داستان

داستان

مهرمهر17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر باشگاه کتابخوانی انتشارات نیلوفر با همکاری انجمن ادبی قاف برگزار می‌کند نشست دیدار با زینب یونسی مترجم رمان هوانورد را برگزار می‌کند. هوانورد رمانی است به قلم یوگنی وادالازکین که برگزیده جایزه ادبی سولژینستین در روسیه شده است. یوگنی وادالازکین و نویسنده و زبانشناس اهل پترزبورگ، برگزیده جایزه «سولژنتسین» در سال ۲۰۱۹ بوده و در پیشینه حرفه‌ای خویش جوایز «کتاب بزرگ» و «یاسنایا پالیانا» را دارد. از آنجا که این مترجم گزیده کار، این سه اثر مهم را مستقیم از زبان روسی به فارسی برگردانده است، خوانندگان می‌توانند از این طریق با خاطری آسوده و بی واسطه، با فضای داستان‌نویسی مدرن روسیه معاصر ارتباط برقرار نمایند. این برنامه با حضور محمد جواد جزینی و احسان رضایی عصر روز شنبه از ساعت ۱۷ در بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان برگزار می‌شود.
مهرمهر17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، نشست نقد و بررسی کتاب «شهر از نو» با ویراستاری لارنس جی ویل و توماس جی کامپانلا و ترجمه نوید پورمحمدرضا در قالب نشست هفتگی شهر کتاب با حضور سیدمحسن حبیبی، سیدمحمد بهشتی و نوید پورمحمدرضا در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد. در حوزه معماری بحثی با عنوان «بازسازی» شهرها پس از فاجعه یا آسیب مطرح است که «شهر از نو» طی ۸ مقاله به آن می‌پردازد. این پژوهشگر در ادامه گفت: یکی از مطالعات موردی مهم این کتاب شهر گرنیکا است. راویان «شهر از نو» اهمیت همین روایت‌های شخصی و جمعی در مواجهه با فاجعه را به ما یادآوری می‌کنند. اگر قصه و روایت در غرب برای سلطه بر مصیبت به کار می‌رود، اینجا برای یافتن گوهر مستتر در فاجعه به کار خواهد آمد.
ایسناایسنا19 ساعت قبل
نشست هفتگی شهر کتاب به نقد و بررسی کتاب «شهر از نو» اختصاص داشت و با حضور سیدمحسن حبیبی، سیدمحمد بهشتی و نوید پورمحمدرضا برگزار شد. کتاب «شهر از نو» با ویراستاری لارنس جی ویل و توماس جی کامپانلا و ترجمه‌ی نوید پورمحمدرضا، به چگونگی نجات شهرهای بزرگ از شر فاجعه‌ها می‌پردازد. در ابتدای نشست نقد این کتاب، علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی شهر کتاب، ضمن مروری بر ساختار و عنوان مقالات این کتاب اظهار کرد: شهرنشینان در طول تاریخ همواره با فاجعه‌ها و آسیب‌های در کمین شهرها سروکار داشته‌اند. پورمحمدرضا تصریح کرد: یکی از مطالعات موردی مهم این کتاب شهر گرنیکا است. او افزود: راویان «شهر از نو» اهمیت همین روایت‌های شخصی و جمعی در مواجهه با فاجعه را به ما یادآوری می‌کنند.
مهرمهر23 ساعت قبل
این اتفاق به معنی کوچک و البته چابک‌سازی این معاونت و در کنار آن ادغام برخی از وظایف این مؤسسات در یکدیگر و ایجاد ساختاری تازه است که در آن مدیران بالادستی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توانند رویه واحدی را در اعمال نظر و اجرای برنامه‌ها و اسناد بالادستی خود در دست بگیرند. این مؤسسه با این وجود با هیئت امنای منصوب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالیت می‌پردازد. ادغام‌های ناکام سابقه‌داربنیاد شعر و ادبیات داستانی از یادگارهای محسن پرویز در ساختار معاونت فرهنگی وزارت ارشاد است. دورنمای ادغام‌های پر حاشیهادغام بنیاد شعر و ادبیات داستانی در سایر نهادهای معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بدون شک پایان یک رؤیای تحقق نیافته است. اما ادغام دو مؤسسه بزرگ خانه کتاب و نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به دلیل تنوعی در فعالیت‌ها و نیز حجم بالای نیروی انسانی آنها چالشی است بزرگ پیش روی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دست‌اندرکاران اجرای آن.
