خبرگزاری صداوسیما

خبرگزاری صداوسیما

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از وین، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی مستقر در وین با ابراز نگرانی از چالش‌های مالی هیات بین المللی کنترل مواد مخدر که بر توانایی‌های آن در تضمین نظارت بر اجرای معاهدات اثر می‌گذارد گفت: ضروری است اقدامات لازم برای تضمین استقلال کامل مالی و فنی هیات و قادر ساختن آن برای انجام وظایف به اجرا درآید. کاظم غریب آبادی در نشست مشترک کمیسیون مواد مخدر و کمیسیون پیشگیری از جرم و عدالت کیفری سازمان ملل، افزود: بودجه ثابت، قابل پیش بینی و کافی برای ارائه کمک‌های فنی این دفتر به کشور‌های در حال توسعه باید مورد توجه قرار گیرد. غریب آبادی با ابراز نگرانی از برخی اطلاعات موجود در گزارش مدیر اجرایی دفتر مقابله درخصوص نسبت ترکیب جنسیتی کارکنان و همچنین عدم توازن جغرافیایی در کارکنان دفتر تصریح کرد: متاسفانه، تلاش ملموس و موثری از سوی دفتر برای افزایش حضور نمایندگانی از کشور‌های در حال توسعه در ترکیب کارمندان دفتر مشاهده نمی‌شود. وی از مدیر اجرایی خواست با ارائه برنامه‌ای جامع، تلاش‌های خود برای ایجاد توازن جغرافیایی در کارکنان دفتر مقابله در همه سطوح را افزایش و نتایج مربوطه را نیز به دو کمیسیون ارائه دهد. غریب آبادی با استقبال از انتخاب خانم ٰٰ «غدا والی»، از مصر به عنوان مدیر اجرایی جدید دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل از تلاش‌های فدوتوف، مدیر مستقر دفتر هم تشکر کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 ساعت قبل
به گزارش الجزیره، کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا به استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور در کنگره رای داد. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرگزاری صداوسیما، رؤسای حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا در نشستی خبری، صدور کیفرخواست علیه رئیس جمهور این کشور را اعلام کرده بودند. جری نادلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا پیش از این با اشاره به این که کیفرخواست علیه رئیس‌جمهور این کشور شامل دو اتهام است، گفته بود: نخستین اتهام علیه ترامپ، سوء استفاده از قدرت است. دومین اتهام ترامپ، کارشکنی در کار کنگره است. آن‌ها همچنین می‌گویند رئیس‌جمهور آمریکا حدود ۴۰۰ میلیون دلار کمک هزینه نظامی به اوکراین را برای اهرم فشار بر این کشور متوقف ساخته بود تا خواسته‌هایش انجام شود.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
گرگان در خانه نمی‌بازدسومین شکست پیاپی نفت آبادانمهرام برنده مسابقه پنجم و ششمتوفارقان و اکسون برنده‌های میانه جدولدومین برد مس کرمان و سومین برد شهرکردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ هفته دوازدهم لیگ برتر بسکتبال با هفت مسابقه حساس امروز پی گیری شد. تیم‌های هم ردیف لیگ برتر امروز با یکدیگر روبرو شدند و هر مسابقه در سرنوشت نهایی تیم‌ها تاثیرگذار بود. تیم شهرداری گرگان بزرگترین برد هفته را مقابل پتروشیمی صدرنشین لیگ به دست آورد. ارغوان تا یک ماه آینده، شرایط بازی نخواهد داشت و مهران شاهین طبع سرمربی شهرداری گرگان از جذب بازیکن خارجی تا زمان بازگشت ارغوان خبر داد. تیم نفت آبادان سومین باخت را در ۱۰ روز اخیر تجربه کرد و با نتیجه ۷۲ بر ۶۶ بازی خانگی را به شیمیدر قم واگذار کرد. در حالی که ذوب آهن هم با یک پله سقوط به رده دهم رفت. تیم مس کرمان بعد از هفته‌ها حضور در قعر جدول رده بندی امروز با نتیجه ۸۰ بر ۷۶ نیروی زمینی را شکست داد. ابراهیم بیگی بیشترین کارایی را در هفته دوازدهم لیگ برتر با ۳۴ امتیاز، ۱۳ ریباند و ۴ بلاک شات داشت و وحید اسلامی با ۲۰ امتیاز بهترین بازیکن شورا و شهرداری قزوین بود.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
دو نفر در حادثه‌ای در شهر پاسکو در ایالت واشنگتن زخمی شدند. در درگیری بین سرنشینان دو خودرو در شهر میامی در ایالت فلوریدا نیز سه نفر زخمی شدند. تیراندازی در شهر بالتیمور در ایالت مریلند نیز دو زخمی برجای گذاشت. همچنین دو نفر در تیراندازی در شهر نشویل ایالت تنسی زخمی شدند. تیراندازی در باشگاه شبانه‌ای در شهر ممفیس ایالت تنسی نیز یک کشته و دو زخمی برجای گذاشت.۱۲ مورد از تیراندازی‌ها در این مدت قربانی (کشته یا زخمی) نداشته است. مرکز ثبت خشونت‌های مسلحانه در آمریکا همچنین در ادامه گزارش‌های روزانه خود، آمار نهایی موارد تیراندازی بیست و چهار ساعت سه شنبه تا چهارشنبه و تلفات آن‌ها را در شهر‌ها و ایالت‌های مختلف آمریکا اعلام کرد، که بر این اساس ۱۱۵ مورد تیراندازی در این مدت رخ داده است که بر اثر آنها، ۳۴ نفر کشته و ۶۲ نفر زخمی شده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
