خروج آمریکا از برجام

خروج آمریکا از برجام

ایرناایرنا34 دقیقه قبل
**اظهارات مقام‌های آمریکایی درباره بکارگیری سلاح سایبری بازی با آتش استمعاون وزیر امور خارجه روسیه در ادامه سخنان خود اظهارات مقامهای امریکایی مبنی بر بکارگیری سلاح سایبری علیه روسیه را بازی با آتش و وضعیت نگران کننده خواند. ریابکوف با اشاره به مقاله‌های روزنامه‌های آمریکایی در خصوص استفاده این کشور از سلاح سایبری، آن را بازی با آتش خواند. مقامهای روسیه نگران هستند که آمریکا این قرارداد را که دوره اعتبار آن در سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰) به پایان می‌رسد، تمدید نکند. **نگرانی روسیه از سهل انگاری آمریکا در مساله ثبات راهبردیریابکوف در ادامه گفت که روسیه نگران روندی در امریکا است که درخصوص مسائل ثبات راهبردی سهل انگاری می‌شود. وی ازجمله موضوعاتی که نگرانی روسیه را برانگیخته به تفسیرهای خودسرانه مقامهای امریکایی در مورد امکان بکارگیری سلاح هسته‌ای و ساخت مهمات هسته‌ای با قدرت تخریبی پایین اشاره کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین57 دقیقه قبل
این مقام دفاعی در ارتباط با رویکرد دولت ترامپ در قبال ایران تأکید کرد: «ما به جای آنکه ایران را منزوی کنیم، خود را منزوی کرده‌ایم. ایگناتیوس هشدار داد که در وضعیت فعلی که تنش‌ها میان ایران و آمریکا رو به افزایش است، کناره‌گیری شاناهان بر بلاتکلیفی پنتاگون می‌افزاید. بنا بر این گزارش، به نظر می‌رسد کشورهای جهان از تهدیدی که ترامپ برای صلح و ثبات در خلیج‌فارس به همراه دارد بیش از ایران واهمه دارند. واشنگتن‌پست سپس به تناقض در رویکردهای ترامپ در قبال ایران اشاره کرد که در ابتدا مواضع جنگ‌طلبانه اتخاذ کرده بود و کم کم این موضع را تغییر داد و برای مذاکره با ایران ابراز تمایل کرد. نویسنده این گزارش سپس در پایان نتیجه‌گیری کرد که علامت سؤال واقعی که این روزها در ذهن کشورهای خارجی وجود دارد این است که سیاست واقعی ترامپ در قبال ایران چیست.
الفالف1 ساعت قبل
تحلیلگر روزنامه واشنگتن‌پست با اشاره به تناقض‌های رئیس‌جمهور آمریکا در سیاست‌ خارجی در قبال ایران نوشت که ترامپ درباره ایران اعتبار خود را در جهان از دست داده و با کناره‌گیری سرپرست موقت پنتاگون اوضاع بدتر هم شده است. این مقام دفاعی در ارتباط با رویکرد دولت ترامپ در قبال ایران تأکید کرد: «ما به جای آنکه ایران را منزوی کنیم، خود را منزوی کرده‌ایم. ایگناتیوس هشدار داد که در وضعیت فعلی که تنش‌ها میان ایران و آمریکا رو به افزایش است، کناره‌گیری شاناهان بر بلاتکلیفی پنتاگون می‌افزاید. واشنگتن‌پست سپس به تناقض در رویکردهای ترامپ در قبال ایران اشاره کرد که در ابتدا مواضع جنگ‌طلبانه اتخاذ کرده بود و کم کم این موضع را تغییر داد و برای مذاکره با ایران ابراز تمایل کرد. نویسنده این گزارش سپس در پایان نتیجه‌گیری کرد که علامت سؤال واقعی که این روزها در ذهن کشورهای خارجی وجود دارد این است که سیاست واقعی ترامپ در قبال ایران چیست.
