خارجه‌اش

خارجه‌اش

تسنیمتسنیم1 روز قبل
قرار دادن تمامی کشورهای خلیج‌فارس در یک سبد اشتباه تعمیم ساده است. اگر وزیر خارجه اسرائیل در درستی چنین اظهارات قاطعی تردید دارد او را به سخنان دکتر «انور قرقاش» وزیر دولت امارات در امور خارجه ارجاع می‌دهیم. او همچنین گفت که حوثی‌ها (انصارالله) بخشی از جامعه یمن هستند و در آینده این کشور نقش خواهند داشت. این اسرائیل است که بیشترین نیاز به توافقنامه‌های «عدم تجاوز» را نه از سوی کشورهای حوزه خلیج‌فارس، بلکه از سوی ایران و محور مقاومت به رهبری آن، نیاز دارد. همگرایی با اسرائیل و عادی‌سازی با آن بزرگ‌ترین خطری است که کشورهای حوزه خلیج‌فارس طی ماه‌ها و سال‌های آتی، بعد از تغییرات اساسی در معادلات قدرت در منطقه، مواجه می‌شوند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز5 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «مکس بلومنتال» نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی اعلام کرد، واشنتگتن تلاش کرد بر تظاهرات لبنان تأثیر بگذارد اما شکست خورد. بلومنتال در گفت‌وگو با شبکه «المیادین» اعلام کرد، شکست آمریکا در اصل به «قدرت حزب‌الله و پشتیبانی مردمی از آن» بازمی‌گردد، با استعفای «سعد الحریری» نخست‌وزیر «دولت آمریکا ممکن است حزب‌الله را در داخل دولت تضعیف کرده باشد اما این معنای تضعیف آن به عنوان چهره مقاومت لبنان نیست». وی ادامه داد: آمریکا و وزیر خارجه‌اش «مایک پامپئو» می‌خواهند تظاهرات در لبنان به تظاهرات علیه حزب‌الله، تظاهرات در عراق به تظاهرات علیه ایران تبدیل شود. وی تأکید کرد: آمریکا و متحدانش فشارها علیه حزب‌الله را افزایش می‌دهند و هنوز از همه سلاح‌های خود علیه این جنبش استفاده نکرده‌اند. وی در پایان گفت، دولت آمریکا در حال حاضر بر روی سوریه متمرکزتر شده است و علیرغم آنکه این کشور در براندازی دولت سوریه با جنگ نیابتی شکست خورده اما می‌خواهد موقعیت خود را در این کشور حفظ کند.
فارسفارس5 روز قبل
روزنامه‌نگاری آمریکایی اعلام کرد، آمریکا و متحدانش در تلاش هستند تظاهرات‌های مردمی در لبنان و عراق را به تظاهرات علیه حزب‌الله و ایران تبدیل کنند و واشنگتن بر اعمال فشار به حزب‌الله ادامه خواهد داد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مکس بلومنتال» نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی اعلام کرد، واشنتگتن تلاش کرد بر تظاهرات لبنان تأثیر بگذارد اما شکست خورد. وی ادامه داد: آمریکا و وزیر خارجه‌اش «مایک پامپئو» می‌خواهند تظاهرات در لبنان به تظاهرات علیه حزب‌الله، تظاهرات در عراق به تظاهرات علیه ایران تبدیل شود. وی تأکید کرد: آمریکا و متحدانش فشارها علیه حزب‌الله را افزایش می‌دهند و هنوز از همه سلاح‌های خود علیه این جنبش استفاده نکرده‌اند. بلومنتال در ادامه گفت، آمریکا با هدف سرزنش ایران و حزب الله دنبال بهره‌برداری از تظاهرات از طریق متحدانش بویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس است، این امری تأسف‌آور است زیرا دلیل تظاهرات لبنان مطالبات مشروع مردمی ناشی از رنج بود.
