تحریم‌ها

تحریم‌ها

دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ساعت قبل
نه‌تنها احتمال آغاز جنگ با اخراج او پایین آمده است بلکه شانس کلید خوردن مذاکرات نیز اکنون پررنگ‌تر از گذشته خواهد بود. گزارش‌ها حاکی از آن است که بولتون از ناتوانی خود برای وادار ساختن ترامپ به آغاز جنگ با ایران درمانده شده بود. سرسپردگی ترامپ به کمپین فشار حداکثری موجب شد فرصت‌های دیپلماتیک با ایران از بین برود. تا زمانی که ترامپ گامی در جهت توافق برندارد و افرادی را که سد آن هستند اخراج نکند، هرگونه شانسی برای مذاکره ترامپ و روحانی بی‌معنی خواهد بود. این افراد نظیر تام کاتن و تد کروز می‌توانند با سوق دادن ترامپ به سوی جنگ با ایران جام شوکران را به او بدهند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ساعت قبل
این مقامات آمریکایی درخصوص تحریم هکرهای کره شمالی خاطرنشان کرده‌اند که این سه گروه هکری که لازاروس، بلونوروف و آنداریال نام دارند، در سال‌های اخیر به پیونگ‌یانگ کمک بسزایی کرده‌اند تا بودجه و دانش لازم را برای رسیدن به اهداف نظامی، موشکی و تسلیحاتی خود کسب کند. تاکنون کره شمالی همواره متهم ردیف اول یکی از معروف‌ترین و هولناک‌ترین حملات سایبری به شمار آمده است که در ۲۰۱۷ میلادی رخ داد و موسوم به حمله سایبری واناکرای wannacry بود. با توجه به افزایش روزافزون حملات سایبری از سوی هکرها، کشورهای مختلف زیادی در سراسر جهان هدف این گونه حملات قرار گرفته‌اند و آسیب‌ها و خسارات جبران ناپذیری را متحمل شده‌اند. آمار حملات سایبری و هک در سال‌های اخیر، به اوج خود رسیده است. هکرهای تحت حمایت دولت کره شمالی تاکنون به زیرساخت‌های کشورهای متعددی در جهان حمله کرده‌اند که اهداف و انگیزه‌های آنها در حملات سایبری و بدافزاری مختلف، متفاوت بوده است.
افکارنیوزافکارنیوز5 ساعت قبل
حمله به تاسیسات پالایش نفت بقیق، قلب تولید و صادرات نفت عربستان، به تولید این کشور آسیب زده است. تاسیسات پالایش نفت بقیق مهمترین تاسیسات نفتی عربستان سعودی است که در ۲۰۱۸ حدود نیمی از تولید نفت خام عربستان را پالایش کرد یعنی حدود ۵ میلیون بشکه در روز معادل یک بشکه از هر ۵ بشکه نفت تولید شده در جهان. بنابراین حمله به این تاسیسات بر جریان نفت خام و پایانه‌های صادرات تاثیر می‌گذارد. آخرین حمله به تاسیسات نفتی عربستان چند ماه پیش توسط حوثی‌های یمن از عراق صورت گرفت که هدف آن ایستگاههای پمپ نفت در این خط لوله نفتی بود. خسارت این حمله بسیار کم بود ولی آسیب پذیری زیرساخت‌های نفتی عربستان را حتی صدها کیلومتر دور‌تر از مرزهایش نشان داد.
افکارنیوزافکارنیوز6 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشیوناتن بت‌کلیا در تحلیل تاثیر حمله پهپادهای یمنی به دو پالایشگاه نفتی عربستان در تغییر قیمت جهانی نفت و میزان تقاضا و فروش نفت، گفت: سعودی‌ها هم‌زمان با تحریم نفت ایران تولید نفت خود را افزایش داده و حتی قول جبران جای خالی نفت ایران را در بازر جهانی دادند اما اکنون در پی نابودی بخشی از تاسیسات نفتی‌شان توسط انصارالله یمن با چالش‌های بسیاری در حوزه تولید و صادرات نفت رو به رو شده‌اند. سعودی‌ها درصدد به صفر ساندن فروش نفت ایران بودنداخبار اقتصادی-نماینده مردم نماینده مردم آشوریان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پس از تحریم نفت ایران، بسیاری از کشورهای خریدار به ناچار به سمت عربستان سعودی کشیده شدند و آن‌ها نیز با افزایش تولید و کاهش قیمت، درصدد به صفر ساندن فروش نفت ایران بودند تا اینگونه به اقتصاد ایران ضربه‌های سنگین وارد کنند اما اکنون به دنبال حق‌طلبی و عدالت‌خواهی یمنی‌ها تولید نفت عربستان ۵۰درصد کاهش یافته که این مهم به معنای ضربه بزرگ اقتصادی به آن‌ها است. مصرف‌کنندگان نفت به سمت ایران باز خواهند گشتوی با اشاره به اینکه نفت کشورهای مصرف‌کننده باید به هر شکل ممکن تامین شود چراکه جهان به سوخت نیاز دارد، افزود: مصرف‌کنندگان نفت به همین دلیل به سمت ایران باز خواهند گشت و فروش نفت ایران افزایش می‌یابد. عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه به‌زودی احتیاج سبب خواهد شد کشورها تحریم‌های آمریکا را دور زده و از ایران نفت خریداری کنند، اضافه کرد: پیش بینی می‌شود مصرف‌کنندگان نفت به کشورهای تحریم‌کننده نفت ایران فشار می‌آورند که این تحریم‌ها برداشته شوند. /
