حقوق بشر

حقوق بشر

دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 ساعت قبل
اما ساعاتی پس از ملاقات جنبلاط از فرد مضروب، این فرد در بیمارستان به دلیل شدت جراحات وارده درگذشت. در این شرایط تظاهرکنندگان لبنانی همانطور که وعده کرده بودند تحرکاتی را به سمت مسیر کاخ ریاست‌جمهوری انجام دادند. با این حال، به‌رغم کشته شدن فرد معترض جنبلاط همچنان خواستار آرامش معترضان شد اما تعدادی از تظاهرکنندگان تحرکات خود را در مسیر کاخ ریاست‌جمهوری در بعبدا شروع کردند. این در حالی است که نیروهای ارتش لبنان و نیروهای گارد ریاست‌جمهوری حضور خود را در اطراف کاخ ریاست‌جمهوری (بعبدا) بعد از فراخوان‌ها برای تجمع در مسیرهای منتهی به کاخ ریاست‌جمهوری تقویت کردند. ارتش لبنان نیز روز چهارشنبه اعلام کرد، نیروی نظامی را که در منطقه خلده تیراندازی کرده بود، بازداشت کرده است.
کرد آنلاینکرد آنلاین8 ساعت قبل
عصر کرد - سنندج- فیلم کوتاه «تنبیه» به کارگردانی جلال ویسی و تهیه کنندگی مشترک حوزه هنری کردستان و دفتر انجمن سینمای جوانان سنندج به بخش رقابتی دهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کرامت اردن و راه یافت. این فیلم همچنین مجوز حضور در بخش نهایی حشنواره Derby Film Festival که از ۱۴ تا ۱۸ نوامبر (۲۳ تا ۲۵ آبان) در شهر دربی شایر انگلیس برگزارمی‌شود، راه پیدا کرد. وی همچنین در جشنواره‌های متعدد داخلی و خارجی نیز از جمله backup_festival آلمان، Docademia festival آمریکا، XpoNorth اسکاتلند، FreeNetWorld صربستان، Equality Festival اوکراین و Tif قبرس حضور داشته است. شرکت آرنا فیلم مسئولیت ارسال این فیلم به جشنواره‌های داخلی و خارجی را برعهده دارد. برچسب‌هاکردستان سنندج حوزه هنری فیلم کوتاه
ساعت ۲۴ساعت ۲۴8 ساعت قبل
ساعت ۲۴ - خاستگاه اصطلاح خاورمیانه در دهه ۱۸۵۰ در کمپانی هند و انگلیس و توسط یک استراتژیست نیروی دریایی امریکا به نام آلفرد ماهان شکل گرفت، تعریف آلفرد ماهان از گستره خاورمیانه مناطق اطراف خلیج فارس بود که این مناطق آسیایی ا ز عربستان سعودی تا هند وسعت داشت. در ضمن اولین و عظیم‌ترین امپراطوری‌ها نیز در این منطقه ظهور کرده‌اند. چالش هایی مثل؛ افراط گرایی سیاسی که با استفاده از پوشش بنیادگرایی اسلامی برای اهداف سیاسی با پیچیدگی خاص در حال شکل گیری است نکته دیگر، گرچه تروریسم مختص خاورمیانه نیست اما تروریسم امروز یکی از موانع صلح خاورمیانه محسوب می‌شود و چالش کمبود آب، اهمیب ژئو پلتیکی آب در خاور میانه گرچه کاملا شناخته شده نیست اما تهدیدی برای آینده صلح به نظر می‌رسد. با این که مفهوم صلح خاورمیانه تا حدودی بخاطر شرایط حاکم بر خاورمیانه که گرفتار بی اعتمادی، ترس، وحشت و خشونت عمیق است به مفهومی نامتعارف و متناقض تعبیر می‌ (Oxymoron). دکتر حسن امیدوارجامعه‌شناس و پژوهشگر صلح
رکنارکنا10 ساعت قبل
