خدیجه چنگیز

خدیجه چنگیز

ایسناایسنا1 ماه قبل
نامزد جمال خاشقجی در دیدار با جمعی از قانون‌گذاران آمریکایی از آنها خواست کنگره را برای محاکمه عاملان ترور نامزدش تحت فشار بگذارند. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت خبری هیل، خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار به قتل رسیده عربستانی در بیانیه‌ای اظهار کرد: با هدف تلاش برای کشف ابعاد پنهان جنایت قتل خاشقجی در ساختمان کنسول‌گری عربستان در اوایل اکتبر سال گذشته و نیز مشخص شدن مسئولان واقعی قتل او به کنگره رفتم. خدیجه چنگیز افزود: به دنبال اجرای عدالت برای خاشقجی هستم که توسط مزدوران عربستانی به صورت وحشیانه‌ای به قتل رسید؛ اما متاسفانه دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هیچگونه اقدام جدی برای محاکمه عاملان این جنایت در پیش نگرفته است. نامزد خاشقجی برای محاکمه مسئولان این جنایت و دستیابی به نتیجه‌ای در این زمینه با اعضای کنگره آمریکا دیدار کرد. سایت هیل به نقل از کیت هاربر، وکیل مدافع خدیجه اعلام کرد: ما در کنگره تمامی گزینه‌ها را بررسی می‌کنیم تا از قانون‌گذاران بخواهیم محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و دیگر مسئولان عربستانی که در این جنایت فجیع دست داشتند، محاکمه شوند.
همشهریهمشهری2 ماه قبل
به گزارش دویچه‌وله، مراسم نخستین سالگرد قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی و ستون نویس روزنامه واشنگتن پست، دیروز، دهم مهر، با یک دقیقه سکوت در ساعت ۱۳:۱۴ دقیقه آغاز شد؛ همان وقتی که او وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد تا برگه‌های لازم برای ثبت ازدواجش را دریافت کند. مراسم با رونمایی از یک سنگ یادبود در پارک کوچک مقابل کنسولگری همراه بود. خاشقچی دوم اکتبر ۲۰۱۸ به کنسولگری عربستان در استانبول رفت اما یک تیم ویژه او را به قتل رساند و جسدش را مثله کرد. سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز، دولت ریاض را در سالگرد قتل خاشقجی متهم کرده که مسئولیت واقعی این جنایت را بر عهده نگرفته است. یک سال قبل، قتل خاشقجی روزها صدر خبرهای جهانی بود.
موجموج2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از ینی شفق، روز چهارشنبه (۱۰ مهرماه)، خدیجه چنگیز نامزد جمال خاشقچی در مراسم سالگرد فوت وی گفت: جمال خاشقچی نماینده تمام انسان‌های بی صدا و بی نام در جهان عرب است. جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی که برای واشنگتن پست قلم می‌زد در تاریخ ۲ اکتبر سال ۲۰۱۸، پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول توسط عوامل رژیم سعودی به قتل رسید. محمد بن سلمان ولیعهد عربستان مسولیت قتل خاشقچی را پذیرفته است. خدیجه چنگیز نامزد جمال خاشقچی گفته است: شیوه قتل خاشقچی همدردی بسیاری از افراد را به همراه داشته است.
