آخرین و مهم‌ترین اخبار دولت

اخبار «دولت»

تابناکتابناکچند ثانیه قبل
وی افزود: مخاطبان صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با توجه به محدودیت‌هایی که اغلب در محل زندگی خود دارند، ممکن است به رایانه دسترسی نداشته باشند و به همین دلیل، ارائه خدمات بر بستر تلفن همراه ضروری به نظر می‌رسد. سرپرست صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با اشاره به توسعه زیرساخت‌های اینترنتی در مناطق روستایی و عشایری ایران در دولت تدبیر و امید، از آغاز نهضت آتی. تی در این صندوق خبر داد و گفت: به‌ زودی بخش قابل توجهی از خدمات این صندوق و نیازهای ارتباطی روستائیان، کشاورزان و عشایر در سراسر کشور، از طریق اپلیکیشن‌های موبایلی به این گروه از هم‌میهنان ارائه خواهد شد. به گزارش تابناک، علی شیرکانی امروز یکشنبه در بازدید از نمایشگاه الکامپ افزود: نسبت استفاده از ظرفیت‌های آی‌تی بسیار خوشبین هستم چرا که دسترسی جامعه هدف به خدمات اجتماعی صندوق را افزایش می‌دهد. وی افزود: مخاطبان صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با توجه به محدودیت‌هایی که اغلب در محل زندگی خود دارند، ممکن است به رایانه دسترسی نداشته باشند و به همین دلیل، ارائه خدمات بر بستر تلفن همراه ضروری به نظر می‌رسد. شیرکانی در ادامه، از غرفه سازمان تامین اجتماعی بازدید کرد و در در جریان ارائه خدمات الکترونیک توسط این سازمان قرار گرفت.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 دقیقه قبل
به گزارش پرس‌آسوسیشن، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به تازگی بازدیدی از مراحل ساخت دیوار مرزی بین این کشور و مکزیک در جنوب شهر سن دیگو به عمل آورد. این رئیس‌جمهوری، سال پیش در سفری مشابه به همین منطقه، پیش‌نمونه‌ای از مرز مذکور را مورد بررسی قرار داده بود. ترامپ درخصوص نمونه نخست این دیوار می‌گوید: «آن مثل ورقه‌ای آهنی بود و مردم به راحتی می‌توانستند آن را کنار بزنند». پنتاگون اخیرا بودجه‌ای به میزان ۳٫۶ میلیارد دلار که به بیش از صد پروژه نظامی تخصیص یافته بود، لغو و به احداث ۱۷۵ مایل از دیوار مرزی اختصاص داد. ترامپ طی کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ گفته بود هزینه احداث مرز را دولت مکزیک خواهد پرداخت.
ایسناایسنا7 دقیقه قبل
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از بنی گانتس، رقیب اصلی خود در انتخابات پارلمانی خواست تا برای تشکیل دولت وحدت فراگیر به او بپیوندد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد پس از انتخاباتی که در اسرائیل به بن بست رسید، شانسی برای وی جهت تشکیل دولت راست‌گرا وجود ندارد. نتانیاهو از بنی گانتس، رئیس حزب «آبی سفید» و رقیب اصلی‌اش در انتخابات پارلمانی خواست تا برای تشکیل دولت وحدت فراگیر به او بپیوندد. وی خاطرنشان کرد که به دنبال تشکیل دولت با تمامی جریان‌های صهیونیستی در اراضی اشغالی و مذاکره با احزاب راست‌گرا به منظور تشکیل دولت است. وی گفت: باید «دولتی قوی» برای حمایت از دولت ملت یهود تشکیل شود و این دولت نمی‌تواند به احزاب عربی مخالف با اسرائیل اعتماد کند.
مهرمهر7 دقیقه قبل
کاهش بیکاری جوانان، وعده‌ای که روی کاغذ باقی مانداما موضوع کاهش اشتغال جوانان پایان ماجرا نبود و در کنار آن نرخ بیکاری نیز روندی صعودی را در پیش گرفت. بر اساس آمارهای مرکز ملی آمار کشور، سال ۹۰ سن امید به زندگی مردان ۷۱٫۵ سال بوده و سال ۹۵ به ۷۲٫۵ رسیده است. این رقم برای زنان نیز سال ۹۰، برابر با ۷۴ سال بوده و سال ۹۵ به ۷۵٫۵ سال رسیده است. هر چند که دولت تدبیر و امید با شعار توجه به جوانان روی کار آمد اما به نظر می‌رسد که کلید دولت تدبیر و امید چندان برای جوانان کشور کارایی نداشته و قفلی از مشکلات آنها باز نکرده است. حال باید دید آیا دولت روحانی در عمر باقی مانده خود تدبیری برای بهبود وضعیت اشتغال و حل مشکلات قشر جوانان خواهد کرد یا خیر.
