جمهوری اسلامی ایران

جمهوری اسلامی ایران

ایسناایسنا7 دقیقه قبل
معاون فرهنگی و توسعه وزیر ورزش و جوانان گفت: امیدواریم در سال آینده در استمرار برنامه‌های بزرگداشت یاد و خاطره شهدا دومین کنگره ملی شهدای ورزشکار را برگزار کنیم. معاون وزیر ورزش و جوانان تاکید کرد: امروز ما نیازمند شهدا هستیم زیرا وعده‌های الهی در رابطه با شهدا محقق شده و ما هستیم که باید برای پیمودن راه تعالی و پیشرفت راه شهدا را ادامه دهیم. احمدی عنوان کرد: تقدیم بیش از ۵ هزار شهید توسط جامعه ورزش در دفاع مقدس از کارنامه‌های درخشان جامعه ورزشی کشور است. احمدی تاکید کرد: امیدوار هستیم در سال آینده در استمرار برنامه‌های بزرگداشت یاد و خاطره شهدا دومین کنگره ملی شهدای ورزشکار را برگزار کنیم و نام بزرگ شهدا را فریاد بزنیم و منش آن‌ها را تبلیغ کنیم. وی خاطرنشان کرد: تک تک ورزشکاران ما باید به دنبال این باشند که با شهدا بیشتر آشنا شوند.
ایلناایلنا17 دقیقه قبل
اردکانیان ادامه داد: نکته دوم، فراتر رفتن از تبیین این دو مفهوم در عرصه صنعت آب و برق و پرداختن به ارتباطات میان بخشی است. وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص مصرف آب خاطرنشان کرد: طبق فرمایش ایشان اگر بتوانیم با افزایش بهره‌وری و تأمین امنیت غذایی، ۱۰ درصد مصرف آب را در بخش کشاورزی کاهش دهیم، به اندازه مجموع نیاز شرب و صنعت کشور آب تأمین کرده‌ایم. اردکانیان خاطرنشان کرد: این موضوع به این معنا نیست که طرح‌های تأمین آب را متوقف کنیم، بلکه به این معناست که اگر همزمان فکری برای موضوع مصرف نکنیم جامعه‌ای تاب‌آور نخواهیم داشت. وزیر نیرو اظهار کرد: مدیریت مصرف اگرچه دارای ابعاد رفتاری بسیار گسترده است، اما ملزومات زیرساختی نیز در این زمینه مهم هستند. صنعت آب و برق در تعامل با قرارگاه که سابقه‌ای مناسب از تعامل با این صنعت دارد می‌تواند برای افزایش تاب‌آوری کشور فعالیت کند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین30 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، دستورکار نشست‌های کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در هفته آتی برای روز‌های دوشنبه تا سه شنبه (۲۵ تا ۲۷ آذر ماه) منتشر شد. بیشتر بخوانید: نشست هیئت رئیسه و رؤسای کارگروه‌های کمیسیون امنیت ملی در روز دوشنبه (۲۵ آذرماه) برگزار می‌شود. همچنین ۳ نفر از اعضای کمیسیون برای حضور در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۹ انتخاب خواهند شد. بررسی عملکرد قانون بودجه ۹۸ و پیشنهادات لایحه بودجه ۹۹ وزارت اطلاعات نیز دستورکار دیگر این کمیسیون در روز دوشنبه است که با حضور وزیر اطلاعات و معاونان وی صورت می‌گیرد. همچنین اعضای کمیسیون امنیت ملی در روز سه شنبه عملکرد قانون بودجه ۹۸ و پیشنهادات لایحه بودجه ۹۹ برای وزارت امور خارجه را بررسی می‌کنند.

