اخبار حمله تروریستی - آخرین و مهم ترین اخبار حمله تروریستی از خبرگزاری‌های ایران | خبری

تروریستی

ایسناایسنا2 ساعت قبل
ایرانپرونده ایران هم مثل پرونده‌های دیگر پر از اقدامات متناقض و سردرگمی‌های رئیس جمهور آمریکاست تا جایی که بسیاری معتقدند ترامپ هیچ سیاست و برنامه مشخصی در قبال ایران ندارد. نهادهای اطلاعاتی آمریکا معتقدند استراتژی ترامپ نتوانسته هیچ تغییری در جنگ ۱۸ ساله افغانستان ایجاد کند. این طرح ترامپ از یک سو با مقاومت مکزیک و از دیگر سو با مخالفت قاطع دموکرات‌های آمریکا رو به رو شد. انریکه پنانیتو، رئیس جمهور مکزیک بارها اعلام کرد «پول ساخت هیچ دیواری را نمی‌دهد» و اعتقادی هم به آن ندارد. علاوه بر دیوار حائل در مرز مکزیک، ترامپ طرح‌های دیگری درباره‌ مساله مهاجرت داد که این طرح‌ها نیز علاوه بر مخالفت‌های شدید داخلی، خشم و نارضایتی خارجی را هم به دنبال داشت.
فراروفرارو2 ساعت قبل
دیپلمات پیشین کشورمان در مقاله‌ای در روزنامه لس‌آنجلس‌تایمز آمریکا به تنگنا‌های روابط ایران و آمریکا و امکان کاهش تشنج در خاورمیانه پرداخت. ترامپ دم از مذاکره مستقیم می‌زند در حالی که سیاست فشار حداکثری و تحریم را اجرا می‌کند. موسویان اظهار کرد: شرط ایران برای مذاکره با آمریکا این است که آمریکا باید اول تحریم‌ها را برداشته و به برجام برگردد. درعین حال این خواست ایران عملی نیست زیرا ترامپ مکرر برجام را یک فاجعه و بدترین توافق خوانده بنابراین با توجه به انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، پذیرش شرط ایران عملی نیست. وی مانع مذاکره ایران و آمریکا را این فرض واشنگتن دانست که اقتصاد ایران در حال فروپاشی است بنابراین ایران مجبور می‌شود به پای میز مذاکره بیاید، اما این هر دو فرضیه اشتباه است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
عمران‌خان را در این سفر شاه‌محمود قریشی، وزیر امورخارجه و سیدذوالفقار بخاری، دستیار ویژه نخست‌وزیر پاکستان در امور پاکستانی‌های خارج از کشور همراهی می‌کنند. این دومین سفر عمران‌خان به ایران است. او در ماه آوریل سال‌جاری میلادی (اول اردیبهشت) پس از رسیدن به پست نخست‌وزیری این کشور به ایران سفر کرده بود. نخست‌وزیر پاکستان همچنین از مواضع تهران درخصوص حمایت از مردم کشمیر قدردانی کرد. پیش‌تر وزارت امورخارجه پاکستان تاکید کرده بود هرگونه گفت‌وگوی احتمالی میان دو کشور (ایران و عربستان) با ابتکار عمل پاکستان انجام خواهد گرفت.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ساعت قبل
ترکیه با استناد به تثبیت شرایط امن در مرزهای خود در بخش جنوبی و همجوار با سوریه اقدام به عملیات نظامی کرده است. تروریسم همچون سرطانی است که بی‌شک در هر شرایط و با هر هدفی قابل تحمل نیست و باید در برابر آن قد علم کرد. یکی از این اهداف وجود میادین نفت و گاز شرق سوریه است که در شرایط کنونی به‌عنوان دارایی عمده و برجا مانده از دوران داعش در کنترل نیروهای حزب دموکراتیک کرد سوریه قرار گرفته است. براساس ضمیمه شماره ۴ این توافق‌نامه، آنکارا حق دارد اعضای «پ. ک. ک» را تا عمق ۵ کیلومتری شمال سوریه مورد تعقیب قرار دهد. در راستای امضای همین توافق‌نامه، مشروعیت دولت سوریه از سوی آنکارا مورد تایید قرار گرفته است.

