ترور دانشمندان هسته‌ای

ترور دانشمندان هسته‌ای

ایرناایرنا1 ماه قبل
این کارشناس مسایل فلسطین گفت: این ترورها اگر موفق باشند می‌تواند ضربه سنگینی به توان ایران برای مقابله با اسرائیل وارد کند. وی تصریح کرد: تا کشورهای اسلامی نتوانند نشان دهند می‌توانند پاسخ مناسب دهند و این وضعیت ادامه خواهد داشت چرا که توان تک تک کشورهای اسلامی برای چنین کاری کافی نیست. این استاد دانشگاه گفت: از نظر بنده توان لازم برای چنین کاری تنها زمانی فراهم می‌شود که کشورهای اسلامی، یا حداقل چند کشور مهم و بزرگ اسلامی، توان و توشه خود برای برخورد با سازمان امنیتی اسرائیل را یک کاسه کنند. درک کنند برتری امنیتی اسرائیل امروزه در حدی است که هیچ کشور اسلامی به تنهایی نمی‌تواند آن را به چالش بکشد. آن روز کشورهای اسلامی به صرافت همکاری با یکدیگر خواهند افتاد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ماه قبل
محمود صادقی با اشاره به نامه وزیر اطلاعات خبر داد: محمود صادقی در صفحه رسمی خود در توییتر نوشت: «وزیر اطلاعات طی نامه‌ای در پاسخ به نامه مورخ ۹۸/۶/۳۱ اینجانب درباره مظنونان ترورهای هسته‌ای، ضمن یادآوری اقدامات واجا (وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران) برای جبران اشتباه خود و پرداخت غرامت به متهمان بی‌گناه و اظهار تشکر از اینجانب، از درخواست تعیین شعبه‌ی ویژه‌ای در دادسرای نظامی برای طرح شکایت متهمان خبر داد.» محمود صادقی نماینده تهران ۱۵ مرداد ۹۸، در صفحه توییتر خود در واکنش به طرح ادعاهایی درباره اعترافات متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای نوشته بود: «باتوجه به ادعاهای عجیبی که اخیرا درباره کاذب بودن اعترافات متهمان به ترور دانشمندان هسته‌ای مطرح شده، مسئولان ذی‌ربط باید درباره‌ی صحت و سقم این ادعاها توضیح دهند.» صادقی همچنین در توییتی دیگر ادعا کرده بود که تقاضای تحقیق و تفحص هم خواهد کرد. این در حالی بود که شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی با پخش برنامه‌ای با محتوای مصاحبه با یکی از متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای ادعاهایی را مطرح کرده بود. ۲۵ آذر ماه ۹۸ سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس از شکایت وزارت اطلاعات از محمود صادقی، نماینده تهران، در ارتباط با متهمان پرونده «ترور دانشمندان هسته‌ای» در ایران خبر داده است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: وزیر اطلاعات در نامه‌ای به اینجانب از درخواست تعیین شعبه‌ ویژه‌ای در دادسرای نظامی برای طرح شکایت متهمان ترور هسته‌ای خبر داد. به گزارش ایسنا، محمود صادقی در صفحه رسمی خود در توییتر نوشت: «وزیر اطلاعات طی نامه‌ای در پاسخ به نامه مورخ ۹۸/۶/۳۱ اینجانب درباره مظنونان ترورهای هسته‌ای، ضمن یادآوری اقدامات واجا (وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران) برای جبران اشتباه خود و پرداخت غرامت به متهمان بی‌گناه و اظهار تشکر از اینجانب، از درخواست تعیین شعبه‌ی ویژه‌ای در دادسرای نظامی برای طرح شکایت متهمان خبر داد.» به گزارش ایسنا، محمود صادقی نماینده تهران ۱۵ مرداد ۹۸، در صفحه توییتر خود در واکنش به طرح ادعاهایی درباره اعترافات متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای نوشته بود: «باتوجه به ادعاهای عجیبی که اخیرا درباره کاذب بودن اعترافات متهمان به ترور دانشمندان هسته‌ای مطرح شده، مسئولان ذی‌ربط باید درباره‌ی صحت و سقم این ادعاها توضیح دهند.» صادقی همچنین در توییتی دیگر ادعا کرده بود که تقاضای تحقیق و تفحص هم خواهد کرد. این در حالی بود که شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی با پخش برنامه‌ای با محتوای مصاحبه با یکی از متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای ادعاهایی را مطرح کرده بود. ۲۵ آذر ماه ۹۸ سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس از شکایت وزارت اطلاعات از محمود صادقی، نماینده تهران، در ارتباط با متهمان پرونده «ترور دانشمندان هسته‌ای» در ایران خبر داده است. انتهای پیام
