دولت ترکیه

دولت ترکیه

قدس آنلاینقدس آنلاین26 دقیقه قبل
دولت ترکیه دستور بازداشت ۱۳۳ پرسنل نظامی این کشور را به ظن داشتن ارتباط با کودتای نافرجام ۲۰۱۶ ترکیه صادر کرد. قدس آنلاین؛ رسانه‌های محلی امروز (سه شنبه) گزارش کردند که ترکیه دستور بازداشت ۱۳۳ پرسنل نظامی این کشور را به ظن داشتن ارتباط با شبکه‌ای که آنکارا آن را متهم به سازماندهی کودتای نافرجام ۲۰۱۶ این کشور کرده است، صادر کرد. این اولین بار نیست که دولت ترکیه دستور بازداشت مظنونان به دخالت در کودتای نافرجام ۲۰۱۶ را صادر می‌کند؛ در ماههای گذشته دستور بازداشت صدها نظامی مرتبط با این کودتا صادر شده است. گولن این اتهام وارده را رد و اعلام کرده که کودتای اخیر در ترکیه ساخته و پرداخته دولت ترکیه و به نوعی ساختگی است. به دنبال وقوع این کودتای نافرجام، بیش از ۴۰ هزار نفر از زمان کودتا که با هدف سرنگونی دولت ترکیه صورت گرفته بود و به مرگ ۲۶۰ نفر منجر شد، دستگیر شدند.
فارسفارس49 دقیقه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رسانه‌های محلی امروز (سه شنبه) گزارش کردند که ترکیه دستور بازداشت ۱۳۳ پرسنل نظامی این کشور را به ظن داشتن ارتباط با شبکه‌ای که آنکارا آن را متهم به سازماندهی کودتای نافرجام ۲۰۱۶ این کشور کرده است، صادر کرد. این اولین بار نیست که دولت ترکیه دستور بازداشت مظنونان به دخالت در کودتای نافرجام ۲۰۱۶ را صادر می‌کند؛ در ماههای گذشته دستور بازداشت صدها نظامی مرتبط با این کودتا صادر شده است. گولن این اتهام وارده را رد و اعلام کرده که کودتای اخیر در ترکیه ساخته و پرداخته دولت ترکیه و به نوعی ساختگی است. روز ۱۵ ژوئیه سال ۲۰۱۶، کودتایی در ترکیه صورت گرفت اما یک روز بعد، کودتا سرکوب شد. به دنبال وقوع این کودتای نافرجام، بیش از ۴۰ هزار نفر از زمان کودتا که با هدف سرنگونی دولت ترکیه صورت گرفته بود و به مرگ ۲۶۰ نفر منجر شد، دستگیر شدند.
ایسناایسنا50 دقیقه قبل
یکی از خبرگزاری‌های دولتی ترکیه امروز (سه شنبه) گزارش داد، دولت آنکارا دستور به بازداشت ۱۳۳ پرسنل نظامی به ظن ارتباط با شبکه گولن را صادر کرده است. آنکارا، فتح الله گولن، روحانی در تبعید و مخالف دولت ترکیه مستقر در آمریکا را مقصر کودتای ناکام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ می‌داند اما گولن دخالت در این کودتا را رد می‌کند. در طول سه سال از سرکوب پس از کودتا، بیش از ۷۷ هزار تن در انتظار دادگاهی در بازداشت هستند و حدود ۱۵۰ هزار تن دیگر از نیروهای کارمند، پرسنل نظامی و سایر مقام‌های دولتی ترکیه از کار اخراج شده یا تعلیق شده‌اند. هنوز هم دستگیری‌ها در سراسر ترکیه ادامه دارند. متحدان غربی ترکیه و گروه‌های حقوق بشری این سرکوب گسترده را مورد انتقاد قرار داده و می‌گویند، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از کودتای ناکام به عنوان توجیهی برای سرکوب مخالفانش استفاده کرده است.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، ترکیه در ادامه تحقیقات مربوط به کودتای نافرجام جولای ۲۰۱۶، دستور بازداشت ۱۳۳ افسر ارتش را صادر کرد. این افراد متهم به ارتباط با شبکه گولن هستند. بعد از کودتای نافرجام ۲۰۱۶، تعداد زیادی از کارمندان و پرسنل ارتش ترکیه بازداشت، از کار اخراج و روانه زندان شدند. دولت ترکیه «فتح الله گولن» متحد سال‌های نه چندان دور رجب طیب اردوغان، را که هم اکنون در امریکا ساکن است عامل این کودتا می‌داند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
