خاورمیانه

تابناکتابناک1 ماه قبل
قیمت نفت در بازار جهانی روز دوشنبه، تحت تأثیر رشد فعالیت حفاری در آمریکا که بزرگ‌ترین تولیدکننده جهان است، حدود یک درصد سقوط کرد. صعود قیمت نفت ترش در نتیجه تحریم‌های آمریکابه گفته معامله گران، شاخص قیمت نفت دوبی و DME عمان در نتیجه تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا و ایران و کاهش تولید اوپک که عرضه نفت سنگین و مدیوم را محدودتر کرده است، در یک اتفاق غیرمعمول نسبت به نفتبرنت افزایش یافت. تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا، صادرات نفت این کشور به آمریکا را در ماه گذشته متوقف کرد و تعادل بازار نفت مدیوم تا سنگین ترش را برهم زده است. هم‌چنین تصمیم اوپک و روسیه برای محدود کردن عرضه نفت، قیمت نفت ترش را تقویت کرده است. ناظران بازار انتظار دارند تحت توافق کاهش تولید، تولیدکنندگان خاورمیانه تولید نفت سنگین را کاهش دهند.
تابناکتابناک1 هفته قبل
این محقق افزود: بازار تسلیحات آمریکا، انگلیس و فرانسه در منطقه خاورمیانه که درگیری‌ها و تنش‌ها در آنجا به شدت بالاست، داغ است. رشد واردات تسلیحات به منطقه خاورمیانه خصوصا برای جایگزین کردن آن تجهیزات و مهمات نظامی است که در یمن، سوریه، عراق و لیبی مستقر و نابود شد. فروش تسلیحات انگلیس در همین بازه زمانی ۵٫۹ درصد رشد نشان می‌دهد. در مجموع ۵۹ درصد از تسلیحات انگلیس به سمت خاورمیانه ارسال شده است و اکثر محموله‌های جنگنده به مقصد عربستان و عمان بوده است. اندرو اسمیت سخنگوی پویش مقابله با تجارت سلاح معتقد است "افزایش صدور مجوز‌های باز باید برای همه مایه نگرانی باشد.
ایرناایرنا2 هفته قبل
به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، نویسنده، کتاب «سه‌گانه خاورمیانه- جنگ عشق تنهایی» را از زمستان ۹۳ تا پاییز ۹۷ و طی چهار سال با ساختمان و فضایی متفاوت نوشته است. این کتاب نهمین اثر گروس عبدالملکیان و ششمین مجموعه شعر مستقل اوست که پس از چهار سال از انتشار آخرین مجموعه شعر مستقل او یعنی «پذیرفتن» ‌ راهی بازار نشر شده است. او در بخشی از مقدمه‌ کتاب آورده است: «کتابی که می‌خوانید، مجموعه شعری پیوسته است، به این معنا که شعرهای این کتاب هم مستقل‌اند و هم پیوسته». بنابراین این کتاب نه مجموعه است و نه منظومه؛ یا شاید بشود گفت هم مجموعه است و هم منظومه. کتاب «سه‌گانه خاورمیانه»، در ۱۰۰ صفحه، به قیمت ۱۴ هزار تومان توسط انتشارات چشمه منتشر و روانه بازار نشر شد.
