خروج آمریکا از برجام

خروج آمریکا از برجام

جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه سفرش به هند برای دیدار با تجار و بازرگانان ایرانی و هندی و گفتگو با مقامات محلی وارد بمبئی (مومبای) شد و مورد استقبال ابوالفضل محمدعلیخانی سرکنسول ایران در این شهر و مقامات محلی قرار گرفت. رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران عصر سه‌شنبه ۲۴ دی ماه برای شرکت در نشست گفتگوهای رایسینا به دهلی‌نو رفت و در مدت حضورش در این شهر ضمن شرکت در نشست مزبور و ایراد سخنرانی و پاسخ به سؤالات مطرح شده، با نخست‌وزیر و وزیر خارجه هند و برخی مقامات حاضر از جمله وزرای خارجه روسیه، دانمارک، استرالیا، استونی و وزیر مشاور در امور خارجی آلمان و مشاوران امنیت ملی افغانستان و هندوستان دیدار و گفتگو کرد. وزیر خارجه ایران همچنین صبح امروز (پنجشنبه) در دیدار «جوزپ بورل» مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا از بی عملی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات برجامی‌شان انتقاد و بر برخورد صحیح اروپا با ایران و برجام تأکید کرد. (اینجا بخوانید) رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ۲۴ اردیبهشت ماه سال جاری (۱۳۹۸) پس از خروج آمریکا از برجام و در سفری به چند کشور و پس از ترکمنستان به هند رفت و با «سوشما سواراج» وزیر خارجه فقید هند دیدار و گفتگو کرد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه سفرش به هند برای دیدار با تجار و بازرگانان ایرانی و هندی و گفتگو با مقامات محلی وارد بمبئی (مومبای) شد و مورد استقبال ابوالفضل محمدعلیخانی سرکنسول ایران در این شهر و مقامات محلی قرار گرفت. رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران عصر سه‌شنبه ۲۴ دی ماه برای شرکت در نشست گفتگوهای رایسینا به دهلی‌نو رفت و در مدت حضورش در این شهر ضمن شرکت در نشست مزبور و ایراد سخنرانی و پاسخ به سؤالات مطرح شده، با نخست‌وزیر و وزیر خارجه هند و برخی مقامات حاضر از جمله وزرای خارجه روسیه، دانمارک، استرالیا، استونی و وزیر مشاور در امور خارجی آلمان و مشاوران امنیت ملی افغانستان و هندوستان دیدار و گفتگو کرد. وزیر خارجه ایران همچنین صبح امروز (پنجشنبه) در دیدار «جوزپ بورل» مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا از بی عملی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات برجامی‌شان انتقاد و بر برخورد صحیح اروپا با ایران و برجام تأکید کرد. (اینجا بخوانید) رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ۲۴ اردیبهشت ماه سال جاری (۱۳۹۸) پس از خروج آمریکا از برجام و در سفری به چند کشور و پس از ترکمنستان به هند رفت و با «سوشما سواراج» وزیر خارجه فقید هند دیدار و گفتگو کرد. انتهای پیام/
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
وزیر امور خارجه در دولت مستعفی روسیه در سخنانی به انتقاد از سیاست آمریکا در زمینه خروج از برجام و معاهده موشک‌های میان‌برد پرداخت. باشگاه خبرنگاران: به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه در دولت مستعفی روسیه در سخنرانی خود در بنیاد روابط بین‌الملل در تاشکند ازبکستان گفت: خروج آمریکا از توافقنامه هسته‌ای ایران (برجام) و معاهده موشک‌های میان‌برد، باعث تشدید تنش در منطقه شد. وی افزود: رفتار‌های غیرعقلانی آمریکا و متحدانش باعث فاجعه در خاورمیانه و شمال آفریقا شده است. وزیر امور خارجه در دولت مستعفی روسیه ادامه داد: غرب به صورت یکجانبه عمل می‌کند، در حالی که مقابله با چالش‌های فعلی، مستلزم همکاری است. روسیه پیشنهاد می‌کند برای گسترش نظام عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای و بیولوژیک، همکاری دسته جمعی صورت گیرد.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
رئیس جمهور افزود: این به دلیل حضور مردم در انتخابات بود و در این راستا در کنار نظام و دولت قرار گرفتند. اما دولت قبل از موعد و در اواسط دولت یازدهم و نه پایان دولت، تورم را تک‌ رقمی کرد. رئیس جمهور ادامه داد: اما ما این کار را نکردیم، در برجام ماندیم و از بقیه طرفین مطالبه کردیم و خواستیم که به تعهدات خود عمل کند. ما در دولت تلاش کردیم تا ابتدا تورم را کاهش دهیم و در سال ۹۲ کاهش تورم را شروع کردیم. رئیس جمهور در پایان ابراز امیدواری کرد که تلاش‌ها و اقدامات انجام شده منجر به بهبود شرایط کشور و مردم شود.