موجموج2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج به نقل از ینی شفق، روز چهارشنبه (۱۰ مهرماه)، مراسمی به یاد جمال خاشقچی در استانبول برگزار شد. محل برگزاری مراسم، در نزدیکی کنسولگری عربستان در استانبول بوده است. از فوت جمال خاشقچی ۱ سال می‌گذرد. ۱ سال پیش جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید. محمد بن سلمان ولیعهد عربستان مسوولیت قتل جمال خاشقچی را بر عهده گرفته است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
روزنامه نگاران و فعالان رسانه‌ای روز دوشنبه به مناسبت نخستین سالگرد کشته شدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی، بنای یادبودی مقابل کنسولگری سعودی در استانبول نصب کردند. اعتمادآنلاین|‌ این مراسم با حضور صدها فعال رسانه‌ای و روزنامه نگار از کشورهای مختلف در ساعت ۱۳ و ۱۴ دقیقه به وقت استانبول ساعتی که خاشقچی یکسال پیش وارد کنسولگری سعودی شد، آغاز گردید. «اگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور قتل‌های فراقانونی در این آیین، عربستان را مسؤول کامل این جنایت دانست و بر ادامه اجرای عدالت و مجازات عاملان قتل خاشقچی تأکید کرد. «توران قشلاقچی» رئیس انجمن خانه رسانه‌های عربی در ترکیه در این باره گفت: از عربستان می‌خواهیم که ساختمان کنسولگری را به ما بدهد تا موزه‌ای به نام خاشقچی در آن بسازیم. خاشقچی روزنامه نگار ۵۹ ساله به‌عنوان منتقد هیات حاکمه سعودی، ۱۰ مهرماه سال گذشته (۲ اکتبر ۲۰۱۸) و یک هفته پس از آن که از مقام‌های سعودی به خاطر سکوت در برابر اهانت‌های رئیس جمهوری آمریکا انتقاد کرده بود، در کنسولگری سعودی در استانبول به قتل رسید.

(تصاویر) دلداری بیوه خاشقجی توسط جف بزوس

10+
فراروفرارو2 ماه قبل
فارسفارس2 ماه قبل
گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره قتل «جمال خاشقچی» تاکید کرد که ما نباید اظهارات بن سلمان در زمینه دست نداشتن در قتل خاشقچی را باور کنیم. سازمان ملل: ‌ نباید به اظهارات بن سلمان درباره خاشقچی اعتماد کردبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «اگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه قتل جمال خاشقچی روز چهارشنبه در سالروز قتل این روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود اعلام کرد که نمی‌توان به اظهارات ولی‌عهد سعودی درباره قتل خاشقچی در استانبول اعتماد کرد. خانم کالامارد به شبکه خبری «الجزیره مباشر» گفت که «ما نباید اظهارات بن سلمان درباره اینکه وی دستور قتل خاشقچی را صادر نکرده است، را باور کنیم». گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره قتل خاشقچی تاکید کرد که «نمی‌توان به پاسخ سعودی‌ها درباره سوال مربوط به آمر قتل خاشقچی اعتماد کرد، چون دستگاه قضایی عربستان سعودی مستقل نیست». جمال خاشقچی هنوز هم برای روزنامه‌نگاران و همکارانی که او در حرفه‌اش با آنها مرتبط بود که شامل افرادی در نهادهای اتحادیه اروپا هم بودند، الهام‌بخش است».
