تهران قدیم

تهران قدیم

غیب شدن شبانه کوره‌های آجرپزی+عکس

4+
فارسفارس1 هفته قبل
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
وی افزود: چند کمیته به صورت موازی تصادفات استان را پیگیری می‌کنند که در این راستا، کمیته شورای راهبری تصادفات ۲ بار در سال به جهت هماهنگی مدیریتی در سطح استان انجام می‌شود و شورای ترافیک به جهت مسائل درون شهری مورد بررسی قرار می‌گیرد. وی خاطر نشان کرد: در رتبه بندی‌های انجام شده آمارهای استانی داده می‌شود ولی طبق آمار مقایسه‌ای کشور و آمار فوت شدگان پزشکی قانونی استان مرکزی استان در رتبه نهم قرار دارد در حالی ۳ درصد فوت شدگان برون شهری کاهش یافته است. زندیه وکیلی ادامه داد: در کمیسیون سوانح و ایمنی ۳ دانشگاه‌های علوم پزشکی استان مرکزی به صورت مجزا مورد بررسی قرار می‌گیرند که این پراگندگی خدمات در دانشگاه‌ها نیاز به هماهنگی دارد. معاون عمرانی استاندار مرکزی بیان کرد: ۵ درصد فوتی‌های درون شهری مربوط به شهر اراک است و بخش عمده تلفات نیز مربوط به عابران و موتور سیکلتهاست که اگر روی آن کار شود بخش عظیمی از تصادفات درون شهری کاهش می‌یابد. زندیه وکیلی بیان کرد: با وجود ۳ درصد کاهش تصادفات در سطح استان ۴ محور اتوبان ساوه تهران، آزاد راه ساوه تهران، آزاد راه ساوه همدان، دلیجان اصفهان آمار تصادفات افزایشی است که باید در این محور‌ها کار‌های بیشتری انجام شود.
ایرناایرنا1 هفته قبل
نویسنده کتاب «حدیث فیض» به سابقه تاریخی حوزه آیت‌الله مجتهدی اشاره کرد و افزود: یکی از مسائلی که در نوشتن کتاب از اهمیت برخوردار بود، سابقه تاریخی حوزه آیت‌الله مجهتدی و همچنین سرگذشت ملامحمدجعفر بود که از مراجع دارالخلافه تهران عصر ناصری بود. این مسجد و حوزه آیت‌الله مجتهدی تهرانی نیز که تبدیل به پایگاه تربیت طلاب شد، سابقه‌اش به ملامحمدجعفر می‌رسد که او در ابتدا این حوزه را دایر کرد و به تدریس و تبلیغ مشغول شد. در ادامه نیز آیت‌الله مجتهدی این مسجد و حوزه را احیا کرد که جزء اولین حوزه‌های علمیه تهران محسوب می‌شود. همچنین بین بیان شاگردان و بیان آیت‌الله مجتهدی نیز نسبتی برقرار کرده‌ایم و وقتی که خواننده به مطالعه کتاب می‌پردازد، با یک وحدتی مواجه می‌شود. تصویر پس‌زمینه نیز نوشته‌ها و خطوطی از یکی از کتب است و نوشته‌های حوزوی قدیمی را نیز می‌بینیم که تداعی‌کننده طرز فکر آیت‌الله مجتهدی است که متعلق به طیف سنتی حوزه علمیه بود.
مهرمهر1 هفته قبل
نویسنده کتاب «حدیث فیض» به سابقه تاریخی حوزه آیت‌الله مجتهدی اشاره کرد و افزود: یکی از مسائلی که در نوشتن کتاب از اهمیت برخوردار بود، سابقه تاریخی حوزه آیت‌الله مجهتدی و همچنین سرگذشت ملامحمدجعفر بود که از مراجع دارالخلافه تهران عصر ناصری بود. این مسجد و حوزه آیت‌الله مجتهدی تهرانی نیز که تبدیل به پایگاه تربیت طلاب شد، سابقه‌اش به ملامحمدجعفر می‌رسد که او در ابتدا این حوزه را دایر کرد و به تدریس و تبلیغ مشغول شد. در ادامه نیز آیت‌الله مجتهدی این مسجد و حوزه را احیا کرد که جز اولین حوزه‌های علمیه تهران محسوب می‌شود. همچنین بین بیان شاگردان و بیان آیت‌الله مجتهدی نیز نسبتی برقرار کرده‌ایم و وقتی که خواننده به مطالعه کتاب می‌پردازد، با یک وحدتی مواجه می‌شود. تصویر پس‌زمینه نیز نوشته‌ها و خطوطی از یکی از کتب است و نوشته‌های حوزوی قدیمی را نیز می‌بینیم که تداعی‌کننده طرز فکر آیت‌الله مجتهدی است که متعلق به طیف سنتی حوزه علمیه بود.
