توافق هسته‌ای

توافق هسته‌ای

ایلناایلنا36 دقیقه قبل
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که بروکسل از برجام حمایت کرده و خواهان حفظ آن است. به گزارش ایلنا، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر حمایت بروکسل از توافق هسته‌ای، گفت که نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام نشان داد که همه طرف‌ها حامی این توافق و خواهان حفظ آن هستند. وی ادامه داد: «در یادداشتی پس از این نشست تاکید کردم که زنده نگه‌داشتن این توافق وظیفه جمعی است».
فراروفرارو54 دقیقه قبل
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: زنده نگه‌داشتن توافق هسته‌ای وظیفه جمعی است، اما تا زمانی که مسیر کنونی در بعد هسته‌ای بازنگردد، این توافق پایدار نخواهد بود. به گزارش ایرنا، «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری پیش از آغاز نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در پاریس با بیان اینکه موضوع ایران را شخصا در نشست امروز مطرح می‌کند، تاکید کرد: نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام نشان داد که همه طرف‌ها حامی این توافق و خواهان حفظ آن هستند. اتحادیه اروپا: تداوم روند فعلی، برجام را حفظ نمی‌کند «هلگا اشمید» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز که به همراه «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه ایران ریاست کمیسیون مشترک برجام را بر عهده داشت، جمعه شب پس از این نشست در پیامی توئیتری نوشت: ما وظیفه جمعی برای حفظ برجام داریم. معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین تاکید کرد که در این نشست از تصمیم شش کشور اروپایی برای پیوستن به سهامداران ابزار حمایت از تبادلات تجاری (اینستکس) استقبال شد. در نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام در هیات ایران، علاوه بر عراقچی، کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین هم حضور داشتند.
الفالف2 ساعت قبل
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: زنده نگه‌داشتن توافق هسته‌ای وظیفه جمعی است، اما تا زمانی که مسیر کنونی در بعد هسته‌ای بازنگردد، این توافق پایدار نخواهد بود. در نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام در هیات ایران، علاوه بر عراقچی، کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین هم حضور داشتند. عراقچی پیشتر گفته بود هنوز امیدهایی برای نجات توافق هسته‌ای (برجام) وجود دارد؛ اما این مساله در گرو پایبندی اروپایی‌ها به اجرای تعهداتشان است. مکانیسم حل اختلاف پیش‌بینی شده در برجام اینگونه است که اگر یکی از طرف‌های برجام به این جمع‌بندی برسد که طرف دیگر به تعهدات ذکر شده در این توافق پایبند نیست، می‌تواند به کمیسیون مشترک شکایت کند. عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران اظهارنظر وزیر امور خارجه فرانسه را غیرسازنده خواند و تصریح کرد که عقب‌نشینی ایران از تعهداتش اقدامی قانونی علیه اقدام غیرقانونی آمریکا برای خروج یکطرفه از برجام است.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ساعت قبل
معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین تاکید کرد که در این نشست از تصمیم شش کشور اروپایی برای پیوستن به سهامداران ابزار حمایت از تبادلات تجاری (اینستکس) استقبال شد. در نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام در هیات ایران، علاوه بر عراقچی، کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین هم حضور داشتند. عراقچی پیشتر گفته بود هنوز امیدهایی برای نجات توافق هسته‌ای (برجام) وجود دارد؛ اما این مساله در گرو پایبندی اروپایی‌ها به اجرای تعهداتشان است. مکانیسم حل اختلاف پیش‌بینی شده در برجام اینگونه است که اگر یکی از طرف‌های برجام به این جمع‌بندی برسد که طرف دیگر به تعهدات ذکر شده در این توافق پایبند نیست، می‌تواند به کمیسیون مشترک شکایت کند. عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران اظهارنظر وزیر امور خارجه فرانسه را غیرسازنده خواند و تصریح کرد که عقب‌نشینی ایران از تعهداتش اقدامی قانونی علیه اقدام غیرقانونی آمریکا برای خروج یکطرفه از برجام است.
