تخلیه فاضلاب

تخلیه فاضلاب

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
ییس اداره محیط زیست شهرستان گفت: ۲ واحد غیرمجاز بازیافت پلاستیک در کمربندی دوم تهران واقع در بخش کهریزک با حکم قضایی پلمب شدند. عبادتی یادآور شد: علاوه بر این ۲ واحد که امروز پلمب شدند، ۲ واحد دیگر نیز طی هفته‌های گذشته در همین منطقه با دستور قضایی پلمب شدند. عبادتی ادامه داد: بازرسان اداره محیط زیست شهرستان ری با تلاش شبانه روزی و همچنین به استناد به گزارش‌های مردم با ایجاد هر گونه واحد بازیافت غیر مجاز پلاستیک برخورد می‌کنند و متخلفان را به مراجع قضایی معرفی می‌کنند. به گزارش ایرنا، بازیافت به آماده‌سازی مواد زاید برای بهره برداری دوباره گفته می‌شود. موادی از قبیل آهن آلات، پلاستیک، شیشه، کاغذ، مقوا، برخی مواد شیمیایی و زباله که به کود کمپوست تبدیل می‌شود، اغلب بازیافت پذیر هستند.
ایسناایسنا3 روز قبل
ایسنا/اصفهان فرماندار شهرستان چادگان گفت: مکان فعلی دفع زباله‌ و فاضلاب در بدترین نقطه نزدیک به شهر است که باید در اولین فرصت نسبت به جا به جایی آن اقدام شود. وی افزود: سایت دفع زباله باید در نزدیکی مرز سیاسی شهرستان تعریف شود، اما از گذشته تا به امروز این مساله در مکانی انجام می‌شود که مناسب نیست، به خصوص محل دفن زباله در چادگان در نزدیکی نقطه ورودی شهر است و همین موضوع باعث تجمع حشرات و ایجاد آلودگی می‌شود. به گزارش ایسنا، فرماندار چادگان خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه تکمیل پروژه فاضلاب استان اصفهان در چند سال آینده پیش بینی شده است، نیاز است مکان جدیدی برای تخلیه فاضلاب برای رفع مشکلاتی که در اثر این مساله به وجود آمده در نظر گرفته شود. مدیر آبفا شهری چادگان نیز در این جلسه گفت: در بحث دفع فاضلاب شهرستان، بیشتر مردم از چاه‌های جذبی استفاده می‌کنند که در قسمت‌های سنگی به صورت مخزن تعبیه شده و باید مردم هفته‌ای یا ماهیانه آن را تخلیه کنند. علی ناظمی افزود: هزینه لوله‌های استفاده شده در اجرای پروژه فاضلاب چادگان که در ماه‌های اخیر عملیات اجرایی آن آغاز شده است، نزدیک به متری ۵۰۰ هزار تومان است که با احتساب هزینه اجرا در مناطق شهری و سنگی ممکن است نزدیک به متری یک میلیون تومان افزایش یابد.
همشهریهمشهری5 روز قبل
سال گذشته پس از گزارش مستند همشهری محله از لوله‌های فاضلابی که تا حاشیه رودخانه کشیده شده و در بستر بزرگترین رودخانه تهران تخلیه می‌شد شرکت آبفا از رسیدگی به این تخلف خبر داد، اما هنوز هم مسیر لوله‌های فاضلاب به رودخانه کن، ختم و در بستر آن سرازیر می‌شود. رودخانه کن در نوار غربی تهران و از شمال تا جنوب پایتخت جریان دارد. در شرایطی که طرح مناسب سازی بستر رودخانه توسط شهرداری در حال اجراست دیدن لوله هایی که فاضلاب و پساب‌های صنعتی و مسکونی را داخل این رودخانه تخلیه می‌کنند و در مقابل آن انفعال شرکت آبفا جای سؤال دارد. جالب اینکه تخلیه فاضلاب در بستر رودخانه نه به صورت پنهانی و در تاریکی شب بلکه کاملا آشکار و در روز روشن انجام می‌شود اما هیچ ارگان و سازمان مسئول و غیرمسئولی برای جلوگیری از آلودگی و نابودی رودخانه بزرگ تهران دست به کار نمی‌شود و اقدامی انجام نمی‌دهد. آلودگی که دست آخر از طریق محصولات کشاورزی به مردم برگشته و در حلق مردم شهر ریخته می‌شود.