به گزارش رکنا، فعالان شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های خبری امروز از درگذشت یکی از روحانیون منتقدی که پس از ارسال نامه نصیحت آمیز خطاب به محمد بن سلمان بازداشت شده بود، در زندان خبر دادند. وی ماه گذشته به ۶ سال زندان محکوم شده بود. عربستان سعودی در دو سال گذشته، شاهد بازداشت صد‌ها نفر از دانشمندان، فعالان و حقوقدانانی بوده که به دنبال آزادی بیان هستند و با آنچه عربستان سعودی با آن روبروست، مخالفت کرده‌اند. این هیئت تاکنون اقدام به راه اندازی اموری کرده که تا پیش از این، از امور ممنوعه در عربستان محسوب می‌شد. این سازمان بین المللی اعلام کرده مدارکی دارد که نشانگر تشدید سرکوب‌ها در زمان محمد بن سلمان است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴10 ساعت قبل
ساعت ۲۴ -اصطلاح خاورمیانه در دهه ۱۸۵۰ در کمپانی هند و انگلیس و توسط یک استراتژیست نیروی دریایی امریکا به نام آلفرد ماهان شکل زاده شد. ویژگی منطقه خاور میانه این است که درآن شرایط نظامی طولانی مدت جنگی و درگیری وجودداشته ووجوددارد. سیاسی است لا به نظر می‌رسد برای درک اهمیت استراتژیک جهانی صلح خاور میانه باید با رویکرد جامعه شناسی تاریخی به مطالعه و شناخت علمی آن پرداخت زیرا توجه به بار سنگین تاریخی این منطقه بسیار حائز اهمیت است. در ضمن اولین و عظیم‌ترین امپراطوری‌ها نیز در این منطقه ظهور کرده‌اند. دکتر حسن امیدوارجامعه‌شناس و پژوهشگر صلح

(ویدئو) حکم بی‌سابقه دادگستری اروپا علیه اسرائیل

فراروفرارو11 ساعت قبل
دیوان دادگستری اروپا روز سه‌شنبه با صدور حکمی بی‌سابقه از مقامات کشور‌های اروپایی خواست محصولات غذایی تولیدی در «سرزمین‌های اشغالی فلسطین» را از این پس به جای برچسب «ساخت اسرائیل» با برچسب «ساخت سرزمین‌های اشغالی فلسطین» وارد اروپا کنند. به گفتۀ جامعه جهانی شهرک سازی‌ها باعث تضعیف تاسیس یک فلسطین مستقل در کنار اسرائیل خواهد شد. هم اکنون نزدیک به هفتصد هزار اسرائیلی در سرزمین‌های اشغالی اسکان یافته‌اند که ده درصد از کل جمعیت اسرائیل را تشکیل می‌دهند. به گفته دیده‌بان حقوق بشر مصرف کنندگان اروپایی می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که محصولاتی که به خانه می‌برند با نقض جدی قوانین بین‌المللی بشردوستانه مرتبط نیستند.
تسنیمتسنیم11 ساعت قبل
بر اساس این بیانیه، اتاق مشترک گروه‌های مقاومت تصریح کرد هرگز به دشمن اجازه تجاوزگری به ملت خود یا ملزم کردن مقاومت به رعایت قواعد درگیری را نخواهیم داد. اتاق مشترک عملیات گروه‌های مقاومت تاکید کرد جامعه صهیونیستی که در پناهگاه‌ها به سر می‌برند، باید نتایج حماقت‌های رهبران سیاسی و نظامی خود را ببینند. گردان‌های قدس در این بیانیه بر ادامه پاسخ به تجاوزات دشمن تاکید و اعلام کرد تسویه حساب با دشمن صهیونیستی برای پاسخ به جنایاتش همچنان ادامه دارد. وی تاکید کرد اتاق عملیات مشترک گروه‌های مقاومت درباره چگونگی پاسخ به اشغالگران اسرائیلی تصمیم می‌گیرد، طبیعی است که اولین واکنش از سوی گردان‌های قدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی صورت گیرد. گردان‌های قدس صبح امروز نیز از شهادت خالد معوض از فرماندهان خود در حمله رژیم صهیونیستی به مرکز نوار غزه خبر داده بود.
