تنش با ایران

تنش با ایران

عصر ایرانعصر ایران54 دقیقه قبل
«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه در دیدار با «ولادیمیر پوتین» همتای روسی خود گفت که به توافق هسته‌ای احترام می‌گذاریم و برای کاهش تنش در منطقه اقدام کردیم. به گزارش ایرنا وی افزود: باید برای نزدیکی دیدگاه‌ها میان اروپا و روسیه و اعتمادسازی میان دو طرف اقدام کنیم. رئیس جمهوری فرانسه پیش از این دیدار نیز گفته بود، که در دیدارش با رئیس جمهوری روسیه درباره تلاش‌ها برای کاهش تنش با ایران، مناقشه سوریه و مسائل مربوط به کنترل تسلیحاتی گفت وگوها خواهد کرد. رئیس جمهوری فرانسه چندی پیش اعلام کرده بود که روز ۲۸ مرداد (۱۹ اوت) با رییس جمهوری روسیه دیدار می‌کند. در اواخر ماه ژوئن و در حاشیه نشست «گروه ۲۰» در اوزاکای ژاپن، مکرون اعلام کرد که قرار است با پوتین دیدار و گفت وگو کند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ساعت قبل
وی افزود: باید برای نزدیکی دیدگاه‌ها میان اروپا و روسیه و اعتمادسازی میان دو طرف اقدام کنیم. رئیس جمهوری فرانسه پیش از این دیدار نیز گفته بود، که در دیدارش با رئیس جمهوری روسیه درباره تلاش‌ها برای کاهش تنش با ایران، مناقشه سوریه و مسائل مربوط به کنترل تسلیحاتی گفت وگوها خواهد کرد. رئیس جمهوری فرانسه چندی پیش اعلام کرده بود که روز ۲۸ مرداد (۱۹ اوت) با رییس جمهوری روسیه دیدار می‌کند. این دیدار به دعوت مکرون صورت می‌گیرد. در اواخر ماه ژوئن و در حاشیه نشست «گروه ۲۰» در اوزاکای ژاپن، مکرون اعلام کرد که قرار است با پوتین دیدار و گفت وگو کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
عربستان و امارات قراردادهای نظامی سنگینی را با آمریکا امضا کرده بودند ولی دیدند که آمریکا دست به هیچ اقدامی نزد. اگر میزان تجارت کشورهای منطقه با اروپا را در نظر بگیرید در می‌یابید که سطح تجاری آنان با اروپا به مراتب بیشتر از کشورهای منطقه است. او نمی‌دانست اساسا سیاست ترامپ کمپین محور است یعنی سیاست خود را به مثابه یک کمپین انتخاباتی اداره می‌کند. قبل از قضیه سرنگونی پهپاد آمریکایی ایران آمریکا می‌خواست ایران را در بن بست استراتژیک قرار دهد ببرد گوشه رینگ. برای جمع بندی عنوان می‌کنم که تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ایران باید با کشورهای عربی وارد گفت و گوهای مقدماتی برای حل مشکلات شود.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
یک روزنامه عرب‌ زبان با اشاره به رویارویی آمریکا و ایران تأکید کرد واشنگتن در برابر تهران شکست خورد و ‏در همین حال انگلیس مایل به تشدید تنش با ایران نیست. ‏روزنامه «الاخبار» در گزارشی با عنوان «واشنگتن در رویارویی نفتکش‌ها شکست خورد و معادله بازدارندگی ‏ایران پابر جا است»، نوشت: نفتکش «آدریان دریا» یا «گریس-۱» سابق پس از آزادی، به جایی که آمده بر نمی‌گردد ‏بلکه به طرف همان مقصد خود در دریای مدیترانه حرکت خواهد کرد. این ابرکشتی که دود سیاه رنگ ‏دودکش آن در جبل الطارق دیده شد، بازی نفتکش‌ها را به نفع ایران رقم زد، مانند همان حادثه سرنگون کردن ‏پهپاد آمریکایی. ایرانی‌ها در این مقطع، ‏راهبرد «مقاومت فعال» را در پیش گرفته‌اند و به دنبال آن هستند تا هر نقطه ضعفی را که ممکن ‏است روزنه‌ای برای آمریکا باشد، پوشش دهند. ناخشنودی آمریکا از آزادی کشتی کاملا عیان بود. دولت آمریکا هیچ گزینه‌ای ‏جز روی آوردن به تحریم سرنشینان نفتکش نداشت، خاصه آنکه آمریکا تا آخرین لحظات مقام‌های جبل الطارق ‏را تحت فشار قرار داد تا زمان توقیف نفتکش ایرانی را تمدید کنند.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 روز قبل