فارسفارس3 ساعت قبل
مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت بروکسل از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند و خواهان حفظ آن است، اما در صورتی که کاهش تعهد ایران به برجام ادامه یابد، حفظ این توافق ناممکن می‌شود. به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جوزپ بورل» مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت همه طرف‌های باقی‌مانده در برجام خواهان حفظ این توافق هستند، اما ادامه روند کنونی در وضعیت تعهد ایران به توافق هسته‌ای می‌تواند به از بین رفتن این توافق منتهی شود. اما اتحادیه اروپا و تمام شرکت‌کنندگان در نشست روز جمعه در وین بسیار زیاد پشتیبان این توافق هستند.» اشاره بورل به «سوی هسته‌ای» برجام، تعهد ایران به محدود نگه داشتن فعالیت‌های هسته‌ای خود بر اساس سقف‌های تعیین‌شده در این توافق است. بورل در اظهارات امروز خود به «سوی تحریم‌های» برجام، یعنی تعهد واشنگتن و دیگر اعضای برجام برای رفع تحریم‌های ایران اشاره‌ای نکرد. آمریکا اردیبهشت سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شد و تمام تحریم‌های رفع‌شده از جمله تحریم‌های نفتی را علیه ایران احیا کرد.
برترین‌هابرترین‌ها4 ساعت قبل
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: زنده نگه‌داشتن توافق هسته‌ای وظیفه جمعی است، اما تا زمانی که مسیر کنونی در بعد هسته‌ای بازنگردد، این توافق پایدار نخواهد بود. ایرنا: «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری پیش از آغاز نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در پاریس با بیان اینکه موضوع ایران را شخصا در نشست امروز مطرح می‌کند، تاکید کرد: نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام نشان داد که همه طرف‌ها حامی این توافق و خواهان حفظ آن هستند. «هلگا اشمید» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز که به همراه «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه ایران ریاست کمیسیون مشترک برجام را بر عهده داشت، جمعه شب پس از این نشست در پیامی توئیتری نوشت: ما وظیفه جمعی برای حفظ برجام داریم. معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین تاکید کرد که در این نشست از تصمیم شش کشور اروپایی برای پیوستن به سهامداران ابزار حمایت از تبادلات تجاری (اینستکس) استقبال شد. در نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام در هیات ایران، علاوه بر عراقچی، کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین هم حضور داشتند.
تسنیمتسنیم8 ساعت قبل
در این نوشته آمده است که اتحادیه اروپا حالا در برابر این انتخاب قرار دارد که آیا می‌خواهد بازیگر و یا زمین بازی باشد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این موضع گیری خود نوشت که اتحادیه اروپا به درستی ادعا می‌کند که قدرت نرم نمونه است. با این حال حتی اخیرا ائتلاف‌ها تلاش می‌کنند تا قدرت نرم خود را به قدرت سخت تبدیل کنند. وی به عنوان یک پیش شرط مهم برای این منظور به مسئله همکاری و حفظ انسجام در اتحادیه اروپا اشاره کرده و گفت: متاسفانه دیگران می‌توانند برای جدایی و تضعیف ما تلاش کنند. وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا امروز برای اولین بار به ریاست «جوزپ بورل» که در اوایل دسامبر این سمت را از فدریکا موگینی تحویل گرفت با هم دیدار خواهند کرد.
رکنارکنا9 ساعت قبل
شورای امنیت می‌تواند به لحاظ نظری قطعنامه‌ای در مورد مقررات برنامه موشکی ایران تنظیم و تصویب کند اما در حقیقت هیچ توافقی بین اعضای دائم شورای امنیت وجود نداردکه ایران مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ عمل نکرده است. شورای امنیت می‌تواند به لحاظ نظری قطعنامه‌ای در مورد مقررات برنامه موشکی ایران تنظیم و تصویب کند اما در حقیقت هیچ توافقی بین اعضای دائم شورای امنیت وجود نداردکه ایران مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ عمل نکرده است. برنامه موشکی ایران به هیچ وجه با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل مغایرت ندارد. با این حساب، طبق چه استدلالی ایران حق موازنه قوای موشکی را ندارد و اگر از ایران خواسته می‌شود برنامه موشکی خود را محدود کند همین خواسته باید از کشورهای اطراف ایران نیز صورت گیرد. این حقایق می‌بایست به عنوان موضوعی مهم در هرگونه مباحثه پیرامون برنامه موشکی ایران تلقی شود.
