جنبش انصارالله یمن

جنبش انصارالله یمن

قدس آنلاینقدس آنلاین3 ساعت قبل
وزیر دفاع آمریکا که روز گذشته در سفری از پیش اعلام‌نشده وارد ریاض شد، با معاون وزیر دفاع عربستان سعودی دیدار کرد. قدس آنلاین؛ به نقل از خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا و «خالد بن‌سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان سعودی طی دیداری در ریاض، درباره روابط دوجانبه واشنگتن و ریاض، همکاری راهبردی و نظامی میان این دو کشور و چالش‌ها، تهدیدها و مسائل امنیتی و دفاع مشترک را بررسی کردند. اسپر و بن‌سلمان همچنین برخی از پرونده‌های مورد اهتمام دو کشور در راستای امنیت و ثبات و دفاع از منافع مشترک علیه هرگونه تهدیدی را مورد بررسی قرار دادند. به درخواست رهبران سعودی و در پی حملات جنبش «انصارالله» یمن به تاسیسات نفتی این کشور، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اخیرا موافقت کرد که شماری نیرو و تجهیزات نظامی خود را عازم این کشور پادشاهی کند. پنتاگون اخیرا اعلام کرد که ۳ هزار نظامی دیگر آمریکایی را در عربستان سعودی مستقر می‌کند که این نیروها، شامل گروه‌های پدافند هوایی و رزمی است.
تسنیمتسنیم4 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا و «خالد بن‌سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان سعودی طی دیداری در ریاض، درباره روابط دوجانبه واشنگتن و ریاض، همکاری راهبردی و نظامی میان این دو کشور و چالش‌ها، تهدیدها و مسائل امنیتی و دفاع مشترک را بررسی کردند. اسپر و بن‌سلمان همچنین برخی از پرونده‌های مورد اهتمام دو کشور در راستای امنیت و ثبات و دفاع از منافع مشترک علیه هرگونه تهدیدی را مورد بررسی قرار دادند. به درخواست رهبران سعودی و در پی حملات جنبش «انصارالله» یمن به تاسیسات نفتی این کشور، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اخیرا موافقت کرد که شماری نیرو و تجهیزات نظامی خود را عازم این کشور پادشاهی کند. پنتاگون اخیرا اعلام کرد که ۳ هزار نظامی دیگر آمریکایی را در عربستان سعودی مستقر می‌کند که این نیروها، شامل گروه‌های پدافند هوایی و رزمی است. انتهای پیام/
ایسناایسنا14 ساعت قبل
سخنگوی نیروهای مسلح یمن وابسته به انصارالله اعلام کرد که نیروهای ائتلاف متجاوز عربی تحت امر عربستان طی ۱۲ ساعت گذشته با بیش از ۳۰ حمله استان‌های مختلف یمن را مورد هدف قرار داده‌اند. یحیی سریع در ادامه افزود: مرزهای با عربستان شاهد تشدید تنش با متجاوزان سعودی است. جنگنده‌های ائتلاف متجاوز عربی پیشتر نیز ۱۷ حمله به دو منطقه «مجازه» و «طخیه» در عسیر انجام داده بودند. از سوی دیگر، عبدالقادر المرتضی، رئیس کمیته ملی اسیران جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که نیروهای یمنی گروهی از شبه‌نظامیان سودانی را به اسارت خود درآورده‌اند. نیروهای یمنی این گروه شبه نظامیان سودانی را طی روزهای اخیر در محور «حیران» واقع در استان «حجه» اسیر کردند.