(اینجا) آمریکا نیز در نخستین واکنش‌ها نسبت به توقیف نفتکش ایران ابراز خرسندی کرد. رک و راست این که، توقیف غیرقانونی نفتکش حامل نفت ایران توسط بریتانیا به نیابت از «تیم ب»، دزدی دریایی است. (اینجا) به دنبال بازداشت ناخدای نفتکش حامل نفت ایران در جبل الطارق، مقامات دولت محلی این منطقه از بازداشت دو خدمه دیگر این نفتکش خبر دادند. (اینجا) همچنین روزنامه تایمز نیز جزییات تازه‌ای از چگونگی توقیف نفتکش ایران را فاش کرد. وزیر امور خارجه جدید انگلیس با بیان اینکه از ایران می‌خواهد نفتکش توقیفی را آزاد کند، گفت لندن برنامه‌ای برای تبادل نفتکش با ایران ندارد.
صدا و سیماصدا و سیما5 روز قبل
در این باره، اما تحلیلگران بر این نظرند که اختلاف‌های داخلی وجود دارد ‏که سبب تضعیف ائتلاف علیه انصارالله می‌شود. ‏رایان پول، کارشناس مرکز مطالعات راهبردی آمریکا «استراتفور» بر این نظر است که یمن عرصه جنگ ‏اختیاری امارات است، اما برای عربستان سعودی این گونه نبوده است. اختلاف دو کشور درباره یمن به شکاف‌ و ‏گسست‌ آن‌ها منجر خواهد شد. ‏افزون بر این، موضع ماه پیش امارات عربی متحده درباره بازآرایی نیروهای خود در یمن ضربه دیگری بر ریاض ‏وارد کرد، اگر چه ابوظبی تأکید کرد که حاضر به ترک یمن که غرق در درگیری مسلحانه است، نیست. اولیویه ‏گویتا تحلیلگر امور امنیتی، در این باره، معتقد است که تصمیم امارات برای عقب نشینی به‌مثابه ضربه سختی به ‏ائتلاف عربستان در یمن بود و برای ریاض دشوار خواهد بود که جایگزینی برای امارات پیدا کند. درباره تشدید ‏تنش با ایران نیز ابوظبی طی هفته‌های گذشته، از شدت خصومت لحن خود در قبال ایران کاسته است. در این ‏باره، اما ریاض برای ترغیب جدایی طلبان برای حضور در پای میز مذاکره، نیازمند امارات است. ‏
مهرمهر5 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وال استریت ژورنال، مذاکرات میان ایران و انگلیس در زمینه رفع توقیف نفتکش حامل نفت ایران پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است. گزارش مذکور همچنین به نقل از برخی رسانه‌ها اعلام کرده که ایران با ارائه مدرک کافی و اثبات شده در تلاش برای رفع توقیف نفتکش در جبل الطارق است. در این گزارش همچنین اعلام شده مقامات آمریکایی در صورتی که مقصد نفتکش توقیفی سوریه نباشد، مخالفتی با آزادی آن نخواهند داشت. نفتکش گریس ۱ از حدود ۵ هفته پیش توسط نیروی دریایی انگلیس در آبهای جبل الطارق توقیف شده است. روز گذشته نیز مقامات جبل الطارق اعلام کرده بودند که برای کاهش تنش با ایران در جریان توقیف نفتکش «گریس ۱» تلاش می‌کنند و براین اساس به نظر می‌رسد که تنش‌ها بر سر توقیف نفتکش ایرانی با ادامه مذاکرات میان دو طرف در حال کاهش است.
