تولید زباله

تولید زباله

خبر فوریخبر فوری8 ساعت قبل
سانیا در جزیرهٔ هاینان چین، با کوهستان خیره‌کننده، جنگ‌های بارانی و سواحل زیبایش خودبه‌خود گردشگران را مجذوب می‌کند. مسئولان سانیا که خواستار حفظ زیبایی‌های طبیعی آن ‌اند برای ساخت آینده‌ای پایا به «گردشگری سازگار با زیست‌بوم» روی آورده‌اند. «آشیان پرنده»؛ خانه‌درختی‌های مجلل در دل طبیعتاقامتگاه کوهستانی «بردز نست» یا همان «آشیان پرنده»، فضایی است سبز با ذهنیت گردشگری سازگار با زیست‌بوم، در میان درختان کوهستانی می‌توان در خانه‌درختی مجلل خودتان اقامت کرد و از منظرهٔ بی‌نظیرش لذت برد. ژین یانگ، مدیر کل دفتر زیست‌بوم شهرداری سانیا می‌گوید: «محیط زیست زیبای سانیا نقطهٔ حیاتی رشد و توسعهٔ این شهر است. پارک تالابی دونگ‌آن نمونه‌ای از حفاظت زیست‌بوم است.
ایسناایسنا13 ساعت قبل
ایسنا/مازندران مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: حال محیط زیست مازندران خوب نیست و در این حوزه مطالبه‌گر و پاسخگو باید مشخص شود. مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه چند هزار هکتار در میانکاله خشک شد، ریز گردها در بخش شرقی مازندران دیده شده و شرق مازندران در تهدید کانون‌های الودگی طبیعی هستند، گفت: زیست‌گاه پرندگان تخریب شد وتالاب دریایی وجود آب‌بندان‌ها موجب آسیب شده و نیروگاه نکا با استفاده از سوخت مازوت بی‌کیفیت آلودگی را به ۱۰۰ppm رسانده است. مازندران‌ میزبان‌ گردشگری استمهدی نادی استادیار هواشناسی نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: مازندران‌ میزبان‌ گردشگری است اما میزبان باید حق میزبانی را بگیرد. وی در مورد چگونگی تولید گازهای گلخانه‌ای افزود: تولید گاز متان وگلخانه‌ای حدود ۲۹ درصد از منابع دامی و ۱۱ درصد از منابع آبی شالیزارها بوجود می‌آید. عضو هیئت علمی گروه کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری یادآور شد: فرهنگ سازی در این زمینه بسیار حائز اهمیت بوده و در این راستا اعمال قانون، نظارت و اجرا موجب ایجاد فرهنگ می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
دولت چین اعلام کرده است که برای مقابله با آلودگی محیط زیست، کاربرد وسیله‌های پلاستیکی یک بار مصرف را تا پنج سال دیگر به طور کامل ممنوع خواهد کرد. فروشندگان سبزیجات تازه تا سال ۲۰۲۵ از این ممنوعیت مستثنی خواهند بود. از هتل‌ها هم خواسته شده از عرضه کیسه پلاستیکی به مهمانان تا سال ۲۰۲۵ خودداری کنند. میزان زباله پلاستیکی تولید شده در چین در سال ۲۰۱۰ حدود ۶۰ میلیون تن بود که بیشتر از تولید این نوع زباله در آمریکا بود. چین پیش از این نیز در سال ۲۰۰۸ با هدف مقابله با تولید زباله ارائه کیسه پلاستیکی رایگان به مشتری‌ها را ممنوع کرده بود.
مهرمهر15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حسینعلی ابراهیمی کارنامی ظهر دوشنبه در همایش روز ملی هوای پاک که با حضور محققان و کارشناسان در ساری برگزار شد، ریزگردها را یکی از چالش‌های مهم استان مازندران بیان کرد و گفت: اگر روند روبه رشد برداشت‌های غیرمجاز از منابع آبی و رودخانه‌ها متوقف نشود، با پدیده ریرگزد مواجه خواهیم بود. وی با تاکید براینکه خشک شدن تالاب‌ها نتیجه‌ای جز ریزگرد نخواهد داشت، تصریح کرد: حدود ۲۰ درصد تالاب بین المللی میانکاله در سال‌های اخیر خشک شد و می‌تواند منبعی اصلی برای تولید ریزگرد از جمله در نواحی شرقی باشد. وی عدم رعایت حق آبه و سدسازی و برداشت‌های غیرمجاز را از جمله دلایل خشک شدن سطحی از تالاب میانکاله بیان کرد و گفت: باید برای حفظ این ذخیره گاه زیست کره و پیشگیری از خشکی آن تلاش کرد. ابراهیمی کارنامی با بیان اینکه افزایش آلایندگی در برخی شهرهای مرکزی استان لحظه‌ای و موقتی است، تصریح کرد: اگر آلودگی‌ها مدت زمان بیشتری ادامه یابد احتمال اعلام روز هوای ناسالم در این استان بعید نیست. وی میانگین تولید زباله و پسماند را در حدود یک کیلوگرم و بیش از میانگین کشوری اعلام کرد و گفت: هنوز نیروگاه‌های زباله سوز استان تکمیل نشده است.
