حومه

حومه

فراروفرارو53 دقیقه قبل
به گزارش پایگاه خبری الاخباریه عراق، این دو فروند راکت در نزدیکی حصار امنیتی فرودگاه بین‌المللی بغداد فرود آمده و تاکنون گزارشی در خصوص خسارت‌های احتمالی آن دریافت نشده است. بامداد دوشنبه نیز دو فروند موشک در اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد، هم‌جوار با محل حضور نیرو‌های آمریکایی فرود آمده بود که بر اثر آن دستکم پنج نفر زخمی شدند. تاکنون بار‌ها پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق هدف حملات راکتی و خمپاره‌ای قرار گرفته‌اند. از پایگاه‌های نظامی «ویکتوریا» در حومه فرودگاه بین المللی بغداد در غرب پایتخت، «التاجی» شمال بغداد، «الحبانیه» و «عین الاسد» در استان الانبار، «پایگاه هوایی بلد» در استان صلاح الدین، «رینگ» در کرکوک، «القیاره» در نینوا و پایگاه اربیل به عنوان معروف‌ترین پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق یاد می‌شود. منبع: ایرنا
عصر ایرانعصر ایران1 ساعت قبل
منابع خبری چهارشنبه گزارش دادند، دو فروند راکت به اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد اصابت کرده است. به گزارش پایگاه خبری الاخباریه عراق، این دو فروند راکت در نزدیکی حصار امنیتی فرودگاه بین‌المللی بغداد فرود آمده و تاکنون گزارشی در خصوص خسارت‌های احتمالی آن دریافت نشده است. به گزارش ایرنا بامداد دوشنبه نیز دو فروند موشک در اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد، هم‌جوار با محل حضور نیروهای آمریکایی فرود آمده بود که بر اثر آن دستکم پنج نفر زخمی شدند. تاکنون بارها پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق هدف حملات راکتی و خمپاره‌ای قرار گرفته‌اند. از پایگاه‌های نظامی «ویکتوریا» در حومه فرودگاه بین المللی بغداد در غرب پایتخت، «التاجی» شمال بغداد، «الحبانیه» و «عین الاسد» در استان الانبار، «پایگاه هوایی بلد» در استان صلاح الدین، «رینگ» در کرکوک، «القیاره» در نینوا و پایگاه اربیل به عنوان معروف‌ترین پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق یاد می‌شود.
فراروفرارو1 ساعت قبل
منابع خبری گزارش دادند، نیرو‌های آمریکایی ۳۰۰ نفر از خانواده‌های تروریست‌های خارجی داعش را از سوریه به عراق منتقل کردند. به گزارش المنار به نقل از تلویزیون دولتی سوریه، نیرو‌های آمریکایی این افراد را از اردوگاه الهول در حومه جنوب شرقی حسکه به عراق منتقل کردند. پیش‌تر خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» گزارش داده بود که نیرو‌های آمریکایی یکهزار و ۸۰۰ نفر زن و کودک از اعضای خارجی گروهک تروریستی داعش را از شرق سوریه به عراق منتقل می‌کنند. اواخر مهرماه اعلام کرد، نیرو‌های آمریکایی بیش از یکهزار و ۵۰۰ همسر اعضای گروه تروریستی داعش را از همین اردوگاه در حومه حسکه سوریه خارج و به عراق منتقل کرده‌اند. ترکیه ۲۵ مهرماه برای عقب راندن شبه نظامیان کرد سوریه موسوم به «نیرو‌های دمکراتیک سوریه» از مناطق مرزی الرقه و الحسکه سوریه، عملیات نظامی موسوم به «چشمه صلح» را در شمال سوریه آغاز کرد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ساعت قبل
کشورهای همسایه یعنی کره، ژاپن و ویتنام که مستقل از قدرت چین باقی ماندند به شدت ایده‌های چینی را به عاریت گرفتند. سلسله «شین» میراثی پیچیده برای حاکمان بعدی چین بر جا گذاشت. کنفوسیوسیت‌ها در سلسله بعدی «هان» به قدرت بازگشتند و سعی کردند بسیاری از ابداعات «شین» را از میان بردارند. اگرچه، لگالیسم هرگز یک ایدئولوژی مورد پذیرش از سوی سلسله بعدی چین نبود اما میراثش در نهادهای دولت چین تداوم یافت. مقام‌های کنفوسیوسی که به امپراتور «شین» به میراث رسیدند در برابر تمرکز دولتی مقاومت می‌کردند و در سال ۲۱۳ ق. م.