همشهریهمشهری1 روز قبل
مطابق آمارهای بانک جهانی رشد (عقبگرد) اقتصاد ایران در سال‌۲۰۱۸ میلادی منفی ۴٫۹درصد بوده و این رقم در سال‌۲۰۱۹ به منفی ۸٫۷درصد رسیده است. رشد اقتصادی ایران در سال‌۲۰۱۹ کمترین میزان در میان کشورهایی بود که بانک جهانی درباره آنها گزارش داده بود. مطابق پیش‌بینی بانک جهانی، رشد اقتصادی جهان در سال‌جاری میلادی ۲٫۵‌درصد خواهد بود که یک‌دهم درصد بیشتر از سال‌۲۰۱۹ است. ضمن اینکه گزارش‌های موجود نشان می‌دهد سطح تورم سالانه ایران همچنان در محدوده ۴۰درصد باقی خواهد ماند، این موضوع تأیید می‌کند اقتصاد ایران همچنان در فضای رکود تورمی است. او با بیان اینکه این اقدامات نمی‌تواند شوک شدیدی به اقتصاد ایران وارد کند، تأکید کرد: متغیرهای کلان اقتصاد جهش‌های خود را در ۲سال اخیر داشته‌اند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
سه کشور اروپایی باقی‌مانده برجام را فروختند تا از تعرفه‌های جدید ترامپ رهایی پیدا کنند. شما چنین موقعیتی ندارید!» مقامات سه کشور اروپایی عضو برجام روز سه‌شنبه ۲۴ دی‌ماه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که مکانیسم موسوم به «سازوکار حل‌وفصل اختلافات» در برجام را به جریان انداخته‌اند. سه کشور اروپایی در این بیانیه آمیخته به ادعاهای اثبات‌نشده اظهار داشتند: «ما به‌عنوان وزیران خارجه فرانسه، آلمان و پادشاهی متحده به‌همراه شرکای اروپایی‌مان منافع امنیتی مشترکی داریم. برجام یکی از دستاوردهای کلیدی دیپلماسی چندجانبه و معماری نظم اشاعه جهانی است.» توافق هسته‌ای برجام سال ۲۰۱۵ میان ایران و پنج کشور عضو شورای امنیت به‌علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد. بعد از خروج آمریکا از برجام و خلف وعده اروپا در برخوردار کردن ایران از مزایای توافق هسته‌ای، تهران در پنج مرحله با فواصل ۶۰روزه تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
درحال حاضر سه دولت اروپایی فقط سازوکار حل اختلاف برجام را فعال نموده‌اند. سازوکار حل اختلاف برجام بدین شرح است که اگر یکی از طرف‌های برجام مدعی شود طرف دیگری تعهدات خود را عملی نمی‌کند، درخواست تشکیل کمیسیون مشترک برجام را میدهد تا موضوع در سطح کمیسیون طرح و بررسی شود. در صورتی که شورای حکام موضوع را تهدید جدی و فوری ارزیابی کند، موضوع به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع می‌شود. در این خصوص باید تاکید کرد که چندی پیش کشورهای اروپایی طرف برجام اعلام کردند که قرار نیست از مکانیسم حل اختلاف موجود در برجام استفاده کنند. این جریان سازی‌ها در حالی انجام می‌شود که سازوکار حل اختلاف برجام بطور کلی با اسنپ بک متفاوت است.
