خاورمیانه

خاورمیانه

ایران‌جیبایران‌جیب6 ساعت قبل
ترکیه بر روی مواضعش در خصوص ادلب پافشاری می‌کند و ناظران وقوع یک جنگ میان سوریه و ترکیه را دور از ذهن نمی‌دانند. خبر آنلاین: ترکیه بر روی مواضعش در خصوص ادلب پافشاری می‌کند و ناظران وقوع یک جنگ میان سوریه و ترکیه را دور از ذهن نمی‌دانند. وضعیت ادلب هنوز نامشخص است و ترکیه همچنان برای سوری‌ها خط و نشان می‌کشد. اردوغان خطر جنگ با دمشق را جدی اعلام کرده و ضرب الاجلی برای بازگشت نیروهای اسد به خطوط قبلی تعیین کرده است. درخبرانلاین با صباح زنگنه، کارشناس امور خاورمیانه در مورد وضعیت ادلب به گفتگو نشستیم: حلب بلاخره ازاد شده و دیگر همه منتظر تعیین تکلیف ادلب هستند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز6 ساعت قبل
با وجود توافق رؤسای جمهور دو کشور برای دیدار با یکدیگر در هفته آینده، بازار ارز استانبول با نگرانی از تشدید تنش‌ها با روسیه دچار ریزش شدیدی شد تا جایی که ارزش لیر به پایین‌ترین سطح یک سال اخیر خود رسید. ارزش لیر در برابر دلار در معاملات صرافی‌های استانبول تا ۰٫۹ درصد پایین رفت و نرخ برابری هر دلار معادل ۶٫۲۴۱ لیر اعلام شد. لیر از ابتدای امسال بیش از سه درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است. لیر در برابر دیگر ارزهای مهم نیز روندی نزولی داشت تا جایی که نرخ برابری هر پوند معادل ۸٫۰۰۲ لیر و هر یورو معادل ۶٫۸۸۳ لیر اعلام شد. از سال گذشته تاکنون لیر ۱۳ درصد ارزش خود را از دست داده و این به جز ریزش ۲۸ درصدی لیر در سال ۲۰۱۸ بوده است.
سلامت نیوزسلامت نیوز8 ساعت قبل
این دانشمندان معتقدند که ویروس کرونا منجر به بروز سندروم حاد تنفسی SARS و سندروم تنفسی خاورمیانه MERS می‌شود. در ادامه به چند سوال مهم در مورد ویروس کرونا پاسخ داده می‌شود. نکته مهم که با این توضیحات نتیجه گرفته می‌شود این است که احتمالا یخچال و فریزر شما در از بین بردن ویروس کرونا موفق نیستند. چطور ویروس کرونا را غیرفعال کنیم؟ این دانشمندان در بخش بعدی تحقیق خود، در مورد چگونگی غیر فعال کردن این ویروس بررسی هایی انجام دادند. آیا خشک کننده‌های دست در از بین بردن ویروس کرونا موثر هستند؟ خیر، این خشک کننده‌های برقی هیچ تاثیری در از بین بردن ویروس مرگبار کرونا ندارند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
ساعت ۲۴-عوامل ژئوپولیتیکی یکی از دلایل کاهش سهم ایران از بازار جهانی پسته است. اسپانیا، چین، استرالیا، قزاقستان، رومانی و اوکراین نیز از دیگر کشورهایی هستند که برای تولید پسته سرمایه‌گذاری کرده‌اند. دگرش‌های اقلیمی و چهار سال متوالی خشکسالی در کاهش تولید پسته در ایران نقش مهم‌تری دارد. به گفته‌ محمد صالحی، رئیس هیئت مدیره انجمن پسته ایرانیان، "زمستان‌ها به اندازه کافی برای محصول پسته سرد نیستند و تابستان‌ها هم بیش از حد گرم هستند. بازگشت ایران به جایگاه نخست تولید پسته در جهان بدون یک دگرش جامع در سیاست‌گذاری، امکان‌پذیر نیست.
