دریای چین جنوبی

دریای چین جنوبی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز9 ساعت قبل
آشنا گفته دولت ترامپ با خطر فزاینده استیضاح در سنا روبه‌رو است «حسام‌الدین آشنا» روز دوشنبه در رشته توییتری خود نوشت: به نظر می‌رسد که روابط میان ایران و آمریکا رو به وخامت پیش می‌رود دولت آمریکا با خطر فزاینده استیضاح در سنا روبه‌رو است. مهمترین هدف نتانیاهو در طول تصدی مقامش، ایجاد جنگ بین ایران و آمریکا بوده است. وی اظهار کرد: اولویت راهبردی آمریکا حضور در دریای چین جنوبی، به جای درگیر شدن در یک جنگ خاورمیانه‌ای است. رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: آمریکا برای جنگ با ایران، از حمایت متحدانش برخوردار نیست. رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری اظهار داشت: در نهایت جنگ‌ها در خاک کشورهای دیگر به وقوع می‌پیوندند.
ایرناایرنا6 روز قبل
به گزارش روز سه شنبه شبکه سی ان ان این دستور پس از ان صادر شد که کوه تال فعالیت آتشفشانی خود را از روز یکشنبه هفته جاری دوباره از سر گرفت. کوه تال در حدود ۷۰ کیلومتری مانیل پایتخت فیلیپین در جزیره لوزون قرار دارد و یکی از فعالترین آتشفشان‌های این کشور است. این سازمان خواستار «تخلیه کامل» همه ساکنان این منطقه در شعاع ۱۷ کیلومتری اطراف آتشفشان شده است. کوه پیناتوبو فیلیپین درسال ۱۹۹۱ فوران آتشفشانی ناگهانی داشت که این حادثه منجر به کشته شدن ۸۴۷ نفر شد. امیدوارم این اتفاق نیفتد ما هرگز نمی‌توانیم فعالیت کوه تال را پیش بینی کنیم.
جام نیوزجام نیوز6 روز قبل
این اظهارات پمپئو را می‌توان اذعان به این حقیقت تلقی کرد که آنگونه که دولت واشنگتن در توجیه سوءقصد به جان سردار سلیمانی مدعی است؛ وی تهدیدی قریب‌الوقوع علیه آمریکایی‌ها نبوده و شهادت وی در چارچوبی وسیعتر تدارک دیده شده است. گفتنی است حین سخنرانی در موسسه هوور نیز پمپئو به تهدیدهای قریب‌الوقوعی که به سردار سلیمانی نسبت می‌دهند؛ اشاره‌ای نکرد و تنها وقتی که از وی در این باره سوال شد؛ مجددا ادعای واشنگتن مبنی بر قصد سردار به حمله به منافع آمریکا را تکرار کرد. گفتنی است تا اینجا، ادعاهای دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در توجیه شهادت سردار سلیمانی، مردم و کنگره این کشور را قانع نکرده است. در این میان، پمپئو با طرح موضوع راهبرد کلان بازدارندگی، صحت ادعای ترامپ را بیش از پیش زیر سوال برد. تسلیح اوکراین به سلاح‌های کشنده علیه جدایی‌طلبان روس‌گرا، خروج از پیمان کنترل تسلیحاتی با روسیه و تدارک رزمایش‌های بیشتر در دریای چین جنوبی از جمله مثال‌های پمپئو برای تاکید بر اعتبار راهبرد بازدارندگی علیه دشمنان آمریکا بود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین6 روز قبل
وزیر امور خارجه آمریکا به طور ضمنی ادعاهای ترامپ در توجیه شهادت سردار سلیمانی را زیر سوال برد و گفت: این اقدام بخشی از راهبرد کلان واشنگتن در مهار دشمنان از جمله روسیه و چین است. اعتمادآنلاین| مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی تحت عنوان «احیای بازدارندگی: مثال ایران» که در مؤسسه «هوور» دانشگاه «استنفورد» داشت، مدعی شد شهادت سردار قاسم سلیمانی بخشی از راهبرد کلان‌تر مقابله با چالش‌های برخاسته از دشمنان آمریکا از جمله چین و روسیه است. گفتنی است تا اینجا، ادعاهای دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در توجیه شهادت سردار سلیمانی، مردم و کنگره این کشور را قانع نکرده است. در این میان، پمپئو با طرح موضوع راهبرد کلان بازدارندگی، صحت ادعای ترامپ را بیش از پیش زیر سوال برد. تسلیح اوکراین به سلاح‌های کشنده علیه جدایی‌طلبان روس‌گرا، خروج از پیمان کنترل تسلیحاتی با روسیه و تدارک رزمایش‌های بیشتر در دریای چین جنوبی از جمله مثال‌های پمپئو برای تاکید بر اعتبار راهبرد بازدارندگی علیه دشمنان آمریکا بود.