صدا و سیماصدا و سیما2 هفته قبل
حمید سبحانی صدر در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، گفت:: بیش از ۳۰۰ عالم برجسته در ۲۰۰ سال گذشته حوزه‌های علمیه تهران فعالیت داشتند. وی افزود: شرح حال آیت الله حاج شیخ احمد مجتهدی تهران نخستین بار با عنوان «حاج آقا مجتهدی (ره)» منتشر شده است. سبحانی صدر افزود: این کتاب شامل ۵ فصل است و ابتدا در زمینه تهران شناسی و جایگاه حوزه علمیه ایشان در نقشه‌های تهران قدیم و جغرافیای آن مطالبی ارائه شده است. نویسنده کتاب «حاج آقا مجتهدی (ره)» گفت: مصاحبه با شاگردان و همچنین خاطرات ایشان که در ۱۰۰ سخنرانی بیان شده بود و همچنین صحبت با خانواده ایشان از منابع اصلی کتاب است که به صورت زنجیره‌ای ارائه شده است. نویسنده کتاب «حاج آقا مجتهدی (ره)» گفت:: بیست و سوم دی امسال مصادف با دوازدهمین سالگرد رحلت آیت الله مجتهدی تهرانی است و کتاب «حاج آقا مجتهدی (ره)» در سال ۹۷ منتشر شده است.
ایرناایرنا2 هفته قبل
کفاش ‌زاده اضافه کرد: این طرح کتابخوانی در موزه‌ها توانست در سال ۹۶ جایزه ترویج کتابخوانی را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کند و با انتشار در روزنامه‌ها و فضای مجازی علاقمندان زیادی برای خود جلب کرده است. وی درباره انتخاب عنوان کتاب‌ها گفت: کتاب‌ها معمولا بر اساس موضوع موزه‌ و یا محتوای موزه‌ها انتخاب می‌شوند. به طور مثال در یکی از سه‌شنبه کتاب «قمر در عقرب» که کتاب تاریخی است و به موضوع ازدواج امیر کبیر پرداخته در موزه ملک با علاقمندان خواندیم دلیل انتخاب موزه ملک نیز وجود سند ازدواج امیر کبیر با همسرش در این موزه بود. همچنین در یک سه شنبه دیگر مراسم خواندن کتاب «سه نخ» را در موزه فرش و یا کتاب «خسیس» را در موزه بانک ملی برگزار کردیم. کفاش زاده تاکید کرد: کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) حامی معنوی این طرح بوده و موزه‌ها می‌توانند با در اختیار گذاردن فضا در اجرای این طرح همکاری کنند.
برترین‌هابرترین‌ها3 هفته قبل
هواداران پرتعداد مرادی در آن روز‌ها انگشت اتهام را به سمت چهره معروف دیگری نشانه رفتند: «هانی کرده». مرگ فردی که خود را عقاب ایران می‌خواند، توجه کم‌نظیری را در شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام جلب کرد و هشتگ «وحید مرادی» تا چند روز در صدر فضای فارسی شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. مراسم تشییع مرادی هم از ده‌ها صفحه اینستاگرام به‌طور زنده پخش می‌شد و بخش‌هایی از این مراسم هم تا روز‌ها در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شد. از او به عنوان رفیق نزدیک وحید مرادی و سلطان همدان در این صفحات یاد می‌شود. پیش از این پلیس فتا چنین رفتار‌هایی را مشمول مزاحمت در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی دانسته و از مجازات گردانندگان براساس قانون گفته است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 هفته قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، موج ناراحتی بعضی از کاربران شبکه‌های اجتماعی از این قتل و همچنین مراسم تشییع جنازه او که به‌طور زنده از اینستاگرام پخش می‌شد و صدها هزار بیننده آنلاین داشت، حتی توجه جامعه‌شناسان را هم به گسترش پدیده لاتی در شبکه‌های اجتماعی به خود جلب کرد. مرگ فردی که خود را عقاب ایران می‌خواند، توجه کم‌نظیری را در شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام جلب کرد و هشتگ «وحید مرادی» تا چند روز در صدر فضای فارسی شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. مراسم تشییع مرادی هم از ده‌ها صفحه اینستاگرام به‌طور زنده پخش می‌شد و بخش‌هایی از این مراسم هم تا روزها در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شد. از او به عنوان رفیق نزدیک وحید مرادی و سلطان همدان در این صفحات یاد می‌شود. پیش از این پلیس فتا چنین رفتارهایی را مشمول مزاحمت در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی دانسته و از مجازات گردانندگان براساس قانون گفته است.