برترین‌هابرترین‌ها23 ساعت قبل
حقیقت این است که لذت خواندن مجموعه داستان «قاشق چای‌خوری» در وجود من ماندگار شده و چند داستان از این مجموعه را واقعا چندبار خواندم. نوشتن مجموعه داستان «قاشق‌چای‌خوری» درحدود ۴ سال طول کشیده و بعضی از داستان‌هایش را تا ۳-۴ بار بازنویسی کرده‌ام. از سوی دیگر هویت ایرانی بودن یک داستان را می‌توان از پیوند ادبیات کلاسیک و ادبیات مدرن شناسایی‌کرد. حقیقت این است من به همان اندازه که نگران ادبیات کلاسیک هستم، نگران فرهنگ و ادبیات عامه هم هستم. خدمت‌تان عرض کردم که برای نوشتن مجموعه «قاشق چای‌خوری» خیلی زحمت کشیدم و بار‌ها به خودم گفتم فلانی!

تقدیر رئیس‌جمهور افغانستان از برگزیده جایزه «جلال»

ایسناایسنا1 روز قبل
رئیس‌جمهور افغانستان از اثر برگزیده جایزه «جلال» تقدیر کرد. به گزارش ایسنا به نقل از بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، اشرف غنی در نخستین همایش «افغانستان؛ گهواره‌ زبان فارسی دری» که در شهر کابل برگزار شد، از کتاب «تاریخ ادبی ایران و قلمرو زبان فارسی» نوشته سیدمهدی زرقانی، عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد تقدیر کرد. رئیس‌جمهور افغانستان این کتاب را الگوی تاریخ ادبیات‌نویسی در قلمرو زبان فارسی عنوان و اظهار کرد که باید آن را اساس تاریخ ادبیات‌نویسی در قلمرو زبان فارسی قرار داد. غنی در ابتدای سخنان خود، تلاش‌های «عبدالحسین زرین‌کوب» و «ملاک‌الشعرای بهار»، ادیبان برجسته ایرانی را نیز ستود. کتاب «تاریخ ادبی ایران و قلمرو زبان فارسی» که سال ۸۸ از سوی نشر سخن چاپ شده است، در سومین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد (سال ۸۹) شایسته تقدیر شناخته شد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
رهبر انقلاب در برخی از حوزه‌های فرهنگ مانند ادبیات داستانی، مستندنگاری، فیلم و … فارغ از بیان کلیات، وارد جزئیات هم شده‌اند. بخشی از این اختلاف قرائت‌ها که می‌تواند مانع هم‌دلی و یکپارچگی میان نیروهای جبهه فرهنگی انقلاب می‌شود، این است که موضع و افق دید رهبر انقلاب به درستی درک نشده است. این نوع مواجهه، عالمانه و اندیشه‌ورزانه نیست؛ در حالی که ایشان مؤلفه‌های کلی را در حوزه ادبیات و فرهنگ فرموده‌اند. ایشان بارها ویژگی‌های ادبیات طراز انقلاب اسلامی را به روش‌های مختلف مثل تقریظ و … بیان کرده‌اند. اما در حوزه ادبیات داستانی ما هنوز به نقطه آرمانی نرسیده‌ایم و این موضوع را رهبر معظم انقلاب بارها اعلام کرده‌اند.

ثروتمندترین نویسندگان جهان را بشناسید

6+
برترین‌هابرترین‌ها2 روز قبل
تسنیمتسنیم2 روز قبل
علیرضا رزم‌حسینی استاندار خراسان رضوی در این نشست اظهار داشت: در روزگار امروز که شبکه‌های اجتماعی به اخلاق جامعه ضربه می‌زند به حضور پررنگ نخبگان و مفاخر نیازمندیم. وی افزود: ۳۰ سال پیش مسئولان استان کرمان مرکز کرمان‌شناسی برای شناخت و معرفی مفاخر استان و ایجاد دلبستگی سرزمینی ایجاد کردند و اقدامات خوبی انجام دادند پیشنهاد می‌دهم ما نیز مرکز خراسان‌شناسی را تاسیس کنیم. استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: معتقدم استان را