عصر ایرانعصر ایران5 روز قبل
امارات متحده عربی تجهیزات زرهی خود را از استان تعز واقع در جنوب غرب یمن خارج کرد. یک منبع نظامی که خواست نامش فاش نشود به آناتولی گفت: امارات تجهیزات و خودروهای زرهی را که در سال ۲۰۱۸ به لشکر ۳۵ زرهی و گردان‌های سلفی «ابوالعباس» مستقر در جنوب تغز داده بود، از این منطقه خارج کرد. امارات شماری از این تجهیزات پیشرفته را در دو مرحله یعنی چهارشنبه و اوایل هفته جاری از منطقه خارج کرد. شورای انتقالی جنوب یمن در ماه می‌۲۰۱۷ (اردیبهشت/ خرداد۹۶) با حمایت ابوظبی تشکیل شد و یکی از اهداف آن، طرح جدایی جنوب از شمال یمن است. این شورا با رهبری «عیدروس الزبیدی» استاندار وقت عدن طرح‌ها و اهداف امارات را پیش می‌برد که اختلافات بین دولت مستعفی و پیشین یمن و امارات موجب عزل وی از سوی منصور هادی شد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
مسؤولان شرکت آرامکوی عربستان پیش‌بینی کردند که خسارت‌های وارد شده به این شرکت نفتی در پی حمله اخیر جنبش انصارالله یمن تا پایان نوامبر جبران شود. حمله پهپادی اخیر انصارالله یمن به تأسیسات نفتی عربستان سبب شد تولید روزانه پنج میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت این کشور متوقف شود. بریک پیش‌بینی کرد که تعمیرات سه برج مذکور طی شش هفته پایان یابد. در حملات پهپادی انصارالله چهار برج از پنج برج مذکور آسیب دیدند و در همین راستا، یک مدیر محلی عربستانی که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد که تعمیرات سه برج پایان یافته است. شرکت آرامکو عربستان پیشتر پیش‌بینی کرده بود که تولید نفت از تأسیسات آسیب‌دیده این شرکت تا پایان ماه سپتامبر به ظرفیت کامل خود می‌رسد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق، خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) شب گذشته اعلام کرد، «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه و «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان سعودی با استقرار نیروها و تجهیزات نظامی آمریکا در این کشور موافقت کرده‌اند. واس به نقل از یک منبع در وزارت دفاع سعودی، گزارش داد که این موافقت «در راستای اجرای توصیه‌های سلمان بن عبدالعزیز و ولیعهدش، محمد بن سلمان و در راستای روابط تاریخی و مشارکت میان این دو کشور» انجام شده است. منبع مذکور، که نامش فاش نشده است، افزود که تصمیم گرفته شد از تجهیزات نظامی آمریکایی «برای حفظ امنیت منطقه‌ای و مواجهه با هرگونه تلاش‌هایی، که ثبات در منطقه و اقتصاد جهانی را تهدید می‌کنند»، استقبال شود. در پی حملات پهپادی جنبش «انصارالله» یمن به تاسیسات نفتی وابسته به آرامکو در شرق عربستان سعودی در سپتامبر گذشته، پنتاگون شمار نیروهای آمریکایی در این کشور پادشاهی را به ۳ هزار نیرو افزایش داده است. البته گام برداشتن آمریکا در مسیر اعزام نیرو به عربستان سعودی به بهانه تامین امنیت این کشور در برابر حملات و تهدیدها در شرایطی انجام می‌شود که به گفته «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در روز جمعه، ریاض موافقت کرده است که برای تمام آنچه ایالات متحده انجام می‌دهد، هزینه پرداخت کند.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 هفته قبل
یکی از اعضای انصارالله ضمن فاش کردن هویت فرمانده جدا شده از ائتلاف متجاوز، اعلام کرد، فرماندهان بیشتری شروع به هماهنگی با صنعا برای بازگشت به آغوش وطن کرده‌اند زیرا به دروغ بودن ادعاهای ائتلاف پی برده‌اند. قدس آنلاین؛ «محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن جمعه (دیروز) از جدایی یکی از فرماندهان ارشد ائتلاف سعودی خبر داد و گفت، به زودی هویت این فرمانده اعلام می‌شود. وی امروز به شبکه «المیادین» گفت، فرمانده وابسته به ائتلاف سعودی که به صنعا بازگشته «سمیر رضوان» نام دارد و وی دروغ بودن ادعاهای ائتلاف را فاش کرده است. این عضو انصارالله تصریح کرد، فرماندهان عالی‌رتبه‌ای پس از اینکه به دروغ بودن ادعاهای ائتلاف متجاوز پی برده‌اند شروع به هماهنگی با ما برای بازگشت کرده‌اند. وی تأکید کرد، فرماندهان یمنی به زودی به آغوش وطن باز خواهند گشت و در صفوف «مزدوران» ائتلاف سعودی خلل وارد خواهد شد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
