تحریم آمریکا

تحریم آمریکا

ایلناایلنا2 ساعت قبل
باید از چتر تحریم بیرون بیاییموی ادامه داد: آنچه که امروز شروع شده بخش کوچکی از نهضت ساخت داخل است. استراتژی قطعی ما باید تولید کالای ایرانی و رونق تولید داخل باشد. اثر روانی تحریم برطرف شدهاین عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ما در حوزه وزارت صمت ۱۲ زنجیره داریم که در همه آنها باید به خودکفایی برسیم. در ماه‌های اخیر اثر روانی تحریم‌ها برطرف شده و مانند قبل با یک طرح یا اظهار نظر بازار ارز به هم نمی‌ریزد. جنگ اقتصادی با استقلال تولید به پایان می‌رسدوی ادامه داد: با اعمال تحریم‌ها صنعت خودرو زمین خورد اما دیدیم که سریع بلند شد و به روند پیشرفت خود ادامه داد.
ایسناایسنا5 ساعت قبل
رییس دفتر رییس جمهور روز جمعه از نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید و بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران بازدید کرد و از نزدیک با تولیدکنندگان و فعالان کسب و کارهای نوپا به گفت‌وگو پرداخت. رییس دفتر رییس جمهور نیز با تقدیر و اعلام حمایت قاطع دولت از تولیدکنندگان و ارایه دهندگان خدماتی ایرانی، لزوم تلاش برای ارتقای هر چه بیشتر کیفیت محصولات داخلی برای جذب پایدار بازار در فضای رقابتی را مورد تاکید قرار داد. رییس دفتر رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید کشاورزی سنتی را به مدرن تغییر دهیم، ادامه داد: در این صورت با کمک ابزار دیجیتال و ماهواره‌ای برداشت‌های کشاورزان چند برابر خواهد شد. رییس دفتر رییس جمهور بهره گیری از پیشنهادات، ایده‌ها و توانمندی‌های مردم را یکی از ویژگی‌های مهم بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ برشمرد و گفت: تجربه دولت این بود که در هر جایی مردم را مشارکت دهیم و به آنان اعتماد کنیم، موفق خواهیم بود. رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه دولت تدبیر و امید بر استمرار برگزاری چنین نمایشگاه‌های تاکید دارد، افزود: دکتر روحانی و مجموعه دولت از اینکه کلیه نیازمندی‌های داخلی از جمله قطعات، ماشین آلات و مواد اولیه توسط جوانان، دانشگاهیان و پارک‌های علم و فناوری در داخل تولید شود، حمایت می‌کند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین18 ساعت قبل
رییس دفتر رییس جمهور با تقدیر و اعلام حمایت قاطع دولت از تولیدکنندگان و ارایه دهندگان خدماتی ایرانی، لزوم تلاش برای ارتقای هر چه بیشتر کیفیت محصولات داخلی برای جذب پایدار بازار در فضای رقابتی را مورد تاکید قرار داد. رییس دفتر رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید کشاورزی سنتی را به مدرن تغییر دهیم، ادامه داد: در این صورت با کمک ابزار دیجیتال و ماهواره‌ای برداشت‌های کشاورزان چند برابر خواهد شد. رییس دفتر رییس جمهور بهره گیری از پیشنهادات، ایده‌ها و توانمندی‌های مردم را یکی از ویژگی‌های مهم بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ برشمرد و گفت: تجربه دولت این بود که در هر جایی مردم را مشارکت دهیم و به آنان اعتماد کنیم، موفق خواهیم بود. واعظی در جمع خبرنگاران نیز با تاکید بر اینکه برگزاری نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید، کاری بسیار بزرگ است، گفت: مقام معظم رهبری همواره بر تکیه به توان داخلی کشور تاکید دارند و در این نمایشگاه نیز کلیه کارخانجات، محصولات و تولیداتی را ارائه کرده‌اند که پیشتر از خارج وارد می‌شد و دولت آمادگی دارد با تولیدکنندگان داخلی قرارداد ببندد. رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه دولت تدبیر و امید بر استمرار برگزاری چنین نمایشگاه‌های تاکید دارد، افزود: دکتر روحانی و مجموعه دولت از اینکه کلیه نیازمندیهای داخلی از جمله قطعات، ماشین آلات و مواد اولیه توسط جوانان، دانشگاهیان و پارک‌های علم و فناوری در داخل تولید شود، حمایت می‌کند.