عصر ایرانعصر ایران2 ساعت قبل
نیروهای آمریکایی صدها تن از اعضای خانواده‌های داعشی‌‌ها را از سوریه به خاک عراق انتقال دادند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، تلویزیون سوریه اعلام کرد که نیروهای آمریکایی ۳۰۰ تن از اعضای خانواده‌های تروریست‌های داعشی را از اردوگاه «الهول» در حومه جنوب شرقی حسکه به عراق انتقال داد. نیروهای آمریکایی چند روز قبل بیش از ۶۰۰ کودک و زن از اعضای خانواده‌های تروریست‌های داعشی را از اردوگاه الهول در حومه حسکه به عراق انتقال دادند.
تسنیمتسنیم2 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، تلویزیون سوریه اعلام کرد که نیروهای آمریکایی ۳۰۰ تن از اعضای خانواده‌های تروریست‌های داعشی را از اردوگاه «الهول» در حومه جنوب شرقی حسکه به عراق انتقال داد. نیروهای آمریکایی چند روز قبل بیش از ۶۰۰ کودک و زن از اعضای خانواده‌های تروریست‌های داعشی را از اردوگاه الهول در حومه حسکه به عراق انتقال دادند. انتهای پیام/
رکنارکنا2 ساعت قبل
به گزارش رکنا، به دنبال وقوع این حادثه که امروز (چهارشنبه) در حومه شهر بارسلون در یک کارخانه مواد شیمیایی رخ داد مقامات محلی مجبور شدند نسبت به تخلیه مناطق اطراف کارخانه اقدام کنند. در پی این آتش‌سوزی که موجب شد ابری از دود سیاه فضا را دربرگیرد، ۲۸ آتش‌نشان به محل حادثه اعزام شدند. همچنین پلیس از مردم درخواست کرد تا به منظور پیشگیری از استنشاق دود، از خانه‌های خود خارج نشوند. به گزارش خبرگزاری رویترز، تاکنون گزارشی در مورد مصدومین احتمالی این حادثه منتشر نشده‌ است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل
این‌همه بدهکاری که در آنجا به بار آورده با این دولت که در این تحریم‌ها این‌همه پروژه‌ها انجام می‌دهد قابل‌مقایسه نیست». در این باره با حبیب‌الله بوربور دبیرکل جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی گفت‌وگو کردیم. *صحبت‌های واعظی در مورد روحانی مانند سرابی در کویر استحبیب‌الله بوربور، ‌ دبیرکل جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی در واکنش به صحبت‌های محمود واعظی درمورد عملکرد قالیباف در قیاس باروحانی بابیان این‌که حتی کسانی که از کنار روحانی به نان و نوایی رسیدند هم از حمایتشان شرمنده هستند گفت: «صحبت‌های واعظی درمورد روحانی مانند سرابی است که کسی تشنه باشد و در کویر همه‌چیز را آب ببیند. در حال حاضر قضاوت داخلی‌ها، ‌ خارجی‌ها، دانشگاهیان و باسوادان حتی بچه‌های باهوش کودکستانی نیز راجع به عملکرد روحانی منفی است. به‌هیچ‌وجه نمی‌توان عملکرد قالیباف را با روحانی مقایسه کرد.
