اخبار خوان گوایدو - آخرین و مهم ترین اخبار خوان گوایدو از خبرگزاری‌های ایران | خبری
خوان گوایدو

خوان گوایدو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ماه قبل
دیوان عالی ونزوئلا با صدور حکمی حساب‌های بانکی و تراکنش‌های مالی رهبر مخالفان ونزوئلا را مسدود و وی را تا زمان تکمیل تحقیقات ممنوع‌الخروج کرد. اعتمادآنلاین| دیوان عالی ونزوئلا با صدور حکمی تمام حساب‌های بانکی و تراکنش‌های مالی «خوان گوایدو» رهبر مخالفان و رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا را در حوزه قضایی این کشور مسدود کرد. این در حالی است که مقامات ونزوئلا تحقیقات مقدماتی خود را در مورد فعالیت‌های خوان گوایدو آغاز کرده‌اند. افزون بر آن، دیوان عالی ونزوئلا دستور داد که تا زمان تکمیل تحقیقات، خوان گوایدو حق خروج از کشور را ندارد. گفتنی است که اوایل هفته جاری، دادستان کل ونزوئلا از دیوان عالی این کشور خواست تا علیه گوایدو که ریاست پارلمان ونزوئلا را برعهده دارد، تدابیر پیشگیرانه‌ای درنظر گیرد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 ماه قبل
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ماه قبل
صدراعظم اتریش همسو با آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای اروپایی حمایت خود را از «خوان گوایدو» سردسته مخالفان دولت قانونی ونزوئلا اعلام کرد. اعتمادآنلاین| سباستین کورتس، صدراعظم اتریش همسو با آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای اروپایی حمایت خود را از «خوان گوایدو» سردسته مخالفان دولت قانونی ونزوئلا اعلام کرد. دفتر صدراعظمی اتریش نیز اعلام کرد که کشور متبوعش به ضرب‌الاجل دیگر کشور‌های اروپایی پیوسته و آماده است خوان گوایدو را پس از پایان یافتن مهلت داده شده به نیکلاس مادورو برای اعلام برگزاری فوری انتخابات ریاست‌جمهوری، بعنوان رئیس‌جمهور موقت به رسمیت بشناسد. یکشنبه ۱۴ بهمن (سوم فوریه) مهلت ۸ روزه کشور‌های اروپایی به نیکلاس مادورو برای اعلام برگزاری فوری انتخابات ریاست‌جمهوری به پایان رسید. در غیر این صورت آن‌ها خوان گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت به رسمیت خواهند شناخت.
انتخابانتخاب3 ماه قبل
فردی که با حمایت واشنگتن عنوان ریاست جمهوری ونزوئلا را غصب کرده است؛ از گفتگوی تلفنی خود با رئیس جمهوری آمریکا خبر داد. به گزارش مهر، «خوان گوایدو» غاصب ریاست جمهوری ونزوئلا در مصاحبه با «سی‌ان‌ان» گفته است که وی مکالمه‌ای با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا داشته است. گفتنی است چهارشنبه گذشته گوایدو مشروعیت نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا را زیر سوال برد و خود را رئیس جمهور این کشور بحران زده آمریکای لاتین عنوان کرد. ترامپ نیز بلافاصله وی را به رسمیت شناخت حال آنکه انگلیس و شماری دیگر از کشورهای غربی هم به پیروی از رئیس جمهور آمریکا عمل مشابهی را انجام دادند. این درحالی است که چین و روسیه با دفاع از مشروعیت مادورو، درباره توسل به اقدام نظامی علیه ونزوئلا هشدار داده‌اند.
مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانووستی، کاخ سفید اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا، به صورت تلفنی گفتگو کرده است. کاخ سفید در بیانیه‌ای با دخالت آشکار در امور داخلی ونزوئلا مدعی شد: ترامپ امروز با رئیس جمهور موقت ونزوئلا، گفتگو کرد تا ریاست جمهوری او را تبریک بگوید و همچنین حمایت خود را از او اعلام کند. در ادامه این بیانیه آمده است که آنها توافق کردند ارتباط منظمی داشته باشند تا از مسیر ونزوئلا برای بازگشت ثبات و بازگرداندن روابط دوجانبه بین آمریکا و ونزوئلا حمایت کنند.