رکنارکنا18 ساعت قبل
رکنا: رویترز مدعی شد که دو کشتی باربری ایران چند هفته است که به خاطر تحریم‌های آمریکا در برزیل قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز19 ساعت قبل
رییس دفتر رییس جمهور با تقدیر و اعلام حمایت قاطع دولت از تولیدکنندگان و ارایه دهندگان خدماتی ایرانی، لزوم تلاش برای ارتقای هر چه بیشتر کیفیت محصولات داخلی برای جذب پایدار بازار در فضای رقابتی را مورد تاکید قرار داد. رییس دفتر رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید کشاورزی سنتی را به مدرن تغییر دهیم، ادامه داد: در این صورت با کمک ابزار دیجیتال و ماهواره‌ای برداشت‌های کشاورزان چند برابر خواهد شد. رییس دفتر رییس جمهور بهره گیری از پیشنهادات، ایده‌ها و توانمندی‌های مردم را یکی از ویژگی‌های مهم بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ برشمرد و گفت: تجربه دولت این بود که در هر جایی مردم را مشارکت دهیم و به آنان اعتماد کنیم، موفق خواهیم بود. رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه دولت تدبیر و امید بر استمرار برگزاری چنین نمایشگاه‌های تاکید دارد، افزود: دکتر روحانی و مجموعه دولت از اینکه کلیه نیازمندیهای داخلی از جمله قطعات، ماشین آلات و مواد اولیه توسط جوانان، دانشگاهیان و پارک‌های علم و فناوری در داخل تولید شود، حمایت می‌کند. رییس دفتر رییس جمهور به برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکامپ اشاره و تصریح کرد: هر سال یک گام جدی به پیش هستیم و کار بزرگی در نمایشگاه امسال و در نوآوری‌ها انجام شده است و استارتاپ‌های حاضر درنمایشگاه امسال در مقایسه با سالهای قبل به یک برند ملی و منطقه‌ای تبدیل شده‌اند.
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور روز جمعه از نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید و بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران بازدید کرد و از نزدیک با تولید کنندگان و فعالان کسب و کارهای نوپا به گفتگو پرداخت. تولید کنندگان کشورمان نیز در جریان این بازدید مهم‌ترین دغدغه‌ها، درخواست‌ها و پیشنهادهای خود را درباره چالش‌ها و راهکارهای ساخت داخل در بخش صنعت، نقش کارگزاران تبادل فناوری در رونق تولید، نقش صندوق‌های حمایتی و روش‌های نوین تأمین مالی برای ساخت داخل و تشریح ظرفیت‌های داخلی و حداکثر استفاده از توان ساخت داخل را مطرح کردند. رئیس دفتر رئیس جمهور نیز با تقدیر و اعلام حمایت قاطع دولت از تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدماتی ایرانی، لزوم تلاش برای ارتقای هر چه بیشتر کیفیت محصولات داخلی برای جذب پایدار بازار در فضای رقابتی را مورد تاکید قرار داد. رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید کشاورزی سنتی را به مدرن تغییر دهیم، ادامه داد: در این صورت با کمک ابزار دیجیتال و ماهواره‌ای برداشت‌های کشاورزان چند برابر خواهد شد. رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه دولت تدبیر و امید بر استمرار برگزاری چنین نمایشگاه‌های تاکید دارد، افزود: روحانی و مجموعه دولت از اینکه کلیه نیازمندی‌های داخلی از جمله قطعات، ماشین آلات و مواد اولیه توسط جوانان، دانشگاهیان و پارک‌های علم و فناوری در داخل تولید شود، حمایت می‌کند.
ایلناایلنا20 ساعت قبل
رییس دفتر رییس جمهور روز جمعه از نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید و بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران بازدید کرد و از نزدیک با تولید کنندگان و فعالان کسب و کارهای نوپا به گفت و گو پرداخت. رییس دفتر رییس جمهور نیز با تقدیر و اعلام حمایت قاطع دولت از تولیدکنندگان و ارایه دهندگان خدماتی ایرانی، لزوم تلاش برای ارتقای هر چه بیشتر کیفیت محصولات داخلی برای جذب پایدار بازار در فضای رقابتی را مورد تاکید قرار داد. رییس دفتر رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید کشاورزی سنتی را به مدرن تغییر دهیم، ادامه داد: در این صورت با کمک ابزار دیجیتال و ماهواره‌ای برداشت‌های کشاورزان چند برابر خواهد شد. رییس دفتر رییس جمهور بهره گیری از پیشنهادات، ایده‌ها و توانمندی‌های مردم را یکی از ویژگی‌های مهم بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ برشمرد و گفت: تجربه دولت این بود که در هر جایی مردم را مشارکت دهیم و به آنان اعتماد کنیم، موفق خواهیم بود. رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه دولت تدبیر و امید بر استمرار برگزاری چنین نمایشگاه‌های تاکید دارد، افزود: دکتر روحانی و مجموعه دولت از اینکه کلیه نیازمندیهای داخلی از جمله قطعات، ماشین آلات و مواد اولیه توسط جوانان، دانشگاهیان و پارک‌های علم و فناوری در داخل تولید شود، حمایت می‌کند.