ترکیه دستور بازداشت ۱۳۳ تن از پرسنل نظامی کشور را صادر کرده است. دولت ترکیه دستور بازداشت ۱۳۳ تن از پرسنل نظامی این کشور را که مشکوک به ارتباط با شبکه‌ای هستند که آنکارا آن را به سازمان دهی کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ متهم می‌کند، صادر کرده است. آنکارا فتح الله گولن روحانی مسلمان را که از سال ۱۹۹۹ در تبعید خود خواسته در پنسیلوانیا در آمریکا به سر می‌برد، مسئول طراحی کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ می‌داند. متحدان غربی ترکیه و گروه‌های حقوق بشر با انتقاد از سرکوب‌های وسیع در این کشور می‌گویند رجب طیب اردوغان رئیس جمهور از آن کودتای نافرجام به عنوان بهانه‌ای برای سرکوب نارضایتی‌ها استفاده کرده است. آنکارا از آن اقدامات به عنوان واکنشی ضروری به گستره تهدید امنیتی پیش روی ترکیه دفاع کرده و قول داده است شبکه گولن را ریشه کن کند.
افکارنیوزافکارنیوز4 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشترکیه در ادامه تحقیقات مربوط به کودتای نافرجام جولای ۲۰۱۶، دستور بازداشت ۱۳۳ افسر ارتش را صادر کرد. اخبار بین الملل - این افراد متهم به ارتباط با شبکه گولن هستند. بعد از کودتای نافرجام ۲۰۱۶، تعداد زیادی از کارمندان و پرسنل ارتش ترکیه بازداشت، از کار اخراج و روانه زندان شدند. دولت ترکیه «فتح الله گولن» متحد سال‌های نه چندان دور رجب طیب اردوغان، را که هم اکنون در امریکا ساکن است عامل این کودتا می‌داند.
الفالف5 ساعت قبل
چرا جنگجویان خارجی داعش، کارت سیاسی ترکیه هستند؟ دولت ترکیه پس از وقوع کودتای ناموفق در این کشور در سال ۲۰۱۶، با فشارهای گسترده بین المللی مواجه شده است. تشدید تنش‌ها میان دولت اردوغان و غرب موجب شده تا وی در شرایط فعلی، از کارت خود یعنی داعش پرده برداری کند. در واقع، مهاجران و جنگجویان خارجی داعش کارت هایی هستند که دولت اردوغان با استفاده از آن‌ها سعی دارد تحریم‌های احتمالی اتحادیه اروپا و آمریکا را بر علیه ترکیه خنثی سازد و از تضعیف موقعیت خود بویژه در عرصه سیاست داخلی ترکیه جلوگیری کند. در این رابطه، «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه به تازگی اعلام کرده که پاریس آماده است در زمینه بازگرداندن مبارزان خارجی داعش با ترکیه همکاری کند. به طور کلی، با توجه به آنچه گفته شد، بازگرداندن مبارزان خارجی داعش توسط ترکیه و رویکرد غرب در این رابطه، چیزی خارج از معادلات قدرت و سیاست در عرصه بین المللی نیست.
وانانیوزوانانیوز20 ساعت قبل
با توجه به تایید سران سه قوه خوشحال هستیم که مورد نظر و موافقت رهبر معظم انقلاب قرار گرفت. سخنگوی دولت همچینین گفت: رهبری شجاعانه از طرح تایید شده در جلسه سران سه قوه حمایت کردند. رفتارهای آن‌ها کاملا با رفتار تروریست‌های قدیمی ایران که به انتظار کوچک شدن ایران نشستند، منطبق است. برای ارایه آمار دقیق نیازمند چند روز فرصت هستیم تا آمار ارقام مجروحان و معترضین را گزارش دهیم. وی ادعا کرد: تا یکی دو روز آینده ان شاءالله اینترنت برخی استان‌ها که مشکل امنیتی در آن وجود ندارد، وصل خواهد شد.