باید خردمندانه اداره کنیم و در این راه هنرمندان باید پیشگام باشند و دولت آن‌ها را حمایت و همراهی کند. مشهد مرکز «خراسان فرهنگی» استدر ادامه، محمد جعفر یاحقی از مفاخر شعر و ادبیات خراسان با بیان شعر و ادب را شاخصه خراسان فرهنگی دانست و گفت: خراسان فرهنگی چندین کشور فارسی‌زبان منطقه را دربرمی‌گیرد و مشهد مرکز آن است. وی ادامه داد: برگزاری نخستین جایزه داستان‌های حماسی توسط حوزه هنری خراسان رضوی حرکت خوبی بود و امیدوارم در ادامه شاهد و نوآوری‌هایی در حماسه‌های کهن و پیوند حماسه با ادبیات پایداری، انقلاب اسلامی، فرهنگ رضوی و دفاع مقدس باشیم.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، امیر برزگر خراسانی که متولد سال ۱۳۲۲ در مشهد بود، در بیست و هفتمین روز تیرماه ۱۳۹۸ درگذشت، رفت تا شعر خراسان، بی‌امیر شود و آن لحن پرطنین خاموش. امیر برزگر را هرچند به عنوان شاعر می‌شناختیم، اما در رشته نقاشی تحصیل کرده بود، ساز می‌نواخت و آواز می‌خواند. با توزیع این شعر در میان مردم، ساواک مرا دستگیر کرد. مسئول ساواک به من گفت: چون جوانی و شاعر و هنرمندی و به جایی وابسته نیستی، آزادی؛ ولی انجمن‌مان را هم تعطیل کردند و هنرکده را هم بستند. به جرأت می‌توانم بگویم که جناب قدسی تا آخرین لحظه عمرشان، استاد من بودند و به من می‌آموختند.» ۲۵۸۲۴۳
ایسناایسنا3 روز قبل
بنیاد شعر و ادبیات داستانی در پیامی، درگذشت امیر برزگر خراسانی شاعر کشورمان را تسلیت گفت. به گزارش ایسنا، در متن پیام بنیاد شعر و ادبیات داستانی آمده است: «خبر درگذشت امیر برزگر خراسانی، شاعر توانای کشور، موجب تاثر و تالم جامعه ادبی کشور شد. بنیاد شعر و ادبیات داستانی، این ضایعه را به خانواده زنده‌یاد امیر برزگر خراسانی و جامعه ادبی کشور تسلیت می‌گوید و برای آن مرحوم، غفران الهی می‌طلبد.» امیر برزگر خراسانی، از شاعران مشهدی، روز پنجشنبه (۲۷ تیرماه) بعد از یک دوره بیماری درگذشت. امیر برزگر خراسانی در جوانی به استخدام دانشکده علوم پزشکی مشهد در آمد و سال‌‏ها به عنوان مسئول روابط عمومی آن دانشگاه خدمت کرد. در کارنامه برزگر خراسانی سرایش ۱۵ اثر از جمله: «برگی از دیوان امیر»، «سخن آئینه‌‏ها»، «شعر و شاعری در آئینه زمان»، «گزیده ادبیات فارسی شماره ۶۸»، «از شرنگ و شطح»، «نماز عاشقی»، «فصل عطش» و «رها در ناکجا آباد» و … به چشم می‌خورد.
برترین‌هابرترین‌ها3 روز قبل
خبرآنلاین: امیر برزگر خراسانی که متولد سال ۱۳۲۲ در مشهد بود، در بیست و هفتمین روز تیرماه ۱۳۹۸ درگذشت، رفت تا شعر خراسان، بی‌امیر شود و آن لحن پرطنین خاموش. امیر برزگر را هرچند به عنوان شاعر می‌شناختیم، اما در رشته نقاشی تحصیل کرده بود، ساز می‌نواخت و آواز می‌خواند. با توزیع این شعر در میان مردم، ساواک مرا دستگیر کرد. مسئول ساواک به من گفت: چون جوانی و شاعر و هنرمندی و به جایی وابسته نیستی، آزادی؛ ولی انجمن‌مان را هم تعطیل کردند و هنرکده را هم بستند. گفتم هنرکده را چرا می‌بندید؟ گفتند همان دوستان شاعرت اینجا جمع می‌شوند و همین حرف‌ها را آن‌جا می‌زنید!» برزگر ادامه داد: «سرگردان شدم، اما سرانجام، استاد قدسی مرا از آن وضع نجات داد.