ایبناایبنا13 دقیقه قبل
بر اساس آخرین ارزیابی‌ها اکنون سهم دلار از ذخایر طلا و ارز روسیه به کمترین سطح خود در طول ۱۲ سال اخیر رسیده است. از زمان اعمال تحریم‌های جدید آمریکا بر ضد روسیه، این کشور به تدریج در حال تقویت ذخایر طلای خود و تنوع بخشی به ذخایر ارزی است. نسبت بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی روسیه نیز برای نخستین بار از سال ۲۰۱۴وارد محدوده منفی شده است. این کشور هم چنین تصمیم گرفته است استقراض بر حسب دلار را کنار بگذارد و دیگر ارزهای مهم جهانی نظیر یوان را جایگزین اسکناس سبز کند. وزارت دارایی روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد امسال و سال آینده، وام‌های خارجی روسیه تنها بر حسب یورو و یوان خواهد بود و دیگر استقراضی بر حسب دلار صورت نخواهد گرفت.
ایسناایسنا17 دقیقه قبل
دونالد ترامپ با امضای نام خود بر دیوار مرزی مکزیک که در حال احداث است، آن را «سیستمی امنیتی با کلاس جهانی» نامید که نفوذ به آن عملا غیر ممکن است. به گزارش ایسنا به نقل از پرس‌آسوسیشن، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به تازگی بازدیدی از مراحل ساخت دیوار مرزی بین این کشور و مکزیک در جنوب شهر سن دیگو به عمل آورد. ترامپ درخصوص نمونه نخست این دیوار می‌گوید: «آن مثل ورقه‌ای آهنی بود و مردم به راحتی می‌توانستند آن را کنار بزنند». پنتاگون اخیرا بودجه‌ای به میزان ۳٫۶ میلیارد دلار که به بیش از صد پروژه نظامی تخصیص یافته بود، لغو و به احداث ۱۷۵ مایل از دیوار مرزی اختصاص داد. ترامپ طی کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ گفته بود هزینه احداث مرز را دولت مکزیک خواهد پرداخت.
تسنیمتسنیم19 دقیقه قبل
این انتخاب برای این شکل‌گرفته است که ترامپ از دخالت‌ها و مخالفت‌های بولتون در تصمیم‌گیری‌هایش در خصوص مسائل مرتبط با ونزوئلا، کره شمالی و ایران به تنگ آمده بود. از نظر دولت او، ایران مسئول این حادثه است و اوبرایان نیز در دشمنی با ایران با او دقیقا هم‌جهت و همسو است. اوبرایان نیز مانند بولتون و شخص ترامپ از مخالفان سرسخت سیاست خارجی اوباما و به‌ویژه توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران بود. اوبرایان در این مقالات نوشته بود: «علاوه بر اینکه این گفت‌وگوها به برنامه هسته‌ای احتمالا «صلح‌آمیز» هسته‌ای ایران مشروعیت می‌دهد، این توافق، در نهایت موجب مسابقه تسلیحات هسته‌ای در منطقه خاورمیانه می‌شود. او همچنین مانند ترامپ از اینکه ده‌ها میلیارد دلار از درآمدهای نفتی و دارایی‌های ایران به خاطر برجام آزاد شد اظهار عصبانیت کرده بود.
ایسناایسنا21 دقیقه قبل
به گزارش ایسنا، اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ سقف استفاده شرکت گازپروم روسیه از خط لوله اوپال را که گاز روسیه را از خط نورد استریم به آلمان منتقل می‌کند بالا برد. لهستان که عمده گاز مورد نیازش را از روسیه وارد می‌کند از تصمیم کمیسیون اروپا انتقاد و اعلام کرده بود این تصمیم تامین گاز اروپای مرکزی و شرقی را به خطر می‌اندازد. روسیه، اتحادیه اروپا و اوکراین قرار بود به زودی مذاکراتی درباره قرارداد جدید ترانزیت گاز از طریق اوکراین برگزار کنند زیرا قرارداد فعلی امسال به پایان می‌رسد. پیش از این حکم، گازپروم این تضمین را داشت که این ظرفیت را دارد و اکنون دیگر مطمئن نیست. اگر توافق جدیدی تا پایان سال جایگزین توافق فعلی نشود، صادرات گاز روسیه از طریق شبکه گاز اوکراین ممکن است متوقف شود.