برترین‌هابرترین‌ها2 روز قبل
از آنجایی که ما یک دولتی هستیم که برخی از دستگاه‌های تبلیغاتی خیلی دلشان نمی‌خواهد که کارهای خوب این دولت را تبیین کنند، این مسائل را بیان نمی‌کنند. اگر کسی دیگر بود ۳۰ – ۴۰ روز در کشور جشن می‌گرفتند و می‌گفتند این دولت چگونه آمریکا را در شورای امنیت و مجمع عمومی منکوب کرد. این دولت، دولت مظلومی است، چاره‌ای نیست همه اینها را ما باید در جلسات این‌چنینی برای شما توضیح دهیم. رئیس جمهور با بیان اینکه در دنیای سیاست، باید با جهان کار و همکاری کنیم، گفت: روزی نبوده است که ما در دولت به عنوان نماینده ملت به فکر سیاست خارجی کشور نباشیم. البته کار بسیار سخت بود و در پاسخ به خروج آمریکا از برجام و عمل نکردن طرفین به تعهداتشان تصمیم گرفتیم کاهش تعهدات را به صورت گام به گام انجام دهیم.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشمحمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه سفرش به هند برای دیدار با تجار و بازرگانان ایرانی و هندی و گفتگو با مقامات محلی وارد بمبئی (مومبای) شد و مورد استقبال ابوالفضل محمدعلیخانی سرکنسول ایران در این شهر و مقامات محلی قرار گرفت. اخبار سیاسی- رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران عصر سه‌شنبه ۲۴ دی ماه برای شرکت در نشست گفتگوهای رایسینا به دهلی‌نو رفت و در مدت حضورش در این شهر ضمن شرکت در نشست مزبور و ایراد سخنرانی و پاسخ به سؤالات مطرح شده، با نخست‌وزیر و وزیر خارجه هند و برخی مقامات حاضر از جمله وزرای خارجه روسیه، دانمارک، استرالیا، استونی و وزیر مشاور در امور خارجی آلمان و مشاوران امنیت ملی افغانستان و هندوستان دیدار و گفتگو کرد. وزیر خارجه ایران همچنین صبح امروز (پنجشنبه) در دیدار «جوزپ بورل» مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا از بی عملی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات برجامی‌شان انتقاد و بر برخورد صحیح اروپا با ایران و برجام تأکید کرد. رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ۲۴ اردیبهشت ماه سال جاری (۱۳۹۸) پس از خروج آمریکا از برجام و در سفری به چند کشور و پس از ترکمنستان به هند رفت و با «سوشما سواراج» وزیر خارجه فقید هند دیدار و گفتگو کرد.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
اگر شما برگردید و راهی را انتخاب کنید که به نفع ثبات و امنیت منطقه باشد، ما آماده‌ایم. در این گزارش به طور اجمالی به این موضوع می‌پردازیم که تحریم‌های شورای امنیت شامل چه تحریم‌هایی است و چه اثراتی دارد. * تحریم‌های شورای امنیت تحریم‌های تجاری استدر یک تقسیم‌بندی عرفی، تحریم‌های اقتصادی را می‌توان به ۲ دسته تحریم‌های بانکی و غیربانکی تقسیم کرد. درباره تحریم‌های شورای امنیت باید گفت بیش از ۹۰ درصد تحریم‌های ذیل قطعنامه‌های شورای امنیت تحریم‌های تجاری هستند. پس آنچه اهمیت دارد تحریم‌های بانکی آمریکا است و تحریم‌های شورای امنیت به دلیل نداشتن این پشتوانه اقتصادی برای بازیگران اقتصادی چندان اهمیت ندارد.