خبر فوریخبر فوری6 روز قبل
او تلاش داشت به انتقادات درباره رابطه نهضت آزادی با آمریکا پاسخ دهد. به عنوان مثال در پرونده سال ۱۳۶۹ این گروه، نام بهرام بهرامیان دوباره مطرح شد. در اسناد لانه جاسوسی که سالها قبل از آن منتشر شده بود، اسناد مکرری درباره او وجود داشت. (اسناد لانه جاسوسی، جلد۲۸، تهران: مرکز نشر اسناد جاسوسی آمریکا، بی تا، ص۳۹.) عمده گزارش‌های بهرامیان در مورد رهبری، دولت موقت، شورای انقلاب و روحانیت بوده که از اهمیت بسیار بالایی برای «سیا» برخوردار بوده‌اند.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 روز قبل
او تلاش داشت به انتقادات درباره رابطه نهضت آزادی با آمریکا پاسخ دهد. البته شاید این نگاه خوش‌بینانه درباره مصدق راهگشا باشد اما نگاهی به کارنامه اعضای نهضت آزادی، این حسن ظن را درباره آنها دشوار می‌سازد. در اسناد لانه جاسوسی که سالها قبل از آن منتشر شده بود، اسناد مکرری درباره او وجود داشت. وی که از اعضای اصلی «نهضت آزادی» و از دوستان نزدیک مهندس بازرگان بوده است و مورد اشاره فرهاد بهبهانی در خصوص نقش او در همسویی مواضع آن مقطع نهضت آزادی با آمریکا قرار گرفت، اسناد متعددی منتشر شده بود. (اسناد لانه جاسوسی، جلد۲۸، تهران: مرکز نشر اسناد جاسوسی آمریکا، بی تا، ص۳۹.)
خبرآنلاینخبرآنلاین1 هفته قبل
اما بسیاری در لابلای یادداشت او به دنبال پاسخ این پرسش بودند که چرا او و همفکرانش ۱۴ آبان، درست فردای تسخیر لانه جاسوسی و در اعتراض به آنچه «انقلاب دوم» نامیده شده بود، استعفا کردند. در اسناد لانه جاسوسی که سالها قبل از آن منتشر شده بود، اسناد مکرری درباره او وجود داشت. (اسناد لانه جاسوسی، جلد۲۸، تهران: مرکز نشر اسناد جاسوسی آمریکا، بی تا، ص۳۹.) عمده گزارش‌های بهرامیان در مورد رهبری، دولت موقت، شورای انقلاب و روحانیت بوده که از اهمیت بسیار بالایی برای «سیا» برخوردار بوده‌اند. (اسناد لانه جاسوسی، جلد۱۸.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
در اسناد لانه جاسوسی که سالها قبل از آن منتشر شده بود، اسناد مکرری درباره او وجود داشت. (اسناد لانه جاسوسی، جلد۲۸، تهران: مرکز نشر اسناد جاسوسی آمریکا، بی تا، ص۳۹.) همکاری وی با «سیا» در آغاز بر این اساس بوده است که نظرات گروه خود را از کانالی به دولت آمریکا برساند، به این امید که دولت آمریکا سرانجام برای تماس آشکار با این گروه و حمایت از آن تحت حکومت شاه، اقدامی نماید. عمده گزارش‌های بهرامیان در مورد رهبری، دولت موقت، شورای انقلاب و روحانیت بوده که از اهمیت بسیار بالایی برای «سیا» برخوردار بوده‌اند. (اسناد لانه جاسوسی، جلد۱۸.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشواشنگتن در دو سال اخیر از کشورهای دهگانه این اتحادیه خواسته است تا به طور مستقیم با نفوذ قدرت نظامی و اقتصادی چین در منطقه مقابله کنند. کاخ سفید روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در اجلاس سران بانکوک شرکت نخواهد کرد. امسال هیات آمریکایی در کمترین سطح در اجلاس شرکت می‌کند. این سیاست در حالی اتخاذ شده که باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا در ۸ سال زمامداری اش به جز سال ۲۰۱۳ در تمام اجلاس سران آسه ان شرکت کرده بود. آمریکا که رقیب چین در منطقه است، اقدامات اقتصادی و نظامی پکن را یکی از مهمترین علل حضور نظامی و اقتصادی اش در این منطقه مطرح کرده است.
