اخبار خوان گوایدو - آخرین و مهم ترین اخبار خوان گوایدو از خبرگزاری‌های ایران | خبری
خوان گوایدو

خوان گوایدو

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین5 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا پس از دیدار با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران بر آمادگی «کاراکاس» برای تحکیم روابط دوجانبه با تهران تأکید کرد. وی در خصوص این دیدار، در توییتر نوشت: «دیدار موفقیت‌آمیزی با عالیجناب محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران داشتیم. ما آمادگی خود را برای تحکیم روابط دوجانبه، اعلام می‌کنیم». واشنگتن با حمایت از «خوان گوآیدو» رهبر مخالفان دولت ونزوئلا، چند تلاش ناموفق نیز برای کودتا در این کشور داشته است. جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین، کوبا و چند کشور دیگر این اقدامات آمریکا را محکوم و تأکید کرده‌اند که باید به رأی مردم ونزوئلا احترام گذاشته شود.
فارسفارس6 ساعت قبل
رئیس‌جمهور ونزوئلا در یک پیام توییتری ضمن تقدیر از حمایت ایران از ونزوئلا در مقابل محاصره امپریالیسم، بر آمادگی کشورش برای تحکیم روابط دوجانبه با تهران تأکید کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا پس از دیدار با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران بر آمادگی «کاراکاس» برای تحکیم روابط دوجانبه با تهران تأکید کرد. وی در خصوص این دیدار، در توییتر نوشت: «دیدار موفقیت‌آمیزی با عالیجناب محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران داشتیم. ما آمادگی خود را برای تحکیم روابط دوجانبه، اعلام می‌کنیم». جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین، کوبا و چند کشور دیگر این اقدامات آمریکا را محکوم و تأکید کرده‌اند که باید به رأی مردم ونزوئلا احترام گذاشته شود.
قدس آنلاینقدس آنلاین7 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که با «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا دیدار کرده است. به گفته وی، دستور کار دوجانبه بین روسیه و ونزوئلا بسیار مثبت است و وضعیت کنونی هیچ تأثیر منفی بر روابط دوجانبه نگذاشته و روسیه همواره از رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا حمایت کرده و خواهد کرد. وی افزود: «تلاش آمریکا برای سرنگونی دولت قانونی ونزوئلا، نمونه آشکار دیگری از نقض ضوابط بین المللی از سوی آمریکاست. ولی مشروعیت دولت قانونی ونزوئلا را نمی‌توان زیر سئوال برد. لازم به یادآوری است که ریابکوف برای شرکت در نشست وزیران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و رایزنی با مقامات بلندپایه دولت ونزوئلا در کاراکاس به سر می‌برد.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که با «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا دیدار کرده است. به گفته وی، دستور کار دوجانبه بین روسیه و ونزوئلا بسیار مثبت است و وضعیت کنونی هیچ تأثیر منفی بر روابط دوجانبه نگذاشته و روسیه همواره از رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا حمایت کرده و خواهد کرد. وی افزود: «تلاش آمریکا برای سرنگونی دولت قانونی ونزوئلا، نمونه آشکار دیگری از نقض ضوابط بین المللی از سوی آمریکاست. ولی مشروعیت دولت قانونی ونزوئلا را نمی‌توان زیر سئوال برد. لازم به یادآوری است که ریابکوف برای شرکت در نشست وزیران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و رایزنی با مقامات بلندپایه دولت ونزوئلا در کاراکاس به سر می‌برد.
افکارنیوزافکارنیوز10 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشوزارت دفاع ونزوئلا اعلام کرد نیرو‌های ارتش این کشور هواپیمای جاسوسی «ای پی ۳ ای» را در حریم هوایی خود شناسایی کردند. وزارت دفاع ونزوئلا تاکید کرد نیروی هوایی این کشور نتوانست با هواپیمای تجسسی آمریکا ارتباط برقرار کند. در ادامه این بیانیه آمده است در ساعت ۱۱:۳۳ صبح ارتباط تصویری نشان داد که این هواپیما یک هواپیمای‌ای پی-۳‌ای (لاکهید) آمریکا است. وزارت دفاع ونزوئلا تاکید کرد این اولین بار نیست که چنین اتفاقی رخ می‌دهد و پرواز‌های غیرقانونی در حریم هوایی ونزوئلا از سوی کاراکاس به عنوان یک تهدید جدی خارجی شناخته می‌شود. مردم ونزوئلا و ارتش این کشور بار‌ها حمایت خود را از دولت قانونی نیکلاس مادورو اعلام کرده‌اند.
