اخبار گیاهان دارویی - آخرین و مهم ترین اخبار گیاهان دارویی از خبرگزاری‌های ایران | خبری

دارو

تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
مسعود الماسی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت: با توجه به استقبال روزافزون اهالی ساکن در مناطق کوهستانی و مستعد استان گیلان از کاشت گیاه زعفران، سطح زیر کشت این محصول در مناطق کوهستانی و مستعد این استان در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش بسیار چشمگیری پیدا کرده است. معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان در پاسخ به این پرسش که هم‌اکنون چند درصد از اراضی مناطق کوهستانی این استان قابلیت کشت زعفران را دارند عنوان کرد: در حال حاضر نزدیک به ۲۰ درصد از زمین‌های واقع در مناطق کوهستانی گیلان مستعد کشت گیاهان دارویی و زعفران هستند. الماسی ضمن برشمردن وضعیت کشت زعفران در سنوان گذشته از افزایش تولید آن در گیلان خبر داد و تصریح کرد: بر اساس گزارشات و آمارهای، موجود کشت زعفران در استان گیلان از ۸ هزار متر مربع مزرعه‌های الگویی در ۱۰ سال گذشته هم‌اکنون به حدود ۱۸ هکتار افزایش پیدا کرده است. معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان شرایط مناطق کوهستانی این استان برای کشت زعفران را مورد اشاره قرار داد و گفت: زعفران در مناطق کوهستانی شهرستان‌هایی نظیر سیاهکل، رودسر، املش و رودبار که آب و هوای آن‌ها برای کاشت این محصول مناسب است کشت می‌شود. الماسی مناطق جلگه‌ای استان گیلان را به دلیل مساعد نبودن شرایط رشد و ایجاد پوسیدگی در پیاز زعفران برای کاشت این گیاه مناسب ندانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۳۸۸ زعفران کار گیلانی از مزارع خود، چیزی در حدود ۶۲ کیلوگرم زعفران کیفی برداشت و به بازار مصرف ارائه می‌کنند.
ایسناایسنا2 ساعت قبل
نتایج یک مطاله داخلی نشان می‌دهد گیاهان دارویی با خاصیت تقویت باروری مردان می‌توانند به عنوان جانشین یا مکمل داروهای شیمیایی مؤثر بر باروری مردان مورد استفاده قرار گیرند. گیاهان دارویی متعددی همراه با خواص ضد باروری و تقویت باروری در جهان وجود دارد. از این رو دکتر نسیبه روزبه (دکترای تخصصی بهداشت باروری)، سحر رستمی (دانشجوی کارشناسی ارشد مامایی،)، فاطمه عبدی (دانشجوی دکترای تخصصی) با انجام یک مطالعه‌ به بررسی گیاهان دارویی با خاصیت باروری و ضد باروری در مردان در فاصله سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۰۰ پرداختند. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد گیاهان تقویت کننده باروری مردان شامل برگ گیاه جعفری، سیر، بابونه آلمانی، زعفران، شاه تره، مرزنجوش، دانه هویج هستند. از این مطالعه می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از گیاهان دارویی با خاصیت تقویت باروری مردان می‌تواند به عنوان جانشین یا مکمل داروهای شیمیایی مؤثر بر باروری مردان مورد استفاده قرار گیرد.
مهرمهر16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، اسداله عالیخانی در سخنانی اظهار داشت: با پیگیری‌های تیم مدیریتی دانشگاه لرستان مجوز ایجاد پژوهشکده عسل دانشگاه لرستان توسط وزارت علوم صادر شده است و به زودی، این پژوهشکده، راه اندازی می‌شود. وی، تصریح کرد: هدف آن است که پژوهشکده عسل دانشگاه لرستان با یک ساختار کاملا علمی و حرفه‌ای، بتواند در سه سطح منطقه‌ای، ملی و بین المللی، به ارائه خدمات بپردازد. عضو هئیت مؤسس پژوهشکده عسل دانشگاه لرستان، ادامه داد: استان لرستان همواره در طول تاریخ، یک استان عسل خیز بوده است؛ این استان دارای پوشش گیاهی و منابع طبیعی بی نظیری است و تاریخ زنبورداری در این استان، قدمتی سه هزار ساله دارد. عضو هئیت مؤسس پژوهشکده عسل دانشگاه لرستان، اظهار داشت: پژوهشکده عسل دانشگاه لرستان، اولین پژوهشکده عسل در کشور خواهد بود و به ارائه آموزش‌های کاربردی، عملی و بالینی خواهد پرداخت تا فارغ التحصیلان این پژوهشکده، با کسب آموزش‌های عملی و کاربردی، بتوانند با به کارگیری علم و عمل در کنار همدیگر، نقش اثرگذاری در افزایش کیفی تولید عسل و فرآورده‌های عسل داشته باشند. عالیخانی، بیان کرد: ایجاد و راه اندازی پژوهشکده عسل دانشگاه لرستان، به طور حتم، باعث رونق تولید عسل و فرآورده‌های زنبور عسل در استان لرستان خواهد شد.
