دستمزد شایسته

دستمزد شایسته

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
حسین راغفر، ‌ اقتصاد دانشگاه الزهرا گفت: افزایش نرخ ارز یا بنزین باعث افزایش هزینه‌های تولید و آن نیز باعث افزایش تورم می‌شود، آن موقع خواهند گفت که فنر فشرده است که از کلمات دردآور است. در همین موضوع بنزین، دستگاه‌های دولتی باید بنزین خود را با نرخ آزاد بزنند که این به معنای افزایش هزینه ‌های خود دولت است. این اقتصاددان با انتقاد از سیاست‌های تورم‌زا گفت: افزایش نرخ ارز یا بنزین باعث افزایش هزینه‌های تولید و آن نیز باعث افزایش تورم می‌شود، آن موقع خواهند گفت که فنر فشرده است که از کلمات دردآور است. باید در صلاحیت مسئولانی که اقدام به افزایش نرخ بنزین می‌کنند، تردید کردوی با اشاره به اقدامات لازم برای مبارزه با فقر در جامعه گفت: باید توجه داشت که تنها خیریه برای این کار کافی نیست و باید ساختارها درست شوند. سوم؛ توجه به شرایط خاص کشور است مثلا در شرایطی که در کشور مجاور ما هیجان‌های اعتراضی وجود دارد باید در صلاحیت مسئولانی که اقدام به افزایش نرخ بنزین می‌کنند تردید کرد بنده در این مورد هیچ توضیحی ندارم.
ایلناایلنا2 ماه قبل
وی ادامه داد: براساس مطالعات فراوان، فقر محصول نظام اجتماعی یا به تعبیر بهتر نظام سیاسی یک کشور است. بنابراین نابرابری که منشا اصلی فقر است خود علل و ریشه‌های مختلفی دارد که اصلی‌ترین آن سیاست‌های بخش عمومی است. در ایران که دولت معنا ندارد، دولتی که منافع مردم را لحاظ نمی‌کند و در واقع دولت جیب سوپرریچ هاست. در همین موضوع بنزین، دستگاه‌های دولتی باید بنزین خود را با نرخ آزاد بزنند که این به معنای افزایش هزینه ‌های خود دولت است. نتیجه این سیاست‌ها آن است که دولت مسئولیت‌های اجتماعی خود را واگذار کرده است.
ایلناایلنا2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار ایلنا، حامیان اقتصاد نئولیبرالی بندهای قانون کار را دست و پا گیر می‌دانند و از ابتدای تصویب قانون کار ایران به طرق گوناگون برای «مقررات‌زدایی» تلاش کرده‌اند. قانون کار در جهان محصول تلاش جنبش‌ کارگری در برهه‌های تاریخی مختلف بوده و قانون کار کشور ما نیز از آن مستثنی نیست. از منطقه آزاد ما فقط بحث حذف قوانین مادی (قانون کار و قانون تامین اجتماعی) را عمل کردیم. هیات وزیران در جلسه مورخ ۸۱ بنا به پیشنهاد شورای عالی کار، وزارتخانه‌های کار و امور اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، بازرگانی، صنایع و معادن و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و به استناد ماده ۱۹۱ قانون کار مصوب ۱۳۶۹استثنا شدن کارگاه‌های کوچک را از برخی مفاد قانون کار تایید کرد. وی بیان می‌کند: امنیت نیروی کار، معیشت، مزد، امنیت شغلی و بهداشت محیط کار و ساعات نیروی کار طی مبارزات کارگران به دست آمده است.
ایلناایلنا6 ماه قبل
کارگران خدمات عمومی کودکان مونتگومری امریکا اعتصاب ده روزه را آغاز کرده‌اند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از روزنامه دیتون دیلی نیوز، کارگران خدمات کودکان شهر مونتگومری امریکا که دست کم ۲ هزار کودک بدسرپرست و نیازمند مراقبت‌های ویژه را پوشش می‌دهند از روز گذشته اعتصاب خود را آغاز کرده‌اند. این کارگران که برای اولین بار دست به اعتصاب می‌زنند، از نیم شب قبل از آن تلفنها و کامپیوترها را خاموش کرده‌ و اعلام کرده‌اند تا ۱۰ روز کار نخواهند کرد. دبیر اتحادیه ایالت مونتگومری PGO در امریکا گفته بود؛ کارگران با شعار «خواهان دستمزد شایسته هستیم» نسبت به دستمزدهای پایین خود معترض هستند. پیشتر کارگران خدمات عمومی کودکان از مذاکرات ناامید شده و حاضر به پذیرش دستمزد فعلی در ازای حجم کار بالای خود نیستند.
