جایزه کتاب سال

ایسناایسنا2 ماه قبل
به گزارش ایسنا، نشست خبری سی و ششمین دوره جایزه «کتاب سال جمهوری اسلامی ایران» و بیست و ششمین دوره «جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران» امروز (سه‌شنبه، ۹ بهمن‌ماه) در خانه کتاب برگزار شد. البته این را هم بگوییم که دبیرخانه کتاب سال طی این سال‌ها زایش داشته؛ از جمله کتاب سال استانی، به طوری که الان هفت استان کتاب سال دارند. در روز مراسم پایانی جایزه کتاب سال نیز ۱۰ اثر به عنوان برگزیده جایزه جهانی کتاب سال معرفی خواهند شد. دچار فقر کرسی ایران‌شناسی هستیمنیکنام حسینی‌پور در ادامه آماری از برگزیدگان دوره‌های مختلف جایزه کتاب سال به این شرح ارائه داد: طی ۳۶ سال گذشته، جایزه کتاب سال ۶۳۱ برگزیده و ۹۳۰ شایسته تقدیر داشته است که از این ۶۳۱ نفر که برگزیده جایزه کتاب سال بودند، ۱۱۰ نفر که افراد شاخصی هستند درگذشته‌اند. جایزه کتاب سال به صورت نقدی پرداخت می‌شوداو همچنین درباره میزان جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی اظهار کرد: ما در شرایط اقتصادی بدی به سر می‌بریم، بنابراین تصمیم گرفتیم کتاب سال را از سکه به سمت نقدی شدن ببریم.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، ‌ دبیرخانه جایزه کتاب سال اسامی داوران این جایزه را در راستای سیاست شفاف‌سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در چارچوب قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات معرفی کرد. نیکنام حسینی پور، رضا مختاری، هادی خانیکی، رضا اکبری، ولی الله محرابی، مریم حسینی، جوادمحقق، محمودکمره، محمدخزایی، سید سعید میرمحمد صادق و محمدجوادمرادی نیا به عنوان اعضای هیئت علمی سی و ششمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران منصوب شده بودند. اسامی داوران در گروه‌های مختلف نیز به شرح ذیل است: ‌کلیاتسیدعبدالله انوار، حسن انوشه، محسن حاجی‌زین‌العابدینی، سیدکاظم حافظیان‌رضوی، محمدرضا رحیمی‌ریسه، رحمت‌الله فتاحی، نورالله مرادی، سیدسعید میرمحمدصادق. پیش از این حجت‌الاسلام مهدوی راد دبیر جایزه کتاب سال در گفت‌وگو با تسنیم از شرط عجیب داوران برای داوری که همان عدم معرفی اسامی آن‌هاست سخن گفته بود. اختتامیه جایزه کتاب سال عصر امروز سه‌شنبه ۱۶ بهمن با حضور رئیس جمهور در تالار وحدت برگزار می‌شود.
ایرناایرنا2 ماه قبل
به گزارش یکشنبه شب خبرنگار فرهنگی ایرنا از روابط عمومی موسسه خانه کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیین اختتامیه سی‌وششمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست‌وششمین جایزه جهانی کتاب سال همزمان با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و دهه مبارک فجر، سه شنبه (۱۶ بهمن ماه) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری، سید عباس صالحی، اصحاب قلم و فرهنگ در تالار وحدت برگزار می‌شود. آیین اختتامیه سی‌وششمین دوره جایزه کتاب سال و بیست‌وششمین جایزه جهانی کتاب سال سه شنبه (۱۶ بهمن ماه) ساعت ۱۵ در تالار وحدت به نشانی خیابان انقلاب اسلامی، خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، تالار وحدت برگزار می‌شود. ** جایزه کتاب سال در یک نگاهبه گزارش ایرنا، سی‌وششمین دوره جایزه کتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران با هدف حمایت و تشویق مولفان، مترجمان و مصححان و ناشران سراسر کشور و ارتقای فرهنگ جامعه اسلامی، حفظ استقلال و هویت فرهنگی برگزار می‌شود. آثار ارسالی به سی و ششمین دوره جایزه کتاب سال باید برای نخستین‌بار در سال ۱۳۹۶ منتشر شده باشند و جزو کتاب‌های کمک درسی و افست نباشند. کتاب‌های داستان بزرگسال، نقد ادبی (تالیف)، مستندنگاری، شعر بزرگسال و کودک و نوجوان، به دلیل همپوشانی با جایزه جلال آل‌احمد و جایزه شعر فجر در کتاب سال بررسی نمی‌شود.