حضور نظامی آمریکا

افتصادنیوزافتصادنیوز3 هفته قبل
وی افزود: درخواست برای خروج نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از عراق در این مرحله به نفع تروریسم است. رئیس پارلمان عراق اظهار کرد: باقی ماندن این نیروها در عراق تضمینی برای کشور است. رئیس پارلمان عراق افزود: من منافع عراق را مطرح می‌کنم اما آرای برخی نمایندگان به منزله آرای کل ملت عراق نیست. وی درباره نقش نیروهای آمریکایی در عراق گفت، توافق اصلی بین عراق و آمریکا در سازماندهی نقش این نیروها در عقب راندن داعش و ترویسم است و این مستلزم انجام عملیات نظامی در مرزهای داخلی و خارجی عراق است. الحلبوسی تصریح کرد: تعداد نیروهای آمریکایی در عراق کاهش نخواهد یافت و روابط عراق و آمریکا مرتبط و تحت تاثیر روابطش با هیچ کشور دیگر نیست.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارش «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا احتمالا در سفر اول سپتامبر سال جاری میلادی خود به «ورشو»، پایتخت لهستان، تصمیم خود برای تقویت حضور نظامی آمریکا در این کشور را اعلام خواهد کرد. در صورتی که ترامپ و دودا همه مشکلات خود را در جریان نشست احتمالی ماه ژوئن حل و فصل کنند، رئیس جمهور آمریکا می‌تواند تصمیم خود برای افزایش حضور نظامی در لهستان را در سالگرد جنگ جهانی دوم اعلام کند. دفتر ریاست جمهوری لهستان تاکنون نه این خبر را تأیید و نه تکذیب کرده است، اما فقط اعلام کرد از حضور رئیس جمهور آمریکا در تاریخ اول سپتامبر در لهستان استقبال می‌کند. دونالد ترامپ در سفری که دودا در ماه سپتامبر سال گذشته به واشنگتن داشت، اعلام کرد آمریکا گزینه احداث یک پایگاه نظامی دائمی در لهستان را مورد بررسی قرار می‌دهد. رئیس‌جمهور لهستان هم پیشنهاد پرداخت حدود دو میلیارد دلار از هزینه‌های این پایگاه نظامی را مطرح کرد.
افتصادنیوزافتصادنیوز3 هفته قبل
۰۳۹;برهم صالح۰۳۹; رئیس جمهوری عراق گفت که در کشورش با حضور نظامی آمریکا به شرط پایبندی به ماموریت‌های مشخص، مخالفت جدی وجود ندارد. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، رئیس جمهوری عراق در گفت و گویی با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در عراق تا وقتی که ماموریت آن صرفا کمک به مبارزه با داعش باشد، مخالفت جدی در عراق وجود ندارد. وی همچنین گفته که بحث خاصی در خصوص (پایان دادن به) حضور نیروهای آمریکایی در پارلمان عراق در جریان نیست. سخنان رئیس جمهوری عراق در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در حالی است که نمایندگان فراکسیون‌های بزرگ در پارلمان عراق در هفته‌های اخیر از وجود طرحی برای تعیین تکلیف حضور نیروهای خارجی از جمله آمریکایی سخن گفته‌اند. به نظر می‌رسد همین امر باعث شده است تا پارلمان عراق فعلا در کار رسیدگی به لایحه قانونی خروج نظامیان آمریکا تعلل کند.
ایسناایسنا1 هفته قبل
یک روزنامه لهستانی نوشت: احتمال دارد دونالد ترامپ در سفرش به لهستان در ماه سپتامبر تصمیم گسترش حضور نظامی ارتش آمریکا در این کشور را اعلام کند. اگر رهبران لهستان و آمریکا بتوانند چالش‌ها و مشکلات باقی مانده در سفر ماه ژوئن را حل و فصل کنند، در این صورت رهبر آمریکا در لهستان در حاشیه مراسم سالگرد جنگ جهانی دوم تصمیم گسترش حضور نظامی در این کشور را اعلام خواهد کرد. دفتر ریاست‌جمهوری لهستان این گزارش را نه تأیید و نه رد کرده و تنها اعلام کرده است که از سفر ترامپ به لهستان در اول ماه سپتامبر استقبال خواهد کرد. در حال حاضر لهستان میزبان ۴ هزار سرباز آمریکایی به عنوان بخشی از مأموریت ناتو بعد از الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ است. همچنین سفیر آمریکا در لهستان در ماه فوریه اعلام کرد که واشنگتن می‌تواند حضور نظامی خود را افزایش دهد.
