دفاع مقدس

دفاع مقدس

خبر فوریخبر فوری5 روز قبل
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‎های دفاع مقدس گفت: موزه دفاع مقدس اردبیل همزمان با هفته دفاع مقدس افتتاح می‌شود. سردار سرتیپ بهمن کارگر شامگاه امروز در دیدار با امام جمعه اردبیل اظهار داشت: در حال حاضر موزه دفاع مقدس اردبیل پیشرفت فیزیکی مطلوبی داشته و بهره‌برداری از این موزه مقدس همزمان با هفته دفاع مقدس انجام می‌شود. وی با اشاره به این که موزه‌ها برای ما حائز اهمیت هستند بیان کرد: چرایی این که موزه‌های دفاع مقدس ماندگار هستند این است که نقش اساسی در آشنایی اقشار مختلف با فرهنگ ایثار و شهادت دارند. ‌سردار ‌کارگر ‌اظهار داشت: با انجام اقدامات لازم برای افتتاح مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس اردبیل در آینده‎ای نزدیک شاهد به بهره‌برداری رسیدن این موزه خواهیم بود. اکبر بهنامجو گفت: عملکرد بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‎های دفاع مقدس در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در کشور موثر بوده است و مسئولین استان اردبیل نیز با تمام توان و ظرفیت آماده همکاری در این راستا است.
تسنیمتسنیم5 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، سردار سرتیپ بهمن کارگر شامگاه امروز در دیدار با امام جمعه اردبیل اظهار داشت: در حال حاضر موزه دفاع مقدس اردبیل پیشرفت فیزیکی مطلوبی داشته و بهره‌برداری از این موزه مقدس همزمان با هفته دفاع مقدس انجام می‌شود. وی با اشاره به این که موزه‌ها برای ما حائز اهمیت هستند بیان کرد: چرایی این که موزه‌های دفاع مقدس ماندگار هستند این است که نقش اساسی در آشنایی اقشار مختلف با فرهنگ ایثار و شهادت دارند. ‌سردار ‌کارگر ‌اظهار داشت: با انجام اقدامات لازم برای افتتاح مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس اردبیل در آینده‎ای نزدیک شاهد به بهره‌برداری رسیدن این موزه خواهیم بود. رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‎های دفاع مقدس افزود: همه‎ کشورهای زورگوی جهان و استکبار جهانی علیه ملت و دولت ایران بسیج شده‎اند و این نشان می‎دهد که ما راه پیشرفت و ترقی را می‎پیماییم. اکبر بهنامجو گفت: عملکرد بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‎های دفاع مقدس در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در کشور موثر بوده است و مسئولین استان اردبیل نیز با تمام توان و ظرفیت آماده همکاری در این راستا است.
ایسناایسنا3 ماه قبل
کاروان راهیان نور از سال ۱۳۷۶ و توسط گروه‌های مردمی خودجوش متشکل از رزمندگان شکل گرفت و در سال ۱۳۷۷ بسیج دانشجویی از ظرفیت‌های اردوهای راهیان نور استفاده کرد و اعزام کاروان‌های دانشجویی شروع شد. آنچه در این بین خودنمایی می‌کند سلفی گرفتن زائران مناطق عملیاتی است، پدیده‌ای که در بین جوانان و نوجوانان بیشتر به چشم می‌خورد. علاقه‌ای که راهیان سرزمین‌های نور به ثبت لحظات حضور خود در این مناطق دارند شاید برگ زرینی در دفتر خاطرات آنها باشد. شاید بتوان با استفاده از ظرفیت فضای مجازی و علاقه جوانان و نوجوانان به ثبت خاطرات خود از سرزمین‌های پرغرور دفاع مقدس، گام بلندی برای معرفی هرچه بیشتر ایثارگری‌های رزمندگان و جوانان جنگ انجام داد. با ثبت خاطرات روزهای حضور در مناطق عملیاتی انتظار می‌رود جوانان و نوجوانان با کوله‌باری از ایده‌های ناب برای تعالی کشور به شهرها و دانشگاه‌های خود بازگردند.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
سلفی‌هایی که در مناطق عملیاتی دفاع مقدس گرفته می‌شود ضمن اینکه برگ زرینی در آلبوم خاطرات هر زائر است می‌تواند با اشتراک در شبکه‌های اجتماعی توسط افراد، گامی برای معرفی هرچه بیشتر این مناطق باشد. جنگ عراق با ایران که در ایران با نام جنگ تحمیلی یا دفاع مقدس شناخته می‌شود، طولانی‌ترین جنگ متعارف در قرن بیستم میلادی و دومین جنگ طولانی این قرن پس از جنگ ویتنام بود که نزدیک به هشت سال به طول انجامید. کاروان راهیان نور از سال ۱۳۷۶ و توسط گروه‌های مردمی خودجوش متشکل از رزمندگان شکل گرفت و در سال ۱۳۷۷ بسیج دانشجویی از ظرفیت‌های اردوهای راهیان نور استفاده کرد و اعزام کاروان‌های دانشجویی شروع شد. آنچه در این بین خودنمایی می‌کند سلفی گرفتن زائران مناطق عملیاتی است، پدیده‌ای که در بین جوانان و نوجوانان بیشتر به چشم می‌خورد. شاید بتوان با استفاده از ظرفیت فضای مجازی و علاقه جوانان و نوجوانان به ثبت خاطرات خود از سرزمین‌های پرغرور دفاع مقدس، گام بلندی برای معرفی هرچه بیشتر ایثارگری‌های رزمندگان و جوانان جنگ انجام داد.