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، با انتشار فراخوان سی‌وهفتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، این جایزه با هدف شناسایی و معرفی کتاب‌های برتر، حمایت و تشویق مؤلفان، مترجمان، مصححان و ناشران سراسر کشور و ارتقای فرهنگ جامعه اسلامی، حفظ استقلال و هویت فرهنگی در بهمن ماه ۱۳۹۸ برگزار می‌شود. به موجب این فراخوان، دبیرخانه جایزه کتاب سال از پدیدآورندگان، مترجمان، مصححان و ناشران دعوت کرده با ثبت‌نام در تارنمای اینترنتی www. ketabsal. ir کتاب یا کتاب‌های پیشنهادی خود را تا ۳۱ شهریور سال جاری به دبیرخانه این جایزه به‌نشانی تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه نصیر، شماره ۲، طبقه اول ارسال کنند. تنها آثاری در این جایزه مورد داوری و ارزیابی قرار می‌گیرند که پدیدآورنده یا ناشر کتاب، کاربرگ ثبت‌نام را در تارنمای جایزه تکمیل و به همراه دو نسخه از کتاب به دبیرخانه ارسال کند. همچنین کتاب‌های داستان کوتاه، داستان بلند و رمان بزرگسال، نقد ادبی (تألیف)، مستند نگاری، شعر بزرگسال و شعر کودک و نوجوان به دلیل همپوشانی با جایزه جلال آل احمد و جشنواره شعر فجر در جایزه کتاب سال داوری و بررسی نمی‌شوند. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت جایزه کتاب سال به نشانی www. ketabsal. ir مراجعه کنند.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، با انتشار فراخوان سی‌وهفتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، این جایزه با هدف شناسایی و معرفی کتاب‌های برتر، حمایت و تشویق مؤلفان، مترجمان، مصححان و ناشران سراسر کشور و ارتقای فرهنگ جامعه اسلامی، حفظ استقلال و هویت فرهنگی در بهمن ماه ۱۳۹۸ برگزار می‌شود. به موجب این فراخوان، دبیرخانه جایزه کتاب سال از پدیدآورندگان، مترجمان، مصححان و ناشران دعوت کرده با ثبت‌نام در تارنمای اینترنتی www. ketabsal. ir کتاب یا کتاب‌های پیشنهادی خود را تا ۳۱ شهریور سال جاری به دبیرخانه این جایزه به‌نشانی تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه نصیر، شماره ۲، طبقه اول ارسال کنند. تنها آثاری در این جایزه مورد داوری و ارزیابی قرار می‌گیرند که پدیدآورنده یا ناشر کتاب، کاربرگ ثبت‌نام را در تارنمای جایزه تکمیل و به همراه دو نسخه از کتاب به دبیرخانه ارسال کند. همچنین کتاب‌های داستان کوتاه، داستان بلند و رمان بزرگسال، نقد ادبی (تألیف)، مستند نگاری، شعر بزرگسال و شعر کودک و نوجوان به دلیل همپوشانی با جایزه جلال آل احمد و جشنواره شعر فجر در جایزه کتاب سال داوری و بررسی نمی‌شوند. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت جایزه کتاب سال به نشانی www. ketabsal. ir مراجعه کنند.
خبر فوریخبر فوری2 روز قبل
فراخوان سی‌وهفتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران توسط دبیرخانه این جایزه منتشر شد. به موجب این فراخوان، دبیرخانه جایزه کتاب سال از پدیدآورندگان، مترجمان، مصححان و ناشران دعوت کرده با ثبت‌نام در تارنمای اینترنتی www. ketabsal. ir کتاب یا کتاب‌های پیشنهادی خود را تا ۳۱ شهریور سال جاری به دبیرخانه این جایزه به‌نشانی تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه نصیر، شماره ۲، طبقه اول ارسال کنند. تنها آثاری در این جایزه مورد داوری و ارزیابی قرار می‌گیرند که پدیدآورنده یا ناشر کتاب، کاربرگ ثبت‌نام را در تارنمای جایزه تکمیل و به همراه دو نسخه از کتاب به دبیرخانه ارسال کند. همچنین کتاب‌های داستان کوتاه، داستان بلند و رمان بزرگسال، نقد ادبی (تألیف)، مستند نگاری، شعر بزرگسال و شعر کودک و نوجوان به دلیل همپوشانی با جایزه جلال آل احمد و جشنواره شعر فجر در جایزه کتاب سال داوری و بررسی نمی‌شوند. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت جایزه کتاب سال به نشانی www. ketabsal. ir مراجعه کنند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
هیات داوران جایزه ادبی «کاستا» از میان برندگان پنج بخش داستان، زندگی‌نامه، رمان نخست، شعر و کتاب کودک، این‌بار برنده بخش زندگی‌نامه را به عنوان برنده جایزه کتاب سال برگزید. اعتمادآنلاین| «دختر مناسب» نوشته «بارت اوان هس» که در بخش زندگی‌نامه جوایز کاستا موفق به کسب جایزه شده بود در نهایت «جایزه کتاب سال کاستا» را نیز از آن خود کرد. سال پیش، «هلن دانمور» شاعر درگذشته برای دهمین مجموعه شعرش با عنوان «درون امواج» جایزه کتاب سال کاستا را به خود اختصاص داد. از زمان راه‌اندازی جایزه کتاب سال «کاستا» در سال ۱۹۸۵، این جایزه تاکنون ۱۱ بار به رمان، پنج بار به رمان نخست، هفت مرتبه به آثار زندگی‌نامه‌ای و هشت بار به مجموعه شعر تعلق گرفته است. این جایزه از سال ۱۹۷۱ کار خود را با عنوان جایزه ادبی «وایت برد» آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۶ به جایزه کتاب «کاستا» تغییر نام داد.