افکارنیوزافکارنیوز10 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارش «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا پس از دیدار با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران بر آمادگی «کاراکاس» برای تحکیم روابط دوجانبه با تهران تأکید کرد. اخبار سیاسی- وی در خصوص این دیدار، در توییتر نوشت: «دیدار موفقیت‌آمیزی با عالیجناب محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران داشتیم. ما آمادگی خود را برای تحکیم روابط دوجانبه، اعلام می‌کنیم». واشنگتن با حمایت از «خوان گوآیدو» رهبر مخالفان دولت ونزوئلا، چند تلاش ناموفق نیز برای کودتا در این کشور داشته است. جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین، کوبا و چند کشور دیگر این اقدامات آمریکا را محکوم و تأکید کرده‌اند که باید به رأی مردم ونزوئلا احترام گذاشته شود.

سفر ظریف نگرانی «پنس» را برانگیخت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل
*اولین سفر ظریف بعد از تحولات هفت ماه اخیر ونزوئلاسفر ظریف به ونزوئلا اولین سفر وزیر خارجه ایران پس از تحولات اخیر در این کشور از ژانویه امسال تاکنون است. رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران اوایل شهریور ۱۳۹۵ در سفر به ۶ کشور آمریکای لاتین و در آخرین مقصد این سفر به کاراکاس رفته بود. * مایک پنس چه گفت؟ امروز سفر ظریف به ونزوئلا در حالی صورت گرفته که «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه (۲۷ تیر ماه/ ۱۸ جولای) در صفحه توئیترش درباره این سفر نوشته بود: «سفر ظریف وزیر خارجه ایران به ونزوئلا به ما یادآوری می‌کند که فعالیت‌های ثبات زدای ایران از خاورمیانه فراتر رفته است. حال وزیر خارجه ایران در کاراکاس حضور دارد و قرار است در ادامه این سفر به نیکاراگوئه و بولیوی هم برود. محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران اوایل شهریور ماه ۱۳۹۵ نیز به ۶ کشور آمریکای لاتین از جمله نیکاراگوئه، بولیوی و ونزوئلا سفر کرده بود.
الفالف1 روز قبل
طبق بیانیه وزارت خارجه آمریکا، مایک پمپئو در دیدار با رئیس‌جمهور آرژانتین با او درباره روابط دوجانبه، بحران ونزوئلا و «تروریستی» خواندن حزب‌الله لبنان صحبت کرده است. سفر وزیر خارجه دولت «دونالد ترامپ» به آرژانتین در شرایطی صورت گرفت که در آستانه این سفر، دولت آرژانتین که روابط نزدیکی با واشنگتن و تل‌آویو دارد، ۲۷ تیرماه حزب‌الله لبنان را سازمانی تروریستی اعلام و دارایی‌های احتمالی این گروه را مسدود کرده است. وزارت خارجه آمریکا افزود: «وزیر خارجه (آمریکا) از آرژانتین به دلیل شناسایی کل حزب‌الله شامل شاخه نظامی و مالی آن به عنوان یک سازمان تروریستی تمجید کرد». تشکر پمپئو از آرژانتین در حالی صورت گرفته که پیش از این، برخی مقام‌های ارشد آمریکا و وزیر خارجه رژیم صهیونیستی از این اقدام بوینس آیرس تشکر کرده بودند. «اسرائیل کاتص» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در این باره گفته بود: «اسرائیل تصمیم مهم مائوریسیو ماکری رئیس‌جمهور آرژانتین برای تروریستی شناختن حزب‌الله را تبریک می‌گوید.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