مهرمهر8 ساعت قبل
خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل- مریم خرمائی: روایت‌ها از دلایل اخراج جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید متفاوت است. اخیرا هم یورونیوز مدعی شده اخراج بولتون از کاخ سفید پس از جدال لفظی شدیدش با ترامپ بر سر موضوع تحریم‌های ایران صورت گرفته است. این روایت‌ها هرچند متفاوت، یک گمانه‌زنی را بیش از همه تقویت می‌کند: در نبود باز شکاری کاخ سفید، شانس پیشبرد رویکرد دیپلماتیک در مناقشه ایران-آمریکا افزایش چشمگیری می‌یابد. از این منظر، اخراج بولتون تغییری در ماهیت سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران ایجاد نمی‌کند. همزمان، ترامپ هم به شل کردن تحریم‌ها به عنوان پیش‌شرط ایران برای مذاکره نیاز دارد و این روایت یورونیوز از برکناری بولتون را توجیه می‌کند.
خبر فوریخبر فوری8 ساعت قبل
اروپا در شعار، از برجام حمایت می‌کند، اما در عمل کاملا تسلیم فشارهای آمریکا شده و از تحریم‌های آمریکا پیروی می‌کند. با ادامه این روند، پیش‌بینی می‌شود تا پایان دوره اول ریاست‌جمهوری ترامپ، آمریکا سیاست «فشار حداکثری» را تکمیل و ایران نیز به‌طور کامل از برجام خارج خواهد شد. به‌رغم اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم مکررا صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تایید کرده، دولت آمریکا همچنان ایران را در مورد بمب هسته‌ای متهم می‌کند. اما واقعیت این است که آمریکا برجام را نابود کرده و قدرت‌های جهانی هم توان احیای آن را ندارند. برای چنین ابتکاری، ترامپ باید از رئیس‌جمهور ایران، سران کشورهای خلیج‌فارس و سران کشورهای عضو دائم شورای امنیت دعوت به عمل بیاورد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین8 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، منابع دیپلماتیک ژاپن روز یکشنبه (امروز) اعلام کردند که ژاپن در نظر دارد تا در ملاقات «آبه شینزو» نخست‌وزیرو «حسن روحانی» رئیس‌‌جمهور کشورمان در حاشیهمتحد دراواخر ماه جاری، کمک‌های پزشکی را بهپیشنهاد کند. براساس گزارش «ژاپن تایمز»، این منابع گفتند، انتظار می‌رود آبه در جریان دیدار با حسن روحانی در نیویورک پیشنهاد آموزش‌های پزشکی حرفه‌ای را به ایران بدهد. این منابع اعلام کردند، توکیو بر این باور است که کمک‌های پزشکی به ایران موجب نقض تحریم‌های آمریکا علیه کشورهای خاورمیانه نخواهد بود، چراکه کمک‌های انسان‌دوستانه از فهرست تحریم‌ها معاف هستند. طبق این گزارش، پس از اینکه آبه و روحانی در مذاکرات سال گذشته خود در حاشیه نشست سازمان ملل در نیویورک، درباره کمک ژاپن در زمینه‌های پزشکی و پیشگیری از حوادث موافقت کردند، مقامات ایرانی کمک‌‌های پزشکی را خواستار شدند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
به گزاش مشرق، منابع دیپلماتیک ژاپن روز یکشنبه (امروز) اعلام کردند که ژاپن در نظر دارد تا در ملاقات «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن و «حسن روحانی» رئیس‌جمهور کشورمان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد دراواخر ماه جاری، کمک‌های پزشکی را به ایران پیشنهاد کند. براساس گزارش «ژاپن تایمز»، این منابع گفتند، انتظار می‌رود آبه در جریان دیدار با حسن روحانی در نیویورک پیشنهاد آموزش‌های پزشکی حرفه‌ای را به ایران بدهد. این منابع اعلام کردند، توکیو بر این باور است که کمک‌های پزشکی به ایران موجب نقض تحریم‌های آمریکا علیه کشورهای خاورمیانه نخواهد بود، چراکه کمک‌های انسان‌دوستانه از فهرست تحریم‌ها معاف هستند. طبق این گزارش، پس از اینکه آبه و روحانی در مذاکرات سال گذشته خود در حاشیه نشست سازمان ملل در نیویورک، درباره کمک ژاپن در زمینه‌های پزشکی و پیشگیری از حوادث موافقت کردند، مقامات ایرانی کمک‌های پزشکی را خواستار شدند.