استقبال کردهای سوریه از ارتش سوریه

تابناکتابناک3 ساعت قبل
کردهای ساکن مناطق مرزی سوریه و ترکیه امشب مناطق تحت کنترل خود را به ارتش سوریه تحویل دادند. این اقدام کردها با هدف جلوگیری از پیشروی ارتش ترکیه و رفع بهانه ترکیه برای اشغال این مناطق به بهانه اقدامات تروریستی بود. کردهای سوریه پس از وقوع جنگ داخلی، بخش قابل توجهی از سوریه را تحت کنترل خود درآورده بودند و با پشتیبانی آمریکا، حاضر به پذیرش اعمال حاکمیت دولت مرکزی سوریه نبودند اما رویدادهای اخیر باعث شد آنها ترجیح دادند تحت حاکمیت مرکزی قرار گیرند تا آنکه برای همیشه تحت حاکمیت ترکیه باشند. حرکت نیروهای ارتش ترکیه در این مناطق و همچنین استقبال شبانه کردها از ارتش سوریه در منبج را می‌بینید.
برترین‌هابرترین‌ها3 ساعت قبل
خبرگزاری فارس: کردها از دستیابی به توافقی با دولت سوریه برای استقرار نیروهای ارتش سوریه در مرز با ترکیه خبر دادند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر اساس این توافق، ارتش سوریه کنترل تمام مناطق مرزی از جمله شهر عفرین را در دست خواهد گرفت. با این توافق، نیروهای ارتش سوریه وارد شهرهای منبج، ‌ عین‌العرب (کوبانی)، عین عیسی، طبقه و منصوره خواهد شد. این توافق فرصت را برای آزادسازی دیگر مناطق و شهرهای اشغال شده سوریه از سوی ارتش ترکیه همانند عفرین و دیگر شهرها و مناطق سوری دیگر را فراهم می‌کند. به تمامی شهروندان از تمامی گروه‌ها در شمال و شرق سوریه بخصوص مناطق مرزی اعلام می‌شود که این استقرار از طریق هماهنگی و توافق با اداره خودگردان شمال و شرق سوریه و نیروهای دموکراتیک سوریه حاصل شده است.»
رکنارکنا3 ساعت قبل
به گزارش رکنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با اشاره ضمنی به عملیات موسوم به «چشمه صلح» ترکیه در سوریه گفت اقدام هوشمندانه این است که درگیر جنگ‌های سخت در مرز ترکیه نشویم. رئیس جمهور آمریکا در حساب توئیتری خود نوشت: (اقدام) هوشمندانه این است که برای یک تغییر، درگیر جنگ‌های سخت در طول مرز ترکیه نشویم. او در ادامه نوشت: کردها و ترکیه سالهاست که در حال جنگ بوده‌اند. رئیس جمهور آمریکا در ادامه سلسله توئیت‌های خود از بررسی تحریم‌های شدید علیه ترکیه خبر داد. ترامپ نوشت: با لیندسی گراهام و بسیاری از اعضای کنگره از جمله دموکرات‌ها برای اعمال تحریم‌های شدید علیه ترکیه در تعامل هستیم.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 ساعت قبل
ترامپ در ادامه افزود که با همفکری لیندسی گراهام و بسیاری از اعضای کنگره، از جمله دموکرات‌ها، برای اعمال تحریم‌های بیشتری علیه ترکیه همکاری می‌کنم. وزارت دارایی آمریکا نیز آماده اعمال این تحریم‌ها است. در عین حال استیون منوچین، وزیر دارایی امریکا به نوبه خود گفته است که این وزارتخانه در صورت لازم آماده اعمال تحریم‌ها است. وزیر دارایی آمریکا روز جمعه ۱۹ بهمن خبر داد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور مجوز تحریم‌ها علیه ترکیه را صادر کرده است ولی دستور ترامپ در حال اجرا نمی‌باشد. اردوغان در توئیتی در خصوص این حمله نوشت: عملیات «چشمه صلح» توسط نیروهای مسلح ترکیه به همراه ارتش آزاد سوریه علیه حزب کارگران کردستان و داعش در شمال سوریه آغاز شد.
