جمال خاشقچی

جمال خاشقچی

خبر فوریخبر فوری4 ماه قبل
نامزد جمال خاشقجی که کتابی را با عنوان «جمال خاشقجی، زندگی، مبارزه و اسرار» به زبان ترکی نوشته است رونمایی کرد. در این کتاب خدیجه چنگیز درباره روزی که با جمال خاشقجی، روزنامه‌ نگار منتقد عربستانی در استانبول آشنا شده و چگونگی آغاز روابطشان صحبت می‌کند و جوانب متعددی از شخصیت این روزنامه‌نگار که اکتبر در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید ذکر می‌کند. او همچنین یادداشت‌های روزانه‌اش و اطلاعاتی از زبان دوستانش را در این کتاب آورده است. خدیجه چنگیز اعلام کرده که به زودی نسخه انگلیسی این کتاب چاپ خواهد شد. هیئتی از سازمان ملل درحال حاضر درحال انجام تحقیقاتی درباره این قتل هستند.

رمزگشایی از معمای قتل جمال خاشقچی /ببینید

برنابرنا2 ماه قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ماه قبل
به گزارش مشرق، عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجی عربستان در برنامه FACE THE NATION شبکه سی ان ان ب ار دیگر بر بی گناهی دولت عربستان در قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار سعودی تاکید کرد. جبیر در این گفتگوی تلویزیونی گفت: قتل جمال خاشقچی یک تراژدی عظیم بود. تحقیقات (دولت عربستان) به بازداشت تعدادی از مقامات منتهی شد. هیچ دستوری از سوی وی برای قتل جمال خاشقچی داده نشده و تمام کشور به دلیل این اتفاق در شوک قرار دارد. جبیر در پاسخ به این سوال مجری که درحال حاضر جسد جمال خاشقچی کجاست پاسخ داد: ما نمی‌دانیم.
افتصادنیوزافتصادنیوز4 هفته قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، وی ادامه داد: همواره، کابوس شبانه دارم و درباره رنج‌های جمال فکر می‌کنم. تا کنون هیچ رسیدگی به این نقض حقوق بشر و آزادی مطبوعات انجام نشده است. چنگیز اضافه کرد: آیا طبیعی نیست که بخواهم از طریق کانال‌های مناسب، مسئولان این قتل را پاسخگو نگهدارم؟ جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد حاکمان فعلی سعودی بود که اقامت قانونی در آمریکا داشت. وی روز دهم مهرماه ۱۳۹۷ برای انجام امور ثبت ازدواج خود با خدیجه چنگیز وارد کنسولگری سعودی در استانبول ترکیه شد اما دیگر از وی خبری نشد تا اینکه با گذشت قریب به ۱۸ روز، مقامات سعودی اعلام کردند او به قتل رسیده است. تحقیقی که با گذشت قریب به هشت ماه، هنوز نتیجه آن مشخص نشده است و حتی گفته نمی‌شود که سرنوشت جسد او چه بوده است؟
فارسفارس4 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «خدیجه چنگیز» نامزد «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار مقتول سعودی، شب گذشته در جمع اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از سکوت واشنگتن و دیگر دولت‌ها در ازای قتل نامزدش انتقاد کرد. به نوشته خبرگزاری رویترز، خدیجه چنگیز که برای اولین بار در جمع نمایندگان آمریکایی حاضر می‌شد؛ گفت: «نمی‌توانم درک کنم که جهان بعد این مدت هنوز کاری انجام نداده است. کماکان فهم این موضوع در توانم نیست.» او آخرین فردی است که جمال خاشقچی را پیش از رفتن به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول در تاریخ دوم اکتبر ۲۰۱۸ دیده است؛ ورودی که هرگز به خروج از ساختمان کنسولگری ختم نشد. خدیجه چنگیز همچنین گفت که هنوز نمی‌داند چرا خاشقچی کشته شده و اینکه جسد او کجاست؟ او در ادامه خواستار مجازات عربستان سعودی شد و از آمریکا خواست تا فشارها علیه ریاض برای آزادی زندانیان سیاسی در این کشور را اعمال کند. هرچند پس از مدتی تمامی جهان به دست داشتن دولت سعودی در این ترور اطمینان یافتند و دادستانی سعودی نیز آن را مرتبط با «عوامل خودسر» دانست اما تا کنون دولت آمریکا هیچ اقدامی علیه دولت سعودی اتخاذ نکرده است.