جام نیوزجام نیوز21 دقیقه قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، روند پرداخت یارانه نقدی از سال ۱۳۸۹ تاکنون به گونه‌ای بوده که بدون غربالگری و حذف افراد پردرآمد با فرآیندی مشخص پیش رفته و هر ماه رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به حساب سرپرست‌های خانوار به ازای هر نفر واریز شده است. آخرین آمار اعلامی از این حکایت داشته که حدود ۷۸ میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می‌کنند که این بیش از ۹۰ درصد جمعیت ایران را تشکیل می‌دهد. در چند سال اخیر بارها موضوع حذف یارانه‌بگیران پردرآمد مطرح شد، اما به نتیجه‌ای نرسید و در دفعاتی محدود که دولت برای حذف پردرآمدها اقدام کرد چندان موفق نبود، اما در حدود سه سال اخیر و با تکلیف قانون بودجه برای حذف سه دهک بالای درآمدی سرانجام امسال دولت تصمیم گرفت این قانون را اجرا کند. در حالی حذف یارانه‌بگیران پردرآمد که قرار بود از مهرماه شروع شود، در دستور کار قرار گرفته که به گفته ربیعی -سخنگوی دولت- سه دهک بالای درآمدی حدود ۳۰ میلیون نفر از جمعیت یارانه‌بگیران را تشکیل می‌دهد و البته حذف آنها کار آسانی نیست. اما جای سوال دارد که اگر دولت می‌داند که این سه دهک بالای درآمدی چه تعداد و چه کسانی هستند که آمار ۳۰ میلیون نفری آنها در اختیار دارد چرا همچنان حذف آنها را درگیر مشکلاتی دانسته نسبت به حذف آنها اقدام نمی‌کند؟ ایسنا۲۰۲۵
خبرآنلاینخبرآنلاین21 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، شهرام ملکی در دومین جلسه ستاد راهبردی توسعه بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر استان، اظهار داشت: توجه به روستاییان به عنوان یکی از اقشار مولد جامعه، از جمله سیاست‌های نظام است که دولت تلاش دارد از طریق بیمه اجتماعی روستاییان، از این قشر حمایت کند. وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در کردستان، افزود: در راستای جذب حداکثری واجدین شرایط بهره مندی از بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر، تلاش داریم با آموزش و از طریق کارگزاران این بیمه، روستاییان را تشویق کنیم تا خود را تحت پوشش قرار دهند. ملکی در ادامه از رییس هیات مدیره صندوق بیمه روستاییان، کشاورزان و عشایر کشور خواست، راهکاری اتخاذ شود تا حق بیمه افراد واجد شرایطی که واقعا توان مالی پرداخت سهم خود را ندارند، توسط دولت پرداخت شود. ۴۶شایان ذکر است، صندوق بیمه روستاییان، کشاورزان و عشایر استان کردستان با ۱۸۰ هزار نفر تحت پوشش، در سال ۹۷ رتبه اول را در بین تمامی استان‌های کشور از لحاظ جذب و تحت پوشش قرار دادن واجدین شرایط، کسب کرده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین22 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، حسین خوش اقبال در جلسه شورای آموزش و پرورش استان، از زحمات معلمان که علیرغم همه کمبودها و کاستی‌ها با تمام توان در راه تعلیم و تعلم آینده سازان کشور تلاش می‌کنند، قدردانی کرد. وی خاطرنشان کرد: نسلی که امروز در مدارس آموزش می‌بینند، مدیران فردا هستند و آینده نظام به آن‌ها بستگی دارد. خوش اقبال در ادامه بر لزوم همکاری همه ادارات و دستگاه‌های استان با آموزش و پرورش در روز بازگشایی مدارس، تاکید کرد و افزود: حضور پررنگ مدیران در جشن‌های بازگشایی مدارس موجب ایجاد نشاط و امید در بین دانش آموزان می‌شود. وی همچنین از دستگاه‌های ذیربط و رسانه‌ها بویژه صدا و سیمای استان خواست با فضاسازی‌های مناسب زمینه ساز بازگشایی پرشور و شوق مدارس باشند. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، در پایان با اذعان به وجود مشکلات و سختی‌های ناشی از تحریم‌ها، بیان کرد: با تدابیر مقام معظم رهبری و دولت آقای روحانی، مشکلات مدیریت شده و مردم به واسطه اینکه نظام و کشور را دوست دارند، سختی‌ها را تحمل و با نظام همراهی کرده‌اند.