فارسفارس1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری فارس، این روزها کشورهای حاشیه خلیج فارس در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی از طریق ورزش، با یکدیگر رقابت دارند. در جدیدترین این تلاش‌ها، امارات از تیم رباتیک رژیم صهیونیستی در المپیاد جهانی در دبی میزبانی کرد. این اقدام صهیونیست‌ها در فضای مجازی انتقادهای زیادی را علیه دولتمردان اماراتی درپی داشته است. شبکه «نبأ» عراق خبر داد: با تشکر رژیم صهیونیستی از دولت امارات، انتقادهای زیادی در فضای مجازی به این اقدام خیانکارانه انجام شد. تلاش‌های اماراتی‌ها برای عادی سازی روابط با این رژیم اشغالگر از سوی مردم فلسطین و مسلمانان دنیا محکوم است.
نامه‌نیورنامه‌نیور2 هفته قبل
از سوی دیگر، متن بیانیه اخیر وزارت خارجه آمریکا در قبال اعتراضات عراق، خود گویای بسیاری از حقایق پنهان و آشکای در خصوص تقابل کاخ سفید و ملت عراق است. با این حال روند نقش آفرینی «مقتدی صدر» در معادلات سیاسی عراق بسیار شبهه برانگیز است. مقتدی صدر مدتهاست به دنبال تحقق این هدف در عراق است. با این حال مقتدی صدر در دستیابی به این هدف ناکام مانده است. در این صورت، مقتدی صدر باید پاسخگوی موج سواری خود بر روی اعتراضات عراق باشد.
صدا و سیماصدا و سیما2 هفته قبل
این فقط چهارمین بار در تاریخ آمریکا است که مجلس نمایندگان تحقیقات برای استیضاح رئیس جمهور را آغاز کرده است. - ترامپ اعلام کرد مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا با استخدام دیپلمات ارشد (بیل تیلور) که شهادتی مضر (علیه ترامپ) به محققان استیضاح در کنگره ارائه داد، کار اشتباهی مرتکب شده است. ترامپ در پاسخ به سؤالی درباره بیل تیلور، از پمپئو انتقاد کرد. پمپئو تیلور را استخدام کرده بود تا پس از برکنار شدن سفیر آمریکا در اوکراین در ماه مه، به عنوان سفیر جدید آمریکا در اوکراین به کار گماشته شود. تیلور روز سه شنبه درباره تلاش دولت ترامپ برای جلوگیری از کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین در ازای اقدام سیاسی علیه یکی از رقبای ترامپ، شهادت داد.
اصلاحات پرساصلاحات پرس2 هفته قبل
همه اصلاح‌طلبان بعد از اینکه مسئولیت گرفتند، توانستند مطرح شوند از جمله مصدق و آقای خاتمی که تبدیل به یک سرمایه اجتماعی شدند. وقتی وارد قدرت می‌شوید، قدرت اول کشور نیستید که، قدرت دوم یا سوم هستید و نمی‌توانید اراده‌ی خود را آن بالا و به قدرت اول تحمیل کنید. اینجاست که به ما انتقاد وارد وارد است و مردم حق دارند بطور جدی از ما گله کنند که چرا در اصلاحات گسست ایجاد کردید. خود آقای خاتمی همیشه این حرف را می‌زند و من هربار که یادم می‌افتد پشتم می‌لرزد؛ آقای خاتمی می‌گوید آنجا جایی است که آدم در هزاران مشکل روزمره‌ی اقتصادی اجرایی اجتماعی است، اصلا جای تنفس نیست. چرا اینها زمان آقای خاتمی درست شد و در آن زمان نشد؟ آقای هاشمی که به مراتب از نظر اقتصادی مسلط‌تر از آقای خاتمی بود، تیمش هم که همان تیم بود؛ نه آقا!