قدس آنلاینقدس آنلاین12 ساعت قبل
یکی از منتقدانی که به دلیل ارسال نامه نصیحت‌آمیز به ولیعهد سعودی بازداشت شده بود، در یکی از زندان‌های عربستان درگذشت. به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، فعالان شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های خبری امروز از درگذشت یکی از روحانیون منتقدی که پس از ارسال نامه نصیحت آمیز خطاب به محمد بن سلمان بازداشت شده بود، در زندان خبر دادند. وی ماه گذشته به ۶ سال زندان محکوم شده بود. عربستان سعودی در دو سال گذشته، شاهد بازداشت صدها نفر از دانشمندان، فعالان و حقوقدانانی بوده که به دنبال آزادی بیان هستند و با آنچه عربستان سعودی با آن روبروست، مخالفت کرده‌اند. این سازمان بین المللی اعلام کرده مدارکی دارد که نشانگر تشدید سرکوب‌ها در زمان محمد بن سلمان است.
خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
ایدئولوژی از نظر بنده شیوه و روش به کارگیری صور نمادین است، اینکه نظام آموزشی قدرت تولید کند هیچ اشکالی ندارد و اساسا نظام آموزشی برای این است که جامعه توانمند و ثروتمند تولید کند حتی اینکه روابط بین انسان‌ها و گروه‌ها در مسیر قدرت باشد اجتناب‌ناپذیر است اما آن چیزی که مشکل‌زا است این است که قدرت به سلطه تعبیر شود. فاضلی ادامه داد: نظام آموزشی جاهایی قدرت تولید نمی‌کند و فقط سلطه تولید می‌کند، قدرت اجتناب‌ناپذیر است اما آنجایی مشکل است که اعمال قدرت یک سویه شده و پاسخگو و سازنده نیست و فقط برای بازتولید سلطه گروه و منافع خاصی است؛ جایی که آموزش ایدئولوژیک می‌شود، نه ایدئولوژی و آموزش، آنجایی است که برآیند برنامه درسی سلطه است نه قدرت و اتفاقا این سلطه باعث می‌شود هزینه تولید قدرت بالا برود و منجر به کارکردهای نظام آموزشی نمی‌شود و بیشتر مقاومت تولید می‌کند. استاد دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: هم‌اکنون ۴۰ سال از انقلاب اسلامی گذشته و ما برای نخستین بار در آموزش و پرورش نشسته‌ایم و درباره ایدئولوژی صحبت می‌کنیم؛ عمده‌ترین مرض نظام آموزشی ما ایدئولوژیک بودن است که تمام امراض با آن در ارتباط است با گفتن اینکه همه نظام‌های آموزشی ایدئولوژیک است نمی‌توانیم نظام آموزشی کشور را غسل تعمید دهیم! سایه نظام ارزشی بر نظام آموزشی گریزناپذیر استمحمود مهرمحمدی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس نیز در این نشست گفت: ابتدا باید تفاوت بین استقرار و حاکمیت یک ایدئولوژی بر برنامه درسی با ایدئولوژیک زدگی یک برنامه درسی یا نظام آموزشی را متوجه شد تا اینکه بدانیم چگونه یک نظام آموزشی از داشتن ایدئولوژی گریزی ندارد یا اینکه چگونه آن ایدئولوژی را با چه متر و معیاری بسنجیم. مهرمحمدی یادآور شد: یک ایدئولوژی باید برای نظام آموزشی انتخاب شود، تا ماتریس ارزشی تعریف نشود برای اینکه بدانیم در تعلیم و تربیت به دنبال چه هستیم، برنامه درسی مبنایی پیدا نمی‌کند.
ایسناایسنا13 ساعت قبل
ایسنا/خراسان رضوی دیوید بوهم دیالوگ را فرایندی می‌داند که در ارتباط خود با خود یا با افراد دیگر یا محیط او شکل می‌گیرد و هیچ هدفی را دنبال نمی‌کند. معنای گفت‌وگو در کاربرد جدید آن، نتیجه شماری از تحولات در دیدگاه‌های معرفت‌شناسانه انسان مدرن است (خانیکی، ۱۳۸۳: ۹۲). گفت‌وگو جریانی از معنی است که در جمع ما، در بین ما و در درون ما جاری می‌شود (خانیکی، ۱۳۸۳: ۹۳). واژه‌ها برای ایشان تاثیر جادویی داشت و هنر سخنوری در یونان باستان، یکی از مهم‌ترین هنرها به‌شمار می‌رفت» (خانیکی، ۱۳۸۳: ۹۱). (خانیکی، ۱۳۸۳: ۹۴).