انتخابانتخاب2 ماه قبل
بنابراین اصلاح‌طلبان با این وضعیت امکان رقابت و شرکت در انتخابات را به صورت ارائه لیست ندارند؛ زیرا با توجه به تجربه‌ای که در دور پیش با قرار دادن افراد غیر همسو در لیست به وجود آمد، این انتظار درستی نیست که اصلاح‌طلبان باز هم اینگونه لیست ارائه دهند. تعداد زیادی از کاندیداها رد صلاحیت شدند و بر اساس مقایسه‌ای هم که انجام شده، این تعداد رد صلاحیت‌ها تقریبا بی سابقه است. شورای استانی اصلاح‌طلبان در اکثر استان‌ها اعلام کردند که برای ارائه لیست دستمان خالی است. رد صلاحیت گسترده و نبود کاندیدای مورد نظر را دلیل عدم ارائه لیست عنوان می‌کنید درحالی که بخشی دیگر از کارشناسان سیاسی عنوان می‌کنند که اگر اصلاح طلبان بخواهند در انتخابات پیروز شوند باید لیست ارائه دهند. یعنی نهادهایی خارج از حوزه نمایندگان، بر عملکرد مجلس سایه انداخته و قاعدتا مردم باید با همه این محدودیت‌ها، عملکرد مجلس را قضاوت کنند اما قضاوت‌های مردم متاسفانه به سمتی رفته که در خصوص اثرگذاری اصل نهاد پارلمان به تردید افتاده‌اند.
ایسناایسنا2 ماه قبل
یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: پس از تحریم دکتر ظریف و بستن پنجره دیپلماسی و مذاکره، حال آمریکا با تحریم دکتر صالحی سد راه پیشرفت علم و اندیشه که ادعای پیگیری آن را دارند، شده است. نقض این تعهدات می‌تواند مسئولیت بین‌المللی دولت‌های اعمال کننده تحریم را به دنبال داشته باشد. راهکار مقابله با تحریم اشخاص حقوقی چیست؟ در حال حاضر چندین اقدام حقوقی را باید برای مقابله با تحریم اشخاص حقوقی مدنظر قرار داد. هم اکنون نیز با توجه به دیدگاه‌های حقوقی و سیاسی چنین می‌توان تفسیر کرد که پس از تحریم دکتر ظریف و بستن پنجره دیپلماسی و مذاکره، حال آمریکا با تحریم دکتر صالحی سد راه پیشرفت علم و اندیشه شده است که ادعای پیگیری آن را دارند. ترامپ تروریست، با تحریم وی، علم را تحریم می‌کند.
مهرمهر2 ماه قبل
وی افزود: آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و دیگران بدانند اگر فرماندهان ما را تهدید کنند، هیچیک از فرماندهانشان نقطه امنی نخواهند یافت، یعنی اگر فرماندهان ما را تهدید به ترور کنند یا تهدیدشان را عملی کنند جان هیچ فرماندهی از آن‌ها در امان نخواهد بود. سرلشکر سلامی با بیان اینکه ترور همواره برای دشمنان ما از سلاح‌های مؤثر و مهم بوده است و در مقطع کنونی هم از همین سلاح استفاده می‌کنند، گفت: بخش دیگری از دلایل اقدام آن‌ها در تهدید به ترور، مربوط به ماهیت این رژیم هاست. وی یادآور شد: رژیم آمریکا و رژیم صهیونیستی و رژیم‌های متحد و متکی بر آن‌ها اساسا رژیم‌های ترور هستند و اکنون دیگر مجبور شده‌اند که این واقعیت را کاملا آشکار کنند. وی افزود: همه امکانات سپاه از جمله امکانات درمانی، پزشکی و بیمارستان‌های صحرایی و نیز نقل و انتقال هوایی را در این منطقه بکار گرفته شده است. سرلشکر سلامی افزود: در این چارچوب نیروهای سه گانه سپاه، تعداد بالگردهای ممکن را در منطقه گسترش داده‌اند و امدادرسانی می‌کنند.