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
به گفته عراقچی، مقدمات سفر رئیس‌جمهور به ژاپن در حال انجام است تا یک تاریخ دقیق برای این دیدار مشخص شود. «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن با اشاره به گزارش‌های خبری درباره سفر رئیس‌جمهور ایران به این کشور اعلام کرد که توکیو در حال رایزنی درباره سفر «حسن روحانی» به ژاپن است. در یکی از این خبرها، روزنامه «ژاپن تایمز» به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد آمریکا با طرح توکیو برای سفر روحانی به ژاپن موافقت کرده است. ژاپن تایمز افزود: یک مقام ارشد آمریکایی به ژاپن پیام داده که واشنگتن از توکیو خواسته است نتیجه دیدار روحانی با آبه به اطلاع آنها رسانده شود. این منابع گفته‌اند مقامات ایرانی و ژاپنی دیدار روحانی و آبه را برای روز ۲۰ دسامبر (۲۹ آذر) برنامه ریزی کرده‌اند.
ایسناایسنا10 ساعت قبل
نخست‌وزیر ژاپن از رایزنی برای سفر رئیس جمهور ایران به توکیو خبر داد. به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه فایننشال پست، شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، روز دوشنبه گفت که توکیو در حال مذاکره درباره سفر احتمالی حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان به ژاپن در ماه جاری است و این تلاشی برای حل کردن بن‌بست هسته‌ای ایران با آمریکا است. در صورت انجام این سفر، این اولین بار از سال ۲۰۰۰ خواهد بود که یک رئیس جمهور ایران به ژاپن می‌رود. محمد خاتمی رئیس جمهور وقت ایران در اکتبر ۲۰۰۰ به ژاپن سفر کرده بود. این منابع همچنین به کیودو گفتند که آمریکا موافقت خود را با سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ژاپن نشان داده و از توکیو خواسته است تا نتیجه دیدار روحانی با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن را به اطلاع واشنگتن برساند.
خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل
می‌خواهم مطالبی را در مورد چندجانبه گرایی و تهدیدهایی که علیه چندجانبه گرایی وجود دارد و همچنین پیامدهای آن برای نظم جهانی با شما مطرح کنم. نظام بین المللی کنونی با چالش‌های مختلفی روبرو است که برای حل آنها موضوع چندجانبه گرایی اهمیت زیادی پیدا می‌کند. رفاه، صلح و کاهش درگیری و نزاع: زندگی بهتر و همراه با برخورداری از امکانات و رفاه بیشتر تنها از طریق چندجانبه گرایی میسر می‌گردد. زندگی مردم در چارچوب چندجانبه گرایی کاملا متفاوت و موفقیت و پیروزی تنها در سایه همکاری امکان پذیر است. طغیان علیه چند جانبه گراییمتاسفانه امروزه با پدیده‌ای روبرو هستیم که ترجیح می‌دهم آن را طغیان علیه چندجانبه گرایی بنامم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین12 ساعت قبل
این در حالی است که «جوسپ بورل» مسوول جدید سیاست خارجی اروپا دیروز در صفحه مجازی خود بر اهمیت برجام تاکید کرده و حفظ توافق هسته‌ای را مسوولیت همه طرف‌ها دانسته‌است. ما مسوولیت جمعی برای حفظ توافق ایران داریم. بنابراین در قطعنامه، موشک‌های بالستیک مطرح شده‌اند که قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای داشته‌باشند. این در حالی است که به گفته مسوولان جمهوری اسلامی، موشک‌های ایران با چنین هدفی طراحی نشده و بیشتر جنبه دفاعی دارند. ضمن این که در قطعنامه مذکور برای فعالیت‌های موشکی ایران نیز محدودیتی هشت‌ساله لحاظ شده و بعد از این زمان، فعالیت‌های ایران در این زمینه به شرایط عادی بازخواهد گشت.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین12 ساعت قبل