هدف از این محاسبه، تطبیق بهتر و دقیق‌تر با خط فقر یک دلار و ۹۰ سنتی برای کشور‌های فقیر است. پاکستان (با آمار ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر)، دو برابر آمریکا فقیر دارد، و تعداد افراد فقیر در اتیوپی، تقریبا چهار برابر آمریکا است. این شواهد، مشاهده‌های میدانی را در آمریکا مورد تایید قرار می‌دهد. با وجود این، همه این ضروریات بهداشت و سلامت، به احتمال زیاد به اندازه کافی در اختیار افراد فقیر در آمریکا قرار ندارد. من به عنوان یک اقتصاد دان که در خصوص فقر جهانی دغدغه دارم، از مدت‌ها پیش این چارچوب عملی و اخلاقی را پذیرفته‌ام. با وجود این، آمریکا همچنان خود را به حذف فقر افرادی که یک دلار و ۹۰ سنت در روز درآمد دارند، متعهد می‌داند؛ هدفی که با فقر در داخل آمریکا همخوانی ندارد.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
درباره رای گیری در انتخابات عمومی که امروز در بریتانیا ادامه دارد، اطلاعات زیر مفید خواهد بود. _ رای گیری در بریتانیا در صندوق‌های رای مستقر در محلات مثلا در کلیسا‌ها و مدارس، صورت می‌گیرد و رای دهندگان، در کنار نام نامزد مورد علاقه خود، یک ضربدر می‌کشند و برگ رای را در صندوق می‌ریزند. در دو دوره پیشین، مهاجرت و بهداشت و درمان ملی، در صدر خواسته‌های مردم بریتانیا قرار داشتند. - در بریتانیا، اکنون شش گونه انتخابات برگزار می‌شود: انتخابات عمومی (به منظور تشکیل مجلس عوام و نیز دولت بریتانیا)، انتخابات مجالس و مجامع ملی (در اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی)، انتخابات مجلس اروپایی، انتخابات محلی (به منظور تعیین شورا‌های شهری)، انتخابات به منظور تعیین شهردار و انتخابات به منظور تعیین کمیسیونر‌های پلیس و جرم. انتخابات برخلاف بیشتر کشور‌های اروپایی که در روز یکشنبه برگزار می‌شود، به صورت سنتی در روز پنج شنبه برگزار می‌شود. - در بریتانیا معمولا افراد مسن، بیش از جوانان به امور سیاسی و انتخابات، علاقه مندند. در انتخابات دوره پیشین در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۵۹ درصد از افراد ۲۰ تا ۲۴ ساله رای دادند در حالی که ۷۷ درصد از ۶۰ تا ۶۹ ساله‌ها رای دادند. امسال پس از این که زمان انتخابات زودهنگام اعلام شد، تا زمان پایان ثبت نام انتخابات، بیش از ۳ میلیون و یکصد هزار نفر ثبت نام کردند که حدود دو سوم آنان را افراد کم‌تر از ۳۵ سال و بیش از یک میلیون نفر از آنان را جوانان کم‌تر از ۲۵ سال تشکیل می‌دهند.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
عضو پارلمان ایالت پنجاب پاکستان گفت: مدعیان حقوق بشر نسبت به نقض صریح حقوق بشر در یمن، فلسطین و کشمیر خود را به خواب زده‌اند. «سیده زهرا نقوی» عضو رسمی پارلمان ایالت پنجاب پاکستان و دبیر بانوان حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان در پیامی با انتقاد از سکوت جامعه جهانی و نهاد‌های بین المللی حامی حقوق بشر در قبال وضعیت اسف بار در یمن، نوار غزه و کشمیر تصریح کرد: مراد از حقوق بشر باید احترام بدون تعصب به حقوق تمامی انسان‌های روی زمین باشد. وی افزود: در نقاط مختلف جهان روز جهانی حقوق بشر برگزار می‌شود و ظاهرا اهداف سازمان حقوق بشر هم این است که در هر جای دنیا ظلمی شود، آن را نکوهش و برای حل آن اقدام کند، اما ما شاهدیم مردم یمن، کشمیر و فلسطین با بدترین نقض حقوق بشر مواجه هستند و مدعیان حقوق بشر خودشان را نسبت به این مسائل به خواب زده و رویکرد دوگانه‌ای را پیشی گرفته‌اند. نقوی ادامه داد: مسلمانان پاکستان، سکوت سازمان حقوق بشر در قبال جنایات رژیم جعلی اسرائیل به مردم مظلوم فلسطین، جنایات عربستان به مسلمانان یمنی و رویکرد نظامی سخت هند در کشمیر تحت کنترل خود را به شدت محکوم می‌کنند. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از اسلام آباد؛ به نقل از پایگاه خبری «مجلس وحدت مسلمین پاکستان»،
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از خبرگزاری فرانسه از برلین؛ دولت آلمان روز پنج شنبه رأی آمریکا را به لایحه اعمال تحریم‌ها بر شرکت‌هایی که در طرح انتقال گاز نورد استریم ۲ مشارکت دارند محکوم کرد و این طرح را برای تأمین انرژی کشورش حیاتی دانست. هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در توئیتی نوشت: «سیاست انرژی اروپا در اروپا تصمیم گیری می‌شود نه در آمریکا. ما مداخله‌ها و تحریم‌های خارجی را که اثرات فراسرزمینی دارند محکوم می‌کنیم». پیش از این نیز وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرده بود «با ابراز تأسف از رأی مجلس نمایندگان آمریکا مطلع شده است.» این وزارتخانه با اشاره به اینکه سنا هنوز درباره این لایحه اعلام نظر نکرده است اعلام کرد: «موضع ما در قبال تحریم‌های فراسرزمینی مشخص است: ما این تحریم‌ها را رد می‌کنیم». رینر سیلی Rainer Seele رئیس اتاق صنعت و بازرگانی آلمان - روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد شرکت‌هایی که با روسیه کار می‌کنند به این تحریم‌ها واکنشی تند داشته و آن‌ها را «ضربه‌ای شدید برای اروپا و به ویژه آلمان می‌دانند». سیلی از شرکای اروپایی طرح نورد استریم دو خواست با «تدابیر متقابل هدفمند واکنش نشان دهند». وی افزود: «استقلال انرژی اروپا در معرض خطر است». طرح نورد استریم دو که به منظور دو برابر کردن تحویل گاز طبیعی روسیه به سمت آلمان از طریق دریای بالتیک، اما با دور زدن اوکراین است پیش بینی می‌شود اواخر سال ۲۰۱۹ راه اندازی شود. رأی مثبت مجلس نمایندگان آمریکا که هنوز باید به تصویب سنا و دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور برسد، وزارت امور خارجه این کشور را ملزم می‌کند تا ۶۰ روز دیگر نام شرکت‌ها و اشخاصی که در این طرح دخالت داشته‌اند مشخص کند. تحریم‌هایی که براساس این لایحه پیش بینی شده مسدود شدن دارایی‌ها و ابطال روادید آمریکا را برای شرکت‌های مرتبط با این طرح انتقال گاز در بر می‌گیرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