ایلناایلنا3 ماه قبل
رییس‌جمهوری آمریکا ضمن گفت‌وگوی تلفنی با رهبر اپوزیسیون ونزوئلا، تاکید کرد که واشنگتن از وی حمایت می‌کند. به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری کنگره آمریکا، «سارا سندرز» سخنگوی کاخ‌سفید امروز-چهارشنبه- از گفت‌وگوی تلفنی «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا و «خوان گوایدو» رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خبر داد. سندرز گفت که ترامپ ضمن تبریک به گوایدو برای کسب خودسرانه جایگاه ریاست‌جمهوری ونزوئلا، تاکید کرده که واشنگتن از وی و پارلمان این کشور آمریکای جنوبی حمایت می‌کند. گوایدو هفته گذشته خود را رییس‌جمهوری ونزوئلا معرفی کرده و برکناری «نیکلاس مادورو» رییس‌جمهوری قانونی این کشور را خواستار شد. بسیاری از کشور‌های غربی و منطقه آمریکای جنوبی از تصمیم گوایدو حمایت کرده و در امور داخلی ونزوئلا مداخله کرده‌اند.
ایلناایلنا1 ماه قبل
رییس‌جمهوری آمریکا به کشور‌های حامی رهبر اپوزیسیون ونزوئلا وعده داد که در این کشور‌ها سرمایه‌گذاری‌های خواهد کرد. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا روز گذشتنه-جمعه- در نشستی که با سران ۵ کشور حامی «خوان گوایدو» رهبر اپوزیسیون ونزوئلا داشت، به آنها وعده داد که در کشور‌هایشان سرمایه‌گذاری خواهد کرد. کاخ‌سفید اعلام کرد در این دیدار سران باهاما، ‌ جمهوری دومینیکن، هائیتی، جامائیکا و سنت‌لوسیا حضور داشتند. ترامپ به آنها گفته که نمایندگان شرکت‌های خصوصی بین‌المللی طی ۹۰ روز آتی از کشور‌هایشان بازدید می‌کنند تا شرایط سرمایه‌گذاری را مشخص کنند.
مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانووستی، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان، با «خوان گوایدو» رهبر مخالفان در ونزوئلا به صورت تلفنی گفتگو کرد. در این تماس تلفنی، ماس اعلام کرد که آلمان به محض اجرای شروط سیاسی آماده ارائه کمک‌های بشردوستانه به ونزوئلا است. گفتنی است که پس از به هم ریختن اوضاع در ونزوئلا، گوایدو با حمایت آمریکا و برخی کشورهای غربی، در تاریخ ۲۳ ژانویه خود را رئیس دولت موقت ونزوئلا خواند. تا کنون مقامات روسیه و دیگر کشورها، خواستار احترام به قانون اساسی ونزوئلا، و حل مشکلات بدون دخالت خارجی شده‌اند. همچنین نیکلاس مادورو، رئیس جمهور قانونی ونزوئلا نیز تاکنون زیربار فشارهایی همچون برگزاری انتخابات زودهنگام نرفته است.
افکارنیوزافکارنیوز2 ماه قبل
گوایدو همچنین از مردم این کشور خواست پس از بازگشت او علیه دولت مادورو متحد شوند. نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا، هفته گذشته اعلام کرد گوایدو پس از بازگشت به کشور باید به دلیل شکستن حکم دیوان عالی محاکمه شود. خوان گوایدو روز ۲۲ فوریه به مرز کلمبیا با کاراکاس رفت تا کمک‌هایی ارسالی از سوی آمریکا را که در آنجا جمع‌آوری شده بود وارد ونزوئلا کند. این در حالی است که نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور قانونی این کشور، پذیرش این کمک‌ها را ممنوع اعلام کرده است. در پی این ماجرا، نیکلاس مادورو، گوایدو را عروسک خیمه‌شب بازی آمریکا خواند که در تلاش است کودتای طراحی شده از سوی واشنگتن را به اجرا گذارد.