رکنارکنا6 روز قبل
آن‌ها معتقدند این بوی تعفن مربوط به فاضلاب بیمارستان است که وقت‌و بی‌وقت در جو‌های اطراف این مرکز درمانی رها می‌شود. بویی که متعفن‌تر از بوی فاضلاب است و بیشتر به بوی جسد شباهت دارد. علی خانزاده نیز یکی از کاسبان قدیمی این محله است که با تأیید این صحبت‌ها اضافه می‌کند: بوی تعفن این فاضلاب همه‌جا را برمی‌دارد. مهری این را هم اضافه می‌کند که سیستم مراقبتی و کنترلی ما برای ممانعت از فرار بیماران کامل است. تا‌به‌حال هم خوشبختانه در محله حادثه‌ای ناشی از فرار بیماران گزارش نشده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 روز قبل
حدود یک تا ۲ساعت بعد، افزایش غلظت در ایستگاه‌های شرقی و بالادست این منطقه نیز اتفاق افتاده است. ثبت در سامانه ۱۳۷- مقایسه مسیر باد و ثبت گزارش‌های مردمی، نشان می‌دهد که طی روزهای وقوع رخداد، انتشار بو روند مشخص و ثابتی نداشته است. قطعا دلایل متعددی در انتشار این بو مؤثر هستند که در سطح شهر تهران نیز حضور دارند. همچنین با توجه به رفتار انتشار بو در سطح شهر در ۱۱آذر، اگر منبع نقطه‌ای باشد با افزایش فاصله و دورشدن از منبع قطعا بو فروکش خواهد کرد. در منطقه جنوب تهران مراکز آلوده‌کننده محیط‌زیستی شامل کارخانه‌های سیمان، پالایشگاه ری، نیروگاه جنوب تهران، دامداری‌ها، کشتارگاه‌ها، تصفیه‌خانه فاضلاب، تخلیه فاضلاب به رودخانه (با حجم حدود ۴۰۰میلیون مترمکعب)، مرکز دفن زباله شهر تهران و … فعالیت دارند که همین فعالیت‌ها می‌توانند به‌عنوان یکی از سناریوها مطرح شود.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 هفته قبل
پیام خوزستان - آبادان - پرورش‌دهندگان و آبزی‌پروران آبادان و خرمشهر همیاری و توجه مسوولان برای برطرف شدن چالش‌ها و موانع آبزی‌پروری را خواستارند. مدیر امور آب جنوب خوزستان نیز در خصوص تعرفه آب بهای مزارع پرورش ماهی خرمشهر گفت: تعرفه آب‌بهای مزارع پرورش ماهی بر اساس میزان برداشت محصول شیلات محاسبه و به سازمان آب و برق اعلام می‌شود. مجتمع پرورش ماهی شهید احمدیان خرمشهر با پنجهزار هکتار زمین در فاصله ۱۵ کیلومتری شهر خرمشهر واقع شده است. بندر چوئبده آبادان از مهم‌ترین مراکز پرورش میگوی کشور است و امسال ۲۰۰ تن میگوی وانامی از سطح ۱۸۶ هکتار مزارع پرورشی چوئبده آبادان برداشت شد. شهر چوئبده از توابع شهرستان آبادان استان خوزستان، در فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر آبادان واقع شده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 هفته قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از اعتمادآنلاین، چگونه می‌فهمیم که کشوری درآمد پایینی دارد؟ بانک جهانی کشورهایی را که درآمد ناخالص داخلی آنها کمتر از ۱۰۲۶ دلار باشد کشورهای کم‌درآمد می‌نامد. بانک جهانی همه کشورها را به دسته‌های مختلف تقسیم‌بندی کرده است: کشورهای پردرآمد، کشورهایی با درآمد متوسط، کشورهای کم‌درآمد. کشورهای پردرآمد بالاترین درآمد را دارند که شاخص تولید ناخالص داخلی آنها دست‌کم ۱۲ هزار و ۴۷۶ دلار است. کشورهای کم‌درآمد معمولا کشورهای توسعه‌نیافته، در حال توسعه، بازارهای نوپا یا کشورهایی هستند که به تازگی صنعتی شده‌اند. امروزه ۳۲ کشور در دسته کشورهای کم‌درآمد قرار گرفته‌اند و سومالی با شاخص درآمد ناخالص داخلی ۱۳۰ دلار در پایین‌ترین رتبه ایستاده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 هفته قبل
خبرگزاری میزان- دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی از پیگیری مسائل مربوط به ساماندهی رودخانه حفاظت شده کشف رود خبر داد و گفت: ۹۰ کیلومتر از اراضی بستر رودخانه به میزان ۱۵۰۰ هکتار ازاد سازی شده است. عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی تصریح کرد: طول این رودخانه ۲۹۰ کیلومتر است که پس از ادامه مسیر در محل پل خاتون سرخس به رودخانه هریررود می‌پیوندد. محمدحسین درودی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان از پیگیری مسائل مربوط به ساماندهی رودخانه حفاظت شده کشف رود خبر داد و بیان کرد: کشف رود، رودخانه‌ای است که در میان دره کشف رود خراسان رضوی جاری است. دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی تصریح کرد: طول این رودخانه ۲۹۰ کیلومتر است که پس از ادامه مسیر در محل پل خاتون سرخس به رودخانه هریررود می‌پیوندد. درودی با اشاره به ورود مدعی العموم به این موضوع در راستای حفظ سلامت عمومی بیان کرد: در حال حاضر و در خصوص رودخانه کشف رود دادستانی با همکاری سازمان‌های مسئول اقداماتی را انجام داده که از جمله ۹۰ کیلومتر از اراضی بستر رودخانه به میزان ۱۵۰۰ هکتار ازاد سازی شده است.
