خروج آمریکا از برجام

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
وندی شرمن معاون پیشین وزیر خارجه آمریکا در گفت وگو با یک رسانه سوئیسی، اقدام دولت «دونالد ترامپ» در خروج از توافق هسته‌ای با ایران را در حالیکه تهران همچنان به آن پاییند است، اقدامی نادرست خواند. معاون پیشین وزیر خارجه آمریکا با امیدوار کننده خواندن دومین دیدار «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در آینده نزدیک گفت ترامپ توانسته یک رفاقت مردانه با کیم ایجاد کند. وی موقعیت آمریکا درمورد توافق هسته‌ای با ایران را مشابه موقعیت این کشور درمورد کره شمالی دانست و گفت، در اینجا نیز دولت ترامپ تا رویارویی کامل پیش رفته است. شرمن خروج ترامپ از برجام را اشتباه خواند و تاکید کرد: هر چند ایران یکی از بازیگران منفی در تحولات خاورمیانه است، اما تا زمانی که این کشور به برجام پایبند است، خروج از این توافق اقدام درستی نیست. این در حالیست که با توجه به زرادخانه موشکی چین، این کشور نیز باید در معاهده موشکی جدید سهیم باشد.
عصر ایرانعصر ایران4 هفته قبل
چندان که رییس جمهور روحانی در پایان سال به صراحت از همه خواست بر دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده لعنت بفرستند و از او و از خروج آمریکا از برجام به عنوان عامل اصلی درهم ریختگی و آشفتگی وضعیت اقتصادی یاد کرد. با این حال همه می‌دانستند مهم‌ترین ضلع توافق هسته‌ای با ایران، آمریکا بود و با خروج ایالات متحده فضا مبهم شد. بدین ترتیب در اردیبهشت ۹۷ هر دو بال روحانی زخم دید. این شایعه در اردیبهشت ۱۳۹۷ سبب شد که خاطره‌ای از اردیبهشت ۱۳۵۹ تازه شود. اتفاق دیگر در اردیبهشت ۹۷ نهیب رییس جمهوری بر مدیران خود بود که در نشست هم اندیشی مدیران ارشد دولت گفت: «نمی‌دانم از چه کسی می‌ترسید؟ اگر از اخم این و آن می‌ترسید کنار بروید.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
وی خاطرنشان کرد: خروج امریکا از توافق هسته‌ای هم نقض ماهوی و هم نقض شکلی از برجام است. آژانس طی گزارش‌های خود تأیید کرده است که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است ولی امریکا بدون دلیل از این توافق هسته‌ای خارج شده است. بهانه دولت امریکا این است که توافق هسته‌ای ناقص است و مدت توافق هم کم است. وی افزود: مسیر خروج از برجام استفاده از ماده‌های ۳۶ و ۳۷ توافق هسته‌ای است ولی امریکا از این مسیر استفاده نکرده و این مسئله نشان می‌دهد که خروج امریکا غیرقانونی است. معاون حقوقی رئیس‌جمهور افزود: این سازوکار، یک شرط ماهوی دارد که این سازوکار تا زمانی کار می‌کند که ایران به برجام پایبند باشد.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «تیم کین» (Tim Kaine) سناتور آمریکائی امروز شنبه اظهارات مایک پنس معاون رئیس جمهوری کشورش علیه «برجام» را به باد انتقاد گرفت. این سناتور دموکرات آمریکا در واکنش به موضع گیری ضدایرانی مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در توییتی نوشت: خدا را شکر که اروپا به صلح و دیپلماسی پایبند است. «تیم کین» در این خصوص ادامه داد: خروج آمریکا از توافق هسته‌ ای احمقانه بود و از حسادت ترامپ به اوباما نشأت می‌ گرفت. وی در نهایت مدعی شد وقت آن است که شرکای اروپایی از برجام خارج شده و به لحاظ دیپلماتیک و همچنین با اجرای تحریم‌ها، آمریکا را همراهی کنند. اظهارات پنس درحالی ایراد شد که فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته اجرای کامل برجام را اولویت این اتحادیه عنوان کرده بود.