه دچار مراوداتی شویم. سفیر ترکیه در ایران بیان کرد: اقتصاد جهانی نه تنها ایران و ترکیه را تحت تاثیر خود قرار داده، بلکه تمام روابط جهانی را تحت تاثیر قرار داده است که با دخالت کشورها اقتصادهای خارجی یک اقتصاد در جامعه فلج شده و لطمه‌های زیادی را وارد می‌کند. سفیر ترکیه در ایران خاطرنشان کرد: ترکیه گاز و نفت و پتروشیمی ندارد که از ان درآمدزایی کند از این رو به تجارت با کارخانه بدون دودکش یعنی گردشگری روی آورده به همین منظور میلیاردها سرمایه‌گذاری می‌کند.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام الله نور کریمی تبار در خطبه‌های نماز جمعه شهر ایلام اظهار داشت: حرکت مجلس و دولت در واکنش به تروریست خواندن سپاه نشانگر آن بود که این ارگان مردمی و مقدس متعلق به ملت است. وی بیان داشت: سپاه مصداق کامل کسانی است که ایمان آوردند، ضمن هجرت، با جان و مالشان جهاد کردند و قرآن در وصف آنان می‌فرماید که این افراد بالاترین درجات را نزد خداوند دارند. وی با اشاره به اینکه آمریکا بزرگترین عامل بازدارنده‌ی تروریست در دنیا یعنی سپاه را در لیست تروریست‌ها قرار داده است، تصریح کرد: برای اولین بار است که یک نیروی نظامی رسمی در دنیا تحریم می‌شود، این موضوع همانند سایر موضوعات به بیشتر شناخته شدن سپاه در کل دنیا خواهد شد. امام جمعه ایلام عنوان کرد: مجلس و دولت به زیبایی در پاسخ به تروریست خواندن سپاه از جانب آمریکا واکنش نشان دادند. وی با اشاره به اینکه این یک موضوع عجیب است و بی‌شک ثمره تحریم آمریکا پیشرفت و همت ما خواهد بود، افزود: سپاه یک مقام نظامی صرف نیست بلکه یک مقام معنوی بوده که نزد خدا ارزشمند است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
آسیب تحریم داخلی به بخش تولید بسیار بیشتر از تحریم خارجی استناهماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی به ویژه گمرک، بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در ماههای اخیر، تولید و تجارت را به شدت با اخلال مواجه کرده است. منع یا کندی ترخیص مواد اولیه از گمرک در برهه‌هایی و دستورالعمل‌های ناگهانی و متناقض به ویژه درباره تخصیص ارز و پیمان‌سپاری، فعالان اقتصادی را سردرگم کرده است تا حدی که تقریبا همه فعالان اقتصادی معتقدند در ماههای اخیر «تحریم داخلی»، بسیار بیشتر از تحریم خارجی به فعالیت تولیدی آنها آسیب زده است. اولا وابستگی به مواد اولیه خارجی و ثانیا تأمین مالی. وابستگی صنایع به مواد اولیه خارجی در شرایط تحریم، اقتصاد و اشتغال را آسیب‌پذیر کرده است. در تحولات اخیر برخی کسب و کارها که به مواد اولیه وارداتی محتاج هستند، صدمه شدید دیده‌اند نظیر مرغداری و لوازم خانگی و برخی که به مواد اولیه خارجی کمتر وابسته‌اند، کمتر صدمه دیده‌اند نظیر معادن.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
اگر ترامپ در توقف کامل صادرات نفت ایران موفق شود، تولیدکنندگان نفت باید عرضه روزانه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت ایران را جایگزین کنند. بر اساس گزارش منابع آمریکایی، ترامپ با پایان یافتن فرجه ۶ ماهه، اگرچه تعداد کشورهای مستثنا شده از تحریم نفتی ایران را کاهش خواهد داد اما باز هم چند کشور از این ۸ کشور را از تحریم نفتی ایران معاف می‌کند. بر اساس آماری که ژانویه ۲۰۱۳ منتشر شد، ذخایر نفتی ونزوئلا ۲٩٧، ٣٤٦، ٠٠٠، ٠٠٠ بشکه است که بیش از ۲۱ درصد ذخایر نفتی دنیاست. فقط و فقط یکی از اقدامات