اخبار خوان گوایدو - آخرین و مهم ترین اخبار خوان گوایدو از خبرگزاری‌های ایران | خبری
خوان گوایدو

خوان گوایدو

فارسفارس3 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «فیلیکس پلاسنسیا» وزیر گردشگری و تجارت خارجی ونزوئلا در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، تأکید کرد که «کاراکاس» به واسطه تحریم‌های یکجانبه آمریکا، دسترسی به میلیاردها دلار از دارایی‌های خارجی را از دست داده است. وی در این خصوص گفت: «میلیاردها دلار از دارایی‌های مردم ما تحت تأثیر اقدامات تهدید‌آمیز یکجانبه دولت آمریکا قرار گرفته است و این نقض قوانین بین‌المللی است و تلاش برای تحمیل تصمیمات یکجانبه در خصوص یک کشور آزاد و مستقل است». طبق این گزارش، دولت آمریکا در سال جاری میلادی، تلاش‌ها را برای سرنگونی دولت ونزوئلا از طریق وضع تحریم‌های اقتصادی افزایش داده است. از آغاز سال جاری میلادی، آمریکا، طیفی از تحریم‌ها را علیه ونزوئلا با هدف وادار کردن «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا به کناره‌گیری از قدرت، تحمیل کرده است. علیرغم تلاش‌های واشنگتن برای افزایش فشار حداکثری به دولت ونزوئلا با هدف خلع «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا از قدرت، مادورو چندی پیش وعده آغاز رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۰ را مطرح کرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 روز قبل
در همین شرایط اسرائیل هم بیکار ننشسته است و عملیات جنگ روانی خود را درباره اعتراضات ایران به راه انداخت. اعتراضات در عراق از زمانی آغاز شد که عبدالمهدی نخست وزیر عراق در سفرهای دوره‌ای برای میانجیگری میان سعودی و ایران بود. پس از بالا گرفتن بحران در عراق، رجب طیب اردوغان نیز، در واکنش به وضعیت عراق و لبنان، از کشانده شدن اعتراضات به ایران خبر داد و به مقامات کشورمان هشدار داد. این در حالی است که واشنگتن برای اعتراضات عراق نیز به همین صورت به دولتمردان این کشور فشار وارد کرد و همچنان این فشار ادامه دارد و فرق ایران با عراق در این است که تظاهرات عراقی‌ها یک رهبر بعثی دارد اما تظاهرات در ایران به این گونه نیست. وی در رابطه با ناآرامی‌ و اغتشاشات اخیرا ایران هم گفت: آمریکا از مطالبات ملت ایران حمایت می‌کند، ملت ایران از نظامی که نتوانست وظایف خود را انجام دهد خسته شده‌اند.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 روز قبل
نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در سخنانی گفت: «من این را چیز بدی نمی‌بینم … این روندی که آن‌ها به آن «دلاریزه شدن» (دلاری شدن اقتصاد) می‌گویند. این دلار می‌تواند احیای کشورمان را به دنبال داشته باشد، به نیروهای تولیدی و اقتصادی در این کشور شتاب دهد. شکر خدا که هست.» مادورو که دست‌کم تا ۲۰۱۸ استفاده از دلار را منع کرده بود، گفت در حالی که هنوز در حال بررسی انجام تراکنش‌ها با دلار آمریکا است، بولیوار همچنان واحد پول رسمی ونزوئلا باقی خواهد ماند. از سال ۲۰۰۳ نرخ رسمی ارز توسط بانک مرکزی ونزوئلا تعیین شده اما این نرخ بسیار منعطف شده است. خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا شامگاه یکشنبه در واکنش به این تحولات گفت، مادورو به شکست دیگری اذعان کرد.
ایسناایسنا4 روز قبل
نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در سخنانی گفت: «من این را چیز بدی نمی‌بینم … این روندی که آن‌ها به آن «دلاریزه شدن» (دلاری شدن اقتصاد) می‌گویند. شکر خدا که هست.» مادورو که دست‌کم تا ۲۰۱۸ استفاده از دلار را منع کرده بود، گفت در حالی که هنوز در حال بررسی انجام تراکنش‌ها با دلار آمریکا است، بولیوار همچنان واحد پول رسمی ونزوئلا باقی خواهد ماند. از سال ۲۰۰۳ نرخ رسمی ارز توسط بانک مرکزی ونزوئلا تعیین شده اما این نرخ بسیار منعطف شده است. دولت و شرکت نفت دولتی ونزوئلا هم پول مقاطعه‌کاران را با این ارز اروپایی پرداخت می‌کنند. خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا شامگاه یکشنبه در واکنش به این تحولات گفت، مادورو به شکست دیگری اذعان کرد.