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در صفحه اینستاگرامش فیلمی از گفتگویش با تعدادی از دانش‌آموزان بسیجی استان خراسان رضوی که در قالب راهیان نور به شلمچه رفته بودند، منتشر کرد. وی در پاسخ به انتقاد مطرح شده در خصوص برجام، گفت: اینکه آمریکا احساس کرد در برجام ضرر کرده و از آن بیرون رفت، تقصیر ما نیست. مبارزه با آمریکا جبهه‌های مختلفی دارد، یک جبهه نظامی است و جبهه دیگر سیاسی است. عراقچی عنوان کرد: تحریم‌هایی را آمریکا علیه ایران اعمال کرده بود برای اینکه به دست و پای ایران زنجیرهایی ببندد که ما را زمین گیر کند، برجام این زنجیرها را باز کرد و آمریکا متوجه شد ضرر کرده و دوباره مجبور شد زنجیرها را ببندد و از برجام خارج شد. از دختر خوبم که منصفانه یکی از سوال و جوابها را به صورت کامل در صفحه خود قرار دادند، تشکر می‌کنم.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 ماه قبل
اقتصادنیوز: معاون وزیر خارجه پیشین آمریکا در گفت وگو با یک رسانه سوئیسی، اقدام دولت «دونالد ترامپ» در خروج از توافق هسته‌ای با ایران را در حالیکه تهران همچنان به آن پاییند است، اقدامی نادرست خواند. معاون وزیر خارجه پیشین آمریکا با امیدوار کننده خواندن دومین دیدار «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در آینده نزدیک گفت ترامپ توانسته یک رفاقت مردانه با کیم ایجاد کند. شرمن خروج ترامپ از برجام را اشتباه خواند و تاکید کرد: هر چند ایران یکی از بازیگران منفی در تحولات خاورمیانه است، اما تا زمانی که این کشور به برجام پایبند است، خروج از این توافق اقدام درستی نیست. شرمن بهترین راه برای توقف رقابت تسلیحاتی جدید بین روسیه و آمریکا را توافق در مورد یک معاهده فراگیرتر برای ممانعت از تولید موشک‌های هسته‌ای میانبرد دانست. این در حالیست که با توجه به زرادخانه موشکی چین، این کشور نیز باید در معاهده موشکی جدید سهیم باشد.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 ماه قبل
رژیم صهیونیستی و رژیم آل سعود همواره تلاش کرده‌اند که مناسبات ایران و گرجستان نتواند به رشد واقعی خود برسد. جمهوری اسلامی ایران همواره در بحران‌ها و گرفتاری‌های گرجستان در کنار این کشور بوده و به آن کمک کرده است. ۱- عدم وجود قوانین مدون: گرجستان کشور پیشرفته و دارای قوانین مدون نیست و لذا در بسیاری از زمینه‌ها خلاء قانونی وجود دارد. ۳ - پس از خروج آمریکایی‌ها از برجام، سختگیری‌های زیادی از سوی پلیس گرجستان در خصوص ایرانی‌ها انجام می‌شود و به نظر می‌رسد در پشت پرده، توافق هایی بین تفلیس و واشنگتن صورت گرفته باشد. ایرانی‌ها در خصوص سفر به گرجستان لازم است قبل از مسافرت با مطالعه دقیق به این کشور سفر کنند تا با مشکل مواجه نشوند.
ایرناایرنا1 ماه قبل
معاون وزیر خارجه پیشین آمریکا با امیدوار کننده خواندن دومین دیدار «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در آینده نزدیک گفت ترامپ توانسته یک رفاقت مردانه با کیم ایجاد کند. وی موقعیت آمریکا درمورد توافق هسته‌ای با ایران را مشابه موقعیت این کشور درمورد کره شمالی دانست و گفت، در اینجا نیز دولت ترامپ تا رویارویی کامل پیش رفته است. شرمن خروج ترامپ از برجام را اشتباه خواند و تاکید کرد: هر چند ایران یکی از بازیگران منفی در تحولات خاورمیانه است، اما تا زمانی که این کشور به برجام پایبند است، خروج از این توافق اقدام درستی نیست. شرمن بهترین راه برای توقف رقابت تسلیحاتی جدید بین روسیه و آمریکا را توافق در مورد یک معاهده فراگیرتر برای ممانعت از تولید موشک‌های هسته‌ای میانبرد دانست. این در حالیست که با توجه به زرادخانه موشکی چین، این کشور نیز باید در معاهده موشکی جدید سهیم باشد.
