تل ابیض

تل ابیض

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 روز قبل
به گزارش مشرق به نقل از سایت دیده بان حقوق بشر کوردستان ایران، سازمان ملل متحد طی گزارش جدید خود که در ۱۷ ژانویه سال ۲۰۲۰ منتشر شد به پ ک ک و شاخه‌های آن نیز می‌پردازد. در این گزارش با عنوان «آنها رویاهای کودکان مرا در سوریه بر باد دادند» آمده است: پ ک ک از طریق شاخه خود ی. پ. گ. نیز به مواردی از اقدامات پ ک ک و شاخه‌های آن در حساب توئیتری خود اشاره کرده که در زیر آمده است: -پ ک ک با تخریب روستاهای غیرکرد عرب و ترکمن در حسکه، تل ابیض، سرکانیه، تل تمر و رقه مرتکب پاکسازی قومی شده است. -اعدام مخالفان درون سازمانی با شلیک گلوله، آتش زدن زنده افراد و وادار کردن افراد به کندن قبر خود. ۹۰ درصد آنان در ۳۰ روز اول مورد تجاوز قرار می‌گیرند تا به خاطر آبروی خود نتوانند برگردند.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از سایت دیده بان حقوق بشر کوردستان ایران، سازمان ملل متحد طی گزارش جدید خود که در ۱۷ ژانویه سال ۲۰۲۰ منتشر شد به پ ک ک و شاخه‌های آن نیز می‌پردازد. در این گزارش با عنوان «آنها رویاهای کودکان مرا در سوریه بر باد دادند» آمده است: پ ک ک از طریق شاخه خود ی. پ. گ. نیز به مواردی از اقدامات پ ک ک و شاخه‌های آن در حساب توئیتری خود اشاره کرده که در زیر آمده است: -پ ک ک با تخریب روستاهای غیرکرد عرب و ترکمن در حسکه، تل ابیض، سرکانیه، تل تمر و رقه مرتکب پاکسازی قومی شده است. -اعدام مخالفان درون سازمانی با شلیک گلوله، آتش زدن زنده افراد و وادار کردن افراد به کندن قبر خود. ۹۰ درصد آنان در ۳۰ روز اول مورد تجاوز قرار می‌گیرند تا به خاطر آبروی خود نتوانند برگردند.
ایرناایرنا4 روز قبل
بر اساس این گزارش افراد مزبور در دو منطقه الخربات و الحوارنه در شهر راس العین و در خانه‌های شهروندان سوری اسکان یافته‌اند. ترکیه در ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۸ برای عقب راندن شبه نظامیان کرد سوریه از مناطق مرزی الرقه و الحسکه سوریه، عملیات نظامی موسوم به چشمه صلح را در شمال سوریه آغاز کرد. یکی از اهداف ترکیه از این عملیات نظامی ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه، حد فاصل شهرهای رأس العین و تل ابیض به طول ۱۲۰ کیلومتر و عمق ۳۰ کیلومتری از مرزهای ترکیه است. برخی از کارشناسان هدف ترکیه را نقل و انتقال افراد به شمال سوریه تغییر بافت جمعیتی مناطق کردنشین شمال این کشور و اسکان آوارگان سوری مستقر در ترکیه ارزیابی می‌کنند. براساس آمارهای منتشر بیش از دو میلیون آواره سوری در جریان بحران ۱۰ ساله سوریه وارد ترکیه شده‌اند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز6 روز قبل
«ریاض درار» در مصاحبه با شبکه کردی «روداو»، گفت، ما به دنبال مذاکره با نظام سوریه هستیم. ما روند مذاکره را از نیمه ۲۰۱۸ آغاز کردیم اما بنا به دلایلی این مذاکرات متوقف شد. درار ادامه داد، کشورهای عربی علیه تجاوز ترکیه به شمال سوریه، موضعگیری خوبی داشتند و در کنار ما هستند. درار پیشتر گفته بود که کردهای سوری برای گفت و گوی بدون پیش شرط با دمشق آماده‌اند. ترکیه ۱۷ مهرماه به همراه نیروهای هم پیمان خود عملیاتی موسوم به «چشمه صلح» را به بهانه مبارزه با شبه نظامیان کردهای سوریه در شمال و شمال شرق این کشور آغاز کرد.

