حامد کرزی

حامد کرزی

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری میزان، حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان با اشاره به اهمیت داشتن روابط خوب با اسلام‌آباد گفت که پاکستان در میان کشورهای همسایه بیشترین تاثیر را بر افغانستان دارد. وی با اشاره به «خط دیورند»، مرز مورد مناقشه افغانستان و پاکستان نیز گفت: ما با آن‌ها درباره خط دیورند مشکل داریم اما افغانستان از آن برای ایجاد جنگ یا درگیری با پاکستان استفاده نکرده است. به گزارش «اوتلوک ایندیا»، کرزی تصریح کرد: افغانستان بدون داشتن روابط حسنه با پاکستان آرام نخواهد بود و رفاه در این کشور تامین نخواهد شد. وی با اشاره به خوب نبودن روابط کابل-اسلام‌آباد و تاثیر تنش‌های اسلام‌آباد و هند بر روابط افغانستان و پاکستان نیز گفت: هند بهترین دوست افغانستان است اما تاثیری که پاکستان دارد از هر کشور دیگری بیشتر می‌باشد؛ ما نیازمند بهبود روابط با پاکستان هستیم. کرزی در نشست امنیتی «گفت‌وگوی رایزانا» گفت: ما خواستار بهترین روابط با هند هستیم اما این موضوع نمی‌تواند ما را از داشتن روابط حسنه با پاکستان باز دارد.
فارسفارس3 روز قبل
به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «حامد کرزی» رییس‌جمهور پیشین افغانستان که برای شرکت در نشست سالیانه گفت‌وگوهای رایسینا در دهلی‌نو به هند رفته است، بر پایان جنگ در افغانستان تاکید کرد. کرزی با ابراز نگرانی از تنش‌های ایجاد شده میان آمریکا و ایران، خواستار حل این تنش‌ها از راه گفتگو شد و بر تأمین صلح و ثبات در منطقه بر مبنای عدم تشدد تاکید کرده است. «حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان نیز برای شرکت و سخنرانی در این نشست روز گذشته عازم هند شد. محب امروز (چهارشنبه) در ادامه دیدارهای خود در حاشیه این نشست، با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. در دیدار مشاور امنیت ملی افغانستان با ظریف تحولات منطقه‌ای به ویژه پس از ترور سپهبد شهید سلیمانی و آخرین شرایط سیاسی و گفتگوهای صلح در افغانستان مورد گفتگو قرار گرفت.