عصر ایرانعصر ایران4 روز قبل
تمامی دیپلمات‌های ونزوئلا در بولیوی به دنبال تهدیدهای جدید مجبور به ترک بولیوی شدند. در این میان گزارش شده بود که دولت خودخوانده بولیوی تمامی کارکنان دیپلماتیک ونزوئلا را اخراج کرده است. به گزارش خبرگزاری تاس روسیه از کاراکاس، این موضوع را نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا روز گذشته (یکشنبه) تایید کرد و گفت: پرسنل دیپلماتیک ونزوئلا در بولیوی پس از تهدیدها و تحت پیگرد قانونی قرار گرفتن به ونزوئلا بازگشتند. دو روز پیش کارن لونگاریک وزیر خارجه منصوب شده از سوی جنینه آنیس رئیس جمهور خودخوانده در بولیوی از اخراج دیپلمات‌های ونزوئلایی در این کشور خبر داد. پیش از این نیز گزارش شده بود که رئیس جمهوری خودخوانده بولیوی خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهور به رسمیت شناخته است.
برترین‌هابرترین‌ها4 روز قبل
نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در سخنانی گفت: «من این را چیز بدی نمی‌بینم … این روندی که آن‌ها به آن «دلاریزه شدن» (دلاری شدن اقتصاد) می‌گویند. این دلار می‌تواند احیای کشورمان را به دنبال داشته باشد، به نیروهای تولیدی و اقتصادی در این کشور شتاب دهد. شکر خدا که هست.» مادورو که دست‌کم تا ۲۰۱۸ استفاده از دلار را منع کرده بود، گفت در حالی که هنوز در حال بررسی انجام تراکنش‌ها با دلار آمریکا است، بولیوار همچنان واحد پول رسمی ونزوئلا باقی خواهد ماند. از سال ۲۰۰۳ نرخ رسمی ارز توسط بانک مرکزی ونزوئلا تعیین شده اما این نرخ بسیار منعطف شده است. خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا شامگاه یکشنبه در واکنش به این تحولات گفت، مادورو به شکست دیگری اذعان کرد.
ایلناایلنا5 روز قبل
هواداران رهبر مخالفان ونزوئلا بزرگ‌ترین تظاهرات ماه‌های گذشته را در کاراکاس برگزار کردند. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، هواداران «خوان گوایدو»، رهبر مخالفان ونزوئلا، بزرگ‌ترین تظاهرات ماه‌های گذشته را در کاراکاس برگزار کردند. «ماریبل ریسکز» آرایشگر ۵۱ ساله گفت: «به خیابان آمده‌ام چون دیگر نمی‌توان این‌گونه به زندگی ادامه داد. باید بدون ترس به تظاهرات ادامه دهیم تا دولت را تغییر دهیم». میزان رضایت مردم از عملکرد گوایدو در ماه جاری میلادی به ۴۲ درصد رسید.
ایسناایسنا5 روز قبل
اپوزیسیون ونزوئلا و هزاران تن از حامیانش با برگزاری اعتراضی سراسری از دولت سوسیالیست نیکولاس مادورو انتقاد کرده و خواستار موج جدید اعتراضات برای احیای تلاش‌هایشان برای سرنگونی حزب حاکم شدند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ‌ معترضان با تکان دادن پرچم‌های قرمز، زرد و آبی ونزوئلا از خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون حمایت کردند. او که به تخلف در انتخابات ۲۰۱۸ که به پیروزی دوباره نیکولاس مادورو انجامید، معترض بود، خود را «رئیس‌جمهوری موقت» اعلام کرده است. اپوزیسیون ونزوئلا در روزهای آتی هم به اعتراضاتش ادامه می‌دهد تا فشار بر مادورو افزایش یابد و آغاز آن با راهپیمایی بزرگی در روز دوشنبه خواهد بود. بر خلاف ارتش ونزوئلا که همچنان حامی مادورو است، بولیوی با شرایط دیگری مواجه شد و در نهایت اوو مورالس از پست ریاست جمهوری کناره‌گیری کرد.