برترین‌هابرترین‌ها3 ماه قبل
دبیر شورای امنیت روسیه بار دیگر با انتقاد از خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و نسنجیده خواندن این اقدام، اظهار داشت: برغم تحریم‌های واشنگتن بسیاری از کشورها به همکاری با ایران ادامه می‌دهند. خبرگزاری ایرنا: دبیر شورای امنیت روسیه بار دیگر با انتقاد از خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و نسنجیده خواندن این اقدام، اظهار داشت: برغم تحریم‌های واشنگتن بسیاری از کشورها به همکاری با ایران ادامه می‌دهند. «نیکلای پاتروشف» روز سه شنبه در مصاحبه با روزنامه راسیسکایا گازتا ارگان دولت روسیه، گفت: آمریکا عمدا اقداماتی را برای مخدوش کردن و ضربه زدن به برجام انجام می‌دهد. دبیر شورای امنیت روسیه خاطرنشان کرد: هدف راهبردی آمریکا در مورد ایران آشکار است و با کمک تحریم‌ها می‌خواهد جنبش ضددولتی بزرگی در ایران ایجاد و این کشور را بی ثبات کند. دبیر شورای امنیت روسیه اظهار داشت: در همین حال به کاهش تنش بین ایران و اسراییل برای تثبیت اوضاع خاورمیانه و تامین امنیت اسرائیل (رژیم صهیونیستی) کمک خواهیم کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ماه قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی طی سخنرانی در جمع اعضای آیپک گفت که مهمترین حادثه سال گذشته در منطقه خاورمیانه، تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای خارج شدن از توافق هسته‌ای با ایران بوده که به افت شدید در اقتصاد ایران منتهی شد. وی در ادامه مدعی شد که توافق هسته‌ای صندوق‌های ایران را پر از اموالی کرد که به صورت مستقیم به سوریه و حزب‌الله و حماس منتقل شد. نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه افزود: رویداد دیگری که اتفاق افتاده عملیات نظامی ما در سوریه بود که با هدف جلوگیری از استقرار نظامی ایران در سوریه بوده است. صهیونیست‌ها به بهانه مقابله با حضور ایران در سوریه، بارها به خاک این کشور تجاوز کرده‌اند و این درحالی است که بلندی‌های جولان نیز از سال ۱۹۶۷ هنوز در اشغال رژیم صهیونیستی است. گادی آیزنکوت، رئیس سابق ستاد مشترک ارتش صهیونیستی اخیرا در گفت‌وگو با روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز اذعان کرد که تل‌آویو هزاران بار به خاک سوریه حمله کرده است.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 ماه قبل
اقتصادنیوز: عضو ارشد جمهوریخواه سنای آمریکا گفت: به دنبال تصویب قانونی است که خروج از برجام را به صورت قانون درآورده و برای رئیسان جمهوری آینده الزامی کند. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تارنمای خبری هیل، «جیم اینهوف» رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در نشستی خبری به خبرنگاران یادآورشد که در تلاش است تا متنی را درباره برجام به «قانون اختیارات دفاع ملی» این کشور برای دائمی کردن خروج واشنگتن از برجام اضافه کند. اینهوف ضمن ابراز اطمینان از تصویب چنین قانونی در سنای آمریکا، در عین حال اذعان کرد که تصویب آن در مجلس نمایندگان این کشور که در اختیار اکثریت دمکرات است، چندان آسان نخواهد بود. سناتور ارشد جمهوریخواه به این پرسش که آیا در «قانون اختیارات دفاع ملی» سال ۲۰۱۹ اقدامی برای دائمی کردن خروج از برجام گنجانده خواهد شد، پاسخی نداد. ترامپ در ۱۸ اردیبهشت سال جاری اعلام کرد که آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک که در سال ۲۰۱۵ میان ایران و ۶ قدرت جهانی امضا شد خارج می‌شود.