الفالف6 ساعت قبل
پیشتر نیروهای ارتش ترکیه و تروریست‌ها در تلاش بودند منطقه «تل التمر» را به اشغال دربیاورند و ارتباط نیروهای سوری را از شمال به شمال شرق سوریه (شمال شرق ستان حلب و مرکز استان رقه به شمال شرق استان حسکه) قطع کنند که ناکام ماندند. به گفته منابع میدانی، گروهک‌های تروریستی و ارتش ترکیه همچنان توافق آتش بس را در شمال سوریه نقض می‌کنند و دوباره چندین خمپاره را به سمت مناطق مسکونی «تل الورد و الربیعات» در شمال استان حسکه شلیک کردند. خبرها حاکیست، نیروهای ارتش سوریه در روزهای گذشته به طور کامل در طول این بزرگراه مستقر شدند و کنترل این مسیر مهم را به دست گرفتند تا یک پیروزی مهم دیگر در شمال سوریه به ثبت برسد. با تسلط کامل نیروهای سوری بر بزرگراه «M۴»، حدود ۹۰ تن از عناصر تروریستی و نیروهای ارتش ترکیه از سمت سیلوهای شرقی شهر «عین عیسی» به سمت شمال استان رقه عقب نشینی کردند. با سیطره نیروهای ارتش سوریه بر بزرگراه «M۴»، مسیر تردد از گذرگاه مرزی الیعربه - جنوب قامشلی - تل بیدر - تل تمر - عین عیسی - شمال صرین- منبج - العریمه - جنوب الباب - حلب به طور کامل باز می‌شود.
تسنیمتسنیم8 ساعت قبل
وی گفت: "نیروهایم از فرماندهی کل ارتش لیبی (شبه نظامیان حفتر) دستورات واضحی گرفته‌اند که هر کشتی ترکیه را که به سواحل لیبی نزدیک شود، منهدم و غرق کنند. وی ابراز عقیده کرد: "اکثر سواحل لیبی تحت کنترل ارتش ملی لیبی (شبه نظامیان حفتر) است. اظهارات المهدوی همزمان با تاکید رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه مبنی بر آمادگی کشورش برای اعزام نیروهای ترکیه به لیبی برای حمایت از دولت وفاق لیبی به ریاست السراج مطرح شد. غرب لیبی و شهر طرابلس نیز در کنترل دولت وفاق لیبی است که سازمان ملل آن را به رسمیت شناخته است. شبه نظامیان حفتر چند ماه پیش عملیات خود به سمت طرابلس را برای به گفته خود پاکسازی آن از تروریست‌ها آغاز کردند، اما در حومه آن زمینگیر شدند.
ایلناایلنا9 ساعت قبل
نخست‌وزیر فرانسه پیشنهادهایی را برای اصلاحات بازنشستگی ارائه داد. این در حالی است که در روزهای گذشته صدها هزار معترض خشمگین از سیاست‌های «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهوری فرانسه، انتقاد کرده‌اند. براساس گفته‌های فیلیپ، سن بازنشستگی همچنان ۶۲ سالگی است، اما کارگران برای آن‌که بتوانند عایدی بازنشستگی خود را به‌طور کامل دریافت کنند باید تا ۶۴ سالگی به کار ادامه دهند. وی امروز گفت که اصلاحات قوانین بازنشستگی تنها برای افرادی اجرایی می‌شود که پس از سال ۱۹۷۵ متولد شده باشند. دولت فرانسه همچنین اعلام کرد که افرادی که تمام زندگی‌شان کار کرده باشند از حداقل دستمزد بازنشستگی هزار یورویی برخوردار خواهند بود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین9 ساعت قبل
هیأت اسلامی-مسیحی برای یاری قدس و مقدسات اعلام کرد، رژیم صهیونیستی از ۱۹۶۷ تا کنون بیش از ۱۰۰ حفاری در زیر شهر قدس انجام داده است. اعتمادآنلاین| هیأت اسلامی-مسیحی برای یاری قدس و مقدسات اعلام کرد، از سال ۱۹۶۷ تا کنون ۱۰۴ حفاری زیر شهر قدس انجام شده و ۲۲ عدد از آنها هنوز ادامه دارد. وی ادامه داد، آنچه رژیم صهیونیستی زیر قدس انجام می‌دهد ساخت یک شهر کامل است. در شهر قدس ۲۹ شهرک صهیونیستی -۱۵ شهرک در قدس شرقی و ۱۴ شهرک در قدس غربی- وجود دارد. چندی پیش در پی ادامه حفاری‌های گسترده رژیم صهیونیستی در اطراف مسجدالأقصی، بخشی از دیوار جنوبی مقبره «باب‌الرحمه» فرو ریختمنبع: فارس
فارسفارس9 ساعت قبل
هیأت اسلامی-مسیحی برای یاری قدس و مقدسات اعلام کرد، رژیم صهیونیستی از ۱۹۶۷ تا کنون بیش از ۱۰۰ حفاری در زیر شهر قدس انجام داده است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت اسلامی-مسیحی برای یاری قدس و مقدسات اعلام کرد، از سال ۱۹۶۷ تا کنون ۱۰۴ حفاری زیر شهر قدس انجام شده و ۲۲ عدد از آنها هنوز ادامه دارد. وی ادامه داد، آنچه رژیم صهیونیستی زیر قدس انجام می‌دهد ساخت یک شهر کامل است. در شهر قدس ۲۹ شهرک صهیونیستی -۱۵ شهرک در قدس شرقی و ۱۴ شهرک در قدس غربی- وجود دارد. چندی پیش در پی ادامه حفاری‌های گسترده رژیم صهیونیستی در اطراف مسجدالأقصی، بخشی از دیوار جنوبی مقبره «باب‌الرحمه» فرو ریخت (جزئیات بیشتر).