الفالف1 ساعت قبل
* عبور ذخایر آب سنگین از ۱۳۰ تنکمالوندی درباره آب سنگین که جزو گام اول بیانیه شورای عالی امنیت ملی است نیز گفت: در ارتباط با آب سنگین، ما بخشی از تعهداتمان را انجام می‌دهیم و بخشی استفاده‌های داخلی داریم، ولی با این روندی که جلو می‌رویم با توجه به «اورهال» خوبی که روی کارخانه انجام گرفته، الان کارخانه آب سنگین کارخانه بسیار خوبی است و آماده افزایش ظرفیت بیش از این است. اگر تا ۲ ماه و نیم آینده بازارهای جدید برای عرضه تولیدات جانبی آب سنگین نداشته باشیم، ذخایر آب سنگین می‌تواند از ۱۳۰ تن هم بگذر. کاربرد اصلی آب سنگین استفاده از آن در راکتورهایی است که با سوخت اورانیوم با غنای طبیعی کار می‌کنند و به راکتورهای آب سنگین مشهورند. در جریان این تور هسته‌ای، خبرنگاران از راکتور آب سنگین اراک و چاله این راکتور بازدید کردند و برخلاف برخی عکس‌های فتوشاپ شده، اثری از بتن در چاله راکتور نبود. خنک کننده و کند کننده هم باید آب سنگین باشد و همچنین تعداد مجتمع سوخت در قلب راکتور هم باید ۷۸ باشد.
خانه ملتخانه ملت2 ساعت قبل
نماینده مردم انار و رفسنجان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه فشارهای اقتصادی در جهت فشار به مردم و ایجاد اعتراضات گسترده بود که شکست خورد و آمریکا را مجبور به عقب نشینی کرد، افزود: ملت آگاه خود شاهد خروج آمریکا از برجام با وجود گزارش‌های آژانس بیمن المللی انرژی اتمی بودند و بلافاصله عامل چنین فشارها و نیت پلید دشمنان را متوجه شدند. وی با اشاره به ظرفیت‌های ایران اسلامی در حوزه اقتصادی، ادامه داد: ظرفیت‌های موجود در کشور در بخش‌های مختلف می‌تواند بسیاری از فشارهای اقتصادی را تعدیل کند، البته شاید مقاومت در مقابل سوداگران و رانت خواران از مقاومت در برابر آمریکا حساس‌تر و مهم‌تر باشد. باید سیستم‌های شفاف و پویا برای بخش واردات، صادرات، توزیع و غیره طراحی و قبل از افزایش فشارها آن را عملیاتی کردانارکی محمدی تاکید کرد: با کاهش کمتر از ۳۰ درصدی درآمدهای نفتی در سال ۹۷، برای واردات کالاهای اساسی و سایر کالاها مشکلی نداشتیم و این رانت خواران و سوداگران بودند که در تعامل با دشمنان و ایجاد جو روانی و غیره ضمن کسب سودهای کلان، فشارهای وارده بر مردم را چند برابر کردند. برای سیستم عرضه و توزیع می‌توان از تجربه و ظرفیت بورس کالا در بخش پتروشیمی و فولاد استفاده کردوی با بیان اینکه برای مقابله با این وضعیت باید سیستم‌های شفاف و پویا برای بخش واردات، صادرات، توزیع و غیره طراحی و قبل از افزایش فشارها آن را عملیاتی کرد، افزود: برای سیستم عرضه و توزیع می‌توان از تجربه و ظرفیت بورس کالا در بخش پتروشیمی و فولاد استفاده کرد، البته بازار عراق با درآمد نفتی ۸۰ میلیارد دلاری به عنوان یک تقاضای قوی و محرک قیمت‌ها عمل می‌کند که باید در این خصوص برنامه داشت. نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، به صادرات بیش از ۸۰ درصدی مواد اولیه اشاره و تصریح کرد: براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خام فروشی باید کاهش می‌یافت و با ایجاد ارزش افزوده مناسب، برای صادرات کالاهای ساخته شده اقدام کرد، البته در بحث واردات نیز حدود ۸۰ درصد مربوط به واردات کالای ساخته شده است که بسیار غیر منطقی بوده و در شرایط تحریم ایجاد اجماع ملی برای کاهش خام فروشی بسیار حیاتی خواهد بود. /پایان پیام
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
هفته گذشته هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان برای رایزنی عازم تهران شد و در جلسه تلخی میهمان محمدجواد ظریف بود. عضو مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری: اجرای اینستکس با وضع موجود تاثیری بر نجات برجام نخواهد داشتدیاکو حسینی، تحلیلگر ارشد مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری با اشاره به فضاسازی‌های شکل‌گرفته درباره اجرای اینستکس از سوی اروپا در ازای اجرای FATF و کنوانسیون‌های مرتبط با آن توسط ایران گفت: «تکلیف اینستکس مشخص است. ایران بارها اعلام کرده اینستکس حتما باید شامل همه کالاها شده و زمینه مبادلات تجاری برای کلیه آنها را فراهم آورد. این کارشناس مسائل استراتژیک درباره ضمانت اجرای اینستکس نیز توضیح داد: «تجارت امری محسوس و قابل‌اندازه‌گیری است. نقوی حسینی اساس شرط‌گذاری اروپایی‌ها برای اجرای اینستکس در ازای اجرای FATF را فاقد موضوعیت دانست و گفت هیچ مابه‌ازایی برای اجرای اینستکس وجود نخواهد داشت و این تعهد برجامی اروپایی‌هاست که باید بدون هیچ‌گونه شرط و شروطی اجرایی شود.