خانه ملتخانه ملت1 ماه قبل
ایران امن‌ترین کشور در خاورمیانه استوی ادامه داد: اگر امروز شرایط سختی را تجربه می‌کنیم علتش این نیست که با ابرقدرت‌ها کنار نیامدیم بلکه به دلیل سیاستی است که در این منطقه از طرف برخی قدرت‌ها پیاده می‌شود. علیزاده با بیان اینکه ایران به برکت نظام جمهوری اسلامی امن‌ترین کشور در خاورمیانه است تصریح کرد: این امنیت به برکت نظام جمهوری اسلامی و اعتقاد مردم به این نظام است بنابراین هدف اصلی این ناامنی‌ها شاید ایران باشد. پیشرفت تبادلات اقتصادی با کشورهای عضو اکورئیس فراکسیون حمایت از توسعه روابط کشورهای عضو اکو مجلس گفت: در حوزه اکو، این اتحادیه بعد از اتحادیه اروپا شاید بزرگترین اتحادیه بین‌المللی است. کشورهای عضو اکو با ۳ کشور ایران، ترکیه و پاکستان کار خود را شروع کرده و ۷ کشور دیگر از آسیای میانه و قفقاز به آن اضافه شده است. به دلیل کم‌توجهی و سیاست‌هایی که در برخی سران کشورهای عضو اکو وجود دارد باعث شده تا از این ظرفیت‌ها استفاده نشود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 هفته قبل
او ادامه داد که جز معدود کشورهای عربی و در رأس آنها عربستان‌سعودی هیچ کشور منطقه حاضر به مشارکت در ناتوی عربی نیست. یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های روسیه در خاورمیانه در سوریه رقم خورده است. در همین حال روسیه تلاش کرده تا مناسبات خود را با دیگر بازیگران تأثیرگذار در خاورمیانه حفظ کند. مسکو همچنین با وجود اینکه عربستان، مصر و امارات در سال‌های اخیر رابطه خود را با قطر قطع کرده‌اند، با هر چهار کشور رابطه نزدیکی دارد. این تحریم‌ها از سال ۲۰۱۴ علیه مسکو اعمال شده اما در این سال‌ها هیچ‌کدام از متحدان سنتی ایالات متحده در خاورمیانه حاضر نشدند از آن پیروی کنند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 هفته قبل
می‌توان کلید اصلی قدرت ائتلاف خاورمیانه‌ای ایران را یکپارچگی و نظم دانست. از این رو بسیاری از تصمیمات مهم برای این ائتلاف نیز توسط نهاد‌های ایران مانند شورای‌عالی امنیت‌ملی اتخاذ می‌شود. یکپارچگی که میان اعضای ائتلاف تحت رهبری ایران در حوزه تصمیم‌گیری وجود دارد با پیوند‌های دینی و فرهنگی مستحکم شده است. مشکل دیگر مخالفان ایران، وجود اختلافات در کمپ ضد ایران است. اما ایران و ائتلاف کوچک اما قدرتمندش در برخی از موارد دست بالا را در مصاف با دشمنانش دارد که عوامل مهم آن اتحاد مستحکم‌تر و یکپارچه و نیز وجود اختلافات عمیق بنیادی میان ائتلاف دشمن با ایران است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 ماه قبل
به گزارش تجارت‌‌نیوز، اسحاق جهانگیری در آئین افتتاح کارخانه دوم فروسیلیس غرب پارس ملایر با بیان اینکه آرمان‌های انقلاب برای نسل جوان ما تازگی دارد، افزود: این آرمان‌ها شامل آزادگی، استقلال و عدالت خواهی بوده و هست. وی با بیان اینکه ملت ایران همواره به دنبال عدالت و توسعه کشور بوده و هستند، اظهار کرد: ۴۰ سال پیش امام خمینی (ره) این آرمان‌ها را برای انقلاب مطرح کردند و انقلابیون آنها را دنبال نمودند. جهانگیری با تأکید بر اینکه ما امروز به دنبال همین آرمان‌ها هستیم، گفت: امروز ایران در حوزه آزادگی و استقلال پیشرفت شایان توجهی داشته و ما در خاورمیانه آزادترین کشور منطقه هستیم. وی ادامه داد: ما طی این ۴۰ سال به دنبال عدالت بودیم و عدالت همان گوهر بی نظیری است که همچنان در پی تحقق کامل آن هستیم. جهانگیری با بیان اینکه خدمات دولتی شامل، برق، آب، گاز، مخابرات و راه عبور به دورترین مناطق کشور رسیده است تصریح کرد: ما از فساد موجود در کشور ناراحتیم و به دنبال ریشه کنی آن هستیم.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 هفته قبل