الفالف2 ماه قبل
سابقه جنایات علنی و غیرعلنی آمریکا علیه مردم ایران تاریخ روشن و شفافی دارد. آغاز یاغی‌گری و باغی‌گری این رژیم علیه مردم ایران (فارغ از نوع نظام سیاسی حاکم) به ۶۶ سال قبل باز می‌گردد؛ وقتی که «پهلوی» فراری را جایگزین دولت قانونی و منتخب دکتر محمدمصدق کردند. هدایت پشت پرده اوضاع و احوال داخلی ایران توسط آمریکا، برخلاف نظر و خواست عمومی مردم ایران، در تمام سالهای پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، تا ۲۲ بهمن ۵۷ که اراده عمومی مردم ایران به پایان سلطه آمریکا بر امور ایران قرار گفت، به اشکال و انواع مختلف ادامه داشت. اما این پایان وقاحت یک رژیم جنایتکار نیست. رئیس جمهور آمریکا و پنتاگون در ساعات اولیه بعد از ترور سردار سلیمانی و با افزایش موج انتقادات وسیع جهانی علیه این جنایت، «دفاع از منافع آمریکا» و «خطر فوری» که از ناحیه سردار سلیمانی متوجه منافع آمریکا بود را بهانه دست زدن به چنین جنایتی اعلام کردند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
به گزارش مشرق، درباره ترور و شهادت سردار سلیمانی سه دیدگاه راهبردی وجود دارد که به اجمال بررسی می‌گردد. دیدگاه اول: عده‌ای شهادت سردار سلیمانی را در نقطه پایان فرآیند مورد نظر آمریکا تحلیل می‌کنند. این گروه بر این باورند که ترور حاج قاسم برای پایان دادن به رفتار تهاجمی ایران، طراحی و اجرا شد. دیدگاه دوم: گروهی دیگر ترور و شهادت سردار سلیمانی را میانه یک فرآیند تحلیل کرده و معتقدند که همانگونه که ترور دانشمندان هسته‌ای منجر به مذاکره بر سر موضوع هسته‌ای شد؛ ترور حاج قاسم نیز حلقه میانی فرآیند مذاکره است. لیکن شهادت سردار سلیمانی و دو یوم الله تشیع دهها میلیونی پیکر این شهید عالیمقام و شکسته شدن هیمنه آمریکا، میز بازی کاخ سفید را به هم زد و عملا این شهادت برای ایران و مقاومت نیز آغاز یک فرآیند شد.
انتخابانتخاب2 ماه قبل
ابراهیم حاتمی‌کیا فیلمسازی است که با هر اثرش سینمای ایران را از بعد تکنیکی یک گام به جلو می‌برد؛ حال باید منتظر ماند و دید «خروج» او در سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر چه شگفتانه‌هایی برای مخاطبان به همراه دارد. حاتمی‌کیا در نشست خبری این فیلم در جشنواره فیلم سال ۹۲ درباره اهمیت بالای این سکانس می‌گوید: «این سکانس آنقدر برایم مهم بود که روزی که می‌خواستم فیلم را شروع کنم به بچه‌ها گفتم همه فیلم یک طرف و این سکانس هم یک طرف. حاتمی‌کیا این اثر را نیز به گونه‌ای ساخت که به اذعان بسیاری از کارشناسان، شماری از سکانس‌های آن را فقط فیلمسازی همچون ابراهیم حاتمی‌کیا می‌توانست بسازد. برای نمونه سکانس پایانی «بادیگارد» که از آن به عنوان سکانس تونل یاد می‌شود، یکی از همین شاهکارهای حاتمی‌کیا برای سینمای ایران بود. «به وقت شام» که سومین اثر ابراهیم حاتمی‌کیا در دهه ۹۰ به شمار می‌آمد هم از این قاعده مستثنی نبود.
خبر فوریخبر فوری2 ماه قبل
ترور دانشمندان مسلمان همزمان چند هدف اساسی را برای اسراییل محقق می‌کند. او در این کتاب نشان می‌دهد که قتل دانشمندان هسته‌ای ایران با هدایت موساد و به وسیله گروه‌های معارض ایرانی انجام شده است. در مرحله دوم سازمان‌های اطلاعاتی به قتل دانشمندان غیرهمکار دست می‌زنند. بزرگترین پروژه ترور علمی دانشمندان مسلمان در خارج از جهان عرب نیز مربوط به ایران است. در قضیه ترور دانشمندان هسته‌ای ایران نیز شائبه اهمال آژانس بین المللی انرژی اتمی به طور جدی وجود دارد.
مهرمهر2 ماه قبل
وی تصریح کرد: جایگاه دین قبل و بعد از پیروزی انقلاب در میان جامعه قابل مقایسه نیست. استاد سطوح عالی حوزه، مهمترین مشکل برای دنیا طلبان را دیانت مسلمانان دانست و افزود: قبل از انقلاب می‌گفتند که دین مانع پیشرفت و رشد بشریت است و دین را باعث انزوا می‌دانستند. وی ترس دنیای غرب را از رشد دین در میان بشر دانست و تصریح کرد: غربی‌ها معتقدند که در آینده نزدیک، یک سوم اروپا را اسلام فرا می‌گیرد. آیت الله فاضل لنکرانی بیان کرد: گروهک تروریستی داعش به وجود آمده تا بگویند که مسلمانان مردم را سر می‌برند و به صغیر و کبیر رحم نمی‌کند. آیت الله فاضل لنکرانی با بیان اینکه امروز رسالت روحانیت از گذشته بسیار سنگین است، افزود: روحانیت امروزه باید بیشتر درس بخواند و به مردم خدمت کند، همچنین دشمن شناس باشد و آن را به مردم معرفی کند.
