دولت ترامپ

دولت ترامپ

خبرآنلاینخبرآنلاین1 ساعت قبل
به گزارش خبرآنلاین، بحث بر سر سیاست خارجی ترامپ در دو سال نخست ریاست جمهوری اش، عمدتا حول یک سوال می‌چرخید و آن هم این بود که سیاست خارجی ترامپ بیشتر بر مبنای تدبیر جمعی است یا نظرات شخص رییس جمهور؟ توماس رایت در مقاله‌ای با عنوان «حضور بله قربان گوها در دولت ترامپ» در وب سایت مطالعاتی بروکینگز آمریکا به مدیریت سیاست خارجی ترامپ پرداخته و معتقد است که اگر ترامپ بماند باز هم برای بیاورد به هشت سال نمی‌کشد و تا کنون این مدیریت جهان بوده است که از فاجعه ترامپ جلوگیری کرده است. در ادامه این مقاله آمده است: مثالهای زیادی هستند که حکایت از این دارند که دولت ترامپ تبدیل به دولت بله قربان گوها شده است. البته زمانی که «مارک اسپر» وزیر دفاع شد، به جای عقد قرارداد با آمازون، پروژه پنتاگون را به مایکروسافت داد. این مقاله می‌افزاید: ترامپ در حال حاضر، سیاست اش را بدون کمترین مشورتی یا تدبیری طراحی می‌کند. تصمیم اش برای بیرون کشیدن نیروهای آمریکایی از مناطق کردنشین سوریه، و چراغ سبز نشان دادن به ترکیه برای اشغال این مناطق، فاجعه بارترین اقدام او در حوزه سیاست خارجی بوده است.
خبر فوریخبر فوری3 ساعت قبل
اگر من جای اقای روحانی بودم، اولا: تعهدات ایران درقالب ان پی تی را تعلیق میکردم چون ترامپ حق ایران درقالب ان پی تی را منکر شده است. ثانیا: یا مثل ترامپ از برجام خارج میشدم و یا حداقل تعهدات ایران در قالب برجام را تعلیق میکردم. ایران درصورتی از ان پی تی خارج خواهد شد که پرونده هسته‌ای ایران مجدد به شورای امنیت سازمان ملل برود. مجری: آقای روحانی درنیویورک طرح صلح هرمز را برای صلح و همکاری با کشورهای همسایه خلیج فارس را مطرح کرد. آقای روحانی هم با طرح صلح هرمز همین سیاست را بطور شفاف به جهان اعلام کرده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ساعت قبل
به گزارش مشرق، اطلاعات جدید دولت آمریکا در ماه جاری نشان می‌دهد که طی یک سال گذشته ۶۹ هزار و ۵۵۰ کودک مهاجر در این کشور در بازداشت به سر می‌برند. در ماه‌های اخیر، موجی از اخبار در خصوص وضعیت اسفناک مهاجران در مرز آمریکا و مکزیک منتشر می‌شود و گزارش‌ها نشان می‌دهد که نوجوانان و کودکان مهاجر در بازداشت مأموران آمریکایی جان خود را از دست داده‌اند. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که با شعار مقابله با مهاجرین غیرقانونی و بستن مرزهای آمریکا روی کار آمد، بارها علیه مهاجرین موضع گرفته و آن‌ها را به اخراج تهدید کرده است. وی ماههاست که دولت مکزیک را تهدید کرده که در صورتیکه اقدامی در خصوص جلوگیری از ورود مهاجران به آمریکا اتخاذ نکند، با تعرفه‌های سنگین واشنگتن مواجه می‌شود. در پی این تهدیدات آمریکا، در نهایت مکزیک با دولت ترامپ توافق کرد تا حدود ۶ هزار گارد ملی به مرزهای جنوبی با گواتمالا اعزام کند و آمریکا نیز در مقابل قرار است که پناهجویان را به مکزیک برگرداند و در آنجا به درخواست پناهندگی این افراد رسیدگی شود.
