تحریم علیه ایران

تحریم علیه ایران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ساعت قبل
عادل عبدالمهدی ۲۲ تیر ماه در بغداد میزبان «فدریکا موگرینی» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود. در بیانیه وزارت خارجه عمان آمده است که سفر بن علوی در راستای روابط دوجانبه و رایزنی مستمر بین ۲ کشور به خصوص درباره تحولات اخیر منطقه صورت می‌گیرد. البته پس از سفر اردیبهشت یوسف بن علوی به تهران، سید عباس عراقچی اوایل خرداد ماه در سفری به سه کشور منطقه به مسقط هم رفت و با بن علوی دیدار و گفت‌وگو کرد. وزیر امور خارجه عمان نیز در این ملاقات با تائید شرایط خطیر منطقه بر لزوم خویشتنداری همه طرف‌ها تاکید کرده و خواستار ادامه رایزنی‌های نزدیک دو کشور شد. گفتنی است دولت عمان روز یکشنبه (۳۰ تیر ماه) به تنش‌ها در خلیج فارس واکنش نشان داد و خواستار «خویشتنداری» همه طرف‌ها شد.

نگاهی به اهداف احتمالی سفر «عبدالمهدی» و «بن‌علوی» به تهران

3+
فارسفارس5 ساعت قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
اما این اتاق جنگ جدید، نه در وزارت دفاع آمریکا، بلکه در وزارت خزانه‌داری این کشور است. فارن پالسی در گزارشی پیش از سفر آدام ژوبین به اسرائیل در سال ۲۰۱۵ می‌نویسد: «ژوبین را خود اوباما انتخاب کرده است. وی در ماه جولای طی اقدامی نادر در پنتاگون حضور یافت و از کنگره خواست ژوبین را به عنوان معاون مبارزه با تروریسم و جرایم مالی وزارت خزانه داری تایید کند. وی در دوره فعالیت دولت بوش، مشاور معاون دادستان کل در وزارت دادگستری بود، و پس از آن مشاور بلندپایه معاون مبارزه با تروریسم و جرایم مالی وزارت خزانه داری شد. الیزابت زوزنبرگ، از اعضای بلندپایه «مرکز امنیت آمریکای جدید» که در گذشته با ژوبین همکاری کرده است گفت: «ژوبین دیپلمات و مذاکره کننده‌ای فوق العاده است.
فارسفارس10 ساعت قبل
اما این اتاق جنگ جدید، نه در وزارت دفاع آمریکا، بلکه در وزارت خزانه‌داری این کشور است. فارن پالسی در گزارشی پیش از سفر آدام ژوبین به اسرائیل در سال ۲۰۱۵ می‌نویسد: «ژوبین را خود اوباما انتخاب کرده است. وی در ماه جولای طی اقدامی نادر در پنتاگون حضور یافت و از کنگره خواست ژوبین را به عنوان معاون مبارزه با تروریسم و جرایم مالی وزارت خزانه داری تایید کند. ژوبین که فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد در رشته حقوق است، سال‌ها است که در زمینه اعمال تحریم‌ها فعالیت می‌کند. وی در دوره فعالیت دولت بوش، مشاور معاون دادستان کل در وزارت دادگستری بود، و پس از آن مشاور بلندپایه معاون مبارزه با تروریسم و جرایم مالی وزارت خزانه داری شد.
قدس آنلاینقدس آنلاین12 ساعت قبل
کابینه بریتانیا بار دیگر درباره توقیف یک نفتکش این کشور در تنگه هرمز تشکیل جلسه می‌دهد. قدس آنلاین: به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه ایندیپندنت، کابینه انگلیس امروز برای دومین بار پس از توقیف نفتگش این کشور توسط ایران در تنگه هرمز جلسه اضطراری تشکیل می‌دهد. گفته شده قرار است نخست وزیر انگلیس در این جلسه گزارش آخرین تحولات مربوط به تنش میان ایران و انگلیس را بر سر موضوع نفتکش‌ها دریافت کند. وزیر خارجه انگلستان روز شنبه خواستار تضمین امنیت کشتیرانی بریتانیا در منطقه خلیج فارس از سوی ایران شده بود. رسانه‌های انگلیسی در روزهای گذشته در جریان فضاسازی تبلیغاتی و روانی دولت انگلیس همچنین از احتمال طرح موضوع اعمال تحریم علیه ایران از سوی لندن و توقیف دارایی‌های ایران سخن گفته بودند.