خبرآنلاینخبرآنلاین22 دقیقه قبل
اما بر اساس گفته‌های مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان، بخش مهمی از این منابع آبی در سال تبخیر می‌شود. گفته‌های آقای خرم نشان می‌دهد در حوزه مدیریت منابع آبی در استان کردستان این ضرورت به شدت احساس می‌شود. منابع آبی استان کردستان در صورت مدیریت شدن به شکل حرفه‌ای و مناسب می‌تواند در بزنگاه‌های خاص به کمک نجات کشور بیاید. کردستان حوزه آب ریز بخش مهمی از استان‌های کشور است و مدیریت منابع آبی در سرمنشاء یعنی در کردستان، می‌تواند تاثیر بسزایی در ارتقای بهره وری منابع آبی کشور هم داشته باشد، بنابراین شایسته است مجموعه تیم دولت در کردستان، تلاش کنند وزرات نیرو را برای اختصاص بودجه‌های ملی به مدیریت منابع آبی در استان مجاب کنند. انتظار کارشناسان از تیم جدید مدیریت آب در استان «درانداختن طرحی نو» در این حوزه و پایان دادن به روال‌های مدیریت گذشته است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 دقیقه قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر فعلی رژیم صهیونیستی امروز (پنجشنبه) بعد از کسب یک کرسی کمتر از حزب ائتلاف «آبی و سفید» به رهبری «بنی گانتز» در انتخابات سراسری فلسطین اشغالی، از گانتز خواست تا «دولت متحد» و کابینه فراگیر تشکیل دهند. نتانیاهو با انتشار یک پیام ویدئویی ضمن درخواست از گانتز برای ورود به ائتلاف با او، اذعان کرد که احزاب راست‌گرا در رژیم صهیونیستی قادر به تشکیل یک کابینه ائتلافی نیستند و به همین دلیل ائتلاف باید تا جایی که می‌شود گسترده‌تر باشد. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین تاکید کرد دلیلی برای برگزاری سومین انتخابات در سال جاری وجود ندارد. کمیته مرکزی انتخابات رژیم صهیونیستی امروز (پنجشنبه) از پایان شمارش آراء انتخابات بیست‌ودومین دوره پارلمان این رژیم «کنست» خبر داد. حزب لیکود به رهبری «بنیامین نتانیاهو» نیز با مجموع ۲۵٫۰۹ درصد آراء توانست ۳۲ کرسی را در کنست کسب کند.
ایلناایلنا25 دقیقه قبل
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت که با توجه به نتایج انتخابات تشکیل دولت راست‌گرا ممکن نیست. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، از «بنی گانتس»، رهبر حزب سفید و آبی، خواست تا برای تشکیل دولت ائتلافی به او بپیوندد. این در حالی است که نتایج انتخابات اسرائیل هیچ برنده قاطعی نداشت. نتانیاهو گفت: «در طور کارزار انتخاباتی، خواستار تشکیل دولتی راست‌گرا شدم، اما متاسفانه نتایج نشان از آن دارد که چنین چیزی ممکن نیست.» وی خطاب به رهبر حزب سفید و آبی گفت: «بنی، باید دولت همبستگی تشکیل دهیم، همین امروز. مردم از ما، هر دوی ما، انتظار دارند که از خود مسئولیت نشان دهیم و با یکدیگر همکاری کنیم.» سخنگوی گانتس هنوز واکنشی به این سخنان نتانیاهو نشان نداده است.
