حمله به سوریه

حمله به سوریه

اصلاحات پرساصلاحات پرس2 روز قبل
ایرنا نوشت: ترکیه و آمریکا بعد از دهه ۱۹۵۰ روابط روبه توسعه خود را در قالبی جدید پیگیری کردند. پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و عضویت ترکیه در این سازمان و متعاقب آن عزیمت نیروهای ترکیه به جنگ کره آغازی جدید در روابط دو کشور بود. تهدیدهای آشکار ترامپ در مورد مداخله نظامی ترکیه در سوریه و ارسال یک نامه تهدید آمیر خطاب به اردوغان نقطه شکست روابط بین دو کشور بود. اردوغان و ترامپ در کاخ سفید به مدت ۷۵ دقیقه با یکدیگر دیدار کردند و در بعد از آن هیاتهای دو کشور با یکدیگر دیدار کردند. همزمان با دیدار اردوغان از آمریکا پنتاگون اعلام کرد که جایگزین کردن ترکیه در برنامه «اف-۳۵» تقریبا کامل شده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما؛ شبکه تلویزیونی راشاتودی مصاحبه‌ای با بشار اسد رئیس جمهور سوریه انجام داده که مشروح این مصاحبه به شرح زیر است: -افشین رتنسی: من افشین رتنسی خبرنگار راشاتودی هستم اکنون در دمشق یک مصاحبه اختصاصی با بشار اسد رئیس جمهور سوریه انجام می‌دهم. آیا آن‌ها پس از شش سال نمی‌توانند آن را اثبات کنند؟ آن‌ها تنها هر بار اعلام می‌کنند که سوریه از تسلیحات شیمیایی استفاده کرد. هر بار که آن‌ها درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی صحبت کردند، ما در حال پیشروی بودیم نه این که درحال شکست خوردن باشیم. هر کسی که اعلام کرد از تسلیحات شیمیایی استفاده شده است، باید شواهدی برای اثبات ادعایش ارائه کند. بنابراین، مأموریت ارتش و دولت سوریه حفاظت از این غیر نظامیان در مقابل این تروریست هاست.
همشهریهمشهری1 هفته قبل
اسد تاکید کرد گفت‌وگو با رسانه‌های غربی را به طور کل متوقف کرده بود چون آن‌ها به دنبال حاشیه بودند اما اکنون احساس می‌کند که «افکار عمومی در جهان و خصوصا غرب، در چند سال گذشته تغییر کرده است.» بنابراین معتقدم زمان آن است که درباره این حقیقت صحبت کنیم.» بشار اسد، معتقد است ماشه آغاز درگیری‌های داخلی سوریه از خارج کشیده شد. القاعده، عاملی علیه دولت سوریه، علیه دولت روسیه و علیه دولت ایران است. به اعتقاد اسد، تجاوز ترکیه نقض تمامیت ارضی سوریه است اما او همه ترک‌ها را مقصر ندانست. بشار اسد تاکید کرد: «مردم ترکیه همسایگان ما هستند و ما تاریخ مشترکی داریم و نمی‌توانیم آن‌ها را دشمن بدانیم.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله حسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اردبیل با اشاره به نابسامانی وضعیت بیمه جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا، عنوان کرد: دولت یک عذرخواهی به جانبازان و خانواده شهدا بدهکار است. بنیاد شهید اول با بیمه ایران قرارداد داشت تمام خدمات درمانی جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا با بیمه آسیا صورت می‌گرفت. متاسفانه دولت پول بیمه را نداد، بیمه ایران نیز لغو قرارداد کرد. ما از دولت می‌خواهیم سریعا بیمه بنیاد شهید را دوباره به بیمه ایران تحویل دهد و همچنین در پرداخت مطالبات بیمه کوتاهی نکند. چاره کار تکیه بر ملت خود و استمداد از هویت عاشورایی ملت آذربایجان است.