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین13 ساعت قبل
تظاهرات‌کنندگان لبنانی همانطور که وعده کرده بودند، تحرکاتی را به سمت مسیر کاخ ریاست‌جمهوری آغاز کردند. اعتمادآنلاین| تعدادی از تظاهرات‌کنندگان تحرکات خود در مسیر کاخ ریاست‌جمهوری در بعبدا را شروع کردند. تظاهرات‌کنندگان در این راستا پل الرینغ را برای رفتن به سمت کاخ بعبدا باز کردند. تظاهرات‌کنندگان همچنین ظهر امروز ضمن تجمع در مسیر منتهی به کاخ ریاست‌جمهوری در بعبدا بار دیگر مسیرها در مرکز بیروت را بستند. این در حالی است که نیروهای ارتش لبنان و نیروهای گارد ریاست‌جمهوری حضور خود را در اطراف کاخ ریاست‌جمهوری (بعبدا) بعد از فراخوان‌ها برای تجمع در مسیرهای منتهی به کاخ ریاست‌جمهوری تقویت کردند.
تسنیمتسنیم13 ساعت قبل
استاد دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: هم‌اکنون ۴۰ سال از انقلاب اسلامی گذشته و ما برای نخستین بار در آموزش و پرورش نشسته‌ایم و درباره ایدئولوژی صحبت می‌کنیم؛ عمده‌ترین مرض نظام آموزشی ما ایدئولوژیک بودن است که تمام امراض با آن در ارتباط است با گفتن اینکه همه نظام‌های آموزشی ایدئولوژیک است نمی‌توانیم نظام آموزشی کشور را غسل تعمید دهیم! ایدئولوژی در کشورهایی همچون فنلاند و دانمارک است اما بررسی کنید آنها چه کار می‌کنند و ما چکار می‌کنیم. سایه نظام ارزشی بر نظام آموزشی گریزناپذیر استبه گزارش تسنیم، محمود مهرمحمدی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس نیز در این نشست گفت: ابتدا باید تفاوت بین استقرار و حاکمیت یک ایدئولوژی بر برنامه درسی با ایدئولوژیک زدگی یک برنامه درسی یا نظام آموزشی را متوجه شد تا اینکه بدانیم چگونه یک نظام آموزشی از داشتن ایدئولوژی گریزی ندارد یا اینکه چگونه آن ایدئولوژی را با چه متر و معیاری بسنجیم. مهرمحمدی یادآور شد: یک ایدئولوژی باید برای نظام آموزشی انتخاب شود، تا ماتریس ارزشی تعریف نشود برای اینکه بدانیم در تعلیم و تربیت به دنبال چه هستیم، برنامه درسی مبنایی پیدا نمی‌کند. آنچه پیشران نظام آموزشی است شامل فرهنگ، ایدئولوژی، سنت برنامه درسی خاص در قالب چارچوب ارزشی بوده و لازم است برای اینکه برنامه درسی برخوردار از ایدئولوژی را ایدئولوژیک نکنیم به متر فراایدئولوژی برسیم که به ما بگوید حقیقت تربیت چیست و ما را از شبه تربیت دور کند تا بتوانیم بگوییم کدام برنامه درسی ایدئولوژیک یا ایدئولوژی‌زده است.
ایسناایسنا13 ساعت قبل
پلیس ترکیه یکی از روزنامه‌نگاران برجسته این کشور را تنها چند روز پس از آزادی، بنا به حکم دادگاه بار دیگر دستگیر کرد. به گزارش ایسنا، یک دادگاه استانبول هشت روز پس از تجدید نظر موفق در حکم دادستان عمومی ارشد علیه احمد آلتان، روزنامه‌نگار برجسته ترکیه‌ای و آزادی او، حکمی را برای حبس مجدد وی صادر کرد. به گزارش خبرگزاری آناتولی، پلیس استانبول آلتان را در خانه‌اش در همین شهر دستگیر کرده است. این نویسنده و روزنامه‌نگار روز چهارم نوامبر همراه با نازلی ایلیجاک که او نیز از روزنامه‌نگاران برجسته ترکیه است، از زندان آزاد شده بود. از زمان آزادی آنان تاکنون، حکمی برای دستگیری مجدد ایلیجاک صادر نشده است.