فارسفارس3 هفته قبل
محمد حسین لطیفی گفت: سینمای دفاع مقدس نقش مرده را به خود گرفته و پیش از این نیز باید تلویزیون پاسخ دهد چراکه آنتن را از برنامه‌های بی فایده پر کرده و در نهایت کارهای معمولی را به مردم تحویل داده می‌شود. محمدحسین لطیفی کارگردان فیلم سینمایی «روز سوم» در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تهران اظهار کرد: سینمای دفاع مقدس یعنی به پاسداشت خون شهدا و اهداف آن‌ها باید در کتابخانه سینمای ایران، فیلم‌هایی در این رابطه ساخته و به موضوع جنگ پرداخته شود. وی افزود: با شرایط سینمای موجود، اتفاق ویژه‌ای برای دفاع مقدس و تاریخ آن رخ نمی‌دهد چراکه عزمی در مدیران فرهنگی و سینما و فیلم‌سازان و سرمایه جاری وجود ندارد و به همین خاطر است که کمتر فیلمی از دفاع مقدس در سینمای ایران دیده می‌شود. لطیفی ادامه داد: سینمای دفاع مقدس نقش مرده را به خود گرفته و پیش‌ازاین نیز باید تلویزیون پاسخ دهد چراکه آنتن را از برنامه‌های بی‌فایده پرکرده و درنهایت کارهای معمولی را به مردم تحویل داده می‌شود. این کارگردان سینما تأکید کرد: سینمای دفاع مقدس مردم را واکسینه فرهنگی و فکری می‌کند و اگر بی‌میلی از سوی مردم نسبت به این حوزه پیدا شود آن زمان می‌فهمیم که چقدر در حق دفاع مقدس در تلویزیون و سینما کم‌کاری شده است.
ایرناایرنا4 ماه قبل
وزارتخانه‌های زیادی برای حضور در این دفاع مامور شدند، همگی کار سختی پیش رو داشتند. تنها راه ارتباطی نیروهای مردمی، انتظامی، بسیج، ارتش و سپاه که به جبهه‌ها اعزام می‌شدند با شهرهای دیگر و خانواده‌های شان، تلفن‌های ثابت بود. کانال‌های ارتباطی بین شهری ما مرتب آسیب می‌دید و تعمیر آن‌ها برعهده نیروهای مخابرات بود. از دیگر افتخارات شرکت ملی مخابرات می‌توان به کسب رتبه نخست گروه ارتباطات مخابرات در رتبه بندی IMI اشاره کرد. مدتی قبل مخابرات ایران به عنوان قدرتمندترین شرکت مخابرات غرب آسیا از طرف ITU انتخاب شد و مانند همیشه در حال گسترش فعالیت‌های مربوط به مسئولیت‌های اجتماعی مطابق با استانداردهای جهانی است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ماه قبل
مدیر امور راهنمایان موزه دفاع مقدس: آمار، حاکی از افزایش معنادار بازدیدکنندگان نوروز ۹۸ نسبت به نوروز ۹۷ بوده است و نزدیک به ۶۰ درصد افزایش مخاطب در سال جدید داشته ایمبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از­ روابط عمومی موزه انقلاب اسلامی­، ابوالفضل خدابنده، درباره آمار بازدیدکنندگان از موزه در ایام نوروز ۹۸ گفت: همکاران معاونت موزه داری در راستای رسالت موزه که ترویج فرهنگ مقاومت و زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا است در روز ۲۲ اسفند مقارن با روز شهید به دیدار خانواده ۴ شهید بزرگوار رفتند. وی افزود: به منظور احترام به آیین باستانی نوروز، ۳ سفره هفت سین متناسب با فضای موزه در ایام نوروز ۹۸ در مجموعه ترتیب دادیم. خدابنده گفت: فعالیت‌های نوروز معاونت موزه داری در جهت خدمات دهی بیشتر به بازدیدکنندگان بوده است و با تدبیر آقای جعفری مدیر عامل موزه و آقای محمدخانی معاون موزه داری سعی کردیم در ایام نوروز افزایش ساعت کاری داشته باشیم. وی با اشاره به اینکه در روز‌های عادی مجموعه موزه از ساعت ۹ الی ۱۷ بعد از ظهر آماده خدمت رسانی به بازدیدکنندگان است، افزود: در ایام نوروز برای اینکه بیشتر بتوانیم به بازدیدکنندگان خدمات دهیم، ساعت کاری مان را تا ساعت ۲۱ افزایش دادیم. وی گفت: از ۲ تا ۱۶ فروردین از ۱۰ صبح تا ۲۱ در خدمت بازدیدکنندگان بودیم؛ آمار حاکی از افزایش معنادار بازدیدکنندگان نوروز ۹۸ نسبت به نوروز ۹۷ بوده است و نزدیک به ۶۰ دردصد افزایش مخاطب در سال جدید داشته‌ایم.