ایرناایرنا2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محسن جوادی عصر دوشنبه با حضور در موسسه خانه کتاب از بخش‌های مختلف و فعالیت‌های دبیرخانه آن بازدید و از نزدیک در جریان روند جزئیات جایزه کتاب سال قرارگرفت. در این بازدید که نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل خانه کتاب نیز او را همراهی می‌کرد، در خصوص اصلاح فرم‌های داوری نیز بحث و تبادل نظر شد که در این زمینه هم مقرر شد در جلسات شورای سیاست‌گذاری با محوریت موسسه خانه کتاب، در این راستا گام‌های جدید و رو به جلو برداشته شود. معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن ابراز رضایت از روند فعالیت و تلاش‌های صورت گرفته دبیرخانه سی و هفتمین دوره جایزه کتاب سال، ابراز امیدواری کرد: سال به سال و دوره به دوره، با استفاده از تجربیات و دیگر راهکارهای جدید و رفع نقاط ضعف‌ به نقاط قوت، شاهد رشد و شکوفایی این رویداد بزرگ فرهنگی بین‌المللی در سطح کشور باشیم. جوادی ارسال حجم زیاد آثار از کشورهای مختلف به این دوره از جایزه کتاب سال را نشانگر اقبال این رویداد فرهنگی برشمرد و گفت: امیدوارم در دوره‌های بعدی شاهد حضور آثار بیشتری از اقصی نقاط جهان در این جشنواره باشیم. بازدید معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دبیرخانه کتاب سالدر این بازدید ایوب دهقانکار، مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی و مهدی حافظی، مدیرمالی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، افشین داورپناه، نویسنده و پژوهشگر در متنی به حاشیه‌های امسال اختتامیه جایزه کتاب سال پرداخته است. خبرگزاری مهر به جهت انتشار همه عقاید در چارچوب موازین ملی، این متن را منتشر می‌کند. کاش رئیس جمهوری، قدر این گردهمایی‌های ارزشمند را بیش از این بدانند و آن را فرصتی برای اهل فرهنگ و قلم باقی بگذارند؛ کاش آن را به سرمایه‎ای فرهنگی برای ارتباط با اهل فرهنگ تبدیل کنند! از سوی دیگر، حضور رئیس جمهوری در این مراسم، فضای مراسم را به شکل قابل توجهی امنیتی می‌کند؛ ازدحام جمعیت در پشت درهای ورودی و بازرسی‌ها و گیت، گاه شکل غیرمحترمانه‌ای به خود می‌گیرد. در طول این سی و شش سال، جایزه کتاب سال کم و بیش شاهد تغییرات و دگرگونی‌هایی بوده‌، اما اینک، انجام بازنگری‌های اساسی و جدی در روندها، فرآیندها و شکل برگزاری جایزه کتاب سال، داوران و فرآیندهای داوری، ساختار و نیروهای دبیرخانه، شورای علمی، دبیر و … ضروری‌تر از همیشه احساس می‌شود.
ایسناایسنا2 ماه قبل
مراسم پایانی سی‌وششمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست‌وششمین دوره جایززه جهانی کتاب سال با تقدیر از برگزیدگان با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد. به گزارش ایسنا، در این مراسم که امروز (سه‌شنبه، ۱۶ بهمن‌ماه) در تالار وحدت برپا شد حجت‌الاسلام محمدعلی مهدوی راد - دبیر علمی جایزه کتاب سال - با بیان اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، گفت: انقلاب ایران، انقلاب قلم، کتاب، آگاهی و درایت است. او سپس گزارشی از مراحل داوری جایزه «کتاب سال» داد و اظهار کرد: مجموعه آثار مکتوب ارسال‌شده به دبیرخانه جایزه ۵۰۲۸۰ عنوان کتاب بود که نسبت به سال ۹۵ افزونی داشت. ۱۳۰۶۸ کتاب به مرحله دوم و سپس ۲۷۲ عنوان کتاب به مرحله پایانی راه یافتند. در ادامه مراسم سیدعباس صالحی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران خلاف انقلاب‌های دیگر جهان انقلاب گلوله نبود، بلکه انقلاب کلمه بود.