ایلناایلنا2 ماه قبل
نامزد روزنامه نگار مقتول سعودی معتقد است که ترکیه در حال حاضر اسناد و اطلاعات دیگری در زمینه قتل نامزدش و تکه تکه کردن جسد او در اختیار دارد. وی در ادامه افزود: «احتمالا ترکیه اسنادی در اختیار دارد که عربستان را در تنگنا قرار می‌دهد، آنکارا در حال حاضر نمی‌تواند عاملان جنایت را محاکمه کند، ‌ چرا که آنها در خارج حضور دارند». چنگیز تأکید کرد که کشورهای بزرگ به ترکیه برای اجرای عدالت کمک نکردند. وی درباره اظهارات اخیر «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی گفت: «وقتی که او به مسئولیت این موضوع اعتراف می‌کند، بدین مفهوم است که او تصمیم گیرنده حقیقی است و بنا براین مانور سیاسی راه انداخته است». چنگیز تأکید کرد که کشورهای غربی از ترکیه در این زمینه حمایت نکردند اما این موضوع با کمک رسانه‌‌ها در اذهان عمومی جهان زنده باقی ماند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ماه قبل
به نقل از شبکه الجزیره مباشر؛ بیوه جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی که در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسید، در حضور فعالان حقوق بشر و خبرنگاران از سنگ قبر نمادین او رونمایی کرد. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما بیوه جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی که درخدیجه چنگیز بیوه جمال خاشقجی روزنامه نگار مخالف و فقید سعودی, از سنگ قبر نمادین او رونمایی کرد. خدیجه چنگیز در جمع فعالان حقوقی و دوستداران خاشقجی, پیش از رونمایی از سنگ قبر او در سخنانی به مناسبت نخستین سالگرد قتل فجیع خاشقجی داخل کنسولگری سعودی در استانبول در ترکیه گفت جمال همواره خواهان بهبود اوضاع مردم سعودی, آزادی بیان و واداشتن مقامات سعودی به پاسخگویی به مردم بود. وی با اشاره به قتل خاشقجی تصریح کرد من به دنبال این هستم که بدانم چه بر سر پیکر او آمده است. خدیجه چنگیز سپس میان فعالان حقوق بشر, خبرنگاران و دوستداران جمال خاشقجی از سنگ قبر نمادین او نزدیک کنسولگری سعودی در استانبول پرده برداری کرد.
فارسفارس2 ماه قبل
نامزد خاشقچی روزنامه‌نگار سعودی، در سالگروز قتل همسرش ضمن انتقاد از آمریکا و اروپا به دلیل همکاری نکردن با ترکیه در این پرونده، گفت، آنکارا اسنادی دارد که می‌تواند عربستان را به دردسر بیندازد. در اولین سالگرد قتل خاشقچی در تاریخ دوم اکتبر ۲۰۱۸ «خدیجه چنگیز»، نامزد وی می‌گوید که ترکیه احتمالا اسناد و اطلاعات دیگری درباره این حادثه دارد که ممکن است آن را فاش کند. نامزد خاشقچی در گفت‌وگوی اختصاصی خود با الخلیج اونلاین گفت، معتقد است که ترکیه در حال حاضر اسناد و اطلاعات دیگری درباره موضوع قتل و مثله کردن جسد خاشقچی در اختیار دارد. وی اظهار داشت: ترکیه می‌تواند اسناد و مدارکی را برای در تنگنا گذاشتن عربستان سعودی در اختیار داشته باشد. وی واکنش‌های جامعه بین المللی و اقدامات آنها در خصوص موضوع قتل همسرش را ناکافی خواند و گفت: تاکنون هیچ تصمیم و حکمی در سطح بین المللی در این باره صادر نشده است.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، همزمان با اولین سالگرد قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی از سوی مقامات سعودی، امروز چهارشنبه مراسمی در مقابل سر کنسولگری عربستان در استانبول برگزار شد. این مراسم ساعت ۱۳:۱۴ دقیقه به وقت محلی و همزمان با ورود خاشقجی به ساختمان سر کنسولگری آغاز شد. قرار است جف بزوس رئیس واشنگتن پست و مدیر عامل آمازون نیز در این مراسم شرکت کند. دیدبان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: مقام‌های سعودی از اجرای اقدامات موثر برای پاسخگو کردن عاملان اصلی قتل خاشقجی خودداری کرده‌اند. دیدبان حقوق بشر از اظهارات اخیر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که مسئولیت قتل خاشقجی را بر عهده گرفته، به شدت انتقاد کرده است.