مهرمهر18 ساعت قبل
وی خاطرنشان کرد: از آغاز فصل برداشت گندم تاکنون، ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم به ارزش ۸,۸۰۰ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری و ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بهای آن به گندمکاران پرداخت شده است. بخشنده ادامه داد: تا کنون ۳۵۰ هزار تن دانه روغنی کلزا به ارزش یک هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری و نزدیک به یک هزار میلیارد تومان بهای آن به کلزاکاران پرداخت شده است. معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: تراز تجاری بخش کشاورزی و غذا از منفی ۸٫۱ میلیارد دلار در سال ۹۲ نزدیک به ۳٫۸ میلیارد دلار بهبود یافته و به منفی ۴٫۳ میلیارد دلار رسیده است. معاون وزیرجهاد افزود: بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، سهم اشتغال روستایی از کل اشتغال کشور در سال ۹۷ از ۵٫۵ درصد به ۲۳ درصد افزایش یافته که از آثار اجرای این طرح بوده است. در این نشست، علی اکبر مهرفرد معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزارت جهاد کشاورزی نیز اظهار کرد: تامین کالاهای اساسی تا تاریخ ۲۱ تیرماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۸٫۵ درصد افزایش یافته است.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
وی با اشاره به اینکه ۲۵ هزار هکتار از مساحت جنگل‌های این استان، جنگل‌های هیرکانی است، افزود: احیاء جنگل‌های هیرکانی در این استان نیازمند قرق است. جنگل‌های هیرکانی در خراسان شمالی یک اکوتن محسوب می‌شودکامبیز انصاری معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا با اشاره به ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی گفت: بخشی از این جنگل‌ها در خراسان شمالی واقع شده‌اند که جنگل‌های هیرکانی موجود در خراسان شمالی ادامه جنگل‌های شمال است. به گفته این مقام مسئول، بلوط، افرا، شیردار، نسترن، زرشک، سیاه تلو و زالزالک از گونه‌های موجود در جنگل هیرکانی خراسان شمالی است. وی خاطرنشان کرد: جنگل‌های هیرکانی دومین میراث بزرگ طبیعی ایران بعد از بیابان‌های لوت است که به ثبت جهانی رسیده است. جنگل‌های هیرکانی زیستگاه کوچکترین گوزن ایرانیجعفری رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل محیط زیست خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا تصریح کرد: جنگل‌های هیرکانی خراسان شمالی زیستگاه مرال (گوزن قرمز) است.
ایسناایسنا1 روز قبل
این روزها نقش گیاهان دارویی و اثرات مثبتی که در سلامتی انسان دارد روزبه روز در حال پررنگ شدن است، گیاهان دارویی به لحاظ خواصی که دارد و در کنار آن به علت نداشتن عوارض جای خود را در سفره ایرانیان در حال پیدا کردن است، پرورش و تولید گیاهان دارویی به عنوان یک تولید پردرآمد محسوب می‌شود. به گزارش ایسنا، در برخی نقاط ایران که قابلیت رشد و تولید گیاهان را دارد سرمایهگذاری خوبی در حال شکل‌گیری است. برگزاری جشنواره گیاهان دارویی و صنایع وابسته از سال گذشته که به ابتکار شهردار و اعضای شورای شهر کجور برگزار شد راههای تولید و پرورش بیشتر گیاهان دارویی را روبروز در حال هموارکردن است. طی چند روز اخیر دومین جشنواره گیاهان دارویی و صنایع وابسته در شهر کجور نوشهر در میان استقبال گرم علاقمندان به آن برگزار شد. وی تصریح کرد: صنعت گیاهان دارویی بدون هیچ تردیدی می‌تواند در کنار صنعت گردشگری از نوع بوم گردی و اکوتوریسم به عنوان محور توسعه منطقه کجور مطرح و در آینده‌ای نزدیک با تاسیس مرکز طب سنتی مبتنی بر درمان بیماران با گیاهان دارویی اساس گردشگری سلامت را نیز سبب شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
این در حالی است که عطاری‌ها حق دخالت در امور پزشکی، دارویی و ارائه مشاوره به مراجعه‌کنندگان را ندارند. به گفته وی عطاری‌ها مجاز به ارائه هیچ نوع شکل دارویی آماده‌ای اعم از قطره، قرص و کپسول به مراجعه‌کنندگان نیستند و هر اقدامی مانند ادعای درمان بیماری از سوی عطاری‌ها غیر مجاز و تخلف محسوب می‌شود و مراجعه‌کنندگان باید به این مساله توجه داشته باشند. وی در ادامه افزود: در بازرسی‌های صورت گرفته در چهار ماه نخست سال در شهرستان جهرم ۱۹۲ کالای دست‌ساز تقلبی و غیر مجاز و ۱۰۰ قلم کالای تاریخ گذشته کشف و ضبط شده است. معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جهرم بیان کرد: اکنون در شهرستان جهرم ۶۱ عطاری وجود دارد و عطاری‌ها می‌بایست پروانه کسب خود را در معرض دید عموم قرار دهند. وی