خبرهای خوش وزیر «صمت» از تاشکند؛ از تعرفه‌های ترجیحی تا توافقات ریلی و جاده‌ای

26+
فارسفارس32 دقیقه قبل
ایبناایبنا37 دقیقه قبل
اصلاح ساختار بانک مرکزی (جایگزین شدن هیئت عالی با مجمع عمومی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار) ۲. تقویت جایگاه و اختیارات معاون نظارتی بانک مرکزی و ایفای نقش به عنوان دادستان انتظامی بانک مرکزی۶. اعطای اجازه به بانک مرکزی برای اعطای خط اعتباری با هدف حمایت از رشد اقتصادی و کاهش سپرده قانونی برای بانک‌هایی که تابع سیاست‌های بانک مرکزی در حوزه رونق تولید و اشتغال هستند. ممنوعیت برداشت از حساب اندوخته ذخایر بین‌المللی بانک مرکزی ناشی از تغییرات ارزش ریالی ارز (تسعیر) فصل نهم: صورت‌های مالی بانک مرکزی، حسابرسی و انتشار آنها۱. تعیین بانک مرکزی به عنوان تنها مرجع مجوزدهی به فعالان حوزه بانک و نحوه برخورد با فعالان غیرمجاز۲.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین44 دقیقه قبل
خبرگزاری میزان- اردکانیان گفت: وزارت نیرو برای مصارف ۱۷ استان کشور، برنامه تخصیص بیش از ۸ میلیارد متر مکعب آب دریا برای استحصال ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب شیرین را در هفته‌های اخیر به تصویب شورای عالی آب رسانده است. اردکانیان ادامه داد: نکته دوم، فراتر رفتن از تبیین این دو مفهوم در عرصه صنعت آب و برق و پرداختن به ارتباطات میان بخشی است. اردکانیان افزود: وزارت نیرو برای مصارف ۱۷ استان کشور، برنامه تخصیص بیش از ۸ میلیارد متر مکعب آب دریا برای استحصال ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب شیرین را در هفته‌های اخیر به تصویب شورای عالی آب رسانده است. وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص مصرف آب خاطرنشان کرد: طبق فرمایش ایشان اگر بتوانیم با افزایش بهره‌وری و تأمین امنیت غذایی، ۱۰ درصد مصرف آب را در بخش کشاورزی کاهش دهیم، به اندازه مجموع نیاز شرب و صنعت کشور آب تأمین کرده‌ایم. صنعت آب و برق در تعامل با قرارگاه که سابقه‌ای مناسب از تعامل با این صنعت دارد می‌تواند برای افزایش تاب‌آوری کشور فعالیت کند.
فردا نیوزفردا نیوز44 دقیقه قبل
وزیر نیرو گفت: قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) با تغییر رویکرد به صنعت آب و برق و همزمان با تداوم تولید در تلاش برای توسعه مدیریت مصرف، می‌تواند تعامل تأثیرگذارتری با صنعت آب و برق داشته باشد. وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص مصرف آب خاطرنشان کرد: طبق فرمایش ایشان اگر بتوانیم با افزایش بهره‌وری و تأمین امنیت غذایی، ۱۰ درصد مصرف آب را در بخش کشاورزی کاهش دهیم، به اندازه مجموع نیاز شرب و صنعت کشور آب تأمین کرده‌ایم. اردکانیان خاطرنشان کرد: این موضوع به این معنا نیست که طرح‌های تأمین آب را متوقف کنیم، بلکه به این معناست که اگر همزمان فکری برای موضوع مصرف نکنیم جامعه‌ای تاب‌آور نخواهیم داشت. وزیر نیرو اظهار کرد: مدیریت مصرف اگرچه دارای ابعاد رفتاری بسیار گسترده است، اما ملزومات زیرساختی نیز در این زمینه مهم هستند. صنعت آب و برق در تعامل با قرارگاه که سابقه‌ای مناسب از تعامل با این صنعت دارد می‌تواند برای افزایش تاب‌آوری کشور فعالیت کند.
تسنیمتسنیم59 دقیقه قبل
«دشمن شناسی» یکی از مؤلفه‌هایی است که در بیانات رهبر معظم انقلاب همواره بر آن تأکید شده است. برای مقابله با دشمن باید ابتدا او را شناخت، به اهدافش پی برد و روش‌های او را در ضربه زدن و رسیدن به اهدافش بازشناخت. از سوی دیگر تردیدی نیست که نقش رهبری در شناخت دشمن و شگردهای آن از عوامل اصلی پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی به ‌شمار می‌رود. به همین علت تبیین دیدگاه‌های رهبر انقلاب در زمینه دشمن شناسی در جهت آگاهی مردم و نسل جوان و خنثی‌سازی توطئه‌های جدید دشمن، بسیار مهم و مؤثر است. سایه‌افکنی فتنه بر پیکره زندگی مردماکنون و در این روزها تلاش‌‌های هدفمند دشمن، بزرگنمایی مشکلات اقتصادی و معیشتی جامعه ما و دادن آدرس غلط درباره منشا این مشکلات و راه‌حل آنهاست.
