خانه موسیقی

خانه موسیقی

ایسناایسنا4 روز قبل
کارگاه آموزشی ساخت سازهای ایرانی پنجشنبه (۲۶ دی‌ماه) با حضور محمدرضا رهنما، کارشناس ساخت ساز در نگارخانه سرو برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای سرو، در کارگاه ساخت سازهای ایرانی به آشنایی با مراحل ساخت و چوب شناسی توسط محمدرضا رهنما پرداخته می‌شود. او عضو وابسته به خانه موسیقی (کانون سازندگان ساز) و دارای مدرک عالی در رشته ساخت ساز تنبک از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری است. او در سال ۱۳۷۴ با هنر خراطی چوب آشنا و در سال ۱۳۷۶ زیر نظر جمشید خان محبی فنون ساخت ساز تنبک را آموخت و این همکاری و فراگیری تا سال ۱۳۸۹ ادامه یافت و پس از آن تاکنون مستقلا شروع به ساخت و تولید حرفه‌ای این ساز کرد. کارگاه آموزشی همزمان با نمایشگاه تنبک محمدرضا رهنما ۲۲ تا ۲۶ دی‌ ماه در نگارخانه فرهنگ‌سرای سرو دایر است.
ایلناایلنا4 روز قبل
هیئت مدیره خانه موسیقی برای تسلیت به مردم و بازماندگان هواپیمای اکراینی پیامی صادر کرد. به گزارش ایلنا، در پی اتفاقات اخیر و سقوط هواپیمای اکراینی، هیئت مدیره خانه موسیقی پیام تسلیتی صادر کرد. پیام تسلیت هیئت مدیره خانه موسیقی به مناسبت جان باختن تعدادی از هموطنان‌مان در سانحه سقوط هواپیمای اکراینی به شرح زیر است: «خبر سقوط هواپیمای تهران – کیف و درگذشت جمع زیادی از نخبگان و هموطنان عزیزمان چنان تلخ و جانکاه بود که ملتی را سوگوار کرد. ما هیئت مدیره خانه موسیقی ایران به نمایندگی از هم‌صنفان خویش در اعماق این سیاهی اندوهناک به دنبال واژه‌ایم تا بتوانیم ذره‌ای از احساس درد خود را بیان کنیم. در این فاجعه تلخ، همدردی بی‌معناست؛ این درد، درد همه ماست، درد مشترکی است که به جانمان افتاده و ما به ناگزیر فریاد می‌زنیم این درد مشترک را تا شاید این هم‌صدایی مرهمی باشد بر زخم‌های ناسور!
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از چابک آنلاین، مجید اخشابی گفت: از طرق دیگری غیر از خانه موسیقی و صندوق بیمه هنرمندان تحت پوشش بیمه قرارداشته و اطلاعات چندانی درمورد بیمه هنرمندان وصندوق بیمه هنرمندان ندارد. وی درخصوص بیمه نامه‌های خاص هنرمندان مانند بیمه کردن حنجره هنرمندان، اینگونه بیمه نامه‌ها را تبلیغاتی دانسته و اینکه شخصی عضوی از بدن خود را بیمه کند را کار شایسته‌ای که در شان یک هنرمند باشد نمی‌داند. این خواننده موسیقی پاپ بیان کرد: افراد زیادی را به صندوق بیمه هنرمندان معرفی کرده که این اشخاص در آنجا بیمه شده‌اند اما اطلاعات زیادی در مورد این صندوق و نحوه عملکرد آن ندارد. اخشابی تصریح کرد: همه اشخاص باید بیمه باشند و داشتن کارت بیمه مانند کارت ملی یکی از الزامات هر جامعه پیشرفته است. اخشابی اظهارکرد: اگر هنرمندان از لحاظ سلامتی، معیشتی و اقتصادی حمایت شوند می‌توانند کار خود رابه درستی انجام دهند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
آیین نکوداشت محمدابراهیم ذوالقدر و داود فیاضی دو خواننده و مدرس پیشکسوت آواز ایرانی روز ۲۵ دی ماه به همت خانه موسیقی ایران در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. اعتمادآنلاین| آیین نکوداشت محمدابراهیم ذوالقدر و داود فیاضی دو خواننده و مدرس پیشکسوت آواز ایرانی ساعت ۱۸ روز ۲۵ دی ماه به همت خانه موسیقی ایران در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. محمدابراهیم ذوالقدر از سال ۱۳۴۵ در کلاس استاد منصور صارمی به فراگیری ردیف آواز ایرانی مشغول شد و در سال ۱۳۴۶ در آزمون آواز تلویزیون ملی شرکت کرد. داود فیاضی هم از جمله هنرمندان پیشکسوت موسیقی ایرانی در حوزه آواز است که در محضر استاد اسماعیل مهرتاش به فراگیری آواز پرداخت و ردیف آوازی مهرتاش را نیز منتشر کرد. این مراسم نکوداشت قرار بود در تیرماه سال جاری برگزار شود که به دلیل قطعی برق خانه هنرمندان به تعویق افتاد.