ایلناایلنا3 ماه قبل
نخست وزیر رژیم صهیونیستی تصمیم ترامپ برای خروج از برجام را مهم‌ترین اتفاق سال ۲۰۱۸ دانست. به گزارش ایلنا به نقل از الجمینر، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی ضمن ستایش حرکت ترامپ برای خروج از برجام مدعی شد: خروج ترامپ از برجام مهم‌ترین اتفاق منطقه در سالی که گذشت محسوب می‌شود. نخست وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار روز گذشته خود با سران کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) در ادامه گزافه‌گویی‌های خود مدعی شد: برجام یک توافق احمقانه بود که بودجه حاصل از توافق هسته‌ای را به سوریه، حزب الله و حماس انتقال می‌داد. وی در ادامه ادعا کرد: دومین اتفاق بزرگ سال پیش هم عملیات نظامی ما در سوریه بود که با نفوذ ایران برای تشکیل یک نیروی نظامی علیه ما در این کشور مقابله کرد.

اظهارات تاریخی ظریف قبل از خروج آمریکا از برجام +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
به گزارش مشرق، سید یاسر جبرائیلی فعال رسانه‌ای در اینستاگرام خود با انتشار فیلمی از صحبت‌های ظریف قبل از برجام نوشت: این گفت و گوی برادر عزیزم دکتر فواد ایزدی با آقای ظریف پیش از برجام، یک سند تاریخی است که به درد این ایام می‌خورد. این سند به ما می‌گوید آقای محمدجواد ظریف در خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن سواد و دانش کافی درباره محیط بین‌الملل و معادلات بین‌المللی ندارد و اظهارات، ارزیابی‌ها و وعده‌های او و تیم او نباید مبنای تصمیم‌گیری‌های اساسی در کشور باشد. به عبارت روشن‌تر، اگر آقای ظریف را بابت به سخره گرفتن منافع ملی در قضیه برجام محاکمه نمی‌کنیم، کمترین احتیاط عقلانی این است که برای ایشان نباید حق اظهار نظر درباره FATF و هر مسئله دیگری از جنس آن را قائل باشیم.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 ماه قبل
اقتصادنیوز: رئیس جمهور تاکید کرد که بعد از تخلف آمریکا و اقدام غیر قانونی این کشور در خروج از توافق هسته‌ای، انتظار این است که اتحادیه اروپا این خلاء را جبران کند. روحانی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های بسیار خوبی برای توسعه روابط دو کشور وجود دارد که امیدواریم از این ظرفیت‌ها استفاده شود. رئیس جمهور افزود: اراده لازم برای توسعه روابط اقتصادی و سیاسی بین دو کشور وجود دارد و امیدواریم در دوره فعالیت سفیر جدید این کشور در تهران شاهد توسعه روابط بین دو کشور باشیم. " پاول میفسود" سفیر اکردیته جدید کشور مالت در تهران نیز در این دیدار با تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهور کشورمان، خاطرنشان کرد: روابط دو کشور دیرینه بوده و همه تلاش دولت من این است که سطح این روابط بیش از پیش توسعه یابد. سفیر جدید مالت در تهران بر حمایت کشورش از برجام تاکید کرد و گفت: برجام نقشه راهی برای توسعه روابط دو جانبه و چند جانبه با اتحادیه اروپا است و مالت از این توافق حمایت می‌کند.
مهرمهر1 ماه قبل
وی تاکید کرد: پس از تخلف آمریکا و اقدام غیرقانونی این کشور در خروج از توافق هسته‌ای، انتظار این است که اتحادیه اروپا این خلأ را جبران کند. رئیس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های بسیار خوبی برای توسعه روابط دو کشور وجود دارد که امیدواریم از این ظرفیت‌ها استفاده شود. روحانی افزود: اراده لازم برای توسعه روابط اقتصادی و سیاسی بین دو کشور وجود دارد و امیدواریم در دوره فعالیت سفیر جدید این کشور در تهران شاهد توسعه روابط بین دو کشور باشیم. پاول میفسود سفیر اکردیته جدید کشور مالت در تهران نیز در این دیدار با تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهور کشورمان، تصریح کرد: روابط دو کشور دیرینه بوده و همه تلاش دولت ما این است که سطح این روابط بیش از پیش توسعه یابد. سفیر جدید مالت در تهران بر حمایت کشورش از برجام تاکید کرد و گفت: برجام نقشه راهی برای توسعه روابط دو جانبه و چندجانبه با اتحادیه اروپاست و مالت از این توافق حمایت می‌کند.