ایسناایسنا6 روز قبل
رهبران سیاسی ونزوئلا اعلام کردند، یک شب قبل از برگزاری اعتراضات برنامه‌ریزی شده روز شنبه در سراسر این کشور با هدف افزایش فشارها بر رییس‌جمهوری برای استعفا از سمتش، افراد ناشناس نقابداری به زور وارد دفاتر حزب اپوزسیون «خواسته مردمی» ونزوئلا شدند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، براساس گفته شاهدان و فیلمی که توسط حزب اپوزسیون «خواسته مردمی» ونزوئلا منتشر شد، این افراد ناشناس مسلح شامگاه جمعه وارد دفاتر این حزب در کاراکاس شده، به افراد حاضر دستور دادند تا روز زمین بخوابند و به آن‌ها گفتند تا تلفن‌های همراهشان را تحویل دهند. وی که یکی از اعضای حزب اپوزسیون «خواسته مردمی» ونزوئلا است، در هنگام ورود به ساختمان این دفتر به خبرنگاران گفت: ما به اندازه کافی از این دیکتاتور که مردم ما را تهدید می‌کند کشیده‌ایم به همین خاطر است که روز شنبه به خیابان‌ها می‌رویم. یکی از قانونگذاران ونزوئلا که در زمان حمله حضور داشت، گفت: این افراد متعلق به نیروی اقدام ویژه پلیس ملی ونزوئلا موسوم به FAES بودند. مادورو، گوآیدو را به عنوان دست‌نشانده آمریکا محکوم کرده و تاکید دارد که مشکلات ونزوئلا نتیجه تحریم‌های آمریکاست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
سرویس جهان مشرق - پرواز سناتور ۵۲ ساله بولیوی، ژنینه آنیس در فرودگاه بولیویا به زمین نشست در حالی که پرواز رئیس‌جمهور مستعفی آن کشور اوو مورالس با اعلام آمادگی مکزیک برای اعطای پناهندگی سیاسی به وی بولیوی را ترک کرد. پس از ۱۳ سال حضور مورالس در قدرت، سه هفته اعتراض هواداران نامزد منتقد خیابان‌های شهر را به صحنه آشوب تبدیل کرده بود و حالا با پذیرش آنیس در مجلس بولیوی به عنوان رئیس‌جمهور موقت، این هواداران مورالس بودند که در خیابان‌ها دست به اعتراض زدند. او آنیه را به عنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی به رسمیت شناخت همان طور که چند وقت پیش آنیه او را به عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخته بود. البته بعید است این مخالفت‌ها یا تظاهرات هواداران مورالس تغییری ایجاد کند. اگر اکثریت ارتش با تغییر سیاست در بولیوی همراه نبود، نه فرمانده‌اش استعفا می‌داد و نه پیش از استعفا به مورالس پیشنهاد استعفا می‌داد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 هفته قبل
اگرچه حدود سه سال از حضور ترامپ در معادلات قدرت در واشنگتن سپری شده اما «اتحاد مثلث» در آمریکای لاتین همچنان به قوت خود باقی مانده است. ترامپ پیش‌بینی کرده بود که سرانجام تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی به حضور مادورو در ونزوئلا پایان دهد و دولتی غرب گرا (به رهبری خوان گوایدو) را جایگزین وی سازد. با این حال ونزوئلا همچنان به عنوان حلقه اتصال جریان‌های چپ‌گرا در آمریکای مرکزی و جنوبی در حال ایفای نقشی موثر است. دانیل اورتگا، رئیس جمهور نیکاراگوئه نیز خود یکی از نمادهای مقابله با امپریالیسم کهنه و امپریالیسم نوین در آمریکای لاتین محسوب می‌شود. کوبا نیز به مانند دهه‌های گذشته، در مقابل تحریم‌های سنگینی که این بار از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه هاوانا وضع شده، مقاومت می‌کند. بنابراین، اتحاد مثلثی که واشنگتن از آن به عنوان اصلی‌ترین معضل و نقطه هدف کاخ سفید یاد می‌کند، به اندازه‌ای محکم است که ترامپ و همراهانش قدرت انهدام آن را ندارند.