به‌ گفته وزمن «سلاح‌های ایالات ‌متحده، بریتانیا و فرانسه بیشترین خریدار را در میان کشورهای حوزه خلیج‌ فارس دارند؛ منطقه‌ای که تنش و درگیری در آن فراگیر است. این مسئله همچنین از تنش‌ها و یک رقابت تسلیحاتی منطقه‌ای ناشی می‌شود». بر‌اساس گزارش ۱۲‌صفحه‌ای مؤسسه صلح استکهلم، امارات متحده عربی، عربستان‌ سعودی و اسرائیل در حال مهیاشدن برای جنگ بالقوه در خاورمیانه هستند. بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸، عربستان سعودی ۹۴ جنگنده مجهز به موشک کروز و دیگر تسلیحات هدفمند از ایالات‌ متحده و بریتانیا دریافت کرده است. در مجموع ۵۹ درصد از تسلیحات بریتانیایی به سمت خاورمیانه ارسال شده است و اکثر این محموله‌های نظامی شامل جنگنده‌هایی به مقصد عربستان و عمان بوده است. در بریتانیا هم جرمی کوربین رهبر حزب کارگر خواستار منع صادرات اسلحه به عربستان سعودی شده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 هفته قبل
در گزارش مالی فصل سوم سال ۲۰۱۸ اوبر بازار خاورمیانه و هند را دو بازار بسیار پرپتانسیل معرفی کرده است. Anthony le Roux مدیر ارشد اجرایی اوبر در خاورمیانه و آفریقا خاورمیانه را سریع‌ترین بازار از نظر رشد تاکسی اینترنتی در جهان می‌داند. اوبر کریم را می‌خرد؟ ماجرای خرید کریم توسط اوبر چندان جدید نیست و تابستان امسال از سوی بلومبرگ اعلام شد. در اختیار گرفتن کریم توسط اوبر حاکمیت مطلق بازار تاکسی اینترنتی را برای این شرکت در خاورمیانه فراهم می‌کند. به گفته ناظران صنعت تاکسی اینترنتی رقابت اوبر و کریم، خاورمیانه را به میدان نبرد بزرگی برای شرکت‌های تکنولوژی‌محور تبدیل کرده است.
ایلناایلنا1 هفته قبل
وزیر خارجه آمریکا بناست در روزهای آتی به خاورمیانه سفر کند. به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه تایمز آو اسرائیل، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، بناست در روزهای آتی به خاورمیانه سفر کند. وزارت خارجه آمریکا هنوز تاریخ دقیق این سفر را اعلام نکرده اما تایید کرده که سفر پمپئو به سرزمین‌های اشغالی پیش از انتخابات سراسری این رژیم صورت می‌گیرد. «رابرت پالادینو» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت که سفر پمپئو حامل هیچ پیامی نیست. ما در مسائل داخلی دیگران دخالت نمی‌کنیم.» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: «سفر پمپئو به کویت در ادامه سفر پیشین اوست که به دلایل خانوادگی ناتمام ماند.»

فیلم/ بزرگترین نیروگاه بادی خاورمیانه

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
برترین‌هابرترین‌ها3 هفته قبل