برترین‌هابرترین‌ها1 هفته قبل
خبرگزاری ایسنا: یک روزنامه لهستانی نوشت: احتمال دارد دونالد ترامپ در سفرش به لهستان در ماه سپتامبر تصمیم گسترش حضور نظامی ارتش آمریکا در این کشور را اعلام کند. اگر رهبران لهستان و آمریکا بتوانند چالش‌ها و مشکلات باقی مانده در سفر ماه ژوئن را حل و فصل کنند، در این صورت رهبر آمریکا در لهستان در حاشیه مراسم سالگرد جنگ جهانی دوم تصمیم گسترش حضور نظامی در این کشور را اعلام خواهد کرد. دفتر ریاست‌جمهوری لهستان این گزارش را نه تأیید و نه رد کرده و تنها اعلام کرده است که از سفر ترامپ به لهستان در اول ماه سپتامبر استقبال خواهد کرد. در حال حاضر لهستان میزبان ۴ هزار سرباز آمریکایی به عنوان بخشی از مأموریت ناتو بعد از الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ است. همچنین سفیر آمریکا در لهستان در ماه فوریه اعلام کرد که واشنگتن می‌تواند حضور نظامی خود را افزایش دهد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
این منابع افزودند: دولت گزارش خود در خصوص کم و کیف حضور نظامیان خارجی در این کشور را آماده کرده و قرار است به پارلمان ارائه کند. لحن و استدلال مشابه کاردار سفارت آمریکا در بغداد پیشتر نیز سبب اعتراض عراقی‌ها شده بود. وی همچنین مدعی شد که سیاستمداران عراق خواستار خروج نیروهای آمریکا از کشورشان نیستند. همزمان یک عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت که تحرکات اخیر آمریکا در عراق از جمله افزایش تعداد نیروهایش، هدفی جز حمایت از گروهک تروریستی تکفیری داعش ندارد. 'کریم المحمداوی' در گفت و گوی خبری افزود: واشنگتن دنبال سیطره بر خاورمیانه است و به همین دلیل می‌خواهد حضور نظامی اش را در عراق حفظ کند و گسترش دهد.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
البته مقامات بغداد اعلام کرده‌اند که اجازه چنین کاری را به واشنگتن نخواهند داد. مشکل عدم رضایت مقامات بغداد از ادامه حضور نظامی آمریکا در خاک این کشور است. «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در مصاحبه‌ای اعلام کرده که این کشور حضور نظامی خود در عراق را به خاطر داشتن امکانی برای تحت نظر گرفتن ایران حفظ خواهد کرد. عبدالمهدی تاکید کرده بود که هیچ پایگاه نظامی آمریکایی در خاک عراق وجود ندارد. من تردیدی ندارم که مقامات بغداد هم دقیقا همین درک را از حضور آمریکا در کشورشان دارند.» انتهای پیام/
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، هادی العامری رهبر ائتلاف الفتح عراق اعلام کرد: اجازه حضور نظامی به آمریکایی‌ها در عراق داده نمی‌شود. نیروهای آمریکایی ترسوتر از آن هستند که در شهرهای عراق دست به تحرکاتی بزنند. وی افزود: ما به محور مقاومت علیه رژیم صهیونیستی وابسته هستیم و با کسانی که در برابر این رژیم سرسپرده هستند مخالفیم. ما از حاکمیت ملی حمایت می‌کنیم و اجازه خدشه وارد شدن به آنرا را نمی‌دهیم. العامری تاکید کرد: قطعا اجازه حضور زمینی یا پایگاههای هوایی آمریکا در عراق را نمی‌دهیم و پارلمان در این باره تصمیم خواهد گرفت اما با حضور برخی مستشاران با اهداف آموزشی مشکلی نداریم و این را دولت عراق مشخص می‌کند.