ریشه‌یابی اعتراضات در عراق و لبنان/ روایت روزنامه دولت از برکات تحریم

3+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
افکارنیوزافکارنیوز3 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشهمکاری داشتم که معمولا در انجام وظایف کاری، اهمال می‌کرد و کار را به‌موقع نمی‌رساند. اوایل هر وقت می‌پرسیدم که چرا کارت را به‌وقت تحویل نمی‌دهی، طلب وقت بیشتر می‌کرد و وعده فردا و پس‌فردا می‌داد، اما وقتی روز موعود فرامی‌رسید، کار آماده نمی‌شد. وقتی مجدد می‌پرسیدم که چرا کار را انجام نمی‌دهی، توجیهات دیگری می‌آورد و بازهم وعده می‌داد، زمانی که پس از دادن وعده‌های بسیار و باگذشت چند ماه، بازهم کار بر زمین مانده بود، فرد مذکور که دیگر توجیهی برایش نمانده بود، ‌ به فلسفه‌بافی پناه می‌برد و مثلا می‌گفت من از اول هم با این شیوه کار موافق نبودم و آن را مفید نمی‌دانستم! ماجرا این بود که آن همکار، فقط یک مشکل بزرگ داشت و آن‌هم این بود که حوصله و توان انجام کار را نداشت و این فلسفه‌بافی‌ها هم از اساس بی‌مورد بود و خود گوینده هم به آن اعتقادی نداشت. بیش از ۶ سال است که ایشان بر مسند ریاست جمهوری نشسته و ایده‌های خود در حوزه سیاست خارجی را پیاده کرده است.
فراروفرارو3 هفته قبل
به زعم برخی متفکرین برجسته (مثل فرید زکریا)، دونالد ترامپ یک تنه مسئول بخش عظیمی از این افول شرم آور امریکا در سطح روابط بین الملل است. ٢- «سرگیجه استراتژیک» ترامپ در برابر طالبان؛ مردد میان سرکوب یا مصالحه؟! ترامپ با یک توئیت تمام قرارداد ٤٥ صفحه‌ای صلح و صد‌ها ساعت مذاکرات تخصصی را نابود کرد. این افتضاح بین المللی نقطه پایانی بود بر سه سال تردید و سردرگمی کاخ سفید در مواجهه با گروه تروریستی طالبان. چرا که ترامپ به خوبی از پیامد‌های اقتصادی، نظامی و سیاسی تصامیم جنگ طلبانه بوش پسر آگاه است!
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
به گزارش مشرق، نشریه «تایمز» در یادداشتی که «جرمی هانت» وزیر خارجه پیشین انگلیس آن را «یادداشتی عالی» توصیف کرده، به طرفداران خروج انگلیس از اتحادیه اروپا توصیه کرده است که از امید بستن به آمریکا دست بردارند. «دنیل فینکلشتاین» ستون‌نویس این نشریه در یادداشت خود به اظهارات سال ۲۰۱۶ «باراک اوباما» رئیس‌جمهور وقت آمریکا در مورد «برگزیت» اشاره کرده است. آیا ترامپ کسی که بریتانیا بتواند به او اتکا کند؟ باید شخصیت پیش‌بینی ناپذیر او را مد نظر داشت. او می‌خواهد آمریکا را دوباره عظیم کند، نه اینکه کبیر بودن بریتانیای کبیر را حفظ کند.» در پایان این یادداشت آمده است: «باراک اوباما از منافع ملی آمریکا توصیفی واقع‌بینانه داشت. این تصور که سیاست خارجی آمریکا زمانی مبنایی جز آن خواهد داشت، خیالی خام است.»

