خلع سلاح هسته‌ای

خلع سلاح هسته‌ای

مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه وزارت خارجه چین، «هوا چون اینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری خود با خبرنگاران ضمن اعلام مخالفت با مذاکرات سه جانبه کنترل تسلیحات هسته‌ای، چنین پیشنهادی را بی نتیجه عنوان کرد. سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرده که همان گونه که قبلا نیز اعلام شد، پکن هیچ برنامه‌ای برای شرکت در مذاکرات کنترل تسلیحات هسته‌ای با حضور آمریکا و روسیه ندارد. «هوا چون اینگ» همچنین افزوده که آمریکا لازم است تا به مسئولیت‌های خود درباره خلع سلاح هسته‌ای ادامه دهد. پیش از این وزیر خارجه آمریکا در دیدار با همتای روس خود در واشنگتن، خواستار مشارکت چین در مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای با روسیه شده بود. درخواست واشنگتن برای مشارکت چین در مذاکرات خلع هسته‌ای در شرایطی مطرح شده که پیش از این دولت ترامپ به صورت یکجانبه از توافق «ممنوعیت بکارگیری تسلیحات هسته‌ای میانبرد» موسوم به آی. ان. اف که در دهه ۱۹۸۰ با اتحاد جماهیر شوروی به امضا رسید، خارج شده بود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز9 ساعت قبل
انتخابات آمریکا نزدیک است، انتخابات لندن هم فردا قرار است برگزار شود! و کسی نداند که این کهنه مرد سیاست به او چه گفته و چه وعده‌ای داده و چه وعده‌ای گرفته است؟! سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار با ترامپ گفت: در واقع ما هیچ صحبتی درباره انتخابات نکردیم. وقت آن رسیده است که نگران تحرکات روس‌ها باشیم زنگ خطر به صدا در آمده! روس‌ها می‌دانند که راه رسیدن به اهدافشان از اتاق بیضی با ریاست ترامپ می‌گذرد!
ایسناایسنا12 ساعت قبل
مشاور امنیت ملی سابق ترامپ از اقدام دولت آمریکا در لغو نشست سازمان ملل با موضوع پرونده حقوق بشری کره شمالی انتقاد کرد. به گزارش ایسنا، جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید در توییتر نوشت: فشار حداکثری علیه برنامه هسته‌ای کره شمالی نیازمند بسیج بیشترین حمایت ممکن است. این توییت پس از آن منتشر شد که مجله «فارن پالسی» گزارش کرد، دولت آمریکا در میانه تنش‌های فزاینده میان دو کشور مانع برگزاری نشستی با موضوع سوابق حقوق بشری کره شمالی شده است. کره شمالی به تازگی اعلام کرد که با آمریکا بر سر خلع سلاح هسته‌ای مذاکره نمی‌کند و تاکید کرد که آمریکا خودش تعیین کننده «هدیه‌ کریسمسش» خواهد بود. دولت ترامپ معتقد است پرتاب‌های موشکی کره شمالی و «احتمال تشدید» اقدامات تحریک‌آمیز پیونگ‌یانگ مسائل مهمتری برای بررسی در شورای امنیت هستند.
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
این تکذیب لاوروف دقایقی بعد از بیانیه کاخ سفید بود که مدعی شده بود، ترامپ در مذاکراتش با لاوروف درباره هرگونه تلاشی از جانب روسیه برای مداخله در انتخابات آمریکا هشدار داده است. همچنین در بیانیه کاخ سفید آمده است، ترامپ در دیدار با لاوروف تاکید کرده بهبود روابط آمریکا و روسیه به تقویت و توسعه تجارت بین دو کشور می‌انجامد. طبق بیانیه کاخ سفید، ترامپ از روسیه خواسته از تلاش‌های آمریکا برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و تضمین خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی کمک کند. طبق این بیانیه، ترامپ و لاوروف روابط با چین را بررسی و ترامپ بر نیاز جهت ورود به تجارت عادلانه براساس منافع متقابل با چین تاکید کرده است. کاخ سفید همچنین از درخواست ترامپ از روسیه برای حل مناقشه با اوکراین پرده برداشت.