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، آیین نکوداشت محمدابراهیم ذوالقدر و داود فیاضی دو خواننده و مدرس پیشکسوت آواز ایرانی ساعت ۱۸ روز ۲۵ دی ماه به همت خانه موسیقی ایران در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. همچنین قرار است در دو بخش محمدابراهیم ذوالقدر و داود فیاضی به اجرای برنامه‌ای در قالب ساز و آواز بپردازند. محمدابراهیم ذوالقدر از سال ۱۳۴۵ در کلاس استاد منصور صارمی به فراگیری ردیف آواز ایرانی مشغول شد و در سال ۱۳۴۶ در آزمون آواز تلویزیون ملی شرکت کرد. داود فیاضی هم از جمله هنرمندان پیشکسوت موسیقی ایرانی در حوزه آواز است که در محضر استاد اسماعیل مهرتاش به فراگیری آواز پرداخت و ردیف آوازی مهرتاش را نیز منتشر کرد. این مراسم نکوداشت قرار بود در تیرماه سال جاری برگزار شود که به دلیل قطعی برق خانه هنرمندان به تعویق افتاد.
ایمناایمنا1 هفته قبل
پس از آن، حسینعلی مومن زاده پیرامون مخالف خوانی و مشکلات اجرای آن در تعزیه اشاره کرد و گفت: عمر مخالف خوانی به اندازه تعزیه است منتها در ابتدای امر، همانطوری که در سینما و تئاتر نقش منفی گاه با برخورد اجتماع روبرو می‌شود، در تعزیه هم این مساله همواره نمود بیشتری داشته است. بنابراین آن شخصی که نقش مخالف را می‌پذیرفت، دارای یک ارادت خاص و یک جرات و شهامت خاص بود. از این رو مخالف خوانی کاری باارزش، مشکل، تکنیکی و بسیار حساب شده بود. این پژوهشگر تعزیه در بخش بعدی صحبت خود، به تکامل و تحولات مخالف خوانی در طی زمان اشاره و خاطر نشان کرد: طبق بررسی‌های ما، مرحوم «سید حسن خوش ضمیر» پایه گذار مکتب مخالف خوانی تهران بود. از اینجاست که مخالف خوانی پا به پای شهادت خوان در تعزیه نقش دارد.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشآیین نکوداشت محمدابراهیم ذوالقدر و داود فیاضی دو خواننده و مدرس پیشکسوت آواز ایرانی ساعت ۱۸ روز ۲۵ دی ماه به همت خانه موسیقی ایران در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. همچنین قرار است در دو بخش محمدابراهیم ذوالقدر و داود فیاضی به اجرای برنامه‌ای در قالب ساز و آواز بپردازند. محمدابراهیم ذوالقدر از سال ۱۳۴۵ در کلاس استاد منصور صارمی به فراگیری ردیف آواز ایرانی مشغول شد و در سال ۱۳۴۶ در آزمون آواز تلویزیون ملی شرکت کرد. داود فیاضی هم از جمله هنرمندان پیشکسوت موسیقی ایرانی در حوزه آواز است که در محضر استاد اسماعیل مهرتاش به فراگیری آواز پرداخت و ردیف آوازی مهرتاش را نیز منتشر کرد. این مراسم نکوداشت قرار بود در تیرماه سال جاری برگزار شود که به دلیل قطعی برق خانه هنرمندان به تعویق افتاد.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، خانه موسیقی ایران به مناسبت شهادت شجاعانه سردار حاج قاسم سلیمانی پیام تسلیتی را منتشر کرد. در متن این پیام تسلیت آمده است: «سردارقاسم سلیمانی که همه عمر، تلاش و مجاهدتش علیه تروریسم بود خود قربانی تروریسم تجاوزگران شد. خانه موسیقی ایران شهادت این سردار عزیز را به ملت بزرگ ایران تسلیت می‌گوید. امید است مبارزات همرزمانش علیه تروریسم تا حاکمیت صلح جهانی استمرار یابد.»