مهرمهر14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، «توبیاس الوود» (Tobias Ellwood) معاون وزیر دفاع انگلیس با بیان این مطلب درباره واکنش لندن به توقیف نفتکش «استنا ایمپرو» توسط ایران گفت که در حال حاضر گزینه‌های متعددی مطرح و در حال بررسی است. وی در ادامه کاستن از سطح تنش‌ها در منطقه را اولویت نخست دولت انگلیس اعلام کرد. او در گفتگو با شبکه خبری «اسکای»، با رد این موضوع که دولت انگلیس به قدر کافی به توقیف نفتکش توسط ایران واکنش نشان نداده، گفت: مجموعه‌ای از گزینه‌ها مطرح است و پس از بررسی‌ها و رایزنی با متحدان‌مان به اقدام مناسب دست خواهیم زد. معاون وزیر دفاع انگلیس همچنین به سوال مجری که آیا تحریم علیه ایران نیز یکی از گزینه‌هاست، پاسخ مثبت داد. به گفته الوود نخست وزیر آتی انگلیس باید سرمایه گذاری بیشتری بر روی نیروی دریایی این کشور داشته باشد.
افکارنیوزافکارنیوز20 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشیک روز قبل از برگزاری نشست اضطراری کابینه انگلیس درباهر چگونگی واکنش به توقیف نفتکش این کشور در آبهای خلیج فارس، جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس به صورت تلفنی با هایکو ماس وزیر خارجه آلمان و ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه درباره این موضوع رایزنی کرد. اخبار سیاسی- این رایزنیها درحالی انجام شده است که قرار است کابینه امنیتی انگلیس روز دوشنبه درباره همین توقیف نفتکش استنا ایمپرو ر تنگه هرمز به دست نیروهای ایرانی جلسه اضطراری تشکیل دهد. براساس این گزارش، وزرای خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه همچنین توافق کردند که در این زمینه با یکدیگر در تماس نزدیکباشند و با یکدیگر همکاری کنند. جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس پیش از این از احتمال اعمال تحریم علیه ایران در پاسخ به توقیف نفتکش انگلیسی خبر داده بود. نیروی دریای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز جمعه به درخواست سازمان بنادر و کشتیرانی ایران یک نفتکش انگلیسی را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد.
افکارنیوزافکارنیوز20 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشخبرگزاری فرانسه به نقل از دفتر نخست وزیر انگلیس گزارش داد که کابینه دولت لندن روز دوشنبه درباره نفتکش توقیف شده این کشور در خلیج فارس نشست اضطراری برگزار خواهد کرد. اخبار سیاسی-ریاست این جلسه برعهده ترزا می‌نخست وزیر مستعفی انگلیس است. این نشست یک روز قبل از انتخاب نخست وزیر جدید در روز سه شنبه و کناره گیری ترزا می‌برگزار خواهد شد. وی که با شبکه «اسکای‌نیوز» عربی مصاحبه می‌کرد، گفته: «لندن کلیه گزینه‌ها برای پاسخ به تهران به دلیل توقیف نفتکش انگلیسی را بررسی خواهد کرد.» جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس نیز از احتمال اعمال تحریم علیه ایران در پاسخ به توقیف نفتکش انگلیسی خبر داده است. نیروی دریای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز جمعه به درخواست سازمان بنادر و کشتیرانی ایران یک نفتکش انگلیسی را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد.