ایرناایرنا3 هفته قبل
شهروندان این موضوع را به سامانه ۱۳۷ و سازمان آتش نشانی تحت عناوین مختلف مانند بوی لاشه حیوانات مرده، بوی سوزاندن زباله، بوی فاضلاب اطلاع رسانی کردند. مقایسه مسیر باد و ثبت گزارشات مردمی، نشان می‌دهد که طی روزهای وقوع رخداد، انتشار بو روند مشخص و ثابتی نداشته است. ثبت گزارشات نشان می‌دهد که منبع انتشار آلاینده نمی‌تواند به تنهایی یک منبع کانونی نقطه‌ای باشد، قطعا دلایل متعددی در انتشار این بو موثر هستند که در سطح شهر تهران نیز حضور دارند. صنایع مستقر در جنوب تهران نیز در انتشار آلاینده‌ها و بوی نامطبوع تهران نیز تاثیر گذار می‌باشد. همچنین آماده سازی آزمایشگاه‌های معتمد محیط زیست تهران در نمونه برداری و پایش همزمان و همکاری با اداره کل محیط زیست استان تهران برای پایش زیست محیطی صنایع، جلوگیری از فعالیت واحدهای آلاینده در شهرستانهای جنوبی استان تهران و زباله سوزی‌های غیرمجاز.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین3 هفته قبل
پیام خوزستان - آبادان - معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری ویژه آبادان گفت: تخلیه روان‌آب و فاضلاب از مناطق بحرانی آبادان با حضور ۹ شهرداری معین استان خوزستان سرعت گرفته است. بیژن ربیعی سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شهرداری‌های بندرماهشهر، بندرامام‌خمینی، چمران، رامهرمز، ایذه، قلعه‌تل، باغمک، هویزه و هفتکل به عنوان شهرداری‌های معین آبادان انتخاب و برای تخلیه روان آب ناشی از بارندگی وارد عمل شدند. وی افزود:۱۸۰ نیروی خدماتی این شهرداری‌ها در مناطق سه‌گانه شهرداری آبادان به خصوص محله‌های بحرانی مستقر و عملیات تخلیفه روان‌آبها و فاضلاب را انجام می‌هند. با گذشت بیش از یک هفته از بارندگی هنوز برخی از مناطق آبادان و خرمشهر گرفتار آبگرفتگی است. برچسب‌هافرمانداری آبادان آبگرفتگی معابر شهرداری آبادان سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشورپروندهٔ خبریرنج آب در خوزستان
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین3 هفته قبل
پیام خوزستان - دزفول - مدیرعامل شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری شمال خوزستان گفت: عملیات لایروبی زهکش پنج کیلومتری سیاه منصور شهرستان دزفول آغاز شد. کرمی با انتقاد از تخلیه فاضلاب و مواد زائد در زهکش‌های کشاورزی افزود: ورود فاضلاب شهری و صنعتی به زهکش سیاه منصور باعث رشد علف‌های هرز، افزایش دفعات لایروبی و تحمیل هزینه‌های زیاد برای شرکت شده است. وی برآورد هزینه لایروبی زهکش‌های جندی شاپور و سیاه منصور را بیش از یک میلیارد و ۸۸۰ میلیون ریال اعلام کرد و افزود: برای هدایت آب بارندگی، زهکش‌های محدوده شهر دزفول از جمله زهکش جندی شاپور ماه گذشته لایروبی شدند. زهکش سیاه منصور در منطقه شرق دزفول بدلیل تغییر کاربری آن به دفع فاضلاب‌های شهری و صنعتی و مجاورت با مناطق مسکونی در سال‌های اخیر، باعث بروز برخی مشکلات زیست محیطی شده است. برچسب‌هادزفول آبیاری لایروبی خوزستان
ایسناایسنا1 ماه قبل
ایسنا/خوزستان کوت‌عبدالله، مرکز شهرستان کارون، منطقه‌ای قدیمی در کنار رودخانه کارون است. نشست خاک و بالا آمدن سفره‌های آب زیرزمینی موجب شده که فاضلاب به خیابان‌ها بریزد و این وضعیت در هر بارندگی در خیابان‌ها و حتی حیاط منازل مسکونی کوت‌عبدالله دیده می‌شود. باید توجه داشت که این محدوده در سال‌های دور یک تالاب بوده است که به آن «بحیره» می‌گفتند. مردم به یاد دارند که کودکان در این تالاب بازی و شنا می‌کردند و اهالی ماهی و پرنده صید می‌کردند. در دفعات قبل نیز به همین صورت تا دو هفته فاضلاب را از مناطق مسکونی تخلیه می‌کردیم و این شرایطی است که در هر بارندگی با آن درگیر می‌شویم.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 ماه قبل