ایسناایسنا4 ماه قبل
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان گفت: سه کارگروه جغرافیا، فرهنگی و اجتماعی و اشخاص برای تدوین دانشنامه دفاع مقدس گیلان تشکیل شده است و این دانشنامه در سه جلد منتشر خواهد شد. به گزارش ایسنا، عباس بایرامی در نشست با فرماندهان دوران دفاع مقدس استان با نماینده ولی فقیه در گیلان از تدوین دانشنامه دفاع مقدس گیلان خبرداد و اظهار کرد: سه کارگروه جغرافیا، فرهنگی و اجتماعی و اشخاص برای تدوین دانشنامه دفاع مقدس گیلان تشکیل شده است و این دانشنامه در سه جلد منتشر خواهد شد. مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با اشاره به جمع آوری ۹۷ هزار اسناد دوران دفاع مقدس توسط اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان، گفت: گیلان در دوران دفاع مقدس تعداد ۲۴ هزار جانباز، ۲ هزار و ۶۰۰ آزاده و ۸ هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است برای حفظ و انتقال آثار شهدا نیازمند احداث موزه دفاع مقدس در استان هستیم. وی با اشاره به انتشار ۶۰ عنوان کتاب توسط این اداره کل، گفت: تاریخ شفاهی دوران دفاع مقدس از موضوع‌های مهم محسوب می‌شود و از ۵۶۰ فرمانده از گردان به بالای گیلان تاکنون کمتر از ۱۰ تاریخ شفاهی تهیه شده است. بایرامی با بیان اینکه ۱۲۶ شهید گمنام تاکنون در نقاط مختلف گیلان خاکسپاری شدند، گفت: هر کدام از مزار شهدای گمنام باید به مکان فرهنگی تبدیل شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در مراسم روز اسناد ملی و میراث مکتوب از نخستین و قدیمی‌ترین سند تاریخی مربوط به هنر تئاتر کشور نیز با حضور دو هنرمند تئاتر کشور ایرج راد و پرویز پورحسینی رونمایی شد. اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در این مراسم با اشاره به اینکه اسناد حافظه ملی است و هویت ساز تاریخ یک کشور است از ایجاد آرشیو هنر با نام گنجینه هنر خبر داد و گفت: ایجاد آرشیو در بخش هنر می‌تواند حلقه‌های مفقود تاریخ هنر ایران را مشخص کند و بخشی از هویت جامعه ایرانی در اختیار علاقه مندان و پژوهشگران قرار می‌گیرد. وی افزود: آرشیو هنر در برگیرنده تاریخ تصویری کشور در بخش تئاتر و سینماست. رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: مراحل نخست جمع آوری آرشیو هنر در شهر شیراز آغاز شده است. بروجردی تأکید کرد: آرشیو و اطلاعات زمانی ارزشمند است که در اختیار عموم مردم قرار گیرد. وی گفت: دولت‌ها موظفند در راستای اطلاع رسانی و اشتراک داده‌های اطلاعاتی با مردم به ویژه اصحاب دانش، هنر و افرادی به دنبال کشف حقیقت هستند همکاری کنند. رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی افزود: دسترسی به اطلاعات و آرشیو، بخشی از حقوق شهروندی است و مطالبه دسترسی به این اطلاعات حق است. بروجردی گفت: پارسال موفق شدیم اسناد مربوط به چهره‌های شاخص از جمله استاد مطهری و بهشتی و اسناد مربوط به شورای انقلاب را که با قلم آقای شیبانی نوشته شده بود، در گنجینه اسناد ملی جمع آوری کنیم. وی از سازمان‌ها، نهادها و پایگاه‌های اطلاعاتی خواست اسناد و مدارک خود را برای حفاظت و نگهداری و تکمیل ذخایر میراث مکتوب در اختیار این سازمان قرار دهند. رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی همچنین از توافق این سازمان با معاونت فناوری ریاست جمهور در زمینه تبادل اطلاعات و اسناد با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان مدیریت و برنامه ریزی خبر داد. بروجردی گفت: سازمان اسناد آمادگی دارد روش‌های آرشیو و چگونگی نگه داری از اسناد و مدارک را به نهادها، سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها آموزش دهد. وی همچنین آرشیو هشت سال دفاع مقدس را گنجینه رشادت‌ها، شهادت‌ها، ایثارگری‌ها دانست و افزود: اسناد مربوط به این دوران در گنجینه دفاع مقدس در اختیار علاقه مندان قرار می‌گیرد و به عنوان ذخیره‌ای ارزشمند برای ملت ایران است. در این مراسم از اهدا کنندگان اسناد تاریخی به مجموعه سازمان اسناد قدردانی شد.