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، برنامه هفته آینده کنسرت‌های موسیقی تهران و شهرستان‌ها (از روز جمعه سیزدهم دی تا پایان روز جمعه بیستم دی) در شرایطی از سوی سامانه‌های رسمی فروش بلیت پیش روی مخاطبان قرار گرفته که افت چشمگیر تعداد کنسرت‌های موسیقی اصیل ایرانی نسبت به حجم گسترده و به‌ظاهر اجتناب‌ناپذیر کنسرت‌های موسیقی پاپ یکی از بارزترین نکات است. بحث گرانی بلیت کنسرت‌ها نیز یکی دیگر از معضلات و آسیب‌های جدی حوزه موسیقی در ماه‌های اخیر است. اما گویا ملازمان دربار شاهانه برخی از خوانندگان موسیقی پاپ که اتفاقا از کمترین کیفیت استاندارد در حوزه برگزاری کنسرت برخوردارند، هنوز این نکته را درک نکرده و با خیالی آسوده در راهی که برای خود انتخاب کرده‌اند، ادامه مسیر می‌دهند. به هر ترتیب برنامه کنسرت‌های هفته آینده در شرایطی اعلام شده که بحث نظارت بر نحوه قیمت‌گذاری بلیت کنسرت‌ها همچنان حلقه مفقوده این فرآیند است که امید آن می‌رود با ورود نهادهایی چون دفتر موسیقی وزارت ارشاد، خانه موسیقی، مجمع صنفی ناشران و تهیه‌کنندگان موسیقی و سازمان تعزیرات حکومتی اوضاع بهبود پیدا کند. قیمت بلیت: ۴۰ تا ۱۲۵ هزار تومان۲۲- کنسرت بهنام بانی – دوشنبه ۱۶ دی – ساعت ۲۳:۵۹ – تالار مجلل پرشین جزیره کیش – قیمت بلیت: ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، سومین نمایشگاه «سازخانه» روز گذشته دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ با تجلیل از سه هنرمند پیشکسوت سازساز در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. هنرمندان بزرگ کنج عزلت گزیده‌انددر ادامه حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران به سخنرانی پرداخت. کانون سازندگان ساز نیز به ۲۰ سالگی خود رسیده است که این نشان دهنده بلوغ و بالندگی است. گلایه از سالن‌های خانه هنرمندان ایرانداریوش النجری دبیرهنری نمایشگاه سازخانه، سخنران بعدی این مراسم بود. در این دوره نزدیک به ۷۰ هنرمند سازهای خود را در گالری‌های ممیز، میرمیران، پاییز و زمستان خانه هنرمندان به نمایش می‌گذارند.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، آئین افتتاح سومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی «سازخانه» عصر روز دوشنبه نهم دی ماه باحضور تعدادی از هنرمندان در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد. مدیرعامل خانه موسیقی با قدردانی از همراهان خانه موسیقی، خانه موزه امیر جاهد و مدیریت و کارکنان خانه هنرمندان ایران در برپایی این نمایشگاه بیان کرد: امسال بیستمین سالی است که از تأسیس خانه موسیقی می‌گذرد. قطعا هم کاستی‌هایی در برگزاری نمایشگاه به واسطه کمبود امکانات و فضای برگزاری وجود دارد اما مهم حضور در صحنه است. به هر حال دستاورد بیست سال فعالیت کانون سازندگان ساز چیزی جز همدلی، همراهی و تفاهم نیست و سازخانه جلوه‌گر این همدلی است که مفتخرم عضو کوچکی از این مجموعه بودم. در این دوره بیش از ۶۰ هنرمند سازهای خود را در گالری‌های ممیز، میرمیران، پاییز و زمستان خانه هنرمندان به نمایش می‌گذارند.