ایلناایلنا2 ماه قبل
نامزد روزنامه‌نگار منتقد سعودی در مقاله‌ای که در واشنگتن پست منتشر شد، اعلام کرد که به تلاش برای دستیابی به حقیقت ادامه خواهد داد. به گزارش ایلنا به نقل از ینی‌مساوات، «خدیجه چنگیز» نامزد «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار مقتول سعودی در مقاله‌ای در روزنامه «واشنگتن‌پست» نوشت: «یک سال از قتل جمال می‌گذرد. در این مدت، من به جهان سفر کردم تا حقیقت را بیابم و خواستار عدالت خواهم شد، اما متأسفانه هیچ کس را پیدا نکردم که افرادی را که در قتل جمال دست داشتند، آشکار کند». چنگیز همچین تصریح کرد: «قتل هولناک جمال موضوعی است که از مرزهای دین، زبان و جغرافیا فراتر می‌رود. هیچ کشور اروپایی حاضر نخواهند علیه دولت سعودی اقدامی کنند حتی اگر بدانند مسئول اصلی این قتل‌ کیست».
افکارنیوزافکارنیوز2 ماه قبل
من همه مسئولیت آنرا می‌پذیرم، زیرا آن (قتل خاشقجی) تحت نظر من اتفاق افتاد». مستند شبکه پی‌بی‌اس با عنوان «ولیعهد عربستان سعودی» قرار است اول اکتبر (۹ مهر) در آستانه اولین سالگرد قتل خاشقجی پخش شود و اعتراف بن‌سلمان به قتل خاشقجی در پیش نمایشی از این مستند به نمایش در آمده است. این در حالی است که محمد بن سلمان تاکنون درباره قتل خاشقجی به صورت علنی صحبت نکرده است. این اذعان ولیعهد سعودی درحالی صورت می‌گیرد که وی همچنان تلاش می‌کند تا مشارکت کنندگان در قتل جمال خاشقجی را از مجازات برهاند. وی فاش کرد: شایعه مرگ سعود القحطانی سرمنشاء آن خود محمد بن سلمان ولیعهد سعودی است و سعود القحطانی صاحب پیشنهاد است.
مهرمهر2 ماه قبل
من همه مسئولیت آنرا می‌پذیرم، زیرا آن (قتل خاشقجی) تحت نظر من اتفاق افتاد». مستند شبکه پی‌بی‌اس با عنوان «ولیعهد عربستان سعودی» قرار است اول اکتبر (۹ مهر) در آستانه اولین سالگرد قتل خاشقجی پخش شود و اعتراف بن‌سلمان به قتل خاشقجی در پیش نمایشی از این مستند به نمایش در آمده است. این در حالی است که محمد بن سلمان تاکنون درباره قتل خاشقجی به صورت علنی صحبت نکرده است. این اذعان ولیعهد سعودی درحالی صورت می‌گیرد که وی همچنان تلاش می‌کند تا مشارکت کنندگان در قتل جمال خاشقجی را از مجازات برهاند. وی فاش کرد: شایعه مرگ سعود القحطانی سرمنشاء آن خود محمد بن سلمان ولیعهد سعودی است و سعود القحطانی صاحب پیشنهاد است.
فراروفرارو2 ماه قبل
به گزارش ایسنا، خدیجه چنگیز نامزد جمال خاشقچی روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی در مصاحبه با شبکه ان بی سی با تشکر از اصحاب رسانه برای پیگیری قتل همسرش گفت: عربستان سعودی به لطف پوشش رسانه‌های بین المللی تحت فشار گسترده قرار گرفت. اظهارات وی در حالی مطرح شد که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به تازگی سکوت خود را شکست و برای اولین بار درباره نقش خویش در قتل خاشقچی صحبت کرد. ولیعهد عربستان سعودی روز پنج شنبه به شبکه پی‌بی‌اس گفت که مسؤولیت کشته شدن جمال خاشقجی را می‌پذیرد زیرا این قتل زیر نظر او روی داده است. ولیعهد عربستان سعودی به مجری شبکه پی بی اس گفت: این قتل (جمال جاشقجی) تحت نظارت من صورت پذیرفت. این اعتراف محمد بن سلمان در حالی صورت گرفته که عربستان سعودی ابتدا از اساس قتل جمال خاشقجی را انکار کرده و مدعی شده بود، این روزنامه‌نگار به سلامت از کنسولگری خارج شده است.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
در واقع، به نقل از بسیاری از تحلیل‌گران اختلاف عربستان و امارات ریشه در اختلاف اخیر بن زاید و بن سلمان دارد. الجزیره طی مقاله‌ای که چند ماه پیش نوشت، مدعی شد که در ابتدا رابطه بن زاید و بن سلمان مرید و مرادی بوده و بن زاید نقش مربی را در رابطه با بن سلمان ایفا می‌کرده است. در اوج بحران قتل خاشقچی، عبدالخالق عبدالله، مشاور محمد بن زاید توییتی را در محکومیت زندانی‌های سیاسی عربستانی و فعالان حقوق زنان منتشر کرد. این توییت طوفانی در رسانه‌های عربی ایجاد کرد و زمینه نگارش مقالات بسیاری مبنی بر به هم خوردن رابطه دوستانه بن زاید و بن سلمان را فراهم آورد. در آن زمان الجزیره ادعا کرد که در جریان ناپدید شدن خاشقچی، بن زاید سکوت پیشه کرد.