فارسفارس1 ماه قبل
معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس از ترجمه داستان و رمان‌های دفاع مقدس به ۵ زبان زنده دنیا خبرداد و گفت: طی تفاهمنامه‌ای که با دانشگاه آزاد منعقد شده این کار صورت می‌گیرد. * تشکیل دبیرخانه ترجمه آثار دفاع مقدس با دانشگاه آزادوی ادامه داد: یک نمونه از این ارتباطات که به تفاهم نامه منجر شده است را می‌توان تفاهم با مرکز زبانهای خارجی دانشگاه آزاد اسلامی که در واحد تهران شمال مستقر است اشاره کرد، در این تفاهم نامه تشکیل دبیرخانه ترجمه آثار دفاع مقدس مورد تاکید بوده که این دبیرخانه از ابتدای اردیبهشت ماه فعالیت خود را آغاز کرده است. فاطمی عنوان کرد: هدف اصلی این دبیرخانه ترجمه سبک، محتوایی و مفهومی آثار دفاع مقدس در قالب رمان، داستان و زندگی نامه برای طیف‌های مختلف از جمله جوانان کشورهای اروپایی مد نظر است که به نوعی برگردان این آثار به زبانهای خارجی از جمله انگلیسی، روسی، فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی ملاک خواهد بود. وی ابزار امیداری کردند که تا پایان سال با همکاری اساتید دو زبانه دانشگاه ازاد بتوانیم حداقل ۱۰ اثر فاخر دفاع مقدس را به دو یا سه زبان زنده دنیا ترجمه و در نمایشگاههای بین المللی عرضه نماییم. * چرایی برگزار نشدن کتاب سال دفاع مقدسفاطمی در پاسخ به این سوال که هجدهمین دوره کتاب سال دفاع مقدس چه زمانی برترین‌های خود را معرفی می‌کند، ‌ توضیح داد: ما در اسفندماه سال گذشته قصد داشتیم این جایزه را برگزار کنیم اما به دلیل مسایل مالی و عدم تامین جوایز این کار به تعویق افتاد، هر زمان بودجه در اختیارمان قرار گیرد بلافاصله اختتامیه هجدهمین دوره را برگزار می‌کنیم.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 هفته قبل
خبرگزاری میزان- دبیر علمی جایزه جلال آل احمد گفت: برخی‌ها فکر می‌کنند سوژه دفاع مقدس با گذشت سال‌ها کهنه شده در حالی که من فکر می‌کنم دفاع مقدس هنوز در زندگی ما جاری و اتفاقات و تبعاتش همچنان مشهود است و ما دینمان را به این رویداد مهم تاریخی هنوز نتوانسته‌ایم ادا کنیم. شهریار عباسی دبیر علمی جایزه جلال آل احمد و نویسنده رمان «هتل گمو» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری میزان درباره فعالیت‌های اخیر خود گفت: یک کارگاه آموزشی دارم که از برگزاری آن راضی هستم، چراکه فرصتی فراهم شد تا در بازه یکساله موضوع دفاع مقدس را دستمایه رمان‌نویسی برای جوانان کنم. وی در خصوص تاثیر حضور زنان در عرصه ادبیات دفاع مقدس بیان کرد: نگاه زنانه به موضوع دفاع مقدس خیلی کم است، در سینما «نرگس آبیار» صرفا به این مضمون می‌پردازد و در حوزه ادبیات هم بیشتر نویسندگان در حوزه دفاع مقدس بیشتر مردان هستند در حالی که بخش مهمی از هشت سال دفاع مقدس مسائل زنانه است، بنابراین باید نویسندگانی پرورش یابند که بتوانند روی چنین سوژه‌ای کار کنند. وی با اشاره به اینکه برخی معتقدند سوژه دفاع مقدس دیگر برای جذب مخاطب کهنه شد است، اظهار کرد: برخی‌ها فکر می‌کنند سوژه دفاع مقدس با گذشت سال‌ها کهنه شده در حالی که من فکر می‌کنم دفاع مقدس هنوز در زندگی ما جاری و اتفاقات و تبعاتش همچنان مشهود است و ما دینمان را به این رویداد مهم تاریخی هنوز نتوانسته‌ایم ادا کنیم. وی خاطرنشان کرد: گاه نویسنده تجربه شخصی‌اش را ملاک قرار می‌دهد و گاه با استفاده از اسناد به یک موضوع می‌پردازد و این کاملا طبیعی است.