خبرگزاری ایرنا: در پی انتشار خبر استعفای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خبرگزاری‌های داخلی، این خبر بسرعت در رسانه‌های عرب زبان منطقه خاورمیانه بازتاب گسترده‌ای یافت. ** رسانه‌های سوریهخبرگزاری رسمی سوریه (سانا) خبر استعفای ظریف را بازتاب داد و گزارش کرد: وزیر امور خارجه ایران از طریق صفحه اینستاگرامی اش استعفا کرد. تلویزیونی فرانس ۲۴ در تارنمای خود با انتشار پیام استعفای ظریف در صفحه اینستاگرام اش گزارش داد: خبر استعفای ظریف درحالی منتشر می‌شود که وی همچنان به خاطر خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، زیر فشار شدید قرار دارد. ** بخش عربی خبرگزاری آناتولی ترکیهاین خبرگزاری نیز، خبر استعفای ظریف را به عنوان اصلی‌ترین اخبار صفحه نخست خود کار کرد. آناتولی با معطوف شدن به گفت و گو اختصاصی «عباس موسوی» معاون سخنگوی وزارت امورخارجه، اعلام کرد که استعفای ظریف تایید شده است.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
بر اساس جدیدترین آمار مربوط به ژانویه ۲۰۱۹ تعداد کاربران اینترنت در خاورمیانه از مرز ۱۸۲ میلیون گذشت. خبرآنلاین: بر اساس جدیدترین آمار مربوط به ژانویه ۲۰۱۹ تعداد کاربران اینترنت در خاورمیانه از مرز ۱۸۲ میلیون گذشت. گزارش Hootsuite و We Are Social نشان می‌دهد از مجموع ۲۵۶٫۶ میلیون نفر که در خاورمیانه زندگی می‌کنند، بیش از ۷۱ درصد یعنی ۱۸۲ میلیون نفر اینترنت دارند. تعداد کاربران فعال در شبکه‌های اجتماعی نیز ۱۳۶٫۱ میلیون کاربر معادل ۵۳ درصد هستند که از این تعداد بیش از ۱۱۸ میلیون از روی موبایل به شبکه‌های اجتماعی وصل می‌شوند. در مدت مذکور ۱۱ درصد رشد اینترنت در منطقه داشتیم و تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز ۴٫۷ درصد رشد را نشان می‌دهد که رقم رشد دسترسی به شبکه‌های اجتماعی از طریق موبایل در این مدت ۲٫۳ درصد افزایش داشته است.
الفالف1 ماه قبل
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه با اشاره به ثبت روزانه بیش از ۲٫۵ میلیون سفر در شبکه متروی تهران و حومه گفت: متروی تهران از ابتدای بهره‌برداری تاکنون از انتشار ۲ هزار و ۴۶۱ تن گازهای آلاینده به هوای شهر جلوگیری کرده است. وی با بیان اینکه متروی تهران در خاورمیانه جایگاه اول و در جهان حائز رتبه است، عنوان کرد: تهران در خاورمیانه رتبه اول را از حیث طول خطوط، تعداد خطوط، تعداد ایستگاه‌ها و قیمت به خود اختصاص داده است و در میان ۱۶۳ متروی جهان نیز از نظر طول خطوط در رتبه ۱۷ قرار دارد. مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه با بیان اینکه از نظر شاخص قیمت بلیت نیز متروی تهران ارزان‌ترین بلیت جهان را داراست، افزود: خطوط متروی تهران و حومه اکنون ۲۰۰ کیلومتر طول دارد و دارای ۵ خط درون شهری و یک خط برون شهری است، البته هنوز ساخت متروی تهران به پایان نرسیده و بر اساس برنامه توسعه خطوط، تا پایان سال ۱۴۰۴ شبکه متروی تهران جمعا دارای ۱۲ خط شامل ۸ خط درون شهری و ۴ خط برون شهری در مجموع به طول ۴۳۰ کیلومتر خواهد بود. وی با اشاره به نقش مترو تهران در کاهش آلودگی هوای پایتخت، گفت: روزانه بیش از ۱۸ میلیون سفر شهری در تهران محقق می‌شود. براساس آمار، مترو تهران از ابتدای بهره برداری تاکنون از انتشار ۲ هزار و ۴۶۱ تن گازهای آلاینده Co، NOX، So۲، PM۱۰ و HC به هوای تهران جلوگیری کرده است.