ایلناایلنا1 هفته قبل
از سوی دیگر باید اختلاف‌ها و اشتراک‌های آمریکا و ناتو در خصوص ترکیه را بررسی کرد. در ابتدا باید خاطرنشان کنم که، از یک سو ۱۱ سپتامبر نقطه عطف تعیین کننده‌ای در تکامل نقش ناتو در صحنه امنیتی خاورمیانه بود. نقش ناتو از الگوی محدود گفت‌وگوی همکاری امنیتی به فرمول موثرتری توسعه یافته است که می‌تواند در نهایت به شکلی از مشارکت واقعی بینجامد. برای مثال می‌توان اشاره کرد که ناتو نقش حامی در تلاش‌های بین‌المللی در دارفور و عراق بازی کرد که دو موضوع امنیتی مهم و اضطراری در سال‌های اخیر بوده‌اند. این امر تأیید می‌کند که سیاست ناتو در خاورمیانه بازتابی از «منافع فرا آتلانتیک» بوده و خواهد بود.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الیوم السابع، یاسر الهضیبی سخنگوی حزب الوفد مصر اعلام کرد: اردوغان به گروههای دینی و افراطی در جهان عرب پوشش می‌دهد. وی افزود: اقدامات اردوغان در داخل و خارج از ترکیه نشاندهنده دیکتاتوری بودن حکومت وی است به ویژه که ما در داخل زندانهای ترکیه شاهد در بند بودن هزاران ترک هستیم و آنهم فقط به خاطر مخالفت با اردوغان. جالب اینکه در داخل زندانهای ترکیه بیش از ۸۰۰ کودک که در میان آنها شیرخواران هم هستند به علت حبس مادرشان وجود دارد. الهضیبی اعلام کرد: باید در دادگاه بین المللی کیفری علیه اردوغان به عنوان جنایتکار جنگی پس از حمله به سوریه اقامه دعوا شود. سخنگوی حزب الوفد مصر تاکید کرد: موضع حزب الوفد در مخالفت با حمله ترکیه به سوریه از روز اول بوده است.
جام نیوزجام نیوز2 هفته قبل
روزنامه فرانسوی «لوموند» در گزارش خود آورده است که تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج نیروهایش از سوریه، با انتقادهای داخلی و خارجی فراوانی روبرو شد. به باور نتانیاهو، اگر آمریکا همه‌ نیروهای خود را از سوریه خارج کند، رقیب اصلی اسرائیل در منطقه، یعنی ایران نفوذ خود را در کشورهای همسایه گسترش خواهد داد. این رسانه فرانسوی نوشت: جمهوری اسلامی ایران در چندین کشور منطقه نفوذ گسترده‌ای دارد. لوموند اضافه میکند که که اسرائیل پیش از این، بارها مدعی هدف قرار دادن مواضع ایران در سوریه شده بود و حال نگران است که در غیاب نیروهای آمریکایی در منطقه، ایران انتقام این حملات را بگیرد. لوموند می‌نویسد که اخیرا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تمایلی از خود برای گفت وگو با تهران نشان داده و این موضوع هم نگرانی‌های اسرائیل را افزایش داده است.
افکارنیوزافکارنیوز2 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشنزدیک به بیست روز از حمله نیروهای ارتش ترکیه به همراه گروه‌های شبه نظامی متحد آنان به شمال سوریه و منطقه شرق فرات می‌گذرد. همچنین با تغییر ترکیب جمعیتی شمال سوریه و اسکان پناهندگان سوری عمدتا عرب در این منطقه، تهدیدات امنیتی موجود هم تا اندازه‌ای مرتفع می‌شود. به هر روی با توقف عملیات ارتش ترکیه و توافق میان اردوغان و پوتین بر سر عقب نشینی نیروهای سوریه دموکراتیک به عمق ۳۰ کیلومتری خاک سوریه، بخش اصلی خواسته‌های ترکیه محقق شده است. به نظر هم نمی‌رسید که اردوغان تمایلی به ادامه جنگ در شمال سوریه و رویارویی واقعی با ایالات متحده آمریکا داشته باشد. به عکس پیش بینی‌ها و شرایط میدانی بزرگترین و اصلی‌ترین برنده تحولات شمال سوریه، دولت و ملت این کشور بودند.