فارسفارس4 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، اطلاعات جدید دولت آمریکا در ماه جاری نشان می‌دهد که طی یک سال گذشته ۶۹ هزار و ۵۵۰ کودک مهاجر در این کشور در بازداشت به سر می‌برند. در ماه‌های اخیر، موجی از اخبار در خصوص وضعیت اسفناک مهاجران در مرز آمریکا و مکزیک منتشر می‌شود و گزارش‌ها نشان می‌دهد که نوجوانان و کودکان مهاجر در بازداشت مأموران آمریکایی جان خود را از دست داده‌اند. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که با شعار مقابله با مهاجرین غیرقانونی و بستن مرزهای آمریکا روی کار آمد، بارها علیه مهاجرین موضع گرفته و آن‌ها را به اخراج تهدید کرده است. وی ماههاست که دولت مکزیک را تهدید کرده که در صورتیکه اقدامی در خصوص جلوگیری از ورود مهاجران به آمریکا اتخاذ نکند، با تعرفه‌های سنگین واشنگتن مواجه می‌شود. در پی این تهدیدات آمریکا، در نهایت مکزیک با دولت ترامپ توافق کرد تا حدود ۶ هزار گارد ملی به مرزهای جنوبی با گواتمالا اعزام کند و آمریکا نیز در مقابل قرار است که پناهجویان را به مکزیک برگرداند و در آنجا به درخواست پناهندگی این افراد رسیدگی شود.
افکارنیوزافکارنیوز6 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشاطلاعات جدید دولت آمریکا در ماه جاری نشان می‌دهد که طی یک سال گذشته ۶۹ هزار و ۵۵۰ کودک مهاجر در این کشور در بازداشت به سر می‌برند. اخبار بین الملل- در ماه‌های اخیر، موجی از اخبار در خصوص وضعیت اسفناک مهاجران در مرز آمریکا و مکزیک منتشر می‌شود و گزارش‌ها نشان می‌دهد که نوجوانان و کودکان مهاجر در بازداشت مأموران آمریکایی جان خود را از دست داده‌اند. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که با شعار مقابله با مهاجرین غیرقانونی و بستن مرزهای آمریکا روی کار آمد، بارها علیه مهاجرین موضع گرفته و آن‌ها را به اخراج تهدید کرده است. وی ماههاست که دولت مکزیک را تهدید کرده که در صورتیکه اقدامی در خصوص جلوگیری از ورود مهاجران به آمریکا اتخاذ نکند، با تعرفه‌های سنگین واشنگتن مواجه می‌شود. در پی این تهدیدات آمریکا، در نهایت مکزیک با دولت ترامپ توافق کرد تا حدود ۶ هزار گارد ملی به مرزهای جنوبی با گواتمالا اعزام کند و آمریکا نیز در مقابل قرار است که پناهجویان را به مکزیک برگرداند و در آنجا به درخواست پناهندگی این افراد رسیدگی شود.
الفالف6 ساعت قبل
اگر من جای اقای روحانی بودم، اولا: تعهدات ایران درقالب ان پی تی را تعلیق میکردم چون ترامپ حق ایران درقالب ان پی تی را منکر شده است. ثانیا: یا مثل ترامپ از برجام خارج میشدم و یا حداقل تعهدات ایران در قالب برجام را تعلیق میکردم. ایران درصورتی از ان پی تی خارج خواهد شد که پرونده هسته‌ای ایران مجدد به شورای امنیت سازمان ملل برود. مجری: آقای روحانی درنیویورک طرح صلح هرمز را برای صلح و همکاری با کشورهای همسایه خلیج فارس را مطرح کرد. آقای روحانی هم با طرح صلح هرمز همین سیاست را بطور شفاف به جهان اعلام کرده است.
تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
یک هزینه برای این مساله وجود داشته که باید پرداخت شود، که آن هزینه ناتو و حمایت از اتحادیه اروپا بوده است. و من موافق این هستم که تعهد آمریکا به اروپا اکنون نسبت به گذشته شکننده‌تر و نامطمئن‌تر شده است. بر عکس، اوباما که خود را یک رئیس جمهور آرام می‌پنداشت، به دنبال برقراری رابطه‌ای با اتحادیه اروپا بود که بر اساس آن اروپا استقلال و خودمختاری بیشتری داشته باشد. ترامپ یک دشمن جدی اتحادیه اروپا به شمار می‌رود و آن را یک رقیب تجاری و یک قدرت رقیب بالقوه می‌داند. تسنیم: در بخش دیگری از مصاحبه، ماکرون درباره راهکارهای ایجاد حاکمیت اروپایی بحث کرده است و همین طور به مرگ مغزی ناتو اشاره نموده است.