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی کشور از این‌که در سال ۲۰۱۷، زبان فارسی به یازدهمین زبان پرکاربرد در وب رسیده خبرداد. این رشد در حالی است که زبان فارسی در حال حاضر یک رتبه بالاتر از زبان ترکی و پنج رتبه بالاتر از زبان عربی قرار دارد و محبوب‌ترین زبان منطقه غرب آسیا و خاورمیانه در شبکه جهانی وب محسوب می‌شود. معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی، اظهار کرد: سهم زبان عربی در سال‌های اخیر کاهش یافته است. هجمه به زبان فارسی توسط شبکه‌های معاندخوراکیان در رابطه با هجمه رسانه‌های معاند به خط و زبان فارسی گفت: بیش‌ترین هجمه‌ها مربوط به شبکه‌های معاند ماهواره‌ای است که مشکلات پردازش زبان فارسی را به علت ضعف ذاتی خط فارسی بیان می‌کند و به تمسخر واژه‌های تولیدشده در فرآیند واژه‌گزینی فرهنگستان و تاکید بر استفاده از زبان مادری، با توجه به تنوع قوم و زبان در ایران در آموزش‌های رسمی و تغییر خط فارسی به خط لاتین تاکید دارند. وی با اشاره به این‌که برای توسعه خط و زبان فارسی در فضای مجازی می‌توانیم پیوندهای راهبردی و همکاری‌های بین‌المللی به ویژه با کشورهای فارسی زبان داشته باشیم، افزود: برای صیانت و حفاظت از خط و زبان فارسی در فضای مجازی باید از ظرفیت‌های تمامی فارسی‌زبانان در سراسر دنیا استفاده شود.

زمرد درخشان چشم‌بادامی‌های خاورمیانه کجاست؟ +تصاویر

7+
خبرآنلاینخبرآنلاین3 هفته قبل
ایرناایرنا1 ماه قبل
به گزارش ایرنا اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در آیین افتتاح طرح توسعه شرکت فروسیلیس غرب پارس شهرستان ملایر بیان کرد: آرمان‌های انقلاب امروز برای نسل جوان تازگی دارد و همیشه برای ملت ایران آرمان‌های بزرگی است. وی با بیان اینکه ملت ایران با پیروزی انقلاب به استقلال، آزادی و عدالت رسیدند تاکید کرد: باید به انقلاب اسلامی افتخار کنیم چراکه با واسطه پیروزی انقلاب مردم بر سرنوشتشان حاکم شدند. جهانگیری با اشاره به موقعیت ایران در شرایط بین المللی حاطرنشان کرد: جشن‌های انقلاب امروز فرصتی است که همه افتخارات و دستاوردهای انقلاب برای نسل جوان و مردم بازگو شود. معاون اول رییس جمهوری ادانه داد: در پیرویی اتقلاب ما دنبال عدالت بودیم که یک گوهر بی نظیری است. جهانگیری گفت: برخی رسانه‌های خارجی اصرار دارند که بگویند وضع ملت ایران بدتر از قبل شده است در حالیکه با شاخص‌های معتبر می‌گویم که فاصله فقیر و غنی به شدت کاهش یافته و حرکت به سمت عدالت بوده است.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، بر اساس تازه‌ترین گزارش انجمن جهانی انرژی‌ برق‌آبی، میزان تولید نیروگاه‌های برق‌آبی دنیا به حدود چهار میلیون مگاوات ساعت رسیده است که این میزان تولید انرژی برق‌آبی مانع از انتشار چهار میلیارد تن گازهای گلخانه‌ای در سراسر جهان شده است. پس از چین نیز کشورهای آمریکا (۱۰۳ هزار مگاوات)، برزیل (۱۰۰ هزار مگاوات) و کانادا (۸۱ هزار مگاوات) در میان چهار کشور برتر دارای بیشترین ظرفیت نیروگاه‌های برق‌آبی قرار گرفته‌اند. کشور ایران نیز هم‌اکنون با بهره‌برداری از ۱۲ هزار مگاوات نیروگاه برق‌آبی رتبه نوزدهم دنیا، ششم آسیا و دوم منطقه خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر کشورهای چین، ژاپن، هند، ترکیه، ویتنام و ایران شش کشور برتر آسیا به لحاظ بهره‌برداری از نیروگاه‌های برق‌آبی هستند. براساس گزارش انجمن جهانی انرژی‌ برق‌آبی، ایران در سال ۲۰۱۷ توانسته است با بهره‌برداری از ۵۲۰ مگاوات واحدهای جدید برق‌آبی در میان کشورهای پیشتاز این بخش قرار بگیرد و رتبه هفتم جهان را به لحاظ افزایش ظرفیت نیروگاه‌های برق‌آبی به خود اختصاص بدهد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 هفته قبل