تسنیمتسنیم13 ساعت قبل
وی با تشکر از مانور خبری‌ای که شبکه پرس تی‌وی درباره آزادی پروفسور سلیمانی راه انداخته، گفت: مسلما بی‌تاثیر نیست. وی همچنین از مردم خواست فریاد نقض حقوق بشر را بشنوند، با هم همراه باشند و آزادی دکتر سلیمانی را بخواهند. همین‌طور دولت ایران که تلاش‌هایی در این زمینه انجام داده، تلاشش را در جهت انجام اقدامى عاجل جدی‌تر کند و دکتر سلیمانی را به خانواده و جامعه علمی ایران بازگرداند. از بین بردن وقت، زندگى و سلامتى یک انسان و خانواده‌اش به منظور سوءاستفاده سیاسی، نوعی نقض حقوق بشر است. وضعیت دکتر سلیمانی با توجه به کاهش وزن شدید، افت بینایی و مشکلات ناشی از بیماری مزمنی که دارد، نگران‌کننده است.
مهرمهر13 ساعت قبل
مقابله با فساد به منظور کاهش مجاری فساد و تأمین هر چه بیشتر حقوق شهروندی مطمح نظر قرار می‌گیرد. حکمرانی مطلوب، شامل ایجاد، حمایت و اجرای حقوق مالکیت بدون محدود شدن مبادلات بازار است. حکمرانی مطلوب شامل احترام سیاستمداران و نهادها به حقوق بشر و اصول دموکراسی و حاکمیت قانون است. از این رو خطای سیاستگذاران تحت کنترل اجتماعی قرارگرفته و کاهش می‌یابد و درنهایت منجر به کاهش فساد می‌شود. فساد اداری که ناشی از عوامل بورکراتیک است محصول نظام اداری ناکارآمد، بوروکراسی منفی، نظام مدیریت غیرموثر و فقدان نظام شایسته سالاری است.
ایسناایسنا13 ساعت قبل
بایسته‌های حکمرانی در فضای مجازی از منظر مقام معظم رهبریدر اندیشه رهبری اهمیت فضای مجازی برابر با اهمیت انقلاب اسلامی استعضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی: اینترنت اشیاء صاحب سیاست می‌شودعضو هیئت علمی دانشگاه مالک اشتر: منشور امنیت ملی در فضای مجازی در دست تدوین استرئیس پژوهشگاه فضای مجازی: ابعاد حکمرانی بر، با و در فضای مجازی باید روشن شودصبح امروز ستاد انتخابات فرمانداری تهران با حضور فرماندار تهران رسما افتتاح شد. در این ستاد ۲۴ جایگاه برای ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس یازدهم در نظر گزرفته شده است. در حاشیه این مراسم عیسی فرهادی، فرماندار تهران گفت: طبق برگزاری انتخابات‌های گذشته با استفاده از تجربیات قبلی، این انتخابات را نیز با شکوه برگزار خواهیم کرد. شهیندخت مولاوردی درباره صحت اخباری در خصوص سرلیستی وی در لیست اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس، گفت: هنوز تصمیمی برای حضور در انتخابات مجلس نگرفته‌ام و طرح نامم به عنوان سرلیست اصلاح طلبان گمانه زنی انتخاباتی است. *همچنین می‌توانید گفت و گوهای اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه امروز هیات دولت با خبرنگاران را اینجا دنبال کنید.