ایرناایرنا4 ماه قبل
به گزارش روز شنبه ایرنا، روزنامه دی ولت از تصمیم «عادل الجبیر» برای شرکت نکردن در کنفرانس امنیتی مونیخ خبر داد. بر این اساس، این مقام سعودی نیز به قطار لغو کنندگان حضور در این کنفرانس بین المللی پیوست. با این حال به نظر می‌رسد علت لغو شرکت در یکی از مهمترین کنفرانس‌های امنیتی جهان از سوی مقام سعودی، علتی متفاوت از بقیه داشته باشد. آ آلمان با انتشار تاییدیه این خبر از سوی سعودی‌ها نوشت، الجبیر و نتانیاهو در حالی از حضور در کنفرانس امنیتی مونیخ سرباز می‌زنند که هر دو طی کنفرانسی ضدایرانی در ورشو به سخنرانی پرداخته‌اند. این در واقع نخستین حضور یک مقام سعودی در آلمان پس از ماجرای فضاحت بار قتل روزنامه نگار منتقد سعودی در استانبول به شمار می‌رود.
تسنیمتسنیم4 ماه قبل
جبیر در این گفتگوی تلویزیونی گفت: قتل جمال خاشقچی یک تراژدی عظیم بود. این کار توسط مقامات دولت عربستان انجام شد که خارج از حوزه اختیاراتشان عمل کردند. تحقیقات (دولت عربستان) به بازداشت تعدادی از مقامات منتهی شد. هیچ دستوری از سوی وی برای قتل جمال خاشقچی داده نشده و تمام کشور به دلیل این اتفاق در شوک قرار دارد. جبیر در پاسخ به این سوال مجری که درحال حاضر جسد جمال خاشقچی کجاست پاسخ داد: ما نمی‌دانیم.
برترین‌هابرترین‌ها4 ماه قبل
وزیر مشاور امور خارجی عربستان در گفتگو با سی ان ان اظهارات جالبی درباره پرونده قتل خاشقچی مطرح کرد. جبیر در این گفتگوی تلویزیونی گفت: قتل جمال خاشقچی یک تراژدی عظیم بود. تحقیقات (دولت عربستان) به بازداشت تعدادی از مقامات منتهی شد. هیچ دستوری از سوی وی برای قتل جمال خاشقچی داده نشده و تمام کشور به دلیل این اتفاق در شوک قرار دارد. جبیر در پاسخ به این سوال مجری که درحال حاضر جسد جمال خاشقچی کجاست پاسخ داد: ما نمی‌دانیم.