مهمترین عناوین روزنامه‌های جهان

48+
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
فارسفارس1 هفته قبل
منابع خبری از کشته شدن دو نظامی ترکیه به همراه چند شبه‌نظامی متحد این کشور از جمله یک سرکرده میدانی گروه‌های مسلح، در شمال سوریه خبر دادند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، گروه اطلاع‌رسانی «الاعلام الحربی» در سوریه از کشته شدن دو نظامی ترکیه در انفجاری در شمال سوریه خبر داد. به گزارش الاعلام الحربی سوریه، «رسانه‌های نزدیک به گروه‌های مسلح گزارش کردند که دو سرباز ترکیه به همراه نه فرد مسلح عضو [گروهک] «ارتش آزاد» که مورد حمایت ترکیه است، در پی انفجار خودرویی بمب‌گذاری شده، کشته شدند». بنا بر این گزارش، این خودرو بمب‌گذاری شده، یک مقر گروهک ارتش آزاد را در روستای «سلوک» در شمال استان رقه (در شمال سوریه) هدف قرار داد. ارتش ترکیه در اقدامی که دمشق آن را نقض حریم این کشور می‌داند، برای عقب‌راندن گروه‌های مسلح کرد از مرز ترکیه، مشغول عملیات نظامی در بخشی از نوار مرزی شمالی سوریه است.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشگروه اطلاع‌رسانی «الاعلام الحربی» در سوریه از کشته شدن دو نظامی ترکیه در انفجاری در شمال سوریه خبر داد. اخبار بین الملل - به گزارش الاعلام الحربی سوریه، «رسانه‌های نزدیک به گروه‌های مسلح گزارش کردند که دو سرباز ترکیه به همراه نه فرد مسلح عضو [گروهک] «ارتش آزاد» که مورد حمایت ترکیه است، در پی انفجار خودرویی بمب‌گذاری شده، کشته شدند». همچنین مرکز موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» -نزدیک به معارضان- گفت که در نتیجه این انفجار، ده نفر کشته شده‌اند که سه نفرشان از نظامیان ترکیه است. ارتش ترکیه در اقدامی که دمشق آن را نقض حریم این کشور می‌داند، برای عقب‌راندن گروه‌های مسلح کرد از مرز ترکیه، مشغول عملیات نظامی در بخشی از نوار مرزی شمالی سوریه است. روستای سلوک در بیست کیلومتری شرق شهر تل ابیض در شمال سوریه، هدف تعرض ترکیه و شبه‌نظامیان متحد آن قرار گرفته و تاکنون علاوه بر آواره شدن ساکنانش، دهها نفر نیز کشته یا مجروح شده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
به گزارش سرویس بین الملل به نقل از خبرگزاری آناتولی؛ آمریکا تعداد نیرو‌های نظامی خود را در شمال شرق سوریه و در مناطق نفتی این کشور افزایش داد. آمریکا در مناطق نفتی سوریه تحت اشغال «پ ک ک» و «ی پ گ»، سلاح و تجهیزات نظامی ارسال کرده است. نیرو‌های نظامی آمریکا در حسکه، رقه، دیرالزور تحت اشغال «پ ک ک» و «ی پ گ» یازده پایگاه و ایستگاه نظامی و اطلاعاتی، مستقر کرده است. فرماندهان آمریکایی در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۹ در نشست روسای عشایر منطقه تاکید کردند: نیرو‌های آمریکایی از این مناطق خارج نخواهند شد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ۲۳ اکتبر ۲۰۱۹ میلادی اعلام کرد: منابع نفتی سوریه در مناطق شرق این کشور را تحت کنترل خود گرفته است و نیرو‌های نظامی آمریکا در این مناطق به حضور خود ادامه خواهند داد.