همشهریهمشهری3 هفته قبل
در فیلم اسکورسیزی، مرد ایرلندی همان رضای خوشنویس است که در هزاردستان، ساخته‌ی حاتمی دیده‌ایم. رضای خوشنویس و فرانک شیرن، هر قدر که بیشتر رو به پیری می‌روند با ابعاد تکان‌دهنده‌تری از این واقعیت روبه‌رو می‌شوند. جیم کری البته با خوش‌شانسی خود را از این بازی بیرون کشید اما فرانک شیرن و رضای خوشنویس، در این زمینه اقبال چندانی نداشتند. من سر درنیاوردم که واقعا اسکورسیزی می‌خواست چه بگوید؟ به نظریه توطئه هم اهمیتی نمی‌دهم و بعید می‌دانم که هنرمند پخته‌ای مثل اسکورسیزی سراغ همچو مهملاتی برود. چیزی که هست، فیلم مرد ایرلندی به مناسبات مافیا و دستگاه سیاست داخلی و خارجی ایالات متحده می‌پردازد.
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور3 هفته قبل
به همت کتابداران بخش نابینایان کتابخانه عمومی آیت الله خامنه‌ای قم، کتاب «قربانی طهران» نوشته حامد اشتری معرفی و بررسی شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم، نشست نقد و بررسی کتاب «قربانی طهران» نوشته حامد اشتری با حضور صاحب اثر، مرضیه نفری، منتقد و شماری از روشندلان برگزار شد. حامد اشتری نویسنده کتاب «قربانی طهران» ضمن اشاره به فعالیت‌های ادبی خود در زمینه داستان و فیلم نامه، اظهار داشت: نخستین داستان کوتاه من در سال ۱۳۸۶ در مجله به چاپ رسید. نویسنده کتاب «قربانی طهران» بیان کرد: نخستین اینفوگرافی رمان را در مجمع ناشران انقلاب اسلامی طراحی کردیم. نویسنده کتاب «قربانی طهران» تصریح کرد: زبان، پلی ارتباطی برای برقراری ارتباط است اما اگر به گونه‌ای باشد که ارتباط برقرار نشود؛ پیام خود را به مخاطب انتقال نداده است.
مهرمهر4 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مجموعه داستان «آدم‌های چهارباغ» تازه‌ترین اثر منتشر شده از سوی علی خدایی از داستان‌نویسان پیشکسوت اصفهانی است که به نوعی ادای دین او به شهرش اصفهان نیز به شمار می‌رود. چهارباغ چیزی مانند خیابان فردوسی و نادری در تهران بوده و البته سابقه تاریخی بیشتری نسبت به آنها داشته است. ما در این کتاب قرار نیست با داستان‌هایی شگفت از نوعی که معمول است روبرو باشیم بلکه من سعی کردم در مرز میان داستان و ناداستان در آنها حرکت کنم. این نویسنده ادامه داد: در این مجموعه داستان من به عنوان نویسنده خود را موظف دانستم که برساخته ارائه کنم. وی در پایان تاکید کرد: امیدوارم کاری که در» آدم‌های چهارباغ» کردم ورودی تازه به آئین فتوت سرایداری برای شهرم اصفهان باشد.