توبیاس الوود، معاون پیشین وزیر دفاع انگلیس از اینکه خروج آمریکا از برجام به این توافق صدمه زده است ابراز تاسف و تصریح کرد، جامعه جهانی برای حفظ آن باید بیشتر سرمایه‌گذاری کند. با وجود مخالفت اعضای برجام از گام‌های ایران، اما در جریان آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام که جمعه گذشته در وین برگزار شد، همه کشورها رفتار مخرب آمریکا را ریشه اصلی تنش‌های بوجود آمده در برجام اعلام کردند. در همین رابطه «جوسپ بورل» مسئول جدید سیاست‌خارجی اتحادیه‌اروپا شنبه (۱۶ آذر) در توئیتی بر اهمیت برجام تاکید کرد و حفظ توافق هسته‌ای را مسئولیت همه طرف‌ها دانست. ما مسئولیت جمعی برای حفظ توافق ایران داریم. متعاقب برگزاری کمیسیون مشترک، در سمت هماهنگ کننده از دعوت برای اجرای کامل (برجام) و معکوس ساختن روند منفی اخیر حمایت می‌کنم.
مهرمهر13 ساعت قبل
شورای امنیت می‌تواند به لحاظ نظری قطعنامه‌ای در مورد مقررات برنامه موشکی ایران تنظیم و تصویب کند اما در حقیقت هیچ توافقی بین اعضای دائم شورای امنیت وجود نداردکه ایران مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ عمل نکرده است. فینو: مفاد مربوط به برنامه موشکی بالستیک ایران بخشی از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است که برجام را تأیید می‌کند اما بخشی از خود برجام نیست. شورای امنیت می‌تواند به لحاظ نظری قطعنامه‌ای در مورد مقررات برنامه موشکی ایران تنظیم و تصویب کند اما در حقیقت هیچ توافقی بین اعضای دائم شورای امنیت وجود نداردکه ایران مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ عمل نکرده است. برنامه موشکی ایران به هیچ وجه با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل مغایرت ندارد. این حقایق می‌بایست به عنوان موضوعی مهم در هرگونه مباحثه پیرامون برنامه موشکی ایران تلقی شود.

:: نجف زاده-آمریکا به دنبال کارشکنی

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از نیویورک، آمریکا مدتهاست تلاش می‌کند ایران را ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ معرفی کند. کارشکنی آمریکا در این باب اما تازگی ندارد. از زمان اوباما و بلافاصله پس از توافق هسته‌ای شروع شد. سفیر وقت آمریکا در سازمان ملل همان زمان ادعا کرد ایران ۲۲۳۱ را نقض کرده است. آن زمان، چند روزی بیشتر از توافق هسته‌ای نگذشته بود اما امریکای اوباما خواستار تشکیل کمیته ویژه‌ای در این باب شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