فارسفارس5 ماه قبل
نویسنده گزارش قتل خاشقچی برای سازمان ملل از کندی روند رسیدگی به این جنایت و رفتار گرم برخی رهبران جهان با ولیعهد سعودی که مظنون به دست داشتن در این قتل است انتقاد کرد. گزارشگر سازمان ملل| سکوت آمریکا درباره خاشقچی و مدارا با بن‌سلمان شرم آور استبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، گزارشگر سازمان ملل با اعتراض به روند پیگیری قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار سعودی گفت «سکوت» یک گزینه محسوب نمی‌شود و باید «عمل» کرد. او همچنین از دولت آمریکا خواست به‌وسیله تحقیقات قانون مدنی یا بررسی «اف‌بی‌آی» ماجرای این قتل را آشکار کند. کالامارد گفت در گزارش ۱۰۱ صفحه‌ای که به سازمان ملل تحویل داده، شواهد محکمی وجود دارد که نشان می‌دهد «محمد بن‌سلمان» و چند مقام بلند پایه سعودی، شخصا مسئول قتل خاشقچی بودند. نیاز به تحقیقات بیشتری هست، ‌ سوال‌هایی درباره مسئولیت‌ شخصیت‌های عالیرتبه در سعودی از جمله محمد بن ‌سلمان (در پرونده قتل خاشقچی) وجود دارد که ممکن است تحقیقات عمیق‌تر، آن را روشن کند».
ایلناایلنا5 ماه قبل
گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های خودسرانه با اشاره به عربستان سعودی تأکید کرد که قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی جنایتی در سطح دولت بوده است. به گزارش ایلنا به قنل از القدس العربی، «آگنس کالامر»، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های خودسرانه روز گذشته -سه‌شنبه- با حضور در جلسه سازمان عفو بین‌الملل در لندن با موضوع «قتل جمال خاشقچی، راز آشکار» تأکید کرد که قتل «خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی جنایتی در سطح دولت بوده است. در این جلسه «خدیجه چنگیز»، نامزد خاشقچی، «کارین عطیه»، نویسنده روزنامه واشنگتن‌پست آمریکا و «یحیی عسیری»، فعال حقوقی عربستان هم حضور داشتند. کالامار در سخنرانی خود به نحوه ارتکاب جنایت پرداخت و تأکید کرد که خاشقچی توسط مزدوران دولت سعودی کشته شد و آنها تمام امکانات این کشور را به کار گرفتند و این یک نتیجه قطعی است و بنابراین قتل وی در سطح دولت بوده است.» وی در ادامه توضیح داد که ریاض مسئولیت ارتکاب جنایت را بر عهده دارد و عربستان به عنوان یک دولت از عذرخواهی از خانواده قربانی و کشور ترکیه خودداری می‌کند». هنگام آغاز سخنرانی گزارشگر سازمان ملل درباره جنایت قتل خاشقچی، چنگیز نتوانست احساسات خود را کنترل کند و به شدت گریست به گونه‌ای که کالامار سخنرانی خود را قطع و سپس با یکدیگر از سالن خارج شدند.