انتقاد کالین پاول از ترامپ

صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
کالین پاول درباره تماس تلفنی جنجالی بین روسای جمهور آمریکا و اوکراین و افشاگری در این باره گفت: ما در وضعی قرار داریم که مجلس نمایندگان آمریکا در حال انجام دادن تحقیقات مقدماتی است. به همین علت است که در زمان تماس تلفنی رئیس جمهور با سران کشور‌های دیگر، برخی از مقامات حضور دارند. کالین پاول درباره مسئولیت حزب جمهوریخواه در برابر اقدامات قانون شکنانه ترامپ گفت: من در سی و پنج سالی که در ارتش بودم هیچ وابستگی سیاسی نداشتم، چون یک افسر نظامی بودم و هیچ حزبی نداشتم. وقتی سران و نمایندگان حزب جمهوریخواه چیز نادرستی را مشاهده می‌کنند، نباید سکوت کنند بلکه باید حرف بزنند. چند هفته پیش رئیس جمهور آمریکا نقشه کشور را در دست گرفت و با خط کشیدن دور منطقه جنوب شرق آلاباما گفته بود در این منطقه طوفان خواهد آمد!
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
خبرگزاری مهر: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز یکشنبه در پیامی توئیتری رقیب جمهوریخواه خود را بار دیگر مورد حمله لفظی خود قرار داد. رئیس جمهوری آمریکا در این خصوص نوشت: دموکرات‌ها شانس آورده‌اند که شخصی مانند «میت رامنی» عضو حزبشان نیست. ترامپ در ادامه اضافه کرد: بخت یار دموکرات‌ها بوده است که شخصی از جنس میت رامنی ندارند. این درحالیست که وی دیروز در توئیتی در این رابطه اعلام کرده بود: اگر میت (میت رامنی) این قدر سخت در برابر اوباما تلاش کرده بود، پیروز می‌شد. شایان ذکر است، انتشار مکالمه ترامپ و همتای اوکرانی وی از سوی کنگره آمریکا باعث جنجال زیادی شده و قرار است ترامپ به خاطر آن استیضاح شود.
فراروفرارو1 ماه قبل
ترامپ اهانتی کم سابقه به میت رامنی، سناتور جمهوریخواه داشته است و خواسته او از خواب بیدار شود. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در توئیت خود نوشت: برخی رسانه‌های آمریکایی فاسد هستند و خبر‌های خود را مغرضانه منتشر می‌کنند. در ادامه توئیت ترامپ آمده است: میت (رامنی) یک «الاغ مغرور» است که از همان ابتدای ریاست جمهوری، با من سر ناسازگاری داشت. میت رامنی سناتور جمهوریخواه آمریکا که دلخوشی هم از ترامپ ندارد، در صفحه توئیتری خود درخواست ترامپ از چین برای تحقیق درباره رقیب انتخاباتی خود را تنها انگیزه سیاسی توصیف کرد. وی تاکید کرد که درخواست گستاخانه و بی سابقه رئیس جمهوری از چین و اوکراین برای تحقیق درباره جو بایدن اشتباه و هولناک است.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 ماه قبل