فارسفارس3 ماه قبل
پارلمان اتحادیه اروپا قطعنامه به رسمیت شناختن رهبر مخالفان ونزوئلا به عنوان رئیس‌جمهور رسمی این کشور را تصویب کرد. پارلمان اروپا خواستار به رسمیت شناختن رهبر مخالفان به عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا شدبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پارلمان اروپا امروز (پنجشنبه) با تصویب قطعنامه‌ای «خوآن گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا را رسما به عنوان رئیس‌جمهور این کشور معرفی کرد. بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، ‌ پارلمان اروپا امروز قطعنامه به‌رسمیت شناختن «گوایدو» در مقام رئیس‌جمهوری ونزوئلا را تصویب کرد. در حال تکمیل …
افکارنیوزافکارنیوز2 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشمایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه با انتشار پیامی در صفحه توئیتر رسمی خود ضمن تأکید مجدد بر حمایت کشورش از «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا خاطرنشان ساخت: «بازگشت گوایدو به ونزوئلا در کمال امنیت برای آمریکا بیشترین اهمیت را دارد. هرگونه تهدید، خشونت یا ارعاب علیه وی، از طرف ما تحمل نخواهد شد و واکنش فوری ما را به دنبال خواهد داشت.» خوان گوایدو که حدود ۱۰ روز پیش ونزوئلا را ترک کرده و برای مذاکره با مقامات کشور‌های مختلف آمریکای لاتین از جمله برزیل، کلمبیا، پاراگوئه و … عازم این کشور‌ها شده بود، از دقایقی پیش وارد ونزوئلا شده است.
ایلناایلنا2 ماه قبل
وزیر امور خارجه آلمان گفت که سفیر این کشور در کاراکاس مانع دستگیری رهبر اپوزیسیون ونزوئلا شد. به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتد‌پرس، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان امروز-پنجشنبه- گفت که سفیر این کشور در کاراکاس مانع دستگیری «خوان گوایدو» رهبر اپوزیسیون ونزوئلا شده است. ماس افزود که «دنیل کرینر» سفیر آلمان که برای استقبال از گوایدو به همراه سفرای چند کشور دیگر به فرودگاه کاراکاس رفته بود، در ممانعت از دستگیر شدن رهبر اپوزیسیون ونزوئلا نقش داشته و به این مساله کمک کرده است. وزیر خارجه آلمان در ادامه گفت که از کرینر خواسته بود در فرودگاه محل ورود گوایدو حاضر شده و از وی حمایت کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ماه قبل
وزارت امور خارجه آمریکا امروز-سه‌شنبه- اعلام کرد مجوز دسترسی «خوان گوایدو» رییس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا به بعضی از دارایی‌های این کشور در ایالات متحده صادر شده است. به گزارش اسپوتنیک، امروز-سه‌شنبه- اعلام کرد مجوز دسترسی «خوان گوایدو» رییس‌جمهوری خودخواندهبه بعضی از دارایی‌های این کشور درصادر شده است. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، واشنگتن روز گذشته نیز در حمایت از گوایدو و پارلمان ونزوئلا، شرکت ملی نفت ونزوئلا را تحریم کرده بود. «روبرتو پالادینو» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که اجازه دسترسی گوایدو به بعضی از دارایی‌های ونزوئلا در آمریکا در تاریخ ۲۵ ژانویه توسط «مایک پمپئو» امضا و صادر شده است.