تسنیمتسنیم14 ساعت قبل
کیم یونگ چول مقام ارشد کره شمالی که نقش مهمی در برگزاری دومین نشست ناموفق رهبران آمریکا و کره شمالی داشته است، در اظهاراتی گفت: اگر ترامپ به بیان سخنان خطرناک و نامناسب ادامه دهد، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدگاهش را نسبت به او تغییر می‌دهد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه در واکنش به آزمایش تسلیحاتی کره شمالی، گفت: اگر کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دشمنی و خصومت را از سر بگیرد، همه چیز را از دست خواهد داد. کره شمالی باید خلع سلاح شود. تنش‌ها در آستانه پایان یافتن ضرب الاجل یک ساله کره شمالی به آمریکا به شدت افزایش یافته است. آمریکا خواستار خلع سلاح یکطرفه کره شمالی شده ولی پیونگ یانگ خواستار لغو کلیه تحریمهای آمریکا است.
رکنارکنا1 روز قبل
به گفته این مقام کره شمالی مذاکره متوالی با آمریکا وقت گیر بوده و تنها برای سیاست داخلی واشنگتن سودمند است. هفته گذشته نیز کره شمالی الفاظ تندی علیه نخست وزیر ژاپن، یکی از متحدان نزدیک دونالد ترامپ Trump مطرح کرده بود. معاون اول وزارت خارجه کره شمالی نیز روز چهارشنبه تهدید کرده بود این کشور باتوجه به نتیجه مذاکرات هسته‌ای دو کشور برای واشنگتن هدیه کریسمس ارسال خواهد کرد. تشدید لحن کره شمالی و انجام آخرین آزمایش این کشور ترامپ را مجبور کرد که در پیامی توییتری به این موضوع واکنش نشان دهد. رئیس‌جمهوری آمریکا فردی است که پیش از توافق با رهبر کره شمالی و تبدیل شدن به اولین رئیس‌جمهوری که وارد خاک کره شمالی شده است، از الفاظی مانند مرد موشکی برای کیم جونگ اون استفاده می‌کرد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
خبرگزاری رسمی کره شمالی این اقدام را یک آزمایش بسیار مهم و در عین حال موفقیت آمیز ارزیابی کرد اما جزئیات بیشتری درباره آن منتشر نکرد. به گفته این مقام کره شمالی مذاکره متوالی با آمریکا وقت گیر بوده و تنها برای سیاست داخلی واشنگتن سودمند است. هفته گذشته نیز کره شمالی الفاظ تندی علیه نخست وزیر ژاپن، یکی از متحدان نزدیک دونالد ترامپ مطرح کرده بود. تشدید لحن کره شمالی و انجام آخرین آزمایش این کشور ترامپ را مجبور کرد که در پیامی توییتری به این موضوع واکنش نشان دهد. البته در این بین نگرانی‌هایی نیز برای پیونگ یانگ وجود دارد زیرا واکنش روسیه و بخصوص چین به این آزمایشات می‌تواند بسیار مهم تلقی شود.
ایسناایسنا1 روز قبل
در جریان برگزاری کمیته مشترک اقتصادی کره شمالی و سوریه، دو کشور بر سر همکاری با یکدیگر برای دور زدن تحریم‌های آمریکا توافق کردند. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری دولتی سوریه، کیم یونگ جائه، وزیر روابط خارجی اقتصادی کره شمالی در دیدار با مقامات اقتصادی سوریه در خصوص راهکارهای مقابله با تحریم‌های آمریکا گفتگو کرد. دو طرف هم چنین چندین تفاهم نامه همکاری اقتصادی امضا خواهند کرد. هم چنین در خصوص اعزام نیروی کار از کره شمالی به سوریه برای بازسازی این کشور پس از جنگ گفتگو خواهد شد. از سوی دیگر ترامپ در واکنش به تهدیدات کره شمالی گفته است کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی خیلی باهوش است و اگر خصمانه رفتار کند، خیلی چیزها، در واقع همه چیزش را، از دست می‌دهد.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