ایسناایسنا4 ماه قبل
یک کتاب به قلم سه روزنامه‌نگار ترکیه‌ای جزئیاتی کامل از ماجرای قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار عربستانی را بر اساس فایل‌های صوتی فاش کرده است. به گزارش ایسنا به نقل از نیویورک تایمز، این کتاب با عنوان «جنایت‌های دیپلماتیک: اسرار تاریک قتل جمال خاشقچی» نوشته «عبدالرحمان سیمسک»، «نظیف کارامان» و «فرهات اونلو» سه روزنامه‌نگار ترکیه‌ای است که بر اساس فایل‌های صوتی به‌جامانده از قتل «خاشقچی» در تاریخ ۲۱ اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در استانبول نوشته‌ شده و تا به امروز کامل‌ترین و دقیق‌ترین جزئیات این قتل هولناک را آشکار می‌کند. در این کتاب به نحوه عملیات سعودی برای کشاندن «جمال خاشقچی» به داخل کنسولگری و ادامه ماجرا پرداخته می‌شود. البته نویسندگان این کتاب می‌گویند به صورت مستقیم به فایل‌های صوتی دسترسی نداشته‌ و کتاب را بر اساس اطلاعات اخذشده از ماموران امنیتی نوشته‌اند. «جنایت‌های دیپلماتیک: اسرار تاریک قتل جمال خاشقچی» اولین‌بار به زبان ترکی در دسامبر سال گذشته میلادی منتشر شده بود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
اعتمادآنلاین| «میچ مک‌کانل»، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس سنا گفته هنوز در تلاش برای یافتن بهترین روش پاسخ به کشته شدن «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی است. مک‌کانل که در یک میزگرد با خبرنگاران حضور داشت عربستان سعودی را یکی از مهم‌ترین متحدان آمریکا علیه ایران توصیف کرده است. او گفت: «در تلاش هستیم بهترین روش را برای پاسخ دادن [به قتل جمال خاشقچی] پیدا کنیم. یقینا آنچه اتفاق افتاد بسیار زننده و غیرقابل قبول بود. از طرف دیگر، عربستان سعودی جزو مهم‌ترین متحدان ما علیه ایرانی‌ها است. بنابراین یافتن مناسبترین پاسخ دشوار است.» هیئت حاکمه آمریکا بعد از ترور جمال خاشقچی در کنسولگری سعودی در استانبول تلاش کرده از حاکمیت سعودی در برابر انتقادات محافظت کند.
فارسفارس1 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دو مشاور عالی سلطنتی سعودی در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار سعودی روزنامه «واشنگتن‌پست»، دست داشتند اما تنها یکی از این دو نفر محاکمه خواهد شد. به نوشته روزنامه «دیلی‌میل»، دادستان‌های سعودی اعلام کردند «احمد عسیری»، معاون سازمان اطلاعات عربستان سعودی، قتل خاشقچی را مدیریت کرده و «سعود القحطانی» مدیر رسانه‌ای دادگاه سلطنتی نیز به او مشاوره داده است. قرار است ۱۱ فردی که در قتل خاشقچی نقش داشتند در دادگاهی غیرعلنی محاکمه شوند. به گفته دفتر دادستانی سعودی، قحطانی با تیم عملیاتی قتل خاشقچی پیش از سفرشان به ترکیه ملاقات داشت و اطلاعاتی مهم را رد و بدل کردند. او از زمان قتل خاشقچی، ناپدید شد و کسی از وی خبری ندارد.
فارسفارس4 ماه قبل
مسئولان ترکیه می‌گویند که گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های خودسرانه، محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی را متهم ردیف اول پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار مطرح این کشور می‌داند. به گزرش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مشاور رئیس حزب حاکم «عدالت و توسعه» ترکیه می‌گوید که «انیس کالامار» گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های خودسرانه معتقد است «ممد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی، متهم ردیف اول قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار مطرح سعودی است.
برترین‌هابرترین‌ها4 ماه قبل
تسنیم: دولت ترکیه امروز عکس همدست محلی را که در قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی دست داشت، منتشر کرد. به گزارش روسیا الیوم، دولت ترکیه تاکید کرد که همدست محلی همان شخصی است که با لباس غیرنظامی در کنار مصطفی المدنی بدل جمال خاشقچی دیده شده است. این همان لباسی که همدست محلی قبل از ارتکاب جنایت به تن داشت. با وجود اینکه پلیس استانبول عکس را در سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر کرد اما این اولین باری است که اعلام می‌کند که این عکس متعلق به همان همدست محلی است و آن را برای افکار عمومی منتشر می‌کند. در اولین روزهای قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه، مسئولان سعودی از وجود یک همدست محلی سخن گفتند اما آنها و دادستانی عربستان هیچ گونه اطلاعاتی در این باره با وجود درخواست مکرر ترکیه ارائه نکردند.