تسنیمتسنیم3 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت امیر برزگر خراسانی شاعر پیشکسوت کشورمان را تسلیت گفت. در متن پیام سیدعباس صالحی آمده است: «خبر درگذشت شاعر و هنرمند شهیر خراسان، استاد امیر برزگر خراسانی پس از تحمل دوره سخت بیماری موجب تاثر شد. در این پیام آمده: «خبر درگذشت امیر برزگر خراسانی، شاعر توانای کشور، موجب تاثر و تالم جامعه ادبی کشور شد. بنیاد شعر و ادبیات داستانی، این ضایعه را به خانواده زنده‌یاد امیر برزگر خراسانی و جامعه ادبی کشور تسلیت می‌گوید و برای آن مرحوم، غفران الهی می‌طلبد.» امیر برزگر خراسانی، آخرین شاعر از نسل استادان بزرگ شعر و ادب خراسان، همچون مرحومان استاد باقرزاده، استاد قدسی، استاد کمال، استاد صاحبکار و استاد قهرمان، صبح روز پنجشنبه ۲۷ تیرماه دار فانی را وداع گفت. انتهای پیام/
فارسفارس3 روز قبل
بنیاد شعر و ادبیات داستانی در پیامی، درگذشت امیر برزگر خراسانی شاعر کشورمان را تسلیت گفت. تسلیت بنیاد شعر و ادبیات داستانی به مناسبت درگذشت شاعر خراسانیبه گزارش خبرگزاری فارس، بنیاد شعر و ادبیات داستانی در پیامی، درگذشت امیر برزگر خراسانی، شاعر نامدار کشورمان را تسلیت گفت. در این پیام آمده: «خبر درگذشت امیر برزگر خراسانی، شاعر توانای کشور، موجب تاثر و تالم جامعه ادبی کشور شد. بنیاد شعر و ادبیات داستانی، این ضایعه را به خانواده زنده‌یاد امیر برزگر خراسانی و جامعه ادبی کشور تسلیت می‌گوید و برای آن مرحوم، غفران الهی می‌طلبد.» امیر برزگر خراسانی، آخرین شاعر از نسل استادان بزرگ شعر و ادب خراسان، همچون مرحومان استاد باقرزاده، استاد قدسی، استاد کمال، استاد صاحبکار و استاد قهرمان، صبح روز پنجشنبه ۲۷ تیرماه دار فانی را وداع گفت. پیکر این شاعر، نقاش و هنرمند عرصه آواز، صبح امروز تشییع و پس از طواف در حرم رضوی در مقبرةالشعرای توس و در جوار حکیم ابوالقاسم فردوسی به خاک سپرده شد.
افکارنیوزافکارنیوز4 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشانتشارات کتاب نیستان کتاب «برج سکوت» نوشته حمیدرضا منایی را به چاپ دوم رساند. نویسنده رمانش را چنین توصیف می‌کند: آه برج سکوت! افسار قلم را که رها کنی، میل بی پایان به اندوه می‌کند و این رسم برج سکوت نیست… روز اول حرمله راست تو رویم درآمد که نخیر! وقتی روی برج سکوت کار می‌کردم به تبع شخصیت حرمله که در رستوران کار می‌کرد، با مفهوم غذا درگیر بودم… مطالب مفصلی حول و حوش غذا و سس‌ها و طعم‌ها نوشتم که در رمان به کارم نیامد… همچنین درباره‌ی نوشیدنی‌ها! حریفی برای ملال زندگی؛ انتشارات کتاب نیستان رمان «برج سکوت» را در ۳ جلد در ۸۰۰ صفحه ۱۶۵۰۰۰۰ ریال منتشر کرده است.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، انتشارات کتاب نیستان کتاب «برج سکوت» نوشته حمیدرضا منایی را به چاپ دوم رساند. از سوی دیگر این رمان از منظر زبان و شیوه روایت نیز اثری قابل توجه است. نویسنده رمانش را چنین توصیف می‌کند: آه برج سکوت! افسار قلم را که رها کنی، میل بی پایان به اندوه می‌کند و این رسم برج سکوت نیست… روز اول حرمله راست تو رویم درآمد که نخیر! حریفی برای ملال زندگی؛ انتشارات کتاب نیستان رمان «برج سکوت» را در ۳ جلد در ۸۰۰ صفحه ۱۶۵۰۰۰۰ ریال منتشر کرده است.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
باورپذیری داستان، نامگذاری اثر و راه‌های نوشتن یک داستان از دیگر بخش‌هایی است که ورجانی در این کتاب به آن پرداخته و به سؤالات داستان‌نویسان جوان پاسخ داده است. بخش دیگر این کتاب به آشنایی مخاطب با انواع داستان اختصاص دارد؛ داستان ابسورد، داستان شاعرانه، داستان موقعیت، رئالیسم جادویی، رمان نو، ناتورالیسم و … از دیگر موضوعاتی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است. در این نوع ادبی، «سروانتس» اسپانیایی را نخستین داستان‌گوی ادبیات داستانی می‌شناسیم که در حقیقت داستان‌هایش هجو و پارودی رمانس‌ها یعنی قصه‌های حماسی و عاشقانۀ قرون وسطا بود. پس از او ادبیات داستانی گسترش چشمگیری یافت و با رمان‌های نویسندگانی همچون «دانیل دفو»، «ساموئل ریچاردسن»، «هنری فیلدینگ»، «لارنس استرن»، «والتراسکات» و دیگر نویسندگان روبه‌رو شد و تحول گذاشت. نویسنده تلاش کرده تا در کتابی تقریبا کم‌حجم، مخاطب ناآشنا اما علاقه‌مند را با پایه‌ها و اصول داستان‌نویسی آشنا کند.