ایلناایلنا3 ماه قبل
نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی گفت که این رژیم ریاست‌جمهوری رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به رسمیت می‌شناسد. به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی امروز-یکشنبه- در پیامی ویدئویی گفت که این رژیم ریاست‌جمهوری «خوان گوایدو» در ونزوئلا را به رسمیت می‌شناسد. روز گذشته فرانسه، آلمان، اسپانیا و بریتانیا از «نیکلاس مادورو» رییس‌جمهوری ونزوئلا خواستند انتخاباتی زودهنگام برگزار کند. هفته گذشته رییس پارلمان ونزوئلا خود را رییس‌جمهوری این کشور اعلام کرده و چالشی جدید در ونزوئلا ایجاد کرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
به گزارش مشرق، پارلمان اروپا امروز (پنجشنبه) با تصویب قطعنامه‌ای «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا را رسما به عنوان رئیس‌جمهور این کشور معرفی کرد. بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، پارلمان اروپا امروز قطعنامه به‌رسمیت شناختن «گوایدو» در مقام رئیس‌جمهوری ونزوئلا را تصویب کرد. بر اساس این گزارش، پارلمان اروپا با تصویب این قطعنامه از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته تا خوان گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور موقت و مشروع ونزوئلا به رسمیت بشناسند. پیشتر پارلمان اروپا اعلام کرده بود که در حال بررسی پیش‌نویس قطعنامه‌ای است که بنابر آن «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهور مشروع موقت این کشور به رسمیت بشناسد. پیش نویسی که اواخر وقت چهارشنبه به همین منظور در پایگاه اینترنتی این نهاد اروپایی منتشر شده بود، تأکید داشت: «پارلمان اروپا… آقای گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور موقت و قانونی جمهوری بولیواری ونزوئلا و بر اساس قانون اساسی این کشور به رسمیت می‌شناسد.
ایلناایلنا2 ماه قبل
وزیر امور خارجه آلمان گفت که سفیر این کشور در کاراکاس از دستگیری رهبر اپوزیسیون ونزوئلا جلوگیری کرد. به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتد‌پرس، «هیکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان امروز-پنجشنبه- گفت که سفیر این کشور در کاراکاس از دستگیری «خوان گوایدو» رهبر اپوزیسیون ونزوئلا جلوگیری کرده است. ماس مدعی شد سفیر آلمان که برای استقبال از گوایدو به همراه سفرای چند کشور دیگر به فرودگاه کاراکاس رفته بود، در تلاش برای جلوگیری از دستگیر شدن رهبر اپوزیسیون ونزوئلا نقش داشته و به این مساله کمک کرده است. وی افزود که از «دنیل کرینر» سفیر آلمان خواسته بوده در فرودگاه محل ورود گوایدو حاضر شده و از وی حمایت کند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
«خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا و «رئیس‌جمهور خودخوانده» براساس اعلام صفحه‌اش در توئیتر اقدام به امضای نخستین سند ریاست‌جمهوری به شماره ۰۰۱ کرده و به موجب آن اجازه تحویل کمک‌های انسان‌دوستانه خارجی به ونزوئلا را داده است. گوایدو روز شنبه را برای ورود کمک‌های خارجی به ونزوئلا تعیین کرده و گفت: به دنبال بسیج یک میلیون داوطلب برای شروع توزیع کمک‌ها میان نیازمندان است. خود مادورو نیز دستور به توزیع هزاران بسته مواد غذایی به مردم مناطق ساکن مرز ونزوئلا با کلمبیا را داده است و به گفته لویس مدینا رامیرز وزیر غذا در دولت ونزوئلا ۲۰۶۰۰ جعبه مواد غذایی به مناطق مرزی با کلمبیا فرستاده شده است. این در حالی است که اعلام شده فرستاده ویژه آمریکا برای ونزوئلا نیز به کلمبیا سفر می‌کند تا فرآیند تحویل کمک‌ها به ونزوئلا را پشتیبانی کند. وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که این فرستاده ویژه در تاریخ‌های ۲۱-۲۲ فوریه به شهر کوکوتا واقع در کلمبیا در نزدیکی مرز سفر می‌کند تا تحویل کمک‌های انسان دوستانه را پشتیبانی کند.
مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، دیوان عالی ونزوئلا روز سه شنبه با صدور حکمی تمام حسابهای بانکی و تراکنشهای مالی «خوان گوایدو» رهبر مخالفان و رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا را در حوزه قضایی این کشور مسدود کرد. این در حالی است که مقامات ونزوئلا تحقیقات مقدماتی خود را در مورد فعالیتهای خوان گوایدو آغاز کرده‌اند. افزون بر آن، دیوان عالی ونزوئلا دستور داد که تا زمان تکمیل تحقیقات، خوان گوایدو حق خروج از کشور را ندارد. گفتنی است که اوایل هفته جاری، دادستان کل ونزوئلا از دیوان عالی این کشور خواست تا علیه گوایدو که ریاست پارلمان ونزوئلا را برعهده دارد، تدابیر پیشگیرانه‌ای درنظر گیرد. این در حالی است که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا روز سه شنبه در سخنانی مداخله جویانه، ضمن محکوم کردن تهدید گوایدو توسط دادستانهای ونزوئلا، درمورد پیامدهای جدی اقدام علیه دموکراسی و گوایدو هشدار داد!