فارسفارس1 هفته قبل
سناتور اهل بولیوی که خود را به عنوان رئیس‌جمهور موقت معرفی کرده با به رسمیت شناختن رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا، از او خواست تا فردی را بعنوان سفیر «کاراکاس» در «لاپاز» را منصوب کند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جنینه آنز» سناتور اهل بولیوی که پس از کودتای این کشور، از خلاء قدرت به نفع خود سوء‌استفاده و خود را به عنوان رئیس‌جمهور موقت این کشور آمریکای جنوبی معرفی کرد، روز گذشته (چهارشنبه)، «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا را به رسمیت شناخت. آنز در حالی گوایدو را به رسمیت شناخته است که بسیاری از کشورها، خودش را بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی به رسمیت نشناخته‌اند. با اینحال، آمریکا ضمن حمایت از کودتای بولیوی، آنز را بعنوان رئیس‌جمهور موقت این کشور آمریکای جنوبی به رسمیت شناخته است. گوایدو در تاریخ ۲۳ ژانویه (۳ بهمن ماه) ضمن تقاضا از ارتش ونزوئلا برای کمک به وی در خلع «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا از قدرت، خود را بعنوان رئیس‌جمهور کشورش معرفی کرد.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
«جنینه آنز» سناتور بولیوی، که سه‌شنبه بلافاصله پس از استعفای «اوو مورالس» رئیس‌جمهور این کشور، خود را رئیس‌جمهور موقت خواند چهارشنبه خوان گوایدو، رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا، را به رسمیت شناخت و گفت منتظر یک سفیر از سوی کاراکاس به این کشور است. آنز در این پیام افزود: «در مقام رئیس‌جمهور بولیوی از شما دعوت می‌کنم سفیر جدیدی را از سوی ونزوئلا در بولیوی منصوب کنید. گوایدو پیشتر در توییترش نوشته بود «جنینه آنز را رئیس‌جمهور موقت بولیوی می‌شناسم. آنز که پیشتر در میان اعتراضات مردمی خواستار برگزاری انتخابات دوباره شده بود در حالی گوایدو را به رسمیت می‌شناسد که بسیاری از کشور‌ها خودش را در مقام رئیس‌جمهور موقت بولیوی به رسمیت نشناخته‌اند. گوایدو در ژانویه سال جاری میلادی خود را رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا خواند و از نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور قانونی این کشور، خواست از قدرت کنار برود.
فارسفارس1 هفته قبل
وزیر خارجه آمریکا که کشورش پیش از این از «کودتا» در بولیوی حمایت کرده بود، با صدور بیانیه‌ای به سناتور اهل این کشور آمریکای جنوبی که خود را رئیس‌جمهور موقت معرفی کرده است، تبریک گفت. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) به «ژیناین آنز» سناتور اهل بولیوی که پس از استعفای «اوو مورالس»، خود را بعنوان رئیس‌جمهور موقت کشورش معرفی کرد، تبریک گفت. بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، پامپئو در بیانیه‌ای در این خصوص گفت: «آمریکا ژیناین آنز سناتور اهل بولیوی تحسین می‌کند که بعنوان رئیس‌جمهور موقت برخاست تا کشورش را به سوی این گذار دموکراتیک، تحت قانون اساسی بولیوی و مطابق با اصول منشور دموکراتیک سازمان کشورهای آمریکایی هدایت کند». علیرغم آنکه بسیاری از کشورها، تحولات اخیر بولیوی علیه دولت «اوو مورالس» رئیس‌جمهور مستعفی را کودتا توصیف کرده بودند، واشنگتن ضمن حمایت از این کودتا، روز گذشته اعلام کرد که آنز را بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی به رسمیت می‌شناسد. مورالس که اوایل هفته در پی تشدید اعتراضات و به منظور جلوگیری از خونریزی از سمت خود کناره‌گیری کرد و با گرفتن پناهندگی عازم مکزیک شد، روز گذشته، اقدام قانونگذار مخالف دولتش در اعلام خود به عنوان رئیس‌جمهور موقت را خیانت‌بارترین و وحشتناک‌ترین کودتای تاریخ جهان خواند.
فارسفارس1 هفته قبل