فارسفارس9 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع دیپلماتیک ژاپن روز یکشنبه (امروز) اعلام کردند که ژاپن در نظر دارد تا در ملاقات «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن و «حسن روحانی» رئیس‌‌جمهور کشورمان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد دراواخر ماه جاری، کمک‌های پزشکی را به ایران پیشنهاد کند. براساس گزارش «ژاپن تایمز»، این منابع گفتند، انتظار می‌رود آبه در جریان دیدار با حسن روحانی در نیویورک پیشنهاد آموزش‌های پزشکی حرفه‌ای را به ایران بدهد. این منابع اعلام کردند، توکیو بر این باور است که کمک‌های پزشکی به ایران موجب نقض تحریم‌های آمریکا علیه کشورهای خاورمیانه نخواهد بود، چراکه کمک‌های انسان‌دوستانه از فهرست تحریم‌ها معاف هستند. طبق این گزارش، پس از اینکه آبه و روحانی در مذاکرات سال گذشته خود در حاشیه نشست سازمان ملل در نیویورک، درباره کمک ژاپن در زمینه‌های پزشکی و پیشگیری از حوادث موافقت کردند، مقامات ایرانی کمک‌‌های پزشکی را خواستار شدند. انتهای پیام/م
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین10 ساعت قبل
یوناتن بت‌کلیا، نماینده مردم آشوریان در مجلس، گفت: مصرف‌کنندگان نفت به دلیل ناتوانی عربستان در تامین نیاز آن‌ها در پی حمله یمن به تاسیسات نفتی این کشور به سمت ایران باز خواهند گشت و فروش نفت ایران افزایش می‌یابد. اعتمادآنلاین| یوناتن بت‌کلیا، نماینده مردم آشوریان در مجلس در تحلیل تاثیر حمله پهپادهای یمنی به دو پالایشگاه نفتی عربستان در تغییر قیمت جهانی نفت و میزان تقاضا و فروش نفت، گفت: سعودی‌ها هم‌زمان با تحریم نفت ایران تولید نفت خود را افزایش داده و حتی قول جبران جای خالی نفت ایران را در بازر جهانی دادند اما اکنون در پی نابودی بخشی از تاسیسات نفتی‌شان توسط انصارالله یمن با چالش‌های بسیاری در حوزه تولید و صادرات نفت رو به رو شده‌اند. بت کلیا با اشاره به اینکه نفت کشورهای مصرف‌کننده باید به هر شکل ممکن تامین شود چراکه جهان به سوخت نیاز دارد، گفت: مصرف‌کنندگان نفت به همین دلیل به سمت ایران باز خواهند گشت و فروش نفت ایران افزایش می‌یابد. عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه به‌زودی احتیاج سبب خواهد شد کشورها تحریم‌های آمریکا را دور زده و از ایران نفت خریداری کنند، اضافه کرد: پیش بینی می‌شود مصرف‌کنندگان نفت به کشورهای تحریم‌کننده نفت ایران فشار می‌آورند که این تحریم‌ها برداشته شوند. منبع: خانه ملت
فارسفارس10 ساعت قبل
یکی از احزاب نزدیک به حزب حاکم هند به نخست وزیر این کشور توصیه کرده برای تداوم حضور در پروژه بندر چابهار، خرید نفت خام از ایران را از سربگیرد. توصیه حزب هندی به مودی؛ به تقاضاهای ضد ایرانی آمریکا توجه نکن! به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «بهاراتیا جانتا» از احزاب وابسته به حزب حاکم هند به تازگی به «نارندرا مودی» نخست وزیر این کشور توصیه کرده با تجدید نظر در مورد خرید نفت خام از ایران، درخواست‌های ضد ایرانی دولت آمریکا در این رابطه را نادیده بگیرد. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» «آشوانی مهاجان» یکی از مقام‌های مسئول این حزب در این زمینه اظهار داشت: «با عدم خرید نفت ایران، هند بندر چابهار را به چین که کماکان خرید نفت از ایران را ادامه می‌دهد، واگذار می‌کند. به گفته‌ منابع آگاه از سرگیری خرید نفت خام از ایران، از جمله دلایل مهم این سفر است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین10 ساعت قبل
بعد از اعلام اجرایی شدن گام سوم کاهش تعهدات برجامی از طرف ایران روز یکشنبه ۱۷ شهریور کرونل فروتا، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تهران سفر کرد. البته اعلام شد که این سفر از پیش تعیین شده بوده و برنامه آن در زمان یوکیا آمانو، مدیرکل فقید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، طراحی شده بود. اعتمادآنلاین| اقدام ایران برای آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی از طرف حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، در جلسه روز چهارشنبه ۱۳ شهریور هیات دولت اعلام شد. وزیر امورخارجه ایران همچنین اقدامات ایران در کاهش تعهدات خود در قبال انجام نشدن تعهدات از سوی طرف‌های اروپایی را در چارچوب پاراگراف ۳۶ برجام توصیف کرد. با وجود اینکه در ۲ ماه گذشته فرانسه باب مذاکراتی جدید با ایران برای تحقق‌ بخشی از تعهدات برجامی را باز کرده بود، اما این مذاکرات تا زمان اعلام گام سوم تعهدات برجامی از طرف ایران به نتیجه‌ای نرسید.