تاکید کرد: فروش فرآورده گیاهی و دارویی در عطاری‌ها ممنوع و وجود این فرآورده‌ها نشان از فعالیت غیرمجاز عطاری‌ها است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر محمدرضا شمس اردکانی در پیامی به مناسبت فرا رسیدن سالروز تصویب «سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی و روز طب ایرانی» اظهار کرد: ریشه‌های مکتب غنی طب سنتی ایران به هزاره‌های قبل ‌می‌رسد، تا آنجا که مورخان غربی پزشکی اذعان دارند که این مکتب قبل از طب یونانی وجود داشته است و ایرانیان اصول آن چیزی را که طب یونانی نامیده شده، به یونانیان تعلیم داد‌ه‌اند. وی بر کامل بودن و پویایی مکتب طب سنتی ایران تاکید کرد و افزود: این میراث عظیم طبی که به‌لحاظ نوع نگرش توحیدی، اعتقاد به انتظام ویژه آفرینش و رابطه جسم و جان و قوای نهفته در آدمیان، تقدم پیشگیری بر درمان و تاکید بر اصلاح شیوه زندگی، نکات قابل تاسی فراوانی دارد، جهان را به‌عنوان نظام احسن و آفریده خالق عظیم و حکیم ‌می‌نگرد و پزشک را از بابت تسلط و احاطه او به علوم مختلف و درک صحیح او از جهان هستی، حکیم می‌نامد. وی به حدود هشت قرن مرجعیت اندیشه‌ها و تجربیات ستارگان پرفروغ و دانشمندان بزرگ و نامور طب سنتی ایران در دانشگاه‌های پزشکی غرب و شرق جهان و ترجمه و تدریس آثار دانشمندان ایرانی در اروپا برای مدتی متجاوز از پنج قرن اشاره کرد و ادامه داد: بدین ترتیب واضح است که مکتب طب سنتی ایران، به‌عنوان میراث گرانقدر به‌جای مانده از تلاش حکیمانه، تحقیقات عالمانه و تجارب ارزشمند هزاران دانشمند و حکیم دوران‌های گذشته، برای دنیای امروز و فردا نیز راهکارهای عملی ارائه داده است. مشاور وزیر بهداشت با گرامیداشت ششمین سال تصویب سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی که به استناد قسمت «الف» بند ۵- ۱ فصل پنجم نقشه جامع علمی کشور، در جلسه ۷۳۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ ۲۵/۴/۱۳۹۲ به تصویب رسید، تاکید کرد: احیای طب سنتی با جمع‌آوری، طبقه‌بندی، بررسی و ارزیابی این میراث عظیم با متدهای علمی و مطالعات تطبیقی در این زمینه، گامی اساسی در دست‌یابی به دانش مستحکم و تامین حداکثری سلامت برای آحاد مردم و بهره‌گیری‌های رو به افزایش و پر‌ثمر از اعتماد به نفس ملی برخاسته از این حرکت خواهد بود. انتهای پیام/
ایسناایسنا1 روز قبل
استاندار کهگیلویه و بویراحمد خواستار توجه ویژه سازمان جنگل‌ها برای توسعه کشت گیاهان دارویی در استان شد. استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: زمینه توسعه گیاهان دارویی در سطح ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی استان وجود دارد. کلانتری عنوان کرد: در همین خصوص خواستار توجه ویژه سازمان جنگل‌ها به این سرمایه طبیعی هستیم. وی با اشاره به آتش سوزی در جنگل‌های استان باتوجه به فصل گرما گفت: تأمین بالگرد، تجهیز نیرو و امکانات یگان حفاظت منابع طبیعی برای حراست از منابع طبیعی استان یک ضرورت انکارناپذیر است و می‌طلبد در این خصوص به استان توجه خاصی شود. خلیل آقایی، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشورنیز گفت: مدیریت جنگل‌های زاگرس در اولویت کاری این سازمان قرار دارد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- علیلو بر جلوگیری از فعالیت عطاری‌های غیرمجاز و استفاده از ظرفیت‌های قانونی و اجرای مواد ۲۷ و ۲۸ قانون نظام صنفی کشور تأکید کرد و گفت: عطاری‌ها تنها می‌توانند به فروش انواع گیاهان دارویی با رعایت مقررات اقدام کنند و مجاز به فروش دارو‌های دیگر نیستند. به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، بابک محبوب علیلو در جلسه بررسی نحوه برخورد با واحد‌های صنفی عطاری متخلف، بر جلوگیری از فعالیت عطاری‌های غیرمجاز و استفاده از ظرفیت‌های قانونی و اجرای مواد ۲۷ و ۲۸ قانون نظام صنفی کشور تأکید کرد و گفت: عطاری‌ها تنها می‌توانند به فروش انواع گیاهان دارویی با رعایت مقررات اقدام کنند و مجاز به فروش دارو‌های دیگر نیستند. گفتنی است؛ ماده ۲۷ قانون نظام صنفی کشور تصریح دارد: محل دایر شده به‌وسیله هر شخص حقیقی یا حقوقی که پروانه کسب برای آن صادر نشده است با درخواست اتحادیه و تأیید اتاق اصناف شهرستان توسط نیروی انتظامی پلمب می‌شود. ج - عدم پرداخت حق عضویت به اتحادیه براساس ضوابطی که در آئین‌نامه مصوب کمیسیون نظارت تعیین شده است. ‌د - عدم اجرای مصوبات و دستورات قانونی هیأت عالی و کمیسیون نظارت که به‌وسیله اتحادیه‌ها به واحد‌های صنفی ابلاغ شده است.