ایسناایسنا2 هفته قبل
همچنین دو تن از اعضای خانه موسیقی سخنانی را درباره‌ی این نمایشگاه عنوان کردند. به گزارش ایسنا، سومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی با عنوان «سازخانه» دوشنبه (نهم دی ماه) با حضور هنرمندانی چون قاسم رفعتی (خواننده)، میلاد کیایی (آهنگساز)، فرمان مرادی، حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی)، هوشنگ کامکار (آهنگساز) و … افتتاح شد. در این نمایشگاه آثار بیش از ۶۰ هنرمند سازنده ساز به نمایش گذاشته شده و نشست‌های پژوهشی تخصصی در خانه هنرمندان برگزار خواهد شد. امسال بیستمین سال تاسیس خانه موسیقی است. پس از آن متنی از فرمان مرادی از اعضای هیات مدیره خانه موسیقی و رییس کانون سازندگان ساز خوانده شد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 هفته قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از چابک آنلاین، خشایار اعتمادی گفت: دریک مقطع زمانی هرکسی که عضو خانه موسیقی می‌شد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می‌گرفت اما در حال حاضر در جریان وضعیت خانه موسیقی قرار ندارد. وی ادامه داد: در مقطعی که عضو خانه موسیقی بوده تحت پوشش بیمه قرار داشته اما با توجه به ایکه چندسالی حق بیمه را نپرداخته، بعد‌ها نتوانسته تحت پوشش بیمه قرار بگیرد. این خواننده پاپ اظهارکرد: به عنوان اولین خواننده پاپ بعد از انقلاب و انتشار ۱۰ آلبوم موسیقی، ۱۶۰ شب اجرای موسیقی، سه دوره حضور در جشنواره بین المللی و سه دوره داور جشنواره بین المللی، عضو صندوق بیمه هنرمندان کشور نیست و تحت پوشش بیمه از طریق شغل خودکه کشاورزی است قراردارد.! اعتمادی تصریح کرد: هر شخصی به هرحال یکسری بیماری‌های عمومی داشته که به بیمه احتیاج دارد و یک هنرمند براساس هنری که دارد به پوشش‌های بیمه‌ای خاص هنر خود احتیاج دارد به عنوان نمونه یک موزیسین می‌تواند دست و سازو یک خواننده صدای خود را بیمه کنند که این موضوع در تمام دنیا اتفاق می‌افتد اما از وجود چنین بیمه نامه‌هایی در داخل کشور بی خبر است. وی افزود: دوماه است که از موسیقی حرفه‌ای خداحافظی کرده که یکی از دلایل آن هم بی توجهی به هنرمندان است که بعد از ۲۴ سال کار حرفه‌ای انجام دادن چیزی از موسیقی بدست نیاورده است.
مهرمهر2 هفته قبل
این اقدام ارزشمند بار دیگر نگاه‌ها و را معطوف به جایگاه موسیقی اصیل خراسانی و وضعیت آن در رقابت با رقیبی چون موسیقی‌های غربی کرد. خراسان‌جنوبی به عنوان بخشی از زادگاه موسیقی اصیل خراسانی مهد بسیاری از نواها و آواهای اصیلی است که با سازهایی چون دو تار، سرنا و یا دهل همراه شده است. قاسمی یادآور شد: اینکه تعداد فراگیران سازهای غربی از سازهای سنتی و مقامی بیشتر است را می‌توان در این نکته جست‌وجو کرد که در شبکه‌های مجازی و ماهواره‌ها متأسفانه بیشتر سازهای غربی ترویج، تبلیغ و دیده می‌شود. وی بیان‌کرد: در این راستا امسال جشنواره موسیقی جوان استان را داشتیم و علاقمندان جوان به موسیقی اصیل خراسان‌جنوبی را شناسایی کردیم. رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی بیان‌کرد: از دیگر اقدامات حوزه هنری برگزاری همایش موسیقی مقامی و همچنین برگزاری همایش موسیقی خراسان‌جنوبی در هفته هنر انقلاب اسلامی در سال جاری بود.