جهاد کشاورزی استان سمنان

جهاد کشاورزی استان سمنان

مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، لطف‌الله رضایی پیش از ظهر پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران به میزبانی سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، ضمن بیان اینکه برداشت گیلاس در باغات استان سمنان به پایان رسیده است، اظهار داشت: امسال هفت هزار و ۲۴۷ تن گیلاس در استان سمنان برداشت شد و این در حالی است که سال گذشته میزان برداشت گیلاس در استان سه هزار و ۷۴۷ تن گیلاس برداشت شد. وی با بیان اینکه امسال میزان تولید گیلاس مانند آلبالو و دیگر میوه سردسیری استان سمنان افزایش داشت، خاطرنشان کرد: سطح غیر بارور محصول گیلاس در سال گذشته ۱۳۲ هکتار بود و علی‌رغم افزایش این آمار به ۱۵۶ هکتار در سال جاری شاهد افزایش برداشت محصول گیلاس بودیم. بیشترین سطح کشت گیلاس متعلق به شاهرود استمعاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه درمجموع امسال ۹۰۸ هکتار از باغات استان زیر کشت گیلاس بود، افزود: گیلاس ازجمله محصولاتی است که در مناطق سردسیر رشد می‌کند و بیشترین سطح محصولات سردسیری مربوط به شاهرود است. رضایی با تأکید بر اینکه سمنان جزو ۱۵ استان برتر درزمینه تولید گیلاس در کشور محسوب می‌شود، یادآور شد: این در حالی است که ایران در ردیف سه کشور اول تولیدکننده گیلاس در جهان قرار دارد. وی در پایان با بیان ظرفیت‌های موجود در راستای توسعه کشت این محصول در استان سمنان تصریح کرد: بیشترین ارقام گیلاس کشت‌شده تک‌دانه، سیاه مشهد و شیشه‌ای است.
مهرمهر4 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن میرعماد بعدازظهر سه‌شنبه در نشست کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان سمنان به میزبانی سالن مدیریت بحران استانداری ضمن بیان اینکه امسال ۴۰ طرح بخش کشاورزی استان سمنان در سایت بهین یاب ثبت‌نام کردند، ابراز داشت: هدف از ارائه تسهیلات رونق تولید جلوگیری از تعطیلی واحدها، حفظ اشتغال موجود و کمک به ایجاد فرصت‌های جدید شغلی است. وی ضمن بیان اینکه تسهیلات رونق تولید باعث تثبیت اشتغال ۲۹ نفر در استان سمنان شد، افزود: در این بخش تلاش شد تا ضمن رفع مشکلات واحدهای تولیدی در بخش کشاورزی شرایطی فراهم شود تا تولیدکننده با بهره‌گیری از تسهیلات بتواند شعار سال را نیز تحقق بخشد. مدیرکل جهاد کشاورزی استان سمنان ضمن بیان اینکه ۱۳ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال تسهیلات رونق تولید بخش کشاورزی در استان پرداخت‌شده است، ابراز داشت: از طرح‌هایی که برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدند خرید نهاده‌های کشاورزی عمده‌ترین درخواست را تشکیل می‌دهد. میرعماد ضمن بیان اینکه تأمین وثیقه مالی عمده‌ترین مشکل پیش‌روی بهره‌برداران بخش کشاورزی است، تصریح کرد: می‌بایست در ستاد رونق تولید شرایطی ایجاد شود تا کشاورزان بتوانند از این خدمات بهره‌مند شوند بنابراین مساعدت بانک‌ها در این راستا می‌تواند به پیشبرد اهداف این ستاد و تحقق شعار سال کمک کند. وی ضمن بیان اینکه برای ۲۰ طرح بخش کشاورزی تسهیلات لازم مصوب شد، افزود: این تسهیلات رقمی معادل ۱۴ میلیارد و ۹۱۰ میلیون ریال را شامل می‌شود که علاوه بر آن از این طرح‌ها نظارت و بازرسی نیز به عمل خواهد آمد که تاکنون ۲۰ طرح در شهرهای مهدی‌شهر، دامغان و شاهرود بررسی شدند.
مهرمهر6 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حسن میرعماد بعدازظهر یک‌شنبه در سومین جلسه کارگروه توسعه شهرک‌های کشاورزی استان سمنان به میزبانی سالن کوثر استانداری ضمن بیان اینکه امسال ایجاد ۱۰۰ هکتار گلخانه در سطح استان هدف‌گذاری شده است، ابراز داشت: بر مبنای این دستور کار و توسعه گلخانه‌ها به عنوان یکی از اولویت‌های جهاد، مجوز ایجاد ۶۹ هکتار گلخانه در استان داده‌شده است. وی ضمن بیان اینکه پایان سال ۹۶ حدود ۱۰۰ هکتار گلخانه در سال ۹۷ و حدود ۳۴ هکتار گلخانه در سطح استان ایجادشده بود، افزود: توسعه کشاورزی و گلخانه‌ها در راستای اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی رد استان سمنان به طور جد پیگیری می‌شود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بابیان اینکه برای ترغیب بهره‌برداران به ایجاد گلخانه تسهیلات ارزان قیمت در اختیار آن‌ها داده‌شده است، ابراز داشت: بر این اساس تاکنون ۱۷۰ میلیارد تومان تسهیلات با بهره کم از محل تبصره ۱۸ به کشت و توسعه گلخانه‌ها در استان اختصاص پیداکرده است. میرعماد ضمن بیان اینکه پیگیری حل مشکلات گلخانه داران از جمله تامین آب در دستور کار است تا با مانعی مواجه نباشند، تصریح کرد: با توجه به فراهم بودن زیرساخت‌های لازم در مجتمع‌های گلخانه‌ای می‌بایست فراخوان جذب سرمایه‌گذاران هر چه زودتر داده شود. وی ضمن بیان اینکه می‌بایست از سرمایه‌گذاران برای توسعه گلخانه‌ها دعوت شود، افزود: با توجه به اینکه منابع خوبی برای ایجاد گلخانه‌ها منظور شده است، پیش‌بینی می‌شود که بخش خصوصی و افراد با تمکن بالا در این زمینه ورود کرده و در این شهرک‌های گلخانه‌ای کار خود را آغاز کنند.
