توافق هسته‌ای

توافق هسته‌ای

ایرناایرنا3 هفته قبل
ظریف در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «دونالد ترامپ» به طور بدخواهانه‌ای تحریم‌های غیرقانونی آمریکا را با هدف خالی کردن منابع مورد نیاز ایران برای مقابله با کووید– ۱۹ تشدید می‌کند؛ در حالی که شهروندان ما در حال مرگ از این (بیماری) هستند. وی افزود: جهان بیش از این نمی‌تواند سکوت کند در حالی که تروریسم اقتصادی آمریکا با تروریسم پزشکی این کشور جایگزین می‌شود. به گزارش ایرنا، ورود کرونا به ایران از اواخر بهمن ‌ماه به شکل رسمی اعلام شد. ایران نزدیک به دو سال است که با شدیدترین تحریم‌های آمریکا شرایط سختی را پشت سر می‌گذارد. با راه اندازی کانال به اصطلاح بشردوستانه برای تأمین اقلام دارویی، رسما تأیید کردند این ادعا پوچ و خلاف رأی ICJ بوده و دارو و غذا نیز تحریم است؛ در حالیکه نباید باشد.»
ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 هفته قبل
ساعت ۲۴-سیدجلال ساداتیان سفیر اسبق ایران در انگلستان: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته گزارشی را پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی منتشر کرد. اروپا اما به جای اصلاح رفتارهای خود، ایران را تهدید کرد مکانیسم حل اختلاف را فعال می‌کند و در نهایت در دی ماه با اعمال تهدیدهای آمریکا این اقدام را انجام داد. پیش‌تر آژانس تأیید می‌کرد که ایران به تعهدات خود عمل می‌کند و به‌رغم کاهش تعهدات، دسترسی آژانس به تمامی تأسیسات هسته‌ای مجاز است. این روزها که صحبت‌هایی پیرامون عدم دسترسی به یک یا دو سایت از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح می‌شود، ابتدا باید صحت مسأله را از مسئولان داخلی سنجید و بررسی کرد آیا ایران جلوی بازرسان آژانس در دسترسی به یک یا دو سایت خاص را گرفته یا این صحبت‌ها حرکتی سیاسی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. به بیان دیگر اساسا آلمان، فرانسه و انگلستان به دنبال کشاندن پرونده فعالیت‌های هسته‌ای ایران به شورای امنیت و فعال کردن مکانیسم ماشه نیستند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 هفته قبل
به گزارش رویترز، «گروسی» در پی انتشار گزارش فصلی آژانس بین المللی انرژی اتمی، مدعی شد: «چنانچه ایران از پاسخگویی به آژانس در مورد فعالیت‌های گذشته اتمی خود در سه سایت ذکر شده در گزارش فصلی جدید خودداری کند، با بحران جدیدی مواجه خواهد شد.» وی در ادامه ادعا کرد «ما از ایران اطلاعات و دسترسی به برخی از سایت‌ها را خواسته‌ایم، اما به رغم اصرار‌ها و تلاش هایمان به آن اطلاعات و سایت‌ها دسترسی نیافتیم.» بیشتر بخوانید: گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایراندبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه مدعی شد «این به معنای مانع تراشی ایران در مسیر کار آژانس است.» «گروسی» در ادامه با بیان اینکه همکاری تهران با آژانس انرژی اتمی به نفع ایران است، گفت: «امیدواریم ایران بعد از نشست هفته آینده اعضای شورای حکام آژانس که هفته آینده برگزار می‌شود، به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای بازگردد.» وی که در پاریس حضور دارد، در گفت‌ و گو با خبرگزاری فرانسه نیز ادعا کرده بود «آژانس نشانه‌ای از اورانیوم در ایران پیدا کرده که موضوع مهمی است؛ این موضوع به این معنی است که ایران احتمالا فعالیت‌‌های هسته‌ای خارج از نظارت آژانس انجام می‌دهد؛ اما ایران باید همکاری شفاف‌تری با آژانس داشته باشد.» انتهای پیام/
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
درخواست کمک ایران از روسیهدر پی شیوع کرونا ویروس در ایران، تهران خواهان کمک روسیه شده است. بر پایه اعلام مسئولان عراقی، تاکنون ۲۵ مورد آلودگی به ویروس کرونا در این کشور شناسایی و ثبت شده است. این در حالی است که ویروس کرونا در ابتدا از چین شیوع و گسترش یافته است. درگذشت یک استاد ادبیات بر اثر کروناحجت (نورالدین) صیحانی، استاد ادبیات در ۵۷ سالگی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشته است. دکتر جهانگیری پس از دکتر کرمانپور، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، دومین نفر از مدیران سازمان نظام پزشکی است که به بیماری کرونا مبتلا شده است.