ایسناایسنا25 دقیقه قبل
پرداختی‌ها عادلانه نیستاو در ادامه با اشاره به دیگر مزایای شفاف‌سازی میزان دریافتی کارمندان دولت اظهار کرد: یکی از مسائل اصلی در پرداخت حقوق با کارمندان عدم عدالت در این پرداختی‌ها است. واقعیت این است که یکسری از افراد در درون همین سیستم دولتی توانسته‌اند با ریزه‌خواری‌های خاص حقوقهای بالایی را سهم خود کنند. به گزارش ایسنا، علی‌رغم الزام قانونی و فشار افکار عمومی به دولت برای راه‌اندازی سامانه حقوق و مزایا و ایجاد شفافیت نسبی در حقوق‌هایی که به کارمندان خود می‌دهد اما هنوز خبری از راه‌اندازی این سامانه نیست. با این حال رئیس سازمان امور استخدامی پیش از این از عدم همکاری برخی از دستگاه‌های عمومی مانند صدا و سیما خبر داده بود. انتهای پیام
وانانیوزوانانیوز29 دقیقه قبل
مشاور جدید امنیت ملی ترامپ که جایگزین «جان بولتون» جنگ طلب شده است، همچون سلف خود، برجام را «حماقت اوباما و توافق فاجعه بار» می‌داند. به گزارش وانانیوز، حدود یک هفته پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به حضور جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی خود در کاخ سفید پایان داد، روز چهارشنبه در یک یادداشت توئیتری اعلام کرد که «رابرت سی. او برایان» به این سمت منصوب کرده است. رابرت چارلز اوبرایان یک وکیل آمریکایی است که در بخش خصوصی و دولتی ایالات متحده کار کرده است. او به عنوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده خدمت می‌کند و سفیر با نماینده ویژه ریاست جمهوری ایالات متحده برای امور گروگان گیری و همچنین شریک شرکت حقوقی لارسون اوبرایان مستقر در لس آنجلس است که از سال ۲۰۱۶ تاسیس شد. در دهم ماه مه ۲۰۱۸، ترامپ اوبرایان را به عنوان نماینده ویژه در امور گروگان‌ها برگزید و یکسال بعد هم درجه سفیر ارشد را به او اعطا کردند.
عصر ایرانعصر ایران30 دقیقه قبل
رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین طی سفرش به اوسلو مخالفت خود را با تشکیل دولت جدید اسرائیل به ریاست بنیامین نتانیاهو اعلام کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین طی سفرش به اوسلو در پاسخ به سوال خبرنگاران درخصوص دولت آتی اسرائیل گفت: موضع ما علیه بنیامین نتانیاهو است. در همین راستا، ریاض مالکی، وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین که محمود عباس را در این سفر همراهی می‌کند، خاطرنشان کرد: این تشکیلات آماده مذاکره با نخست وزیر جدیدی است که در انتخابات پارلمانی اسرائیل پیروز شود. مالکی خطاب به خبرنگاران گفت: اول از همه، ما به نتیجه انتخابات اسرائیل احترام می‌گذاریم. مالکی به همراه محمود عباس روز چهارشنبه در سفر رسمی سه روزه وارد نروژ شد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز31 دقیقه قبل
وزیر صنعت، معدن و تجارت چندی پیش از مراحل سه‌گانه خصوصی‌سازی شرکت‌های خودروساز رونمایی کرد به‌طوری‌که به گفته وی سهام دو خودروساز بزرگ کشور پس از طی کردن این سه مرحله واگذار خواهد شد. به‌عنوان نمونه در آگهی‌های مزایده این دو شرکت تولید‌کننده خودرو، املاکی همچون ویلا در شمال شهر تهران یا شمال کشور خودنمایی می‌کرد. از آپارتمان‌های مسکونی در اقصی نقاط شهر تهران و کشور که بگذاریم صدها ملک تجاری در آگهی‌های مذکور به چشم می‌آید. وی ادامه می‌دهد که البته حجم سرمایه‌گذاری خودروسازان در بخش‌های غیرمولد چندان قابل توجه نیست بنابراین نمی‌توان به آنها خرده گرفت. مدنی در پاسخ به این سوال که چرا این جنس سرمایه‌گذاری‌ها در خودروسازان داخلی دیده می‌شود، ولی این مساله جایی در تفکر خودروسازان بین‌المللی ندارد، می‌گوید: پاسخ این سوال را باید در شرایط اقتصادی کشورهایی که دارای صنعت خودرو هستند، جست‌و‌جو کرد.