یکی از اعضای انصارالله ضمن فاش کردن هویت فرمانده جداشده از ائتلاف متجاوز، اعلام کرد، فرماندهان بیشتری شروع به هماهنگی با صنعا برای بازگشت به آغوش وطن کرده‌اند زیرا به دروغ بودن ادعاهای ائتلاف پی برده‌اند. اعتمادآنلاین| «محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن جمعه (دیروز) از جدایی یکی از فرماندهان ارشد ائتلاف سعودی خبر داد و گفت، به زودی هویت این فرمانده اعلام می‌شود. او امروز به شبکه «المیادین» گفت: فرمانده وابسته به ائتلاف سعودی که به صنعا بازگشته «سمیر رضوان» نام دارد و او دروغ بودن ادعاهای ائتلاف را فاش کرده است. او تأکید کرد: فرماندهان یمنی به زودی به آغوش وطن باز خواهند گشت و در صفوف «مزدوران» ائتلاف سعودی خلل وارد خواهد شد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، رضوان فرمانده پادگان «ابوموسی الاشعری» در «الخوخه» در شاحل غربی یمن و از نیروهای «طارق صالح» (معروف به عفاش) بود و وابسته به امارات بوده است.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 هفته قبل
یکی از اعضای انصارالله ضمن فاش کردن هویت فرمانده جدا شده از ائتلاف متجاوز، اعلام کرد، فرماندهان بیشتری شروع به هماهنگی با صنعا برای بازگشت به آغوش وطن کرده‌اند زیرا به دروغ بودن ادعاهای ائتلاف پی برده‌اند. به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، «محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن جمعه (دیروز) از جدایی یکی از فرماندهان ارشد ائتلاف سعودی خبر داد و گفت، به زودی هویت این فرمانده اعلام می‌شود. وی امروز به شبکه «المیادین» گفت، فرمانده وابسته به ائتلاف سعودی که به صنعا بازگشته «سمیر رضوان» نام دارد و وی دروغ بودن ادعاهای ائتلاف را فاش کرده است. این عضو انصارالله تصریح کرد، فرماندهان عالی‌رتبه‌ای پس از اینکه به دروغ بودن ادعاهای ائتلاف متجاوز پی برده‌اند شروع به هماهنگی با ما برای بازگشت کرده‌اند. وی تأکید کرد، فرماندهان یمنی به زودی به آغوش وطن باز خواهند گشت و در صفوف «مزدوران» ائتلاف سعودی خلل وارد خواهد شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق، «محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن جمعه (دیروز) از جدایی یکی از فرماندهان ارشد ائتلاف سعودی خبر داد و گفت، به زودی هویت این فرمانده اعلام می‌شود. وی امروز به شبکه «المیادین» گفت، فرمانده وابسته به ائتلاف سعودی که به صنعا بازگشته «سمیر رضوان» نام دارد و وی دروغ بودن ادعاهای ائتلاف را فاش کرده است. این عضو انصارالله تصریح کرد، فرماندهان عالی‌رتبه‌ای پس از اینکه به دروغ بودن ادعاهای ائتلاف متجاوز پی برده‌اند شروع به هماهنگی با ما برای بازگشت کرده‌اند. وی تأکید کرد، فرماندهان یمنی به زودی به آغوش وطن باز خواهند گشت و در صفوف «مزدوران» ائتلاف سعودی خلل وارد خواهد شد. ائتلاف متجاوز نشان داده که احترامی برای نظامیان وابسته به خود قائل نیست، تنها به منافع خود فکر می‌کند و شیوه توهین در قبال افراد وابسته به خود را در پیش گرفته است.
فارسفارس1 هفته قبل