همشهریهمشهری3 هفته قبل
همزمان «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز به ابراز نگرانی از برنامه هسته‌ای ایران پرداخت و از تهران خواست تا درباره ذرات اورانیوم کشف شده در یک سایت اعلام نشده در تهران به «شفاف‌سازی» بپردازد. اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقیکاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به انتشار گزارش جدید آژانس درخصوص راستی‌آزمایی اجرای برجام، گفت: این گزارش مجددا تایید می‌کند که فعالیت‌های راستی‌آزمایی آژانس درخصوص برجام از ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ تاکنون ادامه دارد. این گزارش همچنین می‌افزاید که فعالیت‌های ایران در رابطه با غنی‌سازی UF۶ در فردو ادامه داشته و سطح غنی‌سازی ایران نیز تا چهار و نیم درصد است. گزارش آژانس، همچنین اذعان می‌دارد که ایران سانتریفیوژهای جدید را نیز برابر اعلام خود نصب کرده است. گزارش جدید آژانس در حالی منتشر می‌شود که ایران ۱۵ دی ماه گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد.
الفالف3 هفته قبل
۰ نظر، ۳ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۱۴ اسفند ۱۳۹۸، ۰۸:۱۳ ۳۹۸۱۲۱۴۰۱۷به گزارش فارس، «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) مدعی شده چنانچه ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای عمل نکند «بحران» ایجاد خواهد شد. گروسی در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری انگلیسی رویترز ادعا کرده چنانچه ایران از پاسخگویی به آژانس درباره فعالیت‌های گذشته اتمی در سه سایت خود توضیح ندهد وارد بحران جدیدی خواهد شد. مدیر کل آژانس اتمی گفت: «ما از ایران قدری اطلاعات و دسترسی خواسته‌ایم اما به اطلاعاتی که درخواست کرده‌ایم دست پیدا نکرده‌ایم.» وی در ادامه ادعاهای خود گفت: «اصرار کرده‌ایم و علی‌رغم همه تلاش‌هایمان نتوانسته‌ایم به آن اطلاعات دست پیدا کنیم … معنای این موضوع این است که ایران دارد در توانایی آژانس برای انجام کارش مانع‌تراشی می‌کند.» گروسی که در پاریس صحبت می‌کرد گفت که این موضوع جدی است و امیدوار است که ایران بعد از نشست هفته آینده اعضای شورای حکام آژانس در هفته آینده به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای بازگردد. او گفت: «صادقانه امیدوارم ایران به حرف ما و حرف جامعه بین‌المللی در شورای حکام گوش فرا دهد و به این ارزیابی برسد که به نفع خودشان است که با ما همکاری کنند.» به نوشته خبرگزاری رویترز گروسی در ادامه گفت: «[اگر چنین نشود] به سمت بحران خواهیم رفت.» *** آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عصر روز سه‌شنبه در گزارش جدید خود درباره برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۵ برابر محدودیت تعیین شده در برجام شده است. نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد مدعی شده که ایران همچنان محدودیت‌های کلیدی که در توافق هسته‌ای وجود داشته از جمله سطح غنی‌سازی اورانیوم را «نقض کرده است.» جمهوری اسلامی ایران بارها ادعاهای کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی درباره داشتن «فعالیت‌های پنهان هسته‌ای» را رد و تأکید کرده است برنامه هسته‌ای این کشور برای مصارف صلح‌آمیز است.