روزنامه سازندگیروزنامه سازندگی4 ساعت قبل
نام پست الکترونیک کد امنیتیقوانین ارسال نظرسازندگی نظراتی که حاوی تهمت یا افتراست منتشر نمیکند. لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت لاتین (فینگیلیش) خودداری کنید. اگرچه تلاش میشود نظرات ظرف ۲ ساعت تعیین تکلیف شوند، اما نظراتی که پس از ساعت ۱۹ نوشته شود، حداکثر تا ساعت ۹ صبح روزبعد منتشر میشوند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ به نقل از خبرگزاری فرانسه از نیامیدست کم ۵ نیروی پلیس بر اثر حمله افراد مسلح ناشناس در نیجر کشته شدند. به نقل از یک مقام محلی نیجر، در پی حمله گروهی از افراد مسلح ناشناس در منطقه تیلابری, در غرب این کشور دست کم ۵ نفر از نیروهای پلیس جان خود را از دست دادند. در تازه‌ترین رویداد از این دست, تیراندازی روز گذشته به نیروهای گشتی ژاندارمری, از سوی افراد مسلح موتور سوار در بازار روستای آباری, ۵ مامور پلیس کشته شدند. گروه‌های تکفیری، شامل اعضای گروه تروریستی داعش، در جنوب غربی نیجر در نزدیکی مرز مالی بارها مرتکب بمب گذاری، تیراندازی و آدم ربائی شده‌اند. محمدو ایسوفو رئیس جمهور نیجر بارها خواستار کمک کشورهای غربی و سازمان ملل متحد برای مقابله با نیروهای تکفیری در این کشور شده است.
ایسناایسنا4 ساعت قبل
رئیس جمهور فرانسه با انتقاداز عملیات ترکیه در شمال سوریه، این حمله را تهدیدی برای بروز بحران انسانی و بازگشت داعش دانست. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در کنفرانسی مطبوعاتی مشترکی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان تاکید کرد: ما به صورت مشترک خواستار توقف این حمله هستیم. ماکرون اظهار کرد: حمله مستمر ترکیه علیه نیروهای کرد سوریه خطر بروز یک بحران انسانی را به همراه داشته و به بازگشت گروه تروریستی داعش کمک می‌کند. رئیس جمهور فرانسه گفت: حمله ترکیه به شمال سوریه می‌تواند باعث بروز شرایط انسانی غیر قابل تحملی در این کشور شود. مرکل نیز در تماسی تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه خواستار توقف این حمله شده و تاکید کرده بو که این خواسته دلایل انسانی دارد و نمی‌توان از این لحظه به بعد چنین شرایطی را برای کردها قبول کرد بلکه قطعا باید راه‌حل دیگری ایجاد شود.
افکارنیوزافکارنیوز4 ساعت قبل
اخبار سیاسی- او ادامه داد: ترکیه به عنوان همسایه شمالی سوریه، علاوه بر توجه به مسائل خاورمیانه، نگران فعالیت گروه‌های کرد حاضر در مرز مشترک به سوریه بوده است و با توجه به اقدامات «پ‌ک‌ک» علیه ترکیه و برخی اقدامات رخ داده در راستای کاهش نفوذ دولت مرکزی سوریه در شمال همان کشور، این نگرانی برای احتمال به وجود آمدن کانون ضد امنیتی بیشتر شد. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: آمریکایی‌ها با بیرون کشیدن نیروهایشان از شمال سوریه توافق نانوشته‌ای با ترکیه شکل دادند که در پی آن، به شمال سوریه تجاوز شد؛ همچنین ایالات متحده تا به الان موضع مشخصی را علیه ترکیه اتخاذ نکرده است. جمالی نوبندگانی با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی با ترکیه و سوریه روابط دوستانه‌ای دارد، گفت: ایران با ترکیه در مورد خاورمیانه و به ویژه سوریه هماهنگی‌های بسیاری دارد؛ توصیه می‌کنیم که در کنار درک کردن مشکلات امنیتی کشور ترکیه، به اقدامات علیه سوریه پایان داده شود، چراکه تمامیت ارضی این کشور خط قرمز ماست. او افزود: اقدامات ترکیه در جهت ایمن سازی مرزهایشان نباید خیلی به طول انجامد و همچنین نباید غیر نظامیان را هدف قرار دهند؛ همچنین مواظب سوء استفاده گروه‌های تروریستی مانند داعش و النصره باشند؛ یادآوری این موضوع لازم است که زندان مرکزی استان حسکه سوریه مملو از داعشی‌هاست که آسیب رسیدن به زندان مذکور، بیم خروج تروریست‌ها را افزایش می‌دهد. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پایان گفت: ترکیه حتما می‌توانند که موضوعات امنیتی خود را از راه‌های دیگر حل کنند و به تمامیت ارضی کشور‌های منطقه که تلاش‌های بسیاری برای آن شده، احترام بگذارند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ساعت قبل
به گزارش مشرق، نیروهای ارتش ترکیه پس از اخراج نیروهای «YPG» (یگان‌های مدافع خلق) از «تل‌ابیض»، کنترل این شهر را که در شمال استان الرقه واقع است، در دست خود گرفتند. خبرگزاری آناتولی ترکیه در این باره گزارش داد که عصر یکشنبه، ‌ نیروهای ارتش ترکیه به همراه عناصر مسلح «ارتش آزاد»، ‌ شبه‌نظامیان کرد وابسته به یگان‌های مدافع خلق را از مرکز شهر تل ابیض بیرون و بر آن تسلط پیدا کردند. در همین حال، نهاد موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» گزارش داد که نیروهای ترکیه شهر تل ابیض را تحت تصرف خود درآوردند. نهاد مزبور صبح یکشنبه خبر داده بود که شبه‌نظامیان کرد «نیروهای دموکراتیک سوریه» موفق شدند بیشتر مناطق شهر «رأس العین» را از ارتش ترکیه بازپس گیرند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه همچنین از کشته شدن ۸۵ تن از عناصر «نیروهای دموکراتیک سوریه»، ۷۶ تن از شبه‌نظامیان «ارتش آزاد» وابسته به ترکیه و هشت نیروی ارتش ترکیه در خبر داد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ساعت قبل
سرویس جهان مشرق- پنج روز از تجاوز نظامی نیروهای ارتش ترکیه و عناصر گروهک‌های تروریستی به شمال سوریه تحت عنوان عملیات «چشمه صلح» برای اشغال مناطق در تصرف شبه نظامیان کرد (نیروهای دموکراتیک سوریه) گذشت. - از سوی دیگر نظامیان ترکیه و تروریست‌ها در ادامه عملیات خود در محور راس العین موفق شدند شهرک‌های «مبروکه و تل الجنب» را به اشغال خود دربیاوردند. - به گفته برخی منابع، درگیری شدیدی بین نظامیان ترکیه و تروریست‌ها با شبه نظامیان کرد در تل ابیض در جریان است و تا کنون بخش وسیعی از شهر به اشغال نظامیان ترکیه و تروریست‌ها درآمده است. براساس اطلاعات به دست آمده، پس از انفجار خودروی بمب گذاری شده، درگیری‌های گسترده‌ای در حومه زندان اتفاق افتاد؛ هزاران تن از عناصر تروریستی داعش در این زندان محبوس هستند. براساس آخرین اطلاعات به دست آمده، از شروع تجاوز نظامی (چهارشنبه هفدهم مهرماه) تاکنون بیش از ۳۰ روستا و شهرک از تصرف نیروهای شبه نظامی کرد خارج و به اشغال نیروهای ارتش ترکیه و عناصر تروریستی درآمده‌اند.