خانه ملتخانه ملت11 ساعت قبل
شهروز برزگر کلشانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت با اشاره به صدور بیانیه اتحادیه اروپا خصوصا سه کشور اروپایی درباره تعهدات برجامی ایران، گفت: متاسفانه همانند گذشته اروپایی‌ها در این بیانیه صرفا ژست سیاسی به خودشان گرفته‌اند در حالی که باید از خودشان انتقاد داشته باشند و پاسخ دهند آیا مذاکراتی که تاکنون با کشورمان انجام داده‌اند به نتیجه رسیده یا خیر؟ نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه واکنش برجامی اروپا تسلیم بودن محض در برابر یکجانبه گرایی آمریکا است، اظهار کرد: به عبارتی باید برای اروپایی‌ها یادآور شد مذاکرات پیچیده و طولانی مدتی برای دستیابی به توافقنامه برجام انجام شد اما اکنون مشاهده می‌شود که هیچکدام از مفاد آن از سوی همین کشورها رعایت و محقق نمی‌شود. وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران برای تامین منافع ملی و در واکنش به بدعهدی‌های برجامی اقدام به کاهش سطح اجرای تعهداتش کرد، ادامه داد: بر این اساس با توجه به رویکرد نه چندان مناسب اروپایی‌ها در برجام، به نظر می‌رسد در گام چهارم باید به شرایط پیش از تعهداتمان در برجام بازگردیم زیرا اگر برجام نبود اکنون پیشرفت‌های زیادی را بدست آورده بودیم. اروپا بجای ابراز نگرانی از رفتار ایران، نسبت به اقدامات واشنگتن واکنش نشان دهداین نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به ابراز نگرانی اروپایی‌ها از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان و همچنین کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، تصریح کرد: اروپایی‌ها بجای اینکه از رفتار ایران نگران باشند، باید نسبت به اقدامات واشنگتن در مواجهه با برجام عصبانی و خشمگین باشند. برزگر اعتقاد دارد اروپایی‌ها باید جای خالی آمریکایی‌ها در برجام را جبران کنند نه اینکه تعهدات خودشان هم روی زمین گذاشته شود. اقدامات ایران در گام‌های کاهش تعهدات در چارچوب مفاد برجام استعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تمام اقدام ایران در گام‌های سه گانه کاهش تعهدات در چارچوب مفاد برجام بوده است، خاطرنشان کرد: در این بین یادآور می‌شود باب دیپلماسی باید باز بماند اما مذاکره، گفتگو و اعتمادسازی در عرصه بین المللی نیازمند یکسری مولفه مانند اعتمادزایی است که اگر نباشد، مذاکرات نتیجه بخش نخواهد بود. /پایان پیام
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
حمله به تاسیسات پالایش نفت بقیق، قلب تولید و صادرات نفت عربستان، به تولید این کشور آسیب زده است. تاسیسات پالایش نفت بقیق مهمترین تاسیسات نفتی عربستان سعودی است که در ۲۰۱۸ حدود نیمی از تولید نفت خام عربستان را پالایش کرد یعنی حدود ۵ میلیون بشکه در روز معادل یک بشکه از هر ۵ بشکه نفت تولید شده در جهان. بنابراین حمله به این تاسیسات بر جریان نفت خام و پایانه‌های صادرات تاثیر می‌گذارد. آخرین حمله به تاسیسات نفتی عربستان چند ماه پیش توسط حوثی‌های یمن از عراق صورت گرفت که هدف آن ایستگاههای پمپ نفت در این خط لوله نفتی بود. خسارت این حمله بسیار کم بود ولی آسیب پذیری زیرساخت‌های نفتی عربستان را حتی صدها کیلومتر دور‌تر از مرزهایش نشان داد.