جام نیوزجام نیوز3 هفته قبل
به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز به نوشته خبرگزاری رویترز، «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه از ایران خواسته «فورا و به طور کامل» با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند. ماکرون بعد از دیدار با «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس انرژی اتمی این اظهارات را بیان کرده است. پیشتر رسانه‌های گزارش داده بودند گروسی در دیدار با ماکرون از ایران خواسته درباره ذرات اورانیوم کشف شده «در یک سایت اعلام نشده در تهران» به «شفاف سازی» بپردازد. کاخ الیزه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رئیس‌جمهور از ایران می‌خواهد به دقت به تعهدات و الزاماتش در زمینه راستی‌آزمایی‌های هسته‌ای عمل کرده و از تهران می‌خواهد فورا و به طور کامل با آژانس همکاری کند.» آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش جدید خود درباره برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۵ برابر محدودیت تعیین شده در برجام شده است. نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد مدعی شده که ایران همچنان محدودیت‌های کلیدی که در توافق هسته‌ای وجود داشته از جمله سطح غنی‌سازی اورانیوم را «نقض کرده است.» جمهوری اسلامی ایران بارها ادعاهای کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی درباره داشتن «فعالیت‌های پنهان هسته‌ای» را رد و تأکید کرده است برنامه هسته‌ای این کشور برای مصارف صلح‌آمیز است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
شورای عالی سیاستگذاری نیز اعلام کرد در تهران لیست انتخاباتی نخواهد داد. در مقطع بعدی اما برخلاف نظر اولیه، اصلاح‌طلبان اقدام به ارائه لیست انتخاباتی در تهران و بسیاری از شهرهای کشور کردند و عدد لیست‌های آنها در تهران از دو و سه لیست هم گذشت. در ادامه با اعلام شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان بنا بر این شد لیستی با امضای این شورا وارد انتخابات نشود و هریک از احزاب نیز در چارچوب منافع خود آتش به اختیار عمل کند. به فاصله ۲۴ ساعت از انتشار نخستین لیست، از دومین لیست اصلاح‌طلبان نیز که حاصل ائتلاف هشت حزب این جریان بود رونمایی شد. لیست‌های فرعی دیگری همه البته در ادامه مطرح شدند و کار به‌جایی رسید که برخی رسانه‌ها بعضا از حضور اصلاح‌طلبان با سه تا پنج لیست انتخاباتی خبر دادند.
ایرناایرنا3 هفته قبل
رافائل گروسی تنها چند ساعت بعد از گزارش آژانس در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران در مصاحبه با رویترز در پاریس گفت: ما از ایران برخی اطلاعات و دسترسی‌ها را درخواست کرده‌ایم، اما اطلاعات مورد نیاز از طرف ایران تا کنون دریافت نشده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عصر امروز (سه‌شنبه ۱۳ اسفند) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ذخایر غنی شده ایران پنج برابر محدودیت تعیین شده در توافق هسته‌ای است. طبق گزارش آژانس، ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به یک هزار و ۲۱ کیلوگرم رسیده که این میزان از سقف ۲۰۲. ۸ کیلوگرم توافق شده در برجام فراتر است. همچنین در بخشی از این گزارش، آژانس مدعی شده ایران اجازه دسترسی به سه مکان را فراهم نکرده و درباره پرسش‌های آژانس پیرامون مواد هسته‌ای اعلام نشده، همکاری قابل توجهی نداشته است.
ایرناایرنا3 هفته قبل
رافائل گروسی تنها چند ساعت بعد از گزارش آژانس در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران در مصاحبه با رویترز در پاریس گفت: ما از ایران برخی اطلاعات و دسترسی‌ها را درخواست کرده‌ایم، اما اطلاعات مورد نیاز از طرف ایران تا کنون دریافت نشده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عصر امروز (سه‌شنبه ۱۳ اسفند) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ذخایر غنی شده ایران پنج برابر محدودیت تعیین شده در توافق هسته‌ای است. طبق گزارش آژانس، ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به یک هزار و ۲۱ کیلوگرم رسیده که این میزان از سقف ۲۰۲. ۸ کیلوگرم توافق شده در برجام فراتر است. همچنین در بخشی از این گزارش، آژانس مدعی شده ایران اجازه دسترسی به سه مکان را فراهم نکرده و درباره پرسش‌های آژانس پیرامون مواد هسته‌ای اعلام نشده، همکاری قابل توجهی نداشته است.