مازن آنلاینمازن آنلاین2 روز قبل
پیام مازند - وزیر خارجه فرانسه یک روز پس از فعال‌سازی مکانیسم حل اختلاف در برجام تأکید کرد که آینده این توافق در معرض خطر قرار گرفته استوزیر خارجه فرانسه از آینده برجام اظهار نگرانی کردبه نقل از شبکه خبری الجزیره، ‌ «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که آینده توافق هسته‌ای موسوم به برجام در خطر است. سه کشور اروپایی در این بیانیه آمیخته به ادعاهای اثبات‌نشده اظهار داشتند: «ما به‌عنوان وزیران خارجه فرانسه، آلمان و پادشاهی متحده به‌همراه شرکای اروپایی‌مان منافع امنیتی مشترکی داریم. دولت آمریکا به‌ریاست دونالد ترامپ، اردیبهشت‌ماه سال گذشته این توافق مورد تأیید شورای امنیت را نقض کرده از آن خارج شد. بعد از خروج آمریکا از برجام و خلف وعده اروپا در برخوردار کردن ایران از مزایای توافق هسته‌ای، تهران در پنج مرحله با فواصل ۶۰روزه تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد. ایران تأکید کرده است که کاهش این تعهدات ذیل بندهای ۲۶ و ۳۶ توافق انجام شده و به‌معنای نقض توافق نیست.
کرد آنلاینکرد آنلاین2 روز قبل
عصر کرد - وزیر خارجه فرانسه یک روز پس از فعال‌سازی مکانیسم حل اختلاف در برجام تأکید کرد که آینده این توافق در معرض خطر قرار گرفته استوزیر خارجه فرانسه از آینده برجام اظهار نگرانی کردبه نقل از شبکه خبری الجزیره، ‌ «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که آینده توافق هسته‌ای موسوم به برجام در خطر است. سه کشور اروپایی در این بیانیه آمیخته به ادعاهای اثبات‌نشده اظهار داشتند: «ما به‌عنوان وزیران خارجه فرانسه، آلمان و پادشاهی متحده به‌همراه شرکای اروپایی‌مان منافع امنیتی مشترکی داریم. دولت آمریکا به‌ریاست دونالد ترامپ، اردیبهشت‌ماه سال گذشته این توافق مورد تأیید شورای امنیت را نقض کرده از آن خارج شد. بعد از خروج آمریکا از برجام و خلف وعده اروپا در برخوردار کردن ایران از مزایای توافق هسته‌ای، تهران در پنج مرحله با فواصل ۶۰روزه تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد. ایران تأکید کرده است که کاهش این تعهدات ذیل بندهای ۲۶ و ۳۶ توافق انجام شده و به‌معنای نقض توافق نیست.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین2 روز قبل
پیام خوزستان - وزیر خارجه فرانسه یک روز پس از فعال‌سازی مکانیسم حل اختلاف در برجام تأکید کرد که آینده این توافق در معرض خطر قرار گرفته استوزیر خارجه فرانسه از آینده برجام اظهار نگرانی کردبه نقل از شبکه خبری الجزیره، ‌ «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که آینده توافق هسته‌ای موسوم به برجام در خطر است. سه کشور اروپایی در این بیانیه آمیخته به ادعاهای اثبات‌نشده اظهار داشتند: «ما به‌عنوان وزیران خارجه فرانسه، آلمان و پادشاهی متحده به‌همراه شرکای اروپایی‌مان منافع امنیتی مشترکی داریم. دولت آمریکا به‌ریاست دونالد ترامپ، اردیبهشت‌ماه سال گذشته این توافق مورد تأیید شورای امنیت را نقض کرده از آن خارج شد. بعد از خروج آمریکا از برجام و خلف وعده اروپا در برخوردار کردن ایران از مزایای توافق هسته‌ای، تهران در پنج مرحله با فواصل ۶۰روزه تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد. ایران تأکید کرده است که کاهش این تعهدات ذیل بندهای ۲۶ و ۳۶ توافق انجام شده و به‌معنای نقض توافق نیست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