خبر فوریخبر فوری4 روز قبل
رئیس حوزه هنری خراسان رضوی از برگزاری رویداد هنری مناره در مساجد مشهدمقدس با محوریت حوزه هنری استان خبر داد. وی افزود: مفاهیم برخاسته از رسالت دینی هنر مسجدی در پیشبرد اهداف الهی انقلاب موثر بوده و ضرورت دارد در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی به این مهم اهمیت بیشتری داده شود بنابراین و باتوجه به اینکه «افزایش ظرفیت‌های انسانی هنر انقلاب»، مهم‌ترین رسالت حوزه هنری انقلاب اسلامی است، رویداد هنری «مناره» با رویکرد تقویت هنر مسجدی به همت حوزه هنری خراسان رضوی در ۴ مسجد از مناطق محروم شهر مشهد درحال برگزاری است. مرادی با اشاره به اجرای این رویداد هنری در تابستان و پاییز امسال، ادامه داد: تقویت سه قالب هنری نمایش، ادبیات داستانی و شعر که خاستگاهی مسجدی دارند، از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای مخاطبان نوجوان و جوان در رده سنی ۱۰ تا ۱۸ سال، در مرحله نخست این طرح مدنظر قرار گرفته است. رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: این کارگاه‌های آموزشی هنری علاوه بر آموزش روش‌ها و مهارت‌ها، محصول‌محور است و در پایان هر دوره هنرجویان باید یک محصول هنری به استاد یا مربی ارائه کنند. مرادی افزود: مساجد منتخب این طرح، به عنوان پایگاه منطقه‌ای حوزه هنری استان از هنرجویان سایر تشکل‌ها و مساجد نیز در کارگاهها ثبت‌نام می‌کنند و دفتر داستان، شعر و واحد نمایش حوزه هنری خراسان رضوی مسئولیت اعزام مربی، نظارت کیفی، شناسایی استعدادهای مسجدی و استمرار ارتباط با آنان را برعهده دارند.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
وی افزود: مفاهیم برخاسته از رسالت دینی هنر مسجدی در پیشبرد اهداف الهی انقلاب موثر بوده و ضرورت دارد در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی به این مهم اهمیت بیشتری داده شود بنابراین و باتوجه به اینکه «افزایش ظرفیت‌های انسانی هنر انقلاب»، مهم‌ترین رسالت حوزه هنری انقلاب اسلامی است، رویداد هنری «مناره» با رویکرد تقویت هنر مسجدی به همت حوزه هنری خراسان رضوی در ۴ مسجد از مناطق محروم شهر مشهد درحال برگزاری است. مرادی با اشاره به اجرای این رویداد هنری در تابستان و پاییز امسال، ادامه داد: تقویت سه قالب هنری نمایش، ادبیات داستانی و شعر که خاستگاهی مسجدی دارند، از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای مخاطبان نوجوان و جوان در رده سنی ۱۰ تا ۱۸ سال، در مرحله نخست این طرح مدنظر قرار گرفته است. رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: این کارگاه‌های آموزشی هنری علاوه بر آموزش روش‌ها و مهارت‌ها، محصول‌محور است و در پایان هر دوره هنرجویان باید یک محصول هنری به استاد یا مربی ارائه کنند. مرادی افزود: مساجد منتخب این طرح، به عنوان پایگاه منطقه‌ای حوزه هنری استان از هنرجویان سایر تشکل‌ها و مساجد نیز در کارگاهها ثبت‌نام می‌کنند و دفتر داستان، شعر و واحد نمایش حوزه هنری خراسان رضوی مسئولیت اعزام مربی، نظارت کیفی، شناسایی استعدادهای مسجدی و استمرار ارتباط با آنان را برعهده دارند. انتهای پیام/ح
ایمناایمنا4 روز قبل
احمدرضا رضایی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهارکرد: اداره توسعه فرهنگ شهروندی شهرداری اصفهان در راستای دستیابی به ادبیات داستانی در حوزه کودک با موضوع شهروندی نسبت به برگزاری کارگاه‌های مربوطه اقدام کرده است. وی با بیان اینکه این برنامه در قالب سه نشست و ۱۵ کارگاه برگزار می‌شود، افزود: نشست نخست با موضوع پسماند است که پنجمین کارگاه آن روز شنبه ۲۹ تیرماه ۹۸ در مرکز ادبی قلمستان واقع در باغ غدیر برگزار می‌شود. رییس اداره توسعه فرهنگ شهروندی شهرداری اصفهان ادامه داد: پنجمین کارگاه نشست پسماند با حضور «استاد احمد اکبرپور» از برندهای حوزه کودک از ساعت ۱۶ تا ۱۷:۳۰ ویژه نوجوانان و از ساعت ۱۸ به بعد مخصوص بزرگسالان برگزار خواهد شد. وی با بیان اینکه در این فرایند آموزش داستان‌نویسی نخواهیم داشت، تصریح کرد: در این کارگاه‌ها افرادی که دست به قلم بوده‌اند، امکان حضور خواهند داشت تا داستان‌های کودک پیرامون مسأله پسماند و بازیافت به رشته تحریر درآید. وی خاطرنشان کرد: اداره توسعه فرهنگ شهروندی شهرداری اصفهان انتشار مجموعه ۵۲ جلدی کودک با عنوان «شهر بخیر» را در دستور کار خود قرار داده و قرار است خروجی برگزاری این کارگاه‌ها، محتوای ۵۲ جلدکتاب «شهربخیر» باشد.