مهرمهر6 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی شاه‌حسینی صبح یک‌شنبه در گفتگو با خبرنگاران به میزبانی اداره کل جهاد کشاورزی سمنان ضمن بیان اینک امسال در راستای توسعه نوغانداری ۱۵۶ جعبه تخم نوغان به ۶۰ نفر از علاقه‌مندان این حرفه توزیع‌شده است، ابراز داشت: با توجه درآمدزایی خوبی که در این بخش وجود دارد توسعه نوغانداری یکی از اولویت‌های برنامه این سازمان قرار دارد. وی ضمن بیان اینکه در کنار سایر فعالیت‌های اقتصادی نوغانداری سبب بهبود درآمد روستائیان استان سمنان شده است، افزود: امسال حدود دو هزار و ۳۴۰ کیلوگرم پیله‌تر تولید و با توجه به بازار خوب فروش محصول درآمد مطلوبی برای نوغانداران به دست آمد. معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان سمنان بابیان اینکه سال گذشته با استفاده از کارشناسان مجرب دوره‌های آموزشی پرورش کرم ابریشم برگزار شد، ابراز داشت: ۲۴۰ نفر روز آموزش‌های تئوری و عملی پرورش کرم ابریشم را فراگرفتند. شاه‌حسینی ضمن بیان اینکه روند بهبود زندگی روستائیان باید در صدر مسائل اساسی برنامه‌های توسعه اقتصادی قرار گیرد، تصریح کرد: در این راستا برای توسعه نوغانداری استان سمنان تخم نوغان و نهال توت اصلاح‌شده به‌صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار گرفت. وی ضمن بیان اینکه فعالیت‌هایی نظیر نوغانداری باید در روستاها ترویج داده شود، افزود: معاونت بهبود تولیدات دامی در سال‌های اخیر دوره‌های آموزشی متعددی برای افراد علاقه‌مند در روستاها به‌ویژه بانوان برگزار کرده است که مورد استقبال واقع شد.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، سید حسن میرعماد ظهر امروز در نشستی با فعالان تولید و فرآوری پسته استان سمنان اظهار داشت: استان سمنان امروز در برخی محصولات کشاورزی در کشور از جمله پسته سرآمد است. وی با اشاره به صرفه اقتصادی بسیار خوب این محصول در استان سمنان گفت: درآمد خالص به‌دست‌آمده و بهره‌وری پسته در بخش کشاورزی استان سمنان نسبت به دیگر محصولات کشاورزی بسیار قابل‌توجه است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: امسال ارزش ریالی پسته در استان سمنان به میزان ۱۷ هزار میلیارد ریال بوده است. میرعماد بیان کرد: ۱۷ هزار تن پسته خشک از مساحت ۱۷ هزار هکتاری باغات بارده پسته تولید شده است. وی اظهار داشت: حمایت از توسعه کشت محصول پسته از مهم‌ترین سیاست‌های سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان است و خوشبختانه در سال‌های اخیر توسعه باغات پسته در این استان بسیار چشمگیر بوده است.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مهدی قرائیان ظهر شنبه در نشستی با فعالان تولید و فرآوری پسته استان سمنان به میزبانی جهاد کشاورزی سمنان ضمن بیان اینکه محصول پسته ۱۷ هزار میلیارد ریال برای استان درآمد دارد، ابراز داشت: ۲۲ هزار هکتار از باغات به کشت این محصول اختصاص دارد که از این تعداد ۱۴ هزار هکتار آن بارده هستند. وی ضمن بیان اینکه کشت پسته ۳۶ درصد سطح باغات استان سمنان را شامل می‌شود، افزود: باغات پسته در سنوات اخیر با رشد قابل توجه همراه بود به نحوی که از سال ۸۶ تاکنون سطح این باغات در استان تقریبا به دو برابر رسیده است. مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان سمنان بابیان اینکه این استان پنجمین تولید کننده عمده پسته در کشور محسوب می‌شود، ابراز داشت: امسال از سطح باغات استان بیش از از ۱۷ هزار تن پسته خشک تولید شد که آمارها نشان می‌دهد نخستین استان کشور از نظر میزان تولید پسته در واحد سطح متعلق به این خطه است. قرائیان در ادامه تصریح کرد: تولید پسته در مقایسه با سایر بخش‌ها به نسبت منابع مصرفی، یکی از شاخص‌های مهم بهره‌وری محصولات کشاورزی استان سمنان است با توجه به این امر توسعه باغات پسته به عنوان یکی از سیاست‌های اصلی جهاد کشاورزی در دستور کار قرار دارد. وی افزود: اجرای طرح اصلاح و بهسازی باغات پسته، برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای بهره‌برداران، توسعه واحدهای فرآوری پسته و اعطای تسهیلات کم‌بهره برای این مهم، ایجاد باغات الگویی پسته، حمایت از تولید نهال استاندارد و توسعه نهالستان‌های شناسنامه‌دار پسته و همچنین حمایت از توسعه آبیاری تحت‌فشار در باغات پسته استان سمنان با اولویت توسعه آبیاری زیر سطحی برای این باغات از جمله برنامه‌های مهم جهاد کشاورزی برای تسریع در توسعه باغات پسته در این استان است.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
وی هدف از پلاک گذاری خودروها و دستگاه‌های کشاورزی را هویت دار شدن ادوات کشاورزی، تأمین سوخت این ادوات به‌صورت نهادینه و ارائه خدمات و تسهیلات بخش کشاورزی به این دستگاه‌ها عنوان کرد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بیان داشت: طرح پلاک گذاری و هویت دار شدن ادوات کشاورزی از ابتدای سال ۹۳ در سه مرحله در سطح کشور بر اساس ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی آغازشده است. میرعماد با اشاره به انجام ۱۳۱ مورد بازدید از اقصی نقاط استان و روستاهای دورافتاده گفت: در حال حاضر ۲ هزار و ۶۰۳ ادوات کشاورزی استان سمنان پلاک گذاری شده است که در این زمینه استان سمنان رتبه نخست کشوری را کسب کرده است. وی عنوان کرد: تنها ۲۰۰ پرونده ادوات کشاورزی مشمول طرح پلاک گذاری در استان سمنان باقی‌مانده است که با همکاری پلیس راهور به‌زودی به این پرونده‌ها نیز رسیدگی می‌شود و با پلاک گذاری این تعداد، ۱۰۰ درصد تراکتورهای سطح استان سمنان پلاک گذاری می‌شود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان در بخش دیگری به موضوع خرید تضمینی گندم اشاره کرد و اظهار داشت: ۹۸ درصد گندم سال گذشته کشاورزان استان سمنان خریداری‌شده است.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، سیدحسن میرعماد ظهر امروز در جمع خبرنگاران از واگذاری مطالبات گندم‌کاران استان سمنان خبر داد و اظهار داشت: هیچ مشکلی در این زمینه در استان سمنان وجود ندارد. وی افزود: امسال ۸۴ هزار و ۴۶ تن گندم از کشاورزان استان سمنان خریداری‌شده است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: بیش از ۹۹ درصد از مطالبات گندم کاران استان سمنان پرداخت‌شده است و یک درصد باقی‌مانده نیز به این دلیل است که برخی از کشاورزان در حال تحویل این محصول هستند. وی بیان داشت: کود مورد نیاز کشاورزان نیز برای کشت گندم سال جدید تهیه و در انبارها ذخیره‌سازی شده است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با تأکید بر لزوم حمایت از کشاورزان گفت: رونق تولید در حوزه کشاورزی مستلزم همراهی و همکاری کشاورزان و بهره‌برداران با مسئولان است.