به گزارش مشرق، روز گذشته سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلستان در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که مکانیزم ماشه برجام را فعال کرده‌اند. علت فعال کردن مکانیسم ماشهزیاده‌خواهی و میل به کسب امتیازات بیشتر را می‌توان اصلی‌ترین علت برای فعال کردن مکانیزم ماشه توسط کشورهای اروپایی دانست. وضع محدودیت‌های موشکی، مقابله با دفاع منطقه‌ای ایران و دائمی کردن برخی از محدودیت‌های هسته‌ای از جمله اصلی‌ترین خواسته‌های سه کشور اروپایی است. چرا نباید از بازگشت تحریم‌ها ترسید؟ نباید فراموش کرد که تحریم‌های شورای امنیت نسبت به تحریم‌های آمریکا دارای اهمیت کم‌تری است. به این ترتیب اگر هر شش قطعنامه شورای امنیت علیه ایران نیز بازگردد، باز هم وزنی کم‌تر از تحریم‌های آمریکا دارد.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
اخبار سیاسی- ادعای این سه کشور اروپایی برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه عدم پایبندی ایران به تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای موسوم به برجام بود! مکانیسم ماشه یا «سازوکار مقابله با نقض برجام از سوی ایران»، مکانیزمی است که منجر به تجدید تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران خواهد شد. کما اینکه روسیه و چین با آن کاملا مخالف هستند؛ بنابراین اروپا در شورای امنیت با چالش جدی روبرو خواهد شد. افکار عمومی جهان این مسائل را می‌داند و لذا حتی بازگشت قطعنامه‌های شورای امنیت نیز برش سیاسی پیشین را نخواهد داشت. در واقع تحریم‌های دولت ترامپ به مراتب بیش از تحریم‌های مصوب در آن قطعنامه‌هاست؛ لذا مکانیسم ماشه از بعد اقتصادی اثرگذاری چندانی نخواهد داشت.
ایرناایرنا2 روز قبل
به گزارش تارنمای یورب سرور، جوسپ بورل در مورد بیانیه سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس در مورد ایران افزود: هدف این بیانیه یافتن راه حل‌ها و بازگشت به رعایت کامل در چارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است و بازگشت تحریم‌ها مورد نظر این بیانیه نیست. وزیران سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه عضو برجام دیروز (سه‌شنبه) با صدور بیانیه‌ای از آنچه فعال کردن مکانیسم حل اختلاف در این توافق بین‌المللی خوانده‌اند، خبر دادند. در این بیانیه گفته شد: این تصمیم به ناچار، پس از گام‌های ایران برای کاهش تعهداتش در برجام اتخاذ شده‌است. ایران بارها اعلام کرده که در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است. وی افزود: به همین سبب نیز، کشورمان از مقررات پیش بینی شده در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام استفاده کرده و اجرای بخشی از تعهدات هسته‌ای خود را طی پنج گام با فواصل زمانی قابل ملاحظه متوقف کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
سه کشور اروپایی اعلام کرده‌اند که قصد دارند مکانیسم حل اختلاف مندرج در این توافقنامه را فعال کنند. با این حال مروری کوتاه از عملکرد اروپا بویژه بعد از خروج‌ آمریکا از برجام ضروری است. اروپا با وجود وعده‌های بسیاری که داده بود در عمل نشان داد اراده‌ای برای ایستادن در مقابل اقدامات خلاف قوانین بین المللی آمریکا ندارد. این رویه اروپا عملا اعتبار و توانایی این کشور‌ها را زیر سوال برده است. می توان گفت که استفاده از مکانیسم ماشه علیه ایران اشتباه استراتژیک اروپا است و با این تصمیم اروپا راه ماجراجویانه‌ای را در مورد برجام و فعالیت هسته‌ای ایران آغاز کرده‌اند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل
وی تنگنای پیش روی سیاستگذاران دفاعی و خارجی انگلیس را مورد توجه قرار داد، زیرا لندن تلاش می‌کند پس از برگزیت، ‌مسیر خاص خود بین واشنگتن و بروکسل را درپیش گیرد. به گزارش روز چهارشنبه روزنامه گاردین، گلدبرگ گفت: این پرسش پیش روی بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس قرار دارد. این سخنان پس از فعال شدن مکانیزم حل اختلاف از سوی فرانسه، آلمان و انگلیس مطرح شد. این سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای با اشاره کاهش تعهدات گام به گام ایران مدعی شدند که به دلیل اقدام‌های ایران چاره‌ای نمانده است جز این‌ که مکانیسم حل اختلاف را فعال کنیم. این در حالی است که در طول یک سال و نیم گذشته و پس از خروج آمریکا از برجام این کشورها حاضر نشدند تعهدات خود را عملی کنند و ظاهرا توان ایستادگی در مقابل آمریکا را هم نداشتند.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: در اینجا به آنچه سه کشور اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) پس از خروج آمریکا از برجام با آن مشغول بوده‌اند می‌پردازیم: بررسی واقعیت ۲: - صدور بیانیه‌های توخالی- نقض قوانین خودشان با تعظیم به تحریم‌های فراکشوری آمریکا- بی اعتنایی به سه اعلامیه ایران درباره فعال سازی ساز و کار حل اختلاف- ایجاد اینستکس بدون حتی یک معامله دیگر کافیست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
به گزارش مشرق به نقل از شبکه خبری الجزیره، ‌ «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که آینده توافق هسته‌ای موسوم به برجام در خطر است. سه کشور اروپایی در این بیانیه آمیخته به ادعاهای اثبات‌نشده اظهار داشتند: «ما به‌عنوان وزیران خارجه فرانسه، آلمان و پادشاهی متحده به‌همراه شرکای اروپایی‌مان منافع امنیتی مشترکی داریم. یکی از آنها، حفظ نظام منع اشاعه هسته‌ای و اطمینان یافتن از این است که ایران هرگز اقدام به ساخت سلاح هسته‌ای نمی‌کند.» آنها در ادامه درباره توافق هسته‌ای برجام نوشتند: «برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) همان‌طور که سران کشورهای ما به‌روشنی ابراز کرده‌اند نقشی کلیدی در این خصوص بازی می‌کند. بعد از خروج آمریکا از برجام و خلف وعده اروپا در برخوردار کردن ایران از مزایای توافق هسته‌ای، تهران در پنج مرحله با فواصل ۶۰روزه تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد. ایران تأکید کرده است که کاهش این تعهدات ذیل بندهای ۲۶ و ۳۶ توافق انجام شده و به‌معنای نقض توافق نیست.

انتقاد شدید ظریف به ادعای اروپایی‌ها درباره برجام

3+
برترین‌هابرترین‌ها2 روز قبل
ایرناایرنا2 روز قبل
سه کشور اروپایی اعلام کرده‌اند که قصد دارند مکانیسم حل اختلاف مندرج در این توافقنامه را فعال کنند. با این حال مروری کوتاه از عملکرد اروپا بویژه بعد از خروج‌ آمریکا از برجام ضروری است. اروپا با وجود وعده‌های بسیاری که داده بود در عمل نشان داد اراده‌ای برای ایستادن در مقابل اقدامات خلاف قوانین بین المللی آمریکا ندارد. این رویه اروپا عملا اعتبار و توانایی این کشور‌ها را زیر سوال برده است. می توان گفت که استفاده از مکانیسم ماشه علیه ایران اشتباه استراتژیک اروپا است و با این تصمیم اروپا راه ماجراجویانه‌ای را در مورد برجام و فعالیت هسته‌ای ایران آغاز کرده‌اند.