مازن آنلاینمازن آنلاین16 ساعت قبل
پیام مازند - ایسنا/مازندران مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: حال محیط زیست مازندران خوب نیست و در این حوزه مطالبه‌گر و پاسخگو باید مشخص شود. مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه چند هزار هکتار در میانکاله خشک شد، ریز گردها در بخش شرقی مازندران دیده شده و شرق مازندران در تهدید کانون‌های الودگی طبیعی هستند، گفت: زیست‌گاه پرندگان تخریب شد وتالاب دریایی وجود آب‌بندان‌ها موجب آسیب شده و نیروگاه نکا با استفاده از سوخت مازوت بی‌کیفیت آلودگی را به ۱۰۰ppm رسانده است. مازندران‌ میزبان‌ گردشگری استمهدی نادی استادیار هواشناسی نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: مازندران‌ میزبان‌ گردشگری است اما میزبان باید حق میزبانی را بگیرد. وی در مورد چگونگی تولید گازهای گلخانه‌ای افزود: تولید گاز متان وگلخانه‌ای حدود ۲۹ درصد از منابع دامی و ۱۱ درصد از منابع آبی شالیزارها بوجود می‌آید. عضو هیئت علمی گروه کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری یادآور شد: فرهنگ سازی در این زمینه بسیار حائز اهمیت بوده و در این راستا اعمال قانون، نظارت و اجرا موجب ایجاد فرهنگ می‌شود.
تسنیمتسنیم17 ساعت قبل
در شهرستان سبزوار روزانه حدود ۱۱۰ تن زباله تولید و توسط سازمان مدیریت پسماند جمع آوری میشود. شهرداری سبزوار ماهانه حدود ۱۵ میلیارد ریال برای جمع آوری زباله هزینه میکند. هزینه جمع آوری پسماند در سبزوار با صدور فیش بهای پسماند از سوی شهرداری از مردم دریافت میشود. شهروندان معتقدند هزینههای جمع آوری زباله و پسماند به شهرداری است و نباید وجهی از مردم در قبال این امر دریافت شود. رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری سبزوار با بیان اینکه از شهروندان درخواست داریم با پرداخت به موقع هزینه پسماند شهرداری را در ارائه خدمات یاری کنند، گفت: سبزوار تنها شهری نیست که هزینه پسماند پرداخت میکند.
مازن آنلاینمازن آنلاین17 ساعت قبل
مدیرکل‌حفاظت‌محیط‌زیست‌مازندران: پیام مازند - ساری - مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران، ریزگردها را از جمله تهدیدهای فراروی هوای سالم و پاک و محیط زیست استان بیان کرد و گفت: نواحی شرقی استان در معرض ریزگرد قرار دارد. به گزارش خبرنگار مهر، حسینعلی ابراهیمی کارنامی ظهر دوشنبه در همایش روز ملی هوای پاک که با حضور محققان و کارشناسان در ساری برگزار شد، ریزگردها را یکی از چالش‌های مهم استان مازندران بیان کرد و گفت: اگر روند روبه رشد برداشت‌های غیرمجاز از منابع آبی و رودخانه‌ها متوقف نشود، با پدیده ریرگزد مواجه خواهیم بود. ابراهیمی کارنامی با بیان اینکه افزایش آلایندگی در برخی شهرهای مرکزی استان لحظه‌ای و موقتی است، تصریح کرد: اگر آلودگی‌ها مدت زمان بیشتری ادامه یابد احتمال اعلام روز هوای ناسالم در این استان بعید نیست. مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران پیشگیری از بلندمرتبه سازی و کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی، رفع معضل پسماند و زباله را از مهمترین دغدغه‌ها بیان کرد و با اشاره به فاضلاب برخی پلاژهای دولتی و حاکمیتی به خزر وارد می‌شود، گفت: متأسفانه فشار بر محیط زیست در این زمینه بسیار زیاد است. وی میانگین تولید زباله و پسماند را در حدود یک کیلوگرم و بیش از میانگین کشوری اعلام کرد و گفت: هنوز نیروگاه‌های زباله سوز استان تکمیل نشده است.