وزارت خارجه نروژ که به عنوان میانجی‌گر در مذاکرات دولت و اپوزیسیون ونزوئلا عمل می‌کند، در بیانیه‌ای بی‌سابقه درباره پیشرفت این مذاکرات اعلام کرد گفتگوها بین دو طرف در باربادوس ادامه می‌یابد. اعتمادآنلاین| این وزارتخانه در بیانیه خود آورده است: نمایندگانی از طرف‌های درگیر ونزوئلا به مذاکرات با ابتکار عمل دولت نروژ و با هدف همکاری ادامه دار و موثر بودن آن ادامه می‌دهند. مذاکرات در روزهای آتی برای یافتن راه‌هایی به منظور حل بحران سیاسی در این کشور آمریکای لاتین از سر گرفته می‌شودخوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در ژانویه سال جاری میلادی پس از آنکه انتخاب مجدد نیکولاس مادورو را به عنوان رئیس جمهوری این کشور زیر سوال برد و آن را همراه با تقلب دانست، علیه او دست به کار شد اما مادورو، او را دست‌نشانده دولت آمریکا می‌داند و علت مشکلات اقتصادی کشورش را تحریم‌های آمریکا اعلام کرده است. منبع: ایسنا
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از فرانس پرس؛ دولت و مخالفان ونزوئلا از پیشرفت در مذاکرات خود خبر دادند. نمایندگان دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا و مخالفان این کشور روز پنج شنبه اعلام کردند در مذاکرات خود در جزیره باربادوس برای حل و فصل بحران سیاسی ونزوئلا پیشرفت داشتند. دو طرف پس از چهار روز مذاکره در جزیره باربادوس با انتشار بیانیه‌ای کوتاه و جداگانه اعلام کردند مذاکرات ادامه می‌یابد. در این بیانیه به پایان یافتن این دور از مذاکرات اشاره‌ای نشد. هر دو طرف متعهد شدند در مورد این مذاکرات که با وساطت نروژ برگزار شد محتاط باشند. روز گذشته وزارت امور خارجه نروژ هم اعلام کرد دو طرف مذاکراتی را که در ماه مه در اسلو آغاز شده بود به طور مداوم و فعال ادامه می‌دهند. وزارت خارجه نروژ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ما بر لزوم اینکه دو طرف حداکثر احتیاط را در اظهارات و بیانیه‌های خود در این زمینه رعایت کنند و قوانین تعیین شده را به کار گیرند تاکید داریم. خورخه رودریگز وزیر ارتباطات ونزوئلا و رئیس هیئت اعزامی از سوی مادورو در این مذاکرات با انتشار توئیتی گفت ما به گفتگوها ادامه می‌دهیم و احترام کامل خود را به قواعد تعیین شده اعلام می‌کنیم. ما از همه می‌خواهیم از این تلاش برای مذاکره میان ونزوئلایی‌ها حمایت کنند. تقریبا همزمان, استالین گونزالس نماینده مخالفان در مذاکرات توئیتی با همین مفهوم منتشر کرد. وی در پیام خود نوشت ما پیام دولت نروژ را تایید می‌کنیم.