ایرناایرنا2 روز قبل
دنیس رایت سفیر پیشین انگلیس در ایران در کتاب مستند خود با عنوان «انگلیسی‌ها در میان ایرانیان» اعتراف می‌کند که قرارداد ۱۹۱۹ انگلیس را در امور داخلی ایران کاملا مختار می‌ساخت و از مداخله دیگر قدرت‌ها مانع می‌شد. به هرترتیب این قرارداد الغا شد اما در این میان شخصیت و فعالیت سه چهره اصلی که عاملان این قرارداد بودند، قابل بررسی است. وثوق‌الدله یکی از تاثیرگذارترین افراد امضا کننده قرارداد ۱۹۱۹ بود زیرا مسوولیت نخست وزیری احمدشاه را برعهده داشت. چنانکه کاکس به لرد کرزن می‌نویسد: نوزدهم سپتامبر ۲۰۰ هزار تومان به حساب وثوق الدوله گذاشته ولی وثوق الدوله رسید نداده است. بنابراین قرارداد ۱۹۱۹ برای وثوق الدله آنچنان حیاتی بود که در جریان این قرارداد عده‌ای از مخالفان را هم تبعید کرد تا آنجا که احتشام­ السلطنه در خاطراتش می­ گوید: وثوق ­الدوله رییس ­الوزراء و همکارانش یعنی عاقدین و حامیان قرارداد ۱۹۱۹ برای تبرئه خود سعی کردند، مرا حامی سیاست آلمان و متهم به دوستی با آلمان‌ها نمایند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 روز قبل
خبرگزاری میزان- فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان گفت که باوجود چند رویداد امنیتی در افغانستان اما کاهش خشونت‌ها در این کشور اتفاق افتاده است. به گزارش خبرگزاری میزان، ژنرال اسکات میلر فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان کاهش خشونت‌ها و پایبندی طالبان به توافق‌ها را تایید کرد. میلر در این باره گفت: چیزی که شاهد آن هستیم روند نزولی خشونت می‌باشد که برای مردم و کشور افغانستان عالی است. وی با اشاره به برخی رویدادهای امنیتی در افغانستان نیز اظهار داشت که آمریکا نسبت به حمایت از نیروهای امنیتی افغان متعهد باقی می‌ماند. ژنرال میلر افزود که با وزیر دفاع افغانستان هر روز در رابطه با مسایل امنیتی افغانستان و آنچه در این کشور رخ می‌دهد در ارتباط است.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، آمریکا و کره جنوبی امروز پنجشنبه از تعویق اجرای رزمایش‌های مشترک خود از بیم شیوع ویروس کرونا خبر دادند. این تصمیم در حالی اتخاذ شد که برای نخستین بار سرعت ابتلا به این ویروس فراگیر در دیگر کشورها از چین- به عنوان کانون آغاز بیماری- پیشی گرفته است. در کره جنوبی نیز آلودگی به ارتش رسیده و ۱۳ نظامی این کشور بستری هستند حال آنکه یک نظامی آمریکایی مستقر در کره جنوبی نیز به ویروس آلوده شده است. تصمیم برای تعویق رزمایش مشترک ۲ کشور نیز از بیم ابتلای بیشتر نظامیان به این ویروس، اتخاذ شد. کره جنوبی با ثبت یک هزار و ۵۹۵ مورد مبتلا به کرونا، دومین کشور آلوده به این ویروس بعد از چین تلقی می‌شود.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، قیمت نفت خام بیش از ۲ درصد در پایان معاملات روز چهارشنبه و ۱٫۵ درصد در آغاز معاملات روز پنجشنبه سقوط کرد. در پایان معاملات روز چهارشنبه، قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت، ۱٫۵۲ دلار یا ۲٫۷ درصد سقوط کرد و در ۵۳٫۴۳ دلار بسته شد. دیشب قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۱٫۱۷ دلار یا ۲٫۳۴ درصد سقوط کرد و به ۴۸٫۷۳ دلار رسید. در آغاز معاملات امروز تا این لحظه، این شاخص ۶۴ سنت یا ۱٫۳۱ درصد دیگر هم سقوط کرد و به ۴۸٫۰۹ دلار رسید. ذخایر نفت خام آمریکا ۴۵۲ هزار بشکه در این هفته افزایش یافت تا به ۴۴۳٫۳ میلیون بشکه برسد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 روز قبل