همشهریهمشهری6 روز قبل
او در عین حال ادعا کرد این راهبرد بزرگ‌تر نسبت به همه دشمنان آمریکا از جمله روسیه و چین هم اعمال می‌شود. وزیر خارجه دولت ترامپ برای یک سخنرانی با موضوع «بازیابی بازدارندگی: مورد ایران» به موسسه هوور در دانشگاه استنفورد رفته بود. این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا این هفته با عقب‌نشینی از ادعای ابتدایی خود یک بهانه تازه برای دادن فرمان ترور سردار سلیمانی پیدا کرد؛ برنامه‌ریزی و اجرای حمله به چهار سفارت آمریکا در منطقه. اندکی بعد، مارک اسپر (وزیر دفاع آمریکا) در سخنانی خلاف بافته‌های ترامپ اعلام کرد پنتاگون هیچ اطلاعاتی درباره نقشه‌های احتمالی ژنرال بلندپایه ایرانی برای حمله احتمالی نیروهای ایرانی به سفارتخانه‌های آمریکا ندارد. تناقض‌گویی‌های مقام‌های ارشد دولت آمریکا پس از حمله پهپادی سحرگاه سوم ژانویه (۱۳ دی‌ماه) به خودروی حامل سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهان آنها همچنان ادامه دارد.
فردا نیوزفردا نیوز6 روز قبل
وزیر خارجه آمریکا به طور ضمنی ادعا‌های ترامپ در توجیه شهادت سردار سلیمانی را زیر سوال برد و گفت: این اقدام بخشی از راهبرد کلان واشنگتن در مهار دشمنان از جمله روسیه و چین است. خبرگزاری مهر: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی تحت عنوان «احیاء بازدارندگی: مثال ایران» که در موسسه «هوور» دانشگاه «استنفورد» داشت؛ مدعی شد شهادت سردار قاسم سلیمانی بخشی از راهبرد کلان‌تر مقابله با چالش‌های برخاسته از دشمنان آمریکا از جمله چین و روسیه است. گفتنی است تا اینجا، ادعا‌های دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در توجیه شهادت سردار سلیمانی، مردم و کنگره این کشور را قانع نکرده است. در این میان، پمپئو با طرح موضوع راهبرد کلان بازدارندگی، صحت ادعای ترامپ را بیش از پیش زیر سوال برد. تسلیح اوکراین به سلاح‌های کشنده علیه جدایی‌طلبان روس‌گرا، خروج از پیمان کنترل تسلیحاتی با روسیه و تدارک رزمایش‌های بیشتر در دریای چین جنوبی از جمله مثال‌های پمپئو برای تاکید بر اعتبار راهبرد بازدارندگی علیه دشمنان آمریکا بود.
قدس آنلاینقدس آنلاین6 روز قبل
وزیر خارجه آمریکا به طور ضمنی ادعاهای ترامپ در توجیه شهادت سردار سلیمانی را زیر سوال برد و گفت: این اقدام بخشی از راهبرد کلان واشنگتن در مهار دشمنان از جمله روسیه و چین است. قدس آنلاین؛ مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی تحت عنوان «احیاء بازدارندگی: مثال ایران» که در موسسه «هوور» دانشگاه «استنفورد» داشت؛ مدعی شد شهادت سردار قاسم سلیمانی بخشی از راهبرد کلان‌تر مقابله با چالش‌های برخاسته از دشمنان آمریکا از جمله چین و روسیه است. گفتنی است تا اینجا، ادعاهای دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در توجیه شهادت سردار سلیمانی، مردم و کنگره این کشور را قانع نکرده است. در این میان، پمپئو با طرح موضوع راهبرد کلان بازدارندگی، صحت ادعای ترامپ را بیش از پیش زیر سوال برد. تسلیح اوکراین به سلاح‌های کشنده علیه جدایی‌طلبان روس‌گرا، خروج از پیمان کنترل تسلیحاتی با روسیه و تدارک رزمایش‌های بیشتر در دریای چین جنوبی از جمله مثال‌های پمپئو برای تاکید بر اعتبار راهبرد بازدارندگی علیه دشمنان آمریکا بود.