همشهریهمشهری1 ماه قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، ششمین دوره فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» با بزرگداشت آینه داران موسیقی ترکمن صحرا، شمال خراسان و جنوب البرز در تالار رودکی تهران میزبان علاقه مندان و مخاطبان بود. علی مغازه‌ای دبیر هنری ششمین فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» در این بخش ضمن ارائه گزارشی از روند پژوهش هایی که در این حوزه برای انتخاب هنرمندان شرکت کننده انجام داده به معرفی گونه‌های مختلف موسیقی مردمی و آیینی تهران قدیم از جمله موسیقی‌های آیینی یا «ساکره»، موسیقی‌های مرتبط با تعزیه، موسیقی در گودهای زورخانه‌ای و سپس موسیقی مردمی تهران از جمله «مطربی قدیم ری»، «موسیقی کلیمیان تهران»، «موسیقی ارامنه تهران»، «موسیقی بیات تهران»، «موسیقی روحوضی»، «پیش پرده خوانی»، «موسیقی عامه پسند رادیویی» و «موسیقی کافه‌ای» پرداخت. دبیر هنری ششمین فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» نیز در این روز با ارائه توضیحاتی اجمالی از موسیقی مردمان ترکمن در ترکمن صحرا به توضیح درباره کلید واژه هایی چون «بخشی» یا «باغشی» پرداخت و پس از آن سبک‌های اجرایی و دستگاه‌های موسیقی ترکمن به معرفی هنرمندان و سبک‌های اجرایی آنها را معرفی کرد. ضمن اینکه ارائه توضیحاتی درباره حضور موسیقی در میان کوه‌ها و دره‌های الموت و طالقان، «موسیقی در الموت»، «موسیقی طالقان» از جمله مواردی بود که در این بخش از برنامه‌ها پیرامون آن توضیحاتی داده شد. ششمین فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» روز جمعه ۲۲ آذر ماه با اجرای برنامه‌های در حوزه موسیقی شمال خراسان، ترکمن صحرا و جنوب البرز به کار خود ادامه می‌دهد.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، ششمین دوره فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» روزهای چهارشنبه ۲۰ و پنجشنبه ۲۱ آذر ماه با بزرگداشت آینه داران موسیقی ترکمن صحرا، شمال خراسان و جنوب البرز در تالار رودکی تهران میزبان علاقه مندان و مخاطبان بود. علی مغازه‌ای دبیر هنری ششمین فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» در این بخش ضمن ارائه گزارشی از روند پژوهش هایی که در این حوزه برای انتخاب هنرمندان شرکت کننده انجام داده به معرفی گونه‌های مختلف موسیقی مردمی و آیینی تهران قدیم از جمله موسیقی‌های آیینی یا «ساکره»، موسیقی‌های مرتبط با تعزیه، موسیقی در گودهای زورخانه‌ای و سپس موسیقی مردمی تهران از جمله «مطربی قدیم ری»، «موسیقی کلیمیان تهران»، «موسیقی ارامنه تهران»، «موسیقی بیات تهران»، «موسیقی روحوضی»، «پیش پرده خوانی»، «موسیقی عامه پسند رادیویی» و «موسیقی کافه‌ای» پرداخت. این در حالی است که در بخش «موسیقی زورخانه - موسیقی مرشد زورخانه و ورزش باستانی» مرشد امیرمسعود خسروی و ورزشکارانی از گود زورخانه باب الحوائج برنامه هایی را اجرا کردند. ضمن اینکه ارائه توضیحاتی درباره حضور موسیقی در میان کوه‌ها و دره‌های الموت و طالقان، «موسیقی در الموت»، «موسیقی طالقان» از جمله مواردی بود که در این بخش از برنامه‌ها پیرامون آن توضیحاتی داده شد. آیین اختتامیه این رویداد روز یکشنبه ۲۴ خرداد در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
اجرای‌های شب گذشته شامل هنرنمایی تعزیه خوانان، ورزشکاران گود زورخانه‌ای، هنرمندان غزل خوانی موسیقی تهران قدیم و ارامنه، دهل نوازی و صدای سرنای عروسی‌های غرب کومش بود. در بخش بعدی محمد منتشری خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی به همراه گروهش به صحنه آمد و قطعه‌هایی مبتنی بر بیات تهران اجرا کرد. در ادامه اکبر غلام سلطانی برای روایت نی ساربانی کومش به صحنه آمد. همچنین منطقه کومش پژوهشگر جوانی به نام روح الله کلامی دارد که به خوبی روی موسیقی این منطقه کار کرده است. بخش اول ساربانی منطقه دامغان است که اکبر غلام سلطانی خواننده و نوازنده نی ساربانی اجرا می‌کند.