عصر ایرانعصر ایران2 هفته قبل
براساس گزارش منابع خبری، چهار نظامی ارتش ترکیه بر اثر انفجار بمب در شمال سوریه کشته شدند. به گزارش ایرنا خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) بامداد پنجشنبه به نقل از رسانه‌های ترکیه‌ای گزارش داد: وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که دو افسر و دو سرباز در پی انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در روستای الاربعین در حومه راس العین کشته شدند. ترکیه در ۲۵ مهرماه برای عقب راندن شبه نظامیان کرد سوریه از مناطق مرزی الرقه و الحسکه سوریه، عملیات نظامی موسوم به چشمه صلح را در شمال سوریه آغاز کرد. یکی از اهداف ترکیه از این عملیات نظامی ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه، حد فاصل شهرهای رأس العین و تل ابیض به طول ۱۲۰ کیلومتر و عمق ۳۰ کیلومتری از مرزهای ترکیه است. حملات یک هفته‌ای ترکیه، پس از توافق آتش بس میان ترکیه و آمریکا به طور موقت متوقف شد.
ایرناایرنا2 هفته قبل
الدیار تاکید کرد: صدور فرمان ترامپ به انجام عملیات تروریستی در عراق که مورد حمایت رژیم صهیونیستی قرار گرفت شعله‌های جنگ شهادت طلبانه را علیه این رژیم و نیز منافع و نیروهای نظامی آمریکا در منطقه روشن خواهد کرد. معنای این پیام آن است که با کشته شدن افسران و سربازان آمریکایی، ترامپ دوباره برنده‌ی انتخابات ریاست جمهوری نخواهد شد. الدیار افزود: ایران و عراق در قبال عملیات ترور سردار سلیمانی فرمانده (شهید) نیروی قدس و «ابومهدی المهندس» جانشین فرمانده نیروهای مردمی عراق (الحشد الشعبی) سکوت اختیار نمی‌کنند و نخستین تصمیم نمایندگان مجلس این کشور این بود که ۸۸ درصد آنان رای به اخراج نیروهای آمریکا از عراق دادند. الدیار نوشت: این اقدام واکنشی نیروهای عراق، موجب خروج سفیر و اتباع آمریکا از بغداد شده و تنها نیروهای نظامی این کشور در پایتخت عراق و شهرهای دیگر، باقی مانده‌اند. این روزنامه در پایان گزارش خود به پیامدهای ویرانگر اقتصادی جنگ احتمالی در منطقه‌ی خاورمیانه اشاره کرد.
ایرناایرنا2 هفته قبل
الدیار تاکید کرد: صدور فرمان ترامپ به انجام عملیات تروریستی در عراق که مورد حمایت رژیم صهیونیستی قرار گرفت شعله‌های جنگ شهادت طلبانه را علیه این رژیم و نیز منافع و نیروهای نظامی آمریکا در منطقه روشن خواهد کرد. این روزنامه نوشت: اکنون در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی کشورهای منطقه این پیام خطاب به افسران و سربازان آمریکایی منتشر می‌شود که «عمودی آمده‌اید و افقی (جسدشان) به آمریکا بازخواهید گشت». معنای این پیام آن است که با کشته شدن افسران و سربازان آمریکایی، ترامپ دوباره برنده‌ی انتخابات ریاست جمهوری نخواهد شد. الدیار نوشت: این اقدام واکنشی نیروهای عراق، موجب خروج سفیر و اتباع آمریکا از بغداد شده و تنها نیروهای نظامی این کشور در پایتخت عراق و شهرهای دیگر، باقی مانده‌اند. این روزنامه در پایان گزارش خود به پیامدهای ویرانگر اقتصادی جنگ احتمالی در منطقه‌ی خاورمیانه اشاره کرد.