مهمترین عناوین روزنامه‌های جهان

30+
صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل

مهمترین عناوین روزنامه‌های جهان

14+
صدا و سیماصدا و سیما4 روز قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین6 روز قبل
خبرگزاری میزان- افغانستانی‌ها می‌گویند؛ صلح طالبان و آمریکا اگر به نتیجه‌ای هم برسد به صلح پایدار در افغانستان منجر نمی‌شود زیرا خلیل زاد در مذاکرات تنها به دنبال منافع آمریکا است. به گزارش خبرگزاری میزان، برنامه صلح آمریکا با طالبان برای افغانستان نزدیک به یک و نیم سال پیش آغاز شده است اما تاکنون نتیجه‌ای نداشته و آخرین تحلیل و بررسی‌ها از از وضعیت صلح و منطقه، باعث ناامیدی افغانستانی‌ها در این مورد شده است. پس از انتخاب زلمی خلیل زاد به عنوان نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در شهریور ماه ۱۳۹۷، مذاکرات آمریکا با طالبان به صورت رسمی آغاز شد. به باور سعیدی، اما در حال حاضر مولفه‌های صلح خلیل زاد کاملا مغایر اصول اساسی صلح است و امیدی به نتیجه آن نباید داشت. کشورهایی که با آمریکا درباره مبارزه با تروریسم و صلح و ثبات اختلاف داشتند هم با آمریکا همکاری کردند.
تسنیمتسنیم6 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل ازجیو تی وی، «حامد کرزی» رئیس جمهور سابق افغانستان ضمن ملاقات با «نواز شریف» نخست وزیر سابق پاکستان برای وی آرزوی بهبودی کرد. گزارش‌ها حاکی است حامد کرزی در بیمارستانی در شهر لندن با نواز شریف ملاقات کرده و در جریان نحوه درمان وی قرار گرفت. رئیس جمهور سابق افغانستان با «شهباز شریف» رئیس حزب نواز نیز دیدار کرده و در مورد شرایط جدید منطقه با او به رایزنی پرداخت. وی در این خصوص گفت: من برای عیادت از نواز شریف به بیمارستان آمده بودم و احساس می‌کنم که حال وی بهتر شده است. شهباز شریف در این خصوص اعلام کرد: حضور حامد کرزی نشان از تلاش او برای ایجاد ارتباطی دوستانه با مردم پاکستان دارد و ما قدردان او هستیم.
ایرناایرنا1 هفته قبل
برنامه صلح آمریکا با طالبان برای افغانستان نزدیک به یک و نیم سال پیش آغاز شده است اما تاکنون نتیجه‌ای نداشته و آخرین تحلیل و بررسی‌ها از از وضعیت صلح و منطقه، باعث ناامیدی افغانستانی‌ها در این مورد شده است. پس از انتخاب زلمی خلیل زاد به عنوان نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در شهریور ماه ۱۳۹۷، مذاکرات آمریکا با طالبان به صورت رسمی آغاز شد. هرچه پروژه طولانی باشد حساب‌های بانکی خلیل زاد نیز بیشتر پر خواهد شد. به باور سعیدی، اما در حال حاضر مولفه‌های صلح خلیل زاد کاملا مغایر اصول اساسی صلح است و امیدی به نتیجه آن نباید داشت. کشورهایی که با آمریکا درباره مبارزه با تروریسم و صلح و ثبات اختلاف داشتند هم با آمریکا همکاری کردند.