ایلناایلنا2 ماه قبل
رییس‌جمهور در مراسم سی و ششمین جایزه کتاب سال و بیست و ششمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از آثار برگزیدگان داخلی و خارجی قدردانی کرد. به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم سی و ششمین جایزه کتاب سال و بیست و ششمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از آثار برگزیدگان داخلی و خارجی در بخش‌‌‌‌های ترجمه، تحقیق و تالیف، با اهدای لوح تقدیر و تندیس قدردانی کرد. در این مراسم که عصر سه‌‌‌شنبه در تالار وحدت برگزار شد، بیست اثر پدیدآورندگان داخلی و بین‌المللی به عنوان برگزیده و ۴۱ عنوان کتاب نیز شایسته قدردانی شناخته شده است.
ایسناایسنا2 ماه قبل
هیات داوران جایزه ادبی «کاستا» از میان برندگان پنج بخش داستان، زندگی‌نامه، رمان نخست، شعر و کتاب کودک، این‌بار برنده بخش زندگی‌نامه را به عنوان برنده جایزه کتاب سال برگزید. به گزارش ایسنا، «دختر مناسب» نوشته «بارت اوان هس» که در بخش زندگی‌نامه جوایز کاستا موفق به کسب جایزه شده بود در نهایت «جایزه کتاب سال کاستا» را نیز از آن خود کرد. سال پیش، «هلن دانمور» شاعر درگذشته برای دهمین مجموعه شعرش با عنوان «درون امواج» جایزه کتاب سال کاستا را به خود اختصاص داد. از زمان راه‌اندازی جایزه کتاب سال «کاستا» در سال ۱۹۸۵، این جایزه تاکنون ۱۱ بار به رمان، پنج بار به رمان نخست، هفت مرتبه به آثار زندگی‌نامه‌ای و هشت بار به مجموعه شعر تعلق گرفته است. این جایزه از سال ۱۹۷۱ کار خود را با عنوان جایزه ادبی «وایت برد» آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۶ به جایزه کتاب «کاستا» تغییر نام داد.
همشهریهمشهری1 ماه قبل
به گزارش مهر، آئیین اختتامیه دومین جشنواره کتاب سال سبک زندگی برگزار شد. در پایان این جشنواره حجت السلام والمسلمین دکتر علیزاده و دکتر گلزاری روانشناس و استاد دانشگاه به سخنرانی پرداختند. در ادامه همایش از برگزیدگان جشنواره کتاب سال زندگی حوزه کتاب کودک و نوجوان با حضور سید محمد دعایی نماینده رهبر معظم انقلاب در روزنامه اطلاعات و دیگر اساتید برجسته حوزه و دانشگاه تقدیر شد. در این مراسم حجت السلام و المسلمین دکتر علیزاده در این آیین حجت السلام دکتر علیزاده به بیان دلایل برگزاری این جشنواره در حوزه سبک زندگی پرداخت. وی همچنین به دلایل برگزاری جشنواره کتاب سال اشاره کرد و گفت: هدف از برگزاری جشنواره کتاب سال سبک زندگی گفتمان سازی استدر ادامه این مراسم دکتر گلزاری استاد دانشگاه و روانشناس به اهمیت تربیت کودکان و نقش فرهنگ سازی در آموزش و تربیت کودکان پرداخت و گفت: مهارت‌های زندگی و آموزش اخلاق، رفتار و ارتباط به نوجوانان بسیار مهم است کتاب نقش کلیدی در آموزش و پرورش نوجوانان برخودار است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
مراسم پایانی سومین جایزه کتاب سال غزل با معرفی برگزیدگان در کانون ادبیات ایران برگزار شد. همزمان با این مراسم بیانیه سومین دوره جایزه کتاب سال غزل نیز از سوی شورای سیاستگذاری «جایزه مستقل کتاب سال غزل» منتشر شد که به شرح زیر است: قطار سومین دوره کتاب سال غزل در حالی به ایستگاه پایانی رسید که متوجه شدیم بعد از این ایستگاه نیز ایستگاه‌های دیگری ساخته‌اند و این قطار به راهش ادامه خواهد داد. ما سیاستگذاران و داوران این دوره در حالی از این قطار پیاده می‌شویم که برگزیدگان تازه‌نفس راه را ادامه خواهند داد. سیاستگذاران کتاب سال غزل فقط انجام وظیفه کرده‌اند، ولی داوران بدون هیچ چشمداشتی ما را یاری کرده‌اند و از آن‌ها بسیار سپاسگزاریم. اعضای شورای سیاستگذاری جایزه کتاب سال غزل: هادی خورشاهیان- حامد ابراهیم پور- محمدرضا شالبافانهیأت داوران بخش ویژه: سیامک بهرام‌پرور، علی بهمنی، هادی خورشاهیان، محمدرضا شالبافان، حسن صادقی‌پناه، ایمان عباس‌پی، آنا لمسوهیأت داوران بخش کتاب به ترتیب حروف الفبا: حامد ابراهیم‌پور، علیرضا بدیع، محمدحسین بهرامیان، مریم جعفری آذرمانی، حسین جنتی، محمدرضا حاج‌رستم بیگلو، علی‌اکبر یاغی‌تبار.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