این گزارش به دست‌آوردهای «اوو مورالس»، رئیس‌جمهور مستعفی بولیوی پرداخته و نوشته است: او بعنوان اولین رئیس‌جمهور بومی بولیوی، بی‌سوادی را که در سال ۲۰۰۶، ۱۳ درصد بود به ۲٫۴ درصد در سال ۲۰۱۸ تقلیل داد. بر اساس گزارش فوق، واشنگتن می‌داند که مورالس ۲۰ درصد بومی جمعیت بولیوی را تقویت کرد. ۶۸ درصد دیگر جمعیت بولیوی را «مستیزوها» تشکیل می‌دهند که ریشه نژادی آنها بومی – اروپایی است اما سفیدهای بولیوی تنها ۵ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند که ثروتمندتر از بقیه جمعیت هستند و به راستگرایی تمایل دارند. از نظر جغرافیایی بیشتر جمعیت سفید بولیوی و نژادهای آمیخته در مناطق شرقی بولیوی زندگی می‌کنند که ثروتمندتر از مناطق بومی‌نشین است. برکناری مورالس و جانشینی آنز، به معنای به عقب راندن دست‌آوردهای مورالس و بازگرداندن بولیوی به سیاست‌های بهره‌جویانه نئولیبرالی است که مردم بولیوی را فقیر و شرکت‌های آمریکایی و الیت محلی را مرفه نگه می‌داشت.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق به نقل از اسپوتنیک، وزارت خارجه ونزوئلا امروز چهارشنبه به اخبار منتشره پیرامون حمله افراد وابسته به سرکرده شورشیان این کشور در برزیل به سفارت کاراکاس واکنش نشان داد. وزارت خارجه ونزوئلا در این خصوص اعلام کرد: تا کنون اخبار و اطلاعات زیادی در این خصوص نداریم. تنها می‌دانیم که ۴ صبح امروز (به وقت محلی) افراد وابسه به گوایدو به سفارت کشورمان در برزیل وارد شدند و تلاش کردند تا ساختمان را به تصرف خود دربیاورند. معاون وزیر خارجه ونزوئلا نیز در این باره گفت: از برزیل می‌خواهیم تا امنیت سفارت ما را در این کشور تأمین کند. گفتنی است، افراد ناشناس ساعاتی پیش تلاش کردند همزمان با آغاز دوازدهمین نشست سران کشورهای عضو بریکس در برزیل، سفارت ونزوئلا در این کشور را به تصرف خود دربیاورند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق به نقل از اسپوتنیک، افراد ناشناس امروز چهارشنبه تلاش کردند همزمان با آغاز دوازدهمین نشست سران کشورهای عضو بریکس در برزیل، سفارت ونزوئلا در این کشور را به تصرف خود دربیاورند. بیشتر بخوانید: تلاش غرب برای تکرار کودتای بولیوی در ونزوئلابر اساس اعلام این خبرگزاری، مهاجمان از افراد وابسته به «خوان گوآیدو» سرکرده شورشیان مورد حمایت غرب در ونزئلا بودند و بر خلاف کنوانسیون‌های بین المللی تلاش داشتند تا با یورش به این مکان دیپلماتیک، آن را به تصرف دربیاورند. این در حالیست که از موفقیت یا عدم موفقیت این مهاجمان تا کنون اطلاعاتی در دست نیست. آمریکا، کانادا، کلمبیا، برزیل، آرژانتین، شیلی، پرو و پاراگوئه ریاست جمهوری گوآیدو را به‌رسمیت شناخته‌ و کشورهای ایران، سوریه، ترکیه، مکزیک، روسیه، چین، کوبا و بولیوی نیز از نیکلاس مادورو حمایت می‌کنند.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزارت خارجه ونزوئلا امروز چهارشنبه به اخبار منتشره پیرامون حمله افراد وابسته به سرکرده شورشیان این کشور در برزیل به سفارت کاراکاس واکنش نشان داد. وزارت خارجه ونزوئلا در این خصوص اعلام کرد: تا کنون اخبار و اطلاعات زیادی در این خصوص نداریم. تنها می‌دانیم که ۴ صبح امروز (به وقت محلی) افراد وابسه به گوایدو به سفارت کشورمان در برزیل وارد شدند و تلاش کردند تا ساختمان را به تصرف خود دربیاورند. معاون وزیر خارجه ونزوئلا نیز در این باره گفت: از برزیل می‌خواهیم تا امنیت سفارت ما را در این کشور تأمین کند. گفتنی است، افراد ناشناس ساعاتی پیش تلاش کردند همزمان با آغاز دوازدهمین نشست سران کشورهای عضو بریکس در برزیل، سفارت ونزوئلا در این کشور را به تصرف خود دربیاورند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 هفته قبل
ساعت۲۴-رسانه‌ها از حمله گروهی از افراد مرتبط با خوان گوایدو رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا به سفارتخانه این کشور در برزیل خبر دادند و برخی منابع خبری نیز می‌گویند که سفارت به دست مهاجمان اشغال شده است. طبق گزارش رسانه‌ها، سفارتخانه ونزوئلا در برزیل توسط افراد مرتبط با «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده این کشور، مورد حمله قرار گرفته است. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، بسیاری از رسانه‌های محلی در توئیتر خود اعلام کردند، پیش از شروع نشست «بریکس» گروهی از افراد ناشناس سعی کردند به سفارتخانه ونزوئلا در پایتخت برزیل حمله کنند. مقامات ونزوئلا و برزیل نیز در این رابطه اظهارنظری نکرده‌اند. پیش از این مقامات آمریکایی، دیپلمات‌های ونزوئلا را وادار به ترک سفارت خود در آمریکا کردند و از آنها خواستند تا تسهیلات‌شان را به نمایندگان خوان گوایدو تحویل دهند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