دولت آمریکا در بازی با ذخایر نفتی این کشور، پروژه نابودی عملیات فروش نفت ایران خواهد بود. با سرازیر شدن ذخایر بزرگ نفت ونزوئلا، خریداران نفت ایران هم جایگزین پیدا می‌کنند و این جایگزین نیز کشوری با بزرگ‌ترین ذخایر نفتی دنیاست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: از سوی دیگر، میزان بدهی خارجی اقتصاد ایران زیر ۱۳ میلیارد دلار است. شقاقی شهری در مورد سیاست‌های بانک مرکزی به منظور ساماندهی بازار ارز نیز گفت: آخرین سیاست این نهاد، تشکیل بازار متشکل ارزی است. مقصود از بازار متشکل ارزی این است که بانک مرکزی به دنبال شکل دهی بازاری برای ارز، شبیه به بازار بورس است. هم اکنون تنها مسأله و چالش این است که بین ۱۲ تا ۱۵ میلیارد دلار قاچاق کالا داریم. شقاقی افزود: تنها چالش اصلی ما این است که از ۴۲ میلیارد دلار صادرات، زیر ۱۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به کشور بازگشته است.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
از این رو با ابزار اینستکس نمی‌توان هر کالایی را از اروپا وارد کرد. اما اینستکس یک گام به عقب نهاده و اساسا وظیفه خود را مقابله با تحریم‌ها نمی‌داند. ۴- کدام کشورها با آن کار می‌کنند؟ تفاوت دیگری که میان اینستکس و SPV قابل طرح است، بازیگران آن است. ۹- رابطه اینستکس و FATF چیست؟ شاید یکی از مهم‌ترین مسائل اینستکس را بتوان در شرطی جستجو کرد که برای ایران تعیین شده است. ۱۰- اصلی‌ترین مشکل اینستکس چیست؟ فارغ از تحقیری که در این ابزار اروپایی وجود دارد، مهم‌ترین مشکل اینستکس در تولید امید کاذب است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 روز قبل
این پیش‌نویس چنین نتیجه می‌گیرد که توقف رجیستری گوشی آی‌فون سالانه حداقل رقمی بالغ بر یک میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا ضربه وارد می‌کند. به دلیل اسقاط شدن حداقل ۵۰ درصد آی‌فون‌های موجود نیز حداقل یک میلیارد دلار شرکت آی‌فون متضرر خواهد شد که جمعا به مبلغ ۵ میلیارد دلار به این غول بزرگ ضربه خواهیم زد. بررسی اشکالات طرحبه نظر می‌رسد نمایندگانی که این طرح را مطرح کرده‌اند بحث تحریم‌های تازه شرکت اپل و مقابله با این شرکت با اپلیکیشن‌های ایرانی را مدنظر قرار داده‌اند. اما در اینکه ممنوعیت واردات و رجیستر نشدن آی‌فون واقعا سالانه یک میلیارد دلار ضرر به اپل وارد کند هم بحث وجود دارد. واقعیت‌های تحریم کاربران ایرانیحذف اپل از بازار ایران حتی روی کاغذ هم ساده نیست.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 هفته قبل
همه ما می‌دانیم تاریخ مصرف شعار امسال به اندازه مدت زمان درج آنها در گوشه صفحات تلویزیون‌مان هست – حداکثر تا ۱۳ بدر- و بعد از آن باید تا شعار سال بعدی با قمارهای اپلکیشینی سر کنیم! پس وقتی صحبت از تحریم صدا و سیماست؛ مدنظر، همان تحریم بساط قماربازی هاست و حضور و حمایت کم‌رنگ از تولیدات داخلی در برنامه‌های پربیننده و نه خدای ناکرده، انزجار از برنامه‌های جذاب تلوزیونی آنهم با ۹۰ درصد بیننده!! صدا وسیمایی که قرار بود دانشگاه شود اینک از فقر و مشکلات اقتصادی مردم نهایت استفاده را می‌برد و آنها را برای پولدار شدن یک شبه، تشویق به شرکت در انواع قمارهای برنامه‌هایش می‌کند! عدم حمایت صدا و سیما از تولیدات داخلی شامل تولیدات فرهنگی – هنری هم می‌شود. شما چقدر حمایت از تولیدات هنری در عرصه‌های موسیقی؛ تئاتر؛ سینما و گالری‌های نقاشی را دیدید؟!