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، حبیب‌الله خجسته پور ظهر امروز در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان که در استانداری سمنان برگزار شد خبر از جایگاه نخست استان سمنان در کشور در زمینه پلاک گذاری ادوات و تجهیزات کشاورزی داد و اظهار داشت: تمامی کشاورزان لازم است نسبت به پلاک گذاری ادوات ماشینی کشاورزی خود اقدام کنند. وی در ادامه در مورد پلاک‌کوبی دام‌های سبک و سنگین دامداران گفت: لازم است علاوه بر توجه دامداران نسبت به این اقدام، مسئولان جهاد کشاورزی استان سمنان نیز تدابیر لازم را اتخاذ کنند. وی با اشاره زمان‌های تعیین‌شده و ابلغ شده به دامداران برای پلاک‌کوبی دام‌هایشان گفت: پس از پایان مهلت تعیین‌شده با افراد متخلف بر اساس ضوابط و مقررات قانونی برخورد می‌شود. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان اظهار داشت: سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اقدامات لازم را برای تشویق و ترغیب دامداران برای پلاک‌کوبی دام خود انجام دهند تا آمار پلاک گذاری در این استان افزایش یابد. خجسته پور عنوان کرد: کشور در جنگ اقتصادی قرار دارد و لازم است تا همه مردم و مسئولان تحقق شعار سال را در اولویت توجه قرار دهند و نقشی تعیین‌کننده در رونق تولید داشته باشند.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حبیب الله خجسته پور صبح شنبه در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان به میزبانی سالن غدیر استانداری ضمن بیان اینکه پلاک گذاری دام سنگین و سبک باید بر اساس قانون انجام شود، ابراز داشت: در این راستا حمل‌ونقل دام سنگین و سبک در مبادی ورودی و خروجی استان طبق ضوابط و اقدامات قانونی اجرایی می‌شود. وی ضمن بیان اینکه در محورهای درون استانی نیز تا پایان آبان ماه به دامداران با دام‌های فاقد پلاک تذکرات لازم ارائه می‌شود، افزود: پس از این تاریخ باید بر اساس ضوابط قانونی برخورد شود و دام بدون پلاک در استان سمنان مصداق قاچاق خواهد بود. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان بابیان اینکه مسئولان سازمان جهاد کشاورزی می‌بایست با اتخاذ تدابیر لازم برای پلاک‌کوبی دام‌های سنگین و سبک تلاش خود را مضاعف کنند، ابراز داشت: طی مکاتبه‌ای رسمی از سوی مراجع ذی‌صلاح باید درخواست تمدید مهلت پلاک‌کوبی به تهران ارسال شود. خجسته پور در ادامه تصریح کرد: از جهاد کشاورزی استان سمنان انتظار می‌رود تا با انجام اقدامات لازم، زمینه را برای تشویق دامداران و افزایش آمار و درصد پلاک‌کوبی دام فراهم کنند تا دام‌های آن‌ها مشمول ضبط به منزله قاچاق نشود. وی افزود: با توجه به اینکه در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم لازم است تا مساعدت لازم با دامداران برای رونق تولید و افزایش تولیدات دامی معمول شود.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن میرعماد پیش از ظهر چهارشنبه در مراسم تکریم و تجلیل از بهره‌برداران جهاد کشاورزی سمنان که به میزبانی این سازمان برگزار شد، اظهار داشت: تأمین امنیت غذایی یکی از سیاست‌های مهم سازمان جهاد کشاورزی در چند سال اخیر است که باید برای تحقق این هدف زیرساخت‌های بخش کشاورزی را توسعه دهیم. وی با بیان اینکه کشور در جنگ اقتصادی با دشمن قرار دارد، افزود: ۷۰ درصد غذای موردنیاز در کشور در بخش کشاورزی تأمین و تولید می‌شود که این مهم وظیفه فعالان این عرصه را خطیرتر می‌کند. محصولات کشاورزی در همه فصل‌ها در استان سمنان وجود داردرئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به محدودیت منابع آب‌وخاک در این استان بیان کرد: استان سمنان دارای اقلیم خشک و خاک شور است که این چالش جدی کشاورزان و فعالان این عرصه به شمار می‌رود. میرعماد با تأکید بر اینکه تأمین نیاز مردم به غذای کافی، سالم و به‌موقع ازجمله وظایف مهم سازمان جهاد کشاورزی است، تصریح کرد: علی‌رغم وجود مشکلات متعدد زیرساختی و اقلیمی که وجود دارد، استان سمنان در جایگاه خوبی در حوزه تولید محصولات کشاورزی قرار دارد. وی بازنشستگان بخش کشاورزی را سرمایه‌های عظیم فعالان این عرصه دانست و گفت: با تلاش کم‌نظیر کشاورزان در استان سمنان غذا، میوه و محصولات کشاورزی همیشه و در همه فصل‌ها وجود دارد.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی شاه‌حسینی عصر دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران به میزبانی جهاد کشاورزی سمنان ضمن بیان اینکه مدت زمان طرح هویت‌دار کردن دام در استان سمنان رو به اتمام است، ابراز داشت: در صورت عدم هویت دام مصداق کالای قاچاق محسوب می‌شود. وی ضمن بیان اینکه این لایحه اواخر سال گذشته ابلاغ‌شده است، افزود: هدف اصلی این طرح مبارزه با قاچاق کالا است لذا این مهم می‌طلبد تا دامداران استان نسبت به هویت‌دار کردن دام خود هر چه سریع‌تر اقدام کنند. معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان سمنان بابیان اینکه جمعیت دام سبک استان حدود یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار رأس تخمین می‌شود، ابراز داشت: اتحادیه‌های دامداران، اتحادیه صنعت همگام، اتحادیه عشایری، اداره کل دامپزشکی و صندوق بیمه کشاورزی اقدام به نصب پلاک گوش دام‌ها می‌کنند تا این اطلاعات در سامانه هویت دام مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی ثبت شود. شاه‌حسینی بابیان اینکه در طرح هویت‌دار کردن دام هزینه پلاک‌گذاری دام‌ها بر عهده مالکین دام‌ها است، تصریح کرد: با اجباری شدن طرح هویت‌دار کردن دام و همچنین بیمه دام از این به بعد ارائه هرگونه خدمات و تخصیص نهاده منوط به بیمه و هویت‌دار کردن دام است. وی تعداد دام سنگین را حدود ۱۰۸ هزار رأس در استان سمنان اعلام کرد و افزود: اجرای طرح هویت دار کردن دام از طریق رسانه و پیامک از سوی مدیریت ترویج سازمان اقدامات لازم انجام‌شده است.