مهرمهر2 هفته قبل
خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-امیر حسین رجبی معمار: نزدیک به بیست روز از حمله نیروهای ارتش ترکیه به همراه گروه‌های شبه نظامی متحد آنان به شمال سوریه و منطقه شرق فرات می‌گذرد. همچنین با تغییر ترکیب جمعیتی شمال سوریه و اسکان پناهندگان سوری عمدتا عرب در این منطقه، تهدیدات امنیتی موجود هم تا اندازه‌ای مرتفع می‌شود. به هر روی با توقف عملیات ارتش ترکیه و توافق میان اردوغان و پوتین بر سر عقب نشینی نیروهای سوریه دموکراتیک به عمق ۳۰ کیلومتری خاک سوریه، بخش اصلی خواسته‌های ترکیه محقق شده است. به نظر هم نمی‌رسید که اردوغان تمایلی به ادامه جنگ در شمال سوریه و رویارویی واقعی با ایالات متحده آمریکا داشته باشد. به عکس پیش بینی‌ها و شرایط میدانی بزرگترین و اصلی‌ترین برنده تحولات شمال سوریه، دولت و ملت این کشور بودند.
الفالف2 هفته قبل
همان‌طور که در این قطعنامه غیرالزام‌آور ذکر شده است، دولت امریکا نباید پس از این به «انکار نسل‌کشی ارامنه یا هر نسل‌کشی دیگری» ادامه دهد. به گزارش اعتماد، مجلس نمایندگان امریکا این قطعنامه را روز سه‌شنبه (۷ آبان) با وجود چند دهه رایزنی فشرده دولت ترکیه و صرف ده‌ها میلیون دلار از سوی این کشور تصویب کرد. آخرین باری که مجلس امریکا در آستانه تصویب قطعنامه نسل‌کشی ارامنه بود، شیف بسیار فعال عمل می‌کرد. در آن زمان او نماینده مجلس سنای کالیفرنیا از حوزه انتخابیه لس‌آنجلس بود و برای ورود به مجلس نمایندگان می‌جنگید. پس از تماس ترامپ با اردوغان و حمله ترکیه به کردها، طی چند هفته گذشته رایزنی‌های آنکارا در واشنگتن شدیدتر شد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 هفته قبل
خبرگزاری میزان- همزمان با تصویب طرح تحریم ترکیه در مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل حمله به شمال سوریه، نیروهای سوری مواضع خود را در مرز مشترک با ترکیه تقویت کردند. • تصویب تحریم ترکیه در مجلس نمایندگان آمریکاطرح تحریم مسئولان و مقام‌های ترکیه که در حمله این کشور به شمال و شرق سوریه مداخله داشته‎اند، در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید. • واکنش ترکیه به تحریم‌های آمریکا علیه آنکاراوزارت خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای تحریم‌های مصوب مجلس نمایندگان آمریکا علیه آنکارا را محکوم کرد. بر این اساس، نظامیان آمریکایی نه تنها در شرق فرات بلکه در شرق سوریه باقی می‌مانند. • ایجاد ۸۴ گذرگاه مرزی در مرز ترکیه و سوریهمرکز مصالحه روسیه در سوریه اعلام کرد دولت سوریه ۸۴ گذرگاه مرزی در مرز مشترک با ترکیه ایجاد کرده است.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، خلف المفتاح عضو کادر رهبری حزب بعث سوریه اعلام کرد: طبیعی است که نیروهای ارتش سوریه جایگزین نیروهای قسد که از منطقه مرزی با سوریه به موجب توافق سوچی میان آنکارا و مسکو عقب نشینی می‌کنند، شوند. با خروج این نیروها، هر گونه توجیه ترکیه برای حمله به سوریه از بین می‌رود. وی افزود: عدم خروج نیروهای ترکیه از سوریه به این معنی است که دمشق با اشغال اراضی خود طبق منشور سازمان ملل روبرو است و این با توافق آستانه که در همه نشست‌های خود بر حاکمیت سوریه تاکید دارد، مغایرت دارد. المفتاح ضمن ابراز انزجار از ایجاد منطقه امن از سوی ترکیه، تاکید کرد: نیروهای ارتش سوریه باید در منطقه مرزی حضور داشته باشند و این طبق توافق اضنه که ترکیه را ملزم به این می‌کند که اراضی آن عاملی برای تهدید حاکمیت سوریه نباشد، است. وی هر گونه پیشنهاد درباره استقرار نیروهای سازمان ملل در مرز با سوریه را رد کرد و گفت: این مناطق مورد مناقشه نیست که نیروهای حافظ صلح در آن مستقر شوند بلکه بخشی از جغرافیای سوریه است.