فارسفارس21 ساعت قبل
تولید کنندگان کشورمان نیز در جریان این بازدید مهم‌ترین دغدغه‌ها، درخواست‌ها و پیشنهادهای خود را درباره چالش‌ها و راهکارهای ساخت داخل در بخش صنعت، نقش کارگزاران تبادل فناوری در رونق تولید، نقش صندوق‌های حمایتی و روشهای نوین تامین مالی برای ساخت داخل و تشریح ظرفیت‌های داخلی و حداکثر استفاده از توان ساخت داخل را مطرح کردند. رییس دفتر رییس جمهور نیز با تقدیر و اعلام حمایت قاطع دولت از تولیدکنندگان و ارایه دهندگان خدماتی ایرانی، لزوم تلاش برای ارتقای هر چه بیشتر کیفیت محصولات داخلی برای جذب پایدار بازار در فضای رقابتی را مورد تاکید قرار داد. رییس دفتر رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید کشاورزی سنتی را به مدرن تغییر دهیم، ادامه داد: در این صورت با کمک ابزار دیجیتال و ماهواره‌ای برداشت‌های کشاورزان چند برابر خواهد شد. واعظی در جمع خبرنگاران نیز با تاکید بر اینکه برگزاری نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید، کاری بسیار بزرگ است، گفت: مقام معظم رهبری همواره بر تکیه به توان داخلی کشور تاکید دارند و در این نمایشگاه نیز کلیه کارخانجات، محصولات و تولیداتی را ارائه کرده‌اند که پیشتر از خارج وارد می‌شد و دولت آمادگی دارد با تولیدکنندگان داخلی قرارداد ببندد. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، محمد حسن قدیری ابیانه کارشناس مسائل بین الملل پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران باموضوع آمریکا ابربدهکار اقتصاد دنیا گفت: برای اینکه بخواهیم بدهکاری دولت فدرال آمریکا را در نظر بگیریم، این موضوع را با میزان فروش نفت ایران مقایسه می‌کنیم. قدیری ابیانه با اعلام اینکه سرانه پس انداز هر خانواده ۴ نفری در آمریکا حدود ۱۶۰ میلیون تومان است، اظهار داشت: بدهی خانواده‌های آمریکایی ۱۱ میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان است که در این زمینه اوضاع‌شان وخیم است. قدیری ابیانه تصریح کرد: سالیانه حدود یک تریلیون دلار بر بدهی دولت فدرال آمریکا اضافه می‌شود این یعنی اینکه هر سال معادل ۲۰ سال فروش نفت ایران بر بدهی‌های دولت آمریکا اضافه می‌شود. وی با بیان اینکه ثروت ۳ نفر در آمریکا بیشتر از ۱۶۰ میلیون آمریکایی است، عنوان داشت: ۴۰ میلیون آمریکایی زیر خط فقر هستند و نیم میلیون نفر در این کشور کارتون خواب هستند و سالیانه دو و نیم میلیون نفر از طبقه متوسط در این کشور به طبقه فقیر سقوط می‌کنند میزان بدهی آمریکا نسبت به اقتصاد ش در این روزها بیشتر است. وی با بیان اینکه اقتصاد آمریکا رو به سقوط است و آمریکایی‌ها نمی‌خواهند این واقعیت را بپذیرند و با آن مقابله می‌کنند، اظهار داشت: امروز هژمونی آمریکا مرده است و آمریکا با حمله نظامی نمی‌تواند جلوی ایجاد سایر قطب‌‌بندی‌ها را بگیرد.
برنابرنا1 روز قبل
رییس دفتر رییس جمهور نیز با تقدیر و اعلام حمایت قاطع دولت از تولیدکنندگان و ارایه دهندگان خدماتی ایرانی، لزوم تلاش برای ارتقای هر چه بیشتر کیفیت محصولات داخلی برای جذب پایدار بازار در فضای رقابتی را مورد تاکید قرار داد. رییس دفتر رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید کشاورزی سنتی را به مدرن تغییر دهیم، ادامه داد: در این صورت با کمک ابزار دیجیتال و ماهواره‌ای برداشت‌های کشاورزان چند برابر خواهد شد. رییس دفتر رییس جمهور بهره گیری از پیشنهادات، ایده‌ها و توانمندی‌های مردم را یکی از ویژگی‌های مهم بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ برشمرد و گفت: تجربه دولت این بود که در هر جایی مردم را مشارکت دهیم و به آنان اعتماد کنیم، موفق خواهیم بود. رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه دولت تدبیر و امید بر استمرار برگزاری چنین نمایشگاه‌های تاکید دارد، افزود: دکتر روحانی و مجموعه دولت از اینکه کلیه نیازمندیهای داخلی از جمله قطعات، ماشین آلات و مواد اولیه توسط جوانان، دانشگاهیان و پارک‌های علم و فناوری در داخل تولید شود، حمایت می‌کند. رییس دفتر رییس جمهور به برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکامپ اشاره و تصریح کرد: هر سال یک گام جدی به پیش هستیم و کار بزرگی در نمایشگاه امسال و در نوآوری‌ها انجام شده است و استارتاپ‌های حاضر درنمایشگاه امسال در مقایسه با سالهای قبل به یک برند ملی و منطقه‌ای تبدیل شده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین, وزارت خزانه داری آمریکا پنج فرد و هفت نهاد و شرکت مستقر در ایران, چین و بلژیک را به دلیل ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران و نقض تحریم‌های آمریکا, در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.