فارسفارس1 روز قبل
صادرات ۲۷۰ هزار میلیارد متر مکعب گاز از خط لوله آسیای مرکزی-چین، تأکید «تاکایف» بر ممنوعیت معامله زمین با اتباع خارجی در قزاقستان و برنامه مقامات سعودی برای ایجاد شرکت‌های مشترک با ترکمنستان، تنها بخشی از مهمترین اخبار آسیای مرکزی در ۲۴ ساعت گذشته می‌باشد. به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، صادرات ۲۷۰ هزار میلیارد متر مکعب گاز از خط لوله آسیای مرکزی-چین، تأکید «تاکایف» بر ممنوعیت معامله زمین با اتباع خارجی در قزاقستان و برنامه مقامات سعودی برای ایجاد شرکت‌های مشترک با ترکمنستان، تنها بخشی از مهمترین اخبار آسیای مرکزی در ۲۴ ساعت گذشته می‌باشد. صادرات ۲۷۰ هزار میلیارد متر مکعب گاز از خط لوله آسیای مرکزی-چین۲۷۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از طریق خط لوله انتقال گاز آسیای مرکزی-چین طی ۱۰ سال گذشته صادر شده است. «تاشکند» میزبان نخستین نشست کمیسیون مشترک دولتی ازبکستان و افغانستاننخستین نشست کمیسیون مشترک بین دولتی ازبکستان و افغانستان در حوزه همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی در شهر «تاشکند» برگزار می‌شود. افزایش صادرات گاز ازبکستان به تاجیکستانصادرات گاز طبیعی ازبکستان به تاجیکستان در سال جای میلادی در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است.
مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل
ایسنا گزارش می‌دهد؛ پیام مازند - این روزها نقش گیاهان دارویی و اثرات مثبتی که در سلامتی انسان دارد روزبروز در حال پررنگ شدن است، گیاهان دارویی به لحاظ خواصی که دارد و در کنار آن به علت نداشتن عوارض جای خود را در سفره ایرانیان در حال پیدا گردن است، پرورش و تولید گیاهان دارویی به عنوان یک تولید پردرآمد محسوب می‌شود. به گزارش ایسنا مازندران، در برخی نقاط ایران که قابلیت رشد و تولید گیاهان را دارد سرمایه گذاری خوبی در حال شکل‌گیری است. برگزاری جشنواره گیاهان دارویی و صنایع وابسته از سال گذشته که به ابتکار شهردار و اعضای شورای شهر کجور برگزار شد راههای تولید و پرورش بیشتر گیاهان دارویی را روبروز در حال هموارکردن است. طی چند روز اخیر دومین جشنواره گیاهان دارویی و صنایع وابسته در شهر کجور نوشهر در میان استقبال گرم علاقمندان به آن برگزارش شد. وی تصریح کرد: صنعت گیاهان دارویی بدون هیچ تردیدی می‌تواند در کنار صنعت گردشگری از نوع بوم گردی و اکوتوریسم به عنوان محور توسعه منطقه کجور مطرح و در آینده‌ای نزدیک با تاسیس مرکز طب سنتی مبتنی بر درمان بیماران با گیاهان دارویی اساس گردشگری سلامت را نیز سبب شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، حسین کلانتری در دیدار با رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به وجود ۲۰ درصد از جنگل‌های زاگرس در استان، افزود: این استان توانمندی‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف دارد و در حوزه گیاهان دارویی ظرفیت بالایی دارد که می‌تواند اشتغال زا باشد. کلانتری با تاکید بر اینکه زمینه توسعه گیاهان دارویی در سطح ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی استان وجود دارد خواستار توجه ویژه سازمان جنگل‌ها به این سرمایه طبیعی شد. وی با اشاره به آتش سوزی در جنگل‌های استان با توجه به فصل گرما، گفت: تأمین بالگرد، تجهیز نیرو و امکانات یگان حفاظت منابع طبیعی برای حراست از منابع طبیعی استان یک ضرورت انکار ناپذیر است و می‌طلبد در این خصوص به استان توجه خاصی شود. استاندار در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بروز پدیده بیابان زایی در نقاطی از شهرستان‌های گچساران و بهمئی، عنوان کرد: بیش از ۴۰ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی در سطح این دو شهرستان دچار بیابان زایی شده استوی با تاکید بر اینکه جنگل‌های زاگرس حدود ۴۰ درصد از کل جنگل‌های کشور را تشکیل می‌دهد، خواستار افزایش اعتبارات از صندوق توسعه ملی برای مبارزه با خشکیدگی جنگل‌های بلوط در جنگل‌های زاگرس شد.
ایمناایمنا1 روز قبل
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تصریح کرد: بر اساس برنامه‌های بهبود تغذیه، هشت استان کشور که دارای ناامنی غذایی هستند که استان سیستان و بلوچستان نیز یکی ازاین استان‌ها است، در اولویت برنامه‌ریزی عملیاتی بهبود تغذیه هستند. در دهه‌های اخیر، تغییر سبک زندگی، مشکلات روزمره و عوامل اضطراب آفرین، زمینه ساز افزایش سردردهای تنشی در جامعه بوده است. تغییر سبک زندگی و ماشینی شدن زندگی مردم در سال‌های اخیر زمینه ساز بروز بیماری‌های مغز و اعصاب و سردردهای ناشی از اضطراب و استرس بوده که باید مورد توجه آحاد جامعه قرار بگیرد. ایمپلنت مغز درمان نسبی نابینایی را ممکن می‌سازدیک تیم از متخصصان آمریکایی در مطالعه اخیرشان با ایمپلنت مغز موفق به بازگرداندن نیمی از بینایی به شش فرد نابینا شده‌اند. این فناوری به طور کامل از چشم و اعصاب بینایی عبور می‌کند و اطلاعات حسی را به مغز منتقل می‌کند.