جام نیوزجام نیوز8 ساعت قبل
اما مشاهدات و اطلاعات موجود نشان می‌دهند که کمپین اعمال فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران تا به امروز هیچ دستاورد استراتژیکی برای سیاست ایالات متحده نداشته است. سیاست اعمال فشار حداکثریاگرچه دونالد ترامپ در کمپین‌های انتخاباتی ایران را تهدیدی بزرگ برای ایالات متحده می‌خواند، اما سیاست اعمال فشار حداکثری ماه مه ۲۰۱۸ و با خروج از برجام آغاز شد. ترامپ با خروج از توافق همه تحریم‌های لغو شده را مجددا بر هسته بخش‌های اقتصادی ایران اعمال کرد. * ایران به رغم کمپین اعمال فشار حداکثری دولت ترامپ همچنان موفق شده حمل و نقل دریایی در خلیج فارس را تهدید و حتی یک نفتکش بریتانیایی را توقیف کند. در عین حال، شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه سیاست دولت ترامپ می‌تواند به طور بالقوه موثر باشد.
ایلناایلنا9 ساعت قبل
دنیس رایس بر بی نتیجه بودن فشار اقتصادی بر ایران تاکید کرد و گفت: ایران در تلاش است تا حداکثر فشار را بر متحدان ایالات متحده در خاورمیانه، شبه جزیره عربستان و اسرائیل وارد کند تا واکنش آمریکا را آزمایش کند. به گزارش ایلنا به نقل از اسرائیل هیوم، «دنیس راس» هماهنگ‌کننده امور مناسبات آمریکا و ایران در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» در مورد ایران گفت: سیاست ترامپ مبنی بر کاهش درگیری در خاورمیانه و همچنین پاسخ تردیدآمیز او به تحرکات ایرانی در خلیج فارس، ممکن است شرایطی را فراهم کند که باعث بروز درگیری در منطقه شود. وی در ادامه مدعی شد: ایران در تلاش است تا حداکثر فشار را بر متحدان ایالات متحده در خاورمیانه، شبه جزیره عربستان و اسرائیل وارد کند تا واکنش آمریکا را آزمایش کند. راس در ادامه افزود: اسرائیل شرایطی را تحمل نمی‌کند که در آن ایران به حزب الله کمک می‌کند تا ده‌ها هزار موشک را در منطقه مستقر کند که بدون شک این اقدام باعث تحریک منطقه خواهد شد. وی در ادامه خاطرنشان کرد: فشار اقتصادی عظیمی که دولت ترامپ بر ایران وارد کرده برای سازش با ایران یا تغییر رفتار ایران بی‌نتیجه است.
ایسناایسنا10 ساعت قبل
کاخ سفید به پیشنهادی مبنی بر مرتبط کردن کمک‌های خارجی به نحوه برخورد کشورها با اقلیت‌های مذهبی می‌اندیشد. به گزارش ایسنا، روزنامه القدس العربی نوشت: دو تن از مسؤولان آمریکا گفتند، دستیاران ترامپ در حال تدوین پیشنهادی هستند که کمک‌های بشردوستانه آمریکا را به رفتار مناسب دیگر کشورها با اقلیت‌های مذهبی مشروط می‌کند اما این کمک‌های بشردوستانه ممکن است شامل کمک‌های نظامی نیز باشد. گفته شده که مسؤولان شورای امنیت ملی، شورای سیاست خارجه، وزارت خارجه و دفتر مایک پنس، معاون ترامپ موضع محتاطانه‌ای هنگام دریافت این پیشنهاد داشته‌اند. همچنین کیتی والدمان، سخنگوی پنس گفت، معاون رئیس جمهوری همواره مفتخر است که از آزادی مذهبی در داخل و خارج از کشور حمایت می‌کند، این پیشنهاد می‌تواند در صورت اجرا به طور قابل توجهی نحوه توزیع کمک‌ها در سراسر جهان را تغییر دهد. مسؤولان دولت ترامپ گفتند، کمیسیون آمریکا در امور آزادی بین‌المللی مذهبی در نظر دارد برای کشورهایی مانند عربستان که جزو بدترین ناقضان از نگاه آمریکا محسوب می‌شوند، کمیته آزادی دینی تشکیل دهد.
قدس آنلاینقدس آنلاین10 ساعت قبل
آمارها نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۹ تعداد کودکان مهاجری که در زندان‌های آمریکا نگهداری شده‌اند به حدود ۷۰ هزار نفر می‌رسد. به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، اطلاعات دولت آمریکا که این ماه منتشر شده نشان می‌دهد در یک سال گذشته تعداد کودکان مهاجری که در زندان‌های آمریکا نگهداری شدند به رقم بی‌سابقه‌ای رسیده است. بنا به نوشته خبرگزاری فرانسه، نزدیک به ۷۰ هزار کودکی که در سال ۲۰۱۹ در زندان‌های آمریکا نگهداری شده‌اند ۴۲ درصد نسبت به سال ۲۰۱۸ بیشتر بوده است. آکادمی اطفال آمریکا می‌گوید کودکان مهاجر که بازداشت می‌شوند با «آسیب‌های جهانی تاریخی» روبه‌رو می‌شوند و در صورت درمان نشدن این امر عواقب جدی در پی خواهد داشت. بر اساس آمار اعلام شده، از هر ۱۰ کودک بازداشت شده ۹ نفر آن‌ها از گواتمالا، هندوراس و السالوادور بوده‌اند که همگی جزء کشورهای فقیر به شمار می‌روند.