تسنیمتسنیم5 ماه قبل
گزارشگر ویژه سازمان ملل روز سه شنبه در خلال مشارکت خود در سمینار بررسی در مقر سازمان عفو بین الملل در لندن اعلام کرد که ترور خاشقجی یک راز فاش شده است. طبق اطلاعات این گزارش، دولت عربستان مسئول جنایت قتل خاشقجی است. گزارش کالامارد تاکید می‌کند که قتل خاشقجی یک اعدام غیرقانونی بود که دولت عربستان مسئول آن است. گزارشگر ویژه سازمان ملل در این سمینار تاکید کرد که دولت عربستان در آماده سازی این گزارش هیچ کمکی به وی نکرد. وی همچنین بر اعمال مجازات ضد مسئولان جنایت قتل خاشقجی تاکید کرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز5 ماه قبل
​به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، اگر چه طی یک سال گذشته برخی منابع امنیتی از تشدید اختلافات «آل سعود» و «آل نهیان» بر سر جنگ یمن و شیوه رویارویی و تقسیم مسئولیت‌ها در این تجاوز ظالمانه خبر داده بودند، اما کمتر کسی تصور می‌کرد که دامنه این اختلاف به حریم خصوصی مقامات سعودی و اماراتی کشیده شود. ماجرا اما از هفته پیش کلید خورد، جایی که «خدیجه چنگیز» نامزد «جمال خاشقجی» پس از مدتها سکوت، خواستار روشن شدن تکلیف ماجرای قتل نامزد خود و مشخص شدن آمر اصلی این جنایت شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ماه قبل
هدفم این بود که مقامات عربستان را تحت فشار قرار دهم تا سرنوشت جمال را فاش کنند؛ اما متأسفانه این تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند. این امر با اقدامات تروریستی و جاسوسی و حملات و هدف قرار دادن مخالفان عربستانی مقیم انگلیس ادامه یافت. دوسری مخالف سعودی و ارائه کننده برنامه‌های پربازدید و محبوب در سایت یوتیوب است. جاسوسی ضد مخالفان سعودی در انگلیس یکی از راه هایی است که مقامات عربستان در قبال مخالفانشان در پیش گرفته‌اند. در این میان فقیه با ارزیابی عسیری در رابطه با موضع دولت انگلیس درباره مخالفان سعودی مخالف است.
تسنیمتسنیم5 ماه قبل
هدفم این بود که مقامات عربستان را تحت فشار قرار دهم تا سرنوشت جمال را فاش کنند؛ اما متاسفانه این تلاش‌ها بی نتیجه ماند. در ماه‌های مارس و اکتبر در سال ۲۰۱۸ تغییرات زیادی در موضع مخالفان عربستان در انگلیس به وجود آمد. علت این امر این است که آنها چهره واقعی محمد بن سلمان را شناخته‌اند و ماسک اصلاحات از صورت او افتاده است. دولت وقت محمد بن سلمان به پادشاه عبدالله بن عبدالعزیز وعده داد که مسعری را تسلیم کند. در این میان فقیه با ارزیابی عسیری در رابطه با موضع دولت انگلیس درباره مخالفان سعودی مخالف است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز5 ماه قبل
وی گفت: مدارک موجود در تحقیقی که انجام شده است از نقش مسئولان بلندپایه سعودی از جمله بن سلمان در پرونده قتل خاشقچی حکایت دارد. گزارشگر ویژه سازمان ملل خواستار انجام تحقیقات بیشتر درباره تعیین نقش بن سلمان و سعودی القحطانی مشاور او در خصوص قتل خاشقچی شد. پیش از سخنان گزارشگر سازمان ملل، نامزد جمال خاشقچی در ژنو با انتقاد از برخی ملاحظات سازمان ملل گفت: عربستان در تلاش برای از بین بردن شواهد قتل همسرم به شیوه گمراه کننده است. «خدیجه چنگیز» با انتقاد از کم کاری در این پرونده خواستار تلاش جوامع بین الملل برای پیگیری پرونده قتل خاشقچی شد. نامزد خاشقچی با اشاره به گزارش سازمان ملل گفت، این اولین گزارش صریح و روشن نهاد بین المللی بوده که در آن به دست داشتن مقامات ارشد عربستان در قتل خاشقچی اشاره کرده است.