خبرگزاری رویترز در مطلبی به علت به بن‌بست رسیدن مذاکرات میان مقامات آمریکا و کره شمالی پرداخت. به دنبال شکست گفت‌وگو‌های استکهلم، فرستاده کره شمالی مقامات آمریکا را متهم کرد که همچنان دیدگاه و رویکرد قدیمی خود را دنبال می‌کنند. کره شمالی درخواست‌ها از آمریکا را برای پایان دادن به رزمایش‌های نظامی مشترک با کره جنوبی افزایش داده است و همچنان از آمریکا می‌خواهد از سیاست‌های خصمانه خود در قبال این کشور از جمله انتقاد از پیشینه حقوق بشر کره شمالی دست بردارد. تحریم‌ها اساسا همه آن چیزی است که آن‌ها برای تحت فشار قرار دادن کره شمالی در اختیار دارند. همچنان که پایان مهلت زمانی که کره شمالی تعیین کرده است نزدیک می‌شود، پیونگ یانگ با شلیک ده‌ها موشک تنش‌ها را افزایش و هشدار داده است چنانچه دیپلماسی با آمریکا شکست بخورد، رهبر کره شمالی ممکن است مسیری متفاوت را در پیش گیرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
(شبکه تلویزیونی المیادین) مصر// سامح شکری وزیر امور خارجه مصر روز دوشنبه در ساختمان وزارت امور خارجه آمریکا در واشنگتن با مایک پمپئو وزیر امور خارجه دیدار کرد. (شبکه تلویزیونی الجزیره) روسیه// روسیه آمادگی بررسی ایده ترامپ در مورد معاهده جدید خلع سلاح هسته‌ای را دارد. (شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی) میانمار// رهبر میانمار برای رسیدگی به اتهام جنایات نسل کشی عازم لاهه شد. (شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی) آفریقای جنوبی// جاری شدن سیل، زندگی مردم را در آفریقای جنوبی مختل کرد. (شبکه تلویزیونی الحدث) اوگاندا// سیل و رانش زمین سبب آواره شدن هزاران نفر در اوگاندا شده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
رسانه رسمی کره شمالی این آزمایش موشکی را «بسیار مهمی» توصیف کرد. ترامپ در این پیام توییتری از کره شمالی خواسته تا دست به خلع سلاح هسته‌ای بزند. بیشتر بخوانید: وزارت دفاع کره جنوبی نیز با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به آزمایش موشکی کره شمالی نوشت: کره جنوبی و آمریکا به دقت در حال نظارت بر فعالیت‌های کره شمالی در تاسیسات سوهائه هستند. در همین حال «جو بایدن»، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ نیز موضع ترامپ در برابر کره شمالی را مورد انتقاد قرار داده است. جو بایدن با انتشار بیانیه‌ای درباره سیاست خارجی ترامپ، آزمایش موشکی روز یکشنبه کره شمالی را نشانه شکست و ناکارآمدی سیاست خارجی ترامپ توصیف کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
هر چند نمی‌توان اتفافات بعد را پیش بینی کرد. اما همزمان به دنبال تمدید یک گفتگوی دوجانبه بر سر ثبات استراتژیک هم هستیم. آمریکا هم نسبت به آن علاقه نشان داده است. وی در ادامه گفت: با نزدیک شدن به زمان انقضای این معاهده در سال ۲۰۲۱، روسیه نگران هماهنگی و تعهد آمریکا نسبت به آن است. آمریکا دلیل این تصمیم را نقض معاهده از طرف روسیه اعلام کرده که روسیه نیز آن را رد کرده است. از زمان پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴، وی همواره روسیه را به دخالت در انتخابات متهم کرده است که البته تاکنون نتوانسته شواهد معتبری در این خصوص ارائه نماید. مسکو این ادعا‌ها را رد کرده و پوتین نیز بار‌ها گفته است آمریکا کشوری نیست که بتوان به راحتی در انتخابات آن مداخله کرد.
عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
یک مقام عالی‌رتبه کره شمالی تهدید کرد در صورتی که دونالد ترامپ به دادن بیانیه‌های نامناسب و خطرناک ادامه دهد، کیم جونگ اون می‌تواند نظرش را درباره رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا تغییر دهد. با این حال کره شمالی از زمان برگزاری المپیک زمستانی سال ۲۰۱۸ در کره جنوبی، نشانه‌هایی از تمایل با عادی‌سازی روابط با سئول و حتی واشنگتن را از خود نشان داد. پس از آن کیم جونگ اون و دونالد ترامپ در سه نوبت در سنگاپور، ویتنام و مرز دو کره با یکدیگر دیدار کردند. با این حال مذاکرات فنی و دیپلماتیک میان ایالات متحده آمریکا و کره شمالی تاکنون بدون نتیجه بوده است. کره شمالی در ماه‌های اخیر به کرات موشک‌های میان برد آزمایشی شلیک کرده است.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
کیم یونگ چول مقام ارشد کره شمالی که نقش مهمی در برگزاری دومین نشست ناموفق رهبران آمریکا و کره شمالی داشته است، در اظهاراتی گفت: اگر ترامپ به بیان سخنان خطرناک و نامناسب ادامه دهد، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدگاهش را نسبت به او تغییر می‌دهد. خبرگزاری رسمی کره شمالی همچنین ترامپ را «عجول و پیرمرد» خطاب کرده است. کره شمالی باید خلع سلاح شود. تنش‌ها در آستانه پایان یافتن ضرب الاجل یک ساله کره شمالی به آمریکا به شدت افزایش یافته است. آمریکا خواستار خلع سلاح یکطرفه کره شمالی شده ولی پیونگ یانگ خواستار لغو کلیه تحریمهای آمریکا است.

تنش بین آمریکا و کره شمالی بار دیگر شدت گرفت

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
این‌ها همان موشک‌هایی هستند که آمریکا به دلایلی واضح بیشترین نگرانی را در ارتباط با آن‌ها دارد. طی ماه‌های اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تمایل داشت به آزمایش موشک‌های کوتاه برد از سوی کره شمالی بی اعتنایی نشان دهد. مطمئنا با توجه به این حقیقت که کره شمالی هشدار داد یک هدیه برای کریسمس برای آمریکا آماده کرده است، این می‌تواند یک اقدام قابل توجه از سوی پیونگ یانگ باشد. کره شمالی هم اعلام این مذاکرات دستاوردی نداشته است و آن‌ها از این مذاکرات کنار کشیدند. بنابراین، شش ماه پیش مقامات آمریکا و کره شمالی یک نشست غافلگیر کننده در منطقه تنش زدایی بین دو کره برگزار کردند. کره شمالی بار‌ها اعلام کرده که هیچ آزمایش هسته‌ای را انجام نداده است.
ایسناایسنا2 روز قبل
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، به دنبال اظهارات اخیر سفیر کره‌شمالی در سازمان ملل مبنی بر اینکه مذاکرات هسته‌ای از روی میز مذاکره با آمریکا برداشته شده است، از مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه با فاکس نیوز که یکشنبه پخش شد، پرسیدند در صورتی کره‌شمالی آزمایش هسته‌ای را از سر بگیرد آمریکا چه خواهد کرد. او یک توافق خلع سلاح هسته‌ای قدرتمند را در سنگاپور با من امضا کرد. او نمی‌خواهد از روابط ویژه خودش با رئیس‌جمهوری ایالات متحده دوری کرده یا در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر مداخله کند. کره‌شمالی تحت رهبری کیم جونگ اون، پتانسیل اقتصادی فوق‌العاده‌ای دارد اما باید طبق وعده‌اش خلع سلاح هسته‌ای شود. او همچنین گفت واشنگتن همچنان از پیونگ‌یانگ می‌خواهد تا به وعده‌اش برای خلع سلاح هسته‌ای عمل کند.
خبر فوریخبر فوری2 روز قبل
وزارت اتحاد کره‌جنوبی اعلام کرد سئول هرگونه تدبیر محتملی را برای زنده نگه‌ داشتن جریان گفت‌وگوها میان کره‌شمالی و ایالات متحده آمریکا انجام می‌دهد. کره‌شمالی یکشنبه از آزمایش موفقت‌آمیز «بسیار مهمی» خبر داد و تاکید کرد نتایج این آزمایش «موضع استراتژیک» آن را در آینده نزدیک تغییر خواهد داد. این تحولات در بحبوحه رشد گمانه‌زنی‌هایی رخ داد مبنی بر اینکه پیونگ‌یانگ احتمالا پرتاب‌ موشک‌های بالستیک دوربرد یا قاره‌پیما را حین بن‌بست در مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای با واشنگتن دوباره آغاز کرده است. لی سانگ-مین، سخنگوی وزارت اتحاد کره‌جنوبی در کنفرانسی مطبوعاتی تاکید کرد: در حالی که این وضعیت خطرناک را درک می‌کنیم، به دقت تحولات مرتبط با کره‌شمالی را با همکاری نزدیک آژانس‌های مرتبط دنبال می‌کنیم. در شرایطی که کره‌شمالی و آمریکا همچنان به دنبال پیشرفت از طریق گفت‌وگو هستند، دولت کره‌جنوبی به نوبه خود تدابیر لازم را اتخاذ خواهد کرد و تلاش‌های دیگری برای کمک به آن‌ها برای حفظ جریان گفت‌وگو و ایجاد پیشرفت انجام می‌دهد.