مدنی زاده گفت: اکنون با کاهش درآمدهای نفتی به اجبار نقش درآمدهای نفتی در بودجه کاهش یافته، اما هنوز از بودجه خارج نشده است. هادی قوامی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در این برنامه گفت: اصلاح ساختار به معنای واقعی در لایحه بودجه سال آینده دیده نمی‌شود و این لایحه تفاوتی با لایحه بودجه سال ۹۸ ندارد. منابع درآمدی بودجه سال ۹۸ بهتر از لایحه بودجه سال ۹۹ است. قوامی گفت: کسری بودجه عملیاتی سال ۹۹، ۲۶۰ هزار میلیارد تومان است و با احتساب هزینه‌ها به رقم ۳۶۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در بودجه سال آینده درآمد نفتی حدود ۱۱ میلیارد دلار پیش بینی شده که یک سوم درآمد نفتی بودجه سال ۸۸ است.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما‏ از کابل، عامل نفوذی طالبان هفت نیروی پلیس را در استان زابل در جنوب شرق افغانستان به ضرب گلوله کشت. «گل اسلام سیال» سخنگوی استانداری زابل امروز اعلام کرد: یک نیروی پلیس هفت نفر از هم قطاران خود را در یکی از پاسگاه‌های مسیر کابل – قندهار به ضرب گلوله کشت. وی دراین باره جزئیات بیشتری ارائه نکرده است، اما منابع امنیتی در زابل گفته‌اند فرد مهاجم، عامل نفوذی طالبان بود که پس از کشتن هفت نیروی پلیس از محل فرار کرد و به طالبان پیوست. فرد مهاجم، تجهیزات نظامی موجود در پاسگاه را نیز با خود برده است. خبر دیگر اینکه براثر انفجار امروز در استان ننگرهار درشرق افغانستان یک کودک کشته شد و چهار غیرنظامی دیگر زخمی شدند. دفترمطبوعاتی استانداری ننگرهار امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد: این انفجار در شهرستان «خوگیانی» زمانی روی داد که مین کارگذاشته شده در مسیر عبور غیرنظامیان منفجر شد که براثر آن یک کودک جان خود را ازدست داد و چهارغیرنظامی دیگر زخمی شدند.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از لندن؛ حدود دویست دانشجوی انگلیسی در شهر کاردیف، به علت ننوشتن شماره اتاق خود در خوابگاه دانشجویی دربرگه ثبت نام انتخاباتی، از رای دادن در انتخابات عمومی امروز، محروم شدند. روزنامه ایندیپندنت نوشت به دانشجویان در شهر کاردیف اطلاع نداده بودند که به علت کمبود اطلاعات درباره نشانی، نمی‌توانند برگ رای دریافت کنند. دانشجویان شهر کاردیف در منطقه ولز انگلستان، شماره اتاق خود را در خوابگاه دانشجویی، ننوشته‌اند و به همین علت، درخواست ثبت نام آنان در انتخابات جاری، نادیده گرفته شده است. شهرداری کاردیف اعلام کرده است، چون قادر نیست با این دانشجویان تماس بگیرد و اشکال موجود را برطرف کند، آنان نمی‌توانند در انتخابات امروز شرکت کنند. در انتخابات عمومی امروز ۳۳۲۲ نامزد با یکدیگر رقابت می‌کنند تا، ۶۵۰ نماینده مجلس عوام، از ۶۵۰ حوزه انتخابیه برگزیده شوند. هر حزبی که بتواند نصف به علاوه یک کرسی را از آن خود کند می‌تواند دولت جدید را تشکیل دهد و رهبر آن حزب هم نخست وزیر خواهد شد تا درباره امور سیاسی و قانونگذاری اقدام کند و حزبی که پس از حزب حاکم بیش‌ترین کرسی‌های مجلس عوام را در اختیار گیرد، دولت سایه را تشکیل خواهد داد. بیشتر نامزد‌های انتخاباتی، اعضای احزاب سیاسی این کشورند که مجلس عوام، یکی از دو مجلس این کشور را تشکیل خواهند داد. حزبی که اکثریت کرسی‌های مجلس را به دست آورد، دولت ملی را تشکیل خواهد داد و کشور را اداره خواهد کرد، اما امور محلی همچون اداره مدارس و شهرداری‌ها را دولت‌های محلی در دست خواهند گرفت.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
وی برای دفاع در مورد اتهامات مطرح شده از سوی «دیوان کیفری بین المللی» در خصوص نسل کشی مسلمانان روهینگیا به لاهه سفر کرده بود. گیلور این توئیت را حذف و وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی در این باره اعلام کرد: این توئیت «به اشتباه» نوشته شده است. فروش تسلیحات و فناوری نظامی رژیم صهیونیستی به میانمار موجب انتقاد از این رژیم شده است. اما وزارت امور خارجه اسرائیل در اقدامی انحرافی بعد از توئیت گیلور, «ستم‌هایی که در منطقه راخین ضد روهینگیا صورت گرفت» را محکوم کرد. رژیم صهیونیستی قبلا ظاهرا به احترام دولت میانمار که کلمه «روهینگیا» را قبول ندارد، از به کار بردن این کلمه خودداری می‌کرد. دولت میانمار، اقلیت روهینگیا را به عنوان شهروند خود به رسمیت نمی‌شناسد و آن‌ها را «بنگالی» می‌داند. میلیونها نفر از مسلمان اقلیت روهینگیا آواره و هزاران نفر از آنان کشته شدند، ولی رژیم صهیونیستی تا هفته گذشته همچنان سکوت اختیار کرده بود.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