ایسناایسنا2 هفته قبل
مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از تجهیز ۴۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه کمتر برخوردار خارتوران شاهرود به سامانه‌های آبیاری کم‌فشار خبر داد و از تعدد منابع، وجود انهار سنتی انتقال و عدم یکنواختی توزیع آب به عنوان مهم‌ترین عوامل راندمان پایین آبیاری در استان و خصوصا اراضی کشاورزی در منطقه خارتوران شاهرود نام برد. به گزارش ایسنا، حسین شاهینی با اشاره به برنامه‌های این سازمان برای توسعه سیستم‌های آبیاری کم‌فشار در اراضی کشاورزی این استان اظهار کرد: اجرای طرح ۲۰۰۰ هکتاری سامانه آبیاری کم‌فشار در اراضی کشاورزی منطقه خارتوران شهرستان شاهرود در دستور کار بوده که تاکنون ۴۲۰ هکتار از آن اجرایی شده است. مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: اجرای این طرح به علت ایجاد منابع آبی پایدار تأثیر مثبتی نیز بر اشتغال منطقه و حفظ و حراست از منابع طبیعی منطقه دارد. شاهینی با بیان اینکه اجرای طرح سامانه آبیاری کم‌فشار در سطح ۴۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه‌های کم برخوردار خارتوران با استفاده از اعتبارات سال گذشته اجرایی شده است خاطرنشان کرد: این پروژه آب‌وخاک با صرف اعتبار ۲۵ میلیارد ریالی با موفقیت به اتمام رسیده است. وی ابراز امیدواری کرد با تخصیص اعتبار مناسب برای اجرایی کردن این پروژه آب‌وخاک، بسترهای لازم برای رفع محرومیت در این منطقه فراهم شود.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حسین شاهینی صبح یک‌شنبه در گفتگو با خبرنگاران به میزبانی اداره کل جهاد کشاورزی سمنان ضمن بیان اینکه سامانه‌های آبیاری کم‌فشار در ۴۲۰ از اراضی کشاورزی منطقه کم برخوردار خارتوران شاهرود اجرا شد، ابراز داشت: برای این طرح ۲۵ میلیارد ریال اعتبار هزینه شد. وی بابیان اینکه اجرایی شدن طرح دو هزار هکتاری سامانه آبیاری کم‌فشار در اراضی کشاورزی منطقه خار توران شاهرود در دستور کار است، افزود: سازمان جهاد کشاورزی اجرای سامانه‌های آبیاری کم‌فشار را برای ۲۴ حلقه چاه کشاورزی موجود در منطقه با استفاده از ظرفیت مشاوران و کارشناسان استان تهیه‌کرده است. مدیر آب‌وخاک جهاد کشاورزی استان سمنان بابیان اینکه دلایل متعددی باعث عدم مطلوب بودن راندمان آبی در خارتوران شده است، ابراز داشت: تعدد منابع آبی، وجود انهار سنتی انتقال آب، عدم توزیع یکنواخت آب، محروم بودن منطقه و جمعیت سه‌هزارنفری که عمدتا به فعالیت‌های کشاورزی و دامداری اشتغال دارند از مهم‌ترین این دلایل محسوب می‌شود. شاهینی در ادامه تصریح کرد: بر این اساس عملیات زیربنایی آب‌وخاک در بخش کشاورزی شامل مرمت ۱۵ کیلومتر از قنوات موجود، تسطیح اراضی در سطح ۷۰ هکتار و احداث ۱۱ کیلومتر لوله و کانال بتنی انتقال آب در منطقه انجام‌شده است که با تخصیص اعتبار مناسب برای اجرایی کردن پروژه‌های آب‌وخاک، بسترهای لازم برای رفع محرومیت این منطقه فراهم می‌شود. وی بابیان اینکه در طرح آب چاه‌های کشاورزی از لوله‌های پلی‌اتیلن که از دوام و عمر بهره‌برداری بالایی برخوردارند استفاده‌شده است، افزود: با اجرای این طرح علاوه بر حل معضل انتقال آب راندمان توزیع نیز به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد و از سویی اجرای این طرح به علت ایجاد منابع آبی پایدار تأثیر مثبتی نیز بر اشتغال منطقه و حفظ و حراست از منابع طبیعی منطقه خواهد داشت.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن میرعماد صبح پنج‌شنبه در نشستی با حضور خبرنگاران به میزبانی جهاد کشاورزی سمنان از افتتاح یک طرح مهم حوزه آب‌رسانی کشاورزی در بیارجمند شاهرود خبر داد و بیان کرد: این طرح شامل دو بخش ایستگاه پمپاژ و استخر ذخیره است که بالاخره پس از نزدیک به یک دهه به بهره‌برداری رسید. وی بابیان اینکه حجم آب این استخر ذخیره‌سازی ۳۰۰ هزار مترمکعب است و ۴۰۰ هکتار اراضی کشاورزی منطقه بیارجمند از این طرح بهره‌مند می‌شوند، افزود: این طرح یکی از مطالبات مردم و کشاورزان بیارجمند است که سال‌ها با خشک‌سالی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. میرعماد بابیان اینکه ساخت طرح آب‌رسانی روستایی بیارجمند سه میلیارد تومان اعتبار در برداشته است، ابراز داشت: ذخیره‌سازی آب مازاد قنات در فصول غیر زراعی بر اساس مجوز وزارت نیرو یکی از کارکردهای این پروژه است. وی افزود: این طرح همچنین دارای پمپاژ است یعنی می‌تواند تنظیم دبی خروجی قنات و جلوگیری از هدر رفت آب و افزایش بهره‌وری مصرف آب را نیز منجر شود که در بخش بیارجمند با توجه به اقلیم گرم و خشک و کم آب دارای اهمیت زیاد است. میرعماد گفت: اجرای طرح مذکور همچنین در ارتقای امید، جلوگیری از مهاجرت و تثبیت اشتغال موجود در بخش کشاورزی مؤثر است.