مهرمهر3 ماه قبل
وی با بیان اینکه نیازمند فرهنگ دفاع مقدس و مقاومت هستیم اظهار داشت: این فرهنگ در راهیان نور سبب تقویت هویت‌های جدیدی مانند ایثار، فداکاری، ازخودگذشتگی و غیره می‌شود و باید این ارزش‌ها را درونی کنیم. وی همبستگی اجتماعی را نیاز اصلی جامعه برشمرد و از رسانه‌ها به عنوان حلقه‌ای برای درونی کردن همبستگی اجتماعی نام برد و گفت: راهیان نور پیوندی بین نسل‌های مختلف جامعه با فرهنگ مقاومت و مناطق عملیاتی است. سرگرد ابراهیمی، با اشاره به راه اندازی قرارگاه رسانه‌ای شهید کابلی با هدف تولید هوشمند اظهار داشت: امسال از ۲۰ اسفندماه کاروان راهیان نور مازندران به مناطق عملیاتی اعزام می‌شوند و کار اعزام تا ۲۰ فروردین ادامه دارد. سرپرست معاونت روابط عمومی سپاه کربلا از رسانه‌ها خواست تا رسالت زینبی (س) را برای انتقال مفاهیم و ارزشهای دفاع مقدس شد و گفت: جشنواره رسانه در راهیان نور نیز امسال برگزار می‌شود.
ایرناایرنا3 ماه قبل
سردار سرتیپ دوم پاسدار نادر ادیبی در گفت وگو با خبرنگار دفاعی ایرنا، اظهارداشت: این یادمان‌ها در مناطق عملیاتی جنوب، جنوب غرب، غرب و شمال غرب کشور افتتاح خواهند شد. وی افزود: احداث این یادمان اوایل امسال به تصویب ستاد مرکزی راهیان نور کشور رسید و تا پایان سال کار احداث آن‌ها با موفقیت پایان یافت. دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور به برگزاری کاروان‌های راهیان نور در نوروز امسال اشاره کرد و گفت: تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا در تمام حوزه‌های راهیان نور در تمام ابعاد کمی و کیفی توسعه ایجاد کنیم. سردار ادیبی با بیان اینکه در تلاشیم تا تصویر کاملی از دوران دفاع مقدس ارائه کنیم گفت: به منظور ترویج هرچه بهتر فرهنگ دفاع مقدس در بخش کودک و نوجوان نیز کارهای ارزشمندی در حال انجام است که به زودی رونمای خواهند شد. دبیر ستاد مرکزی راهیان نوراظهار داشت: راهیان نور تداعی کننده دوران دفاع مقدس است که با گذشت هر سال شاهد استقبال هر چه بیشتر مردم برای بازدید از مناطق عملیاتی در قالب کاروان‌های راهیان نور هستیم.
مهرمهر5 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، نشست «بررسی آثار داستانی دفاع مقدس دهه شصت» به همت گروه ادبیات اندیشه پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی این پژوهشگاه در روز شنبه مورخ ۲۹ دی‌ماه در تهران و قم برگزار می‌شود. نشست «بررسی آثار داستانی دفاع مقدس دهه شصت» از ساعت ۱۴ تا ۱۷ با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، دانشجویان و دانش‌پژوهان در سالن جلسات دفتر مرکزی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به نشانی تهران، خیابان احمد قصیر، خیابان پژوهشگاه ۲، شماره ۲ و سالن فرهنگ دفتر قم پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به نشانی قم، بلوار ۱۵ خرداد، کوی شهید میثمی به صورت همزمان و از طریق سیستم ویدئو کنفرانس برگزار خواهد شد. در این نشست علمی محمدرضا سنگری، مدیر گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه، احمد شاکری عضو هیات علمی پژوهشگاه و حجت‌الاسلام مهدی جهان عضو شورای علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی سخنرانی می‌کنند. دبیری علمی این نشست بر عهده حامد رشاد است. حضور همه علاقمندان در این نشست، آزاد و رایگان است.
افکارنیوزافکارنیوز2 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشسردار کارگر رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور گفت: با دستور رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح کلیه یادمان‌های دفاع مقدس و محل اسکان زائران راهیان نور در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی بنا به درخواست مسئولین استان‌های مذکور، آمادگی پذیرایی از مردم عزیز سیل زده را دارد. در ۵ استان مذکور قریب ۲۰۰ هزار نفر ظرفیت اسکان داریم.