خبرآنلاینخبرآنلاین5 روز قبل
یک منبع عراقی مسئول در گفت‌وگو با شبکه المیادین گفت که کشورش برای حل بحران نفتکش‌ها میان تهران و لندن نقش داشت. وی افزود: عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق برای ایجاد ترتیبات ضروری برای حل بحران نفتکش‌ها تلاش کرد. مقامات کشورمان توقیف نفتکش گریس۱ را کاملا خلاف قوانین بین‌المللی و مصداق دزدی دریایی دانسته‌اند. وی در ادامه خاطرنشان کرد که فرمان کنونی توقیف گریس ۱ شنبه شب آینده (۲۶ مرداد) منقضی می‌شود. عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق اخیرا به تهران سفر کرده بود و با مقامات عالی رتبه کشورمان از جمله حسن روحانی دیدار و گفت وگو کرد.
مهرمهر6 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در واکنش به برخی اخبار پیرامون تکذیب آزادسازی نفتکش ایرانی، این موضوع را در حوزه صلاحیت مقامات جبل الطارق عنوان کرد. سخنگوی وزارت خارجه انگلیس همچنین از هرگونه اظهار نظر درباره نفتکش توقیف شده ایرانی خودداری کرده و گفته است در این ارتباط نمی‌تواند اظهاراتی داشته باشد. پیش از این برخی منابع از تصمیم دولت جبل الطارق برای رفع توقیف نفتکش ایرانی خبر داده بودند، اما این خبر از سوی مقامات جبل الطارق تکذیب شد. تکذیب آزادسازی نفتکش ایرانی از سوی مقامات جبل الطارق در شرایطی صورت گرفته که چند ساعت پیش از آن همین مقامات از تلاش برای کاهش تنش با ایران خبر داده بودند. مسئولان ایران ادعاهای جبل الطارق را رد و اعلام کرده‌اند توقیف این نفتکش به نوعی راهزنی دریایی و نقض برجام است و انگلیس باید سریعا این نفتکش و سرنشینان آن را آزاد کند.
موجموج6 روز قبل
به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج، سرخط مهمترین اخبار بین الملل سه شنبه ۲۲ مردادماه ۱۳۹۸ را می‌توانید در ادامه بخوانید: باران‌های موسمی در هند، تاکنون موجب مرگ ۱۸۴ نفر شده‌اند. حدودا ۱ میلیون نفر نیز به کمپ‌های مخصوص آسیب دیدگان سیل و رانش زمین منتقل شده‌اند.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 روز قبل
در ۷۰ کیلومتری تهران، در نزدیکی لواسان، تعداد زیادی شقایق منتظر هستند که با رعایت اصول طبیعت گردی و محیط زیست به دیدنشان بروید، زیبایشان را تحسین کنید و از بودن در کنارشان غرق لذت شوید. اینجا جایی نیست جز دشت لار که از شمال به کوههای شهرستان نور معطوف می‌شود و جنوبش به لواسانات می‌رسد. قلعه خاتون بارگاه و گرمابدر نیز در قسمت غربی آن قرار دارند و در قسمت جنوب شرقی آن هم پلور و کوه دماوند نگهبانیش را می‌دهند.

موجودی اورانیوم غنی شده ایران/دستورالعمل مجتمع رسیدگی به جرایم اقتصادی/مجلس پیگیر مذاکرات حج …

5+
ایسناایسنا6 روز قبل
ایلناایلنا6 روز قبل
مقام‌های جبل الطارق خواهان کاهش تنش با ایران شدند. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، یکی از مقام‌های جبل الطارق در مورد توقیف نفتکش ایرانی گفت: ما خواهان کاهش تنش‌های پیش آمده با ایران بعد از توقیف نفتکش ایرانی هستیم. وی افزود: به دنبال آن هستیم که تنش‌های ایجاد شده با ایران را بعد از توقیف قانونی نفتکش کاهش دهیم. این مقام‌ جبل‌الطارق گفت: مدت زمان بازداشت نفتکش ایرانی به زودی و شنبه شب به پایان خواهد رسید.