***********کیهانروحانی چرا تیم اقتصادی دولت را با وجود تحمیل انواع بحران‌ها تغییر نمی‌دهد؟! یک روزنامه حامی دولت با انتقاد از روحانی تصریح کرد او قصد تغییر و اصلاح تیم اقتصادی ناکارآمد خود را ندارد. انتخاب نوشت: هسته اقتصادی دولت حسن روحانی از سال ۹۲ تاکنون با تغییراتی مواجه شده است؛ به‌طور مثال علی طیب‌نیا در پی اختلاف‌نظرهایی با سیاست اقتصادی دولت، در دولت دوم روحانی حاضر نشد. نوبخت از دولت اول روحانی تاکنون ریاست سازمان برنامه و بودجه را بر عهده‌دارد و تا اوایل دولت دوم روحانی، سخنگوی دولت نیز بود. دولت نباید بدون اصلاحات اقتصادی فقط بنزین را گران می‌کردیک کارشناس اقتصادی می‌گوید دولت، افزایش قیمت بنزین را بدون انجام اصلاحات ضروری انجام داد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
خواست تشکیل ائتلاف عربی اروپایی علیه ایرانوزیرخارجه رژیم صهیونیستی که برای شرکت در پنجمین دور کنفرانس موسوم به «گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای» در رم، پایتخت ایتالیا، به سر می‌برد، در سخنرانی خود در روز جمعه گذشته ۱۵ آذر نیز خواستار تشکیل ائتلافی علیه ایران شد. کاتس از جمله گفته بود که زمان تشکیل ائتلافی متشکل از کشورهای عربی و اروپایی برای مقابله با برنامه اتمی ایران فرارسیده است. کاتس درحالی از بمباران ایران به‌عنوان یکی از گزینه‌های محتمل سخن گفته که محمد‌جواد ظریف، وزیرخارجه ایران، روز جمعه، آزمایش موشکی رژیم صهیونیستی، رژیمی که گفته می‌شود بیش از ۲۰۰ کلاهک اتمی در اختیار دارد، را به‌عنوان تهدیدی برای جمهوری اسلامی مورد انتقاد قرار داده بود. موضع عادل الجبیرهمزمان با سخنان و ادعا‌های بی‌اساس وزیرخارجه رژیم صهیونیستی، وزیر مشاور عربستان در امورخارجه عربستان هم بار دیگر ادعاهای بی‌اساسی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد. تماس تلفنی پوتین و نتانیاهواز سوی دیگر، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با اشاره به اینکه محور تمام گفت‌وگوهای اخیرش با ترامپ، پوتین و پمپئو ایران بوده، تاکید کرد که به تلاش برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران ادامه می‌دهد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه ژاپن‌تایمز به نقل از منابع دیپلماتیک در توکیو گزارش داد که واشنگتن به ژاپن برای میزبانی از رئیس‌جمهور ایران چراغ سبز نشان داده است. این منابع گفته‌اند که مقامات ایرانی و ژاپنی دیدار روحانی و آبه را برای روز ۲۰ دسامبر (۲۹ آذر) برنامه‌ریزی کرده‌اند. این اولین سفر یک رئیس‌جمهور ایران به ژاپن از زمان سفر سیدمحمد خاتمی در اکتبر سال ۲۰۰۰ است. او گفته بود که مقدمات سفر رئیس‌جمهور به ژاپن درحال انجام است تا یک تاریخ دقیق برای این دیدار مشخص شود. همزمان رسانه ژاپنی کیودو نیز به نقل از «منابع دیپلماتیک» گزارش داد که آمریکا از ژاپن خواسته است نتیجه دیدار روحانی با شینزو آبه در سفر احتمالی رئیس‌جمهوری ایران به ژاپن را به اطلاع آمریکا هم برساند.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