معترضان بندر حیاتی مارسی در جنوب فرانسه را به طور کامل تعطیل کردند. این لایحه قرار است در ماه فوریه سال آینده (حدود دو ماه دیگر) به مجلس ملی فرانسه ارائه شود. پلیس فرانسه اعلام کرد منطقه صنعتی بندر آور به عنوان نخستین بندر فرانسه برای تردد کانتینر‌ها، روز پنجشنبه توسط بیش از هزار نفر از معترضان مسدود شد. ادوار فیلیپ نخست وزیر فرانسه پیشتر شهردار و نماینده شهر بندری آور بود. اعتراض به اصلاحات نظام بازنشستگی در فرانسه با اعتصاب گسترده برای هشتمین روز در سیستم حمل و نقل عمومی همراه است.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به نقل از خبرگزاری فرانسه از بوگوتا، کوهنوری که در لاتین به آن آلپینیسم گفته می‌شود نامش از رشته کوهی گرفته شده است که سه کشور فرانسه، ایتالیا و سوئیس در آن مشترک اند، رشته کوه آلپ که خاستگاه تاریخی این فعالیت ورزشی است. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ‏، کوهنوردی، هنر صعود به قله‌ها و دیواره‌ها در کوه‌های بلند، به عنوان میراث غیرمادی یونسکو ثبت شد. کلود گاردین راهنما و سرپرست تیم فرانسه در این نشست اعلام کرد: سبک آلپاین، صعودی است که با کمترین کمک و تجهیزات و با احترام به محیط زیست و مردم صورت می‌گیرد. این نخستین بار است که نشست سالانه کمیته بین دولتی حفاظت از میراث فرهنگی غیرمادی در یک کشور آمریکای لاتین برگزار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از خبرگزاری رسمی کره شمالی؛ پیونگ یانگ اعلام کرد: آماده پاسخ به هرگونه اقدامی است که آمریکا انتخاب کند. این کشور اعلام کرد: شورای امنیت سازمان ملل چیزی بیشتر از ابزار سیاسی منافع آمریکا نیست. کره شمالی اعلام کرد: مشخص است حتی در صورت از سرگیری گفتگو‌ها آمریکا چیزی برای ارائه ندارد.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما‏، به نقل از خبرگزاری سوریه، نماینده دائمی سوریه در دفتر سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین المللی در ژنو درباره خطر برخی انجمن‌های عضو در اتحادیه بین المللی سازمان صلیب سرخ و هلال احمر و فعالیت‌های نامشروع در خاک سوریه هشدار داد. حسام الدین آلا در سی و سومین کنفرانس بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در ژنو خاطرنشان کرد: دولت سوریه با وجود چالش‌های بزرگ و ادامه مبارزه با تروریسم و مقابله با تجاوز‌ها و دخالت‌های خارجی و اشغالگری بیگانگان در بخش‌هایی از خاک کشور خود همچنان به همکاری و گفتگو با کمیته بین المللی صلیب سرخ و اتحادیه بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر ادامه می‌دهد تا نیاز‌های شهروندان خود را که در همه مناطق سوری آسیب دیده‌اند؛ برطرف کند. وی با اشاره به همزمانی سی و سومین کنفرانس صلیب سرخ و هلال احمر با هفتادمین سالگرد معاهدات ژنو، موارد نقض این معاهدات در فلسطین اشغالی و جولان اشغالی سوریه و ادامه جلوگیری از فعالیت انجمن‌های ملی سوری و فلسطینی توسط مقامات اشغالگر را اسرائیل یادآوری کرد. آلا خاطرنشان کرد: جهان امروز با افزایش هرج و مرج‌های بین المللی و سیطره رویکرد‌های یک جانبه که قوانین بین المللی و اصولی را که ساختار معاصر بین المللی بر اساس آن بنا شده است به تمسخر می‌گیرند با چالش‌هایی بی سابقه مواجه است و جنگ و درگیری‌های مسلحانه به همراه رنج انسانی و کوچ اجباری بی سابقه در مناطق متعددی از جهان ظرف چند سال گذشته مشاهده شده است. وی ضمن تاکید بر ضرورت فرمان پذیری کشور‌های حامی تروریسم از قواعد حقوقی ناظر بر جنگ‌ها به موجب قانون بین المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت در زمینه مبارزه با تروریسم خاطرنشان کرد: دور نگه داشتن فعالیت‌های انسانی از سیاسیت بهترین راه برای کمک کردن به قربانیان این گونه جنگ‌ها و یافتن راه حل دائمی برای آثار اقتصادی و اجتماعی مرتبط با آن است.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از لندن؛ در نخستین ساعت امروز پنجشنبه و پیش از آغاز رای گیری انتخابات عمومی در انگلیس، در یکی از حوزه‌های رای گیری در اسکاتلند، بسته مشکوکی مشاهده شد که با گزارش پلیس، نیرو‌های خنثی سازی بمب به محل حوزه اعزام شدند. تارنمای روزنامه دیلی اکسپرس نوشت ماموران رای گیری در حوزه گلن تاور (Glen Tower) در محله مادرول (Motherwell) در اسکاتلند، در ساعت یک بامداد امروز، بسته مشکوکی در محل ملاحظه و پلیس را خبر کردند. این محل قرار بود به حوزه رای گیری مبدل شود. نیرو‌های خنثی سازی بمب، با انفجاری مهار شده، بسته مشکوک را نابود کردند و محل رای گیری نیز تغییر یافت. به نوشته دیلی اکسپرس، پلیس به بررسی ماجرا ادامه می‌دهد. بریتانیا امروز پنج شنبه ۲۱ آذرماه، انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۹ را برگزار می‌کند. با برگزاری انتخابات عمومی در بریتانیا شامل (شامل انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی) نمایندگان مجلس عوام این کشور و به تبع آن دولت بعدی، به مدت ۵ سال، برگزیده می‌شود.