مهرمهر6 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی تحت عنوان «احیا بازدارندگی: مثال ایران» که در مؤسسه «هوور» دانشگاه «استنفورد» داشت؛ مدعی شد شهادت سردار قاسم سلیمانی بخشی از راهبرد کلان‌تر مقابله با چالش‌های برخاسته از دشمنان آمریکا از جمله چین و روسیه است. این اظهارات پمپئو را می‌توان اذعان به این حقیقت تلقی کرد که آنگونه که دولت واشنگتن در توجیه سوءقصد به جان سردار سلیمانی مدعی است؛ وی تهدیدی قریب‌الوقوع علیه آمریکایی‌ها نبوده و شهادت وی در چارچوبی وسیع‌تر تدارک دیده شده است. گفتنی است تا اینجا، ادعاهای دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در توجیه شهادت سردار سلیمانی، مردم و کنگره این کشور را قانع نکرده است. در این میان، پمپئو با طرح موضوع راهبرد کلان بازدارندگی، صحت ادعای ترامپ را بیش از پیش زیر سوال برد. تسلیح اوکراین به سلاح‌های کشنده علیه جدایی‌طلبان روس‌گرا، خروج از پیمان کنترل تسلیحاتی با روسیه و تدارک رزمایش‌های بیشتر در دریای چین جنوبی از جمله مثال‌های پمپئو برای تاکید بر اعتبار راهبرد بازدارندگی علیه دشمنان آمریکا بود.
افکارنیوزافکارنیوز6 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشمایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی تحت عنوان «احیاء بازدارندگی: مثال ایران» که در موسسه «هوور» دانشگاه «استنفورد» داشت؛ مدعی شد شهادت سردار قاسم سلیمانی بخشی از راهبرد کلان‌تر مقابله با چالش‌های برخاسته از دشمنان آمریکا از جمله چین و روسیه است. اخبار سیاسی- این اظهارات پمپئو را می‌توان اذعان به این حقیقت تلقی کرد که آنگونه که دولت واشنگتن در توجیه سوءقصد به جان سردار سلیمانی مدعی است؛ وی تهدیدی قریب‌الوقوع علیه آمریکایی‌ها نبوده و شهادت وی در چارچوبی وسیعتر تدارک دیده شده است. گفتنی است تا اینجا، ادعاهای دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در توجیه شهادت سردار سلیمانی، مردم و کنگره این کشور را قانع نکرده است. در این میان، پمپئو با طرح موضوع راهبرد کلان بازدارندگی، صحت ادعای ترامپ را بیش از پیش زیر سوال برد. تسلیح اوکراین به سلاح‌های کشنده علیه جدایی‌طلبان روس‌گرا، خروج از پیمان کنترل تسلیحاتی با روسیه و تدارک رزمایش‌های بیشتر در دریای چین جنوبی از جمله مثال‌های پمپئو برای تاکید بر اعتبار راهبرد بازدارندگی علیه دشمنان آمریکا بود.
ایرناایرنا1 هفته قبل
براساس گزارش‌های رسانه‌ای ابرهای ناشی از دود و خاکستر فعالیت کوه آتشفشان تال در صدها کیلومتر اطراف آن روان شده و ستون‌های دود و خاکستر آتشفشانی به پایتخت شلوغ فیلیپین رسیده است. از این رو مقام‌های محلی فرودگاه اصلی این کشور را تعطیل کردند که در اثر آن تاکنون بیش از ۲۴۰ پرواز بین المللی و داخلی لغو شده است. مرکز آتشفشان و لرزه‌نگاری فیلیپین تاکنون از میزان خسارات و تلفات انسانی احتمالی دراین زمینه گزارشی منتشر نشده است. تال دومین کوه آتشفشانی فعال در فیلیپین است که در جزیره‌ای واقع شده و در بیش از چهار سده اخیر دستکم ۳۴ بار فوران داشته است. این مرکز سطح هشدار بلایای طبیعی را از سه به چهار افزایش داده و نسبت به احتمال وقوع «سونامی آتشفشانی» هشدار داده است.