تسنیمتسنیم4 روز قبل
عادل نوروزیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز اظهار داشت: بسیج هنرمندان استان با بهره‌مندی از ۸ انجمن تخصصی در حوزه‌های شعر با مدیریت داودرضا کاظمی، نمایش با مدیریت علی‌اکبر پشم‌فروش، ادبیات داستانی با مدیریت عبدالصاحب رومزی‌پور، عکاسی با مدیریت حسین جلودار، سرود و آواهای انقلابی با مدیریت محمد کمایی، خوشنویسی با مدیریت احسان دوست، هنرهای تجسمی با مدیریت مجید محمدخواه و فیلم با مدیریت بهزاد کهزاد برنامه‌های متنوعی در حوزه آموزشی و رفاهی را در طول سال جهت اعضای سازمان برگزار می‌کند. وی افزود: برگزاری جلسات هفتگی انجمن شعر و شب‌های شعر نظیر شب شعر کرامت سبز ویژه ولادت امام رضا (ع) و دهه کرامت، فراخوان همایش استانی شعر دفاع مقدس با عنوان گلواژه‌های حماسه، تولید مستند و کلیپ در موضوعاتی نظیر سیل خوزستان، روز قدس، حجاب و عفاف و آسیب‌های اجتماعی، برگزاری نمایشگاه خوشنویسی نغمه‌های روح‌الله ویژه زنده‌نویسی اشعار بنیان‌گذار کبیر انقلاب، انتشار فراخوان مسابقه بزرگ استعدادیابی در حوزه سرود ویژه کودکان و نوجوانان، برگزاری دوره‌های تخصصی تابستانه تنها بخش کوچکی از اقدامات صورت گرفته در این سازمان در یک ماه اخیر است. وی با اشاره به اینکه تمام امکانات و خدمات این سازمان در اختیار همه هنرمندانی است که در دایره هنر انقلابی استان در حال فعالیت هستند تاکید کرد: در کنار تمامی هنرمندان بسیجی که در حال حاضر در این سامان عضویت داشته و مشغول فعالیت هستند، قطعا در حوزه هنر انقلاب و هنرمند انقلابی در استان ظرفیت‌هایی وجود دارد که تاکنون به هر دلیل مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌اند و ما به دنبال شناسایی، حمایت و به‌کارگیری این ظرفیت‌ها در استان هستیم تا بتوانیم انقلابی در حوزه هنر به پا کنیم و از این طریق از همه این عزیزان جهت حمایت و فعالیت در تمام عرصه‌های ذکر شده دعوت به همکاری می‌شود. نوروزیان در پایان افزود: علاقه‌مندان به شرکت در دوره‌های سازمان بسیج هنرمندان جهت آگاهی از اقدامات این سازمان می‌توانند با شماره ۳۳۳۳۰۹۶۸ تماس بگیرند‌‌. انتهای پیام/ح
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 روز قبل
این بار اما او آمارهایی داده از ادبیات جنگ در روسیه، آلمان و ایران که جالب توجهند و خودشان کلی مصداق به دست می‌دهند. برویم ببینیم جعبه سیاه ادبیات جنگ در ایران چه گفته است. این بار او به دفتر کار معصومه آباد، ‌ نویسنده کتاب «من زنده‌ام» رفته بود و از قضا مرتضی سرهنگی هم آنجا حضور داشته است. در این دیدار مرتضی سرهنگی درباره سنت‌های جهانی ادبیات جنگ صحبت کرده و گفته: «نوشتن درباره جنگ در همه جای دنیا سنت است. روسیه۴۵ سال، ۱۰۰۰ داستانسرهنگی همچنین به ادبیات جنگ روسیه اشاره کرده و آن جمله معروف رئیس اتحادیه نویسندگان جنگ روسیه را هم که «روسیه بدون ادبیات جنگ فقط یک خاک پهناور است» دوباره نقل کرده است.