انتخابانتخاب5 ماه قبل
گزارشگر ویژه سازمان ملل ضمن درخواست مجدد برای انجام تحقیقات بیشتر درباره قتل جمال خاشقچی، اعلام کرد شواهدی درباره دخالت مسئولان بلندپایه سعودی در این قتل وجود دارد که از جمله آنان ولی‌عهد است. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، گزارشگر ویژه سازمان ملل خواستار تحقیقات بیشتر درباره مسئولیت یا عدم مسئولیت محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی و سعودی القحطانی مشاور بن سلمان در خصوص قتل خاشقچی شد. همچنین شبکه خبری الجزیره گزارش کرد، خانم کالامار گفته است که «طبق تحقیقات، شواهدی هست درباره دخالت مسئولان بلندپایه در قتل خاشقچی از جمله ولی‌عهد سعودی». وی به شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت که «در تحقیقاتی که دولت عربستان انجام داده، اعضای تیم ترور فاش نشده است». آگنس کالامار گزارشگر ویژه سازمان ملل هفته گذشته نیز گفته بود که «سعودی‌ها با تحقیقات درباره قتل خاشقچی همکاری نکردند».
انتخابانتخاب5 ماه قبل
نامزد جمال خاشقچی تاکید دارد رهبران گروه بیست در نشست پایان هفته بر عربستان برای انتشار اطلاعات بیشتری درباره قتل این منتقد آل سعود فشار آورند. این در حالیست که کمپینی برای عدالت به جریان افتاده و او آن را به نهاد حقوق بشری عالی سازمان ملل کشانده است. پس از این جلسه او در مصاحبه‌ای گفت مقام‌های سعودی باید بابت قتل خاشقچی مجازات شوند. جامعه بین‌المللی باید فشار وارد کند تا اطمینان حاصل شود این پرونده فراموش نشده است و سازمان ملل باید این را یک گام جلوتر ببرد. به گفته او، گزارش کالامارد نشان می‌دهد دولت سعودی شواهد مرتبط با قتل خاشقچی را حین تحقیقات از بین برده است.
ایلناایلنا5 ماه قبل
نامزد روزنامه نگار مقتول سعودی به دنبال ارائه گزارش سازمان ملل خواستار آغاز تحقیق بین المللی فراگیر در پرونده قتل وی شد. چنگیز در ادامه افزود: «تحقیقی که در عربستان سعودی درباره این جنایت صورت می‌گیرد، قانونی نیست». وی از با توصیف گزارش «اگنس کالامار» گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های خودسرانه به یک گزارش مهم که در حمایت از پرونده سهیم بوده است، از وی تشکر و قدر دانی کرد. نامزد خاشقجی با اشاره به گزارش کالامارگفت که نمی‌خواهد این حادثه فقط در سطح یک برگه باقی بماند. کالامار پس از شش ماه تحقیق در پرونده قتل خاشقجی گزارش خود را در این زمینه صادر کرد و از «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل خواست که یک تحقیق بین المللی گسترده را در این رابطه آغاز کند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 ماه قبل
اعتمادآنلاین| «خدیجه چنگیز» نامزد خاشقجی، روزنامه‌نگار مقتول سعودی در مقر سازمان ملل درشهر ژنو حضور یافت و درخواست خود مبنی بر تحقیق درباره قتل وی را اعلام کرد. او با اشاره به گزارش «اگنس کالامارد»، گزارشگر ویژه اعدام‌های فراقضایی کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل گفت: نمی‌خواهم این اتفاق تنها درحد یک تکه کاغذ باقی بماند. خدیجه چنگیز این تحریم‌ها را تنها وسیله‌ای برای پنهان کردن عامل اصلی این قتل دانست. هرچند گزارش کالامارد در شورای حقوق بشر سازمان ملل مطرح شده است ولی این گزارش سند رسمی سازمان ملل به حساب نمی‌آید و تنها گزارشی از یافته‌هایی است که تا کنون به دست آمده‌اند. کالامارد از گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواسته است بر اساس این گزارش تحقیق جنایی همه‌جانبه‌ای در خصوص این واقعه انجام شود.