پیام خوزستان - ایسنا/خوزستان کوت‌عبدالله، مرکز شهرستان کارون، منطقه‌ای قدیمی در کنار رودخانه کارون است. نشست خاک و بالا آمدن سفره‌های آب زیرزمینی موجب شده که فاضلاب به خیابان‌ها بریزد و این وضعیت در هر بارندگی در خیابان‌ها و حتی حیاط منازل مسکونی کوت‌عبدالله دیده می‌شود. باید توجه داشت که این محدوده در سال‌های دور یک تالاب بوده است که به آن «بحیره» می‌گفتند. مردم به یاد دارند که کودکان در این تالاب بازی و شنا می‌کردند و اهالی ماهی و پرنده صید می‌کردند. در دفعات قبل نیز به همین صورت تا دو هفته فاضلاب را از مناطق مسکونی تخلیه می‌کردیم و این شرایطی است که در هر بارندگی با آن درگیر می‌شویم.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 ماه قبل
شهردار آبادان عنوان کرد: پیام خوزستان - آبادان - شهردار آبادان با اشاره به بسیج همه امکانات خدمات شهری شهرداری برای رفع آبگرفتگی خیابان‌هاگفت: مد (بالا آمدن) آب رودخانه بهمنشیر و بیش از ۴۰ میلیمتر بارندگی در کوی ذوالفقاری این شهر، باعث آبگرفتگی شدید در این منطقه شده است. حسین حمیدپور شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حجم بارندگی در منطقه ذوالفقاری بیشتر از سایر مناطق شهر بود و این امر باعث آبگرفتگی شدید در این منطقه شده است. وی پیش‌بینی کرد با آغاز جزر در رودخانه بهمنشیر و وارد مدار شدن پمپ‌های تخلیه فاضلاب از حجم آب تا بعد از ظهر در مناطق مختلف شهر کاسته شود. بارندگی بامداد شنبه در آبادان و خرمشهر باعث آبگرفتی و سیلابی شدن خیابان‌های شهرهای آبادان و خرمشهر شد. به گزارش ایرنا بارش باران در آبادان باعث آبگرفتگی در کوی ذوالفقاری، بلوار ولایت، هسته مرکزی شهر، کارون، جمشیدآباد، فیه، امیرآباد و کوی بهار شد.
ایران‌جیبایران‌جیب1 ماه قبل
بوی زباله یا بوی دامداری؟ با وجود هزینه کرد ۱۷۰ میلیارد تومانی برای رفع بوی نامطبوع اطراف فرودگاه امام خمینی (ره) این بو همچنان باقی مانده است. به خصوص که یک عضو شورای شهر تهران نیز معتقد است منشأ این بوی نامطبوع، وجود دپوی زباله آرادکوه در آزادراه تهران-قم بوده و باید تا ۱۰۰ کیلومتر دورتر از محل فعلی منتقل شود که این اقدام قطعا با افزایش عوارض پسماند شهروندان تهرانی همراه خواهد بود. نتایج پژوهش اخیر: سهم آلایندگی آرادکوه ۲۰ درصد، دامپروری‌ها ۴۸ درصددر تحقیقات مشترک سازمان حفاظت محیط ریست و شهرداری تهران که اخیرا نتایج آن منتشر شده، بیش از ۸۹ کانون برای ایجاد بو شناخته و ۸ منبع تولید بو مشخص شده است. بر اساس این تحقیق، تعداد نقاط تخلیه فاضلاب ۸۱ نقطه، دامداری‌ها ۲۷ واحد، ۱۳ کشتارگاه، ۶ واحد مرغداری، ۲ مرکز دفن و پردازش پسماند، ۸ تصفیه‌خانه فاضلاب، ۲۵ واحد صنعتی بوزا و پسماندسوزی‌های صنعتی و کشاورزی نیز سطح محدوده منشأ بو تعیین شده‌اند. در این پژوهش اعلام شده که دپوی زباله آرادکوه تنها ۲۰٫۲ درصد در تولید بوی نامطبوع منطقه جنوب تهران تأثیر دارد؛ فاضلاب‌های منطقه سهم ۲۸٫۷ درصدی و مجتمع‌های دامپروری نیز ۴۸ درصد در ایجاد بوی نامطبوع تأثیر دارند.
مهرمهر1 ماه قبل
بوی زباله یا بوی دامداری؟ با وجود هزینه کرد ۱۷۰ میلیارد تومانی برای رفع بوی نامطبوع اطراف فرودگاه امام خمینی (ره) این بو همچنان باقی مانده است. به خصوص که یک عضو شورای شهر تهران نیز معتقد است منشأ این بوی نامطبوع، وجود دپوی زباله آرادکوه در آزادراه تهران-قم بوده و باید تا ۱۰۰ کیلومتر دورتر از محل فعلی منتقل شود که این اقدام قطعا با افزایش عوارض پسماند شهروندان تهرانی همراه خواهد بود. نتایج پژوهش اخیر: سهم آلایندگی آرادکوه ۲۰ درصد، دامپروری‌ها ۴۸ درصددر تحقیقات مشترک سازمان حفاظت محیط ریست و شهرداری تهران که اخیرا نتایج آن منتشر شده، بیش از ۸۹ کانون برای ایجاد بو شناخته و ۸ منبع تولید بو مشخص شده است. بر اساس این تحقیق، تعداد نقاط تخلیه فاضلاب ۸۱ نقطه، دامداری‌ها ۲۷ واحد، ۱۳ کشتارگاه، ۶ واحد مرغداری، ۲ مرکز دفن و پردازش پسماند، ۸ تصفیه‌خانه فاضلاب، ۲۵ واحد صنعتی بوزا و پسماندسوزی‌های صنعتی و کشاورزی نیز سطح محدوده منشأ بو تعیین شده‌اند. در این پژوهش اعلام شده که دپوی زباله آرادکوه تنها ۲۰٫۲ درصد در تولید بوی نامطبوع منطقه جنوب تهران تأثیر دارد؛ فاضلاب‌های منطقه سهم ۲۸٫۷ درصدی و مجتمع‌های دامپروری نیز ۴۸ درصد در ایجاد بوی نامطبوع تأثیر دارند.