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، سید حسن میرعماد در نشستی با کارکنان جهاد کشاورزی استان سمنان به مناسبت روز کارمند اظهار داشت: خوشبختانه عملکرد بسیار خوبی را در حوزه توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی استان سمنان شاهد هستیم. وی عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون طرح سامانه‌های نوین آبیاری در بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان سمنان اجرایی شده است که درصدد هستیم سه هزار هکتار دیگر را نیز مجهز به این سیستم کنیم. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از افزایش سه برابری تولید تخم‌مرغ در استان سمنان نسبت به سال‌های گذشته خبر داد و گفت: بهینه‌سازی واحد‌های تولیدکننده فعال در استان سمنان از دلایل افزایش میزان تولید تخم‌مرغ در این استان محسوب می‌شود. وی در مورد اعطای تسهیلات رونق تولید به بهره‌برداران بخش کشاورزی گفت: در این بخش سال گذشته بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت‌شده است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بیان داشت: در حوزه اشتغال روستایی نیز در سال گذشته بیش از ۱۳۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت پرداخت‌شده است.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن میرعماد بعدازظهر دوشنبه در نشستی با بهره‌برداران جهاد کشاورزی سمنان به مناسبت روز کارمند به میزبانی این اداره کل ضمن بیان اینکه خوشبختانه هیچ‌گونه کمبودی ازنظر تخم‌مرغ در استان وجود ندارد و حتی شاهد تولید مازاد بر نیاز نیز هستیم، ابراز داشت: امسال تولید تخم‌مرغ بیش ۳۰ هزار تن پیش‌بینی می‌شود. وی ضمن بیان اینکه میزان تولید این محصول طی سال‌های گذشته تنها ۱۰٫۵ هزار تن در سال گزارش می‌شد، افزود: این درحالی‌است‌که امروز میزان تولید تخم‌مرغ در استان سمنان به حدود سه برابر سال‌های گذشته خود رسیده است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بابیان اینکه امسال در بیش از دو هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان سامانه‌های نوین آبیاری اجرایی شده است، ابراز داشت: اجرای سامانه در بیش از سه هزار هکتار دیگر از اراضی کشاورزی استان سمنان در دستور کار قرار دارد. میرعماد بابیان اینکه سال گذشته بیش از سه هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان سمنان به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شدند، تصریح کرد: این اقدام در راستای سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برای بهینه‌سازی مصرف آب در استان صورت گرفته است. وی ضمن بیان اینکه سال گذشته بیش از ۱۳۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت اشتغال روستایی با نرخ شش درصد در استان سمنان پرداخت شد، افزود: از این میزان حدود ۱۰۰ میلیارد تومان جذب بخش کشاورزی و همچنین ۳۵۰ میلیارد تومان تسهیلات نیز به بهره‌برداران کشاورزی پرداخت شد.
تسنیمتسنیم4 هفته قبل
وی افزود: این پروژه‌ها در دو بخش عمرانی و اقتصادی ۹۷۲ اشتغال مستقیم و غیرمستقیم را در استان سمنان ایجاد می‌کنند. مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان عنوان کرد: از مجموع ۱۴۵ طرحی که در هفته دولت افتتاح خواهد شد؛ ۱۰۷ طرح مربوط به بخش جهاد کشاورزی استان است که با افتتاح طرح‌های عمرانی این سازمان ۷۳۸ شغل ایجاد می‌شود. وی خاطرنشان کرد: برای افتتاح ۳۴ پروژه اقتصادی بخش کشاورزی در هفته دولت اعتباری بالغ‌بر ۳۳۳ میلیارد و ۶۹۰ میلیون تومان از سوی بخش خصوصی هزینه شده است. مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بیان داشت: برای افتتاح ۱۰۷ پروژه بخش جهاد کشاورزی اعتباری بالغ‌بر ۵۴۶ میلیارد و ۹۹۹ میلیون ریال هزینه شده است. میرعماد گفت: ۲۰ طرح اداره کل منابع طبیعی و ۱۸ طرح نیز سهم امور عشایری استان سمنان از مجموع ۱۴۵ طرحی است که در هفته دولت در استان سمنان افتتاح خواهد شد.