ایسناایسنا14 ساعت قبل
معاون وزیر دادگستری گفت: ارتقاء ساز وکارهای مقابله با فساد، مستقیما با ارتقاء و صیانت از حقوق شهروندی در ارتباط است. مقابله با فساد به منظور کاهش مجاری فساد و تأمین هر چه بیشتر حقوق شهروندی مطمح نظر قرار می‌گیرد. از این رو خطای سیاستگذاران تحت کنترل اجتماعی قرارگرفته و کاهش می‌یابد و درنهایت منجر به کاهش فساد می‌شود. مبارزه با فساد به دلیل ضرورت‌های اجرایی و مبتنی بر رویکرد و جوهره انقلاب اسلامی در مبارزه با فساد است. فساد اداری که ناشی از عوامل بورکراتیک است محصول نظام اداری ناکارآمد، بوروکراسی منفی، نظام مدیریت غیرموثر و فقدان نظام شایسته سالاری است.
تسنیمتسنیم14 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بیش از یک ماه از اعتراضات در عراق می‌گذرد. اعتراضاتی که از میدان تحریر بغداد شروع شد و به سرعت همه شهرهای مرکزی و جنوبی عراق را در برگرفت. ۴ بسته اصلاحات؛ پاسخ دولت به اعتراضات مردمیدولت عبدالمهدی نیز بلافاصله ضمن اعلام توجه به خواسته‌های مشروع معترضان، بسته‌های اصلاحاتی خود را ارائه داد. وزارت دارایی عراق موظف به تأمین مبالغ لازم در صندوق اسکان ملی برای افزایش وام‌های بدون بهره جهت ساخت مسکن در زمین هایی شد که میان شهروندان توزیع می‌شود. همچنین به وزارت کار و امور اجتماعی این اختیار داده شد که ۱۰۰۰ نفر را تا ۲۰۲۰ بازنشست کند و به جای آنها نیرو جایگزین کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل
لاریجانی درباره نحوه و مکانیزم یو پی آر، گفت: در این مکانیزم هر کشوری باید گزارش مکتوبی را ارائه دهد که در کشورش در زمینه حقوق بشر چه اقداماتی را انجام داده است، شورای حقوق بشر هر فصلی یک جلسه دارد و در این جلسات هر بار نوبت بررسی حقوق بشر چند کشور می‌شود. وی درخصوص ارائه گزارش دوره‌ای جمهوری اسلامی ایران در شورای حقوق بشر، تصریح کرد: گزارش ایران یک گزارش بسیار حرفه‌ای بود. حدود ۱۱۸ کشور توصیه کردند، ۷ کشور تفاوت بین توصیه و فحش را نمی‌دانستند! وی در ادامه با تأکید بر اینکه حقوق بشر کالای غربی نیست، بیان کرد: غربی‌ها لیاقت پرچمداری حقوق بشر را ندارند. وی گفت: مکانیزم ماشه، تهدید بد و زشتی است البته ما نیز باید مقداری خودمان را سرزنش کنیم که چرا این مکانیزم را قبول کردیم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین15 ساعت قبل
وی درخصوص ارائه گزارش دوره‌ای جمهوری اسلامی ایران در شورای حقوق بشر، تصریح کرد: گزارش ایران یک گزارش بسیار حرفه‌ای بود. حدود ۱۱۸ کشور توصیه کردند، ۷ کشور تفاوت بین توصیه و فحش را نمی‌دانستند! وی در ادامه با تأکید بر اینکه حقوق بشر کالای غربی نیست، بیان کرد: غربی‌ها لیاقت پرچمداری حقوق بشر را ندارند. دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: این گام‌هایی که ما برداشته‌ایم اگر جدی باشد نباید قابل بازگشت باشد. اگر مکانیزم ماشه راه بیفتد ممکن است راهبرد هسته‌ای مان را کاملا تغییر دهیم و باید به وضع صفر صفر بازگردیم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز15 ساعت قبل
به گزارش ولت، صحنه‌های یک اقامتگاه ساحلی در «حقل» در شمال غربی عربستان سعودی، سورئال است. او می‌گوید: «احساس می‌کنم انگار در فیلم «ترومن شو» هستم.» در طول شب، عربستان سعودی درهایش را به روی گردشگران غربی باز کرده است. از پایان سپتامبر، گردشگران از ۴۹ کشور سراسر جهان توانستند به عربستان سعودی سفر کنند. اما حالا گردشگران غربی می‌توانند در سراسر کشور سفر کنند؛ البته به جز شهر‌های مقدس مدینه و مکه. زنان عربستانی که تنهایی سفر می‌کنند می‌توانند اتاقی در هتل رزرو کنند و گردشگران مجرد غربی می‌توانند در هتل اتاق خواب دو تخته بگیرند.