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/یزد یک پژوهشگر فعال در زمینه جامعه‌شناسی تغییرات اقلیمی معتقد است که با پیوند پساتوسعه و الهیات محیط زیست می‌توان بحران‌های زیست محیطی برون رفت. «محمد مهدی‌زاده اردکانی» به مناسبت ۲۹ دی‌ماه روز هوای پاک در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ضرورت تدوین و توجه به الهیات محیط زیست را موضوعی انکارناپذیر خواند که نمی‌توان از آن چشم پوشید. وی با تاکید بر این که نباید الهیات محیط زیست را به عنوان عاملی تاثیرگذار تا سطح یک رمان تقلیل داد، افزود: با این حال، اصلاح جهان‌بینی و آموزه‌های دینی و معنوی یا به تعبیری الهیات محیط‌زیست به تنهایی نمی‌تواند مسائل و مشکلات را حل کرده و محیط زیست را مدیریت کند. مهدی‌زاده همچنین با ذکر این نکته که نمی‌توان بحران محیط زیست را تنها یک بحران معنوی و راه حل آن را نیز تنها معنوی دانست، تصریح کرد: نگاه مهندسی و علمی صرف به محیط زیست نیز نتوانسته و نمی‌تواند التیامی بر دردهای محیط زیست باشد. وی تصریح کرد: ورود سازمان‌ها و رهبران محلی مذهبی در حوزه‌ی محیط زیست می‌تواند عاملی برای پیوند بین پساتوسعه (آموزش، مشارکت، جنبش‌های محلی، سازمان‌های محلی) و الهیات محیط زیست در کشور ایران و سایر کشورهای اسلامی باشد و در حل بحران‌های زیست محیطی موثرتر واقع شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شهرداری قم، سید مجتبی سبحانی ثابت با اشاره به خدمات شهری ارائه‌شده از طرف شهرداری به شهروندان اظهار داشت: با توجه به افزایش هزینه‌های شهرداری در حوزه خدمات شهری و فضای سبز جلسات متعددی برای ساماندهی این حوزه در شورای شهر برگزار شده است. وی کاهش هزینه‌های شهرداری را موضوع این جلسات عنوان کرد و افزود: برای حفظ کیفیت و بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها نیاز به راهکارهای جدید داشته و شورا از شهرداری خواسته سیاست‌گذاری‌ها به سمت یک روز در میان کردن جمع‌آوری زباله برای فرهنگ‌سازی تفکیک زباله و بازیافت زباله در منزل باشد. رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم، توسعه فرهنگ تفکیک و کاهش تولید زباله را نیازمند تغییراتی در سیستم شهرداری دانست و بیان کرد: بیشتر از کاهش هزینه، هدف از این برنامه گسترش فرهنگ تفکیک زباله و بازیافت زباله بوده و دیگر شهر گنجایش دفن زباله و ایجاد چاله زباله را ندارد. وی تولید روزانه زباله در قم را ۷۰۰ تن اعلام کرد و گفت: حدود ۳۰۰ تن از این حجم بازیافت شده و باید حجم دفن زباله را به حداقل رسانده و این کار نیاز به فرهنگ‌سازی داشته و باید با بسته‌های فرهنگی مردم توجیه شده و آموزش ببینند. سبحانی ثابت ضمن تشریح سیستم درست بازیافت زباله در منازل تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته زباله خشک و تر و از نظر جنس مانند پلاستیک، شیشه، پت از مبدأ تفکیک شده و هرکدام در روز خاصی جمع‌آوری می‌شود، در قم نیز باید جمع‌آوری زباله به این سمت حرکت کند.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/خوزستان مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، به اهمیت موضوع آلودگی هوا در جهان و تلاش برای کاهش آن اشاره کرد و گفت: با توجه به نقش مهم فضای سبز در ایجاد هوای سالم، توصیه می‌شود سالانه حداقل یک درخت بکاریم. برای مشارکت و جلب نظر مردم و تولیدکنندگان اقتصادی، روزهایی به صورت نمادین به نام محیط زیست نامگذاری شده‌اند. وی در پایان گفت: باید در کاهش تولید زباله همت کنیم و از زباله‌های پلاستیکی حداقل استفاده را داشته باشیم. باید سعی کنیم دیگران را در کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی ترغیب کنیم و حداقل استفاده از وسایل نقلیه شخصی را داشته باشیم. همچنین با توجه به نقش مهم فضای سبز در ایجاد هوای سالم، توصیه می‌شود سالانه حداقل یک درخت بکاریم.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
سینماپرسسینماپرس2 روز قبل