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
ما دیدارهایی محرمانه با نیروهای مسلح و نیروهای امنیتی داشتیم. وی همچنین مدعی شد: عقب‌نشینی ارتش از حمایت مادورو برای تغییر حکومت، امری بسیار مهم است. این در حالی است که پس از آنکه خوان گوایدو خود را رئیس‌جمهور ونزوئلا نامید، ارتش این کشور حمایت خود را از نیکلاس مادورو و دولت وی اعلام کرد. گفتنی است، خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا در اوایل ماه جاری میلادی خود را رئیس جمهور موقت این کشور اعلام کرد. همچنین دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در حساب توییتری خود از گفتگو با خوان گوایدو و حمایت از ریاست جمهوری وی خبر داد.
فارسفارس3 ماه قبل
فرستاده عالی نظامی ونزوئلا در سفارتخانه این کشور در آمریکا، گفت که «نیکلاس مادورو» را رئیس‌جمهور ونزوئلا نمی‌داند و از نظامیان این کشور خواست که خوان گوایدو را به رسمیت بشناسند. ضمن پناهنده شدن به آمریکا؛ به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وابسته نظامی ونزوئلا در سفارتخانه این کشور در آمریکا، ضمن اعلام حمایت از «خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت فعلی ونزوئلا، به واشنگتن پناهنده شد. سیلوا همچنین در تماس تلفنی با رویترز گفت که دیگر «نیکلاس مادورو» را رئیس‌جمهور ونزوئلا نمی‌داند و خواستار برگزاری انتخابات شد. گوایدو نیز در صفحه شخصی توئیتر خود ضمن استقبال از این بیانیه وابسته نظامی ونزوئلا در آمریکا، از دیگر مردم این کشور و مخصوصا نظامیان ونزوئلا خواست که راه او را در پیش بگیرند. گوایدو، رئیس مجمع ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان مادورو چهارشنبه این هفته در اقدامی که از سوی دولت این کشور تلاش برای انجام کودتا خوانده شد، خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد و سوگند یاد کرد.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
وی در ادامه افزود: اتحادیه اروپا قویا خواستار آغاز یک روند سیاسی سریع در ونزوئلا است که منجر به برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه شود. این در شرایطی است که رئیس شورای اروپا نیز حمایت خود را از خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرده است. بر خلاف نیکولاس مادورو، مجمع ملی ونزوئلا از جمله خوان گوایدو در بین شهروندان ونزوئلا یک مقبولیت دموکراتیک دارد. خوان گوایدو" رهبر مخالفان دولت ونزوئلا روز چهارشنبه با ادای سوگند، خود را به عنوان رئیس جمهور موقت کشور معرفی کرد. آمریکا نیز خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت و قانونی ونزوئلا به رسمیت شناخته است.
عصر ایرانعصر ایران3 ماه قبل
رهبر مخالفان دولت ونزوئلا با خودداری از انجام هرگونه مذاکره با دولت وقت این کشور، نیروهای امنیتی ونزوئلا را به تهدید اعضای خانواده و تفتیش منزل برای یافتن همسرش متهم کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «خوان گوایدو» رهبر مخالفان و رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا در یک سخنرانی در دانشگاه مرکزی ونزوئلا در شهر کاراکاس گفت که نیروهای ویژه پلیس در خانه وی حضور دارند و می‌خواهند با فابیانا [همسرش] ملاقات کنند». این در حالی است که پارلمان اروپا ساعاتی پیش قطعنامه‌ای را تصویب کرد که کشورهای عضو این اتحادیه را برای به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا تشویق می‌کند. اما در مقابل، مادورو رهبر مخالفان دولت خود را «دست نشانده» آمریکا خوانده و واشنگتن را به سازماندهی کودتا در کشور خود متهم ساخت. به رغم حمایت واشنگتن از دولت خودخوانده گوایدو، مقامات روسیه، چین، ترکیه و شماری دیگر از کشورهای جهان حمایت خود را از دولت مادورو قاطعانه اعلام کردند.