وانانیوزوانانیوز21 ساعت قبل
به گزارش وانانیوز، «جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس روز شنبه و در پی توقیف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس توسط ایران گفت که کمیته واکنش اضطراری دولت انگلیس شرایط را مفصل مورد بحث قرار داده و روز دوشنبه بیانیه‌ای درباره اقداماتی که لندن اتخاذ خواهد کرد به پارلمان ارائه خواهد شد. این در حالی است که «توبیاس الوود» وزیر دفاع انگلیس در مصاحبه با اسکای‌نیوز گفت که باید در راستای کاهش تنش‌ها تلاش شود. بر این اساس، کابینه وزیران انگلیس در حال طراحی تحریم‌هایی برای اعمال علیه ایران هستند و هانت نیز قرار است روز دوشنبه اجرای بسته اقدامات دیپلماتیک و اقتصادی علیه ایران را که شامل مصادره احتمالی دارایی‌های ایران می‌شود، اعلام کند. طرح اعمال تحریم علیه ایران از سوی لندن در حالی مطرح می‌شود که «فیلیپ هاموند» وزیر دارایی انگلیس خواستار کاهش تهدیدات علیه ایران شد. وی که با شبکه «بی‌بی‌سی» مصاحبه می‌کرد، گفت: «پیشتر نیز تحریم‌های گسترده‌ای علیه ایران به خصوص در بخش تحریم‌های اقتصادی داشتیم.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
اخبار اقتصادی-شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در این گزارش عنوان کرده است: آمریکا از سوئیفت به عنوان ابزار رصد اطلاعات مالی و ابزار تحریم استفاده دووجهی می‌کند. این کانون تفکر با تشریح نحوه استفاده آمریکا از سوئیفت جهت ضربه زدن به اقتصاد ایران عنوان کرده است که بانک مرکزی به عنوان نهاد متولی رفع تهدیدات ناشی از آثار استفاده سیاسی کشورها از سوئیفت، ضروریست تدابیر لازم و اساسی را در پیش بگیرد. یکی از راهکارهای مهم و اساسی اتاق جنگ آمریکا برای فشار اقتصادی به ایران، ایجاد محدودیت برای مبادلات مالی بین‌المللی کشور بوده است تا از این طریق، روابط تجاری ایران را محدود و پرهزینه نماید. شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در این گزارش سیاستی عنوان کرده است که آمریکا از ابزار سوئیفت به دو شکل علیه ایران استفاده نموده است. همچنین سایر کشورها و بانک‌های بزرگ بین‌المللی نیز به تناسب نیاز خود، استفاده از پیام‌رسان مالی موازی سوئیفت را در دستور کار قرار داده‌اند.
مهرمهر1 روز قبل
شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در این گزارش عنوان کرده است: آمریکا از سوئیفت به عنوان ابزار رصد اطلاعات مالی و ابزار تحریم استفاده دووجهی می‌کند. این کانون تفکر با تشریح نحوه استفاده آمریکا از سوئیفت جهت ضربه زدن به اقتصاد ایران عنوان کرده است که بانک مرکزی به عنوان نهاد متولی رفع تهدیدات ناشی از آثار استفاده سیاسی کشورها از سوئیفت، ضروریست تدابیر لازم و اساسی را در پیش بگیرد. یکی از راهکارهای مهم و اساسی اتاق جنگ آمریکا برای فشار اقتصادی به ایران، ایجاد محدودیت برای مبادلات مالی بین‌المللی کشور بوده است تا از این طریق، روابط تجاری ایران را محدود و پرهزینه نماید. شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در این گزارش سیاستی عنوان کرده است که آمریکا از ابزار سوئیفت به دو شکل علیه ایران استفاده نموده است. همچنین سایر کشورها و بانک‌های بزرگ بین‌المللی نیز به تناسب نیاز خود، استفاده از پیام‌رسان مالی موازی سوئیفت را در دستور کار قرار داده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما جرمی کوربین, رهبر حزب کارگر انگلیس, دونالد ترامپ, رئیس جمهوری آمریکا را در ارتباط با تشدید تنش در خلیج فارس مقصر دانست و خواستار آزادی نفتکش آن کشور شد. به گزارش ایندیپندنت, کوربین در توئیتی نوشت, نفتکش انگلیس و خدمه آن که در اختیار ایران قرار دارند باید آزاد شوند. تشدید تنش خطر تقابل بیشتر را افزایش می‌دهد و همه طرف‌ها باید خویشتنداری نشان دهند. مذاکره برای برقراری مجدد توافق به منظور خنثی کردن خطر درگیری در خلیج فارس ضروری است. خروج از برجام و اعمال تحریم علیه ایران عامل تنش‌های کنونی استهمچنین مقام سابق آمریکایی تصریح کرد آمریکا عامل اصلی تشدید تنشهای اخیر در منطقه است و خروج از برجام و اعمال تحریمها علل اصلی این تنشها است.