برترین‌هابرترین‌ها2 ماه قبل
اسماعیل گرامی‌مقدم طی یادداشتی در شماره امروز روزنامه جهان صنعت با عنوان چرا دروغگویی مسوولان از صداقت آنان باورپذیرتر است نوشت: آقای ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود و در جمع خبرنگاران گفتند: ما به دروغگویی و پنهانکاری متهم شدیم در حالی که این‌طور نبود. اسماعیل گرامی‌مقدم طی یادداشتی در شماره امروز روزنامه جهان صنعت با عنوان چرا دروغگویی مسوولان از صداقت آنان باورپذیرتر است نوشت: آقای ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود و در جمع خبرنگاران گفتند: ما به دروغگویی و پنهانکاری متهم شدیم در حالی که این‌طور نبود. آقایان نباید فراموش کنند که جامعه نسبت به دروغگویی به شدت حساس است و این جزئی از فرهنگ ایرانیان است. شاید خود مردم هم به دروغگویی تا حدی مبتلا باشند، اما دروغ را آن هم دروغ به این آشکاری را نمی‌پذیرند. در حقیقت سلسله دروغ‌هایی که تاکنون بیان شده جامعه را به اینجا رسانده که دروغگویی مسوولان را سریع‌تر از صداقت آنان باور کند.
اصلاحات پرساصلاحات پرس2 ماه قبل
نوشته‌ی محسن‌حسام مظاهری، نویسنده و پژوهشگر، که در حساب توئیترش منتشر کرده است: نهان‌روشی سیستماتیک در جمهوری اسلامی و بحران «بی‌اعتمادی» برخی دوستان معترض بودند که چرا این چند روز سکوت کرده‌ام و چیزی نمی‌نویسم. با همین تصویر به‌خوبی می‌توان کلان‌سیاست جمهوری اسلامی را توصیف کرد. جمهوری اسلامی، مانند پیرزن/پیرمردی است که حرف دروهمسایه برایش از هرچیز مهمتر است؛ حتی از حرف بچه‌ها و نوه‌های خودش. روی دیگر نهان‌روشی، نمایش است. بی‌جهت نیست که مناسک این‌اندازه برای جمهوری اسلامی مهم است.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
وی افزود: عرفان‌های کاذب و بی حجابی از نمونه‌های جنگ فرهنگی و ترور دانشمندان هسته‌ای و نخبگان نظامی از مصادیق جنگ عملیاتی و شکل‌گیری گروهک‌های تکفیری از ویژگی‌های جنگ نیابتی است. فرمانده لشکر عملیاتی ۱۷ علی بن ابیطالب (ع) با اشاره به برنامه‌ریزی دشمن برای مقابله با انقلاب اسلامی بیان کرد: دشمن جنگ تمام عیار اقتصادی، جنگ روانی با هدف ناامیدی مردم، جنگ فرهنگی و اعتقادی، جنگ اطلاعاتی و امنیتی و جنگ نیابتی را به صورت همزمان به راه انداخته است. همرزم شهید سلیمانی تصریح کرد: پیروزی‌های ایران در برابر جنگ‌های پنج‌گانه آمریکا مرهون توکل و ایمان به خدا، هدایت‌های رهبری، حضور به موقع مردم در صحنه و نیروهای مسلح قوی و تکلیف گرا و شهادت طلب است. سردار گنجعلی با اشاره به خصوصیات و ویژگی‌های شهید سلیمانی ادامه داد: این سردار بزرگ نمونه‌ای از نیروهای تکلیف گرا، شهادت طلب و شجاع بود و از مصداق‌های بارز سربازان صدور انقلاب و مدافعان حریم ولایت بود. همرزم سردار سلیمانی این شهید والامقام را نماد شکست آمریکا در طول ۴۰ سال گذشته در خاورمیانه دانست و خاطرنشان کرد: حاج قاسم معمار و احیاگر روحیات مبارزه طلبی و آزاد سازی قدس شریف و تشکیل بسیج‌های مردمی در منطقه است و اگر معماری ایشان نبود تکفیری‌ها نابود نمی‌شدند و ایران باید در مرزهای کرمانشاه با داعش جنگ می‌کرد.