اعتمادآنلاین| طبق گزارش رسانه‌ها، سفارتخانه ونزوئلا در برزیل توسط افراد مرتبط با «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده این کشور، مورد حمله قرار گرفته است. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، بسیاری از رسانه‌های محلی در توئیتر خود اعلام کردند، پیش از شروع نشست «بریکس» گروهی از افراد ناشناس سعی کردند به سفارتخانه ونزوئلا در پایتخت برزیل حمله کنند. البته تاکنون مشخص نشده که این تلاش‌ها موفقیت‌آمیز بوده یا خیر. مقامات ونزوئلا و برزیل نیز در این رابطه اظهارنظری نکرده‌اند. پیش از این مقامات آمریکایی، دیپلمات‌های ونزوئلا را وادار به ترک سفارت خود در آمریکا کردند و از آنها خواستند تا تسهیلات‌شان را به نمایندگان خوان گوایدو تحویل دهند.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، افراد ناشناس امروز چهارشنبه تلاش کردند همزمان با آغاز دوازدهمین نشست سران کشورهای عضو بریکس در برزیل، سفارت ونزوئلا در این کشور را به تصرف خود دربیاورند. بر اساس اعلام این خبرگزاری، مهاجمان از افراد وابسته به «خوان گوآیدو» سرکرده شورشیان مورد حمایت غرب در ونزئلا بودند و بر خلاف کنوانسیون‌های بین المللی تلاش داشتند تا با یورش به این مکان دیپلماتیک، آن را به تصرف دربیاورند. این در حالیست که از موفقیت یا عدم موفقیت این مهاجمان تا کنون اطلاعاتی در دست نیست. آمریکا، کانادا، کلمبیا، برزیل، آرژانتین، شیلی، پرو و پاراگوئه ریاست جمهوری گوآیدو را به‌رسمیت شناخته‌ و کشورهای ایران، سوریه، ترکیه، مکزیک، روسیه، چین، کوبا و بولیوی نیز از نیکلاس مادورو حمایت می‌کنند.
فارسفارس1 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، طبق گزارش رسانه‌ها، سفارتخانه ونزوئلا در برزیل توسط افراد مرتبط با «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده این کشور، مورد حمله قرار گرفته است. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، بسیاری از رسانه‌های محلی در توئیتر خود اعلام کردند، پیش از شروع نشست «بریکس» گروهی از افراد ناشناس سعی کردند به سفارتخانه ونزوئلا در پایتخت برزیل حمله کنند. مقامات ونزوئلا و برزیل نیز در این رابطه اظهارنظری نکرده‌اند. پیش از این مقامات آمریکایی، دیپلمات‌های ونزوئلا را وادار به ترک سفارت خود در آمریکا کردند و از آنها خواستند تا تسهیلات‌شان را به نمایندگان خوان گوایدو تحویل دهند. گوایدو ماه ژانویه سال جاری میلادی، در حالی که چند ماه از پیروزی «نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهور ونزوئلا در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۸ می‌گذشت خودش را رئیس‌جمهور موقت این کشور خواند.
ایلناایلنا1 هفته قبل
رسانه‌های محلی برزیل گزارش دادند که گروهی از افراد ناشناس تلاش کردند سفارت ونزوئلا در این کشور را اشغال کنند. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، رسانه‌های محلی برزیل گزارش دادند که گروهی از افراد ناشناس تلاش کردند سفارت ونزوئلا در این کشور را اشغال کنند. حساب توئیتری جنبش کارگران بی‌سرزمین ونزوئلا مدعی شد که عاملان این حمله احتمالا گروه‌های مورد حمایت «خوان گوایدو»، رهبر مخالفان این کشور، هستند. برخی معتقدند که این حساب توئیتری متعلق به «ییوان گیل» معاون وزیر خارجه ونزوئلا، است. این حساب از مقام‌های برزیل خواست تا به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند و از سفارت دفاع کنند.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 هفته قبل
به دنبال گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال استرداد رئیس پیشین سازمان اطلاعات نظامی ونزوئلا از اسپانیا به آمریکا، پلیس اسپانیا از مفقود شدن این فرد خبر داده است. به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، پلیس اسپانیا اعلام کرد که ماموران این نهاد امنیتی و انتظامی نمی‌دانند که هوگو کارواخال رئیس پیشین سازمان اطلاعات نظامی ونزوئلا کجاست. یک مامور پلیس اسپانیا اعلام کرد که تلاش‌های ماموران پلیس برای یافتن این ژنرال بازنشسته ونزوئلایی به جایی نرسیده است. این خبر در حالی منتشر شده که اواخر شهریورماه دادگاه عالی اسپانیا دادگاه عالی اسپانیا با درخواست آمریکا برای استرداد رئیس اسبق سازمان اطلاعات نظامی ونزوئلا مخالفت کرده بود. هوگو کارواخال دیپلمات پیشین، ژنرال بازنشسته و رئیس سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ سازمان اطلاعات نظامی ونزوئلا ۱۲ آوریل ۲۰۱۹ (۲۳ فروردین امسال) در جریان سفر به اسپانیا بازداشت شد.