ایرناایرنا3 هفته قبل
الکنانی خاطرنشان ساخته است که مواضع اخیر «برهم صالح» رییس جمهوری و «محمد الحلبوسی» رییس پارلمان عراق شاید نشانه وجود فشارهایی بر این دو مقام عراقی از طرف واشنگتن برای ماندن نیروهای آمریکایی در خاک عراق باشد. وی تاکید کرده است که به رغم مواضع این دو مقام عراقی اما جناح‌های سیاسی و پارلمانی عراق همچنان بر اخراج نیروهای خارجی از عراق اصرار دارند. همزمان «رعد حسین» نماینده پارلمان از فراکسیون «سائرون» مورد حمایت «مقتدا صدر» گفته است که «الفتح» و سائرون که دو فراکسیون بزرگ پارلمان عراق هستند همچنان پیگیر لایحه قانونی اخراج نیروهای آمریکایی از خاک عراق هستند. طبق اعلام سابق سفارت آمریکا در بغداد تعداد کل نیروهای آمریکایی موجود در خاک عراق حدود پنج هزار و ۲۰۰ نفر هستند اما منابع پارلمانی و سیاسی و وابسته به گروه‌های مقاومت در عراق، تعداد نیروهای آمریکایی را به مراتب بیش از این رقم عنوان می‌کنند. اظهارات جنجالی چندی قبل «دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریکا که مدعی شده بود نیروهای آمریکایی در خاک عراق برای زیر نظرگرفتن جمهوری اسلامی ایران است، بیش از پیش جناح‌های سیاسی و پارلمانی عراق را به پایان بخشیدن هرچه سریع‌تر به حضور نظامیان امریکا در خاک عراق مجاب کرده است.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، روزنامه آمریکایی «واشنگتن اگزمینر» با انتقاد از اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر ضرورت ادامه حضور نظامیان این کشور در افغانستان نوشت که سیاستگذاران آمریکایی باید به جای هزینه کردن جان نظامیان این کشور و پول مالیات دهندگان در افغانستان زمان و انرژی خود را متمرکز مشکلات آمریکا کنند. این رسانه افزود: حضور نظامی آمریکا در افغانستان علاوه بر اینکه از نظر استراتژیک بی‌معنی و غیر ضروری است. واشنگتن برای حفاظت این کشور از تروریسم نیازی به حفظ هزاران نیرو در افغانستان ندارد. اگر حضور نظامی پاسخ این مشکل بود بحران افغانستان خیلی وقت پیش حل می‌شد. در ادامه مطلب نیز تاکید شده که آمریکا نمی‌تواند رویکرد سال‌های گذشته را در افغانستان ادامه دهد و انتظار نتیجه متفاوتی را داشته باشد؛ حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان کمکی به امنیت ملی آمریکا نمی‌کند و واشنگتن باید نظامیان خود را از افغانستان خارج کند.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از اسپوتنیک، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو روز جمعه در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: اروپا خواهان قدرتمند بودن ناتو است، به همین دلیل آمریکا و کانادا آنرا حمایت می‌کنند. وی افزود: حضور نظامی آمریکا در اروپا نه تنها برای حفظ امنیت خود ضروری است، بلکه برای نمایش قدرت در خارج از منطقه الزامی است. فرماندهی نیروهای آمریکا در آفریقا در این منطقه قرار ندارد و در شهر اشتوتگارت آلمان واقع شده است. بدون شک حضور نظامی آمریکا در اروپا برای فراهم کردن بستری مناسب برای منافع این کشور است. روزنامه نیویورک تایمز نوشت؛ این تردید وجود دارد که رئیس جمهور آمریکا بار دیگر مسئله خروج این کشور از ناتو را مطرح کند.