خبر فوریخبر فوری5 روز قبل
موسس و دبیر جایزه ادبی مهرگان با تشریح برنامه‌های این رویداد در سال جاری عنوان کرد که بسیاری از آثار ادبی این روزهای ایران چیزی کمتر از آثار برگزیدگان نوبل و بوکر ندارند. علیرضا زرگر جایزه مهرگان را که از مهم‌ترین جوایز خصوصی ایران است بنیان گذاشته و مدیریت می‌کند، جایزه مهرگان قدیمی‌ترین جایزه مستقل ایران است و بیشتر از دو دهه قدمت دارد. مطابق آیین‌نامه جوایز مهرگان، جایزه مهرگان طلایی هر ده سال یک بار برگزار می‌شود و به برترین اثر از میان آثار برگزیده جایزه مهرگان ادب تعلق می‌گیرد. البته در پایان دهه اول جایزه مهرگان به دلیل شرایط حاکم بر فضای فرهنگی کشور، امکان برگزاری این جایزه فراهم نشد. معیارهای داوری آثار خارج از ایران با آثار ادبی داخل ایران تفاوت چندانی ندارد.
فارسفارس5 روز قبل
پاسخ به بعضی از اتهامات به انجمن قلم به بهانه «روز قلم» و «جایزه قلم زرین» به گزارش خبرگزاری فارس؛ جایزه قلم زرین که امسال هفدهمین دوره خود را پشت سر گذاشت، از پایدارترین و کم هزینه‌ترین جشنواره‌های ادبی بعد از انقلاب است که در چهارچوب گفتمان انقلاب اسلامی و تعهد به ارزش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی برگزار می‌شود. با توجه به اخبار و گزارشاتی که از جایزه قلم زرین در رسانه‌های عمومی و خبرگزاری‌ها در طول هفده سال گذشته منتشر شده است، به راحتی می‌توان نتیجه گرفت که این جایزه ادبی همواره مورد توجه مولفان و ناشران کشور بوده که این امر نشان دهنده دایره تاثیرگذاری آن در جامعه ادبی است. برگزیدگان این دوره از جایزه در شمار چهره‌های شاخص و نامدار ادبیات انقلاب اسلامی هستند. چهره‌های مستعدی که جزء رویش‌های ادبیات انقلاب اسلامی هستند. جان کلام آن که انجمن قلم ایران از آغاز تاسیس تاکنون همواره مورد هجمه هنرمندان سکولار، دگراندیش و بعضی از مغرضین بوده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 روز قبل
علیرضا زرگر، موسس و دبیر جایزه ادبی مهرگان، با تشریح برنامه‌های این رویداد در سال جاری عنوان کرد که بسیاری از آثار ادبی این روزهای ایران چیزی کمتر از آثار برگزیدگان نوبل و بوکر ندارند. علیرضا زرگر، جایزه مهرگان را که از مهم‌ترین جوایز خصوصی ایران است بنیان گذاشته و مدیریت می‌کند، جایزه مهرگان قدیمی‌ترین جایزه مستقل ایران است و بیشتر از دو دهه قدمت دارد. مطابق آیین‌نامه جوایز مهرگان، جایزه مهرگان طلایی هر ده سال یک بار برگزار می‌شود و به برترین اثر از میان آثار برگزیده جایزه مهرگان ادب تعلق می‌گیرد. معیارهای داوری آثار خارج از ایران با آثار ادبی داخل ایران تفاوت چندانی ندارد. ادبیات عرب با نوبل ادبی نجیب محفوظ و ادبیات ترک با نوبل اورهان پاموک بیشتر به جهانیان معرفی شد.
مهرمهر5 روز قبل
علیرضا زرگر جایزه مهرگان را که از مهم‌ترین جوایز خصوصی ایران است بنیان گذاشته و مدیریت می‌کند، جایزه مهرگان قدیمی‌ترین جایزه مستقل ایران است و بیشتر از دو دهه قدمت دارد. مطابق آیین‌نامه جوایز مهرگان، جایزه مهرگان طلایی هر ده سال یک بار برگزار می‌شود و به برترین اثر از میان آثار برگزیده جایزه مهرگان ادب تعلق می‌گیرد. البته در پایان دهه اول جایزه مهرگان به دلیل شرایط حاکم بر فضای فرهنگی کشور، امکان برگزاری این جایزه فراهم نشد. معیارهای داوری آثار خارج از ایران با آثار ادبی داخل ایران تفاوت چندانی ندارد. ادبیات عرب با نوبل ادبی نجیب محفوظ و ادبیات ترک با نوبل اورهان پاموک بیشتر به جهانیان معرفی شد.