اولتیماتوم به بدعهدان برجام از قلب راکتور آب سنگین اراک

3+
فارسفارس2 ساعت قبل
تسنیمتسنیم2 ساعت قبل
هفته گذشته هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان برای رایزنی عازم تهران شد و در جلسه تلخی میهمان محمدجواد ظریف بود. بعد از آن هلگا اشمید، معاون مسئول هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بسته‌ای پیشنهادی به تهران آمد و تلاش کرد ایران را به‌گونه‌ای برای تداوم اقداماتش برای کاهش اجرای تعهدات برجامی متقاعد کند. ایران بارها اعلام کرده اینستکس حتما باید شامل همه کالاها شده و زمینه مبادلات تجاری برای کلیه آنها را فراهم آورد. این کارشناس مسائل استراتژیک درباره ضمانت اجرای اینستکس نیز توضیح داد: «تجارت امری محسوس و قابل‌اندازه‌گیری است. نقوی حسینی اساس شرط‌گذاری اروپایی‌ها برای اجرای اینستکس در ازای اجرای FATF را فاقد موضوعیت دانست و گفت هیچ مابه‌ازایی برای اجرای اینستکس وجود نخواهد داشت و این تعهد برجامی اروپایی‌هاست که باید بدون هیچ‌گونه شرط و شروطی اجرایی شود.
انتخابانتخاب3 ساعت قبل
معاون وزیر خارجه روسیه ضمن تأکید بر ضرورت حفظ توافق هسته‌ای با ایران اعلام کرد که مسکو خواستار تشکیل نشست هر چه سریعتر کمیسیون مشترک برجام در آستانه اتمام مهلت ۶۰ روزه ایران است. به گزارش فارس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) درباره تأکید ایران بر عدم تمدید مهلت ۶۰ روزه برای تأمین منافع اقتصادی این کشور از توافق هسته‌ای (برجام) گفته است که مسکو به تصمیم ایران و مواضع این کشور احترام می‌گذارد. بر اساس گزارش خبرگزاری «اینترفکس»، معاون وزیر خارجه روسیه گفته است، مسکو امیدوار است که نشست کمیسیون مشترک برجام هر چه زودتر تشکیل شود. ریابکوف تأکید کرد: «کمیسیون مشترک برجام باید درباره ادامه اجرای پروژه‌های ایران و صادرات مواد هسته‌ای مازاد این کشور، بحث و تبادل نظر داشته باشد». وی در ادامه با اشاره مجدد به تأکید ایران بر عدم تمدید مهلت ۶۰ روزه گفت: «دلایل این تصمیم کاملا مشخص است اما ما از تمامی طرف‌ها می‌خواهیم تا خویشتنداری نشان دهند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 ساعت قبل
بر همین اساس، مقام‌های ارشد سیاسی این سه کشور روز پنج‌شنبه و حول محور نجات توافق هسته‌ای با ایران مذاکرات خود را با همتایانشان از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل آغاز خواهند کرد. در همین حال، اروپا گزینه دیدار وزارء خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا از تهران و مذاکره در خصوص توافق هسته‌ای را نیز در دست بررسی دارد. با این وجود، ایران بارها اعلام کرده که اروپا پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور، تلاش کافی برای نجات برجام نکرده است. مقام‌های ایرانی طی روزهای اخیر نیز بارها اعلام کرده‌اند که حفظ یکجانبه برجام دیگر ممکن نیست. مقامات اروپا ودیداربا هوکدویچه وله نیز درخبری جداگانه نوشته است آلمان، بریتانیا و فرانسه دست به ابتکار عملی تازه برای نجات توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی می‌زنند.