فارسفارس1 روز قبل
گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور میانمار، ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت اقلیت مسلمان روهینگیا، اعلام تحریم فرمانده ارتش و تعدادی از سران نظامی میانمار از سوی آمریکا را «ناکافی» خوانده است. بنا بر گزارش رویترز، آمریکا این هفته «مین آنگ هلینگ» فرمانده ارتش میانمار، «سو وین» معاون فرمانده ارتش و دو نفر دیگر از فرماندهان ارتش میانمار و خانواده‌های آنان را به آمریکا ممنوع‌الورود کرد. این گزارشگر سازمان ملل اعلام کرد، ممنوعیت تردد این نظامیان ارتش میانمار کافی نیست و باید اموال و دارایی‌های آنان هم توقیف شود. در گزارش ۲۰۱۷ بازرسان سازمان ملل ضمن تاکید بر دست داشتن ارتش میانمار در کشتار اقلیت روهینگیا، بر لزوم محاکمه شش فرمانده ارتش این کشور به اتهام «نسل‌کشی» تاکید شده بود. گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور میانمار در اظهارات امروز خود در مالزی همچنین درباره تشدید نقض حقوق بشر طی هفته‌های اخیر و سرکوب اقلیت روهینگیا توسط ارتش میانمار ابراز نگرانی کرد.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشنماینده ویژه سازمان ملل در امور میانمار می‌گوید که اقدام آمریکا در ممنوع کردن سفر فرمانده و شماری از سران ارتش میانمار به دلیل نقض حقوق اقلیت مسلمان روهینگیا، «اقدامی ناکافی» است چرا که امرای ارتش میانمار هرگز قصدی بنایی برای سفر به آمریکا نداشته‌اند. اخبار بین الملل_ بنا بر گزارش رویترز، «یانگی لی» گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور میانمار با به اعلام ممنوعیت سفر «مین آنگ هلینگ» فرمانده ارتش میانمار، «سو وین» معاون فرمانده ارتش و دو نفر دیگر از فرماندهان به همراه خانواده‌های آنان به آمریکا واکنش نشان داد. این گزارشگر سازمان ملل اعلام کرد، ممنوعیت تردد این نظامیان ارتش میانمار کافی نیست و باید اموال و دارایی‌های آنان هم توقیف شود. در گزارش ۲۰۱۷ بازرسان سازمان ملل ضمن تاکید بر دست داشتن ارتش میانمار در کشتار اقلیت روهینگیا، بر لزوم محاکمه شش فرمانده ارتش این کشور به اتهام «نسل‌کشی» تاکید شده بود. گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور میانمار در اظهارات امروز خود در مالزی همچنین درباره تشدید نقض حقوق بشر طی هفته‌های اخیر و سرکوب اقلیت روهینگیا توسط ارتش میانمار ابراز نگرانی کرد.