ایلناایلنا3 ماه قبل
اعضای کمیسیون ویژه‌ رهبر مخالفان ونزوئلا با نمایندگان دولت چین دیدار کرده‌اند. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، اعضای کمیسیون ویژه‌ای که «خوان گوایدو»، رهبر مخالفان ونزوئلا، آن را تاسیس کرده با نمایندگان دولت چین دیدار کرده و درباره همکاری مشترک با یکدیگر گفت‌وگو کردند. این خبر را خبرگزاری‌های محلی به نقل از منابع آگاه گزارش دادند. به گزارش روزنامه ونزوئلایی «ناسیونال»، این ملاقات در واشنگتن، به میانجی‌گری «کارلوس وچیتو»، فرستاده گوایدو در ایالات متحده، ‌ صورت گرفت. گزارش‌ها حاکی از آن است که اپوزوسیون ونزوئلا امیدوار است که بتواند به ارتباط با چین برای بحث بر سر همکاری‌های مشترک، از جمله سرمایه‌گذاری پکن در صنعت نفت ونزوئلا، ادامه دهد.
ایلناایلنا3 ماه قبل
پارلمان اروپا ریاست‌جمهوری رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به رسمیت شناخت. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، پارلمان اروپا امروز-پنجشنبه- ریاست‌جمهوری «خوان گوایدو» رهبر اپوزیسیون ونزوئلا را به رسمیت شناخت. گوایدو هفته گذشته خود را به عنوان رییس‌جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد. اعضای پارلمان اروپا امروز قطعنامه‌ای را در حمایت از رییس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا تصویب کردند.
برترین‌هابرترین‌ها3 هفته قبل
یورو نیوز: خوان گوایدو، سرکرده مخالفان ونزوئلا با انتشار ویدئویی خواهان شورش مسلحانه در ونزوئلا شد. این در حالی است که دولت ونزوئلا روز سه‌شنبه «تلاش برای کودتا» در این کشور را محکوم کرد. ­همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با حمایت از «عملیات آزادی» از سوی خوان گوایدو اعلام کرد واشنگتن همراه مردم ونزوئلا برای آزادی است. همزمان لوییس آلماگرو، دبیرکل سازمان کشورهای آمریکایی با حمایت از خوان گوایدو خواستار انتقال فوری «دموکراتیک» در ونزوئلا شد. ایوان دوکه مارکز رئیس جمهوری کلمبیا با انتشار بیانیه‌‌‌ای خواستار پیوستن ارتش ونزوئلا به خوان گوایدو شد.
افتصادنیوزافتصادنیوز2 ماه قبل
اقتصادنیوز: هواداران نیکلاس مادورو و خوان گوایدو شامگاه شنبه در خیابان‌های کاراکاس، پایتخت ونزوئلا تجمع کردند. تصاویر منتشر شده در رسانه‌های جمعی نشانگر حضور پررنگ‌تر هواداران سرخپوش نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در خیابان‌های مرکزی کاراکاس به نسبت طرفداران سفیدپوش خوان گوایدو، رئیس مجلس ملی و رهبر اپوزیسیون است. نیکلاس مادورو و خوان گوایدو در جمع هواداران خود حضور یافتند. با وجود تظاهرات دامنه‌دار مخالفان دولت بولیواری، نیکلاس مادورو برای دومین بار در انتخابات سال ۲۰۱۸ به ریاست جمهوری برگزیده شد. خوان گوایدو در ماه ژانویه با نامشروع خواندن ادامه حکومت آقای مادورو، خود را رئیس جمهوری موقت این کشور خواند.