خانه ملتخانه ملت12 ساعت قبل
یوناتن بت‌کلیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تحلیل تاثیر حمله پهپادهای یمنی به دو پالایشگاه نفتی عربستان در تغییر قیمت جهانی نفت و میزان تقاضا و فروش نفت، گفت: سعودی‌ها هم‌زمان با تحریم نفت ایران تولید نفت خود را افزایش داده و حتی قول جبران جای خالی نفت ایران را در بازر جهانی دادند اما اکنون در پی نابودی بخشی از تاسیسات نفتی‌شان توسط انصارالله یمن با چالش‌های بسیاری در حوزه تولید و صادرات نفت رو به رو شده‌اند. سعودی‌ها درصدد به صفر ساندن فروش نفت ایران بودندنماینده مردم نماینده مردم آشوریان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پس از تحریم نفت ایران، بسیاری از کشورهای خریدار به ناچار به سمت عربستان سعودی کشیده شدند و آن‌ها نیز با افزایش تولید و کاهش قیمت، درصدد به صفر ساندن فروش نفت ایران بودند تا اینگونه به اقتصاد ایران ضربه‌های سنگین وارد کنند اما اکنون به دنبال حق‌طلبی و عدالت‌خواهی یمنی‌ها تولید نفت عربستان ۵۰درصد کاهش یافته که این مهم به معنای ضربه بزرگ اقتصادی به آن‌ها است. مصرف‌کنندگان نفت به سمت ایران باز خواهند گشتوی با اشاره به اینکه نفت کشورهای مصرف‌کننده باید به هر شکل ممکن تامین شود چراکه جهان به سوخت نیاز دارد، افزود: مصرف‌کنندگان نفت به همین دلیل به سمت ایران باز خواهند گشت و فروش نفت ایران افزایش می‌یابد. عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه به‌زودی احتیاج سبب خواهد شد کشورها تحریم‌های آمریکا را دور زده و از ایران نفت خریداری کنند، اضافه کرد: پیش بینی می‌شود مصرف‌کنندگان نفت به کشورهای تحریم‌کننده نفت ایران فشار می‌آورند که این تحریم‌ها برداشته شوند. /پایان پیام
ایلناایلنا13 ساعت قبل
نشنال اینترست در مقاله‌ای به بررسی فشار حداکثری بر ایران پرداخت. در حال حاضر نشانه‌های زیادی است که نشان می‌دهد تلاش ترامپ برای افزایش فشار به ایران برای تسلیم کردن تهران به شکست منجر شده است. از سوی دیگری ادعاهایی مبنی بر اینکه تحریم‌های آمریکا و فشار بر ایران باعث شده است که فعالیت‌های خرابکارانه ایران در منطقه کاهش یابد نیز تاکنون به شدت رد شده است. از سوی دیگر عده‌ای از حامیان فشار حداکثری بر ایران معتقدند که این فشار حداکثری می‌تواند در داخل ایران اعتراض‌هایی را ایجاد کند که این اعتراض‌ها می‌تواند به تغییر حاکمیت در ایران منجر شود. این مطالعه داده‌هایی را نشان می‌دهد که از زمان آغاز سیاست دولت ترامپ برای ایجاد فشار حداکثری علیه ایران، تظاهرات اعتراضی در ایران نه تنها افزایش نداشته بلکه کاهش هم داشته است.
تسنیمتسنیم13 ساعت قبل
وی ادامه داد: برای مقابله با تحریم‌های اقتصادی بی‌سابقه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران باید به صورت جهادی با اهداف پلید و شوم دشمنان مقابله و مسیر پیشرفت و توسعه را هموار کرد. رئیس مرکز حراست وزارت کشور سپس با اشاره به نقش جدی شهرداران در ایجاد ثبات در کشور تصریح کرد: با توجه به ارتباط مستمر مردم با شهرداری‌ها ضروری است در مراجعات متعدد مردم به شهرداری‌ها تکریم ارباب رجوع با جدیت مورد توجه قرار گیرد که رضایت و تکریم مردم از اولویت‌های وزیر کشور است. شوشتری ضمن تأکید بر اجرای پروژه‌های ماندگار در شهرها افزود: طرح‌ها و پروژه‌هایی باید توسط شهرداران در شهرها اجرا شود که با افتتاح آ‌ن‌ها امید، شادابی و دلگرمی را برای مردم وجود آورد. وی همچنین به حراست از اموال شهرداری‌ها تأکید کرد و گفت: شهرداران باید در حراست از دارایی‌ها و اموال بیت‌المال تمام تلاش خود را به کار گرفته و از ظرفیت‌های خود برای درآمدزایی و درآمد پایدار استفاده کنند و علاوه بر این بر نحوه هزینه‌کردهای مجموعه شهرداری نظارت داشته باشند. انتهای پیام/
خبر فوریخبر فوری14 ساعت قبل
انصارالله یمن با حمله گسترده به میادین نفتی بقیق و خریص در عمق عربستان قواعد درگیری جدیدی را رقم زده و این پیام را رساند که این جنبش قادر است هرگونه اهدافی را در عمق عربستان مورد حمله قرار دهد. این حمله سومین حمله به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو در کمتر از یک سال گذشته است. اولین حمله اواسط ماه مه انجام شد که طی آن، با هفت پهپاد سه خط لوله پمپاژ نفت شرق به غرب هدف قرار گرفت. حمله دوم به میدان نفتی الشیبه صورت گرفت که حدود نیم میلیون بشکه نفت در روز تولید می‌کند. علاوه بر آنها، حمله روز شنبه انجام شد که در جایگاه سوم و مهم‌ترین حمله تا به الان قرار دارد.