مهرمهر4 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن میرعماد صبح شنبه در حاشیه برنامه‌های آغاز هفته دولت در شهرستان سمنان بابیان اینکه طی هفته دولت امسال ۱۴۵ پروژه عمرانی و اقتصادی در استان افتتاح می‌شود، ابراز داشت: از این تعداد ۱۱۱ طرح عمرانی و ۳۴ پروژه اقتصادی را شامل می‌شود. وی بابیان اینکه برای بهره‌برداری از این طرح‌ها ۷۶۹ میلیارد و ۴۷۲ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است، افزود: این پروژه‌ها طی هفته دولت در بخش عمرانی ۷۳۸ شغل و حوزه اقتصادی ۲۳۴ اشتغال را به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در کل استان سمنان ایجاد می‌کند. مدیرکل جهاد کشاورزی استان سمنان بابیان اینکه برای پروژه‌های عمرانی قابل‌افتتاح بیش از ۴۳۲ میلیارد و ۵۶۲ میلیون ریال اعتبار صرف شده است، ابراز داشت: برای ۳۴ پروژه تولیدی و اقتصادی بخش کشاورزی استان قابل‌افتتاح در هفته دولت امسال نیز ۳۳۶ میلیارد و ۹۱۰ میلیون ریال اعتبار از سوی بخش خصوصی سرمایه‌گذاری صورت گرفت که بخشی از آن تسهیلات اعطایی دولت به متقاضیان بوده است. میرعماد ضمن بیان اینکه پروژه‌ها به سه دستگاه جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و آبخیزداری و امور عشایری استان سمنان مربوط می‌شود، تصریح کرد: از این تعداد ۱۰۷ پروژه را بااعتبار ۵۴۶ میلیارد و ۹۹۹ میلیون ریال بخش جهاد کشاورزی استان سمنان به خود اختصاص داده است. وی بابیان اینکه اداره کل منابع طبیعی و مدیریت امور عشایری استان سمنان نیز به ترتیب سهم ۲۰ و۱۸ پروژه‌ای در پروژه‌های قابل‌افتتاح هفته دولت در حوزه فعالیتی وزارت جهاد کشاورزی را دارند، افزود: درمجموع این دستگاه‌ها برای ۱۷۵ نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد می‌کند.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، ابوالفضل شاه‌مرادی عصر شنبه در همایش توسعه کشت کلزا به میزبانی سالن اجتماعات معلم میامی با بیان اینکه امسال ۵۰درصد سهمیه کاشت کلزا به این شهرستان واگذارشده است، ابراز داشت: با توجه به اینکه این سرزمین دارای اقلیمی مناسبی برای کشت گیاه کلزا محسوب می‌شود لذا بیشترین سطح زیر کشت را به خود اختصاص داده است. وی ضمن بیان اینکه سال زراعی گذشته کشت کلزا در ۳۴۰ هکتار اراضی دیم و ۳۰۰ هکتار از اراضی آبی میامی انجام شد، افزود: از این میزان پارسال ۷۰۰ تن کلزا برداشت شد که افزایش سطح زیر کشت این محصول در دست پیگیری است. معاون امور زراعت جهاد کشاورزی استان سمنان بابیان اینکه کلزا یکی از گیاهان موثر در تغییر الگوی کشت محسوب می‌شود، ابراز داشت: با توجه به کمبود منابع آبی باید به سمت و سوی کشت گیاهان کم آب‌بر حرکت کرد که کلزا در این راستا پیشنهاد می‌شود. شاه‌مرادی بابیان اینکه باید نسبت به رفع موانع موجود در راستای کشت گیاهان مقاوم به خشکی و کم‌آبی پیش رفت، تصریح کرد: با درک این موضوع بذر مناسب کلزا برای کشت به استان سمنان واردشده که برای توزیع با توجه به نوع آن در اختیار بهره‌برداران قرار خواهد گرفت. وی بابیان اینکه با کشت کلزا نیاز استان و کشور به واردات دانه‌های روغنی کاهش می‌یابد، افزود: امسال با پشتیبانی از کارشناسان پهنه کشت کلزا در این سامانه‌ها اجرایی شده است.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، خدابخش عرب ظهر شنبه در نشست ستاد برنامه‌ریزی و اقتصاد مقاومتی استان سمنان به میزبانی استانداری ضمن بیان اینکه ۸۵ طرح در بخش. های مختلفی چون کشاورزی، دامپروری، معدن و گردشگری در برنامه عملیاتی سند توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستای لاسجرد تعریف شده است، تاکید کرد: اجرای این طرح‌ها به اشتغال و توسعه این روستا منجر می‌شود. وی با بیان اینکه لاسجرد سرخه نیازمند توجه است، تاکید کرد: این روستا دارای ظرفیت‌های خوبی برای توسعه است که به خصوص در زمینه معدن، گردشگری و زراعت می‌تواند برکات خوبی را به همراه داشته باشد. ایجاد شغل برای ۱۴۷ نفرمعاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، گفت: اجرای طرح‌های توسعه‌ای در بخش‌های مختلف روستای لاسجرد برای ۱۴۷ نفر شغل ایجاد می‌کند. عرب تسهیلات بانکی، سهم مشارکت بهره‌بردار و یارانه و اعتبارات تملیکی را محل تامین منابع مورد نیاز لاسجرد بر شمرد و گفت: برنامه عملیاتی سند توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستا ۱۳۲ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. وی افزود: بهره برداری از چشمه تلخاب و توسعه گلیم بافی و قلم‌زنی، طرح‌های تکمیل امامزادگان، مرمت و بهسازی کاروان‌سرای شاه عباسی، خانه ساسانی، آب انبار، حمام، خانه اربابی و راه دسترسی چشمه تلخاب، آموزش بوم گردی، توسعه کود و اسید شیمایی، طرح‌های بخش‌های معدنی و کشاورزی توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی و … در زمره اقداماتی است که در لاسجرد انجام خواهد شد.
ایسناایسنا1 ماه قبل
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه سالانه یک هزار و ۲۰۰ تن گوشت شترمرغ در این استان تولید می‌شود گفت: ایجاد تشکل شترمرغداران در استان سمنان ضروری است. وی با بیان اینکه در استان سمنان بستر و زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری در بخش شترمرغ را دارد گفت: اقلیم مناسب استان سمنان، دارا بودن تعداد روزهای آفتابی در طول سال و هم‌جواری با استان تهران برای عرضه محصولات سبب شده تا علاقه‌مندان زیادی در بخش پرورش شترمرغ سرمایه‌گذاری کرده و همواره متقاضی در این بخش برای سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد. معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: تاکنون تعداد ۱۳ واحد پرورش شترمرغ با ظرفیت کل ۱۳ هزار و ۸۷ قطعه به بهره‌برداری رسیده که می‌تواند سالانه نزدیک به یک هزار و ۲۰۰ تن گوشت و ۳۰ هزار قطعه جوجه شترمرغ تولید کند. وی خاطرنشان کرد: درمجموع در استان سمنان تاکنون ۶۱ واحد با ظرفیت ۵۵ هزار و ۴۴۳ قطعه شترمرغ وجود داشته که برخی در حال تولید بوده و برخی دیگر نیز در حال سرمایه‌گذاری است. شاه‌حسینی تصریح کرد: خوشبختانه با تلاش کارشناسان این معاونت و همکاری اداره کل تعاون روستایی استان سمنان زمینه‌های اولیه ایجاد این تشکل انجام‌شده و در آینده نزدیک شاهد ایجاد تعاونی شترمرغداران در استان سمنان خواهیم بود.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی شاه حسینی ظهر چهارشنبه در نشستی با حضور اصحاب رسانه به میزبانی جهاد سمنان، ضمن بیان اینکه استان سمنان ۶۱ واحد نگهداری و پرورش شترمرغ دارد که ۱۳ واحد آن‌ها در حال تولید و مابقی در مرحله سرمایه‌گذاری، اخذ مجوز و … هستند، تاکید کرد: ۱۳ واحد فعال شترمرغ استان دارای ظرفیت ۱۳ هزار قطعه‌ای هستند که سالانه یک‌هزار و ۲۰۰ تن گوشت تولید می‌کنند. وی با بیان اینکه افتتاح سایر واحدهای تولید و پرورش شترمرغ می‌تواند میزان تولید گوشت این حیوان را در استان سمنان چندین برابر کند، ابراز کرد: ۶۱ واحد پرورش شترمرغ استان هم اکنون ظرفیت نگهداری ۵۵ هزار و ۴۴۳ قطعه شترمرغ را دارند. معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، گفت: در ۱۳ واحد پرورش شترمرغ که به بهره برداری رسیده است سالانه نزدیک به ۳۰ هزار قطعه جوجه شترمرغ تولید می‌شود. شاه حسینی تاکید کرد: از ۶۱ واحد پرورش شترمرغ در استان سمنان، ۳۱ واحد در حال ساخت‌ و ساز و تکمیل است و در سال‌های ۹۸ تا ۹۹ به بهره‌برداری می‌رسد و می‌تواند ظرفیت خوبی را در بحث اشتغال ایجاد کند. معاون جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه پرورش شتر مرغ در استان به دلیل دارا بودن مزیت‌های مناسب، حمایت می‌شود، تاکید کرد: اقلیم مناسب، دارا بودن تعداد روزهای آفتابی در طول سال و هم‌جواری با تهران سه مزیت اصلی پرورش شترمرغ در استان هستند.