عصر ایرانعصر ایران3 هفته قبل
تارنمای هیل روز سه شنبه نوشت: سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه از جمله باب منندز و لیندسی گراهام در حال لابی با متحدان اروپایی هستند تا باب مذاکره با ایران را باز کنند. منندز در مورد پیشبرد سه هدف برای بازگرداند ایران به میز مذاکره گفت: اهداف شامل ایران بدون سلاح هسته‌ای، هیچ موشک بالستیک بین قاره‌ای و پشتیبانی از تروریسم است. منندز همچنین با انتقاد از سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران از طریق تحریم‌های اقتصادی گفت: این برنامه فاقد هرگونه راهبرد است. ما به یک استراتژی نیاز داریم، که از دیپلماسی استفاده کند تا اطمینان حاصل کند ایران راهی به سلاح هسته‌ای ندارد. ایران بارها تاکید کرده که در صورت رفع تحریم‌ها و بهره‌مند شدن از منافع برجام، آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.
الفالف3 هفته قبل
با این حال، دولت آمریکا به سبب آنکه اردیبهشت‌ماه سال گذشته از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و دیگر عضو این توافق نیست نمی‌تواند این ساز و کار را فعال کند. او مردادماه سال جاری گفت: ««در خصوص مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌ها (مکانیسم ماشه) باید بگویم ما دیگر داخل آن توافق (برجام) نیستیم. تردیدی وجود ندارد که ایران در حال نقض توافق هسته‌ای است ولی این تصمیمی است که آنهایی که داخل توافق هستند باید بگیرند.» «ساز و کار حل اختلافات» در بندهای ۳۶ و ۳۷ در توافق هسته‌ای برجام توضیح داده است. در صورتی که رضایت طرف شاکی جلب نشود، پرونده پس از چند روز به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع خواهد شد. در این حالت، قطعنامه‌های تحریمی پیشین سازمان ملل متحد علیه ایران احیا خواهند شد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 هفته قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، فرانسه امروز سه‌شنبه در واکنش به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواسته با این نهاد بین‌المللی همکاری کند. به نوشته خبرگزاری رویترز، «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه امروز سه‌شنبه از ایران خواسته «فورا و به طور کامل» با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند. ماکرون بعد از دیدار با «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس انرژی اتمی این اظهارات را بیان کرده است. پیشتر رسانه‌های گزارش داده بودند گروسی در دیدار با ماکرون از ایران خواسته درباره ذرات اورانیوم کشف شده «در یک سایت اعلام نشده در تهران» به «شفاف سازی» بپردازد. کاخ الیزه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رئیس‌جمهور از ایران می‌خواهد به دقت به تعهدات و الزاماتش در زمینه راستی‌آزمایی‌های هسته‌ای عمل کرده و از تهران می‌خواهد فورا و به طور کامل با آژانس همکاری کند.» آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عصر روز سه‌شنبه در گزارش جدید خود درباره برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۵ برابر محدودیت تعیین شده در برجام شده است.
خبر فوریخبر فوری3 هفته قبل
فرانسه به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران واکنش نشان داد و از تهران خواست با این نهاد بین‌المللی همکاری کند. فرانسه امروز سه‌شنبه در واکنش به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواسته با این نهاد بین‌المللی همکاری کند. به نوشته خبرگزاری رویترز، «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه امروز سه‌شنبه از ایران خواسته «فورا و به طور کامل» با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند. ماکرون بعد از دیدار با «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس انرژی اتمی این اظهارات را بیان کرده است. پیشتر رسانه‌های گزارش داده بودند گروسی در دیدار با ماکرون از ایران خواسته درباره ذرات اورانیوم کشف شده «در یک سایت اعلام نشده در تهران» به «شفاف سازی» بپردازد.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 هفته قبل