ایرناایرنا3 ماه قبل
به گزارش چهارشنبه شب ایرنا، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در جمع اعضای کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) به خروج آمریکا از برجام و حضور ایران در سوریه اشاره کرد. بنا بر اعلام دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی، نتانیاهو در این سخنرانی خروج آمریکا از برجام را مهمترین رویداد سال گذشته میلادی در منطقه غرب آسیا دانست. وی همچنین با این ادعا که تهران عواید حاصل از برجام را برای سوریه، حزب الله لبنان و حماس هزینه کرده، مدعی شد که خروج آمریکا از برجام اقتصاد ایران را تضعیف کرد. نتانیاهو دومین رویداد مهم سال ۲۰۱۸ را تحرکات ارتش این رژیم برای آنچه مقابله با تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه خواند، عنوان کرد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت سال جاری اعلام کرد که کشورش از برجام خارج شده و تحریم‌های رفع شده به مدد این توافق را علیه ایران بازمی گرداند.
ایرناایرنا1 ماه قبل
رژیم صهیونیستی و رژیم آل سعود همواره تلاش کرده‌اند که مناسبات ایران و گرجستان نتواند به رشد واقعی خود برسد. جمهوری اسلامی ایران همواره در بحران‌ها و گرفتاری‌های گرجستان در کنار این کشور بوده و به آن کمک کرده است. ۱- عدم وجود قوانین مدون: گرجستان کشور پیشرفته و دارای قوانین مدون نیست و لذا در بسیاری از زمینه‌ها خلاء قانونی وجود دارد. ۳ - پس از خروج آمریکایی‌ها از برجام، سختگیری‌های زیادی از سوی پلیس گرجستان در خصوص ایرانی‌ها انجام می‌شود و به نظر می‌رسد در پشت پرده، توافق هایی بین تفلیس و واشنگتن صورت گرفته باشد. ایرانی‌ها در خصوص سفر به گرجستان لازم است قبل از مسافرت با مطالعه دقیق به این کشور سفر کنند تا با مشکل مواجه نشوند.
ایسناایسنا2 ماه قبل
یکی از نماینده‌های حزب دموکرات و نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ از سخنرانی اخیر دونالد ترامپ که علت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای را ممانعت از دست‌یابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای عنوان کرده بود، انتقاد کرد. به گزارش ایسنا، تولسی گابارد، یکی از نماینده‌های حزب دموکرات و نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ به سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا واکنش نشان داد و در توییتی نوشت: اقدامات ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای احتمال آن را بالاتر می‌برد که آن‌ها (ایرانی‌ها) برنامه سلاح‌های هسته‌شان را از سر بگیرند و کره شمالی نیز برنامه‌های هسته‌ایش را متوقف نکند. این باعث می‌شود که از ایمنی مردم، کشور و جهان‌مان کاسته شود. این اظهارات دونالد ترامپ در حالی مطرح می‌شود که مقامات ارشد اطلاعاتی آمریکا در چند روز اخیر در گزارش سالانه، پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام را تأیید کرده‌اند. همچنین پایبندی ایران به توافق هسته‌ای تاکنون در ۱۳ گزارش متوالی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید شده است.