فراروفرارو31 دقیقه قبل
عضو سابق شورای ملی حقوق بشر مصر ضمن اعلام اینکه دادستانی مصر اعلام کرده یک زن در «قتل عبدالله مرسی» پسر رئیس‌جمهور سابق مصر دست داشته، تصریح کرد، عبدالله یادداشتی درباره پدر و خانواده‌اش آماده کرده بود. به گزارش فارس، چهاردهم شهریورماه خانواده «محمد مرسی» رئیس‌جمهور پیشین مصر از فوت ناگهانی پسر کوچک خانواده «عبدالله» بر اثر سکته قلبی خبر داد. رشدی در کنفرانسی مطبوعاتی در ژنو سوئیس گفت: «چه کسی مسؤول قتل رئیس‌جمهور مرسی و صد‌ها بازداشتی دیگر در مصر است؟ عبدالله از زمان فوت پدرش در قفس شیشه‌ای دادگاه، آرام نگرفت. وی در پایان اعلام کرد که خانواده‌اش در معرض تهدید و خطر قرار دارند و با آن‌ها رفتار تبعیض‌گونه رفتار می‌شود. پیش‌تر، یکی از رهبران گروه اخوان‌المسلمین مصر مرگ پسر «محمد مرسی» رئیس‌جمهور سابق این کشور را مشکوک دانست
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین33 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، موقعیت جغرافیای میدان گازی بلال در بخش شرقی میدان گازی پارس جنوبی و ۹۰ کیلیومتری جزیره لاوان واقع شده است و مسولان صنعت نفت پس اشل با طرف فرانسوی و تعلل شرکت چینی مسئولیت توسعه این میدان به شرکت ایرانی پتروپاس واگذار شد. واگذاری میدان بلال به ارزش ۴۴۰ میلیون دلار به شرکت ایرانیخروج شرکت اروپایی و چینی در راستای افزایش فشار بر به صنعت نفت کشور کلید خورد، امری که در صورت تحقق آن کشور را در زمینه توسعه منابع گازی با چالش‌های فراوانی مواجه می‌شود. در ابتدای هفته جاری رضا زنگنه وزیر نفت طی قراردادی توسعه میدان گازی بلال را به ارزش به ارزش ۴۴۰ میلیون دلار به شرکت ایرانی پتروپاس واگذار کرد. وی با بیان این‌که طرح توسعه میدان‌های غرب کارون خوب پیش می‌رود، بیان کرد: نمی‌خواهیم رجزخوانی کنیم، اما آمریکا نمی‌تواند صادرات نفت ما را صفر کند. وی تصریح کرد: ما متوقف شدنی نیستیم و قدرت خلاقه خود را به کار می‌گیریم تا مشکلات را حل کنیم.
نامه‌نیورنامه‌نیور34 دقیقه قبل
نخست‌وزیر فعلی رژیم صهیونیستی با قبول تلویحی شکست در انتخابات اخیر، از رهبر حزب رقیب دعوت کرد تا کابینه فراگیر تشکیل دهند. به گزارش فارس، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر فعلی رژیم صهیونیستی امروز (پنجشنبه) بعد از کسب یک کرسی کمتر از حزب ائتلاف «آبی و سفید» به رهبری «بنی گانتز» در انتخابات سراسری فلسطین اشغالی، از گانتز خواست تا «دولت متحد» و کابینه فراگیر تشکیل دهند. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین تاکید کرد دلیلی برای برگزاری سومین انتخابات در سال جاری وجود ندارد. کمیته مرکزی انتخابات رژیم صهیونیستی امروز (پنجشنبه) از پایان شمارش آراء انتخابات بیست‌ودومین دوره پارلمان این رژیم «کنست» خبر داد. حزب لیکود به رهبری «بنیامین نتانیاهو» نیز با مجموع ۲۵٫۰۹ درصد آراء توانست ۳۲ کرسی را در کنست کسب کند.
تسنیمتسنیم34 دقیقه قبل
عوامل کاهش آراء نتانیاهومجموعه‌ای از عوامل وجود دارد که در کاهش آراء نتانیاهو اثرگذار بوده و موجب شده لیکود و نتانیاهو جایگاه قبلی خود را از دست بدهند. این مجموعه عوامل را می‌توان در دو دسته عوامل مرتبط با محافل داخلی رژیم صهیونیستی و عوامل خارج از رژیم صهیونیستی تقسیم کرد. رشد آراء لیبرمنیکی از دلایل کاهش آراء نتانیاهو، موضع گیری‌های آویگدور لیبرمن و رشد آراء او است. این گرایش به معنای کاهش آراء نتانیاهو و ریختن بخشی از رأی‌های او در سبد لیبرمن بود. عملکرد قوی مقاومت مقابل رژیم صهیونیستی موجب عقب نشینی دولت نتانیاهو از درگیری و درخواست آتش بس شد.