نامه‌نیورنامه‌نیور10 ساعت قبل
هماهنگ‌کننده امور مناسبات آمریکا و ایران در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» درعین‌حال که معتقد است ترامپ به برجام بازنخواهد گشت، می‌گوید با این وجود حرکت وی به سمت توافق با ایران در واپسین زمان باقی مانده به انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، دور از انتظار نیست. راس معتقد است که نجات توافق هسته‌ای در صورتی که تلاش‌ها تنها محدود به این کار شود غیر ممکن است. در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، ممکن است ترامپ علاقه بیشتری به توافق نشان دهد. آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته با وجود تلاش‌های طرف‌های دیگر برجام، از این توافق خارج شده و تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران را دوباره بازگرداند. اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی مانند آلمان، انگلیس و فرانسه خواستار بازگشت تهران به برجام شده‌اند و گام چهارم ایران را مخالف توافق هسته‌ای دانستند.
تسنیمتسنیم11 ساعت قبل
اما فرض می‌کنیم این کاهش تعهدات به این نقطه ختم شود که ما به هیچ‌یک از تعهدات‌مان در برجام پایبند نمانده باشیم. در چنین شرایطی ما عملا از برجام خارج شده‌ایم اما رسما خارج نشده‌ایم.» وی این وضعیت را یک سناریو محتمل دانست و اضافه کرد: «اگر اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند سیاست‌های ما نیز تغییر خواهد کرد. البته این میزان به‌هیچ‌عنوان برای ما کفایت نمی‌کند.» عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران افزود: «ما چه فایده نظامی از برجام ببریم و چه نبریم کماکان باید روند کاهش تعهدات خود را ادامه دهیم و این الزاما به‌معنی خروج رسمی از برجام نیست.» وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها به‌طور طبیعی تلاش خواهند کرد رفع تحریم‌های تسلیحاتی در عمل اتفاق نیفتد، اما فارغ از این تلاش‌ها باید گفت موضوع تسلیحات نسبت به تحریم نفت و بانک مرکزی بخش کوچکی از برجام بود. رفع تحریم‌ها خوب است و ظرفیت‌های دفاعی جدیدی را به وجود خواهد آورد، اما این موضوع کفایت نمی‌کند چون بیشتر ظرفیت‌های برجام، ظرفیت‌های اقتصادی و عادی‌سازی اقتصادی بود. مرندی در پایان تصریح کرد: «ما امروز در حوزه دفاعی به‌جایی رسیده‌ایم که آمریکایی‌ها جرأت حمله به ایران را نداشته باشند و دولتمردان این کشور امروز به‌طور کامل به این درک رسیده‌اند که امکان حمله به ایران وجود ندارند. کمااینکه در ماه‌های گذشته نیز چنین بوده و واکنش مقامات آمریکایی به پاسخ‌های نظامی ایران و متحدانش بیانگر همین موضوع است.» منبع: فرهیختگانانتهای پیام/بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها
ساعت ۲۴ساعت ۲۴12 ساعت قبل
تغییر رفتار کشور هدف است. اما مشاهدات و اطلاعات موجود نشان می‌دهند که کمپین اعمال فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران تا به امروز هیچ دستاورد استراتژیکی برای سیاست ایالات متحده نداشته است. سیاست اعمال فشار حداکثریاگرچه دونالد ترامپ از کمپین‌های انتخاباتی ایران را تهدیدی بزرگ برای ایالات متحده می‌خواند، اما سیاست اعمال فشار حداکثری ماه مه ۲۰۱۸ و با خروج از برجام آغاز شد. ترامپ با خروج از توافق همه تحریم‌های لغو شده را مجددا بر هسته بخش‌های اقتصادی ایران اعمال کرد. در عین حال، شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه سیاست دولت ترامپ می‌تواند به طور بالقوه موثر باشد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین12 ساعت قبل