فارسفارس4 ماه قبل
نمایندگان مجلس سنای آمریکا پنجشنبه شب طرحی را معرفی کرده‌اند که خواستار تنبیه عربستان سعودی به دلیل جنایت‌هایش در جنگ یمن و همچنین ترور «جمال خاشقچی»، روزنامه‌‌نگار منتقد سعودی است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نمایندگان هر دو حزب آمریکا در مجلس سنا پنجشنبه (بامداد جمعه به وقت تهران) طرحی را معرفی کرده‌اند که خواستار تنبیه عربستان سعودی به دلیل جنایت‌هایش در جنگ یمن و همچنین ترور «جمال خاشقچی»، روزنامه‌‌نگار منتقد سعودی است. در حال تکمیل …
فارسفارس4 ماه قبل
یک کمیته که از سوی سازمان ملل مأمور تحقیق در مورد قتل جمال خاشقچی شده، می‌گوید این قتل از قبل برنامه‌ریزی شده بوده و طراحی و اجرای آن توسط مقام‌های حکومت سعودی انجام گرفته است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک کمیته تحقیق که به نمایندگی از سازمان ملل متحد در حال بررسی پرونده قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی است، روز پنج‌شنبه اعلام کرد شواهد نشان می‌دهد که این قتل به دستور و توسط مقام‌های سعودی انجام گرفته است. در حال تکمیل …
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ماه قبل
به نقل از خبرگزاری فرانسه، اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور مربوط به «اعدام‌های فراقضایی، غیرقانونی و خودسرانه» روز سه شنبه در استانبول اعلام کرد گزارش خود را درباره قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار عربستانی منتقد سیاست‌های ریاض ماه مه آینده منتشر خواهد کرد. کالامارد که در برابر کنسولگری عربستان سعودی در استانبول در جمع روزنامه نگاران سخن می‌گفت، تصریح کرد گزارش وی درباره قتل جمال خاشقچی که در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول کشته شد در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ماه ژوئن ارائه خواهد شد. کالامارد در چارچوب تحقیقات و بررسی‌های خود درباره پرونده قتل خاشقچی از دوشنبه این هفته به ترکیه سفر کرده است. در حالی که نزدیک به چهار ماه از قتل خاشقچی می‌گذرد، جسد این روزنامه نگار که مقالاتی برای واشنگتن پست می‌نوشت هنوز پیدا نشده است. اما ریاض با رد این اتهامات تاکید می‌کند که قتل جمال خاشقچی کار گروهی از عناصر «خودسر» بوده است.
انتخابانتخاب1 ماه قبل
اکنون شش ماه پس از مرگ روزنامه نگار منتقد دولت عربستان سعودی؛ جمال خاشقچی، شرایط رو به تغییر است. مرگ جمال خاشقچی را می‌توان محور اصلی مشکلات پیش آمده برای تجارت عربستان طی سال ۲۰۱۸ دانست. به گفته موسسه سرمایه گذاری بین المللی (یک سازمان تحقیقاتی در واشنگتن)، سرمایه گذاری مستقیم خارجی عربستان در این سال فقط ۱٫۴ میلیارد دلار بود. وی گفت: "این کاری درست برای مردم عربستان سعودی است. سینوپک نیز که این روزها به غول نفت چینی تبدیل شده است با یک سرمایه گذاری مشترک با آرامکو همکاری می‌کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
مردم شهر «دوسلدورف» آلمان آدمک‌های دونالد ترامپ و محمد بن سلمان که در قتل جمال خاشقچی دست داشتند را در کارناوال خیابانی به نمایش عموم گذاشتند.