فارسفارس2 روز قبل
متن کامل این گزارش از اینجا قابل مشاهده است. یکی از راهکارهای مهم و اساسی اتاق جنگ آمریکا برای فشار اقتصادی به ایران، ایجاد محدودیت برای مبادلات مالی بین‌المللی کشور بوده است تا از این طریق، روابط تجاری ایران را محدود و پرهزینه نماید. در این راستا، این نهاد از پیام‌رسان سوئیفت برای اعمال محدودیت و تحریم علیه ایران استفاده کرده است؛ سامانه‌ای که نزد مسئولین آمریکایی، از آن به عنوان یکی از عناصر مهم اثرگذاری تحریم‌ها یاد می‌شود. شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در این گزارش سیاستی عنوان کرده است که آمریکا از ابزار سوئیفت به دو شکل علیه ایران استفاده نموده است. همچنین سایر کشورها و بانک‌های بزرگ بین‌المللی نیز به تناسب نیاز خود، استفاده از پیام‌رسان مالی موازی سوئیفت را در دستور کار قرار داده‌اند.
فارسفارس5 روز قبل
کوهن در سال ۱۹۹۹ وارد وزارت خزانه داری شد و در اداره مشاورین ارشد مشغول به فعالیت شد. کوهن در دولت اوباما و در می‌۲۰۰۹ به وزارت خزانه داری بازگشت و به عنوان دستیار وزیر در امور مالی تروریسم منصوب شد. در زمینه تحریم ایران، وی سفرهای زیادی به کشورهایی نمود که با ایران تجارت داشتند تا آنها را راضی به تحریم ایران و عدم خرید نفت کند. در این زمینه وی مطالعات زیادی انجام داده و به طور دقیق شرایط و اوضاع اقتصادی ایران را بررسی و رصد می‌کرده است. ما هشدار‌های خاموشی به کشورها و شرکت هایی که هنوز علاقه مند به انجام کسب و کار هم با تحریم ایران هستند داده‌ایم.
برنابرنا5 روز قبل
در ادامه اعمال تحریم علیه ایران، اینبار دادگاه فدرال نیویورک سه شهروند ایرانی را به دلیل واردات فیبر کربن به ایران متهم کرد. به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا؛ به گزارش شبکه ان بی سی نیوز، به دنبال موافقت دادستان فدرال آمریکا برای اخراج یک شهروند ایرانی از آلمان، «جفری برمن» دادستان این کشور برای ناحیه جنوبی نیویورک، اتهام سه شهروند ایرانی را برای صادرات فیبر کربن از آمریکا به ایران را تایید کرد. براساس پرونده دادگاه فدرال نیویورک، سه شهروند ایرانی متهم هستند که در میان سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ از طریق یک دلال آمریکایی مواد فیبر کربن به ایران صادر می‌کردند.
فارسفارس6 روز قبل
معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران گفت: استان بوشهر با داشتن ۱۴ گمرک از ظرفیت بالایی برخوردار است که از ۱۰ میلیارد دلار صادرات کالا در سه ماه نخست امسال یک پنجم آن به میزان ۲ میلیارد دلار مربوط به گمرکات استان بوشهر است. به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، احمد ذاکری ظهر امروز در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل گمرک و ناظر گمرکات استان بوشهر، اظهار داشت: گمرک در عرصه تجارت و روابط اقتصادی از جایگاه مهمی و در این راستا استان بوشهر از ظرفیت بالایی برخوردار است. معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران ابراز کرد: استان بوشهر با داشتن ۱۴ گمرک از ظرفیت بالایی برخوردار است که از ۱۰ میلیارد دلار صادرات کالا در سه ماه نخست امسال یک پنجم آن به میزان ۲ میلیارد دلار مربوط به گمرکات استان بوشهر است. وی گمرک بوشهر را از گمرکات فعال در کشور دانست و خاطر نشان کرد: گمرک بوشهر تنها گمرکی در کشور است که تمام رویه‌های گمرکی با تمام توان انجام می‌دهد. در این آیین ضمن معرفی بهروز قره‌بیگی به عنوان ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک بوشهر از خدمات منصور بازیار قدردانی شد.