ایرناایرنا1 هفته قبل
به گزارش ایرنا، «دریا اورس» روز یکشنبه در دیدار با هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تبریز افزود: تحریم ایران نه تنها روابط بین ایران و ترکیه را بلکه تمامی روابط اقتصادی و مناسبات جهانی را تحت تاثیر قرار داده است. سفیر ترکیه در تهران گفت: نوسانات ارزی حاصل از تحریم‌ها که با دخالت برخی کشورها و اقتصادهای بانکی در یک کشور ایجاد می‌شود، ضررهای بزرگی وارد می‌کند. سفیر ترکیه در تهران گفت: در چارچوب حسن نیت و اراده سیاسی بالایی که بین روسای جمهوری ایران و ترکیه وجود دارد می‌توان مشکلات اقتصادی را حل و فصل کرد. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز نیز در این جلسه گفت: حجم مبادلات ایران و ترکیه پس از اعمال تحریم‌ها و اعلام ممنوعیت ورود حدود ۴۰۰ کالا به ایران از سوی آمریکا بسیار کم شده است. وی با اشاره به کسری تجاری و بازرگانی حاصل از تحریم‌ها در دو کشور ایران و ترکیه اظهار داشت: بهترین کار برای جبران این کسری، تامین کالاهای مورد نیاز هر دو کشور از همدیگر است.
ایرناایرنا1 هفته قبل
به گزارش ایرنا، «دریا اورس» روز یکشنبه در دیدار با هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تبریز افزود: تحریم ایران نه تنها روابط بین ایران و ترکیه را بلکه تمامی روابط اقتصادی و مناسبات جهانی را تحت تاثیر قرار داده است. سفیر ترکیه در تهران گفت: نوسانات ارزی حاصل از تحریم‌ها که با دخالت برخی کشورها و اقتصادهای بانکی در یک کشور ایجاد می‌شود، ضررهای بزرگی وارد می‌کند. سفیر ترکیه در تهران گفت: در چارچوب حسن نیت و اراده سیاسی بالایی که بین روسای جمهوری ایران و ترکیه وجود دارد می‌توان مشکلات اقتصادی را حل و فصل کرد. وی با اشاره به ارتباطات قوی ۲ کشور حتی در شرایط بد اقتصادی گفت: مراوده و تعامل تجار ایران و ترک به نفع هر ۲ کشور بوده و هر ۲ طرف حسن نیت و اراده خوبی در این راه دارند. وی با اشاره به کسری تجاری و بازرگانی حاصل از تحریم‌ها در ۲ کشور ایران و ترکیه اظهار داشت: بهترین کار برای جبران این کسری، تامین کالاهای مورد نیاز هر ۲ کشور از همدیگر است.