جایزه جهانی کتاب سال تعداد بسیاری از نویسندگان خارج از کشور را دور خود جمع کرده و امروز آنها مشتاقند که برگزیده این جایزه شوند. وی با اشاره به زایش‌هایی دبیرخانه جایزه کتاب سال گفت: کتاب سال‌های استانی که در سال ۹۷ در هفت استان برگزار شده است، از جمله این زایش‌هاست. همچنین در جایزه جهانی کتاب سال بیش از ده داور آثار مطالعات اسلامی و ایرانی را مورد ارزیابی قرار داده‌اند. برگزیده‌ها در اختتامیه جایزه کتاب سال ۱۶ بهمن با حضور رئیس جمهور و تقدیری‌ها در ایام هفته کتاب سال آینده تجلیل خواهند شد. در جایزه جهانی کتاب سال نیز برگزیده‌ها از کشورهای آمریکا، آلمان، ایتالیا، ایرلند، ترکیه، فرانسه و لبنان هستند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، «آدم فروش» نوشته پل بیتی با ترجمه سیدسعید کلاتی که از سوی نشر ستاک منتشر شده، نامزد جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی در بخش ادبیات زبان‌های دیگر شد. جایزه کتاب سال به عنوان یک برند و مرجع جهانی شناخته می‌شود و امسال در سی و ششمین دوره این جایزه آثار از فروردین تا مهرماه به دبیرخانه ارسال شدند که بیش از ۶ هزار اثر گردآوری شد که از آبان ماه داوری شان آغاز شده است. لازم به یادآوری است، جایزه کتاب سال در ایران برای اولین بار با هدف تشویق خادمان دانش و فرهنگ ایران در سال ۱۳۳۴ هجری شمسی اهدا شد. این جایزه به پدیدآورندگان یازده کتاب برگزیده که در سال ۱۳۳۲ منتشر شده بودند، تعلق گرفت. از آن به بعد هر سال در دهه فجر مراسم اهدای جایزۀ کتاب سال برگزار می‌شود.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، نخستین دوره جایزه کتاب سال جوانان با هدف نکوداشت و تشویق برترین پدیدآورندگان جوان ایران زمین در گستره فرهنگ نوشتاری، هم زمان با هفته جوان در فروردین ماه ۱۳۹۸ و از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود. دبیرخانه این جایزه با انتشار این فراخوان از جوانان مولف، مترجم، مصحح، همچنین ناشران کشور دعوت کرد تا کتاب یا کتاب‌های پیشنهادی خود را برای بررسی به این جایزه معرفی نمایند. بر اساس این فراخوان تنها آثار پدیدآورندگان جوان (زیر ۲۹ سال) در این جایزه پذیرفته و داوری می‌شود. همچنین داوری آثار، در برگیرنده همه موضوعات رده بندی دیویی، همچنین حوزه کودک و نوجوان است اما کتاب‌های کمک آموزشی را شامل نمی‌شود. همچنین کتاب‌هایی که دارای چند پدیدآورنده هستند، در صورتی در فرآیند داوری قرار می‌گیرند که یک پدیدآور جوان داشته باشند.
سینماپرسسینماپرس1 روز قبل
سینماپرس: فراخوان سی و هفتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از سوی دبیرخانه این جایزه منتشر شد. به گزارش سینماپرس، سی و هفتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با هدف شناسایی و معرفی کتاب‌های برتر، حمایت و تشویق مؤلفان، مترجمان، مصححان و ناشران سراسر کشور و ارتقای فرهنگ جامعه اسلامی، حفظ استقلال و هویت فرهنگی در بهمن ماه ۱۳۹۸ برگزار می‌شود. آثار ارسالی باید برای نخستین‌بار در سال ۱۳۹۷ منتشر شده باشند و جزو کتاب‌های کمک درسی و عکس برداری شده نباشد. تنها آثاری در این جایزه مورد داوری و ارزیابی قرار می‌گیرند که پدیدآورنده یا ناشر کتاب، کاربرگ ثبت‌نام را در تارنمای جایزه تکمیل و به همراه دو نسخه از کتاب به دبیرخانه ارسال کند. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت جایزه کتاب سال به نشانی www. ketabsal. ir مراجعه کنند یا با شماره تلفن ۶۶۹۶۶۲۱۹ و ۶۶۹۶۶۱۳۹ تماس بگیرند.