رئیس جمهوری آمریکا «میت رامنی» هم‌حزبی جمهوریخواهش را «الاغ مغرور» توصیف کرد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز شنبه در پیامی توئیتری رقیب جمهوریخواه خود را الاغ مغرور توصیف کرد. رئیس جمهوری آمریکا در این باره نوشت: این رسانه‌ها فاسد و مغرض هستند. (آدام) شیف (رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا) و (نانسی) پلوسی (رئیس مجلس نمایندگان آمریکا) هرگز فکر نمی‌کردند که من متن تماس تلفنی خود (با رئیس جمهوری اوکراین) را منتشر کنم. وی در توئیت سوم خود در این رابطه افزود: اگر میت (میت رامنی) این قدر سخت در برابر اوباما تلاش کرده بود، پیروز می‌شد.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز شنبه در پیامی توئیتری رقیب جمهوریخواه خود را الاغ مغرور توصیف کرد. رئیس جمهوری آمریکا در این باره نوشت: این رسانه‌ها فاسد و مغرض هستند. (آدام) شیف (رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا) و (نانسی) پلوسی (رئیس مجلس نمایندگان آمریکا) هرگز فکر نمی‌کردند که من متن تماس تلفنی خود (با رئیس جمهوری اوکراین) را منتشر کنم. این در حالیست که رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه گذشته در پیامی توئیتری بار دیگر خواستار دادگاهی شدن آدام شیف رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان این کشور شده بود. گفتنی است، چندی پیش کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان نشست استماعی را در خصوص مکالمه جنجالی ترامپ- زلنسکی به ریاست آدام شیف رئیس این کمیته برگزار کرده بود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پیام هایی در صفحه توییتر خود نوشت این رسانه‌ها «فاسد و مغرض» هستند. گزارش این فرد به اصطلاح افشاگر از کل تماس تلفنی من کاملا غلط است. اگر میت اینقدر سخت در برابر اوباما تلاش کرده بود، پیروز می‌شد. میت رامنی هرگز نمی‌دانست چطور برنده شود. او فردی بسیار بد برای جمهوری خواهان است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
از همه بدتر اینکه بفهمد باید در انتخابات بعدی، درد پیروز شدن در انتخابات سارق اموالش را در رقابت با خودش تحمل کند! چون سارق اموالش قهرمان ملی شده و این روزها کولاک می‌کند! اینجاست که می‌گویند: «دزدی ره ۴ ساله مجلس را یک‌شبه طی می‌کند!» قربان خدا بروم؛ با حکمتش؛ چه‌ها که نمی‌کند! حتی اگر مردم حرف نماینده مفلوک را مبنی بر سرقت صرف مدارکش باور کنند، باز هم این ادعا چیزی از محبوبیت سارق گمنام کم نمی‌کند! فقط باید دعا کرد از فردا #کمپین حمایت از سارق گمنام، هویت خود را اعلام نکند!
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
نقطه مشترک ترامپ و نتانیاهونقطه مشترک ترامپ و نتانیاهو یک سرمایه دار صهیونیست به نام شلدون آدلسون است. او که اسپانسر تبلیغات انتخاباتی ترامپ بود دوست نزدیک نتانیاهو نیز هست و صاحب روزنامه «یسرائیل هایوم» در رژیم صهیونیستی است. ریشه اختلافریشه اختلاف ترامپ و نتانیاهو به زیاده خواهی و افراط نتانیاهو باز می‌گردد. آخرین بند اختلافدر آخرین موردی که اختلاف نتانیاهو و ترامپ آشکار شد اظهاراتی بود که ترامپ در خصوص انتخابات سپتامبر ۲۰۱۹ ارائه کرد. به همین دلیل به نظر می‌رسد دو انتخابات در دو سوی عالم موجب تعمیق شکاف بین نتانیاهو و ترامپ شود.