ایسناایسنا1 ماه قبل
اکنون در ششمین دوره از فستیوال موسیقی «آینه‌دار» به موسیقی‌های مردمی و آیینی ری و تهران پرداخته شده است، که شب گذشته نمونه‌هایی از این موسیقی‌ها به نمایش گذاشته شد. در ادامه گزارش خبرنگار ایسنا را از اولین شب این فستیوال موسیقی می‌خوانید. فستیوال موسیقی آینه‌دار در پله اول کار خود را با تعزیه آغاز می‌کند. نوایی که از ساز او خارج می‌شود تداعی‌گر حال و هوای اجراهای تعزیه و شیپورهایی است که در آنها نواخته می‌شود. موسیقی تهران قدیمدر بخش غزل خوانی و تصنیف، محمد منتشری آواز، وحید طالبی تار و حسین شرفی به عنوان نوازنده تنبک حضور پیدا کردند و گوشه‌هایی از موسیقی تهران قدیم را اجرا کردند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
آفتاب از نیمه بهار جان می‌گرفت و دست از مایل تابیدن برمی‌داشت و همین تابش تند خاصیت زودرسی به میوه درختان تهران می‌داد. بیشتر این درخت‌ها میوه داشتند. این روزها اما حال درختان چنار شهر چندان خوب نیست و در این هوا بی‌رمق‌تر از همیشه سایه‌سارشان را وقف عابران همیشگی خیابان‌ها می‌کنند. مورخان تهران در باره فراوانی این درخت می‌گویند چنار درخت بسیار کم توقعی است و آفت کمی به خود می‌گیرد. به همین دلیل چنارها در این شهر باقی ماندند چرا که به آب کمی نیاز دارند و در مقابل هوای آلوده از دیگر درختان به ویژه درختان میوه مقاوم‌تر هستند.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، نه تنها تهران بلکه همه آنچه امروز مظاهر و نماد‌های تمدن جدید به حساب می‌آیند و تهران نیز از آن‌ها برخوردار است سابقه طولانی ندارند، اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید پایتخت چگونه شکل گرفته و چه داستان‌هایی را در دل خود دارد. برای آشنایی با تاریخچه تهران به سراغ مینا مرادی رفتیم تا به عنوان راهنمای گردشگری پایتخت ما را بیشتر با این شهر دیدنی آشنا کند. در عهد ناصرالدین شاه به علت افزایش زیاد جمعیت و محدودیت‌های موجود، دیوار‌های طهماسبی ویران و دیوار‌های جدید در فاصله‌ای طولانی‌تر احداث شد.» وی می‌گوید‌: «در این زمان تهران دارای ۱۲ دروازه همچون دروازه دولت، یوسف آباد، دروازه شمیران، دروازه دوشان تپه، دروازه دولاب، دروازه خراسان، دروازه حضرت عبدالعظیم، دروازه غار، دروازه گمرک، دروازه قزوین، دروازه باغ شاه، دروازه خانی آباد شد، از این تعداد تنها دروازه باغ شاه، دروازه قزوین و دروازه گمرک در محدوده منطقه ۱۲ فعلی قرار نداشتند. در بیستمین سال سلطنت ناصرالدین شاه تغییرات زیادی در ساختار پایتخت به وجود آمد و مراسم آغاز نوسازی پایتخت با تشریفات خاصی برگزار و از همان روز هم تهران «دارالخلافه ناصری» نامیده شد، از دیگر آثار این عهد می‌توان به «قصر عشرت‌آباد»، «قصر یاقوت»، «قصر سلطنت آباد» و «قصر امیریه» اشاره کرد. بعد از گذشت دوران جنگ تحمیلی هم وضعیت تهران به گونه‌ای شلوغ و بی سامان شد که بسیاری از کارشناسان را به این باور رساند که باید پایتخت را به جای دیگری منتقل کرد.» منبع: فارسانتهای پیام/بازگشت به صفحه رسانه‌ها

یادی از فریدون فروغی، تنهاترین عاشق + تصاویر

4+
مازن آنلاینمازن آنلاین1 ماه قبل

یادی از فریدون فروغی، تنهاترین عاشق + تصاویر

4+
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 ماه قبل
عصر ایرانعصر ایران1 ماه قبل