فارسفارس1 ماه قبل
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه سالانه یک‌هزار و ۲۰۰ تن گوشت شترمرغ در این استان تولید می‌شود، گفت: ایجاد تشکل شترمرغ‌داران در استان سمنان ضروری است. مصطفی شاه‌حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سمنان اظهار کرد: استان سمنان به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرارگیری در مرکز کشور استانی امن و دارای پتانسیل‌های فراوان محیطی و اجتماعی برای رسیدن به اهداف بلندمدت توسعه است. معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: تاکنون تعداد ۱۳ واحد پرورش شترمرغ با ظرفیت کل ۱۳ هزار و ۸۷ قطعه به بهره‌برداری رسیده است که می‌تواند سالانه نزدیک به یک‌هزار و ۲۰۰ تن گوشت و ۳۰ هزار قطعه جوجه شترمرغ تولید کند. شاه‌حسینی اضافه کرد: همچنین ۳۱ واحد در حال ساخت‌وساز و تکمیل واحدهای پرورش شترمرغ بوده که در سال ۹۸ تا ۹۹ به بهره‌برداری می‌رسد و ۱۷ نفر دیگر نیز مجوزهای اولیه برای ایجاد واحدهای پرورش شترمرغ را از سازمان جهاد کشاورزی اخذ کرده‌اند. شاه‌حسینی تصریح کرد: با تلاش کارشناسان معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان و همکاری اداره کل تعاون روستایی استان سمنان زمینه‌های اولیه ایجاد این تشکل انجام‌ شده و در آینده نزدیک شاهد ایجاد تعاونی شترمرغ‌داران در استان خواهیم بود.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، سید حسن میرعماد بعدازظهر امروز در جلسه ستاد تنظیم بازار استان سمنان که در سالن مدیریت بحران استانداری سمنان برگزار شد اظهار داشت: تمهیدات ویژه‌ای برای تأمین گوشت مرغ در استان سمنان اندیشیده شده است. وی با بیان اینکه در استان سمنان هیچ نگرانی از بابت تأمین گوشت مرغ وجود ندارد افزود: در حال حاضر گوشت مرغ با قیمت هر کیلوگرم ۱۲هزار و ۹۰۰ تومان در درب مغازه‌ها به مردم عرضه می‌شود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به فروش هر کیلو تخم‌مرغ در استان سمنان به قیمت هر کیلوگرم ۶ هزار و ۹۰۰ تومان بیان داشت: در این مورد نیز وضعیت استان سمنان مطلوب گزارش می‌شود. میرعماد با اشاره به روند خوب جوجه ریزی از ابتدای سال ۹۸ تاکنون در استان سمنان گفت: از ابتدای سال جاری ۱۱ میلیون جوجه ریزی در سطح استان سمنان انجام‌شده است. وی بیان داشت: بالغ‌بر ۳ هزار تن مرغ بالای ۴۳ روز در حال حاضر در استان سمنان موجود است.