خبرگزاری میزان- پس از تاکید آمریکا درباره رسیدگی به نگرانی‌ها و جنجال‌های انتخاباتی در افغانستان و لزوم رسیدگی به آن از طریق قانونی از بازیگران سیاسی افغان خواست تا از اقداماتی که سبب بی‌ثباتی در این کشور می‌شوند خودداری کنند. به گزارش خبرگزاری میزان، ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با اشاره به نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و اعلام پیروزی «اشرف غنی» تصریح کرد که هرگونه نگرانی در رابطه با روند انتخابات باید مطابق با قانون اساسی افغانستان و روند سیاسی این کشور رسیدگی شود. ناتو با انتشار بیانیه‌ای در پایگاه اینترنتی این سازمان از بازیگران سیاسی افغان خواست تا از اقداماتی که منجر به تشدید تنش‌ها شده و به ثبات سیاسی ضربه می‌زند خودداری کنند. استولتنبرگ همچنین تصریح کرد: از همه افغان‌ها می‌خواهم تا اتحاد ملی خود را در حمایت از روند صلح افغانستان نشان دهند. وی افزود: اکنون زمانی است که تمام نیروهای سیاسی مسئول باید در گفت‌وگو دخیل شوند و در پس روند صلح متحد شوند که این اولویت همه افغان‌هاست.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز2 روز قبل
البته طی هفته جاری شاهد رشد نرخ دلار در بازار داخلی بودیم. به همین علت در داخل کشور به‌رغم افت قیمت‌های جهانی، شاهد رشد قیمت ریالی کامودیتی‌ها بودیم. به نظر می‌رسد رشد گروه‌های کالا محور بورس تهران در هفته جاری هم تحت تاثیر همین اتفاق بود. این صنعت از شهریور تا نیمه مهر ماه سال جاری رشد بالایی را تجربه کرده بود. همچنین شاخص این صنعت طی ۵ جلسه معاملاتی هفته جاری رشد ۲۰ درصدی را تجربه کرده است.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشدمیتری پسکوف روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: توافق در مورد دیدار حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه برای حل مساله سوریه از کانال‌های دیپلماتیک جریان دارد و در زمان حاضر تصمیم قطعی در این مورد گرفته نشده است. نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و معاون وزیر امور خارجه این کشور اخیرا از احتمال برگزاری اجلاس سران ایران، روسیه و ترکیه در تهران برای بررسی بحران سوریه در اوایل ماه مارس آینده خبر داد. به گفته بوگدانف، طرف ایرانی پیشنهاد کرده است که در اوایل ماه مارس اجلاس سران کشورهای ضامن مذاکرات فرمت آستانه در تهران برگزار شود. تا آنجا که اطلاع دارم ایران و روسیه در این مورد توافق کرده‌اند و زمان اعلام شده مناسب است. پسکوف در پاسخ به این سوال که در مساله برگزاری احتمالی اجلاس چهارجانبه درباره سوریه با شرکت سران روسیه، ترکیه، فرانسه و آلمان، نکته جدیدی وجود دارد، گفت: خیر.