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، مراسم رونمایی آلبوم «ابریشم خیال» با همیاری مدیریت فرهنگی و هنری شهرداری تهران، در روز جمعه ششم دیماه، با حضور جمعی از هنرمندان موسیقی، شاعران، نویسندگان و مسئولین موسیقی کشور، در فرهنگسرای شفق برگزار شد. آلبوم ابریشم خیال مجموعه‌ای از چند ترانه، تکنوازی و آواز برگرفته از بخش‌های مختلف خراسان است که توسط «هوشنگ فراهانی» آهنگساز و نویسنده برای سازهای ایرانی تنظیم شده است. این مجموعه با صدای «حمید هادی» خواننده موسیقی ایرانی و موسیقی مقامی خراسان منتشر شده که پیش از این نیز چندین نمونه دیگر در زمینه موسیقی شهری و موسیقی محلی خراسان از ایشان منتشر گردیده است. حمیدرضا نوربخش مدیر عمل خانه موسیقی ایران و میلاد کیایی آهنگساز و نوازنده سنتور نیز سخنانی در ارتباط با ارزش نهادن به فرهنگ و میراث موسیقی اقوام ایرانی ایراد نمودند. آلبوم «ابریشم خیال» توسط مؤسسه فرهنگی و هنری «آوای چکاد» منتشر شده است.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم رونمایی آلبوم «ابریشم خیال» با همیاری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، روز جمعه ششم دی، با حضور تعدادی از هنرمندان موسیقی، شاعران، نویسندگان و مدیران در فرهنگسرای شفق برگزار شد. آلبوم «ابریشم خیال» مجموعه‌ای از چند ترانه، تک نوازی و آواز برگرفته از بخش‌های مختلف خراسان است که توسط هوشنگ فراهانی آهنگساز و نویسنده برای سازهای ایرانی تنظیم شده است. این مجموعه با صدای حمید هادی خواننده موسیقی ایرانی و موسیقی مقامی خراسان منتشر شده که پیش از این نیز چندین نمونه دیگر در زمینه موسیقی شهری و موسیقی محلی خراسان را در دسترس مخاطبان قرار داده بود. هوشنگ فراهانی نوازنده تار و سه تار و بم تار، علیرضا جواهری نوازنده سنتور، سینا جهان آبادی و محسن فراهانی نوازنده کمانچه، وحید رستگاری نوازنده بربط، حمید فراهانی نوازنده دف وتنبک، حسن اعظم دژم نوازنده دهل، عبدالرسول عزیزی نوازنده سرنا، محمد رسولی نوازنده نی، عزیز تنها دوتار، گروه همخوان هاله خاورانی، شیدا توکلی، آرام امیری. آلبوم «ابریشم خیال» توسط مؤسسه فرهنگی و هنری «آوای چکاد» از هم اکنون در دسترس مخاطبان است.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نمایشگاه سازخانه موسیقی در سه بخش سازهای ایرانی، سازهای ابداعی و سازهای غربی به سومین دوره‌اش رسیده است. این دوره از نمایشگاه از فردا ۹ دی ۱۳۹۸ در خانه هنرمندان ایران کارش را آغاز می‌کند. سال گذشته و در دومین دوره‌ی نمایشگاه «سازخانه» ۵۰ غرفه‌ی ساز برپا شد که نیمی از آنها سازندگان ساز شهرستان‌های مختلف بودند. این نمایشگاه به همت کانون سازندگان ساز خانه موسیقی برگزار می‌شود که بیش از هزار و ۲۰۰ عضو دارد. این نمایشگاه باعث رونق صنعت و هنر ساخت ساز می‌شود و در عین حال می‌تواند در ایجاد شغل تأثیرگذار باشد.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نمایشگاه «سازخانه» به همت کانون سازندگان ساز و توسط خانه موسیقی ایران با همکاری خانه هنرمندان ایران و خانه موزه دکترمعین و استاد امیرجاهد، در شاخه‌های سازهای ایرانی، کلاسیک و ابداعی، ۹ تا ۱۳ دی در مجموعه گالری‌های همکف خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، روز دوشنبه ۹ دی، ساعت ۱۵ در سالن استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان برگزار می‌شود که از چند چهره پیشکسوت ساز سازی نیز با حضور هنرمندان و مسئولان، تجلیل می‌شود. علاوه بر گالری‌های همکف خانه هنرمندان که به نمایش ساز اختصاص دارد، در سالن امیرخانی این مجموعه هم، از ۱۰ تا ۱۳ دی، نشست‌های پژوهشی و تحلیلی پیرامون سازهای ایرانی، کلاسیک و ابداعی با حضور کارشناسان، نوازندگان و سازندگان ساز برگزار می‌شود. در این نمایشگاه، بیش از ۶۰ هنرمند، سازهای خود را در گالری‌های ممیز، میرمیران، پاییز و زمستان خانه هنرمندان به نمایش می‌گذارند.