سینماپرس: برنامه «نسیم حیات» در شبکه پنج محیط زیست شهری را بررسی می‌کند. به گزارش سینماپرس، هفتمین قسمت از برنامه «نسیم حیات» با بررسی تعریف و مفاهیم محیط زیست شهری، به تهیه کنندگی امیرحسن خواجوی یکشنبه ۲۹ دی ساعت ۲۱:۳۰ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود. محیط‌های انسان ساخت، در واقع روستاها و شهرهایی هستند که باید بسترهای مختلف زیستن در آن‌ها فراهم باشد. همچنین در این قسمت دوربین «نسیم حیات» مهمان محمد همت شده است و بینندگان از نزدیک با دپارتمان آبی حیات آشنا می‌شوند. «نسیم حیات» کاری از گروه اجتماعی شبکه پنج است که هر هفته یکشنبه‌ها به تهیه کنندگی امیرحسن خواجوی و با اجرای اسماعیل باستانی از ساعت ۲۱:۳۰ به مدت ۵۰ دقیقه روی آنتن شبکه پنج سیما خواهد بود.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی برنامه، هفتمین قسمت از برنامه «نسیم حیات» با بررسی تعریف و مفاهیم محیط زیست شهری، به تهیه کنندگی امیرحسن خواجوی یکشنبه ۲۹ دی ساعت ۲۱:۳۰ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود. محیط‌های انسان ساخت، در واقع روستاها و شهرهایی هستند که باید بسترهای مختلف زیستن در آن‌ها فراهم باشد. حال سوال این است، شیوه صحیح بهبود فاکتورهای محیط زیستی شهرها چیست؟ آیا تنها راه حفظ محیط زیست و پایداری شهرها، کند کردن چرخ‌های توسعه است؟ «نسیم حیات» در این قسمت سعی دارد به بررسی مفاهیم در محیط زیست شهری و همچنین استانداردهای مطلوب در ایران و سایر کشورهای دنیا بپردازد. همچنین در این قسمت دوربین «نسیم حیات» مهمان محمد همت شده است و بینندگان از نزدیک با دپارتمان آبی حیات آشنا می‌شوند. «نسیم حیات» کاری از گروه اجتماعی شبکه پنج است که هر هفته یکشنبه‌ها به تهیه کنندگی امیرحسن خواجوی و با اجرای اسماعیل باستانی از ساعت ۲۱:۳۰ به مدت ۵۰ دقیقه روی آنتن شبکه پنج سیما خواهد بود.
همشهریهمشهری3 روز قبل
همشهری آنلاین- زینب زینال زاده: مربیان پرورشی باور دارند آموزش در سنین پایین و به ویژه در دوران کودکی نتایج بهتری به همراه دارد. همین نظریه، مدیران شهری منطقه ۶ را برآن داشت تا تفکیک پسماند را به دانش آموزان آموزش دهند. طرحی که با عنوان «مدرسه خوب، مدرسه بدون زباله است.» شروع شده و به گفته «مهرشاد الله ویردی» رئیس اداره مدیریت پسماند شهرداری منطقه۶ هر چند مدت زمان کوتاهی از اجرای طرح می‌گذرد اما نتایج خوبی داشته است. الله ویردی با اشاره به این که این طرح در ۱۲ مدرسه اجرا می‌شود، می‌گوید: «در منطقه، ۶ ناحیه وجود دارد که در هر ناحیه، ۲ مدرسه مقطع متوسطه دوره اول و دوم انتخاب شده است. رئیس اداره مدیریت پسماند شهرداری منطقه، با بیان این که دانش آموزان می‌توانند حافظان محیط زیست باشند، می‌گوید: «هدف از اجرای این طرح کاهش تولید زباله است.
ایمناایمنا3 روز قبل
به گزارش ایمنا، مقامات پرو شامل اعضای نیروی دریایی، مقامات شهرداری، پلیس و ماهیگیران ساحل «اگو دولس»، محبوبترین ساحل لیما، پایتخت پرو را از زباله پاکسازی کردند. خدمات جمع‌آوری ضایعات و زباله در پرو ضعیف است و مقدار نامشخصی از ۲۳ هزار تن زباله روزانه‌ای که در پرو تولید می‌شد راه به سواحل و اقیانوس می‌برد. تجزیه و تحلیل سال ۲۰۱۵ سازمان بین‌المللی پاکسازی ساحلی در سواحل پرو نشان می‌دهد که انواع پلاستیک تقریبا نیمی از زباله‌ها در سواحل پرو را به خود اختصاص داده‌اند و پس از آن چوب و شیشه بیشترین مقدار زباله‌های ساحلی هستند. شکایت فعالان محیط زیست از دولت مرکلگروه‌های طرفدار محیط زیست در آلمان روز چهارشنبه اعلام کردند که قصد دارند از دولت آنگلا مرکل، صدراعظم به عالی‌ترین دادگاه این کشور شکایت کنند. تولید روزانه ۱۸۰ تن زباله در کهگیلویه و بویر احمدبا تولید روزانه بیش از ۱۸۰تن زباله، سرانه تولید زباله در یاسوج ۲ برابر میانگین کشوری است که در وضعیتی نگران کننده قرار دارد.