یکی از اعضای انصارالله ضمن فاش کردن هویت فرمانده جدا شده از ائتلاف متجاوز، اعلام کرد، فرماندهان بیشتری شروع به هماهنگی با صنعا برای بازگشت به آغوش وطن کرده‌اند زیرا به دروغ بودن ادعاهای ائتلاف پی برده‌اند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن جمعه (دیروز) از جدایی یکی از فرماندهان ارشد ائتلاف سعودی خبر داد و گفت، به زودی هویت این فرمانده اعلام می‌شود. وی امروز به شبکه «المیادین» گفت، فرمانده وابسته به ائتلاف سعودی که به صنعا بازگشته «سمیر رضوان» نام دارد و وی دروغ بودن ادعاهای ائتلاف را فاش کرده است. این عضو انصارالله تصریح کرد، فرماندهان عالی‌رتبه‌ای پس از اینکه به دروغ بودن ادعاهای ائتلاف متجاوز پی برده‌اند شروع به هماهنگی با ما برای بازگشت کرده‌اند. وی تأکید کرد، فرماندهان یمنی به زودی به آغوش وطن باز خواهند گشت و در صفوف «مزدوران» ائتلاف سعودی خلل وارد خواهد شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق به نقل از روسیا الیوم، «محمد علی الحوثی» عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن به اقدام پنتاگون برای اعزام نیروهای نظامی بیشتر به عربستان سعودی واکنش نشان داد. الحوثی در صفحه کاربری خود در توئیتر نوشت: «بهتر است آمریکایی‌ها- حتی برای یک بار هم که شده است- به ملت خود نشان دهند که از جنگ ویتنام، یا جنگ عراق و یا جنگ‌شان در یمن عبرت گرفته‌اند؛ چرا که این جنگ‌ها بیهوده بوده است.» بیشتر بخوانید: سرنوشت نامعلوم مزدوران یمنی اجیر شده توسط ائتلاف سعودیوی متذکر شد: «ادعای مقابله با ایران از عربستان یک ادعای رسوا شده است.» این مقام انصارالله در ادامه افزود: «به جای اعزام هزاران نیروی نظامی دیگر آمریکایی به منطقه خاورمیانه، بهترین راه برای ترامپ، دولتش و وزیر جنگش این است که طرح‌هایی برای همزیستی و دموکراسی تدوین کنند و به دنبال تهیه طرح‌های جنگ‌ها و کشتارها برای همپیمانان‌شان یا ملت‌های آزاده نباشند.» وی در ادامه افزود: «ملت آمریکا باید با این واقعیتی، که همگان بر آن آگاهند، روبه‌رو شوند که افزایش تعداد به معنی پیروزی نیست. آن چیزی را که ۱۴ هزار نظامی نتوانستند محقق کنند دو هزار و یا سه هزار نظامی- طبق روایت‌های مختلف دولت آمریکا- نیز نمی‌توانند محقق سازند.» «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا، شب گذشته از اعزام سه هزار نیروی نظامی، دو اسکادران جنگنده و سامانه‌های دفاع موشکی پاتریوت و تاد به عربستان خبر داد و اعلام کرد در ماه‌های اخیر آمریکا تجهیزات و نفرات زیادی را برای مقابله با آنچه «اقدامات تحریک‌آمیز ایران در منطقه» خواند، به خاورمیانه اعزام کرده است.
وانانیوزوانانیوز1 هفته قبل
واکنش انصارالله یمن به اعزام نیروهای جدید آمریکا به عربستانواکنش انصارالله یمن به اعزام نیروهای جدید آمریکا به عربستانعضو شورای مرکزی «جنبش انصارالله» یمن در واکنش به اعزام هزاران نیروی جدید آمریکایی به عربستان، تاکید کرد که شمار نیروها به معنای پیروزی نیست و چیزی که ۱۴ هزار سرباز نتوانسته‌اند محقق کنند، سربازان بیشتر هم نمی‌توانند رقم بزنند. حوثی تاکید کرد: دولت آمریکا بهتر است دنیا را با تغییر سیاست‌های خصمانه خود که جز ویرانی فایده‌ای نداشته، شگفت زده کند. مردم آمریکا باید بدانند که دولتشان از جنگ‌ها در ویتنام، عراق و یمن هیچ نفعی نبرده است. وزارت دفاع آمریکا پنجشنبه گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت ترامپ سه هزار نیروی نظامی بیشتر به عربستان اعزام و همچنین سیستم‌های دفاع هوایی را به این کشور ارسال می‌کند. «جاناتان هوفمن» سخنگوی پنتاگون گفت: «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا به درخواست فرماندهی مرکزی ایالات متحده، مجوز اعزام نیروهای اضافی آمریکایی و ارسال تجهیزات دفاعی به ریاض را صادر کرده است.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روسیا الیوم، «محمد علی الحوثی» عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن به اقدام پنتاگون برای اعزام نیروهای نظامی بیشتر به عربستان سعودی واکنش نشان داد. الحوثی در صفحه کاربری خود در توئیتر نوشت: «بهتر است آمریکایی‌ها- حتی برای یک بار هم که شده است- به ملت خود نشان دهند که از جنگ ویتنام، یا جنگ عراق و یا جنگ‌شان در یمن عبرت گرفته‌اند؛ چرا که این جنگ‌ها بیهوده بوده است.» وی متذکر شد: «ادعای مقابله با ایران از عربستان یک ادعای رسوا شده است.» این مقام انصارالله در ادامه افزود: «به جای اعزام هزاران نیروی نظامی دیگر آمریکایی به منطقه خاورمیانه، بهترین راه