خبر فوریخبر فوری14 ساعت قبل
سردبیر این روزنامه، پیش از پرداختن به پاسخ چگونگی حمله پهپادی نیروهای انصارالله یمن به پالایشگاه نفتی عربستان، اطلاعاتی ضروری درباره این دو میدان نفتی و پالایشگاه عظیم و کارخانه پتروشیمی آن ارایه می‌کند. این تحلیل‌گر عنوان کرد که میدان نفتی «بقیق» قدیمی‌ترین چاه نفتی عربستان و جهان است که در سال ۱۹۴۰ کشف و تولید نفت این چاه نزدیک ۷ میلیون بشکه در روز است و شامل میدان نفتی خریص، پالایشگاه نفتی برای پالایش ۷۰ درصد از تولیدات شرکت ملی نفت عربستان (آرامکو) است. این سومین حمله انصارالله یمن به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو در کمتر از یک سال است؛ اولین حمله در نیمه ماه می‌ (اردیبهشت- خرداد) بود که با ۷ پهپاد صورت گرفت و ایستگاه انتقال نفت در شرق و غرب عربستان را هدف حمله قرار داد. دومین حمله به میدان نفتی عظیم «الشیبه» بود که در ۱۷ آگوست (مرداد ماه) انجام شد. چهارم: احتمال دارد این حملات پهپادی از داخل عربستان، بحرین یا حتی عراق صورت گرفته باشد، اما قاچاق این نوع پهپاد بسیار دشوار است.
خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
سردبیر این روزنامه، پیش از پرداختن به پاسخ چگونگی حمله پهپادی نیروهای انصارالله یمن به پالایشگاه نفتی عربستان، اطلاعاتی ضروری درباره این دو میدان نفتی و پالایشگاه عظیم و کارخانه پتروشیمی آن ارایه می‌کند. این تحلیل‌گر عنوان کرد که میدان نفتی «بقیق» قدیمی‌ترین چاه نفتی عربستان و جهان است که در سال ۱۹۴۰ کشف و تولید نفت این چاه نزدیک ۷ میلیون بشکه در روز است و شامل میدان نفتی خریص، پالایشگاه نفتی برای پالایش ۷۰ درصد از تولیدات شرکت ملی نفت عربستان (آرامکو) است. این سومین حمله انصارالله یمن به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو در کمتر از یک سال است؛ اولین حمله در نیمه ماه می‌ (اردیبهشت- خرداد) بود که با ۷ پهپاد صورت گرفت و ایستگاه انتقال نفت در شرق و غرب عربستان را هدف حمله قرار داد. دومین حمله به میدان نفتی عظیم «الشیبه» بود که در ۱۷ آگوست (مرداد ماه) انجام شد. چهارم: احتمال دارد این حملات پهپادی از داخل عربستان، بحرین یا حتی عراق صورت گرفته باشد، اما قاچاق این نوع پهپاد بسیار دشوار است.
تسنیمتسنیم15 ساعت قبل
حمله به تاسیسات پالایش نفت بقیق، قلب تولید و صادرات نفت عربستان، به تولید این کشور آسیب زده است. تاسیسات پالایش نفت بقیق مهمترین تاسیسات نفتی عربستان سعودی است که در ۲۰۱۸ حدود نیمی از تولید نفت خام عربستان را پالایش کرد یعنی حدود ۵ میلیون بشکه در روز معادل یک بشکه از هر ۵ بشکه نفت تولید شده در جهان. بنابراین حمله به این تاسیسات بر جریان نفت خام و پایانه‌های صادرات تاثیر می‌گذارد. آخرین حمله به تاسیسات نفتی عربستان چند ماه پیش توسط حوثی‌های یمن از عراق صورت گرفت که هدف آن ایستگاههای پمپ نفت در این خط لوله نفتی بود. خسارت این حمله بسیار کم بود ولی آسیب پذیری زیرساخت‌های نفتی عربستان را حتی صدها کیلومتر دور‌تر از مرزهایش نشان داد.
مهرمهر15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، بدنبال انتشار خبرهایی در خصوص جنگ لفظی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با «جان بولتون» برای تعلیق برخی از تحریم‌های ایران، سی ان ان اعلام کرد که هنوز اقدامی در این راستا که به عنوان مقدمه‌ای برای دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام شده، انجام نگرفته است. با این وجود اما برخی رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه اعلام کرده‌اند که گفتگوهایی در کاخ سفید برای اجرای طرح فرانسه مبنی بر اعطای خط اعتباری به ایران و کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران در حال اجرا است. تا شرایط برای دیدار احتمالی میان روسای‌جمهور ایران و آمریکا در نیویورک فراهم شود. این مقام‌های آمریکایی همچنین خاطرنشان کردند که وزارت خزانه‌داری آمریکا هنوز با طرح فرانسه برای کاهش تحریم‌ها و اعطای خط اعتباری به ایران موافقت نکرده است.