ایرناایرنا2 ماه قبل
پایگاه نظامی عین الاسد که گفته می‌شود حدود ۶۰ کیلومتر مربع مساحت دارد، پس از پایگاه هوایی «بلد» در شمال بغداد، دومین پایگاه نظامی بزرگ عراق به شمار می‌رود. این پایگاه نظامی در بخش «البغدادی» در شرق رودخانه فرات واقع شده و تا «رمادی» مرکز استان الانبار ۱۰۸ کیلومتر فاصله دارد. عضو فراکسیون «عصائب اهل الحق» در پارلمان عراق نیز با صحه گذاشتن بر تمامی این اطلاعات تاکید کرد که پارلمان عراق برای پایان دادن به حضور نظامیان آمریکا در عراق بسیار جدی است. «حسن سالم» در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا اضافه کرد که در حال حاضر اکثر نمایندگان پارلمان عراق مخالف این حضور نظامی آمریکا هستند و آن را تهدیدی برای امنیت و حاکمیت ملی عراق می‌دانند. وی اضافه کرد که قانون اساسی و توافقنامه امنیتی سابق بین عراق و آمریکا پیرامون مخالفت با حضور نظامیان آمریکا صراحت دارد.
تسنیمتسنیم4 هفته قبل
این دیپلکمات بلندپایه روس که برای شرکت در مذاکرات سه‌جانبه با نمایندگان ویژه آمریکا و چین در امور افغانستان، در واشنگتن بسر می‌برد، در جمع خبرنگاران روسی گفت: «مسئله پایگاه‌های آمریکا در افغانستان برای بسیاری از کشورها، از جمله روسیه بسیار حساس است. حال این سئوال به وجود می‌آید که پس لزوم وجود این پایگاه‌ها برای چیست؟» به گفته کابلوف، متاسفانه در پاسخ به نگرانی‌های روسیه، طرف آمریکایی هیچگونه توضیح جدی در این باره ارائه نمی‌دهد. وجود این پایگاه‌ها تلاشی برای تقویت حضور نظامی در افغانستان است تا امکان اقدام عملیاتی آمریکا برای تاثیرگذاری بر اوضاع در مناطق اطراف، از جمله علیه روسیه، ایران، چین و پاکستان فراهم شود. هرچند شرکای آمریکایی ما شجاعت آن را ندارند که به این مسئله پاسخ دهند.» این دیپلمات روس یادآور شد، از آنجا که در حال حاضر در مذاکرات آمریکا و طالبان، مسئله خروج کامل نظامیان خارجی از افغانستان نیز مطرح است، مسئله پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان نیز باید به طور کامل بسته شود. مدیر بخش دوم آسیای وزارت خارجه روسیه همچنین گفت که جنبش طالبان افغانستان مایل هستند تا مسکو هم تضمین کننده توافقات آنها با مقامات واشنگتن باشد.
فارسفارس1 هفته قبل
یک روزنامه لهستانی گزارش کرد که رئیس‌جمهور آمریکا احتمالا در سفر ماه سپتامبر به این کشور، تصمیم خود برای افزایش حضور نظامی در این کشور اروپای شرقی را اعلام کند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ‌ «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا احتمالا در سفر اول سپتامبر (۱۰ شهریورماه) خود به «ورشو» پایتخت لهستان، تصمیم خود برای تقویت حضور نظامی آمریکا در لهستان را اعلام خواهد کرد. طبق این گزارش، ترامپ در حین دیدار ماه سپتامبر گذشته دودا از واشنگتن، اعلام کرد که واشنگتن گزینه ایجاد یک پایگاه نظامی دائمی در لهستان را مورد بررسی قرار می‌دهد. رئیس‌جمهور لهستان پیشنهاد پرداخت حدود دو میلیارد دلار از مجموع هزینه‌ها را مطرح کرد و پیشنهاد کرد که نام این پایگاه «فورت ترامپ» باشد. «جورجت ماسباچر» سفیر آمریکا در لهستان در ماه فوریه اعلام کرد که احتمالا واشنگتن حضور نظامی خود در لهستان را تا چندصد نظامی افزایش می‌دهد.