خبر فوریخبر فوری2 ماه قبل
نخستین دوره جایزه کتاب سال جوانان از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی برگزاری می‌شودنخستین دوره جایزه کتاب سال جوانان با هدف نکوداشت و تشویق برترین پدیدآورندگان جوان ایران زمین در گستره فرهنگ نوشتاری، هم زمان با هفته جوان در فروردین ماه ۱۳۹۸ و از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود. دبیرخانه این جایزه با انتشار این فراخوان از جوانان مولف، مترجم، مصحح، همچنین ناشران کشور دعوت کرد تا کتاب یا کتاب‌های پیشنهادی خود را برای بررسی به این جایزه معرفی نمایند. بر اساس این فراخوان تنها آثار پدیدآورندگان جوان (زیر ۲۹ سال) در این جایزه پذیرفته و داوری می‌شود. همچنین داوری آثار، در برگیرنده همه موضوعات رده بندی دیویی، همچنین حوزه کودک و نوجوان است اما کتاب‌های کمک آموزشی را شامل نمی‌شود. همچنین کتاب‌هایی که دارای چند پدیدآورنده هستند، در صورتی در فرآیند داوری قرار می‌گیرند که یک پدیدآور جوان داشته باشند.
ایرناایرنا2 ماه قبل
به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا، با پایان یافتن مرحله نخست داوری هشتمین دوره جایزه کتاب سال سینما، نامزدهای بخش تالیف و ترجمه اعلام شدند. **نامزدهای تالیف «روزگار فرخ» اثر سعید نوری «سینما سوزی» نوشته عباس بهارلو «فیلم به مثابه فلسفه» اثر صالح نجفی**نامزدهای ترجمه «قاب زدایی» (جستارهایی در باب نقاشی و سینما) / ترجمه مهدیس محمدی «سینما و تاریخ» / ترجمه محمد تهامی نژاد «درک تئوری فیلم» / ترجمه از رحیم قاسمیان «گفتگوی دوراس؛ گدار» / ترجمه قاسم روبینعباس کیارستمی و فیلم - فلسفه/ صالح نجفیحسن خجسته، لیلا ارجمند، حسن حسینی، علیرضا محمودی، مازیار اسلامی، فتاح محمدی، ناصر صفاریان اعضای هیات داوران این دوره هستند و دبیری هشتمین جشن بزرگ کتاب سال سینمای ایران به عهده خسرو دهقان است. آیین پایانی و مراسم اهدای جوایز هشتمین دوره کتاب سال سینمای ایران روز یکشنبه پنجم اسفند ماه سال جاری ساعت ۱۸ در خانه سینما برگزار خواهد شد. فراهنگ**۹۲۴۶** ۹۰۵۳انتهای پیام /*
ایسناایسنا2 ماه قبل
با پایان یافتن مرحله نخست داوری هشتمین دوره جایزه کتاب سال سینما نامزدهای بخش تألیف و ترجمه برگزیده شدند. به گزارش ایسنا، دبیرخانه هشتمین دوره جایزه کتاب سال سینمایی، نتیجه داوری مرحله نخست در دو بخش تألیف و ترجمه را به شرح زیر اعلام کرد: نامزدهای تألیف: روزگار فرخ / سعید نوریسینما سوزی / عباس بهارلوفیلم به مثابه فلسفه / صالح نجفینامزدهای ترجمه: - قاب زدایی (جستارهایی در باب نقاشی و سینما) / ترجمه مهدیس محمدی- سینما و تاریخ / محمد تهامی نژاد- درک تئوری فیلم / رحیم قاسمیان- گفت و گوی دوراس؛ گدار / قاسم روبین- عباس کیارستمی و فیلم- فلسفه / صالح نجفیدکتر حسن خجسته، لیلا ارجمند، حسن حسینی، علیرضا محمودی، مازیار اسلامی، فتاح محمدی، ناصر صفاریان اعضای هیأت داوران این دوره هستند و دبیری هشتمین جشن بزرگ کتاب سال سینمای ایران به عهده خسرو دهقان است. آئین پایانی و مراسم اهدای جوایز هشتمین دوره کتاب سال سینمای ایران روز یکشنبه پنجم اسفند ماه سال جاری ساعت ۱۸ برگزار خواهد شد. انتهای پیام
برترین‌هابرترین‌ها2 ماه قبل