روزنامه سازندگیروزنامه سازندگی4 هفته قبل
نام پست الکترونیک کد امنیتیقوانین ارسال نظرسازندگی نظراتی که حاوی تهمت یا افتراست منتشر نمیکند. لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت لاتین (فینگیلیش) خودداری کنید. اگرچه تلاش میشود نظرات ظرف ۲ ساعت تعیین تکلیف شوند، اما نظراتی که پس از ساعت ۱۹ نوشته شود، حداکثر تا ساعت ۹ صبح روزبعد منتشر میشوند.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 هفته قبل
همه کسانی که با نوروز سال خود را آغاز می‌کنند مخاطب شعار سال هستند. وی با اشاره با شعار سال گذشته گفت: حمایت از کالای ایرانی از شعارهایی بود که نتایج خوبی به جا گذاشت. به نظر می‌رسد که شعار امسال مکمل شعار سال قبل باشد. این فعال سیاسی گفت: مجلس هم وظیفه دارد؛ باید قوانین را متناسب با شرایط جنگ اقتصادی تصویب کند. رونق تولید به معنی رونق اقتصاد است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
در ماده ۲ اساس‌نامه اوپک به حفظ منافع اعضا به صورت فردی و جمعی تأکید شده است. پاسخ سهیل المزروعی، رییس وقت اوپک به این درخواست وزیر نفت ایران دلگرم‌کننده نبود. همزمان یک منبع آگاه در اوپک نیز در گفت‌وگو با رویترز اظهارنظر‌های مشابهی را در رابطه با تمدید توافق کاهش تولید نفت مطرح کرد. به نظر می‌رسد که موضوع اصلی این نشست گفت‌وگو درباره تمدید توافق کاهش تولید نفت تا انتهای سال ۲۰۱۹ باشد. عزم اوپک راسخ‌تر می‌شود؟ دیروز وزیر نفت نیجریه، یکی دیگر از اعضای اوپک نیز ضمن اعلام پایبندی این کشور در ماه فوریه (بهمن‌ماه) امسال به توافق کاهش عرضه اوپک و غیراوپک، اظهار کرد: اوپک برای دفاع از بازار، باید کمی مقتدرتر و مصمم‌تر باشد. وزیر انرژی عربستان سه‌شنبه هفته پیش گفته بود که اوپک به دنبال ارتقای پایبندی اعضا به توافق اوپک پلاس از ۸۳ درصد به ۱۰۰ درصد است. کاچیکو افزود: ما در عمل از ماه فوریه، بطور مبنایی به توافق کاهش تولید کشورهای عضو و غیرعضو اوپک پایبند هستیم.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، تامین مسکن مناسب یکی از دغدغه‌های اصلی خانوارهای شهری است، زیرا بین ۳۵ تا ۴۰ درصد از هزینه سبد معیشتی خانوار به تامین مسکن اختصاص دارد. مشکلات و آسیب‌های اجتماعی، فقر شهری و مساله امنیت در مناطق حاشیه شهری نیز از دیگر مواردی است که با تغییر الگوی زیست ‌مکانی شهروندان مهاجر با آن مواجه هستند. به‌عبارت دیگر، در دی‌ماه سال جاری تعداد اجاره‌نامه‌های منعقدشده در مناطق ۲۲گانه تهران چهارهزار و ۳۵۳ مورد است که نسبت به ۹هزار و ۱۷۰ مورد اجاره‌نامه دی‌ماه سال ۹۶، کاهش ۵۲ درصدی را نشان می‌دهد. به بیان دیگر، در دولت روحانی میزان ساخت‌وساز تا پایان سال ۹۶ کاهش ۴۱ درصدی را نشان می‌دهد. براساس این طرح، مقرر شد در یک دوره پنج‌ساله، سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی فرسوده (مجموعا ۵۰۰ هزار واحد) با بازآفرینی محلات فرسوده ساخته شود.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 هفته قبل
یک کارشناس اقتصادی تصریح کرد اقدام آمریکا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران، بسته‌بندی دوباره قانون قبلی وفاقد تأثیر جدید بر اقتصاد ایران است. سیاست آمریکا این بوده که قانون کاتسا را عملا با روایت دیگری بسته‌بندی و دوباره آن را به منظور تزریق التهاب به اقتصاد ایران عرضه کند. شقاقی شهری در مورد سیاست‌های بانک مرکزی به منظور ساماندهی بازار ارز نیز گفت: آخرین سیاست این نهاد، تشکیل بازار متشکل ارزی است. مقصود از بازار متشکل ارزی این است که بانک مرکزی به دنبال شکل دهی بازاری برای ارز، شبیه به بازار بورس است. بانک مرکزی به تنهایی نمی‌تواند برخی موضوعات را پیش ببرد و حتما باید تیم اقتصادی دولت این نهاد را همراهی کند که متاسفانه تاکنون این اتفاق آن گونه که باید رخ نداده است.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 ماه قبل
چین، هند، ژاپن، کره‌جنوبی و ترکیه ۵مشتری بزرگ نفت ایران بودند که در مجموع روزانه بیش از ۲ میلیون بشکه از ایران نفت‌ خریداری می‌کردند. از آنجا که ظرف ۶ ماه تحریم خرید نفت از ایران آغاز می‌شد و ترامپ اعلام کرده‌ بود که هدف صفر کردن صادرات نفت ایران را دنبال می‌کند، برخی مشتریان کشور پیش از شروع تحریم‌ها از خرید نفت صرف‌نظر کردند. اما افت صادرات نفت ایران در ماه نوامبر (آبان-آذر) یعنی همزمان با شروع تحریم‌های صادرات نفت کشور شدت بیشتری یافت. با این حال از این ۸کشور تنها چین، هند، ژاپن، کره‌جنوبی و ترکیه خریدار نفت ایران در دوران تحریم باقی ماندند. آمریکا بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهانرشد تولید نفت آمریکا یکی از دلایل کاهش قیمت نفت در ماه‎های اخیر بوده است.