فراروفرارو2 روز قبل
معاون رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری که حاکی از عصبانیت ساکنان کاخ سفید از دیپلماسی موفق ایران است، سفر وزیر امور خارجه کشورمان به ونزوئلا را مورد انتقاد قرار داد. به گزارش ایرنا، مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا بامداد جمعه در پیامی توئیتری نوشت: سفر ظریف وزیر خارجه ایران به ونزوئلا فرایاد می‌آورد که فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران به فراتر از خاورمیانه گسترده می‌شود. پنس همچنین افزود: تلاش ظریف وزیر خارجه ایران برای تقویت مادورو دیکتاتور ونزوئلا شکست خواهد خورد. ظریف قرار است پس از نیویورک برای شرکت در نشست وزرای امورخارجه جنبش عدم تعهد به ونزوئلا سفر کند. وزیر امور خارجه پس از ونزوئلا به منظور دیدارهای دوجانبه به دو کشور نیکاراگوا و بولیوی در آمریکای جنوبی سفر می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
خبرگزاری رویترز‎؛ به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل ازپارلمان اروپا روز پنجشنبه افزایش تحریم‌های اتحادیه اروپا بر ضد رژیم نیکلاس مادورو، رئیس جمهور قانونی ونزوئلا را به بهانه «آسیب به اصول دموکراتیک و حقوق بشر» خواستار شد. پس از مرگ یک افسر ونزوئلایی در زندان، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه از احتمال افزایش تحریم‌های این اتحادیه علیه دولت ونزوئلا خبر داد.، پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای که با ۴۵۵ رأی موافق در برابر ۸۵ رأی مخالف و ۱۰۵ رأی ممتنع به تصویب رسید، از شورای اروپا خواست تحریم‌های بیشتری علیه مقامات ونزوئلایی وضع کند از جمله محدودیت سفرهای این افراد و نزدیکانشان، مسدود کردن دارایی هایشان و لغو روادید این افراد. اتحادیه اروپا پیش از این، تحریم هایی علیه ونزوئلا از جمله ممنوعیت فروش تسلیحات و هر گونه تجهیزات پلیسی و همچنین ممنوعیت سفر و مسدودیت دارایی‌های ۱۸ مقام این کشور وضع کرده بود. پارلمان اروپا در این قطعنامه بر حمایت خود از خوان گوایدو، رئیس جمهور خودخوانده این کشور و مجلس ملی ونزوئلا تأکید کرد. خوان گوایدو، رئیس پیشین پارلمان ونزوئلا ماه ژانویه خود را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرد و برخی کشورهای غربی از جمله آمریکا در اقدامی غیرمتعارف وی را به رسمیت شناختند.
برترین‌هابرترین‌ها3 روز قبل
معاون اول رئیس جمهوری آمریکا با اعلام اینکه تحریم‌های جدیدی علیه گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران وضع خواهد شد، بار دیگر دولت‌های مخالف سیاست‌های امپریالیستی کاخ سفید را به سرکوب آزادی‌های مذهبی متهم کرد. ایرنا: معاون اول رئیس جمهوری آمریکا با اعلام اینکه تحریم‌های جدیدی علیه گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران وضع خواهد شد، بار دیگر دولت‌های مخالف سیاست‌های امپریالیستی کاخ سفید را به سرکوب آزادی‌های مذهبی متهم کرد. مایک پنس روز پنج شنبه در نشست نمایندگان گروه‌های مذهبی برای پیشبرد آزادی‌های مذهبی که در واشنگتن برگزار شد، افزود: آمریکا بیش از ۳۴۰ میلیون دلار به اقلیت‌های دینی و مذهبی که توسط داعش در عراق سرکوب شده بودند، اختصاص داده است. معاون اول ترامپ به جمهوری اسلامی ایران هم اشاره کرد و مدعی شد «ما می‌خواهیم تعقیب و سرکوب اقلیت‌های مذهبی در ایران پایان یابد». «شبه نظامیان مورد حمایت ایران مردم عراق را آزار می‌دهند و آمریکا در این زمینه ساکت نخواهد نشست.»