ایسناایسنا1 روز قبل
بیست‌ودومین جلسه هیات اجرایی جذب با حضور رییس جهاد دانشگاهی در سالن دفتر مرکزی این نهاد برگزار شد. به گزارش ایسنا، بیست‌ودومین جلسه هیات اجرایی جذب با حضور دکتر حمیدرضا طیبی، رییس هیات اجرایی جذب، حجت‌الاسلام والمسلمین اسماعیل پوررضا (نماینده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری)، دکتر محمد صادق بیجندی، دکتر سید سعید هاشمی، دکتر محمد سلگی، دکتر ندا سلطامی، دکتر حمیدرضا صادق محمدی و دکتر حسین امینی مشهدی اعضای هیات اجرایی جذب، دکتر محمدمحسن غفوریان (مدیر کل امور آموزشی) و دکتر علیرضا شفیعی (رییس اداره دبیرخانه هیات اجرایی جذب جهاد دانشگاهی) در سالن دفتر مرکزی این نهاد برگزار شد. همچنین در این جلسه دکتر محمدرضا رضوان‌طلب، رییس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم در خصوص شرایط اختصاصی جذب در جهاد دانشگاهی و شرکت در فراخوان‌های جذب هیات علمی در شهریور و بهمن‌ماه نکاتی را با اعضای هیات اجرایی جذب جهاد دانشگاهی در میان گذاشت. بنا بر اعلام روابط عمومی جهاد دانشگاهی، در ادامه جلسه احکام اعضای کارگروه بررسی صلاحیت عمومی هیات اجرایی جذب توسط دکتر رضوان طلب به مهندس زجاجی و دکتر شفیعی اعطا شد. انتهای پیام
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، جهانگیر امامی عصر امروز در مجمع بسیج استان اردبیل اظهار داشت: بسیج مظهر ولایتمداری است که بدون چشم داشت و جهادی به مردم خدمترسانی میکنند. وی با بیان اینکه بسیج نماد اخلاص در خدمترسانی به مردم است، افزود: در خود استان اردبیل ظرفیتهای استان شناسایی شده و موانع و مشکلات آسیبشناسی شده است. رئیس مجمع عالی بسیج استان تصریح کرد: با احصا مشکلات تشکل منسجمی را شکل دادیم تا به صورت سیستمی فعالیت داشته باشیم و در ادامه نیازمندیها و ضرورتها را پالایش کردیم تا فعالیت مجمع به صورت علمی ادامه یابد. وی با تاکید به اینکه اطلس ذخایر ژنتیکی زراعی، دامی و باغی استان اردبیل نیز نه تنها در استان اردبیل تشکیل شده بلکه شکل گیری به تمام استان‌ها ابلاغ شده تا پایان اسفند نسبت به تدوین آن اقدام کنند. وی به ضرورت حفاظت از ذخایر ژنتیکی استان گفت: تمامی اقدامات کارگروه تخصصی کشاورزی در راستای توسعه کشاورزی استان و حفظ ذخایر ژنتیکی است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، نشست بررسی مسایل و مشکلات مرتبط با احیای واحدهای تولیدی راکد و نیمه‌فعال استان اردبیل با حضور رئیس بسیج مهندسین صنعتی کشور و مسئولان استانی در این حوزه برگزار شد. علی اصغر شهبازی گفت: ۸۰ درصد معضلات واحدهای تولیدی مسایلی شناخته می‌شوند که این مسایل می‌تواند توسط مدیر واحد تولیدی حل و فصل شود و بقیه یعنی ۲۰ درصد باقیمانده مربوط به مشکلات تولیدی است که این امر نیز توسط مسئولان دولتی و سازمان‌های مردم نهاد و ان. جی. اوها می‌تواند حل شود. رئیس بسیج مهندسین صنعتی کشور پای کار آمدن سرمایه اجتماعی توسط بسیج برای حل مشکلات و مسایل کشور را دستگاهی مردمی و در امتداد دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی عنوان کرد. ارژنگ عزیزی افزود: در راستای حل مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی و بنگاه‌های اقتصادی در استان بازدیدها مداوم از این واحدها انجام و با برگزاری جلسات با حضور مسئولان مربوطه در واحدهای تولیدی تلاش می‌کنیم تا مشکلات آنها را برطرف کنیم. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: در سرشماری و پایش میدانی اخیر انجام شده در اردبیل ۳۹۷ واحد تولید راکد و نیمه فعال شناسایی و ثبت شده است که این میزان ۳۲٫۸ درصد واحدهای صنعتی استان را شامل می‌شود.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک به نقل از «ترکمنستان»، «قربان قلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در تعطیلات تابستانی خود کتاب جدیدی درباره گیاهان دارویی این کشور نوشت. بر اساس این گزارش کتاب جدید بردی محمداف «گیاهان دارویی ترکمنستان» نام خواهد داشت. در این کتاب روش‌های تولید دارو و موارد دارویی از برگ‌ها، میوه‌ها و ریشه‌های گیاهان معرفی شدند و اطلاعاتی درباره ویژگی‌ها و محل رشد گیاهان دارویی ذکر شده است. به نظر بردی محمداف رفتار مناسب با طبیعت توسط نسل‌ فعلی و بعدی به حل مسائل محیط زیستی کمک می‌کند. این یازدهمین جلد مجموعه کتاب‌های گیاهان دارویی نوشته بردی محمداف است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