خانه ملتخانه ملت3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت حمله ترکیه به سوریه، نگرانی‌ها از احیای داعش را بیشتر کرده است. این نگرانی‌ها در پی انتشار اخبار جدید در رابطه با فعالیت گروه‌های تروریستی افزایش یافته است. به نوشته دیلی میل نیروهای وابسته به داعش با سوءاستفاده از هرج و مرج ناشی از تهاجم ترکیه به سوریه، کنترل کمپ زندانی را که ده‌ها شبه‌نظام داعشی را در خود جای داده بود، به دست گرفتند. همچنین وزیر دفاع پیشین آمریکا در اظهاراتی گفت: «داعش برخواهد گشت. اکنون کردهای سوریه توان کمتری برای کنترل آنها دارند و تمایل کمتری نیز برای این محافظت دارند.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی صباح، مولود چاوش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه امروز شنبه در سخنانی اعلام کرد: در موضوع عملیات چشمه صلح، انتظار ما از آلمان رفتار متناسب با روح همکاری و اتحاد دو کشور متفق است. وزیر خارجه ترکیه در این خصوص گفت: براساس گزارش سازمان ملل تاکنون ۳۰ هزار نفر به منطقه عملیات چشمه صلح بازگشته‌اند. ترکیه در موضوع تمامیت ارضی سوریه و همچنین بازگشت داوطلبانه سوری‌ها به کشورشان بسیار حساس است. گفتنی است، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان ۲۰ مهر ماه سال جاری و در واکنش به ادامه حمله ترکیه به شمال سوریه اعلام کرد: برلین فروش تسلیحات به ترکیه را متوقف می‌کند. به دلیل تهاجم ترکیه به شمال سوریه، دولت آلمان تصمیم گرفته است تا مجوزهای فروش هرگونه تجهیزات نظامی که می‌تواند در سوریه توسط این کشور مورد استفاده قرار گیرد را متوقف کند.
ایسناایسنا3 هفته قبل
عضو سابق کمیسیون مستقل تحقیق سازمان ملل در مورد سوریه تاکید کرد، رجب طیب اردوغان باید بابت «جرایم جنگی» حین عملیات نظامی اخیر ترکیه در سوریه هدف تحقیق و اعلام جرم قرار بگیرد. به گزارش ایسنا، ‌ کارلا دل‌ پونته، عضو سابق کمیسیون تحقیق سازمان ملل در مورد سوریه بود. دل پونته که دادستان سابق سوئیس است و جرایم جنگی در روآندا و یوگسلاوی سابق را مورد رسیدگی قرار می‌داد، گفت: قابل باور نیست که رجب طیب اردوغان، ‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه برای نابودی کردها به اراضی سوریه حمله کرده باشد. باید تحقیقاتی درباره او آغاز شود و او به جرایم جنگی متهم شود. او تاکید کرد: اردوغان مهاجران و پناهجویان را به مثابه اهرم چانه‌زنی در دست دارد.