:: تاشکند- رایزنی صنعتی ایران و ازبکستان

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
:: تاشکند- رایزنی صنعتی ایران و ازبکستانمعاون وزیر صنعت، معدن و تجارت که برای شرکت در سیزدهمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های مشترک ایران و ازبکستان به تاشکند سفر کرده است با معاون نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو کرد.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما؛ به نقل از پایگاه اینترنتی پلیتیکو، دادستان‌های فدرال آمریکا، پرونده اتهامات کیفری علیه دو فرد دیگر مرتبط با معامله زندانیان با ایران را که روز شنبه توسط دولت ترامپ اعلام شده بود لغو کرده‌اند. به موجب این گزارش، یک قاضی فدرال مستقر در آتلانتا روز چهارشنبه، پرونده اتهام نقض تحریم‌ها علیه محبوبه قائدی و مریم جزایری دو دانشمند ایرانی بازداشتی در آمریکا را رد کرد. هر دوی این زنان در پرونده دادرسی مسعود سلیمانی پژوهشگر برجسته ایرانی در علوم سلول بنیادی که سال گذشته به اتهام انتقال مواد بیولوژیکی به ایران و نقض تحریم‌های آمریکا بازداشت شد، متهم بودند. جزایری در حین حمل شیشه‌های کوچک دارو، هنگامی که در سال ۲۰۱۶ سوار هواپیما در آتلانتا بود بازداشت شد. محبوبه قائدی نیز که درآن زمان به عنوان محقق در دانشگاه ییل کار می‌کرد، به کمک و همدستی در انتقال مواد بیولوژیکی به ایران متهم شد. پرونده سلیمانی به طور ناگهانی در آخر هفته قبل در قالب بخشی از توافقنامه مبادله زندانیان با ایران رد شد. سلیمانی پس از انتقال به زوریخ با شیو وانگ دانشجوی آمریکایی بازداشتی در ایران معاوضه شد. در آن زمان به سرنوشت فرایند دادرسی علیه جزایری و قائدی دو دانشحوی سابق سلیمانی هیچ اشاره‌ای نشده بود. یک مقام ارشد دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود روز شنبه به خبرنگاران گفت: با توجه به وضعیت پرونده آقای سلیمانی، این یک نتیجه فوق العاده خوب برای آمریکا محسوب می‌شود. در هر حال ادله دادستان‌ها در صدور حکم یک صفحه‌ای دادگاه در رد اتهامات علیه دو دانشجوی سابق سلیمانی مبهم به نظر می‌رسد و تنها اعلام شده این کار «به نفع عدالت» صورت گرفته است. در یک حکم جداگانه که روز شنبه در رابطه با رد اتهامات علیه سلیمانی صادر شده بود اعلام شد این اتهامات «بر اساس منافع سیاست خارجی آمریکا» لغو شده است. پیج پات، وکیل جزایری گفت که موکل وی برنامه‌ای برای اظهار گناهکاری نداشت و به دنبال برگزاری جلسه محاکمه بود تا اینکه روز دوشنبه مطلع شدیم دو دادستان قصد دارند اتهامات علیه وی را رد کنند. وی به پلیتیکو گفت:: در نتیجه تصمیم رئیس جمهور مبنی بر مبادله زندانیان با ایران؛ دادستان‌های فدرال در آتلانتا به این نتیجه رسیدند که پیگیری دادرسی علیه دو متهم دیگر باقیمانده در این پرونده عادلانه نیست.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما‏ به نقل از خبرگزاری فرانسه، برلین اعلام کرد: اقدام روسیه به اخراج دیپلمات‌های آلمانی از این کشور «توجیه ناپذیر» است.