تسنیمتسنیم6 روز قبل
وی از صادرات ۱۰ میلیارد دلاری کالای غیرنفتی از گمرکات کشور خبر داد و بیان کرد: استان بوشهر با داشتن ۱۴ گمرک از ظرفیت بالایی برخوردار است که از ۱۰ میلیارد دلار صادرات کالا در سه ماه نخست امسال یک پنجم آن به میزان ۲ میلیارد دلار مربوط به گمرکات استان بوشهر است. معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران افزود: گمرک ایران تلاش کرده سیاست‌گذاری درستی که در رونق تولید و اقتصاد اثرگذار باشد داشته باشد. معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران با اشاره به جایگاه استان بوشهر در عرصه خدمات گمرکی بیان کرد: استان بوشهر با داشتن ۴ حوزه نظارتی در کشور نشان از ظرفیت بالای آن در عرصه تجارت است. وی گمرک بوشهر را از گمرکات فعال در کشور دانست و خاطر نشان کرد: گمرک بوشهر تنها گمرکی در کشور است که تمام رویه‌های گمرکی با تمام توان انجام می‌دهد. در این آیین ضمن معرفی بهروز قره‌بیگی به عنوان ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک بوشهر از خدمات منصور بازیار قدردانی شد.
جام نیوزجام نیوز6 روز قبل
در دور جدید اعمال تحریمها، وقتی کره جنوبی خرید نفت خام از ایران را متوقف کرد، خرید نفت از آمریکا جایگزین نفت ایران شد. افتادن ایران در دام معافیت‌های نفتی آمریکا و تلقی آنها به عنوان علامتی از «عقب نشینی» و «شکست آمریکا» در سیاست صفر کردن نفت ایران، سهم بسزایی در این رویداد داشته است. - هزینه تحریم برای آمریکا، فشارهای امنیتی – سیاسی وارده از ایران بر آمریکا و متحدان منطقه‌ای و نیز هزینه‌های اقتصادی مرتبط با انتخابات (قیمت بنزین و …) در آمریکاست. د) با توجه به پیش‌بینی‌های آتی بازار نفت، انتظار جهش قیمتی در بازار نفت به گونه‌ای که انتخابات آمریکا را متأثر کند، ولو در حالت صفر شدن صادرات نفت ایران، متصور نیست. این گزاره نشان میدهد که در پی تحولات بازار انرژی در چند سال اخیر، صادرات نفت ایران دیگر به عنوان یک اهرم فشار بر کلیت بازار نفت قابل استفاده نیست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
۱- تکمیل زیرساخت‌های حقوقی مرتبط با تحریم و ماهیت غیرزمان‌دار آنهامتون حقوقی مرتبط با تحریم ایران و سایر کشورها، زیربنای اقدامات تقابلی دستگاههای اجرایی آمریکا علیه دشمنان خود در حوزه تحریم هستند. بنابراین می‌توان گفت که زیربنای حقوقی تحریم به صورت کامل علیه ایران طراحی شده است و هزینه وضع مجدد تحریم علیه ایران در هر دوره‌ای، تنها صدور یک فرمان اجرایی توسط رئیس جمهور آمریکاست. همچنین با توسعه ابزارهایی چون (رصد تحریم) توسط شرکت سوئیفت، چنانچه ایالات متحده نام یک شخص حقیقی و حقوقی را در لیست تحریم قرار دهد، به صورت زنجیرهای همه بانکهای دنیا ارتباط خود را با شخص تحریم شده قطع می‌کنند. تحریم بهانه خوبی است که عرضه نفت این دو کشور در بازار جهانی به حاشیه برود و نفت آمریکا جایگزین آنها شود. طرف استفاده‌کننده از تحریم، تا آنجا از این ابزار استفاده می‌کند که نفع تحریم برای وی بیشتر از هزینه متحمل شده باشد.