ایسناایسنا2 روز قبل
وزارت اتحاد کره‌جنوبی امروز (دوشنبه) با اشاره به وضعیت «خطرناکی» که پس از آزمایش اخیر پیونگ‌یانگ به وجود آمده، اعلام کرد سئول هرگونه تدبیر محتملی را برای زنده نگه‌ داشتن جریان گفت‌وگوها میان کره‌شمالی و ایالات متحده آمریکا انجام می‌دهد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، کره‌شمالی یکشنبه از آزمایش موفقت‌آمیز «بسیار مهمی» خبر داد و تاکید کرد نتایج این آزمایش «موضع استراتژیک» آن را در آینده نزدیک تغییر خواهد داد. این تحولات در بحبوحه رشد گمانه‌زنی‌هایی رخ داد مبنی بر اینکه پیونگ‌یانگ احتمالا پرتاب‌ موشک‌های بالستیک دوربرد یا قاره‌پیما را حین بن‌بست در مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای با واشنگتن دوباره آغاز کرده است. لی سانگ-مین، سخنگوی وزارت اتحاد کره‌جنوبی در کنفرانسی مطبوعاتی تاکید کرد: در حالی که این وضعیت خطرناک را درک می‌کنیم، به دقت تحولات مرتبط با کره‌شمالی را با همکاری نزدیک آژانس‌های مرتبط دنبال می‌کنیم. در شرایطی که کره‌شمالی و آمریکا همچنان به دنبال پیشرفت از طریق گفت‌وگو هستند، دولت کره‌جنوبی به نوبه خود تدابیر لازم را اتخاذ خواهد کرد و تلاش‌های دیگری برای کمک به آن‌ها برای حفظ جریان گفت‌وگو و ایجاد پیشرفت انجام می‌دهد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 روز قبل
اما آن چه این دو نشست و متعاقب آن اقدام بی سابقه ترامپ در ورود به خاک کره شمالی را بی حاصل گذاشت، زیاده خواهی‌های آمریکا از یک سو و توانمندی نظامی کره شمالی از سوی دیگر بود. اعلام هشدار مبنی بر گام برداشتن کره شمالی در «مسیری نوین» در صورت عدم تغییر رویکرد خصمانه آمریکا۳. رسوایی «اوکراین گیت» مواجه است، مواضعی را اتخاذ کرده که ضعفش را در مقابل کره شمالی آشکارتر ساخته است. جمله نخست ترامپ به وضوح تاکیدی است بر نگرانی وی از انجام آزمایش‎های موشکی دیگر توسط کره شمالی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا. باید گفت که پیام این جمله ترامپ به خوبی در کره شمالی دریافت شد.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از «هیل»، پس از گزارش پیونگ یانگ درباره «آزمایشی بسیار مهم» در یک سایت موشکی، دونالد ترامپ عصر روز یکشنبه در پستی توئیتری گفت که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی چیزهای زیادی برای از دست دادن دارد. با به بن‌بست رسیدن مذاکرات میان آمریکا و کره شمالی، لحن صحبت‌های دو طرف بیش از پیش شکل تند و تهدیدآمیزبه خود گرفته است، بطوری که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا عصر روز یکشنبه با اشاره به ادعای احتمال دخالت کره شمالی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده آمریکا، به تهدید کیم جونگ اون رهبر کره شمالی پرداخت و گفت اگر پیونگ یانگ رفتاری «خصمانه» از خود نشان بدهد، «چیزهای زیادی، بلکه همه‌ چیز» را از دست می‌دهد. ترامپ در توییت خود نوشت: کیم جونگ اون خیلی باهوش است و چیزهای زیادی هم برای از دست دادن دارد، اگر واقعا رفتار خصمانه‌ای انجام دهد، همه چیز را از دست می‌دهد. وی گفت: او با من در سنگاپور توافق قدرتمندی برای خلع سلاح هسته‌ای امضا کرد. او همچنین در ادامه نوشت: کره شمالی تحت رهبری کیم جونگ اون پتانسیل اقتصادی فوق العاده‌ای دارد، اما باید همانطور که وعده داده بود، خلع سلاح اتمی شود.