ایسناایسنا21 ساعت قبل
حزب دموکراتیک خلق ترکیه متعلق به کردهای این کشور از بررسی خارج ساختن قانونگذارانش از پارلمان ترکیه در اعتراض به فشارهای فزاینده علیه این حزب و اقدام دولت آنکارا در برکنار کردن ۲۴ تن از شهرداران کرد در سه ماه گذشته خبر داد. ساروهان الوچ، از رهبران ارشد حزب دموکراتیک خلق ترکیه در کنفرانسی خبری در پارلمان اظهار کرد: ما به مبارزه خود با مساله برکناری شهردارانمان در تمامی زمینه‌ها ادامه خواهیم داد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و دولت وی حزب دموکراتیک خلق کردها را متهم با ارتباط داشتن با گروه تروریستی پ. ک. ک کرده‌اند و تا کنون هزاران تن از اعضا و برخی رهبران این حزب در ترکیه تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند. شهرداران کرد وابسته به این حزب در ترکیه نیز در ماه‌های اخیر به دلیل متهم شدن به ارتباط با تروریستها برکنار شده‌اند. حزب دموکراتیک خلق کردها تنها حزب پارلمان ترکیه بود که با عملیات این کشور در شمال سوریه موسوم به عملیات چشمه صلح مخالفت کرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز21 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز؛ پس از اظهارات مداخله جوبانه مقامات دولتی آمریکا و نیز موج‌سواری سعودی‌ها پیرامون اعتراضات در برخی شهرهای ایران، برخی دیگر از دولت‌های خارجی نیز نسبت به بروز برخی ناآرامی‌ها در ایران واکنش نشان دادند. همزمان این موضع دولت ترکیه، وزارت خارجه روسیه نیز اعلام کرد که از نظر مسکو، نیروهای خارجی شاید در پس دامن زدن به گسترش اعتراضات و ناآرامی در ایران قرار داشته باشند. مسکو: احتمال حضور نیروهای خارجی در اعتراض‌های مردمی ایران وجود داردبه گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، دولت روسیه در اولین واکنش رسمی به اغتشاشات و ناآرامی‌های اخیر در ایران، بر احتمال دست داشتن نیروهای خارجی در این اغتشاشات تأکید کرده است. این اظهارنظر وزارت خارجه روسیه، اولین واکنش رسمی مسکو به تحولات و ناآرامی‌های اخیر در ایران بوده است. بیانیه مداخله‌جویانه وزارت خارجه آمریکا درباره ایرانبه گزارش اقتصادنیور به نقل از فارس؛ «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حمایت از آشوبها در حاشیه اعتراضات در ایران، بیانیه‌ای مداخله‌جویانه صادر کرد.
فراروفرارو23 ساعت قبل
دولت سوریه و متحدانش این گروه را به فعالیت‌های جاسوسی و ارتباط با «گروه‌های تروریستی» و «انجام اقدامات تبلیغاتی خصمانه» متهم کرده‌اند. این گروه عمدتا در مناطقی فعالیت می‌کرد که هدف بمباران و گلوله‌باران نیرو‌های دولتی سوریه یا روسیه قرار می‌گرفت. اما لندن مدعی است اعضای گروه کلاه سفید‌ها مورد هدف تبلیغات سیاه‌نمایی مسکو و دمشق قرار گرفته است. مقامات روسی نیز همواره لمسوریر را به داشتن ارتباط با گروه‌های تروریستی متهم کردند. او حتی در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۴ گفته بود حدود ۳۰۰ هزار دلار از انگلیس، امریکا و دیگر کشور‌ها برای تاسیس گروه کلاه سفید‌ها دریافت کرده است.