فرانسه امروز سه‌شنبه در واکنش به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواسته با این نهاد بین‌المللی همکاری کند. به نوشته خبرگزاری رویترز، «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه امروز سه‌شنبه از ایران خواسته «فورا و به طور کامل» با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند. ماکرون بعد از دیدار با «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس انرژی اتمی این اظهارات را بیان کرده است. پیشتر رسانه‌های گزارش داده بودند گروسی در دیدار با ماکرون از ایران خواسته درباره ذرات اورانیوم کشف شده «در یک سایت اعلام نشده در تهران» به «شفاف سازی» بپردازد. کاخ الیزه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رئیس‌جمهور از ایران می‌خواهد به دقت به تعهدات و الزاماتش در زمینه راستی‌آزمایی‌های هسته‌ای عمل کرده و از تهران می‌خواهد فورا و به طور کامل با آژانس همکاری کند.» آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عصر روز سه‌شنبه در گزارش جدید خود درباره برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۵ برابر محدودیت تعیین شده در برجام شده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 هفته قبل
یک گزینه در حل مناقشات و از بین بردن تنش‌ها، دستیابی به سه توافق جداگانه است. کارشناسان ایرانی به رسمیت شناخته شدن نفوذ منطقه‌ای این کشور را یک الزام ضمنی در هرگونه توافق گسترده‌تری می‌دانند. در جبهه ایدئولوژیک، بسیاری بر این باورند که امکان حصول توافق وجود ندارد و یکی از موارد قابل توجه در این زمینه، سابقه ایران در مقاومت است. بسیاری از ناظران راهبرد دولت ترامپ را مانعی در مسیر نتیجه بخشی مذاکرات می‌دانند. به گفته یک کارشناس، اتحاد در نظام سیاسی ایران می‌تواند اجماع بر سر توافق را آسان‌تر کند؛ اما در عین حال، اصولگرایان می‌توانند در قیاس با اصلاح‌طلبان مذاکره‌کنندگان سرسخت‌تری باشند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 هفته قبل
پمپئو گفت: «ما امیدواریم که اروپایی‌ها این خطر را که سلاح‌های چین و سامانه‌های تسلیحاتی روسیه به ایران فروخته شوند را جدی بگیرند.» پمپئو همچنین گفت ایالات متحده تلاش خواهد کرد روسیه‌ و چین را متقاعد کند قطعنامه سازمان ملل متحد برای تمدید این تحریم‌های تسلیحاتی را وتو نکنند. سخنان پمپئو مشابه سخنانی است که «برایان هوک»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران روز در مصاحبه با المانیتور مطرح کرد. او به‌‌رغم این اضافه کرد ایالات متحده بیشتر به‌عنوان بخشی از کارزار فشار حداکثری خود بیشتر روی اقدامات یکجانبه متمرکز است. مقام‌های آمریکایی بارها ضمن ابراز نگرانی از لغو تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران خواستار جلوگیری از این مساله شده‌اند. چند روز پیش، «ولادیمیر ارماکوف» مدیر اداره کنترل تسلیحاتی و عدم اشاعه وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران موقت هستند و اکتبر ۲۰۲۰ منقضی می‌شوند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 هفته قبل
این اتفاق مدت‌هاست برای «خودرو» (در بازار ایران) رخ داده و تقاضای کاذب برای خرید آن شکل گرفته است، چه آنکه از دید عموم، بازار خودرو محل امنی برای سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش پول به حساب می‌آید. سه ماه پس از نقض برجام، خودروسازی ایران تحریم و به تبع آن، خیلی‌ها سرمایه خود را به سمت بازار خودرو گسیل کردند. هرچه گذشت، تولید کمتر و قیمت‌ها بالاتر رفتند و جذابیت بازار خودرو نیز برای سرمایه‌گذاری بیشتر شد. طبق اخبار رسیده از بازار، اختلاف قیمت کارخانه و بازار برخی خودروها حتی از مرز ۲۰۰ میلیون تومان نیز گذشته است. این سیاست سال هاست در بازار خودرو به اجرا در می‌آید و در حال حاضر نیز با وجود مصوبه دولتی مبنی بر فروش خودرو در حاشیه بازار، در حال اجرا است.