فارسفارس3 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نیروهای موسوم به ائتلاف بین‌المللی به روند حمایت نظام‌مند خود از شبه نظامیان گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) ادامه می‌دهند. روزنامه سوری الوطن امروز پنجشنبه به نقل از منابع معارض گزارش داد: کاروانی از کمک‌های نظامی شامل ۱۳۰ کامیون با بار خودروهای نظامی، تانکر و تجهیزات نظامی و لجستیک از گذرگاه «الولید» از مرز منطقه کردستان عراق وارد سوریه شد. از سوی دیگر حملات انفجاری در مناطق تحت اشغال نظام ترکیه در شمال سوریه ادامه دارد. رژیم ترکیه همچنان به تلاش‌های خود برای تغییر بافت جمعیتی در مناطق تحت اشغال در شمال سوریه خود ادامه می‌دهد. این گروه قبلا از انتقال مقر خود به داخل سوریه و منطقه شمال استان حلب که تحت اشغال ترکیه و مزدوران تروریستش است، خبر داده بود.
صدا و سیماصدا و سیما3 هفته قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، تعدادی از اعضای گروه موسوم به نیرو‌های سوریه دموکراتیک (قسد) مورد حمایت آمریکا بر اثر انفجار بمب در شرق دیرالزور کشته و شماری دیگر زخمی شدند. پایگاه خبری «الوطن آنلاین» روز چهارشنبه به نقل از منابع محلی اعلام کرد بمب در ایست و بازرسی السنور واقع در شهرک ابوحمام در شرق دیرالزور منفجر و به کشته یا زخمی شدن شماری از نیرو‌های موسوم به سوریه دموکراتیک منجر شد. در پی وقوع انفجار، این نیرو‌ها تدابیر امنیتی شدید اجرا و شهرک ابو حمام را محاصره کردند. پایگاه خبری الوطن آنلاین همچنین از برگزاری تظاهرات مردمی ضد نیرو‌های موسوم به سوریه دموکراتیک در شهرک الکسره در غرب دیرالزور خبر داد. تظاهرات مردمی پس از حمله آنها به ساکنان شهرک الکسره آغاز شد. در همین حال، خبرگزاری رسمی سوریه روز چهارشنبه به نقل از منابع محلی از وقوع انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در شهرکی در حومه منطقه تل ابیض در شمال رقه خبر داد. سانا افزود سه غیرنظامی براثر این انفجار کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند و خساراتی نیز به تعدادی از خانه‌ها و اموال مردم در اطراف محل انفجار وارد شد.
ایرناایرنا3 هفته قبل
به گزارش شبکه خبری «الاخباریه» سوریه، منابع محلی در استان الرقه گفتند که این خودرو در شهرک سلوک در منطقه تل ابیض منفجر شد. در اثر این انفجار سه غیرنظامی کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند و خسارت‌های زیادی به منازل و اموال مردم وارد شد. طبق اعلام الاخباریه، از زمان سیطره نیروهای ارتش ترکیه و گروه‌های وابسته به آنان در اکتبر (مهر/آبان) گذشته، چهار خودرو و موتور بمب گذاری در این شهرک منفجر شده است. آخرین این انفجار در ۲۳ دسامبر (۲ دی ماه) روی داد که در اثر آن ۵ غیرنظامی کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شدند. در هفته‌های اخیر استان‌های الرقه و حسکه و شهرهایی همچون رأس العین و تل ابیض آماج بیشترین حملات بمب‌گذاری بوده‌اند.

نشریات ترکیه در یک نگاه| اردوغان: سال ۲۰۲۰ برای ما سال برداشت است/ گمشو آمریکا

5+
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
فارسفارس3 هفته قبل
یک نظامی ارتش ترکیه که در جریان یک عملیات در «تل ابیض» واقع در شمال سوریه زخمی شده بود امروز سه‌شنبه بر اثر شدت جراحات، جان باخت. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، به رغم مخالفت‌های دولت سوریه با حضور نظامیان ترکیه‌ای در خاک این کشور، عملیات نظامی آنکارا ادامه دارد و تازه‌ترین خبرها حاکی از آن است که یک نظامی ترکیه‌ای بعد از جراحت در شمال سوریه، امروز سه شنبه در یکی از بیمارستان‌های ترکیه جانش را از دست داده است. او در جریان انفجار روز یکشنبه در شهر «تل ابیض» سوریه زخمی شده بود. مرگ نظامی ترکیه‌ای در حالی صورت گرفته که مقام‌های دولت سوریه بارها در مخالفت با حضور ارتش ترکیه در خاک سوریه، نظامیان ترکیه‌ای را «اشغالگر» خوانده‌اند و بارها بر لزوم خروج همه آنان از تاکید کرده‌اند. «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه اما با رد درخواست‌ها برای خروج از سوریه پیش از این گفته بود، تا زمانی که دیگر کشورها خاک سوریه را ترک نکنند این کشور نیز از سوریه نخواهد رفت (جزئیات بیشتر).