ایسناایسنا1 هفته قبل
به گزارش ایسنا، روزنامه گاردین در مطلبی درباره خروج آمریکا از خاورمیانه و تاثیرات آن در مواضع فعلی دولت‌های منطقه نوشته است: "ترامپ هرگز طرحی برای عقب‌نشینی کلی نیروهای آمریکایی از خاورمیانه ارائه نکرده است. ترامپ اقدامات آمریکا در هر دوی این کشورها را نادرست و اتلاف جان و دلارهای آمریکا دانست. کارتر عملا در حال تکمیل تسلط آمریکا به عنوان قدرت خارجی اصلی در خاورمیانه بود و با گذشت زمان رد پای آمریکا در این منطقه گسترش یافت. پس از ترور سردار سلیمانی، پارلمان عراق خواستار خروج نیروهای آمریکایی شد. ۴- عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارسشوک حاصل از کاهش نیروهای آمریکایی در این منطقه بیش از هر جای دیگر حس خواهد شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق، نیروی دریایی چین روز یکشنبه بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین کشتی جنگی بومی خود را مورد بهره‌برداری قرار داد. بهره‌برداری از این ناو نشان می‌دهد که نیروی دریایی چین وارد عصر ناوشکن‌های نسل چهارم شده است. به گفته یک متخصص نیروی دریایی چین، ناو نانچانگ در یک گروه رزمی در کنار «شاندونگ» اولین ناو هواپیمابر بومی این کشور قرار خواهد گرفت. چین در حالی امروز ناوی بومی را وارد ناوگان خود کرده که در سال‌های اخیر میزان تنش‌ در منطقه دریای چین جنوبی بشدت افزایش یافته است. آمریکا و متحدان این کشور در شرق آسیا چین را به تلاش برای تسلط بر آب‌های این منطقه متهم کرده‌اند.

فیلم | بهره‌برداری بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین کشتی جنگی چینی‌ها با قدرت حمل ۱۱۲ موشک‌

همشهریهمشهری1 هفته قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، نیروی دریایی چین روز یکشنبه بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین کشتی جنگی بومی خود را مورد بهره‌برداری قرار داد. بر اساس تحلیل‌های انجام شده، این کشتی جنگی می‌تواند حامل ۱۱۲ موشک‌ از انواع ضدهوا، دریا، زمین و حتی ضد زیردریایی باشد. بهره‌برداری از این ناو نشان می‌دهد که نیروی دریایی چین وارد عصر ناوشکن‌های نسل چهارم شده است. به گفته یک متخصص نیروی دریایی چین، ناو نانچانگ در یک گروه رزمی در کنار «شاندونگ» اولین ناو هواپیمابر بومی این کشور قرار خواهد گرفت. آمریکا و متحدان این کشور در شرق آسیا چین را به تلاش برای تسلط بر آب‌های این منطقه متهم کرده‌اند.
فارسفارس1 هفته قبل
نیروی دریایی چین از بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین کشتی جنگی خود که ۱۸۰ متر طول و ۱۰ هزار تن وزن دارد بهره‌برداری کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نیروی دریایی چین روز یکشنبه بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین کشتی جنگی بومی خود را مورد بهره‌برداری قرار داد. بر اساس تحلیل‌های انجام شده، این کشتی جنگی می‌تواند حامل ۱۱۲ موشک‌ از انواع ضدهوا، دریا، زمین و حتی ضد زیردریایی باشد. بهره‌برداری از این ناو نشان می‌دهد که نیروی دریایی چین وارد عصر ناوشکن‌های نسل چهارم شده است. به گفته یک متخصص نیروی دریایی چین، ناو نانچانگ در یک گروه رزمی در کنار «شاندونگ» اولین ناو هواپیمابر بومی این کشور قرار خواهد گرفت.