انتخابانتخاب1 روز قبل
خبرگزاری آناتولی نوشت: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در یک مراسم در شهر استانبول خاطر نشان کرد: این مایه بی‌احترامی است که گروه‌های یگانهای مدافع خلق و حزب اتحاد دموکراتیک را با کردها یکی بدانیم. او ادامه داد: این گروه‌ها تروریست هستند. رئیس جمهور ترکیه در ادامه افزود: نباید تروریستها را با برادران کرد من اشتباه گرفت. گروه‌ موسوم به یگانهای مدافع خلق و شاخه سیاسی آن به نام «حزب اتحاد دموکراتیک سوریه» از نظر دولت ترکیه شاخه دیگری از گروه پ. ک. ک هستند که از سوی دولت این کشور و همچنین آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان «گروه تروریستی» تعیین شده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
داستان زندگی نعیم سلیمان اوغلو می‌تواند رمانی بلند بالا باشد که آغاز آن با سرگشتگی هویتی و پایان آن با نبش قبر سامورایی به پایان می‌رسد. سرنوشت غم‌باری که فرد را در مسیری قرار می‌دهد که به رغم میل باطنی انکار هویت می‌کند و این انکار تحت فضای سنگین کمونیستی حاکم بر کشور بلغارستان است. این شرایط موجب شد تا رهایی از دام کمونیست به راهی برای سلیمان اوغلو تبدیل شود. سلیمان اوغلو با لباس تیم ملی ترکیه ۵ بار و با بلغارستان ۲ بار قهرمان جهان شد. در خاتمه این رقابت سلیمان‌ اوغلو توانست ۱۸۷/۵ کیلو را بلند کند، ولی لئونیدوس قادر به بلند کردن وزنه مورد هدف خود نشد.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
اوپرت یکی از آن مناطقی است که با شنیدن نامش و دیدن تصاویرش ممکن است با خودمان بگوییم وای چه بهشتی، کاش اینجا ایران بود و می‌توانستیم به آن سفر کنیم. منطقه‌ای بین استان سمنان و مازندران با طبیعتی زیبا و خیره کننده. دیواره‌ای از کوه که مسیر حرکت ابرها را سد می‌کند، این دیواره اوپرت نام دارد. منطقه ایی ییلاقی برای مردم محلی که دامهای خود را به چرا می‌برند. خانه‌های روستایی دشت‌های زیبا، کوه‌های زیبا پوشیده شده از چمن، چشمه‌های جوشان با آب گوارا که در این منطقه به چشم می‌خورد همه از زیبایی‌های اوپرت می‌باشد.
ایسناایسنا2 روز قبل
رئیس جمهور ترکیه مجددا بر این مساله تاکید کرد که باید بین تروریستهای پ. ک. ک و کردها تمایز قایل شد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در یک مراسم در شهر استانبول خاطر نشان کرد: این مایه بی‌احترامی است که گروه‌های یگانهای مدافع خلق و حزب اتحاد دموکراتیک را با کردها یکی بدانیم. او ادامه داد: این گروه‌ها تروریست هستند. رئیس جمهور ترکیه در ادامه افزود: نباید تروریستها را با برادران کرد من اشتباه گرفت. گروه‌ موسوم به یگانهای مدافع خلق و شاخه سیاسی آن به نام «حزب اتحاد دموکراتیک سوریه» از نظر دولت ترکیه شاخه دیگری از گروه پ. ک. ک هستند که از سوی دولت این کشور و همچنین آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان «گروه تروریستی» تعیین شده است.
برترین‌هابرترین‌ها2 روز قبل
خبرگزاری ایسنا: رئیس جمهور ترکیه مجددا بر این مساله تاکید کرد که باید بین تروریستهای پ. ک. ک و کردها تمایز قایل شد. به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در یک مراسم در شهر استانبول خاطر نشان کرد: این مایه بی‌احترامی است که گروه‌های یگانهای مدافع خلق و حزب اتحاد دموکراتیک را با کردها یکی بدانیم. او ادامه داد: این گروه‌ها تروریست هستند. رئیس جمهور ترکیه در ادامه افزود: نباید تروریستها را با برادران کرد من اشتباه گرفت. گروه‌ موسوم به یگانهای مدافع خلق و شاخه سیاسی آن به نام «حزب اتحاد دموکراتیک سوریه» از نظر دولت ترکیه شاخه دیگری از گروه پ. ک. ک هستند که از سوی دولت این کشور و همچنین آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان «گروه تروریستی» تعیین شده است.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، دولت ترکیه به بورس کالای قازیان تپ ماموریت داده است تا با استفاده از دانش روز کشاورزی، علوم گیاهی و بررسی بازار جهانی به کمک فعالان بازار این محصول، استانداردهای پسته ترکیه را از نظر کمی و کیفی ارتقا دهد؛ پسته یکی از کالاهای پر رونق این بورس ترکیه است. استان‌های واقع در فلات آنتولی در جنوب شرق ترکیه مانند سیرت، دیاربکر، آدیامان، کاهرامانماراس، کیلیس و ماردین نزدیک به ۵۰ درصد و استان‌های ناحیه دریای اژه ۵ درصد تولید پسته ترکیه را دارند. از مجموع ۸۱ استان ترکیه ۵۶ استان در کشت و تولید پسته نقش دارند که قازیان تپ سرآمد آنهاست. بورس کالای قازیان تپ مسوول امور پستهاهمیت دادوستد پسته در ترکیه به گونه‌ای است که دولت در این کشور مسوولیت امور پسته را بر عهده بورس کالای قازیان تپ نهاده است. بورس کالای قازیان تپ محصول پسته را پذیرش و معامله می‌کند و پسته یکی از کالاهای پر رونق این بورس است.