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 روز قبل
خبرگزاری میزان- براساس سند درز یافته از دولت آمریکا این کشور قصد دارد کمک مالی قابل توجهی را به شورشیان ونزوئلایی اختصاص بدهد. به گزارش به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ دولت آمریکا در ادامه سیاست‌های مداخله جویانه خود در ونزوئلا، برنامه‌ای را برای کمک مالی ۴۰ میلیون دلاری به شورشیان این کشور طراحی کرده است. دولت آمریکا در ادامه سیاست‌های مداخله جویانه خود در ونزوئلا، برنامه‌ای را برای کمک مالی ۴۰ میلیون دلاری به شورشیان این کشور طراحی کرده است. به گزارش رویترز، براساس یک سند داخلی دولت آمریکا که به دست این خبرگزاری رسید، دولت آمریکا قصد دارد کمکی ۴۰ میلیون دلاری را به شورشیان تحت حمایت خود اعطا کند. دولت خودخوانده «خوان گوآیدو» سرکرده شورشیان ونزوئلایی و وزارت اطلاعات این کشور به درخواست اظهارنظر در این مورد پاسخی نداده‌اند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 روز قبل
این سند داخلی که تاریخ آن به ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیرماه) بازمی‌گردد، اعلام می‌دارد که این بودجه بیش از ۴۰ میلیون دلاری باید صرف مخالفان ونزوئلا شود زیرا چنین اقدامی تا حد زیادی در راستای منافع آمریکا است. با اینحال، تاکنون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا و وزارت اطلاعات ونزوئلا، به درخواست‌ها برای اظهار نظر درباره این خبر پاسخ نداده‌اند. کمک ۴۰ میلیون دلاری آمریکا به مخالفان ونزوئلا در راستای تلاش‌های واشنگتن برای خلع مادورو از قدرت صورت می‌گیرد. مقامات آمریکایی با دخالت در امور داخلی ونزوئلا، از ماه ژانویه (دی ۱۳۹۷) که رسما «خوان گوایدو» رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس‌جمهور موقت به رسمیت شناختند، اعمال فشار به مادورو برای کناره‌گیری از قدرت را افزایش داده‌اند. اخیرا نیز، یک مقام وزارت خارجه آمریکا بار دیگر خواستار کناره‌گیری «نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهور ونزوئلا از قدرت شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 روز قبل
به گزارش روزنامه لس آنجلس تایمز، آژانس توسعه بین المللی آمریکا به کنگره اعلام کرده که این بودجه برای مخالفان در ونزوئلا اختصاص می‌یابد که پاسخی به بحران در این کشور است. این بودجه پیشتر برای کمک به کشورهای گواتمالا و هندوراس در مقابله با چالش هایی همچون فقر و خشونت اختصاص یافته بود. بحران اقتصادی در این کشور باعث کمبود مواد غذایی و دارو، قطعی برق و سیل عظیمی از مهاجرت شده است. طی سال‌های گذشته دستکم سه میلیون نفر از این کشور به کشورهای دیگر گریخته‌اند. در این راستا دولت مادورو امیدوار است با همکاری کشورهایی همچون روسیه و چین با تحریم‌های اقتصادی آمریکا مقابله کند.
فارسفارس4 روز قبل
در ادامه تلاش‌های واشنگتن برای خلع مادورو از قدرت، رویترز سندی را فاش کرد که در آن تخصیص بودجه بیش از ۴۰ میلیون دلاری دولت ترامپ برای مخالفان ونزوئلا فاش شده است. این سند داخلی که تاریخ آن به ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیرماه) بازمی‌گردد، اعلام می‌دارد که این بودجه بیش از ۴۰ میلیون دلاری باید صرف مخالفان ونزوئلا شود زیرا چنین اقدامی تا حد زیادی در راستای منافع آمریکا است. با اینحال، تاکنون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا و وزارت اطلاعات ونزوئلا، به درخواست‌ها برای اظهار نظر درباره این خبر پاسخ نداده‌اند. کمک ۴۰ میلیون دلاری آمریکا به مخالفان ونزوئلا در راستای تلاش‌های واشنگتن برای خلع مادورو از قدرت صورت می‌گیرد. اخیرا نیز، یک مقام وزارت خارجه آمریکا بار دیگر خواستار کناره‌گیری «نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهور ونزوئلا از قدرت شده است.