تیربرق تهران قدیم در خیابان شهید وحید نظری منطقه ۱۱، تا چندی پیشمنطقه‌های قدیمی‌تر و بافت‌های تاریخی بیشتر با این لکه‌های تاریخی مواجهند، چه در اودلاجان و چه محله‌های قدیمی تهران. البته تخریب حسینیه‌ی پهلوی با تزیینات گچ‌بری در همین خیابان به عنوان نشانه دیگری از خاطرات تهران قدیم، در روزهای نخست آذرماه قدم دیگری از حذف نشانه‌های تاریخی تهران قدیم بود، اما از سوی دیگر این اتفاق بی‌توجهی میراث فرهنگی به این نشانه‌ها که هر کدام خاطرات جمعی تهران قدیم را به دوش می‌کشند هم نشان می‌دهد. حتی در اوایل دهه ۹۰ نیز، حجت‌الاسلام والمسلمین علی یونسی - دستیار ویژه رییس‌جمهور - در یک سخنرانی گفته بود: «…عده‌ای خیال می‌کردند نماد شیر و خورشید یک نماد سلطنتی است اما این‌گونه نیست. شیر نماد حضرت علی (ع) و خورشید نماد حضرت محمد (ص) است و تنها تاجش مربوط به شاه بود. تیر برق تهران قدیم و بخشی از تزیینات آنمعتقدم ساختار سالم چیزی است که ساکنان اصلی در آن زندگی می‌کنند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ماه قبل
تاریخ روشنی که قربانی کم‌دانی می‌شودنشانه‌هایی که هرچند این روزها کمتر کسی به آن‌ها توجه دارد، ولی همین لکه‌های هر چند کوچک، تاریخی را روایت می‌کنند و از میراث فرهنگی و ملی است. حذف نشانه‌های قدیم در کوچه پس کوچه‌های شهر، این بار گریبان تیر برق‌های تهران قدیم را گرفته است؛ نشانه‌هایی که هرچند این روزها کمتر کسی به آن‌ها توجه دارد، ولی همین لکه‌های هر چند کوچک، تاریخی را روایت می‌کنند و از میراث فرهنگی و ملی است. هر چند تعداد زیادی از تیربرق‌های تهران در طول سال‌های گذشته با تیربرق‌های سیمانی ساده و جدید تعویض شده‌اند، اما هنوز تیربرق‌های قدیمی‌تر که بدنه‌ی پایینی‌شان طرح‌های قدیمی دارند، در برخی از کوچه‌ها و خیابان‌ها جا خوش کرده‌اند؛ تیربرق‌هایی با طرح «شیر و خورشید» که به دلیل نوع ساخت بدنه‌ی پایینی معمولا نشان آن‌ها مخدوش شده یا حتی آن بخش سیمانی به طور کامل از بدنه‌ی تیر جدا شده‌اند.
همشهریهمشهری1 ماه قبل
همشهری آنلاین/ فاطمه عسگری­ نیا: «محمد تقی ­زاده» پیش از ظهر یک­شنبه با بیان این مطلب در بیست و چهارمین جلسه کمیته خدمات و زیر ساخت ستاد باز آفرینی پایدار کلان شهر تهران در شهرداری منطقه ۱۱ افزود: «با توجه به سکونت نیمی از شهروندان منطقه ۱۱ در محله ­های دارای بافت فرسوده، کمیته خدمات و زیر ساخت ستاد باز آفرینی پایدار کلان شهر تهران، ارتقای کیفیت زندگی و رفع مشکلات شهری را پیگیری می‌کند. » او ادامه داد: «قرار گرفتن منطقه ۱۱ در بخشی از تهران قدیم و حصار ناصری، وجود پردیس حکومتی، ابنیه تاریخی و بناهای خاص فرا ملی، بر لزوم توجه به باز آفرینی و نوسازی بافت فرسوده این منطقه افزوده است.» محمد تقی زاده معاون امور عمرانی استانداری تهرانرییس کمیته خدمات و زیر ساخت ستاد بازآفرینی تهران در ادامه با تاکید بر ضرورت اولویت بخشی بازآفرینی بافت­‌های فرسوده در محله­‌های منطقه ۱۱ گفت: ‌ «در برنامه­ ریزی­‌ها نگاه ما تنها نگاه کالبدی نبوده و باید نگاه اجتماعی را تقویت کرده و دستگاه­‌ها با این رویکرد در موضوع پروژه ­های باز آفرینی منطقه ۱۱ کمک کنند و با این نگاه باید بازآفرینی بافت فرسوده محله عباسی در اولویت مدیران شهری منطقه قرار بگیرد.» تقی زاده تاکید کرد: «برای تشویق شهروندان به نوسازی بافت فرسوده و ارتقای کیفیت زیست و رضایت ­مندی شهروندان که در منطقه ۱۱ اسکان دارند، باید نسبت به ارائه بسته­‌های تشویقی نوسازی بافت فرسوده ویژه تخفیف عوارض و تراکم تشویقی که برای مردم ایجاد انگیزش کند و … اهتمام جدی شود تا بتوانیم شرایط مناسبی برای زیست در محدوده بافت فرسوده برای شهروندان منطقه ۱۱ فراهم کنیم.» «نصراله آبادیان» شهردار منطقه ۱۱ هم در این نشست گفت: «از ابتدای سال ۱۳۷۶ تا پایان شهریور ماه سال ۱۳۹۸، ۸۸۵۲ پلاک در منطقه ۱۱ بازسازی شده است.»