تسنیمتسنیم15 ساعت قبل
داستان تکراری مداخلات آمریکا در امور داخلی عراق این بار هم به اشکال و طرق مختلف در حال اتفاق افتادن است و گویا مقامات کاخ سفید قصد ندارند که مداخله در امور دیگر کشورها را از اصول سیاست خارجی خود کنار بگذارند. در خصوص نقش و سیاست‌های مداخله جویانه دولت آمریکا در تحولات اخیر عراق می‌توان به برخی از موارد زیر اشاره داشت: _ کاخ سفید در بیانیه‌ای کاملا مداخله‌جویانه در خصوص تحولات داخلی عراق مواردی را منتشر کرده است که از منظر تحلیلی جای تامل دارد. دولت آمریکا کشتار و ربودن معترضان و تهدید آزادی بیان و خشونت در عراق را محکوم می‌کند. _ ورود ۱۵۰۰ نفر از نیروهای نظامی آمریکا از شمال سوریه به عراق نشان دهنده عزم و اراده جدی مقامات کاخ سفید در تاثیر گذاری بر روند تحولات جاری در عراق است. بهانه حضور مجدد نظامی آمریکا در خاک عراق همچون گذشته دفاع از امنیت عراق در مقابله با گروه‌های تروریستی است.
فارسفارس15 ساعت قبل
نگاه «گاردین» به چالش‌های روابط آمریکا-ترکیه همزمان با سفر اردوغان به واشنگتنبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه «گاردین» روز چهارشنبه با ورود «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه به آمریکا در مقاله‌ای به تحلیل روابط رو به افول میان آنکارا و واشنگتن پرداخت. این روزنامه انگلیسی علت عدم فروپاشی روابط میان دو کشور را رابطه شخصی خوب میان اردوغان و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا می‌داند. یک مقام ارشد دولت آمریکا به گاردین گفت: «این یکی از مسائل دشواری است که رئیس‌جمهور [در دیدارش] به آن اشاره خواهد کرد». ۵) استرداد «فتح‌الله گولن» ترکیه از عدم استرداد فتح‌الله گولن از مخالفان دولت اردوغان توسط مقامات آمریکایی به ستوه آمده است. خاطره تحریم‌های آمریکا و وضع تعرفه بر فولاد و آلومینیوم ترکیه در سال ۲۰۱۸ همچنان در ذهن دولت ترکیه تازه است.
خبر فوریخبر فوری16 ساعت قبل
رئیس‌جمهور چین هم از موزه بریتانیا خواست تا مرمرهای معبد پارتنون را به یونان بازگرداند. رئیس‌جمهور چین در جریان سفر خود به آتن از موزه «آکروپولیس» که بخشی از مرمرهای پارتنون را در خود جای داده است بازدید کرد و به مقام‌های یونان گفت او نیز فکر می‌کند بریتانیا باید مرمرهای پارتنون را به یونان بازگرداند. این درحالی است که مقام‌های یونان معتقدند، تمامی اقدام‌هایی که در زمان سلطه امپراتوری عثمانی بر یونان صورت گرفته، فاقد اعتبار است. مقام‌های یونان یک بار با کمک «امل کلونی» ‌ وکیل بریتانیایی- لبنانی درخواست بازگرداندن این آثار را به بریتانیا ارائه داده بودند. نخست‌وزیر یونان که در ماه جولای انتخاب شده، برای برگزاری مراسم دویستمین سال‌روز استقلال یونان در سال ۲۰۲۱ طی یک درخواست رسمی از بریتانیا خواسته تا مرمرهای پارتنون را به یونان امانت دهد.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
اسماعیل بقایی هامانه همچنین افزود می‌خواهم از این فرصت برای قدردانی هیئت همراه خود از رئیس شورای حقوق بشر به سبب نظارت و سرپرستی اش و همچنین از تیم بررسی دوره‌ای جهانی در دبیر خانه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به سبب حمایت از بررسی دوره‌ای جهانی ایران قدردانی کنم. وی گفت جمهوری اسلامی ایران با الهام گرفتن از ارزش‌ها و اصول اسلامی قاطعانه به اشاعه و حفاظت از حقوق و شأن انسانی متعهد است. هدف نهایی کمک به کشور‌ها برای پیشبرد هر چه بیشتر روند حفاظت و رعایت حقوق بشر و در فضایی مبتنی بر همکاری و به دور از رویکرد‌های سیاسی است. آقای رئیس، طی چرخه سوم بررسی دوره‌ای جهانی برای جمهوری اسلامی ایران در جمعه گذشته هشتم نوامبر سال ۲۰۱۹, صد و ده کشور در ارتباط با بررسی دوره‌ای جهانی ایران صحبت کردند و توصیه‌هایی را در این باره ارائه کردند. ما از همه کشور‌ها می‌خواهیم به تلاش‌های خود در راستای تقویت بررسی دوره‌ای جهانی ادامه دهند.