ترامپ در ادامه مدعی شد: به این دلیل از توافق هسته‌ای خارج شدم که تهران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد. ترامپ با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران پس از خروج از توافق هسته‌ای گفت که شاید بتوان با تهران به یک توافق دست یافت. وی علاوه‌براین، به آزادی یک شهروند چینی- آمریکایی که به جرم جاسوسی در ایران زندانی بود هم اشاره کرد و مدعی شد: ما برای آزادی آمریکایی‌های زندانی در ایران تلاش می‌کنیم. ما امروز شاهد آزادی ژیو وانگ بودیم که در دوره اوباما و بی‌گناه توسط ایران زندانی شد. آزادی زندانی آمریکایی که به جرم جاسوسی در زندان بود، در مقابل آزادی دکتر مسعود سلیمانی استاد دانشگاه‌های ایران که به اتهام واهی دور زدن تحریم‌های غیرقانونی آمریکا بازداشت و بیش از یکسال در آمریکا زندانی بود انجام شد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
وی افزود: بودجه پیشنهادی با «فشار حداکثری و تحریم‌های آمریکا» مقابله می‌کند. خبرگزاری فرانسه تیتر زد: ایران از بودجه «مقاومت» در برابر تحریم‌های آمریکا پرده برداشت. خبرگزاری رویترز گزارش داد: ایران بودجه کشور را برای مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکا همزمان با کاهش صادرات نفت مشخص کرد. روزنامه انگلیسی گاردین تیتر زد: ایران از «بودجه مقاومت» در برابر تحریم با کمک وام ۵ میلیارد دلاری روسیه رونمایی کرد. روحانی در ادامه به ویژگی‌های بودجه سال آینده اشاره کرد و گفت: بودجه سال ۹۹ مانند امسال، بودجه ایستادگی و استقامت برابر تحریم است این بودجه به دنیا اعلام می‌کند که به رغم تحریم، کشور را مخصوصا از لحاظ نفت اداره خواهیم کرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به‌گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ماینیچی روز یکشنبه نوشت رئیس جمهوری اسلامی ایران قصد دارد با هدف کاهش تنش‌ها و خروج از بن‌بست پیش آمده در مساله توافق هسته‌ای، به ژاپن سفر کند. ژاپن تایمز هم گزارش داد آمریکا از توکیو خواسته است نتیجه دیدار احتمالی روحانی و شیزو آبه به آنها اطلاع داده شود. بر اساس گزارش رسانه‌های ژاپنی، مقامات ایرانی و ژاپنی دیدار روحانی و آبه را برای ۲۹ آذر برنامه‌ریزی کرده‌اند. «سید عباس عراقچی» که به وین سفر کرده بود به شبکه ان. اچ. کی ژاپن گفت: تمهیدات لازم برای تعیین تاریخ سفر دکتر روحانی انجام شده است و امیدوارم به زودی در این زمینه تصمیم گیری شود. وی گفت: ژاپن شریک اقتصادی و ارائه دهنده فناوری به ایران است که همواره یکی از تأمین کنندگان مهم نفت ژاپن بوده است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
«برایان هوک» رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز در واکنش به اقدام اخیر سه کشور اروپایی در ارسال یک نامه ضد ایرانی به دبیرکل سازمان ملل گفت: ما می‌خواهیم جلوی توسعه برنامه موشکی ایران را بگیریم. در گفتگو با «پیتر جنکینز» به بررسی این نامه و ابعاد حقوقی برنامه موشکی ایران و نسبت آن با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت پرداخته‌ایم. ادعای عدم همخوانی موشک‌های ایران با قطعنامه در حالی مطرح می‌شود که در قطعنامه ۲۲۳۱ از ایران «خواسته» شده که روی موشک‌هایی که «برای داشتن توانمندی حمل کلاهک اتمی طراحی شده‌اند»، کار نکند. *ایران موشک قاره پیما ندارد و برد موشک‌هایش نیز نهایتا ۲ هزار کیلومتر است. این حقایق می‌بایست به عنوان موضوعی مهم در هرگونه مباحثه پیرامون برنامه موشکی ایران تلقی شود.