غارت ۸۰ درصد از درآمد‌های رسمی مردم یمن

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما‏، صنعا اعلام کرد: هشتاد درصد از درآمد‌های رسمی کشور از جانب ائتلاف متجاوز سعودی و عوامل آن به سرقت می‌رود و این در حالی است که بیش از چهار میلیون یمنی کارمند دولت یمن هستند و از طریق دریافت حقوق ماهیانه زندگی می‌گذرانند. به گزارش شبکه تلویزیونی المسیره، ائتلاف متجاوز پس از شکست در عرصه‌های نظامی و سیاسی، از عرصه اقتصادی برای مجازات یمن استفاده می‌کند. در بحران اقتصادی که ائتلاف متجاوز سعودی- آمریکایی در چارچوب جنگ فراگیر، بر یمن تحمیل کرد، کمیته اقتصادی در صنعا اعلام کرد: ارقامی که در اسناد و مدارک اقتصادی وجود دارد، نشان می‌دهد هشتاد درصد از درآمد‌های رسمی کشور از جانب ائتلاف متجاوز سعودی و عوامل آن به سرقت می‌رود. آن هم در حالی که بر اساس قانون اساسی، پرداخت حقوق به آن‌ها الزامی است. اکنون از حقوق کارمندان حکومت به عنوان ابزار جنگی استفاده می‌کنند.»
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
ابراهیم محمد محمد الدیلمی سفیر یمن در دیدار با امین انصاری دبیرکل سازمان جوانان حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، حمایت خود را از شکایت بین المللی جوانان جهان از آمریکا و آل سعود به دلیل ارتکاب جنایت علیه مردم یمن اعلام کرد. امین انصاری دبیرکل سازمان جوانان حقوق بشر در این دیدار توضیحاتی مبنی بر اعلام حمایت جهانی جوانان و آزادگان سراسر جهان به ویژه جوانان آمریکا و اروپا از این شکایت و کمپین ارایه داد و سفیر یمن نیز با اشاره به این حرکت ارزشی حمایت خود را از این اقدام اعلام کرد. بیانیه اعلام حمایت و امضا از کمپین و شکایت بین المللی جوانان جهان از آمریکا و آل سعود به دلیل ارتکاب جنایت علیه مردم یمن در صفحه رسمی سازمان جوانان حقوق بشر راه اندازی شده و علاقمندان می‌توانند جهت حمایت به آدرس سازمان مراجعه و از کمپین حمایت کنند. وب سایت: www. youth-humanrights. com

:: لندن- -انتخابات پارلمان انگلیس

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، امروز رای گیری در دومین انتخابات پارلمانی زودهنگام طی حدود ۲ سال اخیر در سراسر انگلیس اغاز شده است و نتیجه اولیه این انتخابات به تدریج از بامداد فردا اعلام خواهد شد.

تجلیل از مولانا در پایتخت لهستان

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما‏ از ورشو، کتابخانه پود اس شیک وامی (زیربال) در برنامه‌ای از مولوی تجلیل کرد. در این برنامه که شرق شناسان، ایران شناسان و اندیشمندان حضور داشتند، خانم «درتا پونیتسکا» استاد روابط بین الملل دانشگاه ورشو آخرین تحقیقات خود را درباره زندگی و آثار مولوی قرائت کرد و در ادامه «میجسلاو لیتوینسکی» ایران شناس و استاد دانشگاه از لیتوانی، اشعار مولانا را به زبان لهستانی قرائت کرد. همچنین دیگر ایران شناسان حاضر در این مراسم اشعار مولوی را به زبان فارسی و لهستانی قرائت کردند.