همشهریهمشهری4 هفته قبل
به گزارش همشهری آنلاین، حسن روحانی روز شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، روابط دو کشور را خوب و رو به توسعه در همه زمینه‌ها توصیف کرد و گفت: آمادگی داریم در همه زمینه‌های مورد علاقه دو کشور همکاری‌ها را افزایش دهیم. روحانی با اشاره به تحولات اخیر درخصوص توافق هسته‌ای ضمن قدردانی از مواضع مسکو درخصوص برجام گفت: تا زمانی که از منافع این توافق برخودار باشیم به تعهدات خود پایبند هستیم و امیدواریم که با همکاری سایر طرف‌ها این توافق حفظ شود. رئیس جمهور روسیه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با همدردی با دولت و مردم ایران به خاطر جانباختن تعدادی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا و استقبال از پیشنهاد رییس جمهور ایران در اجرای سریع پروتکل بهداشتی، گفت: آمادگی همه گونه همکاری در مقابله با ویروس کرونا از جمله همکاری‌های بهداشتی و درمانی را داریم. پوتین در ادامه با تاکید بر حفظ تمامیت ارضی سوریه، گفت: این حق دولت سوریه است که برای مبارزه با تروریست‌ها در سرزمین خود عکس العمل نشان دهد. رئیس جمهور روسیه با استقبال از اعلام آمادگی ایران برای میزبانی اجلاس آتی سه جانبه سران سه کشور در روند آستانه، ابراز امیدواری کرد که با گفت و گو‌ها اختلافات بوجود آمده به سرعت برطرف شود.
ایسناایسنا4 هفته قبل
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نامه‌ای به وزرای خارجه و خزانه‌داری این کشور از آثار سوء تحریم‌های آمریکا بر ارسال کالاهای پزشکی و بشردوستانه به ایران و به تبع آن گسترش ویروس کرونا ابراز نگرانی کرد. وی ادامه داد: بنابراین، به دنبال اطمینان و تضمینی هستم که هر اقدام قابل قبولی از طرف آمریکا انجام شود تا امکان در دسترس بودن دارو و دیگر موارد غیرقابل تحریم بشردوستانه برای مردم ایران فراهم شده و از شیوع بیشتر کرونا ویروس جلوگیری شود. وارن در ادامه این نامه با اشاره به برخی تحریم‌های اقتصادی اعمال شده بر ایران پس از خروج دولت فعلی آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و همچنین برخی معافیت‌های اعمال شده، نوشت: اگرچه این اقدامات به ظاهر ممکن است کافی به نظر بیایند اما نگرانم که نوع محدود این استثناها و این واقعیت که تجارت با ایران به طور کلی توسط تحریم‌های آمریکا محدود شده است، ممکن است رسیدن کالاهای ضروری به ایران را برای مبارزه با کرونا ویروس سخت کنند. بر اساس این گزارش، اظهارات وارن در پی این مطرح شده است که وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه هفته گذشته با اعلام رسمی نهایی‌شدن سازوکار بشردوستانه سوئیس با ایران و با صدور مجوزی، به شرکت‌ها اجازه داد تا بدون خطر تحریم‌ شدن اقلامی از جمله مواد غذایی، دارویی و کالاهای اساسی را به ایران ارسال کنند. انتهای پیام
وانانیوزوانانیوز1 ماه قبل
وی ادامه داد: مشکلاتی که اکنون در اجرای برجام با آن مواجه هستیم تا حد بسیار زیادی ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از توافق و سیاست فشار حداکثری آن علیه ایران است. نماینده چین همچنین گفت که سازوکار حل اختلافات در برجام در دستور کار نشست روز چهارشنبه نشست کمیسیون مشترک قرار نداشته است و البته دیدگاه‌های متفاوتی درباره این موضوع وجود دارد. وی با بیان این‌که «بازگرداندن تحریم‌ها پاسخ چالش‌های پیش روی ما نیست»، افزود: شرکت کنندگان در این نشست در ازا توافق کردند که روی آن‌چه که قابل انجام است متمرکز شوند، چیزی که می‌تواند این روند (اجرای برجام) را پیش ببرد و به حفظ برجام و چندجانبه گرایی کمک کند. نشست کمیسیون مشترک برجام روز چهارشنبه با حضور تمام طرف‌های توافق در وین برگزار شد. شرکت کنندگان در این نشست بر لزوم حفظ برجام و بهره مندی ایران از منافع اقتصادی این توافق تاکید کردند.