«دختر مناسب» نوشته بارت ون اس و برنده جایزه بخش زندگینامه‌ی کاستا موفق شد برگزیده کتاب سال کاستا در سال ۲۰۱۹ هم شود. ایبنا: «دختر مناسب» نوشته بارت ون اس موفق شد عنوان کتاب منتخب سال کاستا در سال ۲۰۱۹ را به دست آورد و جایزه ۳۰ هزار پوندی را به خانه ببرد. این در حالی است که متخصصین و کتابفروشان بر این باور بودند که سالی رونی جوان برنده جایزه سال کاستا می‌شود. «دختر مناسب» داستان واقعی زندگی دختری جوان و یهودی است که تلاش می‌کند در دوره ررژیم نازی‌ها جان خود را نجات دهد. این جایزه نخستین بار در سال ۱۹۷۱ و توسط شرکت زنجیره‌ای «وایت‌برد» تاسیس شد و با نام جایزه کتاب «وایت‌برد» شناخته می‌شد.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، دبیرخانه سی‌وششمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، نامزدهای ۵ موضوع معماری و شهرسازی، هنرهای تجسمی، موسیقی، هنرهای نمایشی و تربیت بدنی این جایزه معرفی شدند. موضوعات معماری و شهرسازی، هنرهای تجسمی و موسیقی با ۱۲ اثر، دومین مرحله ارزیابی خود را به پایان رساندند. در موضوع «هنرهای تجسمی» تنها دو کتاب «خوشنویسی اسلامی، تألیف شیلا بلر، ترجمة ولی‌الله کاووسی، تهران: مؤسسة تألیف ترجمه و نشر آثار هنری متن فرهنگستان هنر» و «فالنامة شاه‌طهماسبی، مؤسسة تألیف ترجمه و نشر آثار هنری متن فرهنگستان هنر» به عنوان نامزد این دوره از جایزه کتاب سال معرفی شدند. همچنین ۱۴ کتاب به عنوان نامزدهای نهایی موضوعات نمایشنامه، هنرهای نمایشی و تربیت بدنی معرفی شدند. مراسم اختتامیه جایزه کتاب سال، ۱۶ بهمن برگزار می‌شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 هفته قبل
میثم موحدفرد، دبیر نخستین دوره جایزه کتاب سال جوانان مهم‌ترین رویکردهای این رویداد را شناسایی نویسندگان نوقلم زیر ۲۹ سال اعلام و بیان کرد: با شورای عالی جوانان برای حمایت بیشتر از مولف جوان برگزیده رایزنی شده و تسهیلاتی مانند ارتقاء علمی، عضویت به‌عنوان هیات علمی دانشگاه‌ها، کسر خدمت امر سربازی و همچنین ایجاد فرصت مطالعاتی در خارج از کشور پیش‌بینی شده است. موحدفرد ادامه داد: تعیین زمان‌بندی مناسب یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های یک رویداد است و در این زمینه، مجموعه برگزارکننده نخستین‌ دوره جایزه کتاب سال جوانان تلاش کرد طبق برنامه‌ریزی اختتامیه و معرفی برگزیدگان این رویداد هم‌زمان با هفته جوان، برگزار شود. دبیر نخستین دوره جایزه کتاب سال جوانان افزود: با توجه به بروز مشکلات ناشی از سیل در بیش از ۱۰ استان و امدادرسانی استان‌های معین به این مناطق ناگزیر به بازنگری زمان برگزاری برنامه اختتامیه شدیم. البته اگر این برنامه‌ریزی عملی نشد، بعد از ماه مبارک رمضان این رویداد را برگزار خواهیم کرد. همه راهکارها برای برقراری ارتباط با جوانان، ناشران همکار با نویسندگان جوان برای دریافت آثار، پیگیری شد.
ایسناایسنا3 روز قبل
فراخوان سی و هفتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از سوی دبیرخانه این جایزه منتشر شد. دبیرخانه جایزه کتاب سال از پدیدآورندگان، مترجمان، مصححان و ناشران دعوت می‌کند با ثبت‌نام در تارنمای اینترنتی www. ketabsal. ir کتاب یا کتاب‌های پیشنهادی خود را تا ۳۱ شهریورماه سال جاری به دبیرخانه کتاب سال به نشانی تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه نصیر، شماره ۲، طبقه اول ارسال کنند. تنها آثاری در این جایزه مورد داوری و ارزیابی قرار می‌گیرند که پدیدآورنده یا ناشر کتاب، کاربرگ ثبت‌نام را در تارنمای جایزه تکمیل و به همراه دو نسخه از کتاب به دبیرخانه ارسال کند. بر اساس این فراخوان، کتاب‌های داستان کوتاه، داستان بلند و رمان بزرگسال، نقد ادبی (تالیف)، مستند نگاری، شعر بزرگسال و شعر کودک و نوجوان به دلیل همپوشانی با جایزه جلال آل احمد و جشنواره شعر فجر در جایزه کتاب سال داوری و بررسی نمی‌شوند. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت جایزه کتاب سال به نشانی www. ketabsal. ir مراجعه کنند یا با شماره تلفن ۶۶۹۶۶۲۱۹ و ۶۶۹۶۶۱۳۹ تماس بگیرند.