خبر فوریخبر فوری2 روز قبل
در این پیام ترامپ به رئیس جمهور ترکیه با لحن و ادبیاتی عجیب در ارتباط با عملیات نظامی آنکارا علیه شبه نظامیان کرد در شمال شرق سوریه به اردوغان هشدار داده بود: «یک احمق نباش». اردوغان روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با ترامپ در ارتباط با این نامه گفت: ما نامه‌ای را که دریافت کرده بودیم پس فرستادیم. روزنامه دیلی صباح در مطلبی با تیتر «موضع تعیین‌کننده اردوغان» خاطرنشان کرد: این نامه به صورت دستی به مالکش بازگردانده شد. اردوغان در عین حال در دیدارش با سناتورهای آمریکایی رویکردی تهاجمی داشته است. اردوغان در هواپیمایش طبق گزارش NTV به خبرنگاران گفت: ترامپ از دیدن این ویدیو بسیار تحت تاثیر قرار گرفته است.
ایمناایمنا2 روز قبل
به گزارش ایمنا، دولت ترکیه روز شنبه چهار شهردار عضو «حزب دموکراتیک خلق‌ها» (اچ‌دپ) را از مقام خود برکنار کرد. «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری و دولت ترکیه حزب دموکراتیک خلق‌ها را به ارتباط با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) متهم می‌کنند. بنا بر اعلام دولت ترکیه، شهرداران مازی‌داغی، ساووز و دریک در استان ماردین و شهر سروچ در استان شانلی‌اورفه روز شنبه از کار برکنار شدند. وزارت کشور ترکیه افراد نزدیک به دولت را به این مقام منصوب می‌کند. با این حال و با توجه به تسویه گسترده شوراهای شهری از اعضای این حزب، اچ‌دپ دولت ترکیه را به اعمال فشار سیستماتیک علیه خود متهم می‌کند.