عصر ایرانعصر ایران1 ماه قبل
ما بعد از توافق هسته‌ای دور جدیدی از روابط بسیار خوب را با کشورهای اروپایی شروع کردیم. رئیس جمهور تاکید کرد که بعد از تخلف آمریکا و اقدام غیر قانونی این کشور در خروج از توافق هسته‌ای، انتظار این است که اتحادیه اروپا این خلاء را جبران کند. روحانی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های بسیار خوبی برای توسعه روابط دو کشور وجود دارد که امیدواریم از این ظرفیت‌ها استفاده شود. رئیس جمهور افزود: اراده لازم برای توسعه روابط اقتصادی و سیاسی بین دو کشور وجود دارد و امیدواریم در دوره فعالیت سفیر جدید این کشور در تهران شاهد توسعه روابط بین دو کشور باشیم. " سفیر جدید مالت در تهران بر حمایت کشورش از برجام تاکید کرد و گفت: برجام نقشه راهی برای توسعه روابط دو جانبه و چند جانبه با اتحادیه اروپا است و مالت از این توافق حمایت می‌کند.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
رئیس جمهور تاکید کرد که بعد از تخلف آمریکا و اقدام غیر قانونی این کشور در خروج از توافق هسته‌ای، انتظار این است که اتحادیه اروپا این خلاء را جبران کند. روحانی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های بسیار خوبی برای توسعه روابط دو کشور وجود دارد که امیدواریم از این ظرفیت‌ها استفاده شود. رئیس جمهور افزود: اراده لازم برای توسعه روابط اقتصادی و سیاسی بین دو کشور وجود دارد و امیدواریم در دوره فعالیت سفیر جدید این کشور در تهران شاهد توسعه روابط بین دو کشور باشیم. " پاول میفسود" سفیر اکردیته جدید کشور مالت در تهران نیز در این دیدار با تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهور کشورمان، خاطرنشان کرد: روابط دو کشور دیرینه بوده و همه تلاش دولت من این است که سطح این روابط بیش از پیش توسعه یابد. سفیر جدید مالت در تهران بر حمایت کشورش از برجام تاکید کرد و گفت: برجام نقشه راهی برای توسعه روابط دو جانبه و چند جانبه با اتحادیه اروپا است و مالت از این توافق حمایت می‌کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام حسن روحانی امروز هنگام دریافت استوارنامه سفیر اکردیته جدید مالت در تهران، گفت: ما بعد از توافق هسته‌ای دور جدیدی از روابط بسیار خوب را با کشورهای اروپایی شروع کردیم و روابط با کشور مالت نیز در طول سال‌های گذشته روابط بسیار خوبی بوده است. وی تاکید کرد: پس از تخلف آمریکا و اقدام غیرقانونی این کشور در خروج از توافق هسته‌ای، انتظار این است که اتحادیه اروپا این خلأ را جبران کند. رئیس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های بسیار خوبی برای توسعه روابط دو کشور وجود دارد که امیدواریم از این ظرفیت‌ها استفاده شود. روحانی افزود: اراده لازم برای توسعه روابط اقتصادی و سیاسی بین دو کشور وجود دارد و امیدواریم در دوره فعالیت سفیر جدید این کشور در تهران شاهد توسعه روابط بین دو کشور باشیم. سفیر جدید مالت در تهران بر حمایت کشورش از برجام تاکید کرد و گفت: برجام نقشه راهی برای توسعه روابط دو جانبه و چندجانبه با اتحادیه اروپاست و مالت از این توافق حمایت می‌کند.
افتصادنیوزافتصادنیوز2 هفته قبل
در ماه مه سال گذشته، رئیس جمهوری آمریکا رسما خروج کشورش از برجام را اعلام کرد و از ماه اوت، تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری را به تدریج بازگرداند. با وجود تحریم نفتی، ایالات متحده هشت کشور خریدار نفت ایران را به مدت شش ماه از تحریم نفتی معاف کرد. نماینده آمریکا در امور ایران همچنین نسبت به امکان کاهش بیشتر صادرات نفت ایران از طریق محدودیت بیشتر معافیت‌های نفتی نیز ابراز خوش‌بینی کرده است. به گفته برایان هوک، تحریم نفتی ایران باعث شد تا صادرات نفت ایران در مقایسه با دوره قبل از اعلام تحریم یک و نیم میلیون بشکه در روز کاهش بیابد. احتمال کاهش صدور نفت ایران در ماه مه و اختلال در عرضه نفت ونزوئلا عامل این افزایش عنوان شده است.