فارسفارس1 هفته قبل
تحریم بهانه خوبی است که عرضه نفت ایران و ونزوئلا در بازار جهانی به حاشیه برود و نفت آمریکا جایگزین آنها شود. ۱- تکمیل زیرساخت‌های حقوقی مرتبط با تحریم و ماهیت غیرزمان‌دار آنهامتون حقوقی مرتبط با تحریم ایران و سایر کشورها، زیربنای اقدامات تقابلی دستگاههای اجرایی آمریکا علیه دشمنان خود در حوزه تحریم هستند. در دور جدید اعمال تحریمها، وقتی کره جنوبی خرید نفت خام از ایران را متوقف کرد، خرید نفت از آمریکا جایگزین نفت ایران شد. افتادن ایران در دام معافیت‌های نفتی آمریکا و تلقی آنها به عنوان علامتی از «عقب نشینی» و «شکست آمریکا» در سیاست صفر کردن نفت ایران، سهم بسزایی در این رویداد داشته است. ج) با فرض عدم تحرک سیاسی و امنیتی ایران برای تشدید فشار بر متحدان آمریکا یا حفظ آن، هزینه اعمال تحریم برای آمریکا چندان قابل توجه نخواهد بود.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، مهدی محمدی طی یادداشتی در روزنامه وطن امروز نوشت: این روزها حرف‌هایی درباره برجام از جانب مقام‌های دولت آمریکا شنیده می‌شود که شاید به نظر برخی عجیب باشد. دونالد ترامپ گفته ایران باید به سبب عدم پایبندی به تعهداتش در برجام تحریم شود. بیش از ۲ سال است مقام‌های دیپلماتیک دولت آقای روحانی تلاش می‌کنند از اینکه ترامپ ظاهرا مخالف برجام است نتیجه بگیرند پس برجام توافق خوبی است. بنابراین، دولت آمریکا اساسا هرگز در پی منتفی کردن برجام نبوده، بلکه دنبال آن بوده که با انباشت گزینه‌های فشار علیه ایران، برجام‌های موشکی و منطقه‌ای را هم از دل برجام هسته‌ای بیرون بکشد. اظهارات فعلی مقام‌های دولت آمریکا به هیچ وجه عجیب نیست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق، مهدی محمدی کارشناس سیاسی و مسایل هسته‌ای در وطن امروز نوشت: این روزها حرف‌هایی درباره برجام از جانب مقام‌های دولت آمریکا شنیده می‌شود که شاید به نظر برخی عجیب باشد. دونالد ترامپ گفته ایران باید به سبب عدم پایبندی به تعهداتش در برجام تحریم شود. بیش از ۲ سال است مقام‌های دیپلماتیک دولت آقای روحانی تلاش می‌کنند از اینکه ترامپ ظاهرا مخالف برجام است نتیجه بگیرند پس برجام توافق خوبی است. بنابراین، دولت آمریکا اساسا هرگز در پی منتفی کردن برجام نبوده، بلکه دنبال آن بوده که با انباشت گزینه‌های فشار علیه ایران، برجام‌های موشکی و منطقه‌ای را هم از دل برجام هسته‌ای بیرون بکشد. اظهارات فعلی مقام‌های دولت آمریکا به هیچ وجه عجیب نیست.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 هفته قبل
ترامپ برخلاف معمول، روز یکشنبه واکنشی به اعلام خبر افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران نشان نداد اما یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا مدعی شد: «آمریکا همچنان سیاست اعمال حداکثر فشار بر ایران را ادامه خواهد داد. آمریکا سیاست حداکثر فشار را ادامه می‌دهد تا ایران از اقدامات غیرقانونی خود دست بردارد.» یک مقام دیگر دولت آمریکا ابراز امیدواری کرد اروپایی‌ها تحریم‌هایی علیه ایران اعمال کنند تا ایران عقب‌نشینی کند و از تنش‌ها کاسته شود. کارشناس ایران در بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها می‌گوید: «در این مرحله ایران می‌خواهد با نقض بندهایی از توافق هسته‌ای بر آمریکا فشار وارد کند تا از شدت تحریم‌ها بکاهد. در واقع همراهی نکردن اروپایی‌ها، چین و روسیه با آمریکا در اعمال فشار بر ایران سبب می‌شود که ترامپ نتواند تا انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا، ایران را وادار کند پای میز مذاکره بنشیند. استراتژی ترامپ اعمال حداکثر فشار بر ایران بود و اکنون هم با وجود آنکه ایران مسیری جدید را در پیش گرفته، استراتژی ترامپ تغییر نکرده است.