تسنیمتسنیم5 روز قبل
وی کاهش هزینه‌های شهرداری را موضوع این جلسات عنوان کرد و افزود: برای حفظ کیفیت و بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها نیاز به راهکارهای جدید داشته و شورا از شهرداری خواسته سیاست‌گذاری‌ها به سمت یک روز در میان کردن جمع‌آوری زباله برای فرهنگ‌سازی تفکیک زباله و بازیافت زباله در منزل باشد. رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم، توسعه فرهنگ تفکیک و کاهش تولید زباله را نیازمند تغییراتی در سیستم شهرداری دانست و بیان کرد: بیشتر از کاهش هزینه، هدف از این برنامه گسترش فرهنگ تفکیک زباله و بازیافت زباله بوده و دیگر شهر گنجایش دفن زباله و ایجاد چاله زباله را ندارد. وی تولید روزانه زباله در قم را ۷۰۰ تن اعلام کرد و گفت: حدود ۳۰۰ تن از این حجم بازیافت شده و باید حجم دفن زباله را به حداقل رسانده و این کار نیاز به فرهنگ‌سازی داشته و باید با بسته‌های فرهنگی مردم توجیه شده و آموزش ببینند. سبحانی ثابت ضمن تشریح سیستم درست بازیافت زباله در منازل تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته زباله خشک و تر و ازنظر جنس مانند پلاستیک، شیشه، پت از مبدأ تفکیک‌شده و هرکدام در روز خاصی جمع‌آوری می‌شود، در قم نیز باید جمع‌آوری زباله به این سمت حرکت کند. سبحانی نگهداری فضای سبز را فنی خواند و ابراز کرد: باید فرایندها اصلاح‌شده و با دقت و درست تقسیم‌کار می‌توانیم صرفه‌جویی کنیم و مدیریت آب و گسترش آب‌رسانی مکانیزه در دستور کار قرارگرفته و شورا نیز در این حوزه همکاری لازم را دارد.
مهرمهر6 روز قبل
نستهن مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: در ساخت کارخانه بازیافت یاسوج وفعالیت خطوط از جدیدترین روش‌های بازیافت استفاده خواهد شد. مقدم با بیان اینکه بهترین روش جداسازی و به شکل سیستمی در این مرکز دیده شده است، عنوان کرد: سوله اصلی در مرکز ساخته شده و بلافاصله پس از پایان عملیات مونتاژ در شهرک بلکو، قابلیت انتقال سوله و تجهیزات به دوپشته دشتروم را داریم. مقدم تصریح کرد: همچنین بازدیدی از کارخانه بازیافت پسماند شهر یاسوج در شهرک بلکو انجام گرفت و طرح مواردی نیز انجام گرفت. شهردار یاسوج به سرانه بالای تولید زباله در استان اشاره کرد و اظهار داشت: نقش کارخانه‌های بازیافت در چرخه‌های مختلف محیط زیست و ایجاد اشتغال محسوس است. مقدم گفت: این مهم با تمام توان در شهر یاسوج اجرایی شده و امید است با تکمیل کارخانه، اقدامی ماندگار در حفظ طبیعت، محیط زیست، تولید و اشتغال شکل بگیرد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
در قانون مدیریت پسماند کشور ما آمده که بایستی پسماندها به صورت ۱۰۰درصدی بازیافت و مدیریت شود که نشان از آن دارد زمانی که صحبت از این قانون می‌شده شناخت خوبی از مدیریت پسماند وجود نداشته زیرا در زمان بازیافت بخشی از پسماند قابل دفن است. عمده زباله‌های البرز در حلقه دره کرجلشکری اظهار داشت: مرکز حلقه دره استان البرز تا چند سال پیش فقط پسماند‌های شهرستان‌های کرج و فردیس را جمع آوری و دفن می‌کرد ولی به ناگاه مدیریت پسماند شهرداری کرج با حجمی از پسماند شهرستان‌های ساوجبلاغ و نظرآباد مواجه شد. اکنون شرایط حلقه دره مساعد نیست و تلاش سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج برای بهتر شدن منطقه است. بوی نامطبوع حلقه دره از انتشار گاز و شیرابه هالشکری گفت: بوی نامطبوع حلقه دره از انشتار گاز، عدم فعالیت مناسب خط تولید کمپوست و حوضچه‌های شیرابه است. صدور مجوز برای هشت شرکت خصوصیجعفری نیا گفت: هشت شرکت برای مدیریت پسماند‌های بیمارستانی و بهداشتی درمانی در البرز پروانه گرفته‌اند.