فراروفرارو2 روز قبل
تنها دو هفته تا پایان مهلت معافیت از تحریم خرید نفت ایران زمان باقی است و ترامپ مجددا بر سر دوراهی افزایش فشارها بر ایران یا افزایش قیمت نفت قرار گرفته است. خواب آشفته تحریم نفتیتحریم‌‌ها علیه صادرات نفت ایران ۵نوامبر آغاز شد و همزمان با آن آمریکا ۸ خریدار نفت ایران را به مدت ۶ماه از تحریم‌ها معاف کرد. بنابراین ونزوئلا یکی از ریسک‎های پیش روی سمت عرضه بازار نفت است که به افزایش قیمت نفت در بازار کمک می‌کند. رشد تولید نفت شیلرشد تولیدات نفت آمریکا به یقین یکی از مهم‌ترین‌ ابزارهای کاخ سفید برای تحریم نفت ایران بوده است. کاهش رشد اقتصادی به معنای کاهش تقاضا و کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ماه قبل
افغانستان زیاد آمده‌اند که به اسم ایرانی شناسنامه بگیرند، ولی ما که اهل خود سیستانیم. گفتند همه این‌هایی که شناسنامه ندارند، افغانستانی و پاکستانی‌اند، ولی ما به خدا ایرانی هستیم، حق‌مان است شناسنامه داشته باشیم. می‌گویند تبعهزیاد آمده‌اند که به اسم ایرانی شناسنامه بگیرند، ولی ما که اهل خود سیستانیم. گفتند همه این‌هایی که شناسنامه ندارند، افغانستانی و پاکستانی‌اند، ولی ما به خدا ایرانی هستیم، حق‌مان است شناسنامه داشته باشیم. قاسم غلامیان، فرمانداری شهرستان نیمروز که پیگیر کار شناسنامه افراد بی‌شناسنامه شهرستان بوده در این باره چنین می‌گوید: «ما با استانداری مکاتباتی داشتیم و منتظر نتیجه‌ایم.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
علی پروین با رد شایعات منتشرشده گفت که تحریم صداوسیما بی‌معنی است. علی پروین پیشکسوت فوتبال ایران با تکذیب نقل قول‌هایی که از او منتشر شده عنوان کرد: اساسا تحریم صداوسیما بی‌معنی است و متوجه نمی‌شوم معنی این حرف‌ها چیست. همچنین چند تن از مدیران صداوسیما دوست من هستند. وی افزود: برنامه گلزار و علیخانی را پیگیری می‌کنم و به هر دوی آنها پیام دادم و گفتم برنامه‌هایشان عالی است. من هر جا باشم سعی می‌کنم برنامه گلزار را ببینم.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
وی افزود: در کنار این دو عامل اصلی و ریشه ­ای دو عامل دیگر نیز وجود دارد که کارشناسان مطرح می‌کنند و آن تحریم و سوء تدبیر است. دبیرکل اسبق اتحادیه جامعۀ اسلامی دانشجویان در مورد اینکه نقش کدام یک از این دو عامل یعنی تحریم و سوء تدبیر بیشتر است گفت: بر اساس شواهد و قرائن و گزارشهایی که می‌رسد عامل داخلی بر عوامل بیرونی چیرگی دارد. * مهمترین نقطه ضعف امروز اقتصاد کشور؛ وجود مدیران بی انگیزه* علت توزیع ناعادلانه یارانه و درآمد نیز تحریم است؟ علی جوادی با ابراز تأسف از اینکه در اداره اقتصادی کشور شاهد مدیران بی انگیزه و بی تحرک هستیم گفت: تا وقتی مدیر انگیزه و نشاط کاری نداشته باشد نمی‌تواند برای اداره کشور عنصری مناسب باشد. وی افزود: به عنوان مثال اگر دولت به روی بازارهای هدف در تعامل با کشورهای همسایه تمرکز کرده بود به طور یقینی ظرفیتهای زیادی وجود داشت که بتوانیم بر اساس آن در تعامل بیشتر با این همسایگان وضعیت اقتصادی کشور و وضعیت معیشت مردم را بیشتر سروسامان دهیم. انتهای پیام/*