فارسفارس1 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جو بایدن»، نامزد پیشتاز حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا پنجشنبه از برنامه‌های خود در زمینه سیاست خارجی که آنها را در صورت موفقیت در ورود به کاخ سفید به عنوان رئیس‌جمهور اجرایی خواهد کرد رونمایی کرد. بایدن در بخشی از برنامه‌های خود که روی وب‌سایتش قرار داده به توافق هسته‌ای ایران (برجام) پرداخته و گفته در صورتی که ایران به پایبندی به برجام «بازگردد» او هم آمریکا را مجددا به این توافق بازخواهد گرداند، اما توافق را «تقویت» کرده و برخی مفاد آن را «تمدید» خواهد کرد. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا اردیبهشت‌ماه سال گذشته پس از مدت‌ها حمله به برجام و توصیف آن به عنوان «توافقی ضعیف»، کشورش را از این توافق خارج و تحریم علیه ایران را احیا کرد. ترامپ بارها از برجام به دلیل نپرداختن به تمامی زمینه‌های اختلاف با ایران و منقضی شدن برخی محدودیت‌ها علیه ایران در توافق هسته‌ای انتقاد کرده بود. در حال تکمیل …
فراروفرارو1 هفته قبل
فرارو - برخی محافل تندروی واشنگتن با استفاده از اجرای گام دوم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران، تلاش می‌کنند کاخ سفید را به لغو معافیت‌های هسته‌ای ایران متقاعد کنند و بدین ترتیب آخرین ضربه را به توافق هسته‌ای وارد کنند. یک مقام بلندپایه دولت آمریکا به وبگاه واشنگتن اگزمینر گفت: «فکر نمی‌کنیم ایران حق غنی سازی در هیچ سطحی داشته است. این اقدام، تندرو‌ها در دولت آمریکا را جسور کرده تا تلاش‌هایشان برای لغو معافیت‌های باقیمانده هسته‌ای را افزایش دهند. اگر تمدید نشوند همکاری سه کشور اروپایی و چین و روسیه با پروژه‌های هسته‌ای ایران مختل خواهد شد. در نتیجه، این وضعیت ممکن است دولت ترامپ را به سمت لغو معافیت‌های هسته‌ای و اعمال تحریم‌های یکجانبه هدایت کند.
فارسفارس1 هفته قبل
او در مصاحبه با روزنامه «جوییش نیوز»، خود را یک «صهیونیست پرشور» و «عاشق» اسرائیل توصیف کرد و گفت حتما از فلسطین اشغالی دیدن خواهد کرد. این سیاست‌مدار محافظه‌کار بریتانیایی درباره ایران گفت بر متعهد ماندن به توافق هسته‌ای مصر است اما وقتی ناظران بین‌المللی تأیید کنند که ایران از مفاد برجام تخطی کرده است، تحریم‌هایی را علیه تهران لحاظ می‌کند. ما با وضعیت بسیار دشواری روبرو هستیم و من قطعا آماده‌ام که اگر آن‌ها از توافق هسته‌ای تخطی کردند، این مسیر را دنبال کنم. مطمئنا فکر می‌کنم نمی‌توان به دولت بریتانیا خرده گرفت که چرا درخصوص افزایش تحریم‌ها علیه ایران سخت‌گیر است. او پیش‌تر در مصاحبه با رویترز گفت: «من بار دیگر حکومت ایران را به این موضوع فرا می‌خوانم که درباره لغو برجام و نقض تعهداتشان ذیل توافق هسته‌ای ایران، خیلی جدی فکر کنند.