:: اسلام آباد-درگیری در بیمارستان قلب ایالت لاهور پاکستان

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
«عمران خان» در واکنش به درگیری عوامل پزشکی بیمارستان قلب شهر لاهور با گروهی از وکلا و جان باختن ۳ بیمار به علت ایجاد اختلال در روند معالجه آنها، اعلام کرد: با عوامل شلوغی در بیمارستان امراض قلب لاهور به شدت برخورد خواهیم کرد. به گفته منابع خبری درگیری روز چهارشنبه میان گروهی از وکلای پاکستانی و پزشکان بیمارستان قلب شهر لاهور پاکستان سبب ایجاد نا آرامی و زد و خورد شدید در این بیمارستان شد. این درحالی است که برخی از رسانه‌های پاکستانی اعلام کردند: در این درگیری‌ها ۶ تن از بیماران به علت ایجاد اختلال در روند رسیدگی به وضعیت بیماری آن‌ها جان باختند. منابع پاکستانی حادثه دیروز را مرتبط با درگیری ۱۸ روز پیش یک وکیل با پزشکان این بیمارستان دانستند. به گزارش اکسپرس نیوز، پس از تنش میان وکلا و پزشکان در لاهور، دولت محلی ایالت پنجاب پاکستان به منظور برقراری امنیت شهری و جلوگیری از هرگونه حادثه ناخوشایند، نیرو‌های رنجرز را در مناطق مهم شهر لاهور مستقر کردند. درگیری چند هفته پیش میان عوامل بیمارستان امراض قلب لاهور و یک وکیل پاکستانی، پس از درگیری روز چهارشنبه، شکل جدی‌تری به خود گرفت.