عکس/ دیدار همسر خوان گوایدو با دونالد ترامپ

14+
انتخابانتخاب1 ماه قبل
ایرناایرنا2 ماه قبل
به گزارش ایرنا در این بیانیه که امروز دوشنبه منتشر شد آمده است: دولت جمهوری کره یک بار دیگر نگرانی خود را در مورد هرج و مرج کنونی ونزوئلا که به دلیل عدم مشروعیت دولت فعلی و شفافیت انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه مه سال ۲۰۱۸ است ابراز می‌دارد. بیانیه جمهوری کره همچنین کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان ونزوئلایی هنگام تحویل کمک‌های بشردوستانه کشورهای خارجی توسط سربازان دولت مادورو را محکوم کرده است. این بیانیه می‌افزاید: دولت جمهوری کره خواستار آن است که ونزوئلا به رهبری گوایدو در اسرع وقت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را به شیوه‌ای دموکراتیک، شفاف و قابل اعتماد برگزار کند. از ابتدای فوریه 'خوان گوایدو' رئیس مجلس ونزوئلا با فراخوان مخالفان دولت به خیابان، خود را رئیس جمهوری این کشور خواند و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هم بلافاصله او را به رسمیت شناخت. تا کنون حدود ۲۰ کشور عضو اتحادیه اروپا از جمله بریتانیا، آلمان، فرانسه و اسپانیا با آمریکا در به رسمیت شناختن 'خوان گوایدو' رهبر مخالفان به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا و تحت فشار قرار دادن 'نیکلاس مادورو' رئیس جمهوری این کشور برای برگزاری انتخابات جدید همسو شده‌اند.
فارسفارس3 ماه قبل
رئیس‌جمهور خود خوانده ونزوئلا از ورود کمک‌های انسان‌دوستانه کلمبیا و برزیل به کشورش خبر داد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خود خوانده و رهبر اپوزیسیون ونزوئلا شنبه‌شب گفت که کمک‌های انسان‌دوستانه از کلمبیا و برزیل وارد کاراکاس شد. خوان گوایدو که ریاست مجلس ملی ونزوئلا را بر عهده دارد و چندی پیش خود را به عنوان «رئیس جمهور موقت» این کشور معرفی کرده بود، اخیرا از کشورهای حامی خود خواسته که کمک‌های بشردوستانه به کشورش ارسال کنند. جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در صفحه توئیتر خود نوشت که «کشورش در پاسخ به درخواست گوایدو به ونزوئلا کمک‌های بشردوستانه ارسال خواهد کرد.» بولتون با بیان اینکه «زمان برکناری مادورو فرا رسیده است»، افزود: «به درخواست رئیس‌ مجلس ملی ونزوئلا در پی مذاکرات با مقامات وی برای مردم این کشور کمک‌های بشردوستانه حاوی مواد غذایی و بهداشتی ارسال خواهد شد.» خوان گوایدو در تاریخ ۲۳ ژانویه به دنبال تظاهرات ضد دولتی در کاراکاس، خود را «رئیس جمهور موقت» ونزوئلا خواند. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز در مخالفت با نیکولاس کادورو رئیس‌جمهور قانونی و کنونی ونزوئلا گفت که خوآن گوآیدو را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت می‌شناسد.

به انتهای لیست رسیدید

خوان گوایدو

خوان خراردو گوایدو مارکز (زادهٔ ۲۸ ژوئیهٔ ۱۹۸۳) مهندس و سیاست‌مدار ونزوئلایی است، که از ۵ ژانویه ۲۰۱۹ ریاست مجمع ملی ونزوئلا را برعهده دارد. او عضو حزب اراده عمومی و نمایندهٔ ایالت وارگاس در مجمع ملی ونزوئلا است. در ۲۳ ژانویه سال ۲۰۱۹، گوایدو در جریان بحران ریاست جمهوری که با شروع مجدد دولت نیکولاس مادورو آغاز شد خود را به‌عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرد. گوایدو پیش از این گفته بود تمایل دارد به عنوان رئیس‌جمهور موقت و تا زمان برگزاری انتخابات جدید اداره کشور را بر عهده بگیرد. اما مادورو از او سلب قدرت کرد. به دنبال اعلان گوایدو سازمان کشورهای آمریکایی و چندین دولت از جمله کشورهایی مانند آرژانتین، برزیل، کانادا، کلمبیا، اکوادور، پرو، و ایالات متحده از وی حمایت کردند. اما دادگاه عالی ونزوئلا که منصوب رئیس‌جمهور مادورو بود، حکم به برکناری او از ریاست مجمع ملی ونزوئلا داده‌است. ویکی‌پدیا