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
محدود شدن درآمدهای نفتی دولت مادورو در حالی یکی از آثار تحریم صنعت نفت ونزوئلا است که قطع ناگهانی عرضه ۶۰۰‌هزار بشکه‌ای کاراکاس به پالایشگران آمریکایی در هر روز، اثر دیگر آن است. اما اثر دیگر تحریم شرکت ملی نفت ونزوئلا و قطع صادرات نفت این کشور به آمریکا، تلاش دولت مادورو برای فروش نفت به دیگر مصرف‌کنندگان، می‌تواند به معنای ورود این کشور به بازارهای هدف ایران، به ویژه هند و چین باشد. بنابراین هر چند تحریم نفتی ونزوئلا می‌تواند افزایش قیمت نفت و درآمدهای نفتی ایران را به دنبال داشته باشد، امادر روی دیگر این ماجرا ممکن است کار ایران برای فروش نفت به بازارهای هدف آن هم در دوران تحریم‌، دشوارتر از پیش شود. این ابعاد گسترده در شرایطی می‌تواند در میان‌مدت آشکار شود که اولین نشانه‌های تحریم‌ نفتی ونزوئلا توسط آمریکا، دیروز در بازار نفت مشخص شد. منوچین در حالی سعی بر بی‌اهمیت نشان دادن تحریم‌ شرکت ملی نفت ونزوئلا دارد که به گزارش پلاتس به نقل از منابع آگاه، دولت آمریکا سرگرم بررسی برداشت از ذخایر نفت استراتژیک همزمان با احتمال وضع تحریم علیه صادرات نفت ونزوئلا است. کارشناسان عقیده دارند چین و هند می‌توانند مهم‌ترین گزینه‌های فروش نفت ونزوئلا باشند، این در حالی است که با توجه به نزدیک بودن گریدهای نفتی ایران و ونزوئلا، احتمالا محموله‌های کاراکاس می‌توانند جایگزین مناسبی برای نفت ایران در دوران تحریم باشند. اما این تنها اثری نیست که تحریم نفتی ونزوئلا می‌تواند بر فروش نفت ایران بگذارد.
تابناکتابناک2 ماه قبل
پس از تحریم ماهان‌ایر از سوی دولت آلمان، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که تمامی شرکت‌های هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در فهرست تحریم قرار دارند. وزیر راه و شهرسازی همچنین در خصوص تحریم شرکت هواپیمایی ماهان از سوی آلمانی‌ها اظهار کرد که در نامه‌ای که از سوی دستگاه متولی حوزه حمل و نقل هوایی آلمان به سازمان هواپیمایی کشور ارسال شد، مطالبی درج شد که زیبنده نبود که البته از سوی سازمان هواپیمایی کشوری نیز پاسخ نامه آن تهیه و ارسال شد. واکنش سازمان هواپیمایی کشوری به تحریم ماهان از سوی آلمانی‌هادر این بیانیه آمده بود که هواپیمایی ماهان، یک شرکت حمل و نقل هوایی تجاری است که مجوزهای لازم را از سازمان هواپیمایی کشوری دریافت کرده و برای اطمینان از رعایت تمامی الزامات ایمنی و امنیتی تحت نظارت دائم این سازمان بوده و هیچ نوع نگرانی ایمنی و امنیتی که ادامه پروازهای این شرکت را با محدودیت مواجه سازد در نظارت‌های سازمان هواپیمایی کشوری یافته نشده و توسط سایر سازمان‌های هواپیمایی کشوری، از جمله سازمان‌های اروپایی و سازمان هواپیمایی کشوری آلمان نیز گزارش نشده است. این شرکت در روزهای اخیر موفق به تمدید مجوز فعالیت در اروپا، با کسب امتیازی برتر از قبل شده است. بنابراین سازمان هواپیمایی کشوری، تصمیم دولت آلمان را در تعلیق مجوزهای پروازی ماهان به آن کشور غیر قابل توجیه و غیر حرفه‌ای ارزیابی دانست و آن را ناشی از فشار سیاسی و موضوعاتی غیر مرتبط با هواپیمایی و شرکت ماهان می‌داند.