موجموج2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری موج، محمدجواد ظریف در گفت‌وگویی با خبرگزاری روسی تاس، درباره کشورهای اروپایی گفته است: از آن‌ها انتظار داریم به تعهدات خود برای عادی‌سازی روابط اقتصادی میان ایران و دیگر کشورها، عمل کنند. ما باید نفت خودمان را بفروشیم. وی افزود: «ما داریم با روسیه و چین تجارت می‌کنیم، اما این کافی نیست. اروپایی‌ها، هم E۳ (انگلیس، آلمان و فرانسه) و هم کل اتحادیه اروپا، بخشی از این توافق هستند و باید تعهدات خود را اجرا کنند.» وزیر امور خارجه ایران پیش از این در مصاحبه با شبکه «بی‌بی‌سی» گفته بود اگر اتحادیه اروپا می‌خواهد توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کرده و از منافع امنیتی آن بهره ببرد، باید در این زمینه «سرمایه‌گذاری» کند. در یک سال و دو ماهی که از خروج رسمی آمریکا از برجام می‌گذرد، وعده‌های اتحادیه اروپا برای تسهیل روابط تجاری با ایران تقریبا نتیجه‌ای نداشته و تنها حاصل آن ساز و کار مبادله‌ای موسوم به اینستکس است که آن نیز فعلا به اقلامی محدود است که تحت تحریم آمریکا قرار ندارد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
چنان‌که مودودی، سرپرست سازمان توسعه و تجارت، می‌گوید: آنچه ما را دلواپس می‌کند، این است که نکند اینستکس فقط یک سازوکار مالی برای واردات از کشورهای اروپایی به ایران باشد. بنابراین اینستکس تلاشی فعالانه از طرف اروپایی‌هاست برای اینکه به نوعی به تحقیر آمریکا پاسخ دهند. به جز چین و روسیه که برای پیوستن به اینستکس اعلام آمادگی کرده‌اند، موگرینی نیز از حضور هفت کشور اروپایی دیگر به این سازوکار مالی خبر داده است. آیا استقبال کشورهای بیشتر بر اعتبار و کارآمدی این سازوکار می‌افزاید؟ آنچه ما را دلواپس می‌کند، این است که نکند اینستکس فقط یک سازوکار مالی برای واردات از کشورهای اروپایی به ایران باشد. برخی معتقدند اینستکس ایران را از حقوق خود محروم کرده است …!
فارسفارس3 روز قبل
در ابتدای گزارش این رسانه روس آمده است: «به دلیل ادامه خرید نفت ایران، ایالات متحده در حال بررسی احتمال اعمال تحریم‌ها علیه چین است. این تحلیلگر چینی معتقد است: «بعید است آمریکا بر موضوع خرید نفت ایران از سوی چین به منظور اعمال فشار بر چین در جریان مذاکرات تجاری (بین واشنگتن و پکن) تاکید زیادی بکند. به هر حال، اگر مذاکرات دو طرف شکست بخورد، (اعمال تحریم آمریکا علیه چین به دلیل خرید نفت ایران) تنها تحریم یکجانبه این کشور علیه چین نخواهد بود». وی افزود: «مهم است که در آینده خرید نفت ایران ادامه یابد. این واقعیت که چین نفت ایران را می‌خرد، یک رویه و اقدام عادی است اما این موضوع که خرید نفت ایران از سوی چین متوقف شود، یک اقدام عادی نیست».
ایسناایسنا4 روز قبل
نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: طبقات متوسط و فرودست جامعه از تحریم آمریکا و ناکارآمدی‌های داخلی آسیب می‌بینند. به گزارش ایسنا، محمدحسین فرهنگی در نطق میان‌دستور امروز (سه‌شنبه) مجلس، گفت: کشور در شرایط حساسی است. از یک سو مخالفان بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران و آمریکا بر خلاف قواعد و رویه‌های بین‌المللی اقدامات ظالمانه خود را ادامه می‌دهند و از سوی دیگر ضعفهای مدیریتی و ناکارآمدی‌ها بر آثار اقدامات یاد شده می‌افزاید و در این مردم به ویژه طبقات متوسط و فرودست جامعه آسیب می‌بینند. نیاز کشور تامین می‌شود و کشاورزان نیز احساس خسارت نمی‌کنند. فرهنگی خواستار توجه دولت به وضعیت جوانان در شرف ازدواج شد و پیشنهاد داد: در شرایط حاضر تهیه جهیزیه یکی از موانع ازدواج و از دلایل جدی تاخیر ازدواج است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 روز قبل
بنابراین، برجام بر اساس تدلیس آمریکایی – اروپایی شکل گرفت و خسارات سنگینی را به اقتصاد کشور وارد کرد. اما حالا که به تصریح خیلی‌ها مانند صوفی (عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و مشاور خاتمی) «محبوبیت روحانی نزد مردم به زیر ۱۰ درصد رسیده»، یا می‌گویند دولت، دولت ما نیست و یا می‌گویند دولت، فاقد اختیار است. اما این بساطی که آن‌ها به قیمت فضاحت زدن زیر قول و قرار برجامی، پهن کرده‌اند خبر از یک برنامه دراز مدت برای نابودی اقتصاد ایران می‌دهد. به واقع این تقسیمی ناعادلانه است که در چهارمین سال تصویب برجام ارائه می‌فرمایید و آن را به مردم می‌فروشید. پس ما بدون امضای برجام، قطعا اکنون جلوتر از چهار سال قبل بودیم و با امضای برجام مشخصا عقب‌تر از چهار سال قبل رفته‌ایم.