افکارنیوزافکارنیوز5 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشیک شهروند قزاقستان به اتهام طراحی و برنامه‌ریزی حملات تروریستی در این کشور از سوی دادگاه شهر «آلماتی» به ۱۰ سال زندان محکوم شد. اخبار بین‌الملل- طبق گزارش نهاد امنیتی قزاقستان، «بیتیم بیک اف ا. ژ» قصد انجام اقدام تروریستی با استفاده از بمب دست ساز در شهر آلماتی و سپس پیوستن به شبه نظامیان در سوریه را داشته است. در ماه ژوئن سال گذشته میلادی کمیته دولتی امنیت ملی قزاقستان گزارش داده بود که از آغاز درگیری‌های مسلحانه در خاورمیانه حدود ۸۰۰ شهروند این کشور به سوریه و عراق سفر کردند. از ابتدای سال جاری بیش از ۵۰۰ نفر از شهروندان قزاقستان به طور عمده زنان و کودکان از خاک سوریه به میهن بازگردانده شدند. تعدادی از شهروندان بازگردانده شده این کشور از مناطق درگیر به اتهام انجام اقدامات تروریستی و افراطی راهی زندان شدند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین5 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، پس از ۸ سال گذرگاه مرزی قیم بین سوریه و عراق بازگشایی شد که می‌تواند به افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور منجر شود. این منطقه پیشتر در اشغال گروه تروریستی داعش بود اما شکست این گروه تروریستی مسیر را برای رسیدن تهران به آب‌های مدیترانه باز می‌کند. با توجه به گسترش نفوذ ایران در منطقه به نظر می‌رسد با باز شدن این مرز شاهد تعامل راحت‌تر ایران با کشورهای عراق و سوریه باشیم. درواقع این مرز می‌تواند مسیر تجاری مستقیمی از ایران به سمت آب‌های مدیترانه و با گذر از عراق ایجاد کند که به نفع سه کشور است.
افکارنیوزافکارنیوز6 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشترکیه اعلام کرد اگر ارتش سوریه به شمال این کشور وارد شود با آن مقابله خواهد کرد. اخبار بین الملل- یاسین اکتای، مشاور رئیس جمهور ترکیه، در واکنش به حرکت یگان‌های ارتش سوریه به سمت شمال این کشور با اشاره به شبه‌نظامیان کرد گفت: ارتش سوریه که تاکنون موفق نشده با این گروه تروریستی که درصدد تجزیه سوریه است مقابله کند، می‌خواهد با ارتش ترکیه بجنگد. اکتای در ادامه با لحنی تمسخرآمیز اضافه کرد: اگر ارتش سوریه بخواهد با ترکیه در شمال سوریه مقابله کند احتمال درگیری با آن وجود دارد. ارتش سوریه اگر توان تامین امنیت شمال را داشت چرا تاکنون این کار را نکرده و حالا که ارتش ترکیه آمده است، می‌خواهد وارد شمال شود. ساعاتی پیش خبرگزاری سانا اعلام کرد یگان‌های ارتش سوریه برای مقابله با تجاوز ترکیه راهی شمال سوریه شده‌اند.
افکارنیوزافکارنیوز6 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشکردها از دستیابی به توافقی با دولت سوریه برای استقرار نیروهای ارتش سوریه در مرز با ترکیه خبر دادند. اخبار بین الملل- به گزارش خبرگزاری فرانسه، بر اساس این توافق، ارتش سوریه کنترل تمام مناطق مرزی از جمله شهر عفرین را در دست خواهد گرفت. با این توافق، نیروهای ارتش سوریه وارد شهرهای منبج، ‌ عین‌العرب (کوبانی)، عین عیسی، طبقه و منصوره خواهد شد. منابع خبری گفته‌اند که از نیمه شب دوشنبه ارتش سوریه در مرز با ترکیه مستقر خواهند شد و نیروهای کرد به پشت خطوط استقرار ارتش سوریه عقب نشینی خواهند کرد. بر اساس این توافق ارتش سوریه در طول مرزهای سوریه-ترکیه مستقر خواهد شد تا در کنار نیروهای دموکراتیک سوریه جلوی این تجاوز را گرفته و مناطقی را که ارتش ترکیه و مزدورانش وارد آن شده را آزاد کند.