ایران‌جیبایران‌جیب1 هفته قبل
شرکت اپل از اسفند ماه گذشته سختگیری زیادی نسبت به اپلیکیشن‌های کسب‌و‌کارهای ایرانی به خرج داده است. تعداد زیادی از اپلیکیشن‌های …دنیای‌اقتصاد: شرکت اپل از اسفند ماه گذشته سختگیری زیادی نسبت به اپلیکیشن‌های کسب‌و‌کارهای ایرانی به خرج داده است. در واقع تاثیر تحریم‌های اینترنتی علیه کاربران ایرانی را به وضوح در ماجرای اپل و اپلیکیشن‌های استارت‌آپ‌ها می‌توان مشاهده کرد. از سوی دیگر اپل هیچ مسیری را برای عرضه خدمات به کاربران عادی ایرانی نگذاشته است. موضوعی که باز هم ضرر اصلی آن متوجه خود کاربران عادی ایرانی خواهد بود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 هفته قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند، حاشیه‌های رسیدن برنامه نود به خط پایان تمامی ندارد؛ شاید خود مدیران شبکه سوم سیما هم تصور نمی‌کردند موضوع حذف عادل و برنامه نود این‌قدر نزد عموم اهمیت پیدا کند و حالا با گذشت حدود یک ماه هنوز همه در این‌خصوص حرف بزنند. مظفری آتش را روشن کردهمه چیز از یک پست اینستاگرامی شروع شد که نوید مظفری یکی از کارشناسان داوری مورد علاقه عادل فردوسی‌پور منتشر کرد. او که از سوی برنامه فوتبال برتر برای کارشناسی داوری دیدارهای هفته بیست‌وچهارم لیگ برتر دعوت شده بود، با رد این دعوت خواست که موضوع را رسانه‌ای کند. فنایی هم به صف مخالفان پیوستمحمد فنایی که هفته گذشته در برنامه فوتبال برتر حضور یافت و کارشناسی داوری رقابت‌های لیگ را انجام داد، در این‌باره می‌گوید: «زمانی که من به برنامه فوتبال برتر رفتم، بحث این نبود که این برنامه جایگزین نود شود. چیزی که مسلم است موج حمایت‌ها از عادل فردوسی‌پور و برنامه نود همچنان ادامه دارد و مشخص نیست تا کی چنین موضعگیری‌های تندی علیه صداوسیما و به‌خصوص شبکه سوم سیما ادامه خواهد داشت.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشجناح‌های افراطی و لابی صهیونیستی، طرفدار تحریم‌های بیشتر هستند تا نتیجه بگیرند و مقامات رژیم صهیونیستی نیز علنا بر آن اصرار می‌ورزند. کاخ سفید در این اقدام مأیوسانه، امیدوار است هر جریان مقاومتی در منطقه و جهان را به اتهام ارتباط و همکاری با سپاه، تحت فشار قرار دهد و بدین ترتیب از نفوذ و قدرت منطقه‌ای ایران و سپاه بکاهد. حال آنکه تحریم و اتهام سپاه به صفت تروریسم، به‌جز باورناپذیر بودن و رسوایی برای پذیرش، اقدامی غیرقانونی است چرا که یک نهاد حکومتی را به تروریسم متهم می‌کند و قواعد جاریه و حقوقی بین‌المللی را وارد یک شوک خواهد کرد. نکته جالب این است که حتی لیبرال‌های سیاسی و فرهنگی هم در این واکنش، نقش فعال خواهند داشت. اولین واکنش پرهزینه برای ترامپ، فعال‌تر شدن طرح اخراج امریکا از عراق خواهد بود که به‌زودی باید منتظر آن در پارلمان عراق باشیم.