فارسفارس3 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان قرار است تا روز شنبه (امروز) برای مذاکره با همتای ترکیه‌ای خود پیرامون حمله به سوریه، به آنکارا سفر کند. به نوشته خبرگزاری روس «اسپوتنیک»، ماس روز پنجشنبه در پست توئیتری خود نوشته بود که او قصد دارد تا برای گسترش آتش‌بس و احترام به حقوق کردها در شمال سوریه، ترکیه را تحت فشار قرار دهد. پیش از این آلمان حمله ترکیه به شمال سوریه را مورد انتقاد قرار داد و وزیر دفاع آلمان نیز روز دوشنبه از پیشنهاد این کشور برای تشکیل یک منطقه امن بین‌المللی در شمال سوریه خبر داد. ارتش ترکیه ۹ اکتبر (۱۷ مهر) عملیات نظامی خود را در شمال سوریه و با هدف تسلط بر مناطق تحت نفوذ شبه‌نظامیان کرد سوریه آغاز کردند. این عملیات پس از آن شروع شد که آمریکا نظامیان خود را از این منطقه خارج کرد.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
وی تصریح کرد: یکی از این خصلت‌ها جنبه مردمی حرکت اربعین است که حتما باید حفظ شود و دولت‌ها نباید سعی کنند که این حرکت را به صورت دولتی برگزار نمایند. امام جمعه یزد افزود: البته دولت‌ها چه ایران و چه عراق باید و دیگر دولت‌های اسلامی باید تمام تلاش خود را به کار گیرند که زیرساخت‌ها را بهتر و بیشتر کرده و بستر را برای افزایش حرکت مردمی آماده کنند. امام جمعه یزد افزود: این مسیر، راه عزت، پیشرفت، استقلال، حرکت به سوی خدا و عظمت است و همه ما باید در این راه قرار گیریم تا بتوانیم به آنچه که باید برای پیشرفت همه جانبه انقلاب به وجود آید دست یابیم. وی خاطرنشان کرد: موضوع حمله ترکیه به سوریه هم بحث دیگری است که الان در منطقه وجود دارد؛ در این اقدام ترکیه فریب آمریکا را خورده و خود را وارد یک بازی خطرناک و نادرست کرده است. امام جمعه یزد افزود: این که ترکیه به بهانه کردها وارد سوریه شده نه برای مردم مسلمان سوریه و نه برای ترک‌ها و کردها خوب است، این حرکت تنها منافع آمریکا در منطقه را تامین می‌کند و خسارت‌های زیادی برای ترکیه و سوریه و منطقه به دنبال دارد.
فراروفرارو3 هفته قبل
فرارو - با گذشت دو هفته از شروع علمیات نظامی ارتش ترکیه علیه گروه‌های مسلح شمال شرق سوریه، تلاش‌های رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، به ثمر نشسته و اکثر اهداف او محقق شده است. عصر روز چهارشنبه، نهم اکتبر، عملیات نظامی ترکیه، موسوم به «چشمه صلح»، در شمال شرق سوریه آغاز شد. این عملیات دو هدف عمده را دنبال کرد: ۱- نابود کردن موجودیت سیاسی گروه‌های مسلح کردی در شمال و شمال شرق سوریه. از سال ۲۰۱۴ تاکنون، احزاب سیاسی کرد‌های سوریه، گام‌های بلندی در راستای تاسیس یک منطقه خودمختار در شمال و شمال شرق سوریه برداشته بودند. در پایان آتش بس پیشنهادی پنس، اردوغان با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، درباره نحوه مدیریت عملیات ترکیه در شمال شرق سوریه توافق کرد.