تابناکتابناک2 روز قبل
در بازار ارز، شاخص دلار از ۹۹٫۳ واحد دیروز، تا ۹۹٫۱۱۵ واحد پایین آمد. نرخ برابری ین ژاپن با دلار آمریکا از ۱۱۰٫۱۲ واحد دیروز تا ۱۱۰٫۴۴ واحد تضعیف شد. یوآن چین هم ۰٫۱۵ درصد در بازار‌های خارجی افت کرد تا نرخ برابری آن با دلار به ۷٫۰۲۳۴ واحد برسد. هر سکه یک گرمی نیز ۹۶۰ هزار تومان قیمت گذاری و هر گرم طلای ۱۸ عیار، به رقم ۶۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. ♦ برای اطلاع از جدیدترین قیمت دلار در بازار امروز تهران، به کانال «تابناک» در تلگرام بپیوندید
اقتصادنیوزاقتصادنیوز4 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، علی باقری کنی دبیر ستاد حقوق بشر در چهل و سومین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل که از روز دوشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند) شروع شده و تا ۲۰ مارس (۱ فروردین) ادامه دارد، مواضع کشورمان را در زمینه حقوق بشر تبیین کرد. خانم‌ها و آقایانمتأسفانه حقوق بشر توسط بازیگران بین‌­المللی خاص قربانی سیاست­های بین­‌المللی شده است که به ارتقاء حقوق بشر هیچ کمکی نکرده و اجرای قوانین حقوق بشر بین­‌الملل در سطح ملی و بین­‌المللی را تضعیف کرده است. از منظر حقوق بشر، برخی از ابعاد زندگی اجتماعی بشری به هیچ وجه ذاتا قابل تحریم نیست چرا که بخش اصلی زندگی بشری و محافظت از حقوق بشر است. کشورهای تحریم کننده دارو صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را ندارند. این اقدامات، نه تنها تنبیه جمعی یک ملت بلکه شیوه‌ای مدرن از نقض حقوق بشر است و باید به جد توسط شورای حقوق بشر پیگیری شود.
ایسناایسنا4 روز قبل
دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد که کشورهای تحریم کننده دارو صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را ندارند. به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، علی باقری کنی دبیر ستاد حقوق بشر در چهل و سومین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل که از روز دوشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند) شروع شده و تا ۲۰ مارس (۱ فروردین) ادامه دارد، مواضع کشورمان را در زمینه حقوق بشر تبیین کرد. خانم‌ها و آقایانمتأسفانه حقوق بشر توسط بازیگران بین‌­المللی خاص قربانی سیاست­های بین­‌المللی شده است که به ارتقاء حقوق بشر هیچ کمکی نکرده و اجرای قوانین حقوق بشر بین­‌الملل در سطح ملی و بین­‌المللی را تضعیف کرده است. کشورهای تحریم کننده دارو صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را ندارند. این اقدامات، نه تنها تنبیه جمعی یک ملت بلکه شیوه‌ای مدرن از نقض حقوق بشر است و باید به جد توسط شورای حقوق بشر پیگیری شود.

کروناویروس‌ها از شایعه تا واقعیت‌ علمی

3+
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 روز قبل
مهرمهر4 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، علی باقری کنی، در چهل و سومین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل که از روز دوشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند) شروع شده و تا ۲۰ مارس (۱ فروردین) ادامه دارد، مواضع کشورمان را در زمینه حقوق بشر تبیین کرد. متن سخنرانی دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایرانخانم رئیس، عالیجنابان، خانم­ها و آقایانمن مایلم به شما خانم سفیر، «الیزابت تیچی فیسلبرگر» به خاطر انتصاب به سمت ریاست شورای حقوق بشر تبریک بگویم. خانم‌ها و آقایانمتأسفانه حقوق بشر توسط بازیگران بین‌­المللی خاص قربانی سیاست ­های بین­‌المللی شده است که به ارتقاء حقوق بشر هیچ کمکی نکرده و اجرای قوانین حقوق بشر بین­‌الملل در سطح ملی و بین­‌المللی را تضعیف کرده است. کشورهای تحریم کننده دارو صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را ندارند. این اقدامات، نه تنها تنبیه جمعی یک ملت بلکه شیوه‌ای مدرن از نقض حقوق بشر است و باید به جد توسط شورای حقوق بشر پیگیری شود.