ایسناایسنا2 هفته قبل
سومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی با عنوان «سازخانه» ۹ تا ۱۳ دی ماه با نمایش آثار بیش از ۶۰ هنرمند سازنده ساز و با نشست‌های پژوهشی تخصصی در خانه هنرمندان برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا، نمایشگاه «سازخانه» به همت کانون سازندگان ساز و توسط خانه موسیقی ایران با همکاری خانه هنرمندان ایران و خانه موزه دکترمعین و استاد امیرجاهد در شاخه‌های سازهای ایرانی، کلاسیک و ابداعی ۹ تا ۱۳ دی ماه در مجموعه گالری‌های همکف خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. مراسم افتتاحیه نمایشگاه روز دوشنبه، ۹ دی ماه ساعت ۱۵ در سالن استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان برگزار می‌شود که از چند چهره پیشکسوت سازسازی نیز با حضور هنرمندان و مسوولان تجلیل می‌شود. در این دوره بیش از ۶۰ هنرمند سازهای خود را در گالری‌های ممیز، میرمیران، پاییز و زمستان خانه هنرمندان به نمایش می‌گذارند. بازدید از این نمایشگاه برای عموم علاقمندان آزاد است و می‌توانند از ۹ تا ۱۳ دی از ساعت ۱۳ الی ۲۱ به خانه هنرمندان ایران واقع در خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی مراجعه کنند.
ایلناایلنا2 هفته قبل
سومین نمایشگاه سازخانه موسیقی ایران (سازخانه) از روز دوشنبه نهم دی‌ماه‌ با نمایش آثار بیش از ۶۰ هنرمند سازنده ساز و برگزاری نشست‌های پژوهشی تخصصی در خانه هنرمندان آغاز می‌شود. این نمایشگاه به همت کانون سازندگان ساز، توسط خانه موسیقی ایران با همکاری خانه هنرمندان ایران و خانه موزه دکترمعین و استاد امیرجاهد در شاخه‌های سازهای ایرانی، کلاسیک و ابداعی در مجموعه گالری‌های همکف خانه هنرمندان ایران میزبان مخاطبان است. در این دوره بیش از ۶۰ هنرمند سازهای خود را در گالری‌های «ممیز»، «میرمیران»، «پاییز» و «زمستان» خانه هنرمندان به نمایش می‌گذارند. مراسم افتتاحیه نمایشگاه ساعت ۱۵ روز دوشنبه ۹ دی‌ در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان برگزار می‌شود. سومین نمایشگاه خانه موسیقی ایران «سازخانه» به همت کانون سازندگان ساز با دبیری هنری داریوش النجری و دبیری اجرایی عطا نویدی میزبان علاقه‌مندان موسیقی ایرانی است.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی خانه موسیقی، سومین نمایشگاه ساز خانه از ۹ تا ۱۳ دی با نمایش آثار بیش از ۶۰ هنرمند سازنده ساز و با نشست‌های پژوهشی تخصصی در خانه هنرمندان برگزار می‌شود. مراسم افتتاحیه نمایشگاه ساعت ۱۵ روز دوشنبه ۹ دی‌ در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان برگزار می‌شود. در این مراسم از چند چهره پیشکسوت سازسازی نیز با حضور هنرمندان و مسئولان تجلیل می‌شود. سومین نمایشگاه خانه موسیقی ایران «سازخانه» به همت کانون سازندگان ساز با دبیری هنری داریوش النجری و دبیری اجرایی عطا نویدی میزبان علاقه‌مندان موسیقی ایرانی است. بازدید از این نمایشگاه برای عموم علاقمندان آزاد است و می‌توانند از ۹ تا ۱۳ دی از ساعت ۱۳ الی ۲۱ به خانه هنرمندان ایران واقع در خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی مراجعه کنند.