ایسناایسنا6 ساعت قبل
اتباع خارجی عضو گروه تروریستی داعش که در زندان عین عیسی در تل‌ابیض محبوس هستند، دست به شورش زده و این زندان را به آتش کشیدند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری هاوار وابسته به کردهای سوریه، داعشی‌های محبوس در زندان عین عیسی در حومه شمالی رقه امروز (یکشنبه) دست به شورش زده و این زندان را به آتش کشیدند. خبرهایی نیز از فرار تعدادی از آنها با سوءاستفاده از حملات هوایی ترکیه علیه منطقه گزارش شده‌اند. این زندان که در شهر عین عیسی واقع شده، به صورت اختصاصی برای بازداشت اتباع خارجی عضو گروه تروریستی داعش که در دوره‌های مختلف در عملیات‌ها علیه این گروه تروریستی در شمال و شرق سوریه توسط نیروهای کرد بازداشت شدند، ساخته شد و در حال حاضر صدها داعشی در این زندان وجود دارند. ارتش ترکیه پیشتر در حمله‌ای علیه اردوگاه عین عیسی و خانواده‌های داعشی‌ها در حومه تل‌ابیض موجب فرار تعدادی از این خانواده‌ها شده بود.
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه سازمان ملل، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی حمله تروریستی به یک مسجد در بورکینافاسو را محکوم کرد. در پیام دبیرکل سازمان ملل متحد در این خصوص آمده است: تسلیت خود را به خانواده‌های درگذشتگان این حادثه، مردم و دولت بورکینا فاسو ابراز و برای مجروحان آرزوی بهبودی سریع می‌کنم. همچنین شورای‌امنیت سازمان ملل متحد نیز در پیامی این حمله را محکوم کرد. گفتنی است، بر اثر حمله به مسجدی در بورکینافاسو دست کم ۱۶ نفر کشته شدند. گروهی مسلح به مسجدی به روستای «سلموسی» (Salmossi) در استان «اوادالان» (Oudalan) در بورکینافاسو حمله ور شدند.

عقب نشینی کردها

3+
ایمناایمنا6 ساعت قبل
فارسفارس7 ساعت قبل
دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای حمله تروریستی جمعه به مسجدی در شمال بورکینافاسو را به شدت محکوم کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای حمله تروریستی جمعه به مسجدی در شمال بورکینافاسو را به شدت محکوم کرد. به نوشته «وبگاه سازمان ملل متحد» «آنتونیو گوترش» روز شنبه تسلیت عمیق خود را به خانواده‌های درگذشتگان این حادثه، مردم و دولت بورکینا فاسو ابراز و برای مجروحان آرزوی بهبودی سریع کرد. (جزئیات بیشتر) آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد نیز روز جمعه هشدار داد که اوضاع در این کشور رو به وخامت است. دبیرکل سازمان ملل متحد نیز طی جلسه شورای امنیت در مورد صلح در آفریقا که دوشنبه گذشته برگزار شد، اظهار داشت که گسترش شبکه‌های تروریستی یک تهدید فزاینده در سراسر آفریقاست.
نامه‌نیورنامه‌نیور7 ساعت قبل
وزیر خارجه ترکیه بدون اشاره به نقض منشور ملل متحد در لشگرکشی به یک کشور مستقل بدون کسب مجوز از دولت قانونی دمشق گفت: حتی اگر تحریم شویم، از جنگ عقب‌ نشینی نمی‌کنیم. مولود چاوش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه امروز یکشنبه در مصاحبه با دویچه وله اعلام کرد: مهم نیست، چه کشوری چه کار می‌خواهد بکند؛ خواه تحریم تسلیحاتی کنند یا هر اقدام دیگری که بکنند، موجب تقویت ما می‌شود. وزیر خارجه ترکیه در این خصوص ادامه داد: حتی اگر متحدان ما از سازمان تروریستی YPG پشتیبانی کند، حتی اگر تنها بمانیم، حتی اگر تحریم شویم، هیچ تفاوتی نمی‌ کند چه کارهایی انجام دهند. ما به هیچ دلیلی از جنگ عقب‌ نشینی نمی‌ کنیم. این موضوع برای ما مسأله‌ ای حیاتی است، مسأله امنیت ملی و ادامه بقاء به شمار می‌آید.