الفالف5 روز قبل
کشور در‌ حال‌حاضر بزرگ‌ترین اولویتی که درگیر آن است «تشدید تحریم‌های ظالمانه» و تلاش برای «ایجاد ائتلاف جهانی علیه برنامه‌های دفاعی کشور» به‌وسیله آمریکاست. از تیترها و اخبار صفحه اول مطبوعات و رسانه‌ها و ستون‌های یادداشت آنان به‌ سادگی می‌توان پی‌برد که دغدغه آن‌ها با مسائل اصلی کشور و مطالبات مردم فاصله زیادی دارد. عکس‌ها، مصاحبه‌ها، موضوعات مورد توجه رسانه‌ها نیز مؤید این مطلب است. البته، روی سخن با همه رسانه‌ها، مطبوعات و خبرگزاری‌ها نیست. باوجوداین، اشکالی که به این رسانه‌ها وارد است، همانا «یکجانبه‌گرایی» به مسأله ایران و آمریکا است.
ایلناایلنا5 روز قبل
کوبا به‌رغم تحریم‌های شدید بین‌المللی با ارائه بسته جدید اقتصادی به دنبال افزایش تولید ناخالص داخلی خود است. به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، کوبا به‌رغم تحریم‌های شدید بین‌المللی با ارائه بسته جدید اقتصادی به دنبال افزایش تولید ناخالص داخلی خود است. سران حزب حاکم کوبا در دیدار نیمسال خود در هاوانا به بررسی و تصویب این لایحه پیشنهادی خواهند پرداخت تا بتواند جان تازه‌ای به اقتصاد بیمار کوبا بدهد. «میگوئل دیاز کانل» رئیس‌جمهور کوبا اعلام کرده است که در صورتی که این لایحه توسط حزب سوسیالیست به تصویب برسد، تولید ناخالص داخلی کشور را تا پایان سال افزایش خواهد داد. میزان تجارت دو کشور از میزان هشت و نیم میلیارد دلار از سال ۲۰۱۲ به کمتر از دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷ رسیده است.
مهرمهر5 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رأی الیوم، «تزوی بارئیل» شرق شناس اسرائیلی درباره خروج نیروهای اماراتی از جنگ یمن آورده است: اینکه امارات از خروج نیروهایش خبر داده، به مفهوم آن است که از جنگ کنونی کنار کشیده و عربستان را در این جنگ تنها گذاشته است. برخی درخواستهای آمریکایی از ترامپ برای اعمال تحریم علیه عربستان به سبب نقض حقوق بشر و مسئولیت محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در قتل جمال خاشقجی و به سبب جنگ یمن که فاجعه انسانی بزرگی ایجاد کرده است، وجود دارد. وی می‌نویسد: همه این عوامل سبب شده است که امارات از اینکه مشمول تحریم آمریکا به علت دخالت در جنگ یمن باشد، واهمه داشته باشد و از این رو ترجیج می‌دهد که از جنگ یمن خارج شود. خروج امارات از یمن تاکیدی بر این است که جنگ یمن فقط جنگ شخص بن سلمان است و عربستان در جنگ تنها گذاشته می‌شود. بارئیل بیان کرد: تصمیم امارات برای خروج نیروهایش از یمن نشان دهنده اختلافات مداوم با عربستان و تشدید تنش میان شرکای ائتلاف (ضد یمن) است که هدف آمریکایی-سعودی برای ریشه کنی قدرت حوثی‌ها در یمن را بیش از هر زمان دیگری دور کرده است.
تسنیمتسنیم5 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ پس از ورود چند محموله از سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه به ترکیه٬ مهم‌ترین سوال در محافل سیاسی٬ قتصادی و رسانه‌ای ترکیه این است که آیا آمریکا به خاطر این اقدام٬ ترکیه را تحریم می‌کند یا خیر. روزنامه ایندیپندنت به بررسی این موضوع پرداخته که ‌آیا خرید اس ۴۰۰ می‌تواند ترکیه را در معرض قانون موسوم به معامله با دشمنان آمریکا (CAATSA) قرار دهد یا خیر. در صورتی که دونالد ترامپ در مقام رئیس جمهور٬ تحریم‌های پیشنهاد شده از سوی کنگره را عملی کند٬ در فاز نخست مبادلات تجاری ۳۰ میلیارد دلاری ترکیه و آمریکا با مشکل روبرو می‌شود. سپس در فاز دوم صنایع مختلف ترکیه درحوزه صادرات و همچنین درحوزه واردات مواد خام٬ با مشکلات جدی روبرو می‌شوند و فاز سوم که خطرناک‌ترین پیامد تحریم آمریکا علیه ترکیه است٬ ضربه زدن به فاینانس و ورود پول گرم به ترکیه است. حال ترکیه منتظر دریافت این پاسخ است که آیا ترامپ در اعمال تحریم علیه ترکیه از اختیارات خود برای معلق نگه داشتن درخواست‌های کنگره استفاده می‌کند یا خیر.