ایرناایرنا1 هفته قبل
انباشت زباله در جنگل‌های هیرکانی به دلیل افزایش جمعیت ثابت و متغیر و همچنین افزایش تولید زباله، سال به سال زیادتر و پیامدهای آن وخیم‌تر می‌شود. از دیگر آلودگی‌هایی که بر اثر انباشت زباله در جنگل پدید می‌آید، تجمع فلزات سنگین همچون کادمیم، روی، مس، سرب است که وارد آب‌های زیرزمینی می‌شود. آلودگی ناشی از انباشت زباله حتی در بافت‌های گیاهی و از جمله درختچه هایی مانند ازگیل و ولیک جذب می‌شود. اینکه ما زباله را در وسط جنگل انباشت و مخفی کنیم، مشکل را حل نمی‌کند و خواه ناخواه آلودگی‌های آن منتشر می‌شود و باید این نکته را به خاطر داشته باشیم که آلودگی ناشی از انباشت زباله در جنگل در نهایت به خود ما برمی گردد. افزایش احداث کارخانه زباله سوز راه چارهبهترین راه حل در خصوص دفع زباله‌ها احداث کارخانه‌های زباله سوز است و نگرانی در مورد این کارخانه بی‌مورد است.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/خراسان رضوی معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: میزان زباله‌هایی که در بهار و تابستان امسال از سطح شهر جمع‌آوری شد، نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته کاهش داشته است. زباله‌گیری در سطح شهر از شب تا صبح انجام و معمولا تا ۷ صبح تمام زباله‌های سطح شهر جمع‌آوری می‌شود. یعقوبی عنوان کرد: میزان زباله‌هایی که در بهار و تابستان امسال از سطح شهر جمع‌آوری شد، نسبت به سال گذشته کاهش داشته است. تفکیک زباله از مبدا، وضعیت اقتصادی کشور، تولید کم زباله، صرفه‌جویی، پرهیز از اسراف از جمله این علت‌هاست. وی با بیان اینکه «هزینه روزانه جمع‌آوری زباله در سه ماه پاییز، ۱۰۲ میلیون تومان برآورد شده است»، تاکید کرد: بیش از ۹ میلیارد و ۲۲۵ میلیون تومان برای جمع‌آوری زباله شهر مشهد در سه ماه پاییز هزینه شده است.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/البرز رئیس سازمان پسماند شهرداری کرج گفت: برای مدیریت بهتر پسماند شهروندان باید تا حد امکان رطوبت زباله‌های تولیدی خود را بگیرند و تفکیک از مبدأ را فراموش نکنند. وی با بیان اینکه با وجود این سبدها سبک مدیریت پسماند در کرج کم کم تغییر می‌کند، ادامه داد: وجود این سبدها باعث مشکلات زیست محیطی و بهداشتی در مناطق مختلف شهر شده بنابراین به دنبال آن هستیم این سبدها به صورت پایلوت در برخی مناطق شهر جمع آوری شوند. خیری اضافه کرد: بر اساس هرم مدیریت پسماند اولویت شهروندان باید اجتناب از تولید زباله باشد و برای تحقق این هدف از آنها در خواست می‌شود به پویش بی زباله بپیوندند. رئیس سازمان پسماند شهرداری کرج گفت: برای مدیریت بهتر پسماند شهروندان باید تا حد امکان رطوبت زباله‌های تولیدی خود را بگیرند و تفکیک از مبدأ را فراموش نکنند. وی اضافه کرد: باهمکاری آموزش و پرورش و محیط زیست ۷۰۰ نفر از مربیان مهد کودک‌ها و مراکز پیش دبستانی کرج وظیفه آموزش یک روزه مدیریت پسماند به نونهالان شهرمان را به عهده گرفته‌اند تا بتوانیم فرهنگ مدیریت پسماند را از دوران کودکی در میان شهروندان نهادینه کنیم.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز2 هفته قبل
در شماره جدید ماهنامه «دنیای سرمایه‌گذاری» دلایل رشد و تحولات بازار سرمایه در سال ۲۰۱۹ میلادی توسط مدیران ارشد بورس تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفت. همچنین در این بخش یادداشتی از دکتر امیرحامد رضایی؛ مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت بورس تهران با موضوع «۲۰۱۹، بازآفرینی ملی در گستره فراملی توسط بورس تهران» به رشته تحریر درآمده است. همچنین در این بخش گزارش‌هایی با عنوان «تحول در صنعت نیروگاهی ایران با اعتماد به متخصصان داخلی» و «نفت؛ بازیگر اصلی اقتصاد و سیاست ۲۰۲۰» منتشر شده است. در پایان این بخش نیز راهکارهای توسعه صنعت گردشگری توسط دکتر علی‌اصغر مونسان؛ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با موضوع «حل مشکل اشتغال و توزیع عادلانه ثروت با توسعه گردشگری» مورد بررسی قرار گرفته است. «چالش‌های دولت در بودجه ۹۹» یادداشتی است که به تحریر مرتضی فغانی؛ عضو اتاق بازرگانی تهران در آمده است.