:: دهلی نو- ظریف در اجلاس رایسینا

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
وی سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را بزرگترین مبارز علیه داعش توصیف کرد و گفت: داعش و دیگر تروریست‌ها از او می‌ترسیدند و اکنون پس از شهادت او دو گروه طرفداران ترامپ و داعشی‌ها جشن گرفتند. ظریف همچنین به آثار زیان بار حضور آمریکا در منطقه اشاره کرد و گفت: این حضور برای منطقه خطرناک است و خود مردم منطقه این حضور را نمی‌خواهند. وزیر امور خارجه کشورمان گفت: نه تنها ایران بلکه دیگر کشور‌های منطقه ازجمله پارلمان عراق خواهان خروج آمریکا از منطقه هستند. وی به دیپلماسی فعال در اجلاس رایسینا اشاره کرد و افزود: علاوه بر سخنرانی و گفتگو در اجلاس، دیدار‌های خوبی با مقامات چندین کشور اروپایی و آسیایی داشتیم از جمله با نخست وزیر هند که درباره موضوعات مختلف روابط دوجانبه، همکاری‌ها در چابهار، انرژی و مسایل امنیتی منطقه بحث شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
در مقابل اروپایی‌ها از طرفی فشارهای سیاسی خود را با اهرم‌های فشاری چون مکانیسم ماشه همزمان با کاهش تعهدات ایران بیشتر کردند و همچنین بازهم ایران را سرگرم وعده‌های جدید کردند. شکاف اجتماعی عامل تحریک به اعمال مکانیسم ماشهسه کشور اروپایی تاکنون تهدید اعمال مکانیسم ماشه را که بیشتر جنبه نمادین و فشار روانی داشت را علیه ایران ابراز داشته بودند اما هیچگاه به سمت عملیاتی کردن این تهدید پیش نرفتند. مکانیسم ماشه چیست؟ منظور از مکانیسم ماشه همان «ساز و کار حل اختلافات» در بندهای ۳۶ و ۳۷ در توافق هسته‌ای برجام است که در آنها مسائل مربوط به حل و فصل اختلاف میان طرف‌های برجام، در صورت بروز مناقشه مفصلا شرح داده شده‌اند. این دو بند از آنجا که رجوع به آنها می‌تواند به بازگشت خودکار تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران منجر شود به «مکانیسم ماشه» معروف شده‌اند. نهایتا بهترین راهبرد مقاومت فعال در برابر فشارحداکثری است، اگر طرف‌های غربی پالس ضعف و مذاکره از جانب ایران دریافت کنند، مسلما نتیجه مذاکره تحت فشار پیشاپیش روشن است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 روز قبل
فرانسه، آلمان و بریتانیا روزگذشته (سه‏‏‏شنبه) در گزارش به اتحادیه اروپا درباره آخرین تحولات مربوط به «برجام» از قصد خود برای به جریان انداختن «سیستم ماشه» خبر دادند. سه کشور اروپایی عضو گروه ۱+۴ هدف از این اقدام را نه لغو برجام، بلکه واداشتن تهران برای بازگشت به اجرای تعهدات برجامی‌اش اعلام کرده‌اند. سه کشور مدعی‌اند به جریان انداختن سیستم ماشه، سازوکار حل اختلاف‌های مانع در ادامه برجام است. اقدام اروپائیان اگرچه می‌تواند نمادین تلقی شود، ولی هدف از آن اعمال تهدید و هشدار جدی به ایران برای بازگشت از تصمیمی است که پانزدهم آبان‌ماه گذشته اعلام کرد. پرسش این است: آیا باید بازگشت اروپائیان به سیستم ماشه را نزدیک شدن به پایان دیپلماسی تلقی کرد؟ یا نمایشی نمادین برای واداشتن تهران به قبول وضعی دانست که به طور اصولی با خواست‌های آن تعارض دارد؟
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه طی سخنانی در بنیاد پژوهش‌های سیاسی و اقتصادی «ستا» در خصوص افزایش تنش بین ایران و آمریکا طی دوره اخیر گفت: تلاش زیادی برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا انجام داده‌ایم. ترکیه برای کاهش تنش می‌کوشد. وزیر خارجه ترکیه با اشاره به خروج ترامپ از برجام که منشا تنش‌های اخیر است اظهار داشت: ما در مقابل تحریم‌های آمریکا علیه ایران ایستادیم زیرا خروج آمریکا از برجام را درست نمی‌دانستیم. چاووش اوغلو با بیان اینکه گام‌های آمریکا در این مسیر اشتباه بود، گفت: تلاش برای میانجیگری بین ایران و آمریکا از سوی کشورهای مختلف از جمله گروه ۲۰ و گروه ۷ و همینطور ژاپن انجام گرفته است. آمریکا مذاکره بدون پیش شرط می‌خواهد و اما ایران برداشته شدن تحریم‌ها پیش از مذاکره را می‌خواهد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
همچنین شاکی می‌تواند با آگاه‌سازی شورای امنیت سازمان ملل درباره حل نشدن موضوع شکایت، عدم اجرای چشمگیر آن را متضمن شود. پس از آن، شورای امنیت نیز ۳۰ روز فرصت دارد تا درباره استمرار تعلیق تحریم‌ها یا بازگرداندن آن‌ها قطعنامه صادر کند. اگر در این مدت، شورای امنیت نتواند در این خصوص قطعنامه صادر کند، تمام تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل که قبل از برجام برقرار شده بودند، به طور اتوماتیک بازمی‌گردند. - قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت توافق موسوم به برجام ۱۵۹ صفحه‌ای را به عنوان پیوست در بردارد که همراه نامه کشورهای ۱+۵ به شورای امنیت ارائه شده است. ۵- از بین بردن اساس رژیم تحریم هابراساس قطعنامه جدید شورای امنیت، اساس رژیم تحریم‌ها وکمیته تحریم شورای امنیت ازبین میرود.