افکارنیوزافکارنیوز6 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشپس از ورود چند محموله از سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه به ترکیه٬ مهم‌ترین سوال در محافل سیاسی٬ قتصادی و رسانه‌ای ترکیه این است که آیا آمریکا به خاطر این اقدام٬ ترکیه را تحریم می‌کند یا خیر. اخبار بین الملل- روزنامه ایندیپندنت به بررسی این موضوع پرداخته که ‌آیا خرید اس ۴۰۰ می‌تواند ترکیه را در معرض قانون موسوم به معامله با دشمنان آمریکا (CAATSA) قرار دهد یا خیر. در صورتی که دونالد ترامپ در مقام رئیس جمهور٬ تحریم‌های پیشنهاد شده از سوی کنگره را عملی کند٬ در فاز نخست مبادلات تجاری ۳۰ میلیارد دلاری ترکیه و آمریکا با مشکل روبرو می‌شود. سپس در فاز دوم صنایع مختلف ترکیه درحوزه صادرات و همچنین درحوزه واردات مواد خام٬ با مشکلات جدی روبرو می‌شوند و فاز سوم که خطرناک‌ترین پیامد تحریم آمریکا علیه ترکیه است٬ ضربه زدن به فاینانس و ورود پول گرم به ترکیه است. حال ترکیه منتظر دریافت این پاسخ است که آیا ترامپ در اعمال تحریم علیه ترکیه از اختیارات خود برای معلق نگه داشتن درخواست‌های کنگره استفاده می‌کند یا خیر.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز6 روز قبل
آکار همچنین افزود؛ خرید سامانه دفاعی اس ۴۰۰ از روسیه هرگز به معنای تغییر جهت استراتژی ترکیه نیست. آکار خاطر نشان کرد، آنکارا از طرف مرزهای سوریه به شدت مورد تهدید قرار گرفته است و خرید موشک‌های اس ۴۰۰ برای ما الزامی است. برخلاف تهدید واشنگتن برای تحریم آنکارا در صورت خرید اس ۴۰۰، اردوغان گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اخیرا به وی اطلاع داده است که ترکیه در صورت خرید سامانه‌های اس ۴۰۰ روسیه مورد تحریم آمریکا قرار نمی‌گیرد. وی در عین حال گفته است که آنکارا در مورد خرید اس ۴۰۰ ناعادلانه رفتار کرده است. اردوغان گفت: من بر این باورم که درگیری‌ها در مورد خرید موشک‌های اس ۴۰۰ بدون هیچ مشکلی حل خواهند شد و همتای آمریکایی من نیز از این موضوع حمایت خواهد کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 هفته قبل
به گزارش رویترز، دولت پاناما تحت فشار آمریکا قصد دارد مجوز دریانوردی با پرچم این کشور را از کشتی هایی که تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنند پس بگیرد. پاناما در ماه‌های اخیر پرچم خود را از حدود ۶۰ کشتی مرتبط با ایران و سوریه پس گرفته است. بر اساس مقررات حقوق بین الملل، هر کشتی ای باید در یک کشور به ثبت رسیده باشد و با پرچم کشور محل ثبت تردد نماید و مقررات ایمنی و کار کشور صاحب پرچم بر کشتی‌ها حاکم خواهد بود. در صورتی که یک کشتی پرچم کشور محل ثبت را از دست بدهد، قادر به برخورداری از خدمات بیمه‌ای و طبقه بندی نخواهد بود و باید به دنبال یافتن پرچمی دیگر باشد. به دلیل مقررات سهل گیرانه کشورهایی همچون پاناماریال لیبریا و جزایر مارشال در زمینه ثبت کشتی‌ها در مقایسه با سایر کشورها بسیاری از کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در این کشورها به ثبت می‌رسند.
ایلناایلنا1 هفته قبل
ارزش لیر ترکیه پس از دریافت سامانه اس- ۴۰۰ توسط این کشور و احتمال اعمال تحریم از سوی واشنگتن، کاهش یافت. به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، لیر ترکیه در پی نگرانی‌ها از اعمال تحریم آمریکا علیه این کشور به دلیل دریافت سامانه اس-۴۰۰ به میزان یک و سه دهم درصد در برابر دلار کاهش ارزش داشت. اولین محموله این سامانه در یک فرودگاه نظامی نزدیک آنکارا به زمین نشست که ممکن است باعث تنش‌های بیشتر بین ترکیه و آمریکا شود. آمریکا پیش از این اعلام کرده است که سامانه اس-۴۰۰ با سامانه‌های ناتو همخوانی ندارد و خرید این سامانه توسط ترکیه ممکن است به لغو قرارداد خرید جنگنده اف ۳۵ از آمریکا منجر شود.