ایلناایلنا2 روز قبل
دولت ترکیه امروز -شنبه- چهار شهردار عضو «حزب دموکراتیک خلق‌ها» را از مقام خود برکنار کرد و به این ترتیب شمار شهرداران منتخبی که از مقام خود خلع شده‌اند به ۲۴ نفر رسید. به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، دولت ترکیه روز شنبه چهار شهردار عضو «حزب دموکراتیک خلق‌ها» (اچ‌د‌پ) را از مقام خود برکنار کرد. «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری و دولت ترکیه حزب دموکراتیک خلق‌ها را به ارتباط با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) متهم می‌کنند. بنا بر اعلام دولت ترکیه، شهرداران مازی‌داغی، ساووز و دریک در استان ماردین و شهر سروچ در استان شانلی‌اورفه روز شنبه از کار برکنار شدند. حزب دموکراتیک خلق‌ها که به پشتیبانی از حقوق کردهای ترکیه مشهور است هرگونه ارتباط با پ‌ک‌ک را رد می‌کند.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، دولت ترکیه حزب دموکراتیک خلق‌ها را به ارتباط با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) متهم می‌کنند. هزاران نفر از اعضا و کادر رهبری حزب دموکراتیک خلق‌ها در ماه‌های گذشته بازداشت و زندانی شده‌اند. به گفته دولت ترکیه شهرداران مازی‌داغی، ساووز و دریک در استان ماردین و شهر سروچ در استان شانلی‌اورفه امروز شنبه از کار برکنار شدند. به این ترتیب شمار شهردارانی که از مقام خود خلع شده‌اند به ۲۴ نفر رسید. این در حالیست که حزب دموکراتیک خلق‌ها که به پشتیبانی از حقوق کردهای ترکیه مشهور است هرگونه ارتباط با پ‌ک‌ک را رد کرده است.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
این دو زن جمعه شب به فرودگاه فرانکفورت وارد شدند و در آنجا از طرف نیروهای پلیس مورد بازجویی قرار گرفتند. این دو زن عضو داعش ابتدا در عراق زندگی می‌کردند و از داعش دستمزد می‌گرفتند. این زن در سال ۲۰۱۹ توسط نیروهای امنیتی کرد دستگیر شده و به کمپی منتقل شد و بعد از فرار هم توسط نیروهای امنیتی ترکیه دستگیر شد. وی روز جمعه در سخنانی گفت که فعالیت‌های این افراد به هر حال از جانب نیروهای امنیتی رصد خواهد شد. دستگاه‌های امنیتی آلمان تخمین زده‌اند که در مجموع ۱۳۰ جنگجو یا هوادار داعشی که آلمان را ترک کرده‌اند، در ترکیه، سوریه یا عراق به‌سر می‌برند.
برنابرنا2 روز قبل
به گزارش این نشریه انگلیسی، مقامات دولت لندن و آنکاران توافق کرده‌اند که استرداد اعضای داعش به این کشور مشروط به انجام رایزنی‌ و توافق میان مقامات دو کشور است. با این حال دولت ترکیه پنجشنبه گذشته یک شهروند انگلیسی را به ظن ارتباط با گروه تروریستی داعش از این کشور اخراج کرد. وزارت کشور ترکیه هفته گذشته از آغاز روند بازگرداندن اعضای اروپایی گروه تروریستی داعش به کشورهای متبوع خود خبر داد. «اسماعیل چاتاکلی» سخنگوی وزرات کشور ترکیه این مطلب را در پاسخ به پرسش خبرنگار آناتولی بیان کرد. مقامات این کشور می‌گویند مقدمات انتقال داعشی انگلیسی دیگری در حال انجام است اما اطلاعاتی درباره هویت وی اعلام نشده است.
ایسناایسنا2 روز قبل
در این پیام ترامپ به رئیس جمهور ترکیه با لحن و ادبیاتی عجیب در ارتباط با عملیات نظامی آنکارا علیه شبه نظامیان کرد در شمال شرق سوریه به اردوغان هشدار داده بود: «یک احمق نباش». اردوغان روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با ترامپ در ارتباط با این نامه گفت: ما نامه‌ای را که دریافت کرده بودیم پس فرستادیم. روزنامه دیلی صباح در مطلبی با تیتر «موضع تعیین‌کننده اردوغان» خاطرنشان کرد: این نامه به صورت دستی به مالکش بازگردانده شد. اردوغان در عین حال در دیدارش با سناتورهای آمریکایی رویکردی تهاجمی داشته است. اردوغان در هواپیمایش طبق گزارش NTV به خبرنگاران گفت: ترامپ از دیدن این ویدیو بسیار تحت تاثیر قرار گرفته است.