(تصاویر) پیوستن ۶۳ شورشی طالبان به دولت افغانستان

5+
فراروفرارو36 دقیقه قبل
جام نیوزجام نیوز39 دقیقه قبل
ولی عربستان سعودی حاضر به پذیرفتن شروط آمریکا از جمله اعمال محدودیت‌های منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای نیست، محدودیت‌هایی که مانع از غنی سازی اورانیوم و بازفرآوری سوخت هسته‌ای می‌شود. نمایندگان آمریکایی به شدت نگران عدم تمایل عربستان سعودی برای پذیرش شروط مطرح شده از سوی واشنگتن هستند. محمد بن سلمان ولیعهد سعودی سال گذشته گفته است که کشورش به دنبال تسلیحات هسته‌ای نیست ولی اگر ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد، ریاض نیز همین مسیر را دنبال می‌کند. ریک پری در این باره گفته است که اگر ایالات متحده با عربستان سعودی همکاری نکند، سایر کشورهای عرضه کننده فناوری هسته‌ای مثل روسیه و چین به ریاض برای ساخت رآکتورهای هسته‌ای کمک خواهند کرد. ریاض قصد دارد در سال ۲۰۲۰ میلادی یک مناقصه چند میلیارد دلاری برای ساخت ۲ رآکتور هسته‌ای را اعلام کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین42 دقیقه قبل
نتانیاهو با انتشار یک پیام ویدئویی ضمن درخواست از گانتز برای ورود به ائتلاف با او، اذعان کرد که احزاب راست‌گرا در رژیم صهیونیستی قادر به تشکیل یک کابینه ائتلافی نیستند و به همین دلیل ائتلاف باید تا جایی که می‌شود گسترده‌تر باشد. به نوشته وبگاه روزنامه «جروزالم پست» وی با درخواست از گانتز برای دیدار با او، در این پیام گفت: «در زمان انتخابات، من خواستار تشکیل دولت راست‌گرا شدم اما متاسفانه با نتایج کنونی، چنین امری ممکن نیست». نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین تاکید کرد دلیلی برای برگزاری سومین انتخابات در سال جاری وجود ندارد. کمیته مرکزی انتخابات رژیم صهیونیستی امروز (پنجشنبه) از پایان شمارش آراء انتخابات بیست‌ودومین دوره پارلمان این رژیم «کنست» خبر داد. حزب لیکود به رهبری «بنیامین نتانیاهو» نیز با مجموع ۲۵٫۰۹ درصد آراء توانست ۳۲ کرسی را در کنست کسب کند.
فارسفارس44 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، امروز سی و یکمین گردهمایی فرماندهان جنگ جهاد با حضور مسئولان و فرماندهان دوره دفاع مقدس در سالن خوشه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد. مشاوره رئیس‌جمهور ادامه داد: اعتماد به رزمندگان جوان در کشور پیروزی بزرگی مانند آزادی خرمشهر را رقم زد که تاکتیکی‌ترین پیروزی در جهان محسوب و در دانشکده‌های افسری تدریس می‌شود. مشاوره رئیس‌جمهور ادامه داد: متاسفانه هر چه به پایان جنگ نزدیک شدیم اعتماد نیز کمتر شده و سوال و جواب‌ها بیشتر شد و به همان اندازه موفقیت‌ها کاهش یافت. مثلا احیای اراضی ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان به تجربه جنگ انجام می‌شود. اما اینکه چرا در اداره همه بخش‌های کشور از تجربه جنگ استفاده نمی‌شود حرف درستی است و پاسخ این است که اداره کشور یک مسئله سیاسی است و ورود به همه مسائل با تجربه جنگ سخت است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز46 دقیقه قبل
به گزارش مشرق به نقل از داون نیوز، دولت دهلی نو در تازه‌ترین اقدام خود علیه مردم کشمیر ۱۸۰ هزار نیروی نظامی به این منطقه اعزام کرد. به این ترتیب تعداد رسمی نیروهای نظامی که در کشمیر حضور دارند و حکومت نظامی منطقه را مدیریت می‌کنند به یک میلیون و ۸۰ هزار نفر رسیده است. گزارش‌ها حاکی است علی رغم دستور صریح دادگاه عالی هند مبنی بر لغو حکومت نظامی و آزاد شدن مردم از حبس خانگی اجباری دولت و نظامیان هندی هنوز هم حکومت نظامی را در منطقه ادامه می‌دهند. گفتنی است علی رغم وجود حکومت نظامی سنگین و استفاده نیروهای هندی از تفنگ‌های ساچمه‌ای و گاز اشک آور روزانه حداقل ۲۰ تظاهرات بزرگ در منطقه علیه اشغال‌گری هند انجام می‌شود. هند طی ۳ دهه اخیر ۱۰۰ هزار نفر را در کشمیر کشته و باعث مفقود الاثر شدن ۱۰ هزار نفر دیگر شده است.