ایسناایسنا16 ساعت قبل
رئیس‌جمهور چین هم از موزه بریتانیا خواست تا مرمرهای معبد پارتنون را به یونان بازگرداند. رئیس‌جمهور چین در جریان سفر خود به آتن از موزه «آکروپولیس» که بخشی از مرمرهای پارتنون را در خود جای داده است بازدید کرد و به مقام‌های یونان گفت او نیز فکر می‌کند بریتانیا باید مرمرهای پارتنون را به یونان بازگرداند. این درحالی است که مقام‌های یونان معتقدند، تمامی اقدام‌هایی که در زمان سلطه امپراتوری عثمانی بر یونان صورت گرفته، فاقد اعتبار است. مقام‌های یونان یک بار با کمک «امل کلونی» ‌ وکیل بریتانیایی- لبنانی درخواست بازگرداندن این آثار را به بریتانیا ارائه داده بودند. نخست‌وزیر یونان که در ماه جولای انتخاب شده، برای برگزاری مراسم دویستمین سال‌روز استقلال یونان در سال ۲۰۲۱ طی یک درخواست رسمی از بریتانیا خواسته تا مرمرهای پارتنون را به یونان امانت دهد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز17 ساعت قبل
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، فرمان تحریم ایران را به مدت یک سال دیگر تمدید کرده است. رئیس جمهوری آمریکا گفته است که به همین دلیل، فرمان وضعیت اضطراری ملی در ارتباط با ایران را از امروز، ١٤ نوامبر ٢٠١٩ به مدت یک سال دیگر تمدید می‌کند. طبق قانون اختیارات اقتصادی ریاست جمهوری، مدت فرمان اولیه یک سال بوده که در صورت تشخیص رئیس جمهوری، قابل تمدید است. این اطلاعیه توضیح می‌دهد که فرمان وضعیت اضطراری که از امروز تمدید می‌شود، با فرمان اجرایی وضعیت اضطراری اعلام شده در ١٥ مارس ٢٠١٥ که در ١٥ مارس سال جاری تمدید شد تفاوت دارد. در سال ١٩٩٥، بیل کلینتون، رئیس جمهوری وقت آمریکا چند فرمان اجرایی دیگر در مورد تحریم ایران امضا کرد.

:: کاشانی-اعتراض به کشتار جوانان مکزیکی در مرز

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، فعالان سیاسی و طرفداران حقوق بشر اقدام تک تیراندازان پلیس مرزی آمریکا را در کشتار جوانان مکزیکی در خاک مکزیک محکوم کردند. در این نشست که در واشنگتن برگزار شد، والدین مقتولان گفتند تک تیراندازان پلیس آمریکا عملا جوانان مکزیکی را ترور می‌کنند. در این تجمع، معترضان با حمل تابوت‌های نمادین، کشته شدن دو جوان مکزیکی به نام‌های رودریگز و گوارکو را محکوم کردند. در ادامه والدین این جوانانی مکزیکی سخنرانی و تاکید کردند که تا برقراری عدالت آرام نخواهند نشست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل

بی‌عدالتی دادگاه‌های اتریش در قبال یک ایرانی

3+
تسنیمتسنیم17 ساعت قبل

به انتهای لیست رسیدید