ایسناایسنا2 ماه قبل
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان گفت: گفتمان راوی دفاع مقدس باید یک گفتمان شریعت‌مدار باشد. به گزارش ایسنا، حجت‌الله ناصرپور با اشاره به فعالیت این اداره در زمینه برپایی کارگاه‌های آموزش روایت‌گری دفاع مقدس، اظهار کرد: لرستان شش هزار و ۳۰۰ شهید را تقدیم انقلاب کرده و در دوران دفاع مقدس همیشه پیشتاز بوده است. وی با بیان این‌که جوانان این دیار در اکثر عملیات‌ها نقش مهمی داشته‌اند که وظیفه همه ما حفظ نام و یاد این عزیزان است، بازگویی و ثبت خاطرات و حوادث دوران دفاع مقدس را بسیار مهم خواند و اضافه کرد: گفتمان راوی باید یک گفتمان شریعت‌مدار باشد چراکه این نوع گفتمان پشتوانه گفتمان‌های دیگر است و در نظام اسلامی باید طبق قانون اساسی از گفتمان ولایت مطلقه فقیه پیروی کنیم. ناصرپور با یادآوری این‌که روایت‌گران حماسه‌های دفاع مقدس راویان عشقی هستند که پیام شهدا را به نسل جوان و آیندگان منتقل می‌کنند، زاویه دید، تفسیر و ساختار را سه مؤلفه‌ای دانست که یک راوی باید در هنگام روایت‌گری در نظر داشته باشد. مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان، تصریح کرد: برخی‌ها به دنبال آن هستند که ارزش‌های دفاع مقدس را به قشر، گروه، جناح و یا ارگان خاصی نسبت دهند و برخی‌ها معتقدند که دفاع مقدس مربوط به همان هشت سال است و عده‌ای به‌دنبال تضعیف کردن و کم اهمیت جلوه دادن اقشار خاصی مانند روحانیت، رزمندگان و ایثارگران هستند.
مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی محدثی خراسانی ظهر سه شنبه در آیین اختتامیه دومین جشنواره شعر ترنم حماسه که به میزبانی شیراز برگزار شد، افزود: تولید آثار موسیقی دفاع مقدس نیاز به حوزه‌های مفهومی جدید علاوه بر نگاه تازه به مضامین پیشین دارد. وی در ادامه گفت: نیاز داریم گفتمان موسیقی دفاع مقدس توسعه یابد. دبیر جشنواره ترنم حماسه درعین حال عنوان کرد: تجربه موفقی سال گذشته با این جشنواره داشتیم و امسال هم حدود ۲۰۰ شاعر پیشکسوت و نوظهور ۶۰۰ اثر به این جشنواره فرستادند که پس از داوری ۹ اثر برگزیده شد.
ایرناایرنا4 هفته قبل
به گزارش ایرنا، سردار غلامعلی کفاش روز دوشنبه در نشست تخصصی با رسانه، دفاع مقدس و مقاومت افزود: باتوجه به حماسه آفرینی رزمندگان بوشهری در چهار عرصه زمینی، هوایی، دریایی و جنگ‌های نامنظم در دوران دفاع مقدس، تاسیس موزه تخصصی در این بخش ضروری است. وی بااشاره به وعده مسوولان استان برای واگذاری زمین برای ساخت موزه دفاع مقدس بیان کرد: راه اندازی این مرکز فرهنگی فرصتی است تا افتخارات رزمندگان استان بوشهر معرفی و درمعرض دید قرار گیرد. مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان بوشهر اضافه کرد: با وجود همه افتخارآفرینی‌های جوانان این استان در دوران دفاع مقدس ولی این حماسه‌ها کمتر به جامعه معرفی شده است. کفاش یادآورشد: ارتقای رتبه خبرگزاری دفاع مقدس در استان بوشهر از ۳۰ به هشت، ارسال ۲۰ اثر فرهنگی هنری به جشنواره فانوس از موفقیت‌های بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان بوشهر است. رئیس سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر گفت: تبیین دستاوردهای دفاع مقدس باعث اعتماد به نفس و گسترش روحیه امید در جامعه خواهد شد.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله علیرضا اعرافی ظهر یکشنبه در همایش ملی پرچم‌داران انقلاب و پیشکسوتان ۸ سال دفاع مقدس که با حضور ۶۵۰ نفر از روحانیون پیشکسوت دفاع مقدس در سالن همایش‌های غدیر قم برگزار شد، گفت: روحانیت و رزمندگان و هم‌چنین سپاه و بسیج حماسه‌ای بزرگ در ۸ سال دفاع مقدس آفریدند و دفاع مقدس معجزه قرن حاضر است تا جایی که امروز امتداد این حرکت در فلسطین و سوریه و عراق در حال رشد و توسعه است. به گفته وی، امام راحل در بیانیه پذیرش قطعنامه اعلام کردند که همه لحظات دفاع مقدس گام‌های بلندی رو به جلو بود که استعدادهای بزرگ ملت و انقلاب را شکوفا کرده و پیشرانی بود که حرکت ملت را به سمت آرمان‌های بزرگ‌تر در سطح کشور و منطقه و جهان به جلو برد. آیت الله اعرافی با بیان اینکه انقلاب اسلامی از جنس مشروطه و نهضت نفت نبود بلکه از جنس حنین و خیبر و عاشورا بود، افزود: اتصال انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به نهضت‌های پیشین روحانیت و ملت‌های مسلمان قابل نفی نیست ولی درون مایه انقلاب و دفاع مقدس چیزی فراتر از همه ادوار قبلی ارزیابی می‌شود. وی اظهار داشت: امروز استکبار باید بداند که منطق جهاد در اسلام منطق ترس و کفر و رعب نیست ولی در عین حال منطق ما داعشی هم نیست، این گفتمان انقلاب اسلامی است؛ آن‌ها باید بدانند که ما داعشی نیستیم و با منطق و عقلانیت حرکت می‌کنیم رشته جهاد و انقلاب اسلامی و دفاع در منظومه کارهای حوزه طراحی شده که برخی از آن‌ها نیز در حال اجرا است تا آرمان‌های دفاع مقدس و شهدا زنده بماند. وی در ادامه اظهار داشت: دفاع مقدس در حقیقت معجزه عصر ما بود، این مطلب گزافه‌گویی نیست که اگر دفاع مقدس نبود آن همه ظرفیت‌های عظیم جهادی در ملت ما ظهور و بروز نمی‌کرد.