:: خالق وردی-آزمایش موشکی کره شمالی

صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
خبرگزاری رسمی کره شمالی روز یکشنبه گزارش داد، این کشور آزمایشی «بسیار مهم» در محل پرتاب ماهواره‌ای سوهای Sohae انجام داده است، محلی که مقامات آمریکایی گفته بودند کره شمالی وعده تعطیلی آن را داده بود. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پکن، این آزمایش در حالی اجرا شده است که مهلت یک ساله‌ای که کره شمالی تعیین کرده، رو به پایان است و این کشور در میان مذاکرات به بن بست رسیده مسئله خلع سلاح هسته‌ای با آمریکا درباره اتخاذ «مسیری جدید» هشدار داده است. خبرگزاری رسمی کره شمالی در گزارش خود این اقدام را بدون ارائه جزئیات بیشتری «آزمایش موفقیت آمیزی با اهمیت بسیار بالا» نامیده است. ازسوی دیگر رئیس ستاد کل ارتش کره شمالی خطاب به رئیس جمهور امریکا گفته است هر گونه اقدام نظامی علیه پیونگ یانگ با واکنش سریع وکوبنده همراه خواهد بود.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
این شدیداللحن‌ترین اظهارات یک مقام ارشد کره شمالی علیه آمریکا است که نشانگر عمق اختلافات دو کشور است. آمریکا خواستار خلع سلاح یکطرفه کره شمالی شده ولی پیونگ یانگ خواستار لغو کلیه تحریمهای آمریکا است. ما نیازی به مذاکرات طولانی با آمریکا نداریم و خلع سلاح هسته‌ای از میز مذاکره با واشنگتن حذف شده است. روز سه شنبه نیز وزارت خارجه کره شمالی از واشنگتن خواسته بود تا سیاست‌های خصمانه خود را تغییر دهد. نماینده کره شمالی در سازمان ملل در ادامه از بیانیه اعضای اروپایی شورای امنیت سازمان ملل در انتقاد از آزمایش موشک‌های کوتاه برد کره شمالی، به شدت انتقاد کرد و آن را یک اقدام تحریک آمیز جدی ارزیابی نموده است.
ایسناایسنا3 روز قبل
سفیر کره‌شمالی در سازمان ملل اظهار کرد، گزینه خلع سلاح هسته‌ای در مذاکره با آمریکا دیگر روی میز نیست. به گزارش ایسنا، کیم سونگ، سفیر کره شمالی در سازمان ملل در بیانیه‌ای که برای شبکه خبری «سی‌بی‌اس» فرستاد، اظهار کرد: اکنون نیاز نیست که مذاکراتی طولانی‌مدت با آمریکا داشته باشیم و گزینه خلع سلاح هسته‌ای هم‌اکنون از روی میز برداشته شده است. وی افزود: چیزی که آمریکا ادعا می‌کند «گفت‌وگوی پایدار و اساسی» است، چیزی جز حقه‌ای برای زمان خریدن به منظور بهره‌برداری از مذاکرات آمریکا و کره‌شمالی در دستور کار سیاست داخلی واشنگتن نیست. سفیر آمریکا در سازمان ملل روز جمعه به خبرنگاران گفت: هر یک از ما بسیار نگران پرتاب‌های موشکی کره‌شمالی هستیم. به نظر من مهم است که بر نگرانی خود درباره هرگونه پرتاب‌ موشکی بالستیک در آینده تاکید کنیم.