همشهریهمشهری1 ماه قبل
همشهری - محمود مولایی: چنانکه با دستور رئیس‌جمهور به شهردار تهران پیگیری‌ها برای دلایل شناسایی کانون‌های بو شروع شد. در این پروژه تا شعاع ۱۲کیلومتری از محور بزرگراه خلیج‌فارس مورد مطالعه قرار گرفت. در این پروژه بیشتر از ۸۹کانون برای ایجاد بو شناخته شدند و ۸منبع تولید بو مشخص شده است. درحالی‌که در حریم ۱۲کیلومتری تنها ۱۲مورد برای ایجاد بوی نامطبوع شناخته شده است. همچنین میزان بو از ۳جنبه شدت، حالت‌پذیری و غلظت مورد بررسی قرار گرفته تا نوع گازهای منتشرشده نیز مشخص شود.
رکنارکنا1 ماه قبل
فرماندار شهرستان بستان آباد در گفت‌وگو با ایسنا از رفع شدن بوی نامطبوع خبر داد و گفت: هم اکنون هیچ مشکلی وجود ندارد و شرایط عادی است. سید علی موسوی اظهار کرد: به دنبال متصاعد شدن بوی نامطبوع در شمال غرب شهرستان بستان آباد، بررسی‌ها آغاز شده و مشخص شد که بوی متصاعد شده ارتباطی به نشت گاز ندارد. وی اضافه کرد: بررسی‌ها نشان داد که بوی نامطبوع ناشی از تخلیه فاضلاب بوده و این که این فاضلاب مربوط به کجا بوده، در دست بررسی است. وی خاطرنشان کرد: به دنبال متصاعد شدن بوی نامطبوع، تعدادی از دانش آموزان تصور کرده بودند که بو ناشی از نشتی گاز است که رسانه‌ها نیز در این شایعه پراکنی نقش ایفا کردند. وی خاطرنشان کرد: هیچ مدرسه دیگری در بستان آباد تعطیل نیست. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
ایسناایسنا1 ماه قبل
ایسنا/آذربایجان شرقی از لحظاتی قبل، خبر متصاعد شدن بوی نامطبوع در شهرستان بستان آباد و تعطیلی مدارس این شهرستان، در برخی منابع خبری منتشر شده و اظهار نظرهای متفاوتی در این خصوص ارائه شده است. فرماندار شهرستان بستان آباد در گفت‌وگو با ایسنا از رفع شدن بوی نامطبوع خبر داد و گفت: هم اکنون هیچ مشکلی وجود ندارد و شرایط عادی است. سید علی موسوی اظهار کرد: به دنبال متصاعد شدن بوی نامطبوع در شمال غرب شهرستان بستان آباد، بررسی‌ها آغاز شده و مشخص شد که بوی متصاعد شده ارتباطی به نشت گاز ندارد. وی اضافه کرد: بررسی‌ها نشان داد که بوی نامطبوع ناشی از تخلیه فاضلاب بوده و این که این فاضلاب مربوط به کجا بوده، در دست بررسی است. وی خاطرنشان کرد: به دنبال متصاعد شدن بوی نامطبوع، تعدادی از دانش آموزان تصور کرده بودند که بو ناشی از نشتی گاز است که رسانه‌ها نیز در این شایعه پراکنی نقش ایفا کردند.
ایمناایمنا1 ماه قبل
به گزارش ایمنا، عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: قانون جامع آب در سال ۱۳۶۱ تدوین شده است که آن زمان محدودیت منابع آبی در کشور نبود اما این قانون اکنون پاسخگوی نیاز کنونی کشور نیست. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه با بیان اینکه ایران یک کشور نیمه خشک است، اظهارکرد: آب عنصر اول توسعه، ریسک و پایداری است و محور برنامه‌ریزی و توسعه محسوب می‌شود. بزرگترین محدودیت کشور آب است. وی با بیان اینکه تاکنون در تهیه و توزیع علوفه حیات وحش با کمبود مواجه نبودیم، افزود: تمام اداره کل‌های محیط زیست استان‌های کشور نیز برای توزیع علوفه و تغذیه حیات وحش آمادگی کامل دارند. گردوغبار مهمترین چالش زیست محیطی استان قمسیدرضا موسوی مشکینی مدیرکل محیط زیست قم گفت: ‌ درحال حاضر مهمترین چالش زیست محیطی این استان، گردوغبار است که مسئولان با حساسیت این موضوع را پیگیری می‌کنند.