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 هفته قبل
ارتش سوریه در ادامه تلاش برای ریشه کن کردن بقایای گروه‌های تروریستی، برای عملیات گسترده در چند استان آماده می‌شود. *تقویت یگان توپخانه ارتش سوریه در استان ادلبارتش سوریه در راستای پاکسازی آخرین بقایای تروریست‌ها در سوریه، ضمن تشدید فشار‌ها بر گروه‌های تروریستی در استان «ارتش سوریه در راستای پاکسازی آخرین بقایای تروریست‌ها در سوریه، ضمن تشدید فشار‌ها بر گروه‌های تروریستی در استان «ادلب»، اقدام به تقویت یگان توپخانه‌ای خود در این منطقه کرد. • بیشتر بخوانید: از سوی دیگر خبر می‌رسد مواضع تروریست‌ها در شهر «کنصفره» در جنوب ادلب زیر آتش سنگین توپخانه ارتش سوریه قرار دارد. *تدارکات ارتش سوریه برای آغاز عملیات در استان حلبیک منبع نزدیک به دولت سوریه اعلام کرد ارتش سوریه در حال انجام آمادگی‌های لازم برای انجام عملیات زمینی علیه گروه‌های تروریستی باقیمانده در استان «حلب» هستند. دلیل فرار این پهپاد، سامانه ضد هوایی ساختگی ارتش سوریه در این منطقه بوده است.
ایرناایرنا3 هفته قبل
به گزارش امروز (دوشنبه) پایگاه خبری تایم ترک، سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه طی سخنانی در یک پایگاه نیروهای امنیتی در استان موش اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۷۸ تروریست خارجی را بازداشت و به کشورهایشان بازگرداندیم. ترکیه روند بازگشت داعشی‌های بازداشت شده را که اکثرشان از اتباع کشورهای اروپایی هستند، از اوایل ماه نوامبر سال جاری میلادی آغاز کرد. سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه پیش‌تر گفته بود که ترکیه، هتلی برای تروریست‌های داعشی نیست. به گفته سویلو، روند بازگرداندن جنگجویان تروریست خارجی به کشورهای‌شان روز دوشنبه ۱۱ نوامبر آغاز خواهد شد. وزیر کشور ترکیه با تاکید بر ادامه مبارزه قاطعانه با تروریسم گفت: از کشورهای دیگر نیز انتظار همین موضع گیری و همکاری را داریم.
فارسفارس3 هفته قبل
روزنامه سوری الوطن به نقل از منابع نزدیک به شبه نظامیان وابسته به ترکیه اعلام کرد که ترکیه طی روزهای آتی دو هزار نفر از این نیروها را به لیبی می‌فرستد تا به صفوف دولت وفاق ملی ملحق شوند. این منابع گفتند، تصاویر منتشر شده در برخی شبکه‌های اجتماعی درباره حضور نیروهایی از سوریه در صفوف مبارزاتی طرابلس صحت ندارد اما ده‌ها نفر از نیروهای الجیش الوطنی تحت نظارت ترکیه طی روزهای گذشته وارد لیبی شدند. شورای ریاستی دولت وفاق ملی لیبی در بیانیه‌ای مدعی شد که تصاویر منتشر شده در برخی شبکه‌های اجتماعی درباره انتقال شماری از افراد مسلح از سوریه به لیبی و حضور آن‌ها در یکی از اردوگاه‌های لیبی صحت ندارد. منابع محلی در این مناطق گفتند، نیروهای رژیم ترکیه حضور خود را در مناطق بین دو شهر راس العین و تل ابیض گسترش داده تا خلا ناشی از فرار ده‌ها تروریست را از میان مزدورانشان در مناطق استقرار آنها پر کند. انتهای پیام/ص
ایرناایرنا3 هفته قبل
یکی از آخرین موضوعاتی که روابط دو کشور را تیره ساخت دستگیری وکیل سفارت آلمان در ترکیه بود. وکیل سفارت آلمان در آنکارا اواسط سپتامبر امسال (شهریور ماه) از سوی نیروهای پلیس ترکیه دستگیر شد. نشریه «دی ولت» آلمان نیز در گزارشی، دستگیری وکیل سفارت آلمان در آنکارا را سبب آسیب‌دیدن مناسبات سیاسی بین دو کشور دانست. بعد از دستگیری وکیل سفارت آلمان در ترکیه در ماه شهریور، این بار اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه در مهرماه، واکنش بسیاری از کشورهای جهان و از جمله آلمان را به همراه داشت. وزیر امورخارجه آلمان در واکنش به اقدام نظامی ترکیه در سوریه به بهانه مبارزه با حزب کارگران کردستان (پ ک ک) گفت: حملات ترکیه در شمال شرقی سوریه نقض قوانین بین المللی است.