مهرمهر4 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دولت آمریکا در نظر دارد کمکی را به ارزش بیش از ۴۰ میلیون دلار به مخالفان ونزوئلایی ارائه کند. مخالفان دولت ونزوئلا که از حمایت کشورهای غربی از جمله آمریکا بهره مند هستند از سال گذشته با معرفی «خوان گوایدو» به عنوان رئیس جمهور، اقدامات خود برای پیشبرد سیاست‌های واشنگتن در کاراکاس را افزایش داده بودند. آنها در ابتدا به دنبال براندازی دولت نیکلاس مادورو بودند اما با ناامید شدن از هدف ابتدایی خود یعنی براندازی دولت قانونی مادورو اکنون راه مذاکره را در پیش گرفته‌اند.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بر اساس اسنادی که خبرگزاری رویترز به آنها دست یافته است، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قصد دارد بیش از ۴۰ میلیون دلار کمک برای حمایت از مخالفان ونزوئلا اختصاص دهد. در این سند ادعا شده است که کمک‌های مالی دولت ترامپ به مخالفان ونزوئلا، صرفا کمک‌های انسان دوستانه خواهد بود. آژانس آمریکایی توسعه بین‌المللی به کنگره اطلاع داده است که این کمک ۴۱٫۹ میلیون دلاری که قبلا قرار بود در اختیار هندوراس و گواتمالا قرار گیرد، برای پرداخت حقوق؛ هزینه‌های سفر و تجهیزات مخابراتی و کمک‌های فنی و سایر نیازهای مخالفان دولت ونزوئلا اختصاص خواهد یافت. هجوم گسترده مهاجران از کشورهای آمریکای مرکزی به خصوص هندوراس و گواتمالا به سوی مرزهای آمریکا موجب شده است تا دولت ترامپ تصمیم بگیرد اعطای این کمک مالی به کشورهای آمریکای مرکزی را لغو کند. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا و وزارت اطلاع رسانی ونزوئلا حاضر به اظهار نظر در این باره نشده‌اند.
برترین‌هابرترین‌ها4 روز قبل
باشگاه خبرنگاران جوان: سرکرده مخالفان دولت ونزوئلا در ادامه ادعاهای همیشگی خود علیه رئیس‌جمهور این کشور گفت: نمی‌توان به (نیکلاس) مادورو اعتماد کرد. گوایدو مدعی شد: وضع تحریم‌ها (علیه ونزوئلا) از طرف فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصادفی نیست. این موضوع همچنین نتیجه اقدامات کمیسر حقوق بشر سازمان ملل و شفافیت جهان در رابطه با آنچه که در ونزوئلا روی می‌دهد، است. وی ادعا کرد: چگونه ما بار دیگر می‌توانیم اعتماد کنیم؟ ما به دیکتاتوری اعتماد نمی‌کنیم. مردم ونزوئلا و ارتش این کشور بار‌ها حمایت خود را از دولت قانونی نیکلاس مادورو اعلام کرده‌اند.
مهرمهر5 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، «جورج رودریگوئز» وزیر اطلاع رسانی ونزوئلا با اعلام این مطلب در توئیتر از ورود هیات اعزامی از سوی دولت ونزوئلا به بارابادوس برای ازسرگیری مذاکرات با مخالفان خبر داد. در هفته گذشته نیز نمایندگان دولت ونزوئلا و مخالفان در بارابادوس مذاکراتی را انجام داده بودند. مذاکرات بارابادوس در حالی از سر گرفته می‌شوند که دولت و مخالفان ونزوئلایی چندی قبل مذاکراتی را در نروژ انجام داده بودند. مخالفان ونزوئلایی با ناامید شدن از هدف ابتدایی خود یعنی براندازی دولت قانونی نیکلاس مادورو اکنون راه مذاکره را در پیش گرفته‌اند. مخالفان دولت ونزوئلا که از حمایت کشورهای غربی از جمله آمریکا بهره مند هستند از سال گذشته با معرفی «خوان گوایدو» به عنوان رئیس جمهور، اقدامات خود برای پیشبرد سیاست‌های واشنگتن در کاراکاس را افزایش داده بودند.