اصفهان امروزاصفهان امروز2 ماه قبل
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان گفت: خشک و مرطوب شدن بستر زاینده‌رود به ویژه در دمای بالا موجب هوادیدگی و در نتیجه تغییرات سنگ‌ها و خاک‌ها می‌شود که این روند پل‌های تاریخی موجود آن را آسیب می‌زند. محمد کوشافر در گفت و گو با ایرنا افزود: باید در مدیریت رودخانه زاینده‌رود همه عوامل از جمله مراقبت از پل‌های تاریخی مستقر در آن و کاهش تنش بر آنها در نظر گرفته شود. وی اظهارداشت: با توجه به بارش‌های کم سابقه سال آبی جاری در سرشاخه‌های زاینده رود، امید سالی کم تنش را برای پل‌های تاریخی زاینده‌رود داشتیم اما خشکی متناوب تابستانه زاینده‌رود پل‌های تاریخی را خطر مواجه می‌کند. این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی یادآور شد: پل‌های تاریخی زاینده‌رود به عنوان میراث فاخر ایران در سال‌های متمادی، شاهد وقایع مختلفی همچون خشکی‌های سال‌های اخیر بستر رودخانه و پایه‌های آنها بوده است. وی تصریح کرد: باید در محاسبات نحوه رهاسازی آب در رودخانه زاینده‌رود به مولفه‌های مختلفی نظیر سازه‌ها و محیط زیست توجه جدی شود. عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان ادامه داد: رهاسازی متناوب مقدار معینی آب در زاینده‌رود پیامدهای نامطلوب به دنبال دارد اما با رهاسازی پیوسته آب، این رودخانه به شرایط عادی نزدیکتر شده و خسارات‌ها کاهش می‌یابد. وی بیان کرد: خشکی زاینده‌رود، یک موضوع ملی است و به تمام نقاط کشور ارتباط دارد و برای مقابله با پیامدهای آن باید از منابع کشور خرج کرد و همه باید برای آن تلاش کنند. کوشافر با بیان اینکه زندگی، تمدن و حیات مرکز ایران مدیون زاینده‌رود و تالاب گاوخونی است، خاطرنشان کرد: اصفهان و زاینده‌رود در هم درآمیخته‌اند، خاک اصفهان ارتباط بسیار نزدیکی با این رود دارد و گیاهان، کشاورزی و حتی فرهنگ مردم وابسته به آن است. وی با اشاره به اینکه برنامه‌ریزان در دوره‌ای از زمان، توسعه زاینده‌رود را به کانال برداشت آب و تخلیه فاضلاب رساندند اضافه کرد: وضعیت امروز تالاب گاوخونی، خشکی رودخانه، وضعیت کشاورزان تاریخی شرق از این نتایج و پیامد اینگونه تصمیم گیری‌هاست. به گفته وی در صورتی که زمین‌های کشاورزی این منطقه از بین برود اکوسیستم اصفهان درگیر می‌شود و فرسایش خاک را به همراه خواهد داشت. عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان افزود: آینده کشور به همه مردم بستگی دارد و نباید به دیدن کاریکاتور زاینده‌رود عادت کنیم، بلکه از سراب تا پایاب زاینده رود باید دوباره زنده شود. پل‌های تاریخی زاینده‌رود از جمله سی و سه پل و خواجو از مهمترین جاذبه‌های بصری و تاریخی اصفهان و مورد توجه گردشگران خارجی، داخلی است. بر بستر زاینده رود ۱۴ پل تاریخی با قدمتی ۴۰۰ ساله وجود دارد که علاوه بر عبور عابران به عنوان جاذبه‌های تاریخی مورد توجه قرار دارد. بر این اساس پل‌های تاریخی که همچون خطوطی موازی بر بستر رودخانه زاینده‌رود قرار دارند همچنان جاذبه تاریخی پربیننده‌ای برای دیار نصف جهان است. در معماری این بناها، علاوه بر نیازهای زندگی روزمره شهروندان، به نیازهای روحی و ظرافتهای انسانی توجهی خاص شده به گونه‌ای که تاثیرپذیری همه افراد با هر ملیت، مذهب و فرهنگ از این بناها، ژرف و تعالی بخش است. سازه پل‌های تاریخی زاینده‌رود بازدیدکنندگان را به درکی مشترک از گذر زمان و پیوند بین انسان و طبیعت دعوت کرده و به ژرفای رمز آفرینش می‌کشاند. یکی از جلوه‌های کم نظیر پل‌های تاریخی زاینده‌رود قابلیت برقراری ارتباط معنایی بین بازدیدکنندگان از طریق اشکال و زوایای هنر معماری است. این ارتباط در پرتو هنر معماری پل خواجو و سی سه پل به نقطه اوج می‌رسد و اینجاست که انسان و آب، به درکی مشترک و احساسی مشابه می‌رسند، درکی که ناشی از فهم مشترک، همراه با بیم و امید نسبت به آینده است. زاینده‌رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه سرچشمه گرفته است و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد. هم اکنون آب در زاینده‌رود جریان دارد.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین2 ماه قبل