ایرناایرنا2 ماه قبل
اکنون ترور سردار قاسم سلیمانی نمونه‌ای روشن از تروریسم دولتی پیش روی جهانیان قرار داد اقدامی که با هیچ قاعده حقوقی در عرصه بین‌الملل همخوانی ندارد. آمریکا با این اقدام گذشته از زدن مهر تایید بر تروریسم دولتی از سوی خود، در وهله نخست حاکمیت کشور عراق را نقض کرد. رژیم‌ آمریکا منبع اقدامات غیر قانونی بسیاری در جهان و منطقه‌ ما بوده و حمله‌ تروریستی به جان سردار قاسم سلیمانی برخلاف قوانین بین المللی است. یقینا این اقدام آمریکا سرآغاز فصلی جدید از تحولات در خاورمیانه خواهد بود. برخلاف ادعاهای مقامات آمریکایی درباره برنامه‌ریزی سردار سلیمانی جهت ضربه زدن به نیروهای امریکایی، هیچ سند و مدرکی ناظر بر اثبات ادعای خود ارائه نکرده‌اند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
*********حیدری: دنیا از صنعت هسته‌ای عبور کرده است «غلامرضا حیدری» نماینده عضو فراکسیون امید مجلس در مصاحبه با روزنامه آرمان در پاسخ به این سوال که «از دهه ۷۰ موضوع پرونده هسته‌ای به موضوعات مورد تنش ایران و آمریکا اضافه شد. در حالی که دنیا از نیروگاه‌های هسته‌ای عبور کرده بود، ما تازه تلاش داشتیم و داریم به سمت تولید برق هسته‌ای گام برداریم …آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها فعالیت‌های هسته‌ای ایران را به یک بهانه تبدیل کرده و به دروغ گفتند که ایران دنبال سلاح هسته‌ای است». یک روز مشکلات را به گردن دولت قبل می‌اندازند، روز دیگر به گردن دولت پنهان و دولت سایه و دیگر روز به گردن دولت ترامپ. حالا روزنامه اعتماد- متعلق به رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس (الیاس حضرتی) - تمام مشکلات کشور را به گردن ترامپ انداخته است. در خباثت و بی شرافتی دولت آمریکا (چه اوباما، چه ترامپ) هیچ شکی نیست، اما بنابر مستندات متعدد، وضع فعلی در کشور نتیجه سوءمدیریت در دولت است.
الفالف3 ماه قبل
پس از انتشار این خبر، محمود صادقی در توییتی مدعی شد وزارت اطلاعات از وی شکایت نکرده، بلکه به رییس مجلس نامه‌ نوشته است. روزنامه اعتماد درباره دلیل شکایت وزیر اطلاعات نوشت: «ابهام دیگر درباره نشستی است که براساس ادعای وزارت اطلاعات، صادقی تشکیل داده و طی آن وعده‌هایی به قربانیان ارایه کرده است. در این نشست علاوه بر صادقی، علی مطهری، عبدالکریم حسین‌زاده، محمدجواد جمالی نوبندگانی، محمدمهدی برومندی و غلامرضا حیدری حاضر بودند. در این میان گناه بدتر از سلبریتی‌ها را مسئولان سیاسی کشور در ارتباط با مرگ تراژدیک فرهاد و آزاد انجام دادند. مگر مساله تنها فرهاد و خانواده ۶ نفره او است که استاندار این موضوع را حل کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 ماه قبل
ساعت۲۴-نکته حائز اهمیت این است که پخش اعتراف یا محاکمه پیش از برگزاری دادگاه پیش‌بینی نشده است. محمود صادقی: اخیرا شاهد بودیم که رییس‌جمهوری از احتمال پخش اعتراف‌های تلویزیونی بعضی بازداشت‌شدگان اعتراض‌های آبان‌ماه ۹۸ سخن گفت؛ حال آنکه سخنگوی دولت در نشست روز گذشته خود این موضوع را تکذیب و تاکید کرده که رییس‌جمهوری به دنبال این مساله نیست. هر چند با توجه به آنکه رییس‌جمهوری خود را فردی آشنا به حقوق دانسته و به منظور اجرای قانون اساسی در پیشگاه ملت سوگند یاد کرده، اساسا انتظار چنین اظهارنظری نسبت به پخش اعتراف‌های تلویزیونی از جانب ایشان نمی‌رفت. به این اعتبار فلسفه برگزاری دادگاه علنی، علاوه بر صیانت از حقوق متهم، این است که دادگاه زیر نظر افکار عمومی، عادلانه برگزار شود. به این اعتبار هدف از برگزاری دادگاه علنی به هیچ عنوان رسوایی متهمان نبوده و نیست.