ایلناایلنا3 هفته قبل
خانه موسیقی در حال تبدیل به بنگاه بیمه استامیرپدرام طاهریان درباره ضعف عمده ارکسترهای ایرانی می‌گوید: کشور ما هیچ‌گاه ارکستر پایه نداشته است. بسیاری از ارکسترهای پایه‌ای که شکل گرفته‌اند به دلیل عدم حمایت‌ها، یا به بیراهه رفتن، از فعالیت بازمانده‌اند. به این ترتیب ارکسترهای ما ارکسترهای پایه می‌خواهند. ترکیه «تنبور» را در یونسکو ثبت نکردهدر پی انتشار اخباری از احتمال ثبت تنبور توسط ترکیه در فهرست میراث جهانی یونسکو، مسئولان از عدم وجود چنین پرونده‌ای در سایت رسمی و لیست انتظار یونسکو خبر دادند. «داریوش رفیعی» خواننده‌ای با عمر کوتاه و آثاری ماندگار+صوتامروز چهارشنبه چهارم دی‌ماه، زادروز داریوش رفیعی خواننده ایرانی است.
ایلناایلنا3 هفته قبل
نظرتان درباره برگزاری جشنواره‌ها در جهت ارتقای سطح کیفی موسیقی، بخصوص موسیقی کلاسیک چیست؟ بی‌شک وجود جشنواره‌های تخصصی اتفاق بسیار خوب و مثبتی است. در میان جشنواره‌های موسیقی، جشنواره موسیقی فجر رویدادی تخصصی نیست. دلیلش این بود که در آن سال‌ها جشنواره دیگری جز جشنواره موسیقی فجر وجود نداشت. سپس طی روندی که گفتم ارکستر مجلسی نیز به ارکستر سمفونیک تبدیل شد؛ یعنی سازهای بادی نیز به دیگر سازها اضافه شدند و گروه‌مان تکمیل شد. حدود ده نفر دیگر از اعضای سابق ارکستر سمفونیک «رسانه هنر» حال در ارکستر ملی نوازندگی می‌کنند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 هفته قبل
کتاب گویای «سرود کریسمس» به تهیه‌کنندگی نوید جولایی، ترجمه و اقتباس شنیداری علیرضا مرسلی و صدابرداری پرهام نوری تولید شده که جهت استفاده مخاطبان روی پایگاه کتاب گویای ایران صدا قرار داده شده است. سومین نمایشگاه «سازخانه» ۹ تا ۱۳ دی‌ماه به همت کانون سازندگان ساز خانه موسیقی در مجموعه گالری‌های همکف خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. در این دوره بیش از ۶۰ هنرمند سازهای خود را در گالری‌های ممیز، میرمیران، پاییز و زمستان خانه هنرمندان به نمایش می‌گذارند. نمایشگاه «سازخانه» به همت کانون سازندگان ساز و توسط خانه موسیقی ایران با همکاری خانه هنرمندان ایران و خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد در شاخه‌های سازهای ایرانی، کلاسیک و ابداعی برگزار می‌شود. مراسم افتتاحیه نمایشگاه دوشنبه ۹ دی‌ماه ساعت ۱۵ در سالن استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان با حضور مسوولان، هنرمندان و علاقه‌مندان برگزار می‌شود.
ایلناایلنا3 هفته قبل
به همت کانون سازندگان ساز خانه موسیقی سومین نمایشگاه «سازخانه» در مجموعه گالری‌های همکف خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. به گزارش ایلنا، سومین نمایشگاه «سازخانه» ۹ تا ۱۳ دی‌ماه به همت کانون سازندگان ساز خانه موسیقی در مجموعه گالری‌های همکف خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. نمایشگاه «سازخانه» به همت کانون سازندگان ساز و توسط خانه موسیقی ایران با همکاری خانه هنرمندان ایران و خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد در شاخه‌های سازهای ایرانی، کلاسیک و ابداعی برگزار می‌شود. مراسم افتتاحیه نمایشگاه روز دوشنبه ۹ دیماه ساعت ۱۵ در سالن استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان با حضور مسئولان، هنرمندان و علاقمندان برگزار می‌شود. آبان ماه سال گذشته (۱۳۹۷) دومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی در خانه هنرمندان برگزار شد که با استقبال کم‌نظیر سازندگان ساز، هنرمندان و علاقمندان مواجه شد و سازندگان ساز آثار خود را در این نمایشگاه به نمایش گذاشتند.