وی مهمترین مشکلات زیست محیطی خوزستان را آلودگی آب و خاک عنوان کرد که سایر مشکلات ناشی از این ۲ است. این کنشگر محیط زیست تصریح کرد: خوزستان یک آزمایشگاه برای آنهایی است که مدعی هستند اقتصاد مهمتر از محیط زیست است و به بهانه ملاحظات اقتصادی، اجتماعی و امنیتی، ملاحظات محیط زیستی را نادیده می‌گیرند، اما اکنون علاوه بر محیط زیست، اقتصاد و امنیت نیز در این استان آسیب دیده است. درویش تاکید کرد: هنر ما به عنوان فعال محیط زیست این است که حقابه تالاب‌ها را از وزارت نیرو مطالبه کنیم و بر سر حقابه تالاب‌ها با هیچ چیزی معامله نکنیم. وی با بیان اینکه موضع گیری‌های فعالان محیط زیست باید علمی باشد، تاکید کرد: به فعالان محیط زیست اصفهان گفته‌ام تنها زمانی جامعه به آنها اعتماد می‌کند که با طرح انتقال آب بهشت آباد همانطور مخالفت کنند که با طرح بن بروجن مخالفت می‌ورزند، زیرا طرح‌های انتقال آب در هر جایی مخرب است. برچسب‌هامحیط زیست ریاست سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور سمن‌های محیط زیستی گرد و غبار خوزستان وزارت نیرو

از تخلیه رواناب‌های خاکستری باغ بهادران تا پساب فاضلاب سامان در زاینده‌رود+ فیلم

ایمناایمنا2 ماه قبل
رواناب‌های خاکستری، فاضلاب صنعتی، چاه‌های جذبی، سپتیک‌های فاضلاب، زه آب کشاورزی و پساب تصفیه خانه‌های فاضلاب از جمله آلاینده‌های محرز این حوضه آبریز است. رواناب‌های خاکستری شهر باغ بهادران در زاینده رود تخلیه می‌شودباغ بهادران، از توبع شهرستان لنجان یکی از شهرهایی است که رواناب خاکستری آن در رودخانه زاینده رود تخلیه می‌شود. در این شهر به دلیل همجواری با زاینده رود و اقلیم مناسب کشاورزی و گردشگری گسترش یافته به طوری که ویلاها و مراکز تفریحی غیرمجاز بسیاری را در حاشیه زاینده رود شاهد هستیم. گفتنی است، در مسیر کانال انتقال پساب، فاضلاب کشتارگاه صنعتی زرین شهر نیز به آن اضافه می‌شود. خبرگزاری ایمنا در نظر دارد منابع آلایندگی آب رودخانه زاینده رود را بررسی کند.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام، فروردین‌ماه ۹۸ بود که سیل سهمگین بسیاری از نقاط کشور را درنوردید و خسارت‌های بی‌حد و حساب به بار آورد. سیل آمد و رفت و خرابی‌ها را با خود آورد و آبادی و عمران را با خود از جا کند و برد. مردم نوع‌دوست مسئولیت شناس هر چه توانستند انجام دادند تا زخم زمخت سیل بر جسم و جان مجروح سیل‌زدگان اندکی التیام یابد. شهروندان ایلامی ۶ ماه ‌در انتظار امروز و فردای مسئولان لحظه‌شماری می‌کنندشهروندان خیابان سلمان‌فارسی از جمله شهروندانی هستند که در سیل فروردین ۹۸ قسمتی از سیل بند آنان تخریب و ۶ ماه است در انتظار امروز و فردای مسئولان لحظه‌شماری می‌کنند. به گفته شهردار ایلام خیابان سلمان فارسی و مجتمع آفتاب در اولویت نخست برای بازسازی قرار دارد و این دو پروژه به پیمان رفته است.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین2 ماه قبل
پیام خوزستان - آبادان - فرماندار آبادان با ابراز تاسف از وضعیت اسفناک برخی مناطق این شهر پس از بارندگی اخیر گفت: برخی مناطق آبادان در زمینه زیر ساخت شهری با مشکل جدی مواجه هستند. امام جمعه آبادان نیز در این نشست گفت: بارندگی علت مشکلات موجود در مناطق شهری آبادان نیست زیرا از ۲ ماه پیش هواشناسی نسبت به بارش‌ها هشدار داده است. حجت الاسلام علی ابراهیمی پور افزود: اداره شهر آبادان به شیوه فعلی از سوی مردم پذیرفتنی نیست، باید تمام شبکه فاضلاب شهر آبادان لایروبی شود ضمن اینکه این اقدام می‌بایست قبل از بارندگی انجام می‌شد. در پایان این نشست مقرر شد دستگاه‌های ذیربط با تقویت پمپ‌ها نسبت به تخلیه فاضلاب از مناطق شهری آبادان که دچار مشکل می‌باشند هر چه سریعتر اقدام کنند. بارندگی شدید ۲۴ ساعت گذشته در شهرهای آبادان و خرمشهر موجب طغیان فاضلاب در مناطقی از این شهرها شد.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، شامگاه پنج شنبه در جریان بازدید اصحاب رسانه از تصفیه خانه شهر سنندج با حضور محمد حسین محمدی مدیرعامل شرکت آبفا کردستان و مهندس محمد فرهاد معاون بهره برداری آبفای کردستان اقدامات انجام شده توسط شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان گزارش شد. در جریان این بازدید رسانه‌ای خبرنگاران رسانه‌های جمعی استان کردستان از نزدیک ضمن بازدید از وضعیت تصفیه آب شرب، روند این کار را مورد بازدید قرار دادند. همچنین این لایه با در مجاورت قرار گرفتن گل و لای کف دریاچه و نیز لاشه انواع جلبک و موجودات آبزی که عموما مواد مولد طعم و بوهستند، دارای کیفیت مناسبی نمی‌باشد. عاملی یادآور شد: عموما مخازن سدهای که در مناطق ۴ فصل قرار می‌گیرند به علت تغییرات آب و هوایی، واگردانی (برهم خوردگی لایه‌های آب دریاچه‌ها) در دو فصل بهار و پاییز اتفاق می‌افتد. مدیر تصفیه خانه شهر سنندج به وضعیت مغذی شدن دریاچه سد‌ها در جهان اشاره نمود و یادآور شد: آب برداشتی از این دریاچه‌ها عموما دچار مشکل طعم و بو در فصولی از سال بر اساس موقعیت برداشت آب از سد و لایه بندی و واگردانی فصلی می‌گردند.