ایرناایرنا1 ماه قبل
به گزارش پایگاه خبری عربی ۲۱، این انفجار در منطقه السلوک در شهر تل ابیض روی داده است. شبکه خبری الاخباریه سوریه نیز با تأیید خبر این انفجار، اعلام کرد که شماری نیز در این زخمی شدند. وزارت دفاع ترکیه نیز در توییتی اعلام کرد که در انفجار تروریستی شهر تل ابیض، شماری زن و کودک کشته شدند و یگان‌های مدافع خلق و نیروهای سوریه دموکراتیک را عامل این انفجار بودند. در هفته‌های اخیر استان‌های الرقه و حسکه و شهرهایی همچون رأس العین و «تل ابیض» آماج بیشترین حملات بمب‌گذاری بوده‌اند. ترکیه در ۲۵ مهرماه برای عقب راندن شبه نظامیان کرد سوریه از مناطق مرزی الرقه و الحسکه سوریه، عملیات نظامی موسوم به چشمه صلح را در شمال سوریه آغاز کرد.
ایلناایلنا1 ماه قبل
رئیس مشترک شورای منطقه «تل ابیض» در شمال سوریه، محتوای دیدار با فرماندهان نظامی روس در پایگاه روسیه واقع در منطقه «عین عیسی» را منتشر کرد. العبد توضیح داده است که نشست آنها با ژنرال‌های روس با هدف رساندن صدای آوارگان در مناطق تحت اشغال دولت روسیه صورت گرفته است. وی در ادامه افزود: «دوره‌های گشت‌زنی روسیه در مسیر بزرگراه بین‌المللی برای تضمین امنیت خروج و امنیت راه عین عیسی تا تل تمر امروز انجام خواهد شد. درباره همه این موضوع‌ها با تمام قدرت‌های سیاسی و بین‌المللی اثر گذار در میدان بحث و تبادل نظر خواهد شد. مقام‌های سوریه امروز از بازگشایی بزرگراه بین‌المللی ام ۴ (حسکه- حلب) پس از استقرار یگان‌های ارتش سوریه در این منطقه خبر داد.