وی با تشکیل کارگروهی در دانشگاه یاسوج از عزم جدی برای هم افزایی ظرفیت‌های انسانی کهگیلویه و بویراحمد در سطح استانی و ملی با محوریت این دانشگاه خبر داد و افزود: هم افزایی دانش، فن و صنعت را برای توسعه استان دنبال می‌کنیم. وی خاطرنشان کرد: این استان چهره‌های ملی و اثرگذار موفقی را دارد، افراد شایسته‌ای که البته هر کدام به تنهایی قادر نیستند کار بزرگی انجام دهند اما وقتی ظرفیت آنها تجمیع شود می‌تواند جهش بزرگی به فرایند توسعه کهگیلویه و بویراحمد دهند. ‌عریان از دغدغه جدی استاندار برای حرکت در مسیر توسعه گفت و ادامه داد: استان هم آمادگی ورود به چرایی و برون رفت از مساله توسعه نیافتگی را دارد، دغدغه دکتر کلانتری، راه را برای ما باز کرده است. وی گفت: ما می‌توانیم با تشکیل دبیرخانه دائمی با محوریت دانشگاه‌های کهگیلویه و بویراحمد، توسعه این استان را با حضور اشخاص تاثیرگذار در سطح استانی و ملی ایجاد کنیم، در این دبیرخانه می‌توانیم کارگروه‌های مختلفی برای موارد متعدد توسعه‌ای پیش بینی و تشکیل دهیم. عریان تاکید کرد: ما بعنوان جامعه دانشگاهی از نقش پر رنگی که دانشگاه می‌تواند در توسعه داشته باشد غافل شدیم، باید وظیفه مان در قبال توسعه استان را ایفا کنیم و نشست امروز در ادامه نشست‌های مستمری که خواهیم داشت در راستای این وظیفه فراموش شده است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
محترمی خاطرنشان کرد: با تشکیل جهاد سازندگی در کشور شاهد خدمات گسترده‌ای در زمینه زیرساخت‌ها، کشاورزی، عمرانی، بهداشتی، آموزشی، فرهنگی در مناطق جنگ‌زده در سراسر کشور بودیم. مسئول بسیج سازندگی سپاه روح‌الله استان مرکزی بیان کرد: انحلال جهادسازندگی پایان راه نبود و جهادگران مسیر انقلاب برای خدمت به مردم مناطق محروم دوباره ورود پیدا کردند. محترمی تصریح کرد: بسیج سازندگی سه ماموریت اصلی در زمینه اردوهای جهادی، هدایت و سازماندهی حرکت‌های جهادی دارد. وی با اشاره به تعداد گروه‌های جهادی در سطح استان گفت: تعداد ۴۷۰ گروه جهادی شناسنامه‌دار در سطح استان داریم که سازماندهی شده‌اند و دارای جغرافیای هدف هستند و در مناطق محروم استان به ارائه خدمت می‌پردازند. مسئول بسیج سازندگی سپاه روح‌الله استان مرکزی بیان کرد: نگاه ما ساختن روستا با کمک جهادگران است به عبارتی جهادگر ابتدا خود را ساخته سپس در روستا خدمت می‌کند.
ایسناایسنا1 روز قبل
بابایی خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی امروز به نهادی کارآمد در عرصه‌های مختلف بدل شده و عملکردی موفق را در بخش‌های آموزشی، فرهنگی، پژوهشی و اشتغال داشته است. رئیس جهاد دانشگاهی فارس با اشاره به ظرفیت‌های علمی و اجرایی این نهاد در حوزه‌های پزشکی، گردشگری، کشاورزی و صنعت، گفت: این امکان وجود دارد که با استفاده از ظرفیت‌های ملی جهاد دانشگاهی، مسیر رسیدن به رونق تولید را هموار و اقتصاد مقاومتی را در عمل پیاده کرد. او با بیان اینکه حمایت از فعالیت‌ها و اقدامات جهاد دانشگاهی توسط مدیریت ارشد استان، مهمترین خواسته است، گفت: اگر حمایت کامل برای به ثمر رسیدن برنامه‌ها وجود داشته باشد، امکان به کارگیری ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی کشور نیز وجود دارد. بابایی بر ضرورت آشنایی مدیران دستگاه‌های مختلف اجرایی با جهاد دانشگاهی تاکید و اضافه کرد: جهاد دانشگاهی استان فارس در حوزه گیاهان دارویی، ورود کرده است اما به ثمر رسیدن تلاش‌ها، نیازمند همراهی تمام دستگاه‌های مرتبط خواهد بود. بابایی همچنین با اشاره به اینکه دو خبرگزاری ایکنا و ایسنا، ذیل مجموعه جهاد دانشگاهی فعالیت می‌کنند، گفت: دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی فارس به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری توان افزایش تعداد رشته‌ها راه‌اندازی رشته‌های خبرنگاری و عکاسی را دارد.
فارسفارس2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، در شرایط اقتصادی کنونی، اشتغال به یکی از دغدغه‌های اصلی مردم تبدیل‌ شده است. بر اساس اسناد بالادستی این طرح، رویکرد اصلی «تکاپو» بهسازی دینامیک اشتغال در سطح استانی و بعدازآن اصلاح و تکمیل سیاست‌ها بر اساس واقعیت‌های موجود جامعه است. ضروری است کارگزار توسعه اشتغال، از توان پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای متناسب با برنامه‌های توسعه سیستم کسب‌وکار برخوردار باشد. طبق جدول بالا از آیین‌نامه اجرایی پرداخت تسهیلات توسعه اشتغال پایدار روستایی، هریک از رسته‌ها دارای سهم مشخصی از تسهیلات هستند. همچنین سهم هر بخش صنعت، کشاورزی و خدمات رعایت نشده و اختلاف زیادی با آنچه در آیین‌نامه اجرایی تسهیلات آمده، دارد.