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
با امضای این قرارداد پنج ساله، نخستین گام برای بومی سازی توربین‌های کلاس F با نام تجاری SGT۵-۴۰۰۰F برداشته شد. توربین SGT۵-۴۰۰۰F از پیشرفته‌ترین و مطمئن‌ترین توربین‌های گازی کلاس F در دنیا است که در شرایط ایزو توان تولید ۳۰۷ مگاوات با بازدهی حرارتی ۴۰٫۱ درصد را دارد. * دستیابی به دانش توربین‌های کلاس F بعد از خودکفایی صددرصدی در دانش توربین‌های کلاس Eتوربین‌های کلاس E با ظرفیت‌های ۱۸۳، ۱۷۰ و ۱۶۰ مگاوات تولید می‌شوند، اما تکنولوژی کلاس F امکان تولید توربین‌های ۳۰۰ مگاواتی را می‌دهد که راندمانی بالاتر و ظرفیت بیشتری را در اختیار تولید کنندگان برق قرار می‌دهند. به گفته وی، ساختگاه‌های لرستان، اصفهان، تهران و بوئین‌زهرا ۴ ساخت‌گاه دیگر هستند که قرار است در اولویت‌های بعدی، نیروگاه کلاس F در آنها نصب شود. نصراللهی افزود: ارزش کل قرارداد برای احداث ۵ هزار مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس F حدود ۲٫۲ میلیارد یورو است که ۵۰۰ میلیون یورو به نیروگاه هنگام بندرعباس اختصاص دارد.
مهرمهر1 ساعت قبل
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: سیاست جمهوری اسلامی ایران در گسترش روابط تجاری، با اولویت ۱۵ کشور همسایه بنا شده است. وی ادامه داد: یکی از مهمترین محورهای برنامه هفتگانه وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری توجه به توسعه صادرات است که در ذیل آن، به افزایش مبادلات تجاری با کشورهای همسایه پرداخته شده است. وی تصریح کرد: پیشران رونق تولید، توسعه صادرات است و به عبارتی، هر نوع محصول تولیدی با صادرات شکوفا می‌شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: به تعبیری تولید برای جهش نیازمند دو بال صادرات و فناوری است. وی ادامه داد: در توسعه روابط تجاری با همه کشورها بخش خصوصی محور اقدامات است و با برنامه ریزی دقیق و شناسایی بازارهای هدف، روی ظرفیت‌های موجود باید متمرکز شود.
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
اردکانیان ادامه داد: در وهله اول می‌بایست درمقابل پارامترهایی که ظرفیت آسیب پذیر کردن ما را دارند، کشور را مقاوم کنیم. وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص مصرف آب خاطرنشان کرد: طبق فرمایش ایشان اگر بتوانیم با افزایش بهره‌وری و تأمین امنیت غذایی، ۱۰ درصد مصرف آب را در بخش کشاورزی کاهش دهیم، به اندازه مجموع نیاز شرب و صنعت کشور آب تأمین کرده‌ایم. اردکانیان خاطرنشان کرد: این موضوع به این معنا نیست که طرح‌های تأمین آب را متوقف کنیم، بلکه به این معناست که اگر همزمان فکری برای موضوع مصرف نکنیم جامعه‌ای تاب‌آور نخواهیم داشت. وزیر نیرو اظهار کرد: مدیریت مصرف اگرچه دارای ابعاد رفتاری بسیار گسترده است، اما ملزومات زیرساختی نیز در این زمینه مهم هستند. صنعت آب و برق در تعامل با قرارگاه که سابقه‌ای مناسب از تعامل با این صنعت دارد می‌تواند برای افزایش تاب‌آوری کشور فعالیت کند.

:: دهلی نو- موزه نسخ فارسی هند

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از دهلی نو، موزه نسخ خطی فارسی دانشگاه علیگر یکی از مکان‌هایی است که ۱۴ هزار کتاب خطی نایاب فارسی را در خود جای داده است. در این موزه از کتاب‌های فارسی نوشته شده با ناخن، نسخ خطی بسیار ارزشمند تا فرامین پادشاهان ایرانی هند به چشم می‌خورد. رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هند با اشاره به وجود این نسخ خطی فارسی ارزشمند در دانشگاه علیگر، این نسخ را سرمایه فرهنگی وادبی مشترک دو کشور نامید و بر تلاش مشترک برای حفظ آن‌ها تاکید کرد. علی ربانی افرود: تا کنون بخشی از نسخ خطی فهرست برداری و اسکن شده است تا این کتب به صورت دیجیتال در رایانه‌ها در اختیار متقاضیان قرار گیرد و از دست به دست شدن پیشگیری شود. وی همچنین، به تشریح فهرست‌نگاری این نسخ خطی پرداخت و از همکاری خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در چاپ و نشر برخی از این نسخ خطی و فهرست‌نگاری آن اشاره کرد.