ایسناایسنا1 هفته قبل
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی امروز (چهارشنبه) در اقدامی مناقشه برانگیز عازم آبهای غنی از شیلات پیرامون جزایر ناتونا شده است؛ جزایری که با مناطق مورد مناقشه دریای چین جنوبی هم‌مرز هستند. دولت اندونزی اعلام کرد، ورود یک کشتی گارد ساحلی چین به منطقه اقتصادی انحصاری این کشور را تشخیص داده است. فجار‌تری روهادی، سخنگوی نیروی دریایی اندونزی اظهار کرد: ما هشت کشتی جنگی خود را مستقر کرده‌ایم. اندونزی اعلام کرده نسبت به دریای چین جنوبی ادعای ارضی نداشته اما تعرض‌های چین که یک شریک تجاری بزرگش است، به آبهای خود را تحمل نمی‌کند. وی تصریح کرد: چین و اندونزی همواره از طریق مجاری دیپلماتیک ارتباطشان را در مورد این موضوع حفظ کرده‌اند.
فارسفارس1 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پس از ورود کشتی‌های چینی به آب‌های مورد مناقشه دریای چین جنوبی، ارتش اندونزی روز چهارشنبه (امروز) اعلام کرد، جاکارتا جنگنده‌ها و کشتی‌های جنگی خود را برای گشت‌زنی در جزایر نزدیک این آب‌ها مستقر کرده است. به نوشته روزنامه «گالف تودی»، «جوکو ویدودو» رئیس‌جمهوری اندونزی نیز روز چهارشنبه عازم آب‌های اطراف جزایر «ناتونا» در مرز دریای چین جنوبی، شد. این اقدامات پس از ورود یک کشتی گارد ساحلی چین به آب‌های «ناتونا» در دریای چین جنوبی انجام شد؛ منطقه‌ای که بر سر مالکیت آن بین چین و اندونزی مناقشه وجود دارد. چین ادعای مالکیت بر تقریبا همه ۳٫۵ میلیون کیلومتر مربع مساحت دریای چین جنوبی را دارد و این ادعا با ادعاهای دریایی ویتنام، تایوان، فیلیپین، مالزی و برونئی همخوان نیست. آب‌های ناتونا در بخش جنوبی دریای چین جنوبی واقع شده و دارای ذخایر غنی گازی و نفتی است.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشپس از ورود کشتی‌های چینی به آب‌های مورد مناقشه دریای چین جنوبی، ارتش اندونزی روز چهارشنبه (امروز) اعلام کرد، جاکارتا جنگنده‌ها و کشتی‌های جنگی خود را برای گشت‌زنی در جزایر نزدیک این آب‌ها مستقر کرده است. اخبار بین‌الملل- به نوشته روزنامه «گالف تودی»، «جوکو ویدودو» رئیس‌جمهوری اندونزی نیز روز چهارشنبه عازم آب‌های اطراف جزایر «ناتونا» در مرز دریای چین جنوبی، شد. این اقدامات پس از ورود یک کشتی گارد ساحلی چین به آب‌های «ناتونا» در دریای چین جنوبی انجام شد؛ منطقه‌ای که بر سر مالکیت آن بین چین و اندونزی مناقشه وجود دارد. چین ادعای مالکیت بر تقریبا همه ۳٫۵ میلیون کیلومتر مربع مساحت دریای چین جنوبی را دارد و این ادعا با ادعاهای دریایی ویتنام، تایوان، فیلیپین، مالزی و برونئی همخوان نیست. آب‌های ناتونا در بخش جنوبی دریای چین جنوبی واقع شده و دارای ذخایر غنی گازی و نفتی است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 هفته قبل
خبرگزاری میزان- منطقه آسیا و اقیانوسیه در سال ۲۰۱۹ شاهد تحولاتی بود که شاید بتوان تنش کره شمالی و آمریکا و همچنین تنش تجاری پکن و واشنگتن را از جمله این تحولات عنوان کرد. از جمله این تحولات می‌توان به تنش تجاری چین و آمریکا و تنش در شبه‌ جزیره کره اشاره کرد. چین؛ تنش تجاری با آمریکاطی سال ۲۰۱۹ تنش تجاری میان پکن و اشنگتن که از سال ۲۰۱۸ آغاز شده بود ابعاد جدیدی به خود گرفت. تنش در دریای چین جنوبیتنش میان آمریکا و کره جنوبی در سال ۲۰۱۹ تنها محدود به مسائل تجاری نبوده و ۲ کشور تنش‌هایی در دریای چین جنوبی نیز دارند. کره شمالی؛ توقف مذاکرات و هشدار هدیه کریسمسمذاکرات میان آمریکا و کره شمالی در سال ۲۰۱۹ به دلیل بدعهدی آمریکا، به بن‌ بست رسید.