ایمناایمنا7 ساعت قبل
مروان قامشلو، مسؤول نیروهای سوریه دموکراتیک اعلام کرد، نیروهای امنیتی کردها تعداد کافی نگهبان برای محافظت از اردوگاه عین عیسی ندارند. این سازمان تروریستی که آمریکا با ۳۰ هزار کامیون مهمات و سلاح تجهیزش کرده بود نتوانست مقاومت چندانی داشته باشد. شما کجا دیده‌اید که یک کشور با سازمان تروریستی دور یک میز بنشیند؟ ترکیه با یک سازمان تروریستی روبروست. در این راستا دولت فلسطین با اشاره ضمنی اسرائیل مبنی بر بستن بازارهای خود به روی محصولات کشاورزی فلسطینی را رد کرد. در سپتامبر گذشته دولت فلسطین از توقف کامل واردات برخی کالاهای اسرائیلی خبر داد.
مهرمهر7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، مولود چاوش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه امروز یکشنبه در مصاحبه با دویچه وله اعلام کرد: مهم نیست، چه کشوری چه کار می‌خواهد بکند؛ خواه تحریم تسلیحاتی کنند یا هر اقدام دیگری که بکنند، موجب تقویت ما می‌شود. وزیر خارجه ترکیه در این خصوص ادامه داد: حتی اگر متحدان ما از سازمان تروریستی YPG پشتیبانی کند، حتی اگر تنها بمانیم، حتی اگر تحریم شویم، هیچ تفاوتی نمی‌ کند چه کارهایی انجام دهند. ما به هیچ دلیلی از جنگ عقب‌ نشینی نمی‌ کنیم. این موضوع برای ما مسأله‌ ای حیاتی است، مسأله امنیت ملی و ادامه بقاء به شمار می‌آید. مولود چاوش‌اوغلو بدون اشاره به نقض منشور ملل متحد در لشگرکشی به یک کشور مستقل بدون کسب مجوز از دولت قانونی دمشق و بر خلاف منشور ملل متحد در این باره ادعا کرد: ما سال‌‌ها است که به پناهجویان سوری پناه داده‌ ایم و امنیت اروپا را به معنی واقعی کلمه تضمین می‌ کنیم و باز هم این واکنش را از اروپا (تهدید ترکیه توسط اتحادیه اروپا) می‌بینیم.
ایسناایسنا7 ساعت قبل
صندوق نجات کودکان، درخصوص گریختن صدها تن از زنان و کودکان مرتبط با گروه تروریستی داعش از اردوگاه آوارگان «عین عیسی» در شمال سوریه ابراز نگرانی کرد. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، صندوق نجات کودکان اعلام کرد اردوگاه عین عیسی -که افراد مذکور از آن گریخته‌اند- محل زندگی ۲۴۹ زن و ۷۰۰ کودک که با داعش مرتبط‌اند، بوده است. این سازمان نسبت به «این خطر که کودکان اتباع خارجی، حال در همهمه و آشوب‌ها گم می‌شوند» نیز هشدار داد. در بیانیه این سازمان خیریه، به خالی شدن این اردوگاه از زنان خارجی و «مردان نقاب‌داری که سوار بر موتور، اردوگاه را گشت می‌زنند» اشاره شده است. انتهای پیام
برنابرنا7 ساعت قبل
امانوئل مکرون ضمن درخواست توقف به کردهای سوریه گفت: حمله ترکیه به سوریه خطر ایجاد وضع انسانی ناپایدار و بازگشت داعش در منطقه را به دنبال دارد. این حمله خطر ایجاد وضع انسانی ناپایدار و بازگشت داعش در منطقه را به دنبال دارد. دفتر ریاست جمهوری فرانسه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که مکرون امشب جلسه‌ای امنیتی در سطح کابینه خود درباره حمله ترکیه به شمال شرق سوریه برگزار می‌کند. ترکیه چهارشنبه گذشته حمله نظامی خود را در شمال سوریه کلید زد و اردوغان گفت که این حمله نظامی «عملیات چشمه صلح» نام داشته و علیه حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی. پ. گ) است. حمله ترکیه به شمال سوریه به رغم مخالفت‌های گسترده منطقه‌ای و جهانی صورت گرفت.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «الکسی باکین» رئیس مرکز روسی آشتی طرفین درگیر در سوریه روز شنبه به خبرنگاران گفت که با انجام عملیات نظامی ترکیه در منطقه «حسکه» در شمال سوریه، وضعیت انسانی در این منطقه رو به وخامت است. به نوشته خبرگزاری «تاس»، باکین گفت از امروز «بیش از ۱۰۰ هزار غیرنظامی که از مناطق پرتنش فرار کرده بودند، به شهرهای قامشلی، حسکه و مناطق اطراف آن آمده‌اند.» باکین افزود: «ما از جامعه بین‌الملل می‌خواهیم تا برای جلوگیری از وقوع فاجعه انسانی، هرگونه کمکی را ارائه دهند تا حق حاکمیت جمهوری عربی سوریه در مناطق شرقی این کشور در کمترین زمان ممکن احیا شود.» وی گفت: «تنها مقامات سوریه قادرند تا در کمترین زمان، کمک‌های بشردوستانه را به آوارگان تحویل دهند و از نابودی سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی و زیرساخت‌های اقتصادی در این مناطق جلوگیری کنند.» «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه چهارشنبه (۱۷ شهریورماه) از آغاز عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه خبر داد. وی مدعی شده است که مأموریت نیروهای مسلح ترکیه «ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی» است.