خبر فوریخبر فوری1 ساعت قبل
ویژگی مهم گزارش این‌هفته تعدد خبرهای مربوط به جایزه نوبل ادبی است که توجه اهالی کتاب را به خود جلب کرده بود. به‌این‌ترتیب ۴ خبر از رویدادهای بین‌المللی گزارش مربوط به اهدای جایزه نوبل و غوغای مربوط به پیتر هاندکه به‌عنوان برنده جدید آن است. فراخوان عمومی نهاد کتابخانه‌ها برای بازسازی کتابخانه شهریار، اختتامیه جشنواره کتاب رشد و رونمایی از کتاب تاریخ شفاهی زندگی حمید حسام هم از دیگر خبرهای مهم رویدادهای داخلی این‌هفته کتاب بودند. اما بخش بین‌المللی گزارش دربردارنده ۶ خبر است که ۴ خبر آن همان‌طور که گفتیم، درباره جایزه نوبل و حاشیه‌های آن است. اما دو خبر دیگر مربوط به حوزه ادبیات کودک هستند و یکی افتتاح نمایشگاه کتاب کودک در دمشق و دیگری برگزاری نشست بررسی ادبیات کودک ایران در شهر استانبول است.
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس آمار سازمان هواپیمایی کشوری در مهرماه امسال ۱۶ ایرلاین داخلی ۵۳۱۳ پرواز را از فرودگاه مهرآباد انجام داده‌اند که از این تعداد ۱۸۸۷ پرواز تاخیردار بوده است. هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در ماه مورد اشاره با ۸۴۷ پرواز بیشترین را انجام داده و پویا ایر با ۴۸ پرواز کمترین پرواز را انجام داده‌اند. این ۲ ایرلاین همچنین بیشترین و کمترین پرواز تاخیردار را به ترتیب با ۲۸۱ و ۱۰ پرواز را به نام خود ثبت کرده‌اند. پس از ایران ایر شرکت‌های هواپیمایی آسمان، ماهان و زاگرس به ترتیب با ۶۰۹پرواز، ۵۹۸ پرواز و ۵۵۶ پرواز به ترتیب در رده‌های دوم تا چهارم بیشترین پرواز قرار دارند. هواپیمایی آسمان در مهر ۲۲۶ پرواز تاخیردار، ماهان ۲۳۲ پرواز تاخیردار و زاگرس ۲۰۲ پرواز تاخیردار در مهرماه داشته‌اند. هواپیمایی آتا و ایرتور نیز به ترتیب ۴۸۱ و ۲۸۲ پرواز را طی مهرماه امسال در فرودگاه مهرآباد انجام داده‌اند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ساعت قبل
اخبار مربوط به اهدای جایزه نوبل و حاشیه‌های ایجاد شده درباره برگزیده این‌دوره آن، در کنار کشف یک چاپخانه و صحافی قاچاق کتاب در کشور از جمله خبرهای مهم حوزه کتاب در این هفته بودند. ویژگی مهم گزارش این‌هفته تعدد خبرهای مربوط به جایزه نوبل ادبی است که توجه اهالی کتاب را به خود جلب کرده بود. به‌این‌ترتیب ۴ خبر از رویدادهای بین‌المللی گزارش مربوط به اهدای جایزه نوبل و غوغای مربوط به پیتر هاندکه به‌عنوان برنده جدید آن است. فراخوان عمومی نهاد کتابخانه‌ها برای بازسازی کتابخانه شهریار، اختتامیه جشنواره کتاب رشد و رونمایی از کتاب تاریخ شفاهی زندگی حمید حسام هم از دیگر خبرهای مهم رویدادهای داخلی این‌هفته کتاب بودند. اما بخش بین‌المللی گزارش دربردارنده ۶ خبر است که ۴ خبر آن همان‌طور که گفتیم، درباره جایزه نوبل و حاشیه‌های آن است.