ایرناایرنا3 ساعت قبل
سرنوشت برجام چه می‌شود؟ پایگاه خبری تحلیلی «نامه نیوز» در این گزارش آورده است: نفس‌های برجام به شماره افتاده و هیچکدام از طرف‌ها حاضر نیستند، برای حفظ آن هزینه کنند. ایران بعد خروج آمریکا از برجام یک سال به اروپایی‌ها زمان داد تا چاره‌ای بیاندیشند و مانع فروپاشی برجام شوند اما اروپایی‌ها به گفتاردرمانی اکتفا کردند تا آنکه کاسه صبر تهران لبریز شد. ایران در سالروز خروج آمریکا از برجام به اروپایی‌ها ۶۰ روز مهلت داد تا گام‌های عملی برای حفظ برجام بردارند. باید این افراد پاسخ بدهند ترامپ صادرات نفت ایران را تحریم کرده یا زنگنه؟ واقعا سوال مهمی است. صادقی بیان کرد: نگاه ما نباید اینگونه باشد که مسؤولین متخلف هستند چراکه این قانون، قانون شفافیت است و در درجه اول مسؤولان بسیاری رفتار مناسبی داشتند.
مهرمهر3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر زارعی ظهر چهارشنبه در همایش بسیج اساتید گیلان که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب رهبر معظم باید به صورت روزانه تکرار شود، اظهار کرد: مقام معظم رهبری همواره بر امیدواری تأکید دارند و در همین راستا باید شعار «ما بن بست نداریم» در درون هر فردی و جامعه نهادینه شود. جانشین سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به نهضت بزرگ نفت و وابستگی ایران به فروش آن، بیان کرد: اگر نهضت نفت موفق عمل کرده و در خدمت جهان اسلام قرار می‌گرفت امروز شاهد وابستگی آمریکا وابسته به جهان اسلام بودیم. زراعی با تاکید بر لزوم پیروی و اطاعت از فرمایشات مقام معظم رهبری، گفت: هیچ برکتی بزرگتر از ولایت فقیه نیست و وظیفه ما تحقق آن چیزی است که رهبر معظم انقلاب برای ما مشخص می‌کند. وی با تاکید بر اینکه علت خروج آمریکا از برجام ناامیدی ترامپ در حمله نظامی به ایران است، افزود: آمریکا پس از خروج از برجام از حربه‌های دیگری نظیر تحریم، فضای مجازی و سایبری برای ضربه به جمهوری اسلامی ایران استفاده کرده است. جانشین سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه امروز ایران در بالاترین رتبه علمی طی دروان مختلف تاریخی خود قرار گرفته است، گفت: باید عمیقا بپذیریم که برای ما بن بستی وجود ندارد و رفتار و عملکرد آمریکا در مقابل ایران نشان دهنده سردرگمی مقامات این کشور است.
تسنیمتسنیم3 ساعت قبل
جانشین سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: هنگامی که چشم‌انداز ۲۰ ساله نظام معرفی شد، در بسیج اساتید عهد کردیم که در ابتدای هر جلسه متن این چشم‌انداز قرائت شود زیرا تکرار آن را لازم می‌دانستیم و هم‌اکنون نیز بایستی دربرابر بیانیه گام دوم همانطور رفتار کنیم. جانشین سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در رابطه با حضور آمریکایی‌ها در منطقه بیان کرد: حضور آمریکا در عراق و افعانستان چیزی جز ویرانی نداشت و رهبر معظم انقلاب نیز بدون توجه به تحلیل‌های غلط عده‌ای اجازه ورود آمریکا را به کشور ندادند. جانشین سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: آمریکایی‌ها برای حضور داعش در منطقه برنامه‌ریزی کردند تا بتوانند با مسلمانان مقابله کنند اما محور مقاومت توانست با عزت و اقتدار کامل داعش را نابود کند؛ نابودی داعش یعنی قدرتی در منطقه وجود دارد که می‌تواند برنامه‌های آمریکا را خراب کند. زارعی با بیان اینکه ایران از لحاظ قدرت علمی هرگز در این سطح نبوده است افزود: قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی فوق‌العاده است و میزان محبوبیت کشور در منطقه از تحرکات آمریکا جلوگیری می‌کند و آمریکایی‌ها اذعان کردند که اگر نتوانند جمهوری اسلامی را تا ۲۰۱۹ ساقط کنند باید از منطقه خارج شوند. جانشین سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: مسئولان داخلی بایستی از ظرفیت‌های کشور استفاده کنند؛ نیاز داریم باور کنیم که بن‌بستی برای انقلاب وجود ندارد و وظیفه مهم ما تحقق اوامر مقام معظم رهبری است زیرا امروزه هیچ نعمتی بالاتر از وجود ولایت‌فقیه برای کشور نیست.