به ادعای نیکی هیلی، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه و «جان کلی» رئیس دفتر کارکنان کاخ سفید که هر دو مجبور به کناره‌گیری شدند؛ از وی خواسته بودند برای نجات آمریکا در برابر برخی اوامر ترامپ مقاومت کند. هیلی، ۴۷ ساله، گفت: این درخواست کلی و تیلرسون را رد کرده و آن را «خطرناک» و «توهین آمیز» خواند. او به شبکه سی‌بی‌اس گفت: "آن‌ها به جای من باید این را به رئیس جمهور می‌گفتند، نه این که از من بخواهند به آن‌ها بپیوندم. نیکی هیلی با وجود خروج از دولت همچنان روابط نزدیکی با دونالد ترامپ دارد و مواضع حمایت‌گرانه‌ای اتخاذ کرده است. از وی به عنوان یکی از چهره‌های مطرح حزب جمهوری‌خواه برای ریاست‌جمهوری پس از دوران ترامپ یاد می‌شود.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
وی ادامه داد: بخش ترامپ – اردوغان روابط ترکیه – آمریکا، تنها بخشی از شرایط کنونی است. اعتماد میان نهادهای دولتی دو کشور فرسایش یافته و خشم قابل توجهی در ترکیه نسبت به آمریکا و بالعکس وجود دارد. ماه‌ها قبل آمریکا به خاطر تسلیم ترکیه برای خرید سیستم‌های دفاع موشکی روسیه بسیار عصبانی شده بود. اگرچه واشنگتن در مقابل خودگامگی اردوغان سکوت کرده اما می‌خواهد که آنکارا اتهامات علیه کارمندان کنسولگری آمریکا در ترکیه را لغو کند. حمایت آمریکا از «یگان‌های مدافع خلق» یکی از بزرگترین تهدیدات برای روابط میان ترکیه و آمریکا در سال‌های پیش‌رو محسوب می‌شود.
ایلناایلنا12 ساعت قبل
مقام‌های اروپایی اعلام کردند که انتظار می‌رود اعمال تعرفه بر واردات خودرو از این بلوک به تاخیر بیفتد. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، مقام‌های اروپایی اعلام کردند که انتظار می‌رود «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، در روزهای آینده اعلام کند که تصمیم دارد تصمیمش مبنی بر اعمال تعرفه بر واردات خودرو از قاره سبز را به تاخیر بیندازد. یک مقام رسمی اتحادیه اروپا روز گذشته -‌دوشنبه- گفت: «به ما گفته‌اند که در روزهای پیش رو تعرفه‌ای علیه ما اعمال نخواهد شد». دولت ترامپ تا روز پنج‌شنبه وقت دارد که درباره اعمال تعرفه‌های ۲۵ درصدی بر واردات خودرو از اتحادیه اروپا تصمیم بگیرد. ترامپ ماه می‌گذشته مهلت اعمال تعرفه‌ها را شش ماه به تاخیر انداخت.
قدس آنلاینقدس آنلاین12 ساعت قبل
این در حالی است که ایدئولوژی غالب در ایالات متحده امریکا جمهوریخواهی و لیبرالیسم کلاسیک است، اما به نظر می‌رسد دونالد ترامپ فردی مرکانتلیست بوده و از ناسیونالیسم امریکایی جهت سود خود بهره می‌برد. این امر باعث شده سیاست خارجی ایالات متحده امریکا مبتنی بر استانداردهای جهانی حقوق بشر، حق تعیین سرنوشت، بازار آزاد و تجارت آزاد باشد. به طور ویژه در دوره ریاست جمهوری نیکسون، تحت تأثیر هنری کسینجر، ایالات متحده امریکا به سمت سیاست خارجی واقع گرایانه حرکت کرد. *متفکرانی چون جان مرشایمر معتقد هستند که آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم سیاست خارجی لیبرال را دنبال کرده و لازم است این سیاست شکست خورده را کنار بگذارد و در سیاست خارجی به صورت رئالیستی عمل کند. *پیش بینی شما از نتایج انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده امریکا با توجه به مطرح شدن بحث استیضاح ترامپ چیست؟ اکنون خیلی زود است نتایج انتخابات ایالات متحده امریکا در سال آینده را پیش بینی کرد.