بیوگرافی کامل «سلطان قابوس» +تصاویر

9+
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارش «حامد کرزی» رئیس جمهور پیشین افغانستان که برای شرکت در مجمع گفتگوی تهران به ایران سفر کرده بود، در حاشیه این نشست با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. در همین راستا با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز دیداری داشتم.» حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان روز گذشته در مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای گفت: برادران ما در ایران ۴۰ سال است که مهماندار برادران و خواهران افغان خود هستند و اجازه تعلیم و تربیت به آنها دادند. امروز ما در حالی به تهران سفر می‌کنیم که یک حادثه غمبار رخ داده است. مردم افغانستان درد و تاثر مردم ایران را درک می‌کنند چرا که این حوادث را تجربه کرده و بزرگان زیادی را در چنین حملاتی از دست داده‌اند. وی افزود: ایران کشور مهم منطقه و همسایه افغانستان که اختلاف نظر زیادی با آمریکا داشت، در کنفرانس حضور یافت و با آمریکا و کشورهای بزرگ جهان برای ایجاد امنیت در افغانستان تلاش کرد.
فارسفارس1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «حامد کرزی» رئیس جمهور پیشین افغانستان که برای شرکت در مجمع گفتگوی تهران به ایران سفر کرده بود، در حاشیه این نشست با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. کرزی در صفحه توئیتر خود پیرامون این نشست و دیدارش با ظریف نوشت: «از قدرت‌های بزرگ و همسایگان افغانستان به ویژه ایران به‌خاطر کمک به ایجاد ثبات در افغانستان پس از فاجعه ۱۱ سپتامبر قدردانی کردم.» وی همچنین خواستار همکاری‌های بیشتر منطقه‌ای شد و افزود: «امیدواریم آمریکا به برجام بازگردد و اتحادیه اروپا، روسیه و چین در این راستا تلاش کنند. امروز ما در حالی به تهران سفر می‌کنیم که یک حادثه غمبار رخ داده است. مردم افغانستان درد و تاثر مردم ایران را درک می‌کنند چرا که این حوادث را تجربه کرده و بزرگان زیادی را در چنین حملاتی از دست داده‌اند. وی افزود: ایران کشور مهم منطقه و همسایه افغانستان که اختلاف نظر زیادی با آمریکا داشت، در کنفرانس حضور یافت و با آمریکا و کشورهای بزرگ جهان برای ایجاد امنیت در افغانستان تلاش کرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری میزان، حامد کرزی سه‌شنبه در مجمع گفت‌ وگوی تهران گفت: حمله آمریکا که منجر به شهادت سردار عزیزمان، قاسم سلیمانی شد، به ملت بزرگوار و دوست‌مان، تسلیت عمیق می‌گویم. ایران و افغانستان دو کشور نزدیک به یکدیگر و با زبان، تاریخ، فرهنگ و هنر نزدیک و مشترک هستند. امیدواریم با تمام مشکلات و تجربیات به ویژه تجربه تلخ چند روز قبل، آمریکا با مناسبات دوستانه با ایران و برگشت به تعهدات‌شان در کشورهای منطقه مانند افغانستان و برجام راه معقول را در پیش بگیرد. کشورهایی که با آمریکا درباره مبارزه با تروریسم و صلح و ثبات اختلاف داشتند هم با آمریکا همکاری کردند. رئیس‌جمهوری سابق افغانستان ادامه داد: با وجود حضور آمریکا، ایران در سال‌های گذشته با افغانستان بسیار حسنه‌ای داشته، در بازسازی مشارکت داشته، همکاری اقتصادی داشته و مهاجران افغان را پذیرفته است.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آقایان یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان و حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان از میهمانان ویژه مجمع گفتگوی تهران به طور جداگانه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و در خصوص مسائل مورد علاقه گفتگو و تبادل نظر کردند.
ایلناایلنا1 هفته قبل
رئیس‌جمهور پیشین افغانستان گفت: امنیت از خارج نمی‌آید و خودمان باید امنیت را تامین کنیم. رئیس‌جمهور سابق افغانستان ادامه داد: امنیت در منطقه ایجاد نمی‌شود مگر آنکه خود ما با یکدیگر همکاری کنیم. کشورهایی که با آمریکا درباره مبارزه با تروریسم و صلح و ثبات اختلاف داشتند هم با آمریکا همکاری کردند. رئیس‌جمهور پیشین افغانستان ادامه داد: با وجود حضور آمریکا در افغانستان، ایران در سال‌های گذشته با افغانستان روابط بسیار حسنه‌ای داشته است. ما به نتیجه رسیدیم که امنیت از خارج نمی‌آید و خودمان باید امنیت را تامین کنیم.
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