ایرناایرنا2 هفته قبل
به‌نظر می‌رسد نقش، جایگاه و رویکرد سه کشور عضو رزمایش در ساختار قدرت جهانی در تقابل با سیستم غرب به رهبری ایالات متحده آمریکا قرار دارد. این رزمایش بیانگر نوعی صف‌بندی ژئواستراتژیک جدید، بین دو استراتژی بری و بحری در منطقه عمومی رزمایش (شمال اقیانوس هند و تنگه هرمز) است. چین سودای رهبری نظام قدرت جهانی آینده را دارد و رقیب بالقوه قدرت جهانی آمریکاست. جمهوری اسلامی ایران نیز، توانسته قدرت ملی خود را ارتقاء دهد و در جایگاه یک قدرت مؤثر منطقه‌ای ظاهر شود. درحالی‌ که جمهوری اسلامی ایران در سال جاری رسما سیاست رسمی و تعهد امنیتی خود نسبت به تنگه هرمز را به جهانیان در سازمان ملل اعلام و پیشگام بین‌المللی کردن امنیت تنگه هرمز گردید.
فارسفارس2 هفته قبل
برگزاری رزمایش مشترک دریایی ایران، روسیه و چین در آستانه سال ۲۰۲۰ رویدادی بسیار مهم و ارزشمند و در عین حال دارای پیام‌های خاص بود. رزمایش ایران، روسیه و چین؛ ارسال پیام از مکانی خاص در زمانی خاص‌ «کوژمیاکین» کارشناس سیاسی قرقیزستان در یادداشتی که در اختیار خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس قرار داد به بررسی رزمایش مشترک دریایی ایران، روسیه و چین و تاثیرات آن در سطح بین‌المللی و منطقه پرداخت. در این یادداشت آمده است: برگزاری رزمایش مشترک دریایی ایران، روسیه و چین تحت عنوان «کمربند امنیت دریایی» رویدادی بسیار مهم و ارزشمند می‌باشد. بنابراین واکنش ایران، روسیه و چین نسبت به برگزاری رزمایش مشترک دریایی بسیار به موقع می‌باشد. وزارت امور خارجه آمریکا از این اقدام مشترک ایران، روسیه و چین شدیدا انتقاد کرد.
فارسفارس2 هفته قبل
وزارت خارجه اندونزی در اعتراض به ورود کشتی چینی به آب‌های مورد مناقشه دریای چین جنوبی، سفیر پکن را احضار کرده است. اندونزی در اعتراض به اقدام کشتی چینی، سفیر پکن را احضار کردبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، اقدام چین در اعزام یک کشتی گارد ساحلی خود به آب‌های «ناتونا» در دریای چین جنوبی که درباره مالکیت آن بین جاکارتا و پکن اختلاف وجود دارد، اعتراض دولت اندونزی را به دنبال داشته است. به نوشته خبرگزاری آناتولی، وزارت خارجه اندونزی در اعتراض به آنچه که نقض تمامیت سرزمینی این کشور توسط یک کشتی چینی خوانده، سفیر پکن در جاکارتا را احضار و مراتب اعتراض اندونزی را به او ابلاغ کرده است. طبق گزارش‌ها، یک کشتی گارد ساحلی چین وارد آب‌های «ناتونا» در دریای چین جنوبی شده است؛ منطقه‌ای که بر سر مالکیت آن بین این کشور با اندونزی مناقشه وجود دارد. طبق گزارش آناتولی، آب‌های ناتونا که در بخش جنوبی دریای چین جنوبی واقع است، ذخایر غنی گازی و نفتی دارد که هنوز اکتشاف نشده است.