تسنیمتسنیم12 ساعت قبل
بر اساس این گزارش، کمیته تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا که سرگرم تحقیق درباره پرونده جنجالی اوکراین و استیضاح ترامپ است، متن نشست استماع و شهادت لورا کوپر معاون وزیر دفاع ایالات متحده را منتشر کرد. انتشار متن شهادت لورا کوپر در شرایطی است که روند جدید تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص این پرونده قرار است طی روزهای آینده آغاز شود. قرار است روزهای چهارشنبه و جمعه، دیپلمات‌های آمریکایی یعنی ویلیام تیلور، جورج کنت و ماری یووانویچ در نشست‌های مجلس نمایندگان شرکت کنند. دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا تحقیقات مقدماتی برای استیضاح ترامپ را آغاز کرده‌اند. اگر مجلس نمایندگان آمریکا در نهایت رای به استیضاح ترامپ بدهد، مجلس سنا که در اختیار جمهوریخواهان است احتمالا محاکمه‌ای را آغاز خواهد کرد که در نهایت می‌تواند منجر به برکناری ترامپ از قدرت شود.
تسنیمتسنیم12 ساعت قبل
با انتصاب افرادی که در سیاست چندبعدی امروزی همچنان نگاهی کلاسیک به قدرت نظامی دارند، عجیب نیست که شاهد از هم گسیختگی در سیاست خارجی دولت ترامپ به دلیل عدم توانایی در انطباق با مسائل امروزی عرصه بین الملل باشیم. این در حالی است که ایدئولوژی غالب در ایالات متحده امریکا جمهوریخواهی و لیبرالیسم کلاسیک است، اما به نظر می‌رسد دونالد ترامپ فردی مرکانتلیست بوده و از ناسیونالیسم امریکایی جهت سود خود بهره می‌برد. این امر باعث شده سیاست خارجی ایالات متحده امریکا مبتنی بر استانداردهای جهانی حقوق بشر، حق تعیین سرنوشت، بازار آزاد و تجارت آزاد باشد. به طور ویژه در دوره ریاست جمهوری نیکسون، تحت تأثیر هنری کسینجر، ایالات متحده امریکا به سمت سیاست خارجی واقع گرایانه حرکت کرد. *پیش بینی شما از نتایج انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده امریکا با توجه به مطرح شدن بحث استیضاح ترامپ چیست؟ اکنون خیلی زود است نتایج انتخابات ایالات متحده امریکا در سال آینده را پیش بینی کرد.
ایلناایلنا12 ساعت قبل
وزیر خارجه سابق آمریکا ادعاهای سفیر سابق این کشور در سازمان ملل مبنی بر تلاش وی برای تضعیف برنامه‌های رئیس جمهوری را به شدت تکذیب کرد. به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه سابق آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ادعاهای «نیکی هیلی»، سفیر سابق این کشور در سازمان ملل درباره تلاش وی برای تخریب برنامه‌های کاری «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا را به شدت تکذیب کرد. تیلرسون در این بیانیه اعلام کرد: «من و تا آنجا که می‌دانم هیچ یک از کسانی که همراه من فعالیت می‌کردند، هرگز اقدامی برای تخریب عملکرد ترامپ انجام ندادیم». وزیر سابق خارجه آمریکا تأکید کرد که هیلی به ندرت در نشست‌های بسیار او با رئیس جمهوری حضور داشته و در شرایطی نبوده که بتواند از آنچه ادعا می‌کند، آگاه باشد. هیلی با انتشار یادداشت‌هایی اعلام کرده بود که تیلرسون و «جان کلی» رئیس سابق کارکنان کاخ سفید تلاش کردند از وی برای تضعیف تلاش‌های ترامپ و در راستای نجات کشور استفاده کنند.
مهرمهر13 ساعت قبل
این در حالی است که ایدئولوژی غالب در ایالات متحده امریکا جمهوریخواهی و لیبرالیسم کلاسیک است، اما به نظر می‌رسد دونالد ترامپ فردی مرکانتلیست بوده و از ناسیونالیسم امریکایی جهت سود خود بهره می‌برد. این امر باعث شده سیاست خارجی ایالات متحده امریکا مبتنی بر استانداردهای جهانی حقوق بشر، حق تعیین سرنوشت، بازار آزاد و تجارت آزاد باشد. به طور ویژه در دوره ریاست جمهوری نیکسون، تحت تأثیر هنری کسینجر، ایالات متحده امریکا به سمت سیاست خارجی واقع گرایانه حرکت کرد. *متفکرانی چون جان مرشایمر معتقد هستند که آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم سیاست خارجی لیبرال را دنبال کرده و لازم است این سیاست شکست خورده را کنار بگذارد و در سیاست خارجی به صورت رئالیستی عمل کند. *پیش بینی شما از نتایج انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده امریکا با توجه به مطرح شدن بحث استیضاح ترامپ چیست؟ اکنون خیلی زود است نتایج انتخابات ایالات متحده امریکا در سال آینده را پیش بینی کرد.