حامد کرزای رئیس جمهور پیشین افغانستان در این مجمع در ادامه گفت: افغانستان و ایران دو کشور بسیار نزدیک به لحاط تاریخ و فرهنگ هستند. وی گفت: کشورهای منطقه ضرورت تامین امنیت و ثبات منطقه را درک می‌کنند. امنیت، ثبات و ترقی ما در کوشش و تفاهم و شراکت همه ما برای صلح و امنیت ایجاد می‌شود. وی افزود: اما زود دیدیم که بعد از همکاری ایران، روسیه و چین و کشورهای دیگر از طرف آمریکا، ایران با الفاظ زشتی رو به رو شد. با وجود حضور نظامی آمریکا، ایران رابطه خوبی با افغانستان دارد چه در روند بازسازی، قضایای سیاسی و پذیرش مهاجران.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
رئیس جمهور پیشین افغانستان با اشاره به نیاز افغانستان اظهار داشت: ما از خدمات ایران تشکر می‌کنیم. رئیس جمهور پیشین افغانستان در پاسخ به سوالی گفت: سال ۲۰۰۱ بعد از حمله ۱۱ سپتامبر کنفرانس بن برگزار شد. کشورهایی که با آمریکا اختلاف نظر داشتند در مبارزه با تروریسم با آوردن صلح و ثبات در منطقه با آمریکا همراه شدند. کرزی ادامه داد: ایران همکاری خود را بعد از آن با افغانستان ادامه داد. رئیس جمهور پیشین افغانستان اضافه کرد: زمان آن رسیده که منطقه با هم همکاری کنند.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 هفته قبل
شهادت سردار سلیمانی واکنش‌های زیادی را در میان مردم و دولت‌ها در سراسر جهان و به‌ویژه در منطقه برانگیخته است. اعلامیه‌ای که اشرف غنی به مناسبت شهادت سردار سلیمانی صادر کرد مصداق کاملی از همین موضوع است. سردار سلیمانی تنها همیار جنگ و جهاد در افغانستان نبود بلکه همان‌گونه که رئیس جمهور پیشین این کشور یادآوری کرده است، او از حامیان و هواخواهان صلح و ثبات در افغانستان بود. در ماه‌های اخیر و در فرایند گفت‌وگوها میان طالبان و دولت و گروه‌های سیاسی افغانستان، سردار سلیمانی نقش مؤثری در نزدیکی و ارتباط میان آن‌ها ایفا کرده بود. بیانیه طالبان در محکومیت اقدام آمریکا در ترور شهید سلیمانی و هشدار نسبت به تبعات و عواقب این اقدام را می‌توان در همین راستا ارزیابی کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
رئیس جمهور پیشین افغانستان تاکید کرد: امنیت، ثبات و ترقی برای منطقه در سایه کوشش، تفاهم و شراکت همه برای صلح و امنیت ایجاد می‌شود. رئیس جمهور پیشین افغانستان افزود: افغانستان و ایران دو کشور بسیار نزدیک به لحاظ تاریخ، فرهنگ هستند و برادران ما در ایران ۴۰ سال است که مهماندار برادران و خواهران افغان خود هستند و اجازه تعلیم و تربیت به آن‌ها دادند. این مقام پیشین افغانستان تاکید کرد: امنیت، ثبات و ترقی ما در کوشش و تفاهم و شراکت همه ما برای صلح و امنیت ایجاد می‌شود، امیدواریم دولت آمریکا راه معقولی را پیش گیرد. وی افزود: همچنین اروپا در شراکت با روسیه و چین اقدامات موثرتر و محکم‌تری انجام دهند و از حق دفاع کنند و کوشش کنند که آمریکا به برجام برگردد. آقای کرزی در پایان گفت: آرزوی ما صلح و برادر در منطقه است و امیدواریم ایران و همسایگانش در صلح به همکاری و زندگی ادامه دهند.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم، «مجمع گفتگوی تهران، بیست و سومین کنفرانس بین‌المللی خلیج فارس» صبح روز سه‌شنبه در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌الملل وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران آغاز به کار کرد. بررسی آخرین تحولات منطقه، ارزیابی طرح‌های همکاری منطقه‌ای به ویژه طرح صلح هرمز و همچنین بررسی مولفه‌های امنیت منطقه از جمله دستورکار اصلی مجمع گفتگوی تهران است. یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان و حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان، برخی از سفرای مقیم کشورهای مختلف و شماری از صاحبنظران و کارشناسان منطقه‌ای در این نشست حضور دارند. حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در مجمع گفتگوی تهران شهادت سردار سپهبد سلیمانی را تسلیت گفت. وی در صحبت‌هایی گفت: امیدوار هستیم که دولت آمریکا راه معقولیت را در پیش بگیرد.
فارسفارس1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان امروز (سه شنبه) در مجمع گفتگوی تهران ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی و همرزمانش گفت: امیدواریم با تمام تجربیات و مشکلات و تجربه تلخ چند روز پیش آمریکا راه معقولی در پیش بگیرد. وی نسبت به بازگشت آمریکا به برجام ابراز امیدواری کرد و گفت: امیدوارم اروپا در مشارکت با روسیه و چین اقدامات موثرتر و گام‌های محکم‌تری در این زمینه بردارد و از حق دفاع و تلاش کند آمریکا به این توافق بازگردد. رئیس جمهور پیشین افغانستان با اشاره به نیاز افغانستان اظهار داشت: ما از خدمات ایران تشکر می‌کنیم. افغانستان چندی پیش به ابتکار روسیه نشستی را برگزار کرد. کرزی خاطرنشان کرد: آرزوی ما صلح و برادری در منطقه و سعادت در منطقه است و سرافرازی و خوشبختی مردم ایران است.