فارسفارس2 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «میچ مک‌کانل»، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس سنا پنجشنبه گفته هنوز در تلاش برای یافتن بهترین روش پاسخ به کشته شدن «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی است. طبق گزارش خبرگزاری رویترز، مک‌کانل که در یک میزگرد با خبرنگاران حضور داشت عربستان سعودی را یکی از مهم‌ترین متحدان آمریکا علیه ایران توصیف کرده است. او گفت: «در تلاش هستیم بهترین روش را برای پاسخ دادن [به قتل جمال خاشقچی] پیدا کنیم. یقینا آنچه اتفاق افتاد بسیار زننده و غیرقابل قبول بود. از طرف دیگر، عربستان سعودی جزو مهم‌ترین متحدان ما علیه ایرانی‌ها است. بنابراین یافتن مناسبترین پاسخ دشوار است.» در حال تکمیل …
فراروفرارو4 ماه قبل
اداره امنیت استانبول اعلام کرد این احتمال هست که جسد روزنامه‌نگار مقتول عربستانی، در کنسول‌گری سعودی سوزانده شده باشد. به گزارش فارس، پلیس شهر استانبول در تازه‌ترین تحقیقات خود در مورد قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی احتمال داد که جسد او در تنور سوزانده شده باشد. دولت ترکیه از زمان وقوع قتل خاشقچی در کنسولگری سعودی، بارها از ریاض خواسته است افراد ترکیه‌ای که در این قتل دست داشتند، معرفی کند. احتمال می‌رود، جسد خاشقچی بعد از تکه تکه شدن در این چاه‌ها سوزانده شده است». جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی روزنامه واشنگتن‌پست دوم اکتبر (دهم مهر) در کنسول‌گری سعودی واقع در شهر استانبول به قتل رسید.
مهرمهر3 ماه قبل
میراندا میناس، مترجم به خبرنگار مهر گفت: همراه با «آیدین روشن» در حال ترجمه کتاب «خشونت دیپلماتیک؛ اسرار تاریک قتل جمال خاشقجی» هستیم. در نتیجه این روزنامه نخستین روزنامه‌ای بود که تصاویری از جوخه ترور جمال خاشقچی را فاش کرد و به یک برند در این زمینه بدل شد. بنابر این در این کتاب، منابع دست اولی وجود دارد که قبلا جایی گفته نشده بود. ما در این کتاب می‌توانیم واکنش «جینا هسپل» رییس CIA را در هنگامی که فایل شکنجه جمال خاشقچی را شنید، بفهمیم. به گفته این مترجم «خشونت دیپلماتیک؛ اسرار تاریک قتل جمال خاشقجی» فقط به ماجرای جنایت فجیع علیه خاشقچی نمی‌پردازد.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ماه قبل
به گزارش راشاتودی، بازرس ویژه سازمان ملل در پرونده ترور جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی با انتشار بیانیه‌ای تأیید کرد مقامات حکومت عربستان این قتل را طرح‌ریزی کرده‌اند. جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی و ستون‌نویس واشنگتن پست، دوم ماه اکتبر سال گذشته میلادی پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسید. مقامات سعودی دو هفته بعد بالاخره پذیرفتند که خاشقچی در این کنسولگری به قتل رسید و جسدش همانجا مثله شد. به گفته کالامارد، تیم تحقیقاتی او «نوارهای صوتی وحشتناک و آزاردهنده» مربوط به لحظات قتل خاشقچی را بررسی کرده‌اند. این نوارهای صوتی را نیروهای امنیتی ترکیه در اختیار تیم تحقیاتی سازمان ملل قرار داده‌اند.