انتخابانتخاب1 ماه قبل
رئیس جمهور تاکید کرد که بعد از تخلف آمریکا و اقدام غیر قانونی این کشور در خروج از توافق هسته‌ای، انتظار این است که اتحادیه اروپا این خلاء را جبران کند. روحانی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های بسیار خوبی برای توسعه روابط دو کشور وجود دارد که امیدواریم از این ظرفیت‌ها استفاده شود. رئیس جمهور افزود: اراده لازم برای توسعه روابط اقتصادی و سیاسی بین دو کشور وجود دارد و امیدواریم در دوره فعالیت سفیر جدید این کشور در تهران شاهد توسعه روابط بین دو کشور باشیم. " پاول میفسود" سفیر اکردیته جدید کشور مالت در تهران نیز در این دیدار با تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهور کشورمان، خاطرنشان کرد: روابط دو کشور دیرینه بوده و همه تلاش دولت من این است که سطح این روابط بیش از پیش توسعه یابد. سفیر جدید مالت در تهران بر حمایت کشورش از برجام تاکید کرد و گفت: برجام نقشه راهی برای توسعه روابط دو جانبه و چند جانبه با اتحادیه اروپا است و مالت از این توافق حمایت می‌کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 هفته قبل
عده‌ای در داخل برای خروج آمریکا از برجام تلاش می‌کردندوی با بیان این مطلب که عده‌ای در داخل برای خروج آمریکا از برجام تلاش می‌کردند، ‌ گفت: این خروج با توجه به مقدمات و زمینه چینی‌هایی که قبلا منتقدان دولت انجام دادند و گفته بودند آمریکا قابل اعتماد نیست، صورت گرفت. منتقدان به جای آمریکا دولت را مقصر خروج این کشور از برجام می‌دانندوی خاطرنشان کرد: خروج آمریکا از برجام باعث شد بهانه‌ای در اختیار مخالفان دولت قرار گیرد تا انتقادهایشان را تندتر کرده و دولت را مسبب مشکلات اقتصادی ناشی از خروج آمریکا از برجام معرفی کنند. وی تاکید کرد: تمامی این اتفاقات روی روند اداره کشور تاثیر منفی گذاشت و جالب این است که جناح مقابل به جای سرزنش آمریکا دولت را متهم می‌کند به اینکه چرا به ایالات متحده اعتماد کردید تا این اتفاقات بیفتد. وی ادامه داد: منتقدان دولت بدون اینکه شرایط را ارزیابی کنند مشکلاتی که برای ما بعد از خروج آمریکا از برجام ایجاد شد را به دولت و عمکلردش نسبت دادند. میرزایی خاطرنشان کرد: منتقدان دولت سعی کردند راهی که در مخالفت پیش گرفته بودند را ادامه دهند و به جامعه القا کنند که دولت ناکارآمد و ناتوان است.
مهرمهر2 ماه قبل
وزیر امور خارجه با بیان اینکه اروپایی‌ها باید اقداماتی را که تعهد کردند شروع کنند، افزود: اروپایی‌ها در بیانیه خود به این موضوع اشاره کردند. ما در بیانیه احساس نکردیم اروپایی‌ها شرطی گذاشتند، اروپایی‌ها گفتند تا زمانی که ایران در قالب برجام عمل می‌کند ما هم به اقداماتمان ادامه خواهیم داد. البته ایران به تمام تعهداتش عمل کرده و اروپایی‌ها نه به تعهدات خودشان تا کنون عمل کردند و نه به جبران خسارت خروج آمریکا را پرداختند. در واقع ساز و کار برای این است که در مرحله اول شرکت‌های خصوصی به استفاده از آن تشویق شوند تا در ادامه به صورت کارآمد بتواند سایر حوزه‌ها هم پوشش دهد. این اقدام فعلی، سیاسی است تا اینکه ببینیم در عمل چگونه اروپایی‌ها آن را به اقدام عملیاتی قابل اتکا تبدیل می‌کنند.