فارسفارس3 ساعت قبل
تحلیلگر روزنامه واشنگتن‌پست با اشاره به تناقض‌های رئیس‌جمهور آمریکا در سیاست‌ خارجی در قبال ایران نوشت که ترامپ درباره ایران اعتبار خود را در جهان از دست داده و با کناره‌گیری سرپرست موقت پنتاگون اوضاع بدتر هم شده است. این مقام دفاعی در ارتباط با رویکرد دولت ترامپ در قبال ایران تأکید کرد: «ما به جای آنکه ایران را منزوی کنیم، خود را منزوی کرده‌ایم. ایگناتیوس هشدار داد که در وضعیت فعلی که تنش‌ها میان ایران و آمریکا رو به افزایش است، کناره‌گیری شاناهان بر بلاتکلیفی پنتاگون می‌افزاید. واشنگتن‌پست سپس به تناقض در رویکردهای ترامپ در قبال ایران اشاره کرد که در ابتدا مواضع جنگ‌طلبانه اتخاذ کرده بود و کم کم این موضع را تغییر داد و برای مذاکره با ایران ابراز تمایل کرد. نویسنده این گزارش سپس در پایان نتیجه‌گیری کرد که علامت سؤال واقعی که این روزها در ذهن کشورهای خارجی وجود دارد این است که سیاست واقعی ترامپ در قبال ایران چیست.
خانه ملتخانه ملت4 ساعت قبل
آب سنگین و کاربردهایشایستگاه اول خبرنگاران تاسیسات آب سنگین و اکسیژن۱۸بود. در واقع آب سنگین همان آب معمولی است با این تفاوت که جرم مولکولی آب سنگین ۲۰ و جرم مولکولی آب معمولی ۱۸ بوده و به جای ۲ هیدروژن و یک اکسیژن در آب معمولی (H۲O ۲) عدد اتم دوتریوم جایگزین شده و D۲O را شکل داده است. در حقیقت دوتریوم یک ایزوتوپ از هیدروژن به شمار می‌رود که به جای هیدروژن در مولکول آب می‌نشیند. آب سنگین پرمصرف‌ترین ایزوتوپ پایدار دنیاست و در حال حاضر استفاده‌های فراوانی دارد که روز به روز در حال افزایش است. سوخت مورد نیاز راکتورir-۴۰ آب سنگین اراک اورانیوم طبیعی بوده و سیستم خنک‌کننده آن آب سنگین است. هم‌چنین قدرت راکتور آب سنگین اراک ۴۰ مگاوات بوده و تحقیقاتی است و برای تولید رادیو ایزوتوپ‌های مورد نیاز در پزشکی و صنعت از آن استفاده می‌شود.
موجموج5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، فرانسه، انگلیس و آلمان پس از تهدید ایران برای کاهش محدودیت‌های هسته‌ای‌اش در برجام به دنبال طرح جدیدی هستند تا ایران را در این توافق نگه دارند. در همین راستا، وزیران امورخارجه انگلیس، فرانسه و آلمان ممکن است برای رایزنی درباره توافق به تهران سفر کنند. با خروج آمریکا از برجام این رایزنی‌ها سبب شده است تا مقامات ایران، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان به‌علاوه اتحادیه اروپا با یکدیگر دیدارهایی داشته باشند. یک منبع اطلاعاتی غربی نیز تصریح کرد: ارزیابی ما این است که ایران هنوز نمی‌خواهد توافق را کنار بگذارد. پس از اعلام تصمیم جدید ایران برای عبور از محدودیت‌های هسته‌ای‌اش در برجام، مقامات ارشد اروپا گفته‌اند که آنها تا زمان ارائه گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران منتظر می‌مانند و اقدامی نخواهند کرد.
ایسناایسنا6 ساعت قبل
خبرگزاری رویترز گزارش داد، سه کشور اروپایی طرف برجام، طرح جدیدی برای حفظ این توافق دارند و به همین منظور وزیران خارجه این کشورها ممکن است به زودی به ایران سفر کنند. ایران در هفته جاری اعلام کرد که قصد دارد از سطح تعیین شده برای تولید اورانیوم غنی شده و ذخیره آب سنگین خود ذیل برجام عبور کند. در همین راستا، وزیران امورخارجه انگلیس، فرانسه و آلمان ممکن است برای رایزنی درباره توافق به تهران سفر کنند. با خروج آمریکا از برجام این رایزنی‌ها سبب شده است تا مقامات ایران، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان به‌علاوه اتحادیه اروپا با یکدیگر دیدارهایی داشته باشند. اما یک منبع ایرانی نیز گفته که تهران تردید دارد کشورهای اروپایی بتوانند برای حفظ توافق کاری انجام دهند.