کرد آنلاینکرد آنلاین2 ماه قبل
در جریان بازدید رسانه‌ای؛ عصر کرد - سنندج - شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان در واکنش به تغییر بوی آب شهر سنندج با دعوت از خبرنگاران رسانه‌های جمعی، از نزدیک آنها را در جریان روند تصفیه آب این شهر قرار داد. به گزارش خبرنگار مهر، شامگاه پنج شنبه در جریان بازدید اصحاب رسانه از تصفیه خانه شهر سنندج با حضور محمد حسین محمدی مدیرعامل شرکت آبفا کردستان و مهندس محمد فرهاد معاون بهره برداری آبفای کردستان اقدامات انجام شده توسط شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان گزارش شد. در جریان این بازدید رسانه‌ای خبرنگاران رسانه‌های جمعی استان کردستان از نزدیک ضمن بازدید از وضعیت تصفیه آب شرب، روند این کار را مورد بازدید قرار دادند. عاملی یادآور شد: عموما مخازن سدهای که در مناطق ۴ فصل قرار می‌گیرند به علت تغییرات آب و هوایی، واگردانی (برهم خوردگی لایه‌های آب دریاچه‌ها) در دو فصل بهار و پاییز اتفاق می‌افتد. مدیر تصفیه خانه شهر سنندج به وضعیت مغذی شدن دریاچه سد‌ها در جهان اشاره نمود و یادآور شد: آب برداشتی از این دریاچه‌ها عموما دچار مشکل طعم و بو در فصولی از سال بر اساس موقعیت برداشت آب از سد و لایه بندی و واگردانی فصلی می‌گردند.
انتخابانتخاب2 ماه قبل
مطالعات پژوهشگران نشان می‌دهد آلودگی آنتی‌بیوتیکی یکی از مهم‌ترین مشکلات پیش روی بشریت در آینده نزدیک خواهد بود و نشانه‌های آن از هم‌اکنون ظاهرشده است. هنگامی‌که بدن دارو را متابولیزه می‌کند، بیشتر آن مورداستفاده قرار می‌گیرد، بنابراین فقط مقدار کمی از این ماده وارد فاضلاب می‌شود. میزان این ماده در فاضلاب بررسی‌شده، بیشتر از دوزهای دارویی مورداستفاده در مصارف پزشکی بود. به‌عنوان‌مثال نمونه‌برداری از فاضلاب یک منطقه صنعتی، حاوی مقادیر آنتی‌بیوتیک سیپروفلاکسین بود که بسیار بالاتر از سطح این ماده در خون بیمارانی که به‌طور منظم از این دارو مصرف می‌کردند، است. از سوی دیگر میزان مصرف داروهای آنتی‌بیوتیکی باید کاهش پیدا کند.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، شهردار گناوه صبح سه‌شنبه در سومین دیدار مردمی میز خدمت این شهرداری اظهار داشت: تخلیه فاضلاب آشپزخانه به کانال‌های دفع آب‌های سطحی، بوی متعفنی را در سطح شهر بوجود آورده که به بزرگترین معضل بندر گردشگری گناوه بدل شده است. وی گفت: در حال حاضر انتشار بوی فاضلاب در سطح شهر به مهمترین معضل بندر تجاری و گردشگری گناوه بدل شده است. شهردار گناوه بیان کرد: هرچند شهرداری مسئول این معضل نیست اما بزودی برنامه خود را برای پرداخت ۵۰درصد هزینه اتصال منازل به شبکه فاضلاب شهری یا ایجاد چاه سپتیک اعلام می‌کنیم. طرح مطالعاتی جمع آوری فاضلاب گناوه در سال ۱۳۷۳ اجرا و سال ۸۰ عملیات اجرایی آن آغاز شده اما هنوز تکمیل‌ نشده است. موضوع فاضلاب از اولویت‌های تعیین شده در سند نظام نامه سلامت شهرستان گناوه و از دغدغه‌های مسئولان، مردم، فعالان فضای مجازی شهرستان است که پیگیری‌های در این زمینه انجام گرفته است.

به انتهای لیست رسیدید