سلامت نیوزسلامت نیوز2 روز قبل
به گزارش سلامت نیوز به نفل از روزنامه آرمان، گفتنی است از قدیم مردم برای تهیه گیاهان دارویی و مواردی از این دست به عطاری‌ها مراجعه می‌کردند. هرچند در این مجال باید متذکر شد که دریافت گیاهان دارویی از عطاری‌ها می‌تواند تبعات منفی گسترده‌ای را به‌همراه داشته باشد. پرواضح است که استفاده از افرادی که علم چندانی نسبت به طب سنتی ندارند در عطاری‌ها نیز می‌تواند یکی دیگر از پیامدهای منفی فعالیت بدون نظارت این مغازه‌ها باشد. از این‌رو توصیه می‌شود افراد مبتلا به سرطان به‌جای استفاده از گیاهان دارویی از تجویزهای پزشک متخصص استفاده کنند. به عبارت ساده‌تر امروزه در عطاری‌ها بیشتر افرادی مشغول هستند که دانشی نسبت به طب سنتی ندارند و تنها به‌صورت تجربی مواردی را فرا گرفته‌اند.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حسین جعفری شامگاه دوشنبه در جلسه کارگروه کشاورزی در محل جهادکشاورزی استان زنجان، بر توسعه کشت گیاهان دارویی در استان زنجان تأکید کرد و افزود: در سال رونق تولید، توسعه کشت گیاهان دارویی در دستور کار جدی جهاد کشاورزی است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه از اوایل سال ۹۸ توسعه کشت زیره سبز در دستور کار قرار گرفته است، گفت: امسال ۲۵۰ هکتار از مزارع استان زنجان به کشت زیره سبز اختصاص یافته است. وی افزود: خوشبختانه کشت انواع گیاهان دارویی در توسعه اقتصاد و اشتغال بسیار مهم بوده و زمینه صادرات را هم میسر می‌سازد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان تصریح کرد: نباید گونه گیاهان دارویی منقرض شود و باید برداشت گیاهان دارویی طوری باشد که این گیاهان از بین نرود. جعفری گفت: سازمان جهاد کشاورزی در راستای توسعه کشت گیاهان دارویی تسهیلات لازم را به کشاورزان پرداخت می‌کند.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان، هادی حق شناس با ایدجان ایداشف، سرکنسول جمهوری قزاقستان در ایران دیدار کرد. وی در این دیدار، پیرامون حوزه‌های توسعه تجاری، موضوعات صنعتی، واردات دان مرغ، توسعه خطوط هوایی گرگان اکتائو، ظرفیت‌های منطقه آزاد تجاری صنعتی اینچه برون و تولید گیاهان دارویی با سرکنسول قزاقستان در جمهوری اسلامی ایران گفتگو کرد. حق شناس گفت: گلستان سرزمین فرصت هاست و ما خواستار فعالیت‌های بیشتری در حوزه‌های مشترک ایران و قزاقستان و خصوصا گلستان هستیم. لازم به ذکر است قزاقستان یکی از کشورهای حاشیه دریای خزر است که ایجاد منطقه آزاد اینچه برون می‌تواند بر توسعه روابط با این کشور نقش موثری داشته باشد و همچنین کریدور ریلی ایران_ترکمنستان_ قزاقستان که توسط روسای جمهوری سه کشور در مرز اینچه برون گلستان افتتاح شده، می‌تواند در توسعه روابط نقش آفرین باشد.
برترین‌هابرترین‌ها2 روز قبل
گفتنی است از قدیم مردم برای تهیه گیاهان دارویی و مواردی از این دست به عطاری‌ها مراجعه می‌کردند. هرچند در این مجال باید متذکر شد که دریافت گیاهان دارویی از عطاری‌ها می‌تواند تبعات منفی گسترده‌ای را به‌همراه داشته باشد. پرواضح است که استفاده از افرادی که علم چندانی نسبت به طب سنتی ندارند در عطاری‌ها نیز می‌تواند یکی دیگر از پیامدهای منفی فعالیت بدون نظارت این مغازه‌ها باشد. از این‌رو توصیه می‌شود افراد مبتلا به سرطان به‌جای استفاده از گیاهان دارویی از تجویزهای پزشک متخصص استفاده کنند. به عبارت ساده‌تر امروزه در عطاری‌ها بیشتر افرادی مشغول هستند که دانشی نسبت به طب سنتی ندارند و تنها به‌صورت تجربی مواردی را فرا گرفته‌اند.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
در حالی که محصولاتی در این مغازه‌ها عرضه می‌شود که می‌تواند سلامت مردم را به شدت تهدید کند. از همین رو، چالش ساماندهی عطاری‌ها همچنان پابرجاست، تا جایی که بعضا گزارش‌هایی از دانشگاه‌های علوم پزشکی ارائه می‌شود که نشان از تخلف آشکار عطاری‌ها در عرضه محصولاتی دارد که سلامت مردم را تهدید می‌کند. فروش دارو‌های گیاهی در عطاری ممنوع استاخبار اجتماعی- مهناز خانوی مدیرکل امور فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، با اشاره به اینکه عطاری‌ها تنها مجاز به عرضه گیاهان دارویی هستند، گفت: فروش دارو‌های گیاهی تنها در داروخانه مجاز بوده و عرضه آن در عطاری‌ها ممنوع است. وی با تاکید بر اینکه عطاری‌ها تنها اجازه فروش گیاهان دارویی بسته بندی و فله را دارند، افزود: اگر فراورده‌ای بسته بندی بوده و ادعای درمانی داشته باشد مجاز به عرضه در عطاری‌ها نیست. ماده اعتیادآور ناساخیرا، ماده اعتیادآور «ناس» یا «نسوار» در بعضی عطاری‌ها، بیشتر به چشم می‌خورد.