ایلناایلنا10 ساعت قبل
نخست‌وزیر فرانسه پیشنهادهایی را برای اصلاحات بازنشستگی ارائه داد. این در حالی است که در روزهای گذشته صدها هزار معترض خشمگین از سیاست‌های «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهوری فرانسه، انتقاد کرده‌اند. براساس گفته‌های فیلیپ، سن بازنشستگی همچنان ۶۲ سالگی است، اما کارگران برای آن‌که بتوانند عایدی بازنشستگی خود را به‌طور کامل دریافت کنند باید تا ۶۴ سالگی به کار ادامه دهند. وی امروز گفت که اصلاحات قوانین بازنشستگی تنها برای افرادی اجرایی می‌شود که پس از سال ۱۹۷۵ متولد شده باشند. دولت فرانسه همچنین اعلام کرد که افرادی که تمام زندگی‌شان کار کرده باشند از حداقل دستمزد بازنشستگی هزار یورویی برخوردار خواهند بود.
خبر فوریخبر فوری10 ساعت قبل
تبلیغات کاغذی منجر به هدر رفت منابع طبیعی می‌شود/ دوران انتخابات، عروسی تبلیغ کنندگان کاغذی است! عارف از ادامه راه در بهارستان منصرف شد/ آیا معاون اول دولت اصلاحات به دنبال جبران مافات در ۱۴۰۰ است؟
ایسناایسنا10 ساعت قبل
وقوع حریق در یک کارخانه مواد شیمیایی در اسپانیا منجر به تخلیه محل حادثه شد. به گزارش ایسنا، به دنبال وقوع این حادثه که امروز (چهارشنبه) در حومه شهر بارسلون در یک کارخانه مواد شیمیایی رخ داد مقامات محلی مجبور شدند نسبت به تخلیه مناطق اطراف کارخانه اقدام کنند. در پی این آتش‌سوزی که موجب شد ابری از دود سیاه فضا را دربرگیرد، ۲۸ آتش‌نشان به محل حادثه اعزام شدند. همچنین پلیس از مردم درخواست کرد تا به منظور پیشگیری از استنشاق دود، از خانه‌های خود خارج نشوند. به گزارش خبرگزاری رویترز، تاکنون گزارشی در مورد مصدومین احتمالی این حادثه منتشر نشده‌ است.
ایسناایسنا11 ساعت قبل
منابع سوری اعلام کردند، جاده بین المللی حلب به حسکه بعد از استقرار یگان‌های ارتش سوریه بازگشایی شد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بعد از تکمیل استقرار ارتش سوریه در مرزهای شمالی امروز (چهارشنبه) ‌ جاده بین المللی حلب به حسکه بازگشایی شد. یگان‌های ارتش سوریه به همراه پلیس نظامی روسیه دوشنبه بعد از عقب‌نشینی گروه‌های سوری مورد حمایت ترکیه وارد منطقه استراتژیک جدیدی مشرف بر جاده بین المللی حلب-رقه-حسکه شدند. ارتش سوریه ماه میلادی گذشته در مرزهای سوریه و ترکیه در حومه شمالی حسکه و از حومه شرقی رأس العین در غرب تا قامشلی در غرب مستقر شد. در همین راستا نیروهای ارتش سوریه ضربه دیگری را به تروریست‌های تکفیری وارد آوردند و هواپیمای جاسوسی تروریست‌ها را ساقط کردند.