برای ترامپ، دولتش و وزیر جنگش این است که طرح‌هایی برای همزیستی و دموکراسی تدوین کنند و به دنبال تهیه طرح‌های جنگ‌ها و کشتارها برای همپیمانان‌شان یا ملت‌های آزاده نباشند.» وی در ادامه افزود: «ملت آمریکا باید با این واقعیتی، که همگان بر آن آگاهند، روبه‌رو شوند که افزایش تعداد به معنی پیروزی نیست. آن چیزی را که ۱۴ هزار نظامی نتوانستند محقق کنند دو هزار و یا سه هزار نظامی- طبق روایت‌های مختلف دولت آمریکا- نیز نمی‌توانند محقق سازند.» «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا، شب گذشته از اعزام سه هزار نیروی نظامی، دو اسکادران جنگنده و سامانه‌های دفاع موشکی پاتریوت و تاد به عربستان خبر داد و اعلام کرد در ماه‌های اخیر آمریکا تجهیزات و نفرات زیادی را برای مقابله با آنچه «اقدامات تحریک‌آمیز ایران در منطقه» خواند، به خاورمیانه اعزام کرده است. انتهای پیام/
ایسناایسنا1 هفته قبل
عضو شورای عالی سیاسی جنبش انصارالله یمن به تصمیم آمریکا مبنی بر اعزام بیش از هزاران نیروی نظامی آمریکایی به عربستان واکنش نشان داد. آمریکا پیشتر اعلام کرد، نیروهای بیشتری را در پی حمله ۱۴ اکتبر به تاسیسات نفتی آرامکو به عربستان اعزام خواهد کرد. دونالد ترامپ نیز فاش کرد، عربستان موافقت کرده تا در ازای اعزام نیروهای آمریکایی به منطقه هزینه آن را متقبل شود. وزیر دفاع آمریکا روز جمعه (۱۱ اکتبر) تصمیم کشورش جهت اعزام ۳۰۰۰ نیروی آمریکایی به عربستان بنا به درخواست محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی را اعلام کرد. در ماه سپتامبر نیز آمریکا بعد از حمله به تاسیسات آرامکو، ۲۰۰ نیروی نظامی را به همراه موشک‌های پاتریوت به عربستان اعزام کرد.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد، محمد البخیتی عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که بازگشت فرمانده نظامی ارشد نیروهای طارق صالح تحت حمایت امارات به صنعا٬ ضربه‌ای مهلک به کشورهای متجاوز خواهد بود. البخیتی تأکید کرد که بازگشت این رهبر به صنعا یک ضربه جدی به کشورهای متجاوز بوده و هویت وی بعدا اعلام خواهد شد. وی در ادامه تصریح کرد که بیشتر نیروها و فرماندهان تحت امر دشمن متجاوز قصد بازگشت به صنعا را دارند. وی دراین راستا اضافه کرد که اگر این نیروها نبودند٬ ارتش یمن و کمیته‌های مردمی می‌توانستند به مرزهای عربستان نفوذ کنند. هم‌زمان با این٬ وزارت کشور یمن در صنعا از بازگشت ۱۱۳ عنصر فریب‌خورده از جمله چندین فرمانده در ۱۰ روز اخیر به یمن خبر داد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که بازگشت یکی از فرماندهان ارشد نیروهای «طارق صالح» به صنعاء به منزله ضربه هولناکی به کشورهای متجاوز است. به گزارش ایسنا، محمد البخیتی، عضو دفتر سیاسی انصارالله یمن به المیادین گفت: یکی از فرماندهان ارشد نیروهای «طارق صالح» که مورد حمایت امارات هستند، به صنعاء بازگشته است. بازگشت این فرمانده به صنعاء ضربه هولناکی به کشورهای متجاوز است. وی درباره انگیزه این فرمانده از بازگشت گفت: مهم‌ترین انگیزه وی بدرفتاری نیروهای طارق صالح است. این نیروها همچنین واقعیت طمع‌ورزی کشورهای متجاوز و جنایت‌هایی را که امارات در ساحل غربی مرتکب شده است، درک کردند.
ایلناایلنا1 هفته قبل
انصارالله یمن به اقدام آمریکا برای اعزام نیروها و تجهیزات بیشتر به عربستان در بحبوحه افزایش تنش‌ها در منطقه واکنش نشان داد. وی در ادامه نوشت: «ما می‌دانیم که عقب‌نشینی از خطوط برخورد با ایران در سوریه به مفهوم موقعیت‌یابی جدید برای عربستان نیست». حوثی گفت: «آمریکا برای یک بار هم که شده به ملت خود بگوید که از جنگ ویتنام و عراق و یمن درس گرفته‌اند و این جنگ‌ها، باطل و بیهوده بوده‌اند». وی تأکید کرد که ادعاهای مقابله با ایران از عربستان افشا شده است. وزارت دفاع امریکا عصر روز گذشته -جمعه- اعلام کرد که در چارچوب پاسخ به بمباران تأسیسات نفتی آرامکو، سه هزار سرباز دیگر به عربستان سعودی اعزام می‌کند.