خبر فوریخبر فوری2 ماه قبل
نامزدهای جایزه کتاب سال در پنج موضوع مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی کشاورزی و مهندسی صنایع معرفی شدند. دبیرخانه سی‌وششمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ۱۴ کتاب را به عنوان نامزدهای نهایی ۵ شاخه مهندسی معرفی کرد. وانگ، چیه تد یانگ، ترجمه پریساسادات‌ آشفته، تهران: دانشگاه تهران» به عنوان نامزد جایزه کتاب سال معرفی شدند. آرن وسیلیند، ترجمه جلال شایگان و همکاران، تهران: دانشگاه صنعتی شریف» در فهرست نامزدهای جایزه کتاب سال قرار گرفتند. یام، لوچانو پیتر جووانی، ترجمه سیدمحمدعلی ابراهیم‌زاده موسوی، مریم حقیقی، تهران: دانشگاه تهران» به عنوان نامزد معرفی شدند.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم سی و ششمین جایزه کتاب سال و بیست و ششمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از آثار برگزیدگان داخلی و خارجی در بخش‌های ترجمه، تحقیق و تالیف، با اهدای لوح تقدیر و تندیس قدردانی کرد. در این مراسم که عصر سه شنبه در تالار وحدت برگزار شد، بیست اثر پدیدآورندگان داخلی و بین المللی به عنوان برگزیده و ۴۱ عنوان کتاب نیز شایسته قدردانی شناخته شده است. انتهای پیام/
برترین‌هابرترین‌ها1 هفته قبل
میثم موحدفرد، از ارائه تسهیلات مختلف ازجمله کسر خدمت سربازی، ارتقاء درجه علمی و ایجاد فرصت مطالعاتی در خارج از کشور برای برگزیدگان جایزه کتاب سال جوانان خبر داد. ایبنا: میثم موحدفرد، از ارائه تسهیلات مختلف ازجمله کسر خدمت سربازی، ارتقاء درجه علمی و ایجاد فرصت مطالعاتی در خارج از کشور برای برگزیدگان جایزه کتاب سال جوانان خبر داد. موحدفرد ادامه داد: تعیین زمان‌بندی مناسب یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های یک رویداد است و در این زمینه، مجموعه برگزارکننده نخستین‌ دوره جایزه کتاب سال جوانان تلاش کرد طبق برنامه‌ریزی اختتامیه و معرفی برگزیدگان این رویداد هم‌زمان با هفته جوان، برگزار شود. دبیر نخستین دوره جایزه کتاب سال جوانان افزود: با توجه به بروز مشکلات ناشی از سیل در بیش از ۱۰ استان و امدادرسانی استان‌های معین به این مناطق ناگزیر به بازنگری زمان برگزاری برنامه اختتامیه شدیم. همه راهکارها برای برقراری ارتباط با جوانان، ناشران همکار با نویسندگان جوان برای دریافت آثار، پیگیری شد.
فارسفارس3 روز قبل
به گزارش خبرگزاری فارس، سی و هفتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با هدف شناسایی و معرفی کتاب‌های برتر، حمایت و تشویق مؤلفان، مترجمان، مصححان و ناشران سراسر کشور و ارتقای فرهنگ جامعه اسلامی، حفظ استقلال و هویت فرهنگی در بهمن ماه ۱۳۹۸ برگزار می‌شود. دبیرخانه جایزه کتاب سال از پدیدآورندگان، مترجمان، مصححان و ناشران دعوت می‌کند با ثبت‌نام در تارنمای اینترنتی www. ketabsal. ir کتاب یا کتاب‌های پیشنهادی خود را تا ۳۱ شهریورماه سال جاری به دبیرخانه کتاب سال به نشانی تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه نصیر، شماره ۲، طبقه اول ارسال کنند. تنها آثاری در این جایزه مورد داوری و ارزیابی قرار می‌گیرند که پدیدآورنده یا ناشر کتاب، کاربرگ ثبت‌نام را در تارنمای جایزه تکمیل و به همراه دو نسخه از کتاب به دبیرخانه ارسال کند. بر اساس این فراخوان، کتاب‌های داستان کوتاه، داستان بلند و رمان بزرگسال، نقد ادبی (تالیف)، مستند نگاری، شعر بزرگسال و شعر کودک و نوجوان به دلیل همپوشانی با جایزه جلال آل احمد و جشنواره شعر فجر در جایزه کتاب سال داوری و بررسی نمی‌شوند. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت جایزه کتاب سال به نشانی www. ketabsal. ir مراجعه کنند یا با شماره تلفن ۶۶۹۶۶۲۱۹ و ۶۶۹۶۶۱۳۹ تماس بگیرند.

به انتهای لیست رسیدید