ایمناایمنا2 ساعت قبل
به گزارش ایمنا، نگرانی از اثرات تنش‌ها بر اقتصاد نفت‌محور عربستان سعودی موجب شده این کشور به صورت بی‌سروصدا در تلاش برای ترمیم روابط با ایران و سایر رقبای منطقه‌ای خود باشد. این مقام‌ها می‌گویند محور اصلی این تماس‌ها کاستن از تنش میان عربستان سعودی و ایران بوده است. مقام‌های کشورهای عربی و آمریکا گفته‌اند عربستان سعودی از سوی دیگر مذاکراتی محرمانه را هم با حوثی‌ها (انصارالله یمن) آغاز کرده است. این تلاش‌ها در شرایطی انجام می‌شود که «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی قصد ایجاد تحولاتی در اقتصاد این کشور دارد. یک مقام عربستان سعودی گفته این کشور بعد از آماده شدن برای عرضه سهام آرامکو، مجاب به تعامل با ایران شده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ساعت قبل
«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا این هفته با حضور در یک نشست خبری، اعلام کرد که واشنگتن تحریم‌های تازه‌ای علیه شرکت خطوط کشتی‌رانی ایران (IRISL) و شرکت ای-سیل (E-Sail) مستقر در چین، اعمال می‌کند. این اقدام آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که بخش بزرگی از واردات مواد غذایی و دارو به ایران از طریق دریا و توسط شرکت خطوط کشتی‌رانی جمهوری اسلامی به عنوان بزرگترین خطوط کشتی‌رانی ایران انجام می‌گیرد. در حقیقت برچسب‌های تازه‌ای که آمریکا به این شرکت افزوده، تنها از یک نظر در وضعیت پیشین خطوط کشتی‌رانی ایران تفاوت ایجاد کرده و آن هم دشوارتر کردن صادرات اقلام انسانی به ایران است. این اولین بار نیست که آمریکا بخش‌هایی را هدف تحریم قرار می‌دهد که با زندگی روزمره مردم ایران در ارتباط است. آبان ماه امسال هم خزانه‌داری آمریکا بخش ساخت و ساز و مسکن ایران را تحریم کرد و قوانین تراکنش‌های مالی با ایران را سختگیرانه‌تر کرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل
«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا این هفته با حضور در یک نشست خبری، اعلام کرد که واشنگتن تحریم‌های تازه‌ای علیه شرکت خطوط کشتی‌رانی ایران (IRISL) و شرکت ای-سیل (E-Sail) مستقر در چین، اعمال می‌کند. این اقدام آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که بخش بزرگی از واردات مواد غذایی و دارو به ایران از طریق دریا و توسط شرکت خطوط کشتی‌رانی جمهوری اسلامی به عنوان بزرگترین خطوط کشتی‌رانی ایران انجام می‌گیرد. در حقیقت برچسب‌های تازه‌ای که آمریکا به این شرکت افزوده، تنها از یک نظر در وضعیت پیشین خطوط کشتی‌رانی ایران تفاوت ایجاد کرده و آن هم دشوارتر کردن صادرات اقلام انسانی به ایران است. این اولین بار نیست که آمریکا بخش‌هایی را هدف تحریم قرار می‌دهد که با زندگی روزمره مردم ایران در ارتباط است. آبان ماه امسال هم خزانه‌داری آمریکا بخش ساخت و ساز و مسکن ایران را تحریم کرد و قوانین تراکنش‌های مالی با ایران را سختگیرانه‌تر کرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل
حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی، روز یکشنبه‌ای که گذشت لایحه بودجه ۴۸۴ هزار میلیارد تومانی سال ۹۹ را به مجلس ارائه کرد. عدم افزایش قیمت کالاها و خدمات دولتیسیاست دیگر پیش بینی شده در لایحه بودجه ۹۹، عدم افزایش قیمت کالاها و خدمات دولتی به ویژه کالاهای اساسی از طریق استمرار تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی است. هرگونه افزایش قیمت کالاها و خدمات دولتی باعث بالا رفتن هزینه‌های عمومی و سپس قیمت همه کالاها و خدمات خواهد شد. برای تضمین تامین کالاهای اساسی با قیمت مناسب و عدم افزایش قیمت آنها، در نظر دارد که برای کالاهای اساسی و دارو، همچنان ارز ۴۲۰۰ تومان را عرضه کند. در این راستا در سال ۹۹ معادل ۱۰٫۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی و دارو اختصاص می‌یابد که ۳٫۵ میلیارد دلار آن به دارو و بقیه به سایر کالاهای اساسی تعلق دارد.