ایلناایلنا1 هفته قبل
تحلیلگر برجسته جهان عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه‌ای «رای‌الیوم» به حادثه انفجار در نفت‌کش ایرانی در دریای سرخ پرداخته و فرضیه‌هایی درباره طرف‌های مسئول و پیامدهای احتمالی این حادثه پرداخته است. اسرائیل طی سال‌های گذشته صدها حمله موشکی و حملات هوایی علیه نیروهای همپیمان ارتش سوریه، از جمله نیروهای ایرانی، انجام داده است. بعید نیست که این رژیم دامنه حملات خود را تا دریای سرخ و همچنین خلیج‌فارس گسترش داده است. حمله بقیق، که ستون فقرات صنعت نفت عربستان سعودی است و جنبش انصارالله یمن مسئولیت انجام آن را بر عهده گرفت، توهینی دوگانه بود: نخست به عربستان سعودی و اعتبار آن از طریق برملا ساختن شکننده بودن اقدامات حفاظتی آن برای تاسیسات نفتی‌اش. البته پیام دیگر تهران این است که طرفی که دست به این تجاوز زده است را می‌شناسد.
فارسفارس1 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد البخیتی»، عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن از جدایی یکی از فرماندهان ارشد ائتلاف سعودی خبر داد. شبکه المیادین لبنان شامگاه جمعه (۱۹ مهر) به نقل از بخیتی گزارش داد که این فرمانده بعد از جدایی از ائتلاف متجاوز سعودی، به شهر صنعاء، پایتخت یمن برگشته و به دولت نجات ملی ملحق شده است. صارق صالح، برادرزاده «علی عبدالله صالح»، رئیس‌جمهور سابق یمن است. او بعد از کشته شدن عمویش، به ائتلاف سعودی و اماراتی پیوست و علیه دولت نجات ملی و انصارالله یمن جنگید. بعد از درگیرهای اخیر نیروهای یمنی مورد حمایت امارات در شهر عدن و اخراج دولت منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی از این شهر که پایتخت موقت این دولت بود، بسیاری در مورد صحت ادعاهای ائتلاف مشترک عربستان و امارات تشکیک کرده و شمار قابل توجهی از فرماندهان یمنی وابسته به این ائتلاف، جدا شده و به انصارالله و دولت نجات ملی یمن پیوسته‌اند.
ایلناایلنا1 هفته قبل
رئیس کمیته ملی اسیران جنبش انصارالله یمن از پیشنهاد این جنبش به ائتلاف متجاوز عربی برای تبادل دو هزار اسیر خبر داد. به گزارش ایلنا به نقل از شبکه المسیره، «عبدالقادر المرتضی» رئیس کمیته ملی اسیران جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که ما به میانجی‌گران محلی گفته‌ایم که آماده مبادله زندانیان هستیم و می‌توانیم این مبادله را طی یک هفته انجام دهیم. وی افزود که منتظر پاسخ طرف مقابل هستیم. ائتلاف متجاوز هنوز پاسخی به این پیشنهاد نداده است.
ایسناایسنا1 هفته قبل
رئیس کمیته ملی اسیران جنبش انصارالله یمن از پیشنهاد این جنبش به ائتلاف متجاوز عربی تحت امر عربستان برای تبادل ۲۰۰۰ اسیر خبر داد. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه المسیره، عبدالقادر المرتضی، رئیس کمیته ملی اسیران جنبش انصارالله یمن اعلام کرد: از طریق یک میانجی محلی به مزدوران متجاوز تبادل ۲۰۰۰ اسیر از دو طرف را در مرحله اول پیشنهاد دادیم. وی افزود: به این میانجی گفتیم که در صورت آماده بودن آنها (ائتلاف) ما نیز آماده اجرای این پیشنهاد طی یک هفته هستیم. این مقام یمنی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر منتظر پاسخ آنها به این پیشنهاد هستیم. ائتلاف متجاوز عربی در دوره گذشته در مسیر پرونده تبادل اسیران مانع تراشی کرده و علی‌رغم انسانی بودن این پرونده، تمامی پیشنهادات کمیته ملی اسیران یمن را رد کرده بود.