مهرمهر1 روز قبل
قطعنامه ۲۲۳۱ درباره برنامه موشکی ایران چه می‌گویدقطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از ایران می‌خواهد («Call upon») از توسعه نوع خاصی از موشک‌ها اجتناب کند. لفظ Call upon در قطعنامه ۲۲۳۱ در حالی است که قطعنامه پیشین که لغو نیز شده یعنی قطعنامه ۱۹۲۹ در مورد برنامه موشکی ایران عنوان شده بود که «شورای امنیت سازمان ملل تصمیم می‌گیرد که ایران نباید» فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک داشته باشد، در قطعنامه ۲۲۳۱ این لحن تغییر کرده است. حال پرسش مهم این است که چه نهادی برای راستی آزمایی برنامه موشکی کشورها وجود دارد؟ یعنی کشورهای اروپایی با استناد به چه اصلی برنامه موشکی ایران را ناسازگار با قطعنامه ۲۲۳۱ دانسته و معتقدند ایران موشکهایی دارد که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارد. «برایان هوک» رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا در این خصوص گفت: ما می‌خواهیم جلوی توسعه برنامه موشکی ایران را بگیریم. این حقایق می‌بایست به عنوان موضوعی مهم در هرگونه مباحثه پیرامون برنامه موشکی ایران تلقی شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، حوالی ساعت ۶ عصر روز گذشته، آمارهای ثبت‌نامی نشان می‌داد تعداد ثبت‌نام‌کنندگان در مجلس شورای اسلامی مرز ۱۴ هزار نفر را در نوردیده است، رقمی قابل‌توجه که حدود دوهزار نفر بیشتر از دور قبلی انتخابات یعنی سال ۹۴ و انتخابات مجلس دهم است. طبق آمار وزارت کشور، قریب به سه‌هزار تن از این افراد برای ورود به مجلس از حوزه انتخابیه تهران ثبت‌نام کرده‌اند و مابقی برای شهرهای دیگر هستند. نزدیکان دولت روحانیکامبیز مهدی‌زاده داماد رئیس‌جمهور، توحید نوبخت فرزند رئیس سازمان برنامه و بودجه. جامعه اکنون به‌لحاظ سیاسی به بلوغی رسیده که حساب کلیات ابوالبقا را از حساب برنامه‌های قابل پیگیری در پارلمان جدا سازد. در این چهار سال نمایندگان دوره دهم نتوانستند ایده جدیدی را وارد دایره حکمرانی کنند و سطح اداره کشور را ارتقا دهند.
ایسناایسنا1 روز قبل
یک رسانه ژاپنی به نقل از «منابع دیپلماتیک» گزارش داد که آمریکا از ژاپن خواسته است تا نتیجه دیدار روحانی با شینزو آبه در سفر احتمالی رئیس جمهوری ایران به ژاپن را به اطلاع آمریکا هم برساند. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری کیودو، این منابع که نامی از آن آورده نشده می‌گویند که آمریکا موافقت خود را با سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ژاپن نشان داده و از توکیو خواسته است تا نتیجه دیدار روحانی با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن را به اطلاع واشنگتن برساند. به گفته این منابع، مقامات ایران و ژاپن در حال فراهم کردن مقدمات سفر روحانی به توکیو هستند که احتمالا در تاریخ ۲۰ دسامبر انجام خواهد شد. محمد خاتمی رئیس جمهور وقت ایران در اکتبر ۲۰۰۰ به ژاپن سفر کرده بود. شینزو آبه در ماه ژوئن به ایران سفر و با رهبری و مقامات ارشدکشورمان دیدار کرد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴- برخی رسانه‌های فرانسوی ضمن بازتاب خبر تبادل دو زندانی میان تهران و واشنگتن و واکنش مثبت مقامات دو کشور نسبت به این اقدام متقابل، آن را رویدادی نادر میان ایران و آمریکا دانستند. به هرحال مبادله زندانیان بین تهران و واشنگتن لزوما نمی‌تواند مقدمه‌ای برای عادی سازی روابط بین دو کشور باشد. در حقیقت، آمریکا همچنان به افزایش تحریم‌های اقتصادی علیه تهران ادامه می‌دهد و ایران هم آمریکا را محکوم به ارتکاب جنگ اقتصادی می‌داند. چرا که علاوه بر تحریم‌های اقتصادی آمریکا و در نتیجه کاهش میزان صادرات نفت ایران، تنش‌ها بین دو کشور چند برابر شده است. خبرگزاری فرانسه، نشریه «لو تان»، «لا پرس»، «لو پوئن» و «فرانس ۲۴» خبر تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا را بازتاب داده‌اند.