ایسناایسنا1 هفته قبل
نماینده مردم قائمشهر در مجلس گفت: ایران در واکنش به رفتار خارج از قواعد حقوق بین‌الملل ترامپ و اروپایی‌ها تصمیم درستی برای بازگشت به شرایط قبل از برجام گرفت. عبدالله رضیان در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: علت تعلل سه کشور اروپایی برای عمل به تعهدات برجام این است که این کشورها منافع‌شان را در همراهی با آمریکا دانسته و همراهی با ایران را مساوی با به خطر افتادن منافع اقتصادی خودشان می‌دانند. وی ادامه داد: کشورهای اروپایی زورشان به آمریکا نمی‌رسد و دچار نوعی بردگی اقتصادی آمریکا هستند. در تاریخ قواعد حقوق بین‌الملل عرف نیست که دولت‌های مشارکت کننده در یک قرارداد بین‌المللی زیر قرارداد خود بزنند، اما به دلیل رفتار خارج از قواعد حقوقی ترامپ، اروپایی‌ها از ترس تحریم آمریکا عقب کشیده‌اند و توان رویارویی با آمریکا را ندارند. نماینده مردم قائمشهر در مجلس تاکید کرد: ایران طبق مناسبات حقوقی و بین‌المللی و در چارچوب برجام مسیر درستی را در پیش گرفته و طرف اروپایی باید بپذیرد که رفتارش حقوقی، درست، منطقی و دیپلماتیک نیست و باید به برجام برگردد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 هفته قبل
این درحالی است که آمریکا به ترکیه هشدار داده بود که خرید سامانه اس‌۴۰۰ از روسیه دارای تبعاتی برای آنکارا خواهد بود و ترکیه مورد تحریم واشنگتن قرار خواهد گرفت. با این حال منابع ترکیه‌ای گفتند که این سیستم موشکی وارد ترکیه شده است. ترکیه هم قول داده است که سیستم موشکی اس‌۴۰۰ را با سیستم‌های موشکی ناتو ادغام نکند. انتظار می‌رود که ترکیه به دلیل خرید سیستم موشکی روسیه مورد تحریم آمریکا قرار گیرد. آمریکا فعلا تحویل جنگنده‌های اف‌۳۵را به حالت تعلیق درآورده است اما اگر نصب سیستم موشکی ترکیه تکمیل شود، آمریکا تحریم‌ها را توسعه خواهد داد.
فراروفرارو1 هفته قبل
در آمریکا، تندرو‌های کنگره در حال متحد شدن هستند و اقدامات اخیر ایران پشتیبان خواست آن‌ها شده است. از آن زمان تاکنون، آمریکا سخت‌ترین تحریم‌ها را بر رژیم ایران اعمال کرده است و به قول فایننشیال تایمز اقتصاد ایران زیر فشار تحریم‌ها «در حال فروپاشی» است». اما حتی این کمپین تحریم‌ها هم برای تندرو‌های کنگره کافی نیست و الان تمرکزشان را از فشار اقتصادی به فشار هسته‌ای تغییر داده‌اند. برخی تندور‌ها اقدامات ایران را سندی دیگر بر این نظرشان می‌دانند که برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران واقعا پوششی برای دستیابی به سلاح اتمی است. «من با دوستانم که می‌گویند ما نباید این معافیت‌ها را ادامه دهیم موافقم چراکه معتقدم ما نباید به توسعه و گسترش برنامه هسته‌ای ایران کمک کنیم».
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 هفته قبل
ساعت ۲۴ - تحریم اقتصادی ایران از سوی امریکا یک برنامه بلند مدت و گسترده است و زنجیره‌ای را تشکیل داده است که درمسیر آن فعالیتهای اقتصادی و به ویژه صادرات ایران با دشواری مواجه می‌شوند. تیرهای تحریم بر بدنه بخش‌های اقتصادی ممکن است برخورد مستقیم نباشد و با تاخیر و دربخش‌های دیگر باشد. به طور مثال و درحالی که کارشناسان دولتی می‌گفتند صادرات پتروشیمی ایران به عنوان دومین محل تامین ارز از تحریم آمریکا اسیب نمی‌بیند اما مهدی شریفی نیک‌نفس، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران می‌گوید: در حال حاضر هزینه حمل محصولات پتروشیمی به شدت افزایش یافته است. چنانکه برای مثال اگر تا شش ماه پیش، هزینه حمل هر تن محصول پتروشیمی ۱۰ تا ۲۰ دلار بود اما اکنون این هزینه به ۸۰ دلار رسیده که تحریم‌ها نیز در این افزایش قیمت موثر بوده است. وقتی تولید این محصولات، به طور مستمر در حال انجام است، حمل آن نیز باید به صورت مستمر انجام پذیرد.

به انتهای لیست رسیدید