اولتیماتوم به بدعهدان برجام از قلب راکتور آب سنگین اراک

3+
افکارنیوزافکارنیوز6 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز6 ساعت قبل
این مقام دفاعی در ارتباط با رویکرد دولت ترامپ در قبال ایران تأکید کرد: «ما به جای آنکه ایران را منزوی کنیم، خود را منزوی کرده‌ایم. ایگناتیوس هشدار داد که در وضعیت فعلی که تنش‌ها میان ایران و آمریکا رو به افزایش است، کناره‌گیری شاناهان بر بلاتکلیفی پنتاگون می‌افزاید. بنا بر گزارش واشنگتن‌پست، راهبرد دولت ترامپ بر پایه این فرضیه بوده است که علیرغم خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم‌ها علیه ایران، کشورهای اروپایی با چرب زبانی ایران را به پایبند بودن به توافق هسته‌ای ترغیب می‌کنند. واشنگتن‌پست سپس به تناقض در رویکردهای ترامپ در قبال ایران اشاره کرد که در ابتدا مواضع جنگ‌طلبانه اتخاذ کرده بود و کم کم این موضع را تغییر داد و برای مذاکره با ایران ابراز تمایل کرد. نویسنده این گزارش سپس در پایان نتیجه‌گیری کرد که علامت سؤال واقعی که این روزها در ذهن کشورهای خارجی وجود دارد این است که سیاست واقعی ترامپ در قبال ایران چیست.
خانه ملتخانه ملت7 ساعت قبل
سیدقاسم جاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سخنان رییس جمهور مبنی بر اینکه فرصت اروپا برای جبران بسیار کوتاه است، گفت: ایالات متحده طی چند مدت گذشته تلاش کرد با دامن زدن به ایران هراسی برجام را تحت الشعاع قرار دهد اما این موضوع نباید برای وزیران خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان مانعی باشد که از آثار فراسرزمینی تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران جلوگیری نشود. نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: باید یادآور شد در ماه‌های گذشته کشورهای اروپایی همچون فرانسوی‌ها اعلام کردند که از شرکت‌های فعال در کشورمان در مواجه با تحریم‌های ثانویه دفاع خواهند کرد اما در عمل این مهم محقق نشد از این رو اروپایی‌ها در فرصت باقی مانده باید به تعهداتشان عمل کنند. وی ادامه داد: اروپایی‌ها به خوبی می‌دانند که عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با کشورمان یکی از موضوعاتی است که توسط کشورهای حاضر در برجام مورد تاکید قرار گرفته اما در واقعیت اتفاق خاصی در این عرصه رخ نداده است لذا اکنون فرصت خوبی پیش رو دارند تا استقلالشان در مقابل آمریکا را نشان دهند. این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه اروپایی‌ها برای قانع کردن کشورمان نسبت به انجام تعهداتشان در برجام، قوانین مسدودسازی را برای مواجه با تحریم‌های آمریکا در نظر گرفته‌اند، تصریح کرد: این مهم در حالیست که کشورهای حاضر در برجام برای تحقق اهداف این قوانین باید اقدامات عملی انجام دهند نه اینکه صرفا در عرصه سیاست اقدام به موضوع گیری کنند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم اروپایی‌ها از فرصت پیش روی خود به خوبی بهره ببرند.
ایرناایرنا7 ساعت قبل
بر این اساس بخشی از روابط ایران و ترکیه در چارچوب نوع علاقه‌مندی‌ها و نیازمندی‌هایی است که در گسترش مناسبات احساس می‌شود، پرداخته می‌شود. تاکید می‌شود ایران به عنوان کشوری مهم در منطقه به چنین رابطه‌ای احتیاج دارد. درباره ترکیه هم باید گفت؛ در شرایطی که آمریکایی‌ها همچنان اصرار به تحرکاتی مداخله‌جویانه در منطقه دارند، رابطه با ایران می‌تواند اتفاق خوبی برای این کشور باشد. ترکیه برای ایران تحت تحریم چقدر می‌تواند همسایه‌ای همراه باشد؟ اردوغان در همه این سال‌هایی که ایران تحریم می‌شد، دولت و کشورش را مکلف به همراهی با ایران می‌دید و به همین دلیل ایران هم در مناسباتی که در شرایط دشوار تحریم دارد، ترکیه را شریک تجاری خود می‌بیند. ممنون، حرفی مانده است؟ رابطه ایران و ترکیه رابطه پایداری است و در زمینه اقتصادی نیز دو کشور همواره رابطه بسیار خوبی با یکدیگر داشته‌اند که این رابطه خوب به نظر ماندگار خواهد بود.