ایسناایسنا2 هفته قبل
اندونزی اعلام کرد، به چین از بابت حضور یکی از قایق‌های گارد ساحلی این کشور در آبهای ارضی خود در نزدیکی حوزه پرمناقشه دریای چین جنوبی اعتراض کرده و این مساله را «نقض حاکمیت» خود می‌داند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه اندونزی در بیانیه‌ای اعلام کرد، این قایق گارد ساحلی چین به منطقه اقتصادی انحصاری این کشور در حوزه سواحل جزایر «ناتونا» «تجاوز کرده است». در این بیانیه تاکید شد: وزارت امور خارجه اندونزی سفیر چین در این کشور را احضار کرده و اعتراض شدید خود از بابت این حادثه را به وی ابلاغ نموده است. برخی رسانه‌ها گزارش دادند، ماهی‌گیران اندونزیایی در روزهای اخیر چند بار مشاهده کردند که یک قایق گارد ساحلی چین چند قایق ماهی‌گیری را در این منطقه اسکورت کرد و آنها موضوع را به آژانس امنیت دریایی کشورشان گزارش دادند. وزارت امور خارجه اندونزی بر موضع این کشور مبنی بر بی ادعا بودن در حوزه دریای چین جنوبی تاکید می‌کند و معتقد است هیچ حوزه اختیاری که با حوزه چین متعارض باشد، ندارد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 هفته قبل
به نظر می‌رسد که سیاست خارجی یکی از موضوعات داغ انتخابات سال آینده خواهد بود. بنا براین، می‌توان برای سال آینده سناریوهایی را متصور شد که در آن‌ها دو طرف وارد جنگ شدید‌تر و گسترده‌تری شود. البته هیچ کس انتظار ندارد که اردوغان تلاشی برای توقیف تسلیحات اتمی حاضر در پایگاه نظامی آمریکا انجام دهد. چه آینده‌ای برای سال ۲۰۲۰ قابل تصور است؟ احتمال بروز جنگ تمام عیار در سال آینده پایین خواهد بود. بیشتر کشورهای دنیا منتظر مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و جهت گیری سیاست خارجی واشنگتن در چهار سال آینده هستند.
عصر ایرانعصر ایران3 هفته قبل
بخش اعظم نفت امارات، عراق و عربستان سعودی و کل نفت ایران، کویت و قطر از طریق خلیج فارس صادر می‌شود. این جهش تولید نفت آمریکا مدیون پیشرفت علمی این کشور در زمینه تولید نفت شنی (نفت شل) با هزینه کمتر است. در این شرایط، خلیج فارس به عنوان یکی از بزرگترین مراکز تولید نفت جهان، برخلاف گذشته، دیگر تامین کننده اصلی نفت آمریکا نیست بلکه به تامین کننده اصلی نفت چین تبدیل شده است. ترامپ توصیه کرده بود کشورهایی که از نفت خلیج فارس استفاده می‌کنند خود باید تامین امنیت انتقال نفت مورد نیاز خود را برعهده بگیرند. روسیه هم مانند آمریکا، یکی از تولید کنندگان بزرگ نفت جهان است اما به منطقه خلیج فارس نگاه امنیت منطقه‌ای و اقتصادی دارد.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 هفته قبل
از طرفی چینی‌ها را وارد بازی جهان چند قطبی می‌کند که قطب‌های قدرت میان دو کشور چین و آمریکا تقسیم نشود. در همین عرصه ایران در تدارک توسعه بندر چابهار تنها بندر اقیانوسی خود است که در دهانه دریای عمان و اقیانوس هند قرار دارد. برخی ناظران بر همین اساس معتقدند که ائتلاف سه گانه چین، ایران و روسیه در راستای مقابله با ائتلاف آمریکایی‌ها است. در هر حال منطقه اقیانوس آرام و اقیانوس هند عرصه‌ای برای رقابت‌های استراتژیکی محتمل است. معتقدم که قدرت نرم ایران بسیار قدرتمندتر از قدرت روسیه است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 هفته قبل
ساعت ۱:۲۱ دقیقه بعد از ظهر، ۳۹ دقیقه پس از برخاستن هواپیما، هیچ ردی از آن در رادار نبود. واقعا چه اتفاقی برای هواپیمای گمشده مالزی رخ داد؟ ۲. یکی از حدس‌ها این است که هواپیما شش ساعت پرواز کرد تا اینکه پرواز به طور ناگهانی به پایان رسید. واقعا چه اتفاقی برای هواپیمای گمشده مالزی رخ داد؟ توطئه هادر پی ناپدید شدن MH۳۷۰ سه تحقیق رسمی آغاز شد. واقعا چه اتفاقی برای هواپیمای گمشده مالزی رخ داد؟ ۴. امکاناتدر حقیقت، اکنون می‌توان با اطمینان زیادی در مورد سرنوشت MH۳۷۰ چیزهای زیادی را شناخت.