کجاروکجارو12 ساعت قبل
ساحل نرماندی فرانسه شاهد جنگ‌های بسیاری بود و به‌خاطر موقعیت استراتژیک خود، نقش‌های مهمی در جنگ‌ها داشت؛ تا جایی که حتی یک بار، مسیر تاریخ را تغییر داد. این ساحل زیبای فرانسه، به‌خاطر موقعیت استراتژیک جغرافیایی خود، بیشتر از حق خود شاهد جنگ و رویدادهای آن در طول تاریخ بوده است. چند صد سال بعد، ویلیام فاتح از ساحل نرماندی به انگلستان حمله کرد. در سال ۱۹۴۴، نرماندی میدان مهمی در جنگ جهانی دوم بود که مسیر تاریخ را تغییر داد. برای اینکه پنیرهای ناب نرماندی را پیدا کنید، دنبال برچسب «Camembert de Normandie AOP» در مغازه‌ها بگردید.
همشهریهمشهری12 ساعت قبل
محمدیان در مورد ازدحام جمعیت در ایستگاه‌های مترو و تأخیر قطارهای خط یک، توضیح داد: در مدت چند روز اخیر به علت گرانی بنزین، تعداد مسافران مترو رو به افزایش است. با توجه به افزایش قیمت بنزین این افزایش مسافران مترو طبیعی است و موجب می‌شود که ترافیک در خیابان‌های شهر تهران کاهش پیدا کند. سطح سرویس معابر یک معیار کیفی از احساس کاربران معابر اعم از رانندگان، راکبان، عابران و … نسبت به شرایط، راحتی و کیفیت عبور و مرور در معابر گوناگون است. در ضمن در شرایط سطح سرویس A یا سطح سرویس معابر آزاد، کاربران حضور دیگر کاربران را حس نکرده و وجود آن‌ها تاثیری بر عملکردشان ندارد. اما با توجه به رصد دوربین‌های مرکز کنترل ترافیک و شاخص‌ها، افزایش سطح سرویس معابر روز به روز درحال افزایش است.
مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری سانا، نیروهای مقاومت سوری ضربه دیگری را به تروریست‌های تکفیری وارد آوردند. بر اساس این گزارش، نیروهای مقاومت سوری یک فروند هواپیمای جاسوسی متعلق به تروریست‌ها را هدف قرار داده و آن را ساقط کردند. این عملیات نیروهای سوری در منطقه «الفریکه» واقع در حومه غربی استان حماه اتفاق افتاد. این درحالی است که عملیات نظامی نیروهای مقاومت علیه تکفیریها در دیگر نقاط واقع در حومه حماه همچنان ادامه دارد.
ایسناایسنا14 ساعت قبل
به گفته ساکنان، مین‌های زیادی در شهر وجود دارد و هر بار جان تعدادی از غیرنظامیان از جمله کودکان را می‌گیرد. به نظر می‌رسد داعش در زمان آغاز جنگ با نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) ‌ این مین‌ها را کار گذاشته بود. همچنین در این شهرها انبوهی از زباله‌ها وجود دارد و فعالیت پالایشگاه‌های نفت موجب آلودگی هوا و آب و درنتیجه گسترش وبا شده است. در این مناطق نهادهایی برای معالجه افراد وجود ندارد و دلیل گسترش وبا آلودگی آب‌هایی است که از طریق تانکرها در روستاهای و شهرک‌های مذکور منتقل می‌شود و این آب‌ها آلوده هستند. این مساله باعث شده بسیاری از ساکنان مناطق تحت سیطره قسد برای معالجه کودکانشان به مناطق تحت سیطره نظام در غرب فرات بروند.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما؛ مقامات محلی آمریکا از کشته شدن شش نفر ازجمله یک پلیس و دو مظنون در تیراندازی در حومه نیویورک خبر دادند. وی گفت: ما فکر می‌کنیم دو تن از کشته‌ها افراد مهاجم بودند و سه تن از آن‌ها افراد عادی هستند. این رویداد منجر به اعزام صد‌ها پلیس، ازجمله افسران تاکتیکی، از نیویورک و نیوجرسی شد. به موجب گزارش رسانه‌ها، تیراندازی زمانی آغاز شد که پلیسی که درباره یک قتل تحقیق می‌کرد، به مظنونان در یک قبرستان نزدیک شد. پلیس نیوجرسی کار فوق العاده‌ای انجام داد و امروز روز سختی برای آن‌ها بود.