فارسفارس8 ساعت قبل
پس از ۸ سال بسته بودن مرز بین عراق و سوریه شاهد باز شدن گذرگاه مرزی قیم هستم که به نوعی تلاش در راه افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور محسوب می‌شود. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از عربی ویکلی، پس از ۸ سال گذرگاه مرزی قیم بین سوریه و عراق بازگشایی شد که می‌تواند به افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور منجر شود. این منطقه پیشتر در اشغال گروه تروریستی داعش بود اما شکست این گروه تروریستی مسیر را برای رسیدن تهران به آب‌های مدیترانه باز می‌کند. با توجه به گسترش نفوذ ایران در منطقه به نظر می‌رسد با باز شدن این مرز شاهد تعامل راحت‌تر ایران با کشورهای عراق و سوریه باشیم. درواقع این مرز می‌تواند مسیر تجاری مستقیمی از ایران به سمت آب‌های مدیترانه و با گذر از عراق ایجاد کند که به نفع سه کشور است.
نامه‌نیورنامه‌نیور8 ساعت قبل
رهبر انقلاب با تاکید بر اینکه ایران از مدت‌ها قبل طرحی چهار ماده‌ای برای توقف جنگ در یمن ارائه کرده است، فرمودند: پایان درست جنگ یمن تأثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت. حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (یکشنبه) در دیدار آقای عمران خان نخست‌وزیر پاکستان و هیئت همراه، روابط ایران و پاکستان را بسیار عمیق و مردمی دانستند و با تأکید بر لزوم استفاده از این بستر برای افزایش همکاری‌های دو دولت خاطرنشان کردند: جمهوری اسلامی ایران از مدت‌ها قبل طرحی چهار ماده‌ای برای توقف جنگ در یمن ارائه کرده است و پایان این جنگ، می‌تواند تأثیرات مثبتی در منطقه به دنبال داشته باشد. ایشان گفتند: جمهوری اسلامی ایران از مدتها قبل طرحی چهار ماده‌ای برای پایان جنگ یمن داده است و اگر این جنگ به نحو درستی پایان یابد، می‌تواند تأثیرات مثبتی در منطقه به دنبال داشته باشد. رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران آغازگر هیچ جنگی نبوده است، خاطرنشان کردند: البته اگر کسی شروع کننده جنگ در مقابل ایران باشد، بدون تردید پشیمان خواهد شد. در این دیدار که آقای روحانی رئیس جمهور نیز حضور داشت، آقای عمران خان نخست‌وزیر پاکستان، ایران و پاکستان را دو کشور برادر خواند و خطاب به رهبر انقلاب اسلامی گفت: همکاری‌های تهران و اسلام آباد باید گسترش یابد و ما برای روابط روی ایران حساب ویژه باز کرده‌ایم، چرا که ایران را یک شریک مهم بخصوص در حوزه تجاری تلقی می‌کنیم.

به انتهای لیست رسیدید