ایسناایسنا1 هفته قبل
عضو شورای عالی سیاسی جنبش انصارالله یمن به اظهارات رئیس جمهوری فرانسه پیرامون استفاده از سلاح‌های ساخت فرانسه در یمن واکنش نشان داد. به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، محمد علی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی جنبش انصارالله در توئیتی نوشت: اینکه رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرده که کشورش از عربستان و امارات خواسته تا از سلاح‌های ساخت فرانسه در یمن استفاده نکنند و اینکه از سلاح‌های فرانسوی در حملات استفاده نمی‌شود، اساسا مغایر با واقعیت است. وی در توئیت دیگری عنوان داشت: به امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه تاکید می‌کنیم که توپخانه سیزر فرانسه توسط سعودی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماکرون پنج شنبه شب در سخنانی عنوان داشت که پاریس از عربستان و امارات خواسته است تا از سلاح‌های ساخت فرانسه در یمن استفاده نکنند. ماکرون گفت: از زمان انتخاب من، خواهان تعهدات شفافی مبنی بر عدم استفاده از سلاح‌های مندرج در چارچوب همکاری ما، در یمن شده‌ایم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
جنبش انصارالله یمن امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که سرانجام اولین کشتی حامل سوخت پس از ممانعت ائتلاف عربستان برای سوخت رسانی به الحدیده، وارد این بندر در غرب یمن شد. اعتمادآنلاین| انصارالله در عین حال ائتلاف عربستان را به توقیف ۹ کشتی دیگر سوخت متهم کرد که قرار بود ۹۳ هزار تن بنزین و ۱۲۳ هزار تن دیزل را وارد الحدیده کنند. شرکت نفت یمن هم با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که کشتی پهلو گرفته در بندر الحدیده پس از توقیف ۵۵ روزه از سوی ائتلاف عربستان امروز (چهارشنبه) وارد الحدیده شد. پیشتر شرکت نفت یمن با صدور بیانیه‌ای هشدار داده بود که در صورت ادامه جلوگیری عربستان سعودی از ورود نفتکش‌ها به بندر الحدیده یمن، ارائه خدمات ضروری به مردم متوقف و این کشور با فاجعه دیگری مواجه خواهد شد. شرکت نفت یمن تیر ماه گذشته نیز اعلام کرد که ائتلاف سعودی شش کشتی حامل فرآورده‌های نفتی را با وجود داشتن مجوز رسمی سازمان ملل در چند مایلی بندر الحدیده توقیف کرده است.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 هفته قبل
جعفر قناد باشی گفت: قطعا امروز عربستان به تنهایی بازنده این عرصه و شکست خورده میدان جنگ یا یمن نیست بلکه شکست عربستان به معنای شکست قدرتهای بین المللی و حامیان غربی است که از هر جهت یاری‌گر عربستان در جنگ با یمن بودند. امروز یمنی‌ها با حمله به مهمترین مراکز استراتژیک و اقتصادی سعودی دست برتر خود را دراین مصاف نابرابر نشان داده‌اند. موضوعی که به طرح پیشنهاد آتش بس از سوی سعودیها منجر شده است. وی بیان داشت: آنچه به عنوان مقاومت و پپروزی مردم یمن اتفاق افتاده خلاف خواست قدرتهای حامی عربستان سعودی است. آنچه در جریان حمله به تأسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی دیده شد ضربه کاری یا تیر خلاصی بر همه توانمندیهای عربستان بود چرا که امروزه دیگر هیچ نقطه‌ای از عربستان برای خاندان سعودی و امریکایی‌ها امن نیست.
فارسفارس1 هفته قبل
رئیس کمیته امور اسرا در جنبش انصارالله یمن از «عملکرد ضعیف» فرستاده سازمان ملل در پرونده اسرا انتقاد کرد و آن را یکی از دلایل لجاجت ائتلاف متجاوز در عدم اجرایی کردن توافق سوئد دانست. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «عبدالقادر المرتضی» رئیس کمیته امور اسرا وابسته به جنبش انصارالله یمن از روند عملکرد سازمان ملل در پرونده اسرا انتقاد کرد. وی ردر صفحه توییتر خود نوشت: عملکرد ضعیف فرستاده سازمان ملل (مارتین گریفیتس) و تیم وی در پرونده اسرا یکی از دلایل لجاجت نیروهای (ائتلاف) متجاوز و مزدوران آنها در اجرایی کردن توافق (سوئد) بوده و هست. انصارالله در ۳۰ سپتامبر در اقدامی یکجانبه ۳۵۰ اسیر از جمله سه سعودی را آزاد کرد اما دولت مستعفی یمن اقدام متقابلی در این زمینه انجام نداد و انصارالله این نحوه رفتار را نشان‌دهنده عدم جدیت طرف متقابل در اجرایی کردن توافق سوئد ویژه تبادل اسرا دانست. ارتش یمن در عملیات نصر من الله را از ۱۵ آگوست (۲۴ مرداد) دو هزار نفر از افراد وابسته به ائتلاف سعودی را اسیر کرد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