مهرمهر3 هفته قبل
این درحالی است که روسیه این رزمایش را بی‌سابقه و در راستای همکاری و آموزش نیروهای دریایی توصیف کرده است. با این حال رسانه‌های چینی موضع شدیدتری اتخاذ کرده و پنهان نمی‌کنند که این رزمایش هشداری به آمریکا است. اما آمریکا هم در واکنش به رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین مدعی شد «می‌دانیم و رصد می‌کنیم». جایگاه چین برای ایران و دلیل حضور در رزمایشدر سال‌های تحریم ایران، چین نشان داد علیرغم همه تهدیدها حاضر به حفظ رابطه راهبردی با تهران است. از این‌رو برگزاری این رزمایش می‌تواند مسیری برای ایفای نقش و پررنگ‌شدن حضور این کشور تلقی شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 هفته قبل
در همین عرصه ایران در تدارک توسعه بندر چابهار تنها بندر اقیانوسی خود است که در دهانه دریای عمان و اقیانوس هند قرار دارد. بنابراین عرصه اقیانوس هند، به آوردگاهی برای برخورد استراتژی‌ها تبدیل خواهد شد. این سه کشور قصد دارند که امنیت راههای دریایی منطقه را تامین کنند و به کشورهایی که از بیرون از منطقه به نیت تامین امنیت منطقه در تدارک ائتلافهای بین المللی هستند، هشدار می‌دهند که می‌توانند بدون نیاز به آنان امنیت منطقه را تامین کنند. البته نباید از نظر دور داشت که هندوستان مترصد فرصتی است تا حضور خود را در مانور احتمالی با ایالات متحده در چارچوب استراتژی پاسیفیک-ایندین نمایان سازد. در هر حال منطقه اقیانوس آرام و اقیانوس هند عرصه‌ای برای رقابت‌های استراتژیکی محتمل است.

هنوز برق ده‌ها شهر فیلیپین به علت طوفان قطع است

صدا و سیماصدا و سیما3 هفته قبل
سی ان ان: طوفان سهمگین دریایی موسوم به طوفان فانفون با آثار ویرانگری فیلیپین را درنوردیده استبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما شبکه تلویزیونی سی ان ان، باوجود گذشت هفتاد و دو ساعت از زمان شروع طوفان سهمگین در فیلیپین، هنوز برق ده‌ها شهر این کشور قطع است. طوفان سهمگین دریایی موسوم به طوفان فانفون با آثار ویرانگری فیلیپین را درنوردیده است. با گذشت چندین ساعت از شروع طوفان، هنوز برق ده‌ها شهر در فیلیپین قطع است. وزش این طوفان در فیلیپین به لغو ده‌ها پرواز منجر شد. خسارت‌های این طوفان صد‌ها میلیون پزو (واحد پول فیلیپین) براورده شده است که معادل ده‌ها میلیون دلار است.
انتخابانتخاب3 هفته قبل
پنج سال پیش، پرواز هواپیمایی مالزی در اقیانوس هند با مشکلی بزرگ مواجه و به عبارتی دقیق‌تر هواپیمای این پرواز ناپدید شد. ساعت ۱:۲۱ دقیقه بعد از ظهر، ۳۹ دقیقه پس از برخاستن هواپیما، هیچ ردی از آن در رادار نبود. تا ساعت ۲:۳۰ دقیقه بعد از ظهر، هنوز چنین چیزی رخ نداده بود. یکی از حدس‌ها این است که هواپیما شش ساعت پرواز کرد تا اینکه پرواز به طور ناگهانی به پایان رسید. ساعت ۲:۲۲ دقیقه بعد از ظهر، رادار نیروی هوایی مالزی آخرین ضربه را زد.

به انتهای لیست رسیدید