یادگارهای دفاع مقدس برای سیل‌زدگان گمیشان

مهرمهر2 ماه قبل
تحویل گونی‌های سنگری به مردم که زمان دفاع مقدس برای جلوگیری از ورود دشمن به شهرها استفاده می‌شد و الان برای جلوگیری از ورود آب استفاده می‌شود.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، مریم مجتهدزاده، رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس از برگزاری نشست صمیمی جمعی از بانوان پیشکسوت دفاع مقدس با حضور خانواده معظم شهدا و ایثارگران به مناسبت گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر در روز ۲خرداد ۹۸ خبر داد. پیشکسوتان حاضر در این نشست به روایت‌گری دفاع مقدس و بیان خاطرات خود می‌پردازند. کتاب «سفیران ایثار» به همت سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس توسط انتشارات صریر به چاپ رسید. کتاب سفیران ایثار روایتی از خاطرات زنان مقاوم دزفول است که به مناسبت گرامیداشت حماسه آزادسازی خرمشهر و در آستانه روز مقاومت دزفول، پایتخت مقاومت ایران رونمایی می‌شود. در این کتاب آمده است؛ چادر خاکی‌شان در زیر آتش باران دشمن بعثی، اسلحه‌شان بود.
صدا و سیماصدا و سیما3 هفته قبل
تشریح استعداد نیرو‌های شرکت کننده در عملیات بیت‌المقدسعملیات بیت‌المقدس یکی از مهمترین عملیات‌های دفاع مقدس است که بعد از عملیات‌های ثامن الائمه، طریق القدس، فتح‌المبین برای آزادسازی مناطق جنوبی تحت تصرف دشمن انجام شد. در این عملیات گسترده بیش از ۱۹ هزار نفر از نیرو‌های بعثی به اسارت سپاه اسلام درآمدند و استعداد زیادی نیرو‌های دشمن بعثی اعم از نیروی پیاده و مکانیزه منهدم شدند. اجرای عملیات بیت المقدس با حضور ۴ قرارگاه عملیاتیچهار قرارگاه چهار قرارگاه قدس، فتح، نصر و فجر کنترل و هدایت عملیات بیت المقدس را بر عهده داشتن طبق طرح عملیات بیت المقدس باید در چهار مرحله به انجام می‌رسید؛ نخست حمله قرارگاه قدس در شمال و اجرای عملیات عبور از رودخانه کارون توسط قرارگاه فتح و نصر و تامین سر پل در غرب کارون بود. عملیات بیت المقدس دهم اردیبهشت ماه سال ۶۱ تا پایان سوم خرداد سال ۶۱ به مدت عملیات ۲۵ روز انجام شده و وسعت مناطق آزاد شده در عملیات بیش از پنج هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع عنوان شده است. این عملیات در محدوده رود‌های کرخه کور و نیسان در شمال منطقه عملیات، رودخانه کارون در شرق منطقه عملیات، خرمشهر و اروند رود در جنوب منطقه عملیات و بالاخره کرانه هورالعظیم و اروند رود از حوالی نشوه تا بصره در خاک عراق در غرب، انجام شد و وسعت این محدوده عملیاتی بیش از ۸ هزار کیلومتر مربع بود.