ایرناایرنا4 روز قبل
دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران گفت: در همین راستا، «دستورالعمل­‌های حمایت از حقوق بشر و کرامت انسانی در آئین دادرسی»، اخیرا به عنوان بخشی از سیاست­های قضایی برای ارتقاء حقوق بشر به تصویب رسیده است. حقوق بشر قربانی سیاست‌های بین‌المللی شده استباقری کنی اظهار داشت: متأسفانه حقوق بشر توسط بازیگران بین‌­المللی خاص قربانی سیاست­های بین­‌المللی شده است که به ارتقاء حقوق بشر هیچ کمکی نکرده و اجرای قوانین حقوق بشر بین­‌الملل در سطح ملی و بین­‌المللی را تضعیف کرده است. از منظر حقوق بشر، برخی از ابعاد زندگی اجتماعی بشری به هیچ وجه ذاتا قابل تحریم نیست چرا که بخش اصلی زندگی بشری و محافظت از حقوق بشر است. وی تاکید کرد: کشورهای تحریم کننده دارو صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را ندارند. این اقدامات، نه تنها تنبیه جمعی یک ملت بلکه شیوه‌ای مدرن از نقض حقوق بشر است و باید به جد توسط شورای حقوق بشر پیگیری شود.
ایرناایرنا4 روز قبل
کره جنوبی نیز موارد ابتلا به ویروس کرونا را ۸۳۳ نفر اعلام کرد و مرگ ۷ نفر بر اثر آن مورد تائید قرار گرفت. کویت اعلام کرد که سه نفر در این کشور از جمله یک شهروند سعودی، به ویروس کرونا آلوده شده‌اند. نماینده مجلس از شهر قم گفت که ۵۰ نفر در این شهر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت کرده‌اند. ووهان شهری است که شیوع ویروس کرونا از آنجا آغاز شد. چهار استان چین نیز روز دوشنبه از شدت تمهیدات پاسخگویی اورژانسی به شیوع ویروس کرونا کاستند.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
COVID-۱۹ یا ویروس کرونا، نامی است که این روزها باعث ترس و نگرانی بسیاری شده است. طبق آمار مقامات کره جنوبی تاکنون پنج نفر در این کشور بر اثر ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. تعداد مبتلایان آلوده به ویروس کرونا نیز روز به روز افزایش پیدا کرده و از ۱۲۳ مورد به ۵۵۶ مورد رسیده است. آمریکا و بریتانیاکشور آمریکا تا ۲۳ فوریه ۳۵ مورد ابتلا به ویروس کرونا را مورد تایید قرار داده است. سخنگوی وزارت بهداشت در مورد آخرین وضعیت ویروس کرونا اظهار داشته تا به الآن ۱۲ نفر فوت کردند و ۵۹ الی ۶۱ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.
ایرناایرنا4 روز قبل
او پیشتر در توئیتی نوشته بود، در آستانه دویستمین سالگرد تاسیس گاردین، لحظه موعود فرا رسیده که چه کسی صدای خبرنگار حوزه ایران را در این زمانه حساس در خاورمیانه ساکت می‌کند. این خبرنگار که پس از ماجرای افشاگری منبع مالی «ایران اینترنشنال» تحت فشار عصبی قرار گرفته، اینک در بیمارستانی در انگلیس تحت درمان است. دهقان چند ساعت بعد توئیت‌های خود را در این باره حذف و اعلام کرد کسی با او تماس نگیرد. او، سه روز بعد با انتشار تصویری از یک سنگ قبر که نامش روی آن حکاکی شده بود تائید کرد که ۹ روز پس از قتل خاشقچی، به مرگ تهدید شده بود. گاردین قرار بود میزگردی را درباره پشت پرده قتل جمال خاشقچی و ایران اینترنشنال ترتیب دهد که بدون ارائه دلیل تعلیق شد.