ایسناایسنا2 ماه قبل
سناتور آمریکایی به سخرانی اخیر دونالد که علت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای را عدم دست‌یابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای عنوان کرده بود، واکنش نشان داد و آن‌را به سخره گرفت. به گزارش ایسنا، جف مرکلی، سناتور دموکرات ایالت اوریگان ساعاتی پیش در واکنش به سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا خطاب به وی در توییتی نوشت: بگذارید ببینم درست متوجه شده‌ام یا نه. این اظهارات دونالد ترامپ در حالی مطرح می‌شود که مقامات ارشد اطلاعاتی آمریکا در چند روز اخیر در گزارش سالانه، پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام را تأیید کرده‌اند. همچنین پایبندی ایران به توافق هسته‌ای تا کنون در ۱۳ گزارش متوالی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید شده است. خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای تا کنون واکنش منفی بسیار از مقامات اروپایی و حتی تحلیل‌گران آمریکایی را در بر داشته است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
بنابراین، این مسئله باعث تضعیف سیاست ما می‌شود. وزیر امور خارجه پیشین آمریکا تاکید کرد: متحدان ما پس از خروج واشنگتن از برجام به آمریکا بی‌اعتماد شده‌اند و این اتفاق منجر به تضعیف رابطه ما با سایر اعضای گروه ۱+۵ شده است. آلبرایت وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در جلسه استماع کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان با بیان اینکه آمریکایی‌ها از واژه «چندجانبه گرایی» خوششان نمی‌آید، گفت: متحدان آمریکا پس از خروج این کشور از برجام به ما بی‌اعتماد شده‌اند. خروج از این توافق باعث تضعیف رابطه ما با سایر اعضای گروه ۵+۱ شده است. این در حالی است که دیگر طرف‌های توافق هسته‌ای بر ادامه پایبندی خود به آن علی‌رغم خروج آمریکا تاکید دارند.
ایسناایسنا2 ماه قبل
معاون حقوقی رئیس جمهور گفت: خروج آمریکا از برجام موجب شده است که سایر طرف‌های برجام هم نتوانند تعهدات خود را اجرایی کنند. وی خاطرنشان کرد: خروج امریکا از توافق هسته‌ای هم نقض ماهوی و هم نقض شکلی از برجام است. بهانه دولت امریکا این است که توافق هسته‌ای ناقص است و مدت توافق هم کم است. وی افزود: مسیر خروج از برجام استفاده از ماده‌های ۳۶ و ۳۷ توافق هسته‌ای است ولی امریکا از این مسیر استفاده نکرده و این مسئله نشان می‌دهد که خروج امریکا غیرقانونی است. این اقدام امریکا نقض برجام نیز است و به صورت دو فاکتو موجب توقف فعالیت‌ها و تعهدات کشورهای دیگر و نقض غیرمستقیم برجام از سوی آنها نیز شده است.
ایسناایسنا2 ماه قبل
یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: انتظار است SPV (ساز و کار ویژه مالی اروپا با ایران) صرفا کالاهای انسانی و حیانی را در برنگیرد و ایران بتواند بدون محدودیت از این کانال برداشت مالی انجام دهد. وی گفت: هم‌چنین در این‌که SPV، همه ابعاد و کالاها را در بر می‌گیرد یا فقط HSPV یا کالاهایی که بعد انسانی و حیاتی دارند هنوز ابهام است. ایران نمی‌خواهد این ساز و کار صرفا منوط به این نوع کالاها باشد. هم‌چنین ایران نمی‌خواهد آزادی عملش در این ساز و کار برای برداشت‌های مالی و نقل و انتقال پول محدود باشد. وی درباره انتظار و امید مردم به SPV و بهبود شرایط با اعلام و اجرای آن تصریح کرد: برداشت من این است که با توجه به شرایط ایجاد شده پس از برجام، SPV در بخش عمومی جامعه تاثیری که خروج آمریکا از برجام گذاشت و افکار عمومی را متاثر کرد، نخواهد داشت.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 هفته قبل
او همچنین افزود: پیام من به مردم ایران این است اجازه ندهید که هیچکس این توافق هسته‌ای را از بین ببرد. کاخ کرملین نیز بیانیه‌ای در واکنش به این اقدام ترامپ منتشر کرده و این اقدام را شاهدی بر قابلیت مذاکره نداشتن آمریکا توصیف کرد. پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، «امانوئل مکرون» با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود ابراز تأسف کشور‌های اروپایی از این اقدام را ابراز کرد و نوشت: فرانسه، انگلیس و آلمان برای خروج آمریکا از توافق هسته‌ای متأسف هستند. زیرا از زمان انعقاد توافق هسته‌ای، ایران فعالیت‌های خود را برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متوقف نکرده بلکه پنهان کرده است. خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و تنش میان تهران و واشنگتن سبب ایجاد چالش‌هایی بزرگ مانند افزایش قیمت نفت شد.

به انتهای لیست رسیدید