ایلناایلنا1 ماه قبل
فرمانده نیروهای دموکرات سوریه (قسد) روز گذشته- سه شنبه- گفت که اقدام رئیس جمهوری ترکیه برای اسکان اجباری یک میلیون نفر در دو شهر «تل أبیض» و «رأس العین» با هدف اسکان بیگانگان در این دو شهر بسیار خطرناک است. به گزارش ایلنا به نقل از اسکای نیوز عربی، «مظلوم عبدی» فرمانده نیروهای دموکرات سوریه (قسد) روز گذشته- سه شنبه- تأکید کرد که اعلام خبر آغاز روند اسکان اجباری یک میلیون نفر در دو شهر «تل ابیض» و «رأس العین» توسط «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه با هدف اسکان بیگانگان در این دو شهر موضوعی بسیار خطرناک است. عبدی با انتشار توئیتی، روسیه و آمریکا را مسئول جلوگیری از تغییر بافت جمعیتی مناطق مورد اشغال ترکیه در شمال شرق سوریه خواند و از واشنگتن و مسکو خواست که تعهدات خود را اجرا و ساز و کار بازگشت ساکنان اصلی را فراهم کنند. اردوغان دوشنبه گذشته از تصمیم کشورش برای آغاز روند اسکان یک میلیون نفر در دو شهر تل ابیض و رأس العین خبر داد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
رئیس جمهور ترکیه همچنین اشاره کرد که روسیه، امارات و مصر با کمک‌های نظامی به لیبی تحریم‌های سازمان ملل را نقض کردند. اردوغان در ادامه از تمایل خود به گفتگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود برای بررسی وضعیت لیبی پیش از دیدار برنامه‌ریزی‌ شده‌شان در تاریخ هشتم ژانویه آتی در استانبول سخن گفت. اردوغان در ادامه این مصاحبه، پیرامون توافق ترکیه با لیبی گفت: آنکارا با اتکا به حقوق خود برگرفته از قوانین بین المللی توافق‌نامه‌های دریایی و نفتی را با دولت لیبی به امضا رسانده است. اردوغان با اشاره به توافق دریایی آنکارا و دولت وفاق ملی لیبی تاکید کرد: ترکیه و لیبی با توافق جدید قادر به انجام فعالیت‌های اکتشافی در منطقه انحصاری اقتصادی خواهد بود و هیچ مشکلی در این راستا وجود ندارد. او یادآور شد که این گام مدتها پیش برداشته شده اما به دلیل مرگ معمر قذافی، رهبر مخلوع لیبی عملیاتی نشد.
ایسناایسنا1 ماه قبل
رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد، در صورتی که دولت وفاق ملی لیبی بخواهد، آنکارا آماده است نیروهای نظامی خود را به این کشور اعزام کند. رئیس جمهور ترکیه همچنین اشاره کرد که روسیه، امارات و مصر با کمک‌های نظامی به لیبی تحریم‌های سازمان ملل را نقض کردند. اردوغان در ادامه این مصاحبه، پیرامون توافق ترکیه با لیبی گفت: آنکارا با اتکا به حقوق خود برگرفته از قوانین بین المللی توافق‌نامه‌های دریایی و نفتی را با دولت لیبی به امضا رسانده است. او یادآور شد که این گام مدتها پیش برداشته شده اما به دلیل مرگ معمر قذافی، رهبر مخلوع لیبی عملیاتی نشد. وی همچنین درباره مساله اس۴۰۰‌ها گفت: آنکارا تصمیم ندارد خرید سیستم‌های اس ۴۰۰ از روسیه را با هدف خرید سیستم‌های موشکی پاتریوت از آمریکا لغو کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد این کشور قصد دارد یک میلیون آواره سوری را در منطقه شمال سوریه که آنکارا ماه اکتبر در آن عملیاتی نظامی انجام داد، اسکان دهد. اردوغان در گفتگو با تلویزیون دولتی تی آر تی TRT اعلام کرد ترکیه در صورتی که متحدانش از این کشور حمایت نکنند، هزینه اسکان آوارگان جنگ سوریه را خود تامین خواهد کرد. ترکیه و شورشیان سوری متحدش آن عملیات را علیه شبه نظامیان کرد «ی پ گ» انجام دادند، که آنکارا آن را به عنوان گروهی تروریستی قلمداد می‌کند. آنکارا پیش از این اعلام کرده است می‌تواند تا دو میلیون آواره سوری را در یک «منطقه امن» به طول ۴۴۴ کیلومتر که قصد دارد در شمال شرقی سوریه ایجاد کند، اسکان دهد. در حال حاضر، ترکیه میزبان بیش از ۳٫۵ میلیون نفر از سوری‌هایی است که در مدت هشت سال و نیم جنگ سوریه آواره شدند.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد، این کشور فعالیت خود را برای اسکان دادن یک میلیون نفر در شهرهای تل ابیض و رأس العین در شمال سوریه آغاز کرده است. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در سخنانی در مقابل وزرای امور اجتماعی سازمان همکاری اسلامی گفت: ما فعالیت خود را برای اسکان یک میلیون نفر در شهرهای تل ابیض و رأس العین سوریه آغاز کرده‌ایم و از ایجاد مناطق مسکونی جدید در شمال سوریه حمایت خواهیم کرد. اردوغان گفت: جهان اسلام که یک چهارم ساکنان جهان را در خود جای داده به اندازه توانایی‌ها و امکاناتش تأثیر و نفوذ ندارد. اوضاع در قدس و فلسطین روز به روز بدتر می‌شود و جهان اسلام دارد توانایی‌ها و امکاناتش را هدر می‌دهد. ما برخی مواقع احساس می‌کنیم در اعتراض به ظلم علیه فلسطین و قدس تنها هستیم.