الفالف1 ماه قبل
کارشکنی فرانسه در مذاکرات منتهی به برجامدر طول مذاکرات منتهی به برجام چندین بار فرانسه در روند مذاکرات اختلال ایجاد کرد، به طوری که به گفته‌ جان کری این کارشکنی‌ها تعجب‌آور بود. کارشکنی‌ها فرانسه تنها منحصر به فضای اقتصادی نیست، بلکه در فضای سیاسی نیز فرانسه در قبال ایران کارشکنی کرده است. به دنبال این اتفاق رویترز اعلام نمود که دولت فرانسه در مهرماه ۹۷ یک دیپلمات ایرانی را در پاسخ به نقشه‌ی بمب‌گذاری اخراج کرده است. فرانسه در اقدامات سیاسی و دیپلماتیک آمریکا علیه برنامه موشکی ایران، کاملا با آمریکا همراستا و همراه بود. بنابراین میانجیگری فرانسه بین ایران و آمریکا، حرکت فریبکارانه‌ای جز برای کلید زدن مذاکرات موشکی و منطقه‌ای نیست.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ماه قبل
هر چند که وزیر خارجه به دلیل محدودیت‌ در رفت و آمد نمی‌تواند به دفاتر رسانه‌های امریکایی برود، دفتر ایران در سازمان ملل به استودیوی محمدجواد ظریف تبدیل شده است. دیپلماسی رسانه‌ای وزیر خارجه ایران خشم همتای امریکایی وی را برانگیخته؛ به گونه‌ای که وی به صراحت از تبدیل شدن رسانه‌های امریکایی به تریبونی برای رساندن پیام ایران به مخاطب بین‌المللی شکایت و البته ظریف را به جنگ‌طلبی متهم کرد. ابتکار ابتر مکرونژن ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز گذشته با همتای ایرانی خود در نیویورک دیدار کرد. مکرون برای موفقیت این طرح باید «معافیت‌های تحریمی» در حوزه‌های نفتی و بانکی از دولت امریکا می‌گرفت که موفق نشد. دولت ترامپ می‌گوید به دنبال توافق با ایران است اما هیچ نقشه راهی برای این توافق ندارد.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
بااین‌حال او قبل از دیدار با نمایندگان کنگره تصمیم خود را برای حمله به برخی از مواضع نظامی ایران گرفته بود و چیزی در جمع نمایندگان بیان نکرد. آن‌ها معتقد بودند مناطق نظامی و یا محل‌های قرارگیری رادارهای موشکی ایران که پهپاد را هدف قرار داده باید مورد حمله قرار گیرد. دموکرات‌ها هم به او هشدار دادند که حمله نظامی به ایران می‌تواند باعث بی‌ثباتی در منطقه شده و کل منطقه را در دستان ایران بگذارد. در آن زمان بولتون و پمپئو در کاخ سفید نبودند و رئیس جمهور هم از آن‌ها نخواست که به کاخ بازگردند. زمانی که مشاوران رئیس جمهور به کاخ سفید بازگشتند و دریافتند که چه اتفاقی افتاده است، مات و مبهوت ماندند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ روزنامه القدس العربی در سرمقاله امروز خود مدیریت ولیعهد سعودی بر این کشور را بر اساس تصورات و اوهام دانست و نوشت باید اداره امور کشور از ولیعهد سعودی بازستانده شود و اگر نه کشور را دچار مشکلاتی غیر قابل تحمل خواهد کرد. پایگاه اینترنتی روزنامه القدس العربی در سرمقاله امروز خود نوشت: حمله اخیر به تاسیسات نفتی بقیق و الخریص در شرکت آرامکو برای سعودی‌ها و جهان شوک آور بود و اهانت بزرگی به حاکم واقعی سعودی یعنی محمد بن سلمان ولیعهد این کشور به شمار می‌آید. بن سلمان مسئول واقعی ایجاد وضعی است که منجر به انجام این حمله شد و در واقع این حمله دلیل آشکاری درباره شکست عملکرد سیاسی و نظامی مجموعه حاکم بر عربستان است. در مقابل این شکست، ناتوانی و عقب نشینی سعودی، این حمله نشان از امکانات فنی بالای مهاجمان است. در بخش دیگری از این مقاله با اشاره