انتخابانتخاب2 روز قبل
از نظر حقوقی این بدین معنا است که وضعیت برنامه هسته‌ای ایران به دوران قبل از انعقاد برجام برخواهد گشت. تحریم‌های بین‌المللی از نظر حقوقی مجددا برقرار می‌شوند اما اینکه از نظر اجرایی مورد اجرا قرار بگیرند، بحثی دیگر است که شاید دشوار به نظر برسد. با این وجود ایران در چارچوب تحریم‌های بین‌المللی قرار خواهد گرفت و کشورهای همچون چین و روسیه نیز ملزم هستند که مفاد آن را رعایت کنند. مگر این‌که تصمیم داشته باشند قطعنامه شورای امنیت را لغو کنند.» محبعلی افزود: «در صورت ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت و فعال شدن مکانیسم ماشه ایران در برابر یک انتخاب قرار می‌گیرد. در گزینه اول، ایران یا باید قطعنامه‌ها را بپذیرد و عینا اجرا کند که بسیار بعید به نظر می‌رسد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
و دومی، بازه‌ای که آمریکا، سپاه پاسداران را تروریستی اعلام و سپس برای ترور سردار سلیمانی تدارک کرد. در حقیقت مجموع آن انفعال‌ها و انحراف در تحلیل، سایه انواع تهدیدها را به سمت کشور آورد و یک خسارتش، دادن جرئت ترور سردار سلیمانی به دشمن بود. آمریکا و صهیونیست‌ها با ترور شهید سلیمانی، خواستند از سپاه پاسداران که خاری در چشم شان است، انتقام بگیرند. اقدام به ترور شخصیت سپاه، جنایتی به مراتب بزرگتر از ترور سردار سلیمانی است که در متن همان نقشه اصلی (دستور فروردین ماه ترامپ برای زدن سپاه) انجام گرفت. نمی شود برای چند ساعت، لباس سپاه پوشید و تهمت افکنی دشمن را محکوم کرد اما در عمل، به زدن سپاه همت گماشت.
مهرمهر2 روز قبل
خبرگزاری مهر- گروه بین‌الملل: روز سه شنبه ۲۴ دی ماه کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه با انتشار بیانیه‌ای در بروکسل فعال شدن مکانیسم ماشه را تأیید کردند. در مکانیسم ماشه برجام، شورای امنیت در مورد قطعنامه ادامه لغو تحریم‌های ایران رأی‌گیری می‌کند. عنوان کانال ویژه تجارت اروپا با ایران (INSTEX) در واقع مخفف عبارت Instrument in Support of Exchanges Trade به معنی ابزار پشتیبان مبادلات تجاری است. فروش نفت ایران و بازگشت درآمدهای نفتی ایران از جمله تعهدات اولیه اروپا در قبال ایران است. برخی می‌گویند که اقدام اروپا برای عملیاتی کردن مکانیسم ماشه، گشودن درهای گفتگو بوده و بعید است که تروئیکای اروپا در شرایط فعلی قصد بازگردان تحریم‌های ایران را داشته باشد.

به انتهای لیست رسیدید