خبر فوریخبر فوری7 ساعت قبل
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در اظهارات روز گذشته‌اش گفت که آلمان آن‌چه در توان دارد برای کاهش تنش‌های بالاگرفته با ایران به نحوی صلح‌آمیز انجام می‌دهد. مرکل همچنین گفت: ایران باید به توافق هسته‌ای پایبند باشد. وی که کشورش به همراه دیگر اعضای عضو برجام هیچ تلاشی برای انجام تعهداتشان نکرده‌اند، تصریح کرد: ما در تلاشیم تا ایران به توافق هسته‌ای پایبند باشد اما اگر چنین نباشد، عواقبی به دنبال خواهد داشت. مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا ساعاتی پس از وقوع این حمله مدعی شد که ایران عامل این حادثه بوده است. سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اتهام زنی‌های بی‌اساس آمریکا اظهار داشت: مسئولیت تأمین امنیت تنگه هرمز، بر عهده جمهوری اسلامی ایران است و نشان دادیم که در سریع‌ترین زمان ممکن به کمک ملوانان کشتی‌های دچار سانحه رفتیم و آنها را نجات دادیم.
ایران‌جیبایران‌جیب7 ساعت قبل
یک عضو اتاق بازرگانی ایران معتقد است دلیل اصلی کاهشی شدن قیمت‌ها در بازار خودرو در چند مدت اخیر، تغییر رویکرد دلالان این بازار است. یک عضو اتاق بازرگانی ایران معتقد است دلیل اصلی کاهشی شدن قیمت‌ها در بازار خودرو در چند مدت اخیر، تغییر رویکرد دلالان این بازار است. با خروج آمریکا از برجام، عملا بسیاری از بازارهای اقتصادی ما با مشکلاتی مواجه شدند و در این بین بازار خودرو نیز مستثنی نبود. کاهش عرضه در بازار باعث افزایش قیمت‌ها شد. عدالتیان اضافه کرد: به نظر می‌رسد که با وجود افزایش قیمت‌هایی که در ماه‌های گذشته اتفاق افتاده، همچنان قیمت کارخانه بسیار پایین‌تر از نرخی است که در بازار وجود دارد و روند کاهشی قیمت‌ها در بازار خودرو می‌تواند ادامه یابد.
الفالف7 ساعت قبل
جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت یکسال از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای اقداماتی را در پاسخ به بدعهدی آمریکا و اروپا آغاز کرد که نشان دهنده عزم ایران برای بالا بردن هزینه تصمیمات اروپا و آمریکا علیه توافق هسته‌ای است. جتی توصیه مضحک رئیس جمهور فرانسه به ایرانه برای مسئوملیت پذیر بودن در قبال برجام نیز نشان از همراهی اروپا با آمریکا دارد. اکنون ایران، هم برجام را اجرا می‌کند و هم به تعهدات خود در این توافق پایبند است اما تحریم‌ها پابرجاست و چنین شرایطی غیرقابل ادامه است. در این میان نقش روسیه و چین نباید نادیده گرفته شود، یکی از اشتباهاتی که در جریان مذاکرات اتفاق افتاد، محور قرار دادن آمریکا و اروپا بود، در حالی که به چین و روسیه بیشتر از اروپا و آمریکا می‌توانستیم اعتنا و اعتماد کنیم. روسیه و چین نیز خواهان ماندن ایران در توافق هسته‌ای هستند، چرا که می‌دانند اگر ایران از برجام خارج شود، تنش‌های منطقه و حتی بین‌المللی افزایش خواهد یافت که چنین اتفاقی دنیا را درگیر خواهد کرد و زیان خواهد رساند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز7 ساعت قبل
وی در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را در خصوص افزایش تنش در دریای عمان و روابط ایران و آمریکا مطرح کرده است. عده‌ای در تلاشند تا با ایجاد تنش در خلیج فارس، روابط ایران و آمریکا را بحرانی‌تر کنند. بیان اتهام‌های مختلف علیه ایران، می‌تواند تهران را عصبانی کندایران حق دارد ابعاد حادثه دریای عمان را بررسی کندشاپیرو ادامه داد: اتفاقات اخیر در دریای عمان می‌تواند بار دیگر احتمال درگیری نظامی میان ایران و آمریکا را بالا ببرد. جنگ و رویارویی نظامی با ایران می‌تواند انتقادهای بیشتر و جدی‌تری را از طرف کنگره متوجه ترامپ کند. ایران در شرایطی در برجام باقی ماند که آمریکا با خروج از برجام عملا مانع از اجرایی شدن تعهدات سایر طرف‌های برجام شد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴8 ساعت قبل
ساعت ۲۴ - روسیه دردهه‌های تازه سپری شده دراختیار ولادیمییرپوتین و گروه کوچک اما پرقدرت او قراردارد. علاوه بر بحث سوریه، برخی از مواضع نه چندان شفاف مقامات روسیه در رابطه با برجام نیز بر نارضایتی و بدگمانی ایرانی‏‌ها نسبت به روس‏‌ها افزوده است. در این مورد در خبرها به نقل از سخنگوی دولت روسیه آمده بود که ایران شروط وزیر خارجه آمریکا را بررسی کند. همچنین از سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه نقل شده است که حفظ توافق هسته‌ای ایران بدون اینکه تهران امتیازات جدیدی واگذار کند غیرممکن خواهد بود. روسیه به ‏طور اساسی و قاطعانه مخالف تغییر نظام سیاسی در ایران است.