انتخابانتخاب16 ساعت قبل
خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، محمد عتیبی، کنسول سابق عربستان اجازه ورود به آمریکا را نخواهد داشت. عتیبی تا زمان مرگ جمال خاشقجی پست کنسول عربستان در استانبول را در دست داشت. در این بیانیه قتل جمال خاشقجی، «جنایتی فجیع و غیرقابل قبول» خوانده و از دولت عربستان خواسته شده است که در یک محاکمه شفاف و عادلانه، کسانی که در قتل این روزنامه‌نگار دست داشتند را به پاسخگویی وادارد. آمریکا پیشتر نیز حساب‌های بانکی عتیبی را که مظنون به ایفای نقش در قتل خاشقجی است، بلوکه کرده بود. آمریکا همچنین تعدادی از مقامات و ماموران امنیتی عربستان را که به عنوان عاملان قتل خاشقجی شناسایی کرده بودند، هدف تحریم قرار داده بود.
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
این سهم ۲۰۰ هزار واحدی در حالی برای متقاضیان مسکن شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها تعریف شده است که مکان ساخت این واحدها نیز از سوی مسوولان مسکن اعلام شده است. می‌توان طرح اقدام ملی مسکن را به‌صورت محدود در بافت‌های فرسوده کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ اجرا کرد. به این ترتیب نه تنها بخش قابل‌توجهی از بافت‌های فرسوده شهری نوسازی و بهسازی می‌شوند بلکه بخشی از تقاضای مسکن خانه‌اولی‌ها در قالب طرح اقدام ملی در درون کلان‌شهرها وشهرهای بزرگ پاسخ داده می‌شود. هم‌اکنون بافت‌های فرسوده شهری امکان افزایش ظرفیت سکونتی به میزان حداقل دو برابر را دارند. این موضوع برای متولی بخش مسکن و مجموعه دولت نیز کم‌هزینه‌تر از حالتی است که واحدهای طرح اقدام ملی در شهرهای جدید ساخته شود.

تصاویری که سال ۲۰۱۹ را ساختند (۱)

87+
برترین‌هابرترین‌ها20 ساعت قبل
اقتصادنیوزاقتصادنیوز21 ساعت قبل
پنج‌شنبه گذشته نزدیک به بیش از نیم میلیون نفر در خیابان‌ها حاضر شدند و نسبت به نظام بازنشستگی فرانسه اعتراض کردند. روز سه‌شنبه همان‌گونه که انتظار می‌رفت فرانسه شاهد اعتصابات و اعتراضات بیشتری بود، چراکه مکرون از جزئیات طرح خود خبر داد. بیشتر خطوط قطار هم در سراسر کشور به این اعتراضات پیوستند و ترافیک چندصد کیلومتری در فرانسه شکل گرفت. در پنجمین روز اعتراضات سراسری در فرانسه علیه طرح‌های اصلاحی دولت ترافیک برخی شهرها فلج‌کننده شد. هیات دولت فرانسه معتقد است که سیستم بازنشستگی فعلی ناعادلانه است و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
با این حال هم‌اکنون این سوال ایجاد می‌شود که آیا تامین زمین در کلان‌شهرها امکان‌پذیر نیست و تقاضای مسکن این شهرها برای پاسخگویی در قالب یک طرح خانه‌سازی دولتی باید حتما به دلیل فقدان زمین قابل ساخت وساز به شهرهای جدید و حومه کلان‌شهرها منتقل شود؟ بررسی‌ها نشان می‌‌دهد تامین مسکن خانه‌اولی‌ها در کلان‌شهرها به شکل محدود امکان‌پذیر است؛ اما نکته‌ای که در این زمینه وجود دارد آن است که تحقق این هدف یعنی تامین مسکن خانه‌اولی‌ها در داخل شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها به سادگی و سهل‌الوصولی مسیری که هم‌اکنون متولی طرح اقدام ملی مسکن برای این موضوع در نظر گرفته است (ساخت مسکن در شهرهای جدید) نیست. این مسیر نسبت به مسیر فعلی هم ‌زمانبر‌تر است و هم به عزم و اراده و همکاری جدی دولت و شهرداری و مجموعه متولیان اجرای این طرح نیاز دارد. مهم‌ترین مسیر تامین مسکن خانه‌اولی‌ها در قالب طرح اقدام ملی مسکن به نوسازی بافت فرسوده و تامین مسکن در محدوده‌های هدف نوسازی مربوط می‌شود. می‌توان طرح اقدام ملی مسکن را به‌صورت محدود در بافت‌های فرسوده کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ اجرا کرد. به این ترتیب نه تنها بخش قابل‌توجهی از بافت‌های فرسوده شهری نوسازی و بهسازی می‌شوند بلکه بخشی از تقاضای مسکن خانه‌اولی‌ها در قالب طرح اقدام ملی در درون کلان‌شهرها وشهرهای بزرگ پاسخ داده می‌شود. هم‌اکنون بافت‌های فرسوده شهری امکان افزایش ظرفیت سکونتی به میزان حداقل دو برابر را دارند. این موضوع برای متولی بخش مسکن و مجموعه دولت نیز کم‌هزینه‌تر از حالتی است که واحدهای طرح اقدام ملی در شهرهای جدید ساخته شود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
پنج‌شنبه گذشته نزدیک به بیش از نیم میلیون نفر در خیابان‌ها حاضر شدند و نسبت به نظام بازنشستگی فرانسه اعتراض کردند. بیشتر خطوط قطار هم در سراسر کشور به این اعتراضات پیوستند و ترافیک چندصد کیلومتری در فرانسه شکل گرفت. در پنجمین روز اعتراضات سراسری در فرانسه علیه طرح‌های اصلاحی دولت ترافیک برخی شهرها فلج‌کننده شد. هیات دولت فرانسه معتقد است که سیستم بازنشستگی فعلی ناعادلانه است و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. این یک ضعف بزرگ است.» مکرون بر این باور است که برنامه جدید سیستم بازنشستگی که هدف آن ساده کردن ۴۲ سیستم فعلی نظام بازنشستگی است، منصفانه‌تر است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
در این زمان استان تهران شامل ۱۳ شهرستان بود. در سال ۱۳۸۹ با انتزاع شهرستان‌های کرج، ساوجبلاغ و نظرآباد از استان تهران و تشکیل استان البرز، تغییرات دیگری در محدوده استان تهران ایجاد شد. در سال ۹۰ نیز، استان تهران دارای ۱۴ شهرستان شد اما در سال ۹۲، تعداد شهرستان‌های استان تهران به عدد ۲۰ رسید. اگرچه ممکن است در صورت اجرای صحیح تجزیه استان تهران، نقاط جدید جاذبه‌های جمعیتی خارج از محدوده استان تهران ایجاد شود اما تجربه ایجاد استان البرز در سال‌های گذشته نشان می‌دهد از آنجا که خدمات گوناگون در این نقاط نمی‌تواند هم‌پای تهران رشد و توسعه داشته باشد بنابراین عملا جمعیت از درون استان تهران به این نقاط مهاجرت نخواهند کرد و حتی به نوعی مهاجرت به درون استان تهران تشدید خواهد شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد، در حال حاضر ۲۰درصد مهاجرت‌ها به استان تهران از ۷استان همسایه و نزدیک به تهران اتفاق می‌افتد. به این معناکه بیش از ۵۰ درصد از فرصت‌های شغلی کل مجموعه شهری تهران، در شهرستان تهران قرار دارد.

به انتهای لیست رسیدید