افکارنیوزافکارنیوز6 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشمقام‌های جبل طارق در اظهارنظری تازه درباره وضعیت نفتکش گریس ۱ از تلاش خود برای کاهش تنش‌ها با ایران سخن گفته‌اند. اخبار سیاسی- بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، مقام‌های دولت محلی جبل طارق امروز سه شنبه ضمن دفاع از توقیف نفتکش «گریس ۱» و «قانونی» خواند این اقدام، اعلام کردند، «تلاش‌ها برای کاستن از تنش‌ها» با ایران در زمینه توقیف این نفتکش ادامه دارد. اظهارنظر جبل طارق درباره این نفتکش در حالی مطرح شده است که در خبرها آمده بود گریس ۱ سیگنال تغییر مقصد ارسال کرده است. دولت محلی جبل‌ طارق که تحت حاکمیت انگلیس قرار دارد، سیزدهم تیر ماه از توقیف نفتکش گریس ۱ توسط نیروی دریایی انگلیس خبر داده بود. به ادعای جبل طارق، مقصد این نفتکش حامل نفت خام ایران پالایشگاه بانیاس در سوریه بوده و به دلیل نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، توقیف شده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
قوانین آزمایشی دارای ماهیتی غیرقطعی و قلمرو زمانی موقت اند و در دوران گذار از بی قانونی تا قانون قطعی و دائمی دارای کاربردند. تصویب قوانین آزمایشی در مجلس شورای اسلامی آسان‌تر از قوانین قطعی است و به علت آزمایشی بودن، به نسبت قوانین دائمی از حساسیت کمتری برخوردارند. سرنوشت قوانین آزمایشی ابطال خودبخودی یا تبدیل آن‌ها به قوانین قطعی است. ادامه حیات قوانین آزمایشی به شکل موجود امکان پذیر نیست و باید برای آن از سوی تقسیم کار ملی، چاره اندیشی صورت گیرد. جمهوری اسلامی ایران، سازمان منافقین را با همکاری دولت عراق از مرز‌های ایران دور ساخت.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
خبرگزاری میزان- معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا گفت: با توجه به سوابق رژیم صهیونیستی در منطقه، یقینا اعلام آمادگی این رژیم برای کمک اطلاعاتی به ائتلاف نظامی که آمریکایی‌ها آن را در خلیج فارس سردمداری می‌کنند، به معنای افزایش ناامنی و تنش در خلیج فارس است. سردار رسول سنایی‌راد در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به اعلام آمادگی رژیم صهیونیستی برای پیوستن به ائتلاف نظامی در خلیج فارس اظهار کرد: با توجه به سوابق رژیم صهیونیستی در منطقه، یقینا اعلام آمادگی این رژیم برای کمک اطلاعاتی به ائتلاف نظامی که آمریکایی‌ها آن را در خلیج فارس سردمداری می‌کنند، به معنای افزایش ناامنی و تنش در خلیج فارس است. وی با بیان اینکه حضور آمریکایی‌ها در خلیج فارس به خودی خود مولد تنش است و اضافه شدن صهیونیست‌ها در این ماجرا، یقینا تنش‌ها را افزایش خواهد داد، افزود: فلسفه تشکیل ائتلاف نظامی در خلیج فارس که به اصطلاخ برقراری امنیت در منطقه حساس و راهبردی خلیج فارس است، با اضافه شدن رژیم صهیونیستی به این ائتلاف منافات دارد و در تضاد کامل است. سردار سنایی‌راد گفت: حضور اسرائیل در این ائتلاف نظامی در هر سطحی باعث تنش‌آفرینی و ایجاد بحران خواهد شد. معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا ادامه داد: تمام کشور‌هایی که دغدغه حقیقی برقراری امنیت منطقه را دارند قائل به این هستند که این ائتلاف باید قدمی در راستای امنیت دسته جمعی باشد و با مشارکت کشور‌های منطقه شکل بگیرد و کشور‌های دارای ساحل در خلیج فارس و دریای عمان، در این ائتلاف امنیتی ایفای نفش کنند.