ایسناایسنا5 روز قبل
وزیر اطلاع‌رسانی ونزوئلا اعلام کرد، دولت و اپوزیسیون کاراکاس در حال از سرگیری مذاکرات با هدف پایان دادن به بحران سیاسی در کشورشان هستند. خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا سال گذشته پیروزی مجدد نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا را در انتخابات به چالش کشید و آن را نامعتبر دانسته و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد. دولت کاراکاس، اپوزیسیون را به تحریک خشونت متهم می‌کند. دولت ونزوئلا هنوز به این اتهامات پاسخی نداده است اما تاکید دارد گزارشی از جانب سازمان ملل که از مبادرت نیروهای امنیتی دولت به شکنجه، سوء رفتار جنسی و کشتارهای فراقضایی پرده برداشته، نادرست است. *عکس: خورخه رودریگز، وزیر ارتباطات و اطلاع‌رسانی ونزوئلاانتهای پیام
افکارنیوزافکارنیوز5 روز قبل
علیرغم اظهارنظرهای قبلی مقام‌های آمریکایی و جنجال‌های رسانه‌ای درباره احتمال عدم صدور روادید سفر برای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران دوشنبه بیست و سوم تیرماه به منظور شرکت در نشست سالانه مقامات عالیرتبه شورای اقتصادی - اجتماعی ملل متحد وارد نیویورک مقر سازمان ملل شد. طبق برنامه اعلامی وزارت امور خارجه ایران، ظریف قرار است پس از نیویورک برای شرکت در نشست وزرای خارجه جنبش عدم تعهد به ونزوئلا سفر کند. در ادامه مصاحبه فاکس نیوز با برایان هوک، کلیپی از سخنان عصر یکشنبه حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در جلسه شورای اداری استان خراسان شمالی پخش شد. برایان هوک در جواب به این سوال، به تکرار مواضع ضد ایرانی و ضد ونزوئلایی دولت آمریکا پرداخت و مدعی شد که «ایران یکی از معدود حامیان (نیکلاس) مادورو در جهان است». همه حرف‌هایی که باید در این باره زده می‌شد توسط رئیس‌جمهور و وزیر خارجه آمریکا علنا مطرح شده است».
ایسناایسنا6 روز قبل
اپوزیسیون ونزوئلا برای ادامه مذاکرات با دولت نیکولاس مادورو به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای حل و فصل بحران سیاسی این کشور آمریکای لاتین به باربادوس باز می‌گردد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت و اپوزیسیون ونزوئلا اخیرا گفت‌وگوهایی را در باربادوس، واقع در کارائیب به میانجیگری نروژ آغاز کردند اما پنج‌شنبه نمایندگان دو طرف بدون اعلام توافق برای مشورت به کشورشان بازگشتند. تیم ارتباطی خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در پیامی توییتری اعلام کرد هیات مذکور برای «دستیابی به تغییری که بتواند به درد و رنج ونزوئلایی‌ها پایان دهد» به باربادوس باز می‌گردند. گوآیدو این بازداشت‌ها را بخشی از تلاش‌های دولت برای ایجاد رعب و وحشت و بر پایه مدارک جعلی دانست. وزیر اطلاع‌رسانی ونزوئلا شنبه گفت مدارک مرتبط با این پرونده را در دور بعدی مذاکرات ارائه خواهد داد.
تسنیمتسنیم6 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، مخالفان ونزوئلا روز یکشنبه اعلام کردند که به باربادوس باز خواهند گشت تا مذاکرات با دولت نیکولاس مادورو رئیس جمهور این کشور را ادامه دهند. این مذاکرات بخشی از تلاش‌های سیاسی برای حل و فصل بحران ونزوئلا به شمار می‌رود. دو طرف هفته گذشته در باربادوس با یکدیگر دیدار کردند و این نشست با میانجیگری دولت نروژ برگزار شد ولی نمایندگان دو طرف بدون دستیابی به توافق نهایی روز پنجشنبه برای مشورت و رایزنی به کاراکاس بازگشتند. گوایدو گفته است که مخالفان این بار اجازه نخواهند داد تا مذاکرات مانند گفتگوهای قبلی در سال ۲۰۱۸ میلادی در جمهوری دومینیکن بدون نتیجه و ناموفق به پایان برسد. انتهای پیام/
مهرمهر1 هفته قبل
این در حالیست که نمایندگان دولت ونزوئلا و مخالفان پیشتر و پس از ۳ دور مذاکره سرانجام تصمیم گرفتند که گفتگوها برای صلح دائمی در این کشور را آغاز کنند. گفتنی است، آمریکا و متحدانش در روزهای اخیر با حمایت از رهبر مخالفان دولت ونزوئلا به دنبال انجام کودتا در این کشور هستند. خوان گوایدو سرکرده شورشیان علیه دولت ونزوئلا چهارشنبه ۲۳ ژانویه ۲۰۱۹ با حمایت آشکار آمریکا و متحدانش خود را رئیس جمهور ونزوئلا خواند؛ اقدامی که دولت و ملت ونزوئلا آن را کودتا علیه «نیکلاس مادورو» رییس جمهوری منتخب مردم برشمردند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در اقدامی مداخله‌جویانه گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا به رسمیت شناخته و برای اعمال فشار بر مادورو تحریم‌هایی را علیه کاراکاس وضع کرده است. بسیاری از کشورها از جمله ایران، روسیه، چین، کوبا، ترکیه، آفریقای جنوبی و اروگوئه هم این رفتار آمریکا را محکوم و بر لزوم احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی ونزوئلا تأکید کرده‌اند.