اوراق جدید سپرده سهام مربوط به افزایش سرمایه بانک خاورمیانه از مبلغ ۶٫۰۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۷٫۰۰۰ میلیارد ریال از محل سود انباشته؛ از هفته سوم اسفند ۱۳۹۷ توزیع می‌شود. به گزارش تجارت‌نیوز، سهامداران می‌توانند جهت دریافت اوراق جدید سپرده سهام خود در ساعات اداری مطابق با جدول پیوست و با مراجعه به اداره امور سهامداران بانک خاورمیانه واقع در تهران، خیابان احمد قصیر (بخارست)، خیابان پنجم، پلاک ۲، نیم طبقه اول، واحد امور سهام؛ سهام خود را دریافت نمایند. لازم به ذکر است اوراق جدید با احراز هویت شخص سهامدار و یا وکیل قانونی وی تحویل می‌شود و با صدور اوراق جدید سپرده سهام، کلیه اوراق قبلی از درجه اعتبار ساقط خواهد بود. همچنین تحویل اوراق سهام برای اشخاص حقوقی تنها با معرفی نامه رسمی ممهور به مهر شرکت صورت می‌گیرد. منبع: روابط عمومی بانک خاورمیانه

تصاویر منتخب آسوشیتدپرس از خاورمیانه +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 هفته قبل
برترین‌هابرترین‌ها2 هفته قبل
آبی‌ها با نماینده هر یک از سه کشور امارات، قطر و عربستان بازی خواهند کرد. خبرآنلاین: در میان گروه‌های تیم‌های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۹، قرعه استقلال از همه دشوارتر است. دو قهرمانی آسیا، دو قهرمانی جام برندگان آسیا و یک قهرمانی سوپرجام آسیا مهم‌ترین افتخارات الهلال در قاره کهن است. سیزده قهرمانی در لیگ حرفه‌ای امارات و یک قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا، بخش مهمی از تالار افتخارات العین را تشکیل داده که به نظر نمی‌رسد کمکی در فصل جاری به آنان کند. شاگردان شفر در سه دیدار اخیر خود برنده بازی بوده‌اند و احتمالا بازی‌های گروه آبی‌ها جذابترین رقابت‌های مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا باشند.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
خبرگزاری مهر: در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین اعلام شد پیرس برازنان در فیلم جدیدش راهی خاورمیانه می‌شود. به نقل از هالیوود ریپورتر، فیلم بعدی پیرس برازنان به کارگردانی رنی هارلین فنلاندی سازنده کهنه‌کار فیلم‌های اکشن ساخته می‌شود. داستان این فیلم در خاورمیانه می‌گذرد و درباره یک خلافکار است که در جریان یک سرقت بزرگ طلا قرار می‌گیرد. پیرس برازنان قرارداد بازی در این فیلم را که با عنوان «ناجورها» ساخته می‌شود، امضا کرده است. بیشتر داستان «ناجورها» در خاورمیانه اتفاق می‌افتد و فیلمنامه آن توسط رابرت هنی نوشته شده است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
شمار گردشگران بین‌المللی در سال ۲۰۱۸ با رشد ۶ درصدی به ۱٫۴ میلیارد نفر رسید و در این میان منطقه خاورمیانه بیشترین رشد را به خود اختصاص داده است. به گزارش ایسنا، سازمان جهانی گردشگری (WTO) اعلام کرد در سال ۲۰۱۸ میلادی در مجموع ۱٫۴ میلیارد گردشگر بین‌المللی سفر کرده‌اند که در مقایسه با آمار سال ۲۰۱۷ میلادی نشان از رشد ۶ درصدی دارد. همچنین رشد ۶ درصدی گردشگری بین‌المللی در سال ۲۰۱۸ در حالی به ثبت رسیده است که اقتصاد جهانی در این سال ۳٫۷ درصد رشد داشته است. «زوراب پولولیکاشویلی» دبیر کل سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل در این باره توضیح داد: رشد گردشگری در چند سال اخیر به خوبی نشان داده که امروزه این بخش یکی از قدرتمندترین محرکه‌های رشد اقتصادی و توسعه است. به همین دلیل است که تمرکز سازمان جهانی گردشگری در سال ۲۰۱۹ بر روی آموزش، مهارت‌ها و ایجاد اشتغال است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
آمریکا را «شیطان بزرگ» دانستن در واقع نقطه کانونی دفاع حاکمیت ایران از انقلاب و شالوده مذهبی آن است. از سوی دیگر دولت ترامپ نیز تشدید فشارها بر ایران را به مبنای اصلی سیاست‌خارجی خود بدل کرده است. در سال ۱۹۵۷ دوایت آیزنهاور فناوری هسته‌ای را برای مصارف صلح‌آمیز در اختیار ایران قرار داد. از سوی دیگر بحران گروگانگیری و برخی از حملات نیروهای تحت حمایت ایران به سربازان آمریکایی در لبنان و عربستان، دیدگاه آمریکا نسبت به ایران را مسموم کرد. اگر ترامپ به موضوع ایجاد ثبات در خاورمیانه اهمیت می‌دهد همان‌طور که در تابستان گذشته پیشنهاد کرد، او باید ایران را نیز در این مسیر شرکت دهد.