فیلم/ آغاز مجمع گفتگوی تهران با حضور ظریف

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
«مجمع گفتگوی تهران» امروز (سه‌شنبه) با حضور ظریف وزیر امور خارجه، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه، وزیر خارجه عمان و حامد کرزی در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه آغاز شد.

فیلم/ «مجمع گفتگوی تهران» با حضور ظریف، وزیرخارجه عمان و حامد کرزی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
نخستین «مجمع گفتگوی تهران» با حضور ظریف، یوسف بن علوی وزیرخارجه عمان، حامد کرزی رییس جمهور سابق افغانستان و جمعی از دیپلماتها و پژوهشگران منطقه، در مرکز مطالعات وزارت خارجه آغاز شد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
به گزارش ایرنا در این نشست یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان، حامد کرزی رییس‌جمهور سابق افغانستان، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه، مهدی سنایی سفیر سابق ایران در مسکو، محمدابراهیم طاهریان دستیار وزیر امور خارجه، غلامرضا باقری مقدم دستیار وزیر و مدیرکل اوراسیا وزارت خارجه، حسین صادقی سفیر سابق ایران در عربستان حضور دارند. محمدرضا بهرامی سفیر سابق ایران در عربستان، محمد مسجدجامعی سفیر اسبق ابران در مراکش، محمد آقاجعفری دستیار وزیر و مدیرکل آفریقای وزارت خارجه، غلامرضا انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه، لوان جاگاریان سفیر روسیه، دیاکو حسینی مدیر برنامه جهانی شدن مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، سفیر نروژ محمد عنایتی علیرضا محمد عنایتی دستیار وزیر و مدیرکل خلیج فارس وزارت خارجه، حمیدرضا دهقانی دستیار وزیر و مدیرکل خلیج فارس وزارت خارجه و مهدی هنردوست مدیرکل تشریفات وزارت خارجه از دیگر شرکت کنندگان در این نشست حضور دارند. علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزارت امور خارجه، صلاح زواوی سفیر فلسطین، محمد هاشمی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه رضا نظرآهاری سفیر سابق ایران در توکیو و رضا زمانی نیا معاون وزارت نفت از دیگر شرکت کنندگان این نشست هستند. تعدادی دیگر از دیپلمات‌ها و سفرای کشورهای خارجی در تهران در مجمع گفت‌وگوی تهران حضور دارند.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، «مجمع گفتگوی تهران؛ بیست و سومین کنفرانس بین المللی خلیج فارس» صبح امروز (سه‌شنبه) در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌الملل وزارت امور خارجه آغاز به کار کرد. بررسی آخرین تحولات منطقه و پویش‌های مورد بررسی برای امنیت با تاکید بر ابتکار صلح هرمز از موارد مورد طرح در نشست امروز است. نشست امروز با حضور شخصیت‌های مطرح منطقه‌ای از جمله «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان و «حامد کرزی» رئیس جمهور سابق افغانستان و همچنین شماری از صاحب‌نظران و روسای اندیشکده‌ها برگزار خواهد شد. گفتنی است، سفرای مقیم کشورهای مختلف نیز در این مراسم حضور دارند. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه سخنران افتتاحیه این نشست خواهد بود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
