تحولات ترکیه

تحولات ترکیه

ایلناایلنا4 روز قبل
معاون رییس جمهور آمریکا چندی پیش به آنکارا سفر کرد تا در مورد مسایل مربوط به عملیات چشمه صلح با مقام‌های ترکیه گفت‌وگو کند و بخشی دیگر از دلیل تاخیر این سفر به همین موضوع مربوط می‌شود. بدون تردید محور اصلی این سفر را باید اقتصادی دانست که نمونه بارز آن را می‌توان پیشنهاد ۱۰۰ میلیارد دلاری ترامپ به اردوغان دانست. مواضع ترامپ در مورد ترکیه همانند موضع‌گیری اقتصادی‌اش و سایر مواضعش متضاد است و به همین دلیل نمی‌توان گفت که روابط روسیه و ترکیه تحت تاثیر این سفر قرار خواهد گرفت. به این ترتیب بحث فتح الله گولن در اینجا اهمیت پیدا می‌کند اما اینکه ترامپ بتواند روابط ترکیه با ناتو و روسیه را بهم بزند تحلیل کاملا غلطی است. در داخل آمریکا هم دموکرات‌ها مخالف سفر اردوغان به ایالات متحده بودند و این سفر تنها می‌تواند تا حدودی می‌تواند جو داخلی آمریکا که در آستانه استیضاح ترامپ قرار دارد را تلطیف کند.
صدا و سیماصدا و سیما4 هفته قبل
در مورد مذاکرات الحاق کشورهای مقدونیه شمالی و آلبانی در اتحادیه اروپا و نیز مساله ترکیه نیز با هم گفتگو کردیم. با این همه هنوز نتوانستیم بر اختلاف نظرهایی که (میان اعضای شورای اروپا) در این خصوص وجود دارد، فایق آییم. ما نخستین دور مفصل برنامه «پیش بینی مالی میان مدت اروپا» را در این نشست شورای اروپا داشتیم. چون بنا به پیش بینی‌های رسمی، این آخرین نشست شورای اروپا بود که این دو در آن حضور داشتند. یونکر مراحل طولانی توسعه اتحادیه اروپا و شورای اروپا را می‌شناسد.
شاناشانا1 ماه قبل
تغییر رژیم در عراق و سیاست‌های فاجعه‌بار بازسازی عراق که آمریکا آنها را هدایت می‌کرد، سبب تخریب کامل دولت عراق شد و این مسئله به همسایگانش فرصت بهره‌برداری از این مسئله را داد. با وجود نگرانی ترکیه از استقلال کردها، روابط این کشور با حکومت اقلیم کردستان عراق در دو دهه گذشته موفق بوده است. دو طرف برای ایجاد روابط اقتصادی موفق، همچون ایجاد یک خط لوله از اقلیم کردستان عراق به پایانه جیهان ترکیه، موفق بوده‌اند. این توافق به روابط اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق آسیب زد. پیش از نظرسنجی سال ۲۰۱۷ میلادی برای استقلال اقلیم کردستان عراق، حکومت این منطقه در تعامل با دولت مرکزی عراق دست بالا را داشت.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 ماه قبل
از هیلاری کلینتون و نانسی پلوسی دموکرات گرفته تا لیندسی گراهام و مارک روبیو سناتورهای جمهوری خواه تصمیم ترامپ بر خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه را فاجعه و خیانت توصیف کرده‌اند؛ خیانتی که در نهایت به نفع ایران تمام خواهد شد. این روند طی سال‌های اخیر دست‌کم در منطقه غرب آسیا بارها از سوی آمریکایی‌ها اتفاق افتاده است. آمریکایی‌ها بارها عربستان سعودی را در بزنگاه‌های تاریخی رها کرده‌اند یا دست‌کم حمایت‌های لازم را از آنها انجام نداده‌اند. مسئله کردها مسئله پیچیده‌تری است آنها در سابقه تاریخ آنها هر بار که تکیه بر آمریکا کردند دچار مشکل شدند و آمریکایی‌ها در بزنگاه‌های تاریخی پشت کردها را خالی کرده‌اند. در حال حاضر موضوع به این دلیل که آمریکایی‌ها از یک طرف در برابر متحد سنتی خود قرار گرفتهاند و از سویی دیگر پشت کردها متحد دیگر خود را خالی کردهاند با پیچیدگی خاصی مواجه شده است.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
من قبلا هم این کار را کرده‌ام.» تهدید جدید دونالد ترامپ علیه ترکیه٬ در شرایط عادی می‌توانست واکنش‌های تندی به دنبال بیاورد. شواهد نشان می‌دهد که اردوغان و تیم او در برابر تهدید تند ترامپ سکوت کرده‌اند و می‌خواهند در مسیر رسیدن به اهداف سیاسی‌شان در شمال سوریه٬ برخی واکنش‌ها را تحمل کنند. با وجود آن که مدت زمانی نسبتا طولانی از انتشار این پیام ترامپ سپری شده اما فعلا فقط احمد داوود اوغلو نخست وزیر اسبق ترکیه به او پاسخ داده است. او در پیام‌هایی دیگر هم به این نکات اشاره کرده است:۱. هرگونه حمله به شمال سوریه توسط ترکیه٬ کابوسی برای منافع امنیت ملی منطقه و آمریکا ایجاد می‌کند. به این ترتیب٬ ترکیه در شرق فرات فقط می‌تواند از نیروی زمینی و آتشبار توپخانه بهره بگیرد.