ایسناایسنا13 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ‌ این مطالب جدید از شهادت مقام‌ها آمریکایی است که روز دوشنبه هیات استیضاح کنگره آمریکا درباره دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا منتشر کرد. هیات کنگره آمریکا همچنین روز دوشنبه شهادت کاترین کرافت و کریستوفر اندرسون، از مشاوران کورت ولکر، ‌ نماینده ویژه کاخ سفید در امور مذاکرات اوکراین را منتشر کرد. این مقام‌ها نگرانی خودشان را درباره سیاست دولت ترامپ در قبال اوکراین بازگو کرده‌اند. اولین دادرسی علنی که پخش تلویزیونی دارد، در روزهای آتی آغاز خواهد شد و بر اتهاماتی علیه ترامپ در بحث اوکراین متمرکز است. روز چهارشنبه و جمعه، دیپلمات‌های آمریکایی شامل ویلیام تیلور، جورج کنت و ماری یووانوویچ علنا درباره نگرانی‌هایشان صحبت خواهند کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل
با توجه به کلید خوردن استیضاح ترامپ طی روزهای آینده در مجلس نمایندگان آمریکا، روند استیضاح به کجا می‌انجامد؟ همچنین کلید خوردن استیضاح ترامپ در کنگره چه نتایج و پیامدهایی بر انتخابات ۲۰۲۰ در آمریکا خواهد داشت؟ استیضاح ترامپ جدی است. به‌گونه‌ای که در مجلس نمایندگان آمریکا بررسی استیضاح رای آورده است. بنابراین چون از آنجایی که حداقل می‌بایستی ۲۰ سناتور جمهوریخواه در سنا علیه دونالد ترامپ رای دهند تا به ۶۷ رای مجموع آرا برسد که دو سوم آرا سنا می‌شود از این جهت گفته می‌شود احتمال آن ضعیف است تا ۲۰ سناتور جمهوریخواه در سنا علیه ترامپ رای دهند. به‌دلیل همین مساله است که حداقل در حال حاضر سناتور جمهوریخواهی که علیه ترامپ رای دهد وجود ندارد. در حال حاضر آمریکایی‌ها در حال بیرون رانده شدن از منطقه غرب آسیا هستند هرچند آنها دلایلی برای ماندگاری در منطقه دارند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل
الان برخی از آنها کاندیدای ریاست جمهوری بودند و دست‌کم می‌توانستند صدای مردم ایران را به گوش افکار عمومی در آمریکا برسانند. واقعا اگر ایران در چنین موضع ضعفی قرار داشت، دولت اوباما حاضر می‌شد فرصت نجات به ایران بدهد؟! فراموش نکنیم که نقض برجام در دوره دولت دموکرات‌ها و به واسطه تصویب یا اجرای تحریم‌های ویزا و کاتسا و آیسا آغاز شد. وقتی کسانی چون هیلاری کلینتون گفته بودند در صورت پیروزی در انتخابات، فشارهای تحریمی جدیدی را بر ایران وارد می‌کنند. با چنین محدودیت‌هایی، معلوم نیست چرا وزارت امور خارجه ایران اساسا اینستکس را پذیرفت و بسیار پیش از اینها، در رویارویی‌اش با دولت آمریکا، از اروپایی‌ها قطع امید نکرد.
ایلناایلنا15 ساعت قبل
رئیس مرکز عربی مطالعات ایران گفت: ایالات متحده و سازمان ملل به صورت جداگانه در حال بایکوت نخست‌وزیر عراق هستند و علاوه بر هدف گرفتن منافع ایران، نوعی مداخله سیاسی به حساب می‌آید. اینکه موضع مرجعیت عراق در مورد طرح سازمان ملل چه خواهد بود فعلا نامشخص است. اما باید توجه داشت که طرح سازمان ملل با دولت آ‌مریکا هماهنگ است؛ چراکه بیانیه کاخ‌سفید به نوعی با آن هم‌پوشانی دارد. در آنجا مطمئنا اختلاف‌هایی بر سر طرح وجود خواهد داشت اما مشکل فقط این طرح نیست بلکه همانطور که گفته شد مشکل اصلی بیانیه کاخ‌سفید است. از این جهت کاملا مشخص است که موضع و راهبرد ایالات متحده در مورد وضعیت فعلی عراق چیست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
هیچ یک از کشورهای اروپایی برای داد و ستد با ایران آنقدر اهمیت قائل نیستند که رویارویی با آمریکا را برایشان موجه کند. تا همین‌جا ملاحظه می‌شود که اینستکس حتی از برنامه «نفت در برابر خوراک و دارو» هم محدودکننده‌تر است. این‌جاست که کار مشکل می‌شود زیرا تعریف «تروریسم» از دیدگاه اروپا و آمریکا با تعریف تروریسم از دیدگاه ایران یکسان نیست. در حالی که اروپا و آمریکا شماری از گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان و گروه‌های فلسطینی را «تروریست» می‌شناسند، حکومت ایران آنها را «گروه‌های مقاومت» می‌نامد. با چنین محدودیت‌هایی، معلوم نیست چرا وزارت امور خارجه ایران اساسا اینستکس را پذیرفت و بسیار پیش از اینها، در رویارویی‌اش با دولت آمریکا، از اروپایی‌ها قطع امید نکرد.