همشهریهمشهری2 هفته قبل
همشهری آنلاین/ زینب زینال زاده: تفکیک پسماند در خانه، راهکاری برای کاهش تولید زباله در کلان شهر تهران است. آموزش چهره به چهره یکی از روش‌های آشنایی شهروندان با شیوه تفکیک پسماندهای‌تر و خشک است که چند سالی است در دستور کار مدیریت شهری مناطق قرار گرفته است. به گفته معاون امور شهری و محیط زیست شهردار منطقه۶، آموزش چهره به چهره و معرفی شهروندانی که در تفکیک پسماند موفق بوده‌اند، می‌تواند راهکار مناسبی برای نهادینه کردن فرهنگ تفکیک پسماند باشد. محله‌ای که ساکنانش بیشترین سهم را در مشارکت پسماند زباله دارند. با این کار کمک می‌کنیم محیط اطرافمان پاکیزه بماند و چهره شهرمان زیباتر شود.» دانش آموزان هم با اشتیاق در برنامه‌های تفکیک پسماند شرکت می‌کنند.
مهرمهر2 هفته قبل
وی خواستار احداث تصفیه خانه در شهرک‌ها و نواحی صنعتی شد و گفت: برای پسماندهای کشاورزی نیز باید توجه ویژه شود زیرا پسماندهای کشاورزی چهار تا ۵ برابر پسماندهای خانگی است. وی با اشاره به ۲۸ مرکز دفن زباله و بروز مشکلات زیست محیطی و گیاهی و جانوری اظهار داشت: نفوذ شیرابه‌ها به منابع از جمله مسائل فراروی است. رازجویان ادامه داد: زباله برخی شهرها مانند محمودآباد رد کنار دریا دفن می‌شود و با پیگیری‌های انجام شده این زباله‌ها در حال حمل به شهر دیگری هستند. وی با بیان اینکه در حال حاضر فقط چهار درصد زباله از مبدا تفکیک می‌شود گفت: با جدی گرفتن این طرح میزان تفکیک به ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت. معاون استاندار مازندران، یپشرفت فیزیکی زباله سوز در نوشهر را ۹۹ درصد اعلام کرد و گفت: این طرح دهه فجر به بهره برداری خواهد رسید و زباله سوز ساری پیشرفت قابل توجهی دارد و زباله سوز آمل نیز در بخش نصب تجهیزات پیشرفت ۶۵ درصدی دارد.
ایرناایرنا2 هفته قبل
به گزارش روز چهارشنبه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کتاب کودک ایرانی و اسباب‌بازی؛ تحلیلی بر رفتار مصرف‌کننده به نویسندگی سجاد خانی، مهدی ایزدخواه و محمد اسدی توسط کانون منتشر شده است. اولین آن کتاب شنیداری است که با تیراژ قابل‌توجه‌ای منتشر شد و بعد کتاب و عروسک‌ها هم در آینده تولید خواهد شد. روح‌الله کاظمی‌زاده درباره کتاب کودک ایرانی و اسباب‌بازی ادامه داد: این کتاب بیشتر برای پدران و مادران است و کسانی که مصرف کننده محصولات اسباب‌بازی هستند تا با راه و روش این حوزه آشنا شوند. رونمایی از سرگرمی‌های جدید تولید کانونهمچنین اسباب‌بازی‌های جدید ارچین، معمای فلزی و پلکان و اسباب‌بازی تجدید تولید تنگرام از محصولات کانون پرورش فکری و دو سرگرمی شارلاتان و چرخ سفال‌گری از دیگر تولیدکنندگان در پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی رونمایی شد. ضمن این‌که در بسته‌بندی محصولات کودک نباید از کیسه پلاستیکی و منگنه استفاده کرد و رعایت نکات بهداشتی هم ضروری است.