فارسفارس4 ماه قبل
بعد از انتشار گزارش‌هایی درباره بی‌توجهی کاخ سفید به ضرب‌الاجل کنگره آمریکا برای ارائه گزارش درباره قتل «جمال خاشقچی»، وزارت خارجه آمریکا از ارائه این گزارش توسط «مایک پامپئو» خبر داده است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در حالی که اختلاف نظرها بین کاخ سفید و کنگره آمریکا بر سر پرونده قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی ادامه دارد، خبرها حاکی از ارائه گزارش دولت این کشور به کنگره در خصوص آخرین‌ خبرها مربوط به این پرونده حکایت دارد. بامداد امروز شنبه خبرگزاری «رویترز» به نقل از «یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا» خبر داد که «مایک پامپئو» وزیر خارجه این کشور در راستای اجرای ضرب‌الاجل ۱۲۰ روزه کنگره آمریکا در خصوص لزوم گزارش دهی دولت آمریکا به کنگره در خصوص پرونده قتل «جمال خاشقچی»، عصر روز جمعه (به وقت واشنگتن) گزارشی به این نهاد قانونگذاری ارائه داده است. این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره اینکه گزارش مذکور حاوی چه اطلاعاتی بوده، به جزئیاتی اشاره نکرده است. خاشقچی روزنامه‌نگار عربستان سعودی که دارای اقامت آمریکا هم بود، دوم مهر ماه بعد از ورود به کنسولگری ریاض در استانبول توسط تیم اعزامی عربستان سعودی کشته و طبق گزارش‌ها بدنش مثله شد.
ایرناایرنا1 ماه قبل
خدیجه چنگیز نامزد جمال خاشقچی روز پنج شنبه در کمیته فرعی امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا حضور یافت و افزود: هیچ صداقت، عدالت و پاسخگویی برای قاتلان خاشقچی وجود ندارد. وی ادامه داد: همواره، کابوس شبانه دارم و درباره رنج‌های جمال فکر می‌کنم. تا کنون هیچ رسیدگی به این نقض حقوق بشر و آزادی مطبوعات انجام نشده است. چنگیز اضافه کرد: آیا طبیعی نیست که بخواهم از طریق کانال‌های مناسب، مسئولان این قتل را پاسخگو نگهدارم؟ جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد حاکمان فعلی سعودی بود که اقامت قانونی در آمریکا داشت. تحقیقی که با گذشت قریب به هشت ماه، هنوز نتیجه آن مشخص نشده است و حتی گفته نمی‌شود که سرنوشت جسد او چه بوده است؟ اروپام*۱۴۲۹انتهای پیام /*
ایرناایرنا3 ماه قبل
این شرکت آمریکایی در اعتراض به قتل خاشقچی، روابط خود را با ریاض قطع و تمام پول قرارداد را به صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان بازگردانده است. محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بهار گذشته در سفر خود به آمریکا جهت توسعه بخش اقتصادی و تفریحی در عربستان چندین قرارداد را با طرف‌های آمریکایی به امضا رسانده بود. لغو قراردادهای تجاری و فشار دیپلماتیک بر ریاض را می‌توان بخشی از پیامدهای قتل جمال خاشقچی برشمرد. جمال خاشقچی روزنامه نگار ۵۹ ساله سعودی دوم اکتبر (۱۰ مهرماه) وارد کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه شد و در آنجا به قتل رسید. وی یک و سال نیم پیش و پس از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت.
ایرناایرنا3 ماه قبل
به گزارش ایرنا به نقل از این تارنمای آمریکایی، به‌رغم اعتراض کشورها به قتل جمال خاشقچی نویسنده منتقد سعودی، اسلام آباد و دهلی نودر خصوص این حادثه سکوت کردند. به نوشته این نشریه آمریکایی، مقامات این کشورها پاداش سکوت خود را از بن سلمان دریافت کردند. محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در سفر به هند، دستور آزادی ۸۵۰ شهروند هندی که در زندان‌های عربستان محبوس بوده‌اند را صادر کرد. به گزارش بیانیه وزارت خارجه هند، بعد از درخواست نارندرا مودی نخست وزیر این کشور از شاهزاده سعودی به‌زودی ۸۵۰ شهروند هندی از زندان‌های عربستان آزاد خواهند شد. به گفته تحلیلگران، سفر آسیایی ولیعهد سعودی به پاکستان، هند و چین به‌منظور ترمیم چهره عربستان، پس از قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول، انجام شده است.