همشهریهمشهری3 روز قبل
به گفته سفیر کره‌شمالی در سازمان ملل، مذاکره‌ها و گفتگوهای آینده کشورش با آمریکا دیگر طولانی نخواهد بود. بیانیه سونگ در خبرگزاری رویترز منتشر شد تا هشداری باشد به طرف آمریکایی در آستانه فرارسیدن مهلتی که پیونگ‌یانگ برای پایان مذاکرات تا پیش از آغاز سال ۲۰۲۰ تعیین کرده است. در بخشی از این بیانیه آمده است: «ما دیگر به گفتگوهای طولانی نیاز نداریم و گزینه خلع سلاح هسته‌ای هم پیش از این از روی میز مذاکره با آمریکا برداشته شده است.» تنش‌ها میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ دوباره به اوج رسیده و کره‌شمالی از آمریکا خواسته سیاست خلع سلاح هسته‌ای یک‌طرفه را کنار بگذارد و تحریم‌ها را لغو کند. پیونگ‌یانگ هم بلافاصله پاسخ داد که تکرار این گونه سخن گفتن به معنی بازگشت دوباره عادت‌های یک پیر یاوه‌گو است. رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه در یک گفتگوی تلفنی ۳۰ دقیقه‌ای با همتای خود از کره‌جنوبی راه‌های کاهش تنش با کره‌شمالی را بررسی کرد و دو طرف خواستار ادامه گفتگوها برای از سرگیری مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای همسایه شمالی شبه‌جزیره کره شدند.
الفالف3 روز قبل
خبرگزاری رسمی کره شمالی در گزارش خود این اقدام را بدون ارائه جزئیات بیشتری «آزمایش موفقیت آمیزی با اهمیت بسیار بالا» نامیده است. رئیس ستاد مشترک نیرو‌های نظامی کره شمالی از اظهار نظر در این رابطه خودداری کرد. کارشناسان حوزه موشکی نیز گفته‌اند، احتمالا کره شمالی به جای آزمایش پرتاب موشک، یک آزمایش بی حرکت موتور راکتی انجام داده است. این یک پرتاب موشک نیست.» در گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی نوشته شده است: «نتایج آزمایش مهم اخیر بار دیگر در آینده نزدیک تاثیری مهم در تغییر موضع استراتژیک کره شمالی خواهد داشت.» دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ژوئن سال ۲۰۱۸ پس از اولین دیدار خود با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به خبرنگاران گفت، کره شمالی در زمینه تخریب یکی از تاسیسات موشکی خود متعهد شده است. بر اساس تصاویر ماهواره‌ای تجاری که روز پنجشنبه گرفته شد، فعالیت جدیدی در محل پرتاب ماهواره سو‌های و حضور یک منبع حمل بزرگ مشخص شد.
صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
(شبکه تلویزیونی الجزیره) // (گروه موسوم به) ارتش ملی لیبی اعلام کرد مواضع و استحکامات نیرو‌های دولت وفاق ملی در طرابلس را بمباران کرده است. (شبکه تلویزیونی العالم) فلسطین اشغالی// صدای آژیر حمله هوایی در جنوب سرزمین‌های اشغالی به صدا در آمد. (شبکه تلویزیونی المیادین) // منابع فلسطینی گزارش داد بالگرد‌های اسرائیلی یک پایگاه فلسطینیان را در شمال نوار غزه هدف قرار دادند. (شبکه تلویزیونی العالم) // بالگرد‌های رژیم صهیونیستی پایگاه الخلیل نیرو‌های مقاومت فلسطینی را در شرق منطقه جبالیا در شمال نوار غزه هدف قرار دادند. (شبکه تلویزیونی المیادین) // هواپیما‌های اسرائیلی صبح روز یکشنبه اقدام به چند حمله علیه مواضعی در باریکه غزه کردند.