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «سرگئی آندرییف» سفیر فدراسیون روسیه در لهستان در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری «تاس» چنین ابراز عقیده کرد که گسترش حضور نظامی آمریکا و ناتو در خاک لهستان کمکی به تقویت امنیت این کشور و در مجموع کل اروپا کمکی نخواهد کرد، هرچند کشورهای عضو ناتو از لحاظ میزان بودجه نظامی و توان بالقوه کلی نظامی بر روسیه برتری دارند. آندرییف افزود: «ناتو در مقایسه با توان نظامی روسیه در جهت گیری به سمت غرب، مانورهای نظامی بسیاری در نزدیکی مرزهای غربی روسیه و متحد ما، بلاروس برگزار می‌کند و در عین حال از گفت‌وگو بین مقامات نظامی در چارچوب ابتکارعمل‌های مطرح شده برای جلوگیری از خطرات حوادث احتمالی خودداری می‌کند. این در شرایطی است که مقامات ورشو حاضر به صرف هزینه‌ای معادل ۱٫۵ الی ۲ میلیارد دلار برای ایجاد زیرساختارهای مناسب برای پایگاه‌های نظامی آمریکایی در خاک لهستان هستند. به گفته وی، البته گفت‌وگوهای حرفه‌ای و همکاری بین دانشمندان و کارشناسان روسی و لهستانی هرگز قطع نشده و دو کشور در عرصه‌های انسانی و فرهنگی نیز به همکاری‌های متقابلا سودمند خود ادامه می‌دهند. انتهای پیام/
ایسناایسنا3 ماه قبل
رئیس اجرایی دولت افغانستان اظهار داشت: بعد از برقراری صلح دیگر نیازی به حضور نظامی دائم آمریکا در افغانستان نیست و آمریکا اصراری بر حفظ پایگاه‌هایش ندارد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، عبدالله عبدالله، رئیس اجرای دولت افغانستان امروز سه شنبه در اظهاراتی در حاشیه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس گفت: مسئله اول این است که توافقی بین افغانستان و آمریکا در مورد مسئله پایگاه‌های نظامی دائمی وجود ندارد. عبدالله عبدالله در مورد این که آیا آمریکا بر حفظ پایگاه‌های نظامی در افغانستان تاکید دارد، گفت: چنین چیزی مطرح نیست. وی افزود: هیچ گونه صبحتی نیز از ایجاد پایگاه‌های نظامی جدید آمریکا مطرح نیست. اوایل ماه ژانویه روزنامه اکسپرس تربیون به نقل از منابع دولتی گزارش کرد که دیپلمات‌های آمریکایی در مذاکراتی با نمایندگان طالبان در ماه دسامبر در امارات متحده بر حفظ پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان تاکید کرده‌اند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
این مذاکرات در حالی انجام می‌شود که میزان مهاجرت‌های درونی افغانستان به دلیل خشکسالی ناشی از جنگ به بحرانی جدی تبدیل شده و مداوما تشدید می‌شود. بنا به گزارش سازمان ملل حدود ۱٫۵ میلیون افغانستانی عمدتا به دلیل جنگ و همچنین خشکسالی اخیر در معرض آوارگی داخلی هستند. حتی با پایان یافتن جنگ در برخی مناطق، بازگشت به خانه به دلیل مین‌های زیرزمینی برای مردم غیرممکن است. این در حالی است که ۵۴ درصد جمعیت کشور نیز زیر خط فقر که معادل یک دلار درآمد روزانه است، زندگی می‌کنند. بی توجهی و نادیده گرفتن ویرانی‌های جنگ افغانستان در حال حاضر، این احتمال را تقویت می‌کند که با خروج کشور‌های خارجی از افغانستان این کشور کلا به فراموشی سپرده شود.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، برهم صالح رئیس جمهوری عراق در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: مانع جدی در برابر حضور نظامیان آمریکایی در عراق وجود ندارد. مالکی و جبوری معاونین رئیس جمهوری عراق می‌شوندعضو پارلمان عراق از ائتلاف دولت قانون اعلام کرده است که معاونین رئیس جمهوری این کشور تعیین خواهند شد. عالیه نصیف عضو پارلمان عراق اعلام کرده است که نوری مالکی به عنوان معاون اول رئیس جمهوری عراق تعیین خواهد شد. این عضو پارلمان عراق گفت: می‌توان گفت که معاونت اولی نوری مالکی نهایی شده است، اما سلیم جبوری از کسانی است که در میان اهل سنت بیشترین شانس را برای رسیدن به معاونت دومی رئیس جمهوری عراق دارد. پیشتر نیز علی ادیب از سران ائتلاف دولت قانون اعلام کرده بود که نوری مالکی معاون اول رئیس جمهوری عراق می‌شود.