فراروفرارو1 روز قبل
پارسال در چنین روز‌هایی نشست یادشده با حضور محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، برگزار شد. البته، دست اندرکاران نشست گفتگو‌های مدیترانه‌ای ظریف را دعوت کرده بودند، اما چند روز قبل از برگزاری این نشست، ظریف اعلام کرد در این نشست شرکت نخواهد کرد. جدای از این، بعد از همین دوره، شایعاتی درباره استعفای ظریف منتشر شد که البته ظریف شخصا آن‌ها را تکذیب کرد. در یک سال گذشته، پس از خروج یکجانبه کاخ سفید از برجام، ایران و اروپا درگیر یک اختلاف ادامه‌دار شده‌اند. همزمان با بالا گرفتن تنش‌ها در مناسبات ایران و غرب، سفر‌های خارجی ظریف نیز کمتر شده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- سرگئی لاوروف اغتشاشات اخیرا در ایران را نتیجه سیاست‌های آمریکا دانست و گفت: مشکلات ایران جدی است و آمریکا به دنبال ایجاد «خفقان اقتصادی و نارضایتی مردم ایران» است. به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از جام نیوز، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کنفرانس «گفت وگو‌های مدیترانه‌ای» در ایتالیا آمریکا را متهم کرد که با سیاست‌های خود سبب ایجاد اغتشاش در ایران شده است. آن‌ها همه را از اجرای قطع‌نامه شورای امنیت، که خودشان آن را بی‌اعتبار اعلام کرده‌اند، منع می‌کنند.» وزیر خارجه روسیه در ادامه صحبت‌های خود سیاست آمریکا در قبال ایران را شبیه سیاست این کشور در ونزوئلا دانست. او در این ارتباط گفت که «اگر برنامه آمریکا ایجاد خفقان اقتصادی و تحریک نارضایتی مردم در ایران است، ما همین طرح را در مورد ونزوئلا مشاهده می‌کنیم». لاوروف در تشریح مواضع روسیه در این مورد تاکید کرد: کشورش همچنان به حل مشکلات از طریق گفت و گوی فراگیر اعتقاد دارد.
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
این منابع گفته‌اند که مقامات ایرانی و ژاپنی دیدار روحانی و آبه را برای روز ۲۰ دسامبر (۲۹ آذر) برنامه ریزی کرده‌اند. این اولین سفر یک رئیس جمهور ایران به ژاپن از زمان سفر سید محمد خاتمی در اکتبر سال ۲۰۰۰ است. روزنامه ژاپنی در ادامه نوشت: آبه شینزو که یکی از رهبران نزدیک به «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا است در ماه ژوئن به ایران سفر کرده بود تا در زمینه اختلافات میان تهران و واشنگتن ماینجیگری کند. به گفته منابع دیپلماتیک، نخست وزیر ژاپن احتمالا در این دیدار از ایران خواهد خواست که به برجام پایبند بماند. وی گفته بود که مقدمات سفر رئیس‌جمهور به ژاپن در حال انجام است تا یک تاریخ دقیق برای این دیدار مشخص شود.
مهرمهر1 روز قبل
«برایان هوک» رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز در واکنش به اقدام اخیر سه کشور اروپایی در ارسال یک نامه ضد ایرانی به دبیرکل سازمان ملل گفت: ما می‌خواهیم جلوی توسعه برنامه موشکی ایران را بگیریم. خبرنگار مهر در گفتگو با «پیتر جنکینز» به بررسی این نامه و ابعاد حقوقی برنامه موشکی ایران و نسبت آن با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت پرداخته است. ادعای عدم همخوانی موشک‌های ایران با قطعنامه در حالی مطرح می‌شود که در قطعنامه ۲۲۳۱ از ایران «خواسته» شده که روی موشک‌هایی که «برای داشتن توانمندی حمل کلاهک اتمی طراحی شده‌اند»، کار نکند. با این حساب، طبق چه استدلالی ایران حق موازنه قوای موشکی را ندارد و اگر از ایران خواسته می‌شود برنامه موشکی خود را محدود کند همین خواسته باید از کشورهای اطراف ایران نیز صورت گیرد. این حقایق می‌بایست به عنوان موضوعی مهم در هرگونه مباحثه پیرامون برنامه موشکی ایران تلقی شود.

به انتهای لیست رسیدید