ایسناایسنا1 ماه قبل
با توجه به سکونت نیمی از شهروندان منطقه ۱۱ در محله‌های دارای بافت فرسوده، کمیته خدمات و زیر ساخت ستاد باز آفرینی پایدار کلان شهر تهران، ارتقای کیفیت زندگی و رفع مشکلات شهری را پیگیری می‌کند. او با ذکر این نکته که بیش از ۵۰درصد شهروندان منطقه ۱۱ در بافت فرسوده سکونت دارند؛ تدقیق بافت فرسوده به ویژه محله عباسی را حائز اهمیت دانست و افزود: در برنامه ریزیها نگاه ما صرفا کالبدی نبوده و باید نگاه اجتماعی را تقویت کرده و دستگاهها با این رویکرد در موضوع پروژههای باز آفرینی منطقه ۱۱ کمک کنند. تقی زاده خاطر نشان کرد: نسبت به ارتقای کیفیت زیست و رضایتمندی شهروندان و ساکنان که در منطقه ۱۱ اسکان دارند، بستههای تشویقی نوسازی بافت فرسوده در خصوص تخفیف عوارض و تراکم تشویقی که برای مردم ایجاد انگیزش کند و … اهتمام جدی شود تا بتوانیم شرایط مناسبی برای زیست در محدوده بافت فرسوده برای شهروندان منطقه ۱۱ فراهم کنیم. در این نشست نصراله آبادیان شهردار منطقه ۱۱ ضمن بررسی میزان نوسازی دربافت فرسوده از سال ۱۳۷۶ تا پایان شهریور ۱۳۹۸ از نوسازی ۴۸/۹ درصد از محدوده بافت فرسوده به مساحت ۱۳۲/۱ هکتار، معادل ۸۸۵۲ پلاک خبر داد که از ابتدای سال ۷۶ تا پایان شهریور ماه سال ۹۸ انجام شده است. انتهای پیام
همشهریهمشهری1 ماه قبل
همشهری آنلاین / فاطمه عسگری نیا: پس از حادثه «پلاسکو» و ارسال اخطاریه ­های شهرداری منطقه ۱۲ و آتش­نشانی به پاساژ ضیافت، پیگیری کسبه این مجموعه برای رفع مشکلات ایمنی ساختمان از سوی مالکان شدت بیشتری گرفت. این در حالی­ست که متاسفانه مالکان با توجه به اهداف اقتصادی و تجاری که دنبال می‌کنند با نادیده گرفتن اخطاریه­‌های فوق در صدد تخریب این ملک قدیمی و تاریخی­ اند. پاساژ ضیافت یکی از پاساژهای ثبت شده در فهرست آثار تاریخی کشور است. این در حالی است که برخلاف قانون، چندی پیش مالکان با نصب یک پلاکارد نام پاساژ را به نام پاساژ «خیام» تغییر داده ­اند. گزارش تکمیلی همشهری محله از وضعیت این مجموعه تاریخی به زودی منتشر می‌شود.
همشهریهمشهری1 ماه قبل
این نان غیرقابل خوردن، قوت لایموت مردم بود و بر سر آن، هر روز در محلات مختلف تجمع و درگیری به‌وجود می‌آمد. نخستین بار، نام جعفر شهری را در اردیبهشت سال ۵۷ شنیدم. ستوده، دکتر منوچهر؛ زبان مردم طهران؛ با همکاری شیرین دواتی کاظم نیا، کتاب رهنما، ۵۹۴ صفحه وزیری، ۱۳۹۳، تهران. یک روز که به دیدار او فکر کنم زمستان سال ۱۳۶۵ رفته بودم، در اطاق کتابخانه‌اش، پذیرای مهمانی بود که به محض دیدنش، او را شناختم. خداوند متعال، هر سه این عزیزان را بیامرزد که سال‌های سال برای مردم، از تهران گفتند و نوشتند و امروز در میان نیستند.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 ماه قبل
به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین، مجموعه تلویزیونی «حکایت‌های کمال» که هر شب از شبکه دوم سیما پخش می‌شود بر اساس مجموعه داستانی با همین عنوان ساخته شده است. «حکایت‌های کمال» به کارگردانی قدرت الله صلح میرزایی داستان یک نوجوان به نام «کمال» است. محمدمیرکیانی نویسنده مجموعه «حکایت‌های کمال» و ناظر کیفی این سریال، داستان‌های مجموعه را بسط و گسترش داده و قرار است در ۵ جلد به زودی منتشر شوند. راجع به مجموعه داستان «قصه‌های کمال»، سیر ساخت این سریال و ظرفیت‌های ادبیات کودک و نوجوان برای اقتباس با این نویسنده به گفتگو نشسته‌ایم که می‌خوانید. آیا ادبیات کودک و نوجوان ایران ظرفیت اقتباس‌های سینمایی و تلویزیونی دارد؟ بله تا به حال از آثار نویسنده‌های زیادی اقتباس شده است که خوشبختانه اکثر آن‌ها تجربه‌های موفقی بوده‌اند.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
او این روزها بعد از گذشت ۷ سال و درست در ۱۳ سالگی ایفاگر نقش کمال در سریال «حکایت‌های کمال» شده است. ** چه کارهایی بودند؟ - همین سریال حکایت‌های کمال وقتی قرارداد بستم و هنوز سریال کلید نخورده بود، کار متوقف شد. یادم هست همان اول گفتند که سریال حکایت‌های کمال ۱۵۰ قسمت است و کمال هم نقش اصلی این سریال است. ** در تمام این یکسالی که در نقش کمال بازی می‌کردید چالشی با این نقش نداشتید؟ و موردی نبود که اذیتتان کند؟ - من با حیوان‌ها رابطه خوبی ندارم و از همه حیوان‌ها حتی از مرغ هم می‌ترسم. ** در این سال‌ها غیر از بازیگری کار دیگری در زمینه‌های هنری انجام دادید؟ - چهار سال پیش یک فیلم کوتاه ساختم که درباره شهدا بود.