برترین‌هابرترین‌ها2 روز قبل
با توجه به مشکلات متعدد در حفظ جنگلهای هیرکانی که از گذشته بر روی هم انباشته شده، به گفته کارشناسان اینک ثبت جهانی این جنگل‌های کهن و وظیفه مضاعف در حفظ آن، توجه بیشتر مسئولان و مردم را می‌طلبد. مدیرکل منابع طبیعی مازندران منطقه ساری، پیش نیاز نگهداری جنگل‌های جهانی هیرکانی را برطرف کردن نیازهای منابع طبیعی و جنگل‌بانان دانست و تصریح کرد: بدون جنگل‌بانان، جنگلی نیز برای ثبت جهانی باقی نخواهد ماند. فرزانه نیز از کمبود امکانات حفاظتی گلایه کرد و گفت: ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی وظیفه حفاظت از آن را چند برابر کرده است که با داشته‌های استان همخوانی ندارد. وی مسئله زباله را نیز موضوعی مهم تلقی کرد و گفت: تاکنون به اندازه کافی جنگل‌های هیرکانی از زباله‌ها رنج برده‌اند و می‌طلبد با توجه به زوم نگاه جهانی برای حفظ جنگل‌های هیرکانی، همه مسئولیت پذیر شوند. جنگل‌های هیرکانی مازندران به همراه دیگر مناطق در تاریخ ۱۴ تیرماه به ثبت میراث جهانی یونسکو در بخش میراث طبیعی رسید.
ایلناایلنا2 روز قبل
نفر در این جلسه با بیان اینکه به دلیل وجود رشته‌های دانشگاهی متعدد در دانشگاه آزاد اسلامی، پتانسیل بسیار خوبی در تولید و فروش داروهای گیاهی وجود دارد، گفت: این موضوع می‌تواند به صورت یک چرخه از تولید و کشت بذر و گیاه توسط متخصصان کشاورزی و در زمین‌های زراعی موجود در واحدهای دانشگاهی منتخب و مستعد شروع شود و با استخراج مواد موثره دارویی، بررسی اثرات فارماکولوژیکی و سمیت گیاه و نیز فرمولاسیون داروهای گیاهی منتخب توسط متخصصان داروسازی در برخی دیگر از واحدهای دانشگاهی ادامه یابد. وی افزود: در نهایت بررسی آزمایش‌های بالینی داروهای گیاهی فرموله شده توسط پزشکان متخصص و نحوه اخذ مجوزهای قانونی، بازاریابی و فروش آنها نیز توسط متخصصان اقتصادی و بازاریابی در سایر واحدهای دانشگاهی به منظور ارائه به بازار مصرف تکمیل شود. معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین تشکیل کمیته‌های تخصصی کشاورزی، داروسازی و فرمولاسیون دارو، بازاریابی و تجاری سازی در ذیل شورای تخصصی طب سنتی به منظور بررسی تخصصی پروپوزال‌های دریافت شده از واحدهای دانشگاهی جهت دستیابی به اهداف فوق ضروری دانست. نفر خاطرنشان کرد: امیدوارم تفکر تولید غیرهدفمند گیاهان دارویی در برخی از واحدهای دانشگاهی جایگزین تولید هدفمند داروهای گیاهی شود تا از این طریق درآمدهای غیر شهریه‌ای دانشگاه نیز افزایش یابد. در این جلسه مقرر شد اعضاء لیستی از داروهای گیاهی پرمصرف و مراحل تخصصی مورد نیاز در این چرخه تولیدی را ارائه کنند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
رضا تازیکی، مدیر اجرایی طرح ملی تکاپو وزارت کار، با اشاره به اینکه در راستای سند توسعه پوشاک ایجاد ۴۰۰ هزار شغل و صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری را در دستور کار داریم گفت: هدف از تهیه این سند این بود که توانایی تولید پوشاک کشور را برای ۳تا ۴سال آینده را داشته باشیم. مدیر اجرایی طرح ملی تکاپو وزارت کار گفت: پیش بینی این است که امسال ۲هزار روستای کانونی را برای این طرح اجرایی کنیم. در حال حاضر حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد پوشاک کشور در داخل کشور تولید می‌شود و بقیه خارج از کشور تولید می‌شود. خودکفایی در تولید پوشاک، توسعه صادرات صنعت پوشاک دو موضوع مهم در حوزه پوشاک است. هدفگذاری مان ایجاد ۴۰۰ هزار شغل در صنعت پوشاک و صادرات ۵۰۰ میلیون دلار هم صادرات پوشاک داشته باشیم، برای این میزان زمان مشخصی را تعیین نکردیم.

به انتهای لیست رسیدید