مازن آنلاینمازن آنلاین2 هفته قبل
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران: پیام مازند - ساری – معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران گفت: در زمان پیک وحضور گردشگر تا ۶ هزار تن زباله روزانه در استان جمع آوری می‌شود. وی خواستار احداث تصفیه خانه در شهرک‌ها و نواحی صنعتی شد و گفت: برای پسماندهای کشاورزی نیز باید توجه ویژه شود زیرا پسماندهای کشاورزی چهار تا ۵ برابر پسماندهای خانگی است. وی با اشاره به ۲۸ مرکز دفن زباله و بروز مشکلات زیست محیطی و گیاهی و جانوری اظهار داشت: نفوذ شیرابه‌ها به منابع از جمله مسائل فراروی است. وی با بیان اینکه در حال حاضر فقط چهار درصد زباله از مبدا تفکیک می‌شود گفت: با جدی گرفتن این طرح میزان تفکیک به ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت. معاون استاندار مازندران، یپشرفت فیزیکی زباله سوز در نوشهر را ۹۹ درصد اعلام کرد و گفت: این طرح دهه فجر به بهره برداری خواهد رسید و زباله سوز ساری پیشرفت قابل توجهی دارد و زباله سوز آمل نیز در بخش نصب تجهیزات پیشرفت ۶۵ درصدی دارد.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، کارگاه آموزشی «اسباب‌بازی، بازآفرینی و بسته‌بندی‌های زیست سازگار محصولات کودک»، در حاشیه پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی برگزار شد. لازم است که مربیان و آموزگاران به بچه‌ها یاد دهند که چگونه زباله کمتری تولید کنند و به جداسازی بازیافت زباله توجه ویژه داشته باشند. مدیر خانه‌موزه محیط زیست به اهمیت گرافیک و شیوه بسته‌بندی اسباب‌بازی‌ها اشاره کرد و گفت: بسته‌بندی باید به اندازه خود اسباب‌بازی جذاب باشد. شخصیت‌های محبوب کودکان، بسته‌بندی را جذاب می‌کنندمعتمدی با اشاره به روش‌هایی که باید در بسته‌بندی محصولات مربوط به کودکان مورد توجه قرار بگیرد، گفت: استفاده از شخصیت‌های محبوب کودکان، تصاویر مربوط به بچه‌های خوشحال از راه‌های جذب مخاطب است. ضمن این‌که در بسته‌بندی محصولات کودک نباید از کیسه پلاستیکی و منگنه استفاده کرد و رعایت نکات بهداشتی هم ضروری است.
همشهریهمشهری2 هفته قبل
وجود برخی از نواقص در سیستم جمع آوری زباله و رعایت نکردن تفکیک زباله از مبدأ، زمینه را برای رونمایی از طرح «کاپ» در منطقه۷ فراهم کرد. بنابراین در طرح کاپ، نخستین کار حذف و جمع آوری مخازن زباله از معابر است. البته این به معنای حذف کامل مخازن زباله نیست. چرا که مخازن زباله داخل مجتمع‌های مسکونی، اداری، تجاری و آموزشی، جانمایی و نصب می‌شوند. مخازن سه قلوی هوشمندبه گفته معاون امور شهری و محیط زیست شهردار منطقه۷، معابر مهم و پرتردد منطقه شناسایی و پس از جمع آوری مخازن زباله در آنها، از مخازن سه قلو استفاده می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران2 هفته قبل
تجمع زباله‌های تجزیه ناپذیر در طبیعت فارس، معضلی است که با مسئوولیت پذیری و مشارکت در برنامه‌های حمایت از محیط زیستی، قابل جبران است. وجود این روستا به عنوان یک جاذبه در کنار دریاچه‌، جاذبه سفر مکملی است که باعث می‌شود مسافران بیشتری به این منطقه بروند. باورش سخت است که ۹۰ کیسه زباله در همین محیط اطراف دریاچه جمع‌آوری می‌شود که اکثرا بطری آب معدنی، پوشک بچه، پوست چیپس و پفک و سایر زباله‌های پلاستیکی هستند که در چرخه طبیعت مورد تجزیه قرار نمی‌گیرد. گفتنی است دریاچه مهارلو، محل سکونت گونه‌های پرندگان مهاجر و غیر مهاجر است که ریختن زباله در اطراف آن می‌تواند به زیستگاه و حیات آنها صدمات جدی وارد کند. تکیر جلبک دریایی قرمز رنگ به نام «کشند قرمز» در دریاچه به دلیلی شوری زیاد آب، باعث قرمز رنگ شدن آن شده است.

به انتهای لیست رسیدید