ایلناایلنا6 ماه قبل
کاظم فرج اللهی مسیری را ترسیم می‌کند که کارگران را از حق برخورداری از امنیت شغلی و مزد شایسته محروم کرده است. او عدم پایبندی به مقاوله‌نامه‌های سازمان جهانی کار را دیباچه این مسیر می‌داند. وی ادامه داد: همزمان با رشد صنعت و تکامل نظام سرمایه‌داری، متاثر از آن، حقوق کار نیز به تدریج مدون و کامل‌تر شد. تقابل دو اردوی کار و سرمایه، توازن قوای طبقاتی و شرایط کلی جامعه بشری در نخستین دهه‌های قرن بیستم، سبب عقب‌نشینی بلوک سرمایه و شکل‌گیری و تثبیت سازمان بین‌المللی کار شد. در عین حال تعدیل و خصوصی‌سازی که حیات و امنیت کارگران را تهدید می‌کند، بایستی متوقف شود.
خبر فوریخبر فوری7 ماه قبل
اما وزارت کار در دولت فعلی مصمم شد تا به این تکلیف قانونی در برنامه ششم توسعه عمل کند و آرزوی دیرینه کارگران را تحقق بخشد. سند کار شایسته اصلی‌ترین مطالبه کارگران پس از قانون کاربی‌تردید سند ملی کار شایسته پس از اصلاح قانون کار یکی از مطالبات و دغدغه‌های اصلی جامعه کارگری به شمار می‌رود. او می‌گوید: اگرچه نمی‌توان با تصویب سند کار شایسته انتظار داشت اقتصاد کشور به سرعت دگرگون شود اما کارگران امیدوارند که این سند روی کاغذ نماند و جنبه عملی به خود بگیرد. سند کار شایسته جامع و مبتنی بر راهکارهای اجرایی استسند کار شایسته ترسیمی از چشم‌انداز آینده کار ایران و مجموعه‌ای از راهبردهای اجرایی است و با اجرای آن، دغدغه تعیین دستمزد شایسته، امنیت شغلی نیروهای کار و بهره‌وری بنگاه‌ها برطرف می‌شود. مفهوم «کار شایسته» برای نخستین بار در گزارش سال ۱۹۹۹ خوان سوماویا مدیرکل وقت سازمان بین‌المللی کار مطرح شد و از آن زمان، تدوین برنامه‌های کار شایسته در دستور کار این سازمان قرار گرفت.
ایسناایسنا7 ماه قبل
سند کار شایسته اصلی‌ترین مطالبه کارگران پس از قانون کاربی‌تردید سند ملی کار شایسته پس از اصلاح قانون کار یکی از مطالبات و دغدغه‌های اصلی جامعه کارگری به شمار می‌رود. تشکل‌ها سند را فاقد اهداف کار شایسته می‌دانندعلیرغم تصویب سند ملی کار شایسته در هیأت دولت، بخشی از فعالان حوزه کار و تشکل‌های کارگری و کارفرمایی آن را فاقد ویژگی‌های سند ملی کار شایسته دانسته و تاکید دارند که این سند تنها به اشتغال می‌پردازد و هیچیک از اهداف کار شایسته در آن دیده نمی‌شود. او می‌گوید: اگرچه نمی‌توان با تصویب سند کار شایسته انتظار داشت اقتصاد کشور به سرعت دگرگون شود اما کارگران امیدوارند که این سند روی کاغذ نماند و جنبه عملی به خود بگیرد. سند کار شایسته جامع و مبتنی بر راهکارهای اجرایی استسند کار شایسته ترسیمی از چشم‌انداز آینده کار ایران و مجموعه‌ای از راهبردهای اجرایی است و با اجرای آن، دغدغه تعیین دستمزد شایسته، امنیت شغلی نیروهای کار و بهره‌وری بنگاه‌ها برطرف می‌شود. مفهوم «کار شایسته» برای نخستین بار در گزارش سال ۱۹۹۹ خوان سوماویا مدیرکل وقت سازمان بین‌المللی کار مطرح شد و از آن زمان، تدوین برنامه‌های کار شایسته در دستور کار این سازمان قرار گرفت.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین10 ماه قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، فتح‌الله بیات اظهار کرد: یکی از کمبودهایی که امروز در حوزه روابط کار احساس می‌شود سند کار شایسته است. در برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه تدوین سند کار شایسته مورد تاکید قرار گرفت و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی موظف شد تا آئین‌نامه‌های مربوط به این سند را با همکاری شرکای اجتماعی تنظیم و تدوین کند. رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی خاطرنشان کرد: تصویب سند ملی کار شایسته موجب می‌شود بسیاری از مسائل حوزه کار اعم از دستمزد کارگران، قراردادهای کار، بیمه بیکاری و قراردادهای موقت حل شود. به اعتقاد بیات تدوین سند کار شایسته نظم و ترتیبی در حوزه روابط کار ایجاد می‌کند و شاخصه‌هایی همچون دستمزد شایسته، کار شایسته و شأن و کرامت کارگر و نیروی کار را حفظ می‌کند. براساس تعریف سازمان جهانی کار، کار شایسته به منزله‌ی دسترسی به فرصت‌های برابر برای زنان و مردان برای رسیدن به کار مناسب و مولد با حفظ کرامت انسانی است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین10 ماه قبل
رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی گفت: اگر سند ملی کار شایسته را سال‌ها قبل تصویب می‌کردیم بسیاری از مشکلات امروز کارگران و قراردادهای کار برطرف می‌شد. اعتمادآنلاین| فتح‌الله بیات گفت: یکی از کمبودهایی که امروز در حوزه روابط کار احساس می‌شود سند کار شایسته است. رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی خاطرنشان کرد: تصویب سند ملی کار شایسته موجب می‌شود بسیاری از مسائل حوزه کار اعم از دستمزد کارگران، قراردادهای کار، بیمه بیکاری و قراردادهای موقت حل شود. به اعتقاد بیات تدوین سند کار شایسته نظم و ترتیبی در حوزه روابط کار ایجاد می‌کند و شاخصه‌هایی همچون دستمزد شایسته، کار شایسته و شأن و کرامت کارگر و نیروی کار را حفظ می‌کند. براساس تعریف سازمان جهانی کار، کار شایسته به منزله‌ی دسترسی به فرصت‌های برابر برای زنان و مردان برای رسیدن به کار مناسب و مولد با حفظ کرامت انسانی است.
ایسناایسنا10 ماه قبل
رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی گفت: اگر سند ملی کار شایسته را سال‌ها قبل تصویب می‌کردیم بسیاری از مشکلات امروز کارگران و قراردادهای کار برطرف می‌شد. فتح‌الله بیات در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: یکی از کمبودهایی که امروز در حوزه روابط کار احساس می‌شود سند کار شایسته است. رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی خاطرنشان کرد: تصویب سند ملی کار شایسته موجب می‌شود بسیاری از مسائل حوزه کار اعم از دستمزد کارگران، قراردادهای کار، بیمه بیکاری و قراردادهای موقت حل شود. به اعتقاد بیات تدوین سند کار شایسته نظم و ترتیبی در حوزه روابط کار ایجاد می‌کند و شاخصه‌هایی همچون دستمزد شایسته، کار شایسته و شأن و کرامت کارگر و نیروی کار را حفظ می‌کند. به گزارش ایسنا، براساس تعریف سازمان جهانی کار، کار شایسته به منزله‌ی دسترسی به فرصت‌های برابر برای زنان و مردان برای رسیدن به کار مناسب و مولد با حفظ کرامت انسانی است.
ایلناایلنا10 ماه قبل
فعالان کارگری بر لزوم حفاظت از منافع بیمه شدگان تامین اجتماعی تاکید کردند و گفتند: طرح اصلاحات پارامتریک، یک طرح استثماری است. به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست کمیته‌های بیمه و درمان اتحادیه‌های پیشکسوتان جامعه کارگری سراسر کشور با مدیرکل درمان تامین اجتماعی استان تهران در اداره کل درمان تامین اجتماعی استان تهران برگزار شد. وی با بیان اینکه مجموعه سازمان تامین اجتماعی و تحولات درونی آن را رصد می‌کنیم، گفت: ما از سازمان تامین اجتماعی مطالبه‌گری می‌کنیم. در ادامه عدلی (مدیر کل درمان تامین اجتماعی استان تهران) به شرح توضیحاتی در مورد ساختار درمان سازمان تامین اجتماعی و خدمات آن پرداخت. وی با اشاره به کهنه بودن ساختمان بیمارستان‌های تامین اجتماعی که بیمارستان‌های نسل سوم حساب می‌شوند، گفت: شرکت خانه سازی ایران متعلق به سازمان تامین اجتماعی است در وظایف خود کوتاهی می‌کند.

به انتهای لیست رسیدید