ایسناایسنا4 ماه قبل
فرمانده سپاه قدس گیلان گفت: بیش از ۳۰ سال از دفاع مقدس می‌گذرد اما استان گیلان هنوز موزه دفاع مقدس ندارد. به گزارش ایسنا، سردار عبدالله پور در دیدار فرماندهان دفاع مقدس با آیت‌الله فلاحتی، نماینده ولی فقیه در گیلان که در سالن جلسات دفتر امام جمعه رشت برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر، اظهار کرد: بیش از ۳۰ از دفاع مقدس می‌گذرد اما استان گیلان هنوز موزه دفاع مقدس ندارد. فرمانده سپاه قدس گیلان افزود: آثار و اسناد شهدا در حال فراموشی هستند، وقتی مجموعه‌ای منسجم برای حفظ آثار شهدا نباشد چگونه باید فرهنگ ایثار و شهادت را به نسل آینده و جوانان و نوجوانان منتقل کنیم. وی با بیان اینکه دانشنامه دفاع مقدس گیلان از وضعیت خوبی برخوردار نیست، گفت: هزاران شرمندگی نزد شهدا داریم و در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی بسیاری از شهدا در حال فراموش شدن هستند، قدرتی که ما می‌توانیم از شهدا بگیریم پایان ناپذیر است. انتهای پیام
ایرناایرنا2 ماه قبل
به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد مرکزی راهیان نور، حجت‌الاسلام‌ میر احمدرضا حاجتی علاوه بر ارزیابی حرکت عظیم و مردمی راهیان نور افزود: تحلیل ظاهری حرکت راهیان نور این است که صدها هزار نفر از مشتاقان زیارت برای مشاهده جانفشانی ‌ها، رشادت‌‌ها و رزم رزمندگان اسلام برای حفظ تمامیت ارضی کشور و آشنایی بیشتر با جغرافیای ایران حضور می‌ یابند. حجت الاسلام حاجتی بیان کرد: راهیان نور و حضور جوانان در آن ‌یک مجموعه کامل برای یادگیری مردانه و حقیقی زندگی کردن، شجاعت، جسارت، محبت، عشق، مردانگی، گذشت و فداکاری است. امام جمعه موقت اهواز اظهار داشت: امروز از نقاط مختلف کشور و حتی طبق وعده امام راحل از کشورهای دیگر در مناطق عملیاتی راهیان نور حضور پیدا می‌‌کنند. حجت الاسلام حاجتی ادامه داد: تقویت عشق به حسین (ع)، باورهای سرخ حسینی و باورهای سبز مهدوی ۲ بالی هستند که به اعتقاد دشمن، انقلاب اسلامی با آنها پرواز کرده است. وی با اشاره به حضور کاروان ‌های راهیان نور در خوزستان بیان کرد: مردم جنوب، خوزستان و اهواز مردمی خونگرم، مهمان ‌نواز و با نشاط هستند و این میزبانی از زائران شهدا را برای خودشان افتخار می‌ دانند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
به گزارش مشرق، حمید داود آبادی نویسنده دفاع مقدس در اینستاگرام با انتشار تصویری از محمد انصاری بازیکن تیم پرسپولیس نوشت: من ورزشکار نیستم ولی …من ورزشکار نیستم ولی ورزشکاران را …نه. نه که دوست نداشته باشم، چون با این جثه ۱۲۰ کیلویی نمی‌تونم خودم رو تکان بدم و ورزش کنم، با ورزش و ورزشکاران میانه چندانی ندرم. من فوتبالیست نیستم ولی از فوتبال …خوشم نمیاد. من فوتبالیست نیستم ولی از فوتبالیست‌ها …نه. واقعا از نظر معرفت و اخلاق خیلی باحال و باصفا بود و انشاالله هست و خواهد بود.

گفتگو با معصومه رامهرمزی نویسنده دفاع مقدس

9+
مهرمهر4 هفته قبل
فارسفارس3 هفته قبل
مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان هرمزگان گفت: خرمشهر نماد مقاومت ملی بوده و فتح آن نقطه اوج در دوران دفاع مقدس است. مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان عنوان کرد: در دفاع مقدس فراز و فرودهای زیادی را داشتیم اما یکی از نقاط اوج، فتح خرمشهر بود، خرمشهر نماد مقاومت ملی است. میرزایی گفت: در عملیات غرور آفرین فتح خرمشهر قریب به ۶۰ شهید را از این استان تقدیم کرده‌ایم و ۳۳ شهید، از مرکز استان بوده است. مدیرکل بنیاد حفظ آثار اشاره‌ای به وضعیت رسانه‌ها و عملکرد آنها داشت و خاطرنشان کرد: در زمان دفاع مقدس به این گونه شاهد گسترش رسانه‌ها نبودیم، اکنون وضعیت رسانه‌ها تغییر کرده است. میرزایی افزود: در دوران دفاع مقدس اعتماد به رسانه‌های داخلی ۱۰۰ درصد بود و امروز اعتمادها کم شده است، باید اعتماد‌ها نسبت به رسانه‌ها بیشتر شود.
فارسفارس4 ماه قبل
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی گفت: شهید باقری به گفته سردار سلیمانی، بهشتی جنگ بوده و جزو نوابغ دفاع مقدس بود. وی با بیان اینکه دیروز نیز جمع با شکوهی از نیروهای مسلح به مناسبت کنگره شهید باقری برپا شد، افزود: برنامه‌های متنوعی به مناسبت یاد شهید حسن باقری در آذربایجان‌شرقی منعقد است. وی اضافه کرد: تمام روش‌های شهید باقری ابداعی و ابتکاری بود به طوریکه استراتژی جنگ را این شهید تغییر داد. نماینده ولی‌فقیه در استان به صحبت‌های سردار سلیمانی در رابطه با شهید باقری اشاره کرد و گفت: سردار سلیمانی، شهید باقری را بهشتی جنگ نامیده است و نقش این شهید را مشابه بهشتی برای امام راحل دانسته است. وی ابراز کرد: شهید حسن باقری یکی از کشفیات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اوایل پیروزی انقلاب است.

به انتهای لیست رسیدید