فراروفرارو3 ماه قبل
هر چند با توجه به آنکه رییس‌جمهوری خود را فردی آشنا به حقوق دانسته و به منظور اجرای قانون اساسی در پیشگاه ملت سوگند یاد کرده، اساسا انتظار چنین اظهارنظری نسبت به پخش اعتراف‌های تلویزیونی از جانب ایشان نمی‌رفت. به این اعتبار فلسفه برگزاری دادگاه علنی، علاوه بر صیانت از حقوق متهم، این است که دادگاه زیر نظر افکار عمومی، عادلانه برگزار شود. به این اعتبار هدف از برگزاری دادگاه علنی به هیچ عنوان رسوایی متهمان نبوده و نیست. هر چند در جرایم اقتصادی بعضا این گرایش نیز تا حدودی مطرح است، اما هدف اصلی برگزاری دادگاه علنی همان است که وجدان و ناظر جمعی نیز در روند محاکمه دخیل شوند. نکته حائز اهمیت این است که پخش اعتراف یا محاکمه پیش از برگزاری دادگاه پیش‌بینی نشده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 ماه قبل
این‌بار اما نه «رسانه ملی»، بلکه یکی از سخنرانی‌های رییس‌جمهوری، ماجرای پخش اعتراف‌های تلویزیونی از شهروندان تا سیاست‌ورزان و کنشگران را به واکنش واداشته است. با این حال اگرچه ماهیت همان است اما شکل این اعتراف‌های تلویزیونی در ۴دهه گذشته با تفاوت‌هایی همراه بوده است. پخش فیلمی که به اعتراف‌های «آیت‌الله سید محمد کاظم شریعتمداری» در دهه ۶۰ معروف شد، شاید سنگ‌بنای «پخش اعتراف‌های تلویزیونی» باشد. اعتراف به تروریکی از جنجالی‌ترین اعتراف‌های تلویزیونی شاید در قریب به یک دهه اخیر، اعتراف متهمان به ترور دانشمندان هسته‌ای است. نکته حائز اهمیت این است که پخش اعتراف یا محاکمه پیش از برگزاری دادگاه پیش‌بینی نشده است.
برترین‌هابرترین‌ها3 ماه قبل
روزنامه اعتماد: محمود صادقی؛ نماینده مردم تهران در یادداشتی به احتمال پخش اعتراف‌های تلویزیونی بعضی بازداشت‌شدگان اعتراض‌های آبان‌ماه واکنش نشان داد. حال آنکه قانون اساسی اساسا اعترافی که در شرایط فشار به متهم اخذ شده باشد را فاقد ارزش و اعتبار می‌داند و اجازه نمی‌دهد از متهم تحت فشار و در شرایطی که هتک حرمت اتفاق بیفتد، اعتراف اخذ شود. به این اعتبار فلسفه برگزاری دادگاه علنی، علاوه بر صیانت از حقوق متهم، این است که دادگاه زیر نظر افکار عمومی، عادلانه برگزار شود. به این اعتبار هدف از برگزاری دادگاه علنی به هیچ عنوان رسوایی متهمان نبوده و نیست. هر چند در جرایم اقتصادی بعضا این گرایش نیز تا حدودی مطرح است اما هدف اصلی برگزاری دادگاه علنی همان است که وجدان و ناظر جمعی نیز در روند محاکمه دخیل شوند.
مازن آنلاینمازن آنلاین4 ماه قبل
در واقع نیازی به قانون عادی ندارد و قانون اساسی ما این کار‌ها را اجازه نمی‌دهد، ولی چون به فصل سوم قانون اساسی که درباره حقوق ملت است، توجه نمی‌شود مجبوریم قانون عادی تصویب کنیم. ظاهرا درباره متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای، اعترافات غیرواقعی گرفته شده و از صداوسیما پخش شده است. با کار‌های مرحوم خلخالی هم مخالف بودند و در چند مورد جلوی او را گرفتند، ولی همان طور که می‌دانید خیلی زود شهید شدند. البته در همین موضوع آقای ابراهیمی ما نشنیدیم که مجرمان این قضیه مجازات شده باشند و حتی نشنیدیم، وزارت اطلاعات خصوصا وزیر وقت یعنی آقای حیدر مصلحی عذرخواهی کرده باشد. گویی هر کاری که انجام می‌شود، درست است و عذرخواهی از قداست جمهوری اسلامی می‌کاهد.