خبر فوریخبر فوری15 ساعت قبل
مقامات وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمرکا به تازگی اعلام کرده‌اند که سه گروه از هکرها و مجرمان سایبری حرفه‌ای را که تحت حمایت و نظارت دولت کره شمالی بوده‌اند، تحریم کرده‌اند. تاکنون کره شمالی همواره متهم ردیف اول یکی از معروف‌ترین و هولناک‌ترین حملات سایبری به شمار آمده است که در سال گذشته ۲۰۱۷ میلادی رخ داد و موسوم به حمله سایبری واناکرای wannacry بود. با توجه به افزایش روزافزون حملات سایبری از سوی هکرها، کشورهای مختلف زیادی در سراسر جهان هدف این گونه حملات قرار گرفته‌اند و آسیب‌ها و خسارات جبران ناپذیری را متحمل شده‌اند. آمار حملات سایبری و هک در سال‌های اخیر، به اوج خود رسیده است. هکرهای تحت حمایت دولت کره شمالی تاکنون به زیرساخت‌های کشورهای متعددی در جهان حمله کرده‌اند که اهداف و انگیزه‌های آنها در حملات سایبری و بدافزاری مختلف، متفاوت بوده است.
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
وب سایت آمریکایی «نشنال اینترست» با انتشار مقاله‌ای به قلم «پل پیلار» با اشاره به شکست استراتژی «فشار حداکثری» بر ایران، تاکید کرده: «آنچه نه دولت ترامپ و نه طرفداران فشار حداکثری بر ایران آمادگی پذیرش آن را ندارند این است که راه خروج از بن بست فعلی در روابط ایالات متحده و ایران، بازگشت آمریکا به» برجام «یا چیزی بسیار شبیه به آن است.» اخیرا «دنیس راس» و «دانا استرول» از اعضای اندیشکده «سیاست خاورمیانه واشنگتن» با نگارش یک مقاله مشترک این ایده را رد کرده‌اند. اگرچه دولت ترامپ سعی دارد مساله کاهش بودجه نظامی ایران در اثر تحریم‌های آمریکا را برجسته کند، اما از آغاز کارزار فشار حداکثری علیه ایران دولت آمریکا خود تاکید (ادعا) داشته که فعالیت‌های خرابکارانه ایران در خلیج فارس مانند حمله به نفتکش‌ها و یا توقیف آنها افزایش یافته است. «دنیس راس» و «دانا استرول» در این مقاله مشترک به طور خلاصه تاکید کرده‌اند فعالیت‌های ایران در منطقه برای این کشور با قیمتی ارزان تمام می‌شود و الزاما ربطی به توازن حساب مالی و بانکی تهران ندارد. این مطالعه داده‌هایی را نشان می‌دهد که از زمان آغاز کارزار دولت ترامپ برای ایجاد فشار حداکثری علیه ایران، تظاهرات اعتراضی در ایران نه تنها افزایش نداشته بلکه کاهش هم یافته است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز15 ساعت قبل
حتی این مخالفت به مشاجره میان ترامپ و بولتون منجر شد. صبح روز بعد از این مشاجره بولتون از کاخ سفید اخراج شد، اگرچه او و ترامپ درباره اینکه چه کسی این تصمیم را گرفته است اختلاف نظر دارند. این منبع آگاه در پایان بار دیگر تاکید کرد که تمایل کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران از سوی ترامپ عامل اصلی برکناری بولتون بوده است. ترامپ در مورد کاهش تحریم‌ها بعد از خروج بولتون از کاخ سفید نیز گفت: باید ببینیم چه می‌شود. پیش از این هم رسانه‌ها از احتمال کاهش تحریم‌ها از سوی ترامپ برای فراهم کردن مقدمات دیدار میان ترامپ و روحانی صحبت کرده بودند.
تسنیمتسنیم15 ساعت قبل
قیمت پارچه ۲۰ درصد در چین کاهش یافته و وارد کننده ایرانی که در اردیبهشت اقدام به واردات از چین کرده ۲۰ درصد هم در دلار ضرر کرده است این وارد کننده ۴۰ درصد زیان کرده است. بطور متوسط قیمت مواد برقی در چین ۲۰ درصد کاهش یافته و وارد کننده ایرانی مواد برقی از چین علاوه بر کاهش ۲۰ درصد در خرید، در دلار نیز ۲۰ درصد ضرر کرده و جمع ضرر ۴۰ درصد است. تحریم‌های آمریکا از ١٦ اردیبهشت شروع شد و فعالین اقتصادی ایران تصور می‌کردند با آغاز تحریم موج سنگین تورمی ایجاد می‌شود که عکس آن اتفاق افتاد. یک جای تحلیل‌های فعالین اقتصادی ایران ایراد دارد. بزرگترین بازنده ضد تورم ایجاد شده، کسانی هستند که از تورم سال ٩٧ منتفع شدند اینها با سود بالا در سال ٩٧ تصور کردند همین فضا ادامه خواهد داشت عمده کسانی که از تورم سال ٩٧ منتفع شدند در سال ٩٨ از زیان منتفع شدند.