ایرناایرنا4 روز قبل
روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در گزارشی سیاست‌های شورای امور عمومی آمریکا و اسرائیل (ایپک) علیه سندرز را بررسی کرده است. همه کسانی که از صلح اسرائیل و فلسطین حمایت می‌کنند باید با این کار مخالفت کنند. هر گونه توافقی باید به اشغالگری اسرائیل پایان داده و حق تعیین سرنوشت فلسطینی‌ها را در چارچوب دولتی مستقل در کنار اسرائیل امن محقق کند. طرح به اصطلاح صلح ترامپ این مهم را محقق نکرده و تنها مناقشه را دائمی می‌کند. به نظر من، این نتیجه به بهترین وجه به نفع منافع اسرائیل، مردم فلسطین، ایالات متحده و کل منطقه خواهد بود.
جام نیوزجام نیوز5 روز قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش سرویس سیاسی جام نیوز به نقل از شبکه سعودی «العربیه»، «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان سعودی روز دوشنبه در سخنانی در کنفرانس خلع سلاح در ژنو گفت: «جامعه جهانی در برابر رفتارهای ایران در منطقه خاورمیانه سکوت کرده است». بن فرحان همچنین بر پایبندی عربستان به حمایت از تلاش‌های مربوط به خلع سلاح در منطقه خاورمیانه تأکید کرد. او همچنین از «رکود و بن‌بست در برابر اجرای مأموریت‌های کنفرانس خلع سلاح»، ابراز نگرانی کرد. این وزیر سعودی گفت: عربستان توافقنامه‌های بین المللی و قوانین ملی برای فعال‌سازی تلاش‌های مربوط به برنامه‌های خلع سلاح، امضا کرده است. بن فرحان در خصوص یمن نیز مدعی شد که «ما به راه‌حل سیاسی بحران یمن پایبند هستیم و این امر تنها به پایبندی حوثی‌ها بستگی دارد».
ایرناایرنا5 روز قبل
این روزنامه به نقل از منابع مرتبط با پرونده مرزهای دریایی و نفت و گاز لبنان افزود: برخلاف گفته‌ها در این باره که «دیوید شنکر» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه سفرش به لبنان با هدف بررسی موضوع مرزها و نفت وگاز لغو کرده است، طرف لبنانی اصلا در جریان این سفر قرار نداشته و هیچ مسوول آمریکایی چه در تیم شنکر چه در سفارت آمریکا در بیروت مقام‌های لبنان را در جریان این دیدار قرار نداده‌اند یا زمانی را برای انجام این دیدار درخواست نکرده‌اند. جمهوریت به نقل از این منابع، بدون ذکر نام آن‌ها نوشت: موضع لبنان درباره امتیاز ندادن در موضوع حاکمیت دریایی خود و حقش بر حوزه‌ها و منابع نفتی و گازی ثابت است و در حال حاضر توپ در زمین لبنان نیست. پیش از این مقام‌های بیروت این موضع خود را به هیات‌های آمریکایی اعلام کرده بودند و بیش از این، حرفی برای گفتن ندارند. روزنامه لبنانی اضافه کرد: اگر شنکر فردا یا سال بعد به بیروت سفر کند همین موضع را خواهد شنید و لبنان دنبال راه‌حلی است که منافع ملی کشور را برآورده کند نه راه حلی که هیات‌های آمریکایی ارایه و در آن تنها منافع رژیم صهیونیستی را مد نظر قرار ‌دهند. برغم گذشت ۲۰ سال از خروج نیروهای رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان و استقرار ۱۱ هزار تن از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل (یونیفل) در این منطقه، هنوز مرزهای زمینی و نیز دریایی فلسطین اشغالی با لبنان تعیین و ترسیم نشده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 روز قبل