«مجمع گفتگوی تهران؛ بیست و سومین کنفرانس بین‌المللی خلیج فارس» در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌الملل وزارت امور خارجه آغاز به کار کرد. اعتمادآنلاین| «مجمع گفت‌وگوی تهران؛ بیست و سومین کنفرانس بین‌المللی خلیج فارس» صبح امروز (سه‌شنبه) در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌الملل وزارت امور خارجه آغاز به کار کرد. بررسی آخرین تحولات منطقه و پویش‌های مورد بررسی برای امنیت با تاکید بر ابتکار صلح هرمز از موارد مورد طرح در نشست امروز است. نشست امروز با حضور شخصیت‌های مطرح منطقه‌ای از جمله «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان و «حامد کرزی» رئیس جمهور سابق افغانستان و همچنین شماری از صاحب‌نظران و روسای اندیشکده‌ها برگزار خواهد شد. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه سخنران افتتاحیه این نشست خواهد بود.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه پیش از این درباره برگزاری این نشست گفته بود: مجمع گفتگوی تهران با محوریت طرح صلح هرمز که آقای رئیس جمهور مبتکر این طرح بودند با حضور اندیشمندان و سیاستمداران کشورهای مختلف برگزار می‌شود. این اجلاس فرصت خوبی است تا از نزدیک طرح صلح هرمز مورد بررسی از سوی اندیشمندان و دیگر شرکت کنندگان در این جلسه قرار بگیرد. در سطح وزیر و معاون وزیر و مسئولان اندیشکده‌های خارجی و چندین خبرنگار برجسته بین‌المللی در این نشست حضور خواهند یافت. امیدواریم بتوانیم با این طرح به دنیا اعلام کنیم که ایران به دنبال صلح بلند مدت در منطقه است. حضور سازمان ملل متحد برای ایجاد یک چتر بین‌المللی در حمایت از «ائتلاف امید» نیز امری ضروری است.
فارسفارس1 هفته قبل
«مجمع گفتگوی تهران؛ بیست و سومین کنفرانس بین‌المللی خلیج فارس» امروز (سه‌شنبه) با حضور ظریف، وزیر خارجه عمان و حامد کرزی در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه گشایش می‌یابد. به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «مجمع گفتگوی تهران؛ بیست و سومین کنفرانس بین‌المللی خلیج فارس» از صبح امروز (سه‌شنبه) در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران سخنران اصلی این نشست است و «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان و «حامد کرزی» رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز به عنوان سخنرانان ویژه به ایراد سخنرانی می‌پردازند. این اجلاس فرصت خوبی است تا از نزدیک طرح صلح هرمز مورد بررسی از سوی اندیشمندان و دیگر شرکت کنندگان در این جلسه قرار بگیرد. گفتنی است پیش از این نیز محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پیشنهاداتی مبنی بر تشکیل مجمع گفتگوی منطقه‌ای و همچنین پیمان عدم تعرض با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس را مطرح کرده بود.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بامداد جمعه ۱۳ دی همراه با حاج ابومهدی المهندس نایب‌رئیس نیروی مردمی عراق (حشدالشعبی) توسط پهپادهای امریکایی ترور شد و به شهادت رسید. در پی ترور ناجوانمردانه حاج‌قاسم سلیمانی، شخصیت‌ها، احزاب، دولت‌ها و نهادهای بین‌المللی، این عمل تروریستی را محکوم کردند و خبر ترور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در صدر اخبار رسانه‌های غربی و جهان اسلام قرار گرفت. در این میان مقامات، شخصیت‌ها، احزاب سیاسی و حکومت افغانستان نیز نسبت به جنایت جدید آمریکا واکنش نشان دادند و خبر شهادت سردار سلیمانی، بازتاب بسیاری در خبرگزاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی افغانستان داشت. همچنین به‌مناسبت شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان، مجلس یادبودی در مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هرات برگزار شد. بناست دفتر یادبود دیگری هم از امروز دوشنبه برای همین‌منظور و پاسداشت مقام شهدای مقاومت در مرکز فرهنگی ایران در افغانستان گشوده شود.

به انتهای لیست رسیدید