جلال الدین تاج اصفهانی

جلال الدین تاج اصفهانی

صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
وی در ادامه گزارشی در خصوص دیسکوگرافی و روند سیر ضبط آثار استاد تاج اصفهانی به حاضرین ارایه داد. وی افزود: زمانی که استاد تاج آواز می‌خواند خوانندگان دیگری نیز بودند که در سبک‌های دیگری می‌خواندند، اما دلیل محبوبیت و ماندگاری مرحوم تاج رعایت اخلاق و انصاف بوده است. علیرضا میر علی نقی پژوهشگر حوزه موسیقی نیزسخنانی گفت: بسیاری از صفحاتی که از استاد تاج کشف شده و تا پیش از این مفقود بوده است دوره‎ای از آواز ایرانی است که تحول آواز استاد تاج در سال‌های ۱۳۰۰ تا ۱۳۳۲ را نشان می‎دهد. میراث صوتی فاخری که اکنون از استاد تاج داریم بسیار تاثیرگزار است و ماندگاری استاد تاج از نظر رفتار منش و خوی انسانی نمونه است. اصغر شاه‎زیدی خواننده مکتب اصفهان و شاگرد استاد تاج اصفهانی به عنوان آخرین سخنران با حضور در جایگاه با ذکر نکاتی از زندگی استاد تاج اصفهانی گفت:: سبک تاج بی نظیر بود و هر کسی نمی‎توانست حتی از او تقلید کند.
ایمناایمنا1 ماه قبل
نکته مهمی که نوروزی در بررسی و جمع‌آوری آثار تاج به آن برخورد کرده بود تغییر فرم خوانندگی استاد تاج پس از سال ١٣١٢ و شهرت گرفتن اودر کشور است. کمپانی «هیز مسترز ویس» گردآورنده آثار استاد تاج اصفهانی است و تعداد هشت صفحه از صدای استاد تاج ضبط کرده است که در این آلبوم بازسازی شده است. اگرچه به گفته این پژوهشگر بسیاری از آثار تاج در سال ١٣٥٧ از بین رفته‌اند. او در وصف شخصیت تاج، از سخاوتمندی‌اش با شاگردان و مخاطبانش توضیح داد: "استاد، لقب کوچکی برای شرح این بزرگوار است؛ استاد تاج در هر محفلی نمی‌خواند. شاه زیدی با تاکید بر توانایی‌های استاد تاج گفت "از قاجار تا امروز کسی به این شکل نخوانده، تاج با آواز خود مشغول بندبازی است.
ایمناایمنا1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، در میان تمامی هنرهایی که وام دار شهر گنبدهای فیروزه‌ای هستند، موسیقی جایگاهی خاص و ارزشی کهنه دارد. در میان تمام موسیقیدانان برجسته جلال الدین تاج اصفهانی همیشه در یاد و خاطره‌ها مانده است، او با خواندن قطعه «به اصفهان رو» نه تنها نام خود را بلکه شهرتی دیگر به شهر بخشیده است. آلبوم منتشر نشده استاد تاج اصفهانی در مرداد ماه امسال در هنرسرای خورشید در ویژه برنامه‌ای با عنوان «نغمه‌های زنده رود» رونمایی شد. این آلبوم جمعه ۱۹ مهرماه در هنرسرای نیاوران تهران با حضور حسن منصوری، علیرضا میرعلی نقی و نوید نوروزی ساعت ۱۸ رونمایی می‌شود.

به انتهای لیست رسیدید