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، کتاب گفتمان‎های تمدن اسلامی در ترکیه معاصر تلاشی است در معرفی اندیشه هایی که در جهان اسلام برای پاسخ به مسائلی نظیر نحوه مواجهه با تمدن غرب و فرایند ساخت تمدن اسلامی در دوره معاصر ارائه شده است. در ادامه در فصل نخست به بررسی تحولات ترکیه معاصر پرداخته شده است تا مخاطب تصویری روشن از تحولات دو قرن اخیر عثمانی ترکیه داشته باشد. در بخشی از سخن با خواننده که توسط مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی آمده است: پژوهش پیش‎رو تمدن‎اندیشی اسلامی در ترکیه معاصر را به عنوان موضوع اصلی مورد تأکید و تمرکز قرار داده است. روشن است که این اثر نماینده تام تمدن‎اندیشی در ترکیه معاصر نیست، اما سرآغازی است بر تدوین اندیشه‎هایی که برای مخاطب ایرانی در هاله‎ای از ابهام قرار دارد. کتاب گفتمان‎های تمدن اسلامی در ترکیه معاصر تألیف رسول نوروزی فیروز مدیر گروه مطالعات تمدنی مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به بهای ۴۵ هزارتومان منتشر شد.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
علاوه بر این، کردها و علویان نیز تحت فشار بودند و چند حلقه تنگ و محدود از قدرت سیاسی، نظامی، امنیتی و اقتصادی، کشور را تحت سیطره خود گرفته بود. در همان سال‌ها بسیاری از فعالان سیاسی محافظه‌کار، یا به زندان می‌رفتند یا حزب آنها تعطیل می‌شد و تمام کادرهای اصلی حزب، به عنوان عناصر ممنوع الفعالیت اعلام می‌شدند. در مورد مصادیق تمامیت‌خواهی حزب عدالت و توسعه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:۱. کمرنگ کردن استقلال دستگاه قضا و وابستگی بخش قابل توجهی از قضات و دادستان‌ها به خواسته‌های حزب حکم و تاثیر منفی این پدیده بر احکام صادره. ۲. عدم تحمل مخالفین در راس قدرت شهرداری‌هایی که حق اداره این شهرداری‌ها را در انتخابات آزاد به دست آورده‌اند. ۵. ساخت شبکه عظیمی از انواع و اقسام رسانه‌های دیداری و شنیداری برای حمایت از سیاست‌های حزب حاکم، حمایت از تحلیلگران، نویسندگان و روزنامه‌نگاران سفارشی نویس و مخالفت با رسانه‌های آزاد بخش خصوصی و رسانه‌هایی که در انتقاد از اقدامات حزب حاکم، مطالبی منتشر می‌کنند.
آناجآناج4 ماه قبل
یادداشت وارده/مهدی نعلبندی؛ حزب جمهوریت خلق «CHP» در استانبول از حزب عدالت و توسعه «AK PARTİ» پیش افتاد. اردوغان معتقد است که اگر کسی استانبول را در دست داشته باشد، ترکیه را در دست دارد. رفتار سیاسی اردوغان پازلی از رفتارهای کوتاه مدت است و بررسی رفتار سیاسی او نشان می‌دهد که او در مواجهه با دوستان و رقبای خود بر مبنای اصالت قدرت عمل کرده است. دلایل قدرت گرفتن دوباره جریان لاییک پس از سال‌ها اقبال به جریان اسلامگرایی را می‌توان هم در رفتار اردوغان چستجو کرد، هم در رفتار رفقای او. بازگشت ترکیه به دوره اقتدار جمهوریت خلق را بعید می‌دانم اتفاق بیفتد چرا که اردوغان ثابت کرد که استانبول با همه هیمنه‌اش، همه‌ی ترکیه نیست.
ایرناایرنا6 ماه قبل
انتخابات شوراهای شهر و شهرداری‌های ترکیه در ۱۱ فروردین برگزار شد و روز چهارشنبه ۲۸ فروردین شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که «اکرم امام‌اوغلو»، نامزد حزب «جمهوری‌خواه خلق» رقیب اصلی حزب حاکم «عدالت و توسعه» اکثریت آرا را به دست آورده است. البته باید دید این فاصله از طرف حزب عدالت و توسعه و اردوغان است یا ترکیب ناسیونالیسم مذهبی در ترکیه شکل گرفته است. ** عدالت و توسعه فعلا بی رقیب استحق پناه در ادامه به وضعیت تکثر در جامعه ترکیه پرداخت و اظهار داشت: عملا می‌توان در حوزه‌های اقتصادی جلوه‌های از انحصار را در جامعه ترکیه دید ولی اینگونه نیست که اقتصاد ترکیه به صورت مونوپولی در اختیار چند خانواده باشد. این کارشناس در مورد رقابت حزب جمهوری خلق با عدالت و توسعه و پیامد آن در آینده تحولات سیاسی ترکیه برای بدست گرفتن قدرت بیان داشت: در کوتاه مدت و در میان مدت این حزب نمی‌تواند به عنوان یک رقیب جدی در مقابل حزب عدالت و توسعه خودنمایی کند. به گفته حق پناه، باید تا سال ۲۰۳۰ شاهد همین وضعیت در جامعه ترکیه باشیم مگر اینکه همانند تحولات خاورمیانه یک حادثه غیر مترقبه در کشور ترکیه رخ دهد.

به انتهای لیست رسیدید