خبر فوریخبر فوری3 ساعت قبل
سفیر اسبق ایران در افغانستان گفت: سیاست واشنگتن برای افغانستان با منافع منطقه در تضاد است. در واقع این موضوع به ضرر ۱۸ سال سرمایه گذاری نظام بین الملل در شکل دهی به ساختار‌ها در کشور افغانستان به حساب می‌آید. ظهره‌وند با اشاره به تاثیر کنفرانس قلب آسیا بر ایران، گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری است که به هر حال با روند‌های منطقه‌ای درگیر است، کشورهای منطقه در منافع، تهدیدات و فرصت‌ها هم راستا هستند. محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان برای شرکت در هشتمین کنفرانس وزرای خارجه «قلب آسیا» وارد استانبول شد. عصر روز گذشته وزیر خارجه کشورمان در استانبول با «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری اسلامی افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، هیات آمریکا به همراه هیات‌های کانادا و انگلیس با تصویب بند پیشنهادی‌ کشورمان مبنی بر آثار منفی تحریم‌ها در ارائه کمک‌های بشردوستانه به انسان‌های متاثر‌ از بلایای طبیعی مخالفت کرد. در جریان برگزاری‌ سی و‌ سومین‌ کنفرانس‌ بین المللی‌ صلیب‌ سرخ و هلال احمر که روز پنجشنبه در ژنو برگزار شد امریکا به طور علنی با این پیشنهاد مخالفت کرد تا دروغ بودن ادعا‌های این کشور مبنی بر مستثنی بودن موضوعات بشردوستانه از شمول تحریم‌ها را ثابت کند. این در حالی است که هم در نشست‌های تدوین قطعنامه‌ها و هم در جلسات عمومی، تعداد قابل توجهی از کشور‌ها از ایده پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران حمایت کرده بودند. بقایی هامانه، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد در ژنو که در نشست‌های تدوین قطعنامه و نیز جلسه عمومی کنفرانس، مواضع کشورمان را تبیین می‌کرد، در واکنش به مخالفت امریکا با بند پیشنهادی کشورمان، طی سخنانی با اشاره به اینکه به جز تعداد انگشت شماری از هیات‌ها، همه اعضای کنفرانس دارای نگرانی مشترک در خصوص آثار غیرانسانی تحریم‌ها هستند، آن را نشانه‌ای از مخالفت و تنفر قاطبه کشور‌ها با تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه دانست. بقایی هامانه با اشاره به ابراز نگرانی‌های مکرر مقامات صلیب سرخ جهانی در مورد اثرگذاری منفی تحریم‌ها بر فعالیت عادی نهاد‌های بشردوستانه، تاکید کرد تحریم‌های اقتصادی و مالی یکجانبه اصول و مبانی بنیادین بشردوستانه و حقوق بشر را نقض کرده و اعتبار و استقلال عمل نهاد‌های بشردوستانه و کمک رسان را مخدوش کرده است. اضافه می‌شود در بند پیشنهادی کشورمان، ضمن ابراز نگرانی از تاثیر منفی تحریم‌ها بر ارائه به موقع و موثر کمک‌های بشردوستانه، از دولت‌ها درخواست شده بود از تصویب و اجرای قوانین و سیاست‌هایی که به ارائه کمک‌های بشردوستانه آسیب می‌زند خودداری کنند. سی و سومین کنفرانس بین المللی‌صلیب‌سرخ و هلال احمر این هفته با حضور بیش از ۲ هزار نفر از نمایندگان دولت‌ها، نهضت‌های ملی‌صلیب سرخ و هلال احمر و سازمان مردم نهاد در ژنو برگزار شد. تبعات منفی تحریم بر کارکرد مستقلانه و انساندوستانه نهاد‌های بشردوستانه از جمله مواردی بود که صریحا در سخنان مقامات فدراسیون بین المللی صلیب سرخ از جمله رییس کمیسیون جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر به آن تاکید شده است. در جریان سیل بی سابقه بهار امسال، علیرغم اعلام آمادگی بسیاری از نهاد‌های بشردوستانه بین المللی و جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر سایر کشور‌ها برای کمک رسانی به سیل زدگان، تحریم‌های غیرانسانی آمریکا مانع این امر شد. این در حالی بود که مقامات آمریکا بار‌ها به دروغ ادعا کرده بودند تحریم‌های این کشور شامل حوزه‌های بشردوستانه نمی‌شود.
مهرمهر4 ساعت قبل
ویژگی مهم گزارش این‌هفته تعدد خبرهای مربوط به جایزه نوبل ادبی است که توجه اهالی کتاب را به خود جلب کرده بود. به‌این‌ترتیب ۴ خبر از رویدادهای بین‌المللی گزارش مربوط به اهدای جایزه نوبل و غوغای مربوط به پیتر هاندکه به‌عنوان برنده جدید آن است. فراخوان عمومی نهاد کتابخانه‌ها برای بازسازی کتابخانه شهریار، اختتامیه جشنواره کتاب رشد و رونمایی از کتاب تاریخ شفاهی زندگی حمید حسام هم از دیگر خبرهای مهم رویدادهای داخلی این‌هفته کتاب بودند. اما بخش بین‌المللی گزارش دربردارنده ۶ خبر است که ۴ خبر آن همان‌طور که گفتیم، درباره جایزه نوبل و حاشیه‌های آن است. اما دو خبر دیگر مربوط به حوزه ادبیات کودک هستند و یکی افتتاح نمایشگاه کتاب کودک در دمشق و دیگری برگزاری نشست بررسی ادبیات کودک ایران در شهر استانبول است.