الفالف16 ساعت قبل
این رویکرد منزوی جویانه ترامپ، در سیاست‌های وی به وضوح جلوه‌گر شده است. حتی برخی از هم حزبی‌های ترامپ در حزب جمهوری خواه آمریکا نیز نسبت به رفتارهای ترامپ ابراز نگرانی کرده‌اند زیرا وی انتقادهای آن‌ها را هم نمی‌پذیرد. سیاست خارجی آمریکای ترامپ: گسترش هرج و مرج و بی نظمی بین المللیرویکرد ترامپ در عرصه سیاست خارجی از همان ابتدا که به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد، انتقاد محافل مختلف را برانگیخت. در میان جنگ‌های تجاری که ترامپ به راه انداخته، جنگ تجاری آمریکا با چین، بیشترین خسارت را به منافع ملی آمریکا وارد ساخته است. خروج آمریکا از برجام: لطمه ترامپ به اعتبار آمریکااز جمله دیگر اقدامات ترامپ که لطمه‌ای جبران ناپذیر به اعتبار بین المللی آمریکا وارد ساخت، خروج یکجانبه دولت آمریکا از «برجام» بود.
افکارنیوزافکارنیوز17 ساعت قبل
این در حالی است که آمریکا به دلیل خروج از برجام نمی‌تواند ایران را به نقض توافق هسته‌ای متهم کند و اروپایی‌ها هم به دلیل ناتوانی در اجرای تعهدات خود در بیش از یکسال گذشته، نباید نسبت به کاهش تعهدات هسته‌ای ایران انتقادی داشته باشند. نگاه اروپا به افزایش توانمندی هسته‌ای کشورمان همواره نگاهی تهدیدآمیزی بوده که ممکن است امنیت آن‌ها را به مخاطره بیندازد. آن‌ها عنوان می‌کردند خروج ترامپ از توافق هسته‌ای با این دورنما بود که ایران ۶ ماهه به زانو درآید، اما نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه توان هسته‌ای آن افزایش یافت. در همین حال اخباری در مورد احتمال اجرای مکانیسم ماشه از سوی اروپا در واکنش به کاهش تعهدات هسته‌ای ایران مطرح می‌شود. جمع‌بندی این مسائل نشان می‌دهد در برهه کنونی، غرب ناتوان از تصمیم‌گیری در قبال ایران و برجام است.
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که «الکساندر ویندمن» نباید از این موضوع بترسد که ادای شهادت او در کنگره آمریکا علیه رئیس جمهور این کشور با اقدام تلافی جویانه روبرو می‌شود. ویندمن که در حال حاضر در شورای امنیت ملی کاخ سفید فعالیت می‌کند، پس از ادای شهادت در کنگره در روز ۲۹ اکتبر از سوی ترامپ مورد انتقاد و حمله‌های لفظی قرار گرفت و رئیس جمهور آمریکا در یک پیام توئیتری مدعی شد که ویندمن «هرگز شاهد [گفتگوی تلفنی] او» نبوده است. طبق متن اظهارات ویندمن، او در مراسم ادای شهادت خود گفته بود: «شکی نیست که ترامپ در ازای دیدار رهبر اوکراین از کاخ سفید، خواستار تحقیقات کی یف در مورد فعالیت تجاری هانتر بایدن، پسر جو بایدن- رقیب دموکرات خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰- شده است. ویندمن همچنین به قانونگذاران گفته بود که به باور وی، این اقدامات دولت ترامپ به روابط میان آمریکا و اوکراین لطمه زده است. لازم به ذکر است که دموکراتها ترامپ را به سوء استفاده از قدرت و اختیارات ریاست جمهوری برای کسب منافع شخصی و حزبی متهم می‌کنند.

به انتهای لیست رسیدید