ایسناایسنا2 ماه قبل
به دنبال درخواست‌های ترامپ از سئول برای پرداخت سهم بیشتری از هزینه‌های حضور نظامی آمریکا در شبه جزیره کره، مقام‌های سئول به امضای یک توافق کوتاه مدت برای افزایش سهم سئول در این معاهده تن دادند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این توافق همچنان نیاز دارد تا به تصویب پارلمان برسد اما طبق آن سهم کره جنوبی از ۹۶۰ میلیارد وون در سال ۲۰۱۷ به ۱٫۰۳ تریلیارد وون (۸۹۰ میلیون دلار) خواهد رسید. برخلاق توافقات گذشته که بیش از ۵ سال به درازا کشید اعتبار این توافق تنها یکسال است و این باعث به پای میز مذاکره کشاندن دو طرف می‌شود. انتهای پیام
فراروفرارو2 ماه قبل
اما نگاهی به نیرو‌های پراکنده آمریکا در چندین کشور نشان می‌دهد که تغییرات چشمگیری در حضور آمریکا در خاورمیانه اتفاق نیفتاده است. اما به لحاظ حضور کلی نظامی آمریکا در خاورمیانه عقب نشینی‌ای صورت نگرفته است. دومین مکان حضور نظامی آمریکا، در بحرین است که از ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا میزبانی می‌کند. حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس به پایگاه‌های مزبور محدود نیست. حضور پراکنده و گسترده آمریکا در خاورمیانه نشان می‌دهد که جابجایی دو هزار سرباز آمریکایی از سوریه به عراق ممکن است تغییر بزرگی در حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه ایجاد نکند.
خبر فوریخبر فوری2 ماه قبل
به دنبال درخواست‌های ترامپ از سئول برای پرداخت سهم بیشتری از هزینه‌های حضور نظامی آمریکا در شبه جزیره کره، مقام‌های سئول به امضای یک توافق کوتاه مدت برای افزایش سهم سئول در این معاهده تن دادند. این توافق همچنان نیاز دارد تا به تصویب پارلمان برسد اما طبق آن سهم کره جنوبی از ۹۶۰ میلیارد وون در سال ۲۰۱۷ به ۱٫۰۳ تریلیارد وون (۸۹۰ میلیون دلار) خواهد رسید. برخلاق توافقات گذشته که بیش از ۵ سال به درازا کشید اعتبار این توافق تنها یکسال است و این باعث به پای میز مذاکره کشاندن دو طرف می‌شود.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
حضور نظامی آمریکا فراتر از ۴۰۰۰ نظامی خواهد بود که هم اکنون برای مقابله با روسیه در خاک لهستان مستقر کرده است. وی در ادامه افزود: حضور نظامی آمریکا در لهستان به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت که این اقدام در پاسخ به درخواست دولت راستگرای ورشو خواهد بود. وی در مصاحبه با فایننشال تایمز اظهار داشت: این حضور نظامی چشمگیر و گسترده خواهد بود. صدها سرباز ارتش آمریکا در لهستان مستقر خواهند شد. دولت لهستان از آمریکا خواسته است تا یک پایگاه نظامی دائمی را در خاک این کشور راه اندازی کند.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
وی تاکید کرد: «در مجموع تجزیه و تحلیل ما نشان داده که حضور نظامی آمریکا در نزدیکی مرزهای روسیه روندی رو به گسترش یافته است و چنین اقدامی کاملا منفی ارزیابی می‌شود. پاتروشییف افزود: «درباره مرزهای غربی روسیه باید بگویم که حضور نظامی آمریکا و دیگر کشورهای عضو ناتو در نزدیکی مرزهای ما توسعه یافته است. ضمن اینکه بروکسل پنهان نمی‌کند که هدف اصلی از این اقدام بازدارندگی روسیه است. ضمن اینکه به تازگی مکانیزم مذاکرات جدیدی هم با مشارکت دبیران امنیت ملی پنج کشور: روسیه، ایران، افغانستان، هند و چین بوجود آمده است. الگوی موفق مذاکرات چندجانبه نیز رایزنی‌های دائم روسیه، ایران و ترکیه در چارچوب مذاکرات آستانه به منظور کمک به حل و فصل اوضاع در سوریه است.