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشسردار سنایی رادسردار رسول سنایی‌راد با اشاره به اعلام آمادگی رژیم صهیونیستی برای پیوستن به ائتلاف نظامی در خلیج فارس اظهار کرد: با توجه به سوابق رژیم صهیونیستی در منطقه، یقینا اعلام آمادگی این رژیم برای کمک اطلاعاتی به ائتلاف نظامی که آمریکایی‌ها آن را در خلیج فارس سردمداری می‌کنند، به معنای افزایش ناامنی و تنش در خلیج فارس است. اخبار سیاسی-وی با بیان اینکه حضور آمریکایی‌ها در خلیج فارس به خودی خود مولد تنش است و اضافه شدن صهیونیست‌ها در این ماجرا، یقینا تنش‌ها را افزایش خواهد داد، افزود: فلسفه تشکیل ائتلاف نظامی در خلیج فارس که به اصطلاخ برقراری امنیت در منطقه حساس و راهبردی خلیج فارس است، با اضافه شدن رژیم صهیونیستی به این ائتلاف منافات دارد و در تضاد کامل است. سردار سنایی‌راد گفت: حضور اسرائیل در این ائتلاف نظامی در هر سطحی باعث تنش‌آفرینی و ایجاد بحران خواهد شد. معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا ادامه داد: تمام کشور‌هایی که دغدغه حقیقی برقراری امنیت منطقه را دارند قائل به این هستند که این ائتلاف باید قدمی در راستای امنیت دسته جمعی باشد و با مشارکت کشور‌های منطقه شکل بگیرد و کشور‌های دارای ساحل در خلیج فارس و دریای عمان، در این ائتلاف امنیتی ایفای نفش کنند. سردار سنایی‌راد با بیان اینکه اصل طرح ائتلاف نظامی در خلیج فارس که دنبال کشاندن پای ۶۰ کشور به منطقه است، خود به خود ترافیک نیرو‌ها در منطقه را افزایش می‌دهد که می‌تواند تنش‌زا باشد، خاطرنشان کرد: صهیونیست‌ها ید طولایی در تحریک آمریکایی‌ها برای منازعه با جمهوری اسلامی ایران دارند و مسلما یکی از اهداف آن‌ها از پیوستن به ائتلاف مذکور، تحریک آمریکایی‌ها برای ایجاد تنش با ایران است.
همشهریهمشهری1 هفته قبل
به گزارش یورو نیوز، این اظهارات هشدار آمیز ریچارد گرینل، سفیر آمریکا در آلمان بیانگر پایان یافتن صبر دونالد ترامپ در برابر مقاومت مرکل برای افزایش هزینه‌های نظامی است. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پیش از این از کشورهای عضو خواسته بود که هزینه‌های نظامی خود را تا دو درصد تولید ناخالص ملی خود افزایش دهند. دو کشور آلمان و آمریکا بر سر مسائلی از جمله تنش با ایران، تعرقه‌های تجاری و خط لوله گاز روسیه به آلمان با یکدیگر به شدت اختلاف دارند. آمریکا بیش از ۳۳ هزار سرباز و ۱۷ هزار پرسنل غیرنظامی برای رسیدگی به این نیروها در خاک آلمان دارد. برخی منابع گفته‌اند که ایالات متحده چندین کلاهک هسته‌ای را نیز به جمع تجهیزات نظامی خود در خاک آلمان اضافه کرده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 هفته قبل
سیاست اعلامی آمریکای ترامپ در این مدت گفت و گو و مذاکره بوده است. با این حال سیاست اعمالی و عملی واشنگتن تشدید تحریم‌ها علیه ایران و تلاش برای ایجاد تنش در منطقه بوده است. امانوئل بون در این دیدار پیام کتبی امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه را به حسن روحانی ارائه کرده بود. رئیس‌جمهوری آمریکا تلاش می‌کند تا سیاست خارجی منسجمی را ارائه دهد با این حال نمی‌تواند از تناقضات در سیاست خارجی‌اش بگریزد. با نگاهی واقع بینانه و دقیق می‌توان دریافت که سیاست خارجی ترامپ تاکنون چرخش‌های بسیاری داشته است و مشخصا دیپلماسی کنونی ترامپ در مورد ایران انحنای تندی دارد، همانند شاخه‌ای خم شده که هر لحظه احتمال شکست آن وجود دارد.