یک مقام کره جنوبی برای دیدار با مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا و گفتگو به منظور بهره‌مندی از معافیت‌های نسبی از تحریم‌های ایران عازم واشنگتن شد. اعتمادآنلاین| روزنامه «کوریا جونگانگ دیلی» در گزارشی نوشت کره جنوبی به دنبال معافیت از تحریم‌های ایران است. در این گزارش آمده است سئول در پی استقرار نیروی مستقل کره جنوبی در تنگه هرمز در چارچوب تلاش برای ایجاد موزانه در روابط دیپلماتیک و تجاری با تهران و در عین حال رعایت تحریم‌های آمریکا درباره ایران، در وضعیت دشواری به سر می‌برد. به موجب این گزارش، «هونگ جین- ووک» مدیرکل بخش آفریقا و خاورمیانه وزارت امور خارجه کره جنوبی روز چهارشنبه برای دیدار با مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا و گفتگو به منظور بهره‌مندی از معافیت‌های نسبی از تحریم‌های ایران عازم واشنگتن شد. کره جنوبی قصد دارد به ویژه از سازوکار تجاری بشردوستانه سوئیس که ابتدای این ماه با هدف ایجاد کانالی بشردوستانه به منظور انتقال دارو و مواد غذایی به ایران بدون روبه‌رو شدن با تحریم‌های آمریکا ایجاد شده بود، پیروی کند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 روز قبل
وزیر خارجه عربستان سعودی با تکرار اظهارات ضدایرانی، جامعه جهانی را به سکوت در برابر رفتارهای ایران متهم کرد. اعتمادآنلاین| «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان سعودی امروز دوشنبه در سخنانی در کنفرانس خلع سلاح در ژنو گفت: «جامعه جهانی در برابر رفتارهای ایران در منطقه خاورمیانه سکوت کرده است». طبق گزارش شبکه سعودی «العربیه»، بن فرحان همچنین بر پایبندی عربستان به حمایت از تلاش‌های مربوط به خلع سلاح در منطقه خاورمیانه تأکید کرد. او همچنین از «رکود و بن‌بست در برابر اجرای مأموریت‌های کنفرانس خلع سلاح»، ابراز نگرانی کرد. این وزیر سعودی گفت: عربستان توافقنامه‌های بین‌المللی و قوانین ملی برای فعال‌سازی تلاش‌های مربوط به برنامه‌های خلع سلاح، امضا کرده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 روز قبل
در این مقاله به بررسی اهداف رژیم صهیونیستی در نفوذ به آفریقا، ابزارهای منطقه‌ای تل‌آویو برای گسترش این نفوذ و بررسی تفصیلی حضور شرکت‌های تجاری و امنیتی رژیم صهیونیستی در قاره سیاه می‌پردازیم. همان‌طور که گفته شد کشور نیجریه پرجمعیت‌ترین کشور آفریقا بوده و این با توجه به منابع تولیدی و اقتصادی و همچنین ثروت عظیم نفت در ارتقای موقعیت منطقه‌ای آن تأثیر بسزایی دارد. این شرایط تا سال ۱۹۹۳ ادامه داشت، در این سال بنا به درخواست رژیم صهیونیستی روابط دوجانبه آغاز شد و سفارتخانه رژیم صهیونیستی در نیجریه و سفارتخانه نیجریه در تل‌آویو مجددا بازگشایی شدند. سازمان جاسوسی رژیم اسرائیل (موساد)، کنیا را بعد از آفریقای جنوبی در دوره آپارتاید بزرگترین هم‌پیمان اسرائیل در آفریقا می‌داند. روابط سیاسی و دیپلماتیک تل‌آویو و کنیا از سال ۱۹۶۳ آغاز شده و در حال حاضر سفارتخانه‌های دو طرف در نایروبی و تل‌آویو فعال است.