ایلناایلنا1 هفته قبل
بوریس جانسون در تازه‌ترین اظهارات خود بر ضرورت پای‌بندی ایران به برجام تاکید کرد. به گزارش ایلنا به نقل از د نیشن، بوریس جانسون وزیر امورخارجه سابق انگلیس در تازه‌ترین اظهارات خود در مورد ایران گفت: توافق هسته‌ای مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شده است اما قبل از اتخاذ هر تصمیم برای اعمال تحریم علیه ایران، ما منتظر گزارش‌های دقیق آژانس می‌مانیم. وی افزود: نمی‌خواهم باور عمومی متصور شود که من در مواجهه با ایران نرمی و انعطاف به خرج می‌دهم. منتظرم ایران برجام را نقض کند در آن صورت من به روش خود با این موضوع برخورد می‌کنم. جانسون در ادامه مدعی شد: اگر روزی نخست وزیر انگلیس شوم هر کاری که لازم است انجام می‌دهم تا ایران را مهار کنم.

سیاست‌های سینوسی پاریس در قبال تهران

4+
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
خانه ملتخانه ملت2 هفته قبل
آمریکا مقررات بین‌المللی آژانس و شورای حکام را به تمسخر گرفته استنماینده مردم تربت جام، تایباد، باخرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکایی‌ها مقررات بین‌المللی، آژانس و شورای حکام را به تمسخر گرفتند، تصریح کرد: مقررات آژانس مبنی بر این است که «اگر کشوری تعهدات خود در قبال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نقض کرد، شورای حکام باید جلسه‌ای برگزار و پرونده آن را به شورای امنیت ارجاع دهد.» آمریکا به دنبال ارجاع مجدد پرونده ایران به شورای امنیتوی افزود: آمریکایی‌ها به دنبال ارجاع مجدد پرونده ایران به شورای امنیت هستند اما این اتفاق قطعا نمی‌افتد زیرا جمهوری اسلامی مقررات آژانس را نقض نکرده است. رحیمی جهان‌‌آبادی ادامه داد: درخواست آمریکایی‌ها تمسخر جایگاه جایگاه حقوقی شورای حکام آژانس است زیرا ایران هیچ تخلفی انجام نداده است. بنابراین برگزاری جلسه شورای حکام آژانس وجاهت قانونی ندارد البته ضمن تشکیل این جلسه پرونده ایران به شورای امنیت ارجاع نخواهد شد زیرا ایران به مقررات آژانس پایبند است و در کاهش تعهدات هم طبق قوانین عمل می‌کند. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران باید گزارش دقیقی در مورد تعهدات خود به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارایه و علیه اقدام آمریکا به آژانس شکایت کند. در همین راستا قرار است روز چهارشنبه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی جلسه‌ای را برگزار کند. /پایان پیام
یورونیوزیورونیوز2 هفته قبل
بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در خصوص تازه‌ترین ارقام صادرات نفت این کشور گفت: «اعلام ارقام صادرات نفت برایم سخت است. آقای زنگنه تصریح کرد که تامین بازار برای رشد تولید نفت آمریکا با کاهش تولید عادی اوپک جبران نمی‌شد و به اعتقاد او آمریکا برای فروش و نیز ادامه تولید وتوسعه نفت شیل، چاره‌ای جز وارد کردن شوک‌ به بازار نداشته است. وزیر نفت ایران خطاب به طرف‌هایی که به زعم او با سیاسی کردن اوپک در تلاش برای تک‌روی و دیکته کردن دیدگاه‌های خود هستند، گفت که دود سیاسی کردن بازار نفت به چشم همه می‌رود و فقط این‌گونه نیست که به چشم ما برود. آقای زنگنه درباره وضعیت نفتکش ایرانی توقیف شده در تنگه جبل‌الطارق نیز گفت که وزارت خارجه ایران این موضوع را با قدرت دنبال می‌کند و امیدواریم که به نتیجه خوبی برسد. بیشتر بخوانید: عراقچی: مقصد نفتکش توقیف شده سوریه نبود

به انتهای لیست رسیدید