فارسفارس1 هفته قبل
به دنبال گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال استرداد رئیس پیشین سازمان اطلاعات نظامی ونزوئلا از اسپانیا به آمریکا، پلیس اسپانیا از مفقود شدن این فرد خبر داده است. به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، پلیس اسپانیا اعلام کرد که ماموران این نهاد امنیتی و انتظامی نمی‌دانند که هوگو کارواخال رئیس پیشین سازمان اطلاعات نظامی ونزوئلا کجاست. یک مامور پلیس اسپانیا اعلام کرد که تلاش‌های ماموران پلیس برای یافتن این ژنرال بازنشسته ونزوئلایی به جایی نرسیده است. این خبر در حالی منتشر شده که اواخر شهریورماه دادگاه عالی اسپانیا دادگاه عالی اسپانیا با درخواست آمریکا برای استرداد رئیس اسبق سازمان اطلاعات نظامی ونزوئلا مخالفت کرده بود. هوگو کارواخال دیپلمات پیشین، ژنرال بازنشسته و رئیس سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ سازمان اطلاعات نظامی ونزوئلا ۱۲ آوریل ۲۰۱۹ (۲۳ فروردین امسال) در جریان سفر به اسپانیا بازداشت شد.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
وزارت خارجه ونزوئلا امروز چهارشنبه به اخبار منتشره پیرامون حمله افراد وابسته به سرکرده شورشیان این کشور در برزیل به سفارت کاراکاس واکنش نشان داد. اخبار بین الملل- وزارت خارجه ونزوئلا در این خصوص اعلام کرد: تا کنون اخبار و اطلاعات زیادی در این خصوص نداریم. تنها می‌دانیم که ۴ صبح امروز (به وقت محلی) افراد وابسه به گوایدو به سفارت کشورمان در برزیل وارد شدند و تلاش کردند تا ساختمان را به تصرف خود دربیاورند. معاون وزیر خارجه ونزوئلا نیز در این باره گفت: از برزیل می‌خواهیم تا امنیت سفارت ما را در این کشور تأمین کند. گفتنی است، افراد ناشناس ساعاتی پیش تلاش کردند همزمان با آغاز دوازدهمین نشست سران کشورهای عضو بریکس در برزیل، سفارت ونزوئلا در این کشور را به تصرف خود دربیاورند.
برترین‌هابرترین‌ها1 هفته قبل
خبرگزاری مهر: به نقل از اسپوتنیک، افراد ناشناس امروز چهارشنبه تلاش کردند همزمان با آغاز دوازدهمین نشست سران کشورهای عضو بریکس در برزیل، سفارت ونزوئلا در این کشور را به تصرف خود دربیاورند. بر اساس اعلام این خبرگزاری، مهاجمان از افراد وابسته به «خوان گوآیدو» سرکرده شورشیان مورد حمایت غرب در ونزئلا بودند و بر خلاف کنوانسیون‌های بین المللی تلاش داشتند تا با یورش به این مکان دیپلماتیک، آن را به تصرف دربیاورند. این در حالیست که از موفقیت یا عدم موفقیت این مهاجمان تا کنون اطلاعاتی در دست نیست. آمریکا، کانادا، کلمبیا، برزیل، آرژانتین، شیلی، پرو و پاراگوئه ریاست جمهوری گوآیدو را به‌رسمیت شناخته‌ و کشورهای ایران، سوریه، ترکیه، مکزیک، روسیه، چین، کوبا و بولیوی نیز از نیکلاس مادورو حمایت می‌کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق، در حالی که «اوو مورالس» تحولات جاری در بولیوی را «جنایت‌بارترین کودتای جهان» خوانده است، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور «نیمکره غربی» (آمریکای لاتین) ضمن حمایت از اقدام «جنینه آنز» معاون دوم مجلس سنای بولیوی و قانونگذار مخالف مورالس در اعلام خودش به عنوان رئیس‌جمهور اعلام کرد، واشنگتن آنز را رئیس‌جمهور موقت بولیوی می‌شناسد. «مایکل جی کوزاک» دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور نیمکره غربی در پیامی توئیتری نوشت: «آنز رئیس موقت سنا (در بولیوی) طبق قانون اساسی بولیوی، مسئولیت‌های ریاست جمهوری این کشور را برعهده گرفته است. ما آماده همکاری با او و دیگر مقام‌های غیرنظامی بولیوی هستیم تا آنها طبق قانون اساسی بولیوی، هر چه زودتر انتخابات آزاد و منصفانه را در کشور ترتیب دهند». آمریکا در شرایطی آنز را به عنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی به رسمیت شناخته که پیش از این نیز این کشور در اقدامی غیرقانونی و مداخله‌جویانه درباره ونزوئلا، «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده را به عنوان «رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا» به رسمیت شناخته بود. حمایت دستیار «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا از اقدام جنینه آنز در شرایطی صورت گرفته که اوو مورالس به شدت از اقدام این سناتور دست راستی و مخالف دولت سابق بولیوی انتقاد کرده و تحولات جاری کشورش را «خیانت‌بارترین و وحشتناک‌ترین کودتا در تاریخ» خوانده است.