فارسفارس1 ماه قبل
وزارت دفاع روسیه تصاویری را از ورود نظامیان این کشور به شهر «الرقه» و امدادرسانی به ساکنان این شهر منتشر کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با خروج نظامیان آمریکایی از شمال و شمال شرقی سوریه، نیروهای روس وارد شهر «الرقه» شدند که پیشتر پایتخت خودخوانده گروه تروریستی «داعش» بوده است. شهر رقه از سال ۲۰۱۳ به کنترل گروه تروریستی «داعش» درآمد و از آن زمان تا سال ۲۰۱۷ که بالأخره این گروه از رقه بیرون رانده شد، پایتخت داعش محسوب می‌شد. اواخر مهرماه، سخنگوی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سوریه از خروج نظامیان آمریکایی از شهر «رقه» واقع در شمال سوریه خبر داد و در یک پیام توییتری در این خصوص نوشت: «نیروهای ائتلاف به خروج حساب‌شده از شمال شرق سوریه ادامه می‌دهند. یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های نظامی روسیه پایگاه فرودگاه القامشلی در استان الحسکه در شمال شرق سوریه است.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز اظهار داشت: آنکارا روند اسکان یک میلیون نفر در شهرهای تل ابیض و راس العین در شمال سوریه را آغاز کرده است. وی که در نشست وزیران امور اجتماعی سازمان همکاری اسلامی سخن می‌گفت، افزود که ترکیه به ایجاد مناطق مسکونی جدید در شمال سوریه کمک خواهد کرد. گفتنی است ترکیه در ۲۵ مهر ماه برای عقب راندن شبه نظامیان کرد سوریه از مناطق مرزی الرقه والحسکه سوریه، عملیات نظامی موسوم به «چشمه صلح» را در شمال سوریه آغاز کرد. یکی از اهداف ترکیه از این عملیات نظامی ایجاد منطقه امن در شمال سوریه در حدفاصل شهرهای راس العین و تل ابیض به طول ۱۲۰ کیلومتر و عمق ۳۰ کیلومتری از مرزهای ترکیه است. حملات یک هفته‌ای ترکیه، پس از توافق آتش بس میان ترکیه و آمریکا به طور موقت متوقف شد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
اعتمادآنلاین| شبکه العربیه به نقل از رسانه‌های ترکیه مدعی شد که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور، برنامه‌ریزی برای اسکان یک میلیون نفر در مناطق «تل ابیض» و «رأس العین» در شمال‌شرقی سوریه را آغاز کرده است. این شهر عرب و کردنشین در کنار مرز ترکیه قرار گرفته و گذرگاه مرزی تل ابیض نیز در این شهر است. رأس العین نیز شهری در استان حسکه سوریه است. روز ششم ماه اکتبر سال جاری میلادی، سه روز پس از دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر خروج نیرو‌های نظامی آمریکایی مستقر در شمال شرقی سوریه، حملات هوایی و زمینی ترکیه به مناطق کردنشین سوریه در شمال شرقی این کشور، آغاز شد. تل ابیض و رأس العین از مناطق تحت حمله ارتش ترکیه هستند.

به انتهای لیست رسیدید