افکارنیوزافکارنیوز4 ساعت قبل
اخبار سیاسی- او افزود: یکی از ویژگی‌های مثبت کنفرانس قلب آسیا این است که بدون حضور آمریکا و غربی‌ها برگزار می‌شود، بنابراین می‌توان گفت که تغییرات ژئوپلتیکی در منطقه می‌تواند موقعیت امنیتی کشور‌های شرکت کننده کنفرانس قلب آسیا را متاثر کند، بنابراین توجه آنها به روند‌های جاری و خصوصا توجه به بازیگری آمریکا در این بخش از آسیا قطعا برای آینده و موقعیت کشور‌های عضو در منطقه موثر خواهد بود. در واقع این موضوع به ضرر ۱۸ سال سرمایه گذاری نظام بین الملل در شکل دهی به ساختار‌ها در کشور افغانستان به حساب می‌آید. ظهره‌وند با اشاره به تاثیر کنفرانس قلب آسیا بر ایران، گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری است که به هر حال با روند‌های منطقه‌ای درگیر است، کشورهای منطقه در منافع، تهدیدات و فرصت‌ها هم راستا هستند. محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان برای شرکت در هشتمین کنفرانس وزرای خارجه «قلب آسیا» وارد استانبول شد. نخستین نشست قلب آسیا در سال ۲۰۱۱ در شهر استانبول ترکیه و با شرکت وزیران امور خارجه ۱۴ کشور شامل ترکیه٬ افغانستان، آذربایجان، چین، هند، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، عربستان، تاجیکستان، ترکمنستان و امارات متحده عربی برگزار شد.

ایران‌ستیزی در عراق؛ واقعیت یا فریب مجازی +تصاویر

5+
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 ساعت قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ساعت قبل
با پیروزی انقلاب، فصل جدیدی در روابط آیت‌الله خامنه‌ای با دانشجویان آغاز شد. ایشان افزون بر تداوم نسبی جلسات پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه تهران، همین نحو جلسات را با دانشجویان دانشگاه‌های شهید بهشتی، علم و صنعت، خرم‌آباد، رازی کرمانشاه و امیرکبیر هم برگزار کرد. بیش از ۱۰‌جلسه پرسش و پاسخ مستقیم با دانشجویان دانشگاه‌های کشور در این دوره، کارنامه قابل توجهی برای رهبری انقلاب است. پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای: البته شما بدانید، من نیتم این است که بهترین آدم‌ها را در رأس مسوولیت‌ها ببینم و بگمارم؛ در این شکی نداشته باشید. رهبر انقلاب اسلامی علاوه بر جلسات پرسش و پاسخ و نیز دیدارهای سالانه در ماه رمضان با دانشجوها، در سفرهای استانی نیز با دانشجویان شهرها و استان‌ها دیدار کرده است.
افکارنیوزافکارنیوز5 ساعت قبل
اخبار سیاسی- «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا این هفته با حضور در یک نشست خبری، اعلام کرد که واشنگتن تحریم‌های تازه‌ای علیه شرکت خطوط کشتی‌رانی ایران (IRISL) و شرکت ای-سیل (E-Sail) مستقر در چین، اعمال می‌کند. این اقدام آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که بخش بزرگی از واردات مواد غذایی و دارو به ایران از طریق دریا و توسط شرکت خطوط کشتی‌رانی جمهوری اسلامی به عنوان بزرگترین خطوط کشتی‌رانی ایران انجام می‌گیرد. در حقیقت برچسب‌های تازه‌ای که آمریکا به این شرکت افزوده، تنها از یک نظر در وضعیت پیشین خطوط کشتی‌رانی ایران تفاوت ایجاد کرده و آن هم دشوارتر کردن صادرات اقلام انسانی به ایران است. این اولین بار نیست که آمریکا بخش‌هایی را هدف تحریم قرار می‌دهد که با زندگی روزمره مردم ایران در ارتباط است. آبان ماه امسال هم خزانه‌داری آمریکا بخش ساخت و ساز و مسکن ایران را تحریم کرد و قوانین تراکنش‌های مالی با ایران را سختگیرانه‌تر کرد.