فارسفارس1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، حشمت‌الله عسگری صبح امروز در جلسه ستاد تنظیم بازار استان سمنان که در سالن مدیریت بحران استانداری سمنان برگزار شد، اظهار کرد: روزبازارها بر اساس قانون و با نگاه رونق تولیدات داخلی و محصولات و صنایع‌دستی، ایجاد فضایی مفرح و بانشاط و همچنین زمینه‌سازی برای خرید ارزان خانواده‌ها در استان سمنان دایر شده است. وی ادامه داد: توجه به سیما و منظر شهری و بهداشت در روزبازارهای استان سمنان باید به‌صورت مطلوب موردتوجه قرار گرفته و رعایت شود. وی ادامه داد: تخم‌مرغ نیز در استان سمنان وضع مطلوبی دارد و با قیمت هر کیلوگرم ۶ هزار و ۹۰۰ تومان درب مغازه به مردم عرضه می‌شود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بیان کرد: در استان سمنان از ابتدای سال جاری، تاکنون روند خوبی در زمینه جوجه‌ریزی وجود داشته که بالغ‌بر ۱۱ میلیون جوجه‌ریزی در استان انجام شده است. میرعماد خاطرنشان کرد: در حال حاضر در استان سمنان بالغ‌بر سه هزار تن مرغ بالای ۴۳ روز موجود است که با تمهیدات لازم و مناسب، کمبودی در این حوزه نخواهیم داشت.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن میرعماد غروب چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران به میزبانی سالن جلسات جهاد کشاورزی سمنان ضمن بیان اینکه از سال آینده دولت هیچ‌گونه خدماتی به کشاورزان برای کشت «سبزی و صیفی‌جات» در محیط باز ارائه نمی‌کند، ابراز داشت: با توجه به کمبود منابع آبی این نوع کشت دیگر مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود و می‌بایست به سمت کشت گلخانه‌ای گام برداشت. وی ضمن بیان اینکه طرح یک هزار هکتاری توسعه گلخانه‌ها در استان سمنان تنظیم‌شده است، افزود: تسهیلات ایجاد این گلخانه‌ها از محل تبصره ۱۸ بااعتبار ۹ درصد در مناطق برخوردار و در مناطق غیر برخوردار بااعتبار هفت درصد اعطا می‌شود. مدیرکل جهاد کشاورزی استان سمنان بابیان اینکه زیرساخت‌های توسعه کشت گلخانه‌ای در استان به نحو مطلوب فراهم است، ابراز داشت: با توجه به محدودیت‌هایی که برای کشت در محیط باز در نظر گرفته‌شده است از بهره‌برداران انتظار می‌رود در این حوزه همکاری لازم را داشته باشند. میرعماد بابیان اینکه امسال ایجاد ۹۰ هکتار گلخانه و سایبان در استان سمنان پیش‌بینی‌شده است، تصریح کرد: مقدمات توسعه برخی محصولات گلخانه‌ای در استان سمنان فراهم و برخی مجوزها نیز با همکاری بانک عامل صادرشده است. وی ضمن بیان اینکه فرصت مناسبی برای ایجاد گلخانه‌های کوچک‌مقیاس برای این استان فراهم‌شده است، افزود: همه کشاورزان می‌توانند در جوار مزرعه خود گلخانه‌های کوچک ایجاد کنند که بتوانند علاوه بر تأمین محصولات موردنیاز خود برای بازار منطقه نیز تولید برخی محصولات را داشته باشند.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، لطف الله رضایی صبح شنبه در گفتگو با خبرنگاران به میزبانی سالن جلسات جهاد کشاورزی ضمن بیان اینکه کشت گل محمدی طی سنوات اخیر در استان سمنان ۷۰ درصد افزایش یافت، ابراز داشت: بالاترین میزان کشت این محصول با اختصاص ۵۰ درصد به شهر دامغان اختصاص دارد. وی ضمن بیان اینکه هم‌اکنون کشت گل محمدی در ۲۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان سمنان انجام می‌شود، افزود: با این سطح هکتار میانگین برداشت این محصول در هکتار سه الی چهار تن در استان گزارش می‌شود. معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان سمنان بابیان اینکه سه واحد فراوری گل محمدی در استان فعال است، ابراز داشت: با توجه به اینکه این گیاه نیاز به مراقبت کمی دارد طی سنوات گذشته از استقبال خوب بهره‌برداران بخش کشاورزی همراه بود که تاکنون نیز در باغات گل محمدی استان مشکلاتی از لحاظ بیماری و آفات مشاهده نشده است. رضایی بابیان اینکه سال گذشته مبلغ یک میلیارد و ۳۵ میلیون ریال یارانه برای خرید پایه‌های کشت بافتی گل محمدی در استان تخصیص داده و این مبلغ جذب شد، تصریح کرد: این سازمان با همکاری معاونت باغبانی تسهیلات دولتی از قبیل یارانه نهال و اجرای سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار و همچنین انجام مشاوره‌های فنی از ابتدا تا انتهای طرح را در اختیار بهره‌برداران قرار داده است. وی بابیان اینکه ۶۰ خانوار در سطح استان سمنان به‌صورت مستقیم درزمینهٔ گل محمدی فعالیت می‌کنند، افزود: برداشت دستی و هزینه کارگری از مشکلات باغداران استان به شمار می‌رود که در ایام برداشت ۳۰۰نفر به‌کارگیری می‌شوند.
ایسناایسنا1 ماه قبل
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از برداشت ۳ هزار تن انجیر از باغات این استان خبر داد. وی خاطرنشان کرد: استان سمنان یکی از ۷ استان مهم در تولید انجیر آبی در کشور محسوب می‌شود و مناطق حاشیه کویر استان در شهرستان‌های گرمسار آرادان سمنان سرخه دامغان شاهرود و میامی و همچنین منطقه درجزین شهرستان مهدی‌شهر برای کشت انجیر مستعد است. رضایی گفت: عمده محصول انجیر تولیدی استان سمنان به دلیل عدم مصرف کود و سم شیمیایی محصول سالم تلقی شده و این ویژگی می‌تواند برای مصرف‌کنندگان بسیار مهم باشد. وی با بیان این‌که ارقام متعدد انجیر در استان سمنان کشت می‌شود به برخی از این ارقام اشاره کرد و گفت: ارقام تحت کشت در استان شامل انجیر زرد گرمسار، انجیر سبز سمنان، انجیر سیاه میامی، انجیر بیدانه گرمسار و انجیر سفید بی‌دانه است. معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به‌ضرورت ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی برای فرآوری این محصول گفت: ایجاد بارگاه بهداشتی تولید انجیر خشک و همچنین شکل‌گیری صنایع بسته‌بندی و فرآوری از موضوعات حائز اهمیت بوده که موردحمایت سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان نیز است.
فارسفارس1 ماه قبل
سیدحسن میرعماد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سمنان اظهار کرد: استان سمنان به دلیل تنوع آب و هوایی، ظرفیت کشت و تولید اکثر گیاهان دارویی ازجمله گل محمدی و زیره سبز را دارد. وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر، ۲۷۰ هکتار کشت گیاه گل محمدی در استان انجام‌گرفته که نزدیک به ۱۳۰ هکتار آن بارور است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تصریح کرد: بالاترین سطح زیر کشت مربوط به شهرستان دامغان است که بیش از ۵۰ درصد سطح زیر کشت استان را تشکیل می‌دهد. میرعماد با بیان اینکه کشت گل محمدی دارای ارزش‌افزوده قابل‌توجهی بوده و با توجه به مقاومت به سرما و کم‌آبی با استقبال خوبی در میان کشاورزان استان مواجه شده، تصریح کرد: کشت گل محمدی در طی ۵ سال گذشته افزایش ۷۰ درصدی در استان داشته است. وی با بیان اینکه بیش از ۶۰ خانوار در سطح استان به‌صورت مستقیم در زمینه گل محمدی فعالیت دارند، افزود: در ایام برداشت گل یعنی از اواخر فروردین تا اواخر خرداد شاهد به‌کارگیری ۳۰۰ نفر نیروی کار نیمه‌وقت در سطح استان هستیم.

به انتهای لیست رسیدید