رکنارکنا2 ماه قبل
به گزارش رکنا، بنابر اطلاعات یک منبع موثق، شب گذشته افرادی که قصد حمله به پمپ بنزین رز، واقع در میدان تهران قدیم قزوین را با کوکتل مولوتف داشتند ناکام و توسط پلیس دستگیر شدند. براساس این گزارش، پرتاب کوکتل مولوتف بلافاصله توسط کارکنان ایستگاه خاموش و از سرایت آتش به مخازن بنزین جلوگیری به عمل آمد. افرادی که اقدام به پرتاب کوکتل مولوتف به جایگاه پمپ بنزین رز کرده بودند توسط پلیس شناسایی و دستگیر شدند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
فارسفارس2 ماه قبل
بعدها با جمع کردن تعدادی از حیوانات وحشی و پرندگان زینتی اهدایی، بخشی از محوطه آن به باغ وحش تبدیل شد. نخستین جایی که فروش می‌رود باغ استاد شیرجعفر است که درست در شمال باغ لاله زار قرار دارد. همین شد که کم کم توجه ناصرالدین شاه از باغ لاله‌زار و باغ وحش برداشته شد. کمی بعد حیوانات این باغ به دوشان تپه منتقل شدند. اما مرغ شاه یک پا داشت: «ناصرالدین شاه لاله زار را به ۹۰ هزار تومان فروخت. درختانی که هنوز در عمارت‌های بزرگان شهر سر به فلک کشیده بودند هوای فرحناک لاله زار را حفظ کردند.
ایسناایسنا2 ماه قبل
ایسنا/قزوین کمربند شرقی پروژه‌ای منصوب به شورای پنجم است که برخی از اعضای شورا آن را بهترین پروژه شهر و باعث افتخار شورا می‌دانند و برخی دیگر این پروژه را بار تحمیلی بر شهر می‌دانند که بر اساس مصوبات اشتباه مدیران قبلی در حال انجام است. معاون عمرانی استاندار پاسخگوی مصوبات غلط باشداحد چگینی عضو شورای شهر قزوین نیز با اشاره به پروژه کمربندی شرق یادآور شد: پروژه کمربند شرق جزو افتخارات شورای پنجم است، من از روز اول با اجرای آن مخالف بودم، با توجه به بازدیدی که صورت گرفته است نگران بروز سیلاب در این منطقه هستم. کمربند شرقی مایه مباهات استبه گزارش ایسنا، فرج‌الله فصیح رامندی دیگر عضو شورای شهر قزوین نیز در ادامه تصریح کرد: این‌که شورای پنجم می‌گوید کار اشتباهی انجام نداده مانند این است که بگوییم املای ننوشته غلط ندارد چراکه مصوبه نداریم، این‌که بخشی از پروژه را تأیید و بخشی را رها کنیم کار درستی نیست. وی خاطرنشان کرد: پروژه کمربند شرقی را من پیشنهاد دادم و به آن مباهات می‌کنم، مطمئن باشید درصورتی‌که پروژه کامل اجرا شود شما نیز آن را تأیید می‌کنید. وی بیان کرد: شهر ما نیازمند مدیران دلسوز، توانمند و کارآمد است باید از نگاه جناحی فاصله بگیریم و سفارش دیگران را قبول نکنیم.

به انتهای لیست رسیدید