ایرناایرنا2 ماه قبل
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده نیز در این باره گفت: پیشرفت مذاکره با طالبان باعث کاهش حضور نیروهای نظامی در افغانستان و تمرکز بیشتر بر مبارزه با تروریسم خواهد شد. اما یکی از مقامات طالبان در مصاحبه با رویترز اعلام کرد که تمام نیروهای خارجی باید از افغانستان خارج شوند. «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر طالبان در قطر و یکی از اعضای تیم مذاکره کننده در مسکو می‌گوید: در قدم اول، ما خواهان خروج تمامی نیروهای خارجی و پایان حضور نظامی آمریکا در افغانستان هستیم. وی افزود: اما پس از پایان حضور نظامی آمریکا، از حضور غیر نظامیان به منظور مشارکت در توسعه و بازسازی افغانستان استقبال می‌کنیم. دولت افغانستان نیز اعلام کرد که شرکت کنندگان در این نشست صلاحیت نمایندگی مردم و دولت افغانستان را ندارند و چنین نشستی به روند صلح افغانستان کمکی نخواهد کرد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
پارلمان عراق نتوانست در رابطه با پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در عراق به اتفاق نظر برسد. اعتمادآنلاین| نمایندگان مجلس ملی عراق نتوانستند در رابطه با پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در کشورشان به اتفاق نظر برسند. به گزارش اعتمادآنلاین موافقان اخراج نیروهای آمریکا از عراق در مجلس ملی این کشور نتوانستند تعداد کافی از آرا را برای تصویب طرح خود جمع آوری کنند. محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق بر موضع خود مبنی بر ادامه نیاز عراق به کمک‌های جامعه جهانی در مبارزه با تروریسم پافشاری کرد تا در نقطه مقابل نظرات ومواضع حسن الکعبی معاونش از ائتلاف سائرون که بر عزم کشور جهت اخراج نیروهای آمریکایی تاکید کرده، قرار بگیرد. دست آخر هم حلبوسی قول داد پارلمان در رایزنی وتعامل با نخست وزیر میزان نیاز بالفعل کشور را به نیروهای خارجی بررسی ومشخص کند.
ایرناایرنا2 ماه قبل
به گزارش ایرنا، یک عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق روز شنبه اعلام کرد: تاکنون ۷۰ تن از نمایندگان نامه به جریان انداختن پیش نویس طرح قانونی اخراج نیروهای بیگانه و بویژه نظامیان آمریکا از خاک عراق را امضا کرده‌اند. وی همچنین به مخالفت‌ها با حضور نظامی آمریکا در کشورش اشاره کرد. همزمان اما یک رسانه کرد عراقی از قول رئیس پارلمان عراق اعلام کرد که برخی نمایندگان طرحی ارائه کردند که بر اساس آن ماهیت ماموریت نیروهای آمریکایی در عراق باید بطور دقیق مشخص شود. 'محمد الحلبوسی' افزود: تاکنون هیچ طرح پیشنهادی برای پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در این کشور به ریاست پارلمان تحویل نشده است. در روزهای آتی با پایان تعطیلات فصلی و شروع بکار دوباره پارلمان عراق، مشخص خواهد شد که رویکرد نمایندگان و دولتمردان عراقی در این خصوص چه خواهد بود.
خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکا با مداخلات نظامی خود بیشترین خسارت را به اقتصاد و امنیت منطقه وارد کرده است، تصریح کرد: در شرایط کنونی کشورهای منطقه باید برای منافع خود مستقل و مستقیما تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کنند. رئیس جمهور همکاری ایران و پاکستان را در مبارزه با تروریسم مورد تأکید قرار داد و گفت: باید سطح این همکاری‌های به گونه‌ای باشد که تروریست‌ها کاملا متوجه شوند که دو کشور مصمم هستند که قاطعانه با آنها مبارزه کنند. رئیس جمهور همچنین برقراری و تقویت روابط بانکی بین دو کشور را مورد تأکید قرار داد و گفت: در زمینه روابط بانکی می‌توانیم برای تقویت تبادلات تجاری از پول ملی و یا حساب تهاتری استفاده کنیم. رئیس جمهور با بیان اینکه ایران و پاکستان دو کشوری هستند که بیشترین خسارت و رنج را به خاطر وجود ناامنی در افغانستان و آوارگان افغانستانی متحمل شده‌اند، اظهار داشت: از اهداف مشترک دو کشور ایران و پاکستان می‌تواند تلاش و همکاری نزدیک برای ایجاد ثبات در افغانستان باشد. عمران خان خاطر نشان کرد: پاکستان به دنبال روابط بلندمدت با ایران است و در این زمینه باید از پتانسیل‌های فراوانی که در منطقه وجود دارد، استفاده کنیم.
ایرناایرنا2 ماه قبل
به گزارش ایرنا از خبرگزاری المعلومه عراق، یک نماینده پارلمان عراق از ائتلاف الفتح گفت که آمریکا به برخی سران عشائر در استان‌های الانبار و کرکوک رشوه داده است تا آنان افکار عمومی این مناطق را برای حمایت از حضور نظامی آمریکا آماده کنند. این نماینده پارلمان عراق از همکاران خود در این دو استان خواست در برابر این گونه اقدامات ایستادگی و بر موضع خود مبنی بر مخالفت با حضور نظامی آمریکا تاکید کنند. 'میثاق الحامدی' یک نماینده پارلمان عراق نیز خواستار تشکیل یک کمیته تحقیق در پارلمان برای رسیدگی به این موضوع شده بود. در هفته‌های اخیر تعدادی ویدئو و بیانیه منسوب به برخی سران عشائر شمال عراق منتشر شد که در آن رسما از نیروهای آمریکایی خواسته بودند با حضور قوی‌تر در عراق، با سازمان بسیج مردمی (الحشد الشعبی) مقابله کند. در همین راستا، فراکسیون‌های بزرگ پارلمانی اعلام کردند که برای تصویب قانونی برای اخراج نیروهای آمریکا از این کشور پس از پایان تعطیلات فصلی پارلمان، آماده می‌شوند.
ایرناایرنا2 ماه قبل
رئیس جمهوری عراق با اشاره تلویحی به اظهارات مداخله گرانه جدید رییس جمهوری آمریکا گفت که با همکاری پارلمان عراق در خصوص مسئله حضور نظامیان آمریکا در خاک عراق تصمیم گیری می‌کنیم. صالح همچنین گفت که در انتظار توضیحات واشنگتن در خصوص تعداد و ماموریت‌های نیروهای نظامی آمریکا در خاک عراق هستیم. ***ائتلاف الفتح: آمریکا عراق را اشغال کرده استعضو فراکسیون ائتلاف الفتح نزدیک به تشکیلات مردمی الحشد الشعبی و گروه‌های مقاومت اسلامی در عراق گفت که اظهارات اخیر رییس جمهوری آمریکا اعلام رسمی اشغال مجدد عراق توسط نظامیان آمریکا است. عضو عصائب اهل الحق در پارلمان عراق خطاب به رییس جمهوری آمریکا گفته است که عراق ملک پدری ات نیست و به نیروهایت در خاک عراق اجازه ماندن نمی‌دهیم. ***دولت قانون و نوری المالکی: پارلمان در برابر حضور نظامی آمریکا قاطع باشدسخنگوی فراکسیون دولت قانون (نوری المالکی) از پارلمان عراق خواست که در برابر حضور نظامی آمریکا در خاک عراق موضع قاطع داشته باشد.

به انتهای لیست رسیدید