به گمانه زنی‌ها درباره انجام گرفتن این حمله از خاک عراق آمده ادعا شده است ایرانی‌ها مجبور شدند مسئولیت حقوقی خود درباره حمله را پنهان کنند و به دنبال آن بودند که به حوثی‌ها لباس بسیار گشادتری بپوشانند در حالیکه مقامات سعودی نیز مجبور شدند لباس فرد قربانی و ستمدیده و شاکی را بر تن کنند و از سازمان ملل متحد بخواهند که این حوادث را بررسی کند. این در حالی است که سخنگوی «ائتلاف» در یمن قطعاتی از پهپاد‌ها و موشک‌های ساقط شده و منفجر نشده را به نمایش گذاشت و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که روزی افتخار می‌کرد صد‌ها میلیارد دلار اسلحه به عربستان سعودی فروخته است، لباس یک تاجر را بر تن کرد و می‌گوید کشورش به نفت عربستان سعودی نیاز ندارد و مایک پمپئو وزیر امور خارجه‌اش را فرستاد تا بر اتهام ایران درباره انجام حمله و از سوی دیگر بر ضرورت «راه حل دیپلماتیک» تاکید کند! در مقابل مجله فرانسوی «لوموند» تحلیلی از یک فیلم تبلیغاتی را منتشر کرد که عربستان سعودی در سال ۲۰۰۷ به صورت بازی‌های ویدیوئی پخش کرده بود و یک سناریو را شبیه سازی می‌کرد. در این بازی کامپیوتری عربستان سعودی ایران را اشغال و پایگاه‌های نظامی آن را ویران می‌کند پیش از اینکه فرماندهان «سپاه پاسداران انقلاب» بتوانند مقابله کنند یا حتی یک گلوله شلیک کنند و در این میان مردم ایران از مهاجمان استقبال و عکس‌های ملک سلمان را با خود حمل می‌کنند. این فیلم ولیعهد سعودی را نشان می‌دهد که دستور حمله را صادر می‌کند و این در حالی است که قاسم سلیمانی سرتیپ مشهور در غل و زنجیر قرار گرفته است و در برابر نظامیان سعودی می‌لرزد. طبعا کار‌های سیاسی و نظامی «تبلیغاتی» سرشار از اغراق‌های شدید است، اما مشاهده این فیلم با توجه به خوار و خفیف شدن عربستان و ولیعهدش به دست متحدان ایران در منطقه، بسیاری از مردم در عربستان و خارج از آن را وا می‌دارد چنین فکر کنند که شیوه ساخت فیلم هیچ تفاوتی با شیوه مدیریت عربستان ندارد و نگاهی گذرا به حوادثی نظیر بازداشت‌های (تجار سعودی) هتل ریتز کارلتون، ترور جمال خاشقجی، محاصره قطر و جنگ یمن نشان می‌دهد محمد بن سلمان با جهان به مثابه بازی‌های کامپیوتری رفتار می‌کند و یکی باید این «ریموت کنترل» را از دست وی بگیرد، زیرا کشور عربستان تاب و تحمل بازی‌های بیشتری را ندارد.

چهره ژانوسی یک سیاستمدار؛ محمدجواد ظریف، مبارزی که دیپلمات شد

8+
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل

از رسوایی تا فرافکنی

صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
بلافاصله سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که چگونه تاسیسات نفتی عربستان را با پهپاد هدف حمله قرار دادند. به نظر می‌رسد ابعاد رسوایی نظامی سعودی‌ها و آمریکایی‌ها و شوک اقتصادی و جهانی این حملات فراتر از مطالبی است که گفته می‌شود. با درنظر گرفتن رسوایی شکست سعودی‌ها و حامیان آمریکایی و اروپایی آنان در یمن و در مقابل یک گروه مردمی به نام انصارالله که کمترین تجهیزات نظامی را دارد، می‌توان دلیل فرافکنی اخیر آمریکایی‌ها را دریافت. اما در جلسه هیئت دولت، رئیس جمهور به سعودی‌ها و آمریکایی‌ها، علت اصلی اتفاقات اخیر را یادآور شد و البته یک هشدار نیز به آنان داد. هشدار رئیس جمهور در متن یادداشت دبیر شورای امنیت ملی هم دیده می‌شد، اما با ادبیاتی دیگر.

به انتهای لیست رسیدید