عصر ایرانعصر ایران1 ماه قبل
معاون اول رییس جمهوری گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز آزادترین کشور در خاورمیانه است و این امر در دنیا به اثبات رسیده است. به گزارش ایرنا اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در آیین افتتاح طرح توسعه شرکت فروسیلیس غرب پارس شهرستان ملایر بیان کرد: آرمان‌های انقلاب امروز برای نسل جوان تازگی دارد و همیشه برای ملت ایران آرمان‌های بزرگی است. وی با بیان اینکه ملت ایران با پیروزی انقلاب به استقلال، آزادی و عدالت رسیدند تاکید کرد: باید به انقلاب اسلامی افتخار کنیم چراکه با واسطه پیروزی انقلاب مردم بر سرنوشتشان حاکم شدند. جهانگیری با اشاره به موقعیت ایران در شرایط بین المللی حاطرنشان کرد: جشن‌های انقلاب امروز فرصتی است که همه افتخارات و دستاوردهای انقلاب برای نسل جوان و مردم بازگو شود. معاون اول رییس جمهوری ادانه داد: در پیرویی اتقلاب ما دنبال عدالت بودیم که یک گوهر بی نظیری است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ماه قبل
معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر این‌که ایران در منطقه پرآشوب خاورمیانه، از ثبات و امنیت بی‌نظیری برخوردار است، تاکید کرد که ایران لنگرگاه امنیت منطقه محسوب می‌شود. اسحاق جهانگیری شامگاه یکشنبه ۲۱ بهمن در مراسم بهره‌برداری از فاز اول ایستگاه مترو امام حسین (ع) شیراز، گفت: هیچ افق تیره و تاری در مقابل ایران اسلامی وجود ندارد، ما آینده روشنی را پیش روی کشور می‌بینیم. جهانگیری با تصریح این‌که ایران در منطقه پر آشوب خاورمیانه از ثبات و امنیت بی‌نظیری برخوردار است، گفت: همه اتفاقات منطقه با هدف بر هم زدن آرامش و ثبات ایران بوده است، البته برخی از کشورهای همسایه کج‌فهمی‌هایی دارند؛ آنان باید بدانند که اگر خدشه‌ای به امنیت ایران وارد شود، کشورهایشان امن نخواهد بود؛ ایران لنگرگاه امنیت منطقه خاورمیانه است. جهانگیری با بیان این‌که مهمترین ظرفیت فارس، نیروی انسانی متخصص و توانمند این خطه است، گفت: استان فارس و نیروهای متخصص و کارآمد این استان، قادر به ایجاد تحول در این استان و منطقه هستند. جهانگیری یادآور شد: مسئله تالاب‌ها و آب از دغدغه‌های بزرگ و جدی استان فارس است که در دستور کار شورای عالی آب کشور قرار گرفته است.