خبر فوریخبر فوری4 ماه قبل
توییت فوق روایت مصطفی کواکبیان، عضو فراکسیون امید، است از دیدار با رئیس قوه قضاییه. مصطفی کواکبیان، عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، در صفحه توییتر خود نوشت: «‌در دیدار آقای رییسی گفتم به همه پرونده‌ها؛ برادر رئیس جمهوری، املاک نجومی شهرداری تهران، ۹۴۷ میلیون دلار دریافتی صداوسیما دوره ضرغامی، خرید سهام خارجی۲/۷میلیارددلاری احمدی نژاد، کرسنت، بابک زنجانی و ترور دانشمندان هسته‌ای بدون اغماض رسیدگی شود …. در فضای مجازی صرفا پرونده صداوسیما برجسته شد.»
تسنیمتسنیم4 ماه قبل
جانشین سپاه امیرالمومنین (ع) استان ایلام یادآور شد: در حوادث طبیعی مانند سیل، آتش‌سوزی، زلزله و نیز کنگره عظیم اربعین به زیبایی شاهد حضور بسیج و مدیریت آن‌ها بودیم و این از برکات انقلاب اسلامی است. جانشین بسیج استان ایلام اظهار داشت: امروز اقتدار و پیشرفت در موشک‌های ما جایگاهی رسیده که پهپاد فوق پیشرفته آمریکایی با سامانه فوق افسانه‌ای سوم خرداد ایران ساقط می‌شود. کریمیان یادآور شد: امروز نیروهای مسلح ما با جوانان متعهد و متخصص که فکر در گرو اندیشه‌های انقلاب دارند شب و روز برای دفاع از امنیت پایدار در همه عرصه‌ها حاضر هستند. جانشین بسیج استان ایلام خاطرنشان کرد: هر چقدر از اقتدار استکبار در منطقه کم می‌شود به همان میزان اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران بیشتر می‌شود که در همه عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی آن را به اثبات رسانده‌ایم. جانشین سپاه امیرالمؤمنین (ع) استان ایلام خاطرنشان کرد: مردم کارگردان و بازیگران این آشوب‌ها را مانند آمریکا، سلطنت‌طلب‌ها، آل‌سعود، منافقین، آلمان و فرانسه بشناسند زیرا دشمن خود را در هر زمان و مقطعی نشان می‌دهد.
برترین‌هابرترین‌ها4 ماه قبل
جریان ارزشی در ایران سال‌ها روی تربیت و آماده‌سازی رسانه‌ای خود وقت گذاشته بود با این حال، وقتی بنزین گران شد با آغاز اعتراضات، اینترنت قطع شد. مردم رسانه اصلاح طلب نمی‌خواندند، بلکه اتفاقا فارس و کیهان می‌خواندند و چون در گفتار آن‌ها صداقت نمی‌دیدند، برخلاف دستور این رسانه‌ها عمل کردند. نتیجه چنین وضعی، به اینجا رسیده که دیگر هیچکس به رسانه‌ها اعتماد ندارد. این تناقض در خبر رسانی، مخاطب را پس می‌زند و حتی در بحران‌ها نیز رسانه‌ای برای اعتماد عمومی باقی نمانده است. قوی‌ترین آنتی بیوتیک آن که قطع اینترنت بود هم این بار آزمایش شد و به مرور آنتی تز آن، به طریقی در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 ماه قبل
آش این اکاذیب آن‌قدر داغ است که سازمان‌های بین‌المللی برای بررسی دخالت ایران در بحرین و دیگر کشور‌های عربی وارد عمل شدند، اما بالاتفاق، این ادعا‌ها را رد کردند. بخش عمده‌ای از پایگاه‌های نظامی آمریکا در غرب آسیا در کشور‌های مرتجع قرار دارد و از این طریق، به محاصره جمهوری اسلامی کمک کرده‌اند. رژیم صهیونیستی در همه فتنه‌ها و توطئه‌ها ازجمله ترور دانشمندان هسته‌ای دست داشته و دارد و درنتیجه، برخی کشور‌های عربی نیز شریک جرم تل‌آویو هستند. برخی کشور‌های عربی در شکل‌گیری گروه‌های مسلح همچون «جند الشیطان»، گروهک تجزیه‌طلب و تروریستی «الاحوازی» و «انصار الفرقان» دخیل بوده و جمهوری اسلامی شواهد آن را ارائه کرده است. آمریکا ۱۶ کشور عربی را تحت سیطره خود دارد و تنها چهار پایتخت عربی زیر بار امر و نهی قطعی واشنگتن نرفته‌اند.
فارسفارس4 ماه قبل
مسأله مهم دیگری که این جریان با توافق پاریس مرتبط می‌کنند، موضوع پرتکرار دیگر موضوع انزوای سیاسی در صورت عدم پیوستن به این معاهده است. این تنها جایی است که سازمان ملل آن‌هم تنها در رکن شورای امنیت ضمانت اجرا و حاکمیت حقوقی دارد. توافق پاریس نیز از حیث اجباری بودن ازاین‌دست است. اگر این اتفاق بیفتد و به رکن تبدیل شود شاید دومین مرجعی که بعد از شورای امنیت می‌تواند کشورها را تهدید کند، همین شورای حقوق بشراست. وی با بیان اینکه موافقت‌نامه تغییر اقلیم پاریس، حاصل بیست و یکمین نشست کنوانسیون تغییرات اقلیم سازمان ملل متحد (UNFCCC) است.