ایسناایسنا1 هفته قبل
با فراخوان اپوزیسیون برای برگزاری تظاهرات بزرگ ضد دولتی در ونزوئلا، نیکولاس مادورو، برتعداد گشت‌زنی نیروهای شبه‌نظامی دولتی افزود. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا دستور داد تا ۳/۲ میلیون شبه‌نظامی دولتی در خیابان‌های ونزوئلا به گشت زنی بپردازند. تشدید این گشت‌زنی‌ها با فراخوان تظاهرات برای روز شنبه از سوی خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون که کمپین یک‌ساله‌ای را برای برکناری مادورو از قدرت با حمایت آمریکا و ۵۰ کشور دیگر آغاز کرده، تشدید شده است. موجی از ناآرامی‌های سیاسی کشورهای آمریکایی لاتین را در بر گرفته، ایوو مورالس‌، رئیس جمهور بولیوی روز یکشنبه به دنبال یک سری اعتراضات مردمی به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری به ناگهان استعفا کرده و به مکزیک پناهنده شد. مادورو گفته است همان «نیروهای امپریالیستی» که رئیس جمهور بولیوی را تضعیف کردند در پی خلع او نیز هستند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
برخلاف تلاش‌های واشنگتن برای فشار حداکثری به ونزوئلا برای وادار کردن رئیس‌جمهور این کشور به کناره‌گیری از قدرت، «نیکلاس مادورو» وعده داد که سال آینده میلادی، ونزوئلا شاهد رشد اقتصادی باشد. اعتمادآنلاین|‌ علیرغم تلاش‌های واشنگتن برای افزایش فشار حداکثری به دولت ونزوئلا با هدف خلع «نیکلاس مادور» رئیس‌جمهور ونزوئلا از قدرت، مادورو وعده آغاز رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۰ را مطرح کرد. بنا به گزارش خبرگزاری روسی تاس، مادورو طی سخنرانی در تلویزیون دولتی گفت: «تمامی داده‌ها به این حقیقت اشاره می‌کند که سال ۲۰۲۰، سال رشد اقتصادی کشور خواهد بود». بنا به گفته رئیس‌جمهور ونزوئلا، «ابر تورم» که در نتیجه جنگ اقتصادی در ونزوئلا به وجود آمده، سال آینده کاهش یابد. ونزوئلا به مدت چندین سال است که در پی ابرتورم و کاهش ارزش پول این کشور، با بحران اقتصادی و اجتماعی مواجه بوده است اما سال جاری میلادی، به دنبال افزایش تنش‌ها میان مخالفان و دولت کاراکاس، اوضاع اقتصادی این کشور بدتر شد.

به انتهای لیست رسیدید

خوان گوایدو

خوان خراردو گوایدو مارکز (زادهٔ ۲۸ ژوئیهٔ ۱۹۸۳) مهندس و سیاست‌مدار ونزوئلایی است، که از ۵ ژانویه ۲۰۱۹ ریاست مجمع ملی ونزوئلا را برعهده دارد. او عضو حزب اراده عمومی و نمایندهٔ ایالت وارگاس در مجمع ملی ونزوئلا است. در ۲۳ ژانویه سال ۲۰۱۹، گوایدو در جریان بحران ریاست جمهوری که با شروع مجدد دولت نیکولاس مادورو آغاز شد خود را به‌عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرد. گوایدو پیش از این گفته بود تمایل دارد به عنوان رئیس‌جمهور موقت و تا زمان برگزاری انتخابات جدید اداره کشور را بر عهده بگیرد. اما مادورو از او سلب قدرت کرد. به دنبال اعلان گوایدو سازمان کشورهای آمریکایی و چندین دولت از جمله کشورهایی مانند آرژانتین، برزیل، کانادا، کلمبیا، اکوادور، پرو، و ایالات متحده از وی حمایت کردند. اما دادگاه عالی ونزوئلا که منصوب رئیس‌جمهور مادورو بود، حکم به برکناری او از ریاست مجمع ملی ونزوئلا داده‌است. ویکی‌پدیا