برترین‌هابرترین‌ها3 هفته قبل
عصر روز چهارشنبه، نهم اکتبر، عملیات نظامی ترکیه، موسوم به «چشمه صلح»، در شمال شرق سوریه آغاز شد. این عملیات دو هدف عمده را دنبال کرد: ۱- نابود کردن موجودیت سیاسی گروه‌های مسلح کردی در شمال و شمال شرق سوریه. از سال ۲۰۱۴ تاکنون، احزاب سیاسی کرد‌های سوریه، گام‌های بلندی در راستای تاسیس یک منطقه خودمختار در شمال و شمال شرق سوریه برداشته بودند. عملیات نظامی تقریبا یک هفته پیش، در پی توافق اردوغان و مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، متوقف شد. در پایان آتش بس پیشنهادی پنس، اردوغان با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، درباره نحوه مدیریت عملیات ترکیه در شمال شرق سوریه توافق کرد.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سانا، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد تاکید کرد که حمله ترکیه به سوریه نقض آشکار منشور سازمان ملل و قطعنامه‌های شورای امنیت و توافقات آستانه و نتایج کنفرانس سوچی محسوب می‌شود. نماینده دایم سوریه در سازمان ملل متحد افزود: ادعاهای ترکیه برای توجیه تجاوز خود به خاک سوریه وضعیت اسکیزوفرنی این رژیم را نشان می‌دهد. الجعفری تاکید کرد که سوریه به شدت تجاوز ترکیه را محکوم می‌نماید و تلاش اردوغان برای توجیه اقدامات تهاجمی خود را به هر بهانه‌ای رد می‌کند. وی افزود: ترکیه ده‌ها هزار تروریست خارجی را وارد سوریه کرد و برای آنها اسلحه فراهم کرد و نفت و آثار باستانی و گندم و کارخانه‌های سوریه را سرقت کرد. الجعفری خاطرنشان کرد که محکوم کردن تجاوز ترکیه توسط نمایندگان کشورهای اروپایی باعث نمی‌شود آنها از مسئولیت خود برای ایجاد اوضاع فعلی معاف شوند، و همین امر باعث توجیه اردوغان برای تجاوز خود شد.
افکارنیوزافکارنیوز3 هفته قبل
اخبار بین الملل- دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور روز چهارشنبه اعلام کرد قصد دارد تعدادی از نیرو‌های نظامی این کشور را با هدف مبارزه با تروریست‌های داعش در شمال‌شرق سوریه حفظ کند. یک مقام آمریکایی آگاه به موضوع اعلام کرد نیرو‌های نظامی در پایگاه‌های نزدیک به میدان‌های نفتی در دیرالزور مستقر می‌شوند. پایگاه التنف که یکی از پایگاه‌های نظامی است که آمریکا در سوریه حفظ کرده است، با میادین نفتی که ترامپ از آن‌ها به عنوان ماموریت باقی مانده آمریکا در سوریه یاد می‌کند، فاصله دارد. با این تصمیم جدید آمریکا ۶۰۰ نیروی این کشور در مقایسه با ابتدای ماه جاری از سوریه خارج شده‌اند. به نوشته دیلی بیست حفظ نظامیان آمریکا با ادعای مالکیت نفت کشوری دیگر، انتقاداتی را در پی خواهد داشت.
الفالف3 هفته قبل
نشنال اینترست نوشت شاید ملی گرایان ترکیه و حامیان رئیس جمهور رجب طیب اردوغان، حمله ترکیه به سوریه و تلاش برای نابودی حکومت خودمختار کرد در مرزهای جنوبی ترکیه را جشن بگیرند. به گزارش الف نشریه آمریکایی نشنال اینترست در مطلبی به قلم مایکل رابین حمله ترکیه به سوریه را مورد تحلیل قرار داده است و نتیجه گرفته است که این حمله منجر به مشکلاتی برای خود ترکیه خواهد شد. گزیده‌ای از این تحلیل را بخوانید: ‌ «اردوغان مدعی است که خواست او برای ایجاد یک منطقه امن در سوریه ریشه در جنگ ترکیه علیه تروریسم دارد. مقامات ترکیه نیز نمی‌توانند به طور موثقی به حملات تروریستی از جانب مناطق تحت کنترل کردهای سوریه اشاره کنند. وابستگان القاعده در داخل سوریه و داعش سرانجام ترکیه را معلوم خواهند کرد.