شترسواری دولادولا با ارز ۴۲۰۰/ مرسی را دوست داشتند سیسی را بیشتر

3+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین8 ساعت قبل
مجموعه شرایط و تحولات به نحوی است که عراق جایگاه شکوهمند روز‌های دور مصر را در دنیای عرب خواهد گرفت. براساس گفته باقری، عضو این شورا دغدغه رئیس جمهور، کماکان حفظ ارز ۴۲۰۰ تومانی البته با مقداری تنگ‌تر شدن دامنه شمول کالا‌های آن است. درد آدم آن جایی بیشتر می‌شود که بعضی خبر‌های مشکوک به رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی را می‌شنود. اکنون ایران، هم برجام را اجرا می‌کند و هم به تعهدات خود در این توافق پایبند است، اما تحریم‌ها پابرجاست و چنین شرایطی غیرقابل ادامه است. انتشار این گزارش باعث شد اروپایی‌ها دوباره خیال‌شان قدری راحت شود و از تکاپو برای پاسخگویی به مطالبات ایران بکاهند.
افکارنیوزافکارنیوز9 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشصدر اعظم آلمان در تازه‌ترین اظهاراتش بر لزوم پایبندی ایران به برجام تاکید کرد. اخبار سیاسی- به گزارش رویترز، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در اظهارات روز گذشته‌اش گفت که آلمان آن‌چه در توان دارد برای کاهش تنش‌های بالاگرفته با ایران به نحوی صلح‌آمیز انجام می‌دهد. مرکل همچنین گفت: ایران باید به توافق هسته‌ای پایبند باشد. وی که کشورش به همراه دیگر اعضای عضو برجام هیچ تلاشی برای انجام تعهداتشان نکرده‌اند، تصریح کرد: ما در تلاشیم تا ایران به توافق هسته‌ای پایبند باشد اما اگر چنین نباشد، عواقبی به دنبال خواهد داشت. این تصمیم ایران در راستای کاهش سطح تعهدات برجامی آن به دنبال خروج آمریکا از برجام، بازگردانده شدن تحریم‌های ایران و تعلل اروپا در انجام دادن تعهداتشان اتخاذ شده است.
رجانیوزرجانیوز9 ساعت قبل
حتی حادثه عاشورا نیز برای دولتی‌ها به مثابه ابزاری است برای توجیه عملکرد خود؛ در یک مقطعی، از عاشورا درس مذاکره و تعامل می‌گیرند و در زمانی دیگر، درس مقاومت. آنها یک کلاه گشاد دارند که ما تا نشستیم آن را سر ما می‌گذارند. سیاست خارجی شناخت قدرت‌های خارجی را می‌طلبد …» اعتراف جهانگیری به اینکه آمریکا در مذاکرات برجام بر سر تیم مذاکره کننده ایران کلاه گذاشته است، موضوع جدیدی نیست. چرا که پیش از این نیز طی مدتی که از خروج آمریکا از توافق می‌گذرد، چه دولت و چه حامیانش، به بی فایده بودن برجام اذعان داشته‌اند. به عبارتی، حتی حادثه عاشورا نیز برای دولتی‌ها به مثابه ابزاری است برای توجیه عملکرد خود؛ در یک مقطعی، از عاشورا درس مذاکره و تعامل می‌گیرند و در زمانی دیگر، درس مقاومت.

به انتهای لیست رسیدید