ایلناایلنا47 دقیقه قبل
بیزینس استاندارد در تحلیلی به بررسی سیاست خارجه ترامپ در قبال ایران پرداخت و نوشت: سیاست ترامپ در قبال ایران، موفقیتی را به همراه نداشته است. به نظر می‌رسد شرایط کنونی و تنش‌های اخیر نتیجه اقدامات آمریکا و خروج ترامپ از برجام است. هدف نهایی دولت ترامپ از تحمیل فشار حداکثری، وادار کردن ایران به بازگشت به میز مذاکره و موافقت با توافقی جدید بوده است، اما چیزی که به نظر می‌رسد این است که سیاست ترامپ در قبال ایران، موفقیتی را به همراه نداشته است. به نظر می‌رسد شرایط کنونی و تنش‌های اخیر نتیجه اقدامات آمریکا و خروج ترامپ از برجام است. اکنون پیش از هر زمانی مشخص می‌شود که تنش‌ها و کاهش تعهدات برجامی ایران نتیجه مستقیم خروج آمریکا از برجام و اعمال فشار بر ایران است.
تسنیمتسنیم47 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، سلسله جلسات «آیین حکومت داری و دولت اسلامی با محوریت نهج البلاغه» با تدریس دکتر عرب اسدی توسط اندیشکده سدا برگزار می‌شود. اندیشکده سدا (مرکز سیاست گذاری دولت اسلامی) از ابتدای مهرماه درنظر دارد ذیل سه عنوان کلی «تشکیلات سازی و جبهه سازی انقلابی»، آیین حکومت داری و دولت اسلامی «و» تربیت و کادرسازی" سلسله جلسات تخصصی برگزار کند. مخاطبان می‌توانند برای کسب اطلاع بیشتر و ثبت نام، به نمابر andishkadeh. sde@gmail. com رجوع نمایند. انتهای پیام/
وانانیوزوانانیوز49 دقیقه قبل
مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا در مراسمی خصوصی از استراتژی سیاست خارجی دولت ترامپ به سختی انتقاد کرد ولی مستقیما نامی از او نبرد. به گزارش وانانیوز، پایگاه خبری پولیتیکو گزارش داد، جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق آمریکا از تلاش‌های دونالد ترامپ برای مذاکره با کره‌شمالی و ایران انتقاد کرد و هشدار داد که این‌ها «محکوم به شکست» است. او همچنین از عدم اقدام شدیدتر ترامپ در اوایل امسال بعد از آنکه ایران یک پهپاد جاسوسی آمریکا را سرنگون کرد، انتقاد به عمل آورد. یکی از حاضران در ضیافت ناهاری که بولتون در آن حضور داشت، به پایگاه هیل گفت: بولتون بدون اینکه نامی از ترامپ ببرد، چندین بار او را شماتت کرد. براساس گزارش‌ها، اظهارات تند این مقام سابق کاخ سفید موجب شد تا ترامپ نشست با مقام‌های ارشد طالبان در کمپ دیوید را چند روز پیش از سالروز حملات ۱۱ سپتامبر لغو کند.

به انتهای لیست رسیدید

دولت

دولت در علم سیاست، دستگاهی سیاسی اجباری با حکومتی متمرکز است که انحصار استفادهٔ درست از اجبار و زور درون یک قلمرو جغرافیایی معین را حفظ می‌کند. مفهوم دولت در معانی دیگری نیز به کار برده می‌شود. بسیاری از نویسندگان مفاهیم «دولت» و «حکومت» را به یک معنا به کار می‌برند و در زبان عامیانه و رسانه‌ها دولت معمولاً به معنی قوه مجریه یا هیئت وزیران است که این کاربرد از واژه دولت تنها به بخشی از حکومت اشاره دارد. گاهی نیز دولت به بخشی از حکومت اشاره دارد که شامل نهادهای مذهبی و نهادهای مدنی نمی‌شود. مثلاً کاربرد واژه دولت در اصطلاح سازمان‌های غیردولتی به این مفهوم از دولت اشاره دارد. در این صفحه مهم‌ترین و آخرین اخبار دولت را می‌خوانید. ویکی‌پدیا