مهرمهر5 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، روز سه شنبه «خدیجه چنگیز» نامزد خاشقجی، روزنامه نگار مقتول سعودی در مقر سازمان ملل درشهر ژنو حضور یافت و درخواست خود مبنی بر تحقیق درباره قتل وی را اعلام کرد. خدیجه چنگیز این تحریم‌ها را تنها وسیله‌ای برای پنهان کردن عامل اصلی این قتل دانست. هرچند گزارش کالامارد در شورای حقوق بشر سازمان ملل مطرح شده است ولی این گزارش سند رسمی سازمان ملل به حساب نمی‌آید و تنها گزارشی از یافته‌هایی است که تا کنون به دست آمده‌اند. کالامارد از گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواسته است بر اساس این گزارش تحقیق جنایی همه جانبه‌ای در خصوص این واقعه انجام شود. روز ۲۶ ژوئن (۵ تیر) کالامارد گزارش کامل خود را در شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه می‌کند.
ایرناایرنا5 ماه قبل
وی همچنین گفت: نفوذ سیاسی عربستان در سازمان ملل به این نهاد بین‌المللی اجازه نمی‌دهد تا به صورت مؤثر به قتل خاشقجی واکنش نشان دهد. پیش از سخنان گزارشگر سازمان ملل، نامزد جمال خاشقچی در ژنو با انتقاد از برخی ملاحظات سازمان ملل گفت: عربستان در تلاش برای از بین بردن شواهد قتل همسرم به شیوه گمراه کننده است. «خدیجه چنگیز» با انتقاد از کم کاری در این پرونده خواستار تلاش جوامع بین الملل برای پیگیری پرونده قتل خاشقچی شد. نامزد خاشقچی با اشاره به گزارش سازمان ملل گفت، این اولین گزارش صریح و روشن نهاد بین المللی بوده که در آن به دست داشتن مقامات ارشد عربستان در قتل خاشقچی اشاره کرده است. وی از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز خواست تا تحقیقاتی را در ارتباط با این قتل و براساس شواهد معتبر انجام دهد.
ایرناایرنا5 ماه قبل
وی همچنین گفت: نفوذ سیاسی عربستان در سازمان ملل به این نهاد بین‌المللی اجازه نمی‌دهد تا به صورت مؤثر به قتل خاشقجی واکنش نشان دهد. پیش از سخنان گزارشگر سازمان ملل، نامزد جمال خاشقچی در ژنو با انتقاد از برخی ملاحظات سازمان ملل گفت: عربستان در تلاش برای از بین بردن شواهد قتل همسرم به شیوه گمراه کننده است. «خدیجه چنگیز» با انتقاد از کم کاری در این پرونده خواستار تلاش جوامع بین الملل برای پیگیری پرونده قتل خاشقچی شد. نامزد خاشقچی با اشاره به گزارش سازمان ملل گفت، این اولین گزارش صریح و روشن نهاد بین المللی بوده که در آن به دست داشتن مقامات ارشد عربستان در قتل خاشقچی اشاره کرده است. وی از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز خواست تا تحقیقاتی را در ارتباط با این قتل و براساس شواهد معتبر انجام دهد.

به انتهای لیست رسیدید