فارسفارس1 هفته قبل
وزیر کشور ونزوئلا اعلام کرد که دو محافظ شخصی رئیس‌جمهور خودخوانده این کشور به دلیل تلاش برای فروش مسلسل‌های سرقت شده از گارد ملی ونزوئلا، بازداشت شده‌اند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مقام‌های دولت ونزوئلا و همچنین افراد وابسته به «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده این کشور از بازداشت دو تن از محافظان شخصی گوایدو توسط ماموران دولتی خبر دادند. بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، مقام‌های دولت ونزوئلا و «خوان گوایدو» (رئیس‌جمهور خودخوانده) اعلام کردند که دو عضو تیم حفاظت گوایدو، روز جمعه (دیروز) توسط نیروهای دولتی بازداشت شدند. «خورخه رودریگز» وزیر اطلاعات ونزوئلاگوایدو در اظهارنظری درباره بازداشت محافظانش توسط دولت ونزوئلا، مدعی شد که دولت مادورو به «دروغ» محافظانش را به قاچاق سلاح متهم و آنها را بازداشت کرده است. وزیر اطلاعات ونزوئلا اما اعلام کرده که دولت ونزوئلا در دور آینده مذاکرات با نمایندگان گوایدو ادله خود درباره اتهامات وارده به دو محافظ شخصی بازداشت شده را ارائه خواهد داد.
برنابرنا1 هفته قبل
دولت ونزوئلا، دو محافظ شخصی «گوایدو» را بازداشت کرد. به گزارش گروه خبرخبرگزاری برنا، وزیر کشور ونزوئلا اعلام کرد ۲ محافظ شخصی رئیس‌جمهور خودخوانده این کشور به دلیل تلاش برای فروش سلاح‌های سرقت شده از گارد ملی ونزوئلا، بازداشت شده‌اند.

به انتهای لیست رسیدید

خوان گوایدو

خوان خراردو گوایدو مارکز (زادهٔ ۲۸ ژوئیهٔ ۱۹۸۳) مهندس و سیاست‌مدار ونزوئلایی است، که از ۵ ژانویه ۲۰۱۹ ریاست مجمع ملی ونزوئلا را برعهده دارد. او عضو حزب اراده عمومی و نمایندهٔ ایالت وارگاس در مجمع ملی ونزوئلا است. در ۲۳ ژانویه سال ۲۰۱۹، گوایدو در جریان بحران ریاست جمهوری که با شروع مجدد دولت نیکولاس مادورو آغاز شد خود را به‌عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرد. گوایدو پیش از این گفته بود تمایل دارد به عنوان رئیس‌جمهور موقت و تا زمان برگزاری انتخابات جدید اداره کشور را بر عهده بگیرد. اما مادورو از او سلب قدرت کرد. به دنبال اعلان گوایدو سازمان کشورهای آمریکایی و چندین دولت از جمله کشورهایی مانند آرژانتین، برزیل، کانادا، کلمبیا، اکوادور، پرو، و ایالات متحده از وی حمایت کردند. اما دادگاه عالی ونزوئلا که منصوب رئیس‌جمهور مادورو بود، حکم به برکناری او از ریاست مجمع ملی ونزوئلا داده‌است. ویکی‌پدیا