ایرناایرنا5 روز قبل
عضو مرکز مطالعات راهبردی و بین الملل واشنگتن با اشاره به موضوع تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه رژیم ترامپ علیه ایران گفت: میان موضوع ایران و افغانستان ارتباط وجود دارد. به همین دلیل هند، دولت ترامپ را قانع کرده است که بندر چابهار را از تحریم‌های آمریکا معاف کند. هند توانسته اهمیت این بندر را روشن کند و تاکنون آمریکا دوبار معافیت بندر چابهار را تمدید کرده است. احتمال ادامه معافیت چابهار از تحریم هااین کارشناس امور شبه قاره با اشاره به اهمیت راهبردی بندر چابهار گفت: چابهار هم برای ایران و هم برای هند و افغانستان اهمیت دارد. وی‌پانت افزود: اکنون پرسش این است که آیا هند می‎تواند ترامپ را راضی کند که معافیت بندر چابهار را تمدید کند یا خیر.
سینماپرسسینماپرس5 روز قبل
سینماپرس: فیلم انیمیشن سینمایی «سفر» محصول عربستان سعودی در «منا» و «ژاپن» اکران و توزیع می‌شود. به گزارش سینماپرس به نقل از ورایتی، فیلم سینمایی انیمیشن بلند «سفر» محصول مشترک عربستان سعودی و ژاپن در سینماهای خاورمیانه و شمال آفریقا اکران می‌شود. «منگا پروداکشنز» شرکت استودیوهای انیمیشن سعودی و شرکت انیمیشن «توئی» ژاپن سازنده این پروژه‌اند. ساخت این فیلم از سال ۲۰۱۷ با همکاری این دو شرکت ژاپنی و سعودی یک ماه پیش از خروج عربستان سعودی از ممنوعیت ۳۵ ساله سینمایی آغاز شد. تاتسورو ایواموتو طراح شخصیت‌های فیلم است و کائورو وادا موسیقی این پروژه انیمیشن سینمایی را برعهده دارد.
سینماپرسسینماپرس5 روز قبل
فیلم سینمایی «سلفی با دموکراسی» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی علی عطشانی روز یکشنبه ۴ اسفندماه برابر با ۲۳ فوریه ساعت ۱۳ در سالن Cinemaxx۱۷ برلین برای نخستین بار اکران شد. آنچه مهم است اینکه «سلفی با دمکراسی» یک کار نو به خصوص در حوزه تروکاژ سینمای کشورمان محسوب می‌شود. البته من به دوستان حق می‌دهم که نتوانستند نظر قطعی خود را روی فیلمنامه اعلام کنند چرا که فیلمنامه «سلفی با دمکراسی» مانند یک شمشیر دولبه بود! بی تردید تمامی کسانی که در پی تجربیات نو هستند و می‌خواهند بیشتر با آثار فانتزی و ماورایی آشنا شوند مخاطب فیلم ما خواهند بود. بنده معتقدم نقد فیلم باید مودبانه و تخصصی باشد اما فضای سینمای ما جوری شده که در آن بداخلاقی زیاد است.
تسنیمتسنیم5 روز قبل
در این مقاله به بررسی اهداف رژیم صهیونیستی در نفوذ به آفریقا، ابزارهای منطقه‌ای تل‌آویو برای گسترش این نفوذ و بررسی تفصیلی حضور شرکت‌های تجاری و امنیتی رژیم صهیونیستی در قاره سیاه می‌پردازیم. همان‌طور که گفته شد کشور نیجریه پرجمعیت‌ترین کشور آفریقا بوده و این با توجه به منابع تولیدی و اقتصادی و همچنین ثروت عظیم نفت در ارتقای موقعیت منطقه‌ای آن تأثیر بسزایی دارد. شروع مناسبات رژیم صهیونیستی و نیجریه به دهه ۱۹۶۰ یعنی سالهای بعد از استقلال نیجریه بازمی‌گردد. سازمان جاسوسی رژیم اسرائیل (موساد)، کنیا را بعد از آفریقای جنوبی در دوره آپارتاید بزرگترین هم‌پیمان اسرائیل در آفریقا می‌داند. با روی کار آمدن لیبرمن، سطح روابط رژیم صهیونیستی و کشورهای آفریقایی به‌ویژه کنیا رشد چشمگیری پیدا کرد.

به انتهای لیست رسیدید