ایسناایسنا9 ساعت قبل
مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه با اشاره به تداوم اعتراضات در لبنان و عراق، گفت: با توجه به رقابتی که میان قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در برخی از کشورهای خاورمیانه وجود دارد، آن‌ها تلاش می‌کنند تا از تحولات رخ داده برای پیشبرد اهداف خودشان استفاده کنند. وی در ادامه بیان کرد: ‌ از طرفی در کشورهایی مانند عراق، سوریه و لبنان تمام نیروهای سیاسی یک حامی خارجی داشته و یا متکی به قدرت‌های بیرونی هستند. در واقع مداخلات خارجی در شکل‌گیری قدرت و تقسیم منافع صورت می‌گیرد و در حال حاضر این مساله مورد رضایت مردم نیست. مدیرکل پیشین بخش خاورمیانه وزارت خارجه اضافه کرد: ‌ مردم هر کشوری علاقه‌مند هستند که حکومت‌شان انتخاب خود آن‌ها باشد. محب‌علی همچنین بیان کرد: ‌ بنابراین چنین مشکلاتی در خاورمیانه وجود دارد و جدا از مباحث اجتماعی، سیاسی، اختلافات قومی -مذهبی هم دیده می‌شود.
نامه‌نیورنامه‌نیور10 ساعت قبل
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه روز پنجشنبه در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه آلمان گفت: این گونه اظهارات غیرمسوولانه و مداخله جویانه نمی‌تواند کوتاهی برخی کشورهای اروپایی در پایبندی به تعهدات شان ذیل برجام و نیز واکنش منفعلانه نسبت به رویکرد تروریسم اقتصادی آمریکا و مسوولیت ناشی از آن را تحت الشعاع قرار دهد. سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: از برلین انتظار می‌رود بجای اتخاذ مواضع غیرحرفه‌ای و مغرضانه، رعایت مبانی اولیه حقوق بشری را با چشمانی باز، فراگیر و مبتنی بر رویکرد بی‌طرفانه در دستور کار قرار دهد. موسوی در پایان با تاکید بر اهتمام دولت جمهوری اسلامی ایران برای شنیدن نظرات و دیدگاه‌های مختلف مردم خود، خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران در ناآرامی‌ها و آشوب‌های اخیر در کشور، قطعا صف دشمنان و عاملان کشتار مردم بیگناه و حامیان خارجی آنها را از دیدگاه‌های معترض جدا دانسته و با توجه به نتایج بررسی‌ها و تحقیقات، تصمیمات لازم را در راستای احترام به حقوق مردم ایران و نیز تامین امنیت پایدار اتخاذ خواهد کرد. «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان امروز (پنجشنبه) در پارلمان این کشور در پاسخ به یکی از نمایندگان پارلمان آلمان، مدعی شد صدها تن در جریان اعتراضات اخیر ایران کشته شده‌اند و باید سرکوب خشونت‌بار این اعتراضات را به شدت محکوم کرد. در حالی این مقام آلمانی این مطالب را مطرح کرده است نقش برخی از کشورهای بیگانه در کشتار هموطنان در اعتراضات اواخر آبان ماه سال جاری، در برخی از شهرهای ایران ثابت شده است.
ایسناایسنا10 ساعت قبل
تکلبف هفت کرسی خالی شده پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز دوم اسفند امسال (۱۳۹۸) مشخص خواهد شد. انتخابات ۹۴ و جا ماندن یزدی و مصباح از خبرگان پنجمانتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری به خصوص برای ۱۶ کرسی تهران جذابیت خاصی داشت. از نکات جالب این انتخابات راه نیافتن محمد یزدی رئیس مجلس خبرگان چهارم و محمدتقی مصباح‌یزدی پدر معنوی جبهه پایداری و نماینده پیشین خبرگان به مجلس خبرگان پنجم بود. مصباح‌یزدی روز پنج‌شنبه ۲۱ آذر از حوزه انتخابیه خراسان‌رضوی برای حضور در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری پنجم ثبت‌نام کرد. همچنین سیداحمد خاتمی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری روز دوشنبه ۴ آذر درباره شرایط نام‌نویسی داوطلبان انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان توضیحاتی ارائه کرد.

طنین زنگ‌ پژوهش از فردا با طعم «پژوهش اثربخش، فناوری ارزش‌آفرین و رونق تولید»

5+
ایسناایسنا11 ساعت قبل

به انتهای لیست رسیدید