ایمناایمنا1 ماه قبل
ازجمله این اقدامات، چهار لایحه مرتبط با FATF بود که در مجلس تصویب شد. این لایحه سپس به شورای نگهبان رفت و این شورا نیز پالرمو را مغایر با شرع و قانون اساسی تشخیص نداد. در چنین شرایطی، «هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» در مجمع تشخیص، ایرادهایی به پالرمو وارد کرد اما مجلس این ایرادها را بررسی نکرد. پالرمو به دلیل ایرادهای هیئت نظارت مجمع تشخیص، راهی مجمع شد و قرار بود مجمع آن را تعیین‌تکلیف کند. البته نکته امیدوارکننده به گفته برخی از منابع تخصصی کمتر شدن سرعت شیوع این بیماری به خصوص در سرزمین اصلی (چین) است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 ماه قبل
روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی به تلاش‌های سناتورهای آمریکایی برای کشاندن واشنگتن و تهران به میز مذاکرات پرداخت و نوشت: دیپلماسی هسته‌ای آمریکا با ایران به یک مانع برخورد کرده است. دو سناتور ضدایرانی از هر دو حزب آمریکا در تلاشی هماهنگ به‌دنبال ترسیم طرحی هستند که اعتقاد دارند می‌تواند منجر به یک توافق بهتر شود. در واقع ایده منندز و گراهام آن است که ایالات‌متحده می‌تواند یک توافق هسته‌ای جدید را همزمان به ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پیشنهاد دهد. اما ایران نیز می‌تواند در ازای موافقت با این طرح، خود را از بخشی از تحریم‌ها رها کند. گراهام در این باره می‌گوید: «معتقدم که توافق هسته‌ای کنونی با ایران از اساس خود دچار نقص‌های شدیدی است، اما این به منزله پایان قصه نیست.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 ماه قبل
هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دو روز قبل (سه‌شنبه ۶ اسفندماه) در توئیتی اعلام کرد که برای تدارک «نخستین نشست کمیسیون مشترک برجام در سال ۲۰۲۰» در وین به‌سرمی‌برد. وی تصریح کرد که همه به طور جمعی وظیفه داریم توافق هسته‌ای ایران را حفظ کنیم. در این میان و در اثنای برگزاری پانزدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام، یکی از فضاهایی که توسط تمام خبرنگاران دنیا لحظه به لحظه رصد و پالایش می‌شود، توئیتر است. در این میان «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در توئیتر خود در مورد نشست روز گذشته نوشت: «نشست کمیسیون مشترک برجام در فضای بده-بستان متقابل اتفاق افتاد. در این میان سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امو خارجه و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای روسیه نیز اعلام کرده که ایران و روسیه (بهار) درباره همکاری‌های هسته‌ای خود رایزنی می‌کنند.
الفالف1 ماه قبل
گروه جهان الف، ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۱۸ ۳۹۸۱۲۰۷۱۷۵به گزارش طبق گزارش رسانه‌های بین‌المللی، سخنان نماینده چین در پایان نشست مشترک کمیسیون مشترک برجام که امروز در پایتخت اتریش برگزار شد مطرح شده است. وانگ در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد اعضای کمیسیون مشترک دیدگاه‌های مختلفی درباره فعال‌سازی مکانیسم موسوم به «ساز و کار حل و فصل اختلافات» دارند. دیپلمات چینی با وجود این تأکید کرد که در جلسه امروز هیچ بحثی درباره راه‌اندازی این ساز و کار مطرح نشده است. او گفت: «بازگرداندن تحریم‌ها یا کلید زدن مکانیسم [حل و فصل اختلاف] پاسخ چالش‌های پیش روی ما نیستند. شرکت‌کنندگان در این جلسه تأیید کردند که این مسئله نباید در دستور کار ما قرار بگیرد.» نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین همچنین درباره تبعات تلاش‌های آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران هشدار داد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ماه قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی امروز چهارشنبه در خصوص نشست ساعات پیش کمیسین مشترک برجام در شهر وین در پیامی توئیتر ی نوشت: نشست کمیسیون مشترک برجام در فضای بده بستان متقابل روی داد. نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در این باره ادامه داد: اعضاء در این نشست تعهد خود در قبال برجام به عنوان رکن نظام منع گسترش هسته‌ای را متذکر شدند. کارشناسان بیش‌تر در مورد موضوعات هسته‌ای توضیح می‌دهند. این درحالیست که اتحادیه‌اروپا دوشنبه اعلام کرده بود که نشست کمیسیون مشترک برجام ۲۶ فوریه سال جاری میلادی (امروز چهارشنبه) برگزار می‌شود.