فارسفارس1 هفته قبل
در ابتدای این مطلب آمده است: «روابط عربستان سعودی و امارات متحده عربی هیچ وقت روابطی آرام و یکنواخت نبوده است. البته امروزه به نظر می‌رسد که روابط دو کشور هیچ وقت تا این اندازه به هم نزدیک نبوده است. آنها نوشتند: «اما مانند یک رابطه رمانتیک، هر چه رابطه آنها (عربستان سعودی و امارات متحده عربی) تنگاتنگ‌تر و بیشتر شده، معضلاتشان هم بیشتر شده است». از ۲۰۱۵ عربستان سعودی و امارات متحده عربی به طور مشترک کارزار نظامی در یمن علیه شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران را رهبری کرده‌اند. در حالی که تمرکز نیروهای سعودی‌ بر عملیات هوایی بوده است اما ارتش امارات عربی متحده در تحولات میدانی نقش مهم‌تر ایفا کرده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ آمریکایی‌ها بیش از یک ماه است که به بهانه تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز، درصدد راه‌اندازی یک ائتلاف نظامی در این آبراه استراتژیک هستند! اغلب متحدان آمریکا از جمله آلمان و ژاپن و اسپانیا، درخواست واشنگتن برای پیوستن به ائتلاف نظامی در تنگه هرمز را رد کرده‌اند؛ اما «اسرائیل کاتص» وزیر خارجه رژیم نامشروع صهیونیستی اخیرا اعلام کرده که تل‌آویو به ائتلاف نظامی آمریکا در تنگه هرمز خواهد پیوست. آنطور که وزیر خارجه صهیونیست‌ها گفته، نقش تل‌آویو در ائتلاف دریایی آمریکا، جنبه اطلاعاتی دارد و به منزله تجارتی سودمند برای این رژیم است. بر همین اساس ایران واکنشی قابل توجه و قاطعانه را در قبال تشکیل ائتلاف آمریکایی در تنگه هرمز و احتمال عضویت رژیم صهیونیستی در این ائتلاف کذایی، اتخاذ کرده است. «اسراییل غاصب پای خود را به تنگه هرمز بکشاند، در آتش خشم منطقه سوخته و دودش از تل آویو بلند خواهد شد».
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارششبکه تلویزیونی راشاتودی گزارش داد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به روشی طلبکارانه با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه برخورد خواهد کرد. این موضوع پس از آن روی داد که دونالد ترامپ، امانوئل مکرون را به فرستادن پیام‌های متناقض به ایران متهم کرد. هفته گذشته رئیس‌جمهور فرانسه تماسی تلفنی با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران برقرار کرد. در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده است: زمانی که موضوع ایران مطرح می‌شود، فرانسه حق بیان نظر خود را محفوظ می‌دارد. ترامپ در یکی از پیام‌های توئیتری خود ادعا کرده بود: ایران در وضعیت وحشتناک اقتصادی به سر می‌برد.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه «نیکی» ژاپن امروز جمعه این احتمال را مطرح کرد که ممکن است دولت توکیو بدون الحاق به ائتلاف پیشنهادی آمریکا، به طور مستقل عملیات‌هایی را در قالب اسکورت کشتی‌های تجاری خود در آب‌های خاورمیانه انجام دهد. به گفته این رسانه، ژاپن مشغول بررسی این گزینه است که نیروهای دفاع ملی خود را به دریای عمان و تنگه باب‌المندب اعزام کند تا نفتکش‌هایش را در سطح منطقه همراهی کنند. به گزارش مهر، آمریکا در راستای تعمد برای تشدید تنش با ایران و با ادعای ناامن بودن آب‌های منطقه، به دنبال ایجاد ائتلافی بین‌المللی در خلیج فارس و تنگه هرمز است. این پیشنهاد هنوز از سوی کشورهای اروپایی و منطقه‌ای پذیرفته نشده حال آنکه انگلیس از آن حمایت کرده است. چنانچه خبر «نیکی» صحت داشته باشد، اقدام ژاپن با توجه به محدودیت قانونی نظامیان این کشور برای حضور در عملیات‌های فراسرزمینی، قابل تأمل و بررسی است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
مهم‌تر از این موارد امارات به عوان متحد راهبردی عربستان سعودی، راه خود را از عربستان جدا کرده و بخشی از نیرو‌های خود را از یمن جدا کرده است. بیشتر بخوانید: قدرت روز افزون انصارالله یمنبا این وجود به نظر می‌رسد که مقامات ریاض خروج از جنگ یمن را ترجیح می‌دهند و اظهارات مطرح شده از سوی مقامات این کشور حاکی از ناتوانی ریاض برای ادامه جنگ و تمایل برای پایان دادن به جنگ در یمن است. اخیرا یکی از مقامات عربستان سعودی در مصاحبه با روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» گفته که این کشور به دنبال جنگ طولانی مدت در یمن نیست: ریاض خواستار سوق یافت به دوره‌ای طولانی از جنگ در یمن نیست. این مقام سعودی تصریح کرده است: عربستان نمی‌خواهد ضعیف دیده شود و یا در تنش با ایران آسیب ببیند. این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که اکنون معادلات ریاض در خصوص این جنگ با خروج امارات به هم ریخته و عملیات نیرو‌های یمنی علیه اهداف حیاتی عربستان سعودی همچنان به شکل روزافزونی در حال افزایش است.