یکی از رهبران انصارالله با انتقاد از فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به یمن، عملکرد او در مساله اسرا را ضعیف خواند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، عبدالقادر المرتضی، یکی از رهبران جنبش انصارالله یمن و رئیس کمیته امور اسرا در این جنبش توییت کرد: عملکرد ضعیف مارتین گریفیث، فرستاده سازمان ملل و تیم همراهش به یمن در پرونده اسرا یکی از دلایل اصلی سرسختی گروه‌های متخاصم و مزدوران آنها در اجرای توافقنامه بوده و همچنان هست. این انتقاد ساعاتی پس از آن مطرح شد که انصارالله نارضایتی خود را از دولت مستعفی یمن به دلیل عدم اقدام مشابه طرح انصارالله برای آزادی ۳۵۰ اسیر از جمله سه عربستانی ابراز داشت و عدم استقبال دولت مستعفی از این طرح را نشان‌دهنده جدی نبودن آن در اجرای توافقنامه سوئد ویژه تبادل اسرا دانست. انصارالله و دولت مستعفی یمن اواخر سال گذشته در جریان مذاکرات سوئد برای حل بحران یمن به توافقی درباره آزادی اسرا دست یافتند اما اجرای این توافق همانند دیگر توافقنامه‌ها درباره استقرار دوباره نیروها در حدیده و بنادر آن و توافقنامه آتش‌بس در استان تعز به دلیل شرایط وخیم انسانی برای چند ماه دچار مشکل شد. انتهای پیام
فارسفارس1 هفته قبل
با گذشت بیش از ۵۴ روز از توقیف کشتی‌های حامل مواد اساسی مردم یمن و هشدار درباره بروز فاجعه، ائتلاف سعودی بالاخره یکی از این کشتی‌ها را آزاد کرد. این اقدام ائتلاف متجاوز باعث بحران بزرگ در یمن شده و این کشور در آستانه فاجعه انسانی فراگیر است. بر اساس گزارش «الخبر الیمنی»، وی در ادامه از تلاش‌های مستمر برای حل این بحران قدردانی کرد و گفت: توقیف کشتی‌های حامل نیازهای اساسی ۲۷ میلیون نفر از مجموع ۳۰ میلیون نفر، اقدامی در تناقض با عادات جنگ است. پیشتر «یوسف الحاضری» سخنگوی وزارت بهداشت یمن هشدار داده بود که در صورت ادامه توقیف کشتی‌های حامل مشتقات نفتی، بخش خصوصی خدمات پزشکی با فاجعه روبرو خواهد شد و صدها هزار بیمار جان خود را از دست می‌دهند. «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن هم یکشنبه هفته جاری تأکید کرد که ادامه توقیف کشتی‌های نفتی یمن توسط ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی، نقض توافقنامه سوئد میان انصارالله و ریاض است.
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
«نشنال اینترست» در تحلیلی به قلم «محمد ایوب» نوشت: «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و حاکم بالفعل عربستان، ناامید از کمک واشنگتن، در تلاش برای نزدیکی به عراق و عمان برای میانجی‌گری با ایران و بهبود روابط ریاض و تهران است. «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در نخستین بیانیه خود پس از حملات به تاسیسات «آرامکو» در عربستان، ایران را مسئول این حمله دانست. اما «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده هم ضمن اینکه تصریح کرد، ایران مقصر است، پیام‌های مبهمی منتشر کرد. ایوب نوشت: اما آیا چنین رویکردی سبب می‌شود تا سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران کنار گذاشته شود. "نشریه آمریکایی نشنال اینترست در طول تقریبا سه دهه فعالیت از آغاز کار خود را با تمرکز بر سیاست خارجی شروع کرد.
مهرمهر2 هفته قبل
وی در توییتی اعلام کرد: «آنچه از سوی خالد بن سلمان در قبال ابتکار صنعا مطرح شد، نشانه‌ای مثبت و در راستای ندای صلح و عقل است. اخیرا محمد بن سلمان و برادرش خالد بن سلمان طرح ابتکاری صنعا را مثبت تلقی کرده‌اند اما این جز حباب رسانه‌ای بیش نبوده است و از حد حرف فراتر نرفته است و فقط در توییتر مشاهده شده است. عقل و منطق ایجاب می‌کند که با کمترین خسارت از یمن خارج شوند و بن سلمان میز قمار را ترک کند. به عبارت دیگر جنگ یمن به مثابه تیشه‌ای است که بن سلمان به ریشه خود زده است. بن سلمان ادعا می‌کرد که ابزارهای لازم برای کشیدن عملیات نظامی به داخل خاک ایران را در اختیار دارد.

به انتهای لیست رسیدید