قدس آنلاینقدس آنلاین3 هفته قبل
ترکیه روز سه‌شنبه هم توافقی با روسیه در خصوص شمال سوریه داشت. گفتنی است ارتش ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهر حمله‌ای را با نام «چشمه صلح» علیه شبه نظامیان کرد در شمال سوریه آغاز کرد. وزیر دفاع روسیه می‌گوید این کشور تخمین ‌می‌زند حدود ۵۰۰ نفر از اعضای زندانی داعش در پی عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، از زندان گریخته‌اند. مواضع کشورهای مختلفدولت سوریه با بیان اینکه این حمله نقض حق حاکمیت سوریه و نقض قوانین بین‌المللی است، حمله ترکیه را محکوم کرد. این در حالی است که پاکستان و قطر از حمله ترکیه به شمال سوریه استقبال کردند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 هفته قبل
خبرگزاری میزان- از زمان حمله آمریکا به عراق ۱۸ سال گذشته، کم در منطقه ما فتنه افروزی نکرده‌اند. در این مدت منطقه ما بیش از ۱۰ جنگ به خود دیده که طرف مهاجم، یکی از کشور‌های آمریکا، انگلیس، اسرائیل، عربستان سعودی یا ائتلافی از این کشور‌ها در قالب ناتو یا ائتلاف‌های دیگر بوده است. چندین کودتا و ۱۰‌ها مورد تنش و حتی جنگ داخلی که همواره، آمریکا یکی از صحنه‌گردانان آن بوده است. به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه رسالت، تقریبا هجده سال از حمله آمریکا به عراق در دوران بوش پسر می‌گذرد. چندین کودتا و ده‌ها مورد تنش و حتی جنگ داخلی که همواره، آمریکا یکی از صحنه‌گردانان آن بوده است.

آزمون‌های سخت در مسیر استیضاح ترامپ/ از ۲۰ سال پیش تا ۲۰ سال بعد

3+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
افکارنیوزافکارنیوز3 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشتقریبا هجده سال از حمله آمریکا به عراق در دوران بوش پسر می‌گذرد. کاندولیزا رایس، وزیر وقت خارجه آمریکا، با وقاحت، خونریزی و مصائب ناشی از جنگ در منطقه غرب آسیا را درد زایمان تولد خاورمیانه جدید معرفی می‌کرد، خاورمیانه‌ای که آمریکا صحنه‌گردان آن و اسرائیل محورش باشد. در این بیست سال، منطقه ما بیش از ۱۰ جنگ به خود دیده که طرف مهاجم، یکی از کشورهای آمریکا، انگلیس، اسرائیل، عربستان سعودی و یا ائتلافی از این کشورها در قالب ناتو یا ائتلاف‌های دیگر بوده است. چندین کودتا و ده‌ها مورد تنش و حتی جنگ داخلی که همواره، آمریکا یکی از صحنه‌گردانان آن بوده است. تصور کنید همین روندی که منطقه ما در هجده سال گذشته داشته، هجده سال دیگر هم ادامه داشته باشد، آیا نباید منتظر آن باشیم که اسرائیل، ۲۰ سال آینده را نبیند؟ این تازه در شرایطی است که روند تحولات رویش و قدرت گیری جبهه حق و ضعف و زبونی باطل، شتاب بیشتری نگیرد.