فارسفارس1 هفته قبل
نویسندگان گزارش می‌افزایند: تحت حاکمیت ترامپ، حضور نظامی ایالات متحده در خاورمیانه هیچ تغییری نداشته است. * هژمونی غیرلیبرالگزارش فارین افرز اضافه می‌کند که برای تمامی تندروها [آمریکایی] حضور نظامی آمریکا در منطقه موجه است. در عوض، آنچه تغییر کرده میزان «تلاش‌های غیرنظامی» است که در دولت‌های سابق با این حضور نظامی همراه بود. * افزایش حضور نظامی در اردن و قطربه‌نوشته بنیام و هانا، در برخی کشورها، از جمله اردن، حضور نظامی آمریکا در حال گسترش است. فارین افرز خاطرنشان کرده که در کنار گفتمان ترک منطقه، واقعیت حضور نیروهای آمریکایی در منطقه همچنان تداوم دارد.
فارسفارس1 هفته قبل
وزیر خارجه انگلیس می‌گوید حتی در صورت خروج بخشی از نیروهای آمریکایی از سوریه، بعید است لندن نیروی نظامی بیشتری به این کشور اعزام کند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دومینیک راب» وزیر خارجه دولت جدید انگلیس بامداد پنج‌شنبه (به وقت تهران) گفت بعید است که لندن نظامیان بیشتری به سوریه اعزام کند. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اوایل امسال گفت قصد دارد نیروهای نظامی این کشور را از سوریه خارج کند. راب در بخش دیگری از صحبت‌هایش، به مسئله افزایش تنش‌ها در خلیج فارس پرداخت و گفت واشنگتن و لندن باید موضعی متحد داشته باشند. با این وجود، راب چهارشنبه شب در نشست خبری مشترک با «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد که لندن به دنبال کاهش تنش با ایران است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 هفته قبل
نشریه نیویورکر طی روزهای گذشته در گزارشی از تلاش‌های پشت‌پرده رند پال به نمایندگی از دولت ترامپ برای مذاکره با محمدجواد ظریف خبر داد. در روزهای پس از آن نیز این سناتور جمهوری‌خواه دعوت‌نامه‌ای را از سوی ترامپ به ظریف داد که از وزیرخارجه ایران درخواست کرده بود تا در دفتر ریاست‌جمهوری آمریکا با او دیدار کند. پس از رد این پیشنهاد نیز دولت ترامپ در اقدامی تلافی‌جویانه دیپلمات ارشد ایرانی را تحریم کرد. البته برخی از منابع آگاه که از نزدیک در جریان روند این تلاش‌ها بودند آن را اقدامی یکجانبه از سوی پال دانسته‌اند که عدم هماهنگی با مقامات کلیدی دونالد ترامپ را عامل اصلی شکست برنامه رند پال می‌دانند. یک منبع کهنه‌کار کنگره نیز می‌گوید که پال بسیار خواستار گفت‌و‌گو با ظریف بود و رئیس‌جمهور نیز ضرری در اجازه به او برای تلاش و شکست ندید و آنچه پیش‌بینی می‌شد رخ داد.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره؛ روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: یک مقام عربستان سعودی تأکید کرد عربستان نمی‌خواهد بیش از این در جنگ یمن درگیر باشد. این مقام سعودی افزود: عربستان نمی‌خواهد ضعیف به نظر برسد و در تنش با ایران آسیب ببیند.

به انتهای لیست رسیدید