خبر فوریخبر فوری4 ماه قبل
اداره امنیت و پلیس استانبول اعلام کرد این احتمال هست که جسد روزنامه‌نگار مقتول عربستانی، در کنسول‌گری سعودی سوزانده شده باشد. پلیس شهر استانبول در تازه‌ترین تحقیقات خود در مورد قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی احتمال داد که جسد او در تنور سوزانده شده باشد. دولت ترکیه از زمان وقوع قتل خاشقچی در کنسولگری سعودی، بارها از ریاض خواسته است افراد ترکیه‌ای که در این قتل دست داشتند، معرفی کند. در تازه‌ترین گزارشی که پلیس استانبول در رابطه با قتل خاشقچی امروز منتشر کرده، آمده است: «در منزل سرکنسول دو تنور پیدا کردیم که با گاز و چوب مشتعل می‌شود. جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی روزنامه واشنگتن‌پست دوم اکتبر (دهم مهر) در کنسول‌گری سعودی واقع در شهر استانبول به قتل رسید.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
این شرکت آمریکایی در اعتراض به قتل خاشقچی، روابط خود را با ریاض قطع و تمام پول قرارداد را به صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان بازگردانده است. محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بهار گذشته در سفر خود به آمریکا جهت توسعه بخش اقتصادی و تفریحی در عربستان چندین قرارداد را با طرف‌های آمریکایی به امضا رسانده بود. لغو قراردادهای تجاری و فشار دیپلماتیک بر ریاض را می‌توان بخشی از پیامدهای قتل جمال خاشقچی برشمرد. جمال خاشقچی روزنامه نگار ۵۹ ساله سعودی دوم اکتبر (۱۰ مهرماه) وارد کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه شد و در آنجا به قتل رسید. وی یک و سال نیم پیش و پس از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت.
ایرناایرنا3 ماه قبل
به گزارش ایرنا به نقل از این تارنمای آمریکایی، به‌رغم اعتراض کشورها به قتل جمال خاشقچی نویسنده منتقد سعودی، اسلام آباد و دهلی نودر خصوص این حادثه سکوت کردند. به نوشته این نشریه آمریکایی، مقامات این کشورها پاداش سکوت خود را از بن سلمان دریافت کردند. محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در سفر به هند، دستور آزادی ۸۵۰ شهروند هندی که در زندان‌های عربستان محبوس بوده‌اند را صادر کرد. به گزارش بیانیه وزارت خارجه هند، بعد از درخواست نارندرا مودی نخست وزیر این کشور از شاهزاده سعودی به‌زودی ۸۵۰ شهروند هندی از زندان‌های عربستان آزاد خواهند شد. به گفته تحلیلگران، سفر آسیایی ولیعهد سعودی به پاکستان، هند و چین به‌منظور ترمیم چهره عربستان، پس از قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول، انجام شده است.
برترین‌هابرترین‌ها2 ماه قبل
خبرآنلاین: فرزند جمال خاشقچی، ستوننویس مقتول روزنامه واشنگتن پست، می‌گوید هیچ توافقی در مورد خونبهای پدرش با دولت عربستان سعودی صورت نگرفته است. هنوز در مورد نقش محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در رابطه با قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد سعودی شفافسازی نشده است. قتل روزنامه نگار منتقد سعودیجمال خاشقچی، روزنامه‌نگار تبعیدی سعودی درآمریکا، روز دوم اکتبر سال ۲۰۱۸ پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول، توسط یک تیم عملیات ویژه عربستان به قتل رسید. «سیا مدرکی دال بر فرمان قتل خاشقچی از سوی محمدبن‌سلمان را دارد» سازمان ملل متحد نیز دست داشتن پادشاهی عربستان در این قتل را تأیید کرده است. در ماه‌های گذشته نیز شواهد بسیاری نشان می‌دادند که افرادی از نزدیک‌ترین محافل به ولیعهد عربستان سعودی عاملان قتل خاشقچی بوده‌اند.

به انتهای لیست رسیدید