برترین‌هابرترین‌ها3 هفته قبل
خبرگزاری مهر: به نقل از آسوشیتدپرس، آمریکا اعلام کرده است در صورت ادامه آتش بس در شمال سوریه، تحریم‌ها علیه ترکیه را لغو خواهد کرد. آمریکا دوشنبه هفته گذشته در پی حملات ترکیه در شمال سوریه، تحریم آنکارا را با افزایش تعرفه صادرات فولاد آغاز کرد. در همین ارتباط دونالد ترامپ که پیش از این وعده تحریم ترکیه به دلیل آغاز حملات این کشور در شمال سوریه داده بود، گفت: در پاسخ به شبهات که اعلام می‌شود من به ترکیه برای حمله به سوریه چراغ سبز نشان داده‌ام، تحریم هایی علیه ترکیه اعمال خواهم کرد. رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه خود اعلام کرد: ایالات متحده مقامات دولتی در آنکارا و هر کس که در اقدامات بی ثبات کننده ترکیه در شمال شرقی سوریه نقش داشته باشد را هدف قرار خواهد داد. نیروهای ارتش ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهر ماه در عملیاتی به نام «چشمه صلح» به بخش‌های کردنشین شمال سوریه حمله کردند، اگرچه این حملات با موج محکومیت‌های جهانی روبرو شد و درنهایت ترکیه از پنج روز پیش به این سو از توافق برای توقف موقت درگیری‌ها در شمال سوریه خبر داد.
مهرمهر3 هفته قبل
رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: ایران ۲۰ سال درگیر پرونده هسته‌ای بوده و در این دوران همه می‌دانند که موضع اردوغان چه بوده است. آناتولی نیز این اظهارات رئیس جمهور ترکیه را پوشش داده و گزارش داده است: اردوغان در ادامه انتقاد از ایران گفت: این موارد شخص بنده و تمام نزدیکانم را آزار می‌دهد. البته در مورد حمله ترکیه به شمال سوریه «محمد جواد ظریف» نیز در گفتگویی از این حمله انتقاد کرد. با این شرایط چگونه می‌توان انتظار داشت که این رسانه‌های منتقد به حکم رئیس جمهور انتقاد از کشور دیگری را متوقف کنند. یادآوری این نکته به رئیس جمهور ترکیه ضروری است که سیاستهای ایران در خصوص رسانه‌ها مثل ترکیه نیست.
قدس آنلاینقدس آنلاین3 هفته قبل
رئیس جمهور ترکیه امروز سه شنبه در اظهاراتی از ناراحتی خود از برخی اظهارنظرهای انجام شده مردم ایران در خصوص عملیات چشمه صلح و حمله به سوریه خبر داد. قدس آنلاین؛ به نقل از رویترز، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در این رابطه گفت: برخی اظهارنظرها از جانب ایران در خصوص عملیات سوریه مرا ناراحت کرد. اردوغان در ادامه گفت: متاسفانه در روزهای اخیر صداهایی از ایران می‌شنویم که متفاوت است. رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: ایران ۲۰ سال درگیر پرونده هسته‌ای بوده و در این دوران همه می‌دانند که موضع اردوغان چه بوده است. آناتولی نیز این اظهارات رئیس جمهور ترکیه را پوشش داده و گزارش داده است: اردوغان در ادامه انتقاد از ایران گفت: این موارد شخص بنده و تمام نزدیکانم را آزار می‌دهد.
کرد آنلاینکرد آنلاین3 هفته قبل
در گزارش نیویورک تایمز آمده است رئیس‌جمهور ترکیهرجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، خواسته‌هایش بیش از آن است که فقط به سوریه اکتفا کند. کارشناسان می‌گویند چند سالی طول می‌کشد که ترکیه به سلاح دست یابد مگر اینکه اردوغان زودتر مبادرت به خرید کند. درست یک‌سال بعد این پروژه با تصمیم یک‌جانبه مدیر وقت سازمان انرژی اتمی ترکیه ملغی شد، بخشی به این دلیل که این رآکتورها از نگاه وی می‌توانست برای تولید پلوتونیوم مورد نیاز برای ساخت بمب اتم به‌کار رود. با این تفاصیل، «سانجر- بورد»، گزارشگران نیویورک‌تایمز می‌افزایند، ترکیه بیش از ۶ دهه است که میزبان تسلیحات هسته‌ای آمریکاست. او معتقد است که روسیه اکنون نقش مهمی در پروژه‌های هسته‌ای ترکیه و طرح‌های دور و دراز این کشور دارد.

به انتهای لیست رسیدید