فارسفارس9 ساعت قبل
رئیس شورای روابط خارجی آمریکا با اشاره به کاهش نفوذ واشنگتن در غرب آسیا، گفت این منطقه اکنون در دوره پساآمریکایی به سر می‌برد. به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ریچارد هاس» رئیس اندیشکده «شورای روابط خارجی» آمریکا (CFR) می‌گوید نفوذ ایالات متحده در غرب آسیا کاهش یافته و اکنون بازیگران منطقه‌ای نقش پررنگ‌تری در تحولات ایفا می‌کنند. فکر می‌کنم درست است.» وی افزود: «در عین حال، شاهد آن هستیم که یک خاورمیانه پساآمریکایی چه شکلی است. او بارها به هزینه ۷ تریلیون دلاری حضور نظامی آمریکا در غرب آسیا اشاره کرده و گفته می‌خواهد کاهش این حضور نظامی را شاهد باشد. افزایش نفوذ منطقه‌ای کشورهایی چون ایران، روسیه و ترکیه نیز از دیگر نشانه‌هایی است که برای پایان عصر استیلای آمریکا بر منطقه ذکر شده است.
ایرناایرنا3 هفته قبل
نتیجه اینکه امروزه کشورهای واقع در این منطقه گرفتار معضلات عمیق امنیتی و درگیر مسائل ومشکلات داخلی خود هستند. این یک سوی ماجراست؛ برخی از نخبگان سیاسی این نظریه را ابزاری ساختگی برای گریز از پذیرش مسئولیت‌ها می‌دانند. با این حال و با در نظرداشت این رویکردها وضعیت کشورهای خاورمیانه برای آینده کماکان غبارآلود است. در منطقه خاورمیانه تنها ترکیه است که با وجود مسائل اقلیت‌ها ومشکلات داخلی، توانسته پوست اندازی حداقلی داشته باشد و به یک رشد اقتصادی نسبی دست یابد. بسیاری ازکشورهای منطقه خاورمیانه برای خروج ازوضع موجود پنج سال آینده نیازبه پوست اندازی دارند.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 هفته قبل
به گزارش تارنمای «امارات الیوم»، قراردادهای خرید تسلیحات نظامی امارات متحده عربی در جریان نخستین روز از نمایشگاه بین المللی دفاعی «ایدکس وناودکس ۲۰۱۹» که در شهر ابوظبی در حال برگزاری است با ۱۵ شرکت بین المللی و ۱۸ شرکت محلی به امضا رسیده است. همچنین سرلشکر فهدناصر الذهلی سخنگوی نمایشگاه نظامی ناودکس گفت: در این نمایشگاه قراردادهایی برای خرید کشتی‌های چند منظوره با تعدادی از شرکت‌های خارجی برای نیروی دریایی امارات به امضا رسید. طی سال‌های گذشته امارت متحده عربی خرید تسلیحات نظامی خود را افزایش داده به طوری که پس از عربستان سعودی به عنوان دومین کشور خریدار تسلیحات در حوزه جنوبی خلیج فارس تبدیل شده است. این درحالی است که امارات متحده عربی به عنوان متحد اصلی عربستان سعودی در جنگ یمن شرکت دارد. پیش‌تر بارها نهادها و گروه‌های مدافع حقوق بشر با فشار به کشورهای اروپایی خواستار توقف فروش سلاح به امارات متحده عربی شدند.
ایرناایرنا4 هفته قبل
وی ادامه داد: موضوع مهم امروز مسئله فلسطین است و باید در کنفرانس امنیتی مونیخ مکانیسم جامع و منحصر به فرد منطقه‌ای برای گفت وگوی امنیت جمعی پیدا کرد. در سال‌های اخیر قطر رویکرد مستقلی در سیاست خارجی خود دنبال می‌کند. این در حالی است که دوحه این موضوع را تلاشی برای نادیده گرفتن حاکمیت قطر و تخریب چهره این کشور به شمار آورده است. کنفرانس امنیتی مونیخ عصر جمعه با حضور بیش از ۱۰۰ رئیس دولت و وزیر آغاز به کار کرد. از ایران هیاتی به سرپرستی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در این کنفرانس سه روزه شرکت کرده است.

به انتهای لیست رسیدید