ایسناایسنا3 هفته قبل
رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلام این خبر که کمیته شورای عالی هنر احیاء می‌شود و با مهم خواندن فعالیت‌های هنری در جامعه امروز عنوان کرد: در دوره فعلی اهمیت هنر کمتر از معیشت مردم نیست. به گزارش ایسنا، محمدحسین ایمانی خوشخو- رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی - روز دوشنبه دوم دی ماه در جلسه این کمیسون که با حضور جمعی از اعضاء در خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) برگزار شد، با اشاره به فعالیت کمیسیون «هنر و معماری» در شورای عالی انقلاب فرهنگی و فلسفه تشکیل آن گفت: در حدود ۱۰ سال پیش شورای هنر که تاثیرگذار بود تعطیل شد و تعطیلی آن شورا باعث شد حوزه هنر در شورای عالی انقلاب فرهنگی تضعیف شود. این تشتت آراء و اختلاف سلیقه‌ها باعث می‌شود که لطماتی به حوزه موسیقی و به خصوص موسیقی اصیل ایرانی وارد شود. یکی از الویت‌های مهم دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی احیای شورای هنر استرییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به رویکرد جدید و تاثیرگذار سعیدرضا عاملی – دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی- گفت: دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی در صدد هستند که تغییرات ساختار در دبیر خانه شورا را انجام دهند تا این دبیر خانه چابکتر و اثر گذارتر در ایفای فرهنگ نقش داشته باشد یکی از الویت‌های مهم ایشان احیای شورای هنر است. در این نشست، اسماعیل آذر، مجتبی آقایی، حسن ریاحی، مجید فروغی، محمدعلی خبری، محمدرضا جعفری جلوه، محمد خزایی، سید غلامرضا اسماعیلی به‌عنوان اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی سخن گفتند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 هفته قبل
داریوش پیرنیاکان، سخنگوی خانه موسیقی ایران نسبت به چنین رویدادی اعتراض کرد و مقصر اصلی را نماینده یونسکو در ایران خواند و درباره عدم اعتراض ایران به ثبت این ساز به نام کشور آذربایجان در نشست پاریس اعتراض کرد. همین اتفاق درباره ساز کمانچه نیز به شکل دیگری تکرار شد؛ با این فرق که این‌بار یونسکو این ساز را برای ایران و آذربایجان به‌صورت مشترک به ثبت رساند. البته یکی از دلایل قبول چنین ثبت مشترکی این است که هر کشور در سال فقط حق دارد یک اثر یا میراث را در سازمان یونسکو به ثبت برساند و چون تعداد میراث ایران خیلی زیاد است گاه برای ثبت آنها به سال‌های متمادی نیاز است. به‌عنوان مثال جمهوری آذربایجان ورزش چوگان را به نام خود به ثبت رساند و به‌‌رغم تلاش ایران، جمهوری آذربایجان با مشترک بودن این ورزش مخالفت کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، فرزاد شهسواری، رئیس انجمن موسیقی استان کرمانشاه دراین باره گفت: «انجمن موسیقی کرمانشاه به پیشنهاد استاد شهرام ناظری و همکاری هنرمندان فعال تنبورنواز و سرپرستان گروه‌های تنبورنوازی استان، اقدام به تشکیل گروهی با حدود ۶۰۰ نوازنده تنبور کرده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
طبق اعلام معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بودجه فرهنگی کشور در سال ۱۳۹۹ با کاهشی ۱۰ درصدی روبه رو خواهد بود. اتفاقی که معنایی جز به صدا درآمدن زنگ خطر برای اهالی فرهنگ، هنر و رسانه کشور ندارد. رقم بودجه مصوب برای سال ۱۳۹۷ برابربا ۸/۰۵۲/۷۲۶ میلیون ریال بوده است که طبق گفته معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۶/۶۰۳/۲۳۵ میلیون ریال ازآن تأمین شده است. اکنون به وضوح می‌توان دریافت که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دریافت و تخصیص بودجه با افتی فاحش روبه‌رو بوده است. طبق این ارقام، در سال ۱۳۹۸ بودجه فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با افت ۸درصدی مواجه شده است.

به انتهای لیست رسیدید