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
حالا ۳ سال از این ماجرا گذشته و دانشمندان هشدار داده‌اند که خروج آمریکا از برجام به احتمال زیاد پیامدهای زیادی در حوزه حفاظت از تنوع زیستی ایران دارد. شیرین حکیم، محقق دکترای دانشگاه امپریال کالج لندن که در حال مطالعه تاثیرهای تحریم بر محیط‌زیست ایران است، در این رابطه گفت: «چیزی که معمولا در حوزه تحریم‌ها درباره آن بحث نمی‌شود تاثیر تحریم‌ها روی محیط‌زیست کشور است. در سال ۲۰۱۴ آمریکا ۷٫۶میلیون دلار حمایت مالی موسسه جهانی محیط‌ زیست برای ایران را بلوکه کرد. یکی از پروژه‌هایی که قرار بود به کمک این حمایت مالی اجرایی شود، در رابطه با حفاظت از تنوع زیستی ایران بین سال‌ها ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ بود. آنها می‌خواهند اقداماتی انجام شود تا از تنوع زیستی هنگام تحریم و جنگ حفاظت شود.
برترین‌هابرترین‌ها2 ماه قبل
خبرگزاری مهر: دفتر نخست‌وزیری انگلیس اعلام کرده است که لندن امکان تحریم ونزوئلا را به منظور بازگرداندن صلح و دموکراسی به این کشور مورد بررسی قرار خواهد داد. به گفته سخنگوی ترزا می، دولت انگلیس راه‌های گوناگون برای بازگرداندن دموکراسی به ونزوئلا از جمله از طریق تحریم دولت مادورو مورد بررسی قرار خواهد داد. پیش از این برخی کشورهای اروپایی شامل بریتانیا، فرانسه، آلمان، اسپانیا، هلند، اتریش، دانمارک، پرتغال و سوئد با ادعای پایان مهلت هشت روزه به مادورو رئیس جمهور ونزوئلا، رهبر مخالفان، خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناخته بودند. اوضاع داخلی در ونزوئلا از دو هفته پیش به این سو پس از فرخوان خوان گوایدو برای برپایی اعتراضات ضددولتی دچار تنش شده است. آمریکا و کشورهای غربی از گوایدو که خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا خوانده حمایت می‌کنند. ​
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ماه قبل
اما یکی دیگر از محورهای اصلی که پیرامون تحریم‌ها مورد توجه جدی واقع شده، «تحریم یا عدم تحریم نیاز‌های بشردوستانه» است. این مقام مسوول در وزارت بهداشت در بخش دیگری به نقش این وزارتخانه در دوران تحریم اشاره کرد. بر این اساس از یک منظر کلی مسوولیت وزارت بهداشت در دو حوزه «تامین خدمات» و «مستندسازی» قابل تفکیک است. آمریکایی‌ها تیم‌هایی تشکیل داده‌اند و به سراغ کشتیرانی‌های مختلف می‌روند و به آنها می‌گویند نباید با ایران کار کنید. بنابراین باید از ظرفیت‌ نهادهای بین‌المللی مانند دیوان دادگستری لاهه برای ارائه و پیشبرد خواسته‌های‌مان استفاده کنیم.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه تحریم انتخابات، نه دوستی، که دشمنی با مردم است، تصریح کرد: باید به جای تحریم انتخابات، افکار باطل خود را تحریم کنند. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان نسبت به موضوع تحریم انتخابات که طی چند روز گذشته از سوی برخی فعالان سیاسی مطرح شده است، واکنش نشان داد. وی در صفحه توئیتر خود نوشت: «تحریم انتخابات حربه‌ای زنگ زده است و آنان که بر این تنور می‌دمند، آزاد اندیش نیستند، جزم اندیشانند. تحریم انتخابات، نه دوستی، که دشمنی با مردم است. باید به جای تحریم انتخابات، افکار باطل خود را تحریم نمایند. البته همیشه رو سیاهی نصیب تحریم کنندگان شده است.

به انتهای لیست رسیدید