عصر ایرانعصر ایران3 روز قبل
نماینده کره شمالی در سازمان ملل روز شنبه گفت: خلع سلاح‌های هسته‌ای از میز مذاکرات با آمریکا خارج شد و در حال حاضر بحث و گفتگو با واشنگتن ضروری نیست. وزارت امور خارجه آمریکا تا کنون هیچ موضعی در مورد بیانیه سفیر کره شمالی در سازمان ملل اتخاذ نکرده است. «چوی سون خوی» معاون اول وزیر خارجه کره شمالی هفته گذشته اظهارات اخیر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا مبنی بر احتمال استفاده از زور علیه کره شمالی و همچنین تحقیر «کیم جونگ اون» رهبر این کشور را یک چالش بسیار خطرناک توصیف کرد و نسبت به از سرگیری جنگ لفظی با واشنگتن هشدار داد. «پاک جانگ چون» رییس ستاد کل ارتش کره شمالی نیز در سخنانی اعلام کرد که از اظهارات اخیر رییس جمهوری آمریکا ناامید شده و در مورد اقدام نظامی واشنگتن علیه کره شمالی نیز هشدار داد. او افزود: «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی نیز از اظهارات ترامپ در نشست ناتو در انگلیس اظهار نارضایتی کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما4 روز قبل
وی افزود: در حال حاضر ما به مذاکرات طولانی مدت با آمریکا نیاز نداریم و مسئله خلع سلاح هسته‌ای از روی میز مذاکره کنار رفته است. اظهارات مقام کره شمالی همچنین به بیانیه مشترکی اشاره می‌کند که روز چهارشنبه منتشر شد و در آن شش کشور اتحادیه اروپا آزمایش موشک کوتاه برد کره شمالی در تاریخ ۲۸ نوامبر را محکوم کردند. بیانیه روز شنبه در حالی منتشر شد که کره شمالی به مهلت پایان سال جاری که خود برای مذاکرات هسته‌ای با دولت آمریکا تعیین کرده، نزدیک می‌شود. چند روز پیش نیز یک مقام کره شمالی درباره «هدیه کریسمس» این کشور برای آمریکا هشدار داده بود. واکنش ترامپپس از اینکه مقام کره شمالی از خارج شدن مسئله خلع سلاح هسته‌ای از روی میز مذاکرات خبر داد، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد، «خواهیم دید» چه اتفاقی رخ می‌دهد.
قدس آنلاینقدس آنلاین4 روز قبل
رؤسای جمهور آمریکا و کره جنوبی در تماس تلفنی با تاکید بر لزوم تداوم دیپلماسی با کره شمالی، توافق کردند که سرعت مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره حفظ شود. قدس آنلاین؛ «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، بعد از برخی اقدامات هشداردهنده از سوی کره شمالی، امروز (شنبه) به صورت تلفنی با «مون جائه این» همتای کره جنوبی خود درباره به کار بردن دیپلماسی با پیونگ‌یانگ صحبت کرد. در بیانیه کره جنوبی آمده است: «رؤسای جمهور دو کشور توافق کردند وضعیت [شبه‌جزیره کره] وخیم شده و سرعت گفت‌وگوها برای رسیدن به نتایج فوری از مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای باید حفظ شود». (جزئیات بیشتر) رهبر کره شمالی پیشتر به واشنگتن تا پایان سال جاری میلادی برای اتخاذ یک رویکرد منعطف در قبال کره شمالی مهلت داده بود تا «محدوده زمانی برای گفت‌وگو که در سخنرانی سیاسی رهبر عالی کره شمالی (۲۳ فروردین ماه) برای آمریکا معین شد، پایان امسال است». ترامپ چندی پیش گفته بود کره جنوبی باید ۴ میلیارد دلار بیشتر برای هزینه‌های نظامی آمریکا در این کشور پرداخت کند.
فارسفارس4 روز قبل
رؤسای جمهور آمریکا و کره جنوبی در تماس تلفنی با تاکید بر لزوم تداوم دیپلماسی با کره شمالی، توافق کردند که سرعت مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره حفظ شود. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، دفتر ریاست‌جمهوری کره جنوبی با اعلام این خبر، گفت که ترامپ و مون در تماس تلفنی که ۳۰ دقیقه طول کشید، درباره راه‌هایی برای حفظ دیپلماسی با کره شمالی رایزنی کردند. در بیانیه کره جنوبی آمده است: «رؤسای جمهور دو کشور توافق کردند وضعیت [شبه‌جزیره کره] وخیم شده و سرعت گفت‌وگوها برای رسیدن به نتایج فوری از مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای باید حفظ شود». (جزئیات بیشتر) رهبر کره شمالی پیشتر به واشنگتن تا پایان سال جاری میلادی برای اتخاذ یک رویکرد منعطف در قبال کره شمالی مهلت داده بود تا «محدوده زمانی برای گفت‌وگو که در سخنرانی سیاسی رهبر عالی کره شمالی (۲۳ فروردین ماه) برای آمریکا معین شد، پایان امسال است». ترامپ چندی پیش گفته بود کره جنوبی باید ۴ میلیارد دلار بیشتر برای هزینه‌های نظامی آمریکا در این کشور پرداخت کند.

به انتهای لیست رسیدید