:: تاشکند- همایش تجاری ایران و ازبکستان

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
رضا رحمانی افزود: روابط صمیمانه و نزدیک دو کشور، اشتراکات دینی و تاریخی، منطقه‌ای و مراودات هیات‌های بلند پایه اقتصادی و سیاسی میان دو طرف، موجب شده است ازبکستان به عنوان یکی از مهمترین شرکای ما در آسیای میانه قلمداد شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به میزبانی اخیر کشور ازبکستان از اجلاس نخست وزیران شانگهای، گفت: در دیدار مشترک با نخست وزیر ازبکستان بر توسعه همکاری‌ها تاکید ویژه شد و امروز شاهد برگزاری سیزدهمین اجلاس همکاری‌های مشترک ایران و ازبکستان هستیم. رحمانی اضافه کرد: همایش حاضر نیز در چارچوب همین اجلاس در این کشور و با حضور هیئت‌های تجاری بخش خصوصی و مقامات دولتی دو کشور در حال برگزاری است که البته ویژگی عمده این همایش حضور پررنگ بخش خصوصی، اعم از تجار، صنعتگران و سرمایه‌گذاران دو کشور است. وی ادامه داد: امضای اسناد در حوزه‌های فرهنگی، گمرکی، کشاورزی، بیمه، حمل و نقل، سرمایه‌گذاری، صدور روادید، آب، انرژی و سایر موارد در حاشیه اجلاس و در این همایش در دستور کار است. رحمانی تصریح کرد: برگزاری این همایش و نمایشگاه اختصاصی ایران در تاشکند به عنوان یکی از زیرساخت‌های همکاری دو کشور هستند که قطعا شرایط افزایش همکاری‌ها و توسعه روابط ایران و ازبکستان را که مورد توجه مقامات عالی دو کشور است را به طور کامل فراهم خواهد آورد. وی تاکید کرد: خوشبختانه در بخش کالا و خدمات فنی و مهندسی شرکت‌های ایرانی از توانمندی‌های بسیار بالایی برخوردار هستند و ظرفیت‌های همکاری در زمینه‌های مختلف از جمله دارو و تجهیزات پزشکی، حوزه‌های فناورانه، محصولات دانش بنیان، مصالح ساختمانی محصولات شیمیایی، پتروشیمی و پلاستیکی، خودرو، محصولات کشاورزی و به ویژه مواد غذایی وجود دارد. وزیر صمت گفت: شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی ایرانی در زمینه احداث مجتمع‌های تجاری و اداری، مسکونی و ساخت سد و نیروگاه، جاده، پل سازی، احداث مجموعه‌های پشتیبانی و مجتمع‌های پالایشگاهی از قابلیت‌ها و توانمندی‌های بالایی برخوردار هستند و آماده هرگونه همکاری هستند. رحمانی افزود: امیدوارم دولت ازبکستان در چارچوب سیاست‌های جدید خود برای توسعه زیرساخت‌های عمرانی خود به ویژه در حوزه ساختمان سازی از توان شرکت ایرانی بهره برداری لازم را نماید. وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با جمعیتی بالغ بر ۸۵ میلیون نفر و ازبکستان با جمعیتی بالای ۳۰ میلیون نفر ظرفیت بسیار خوبی در حوزه بازار برخوردار هستند در حالیکه در چارچوب برنامه همکاری مشترک تجاری دو طرف، محدود به این ظرفیت نبوده و دنبال بهره برداری از فرصت‌های منطقه‌ای دو کشور برای توسعه همکاری تجاری نیز هستیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان کرد: موقعیت هاب و ویژه ایران و ازبکستان و فرصت‌های همکاری که با کشور‌های همسایه داریم و این ظرفیت کم نظیری است که در اختیار فعالین اقتصادی کشور قرار دارد. رحمانی با اشاره به موافقتنامه ترانزیتی عشق آباد که بین کشور‌های ایران ترکمنستان و ازبکستان به امضا رسیده است گفت: با فعالسازی ظرفیت‌های کریدور شمال و جنوب و اتصال کشور‌های شمال ایران و حاشیه دریای خزر به کشور‌های جنوب خلیج فارس، دریای عمان، شمال آفریقا، هند و سایر نقاط دنیا؛ فرصت‌های بسیار بزرگ تجاری برای هر یک از این کشور‌ها فراهم می‌شود. وی افزود: نمایشگاه اختصاصی ایران در ازبکستان با مشارکت شرکت‌های ایرانی زمینه‌ای برای معرفی بخش کوچکی از توانمندی‌های صنعتی و تولیدی کشورمان است. وزیر صمت تاکید کرد: وظیفه دولت‌ها تسهیل امور و فراهم کردن بستر لازم برای توسعه کار‌های بخش خصوصی است و در عمل همکاری‌های تجاری پایدار و دراز مدت بین فعالان اقتصادی خصوصی دو کشور شکل خواهد گرفت. رحمانی تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت از گسترش این روابط به ویژه در حوزه‌های سرمایه گذاری در دو کشور ایران و ازبکستان به طور کامل حمایت می‌کند. وی با اشاره به وجود قانون جذب و حمایت از سرمایه گذار خارجی در کشورمان افزود: در چارچوب این قانون از اصل و فرع سرمایه گذاری تضمین و در مقابل همه ریسک‌های غیر تجاری تضمینات لازم ارائه می‌شود و سایر حمایت‌هایی که در این راستا تدوین و به اجرا گذاشته می‌شود. رحمانی اضافه کرد: طرف ازبک نیز برای حمایت از سرمایه گذاری تاکید دارد و البته نیازمند ایجاد تسهیلات در برخی بخش‌ها از جمله ترانزیت کالا، ایجاد خط پروازی مستقیم، بیمه و سایر مواردی که جزو ضروریات فعالیت‌های اقتصادی است. وی با اشاره به رشد قابل قبول روابط تجاری بین دو کشور تصریح کرد: منافع حاصله از گسترش این همکاری‌ها برای ملت‌های دو کشور نیز حائز اهمیت است. وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های بسیار زیادی برای توسعه همکاری‌های دو کشور وجود دارد که باید فعال شوند و امیدوارم سیزدهمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های مشترک ایران و ازبکستان نقطه عطفی در توسعه همکاری تجاری، اقتصادی، گردشگری و سایر حوزه‌های دو طرف، برای سال‌های پیش روی واقع شود.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما؛ به نقل از خبرگزاری رویترز، براساس آمار رسمی که روز پنجشنبه منتشر شده است، در ماه اکتبر سفارش تجهیزات صنعتی در ژاپن به طور غیرمنتظره‌ای برای چهارمین ماه پیاپی کاهش یافته است که نشان می‌دهد کاهش صادرات تمایل شرکت‌ها برای سرمایه گذاری را تحت تاثیر قرار داده است. سفارشات ماشین آلات صنعتی در ژاپن در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل شش درصد کاهش یافته و این در حالی است که اقتصاددانان به طور میانگین افزایش ۹ دهم درصدی را پیش بینی کرده بودند. این شاخص بسیار بی ثبات، به عنوان شاخصی مهم سرمایه گذاری شرکت‌ها در افق شش تا نه ماهه تلقی می‌شود. سفارشات بخش کارخانه‌ای در مقایسه با ماه سپتامبر ۱/۵ درصد کاهش داشته و سفارشات بخش خدمات نیز ۵/۴ درصد سقوط کرده است. آمار مربوط به سفارشات تجهیزات صنعتی -به جز قایق‌ها و تجهیزات نیروگاهها- در مقایسه با اکتبر سال گذشته میلادی ۶/۱ درصد کاهش داشته است.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما؛ به نقل از خبرگزاری فرانسه، دستگاه دیپلماسی روسیه اعلام کرد مسکو در اقدامی تلافی جویانه دو دیپلمات آلمانی را از کشور اخراج می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
صندوق‌های رأی گیری در انگلیس برای برگزاری انتخابات سراسری در این کشور آغاز به کار کردند؛ انتخاباتی که برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) مهم تلقی می‌شود. صندوق‌های رأی گیری در انگلیس برای برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور که برای برگزیت سرنوشت ساز است صبح روز پنجشنبه آغاز به کار کرد. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس خروج این کشور از اتحادیه اروپا را سی و یکم ژانویه ۲۰۲۰ اعلام کرده است. رهبران محافظه کار انگلیس امیدوارند بتوانند برای اجرایی کردن توافق برگزیت که درباره آن با بروکسل مذاکره شده است، اکثریت مطلق را کسب کنند. رأی دهندگان انگلیسی برای انتخاب ۶۵۰ نماینده خود تا ساعت ۲۲:۰۰ (به وقت محلی و گرینویچ) امروز (پنجشنبه) فرصت دارند.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از آنکارا؛ وزرات کشور ترکیه از تحویل دو آلمانی عضو گروه تروریستی داعش به آلمان خبر داد. پیش از این نیز ترکیه پنج شهروند آلمانی عضو گروه تروریستی داعش را به این کشور تحویل داده بود. در روند انتقال اعضای گروه تروریستی داعش به کشورهایشان که از ۱۱ نوامبر آغاز شده است تاکنون ۷۶ داعشی خارجی به کشور‌های شان (آلمان، بلژیک، دانمارک، انگلیس، هلند، آمریکا و ایرلند) منتقل شده‌اند و این روند همچنان ادامه دارد.

به انتهای لیست رسیدید