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارش «وانگ گون» نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی خروج آمریکا از برجام را منشا مشکلات فعلی پیرامون این توافق توصیف کرد. اخبار سیاسی - او در پایان نشست کمیسیون مشترک برجام که امروز چهارشنبه در شهر «وین» پایتخت اتریش برگزار شد، در جمع خبرنگاران به این نکته اشاره کرد که کشور‌های حاضر در توافق هسته‌ای در تلاش برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران هستند. نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی تاکید کرد که راه‌اندازی مکانیسم حل اختلاف برجام دستور کار نشست امروز وین نبوده و طرف‌های شرکت کننده توافق کردند بر روی مواردی متمرکز شوند که عملا قابل ارائه است و می‌تواند روند را به جلو هدایت کند و به چندجانبه‌گرایی در برجام کمک کند. نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزرای خارجه ایران، چین، روسیه، فرانسه، انگلیس، آلمان و هلگا اشمید به نمایندگی از اتحادیه اروپا که پیش از ظهر امروز به وقت اتریش در هتل کوبورگ وین آغاز شده بود پس از یک ساعت و نیم به کار خود پایان داد. این پانزدهمین نشست عادی و دوره‌ای کمیسیون مشترک برجام بود که بطور معمول هر سه ماه در سطح معاونین وزرا و مدیران سیاسی برگزار می‌شود.
ایسناایسنا1 ماه قبل
وزیر مشاور در امور خارجه امارات گفت که بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران دور از دسترس است. به گزارش ایسنا، به نقل از گلف نیوز، انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات روز دوشنبه در کنفرانسی خبری با اشاره به تنش‌های اخیر ایران و آمریکا مدعی شد که چالش‌های امنیتی خلیج فارس همچنان ادامه خواهند داشت. وی با بیان اینکه درگیری نظامی برای حل این چالش‌ها منطقی نیست، گفت: همانطور که درگیری نظامی گزینه‌ای منطقی و عملی نیست، بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران نیز دور از دسترس است. قرقاش با طرح این ادعا که طرفین برجام بر این گمان‌اند که این توافق، به نگرانی‌های هسته‌ای و سیاست‌های منطقه‌ای ایران پاسخ نمی‌دهد، اظهار کرد: ایران باید از تلاش برای رسیدن به سلاح‌های هسته‌ای دست بکشد و توسعه سلاح‌های هسته‌ای دیگر موشک‌ها را متوقف کند. وی در ادامه خواستار «عدم حمایت ایران از گروه‌های نیابتی‌اش» شد.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
الجزیره نوشت، اخیرا بعد از اینکه کارگروه اقدام مالی ایران را در لیست سیاه خود اعلام کرد، بحث‌ها درباره مهار تبعات منفی این امر بر اقتصاد ایران، افزایش یافته است. کمتر از ۲۴ ساعت بعد از آنکه وزارت خزانه‌داری آمریکا پنج مسئول در شورای نگهبان قانون اساسی ایران را تحریم کرد، کارگروه مالی مبارزه با پولشویی و حمایت مالی از تروریسم، ایران را دوباره در لیست سیاه قرار دارد. بعد از حدود شش سال که ایران در این لیست سیاه بود، کارگروه مالی تحریم ایران را موقتا و از سال ۲۰۱۶ و پس از توافق هسته‌ای، ‌ تعلیق کرده بود و خروج کامل ایران از لیست را به پذیرش قوانین این گروه منوط کرده بود. الجزیره نوشت به نقل از «محمد اسلامی» پژوهشگر حوزه اقتصاد نوشت، هیچ اتفاق جدیدی برای ایران نیفتاده است و نیازی به گزینه‌های جدید برای ممانعت از وخیم شدن وضع اقتصاد ایران نیست چرا که ایران بر تحریم‌های آمریکا غلبه کرده است. الجزیره به نقل از اسلامی نوشت، «ادامه شیوه روابط اقتصاد و تجاری که ایران تا الان با برخی کشورها ایجاد کرده گزینه ساده‌تر و اول برای بی‌اثر کردن تحریم‌های لیست سیاه است.

به انتهای لیست رسیدید