فارسفارس2 روز قبل
دولت ترکیه در ادامه اخراج شهردارانی که مورد حمایت احزاب کرد هستند، ۴ شهردار در استان‌های شانلی‌اورفه و ماردین را برکنار کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در ادامه اقدامات سرکوبگرانه دولت ترکیه علیه مخالفان و پاکسازی این کشور از اعضای گروهک حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) چهار شهردار کرد از سمت خود برکنار شدند. از ماه مارس امسال (بعد از انتخابات مذکور) دولت ترکیه ۲۴ شهردار را به اتهام حمایت از گروه‌های تروریستی برکنار کرده است. سه روز قبل نیز چهار شهردار در استان‌های کردنشین دیاربکر، شرناق و تونجلی به دستور وزارت کشور ترکیه برکنار شده بودند. این گروه از سال ۱۹۸۴ مبارزه مسلحانه‌ای را با دولت ترکیه آغاز کرده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 روز قبل
به گزارش آناتولی، فواد اوکتای، معاون رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه ۲۴ آبان اعلام کرد «فاتح»، کشتی حفاری نفت و گاز این کشور عملیات خود را از روز سه‌شنبه در جنوب دماغه «قارپوز» آغاز کرده است. به گزارش اقتصادآنلاین، ترکیه پیش از این عملیات حفاری نفتی در غرب جزیره قبرس را نیز با کشتی «یاووز» آغاز کرده بود. دولت ترکیه در حالی آغاز عملیات حفاری خود را اعلام می‌کند که اتحادیه اروپا در مورد این عملیات «غیرقانونی» در آب‌های قبرس هشدار داده و این کشور را تهدید به تحریم کرده است. کشف ذخایر تازه گاز و نفت در سواحل شرقی مدیترانه اخیرا سبب بروز مناقشه‌ میان قبرس به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا و ترکیه‌ای شده است که بخش شمالی این جزیره را در کنترل دارد. ترکیه به رغم روابط رو به کاهشی که با اروپا دارد، همچنان به طور رسمی خواستار پیوستن به اتحادیه اروپاست.
فارسفارس4 روز قبل
پلیس ترکیه طی عملیاتی در ۲۹ استان این کشور، چهل‌وپنج نفر مظنون به همکاری با سازمان گولن و دست داشتن در کودتای نافرجام سه سال قبل را بازداشت کرد. به نوشته خبرگزاری «آناتولی» دادستانی آنکارا امروز (جمعه) برای ۱۲۱ نفر از مظنونان به همکاری با سازمان گولن و دست‌داشتن در کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ در بیست‌ونه استان این کشور حکم بازداشت صادر کرد که نیروهای امنیتی تا کنون چهل‌وپنج نفر از آنها را بازداشت کردند. لو دادن سوالات آزمون‌های استخدامی یکی از روش‌های سازمان گولن برای وارد کردن نفوذی‌های خود به نهادهای دولت ترکیه بود. آنکارا سازمان گولن را - که اعضای آن به صورت مویرگی در بیشتر نهادها و سازمان‌های دولتی ترکیه نفوذ کرده بودند - تروریستی و عامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ می‌داند و از آمریکا خواسته که او را به ترکیه بازگرداند. دولت ترکیه از زمان وقوع کودتای نافرجام تا کنون، ضمن اعمال حالت فوق‌العاده در ترکیه (که یک سال پیش منقضی شد) بیش از ۷۰ هزار نفر را بازداشت و حدود ۱۷۰ هزار نفر را از مشاغل دولتی اخراج کرده است.
عصر ایرانعصر ایران4 روز قبل
شهروند انگلیسی که دولت ترکیه به ظن ارتباط با گروه تروریستی داعش، وی را از این کشور اخراج کرده بود در فرودگاه بین‌المللی هیترو لندن دستگیر شد. روز دوشنبه وزارت کشور ترکیه، از آغاز روند بازگرداندن اعضای اروپایی گروه تروریستی داعش به کشورهای متبوع خود خبر داد. «اسماعیل چاتاکلی» سخنگوی وزرات کشور ترکیه این مطلب را در پاسخ به پرسش خبرنگار آناتولی بیان کرد. چاتاکلی با اشاره به اینکه اعضای اروپایی داعش بعد از انجام مراحل تشریفات قانونی اخراج، به کشورهای متبوع خود بازگردانده می‌شوند، تأکید کرد: روند اخراج اعضای اروپایی گروه تروریستی داعش، به دنبال اظهارات هفته گذشته «سلیمان سویلو» وزیر کشور آغاز شد. سخنگوی وزارت کشور ترکیه با بیان اینکه افراد اخراج‌ شده، تابعیت کشورهای آلمان و دانمارک را دارند، افزود: دو داعشی را هم در شمال سوریه دستگیر کردیم که بعد از انجام مراحل قانونی، به آلمان بازگردانده خواهند شد.

به انتهای لیست رسیدید