مهرمهر6 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، رمان «زندگی و مرگ شهردار کاستربریج» نوشته تامس هاردی به‌تازگی با ترجمه پژمان طهرانیان توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شده است. رمان «زندگی و مرگ شهردار کاستربریج» برای اولین‌بار در سال ۱۸۸۶ منتشر شد و پیش‌تر با ترجمه مهدی غبرایی توسط نشر مرکز در ایران عرضه شده است. «زندگی و مرگ شهردار کاستربریج» پیوندی بین رمان‌های عصر ویکتوریا و تراژدی‌های بزرگ شکسپیر بود. این رمان حاوی یک داستان تراژیک است و حکایت ظهور و سقوط مایکل هنچار را پیش روی مخاطب می‌گذارد. پس از آن‌ها هم «گاه‌شمار مختصر زندگی و کار تامس هاردی»، «دیباچه نویسنده» و سپس متن رمان «زندگی و مرگ شهردار کاستربریج» چاپ شده است.
برترین‌هابرترین‌ها1 هفته قبل
«تفریحات ایرانیان؛ مسکرات و مخدرات از صفویه تا قاجاریه» اثر رودی متهرودی مته، پژوهشگر و ایران‌شناس هلندی است که آثار وی درباره تاریخ ایران در دوره صفوی بسیار شاخص و مهم است. کتاب «ایران در بحران؛ زوال صفویه و سقوط اصفهان» از خواندنی‌ترین آثار اوست. «قهرمانان تاریخ» اثر ویل دورانتکمتر کسی را میتوان یافت که با «ویل دورانت» (۱۹۸۱-۱۸۸۵) تاریخ نگار و نویسنده آمریکایی آشنا نباشد. مجموعه‌ای ۱۱ جلدی که دورانت زندگی خود را وقف نوشتن و گردآوری آن نمود البته با کمک همسرش. وی آرزو داشت تا «خلاصه‌ای از تحسین شده‌ترین اثرش» یعنی تاریخ تمدن ارائه دهد و کتاب «قهرمانان تاریخ» حاصل همین نگاه و هدف نویسنده است.
ایسناایسنا1 هفته قبل
مدیر جایزه ادبی «مهرگان» در نشست استانی خود علاوه بر بیان تاریخچه و روند برگزاری این جایزه، درباره آسیب‌های فضای ادبی کشور نیز سخن گفت. مدیر جایزه ادبی مهرگان تصریح کرد: جایزه مهرگان به‌صورت سالانه یا دوسالانه به کتاب‌های برگزیده ادبی و علمی و یا پژوهندگان و تلاشگران عرصه محیط‌ زیست تعلق می‌گیرد و برابر تقویم زمانی جایزه مهرگان، مراسم نهایی اهدای جایزه در مهرماه و در صورت مهیا نبودن شرایط، در یکی از ماه‌های دیگر سال در مکان عمومی برگزار می‌شود. جایزه مهرگان چند همراه دارد که در بخش‌های مختلف به جایزه مهرگان کمک مالی می‌کنند. مدیر جایزه ادبی مهرگان با اشاره به همراهان این جایزه گفت: از زمان شروع بحث جایزه مهرگان طلایی، افراد زنده‌یادی مثل کریم امامی، علی‌محمد حق‌شناس، فتح‌الله بی‌نیاز و علی پازوکی در بخش‌های علم و ادب به این جایزه کمک می‌کردند. همچنین سیاوش گلشیری، داور چهار دوره از جایزه ادبی مهرگان گفت: برای این دوره از جایزه مهرگان، از سال گذشته تا کنون حدود ۹۰ کتاب را مطالعه کرده‌ام.
همشهریهمشهری1 هفته قبل
این مدارکی که من گفتم، به‌طور مشخص فقط و فقط شعر جاهلی را دربرمی‌گیرد و حتی شامل قرآن مجید نیز نمی‌شود. بر همین اساس باید بگویم که در این دوران هیچ جمله و مضمون شعری نزدیک به زبان فارسی، در زبان تازی پیش از اسلام وجود ندارد. سلمان در تکلم زبان عربی دچار مشکلات اساسی بود و جمله‌بندی‌های دقیقی از زبان عربی عرضه نمی‌کرد. ایرانیان نیز، زبان عربی نمی‌دانستند و شاید معدودی از تجار و کارکنان دستگاه‌ها و دیوان حکومتی می‌توانستند به زبان عربی برای امور تجاری و یا به اصلاح امروزی، دیپلماتیک، مکالمه کنند. در اثر الکامل فی التاریخ ابن اثیر، امکان تطور زبان عربی با زبان فارسی بسیار متمایز دانسته شده و عنوان شده که زبان فارسی و عربی دو مسیر کاملا متمایز برای تطور را دنبال می‌کنند.

به انتهای لیست رسیدید