فارسفارس4 ماه قبل
فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان با اشاره به اینکه بایستی فضایی برای بیان مطالبات مردمی پیش‌بینی شود، افزود: متاسفانه آشوبگران با ایجاد فضایی ناامن، مطالبات به‌حق مردم را از بین بردند. وی خاطرنشان کرد: دشمنان انقلاب اسلامی به ارعاب و ترساندن مردم دل خوش کرده، اما ملت ایران هیچ‌گاه نهراسیده و همواره پای آرمان‌های والای انقلاب ایستادگی و مقاومت کرده است. فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان با اشاره به اینکه بایستی فضایی برای بیان مطالبات مردمی پیش‌بینی شود، افزود: متاسفانه آشوبگران با ایجاد فضایی ناامن، مطالبات به‌حق مردم را از بین بردند. سردار کشکولی در تشریح انواع دیدگاه‌های غربی در مقابل انقلاب اسلامی، بیان داشت: دانش‌پژوهان غربی در گذشته معتقد بودند که انقلاب اسلامی ایران استحاله خواهد شد، حال اینکه طی ۴۰ سال اخیر اشتباه بودن این دیدگاه ثابت شده است. فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان، ایران را پایه‌گذار انقلاب علمی عنوان کرد و افزود: در راستای اعتلای فضای علمی کشور باید از هم‌افزایی تمام دستگاه‌های اجرایی استفاده کرد.
تسنیمتسنیم4 ماه قبل
وی افزود: دشمنان و مستکبران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از بدو پیروزی انقلاب اسلامی بارها و بارها برای بر هم زدن امنیت و اقتدار ایران فتنه‌انگیزی کرده‌اند و باید گفت این دشمنی پایانی ندارد. رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان سمنان اظهار داشت: ملت ایران متوجه دروغ‌گویی آمریکا شده‌اند و می‌دانند که این مستکبران غیرقابل‌اعتماد هستند. حجت‌الاسلام قندهاری بیان داشت: حمایت رهبر معظم انقلاب اسلامی فتنه گران را در نطفه خفه کرد. وی گفت: دشمنان به دنبال ایجاد اختلاف و تفرقه بین مردم ایران هستند تا از این طریق به اهداف موردنظر خود دست یابند. رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان سمنان اصلاح قیمت بنزین را امری ضروری دانست و گفت: البته باید شیوه اجرای این طرح به‌گونه‌ای بهتر انجام می‌شد.
ایسناایسنا4 ماه قبل
ایسنا/لرستان فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان با بیان این‌که بغض دشمنان از اختراعات جوانان است، گفت: بسیج علم و فناوری در استان باید به دنبال شناسایی نبوغ جوانان باشد. سردار مرتضی کشکولی در هفتمین جشنواره جهادگران علم و فناوری سازمان بسیج علمی و پژوهشی لرستان، اظهار کرد: دشمنان با هزاران شبکه ماهواره‌ای نتوانسته کاری انجام دهند چراکه دل‌های جوانان به سمت انقلاب و معنویت است. کشکولی با یادآوری اینکه آشوبگران در خرم‌آباد به ۲۰۰ نفر نرسیدند، خاطرنشان کرد: باید فضایی برای اعتراض مردم در نظر گرفته شود، در این شرایط آشوبگران به معترضان ظلم کردند. فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان با اشاره به این‌که آینده‌پژوهان غربی معتقد بودند انقلاب اسلامی ایران استحاله خواهد شد اما این دیدگاه آنان اشتباه بود، افزود: دیدگاه دوم آینده‌پژوهان غربی بر مهار انقلاب بود و این در حالی است که آمریکا تحمل استقلال‌طلبی ملت ایران و سایر کشورها را ندارد و می‌گوید دنیا دهکده است و ما کدخدای آن هستیم. وی با ذکر اینکه آینده‌پژوهان غربی معتقدند که انقلاب اسلامی ایران پرسش‌های زیادی از غرب دارد که آنان توان پاسخگویی ندارند، ادامه داد: گزینه دیگری که آینده‌پژوهان عربی احتمال می‌دادند این بود انقلاب اسلامی ایران تکامل و توسعه پیدا کند.

به انتهای لیست رسیدید

موضوع‌های مشابه

آمریکا