ایلناایلنا16 ساعت قبل
رویترز در گزارشی به علت اخراج جان بولتون پرداخت و نوشت: صبح روز بعد از مشاجره بولتون و ترامپ بر سر ایران، بولتون از کاخ سفید اخراج شد، اگرچه او و ترامپ درباره اینکه چه کسی این تصمیم را گرفته است اختلاف نظر دارند. حتی این مخالفت به مشاجره میان ترامپ و بولتون منجر شد. صبح روز بعد از این مشاجره بولتون از کاخ سفید اخراج شد، اگرچه او و ترامپ درباره اینکه چه کسی این تصمیم را گرفته است اختلاف نظر دارند. این منبع آگاه در پایان بار دیگر تاکید کرد که تمایل کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران از سوی ترامپ عامل اصلی برکناری بولتون بوده است. ترامپ در مورد کاهش تحریم‌ها بعد از خروج بولتون از کاخ سفید نیز گفت: باید ببینیم چه می‌شود.
جام نیوزجام نیوز16 ساعت قبل
در حال حاضر کارگران خطوط تولید محصولات حذف شده، احتمالا در سایر خطوط به کار گرفته شده‌اند. ایران خودرو در دوران تحریم و تا به امروز، سه محصول خود شامل سوزوکی گرند ویتارا، تندر-۹۰ معمولی و تندر-۹۰ اتومات را از دست داده است. از ایران خودرو که بگذریم، سایپایی‌ها نیز سه محصول خود را تا به امروز به دلیل تحریم از دست داده‌اند. با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود حدود نصف محصولات حذف شده از خودروسازی ایران (در دوران تحریم‌های جدید) به بخش خصوصی مربوط می‌شود. بنابر آمارهای منتشره، خودروسازی بخش خصوصی تا به امروز به دلیل تحریم، محصولاتی شامل لیفان، BYD، هیوندایی، ام جی و سابرینا را از دست داده است.
ایسناایسنا16 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، مقامات وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمرکا به تازگی اعلام کرده‌اند که سه گروه از هکرها و مجرمان سایبری حرفه‌ای را که تحت حمایت و نظارت دولت کره شمالی بوده‌اند، تحریم کرده‌اند. تاکنون کره شمالی همواره متهم ردیف اول یکی از معروف‌ترین و هولناک‌ترین حملات سایبری به شمار آمده است که در سال گذشته ۲۰۱۷ میلادی رخ داد و موسوم به حمله سایبری واناکرای wannacry بود. با توجه به افزایش روزافزون حملات سایبری از سوی هکرها، کشورهای مختلف زیادی در سراسر جهان هدف این گونه حملات قرار گرفته‌اند و آسیب‌ها و خسارات جبران ناپذیری را متحمل شده‌اند. آمار حملات سایبری و هک در سال‌های اخیر، به اوج خود رسیده است. هکرهای تحت حمایت دولت کره شمالی تاکنون به زیرساخت‌های کشورهای متعددی در جهان حمله کرده‌اند که اهداف و انگیزه‌های آنها در حملات سایبری و بدافزاری مختلف، متفاوت بوده است.
ایسناایسنا16 ساعت قبل
درپی حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در روز شنبه که باعث مختل شدن نیمی از ظرفیت تولید نفت این کشور شده است، آمریکا برای استفاده از ذخایر نفت استراتژیک خود به منظور جبران از دست رفتن نفت عربستان اعلام آمادگی کرد. عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت اوپک است، همواره متولی مازاد ظرفیت تولید نفت جهانی شناخته شده است. تحلیلگران مکررا رشد تولید نفت آمریکا را کمتر از حد واقعی برآورد کرده‌اند در حالی که این کشور اکنون معادل ۱۵ درصد از عرضه جهانی، نفت تولید می‌کند. با این حال رشد تولید نفت آمریکا و کندی رشد تقاضای جهانی برای نفت باعث بالا رفتن سطح ذخایر جهانی شده است. سخنگوی وزارت انرژی آمریکا اعلام کرده که دولت ترامپ آماده است در صورت نیاز از ذخایر نفت استراتژیک خود برای جبران تعطیلی تولید نفت عربستان سعودی استفاده کند.

به انتهای لیست رسیدید